Конспект уроку значення та механізм дихання біологія. III

1 Відкритий урок з біології 8 клас
«Значення дихання. Органи дихання"
Цілі:визначити сутність процесу дихання; роль кисню в організмі людини; особливості будови та функціонування органів дихання; їх взаємозв'язок. Розвиток творчого мислення дітей у вирішенні проблемних питань. Формувати вміння: самостійно працювати з текстом та малюнками, даними у підручнику; виконувати нескладні практичні завдання.
Завдання уроку:
Пізнавальні:

    дати поняття значення дихання як процесу, необхідного для життя; встановити взаємозв'язок будови та функцій повітроносних шляхів, розглянути голосоутворення та артикуляцію звуків мови; розвивати в учнів уміння застосовувати отримані знання у житті, вирішувати проблемні та інтелектуальні завдання.
Розвиваючі:
    розвивати вміння робити висновки з урахуванням отриманої інформації. Сприяти формуванню в учнів індивідуального стилю навчальної діяльності, вміння адекватно мислити та діяти в умовах ситуації вибору. Розвивати інтелектуальні здібності, логічне мислення, навички пізнавальної самостійної активності.
Виховні:
    виховувати дбайливе ставлення до свого організму, свого здоров'я, здоров'я оточуючих; провести аналогію: дихання – життя; легкі людини – легкі нашої планети (рослинний світ).
Технології:
- здоров'язберігаюча технологія; - проблемного навчання; - самостійна робота; - ІКТ - технології (супровід уроку презентацією, слайдами диска «ОК»)
Методи:
    Пояснювально – ілюстративний; Проблемний, частково пошуковий; Самостійна робота.
Засоби:
Предметні: презентації «Хто як дихає?»; "Емоційний фон до уроку", "Дихальна система". Диск "ОК"; навчальні таблиці; вологий матеріал «Верхні дихальні шляхи», «Легкі». Модель "Гортань". Практичні:виконання завдань «Спостереження», самостійної роботи. Інтелектуальні:аналіз, порівняння, зіставлення. Емоційні:інтерес.
Форми: Індивідуальна.
Обладнання: комп'ютер, проектор, екран, презентації, навчальні таблиці, Диск "ОК", вологий матеріал "Верхні дихальні шляхи", "Легкі". Модель "Гортань". Портрет Гіппократ.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
ХІД УРОКУ:
1.Організаційний момент:
Привітання, фіксація відсутніх. Перевірка готовності учнів до уроку. Організація уваги школярів.
Презентація учнів.
Уявіть собі, що ми у літньому лісі. Тепло, лагідно світить сонечко, пробиваючись крізь дерева. Ми йдемо стежкою повз струнких сосен і величних ялинок. Навколо цвітуть трав'янисті рослини. Ми бачимо, як літають метелики, бджоли, джмелі. Чуємо пташиний гомін. Тобі добре і радісно. З гарним та радісним настроєм ми починаємо наш урок біології.
2.Вивчення нового матеріалу
СЛАЙД №1 - про «Дихальну систему»
СЛАЙД №2 – Мета уроку
Епіграф до уроку: «ПОКИ Дихаю – Сподіваюся» - римський поет Овідій.

Вирішення біологічних завдань:

    Великий лікар Стародавньої Греції Гіппократ називав повітря «пасовищем життя». Чому?
(Без їжі та води людина може жити кілька днів, а без повітря не може прожити і 10 хвилин. Хоча деякі люди можуть затримати дихання на 3-4 хвилини, а іноді 6 хвилин, але більш тривале кисневе голодування швидко призводить до смерті).
    Використовуючи знання, отримані щодо курсу «Зоології», давайте згадаємо і розповімо, у яких тварин вперше з'явилися органи дихання? Які еволюційні зміни відбулися у дихальних системах хребетних тварин?
Презентація учнів із коментарями.
(* Безхребетні(губки, плоскі черв'яки) не мають спеціалізованих органів дихання і дихають всією поверхнею тіла; * у більшості комахз'являється дихальна система - трахейна; * рибидихають за допомогою зябер, які є і у морських кільчастих черв'яків; * з переходом до наземного способу життя дихальна система ускладнюється: Земноводнідихають і шкірою та легкими, які мають порівняно просту будову; * легені птахів, плазунів та ссавцівмають складнішу будову.
    Проблемне питання:
Навіщо ми дихаємо? Яке значення для нас, як втім, для будь-якого живого організму має дихання?
Розмова:
Як ви вже знаєте, всім живим істотам на Землі необхідна енергія для підтримки своєї життєдіяльності. Питання: Згадайте, звідки добувають енергію рослини? (Рослини використовують Е сонячного світла.) Питання: Що ж відбувається з цією енергією далі? речовин з вуглекислого газу та води). Запитання: А звідки отримують енергію тварини?
Вчитель.Правильно. Але для цього органічні речовини повинні окисляться.Окисление – це хімічний процес, тобто процес взаємодії речовин із киснем.Розрізняють кілька видів окислення:
    Швидке окислення – горіння. Повільне окиснення. Біологічне окиснення. Біологічне окислення – сукупність реакцій окислення, які у всіх живих клітинах.
У всіх цих процесах окислення бере участь кисень і на вході процесу виділяється теплова енергія. Питання: чи багато кисню в нашому організмі? Давайте вирішимо невелике завдання.
Завдання: Відомо, що в людини міститься по масі 65% кисню. Обчисліть, скільки кисню міститься у вашому організмі. (Учні дають відповіді).
Вільного кисню в людини немає. Кисень в організм надходить у результаті дихання. І повністю витрачається на окислення.
Питання: Звідки тварини та людина беруть кисень? (З повітря; води).
Вчитель.Абсолютно вірно. Ось ми й підійшли до питання щодо сутності дихання.
СЛАЙД №3- про сутність дихання
ДИХАННЯ - це сукупність процесів, що забезпечують надходження кисню, використання його в окисленні органічних речовин та видалення вуглекислого газу та деяких інших речовин.
Надходження кисню відбувається через органи дихання
Слайд № 5 – про види дихання
Дихання буває: легеневе (вдих і видих) тканинне (клітинне дихання)
ПОКАЗ ДИСКА – ЛЕГЕННЕ І ТКАНИННЕ ДИХАННЯ

СЛАЙД № 6- Про значення дихання
Значення дихання:

