Лінії градусної сітки. Географічні полюси – математично вираховані точки перетину уявної осі обертання Землі із земною поверхнею

Тема: Градусна мережа на глобусі та карти.

Цілі уроку:

  • сформувати уявлення про градусну сітку на глобусі тагеографічної карти, про відмінність зображення на них меридіанів та паралелей;
  • сформувати уявлення про паралелі та меридіани, їх характеристики: форму і довжину;
  • навчитися показувати на глобусі лінії паралелей та меридіанів;
  • узагальнити матеріали вивчені під час минулих уроків.

Обладнання: глобуси учнівські, карта півкуль, ПК, мультимедіа проектор, презентація.

Хід уроку:

I. Організаційний момент.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

Усне опитування.

Що таке географічна картка?

Яке значення мають план та карта у практичній діяльності людини?

На карті якого масштабу територія зменшена у більшу кількість разів: 1:5000 чи 1:10000?

Поясніть свою думку, виходячи з визначення поняття «масштаб».

Завдання за карткою: кросворд «Глобус та географічна карта».

По вертикалі:

1. Модель земної кулі з контурами суші та водних просторів.

2. Коло, що умовно проводиться по поверхні Землі паралельно екватору.

4. Паралель, що проводиться на земній кулі на однакових відстанях від обох полюсів.

По горизонталі:

  1. Крапки на земній поверхні, якими проходить уявна вісь Землі.
  2. Одна триста шістдесята частина кола.

5. Умовно прийнята лінія на поверхні земної кулі, що проводиться від полюса до полюса та перетинає екватор під прямим кутом.

III. Вивчення нового матеріалу. Слайд 1.

Коли ми вперше йдемо до когось у гості, ми вже знаємо куди нам іти, бо ми знаємо адресу: вулицю, номер будинку та квартири. Діти давайте подивимося уважно на глобусСлайд 2 . Що ми там бачимо?

Правильно, на глобусі добре видно океани та материки. А що ще на ньому зображено у вигляді тонкої павутинки? (лінії)

Ці лінії нанесені не так, а щоб можна було визначити точне розташування об'єкта. Сьогодні ми познайомимося з цими дивовижними лініями.

Ви вже знаєте, що на глобусі є лінія однаково віддалена від полюсів. Як вона називається? (екватор).

Слайд 3 На які дві частини екватор ділить земну кулю? (північна та південна півкулі).

Подивіться, від екватора до полюсів через однакові відстані проведені лінії. Як вони відбуваються? (паралельно екватору).

Паралелями називають лінії, умовно проведені по: поверхні Землі паралельно

екватору.

Слайд 4 Де на карті півкуль підписано позначення паралелей? (по колу) . У яких одиницях вказано позначення? (у градусах ). Екватор має позначення 0 0 .

Яку форму мають усі паралелі? (форма кола). Екватор – найдовша паралель.

Яка довжина екватора? ( 40 000 км ). Скільки градусів містить у собі коло? ( 360 0). Значить довжина 1 0 екватора складає 111,3 км.

Слайд 5 Чи всі паралелі мають однакову довжину?

Довжина за кілометри 1 0 кожній паралелі позначається з краю карти в овалі.

Подивіться на глобус. Від Північного до Південного полюса також проведено лінії.Слайд 6

Мерідіаном називають найкоротшу лінію, умовно проведену на поверхні від одного

полюси до іншого.

Аналізуючи карту півкуль, учні відповідають такі вопросы:

Яку форму мають меридіани? (півколо ). Де на карті півкуль підписано позначення меридіанів? (на екваторі)

Який напрямок на земній поверхні показує меридіан?

У перекладі російською мовою слово «меридіан» означає «полуденна лінія». Як можна

пояснити таку назву" (Відповідаючи на ці питання, учні використовують рис.25 стор.28).

Чи всі меридіани мають однакову довжину? Скільки ж це буде кілометрів? ( 20 000 км). Довжина 1 0 кожного меридіана становить 111,3 км.

