Завірюхи снігу та тумани підкорені морозу завжди. Казна - майно, грошові та інші кошти

Маюрова Ірина Федорівна, вчитель початкових класів

КДУ Преображенка орта мектебі

План-конспект уроку

Предмет:літературне читання

Тема урока:Н.А. Некрасов «Мороз – воєвода» 4 клас

Тип уроку:урок відкриття нового знання

Мета уроку:

Ознайомити із віршем Н.А. Некрасова "Мороз-воєвода"; зробити повний аналіз прочитаного; працювати над виразним читанням вірша.

Завдання:

допомогти учням зрозуміти структуру, тему тексту та специфіку його літературної форми (жанру);

дослідити зміст, мову твору;

формувати позицію читача шляхом включення учнів до емоційно – творчої діяльності;

забезпечити формування літературознавчих понять та читацьких умінь;

реалізувати систему роботи з навичкою виразного читання вірша М. А. Некрасова “Мороз – воєвода”;

розвивати та збагачувати мовлення, мислення, пам'ять, уяву учнів; розширювати їхній кругозір;

виховувати любов до природи;

сприяти збереженню та зміцненню психічного та фізичного здоров'я учнів.

Обладнання:

портрет Н.А. Некрасова,

презентація на тему уроку,

комп'ютер,

картини відомих художників-пейзажистів

малюнки маленького веселого та сумного сонечка,

таблички з новими словами з тексту, із назвами образотворчих мовних засобів: уособлення, епітет, порівняння.

Хід уроку

1.Психологічний настрій учнів.

Послухайте пісню та подивіться кліп. ("Зимова казка".) (КЛІП)Здогадайтеся, про що буде наш урок.

/ / Про що пісня? - Стало холодно? Незважаючи на те, що пісня про зиму, але вона приємна спокійна, плавна, створює гарний настрій. Давайте посміхнемося один одному, щоб у класі було завжди тепло від усмішок, і проведемо урок з гарним бадьорим настроєм.

На вулиці зима, сонце закрили снігові хмари, а у нас у класі є яскрава та красива /Слайд 2/ сонечко, воно дивиться на вас і простягає свої промені до ваших щічок.

Усміхніться йому у відповідь, і вам одразу стане тепліше і веселіше! А тепер уявіть собі, що ваші долоні – це маленьке дзеркальце, подивіться в нього, посміхніться собі – ви бачите, які ви симпатичні та розумні! Подивіться один на одного, посміхніться, і ваш настрій на уроці буде бадьорим і піднятим, вам захочеться дізнаватися про нове, адже це так цікаво!

Щоб воно стало зовсім добрим, я запрошую вас на екскурсію. (На дошці висять картини відомих художників-пейзажистів).

У якому містечку, зображеному художником, ви хотіли б зараз опинитися і чому?

2. Підготовка до сприйняття вірша Н.А. Некрасова "Мороз-воєвода".

1. Робота з виставкою книг.

/Слайд 3/- Діти, розгляньте виставку книг і подумайте, кому її можна присвятити?

/Слайд 4/- – Сьогодні на уроці ми поговоримо про творчий шлях великого поета – Миколу Олексійовича Некрасова, продовжимо вивчати та досліджувати його твори.

    Народився у містечку Немирове в Україні

    Виріс на березі Волги у селі Грешневе (тепер село Некрасове) біля міста Ярославля

    З 1832 по 1837 навчався в Ярославській гімназії. Писав перші вірші

    У 1838 став вільним слухачем на філологічному факультеті Петербурзького університету

    З 1847 - по 1866 був видавцем і редактором літературного журналу «Сучасник»

    Створював поеми та вірші про природу, про долю народної, про селянське життя.

Які твори Миколи Олексійовича Некрасова вам уже знайомі?

3. Повідомлення теми та мети уроку.

Зима має свого господаря. Хто ж це?Послухайте та відгадайте загадку.

Сердить! - Закривши обличчя рукою, Вона сказала: - Бач, який,

Сказав перехожий глухо. Кусається як пес!

– Вдарив як! - бурчав інший, І я скоріше обличчя прикрив

Погладжуючи вухо. Коміром пальто.

Ішла повз бабусю з журавлиною, Того дня і справді сердитий був…

У хустку сховавши носа, Ви здогадалися, хто? (МОРОЗ) /Слайд 5/

Який буває мороз? - Тріскучий, слабкий, сильний.

Сьогодні ми прочитаємо твір Миколи Олексійовича Некрасова, який називається “Мороз – воєвода”, /Слайд 6/визначимо його тему, жанр, досліджуємо зміст, представимо головних героїв, картини, намальовані автором, і, спираючись на своє ставлення до прочитаного, будемо вчитися виразно читати цей твір.

4. Первинне сприйняття тексту. Стр.124

Діти, у творі зустрінуться такі слова:/Слайд 7/

    Воєвода – за старих часів старший у маленькому військовому формуванні.

    Алмаз – дорогоцінний камінь.

    Перли – дорогоцінний камінь.

    Срібло – дорогоцінний метал.

    Палиця – кийок з шипами.

    Дозор - охорона.

    Гніт – тяжкість, вантаж.

    Казна - майно, грошові та інші кошти.

    Обоз – кілька навантажених товаром коней.

    Не бідніє – не стає менше.

а) Читання вірша вчителем

5. Перевірка первинного сприйняття.

- Сподобався вам цей твір? Чим?

(Так, дуже сподобалося, бо воно урочисте, цікаве, гарне, величне, величне).

6. Аналіз тексту вірша.

а) Вторинне читання вірша (про себе)

Перечитайте вірш про себе, уявіть картини, описані автором, це допоможе вам точніше відповісти на поставлені запитання та підготуватися до виразного читання.

Запитання 1. (По ходу заповнюємо таблицю знання літературних прийомів, використаних у вірші: уособлення, епітети тощо.)

- Подумайте, чи нагадує цей вірш казку чи билину? Чим?

(Я думаю, що цей вірш нагадує казку, оскільки казка– це усна розповідь про щось фантастичне, незвичайне, чудове, а в цьому вірші головний герой “Мороз – воєвода” діє як чарівник, у якого за помахом чарівної палички все може вийти.)

- Підуна моря-океани –
Побудуюпалаци з льоду.
- Задумаю– річки великі
Надовго упрячупід гніть,
Побудуюмости крижані,
Яких не збудує народ.
- Іде, по деревах крокує,
Тріщить
по замерзлій воді,
І яскраве сонце грає,
У кудлатій його бороді.

Запитання 2.

Які образотворчі засоби мови використав Микола Олексійович Некрасов, щоб показати "Морозу-воєводу", схожим на казкового героя?

(Він використовував прийом- уособлення , щоб уявити “Мороза-воєводу” в образі живої істоти, здатної виконувати багато дій: “піду, побудую, задумаю, сховаю, йде, крокує, тріщить”, причому багато його дій явно перебільшені, це може бути тільки в казці, як, наприклад, у російській народній казці "Морозко", автор показує "Мороза-воєводу" вмілим, хвалькуватим)

Запитання 3.