    Забезпечення організму киснем
2) Видалення вуглекислого газу3) Окислення органічних сполук БЖУ з виділенням енергії, необхідної людині для життєдіяльності4) Видалення кінцевих продуктів обміну речовин (пари води, аміак, сірководень та ін.)
Органи дихання – це повітряні ворота в організм. Познайомимося з будовою органів дихання, простежимо який шлях проходить повітря, перш ніж перейде в кров, а назад виділиться вуглекислий газ. За функціональною ознакою органи дихання поділяються на повітроносні, або дихальні, і органи газообміну або дихальна частина.
СЛАЙД №7 - дихальна система.СЛАЙД №9- верхні дихальні шляхиДИСК ОК-носова порожнина
Проблемне питання:
«Без носа людина чорт знає що – птах не птах, громадянин не громадянин, - просто візьми та й викинь за віконце!» - Так писав про носі Н.В.Гоголь. (зачитує вчитель)
- А якщо серйозно, навіщо з'явився ніс у людини? Адже у предків – людиноподібних мавп, його не було! (записаний на дошці)
При нормальному диханні повітря обов'язково проходить через ніздрі носову порожнину, яка розділена кістково-хрящової перегородкою на дві половини. У кожній половині знаходяться звивисті носові ходи, що збільшують поверхню носової порожнини. Їхні стінки вистелені слизовою оболонкою, що містить численні клітини війкового епітелію. У дорослої людини слизова оболонка за добу виділяє 0,5 літра слизу.Її функція - зволожувати повітря, що вдихається, затримувати порошинки і мікроорганізми, що осідають на стінках порожнини. Слиз містить речовини, що вбивають мікробів або перешкоджають їх розмноженню (фермент лізоцим та лейкоцити). Під слизовою оболонкою розгалужуються численні кровоносні судини, тому навіть легкі травми носа супроводжуються рясними кровотечами. Ці судинні сплетення зігрівають повітря, що вдихається, до температури тіла. Порожнина носа з'єднується з порожнинами у кістках черепа: гайморової. Лобної та клиноподібної. Вони служать не тільки для зігрівання повітря, що надходить, але і є резонаторами при голосоутворенні. Носові порожнини мають чутливі клітини, які забезпечують захисну функцію рефлекс чхання. Носова порожнина відкривається в носоглотку внутрішніми ніздрями – хоанами, а звідти – у горло.
СЛАЙД №10 – Гігієна носового дихання.
    Дихати рекомендується через носа, т.к. при диханні в легені надходить холодне повітря, що є причиною простудних захворювань. Хвора людина, яка не дотримується правил гігієни, стає джерелом інфекції
СЛАЙД №11 Спостереження «Перевір прохідність повітря через носові ходи»
Закриємо один носовий хід, а до іншого піднесемо шматочок вати. Струмінь повітря відкидатиме її при видиху, і притискатиме до носового отвору при вдиху. Висновок: при нормальному диханні повітря обов'язково проходить через зовнішні ніздрі в носову порожнину.
Фізкультхвилинка.
СЛАЙД № 12 - гортань та МОДЕЛЬ
ДИСК «ОК» - горло
Гортань подібна до воронки, стінки якої утворені хрящами. Порожнина гортані вистелена слизовою оболонкою і забезпечена рецепторами – рефлекторний кашель. Вхід у горло при ковтанні закривається надгортанним хрящем. Між хрящами натягнуті голосові зв'язки, а між ними знаходиться голосова щілина. Таким чином, функція гортані – це проведення повітря в трахею, участь у голосоутворенні та запобіганні проникненню шкідливих речовин у дихальні шляхи.
СЛАЙД №13 . Спостереження
1.Довести, що при ковтанні щитовидний хрящ піднімається нагору.
Намацати щитовидний хрящ, зробити ковтальні рухи. Переконатися, що хрящ йде вгору, а потім знову повертається на колишнє місце.
2.З'ясувати, чому під час ковтання припиняються дихальні рухи.
Зробити ще один ковтальний рух і переконатися у справедливості цього факту. Висновок: язичок закриває вхід у носову порожнину, надгортанник перегороджує вхід у трахею. Внаслідок цього повітря в момент ковтання потрапити у легені не може.
СЛАЙД № 14. - Освіта звуку
Людина мовчить - голосова щілина трикутної форми і досить велика. Звук з'являється при неповному змиканні голосової щілини, проходження через ніс повітря, який коливає голосові зв'язки. Чим коротші голосові зв'язки, тим вищий звук. Остаточне формування звуку відбувається в порожнинах глотки, носоглотки, рота та носа і залежить від положення губ, нижньої щелепи та язика.
ЗАВДАННЯ В РТ №83: На малюнках зображено голосові зв'язки трьох людей. Визначте голосовими зв'язками, хто з них глибоко дихає після бігу, хто мовчить, хто співає. (Учні дають відповіді). У чоловіків довжина голосових зв'язок 20-24 мм, у жінок – 18-20 мм. Чим довші та товщі голосові зв'язки, тим голос нижчий.Голоси дівчаток та хлопчиків практично не різняться, тільки у хлопчиків у підлітковому віці починають змінюватися – ламатися (через нерівномірне зростання хрящів та зв'язок). Чим сильніше вагаються голосові зв'язки, тим голос голосніше.
Питання: Звуки мови виникають при вдиху чи видиху? (Відповідь: при видиху).
СЛАЙД № 15 – Фонограма слова мама,на якій чітко видно слово МАМА, на якій чітко видно, що приголосні звуки викликають сильнішу вібрацію голосових зв'язок, ніж голосні.
СЛАЙД №16. Гігієна голосового апарату
Крик ушкоджує голосові зв'язки, що може спричинити їх запалення, призвести до хрипоті або втрати голосу. При шепоті зв'язки розслабляються і стуляються не повністю. Часті запалення дихальних шляхів, куріння та алкоголь викликають негативний вплив на голосовий апарат.
СЛАЙД № 17 – Трахея та бронхи.
ДИСК "ОК".
Трахея - широка трубка, яка складається з 16-20 хрящових напівкілець і тому завжди відкрита для надходження повітря. Трахея розташована попереду стравоходу. Її м'яка сторона звернена до стравоходу. При проходженні їжі стравохід розширюється і м'яка стінка трахеї не заважає цьому. Внутрішня стінка трахеї покрита миготливим епітелієм. Який виводить пилові частки із легень.
У нижній частині трахея ділиться на 2 бронхи: бронхи мають хрящові кільця. Вони входять у праву та ліву легеню. У легенях кожен із бронхів розгалужується, подібно до дерева, утворюючи бронхіоли. Бронхіоли закінчуються альвеолами – легеневими бульбашками, у яких відбувається газообмін. Легеневі бульбашки утворюють губчасту масу, яка формує легеню. Кожне легеня вкрите оболонкою - плеврою.
Носова порожнина – ковтка – гортань утворюють верхні дихальні шляхи
Трахея та бронхи утворюють нижні дихальні шляхи.
ВИСНОВОК ПІД УРОКУ (Роблять учні)
    Закріплення дослідженого матеріалу.
СЛАЙД №26. Перевір себе.За запропонованими малюнками ставляться питання класу.
    Домашнє завдання: 23. РТ №
Творчі завдання:
    У яких випадках важко носове дихання? Якими є наслідки цього порушення? Запропонуйте зведення правил гігієни дихання. Розробіть рекомендації та комплекс вправ для виправлення дихання.
























Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила ця робота, будь ласка, завантажте повну версію.








Назад вперед


















Назад вперед

Мета уроку:вивчити органи дихання відповідно до їх функцій.

Завдання уроку:

Освітні:

  • вивчити особливості будови органів дихання у зв'язку з їх функціями;
  • розкрити сутність процесу дихання, його значення обміні речовин;
  • з'ясувати механізми голосоутворення.

Розвиваючі:

  • продовжити формування основ гігієни (правила гігієни дихання);
  • розвивати навички науково-дослідної роботи через постановку навчальних експериментів.

Виховні:

  • виховувати дбайливе ставлення до свого організму, свого здоров'я, здоров'я оточуючих.

Обладнання, матеріали, засоби ТСО:інтерактивна дошка, комп'ютер, проектор, презентація до уроку, ноутбуки на партах, дві інтерактивні презентації, картки з різнорівневими завданнями, матеріали для надання першої медичної допомогипри кровотечах: бинти, джгут, зеленка, йод, парфуми, шматочок вати на парту кожному учню, згорнутий жовтий аркуш паперу з текстом Гуманоїдів, перев'язаний блакитною стрічкою.

Хід уроку

I. Організаційний етап(Настроювання на урок).

(Слайд 1-2) (Презентація 1)

2. Перевірка домашнього завдання.

(Слайди 3-6)

Кожне серце на слайді 3 має гіперпосилання завдання. Найбільші серця – завдання підвищеного рівня складності, середнього – середнього рівня, маленькі – завдання для слабких учнів. 9 учнів самі визначають рівень складності завдання, яке треба виконати. Учні, які обрали низький рівень – виконують роботу за ноутбуками, які стоять на перших партах кожного ряду (Презентація 2),середній рівень – показують правила надання першої допомоги за різних типів кровотеч (Додаток 1)(матеріали для надання першої допомоги на столі у вчителі),складний рівень – виконують роботу за ноутбуками, які стоять на других партах кожного ряду (Презентація 3)

Поки хлопці виконують завдання, решта грає у гру «Кровоносна система в цифрах» (По керуючій кнопці переходимо зі слайду 3 на слайд 7) (Слайд 7).На слайді з'являються цифри, які стосуються кровоносної системи, а учні визначають, що вони означають.

  • 300 – грам важить серце
  • 5 – літрів крові в організмі дорослої людини
  • 120/70 – нормальний артеріальний тиск у дорослої людини,
  • 0.1 – секунд триває скорочення передсердь
  • 70 – ударів за хвилину робить серце здорової людини за хвилину
  • 4 – відділу у серці чи групи крові
  • 20-25 - секунд триває повний кругообіг крові по двох колах кровообігу
  • 0,4 – секунд триває розслаблення передсердь та шлуночків
  • 0.25 - м/с швидкість крові в порожнистих венах,
  • 0,3 – секунд триває скорочення шлуночків,
  • 0,5 – мм/с швидкість крові у капілярах.

Потім перевіряються правила подання першої допомоги при кровотечах.

Виставляються оцінки.

3. Створення проблемної ситуації.

- Увага!!! Увага!!! Надзвичайна подія!!! Зараз у дворі школи виявлено невідомий літаючий об'єкт! Інформаційному центру школи терміново організувати онлайн-трансляцію з місця події. Прохання зберігати спокій!