Але меридіани всі однакові, звідки вести рахунок?Слайд 7 Вчені домовилися рахувати за початковий меридіан той, який проходить через обсерваторію Грінвіч недалеко від Лондона, тому він отримав назву Грінвічський, чи початковий, чи нульовий (має позначення 0 0 ). Є і кінцевий меридіан, він носить позначення 180 0 .

Для того, щоб на глобусі та картах було простіше знаходити екватор, нульовий та кінцевий меридіани, їх виділяють жирнішою лінією.

Слайд 8 На глобусах і картах меридіани та паралелі проводять через однакову кількість градусів, наприклад через 10 0 або 15 0 . Лінії меридіанів та паралелей на глобусі та географічних картах, розділені на градуси, називаютьградусною сіткою.Слайд 9,10

Градусна мережа, утворена меридіанами та паралелями, дозволяє знайти на карті та глобусі будь-яку точку поверхні Землі.

IV Закріплення.

Подивіться на карту півкуль.

Які лінії будуть замінювати вертикальні ряди (меридіани ) покажіть на карті,

а горизонтальні (паралелі ), покажіть на карті

Чи однакова довжина всіх меридіанів?

Нульовий меридіан ділить землю на дві півкулі. Які покажіть їх на глобусі та карті.

Екватор ділить Землю на дві півкулі. Які покажіть їх на глобусі та карті.

Що дозволяє знайти на карті та глобусі Градусна мережа, утворена меридіанами та паралелями?

V. Домашнє завдання.Слайд 11

§11, завдання № 3, 4, 5, 6


Градусна сітка та її елементи

Куляста форма Землі та нерухомі полюси дозволяють подумки побудувати на поверхні Землі градусну сітку. Градусна сітка є мережею регулярних уявних ліній (меридіанів і паралелей), створювану з метою визначення положення точок на поверхні Землі. Або інакше, градусна сітка – це система ліній (меридіанів та паралелей), за допомогою яких визначають географічні координати точок земної поверхні.

Елементами градусної сітки є паралелі та меридіани, які перетинаються під прямим кутом. Паралелі – це уявні лінії на земній поверхні, проведені паралельно екватору. Суворіше визначення: паралель – це уявна лінія перетину земної кулі площиною, паралельної площині екватора.Тобто ця площина, як і площина екватора, перпендикулярна до осі обертання. Меридіан - це уявна лінія, отримана в результаті перетину земної кулі площиною, в якій лежить його вісь обертання.Інакше кажучи, меридіан - це уявна дуга (напівколо) на поверхні земної кулі, проведена по найкоротшій відстані від одного полюса до іншого.

За допомогою градусної сітки можна без кутомірних вимірювань визначити географічні координатибудь-якої точки земної поверхні. Точні визначення географічних координат точки проводяться в результаті астрономічних спостережень за небесними тілами за допомогою кутомірних інструментів. Географічні координати – це кутові величини, за допомогою яких визначається положення будь-якої точки на земній поверхні. До них відносяться географічна широта та географічна довгота.

Географічна широта (φ) – кут між прямовисною лінією в точці земної поверхні та площиною екватора. Відповідно півкулям розрізняють північну та південну широту, що змінюється від 0° (на екваторі) до 90° (на полюсах). При записах використовують скорочення, наприклад, 38 ° пн.ш. або 45 ° пд.ш.

Географічна довгота (λ) – двогранний кут між площиною початкового меридіана та площиною меридіана даної точки.За початковий (нульовий) меридіан за міжнародною угодою прийнято меридіан, який проходить через кутомірний інструмент Грінвічської обсерваторії неподалік Лондона. Від початкового меридіана довгота відраховується або Захід (західна довгота), або Схід (східна довгота). І тут меридіани хіба що зустрічаються чи накладаються друг на друга по дузі, що є продовженням початкового меридіана протилежному боці Землі. Тоді довгота може змінюватися від 0 ° до 180 °. Дуги нульового і 180°меридіанів утворюють коло, що поділяє земну кулю на Західну та Східну півкулі. Записується довгота теж скорочено, наприклад, 60 ° с.д. або 30 ° з.д. Всі точки, розташовані на одній паралелі, мають одну і ту ж широту, а всі точки, розташовані на одному меридіані, мають ту саму довготу. Географічні координати Санкт-Петербурга - 60 ° пн.ш. і 30 ° с.д., Москви - 56 ° пн.ш. і 38 ° с.д.