- Як природа реагує на появу "Мороз-воєводи"?

(Природа з радістю, любов'ю зустрічає “Мороза-воєводу”, щоби це ми побачили, автор використав у вірші епітет"яскраве сонце", уособлення "Сонце грає". У житті грати може дитина в бороді коханого дідуся, використовувала також епітет"космата борода", тобто кудлата, скуйовджена, в природі це схоже на гілки соснових дерев, вкритих снігом, і, коли сонце їх освітлює, то сніг іскриться, переливається, це так красиво).

Запитання 4.

- Яким ви представили "Мороз-воєводу"?

(Всемогутній, сильний, суворий, вмілий, хвалькуватий, розумний, могутній)

Узагальнення: Микола Олексійович Некрасов дуже любив казки, його нянька була селянкою-кріпаком, вона розповідала маленькому Колі Некрасову старовинні російські народні казки, які він запам'ятав на все життя. У казках Некрасов знайшов чудовий образ “Морозу – воєводи”.

Запитання 5.

- Чи схожий цей вірш на билину?

(Я думаю, що цей вірш нагадує билину, оскільки билина– це твір російського фольклору про подвиги билинних героїв, які боролися з ворогами російської землі, а цьому вірші головний герой “Мороз-воєвода як богатир, сильний, великий, могутній, могутній, дбайливий, надійний володар величезного царства обходить володіння свої, і оберігає.)

Фізминутка для очей «Сніжинка»

Запитання 6.

- Як Микола Олексійович Некрасов каже про появу Мороза-воєводи?

Не вітер вирує над бором,
Не з гір побігли струмки,
Мороз-воєвода дозором
Обходить свої володіння.

Запитання 7.

Які образні засоби мови він використовує у тому, щоб яскравіше зобразити як поява героя, а й краще описати його образ, його силу, міць?

"Мороз-воєвода" - потужний, швидкий, сильний, могутній як богатир.

Запитання 8.

(Мороза назвали воєводою тому, що він із військом об'їжджає, оглядає, охороняє свої володіння)

Запитання 9.

- Які воїни у “Мороза-воєводи”?

(“Завірюхи, сніги та тумани

Підкорені морозу завжди… Це і є його воїни).

Запитання 10.

- Розкажіть про його володіння.

(Луги, ліси, поля, річки, моря, океани, тобто земля і все, що на ній знаходиться).

Узагальнення:Вірш “Мороз-воєвода нагадує билину ще й тим, що він оминає свої володіння з "палицею", саме у билинних богатирів була така зброя.

Забравшись на сосну велику,
По гілочках палицею б'є
І сам про себе зайву,
Хвастливу пісню співає.

Запитання 11.

- Як він оминає, оглядає, охороняє свої володіння?(Як господар)

Дивиться – чи добре хуртовини
Лісові стежки занесли,
І чи немає де тріщини, щілини,
І чи немає де голої землі?

- Чому пісню “Мороза – воєводи поет називає хвалької? Чим він хвалить?

І сам про себе зайву,
Хвастливу пісню співає.

(Микола Олексійович Некрасов використав епітет"хвастливу пісню співає", щоб показати, що пісня "Мороза-воєводи" дійсно хвалька, в ній він пишається і хвалиться тим, що він робить (як билинний герой стоїть на варті, на захисті свого царства). Автор називає пісню “Мороза-воєводи” хвалької ще й тому, що “Мороз-воєвода” у ній співає у тому, що він усі покірні, що може все зробити краще, ніж людина. У цій пісні сила, вміння "Морозу-воєводи" явно перебільшені , як у билинних героїв.)

Завірюхи, сніги та тумани
Підкорені морозу завжди
Підуна моря-океани –
Побудуюпалаци з льоду.
- Задумаю– річки великі
Надовго упрячупід гніть,
Побудуюмости крижані,
Яких не збудує народ.
Де швидкі, галасливі води
Нещодавновільно текли –
Сьогодніпройшли пішоходи,
Обози з товаром пройшли…

- Перечитайте рядки, де описано красу царства “Мороз-воєводи”.

Чи пухнасті сосен вершини,
Чи гарний візерунок на дубах?
І чи міцно скуті крижини
У великих та малих водах?

Запитання 12.

Які ще рядки вірша доповнять і зміцнять наше твердження про багате, але холодне і суворе царство “Мороза-воєводи”?

Багатий я, скарбниці не вважаю,
А все не бідує на добро;
Я царство моє прибираю
В алмази, перли, срібло.

Запитання 13.

Який образний засіб мови вжив автор, щоб підкреслити багатство та красу зимової природи, царства "Мороз-воєводи".

-Алмаз – прозорий дорогоцінний камінь, що блиском і твердістю перевершує всі інші мінерали, переливається на світлі яскравими різнокольоровими іскристими квітами,

перли – скарб, що складається переважно з перламутру, він буває білого кольору з перламутровим, переливчастим, сріблясто-рожевим блиском, срібло – дорогоцінний блискучий метал сірувато – білого кольору. Це все коштовності, багатство, прикраси, відтінки кольору дуже гарні, але у всіх різні, вони доповнюють одна одну своєю красою.

У природі - це сніг, іній, блискучі, блискучі, що переливаються на сонці. Царство “Мороза-воєводи” дуже гарне, але холодне, суворе, адже недарма Н.А. Некрасов вжив у вірші колір срібла в описах краси зимової природи, оскільки срібний відтінок, металевий, холодний.

Хвилина відпочинку для очей

Хлопці, заплющити очі і уявіть собі луки, поля, ліси, вкриті білим снігом, сріблястим, блискучим і блискучим.

Прикладіть долоні до очей, відчуваєте, як їм приємно і тепло, а також тепло і деревам, чагарникам, травам, всій землі під пухнастим сніговим покривалом.

Розплющіть очі і скажіть:

Чи сподобався вам образ “Мороза-воєводи”, створений М. А. Некрасовим? (Послухайте зараз дві музичні композиції і скажіть, яка з них підходить нашому герою)

/Слайд 8/ «Сінквейн»
Це спосіб творчої рефлексії, що дозволяє у художній формі оцінити вивчене поняття, процес чи явище. Слово походить від французького "5". Це вірш із 5 рядків, який будується за правилами:
1 рядок – тема чи предмет (одне іменник);
2 рядок – опис предмета (два прикметники);
3 рядок – опис дії (три дієслова);
4 рядок - фраза, що виражає ставлення до предмета;
5 рядок – синонім, що узагальнює чи розширює зміст теми чи предмета (одне слово).

/Слайд 9/ 7. Словесне малювання образу "Морозу-воєводи".

А тепер розкажіть, яким ви уявляєте “Мороза-воєводу”, не казкового чи билинного героя, а справжнього господаря свого царства, царства зимової природи.

