Методична розробка на тему: Методична розробка уроку.

Цілі.

1. Учні повинні засвоїти специфіку соціального в людині, поглибити свої знання про поняття “особистість”, фактори її формування.

2. Розвиток навичок пошуку інформації, отримання знань з неадаптованих текстів, систематизації та аналізу інформації, умінь виявляти сутнісні риси понять і явищ, порівнювати соціальні об'єкти, формулювати власні судження, застосовувати знання на вирішення пізнавальних завдань, розвиток комунікативних навичок.

3. Орієнтувати на позитивну, зрілу особистість, розуміння необхідності самопізнання та самоосвіти.

Основні поняття уроку: людина, індивід, особистість, соціалізація, самопізнання, самореалізація, самовиховання, самоосвіта, свобода, відповідальність.

Урок вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

1. Мотивація: учні працюють у парах із висловлюваннями.

Генріх Гейне назвав людину "аристократом серед тварин". Як ви розумієте цей вираз? Які аргументи ви могли б привести на захист цієї думки?

Розкрийте сенс висловлювання Гельвеція: “Люди не народжуються, а стають тими, хто є”. (Таким чином йде відпрацювання навичок написання есе)

2. Біологічне та соціальне в людині.

Заповніть таблицю: “Людина як біосоціальна істота”. (Відпрацьовуються завдання В4 – на вміння застосовувати знання про характерні риси, ознаки понять та явищ, здійснюючи вибір необхідних позицій із запропонованого списку).

  1. Наявність кровоносної системи.
  2. Інстинкт самозбереження.
  3. Здатність створювати знаряддя праці.
  4. Обмін речовин між організмом та природою.
  5. Здатність до абстрактного мислення.
  6. Вміння говорити.
  7. Суб'єкт пізнання та зміни світу.
  8. Харчовий інстинкт.
  9. Будова клітинної та м'язової системи.
  10. Творча діяльність.

Познайомтеся з текстом підручника та охарактеризуйте основні точки зору на співвідношення біологічного та соціального в людині.

3. Індивід, індивідуальність, особистість.

Як мотивацію учням дається таке завдання:

Яке судження вірне?

А) Поняття “індивід” та “індивідуальність” означають те саме.

Б) Без суспільства індивід не може стати індивідуальністю:

  • вірно тільки А
  • вірні обидва судження
  • вірно тільки Б
  • обидва судження невірні

Щоб учні змогли виконати це завдання, вони повинні знати визначення понять “індивід” і “індивідуальність”, тому доцільно націлити хлопців працювати зі шкільним словником (стор. 20-21).

Перейти до відпрацювання поняття "особистість" допоможе робота з висловом В. Гаврилова:

"Індивідуальність - це неповторний набір фарб для шедевра за назвою "Особистість", але ще зовсім не сам шедевр", а також робота з текстом О.М. Леонтьєва "Індивід та особистість" (Дидактичні матеріали по курсу "Людина і суспільство" 10-11 кл.: Посібник для вчителя / Л.М. Боголюбов, Ю.І. Авер'янов, Н.Ю. Басик та ін; Під ред. Л. Н. Боголюбова, А. Т. Кінкулькіна. - М.: Просвітництво, 2001, с.10-11)

Для закріплення матеріалу звертаємося до завдань із частини “А” ЄДІ: Який вислів вірний?

А) Головним у характеристиці особистості є суспільна сутність.

Б) Новонароджену людину можна назвати індивідом, але не особистістю:

  • вірно тільки А
  • вірні обидва судження
  • вірно тільки Б
  • обидва судження невірні

4. Соціальна поведінка та соціалізація особистості.

Учні працюють із текстом підручника, потім – розмова з питань:

  • Яку поведінку людини називають соціальною?
  • Що таке звичаї та звичаї? Що впливає на поведінку людини?
  • Що таке соціалізація? Назвіть стадії соціалізації.
  • Назвіть сфери соціалізації індивіда.
  • Які соціальні інституції сприяють соціалізації індивіда?