Вчитель: Хлопці, щось трапилося на шкільному дворі, давайте подивимося. (Слайд 8-9)

На слайдах пробігає оператор, висаджується космічний корабель, з якого виходять Гуманоїди та залишають коробку зі згортком у дворі школи. Згорток (Додаток 3)приносить посильний. На згортці текст: «Ми прилетіли зі зіркової системи Альфа Центавра. Наша планета зазнає екологічного лиха. Ми знаємо, що ваша планета заселена живими істотами і може бути придатна і для нас. Але, взявши пробу вашого повітря, ми знайшли газ, якого немає на нашій планеті. Відомо лише, що його концентрація у атмосферному повітрі становить приблизно 21%. Що це за газ і навіщо він потрібний? Хлопці, допоможіть розібратися!

Вчитель: Хлопці, чи вистачить знань, щоб допомогти розібратися братам по розуму.

Учні: Ні.

Вчитель: Тоді давайте розбиратися разом. Епіграфом до нашого уроку можуть бути слова давньоримського поета Овідія: «Доки дихаю, сподіваюся». (Слайд 10).Напевно, кожен із вас чув приказку: «Це нам потрібне як повітря». І справді, без їжі та без води тварина та людина можуть жити кілька днів, а без повітря ніхто не може жити навіть 10 хвилин. Яка система органів бере участь у газообміні?

Учні: Дихальна.

Вчитель: Правильно. І тема нашого уроку сьогодні «Значення дихання. Органи дихання". Записуємо тему уроку у зошит. (Слайд 11)

– Як ви вважаєте, який незнайомий газ знайшли у нашому повітрі жителі планети Альфа Центавра?

Учні: Кисень.

Вчитель: Правильно! З їжею споживаємо органічні речовини – білки, жири, вуглеводи. Вони є джерелом нашої енергії. Цей процес чимось нагадує процес горіння. Але на освіту цієї енергії потрібен кисень. Його, як ми вже знаємо, транспортує кровоносна система, але з повітря його постачає кров дихальна система. (Слайд 12)

4. Робота з підручником та слайдом 13.

– Прочитайте на стор.101 пункт «Значення дихання» та прокоментуйте наступну схему. (Слайд 13)

Таким чином, дихання– це сукупністьпроцесів, що забезпечують надходження кисню, використання його в окисленні органічних речовин та видалення вуглекислого газу та деяких інших речовин. (Слайд 14). Учні записують визначення у зошит.

Дихальна системаскладається з повітроносних шляхів (послідовно з'єднаних між собою порожнин та трубок) та дихальної частини.
До повітроносних шляхів відносяться порожнина носа та носоглотка (верхні дихальні шляхи), гортань, трахея та бронхи.
Дихальна частина – це легкі та сполучнотканинна оболонка – плевра. (Слайд 15)

Повітряні шляхи починаються носовою порожниною. За нормального дихання людина дихає через ніс. А навіщо людині носа? Подібно до очей, губ, вій, ніс, як би критично до нього не ставитися, – прикраса обличчя. Уявити людину з двома дірочками на рівному місці просто неможливо!

«Без носа людина – чорт знає що – птах не птах, громадянин не громадянин, – просто візьми, та й викинь за віконце!..» – так написав про нос Н.В.Гоголь. А якщо серйозно? Навіщо з'явився ніс у людини розумної?

(Діти висловлюють припущення).

5. Спостереження.

"Перевірити прохідність повітря через носові ходи"

Закриємо один носовий хід, а до іншого піднесемо легкий шматочок вати. Струмінь повітря відкидатиме її при видиху, і притискатиме до носового отвору при вдиху. Цей прийом можна показати на випробуваному.
Висновок:При нормальному диханні повітря обов'язково проходить через зовнішні ніздрі носову порожнину.

При нормальному диханні повітря обов'язково проходить через зовнішні ніздрі носову порожнину, яка розділена кістково-хрящової перегородкою на дві половини. У кожній половині знаходяться звивисті носові ходи, що збільшують поверхню носової порожнини. Їхні стінки вистелені слизовою оболонкою, що містить численні клітини миготливого (війчастого) епітелію.

У дорослої людини слизова оболонка за добу виділяє 0,5 літра слизу.

Її функція – зволожувати повітря, що вдихається, затримувати порошинки та мікроорганізми, що осідають на стінках порожнини. Слиз містить речовини, що вбивають мікробів або перешкоджають їх розмноженню (фермент лізоцим та лейкоцити). Під слизовою оболонкою гілкуються численні кровоносні судини, тому навіть легкі травми носа супроводжуються рясними кровотечами. Ці судинні сплетення зігрівають повітря, що вдихається, до температури тіла.

6. Первинне закріплення.

Навіщо потрібен людині ніс? (Слайд 16)

Після відповідей дітей на слайді з'являються відповіді:

  • захисна функція;
  • зігрівання повітря;
  • зволоження повітря.

Вчитель: Сприйняття нами запаху відбувається за допомогою носової порожнини. (бризнути в клас духами).

(Закривши ніздрі, вимовити кілька фраз)

Порожнина носа з'єднується з порожнинами в кістках черепа: гайморової, лобової та клиноподібної. Вони служать не тільки для зігрівання повітря, що надходить, але і є резонаторами при голосоутворенні. Носові порожнини мають чутливі клітини, які забезпечують захисну функцію: рефлекс чхання. Носова порожнина відкривається в носоглотку внутрішніми ніздрями – хоанами, а звідти – у горло.

На слайді з'являється запис:

  • нюх;
  • участь у мовленні та в міміці.

(По керуючій кнопці повернутися на слайд 15)

Гортань розташовується в області шиї на рівні 4-6
шийних хребців, з обох боків її розташовуються частки щитовидної залози, а ззаду – ковтка. Гортань утворена хрящами. Найбільший з них – щитовидний. У чоловіків він дещо виступає вперед, утворюючи кадик.

Надгортанник прикриває вхід у горло під час ковтання. Зсередини горло покрита слизовою оболонкою з миготливим епітелієм. На боці гортані праворуч і ліворуч є поглиблення – шлуночок гортані. Хрящі: щитовидний, надгортанник, черпалоподібний, перснеподібний та ін; голосові зв'язки, зв'язки натягнуті між щитовидним і черпалоподібними хрящами і обмежують голосову щілину; вистелена слизовою оболонкою.

Вчитель: Вхід у горло під час ковтання їжі закривається хрящем – надгортанником. (Слайд 18)

7. Спостереження.

    Довести, що при ковтанні щитовидний хрящ піднімається нагору.
    Намацати щитовидний хрящ, зробити ковтальний рух. Переконайтеся, що хрящ іде вгору, а потім знову повертається на колишнє місце.
    Висновок: при цьому русі надгортанник закриває вхід у трахею і по ньому, як по мосту, рухається слина або харчова грудка в стравохід.

    З'ясувати, чому під час ковтання припиняються дихальні рухи.
    Зробити ще один ковтальний рух та переконатися у справедливості цього факту.
    Висновок: язичок закриває вхід у носову порожнину, надгортанник перегороджує вхід у трахею. Внаслідок цього повітря в момент ковтання потрапити у легені не може.

(По керуючій кнопці переходимо на слайд 17і йдемо за посиланням на анімаційне відео «Будова голосового апарату») (Додаток 5). Потім керуючою кнопкою переходимо на слайд 19.

У чоловіків довжина голосових зв'язок 20-24 мм, у жінок - 18-20 мм. Чим довші та товщі голосові зв'язки, тим голос нижчий.Голоси дівчаток та хлопчиків практично не різняться, тільки у хлопчиків у підлітковому віці починають змінюватися – ламатися (через нерівномірне зростання хрящів та зв'язок). Чим сильніше вагаються голосові зв'язки, тим голос голосніше.

Звуки, що видаються голосовими зв'язками, ще мова. Членороздільні звуки мови формуються в ротовій та носовій порожнинах залежно від положення мови, губ, щелеп та розподілу звукових потоків. Робота перерахованих органів при виголошенні членороздільних звуків називається артикуляцією. (Учні визначення записують у зошит)

8. Первинне закріплення.

Слайд 19.

Вчитель: Подивіться малюнки і скажіть: де людина мовчить, де говорить, де кричить чи голосно співає.