Це великий велетень, всесильний богатир , Який з палицею і палицею в руках обходить свої володіння для того, щоб подбати про лісові стежки, про землю, щоб все було приховане. Він, як художник,прикрашає землю (сосни стали пухнастіші, на дубах намальовані красиві візерунки), якархітектор та будівельник будує крижані мости на річках, озерах, морях та океанах. Він - чарівникз кудлатою бородою, багатства його великі і красиві, він їх робить все краще і краще. Всемогутній владико, він все може.

Хороший опис образа “Мороза-воєводи” у вас вийшов.

8. Домашнє завдання. (за бажанням)

Зробіть малюнок “Морози-воєводи, напишіть казку про нього, вивчити напам'ять.

/Слайд 10-12/ 9. Подання казкового образу Діда Мороза.

Образ "Мороз-воєводи" у вірші Н.А. Некрасова справжній, він морозить, прикрашає, будує мости крижані, вкриває риби під льодом, щоб не замерзли.

А це різні образи казкового Діда Мороза, котрий поспішає до нас на Новий рік.

10. Підготовка до виразного читання.

- Чим відрізняється виразне читання?

(Його хочеться слухати, тому що читець вміє голосом передати зміст того, що читається).

11. Дихальна гімнастика.

Уявіть торт із п'ятьма запаленими свічками, погасимо всі свічки відразу - фу -, а потім кожну свічку, перериваючи дихання - фу -, - фу -, - фу -, - фу -, - фу.

12. Індивідуальне читання тексту

13. Підсумок уроку.

Сьогодні ми продовжили подорож у світ поезії, реалізували систему роботи з навичкою виразного читання вірша Н.А. Некрасова "Мороз-воєвода";

14. Рефлексія./Слайд 13/

«МЕТОД П'ЯТИ ПАЛЬЦІВ»

М(мізинець) – розумовий процес . Які знання, досвід я сьогодні здобув?

Б(безіменний) – близькість до мети. Що я сьогодні робив і чого досяг?

З(Середній) - стан духу. Яким був сьогодні переважний настрій?

У(вказівний) – послуга, допомога. Чим я сьогодні допоміг, чим порадував чи чому посприяв?

Б!(Великий) - бадьорість, фізична форма. Яким був мій фізичний стан сьогодні?

15. Ось і добіг кінця наш урок./Слайд 14/ Сонечко, як і раніше, з посмішкою дивиться на вас. Йому цікаво чи не засмутили ви на уроці? У вас на столах різні сонечки - веселі та сумні, візьміть собі на згадку те, що відповідає вашому настрою. Дякую за роботу! До побачення! Оцінка за урок.

/Слайд 15/ Всіх з наступаючим Новим роком!

Східно-казахстанська область

Кокпектинський район

Урок літературного читання у початковій школі (3-й клас). Н.А. Некрасов. "Мороз-воєвода"

Цілі уроку:

  • продовжити введення дітей у світ поезії ХІХ століття, збагачуючи їх читацький досвід і допомагаючи ставати повноцінним читачем;
  • забезпечити повноцінне сприйняття дітьми вірша Н.А. Некрасова "Мороз-воєвода";
  • допомогти учням зрозуміти структуру, тему тексту та специфіку його літературної форми (жанру);
  • дослідити зміст, мову твору;
  • вивести дітей на позицію автора;
  • формувати позицію читача шляхом включення учнів до емоційно – творчої діяльності;
  • забезпечити формування літературознавчих понять та читацьких умінь;
  • реалізувати систему роботи з навичкою виразного читання вірша М. А. Некрасова “Мороз - воєвода”;
  • розвивати та збагачувати мовлення, мислення, пам'ять, уяву учнів; розширювати їхній кругозір;
  • виховувати інтерес до класичної літератури, поезії 19 століття;
  • виховувати любов до російської природи;
  • сприяти збереженню та зміцненню психічного та фізичного здоров'я учнів.

Обладнання:

портрет Н.А. Некрасова, презентація на тему уроку, мультимедіа проектор, екран, малюнки дітей «Як я представляю Мороза», виставка книг з творами М.Некрасова, пам'ятки з визначення теми та жанру твору, з підготовки до виразного читання, аркуші білого паперу, кольорові олівці, таблички з новими словами з тексту, із назвами образотворчих мовних засобів: уособлення, метафора, епітет, порівняння.

Хід уроку

1.Психологічний настрій учнів.

Послухайте пісню та подивіться кліп. ("Зимова казка".)(КЛІП) Здогадайтеся, про що буде наш урок.

Про що пісня? - Стало холодно? Незважаючи на те, що пісня про зиму, але вона приємна спокійна, плавна, створює гарний настрій. Давайте посміхнемося один одному, щоб у класі було завжди тепло від усмішок, і проведемо урок з гарним бадьорим настроєм.

2. Підготовка до сприйняття вірша Н.А. Некрасова "Мороз-воєвода".

1. Робота з виставкою книг.

Діти, розгляньте виставку книг і подумайте, як її можна назвати? (Твори Н.А.Некрасова) – Які твори ви вже читали? Що запам'яталося?

Сьогодні на уроці ми знову поговоримо про творчий шлях великого поета – Миколи Олексійовича Некрасова, продовжимо вивчати та досліджувати його твори./Слайд 2/

Виступ учнів з інформацією про М. Некрасова./Слайд 3/

3. Повідомлення теми та мети уроку.

Сьогодні ми прочитаємо ще один твір Миколи Олексійовича Некрасова.

Некрасов написав поему «Мороз Червоний ніс» про жінку селянку, про її зустріч із Морозом у лісі. Ми познайомимося з уривком із поеми - "Мороз - воєвода", визначимо його тему, жанр, досліджуємо зміст, мову твору; уявімо головних героїв, картини, намальовані автором, і, спираючись на своє ставлення до прочитаного, будемо вчитися виразно читати цей твір.

4. Первинне сприйняття тексту.

а) ЗАПИС Слухання запису вірша (настрій на сприйняття величності, піднесеності, урочистості твору та образу Мороза-воєводи).

5. Перевірка первинного сприйняття.

Чи сподобався вам цей твір? Чим?

(Так, дуже сподобалося, бо воно урочисте, цікаве, гарне, величне, величне).

6.Визначення теми та жанру твору.

Змоделюйте обкладинку книги для однойменного твору. ./Слайд 4/

Визначте жанр та тему даного твору.

Перевіримо, яка обкладинка у вас вийшла і чому?

(Жанр твору - вірш, оскільки він написаний у ритмічно організованій формі, тому на обкладинці я намалювала трикутник. Цей твір про зимову природу, про її красу, тому трикутник розфарбувала зеленим кольором, автор твору - Микола Олексійович Некрасов, назва твору - “Мороз -воєвода”)./Слайд 4/

7. Читання тексту та аналіз тексту вірша.

А) Дихальна гімнастика.