Потім – робота у групах, учні виконують завдання 3 після параграфа. (Привести аргументи до точок зору)

5. Самосвідомість та самореалізація.

Робота з висловлюванням (відпрацювання навичок написання есе). Як ви ставитеся до наступного судження? Відповідь аргументуйте. "Особистість - єдина реальність, яку ми пізнаємо і одночасно створюємо зсередини".

Робота зі шкільним словником над поняттями самовиховання, самоосвіта, самопізнання, самореалізація.

6. Єдність свободи та відповідальності.

Робота з висловлюваннями, робота у парах. Розкрийте зміст висловлювань: “Людина – раб, бо свобода важка, бути рабом легше”. Н.А. Бердяєв

“Особистості притаманна неприборкана пристрасть, яка палахкотить у ній, як божественний вогонь. Вона повстає і йде наперекір кожного разу, як почує загрозу поневолення, вступаючи в боротьбу не так за власне життя, як за свою гідність”. Еммануель Муньє

Робота із текстом документа на с. 75 підручника.

Що таке свобода?

Що таке відповідальність?

Як поєднуються свобода та відповідальність?

7. Закріплення.

Робота у групах. Виконайте наступне завдання.

Нижче наводиться ряд суджень про людину. Якби вам довелося скласти послідовну розповідь про людину, як би ви розташували наведені міркування у вигляді пунктів плану такого оповідання? Чому саме так?

А) “Міра всіх речей, що існують, що вони існують, а не існуючих, що вони не існують”;

Б) “єдина тварина, для якої власне існування є проблемою; її він повинен вирішити і від неї не можна нікуди втекти”;

В) "якась цілісність здібностей";

Г) "це те, що всі ми знаємо";

Д) “це те, що хоче, помножене те що, що може”;

Е) “ця тварина, яка сіє хліб, відкладає гроші і знає, що попереду в нього старість і смерть”.

8. Домашнє завдання: параграф 7, відповісти на пороси питання 1-8, написати есе.

Список використаної літератури

  1. Суспільствознавство: підручник для учнів 10 кл. загальноосвітніх установ: базовий рівень/[Л.М. Боголюбов, Ю.І. Авер'янов, Н.І. Городецька та ін]; за ред. Л.М. Боголюбова. - М.: Просвітництво, 2008
  2. Дидактичні матеріали з курсу “Людина та суспільство” 10-11 кл.: Посібник для вчителя/Л.М. Боголюбов, Ю.І. Авер'янов, Н.Ю. Басик та ін; За ред. Л.М. Боголюбова, А.Т. Кінкулькіна. - М.: Просвітництво, 2001
  3. Суспільствознавство: 10 кл.: базовий рівень: методичні рекомендації: посібник для вчителя/[Л.М. Боголюбов, Ю.І. Авер'янов, Н.І. Городецька та ін]; за ред. Л.М. Боголюбова. - М.: Просвітництво, 2006
  4. Суспільствознавство. 10 кл.: Поурочні плани за підручником за редакцією Л.М. Боголюбова: о 2 год. – Ч.1/авт.-сост С.Н. Степанько. - Волгоград: Вчитель, 2008
  5. Завдання та тести із суспільствознавства: 10 клас / Авер'янов Ю.І. та ін – М.: Школа-Прес, 1999
  6. ЄДІ 2008. Суспільствознавство. Федеральний банк екзаменаційних матеріалів/Упорядники О.Л. Рутковська, О.В. Кишенкова, Є.С. Королькова, О.А. Котова, тобто. Ліскова. - М.: Ексмо, 2008
  7. Шкільний словник із суспільствознавства: посібник для учнів 10-11: / За ред. Л.М. Боголюбова, Ю.І. Авер'янова. - М: Просвітництво, 2005

УРЯД САНКТ-ПЕТЕРБУРГА КОМІТЕТ З ОСВІТИ

Санкт-Петербурзьке державне бюджетне

професійний освітній заклад

«Охтинський коледж»

СПБ ДБ ПОУ «Охтинський коледж»

Використання інтерактивних методів навчання у викладанні навчальної дисципліни «Суспільствознавство (включаючи економіку та право)».