(Слайд 20)Можливості голосових зв'язок не обмежені. Про це свідчить такий приклад. Видатний оперний співак Федір Шаляпін мав природний дар виконання. (Клас слухає виконання фрагменту пісні) (Додаток 6). Він регулярно тренував свої голосові зв'язки. Відомий оповідач Іраклій Андронніков розповідав про нього: «Будучи хлопчиками, ми чули про голосові зв'язки Шаляпіна. Ми вдавалися за лаштунки театру і просили його відкрити та показати рота. Перед нами простягався величезний простір у глибину, подібний до мене ніколи не доводилося побачити». Людські здібності безмежні. Але можливості нема. Голосові зв'язки потрібно берегти. Не можна голосно кричати, можна зірвати голос. Шкідливе і куріння, спиртні напої та гаряче пиття.

(По керуючій кнопці перейти на слайд 15, а звідти за посиланням «Трахея» на слайд 21)

Вчитель: Трахея - трубка довжиною близько 12 см, що складається з хрящових напівкілець. Задня стінка трахеї м'яка (складається зі сполучнотканинної перетинки), прилягає до стравоходу. Зсередини вона також вистелена слизовою оболонкою, що містить залози, які виділяють слиз. З області шиї трахея переходить у грудну порожнину і поділяється на два бронхи (біфуркація трахеї). Бронхи входять у легені і поділяються на бронхи меншого діаметра.

9. Закріплення.

(Слайд 22)

Вчитель: Знайдіть із перерахованих органів ті, які не належать до дихальної системи. (Один уч-ся біля дошки)

Інший уч-ся Стілус проводить лінії, що показують послідовність розташування органів дихальної системи.

Якщо дозволяє час, виконати роботу (Додаток 9) у тестовому режимі.

(Слайд 23)- домашнє завдання

На цьому слайді ви бачите легкі головні органи дихальної системи. Але про них ми поговоримо з вами на наступному уроці. ( Слайд 24)

Маріанна Головчиць
Конспект заняття «Органи дихання» у старшій групі

Програмний зміст:

Систематизувати знання дітей про будову та призначення органів дихання.

Закріпити з дітьми уявлення про органах диханнята відзначити важливе значення їх для людини;

Розширювати кругозір дітей, їх словниковий запас (ніздрі, дихальна трубка, грудна клітка, ребра, легені)

Закріплювати гігієнічні навички, уміння дбайливого ставлення до органам диханнята правильного догляду за ними;

Формувати прагнення вести та підтримувати здоровий спосіб життя та викликати негативне ставлення до шкідливих звичок

Виховувати допитливість, логічне мислення, кмітливість, уміння уважно слухати.

Матеріали та обладнання: картини- схеми: легень; органів дихання; картки з проблемними ситуаціями, повітряні кульки, паперові серветки (на кожну дитину, дзеркало).

Хід заняття

Звучить запис листа від Доктор Пілюлькіна

Доргі діти старшої групихочу запросити вас до мене в лабораторію

Вихователь входить до групуз дітьми та вітає гостей.

Лікар Пілюлькін запрошує дітей до себе лабораторію та пропонує одягнути білі халати. Звертає увагу дітей на спеціальне обладнання у його лабораторії.

Лікар Пілюлькін. Хлопці, як ви вважаєте, навіщо так багато кольорів?

Відповіді дітей. Щоб було гарно, приємно пахло.

Лікар Пілюлькін. Правильно, квіти поглинають вуглекислий газ, який ми видихаємо, а виробляють кисень, який нам так потрібен для дихання.

Ми Роздивимось органи дихання по порядку.

Лікар Пілюлькін. Хлопці, а чи може людина довго перебувати без повітря?

Давайте перевіримо, чи це так.

Спробуйте глибоко вдихнути, закрийте долонькою та рот і ніс.

Чому не змогли довго бути без повітря?

Відповіді дітей. Не буде чим дихати, людина задихнеться ...

Лікар Пілюлькін. Справді, людина без повітря жити не може

Це очевидно!

Висновок: Людина не може жити без повітря

Дитина:

Правильно хлопці:

Без дихання життя немає,

Без дихання тьмяніє світло.

Дихають птахи та квіти

Дихаємо я, і він, і ти.

Лікар Пілюлькін. Справді, без повітря людина не може прожити, ми дихаємо постійно і вдень, і вночі. Вдихаємосвіже повітря та забираємо з нього кисень.

А чим ми вдихаємо повітря, яким органом?

Відгадайте загадку:

Ось гора, а біля гори

Дві глибокі нори,

У цих норах повітря бродить,

То заходить, то виходить. (НІС)

Лікар Пілюлькін. Давайте простежимо, куди рухається повітря при диханні. Для цього роти зачинили. Зробіть глибокий вдих через ніс і відчуйте, куди рухається повітря? Видих. Ще вдих.

Куди спершу потрапляє повітря?

Відповіді дітей. В ніс.

Скажіть, а чи може повітря потрапити до рота?

Для цього зробіть вдих - ротом, а видихом.

Відповіді дітей. Чи можемо?

Лікар Пілюлькін. Так можна, але хочу вам сказати, що в повітрі літають дрібні частинки пилу, і якщо ми так дихатимемо, то цей пил виявиться всередині нас. (У наших легень).

Досвід 2 (Дослідження)

Лікар Пілюлькін. Я запрошую вас розглянути свій ніс.

Візьміть дзеркало та розгляньте свій ніс.

Загляньте всередину. Що ви там бачите?

Відповіді дітей. Ніс і ніздрі.

Лікар Пілюлькін. У носі є два канали, як вони називаються?

Відповіді дітей. Ніздрі. У носі повітря зігрівається.

Лікар Пілюлькін. Якого кольору стінка носа усередині?

Відповіді дітей. Рожеві.

Лікар Пілюлькін. А чи знаєте чому? (Бо там багато кровоносних судин).

Лікар Пілюлькін. Що ви помітили?

Відповіді дітей. Волоски.

Як думаєте, навіщо вони потрібні?

Відповіді дітей. Волоски затримують пил та інші дрібні частинки.

Висновок: Наш ніс знаходиться на обличчі Ніс складається з ніздрів, всередині він разовий і є волоски, які затримують пил.

Лікар Пілюлькін. Давайте візьмемо до рук «контейнер»відкрийте його та визначте, чим пахне.

Відповіді дітей. Часником, лимоном, апельсином, парфумами.

Лікар Пілюлькін. Якби не наш ніс, як би ми могли насолоджуватись приємними запахами.

А ще ніс першим повідомить мозок про забруднене повітря (газ, хімічні запахи, дим)

Влад знає вірш про ніс, і вам його прочитає.

Е. Мошковська «Мій чудовий ніс»

Я нічого не знаю.

І раптом мій ніс каже,

Що десь у когось,

Щось зараз горить.

Я нічого не знаю.

Це ніс доповів:

Хтось купив апельсини,

І він туди поклав.

Я нічого не знаю

Я в задусі сиджу.

Ніс каже:

"Погуляємо, я дуже тебе прошу"

Ходиш із ним і гуляєш,

Він говорить зі мною.

Він каже:

«А знаєш, пахне вже листям»

Висновок: Так хлопці наш ніс дуже важливий і потрібний орган, він наш помічник

у визначенні запаху.

Лікар Пілюлькін. Хлопці, ви трохи втомилися, давайте ми відпочинемо.

Фізмінка "Сонечко"

Сонце вранці рано встало, (Підняти руки вгору, потягнутися.)

Усіх діточок приголубило

Гладить грудку, (Масувати "доріжку" на грудях).

Гладить шию, (Погладжувати шию великими пальцями зверху донизу).

Гладить носик, (Кулачками розтирати крила носа)

Гладить лобік, (Проводити пальцями по лобі від середини до скронь).

Гладить вушка, (Розтирати долонями вуха).

Гладить ручки, (Розтирати долоні).

Ось. (Підняти руки вгору).

Лікар Пілюлькін. Пропоную підійти до дошки та розглянути схему влучення повітря в наш організм.

Куди повітря біжить із дихальної трубки?

Діти у нас у грудній клітці є легкі, схожі на повітряні кульки.

Вони розширюються коли ми вдихаємо і стискаються коли видихаємо

Досвід 4 (Дослідження)

Лікар Пілюлькін. Давайте обстежимо, як влаштована грудна клітка.

Яка на дотик грудна клітка? (Діти обстежують на собі, і переконуються, що грудна клітка ребриста).

Обхопіть долонями обох рук свої боки вище за пояс і глибоко вдихніть повітря. Відчули, як розширюються ребра під долонями, як надуваються легені.

А зараз видихніть різко і відчуєте, як звужується грудна клітка, виштовхуючи повітря з легенів.