Стань прямо, спокійно, не напружуючись. Поклади одну руку на верхню частину живота, іншу збоку, вище за талію. Вдих на 1 – 5. Затримка дихання на 1 – 3. Видих на 1 – 5 розкривши рот, як би на звуку – а.

Уявіть торт із запаленими свічками, погасимо всі свічки відразу - фу -, а потім кожну свічку, перериваючи дихання - фу -, - фу -, - фу -, - фу -, - фу.

Гужить без перерви, а потім з перервою.

Б) Читання вірша (про себе)

Перечитайте вірш про себе, уявіть картини, описані автором, це допоможе вам точніше відповісти на поставлені запитання та підготуватися до виразного читання.

8. Словникова робота (на дошці - слова, читання значень у підручнику)

У цьому уривку зустрілися незнайомі слова"бор", "воєвода", "дозор", "володіння", "палиця", "обози","скарбниця, добро, бідніє"давайте скажемо з наголосом, дізнайтеся його значення за словником)

Давайте промовимо ці слова хором із наголосом. Прочитайте їхнє тлумачення у словнику підручника.

Запитання 1.

Подумайте, який за жанром твір схожий цей вірш? Подивіться на слайд та згадайте жанри. /Слайд 5/

На який схоже та чим?

(Я думаю, що цей вірш нагадує казку, тому що казка - це усне оповідання про щось фантастичне, незвичайне, чудове,/Слайд 6/ а в цьому вірші головний герой "Мороз - воєвода" діє як чарівник, у якого за помахом чарівної палички все може вийти.)

Іде, по деревах крокує,

Тріщить по замерзлій воді,

І яскраве сонце грає,

У кудлатій його бороді.

Піду на моря-океани

Побудую палаци з льоду.

Задумаю - річки великі

Надовго сховаю під гніть,

Побудую мости крижані,

Яких не збудує народ.

Запитання 2.

Які образотворчі засоби мови використав Микола Олексійович Некрасов, щоб показати "Морозу-воєводу", схожим на казкового героя?/Слайд 7/

(Він використовував прийом-уособлення, щоб уявити “Мороза-воєводу” в образі живої істоти, здатної виконувати багато дій: “піду, побудую, задумаю, сховаю, йде, крокує, тріщить”, причому багато його дій явно перебільшені, це може бути тільки в казці, як, наприклад, у російській народній казці "Морозко", автор показує "Мороза-воєводу" вмілим, хвалькуватим)

Запитання 3.

(Ці дієслова в даному вірші мають різне значення. Дієслово "йде" - показує дію "Морозу-воєводи", дієслово "крочить" зображує головного героя могутнім, що крокує швидко великими широкими кроками над усіма, він "по деревах крокує", це який висоти тоді "Мороз-воєвода"?)/Слайд 8/

Запитання 4.

Як природа реагує появу “Мороза-воєводи”?

(Природа з радістю, любов'ю зустрічає "Мороза-воєводу", щоб це ми побачили, автор використав у вірші епітет "яскраве сонце", уособлення "сонце грає". У житті грати може дитина в бороді коханого дідуся, використовував також епітет "космата борода" ”, тобто кудлата, скуйовджена, в природі це схоже на гілки соснових дерев, вкритих снігом, і, коли сонце їх освітлює, то сніг іскриться, переливається, це так красиво).

(Некрасов використавметафору - приховане образне порівняння, уподібнення одного предмета іншому "упрячу під гніт", гніт - це кришка, якою накривали в селі капусту, помідори, огірки, засолені в бочках на зиму, щоб вони не випливали з розсолу і не псувалися, у цьому випадку гніть – це лід. Знову "Мороз-воєвода" зображений всемогутнім, сильним, суворим "задумаю, надовго сховаю під гніть" (однокореневе слово пригнічувати, дієслова - синоніми "командувати, повелівати, брати в полон проти їхньої волі")

(Автор використовував епітети - образні, художні визначення "моря-океани, мости крижані", "кудлата борода", щоб знову показати силу, могутність героя, який здатний володіти всім: і морями, і океанами, перевага, гігантські розміри "Мороза-воєводи" ”)

Запитання 5.

Яким ви представили "Мороз-воєводу"? Давайте дамо словесні властивості Мороза. Який він?/Слайд 9/

(Всемогутній, сильний, суворий, вмілий, хвалькуватий, розумний, могутній)

Узагальнення: Микола Олексійович Некрасов дуже любив казки, його нянька була селянкою-кріпаком, вона розповідала маленькому Колі Некрасову старовинні російські народні казки, які він запам'ятав на все життя. У казках Некрасов знайшов чудовий образ “Морозу - воєводи”.

Запитання 6.

Чи схожий цей вірш на билину?

(Я думаю, що цей вірш нагадує билину, тому що билина - це твір російського фольклору про подвиги билинних героїв, які боролися з ворогами російської землі, а в цьому вірші головний герой “Мороз-воєвода як богатир, сильний, великий, могутній, могутній , дбайливий, надійний володар величезного царства обходить свої володіння, прикрашає їх і оберігає.)

Запитання 7.

Як Микола Олексійович Некрасов говорить про появу Мороза-воєводи?

Не вітер вирує над бором,

Не з гір побігли струмки,

Мороз-воєвода дозором

Обходить свої володіння.

Запитання 8.

Які образні засоби мови він використовує для того, щоб яскравіше зобразити його образ, силу, міць?

(Автор використовувавпорівняння - "Мороз-воєвода" порівнюється з "вітром, що вирує над бором, з шумом гірських струмків",повтори посилюють ці порівняння "ні, не",

"Мороз-воєвода" - потужний, швидкий, сильний, могутній як богатир.

Запитання 9.

(Мороза назвали воєводою тому, що він із військом об'їжджає, оглядає, охороняє свої володіння)

Зверніть увагу на слово "воєвода", використовуючи знання з російської мови, дайте відповідь на запитання: Яке це слово?

(Складне, складається з двох коренів, у транскрипції виття та вод, тобто водить воїнів)

Запитання 10.

Які воїни у “Мороза-воєводи”?

(“Завірюхи, сніги та тумани

Підкорені морозу завжди… Це і є його воїни).

Запитання 11.

Розкажіть про його володіння.

(Луги, ліси, поля, річки, моря, океани, тобто земля і все, що на ній знаходиться).

Узагальнення: Вірш "Мороз-воєвода" нагадує билину ще й тим, що він обходить свої володіння з "палицею", саме у билинних богатирів була така зброя.

Забравшись на сосну велику,

По гілочках палицею б'є

І сам про себе зайву,

Хвастливу пісню співає.

Запитання 12.

Як він оминає, оглядає, охороняє свої володіння? (Як господар)

Дивиться - чи добре хуртовини

Лісові стежки занесли,

І чи немає де тріщини, щілини,

І чи немає де голої землі?