Запитання для самоконтролю.

  1. Що таке градусна мережа?
  2. Що елементи градусної мережі?
  3. Що таке паралель?
  4. Що таке меридіан?
  5. Скільки може бути паралелей та меридіанів?
  6. Що стосується географічних координат?
  7. Що таке широта? Як вона змінюється від екватора до полюсів?
  8. Що таке довгота? Яка вона буває та як вона змінюється?
  9. Що приймається за нульовий меридіан?

Урок географії в 5 класі з ФГОС

Цілі уроку:

- Сформувати поняття «екватор», «паралель», «меридіан»; "градусна сітка";

- Сформувати вміння визначати напрямок по карті та глобусу;

— розкрити соціокультурне та особистісне значення знань та умінь визначати напрямок та вимірювати відстань по глобусу та карті.

Обладнання:атлас, глобус, контурна картка, лінійка.

Когнітивний компонент уроку:градусна сітка, паралелі, меридіани; нульова паралель, нульовий меридіан.

Діяльнісний компонент уроку:вміти визначати напрямок по паралелях та меридіанам на карті та глобусі.

Емоційно-ціннісний компонент уроку:розкрити значення градусної сітки для орієнтування картою.

Робота з підручником:вибіркове читання; робота з малюнками 30-32, які забезпечують формування картографічних умінь; робота із понятійним апаратом.

Тип уроку:комбінований.

Перевірка домашнього завдання

1. Що таке географічна карта, яке її значення у житті людини?

2. Які властивості має карта?

3. Як розрізняються карти за масштабом?

4. Як розрізняються карти за масштабом у географічному атласі?

5. Як ви вважаєте, чому карти називають «телескопом», з допомогою якого вивчають світ?

6. Навіщо сучасним людям потрібна географічна карта?

7. Де точніше зображення земної поверхні: на глобусі чи карті?

8. Чи існує глобус Росії?

Вивчення нового матеріалу

На початку уроку вчитель розповідає учням про географічну сітку, утворену уявними лініями паралелей і меридіанів, проведеними через певну кількість градусів. Учні розглядають рис. 30, 31 підручника та роблять висновок про призначення градусної сітки.

Потім у школярів формується поняття «паралель». Вивчення нового поняття ґрунтується на роботі з текстом підручника та рис. 30, який включає всі необхідні відомості про паралелі. На контурну карту чи зошит тренажера учні наносять елементи градусної сітки, утвореної паралелями, — лінію екватора і через рівні проміжки (10°) паралелі, і навіть найкоротші паралелі, які мають довжини, — полюса. Вчитель звертає увагу, що паралелі – це лінії напряму на захід-схід.

Далі в учнів формується поняття "меридіан". За рис. 31 підручника учні розглядають, як розташовуються меридіани на карті, знаходять початковий (нульовий) меридіан, який ділить Землю на дві рівні півкулі — Західну та Східну. Вчитель звертає увагу, що меридіани показують напрямок північ-південь (рис. 32).

Потім учні розглядають градусну сітку на глобусі та карті півкуль, визначають за ними напрями північ-південь, захід-схід. Використовуючи рис. 32 підручника, вчитель пояснює, як потрібно це правильно виконувати.

Під час уроку учні заповнюють таблицю:

Порівняльна характеристика градусної сітки

Потім учні з'ясовують, як ведеться відлік паралелей та меридіанів. Знаходять нульову паралель - екватор, тропіки, полярні кола та нульовий меридіан - Грінвічський. Вчитель звертає увагу на те, що лінії паралелей та меридіанів на карті та глобусі проводять через 10°.