Отже, ми сказали, що повітря з дихальноїтрубки біжить у легкі. Покажіть, куди повітря йде з дихальної трубки.

Лікар Пілюлькін. Ніс, рот, дихальну трубку, ребра ми можемо побачити або відчути. А легені не можемо, вони знаходяться усередині та захищені ребрами. Давайте розглянемо легені малюнку. Їх два. Ось які великі. Вони повітря то заходить, то виходить.

Схема вдиху та видиху (вдих-синіми магнітами, видих-жовтими)

Висновок: Під грудною клітиною розташовані два легені.

Мультимедіа (Ноутбук)відео людини з нормальною, рівною диханням, і людини, що біжить, яка після того як зупинилася -дихає важко, глибоко через рот.

Лікар Пілюлькін. Як ви вважаєте, чому так по-різному дихають люди?

Відповіді дітей. Людина, що біжить, напружується, докладає більше зусиль. А людина яка просто йде, вона не напружується, дихання рівне, спокійне.

Лікар Пілюлькін. Дуже важливо тренувати свій організм та легеніщоб при невеликих навантаженнях не задихатися.

Що ми з вами робимо, щоб наші легені були треновані?

Відповіді дітей. Робити гімнастику, бути на свіжому повітрі, стрибати на скакалці та займатися спортом

Лікар Пілюлькін. Давайте проведемо невелику гру і на прикладі побачимо, як працюють наші легені.

Досвід 5 «Кульки»

Дітям лунають кульки і вони мають надути за допомогою видиху.

Ось які гарні кульки у вас вийшли, чим сильніші ваші легені, тим більше вийшли кульки. Молодці!

Висновок: Так працюють і ваші легені, вдихаютьповітря - розширюються, видихають повітря- звужуються.

Лікар Пілюлькін. Хлопці, як ви вважаєте, а що шкідливо для наших легень?

Відповіді дітей. Куріння, брудне повітря.

Лікар Пілюлькін. Правильно, дуже шкідливо для легенів куріння, загазоване повітря.

Відповіді дітей. Від неприємного повітря людина починає кашляти.

Лікар Пілюлькін. Здорова людина починає кашляти, якщо відчуває у повітрі запах диму, пилу чи газу.

Кашель очищає верхні дихальні шляхинавіть якщо ми поперхнемося крихтою.

Адже ви вже знаєте, що небезпечно розмовляти під час їжі чи їсти на ходу!

Гра "Що добре для дихальної системи, А що шкідливо?

Перед вами лежать картинки, на них зображені ситуації, коли людина береже своє горло, ніс, рот та легені, а коли навпаки, завдає великої шкоди своєму здоров'ю. Розкладіть картки на два поля (чорне та біле: шкода-користування)та поясніть свій вибір.

(Діти розкладають картки на двох мольбертах та пояснюють.)

Лікар Пілюлькін. Хлопці назвіть органи дихання, заповнюючи картину. (Діти називають і показують на картині (правильно прикладаючи органи дихання) : ніс, рот, дихальна трубка, Легкі).

З усіх дослідів та досліджень ми можемо вивести правила здоров'я

тож які правила для збереження здоров'я ми з вами запишемо?

1. - Займатися спортом.

2. – Робити зарядку щодня.

3. - Гуляйте на свіжому повітрі.

4. Гартуватися.

5. - Щодня вживати в їжу корисні продукти,

овочі та фрукти.

6. – Дихати чистим свіжим повітрям.

7. - Особиста гігієна.

Лікар Пілюлькін. Все що ви мені сказали, я записав і хочу подарувати вам ці «Правила здоров'я»та побажати вам:

Частіше посміхатися, через дрібниці не засмучуватися.

Завжди мати здоровий вигляд,

Повіки не знати, де що болить.

Ви дуже добре сьогодні попрацювали і я вам приготував сюрприз

(віддає вихователю піднос Займайтеся спортом, Займайтеся спортом, Займайтеся спортом, Займайтеся спортом, з сюрпризом).

Волкова Тетяна Вікторівна,

вчитель біології,

спеціаліст вищої категорії вищого рівня, ГУ «Середня школа № 19 відділу освіти акімату міста Костана»

Клас: 8

Поурочний план Дата

Урокбіології

Тема уроку: "Значення дихання. Будова та функції органів дихальної системи" - (Фліпчарт, сторінка 3- документ Microsoft Office Word ).

Мета уроку (Фліпчарт, сторінка 2) :

вивчити особливості будови органів дихання у зв'язку зі своїми функціями.

Завдання уроку:

Освітні: сформувати уявлення про значення дихання як життєво важливого процесу для життя; встановити взаємозв'язок будови та функцій дихальних (повітряних) шляхів, з'ясувати механізми голосоутворення;

Розвиваючі: удосконалювати навички роботи з науковим текстом, таблицею, малюнками, відеоматеріалом, уміння логічно мислитита оформлювати результати розумових операцій в усній та письмовій формі, формувати вміння вести науковий діалог;

Виховні:

виховувати в учнів культуру мови, дбайливе ставлення до свого організму, свого здоров'я, здоров'я оточуючих.

Тип уроку: урок вивчення та первинного закріплення нових знань з елементами проблемного навчання.

Форма навчання: індивідуальна, фронтальна, в парах та групах.

Методи уроку: репродуктивний, частково-пошуковий (пов'язані з постановкою та поясненням дослідів), проблемний метод (при вирішенні проблемних завдань), самостійна робота з підручником та аналіз нових інформацій.

Обладнання: муляж гортані, торс людини з внутрішніми органами, фліпчарт, відеоматеріали «Значення дихання», «Будова носова порожнина», «Електронний посібник з біології. 8 клас» (Волкова Т.В., ISBN 978-601-7438-01-2) , інтерактивна дошка, комп'ютер.

Поки дихаю сподіваюся.

(Римський поет Овідій).

Хід уроку

Етап уроку

Зміст навчального матеріалу

МО

ФОПД

Підготовка до ВОУД, ЕНТ

Завдання на розвиток функціональної грамотності

Індивідуально-корекційна робота

I . Орг.

момент

II .Актуалізація знань:

III . Мотивація

I IV . Вивчення н/м:

V . Закріплення

ня

VI . Висновки

VII . Підведе

ня підсумків уроку.

VIII . Д/З:

VIII .

Рефлексія:

Урок – інтерактивний,

Учень не пасивний,

Він у гущі подій,

Робить багато відкриттів,

Що на уроці дізнається,

Його до розвитку веде.

Вирішення біологічного завдання (Фліпчарт, сторінка 3) :

(Учні діляться на 3 групи, кожна група отримує біологічне завдання).

а) Людина може прожити без їжі кілька тижнів, без води – кілька днів, без кисню – не більше 10-20 хвилин. Поясніть, чому?

б).Римський поет Овідій писав : "Поки дихаю сподіваюся". Що він хотів сказати? Свою відповідь обґрунтуйте.
У). Скільки повітря (метрів кубічних) витрачає на дихання клас із 25 осіб протягом 45 хвилин уроку, якщо один дев'ятикласник у середньому робить 16 вдихів за 1 хвилину по 500 см кубічних повітря?

(Фліпчарт, сторінка 4).

Ще в давнину дихання вважали першопричиною життя.

Поясніть приказку “Це нам потрібно як повітря”, яка доводить це.

(Люди помітили, що без повітря людина гине за кілька хвилин (найбільше через 10, а тренований організм через 20 хвилин).

Вчитель: люди довго не знали, що для дихання однієї людини в герметично закритому приміщенні потрібно 2м 3 повітря на 1:00. Так у 1846 році на судні "Мері Сомс" загинув батальйон солдатів, що сховався під час бурі у трюмі, хоча судно залишилося абсолютно неушкодженим.

(Фліпчарт, сторінка 5).

Після перегляду відеофрагменту «Значення дихання для людини», дайте відповідь на проблемні питання:

    Але навіщо ми дихаємо?

    Яке значення будь-якого живого організму, зокрема й у людини, має подих?

(Вчитель разом із класом обговорює ці проблемні питання і переходить до повідомлення цілей уроку, підводить до потрібних висновків.)

Відкрийте зошити та запишіть тему сьогоднішнього уроку.

Тема: «Значення дихання. Будова та функції органів дихальної системи».

Цілі уроку: (Фліпчарт, сторінка 6).

1. А чи знаєте ви…(Фліпчарт, сторінка 7).