(Микола Олексійович Некрасов вживає образний засіб мовиповтор "і немає де", щоб нам яскравіше видно було, що "Мороз-воєвода" хороший господар, дбайливий, надійний.)

Чому пісню Мороза – воєводи поет називає хвалької? Чим він хвалить?

І сам про себе зайву,

Хвастливу пісню співає.

(Микола Олексійович Некрасов використавепітет "хвастливу пісню співає", щоб показати, що пісня "Мороза-воєводи" дійсно хвалька, в ній він пишається і хвалиться тим, що він робить (як билинний герой стоїть на варті, на захисті свого царства). Автор називає пісню “Мороза-воєводи” хвалької ще й тому, що “Мороз-воєвода” у ній співає у тому, що він усі покірні, що може все зробити краще, ніж людина. У цій пісні сила, вміння "Морозу-воєводи" явно перебільшені, як у билинних героїв.)

(Але автор ще використавепітет “удалую песню” у тому, щоб показати, що “Мороз - воєвода” як хвалько, він завзятий, робить усе, щоб приховати своє царство, захистити, зробити його красивим. У народі часто кажуть “малий, та удал”, цим схвалюють вчинки цієї людини, і Микола Олексійович Некрасов схвалює дії “Морозу - воєводи”.

Завірюхи, сніги та тумани

Підкорені морозу завжди

Піду на моря-океани

Побудую палаци з льоду.

Задумаю - річки великі

Надовго сховаю під гніть,

Побудую мости крижані,

Яких не збудує народ.

Де швидкі, галасливі води

Нещодавно вільно текли -

Сьогодні пройшли пішоходи,

Обози з товаром пройшли…

(У цьому чотиривірші описані швидкі, рішучі дії Мороза-воєводи”. Щоб показати це автор вжив слова- антоніми "нещодавно, сьогодні", епітет "швидкі води").

Перечитайте рядки, де описано красу царства “Мороз-воєводи”.

Чи пухнасті сосен вершини,

Чи гарний візерунок на дубах?

І чи міцно скуті крижини

У великих та малих водах?

Запитання 13.

Які ще рядки вірша доповнять і зміцнять наше твердження про багате, але холодне і суворе царство “Мороза-воєводи”?

Багатий я, скарбниці не вважаю,

А все не бідує на добро;

Я царство моє прибираю

В алмази, перли, срібло.

У цьому чотиривірші зустрілися нові слова"скарбниця, добро, бідніє", прочитаємо їх хором з наголосом, знайдемо лексичне значення у тлумачному словнику.

Недарма автор Микола Олексійович Некрасов у вірші “Морозу-воєводи” пише так: “а все не бідує добро”, тому що в народі часто можна почути короткий виразний вислів, що містить узагальнюючий висновок, афоризм: “Не бідує рука того, хто дає”.

Запитання 15.

Який образний засіб мови вжив автор, щоб підкреслити багатство та красу зимової природи, царства "Мороз-воєводи".

(Дуже вдало вжив Микола Олексійович Некрасов у цьому випадку“метафору ”, підібрав точні слова щодо визначення кольору).

Алмаз - прозорий дорогоцінний камінь, що блиском і твердістю перевершує всі інші мінерали, переливається на світлі яскравими різнокольоровими іскристими квітами,/Слайд 10/

перли - скарб, що складається з перламутру, він буває білого кольору з перламутровим, переливчастим, сріблясто-рожевим блиском, срібло - дорогоцінний блискучий метал сірувато - білого кольору. Це все коштовності, багатство, прикраси, відтінки кольору дуже гарні, але у всіх різні, вони доповнюють одна одну своєю красою./Слайд 11/

У природі - це сніг, іній, блискучі, блискучі, що переливаються на сонці. Царство “Мороза-воєводи” дуже гарне, але холодне, суворе, адже недарма Н.А. Некрасов вжив у вірші колірсрібла при описі краси зимової природи, оскільки срібний відтінок, металевий, холодний.

9. Хвилина відпочинку для очей

Хлопці, заплющити очі і уявіть собі луки, поля, ліси, вкриті білим снігом, сріблястим, блискучим і блискучим.

Прикладіть долоні до очей, відчуваєте, як їм приємно і тепло, а також тепло і деревам, чагарникам, травам, всій землі під пухнастим сніговим покривалом.

Розплющіть очі і скажіть:

Чи сподобався вам образ “Мороза-воєводи”, створений М. А. Некрасовим?

А тепер розкажіть, яким ви уявляєте “Мороза-воєводу”, не казкового чи билинного героя, а справжнього господаря свого царства, царства зимової природи.

10. Словесне малювання образу “Мороза-воєводи”. Малюнки дітей/Слайд 12 - 13/

Це великий велетень, всесильний богатир, який з палицею та палицею в руках обходить свої володіння для того, щоб подбати про лісові стежки, про землю, щоб усе було вкрите. Він, як художник, прикрашає землю (сосни стали пухнастіші, на дубах намальовані красиві візерунки), як архітектор і будівельник будує крижані мости на річках, озерах, морях і океанах. Він - чарівник з кудлатою бородою, багатства його великі і красиві, він їх робить все краще і краще. Всемогутній владико, він може.

Хороший опис образа “Мороза-воєводи” у вас вийшов.

11. Подання казкового образу Діда Мороза.Образ "Мороз-воєводи" у вірші Н.А. Некрасова справжній, він морозить, прикрашає, будує мости крижані, вкриває риби під льодом, щоб не замерзли.

А це різні образи казкового Діда Мороза, який поспішає до нас на Новий рік.

/Слайд 14 - 15/

12. Підготовка до виразного читання./Слайд 16/

Що таке промовисте читання?

(Його хочеться слухати, тому що читець так вміє голосом передати зміст читаного, що ми не тільки чуємо, що він вимовляє, але й бачимо, представляємо у своїй уяві все, про що розказано в тексті, стаємо учасниками події.)

Кожен читець має свої “інструменти”. Які?/Слайд 16/

13. Розташування пауз та логічних наголосів. Робота над інтонацією.

Читання з абзацу. - На скільки частин можна поділити вірш? (дві - Хода морозу та Пісня морозу)

  • Голос звучить рівно, знижується наприкінці запитання.
  • Тон під час читання Ходи морозу - величний, піднесений, урочистий, читаючиПісні “Мороза – воєводи” - веселий, задерикуватий, хвалькуватий, зарозумілий.
  • Темп повільний.
  • Паузи граматичні там, де є розділові знаки в кінці рядків, логічні в середині рядків.Логічне наголосстоїть там, де є посилення сенсу читаного (повтори, дієслова в уособленнях, прикметники, що показують красу природи, епітети, протиставлення "недавно - сьогодні", "багатий - не бідніє", метафора "в алмази, перли, срібло").

14. Хорове читання строф із логічними паузами:

Чи не вітер | вирує над бором, |

Не з гір побігли струмки, |

Мороз-воєвода дозором |

Обходить свої володіння. | |

Дивиться | - чи добре хуртовини |

Лісові стежки занесли, |

І чи немає де тріщини, щілини, |

І чи немає де голої землі? | |

15. Індивідуальне читання тексту строфами.