Вчитель пояснює, що довжина одного градуса по меридіану дорівнює приблизно 111 км, тому картами можна визначати відстань по меридіану в кілометрах. Формуючи в учнів вміння практичного застосування градусної сітки карти, вчитель пропонує виконати кілька завдань на вміння визначати на картах напряму та відстані. Наприклад, у напрямі від Москви знаходиться Санкт-Петербург? Яка відстань від екватора до Москви?

Домашнє завдання

1. Вивчити § 13.

2. Відповісти на питання 2-9.

3. Виконати завдання 1, 10, 11.

Даний відеоурок буде особливо корисним для тих, хто хоче самостійно познайомитися з темою «Градусна сітка». Під час уроку ви зможете визначити, що таке паралель, меридіан та градусна сітка. Вчитель докладно пояснить, як можна визначати напрямок по паралелях та меридіанам на карті.

Напрямок меридіана збігається з напрямком тіні опівдні. Меридіан- умовна лінія, проведена на поверхні Землі від одного полюса до іншого. Величину дуги та кола меридіана вимірюють у градусах. Всі меридіани рівні, перетинаються в полюсах, мають напрямок «північ-південь». Довжина одного градуса кожного меридіана становить 111 км (довжину кола Землі ділимо на кількість градусів: 40 000: 360 = 111 км). Знаючи цю величину, не важко визначити відстань по меридіану. Наприклад, довжина дуги за меридіаном становить 20 градусів. Щоб дізнатися про цю довжину в кілометрах, потрібно 20 x 111 = 2220 км.

Меридіани зазвичай підписуються зверху або знизу карти.

Відлік меридіанів починається від нульового меридіана (0 градусів) – Грінвічського.

Мал. 2. Меридіани на карті Росії

Паралель- умовна лінія, проведена поверхнею Землі паралельно екватору. Напрямок паралелі вказує на захід та схід. Паралелі проведені як паралельно екватору, а й паралельно іншим паралелям, вони різні за протяжністю і перетинаються.

Найдовша паралель (40 000 км) – екватор (0 градусів).

Мал. 3. Екватор на карті ()

Довжину одного градуса кожної паралелі можна побачити біля картки.

Довжина 1 градуса паралелей ():

Мал. 4. Паралелі (а) та меридіани (б) ()

Паралелі та меридіани можна провести через будь-яке місце на земній поверхні. По паралелях та меридіанам можна визначати основні та проміжні сторони горизонту. По меридіанам визначають напрями «північ», «південь», по паралелях – «схід», «захід». Перетинаючи, паралелі та меридіани утворюють градусну мережу.

Домашнє завдання

Параграф 11.

1. Розкажіть про градусну сітку.

Список літератури

Основна

1. Початковий курс географії: Навч. для 6 кл. загальноосвіт. установ/Т.П. Герасимова, Н.П. Неклюкова. - 10-те вид., стереотип. – К.: Дрофа, 2010. – 176 с.

2. Географія. 6 кл.: атлас. - 3-тє вид., Стереотип. – М.: Дрофа, ДІК, 2011. – 32 с.

3. Географія. 6 кл.: атлас. - 4-те вид., стереотип. – М.: Дрофа, ДІК, 2013. – 32 с.

4. Географія. 6 кл.: конт. картки. – М.: ДІК, Дрофа, 2012. – 16 с.

Енциклопедії, словники, довідники та статистичні збірки

1. Географія. Сучасна ілюстрована енциклопедія/О.П. Горкін. - М: Росмен-Прес, 2006. - 624 с.

Література для підготовки до ДІА та ЄДІ

1. Географія: початковий курс. Тести. Навч. посібник для учнів 6 кл. - М: Гуманіт. вид. центр ВЛАДОС, 2011. – 144 с.

2. Тести. Географія. 6-10 кл.: Навчально-методичний посібник/А.А. Летягін. – М.: ТОВ «Агентство «КРПА «Олімп»: «Астрель», «АСТ», 2001. – 284 с.

Матеріали в Інтернеті

1. Федеральний інститут педагогічних вимірів ().

2. Російське географічне товариство ().

Градусна мережа Землі– система меридіанів та паралелей на географічних картах та глобусах, що служить для відліку географічних координат точок земної поверхні – довгот та широт – або нанесення на карту об'єктів за їх координатами.