що доросла людина робить 15-17 вдихів-видихів за хвилину (на добу становить близько 2 тис. разів), а новонароджена дитина робить 1 вдих на секунду. Дихання не перестає працювати від народження людини до її смерті, адже без дихання наш організм існувати не може. Доведено, що доросла людина видихає 4 склянки води на добу (приблизно 800 мл), а дитина – близько двох (приблизно 400 мл). У дорослої людини через легені проходить приблизно 7 тис. літрів повітря.

2. Робота з термінами(Фліпчарт, сторінка 8).

Основні терміни та поняття на уроці.

Дихання, дихальні (повітряні) шляхи, носова порожнина, носоглотка, гортань, надгортанник, голосові зв'язки, голосова щілина, адамове яблуко, трахея, бронхи, бронхіоли, альвеоли, легені.

3. Значення дихання(Фліпчарт, сторінка 9).

використовуючи матеріал на стор. 163 параграфа 37 підручника за редакцією Р.Алімкулова, заповнити кластер «Значення дихання»:

Утворення та видалення СО 2

Забезпечення організму

киснем


Значення дихання


Видалення деяких кінцевих продуктів обміну речовин: пари води, аміаку, сірководню та інших газів

Окислення (розпад) органічних сполук із визволенням енергії, необхідної людині для життєдіяльності


Розмова із класом:

Органічні речовини + кисень = вуглекислий газ + вода + енергія

З рівняння окислення бачимо, що з життєдіяльності живого організму, зокрема й у людини, необхідна Енергія. Звідки вона береться?

Правильно, ми дихаємо задля отримання енергії, тобто. кисень є основою життєдіяльності живого організму.

То що таке дихання? (Запис у зошит).

Дихання - це сукупність процесів, що забезпечують надходження кисню, використання його в окисленні органічних речовин та видалення вуглекислого газу та деяких інших речовин.


4). Будова та функції дихальної системи(Фліпчарт, сторінка 10).

Органи дихання – це повітряні ворота в організм.

а).Біологічне завдання:

Уявіть молекулу атмосферного кисню, що проникає при вдиху в легені. Прослідкуйте подумки, який шлях пройде з повітрям ця молекула від ніздрів до легень та заповніть схему «Дихальна система». Перевірте відповідь.

Дихальна система людини -сукупність органів, що забезпечують зовнішнє дихання (газообмін між атмосферним повітрям, що вдихається, і кров'ю).


б). Дихальні (повітроносні) шляхи діляться на верхні (порожнина носа, носоглотка і горло) і нижні (трахея та бронхи) (Фліпчарт, сторінка 11).

У). Завдання:

Під час вивчення будови та функцій органів дихальної системи, ми постараємося, заповніть таблицю. Перекресліть її, будь ласка.

(Краще таблицю заздалегідь роздрукувати та роздати, щоб не витрачати на цей час уроку).

Таблиця «Будова та функції органів дихальної системи»:

Назва органу

Будова

Функції


г). Верхні дихальні шляхи: носова порожнина та носоглотка

а). Повітроносний шлях починається з носової порожнини(Фліпчарт, сторінка 12).

«Без носа людина чорт знає що

птах не птах, громадянин не громадянин,

Просто візьми та й викинь за віконце!»

Н.В.Гоголь.

А якщо серйозно, навіщо з'явився ніс у людини? Адже у його предків – людиноподібних мавп, його не було! Щоб дізнатися про це, я вам пропоную відповісти на запитання після переглядувідеофрагмента про носову порожнину:

    Які особливості будови носа допомагають впоратися з цією функцією?

(Носова порожнина відокремлюється від ротової особливою перегородкою - піднебінням. При нормальному диханні повітря проходить через носові отвори вносову порожнину , Яка розділена кістково-хрящової перегородкою (саме вона надає форму носу) на дві половини. У кожній половині знаходяться звивисті носові ходи, що збільшують поверхню носової порожнини. Вони вистелені зсередини слизовою оболонкою, що містить клітини миготливого (війчастого) епітелію, кровоносними судинами та залозами, що виділяють слиз. У дорослої людини слизова оболонка за добу виділяє 0,5 літра слизу. Якби вії не видаляли з дихальних шляхів пил, то за 70 років у легень її скупчилося б 5 кг.

Носові порожнини мають чутливі клітини, які забезпечують захисну функцію: рефлекс чхання).

    Які функції виконує носа?

(затримує порошинки та мікроорганізми, що осідають на стінках порожнини;зігріває і зволожує повітря, що надходить;нюхова; участь у мовленні та міміки).

Це цікаво…

    Миготливий епітелій виносить назовні до 20-30 г пилу на добу.

    Якби вії не видаляли з дихальних шляхів пил, то за 70 років у легенях накопичилося б 5кг.

    У дорослої людини слизова оболонка носа виділяє 0,5 літра слизу.

б). Гігієна носового дихання (Фліпчарт, сторінка 13).

Відеофрагмент «Чихання та кашель».

в). Спостереження: "Перевірити прохідність повітря через носові ходи"

(Фліпчарт, сторінка 14).

Досвід: закрийте один носовий хід, а до іншого піднесіть легкий шматочок вати. Струмінь повітря відкидатиме її при видиху, і притискатиме до носового отвору при вдиху.(Цей прийом можна показати на випробуваному).

З носової порожнини повітря потрапляє до носоглотки (верхня частина глотки) внутрішніми ніздрями – хоанами, а потім в горлянку , З якою повідомляється і ротова порожнина. Тому ми можемо дихати через рот.

г). Біологічне завдання: Що станеться, якщо в морозну погоду ми дихатимемо ротом? Поясніть, чому.

У горлянці перетинаються травні та дихальні шляхи. Їжа з горлянки надходить у стравохід, а повітря через горло надходить у дихальне горло (трахею), яке починається гортанню.

Д)) Верхні дихальні шляхи: горло(Фліпчарт, сторінка 15).

а). Будова гортані.

Самостійна робота з підручником за завданням:

використовуючи матеріал на стор. 164 параграфа 37 підручника за редакцією Р.Алімкулова, заповнити кластер «Значення дихання»:

    Чим вистелена внутрішня поверхня горла? (Слизовою оболонкою).

    Назвіть найбільший хрящ гортані? (Щитоподібний).

    Яким хрящем закривається вхід у горло при ковтанні? (Надгортанником).

Вчитель: гортань має вигляд лійки. Вона зсередини вистелена слизовою оболонкою та забезпечена рецепторами – рефлекторний кашель. Стінки утворені кількома хрящами. Між собою хрящі пов'язані напіврухливо. Найбільший хрящ – щитовидний, захищає горло попереду. У чоловіків він дещо виступає вперед, утворюючи кадик. Вхід у горло при ковтанні закривається хрящем – надгортанником.

б). Спостереження (Фліпчарт, сторінка 16).

(Щитовидний хрящ під час ковтання піднімається вгору, а потім знову повертається на старе місце. При цьому русі надгортанник закриває вхід у трахею і по ньому, як по мосту, рухається слина або харчова грудка в стравохід.)

1. Знайдіть горло. Зробіть кілька ковтальних рухів. Що відбувається із гортанню?

2. З'ясуйте, що відбувається з диханням під час ковтання. Зробити ще один ковтальний рух та переконатися у справедливості цього факту.

(Дихання зупиняється. Язичок закриває вхід у носову порожнину, надгортанник перегороджує вхід у трахею. Внаслідок цього повітря в момент ковтання потрапити у легені не може).


в). Утворення звуку(Фліпчарт, сторінка 17).

Між хрящами гортані є слизові складки. голосові зв'язки . Нижня пара бере участь у голосоутворенні. Спереду зв'язки прикріплюються до щитовидного хряща, а ззаду – до правого та лівого черпалоподібних хрящів. При русі черпалоподібних хрящів зв'язки можуть зближуватися і натягуватися. Простір між голосовими зв'язками називається голосовою щілиною.

    Повітря під час видиху проходить через голосову щілину та викликає коливання голосових зв'язок, внаслідок чого виникає звук.

    Частота коливання зв'язок від 80 до 10 000 Гц.

Голоси дівчаток та хлопчиків практично не різняться, тільки у хлопчиків у підлітковому віці починають змінюватися – ламатися (через нерівномірне зростання хрящів та зв'язок). Чим сильніше вагаються голосові зв'язки, тим голос голосніше.

Проблемне питання : Звуки мови виникають при вдиху чи видиху? (При видиху).