Аналіз читання.

16. Підсумок уроку.

Сьогодні ми продовжили подорож у світ поезії ХІХ століття, досліджували структуру, тему, специфіку літературної форми (жанру), зміст, мову твору “Мороз-воєвода” Н.А. Некрасова; - реалізували систему роботи з навичкою виразного читання вірші Н.А. Некрасова "Мороз-воєвода";

17. Рефлексія.

Що цікавого про сьогоднішній урок ви зможете розповісти батькам? Продовжіть речення:/Слайд 15/

Мені припало до душі...

Мене здивувало...

Мене вразило...

Мені здається що...

Дякую за роботу! До побачення!


Тема твору Н.А.Некрасова «Мороз, Червоний ніс» — це нелегке життя селян, їхньої радості та прикрості, важка робота та швидкоплинний відпочинок. А найважливішим для самого автора є зображення жіночого характеру у творі. Некрасов показує нам російську жінку переважають у всіх іпостасях — «бабу, «матку», «жінку російської землі».

Автор оспівує силу духу та стійкість жінок, які, незважаючи на тягар життя, залишаються і зовні красивими, і люблячими матерями, вірними та ніжними дружинами, працьовитими працівницями та людьми з високими моральними цінностями. Некрасов зображує жінку з природою єдину, але непокірну їй.

Такий Некрасов змальовує і головну героїню — Дарину. Зовнішність Дарії поєднує всі уявлення про російську красуню. А її доля – це типова частка російських жінок. Вона була хранителькою вогнища, вірною помічницею чоловікові, виконувала важку ніжну роботу і від цього загинула.

На диво, сімейне життя головної героїні можна назвати щасливим. Чоловік Прокл любить її по-своєму, стриманим і суворим коханням. Бог послав їм здорових дітей, яких вони разом виховували та виховували.

Дарина була для чоловіка добрим помічником і товаришем, і коли чоловік захворів, вона зробила все можливе, щоб підняти його з ліжка — пішла навіть за чудодійною іконою. Проте чоловік помер, Дарина оплакувала свого вірного супутника, проте життя тривало, і головна героїня звалила на плечі ще й мужню роботу. Трагічність долі головної героїні у тому, що, попри тягарі і опору долі, вона вижила.

Дар'я до кінця протистояла всім труднощам, що зустрічалися їй на шляху, не зламала її та містична сила. Мороз-воєвода пропонує Дар'ї забуття, небуття і звільнення від мук у своєму чарівному царстві. Проте, згадуючи своє важке, але дороге їй життя, героїня тричі відповідає Морозу без жодних скарг: «Тепло».

Некрасов вихваляє, підносить російську жінку, сильну, сміливу. Він з повагою та благоговінням ставитися до російської жінки за працьовитість, вірність та душевну красу, за вміння протистояти тягарам долі.

Аналіз вірша Некрасова «Мороз, Червоний ніс»

Н. А. Некрасов у своїй творчості більше писав про життя людей, їх взаємовідносини та тяготи бідняцького існування. Звертаючись до опису природи, автор прагнув підкреслити її величну красу, безтурботність та порядок у всьому.

Для найбільш яскравого уявлення деяких персонажів у своїх творах автор використовував опис пейзажів і наділяв їх образами. У вірші «Мороз-воєвода», Некрасов описує зимову природу та її красу, наділяючи головного героя чарівними силами, який за помахом чарівної палички може зробити все.

Для зображення «Морозу-воєводи», поет уособлює його образ живої істоти, який виконує багато дій: «піду, побудую, задумаю, сховаю, йде, крокує, тріщить». Причому більшість його дії сильно перебільшені, це свідчить про уявлення казкового героя. В образі Мороза-воєводи автор показує сильного і владного господаря, який крокує своїми володіннями. На його появу природа реагує з радістю та любов'ю, для цього використовується уособлення: «яскраве сонце грає в кудлатій його бороді».

Епітет «космата борода» і «сонце грає», надають образу хазяїна зими особливий колорит і ніжні батьківські почуття, що виникають між навченими життям дорослими та зовсім маленькими дітьми. Він дбайливий господар, який дуже ретельно стежить за порядком у своїх володіннях, усьому приділить свою увагу, ніщо для нього не є дріб'язком — усе важливе, все цінне. "Мороз-воєвода" зображений всемогутнім, сильним і суворим. Він представлений героєм билини, що охороняє свою землю, бореться з ворогами. Володіння свої він обходить із «палицею», що ще більше підкреслює у ньому билинного богатиря.

Автор для опису пісні, яку співає Мороз-воєвода, використовує епітет «хвасливу пісню співає», цим він наголошує, що сила богатиря справді казкова, а епітет «завзяту пісню» говорить про те, що це потрібний герой, який був удалим у всьому і тим самим. схвалює його вчинки.

Мороз-воєвода представлений багатим і не жадібним господарем: «багатий я, скарбниці не вважаю, а все не бідує на добро». Вираз «не бідує добро» співзвучно з народним узагальненням «не бідує рука того, хто дає». У цьому творі Некрасов представив образ бажаного героя для свого народу.

Твори на теми:

  1. Аналіз поеми Некрасова «Мороз червоний ніс» Тема поеми М. А. Некрасова «Мороз, Червоний ніс» досить певна, поета вона є однією з основних у його творчості.
  2. Твір на картину Сатарова «Мороз» Я прокинулася досить рано. У хаті було тепло, світило сонце. Я підбігла до віконця і зупинилася, вражена тим, як змінилася.
  3. Аналіз вірша Некрасова «Мужичок з нігтик» Микола Олексійович Некрасов — відомий російський поет, який у своїх творах описував нелегке селянське життя. Багато віршів автора оповідають о.
  4. Художник В. Г. Циплаков дуже багато писав з натури, намагаючись показати на своїх полотнах нескінченний природний кругообіг, різні пори року.
  5. Аналіз вірша Некрасова «Повернення» У травні 1864 року Некрасов вирушив зарубіжних країн, подорож його тривало близько трьох місяців, причому більшість він прожив.
  6. Аналіз вірша Некрасова «Друзі Ми ніколи не повинні забувати, що кожен успіх нашого пізнання ставить більше проблем, ніж вирішує, і що в цій галузі.
  7. Аналіз вірша Некрасова «Зині (Ти ще на життя маєш право)» Микола Некрасов, переживши бурхливий і тривалий роман із заміжньою жінкою Авдотьєю Панаєвою, вирішив зв'язати себе шлюбом лише в 50.

Ви зараз читаєте твір Аналіз вірша Некрасова «Мороз, Червоний ніс»

Природа у віршах Н. А. Некрасова: аналіз вірша "Мороз, Червоний ніс".