Для створення градусної мережі потрібні певні точки відліку. Куляста форма Землі визначає існування на земній поверхні двох нерухомих точок. полюсів. Через полюси проходить уявна вісь, навколо якої обертається Земля.


Основні елементи градусної сітки карти полюси, екватор, меридіани та паралелі.

Географічні полюси – математично вираховані точки перетину уявної осі обертання Землі із земною поверхнею.

Екватор – уявна лінія на земній поверхні, отримана при уявному розсіченні еліпсоїда на дві рівні частини (Північна та Південна півкуля).

Усі точки екватора рівновіддалені від полюсів. Площина екватора перпендикулярна до осі обертання Землі і проходить через її центр. Півкулі подумки розділені ще безліччю площин, паралельних площині екватора.

Лінії їх перетину з поверхнею еліпсоїда називаються паралелями .

Усі вони, як і площину екватора, перпендикулярні до осі обертання планети. Паралелей на карті та глобусі можна провести скільки завгодно, але зазвичай на навчальних картах їх проводять з інтервалом 10-20 °. Паралелі завжди орієнтовані із заходу Схід. Довжина кола паралелей зменшується від екватора до полюсів. На екваторі вона найбільша, а на полюсах дорівнює нулю.

При перетині земної кулі уявними площинами, що проходять через вісь Землі перпендикулярно площині екватора, утворюються великі кола – меридіани .

Меридіани також можна провести через будь-які точки еліпсоїда. Усі вони перетинаються у точках полюсів. Меридіани орієнтовані з півночі на південь. Середня довжина дуги 1 ° меридіана: 40 008,5 км: 360 ° = 111 км. Довжина всіх меридіанів однакова. Напрямок місцевого меридіана у будь-якій точці можна визначити опівдні по тіні від будь-якого предмета. У Північній півкулі кінець тіні завжди показує напрямок на північ, у Південній – на південь.

Градусна мережа необхідна відліку географічних координат точок земної поверхні – широти і довготи.

Географічні координати.


Географічні координати - це географічна широта та довгота.

Географічна широта- Відстань вздовж меридіана в градусах від екватора до будь-якої точки на поверхні Землі.

Початком відліку є екватор. Широта всіх точок у ньому дорівнює 0. На полюсах широта становить 90°. На північ від екватора відраховують північну широту, на південь – південну.

Географічна довгота- Відстань уздовж паралелі в градусах від початкового меридіана до будь-якої точки земної поверхні.

Усі меридіани дорівнюють по довжині, тому для відліку необхідно було вибрати один із них. Ним став Грінвічський меридіан, що проходить неподалік Лондона (там, де розташована Грінвічська обсерваторія). Довгота відраховується від 0 ° до 180 °. На схід від нульового меридіана до 180 ° відраховується східна довгота, на захід - західна. Таким чином, використовуючи градусну мережу, можна точно визначити географічні координати – величини, що визначають положення точки на земній поверхні щодо екватора та нульового меридіана.



Останні матеріали розділу:

Як ставилися мужики найближчих сіл до Бірюка: причини та несподіваний фінал Бірюк та мужик-злодій
Як ставилися мужики найближчих сіл до Бірюка: причини та несподіваний фінал Бірюк та мужик-злодій

Твори за твором Бірюк Бірюк і мужик-злодій Розповідь «Бірюк», написана І. С. Тургенєвим в 1848 році, увійшла до збірки «Записки мисливця».

Примара замку Гламіс: а чи був він насправді?
Примара замку Гламіс: а чи був він насправді?

Відповідями до завдань 1–24 є слово, словосполучення, число чи послідовність слів, чисел. Запишіть відповідь праворуч від номера завдання.

Доповідь: Пржевальський Микола Михайлович
Доповідь: Пржевальський Микола Михайлович

Цю пошукову роботу про сім'ю Пржевальських Михайло Володимирович писав до останніх хвилин свого життя. Багато що сьогодні бачиться інакше. Але наприкінці...