Методична розробка уроку.

Навчальна дисципліна: Суспільствознавство (включаючи економіку та право)

Тема:

Розробник:

Т. І. Любавіна,

викладач суспільних дисциплін.

Санкт-Петербург

2015

Тема урока:

Індивід. Індивідуальність. Особистість.

Навчальна дисципліна: «Суспільствознавство (включаючи економіку та право)».

Розділ програми: Суспільство та людина.

Тема програми: Людина.

Мета уроку:

формування загальних компетенцій на тему"Людина".

Завдання уроку:

Навчальні:

─ створення умовдля усвідомлення та осмислення блоку нової навчальної

інформації;

─ формування основних понять та знань з теми, що вивчається:індивід,

Індивідуальність, особистість, соціалізація особистості;

─ формування розуміння унікальності людської особистості;

─ формування уміння визначати рівень своєї соціальної зрілості.

Розвиваючі :

─ формування комунікативної компетенції учнів;

─ розвиток умінь самостійно аналізувати матеріал, що вивчається;

─ розвиток мотивації та інтересу до отримання нових знань.

Виховні:

─ орієнтування учнів на позитивну, зрілу особистість, розуміння

Необхідності самопізнання та самоосвіти;

─ сприяти вихованню поваги до людини, особистості.

Урок спрямований на формування наступних знань, умінь, навичок та якостей, які придбають учні під час заняття:

▪ знати сутність понять: людина, індивід, індивідуальність, особистість,

Соціалізація особистості;

▪ розрізняти поняття: індивід, індивідуальність, особистість;

▪ вміти давати визначення понять, виділяти основні ознаки особистості,

Пояснювати, у яких сферах відбувається соціалізація особистості, правильно

Вживати основні поняття;

▪ вміти аналізувати, висловлювати свою точку зору, відповідати на поставлені

Запитання, робити висновки;

▪ розуміти, який вплив мають природа і суспільство на становлення особистості;

▪ формувати толерантне ставлення до будь-якої особи;

▪ аналізувати навчальну ситуацію, здійснювати оцінку своєї роботи.

Ключові слова та поняття:людина, індивід, індивідуальність, особистість,

Соціалізація особистості.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу та первинне закріплення.

Форма уроку : урок теоретичного навчання.

Методи: пояснення, бесіда, методи навчання (презентація Power Point), інтерактивні вправи; методи контролю: усне опитування, самоконтроль, виконання та аналіз завдань.

Міжпредметні зв'язки:основні підходи до трактування особи: антропологічний, соціологічний, персоналістичний; вплив природних та соціальних умов на формування особистості.

Обладнання та матеріали:

Підручник: Суспільствознавство. 10 кл.: підручник для загальноосвітніх установ: базовий рівень / Л.Н.Боголюбов. - М.: Просвітництво, 2012,

мультимедійна установка,

1. А.Г.Важенін. Суспільствознавство. Для професій та спеціальностей технічного,

Звичайно – наукового, гуманітарного профілів. - М.: "Академія", 2012.

2. П.А.Баранов. Експрес – репетитор для підготовки до ЄДІ. "Людина. Пізнання».

М: АСТ «Астрель», 2008.

3. Шкільний словник по суспільству.10-11 класи: посібник для учнів / за ред. Л.М.Боголюбова. - М: Просвітництво,2012.

Хід уроку

Етапи уроку

Час

Дидактичні засоби, наочність, ТЗН

Діяльність викладача

Діяльність учнів

1.Організаційна частина уроку.

5 хв.