Аналіз вірша "Мороз, Червоний ніс". Образ «Мороз-воєводи»

Н. А. Некрасов у своїй творчості більше писав про життя людей, їх взаємовідносини та тяготи бідняцького існування. Звертаючись до опису природи, автор прагнув підкреслити її величну красу, безтурботність та порядок у всьому. Для найбільш яскравого уявлення деяких персонажів у своїх творах автор використовував опис пейзажів і наділяв їх образами. У вірші «Мороз-воєвода», Некрасов описує зимову природу та її красу, наділяючи головного героя чарівними силами, який за помахом чарівної палички може зробити все.

Для зображення «Морозу-воєводи», поет уособлює його образ живої істоти, який виконує багато дій: “піду, побудую, задумаю, сховаю, йде, крокує, тріщить”. Причому більшість його дії сильно перебільшені, це свідчить про уявлення казкового героя. В образі Мороза-воєводи автор показує сильного і владного господаря, який крокує своїми володіннями. На його появу природа реагує з радістю та любов'ю, для цього використовується уособлення: «яскраве сонце грає в кудлатій його бороді».

Епітет «космата борода» і «сонце грає», надають образу хазяїна зими особливий колорит і ніжні батьківські почуття, що виникають між навченими життям дорослими та зовсім маленькими дітьми. Він дбайливий господар, який дуже ретельно стежить за порядком у своїх володіннях, усьому приділить свою увагу, ніщо для нього не є дрібницею – все важливо, все цінно. "Мороз-воєвода" зображений всемогутнім, сильним і суворим. Він представлений героєм билини, що охороняє свою землю, бореться з ворогами. Володіння свої він обходить із «палицею», що ще більше підкреслює у ньому билинного богатиря.

Автор для опису пісні, яку співає Мороз-воєвода, використовує епітет «хвасливу пісню співає», цим він наголошує, що сила богатиря справді казкова, а епітет «завзяту пісню» говорить про те, що це потрібний герой, який був удалим у всьому і тим самим. схвалює його вчинки. Мороз-воєвода представлений багатим і не жадібним господарем: «багатий я, скарбниці не вважаю, а все не бідує на добро». Вираз «не бідує добро» співзвучно з народним узагальненням «не бідує рука того, хто дає». У цьому творі Некрасов представив образ бажаного героя для свого народу.

Урок літературного читання у початковій школі 3-й клас НА Некрасов Мороз-воєвода

літературного читання у початковій школі (3-й клас).

Н.А. Некрасов. «Мороз-воєвода»

Вчитель початкових класів: Проценко Ніна Леонідівна

Самостійно формулювати тему та цілі уроку;

Складати план вирішення навчальної проблеми спільно з учителем, працювати за планом, звіряючи свої дії з метою;

Коригувати свою діяльність, діалоги з учителем виробляти критерії оцінки та визначати ступінь успішності своєї роботи та роботи інших відповідно до цих критеріїв;

Вичитувати усі види текстової інформації;

Слухати та чути інших, розуміти іншу точку зору, домовлятися та приходити до спільного рішення спільної діяльності, ставити запитання;

формувати позицію читача шляхом включення учнів до емоційно – творчої діяльності;

забезпечити формування літературознавчих понять та читацьких умінь;

реалізувати систему роботи з навичкою виразного читання вірша М. А. Некрасова “Мороз – воєвода”;

розвивати та збагачувати мовлення, мислення, пам'ять, уяву учнів; розширювати їхній кругозір;

виховувати інтерес до класичної літератури, поезії 19 століття;

виховувати любов до російської природи;

сприяти збереженню та зміцненню психічного та фізичного здоров'я учнів.

портрет Н.А. Некрасова, презентація на тему уроку, мультимедіа проектор, екран, малюнки дітей «Як я представляю Мороза», виставка книг з творами М.Некрасова, пам'ятки з визначення теми та жанру твору, з підготовки до виразного читання, аркуші білого паперу, кольорові олівці, таблички з новими словами з тексту, із назвами образотворчих мовних засобів: уособлення, метафора, епітет, порівняння.

Психологічний настрій учнів.

Друзі мої, я дуже рада

Увійти до привітного нашого класу.

І для мене вже нагорода

Увага до ваших розумних очей.

Я знаю, кожен у класі геній

Але легко талант не на користь.

Схрестіть шпаги ваших думок,

Ми разом складемо урок.

Подивіться на всі боки чи все гаразд у класі? Чи все зазвичай?

Ой, навколо сніг, сніжинки!

Давайте запросимо зиму та привітаємося з нею. (Шолохов Микита).

Робота над прислів'ями про зиму.

груденьрік закінчує, зиму починає.

Січень– році початок, зима середина.

Лютий- Місяць лютий, питає як взутий.

На вулиці зима, сонце закрили снігові хмари, а в нас у залі є яскраве та гарне сонечко, воно дивиться на вас і простягає свої промені.

Подивіться один на одного, посміхніться, і ваш настрій на уроці буде бадьорим і піднятим, вам захочеться дізнаватися про нове, адже це так цікаво!

Підготовка до сприйняття вірша Некрасова Н.А.(Мороз – Воєвода).

Сьогодні ми продовжили подорож у світ поезії ХІХ століття, досліджували структуру, тему, специфіку літературної форми (жанру), зміст, мову твору “Мороз-воєвода” Н.А. Некрасова; - реалізували систему роботи з навичкою виразного читання вірші Н.А. Некрасова "Мороз-воєвода".

Некрасов написав поему «Мороз Червоний ніс» про жінку селянку, про її зустріч із Морозом у лісі. Ми познайомимося з уривком із поеми - "Мороз - воєвода", визначимо його тему, жанр, досліджуємо зміст, мову твору; уявімо головних героїв, картини, намальовані автором, і, спираючись на своє ставлення до прочитаного, будемо вчитися виразно читати цей твір.

Хто може поставити цілі перед нами?

(Ознайомитись з новим віршем. Знайти його особливості).

Вчитель читає вірш.

Сподобався цей вірш. Чим?

6. Визначення теми та жанру твору.

Змоделюйте обкладинку книги для однойменного твору. (Жанр твору – вірш, оскільки він написано в ритмічно організованій формі, тому на обкладинці я намалювала трикутник. Цей твір про зимову природу, про її красу, тому трикутник розфарбувала зеленим кольором, автор твору – Микола Олексійович Некрасов, назва твору – “Мороз -воєвода”).

7. Читання тексту та аналіз тексту вірша.

Що означає «Мороз-воєвода дозором обходить свої володіння»?

Чому він так ретельно перевіряє кожен куточок? (Господар своїх володінь).

Як підкоряється Морозу природа? (Морозу підкоряється всі «-завірюхи, сніги і тумани підкорені морозу завжди». Він здається нам всемогутнім владикою. Він все може).

Які звуки ми чуємо у його присутності? (Тричить по замерзлій воді, по гілочках палицею б'є, пісню співає).