Для виникнення членоподілової мови необхідні певні позиції язика, зубів, губ. Рот та носова порожнина посилюють звук, збагачують його різними відтінками. Процес освіти мови називається артикуляцією і формується у дітей до 5-ти років.

Запис крику Тарзана

    Крик ушкоджує голосові зв'язки, що може спричинити їх запалення, призвести до хрипоті або втрати голосу. (Запис крику Тарзана, якого грав Джонні Вайсмюллер – світовий рекордсмен та олімпійський чемпіон з плавання. Разом з ним кричало четверо людей).

    При шепоті зв'язки розслабляються і стуляються не повністю.

    Часті запалення дихальних шляхів, куріння та алкоголь негативно впливають на голосоутворюючий апарат.

Е). Нижні дихальні шляхи: трахеї та бронхи.

а). Будова трахеї та бронхів(Фліпчарт, сторінка 19).

З гортані повітря потрапляє у трахею. Трахея – широка трубка, що складається з 16-20 хрящових напівкілець, з'єднаних між собою зв'язками. Трахея розташована попереду стравоходу. При проходженні їжі стравохід розширюється і м'яка стінка трахеї не заважає цьому. Внутрішня стінка трахеї покрита миготливим епітелієм, що виводить пилові частинки з легень.

На рівні 4-5 грудних хребців трахея ділиться на 2 бронхи ( від грец. « бронхос» - дихальне горло) – правий та лівий. Внутрішня поверхня їх вистелена слизовою оболонкою, яка містить миготливий епітелій із залізистими клітинами. Тут триває насичення повітря водяними парами та його очищення. Вони входять у праву та ліву легеню. У легенях кожен із бронхів гілкується, подібно до дерева, утворюючи бронхіоли - найтонші нитки . Бронхіоли закінчуються альвеолами – легеневими бульбашками , у яких відбувається газообмін.

б). Гігієна дихання(Фліпчарт, сторінка 20).

    Ковтаючи великі шматки їжі, можна подавитися і перекрити трахею.

    При запальних процесах виникає кашель, що допомагає видаляти слиз із дихальних шляхів.

фліпчарт, сторінка 21).

    Впишіть у текст замість перепусток потрібні слова (Фліпчарт, сторінка 24).

Має вигляд лійки, стінки якої утворені хрящами. Між хрящами горла є слизові складки - ... ... . Простір між ними - ... ... . В результаті коливання ... ... при видиханні повітря виникає ... . ... голоси залежить від довжини... .... У жінок вони... ніж у чоловіків. Ось чому жіночий голос завжди....

    Перевір себе (Фліпчарт, сторінки 22,23).

(Фліпчарт, сторінка 24).

1. Життєдіяльність організму можлива лише при надходженні до його клітин кисню та видаленні вуглекислого газу.

2. У носовій порожнині повітря очищається, нагрівається та зволожується.

4. Газообмін відбувається у альвеолах легких.

(Оцінювання учнів за урок, тест).

фліпчарт, сторінка 25).

та виконувані функції органів дихання (таблиця).

Творче завдання:

У яких випадках важко дихання? Якими є наслідки цього порушення?

Розробте зведення правил з гігієни дихання.

фліпчарт, сторінки 26.

    Хто сьогодні одержав позначку «5»?

    Хто отримав "4"?

    Хто своєю відміткою не дуже задоволений? Що потрібно зробити, щоб покращити позначку?

    Дайте емоційну оцінку уроку.

Завжди корисно оцінити себе, визначити труднощі і знайти шляхи їх подолання. Формулюють висновок про рівень досягнення мети уроку

Здійснюють з амоаналіз діяльності на уроці та самооцінкиу

Література та інтернет-ресурси.

ПП

НП

ПП

АЛЕ

ІП

НП

НП

ПП

АЛЕ

ІП

ІП

ІП

ПП

АЛЕ

АЛЕ

ІП

ПП

ІП

АЛЕ

ПП

ПП

АЛЕ

ІП

Колек

Робота у групах

Робота в парах

Робота в парах

Колект

Робота у групах

Робота у групах

Фронтал

Робота в парах

Індивід

Робота у групах

Колект

Індивід

Робота в парах

Індивід

Індивід

Колект

Індивід

Колект

Колект

Робота в парах

Робота в парах

Індивід

Колект

Індивід

Індивід

Індивід

Додаток з «Електронного посібника з біології. 8 клас" (ISBN 978-601-7438-01-2),

Таблиця «Будова та функції органів дихання».

Органи

Особливості будови

Функції

Носова порожнина

Повітря надходить через ніздрі, носова порожнина ділиться перегородкою дві половини, а ззаду з допомогою хоан повідомляється з носоглоткою. Стінки носової порожнини утворені кістками та хрящами, вистелені слизовою оболонкою. Звивисті носові ходи, слизова оболонка забезпечена кровоносними судинами і покрита миготливим епітелієм, є нюхові рецептори.

Нюхання, зігрівання

повітря, що вдихається,

затримування та видалення пилу

Гортань

Гортань розташовується в області шиї на рівні 4-6 шийних хребців, з обох боків її розташовуються частки щитовидної залози, а ззаду - ковтка. Гортань утворена хрящами. Надгортанник прикриває вхід у горло під час ковтання. Зсередини горло покрита слизовою оболонкою з миготливим епітелієм. На боці гортані праворуч і ліворуч є поглиблення - шлуночок гортані. Хрящі: щитовидний, надгортанник, черпалоподібний, перснеподібний та ін; голосові зв'язки, зв'язки натягнуті між щитовидним і черпалоподібними хрящами і обмежують голосову щілину; вистелена слизовою оболонкою.

Освіта звуків та мови

Трахея та бронхи

Трахея - трубка довжиною близько 12 см, що складається з хрящових напівкілець. Задня стінка трахеї м'яка (складається зі сполучнотканинної перетинки), прилягає до стравоходу. Зсередини вона також вистелена слизовою оболонкою, що містить залози, які виділяють слиз. З області шиї трахея переходить у грудну порожнину і поділяється на два бронхи (біфуркація трахеї). Бронхи входять у легені і поділяються на бронхи меншого діаметра.

Проходження повітря

Легкі

Вони мають форму конуса : верхня - звужена частина - верхівка, а нижня - ширша - основа. На боці кожної легені, зверненої до серця, розташовуються поглиблення (ворота легені), через які проходять бронх, нерв легені, кровоносні та лімфатичні судини. Бронх у кожному легкому гілкується. Бронхи, як і трахея, у стінах містять хрящі. Найдрібніші розгалуження бронхів називаються бронхіолами, вони не мають хрящів і залоз, але мають м'язові волокна і здатні звужуватися (спазми бронхіол). Права легеня складається з трьох, а ліве з двох часток. Кожен відділ легені складається з сегментів: у правій легені 11 сегментів, у лівій - 10. Кожен сегмент у свою чергу складається з безлічі легеневих часточок. Бронхіоли переходять у розширення - альвеолярні ходи, на стінках яких знаходяться випинання, які називаються легеневими бульбашками, або альвеолами (діаметр їх 0,2-0,3 мм). Стінки альвеол складаються з одношарового епітелію і до них примикають капіляри.

Газообмін

Плевра

2 листки сполучнотканинної оболонки:

    легенева плевра

    пристінкова плевра

Між ними – плевральна порожнина + плевральна рідина

Зменшує тертя при

диханні

Список використаних джерел

1. Алімкулова Р. Біологія. Алмати: "Атамура", 2008р. – 288 с.

2. Богданова Т.Л., Солодова Є.А. Біологія Довідник М: «АСТ - ПРЕС». 2001р. – 815 с.

3. Звєрєв І.Д. Книга для читання з анатомії, фізіології та гігієни людини. М.: «Освіта», 1978р. -239 с.

4. Липченко В.Я., Самусєв Р.П. Атлас нормальної анатомії людини.М.: «Медицина», 1988р. -320С.

5. Резанова Є.А., Антонова І.П., Резанов А.А. Біологія людини в таблицях та схемах. М.: «Видавництво - Школа», 1998р. - 204с.

Інтернет ресурси:

1. «Електронний посібник із біології. 8 клас» (Волкова Т.В.,ISBN 978-601-7438-01-2),

2. www. yandex. ru-Пошук -картинки

3. www. imfan. kz < http:// www. imfan. kz> - персональний сайт вчителя біології Ратушняк Н. А.