Тема на екрані мультимедійної установки

Привітання учнів. Фіксація відсутніх Створення умов для усвідомлення та осмислення нової навчальної інформації. Визначення цілей та завдань уроку.

Звіт про відсутніх.

Слухове сприйняття інформації. Запис дати та теми уроку у зошитах для конспектів.

2.Повторення пройденого матеріалу, перевірка домашнього завдання, актуалізація знань.

10 хвилин.

Інтерактивна вправа з м'ячем.

Інструкція з виконання вправи. Керівництво діями учнів. Підведення підсумків.

Виконання інтерактивної вправи: питання – відповіді учнів.

3. Основна частина. Викладення нового матеріалу.

20 хвилин.

Показ слайдів презентації.

Виклад навчального матеріалу. Постановка питань учням. Відповіді питання учнів.

Слухове і зорове сприйняття та осмислення матеріалу, що вивчається. Продумування відповідей. Виконання завдань порівняння, зіставлення, аналіз. Запитання до викладача.

4. Первинне засвоєння навчального матеріалу.

5 хв.

Слайди презентації із завданнями.

Перевірка рівня засвоєння знань.

Усвідомлення та осмислення навчального матеріалу під керівництвом викладача.

5. Домашнє завдання.

4 хв.

Слайд презентації із завданням: есе на тему висловлювання І. Єфремова.

Запитання домашнього завдання для запису в зошитах з поясненням виконання.

Слухове та зорове сприйняття. Запитання викладачеві.

6.Рефлексія, підбиття підсумків.

1 хв.

Слайд презентації.

Підбиття підсумків уроку, оголошення оцінок, подяка за урок, побажання успіхів у навчанні та становленні особистості.

Слухове та зорове сприйняття.

Хід уроку .

1. Організаційно – мотиваційний етап.

Ми продовжуємо вивчати матеріал навчальної дисципліни «Суспільствознавство (включаючи економіку та право)» та розпочинаємо наступну тему. Але перш, ніж ми перейдемо до нової теми, повторимо основні поняття пройденого розділу «Суспільство як складна динамічна система». Для цього пропоную вам виконатиінтерактивна вправа- гру з м'ячем.

Учні встають у коло, кидають один одному м'яч, запитують і дають на нього відповідь. Наприклад:

Що таке суспільство?

Країна, держава, людство загалом, коло людей, об'єднаних загальними інтересами тощо.

Останнє питання гри: «З кого складається суспільство?». З людей.

─ Які ж люди становлять суспільство?

Щоб визначити тему нашого уроку, послухайте анекдот.

Давньогрецький філософ Платон запитував своїх учнів: Що таке людина?

Учні вагалися з відповіддю, і тоді Платон відповів сам, що «людина належить роду тварин, виду двоногих тварин, тварин без пір'я».

Повз проходив інший філософ, він почув слова Платона, взяв обскупаного курча і кинув його перед Платоном, сказавши: «Ось, Платоне, твоя людина!».

─ А ви можете сказати, що таке людина?

─ Що стане темою нашого уроку? Людина.

─ Що являє собою людина, і які її основні характеристики?

Тема урока:

«Індивід. Індивідуальність. Особистість».

(слайд 1)

Ми повинні визначити, з яких сторін можна розглядати людину, і що вона являє собою.

План уроку (слайд 2):

  1. Поняття "індивід".
  2. Поняття «індивідуальність».
  3. Поняття "особистість".

2. Вивчення нового матеріалу.

Над питанням про те, що таке людина, розмірковували філософи всіх часів, але єдиної думки так і не дійшли.

Німецький поет ХІХ століття Генріх Гейне назвав людину «аристократом серед тварин». Англійський дослідник природи Чарльз Дарвін говорив, що «людина – це тварина, яка відрізняється від мавпи – терпінням, від папуги – ініціативою, від бегемота – занепокоєнням, а від мурахи – розмірами».