Якими епітетами його можна нагородити? (Суворий, відповідальний, грізний, владний, багатий, завзятий, хвалькуватий і т.п.).

8. Словесне малювання образу «Морозу – Воєводи».

Це великий велетень, всесильний богатир, який з палицею та палицею в руках обходить свої володіння для того, щоб подбати про лісові стежки, про землю, щоб усе було вкрите. Він, як художник, прикрашає землю (сосни стали пухнастіші, на дубах намальовані красиві візерунки), як архітектор і будівельник будує крижані мости на річках, озерах, морях і океанах. Він - чарівник з кудлатою бородою, багатства його великі і красиві, він їх робить все краще і краще. Всемогутній владико, він може.

9. Подання казкового образу Діда морозу.

Чим же відрізняється образ Мороза у Н. Некрасова від образу в російських казках? (У казках Мороз добрий, може пошкодувати, може покарати. Він сильний, багатий, добрий і справедливий. Автор називає його не Морозко, не Дід Мороз, а Мороз-воєвода).

Яка основна думка стих-ня? (Тільки уважна людина могла помітити красу навколишньої природи. Зима також прекрасна, яка будь-яка пора року. Тільки дуже хороша людина могла написати вірші, які торкнулися нашої душі. Такий Н. Некрасов-он любить і селянських дітей, і природу рідного краю та все, що його оточує.)

Красу та гармонійність природи можна передати не лише словом, як це роблять письменники та поети.

10. Робота над виразним читанням вірша.

Індивідуальне та хорове читання.

Сьогодні ми продовжили подорож у світ поезії ХІХ століття, досліджували структуру, тему, специфіку літературної форми (жанру), зміст, мову твору “Мороз-воєвода” Н.А. Некрасова; - реалізували систему роботи з навичкою виразного читання вірші Н.А. Некрасова "Мороз-воєвода".

Що цікавого про сьогоднішній урок ви зможете розповісти батькам?

Продовжіть речення: (на слайді).

Дякую за роботу!

Час уроку минув.

Я вам, хлопці, вдячна.

За те, що зустріли тепло

І попрацювали ударно.

Звучить «Новорічна пісенька».

Слухайте вірш Некрасова Мороз воєвода

Теми сусідніх творів

аналіз вірша Мороз воєвода

Великі про вірші:

Поезія — як живопис: інший твір захопить тебе більше, якщо ти розглядатимеш його поблизу, а інший — якщо відійдеш подалі.

Невеликі манірні вірші дратують нерви більше, ніж скрип немазаних коліс.

Найцінніше у житті та у віршах — те, що зірвалося.

Марина Цвєтаєва

Серед усіх мистецтв поезія найбільше піддається спокусі замінити свою власну своєрідну красу вкраденими блискітками.

Гумбольдт Ст.

Вірші вдаються, якщо створені за душевної ясності.

Твір віршів ближче до богослужіння, ніж зазвичай вважають.

Коли б ви знали, з якого сміття Зростають вірші, не відаючи сорому... Як кульбаба біля паркану, Як лопухи та лобода.

А. А. Ахматова

Не в одних віршах поезія: вона розлита скрізь, вона довкола нас. Погляньте на ці дерева, на це небо — звідусіль віє красою та життям, а де краса та життя, там і поезія.

І. С. Тургенєв

У багатьох людей твір віршів - це хвороба зростання розуму.

Г. Ліхтенберг

Прекрасний вірш подібний до смичку, що проводиться по звучних фібрах нашої істоти. Не свої — наші думки змушує поет співати всередині нас. Розповідаючи нам про жінку, яку він любить, він чудово пробуджує в нашій душі нашу любов і нашу скорботу. Він чарівник. Розуміючи його, ми стаємо поетами, як і він.

Там, де ллються витончені вірші, не залишається місця самотності.

Мурасакі Сікібу

Звертаюся до російського віршування. Думаю, що згодом ми звернемося до білого вірша. Рифм у російській мові замало. Одна викликає іншу. Полум'я неминуче тягне за собою камінь. Через відчуття неодмінно виглядає мистецтво. Кому не набридли любов і кров, важкий і дивний, вірний і лицемірний, та інше.

Олександр Сергійович Пушкін

- …Хороші ваші вірші, скажіть самі?
- Жахливі! – раптом сміливо та відверто промовив Іван.
- Не пишіть більше! - попросив прийшов благаюче.
– Обіцяю та клянусь! – урочисто промовив Іван…

Михайло Опанасович Булгаков. "Майстер і Маргарита"

Ми всі пишемо вірші; поети від інших лише тим, що пишуть їх словами.

Джон Фаулз. "Коханка французького лейтенанта"

Будь-який вірш — це покривало, розтягнуте на вістрях кількох слів. Ці слова світяться, як зірки, через них і існує вірш.

Олександр Олександрович Блок

Поети давнини, на відміну від сучасних, рідко створювали більше дюжини віршів протягом свого довгого життя. Воно й зрозуміло: всі вони були відмінними магами і не любили витрачати себе на дрібниці. Тому за кожним поетичним твором тих часів неодмінно ховається цілий Всесвіт, наповнений чудесами - нерідко небезпечними для того, хто необережно розбудить рядки, що задрімали.

Макс Фрай. "Бовтливий мрець"

Одному зі своїх незграбних бегемотів-віршів я приробив такий райський хвостик.

Маяковський! Ваші вірші не гріють, не хвилюють, не заражають!
- Мої вірші не грубка, не море та не чума!

Володимир Володимирович Маяковський

Вірші - це наша внутрішня музика, наділена словами, пронизана тонкими струнами смислів і мрій, а тому - женіть критиків. Вони - лише жалюгідні присхлубані поезії. Що може сказати критик про глибини вашої душі? Не пускайте туди його вульгарні ручки, що обмацують. Нехай вірші здаватимуться йому безглуздим муканням, хаотичним нагромадженням слів. Для нас - це пісня свободи від нудного розуму, славна пісня, що звучить на білих схилах нашої дивовижної душі.

Борис Крігер. "Тисяча життів"

Вірші – це трепет серця, хвилювання душі та сльози. А сльози є не що інше, як чиста поезія, яка відкинула слово.



Останні матеріали розділу:

Перше ополчення у смутні часи презентація
Перше ополчення у смутні часи презентація

Слайд 1Смутний час Слайд 2На початку XVII століття Російська держава була охоплена пожежею громадянської війни та глибокою кризою. Сучасники...

Слова паразити у дитячій мові
Слова паразити у дитячій мові

Однією з найважливіших проблем сучасного суспільства є проблема мови. Ні для кого не секрет, що останнім часом наша мова зазнала...

Презентація для уроків літературного читання у початковій школі про Е
Презентація для уроків літературного читання у початковій школі про Е

Слайд 2 04.11.2009р. Н.С. Папулова 2 Олена Олександрівна Благініна. (1903-1989) – російський поет, перекладач. Слайд 3 Дочка багажного касира на...