4. www. kiwi. kz < http:// www. kiwi. kz> - відео файли

5.< http:// mirbiologii. ru/8- klass>

6.< http:// www. uchportal. ru>

8.myshared.ru›slide/778318/

9.nsportal.ru›…razrabotka…uroka…znachenie-stroenie-i

10.www.uchportal.ru/

Пізнання світу

ТЕМА: «Органи дихання. Легкі та його робота».

ЦІЛІ: формувати поняття про органи дихання, їх функції та значення дихання для організму; ознайомити з правилами гігієни дихання, пояснити необхідність виконання цих правил; розвивати мислення, пам'ять, увагу, допитливість, сприяти вихованню співробітництва, самоконтролю.Обладнання: таблиці на тему, модель органів людини.ХІД УРОКУ

    Орг.момент. Повідомлення теми уроку.

    Перевірка домашнього завдання. Кросворд.

        1. Найбільша кровоносна судина, що йде від серця. (аорта)

          Судини, що несуть кров від серця до всіх органів та тканин. (артерії)

          Що кров забирає з організму (забирає в легень)? (вуглекислий газ)

          По яких судинах темна кров повертається в серце? (вени)

          Як називаються найдрібніші кровоносні судини, що несуть кисень та поживні речовини у кожну клітину нашого організму? (капіляри)

          Цей м'язовий мішок знаходиться у лівій частині грудної клітки та діє як насос. (Серце)

          Що несе артеріальна кров кожній клітині? (кисень)

          Ця рідина забезпечує всі органи в організмі людини киснем, поживними речовинами та вітамінами. (Кров)

9-10 Це завдає величезної шкоди роботі серця. (куріння, алкоголь)Що необхідно для хорошої роботи серця? (тренування )

    Засвоєння нового матеріалу.

1. Припущення. -Як кров отримує кисень?Робота у групах.2. Формулювання теми та цілей уроку. 3. Спостереження. -Поспостерігайте за своїм диханням.Зробіть вдих і видих.- Що відбувається при вдиханні?- Що відбувається при видиханні?- Яке повітря ми вдихаємо, а яке видихаємо?4. Пояснення вчителя.

Коли ми дихаємо, в наш організм надходить кисень, який потрібний нам як найважливіший для життя газ. Наш мозок може жити без нього трохи більше 5 хвилин. Усі клітини, у тому числі складається тіло, поглинають кисень і виділяють вуглекислий газ. Наш дихальний апарат складається із двох легень. Проходячи з носа і рота в легені, повітря проходить в них каналами, що поступово зменшується в розмірах. Ця система каналів схожа на дерево догори ногами (ствол, гілки, листя), де ствол - це трахеї, гілки - бронхи, листя - альвеоли. Завдяки дихання ми можемо говорити, оскільки воно змушує вібрувати голосові зв'язки, як струни гітари, і робити звуки.

Ми робите вдих і втягуємо ніздрями повітря. Він швидко проходить через носову порожнину та потрапляє у дихальне горло – трахею. Вона влаштована досить хитро. Коли ми щось ковтаємо, трахея закривається маленькою заслінкою, щоб їжа не потрапила ненароком у легені. А коли ми робимо вдих - закривається ковтка, повітря біжить не в шлунок, а в легені.

Але якщо ми надумаємо закричати або зареготати, ковтаючи їжу, заслінка може вчасно не закритися, крихта чи крапля потрапить у трахею, і нам доведеться довго кашляти, поки вона звідти не вилетить.

Дихання

Легкі (1) схожі на повітряний насос, що приводиться у дію м'язами грудей. Легкі роздмухуються, впускаючи повітря, і скорочуються, випускаючи його, як повітряна кулька. Коли ми робимо вдих, повітря проходить з рота і носа в трахею (2), потім у дві широкі трубки – бронхи (3), які розгалужуються на дрібніші бронхи (4). Зсередини бронхи покриті крихітними віями. Ці вологі вії захоплюють порошинки, яким вдалося прослизнути разом із повітрям через трахею. У легені має надходити абсолютно чисте повітря. Бронхи виконують роль фільтра. Найменші бронхи закінчуються альвеолами, схожими на мільйони повітряних бульбашок. Поруч із альвеолами проходять маленькі кровоносні судини. Кров забирає кисень і викидає в альвеолу вуглекислий газ, який ми видихаємо.

Вдих і видих.

Дихальний рух не підпорядковується волі людини. ми дихаємо, не думаючи про це. Але можна вдихати та видихати сильніше чи ненадовго затримувати дихання. Коли ми робимо вдих (А), м'язи грудей розсувають ребра, грудна клітка і легені розширюються і вбирають повітря. Коли ми робимо видих (Б), м'язи розслаблюються, ребра зсуваються, легені стискаються і виходить повітря.

Спостереження.

ВИКОНАЙТЕ ФІЗИЧНІ ВПРАВИ

ВРАХУЙТЕ КІЛЬКІСТЬ ВДІХІВ І ВИДИХІВ ЗА 1 МІН

ЗРОБІТЬ ВИСНОВОК

5. Загадка.

Ось гора, а біля гори

ДВІ ГЛИБОКІ НОРИ.

В ЦИХ НОРАХ ПОВІТРЯ БРОДИТЬ,

ТО ЗАХОДИТЬ, ТО ВИХОДИТЬ. (Ніс)

6. Припущення.

Чому носову порожнину можна назвати фільтром, піччю, контролером, сторожовим постом організму?

Кровоносні судини слизової оболонки носової порожнини виконують як би роль водяного опалення, підігріваючи повітря, що вдихається, до температури тіла. Доторкаючись до слизової оболонки, повітря, що вдихається, зволожується і очищається від частинок пилу, що осідає на тонкий шар слизу, що покриває цю оболонку. Нервові закінчення нюхових нервів здійснюють "контроль" хімічного складу повітря, що вдихається, це єдиний орган, здатний сприймати запахи.

Поясніть зміст наступного гігієнічного правила:

Не можна людини

Закупорити в ящик.

Житло провітрюй

Краще та частіше. (Маяковський)

7. Складання правил гігієни дихання та заходів щодо попередження захворювань органів дихання.

Робота у групах.

Скласти слово з літер:

Що завдає сильної шкоди органам дихання?

Іруекне (куріння)

Без їжі та води людина може прожити кілька днів, а без повітря не проживе й кілька хвилин. У приміщенні, де збирається багато людей, важко дихати, у повітрі стає менше кисню. Псує повітря, робить його непридатним для дихання та тютюновий дим. У повітрі приміщення завжди є пил. При розмові, кашлі та чханні хворих людей у ​​повітря потрапляють мікроби, тому не забувайте частіше провітрювати свою кімнату та клас. Більше гуляйте у лісі, на полях та луках. у парках та скверах та інших місцях, де багато зелені. Там повітря особливо чисте та свіже, містить більше кисню.

Перебуваючи у приміщенні,запам'ятайте основні правила:

Обов'язково провітрюйте свою кімнату, відкривайте кватирку перед сном.

Не чистіть у приміщенні одяг та взуття. Найчастіше мийте підлогу та стирайте пил із предметів вологою ганчіркою.

Перед входом до кімнати ретельно витирайте ноги.

При кашлі та чханні закривайте рот хусткою.

    Закріплення.

1. Читання тексту підручника з позначками.

Що впізнали нового?

2. Загадка.

ДВА ПОВІТРЯНИХ ПЛЕПІСТКА,

РОЖОВИХ СТІЛКА,

ВАЖЛИВУ РОБОТУ ВИКОНАЮТЬ

І Дихати нам допомагають. (Легкі)

    Підсумок уроку.

Назвіть та покажіть органи дихання.

    Домашнє завдання.



Останні матеріали розділу:

Список відомих масонів Закордонні знамениті масони
Список відомих масонів Закордонні знамениті масони

Присвячується пам'яті митрополита Санкт-Петербурзького та Ладозького Іоанна (Сничева), який благословив мою працю з вивчення підривної антиросійської...

Що таке технікум - визначення, особливості вступу, види та відгуки Чим відрізняється інститут від університету
Що таке технікум - визначення, особливості вступу, види та відгуки Чим відрізняється інститут від університету

25 Московських коледжів увійшли до рейтингу "Топ-100" найкращих освітніх організацій Росії. Дослідження проводилося міжнародною організацією...

Чому чоловіки не стримують своїх обіцянок Невміння говорити «ні»
Чому чоловіки не стримують своїх обіцянок Невміння говорити «ні»

Вже довгий час серед чоловіків ходить закон: якщо назвати його таким можна, цього не може знати ніхто, чому ж вони не стримують свої обіцянки. По...