Російський мислитель В.Г. Бєлінський стверджував, що «людина завжди була і буде найцікавішим явищем для самої людини».

Невипадково, німецький філософ І.Кант назвав питання, «що таке людина?» основним питанням філософії, а такі питання однозначно легкими не можуть.

─ Давайте і ми поміркуємо на цю тему.

І почнемо з першого поняття - "індивід" (слайд 3).

Це найзагальніша характеристика людини.

Індивід – (від латів. individuum - Неподільний) - окремий, одиничний.

Вперше поняття "індивід" використовував у своїх творах давньоримський вчений та політик Цицерон.

У перекладі з грецької індивід - "атом".

Індивід:

1. окремо взятий представник всього людського роду;

2. людина – як із людей.

Один з нас. Причому, не просто один, а завжди один із нас (один із учнів, один із викладачів, один із лікарів тощо).

─ Немовля є індивідом? Так. Чому?

Таким чином ми всі приходимо в цей світ індивідами.

─ А індивіди відрізняються один від одного? Чим?

Зовнішністю, характером, мисленням, поведінкою.

Навіть близнюки, зовні дуже схожі, відрізнятимуться, наприклад, темпераментом, поведінкою.

Ще одна характеристика людини –індивідуальність(Слайд 4).

Індивідуальність – неповторна своєрідність людини, набір унікальних властивостей. Термін "індивідуальність" дає можливість характеризувати відмінності людини від інших людей.

─ Немовля є індивідуальністю? Так. Чому?

Кожна людина унікальна, навіть при народженні індивід отримує індивідуальні особливості.

─ А ви відрізняєтеся один від одного?

─ Подумайте, що є у кожного з вас такого особливого?

─ Назвіть епітет, який наголошує на вашій індивідуальності.

Це буде цікаво, якщо ви зв'яжете це з вашими іменами.

Учень називає своє ім'я, потім епітет, який підкреслює його індивідуальність. Наприклад: Ольга – оригінальна, Людмила – допитлива, Дарина – довірлива.

Слайд 5 . Відмінності між людьми можуть бути різними:

▪ зовнішні (біологічні) – колір шкіри, тип обличчя, будова тіла;

▪ психологічні (темперамент, характер, інтелект, потреби, здібності, інтереси);

▪ соціальні (соціальний статус);

▪ духовні (світогляд, культура, віросповідання).

Отакі ми всі різні. І ми маємо право на ці відмінності.

─ Кожна людина індивідуальна? Так, але у кожного індивідуальність проявляється по-своєму.

Термін "індивідуальність" дає можливість характеризувати відмінності людини від інших людей, маючи на увазі не тільки зовнішній вигляд, а й усю сукупність соціально значущих якостей.

─ Чим відрізняються поняття «індивід» та «індивідуальність»?

Відповіді учнів.

Завдання:

Розділіть на 2 групи ознаки, що характеризують людину.

1група - індивід.

2група - індивідуальність.

Ознаки: очі, потреби, цікавиться танцями, карі очі, характер, дотепний, зростання, активний, інтереси, високий інтелект.

Перевірка виконання завдання.

Учні змінюються зошитами, виставляють один одному оцінки.

Критерії оцінювання:

Усі ознаки розділені на 2 групи правильно – 5 («відмінно»),

1 помилка – 4 («добре»),

2 помилки – 3 («задовільно»).

Отже, характеристика індивіда – те, що є в усіх (зовнішні та внутрішні ознаки).

Але є ще одна важлива характеристика людини.

Сайд 6 В одній притчі розповідається, що одного разу знаменитий грецький філософ Діоген 2500 років тому яскравим сонячним днем ​​ходив вулицями Афін, високо піднявши над головою ліхтар, і пильно вдивлявся в людей.

На запитання перехожих, що він шукає вдень з вогнем, Діоген відповідав: «Шукаю людину!» Городяни дивувалися, адже вулиці стародавнього міста були сповнені народу: люди похилого віку і діти, чоловіки і жінки, багаті та бідні… І кожен із них був чоловік.

─ Кого ж шукав Діоген, оточений людьми?

─ Як ви думаєте, що ж мав на увазі Діоген під словами «Шукаю людину»? (Відповіді учнів).

Висновок: Діоген шукав не просто людину. Він шукав особливу людину, не таку, як усі. А в навколишніх людях філософ бачив звичайних людей.

Слайд 7 . Слово «особистість» від латинського«persona» - особа – спочатку означало маску – «личину», яку одягав актор античного театру та грав відповідну їй роль. Звідси походить слово «персонаж».

─ Тоді, повертаючись до Діогена, який висновок можна зробити про людей, які його оточували? (Він не вважав їх особистостями).

─ Знову ж таки за Діогеном, виходить, що поняття особистість можна застосувати не до всіх людей? Ви з ним згодні? Так, не кожна людина особистість.

Коли про людину говорять: "Перед нами - особистість!" - це звучить як похвала.

Або можна почути: «Темна особистість, підозріла особа…» – і це явно не похвала.

─ Які якості треба мати, щоб бути особистістю?

Завдання: складіть словесний портрет особистості.

Можна згадати будь-яких визначних особистостей в історії, літературі, мистецтві.

(Учні записують якості особи на аркуші ватману).

Обговорення цих аспектів.

─ Які з цих якостей є найважливішими? Чому?

─ Немовля є особистістю? Ні. Чому?

«Дитина у момент народження – не людина, а лише кандидат у людину».

Особистість - людина із соціально значущими якостями.

Це загальна значущість людини як члена суспільства.

Отже, особистістю не народжуються, особистістю стають у певних суспільних умовах. Залежно від багатьох життєвих обставин, людина може стати цільною, поважаною в суспільстві особистістю, а може нею і не стати.

Особистість – це характеристика соціальної сутності людини.

Це те найголовніше, що є у людині. І мають на увазі, звичайно, не колір волосся, не довжина ніг або об'єм біцепсів. Йдеться про те, що людина любить, цінує, як ставиться до інших людей, чи здатна допомогти, чи має свою особисту думку, чи може вона її відстоювати, самостійно приймати рішення і нести відповідальність за свої вчинки. Особистість – це функції та роль людини у суспільстві.

Слайд 8 .

─ Чи легко бути особистістю? Важко.

І це стосується не тільки великих, видатних особистостей, це стосується будь-якої особистості.

Усвідомлювати себе як особистість людина може лише у суспільстві,

у взаєминах з іншими людьми та у порівнянні.

Гітлер, який залив кров'ю усю Європу, був особистістю? Так.

Наполеон Бонапарт, який намагався здобути Росію, був видатною

особистістю? Так.

─ Але чи можемо ми поважати цих людей і захоплюватись ними?

Коли ми використовуємо словосполучення «наполеонівські плани», то вимовляємо його інакше, як із іронією, глузуванням.

Завдання:

─ Кого Ви можете назвати визначною особистістю, гідною захоплення?

Поясніть, чому.

─ Уявіть, що філософ Діоген опинився поряд з Вами. Чи помітив би Вас Діоген?

─ Давайте простежимо шлях від народження людини до формування особистості.

І етап. Людина.

"Народилася людина" - і ми маємо на увазі людську істоту, не виділяючи певних особливостей.

II етап. Індивід.

Конкретний представник людського роду.

III етап . Індивідуальність.

Відмінні риси індивіда.

IV етап. Особистість.

Соціальна сутність людини.

Основні висновки (слайд 9).

Людиною народжуються, особистістю стають, а індивідуальність обстоюють.

─ Втомилися?

Для зняття напруги я пропоную вам виконатиінтерактивна вправа. Учні стають у коло. Викладач дає інструкцію:

«Я плескатиму в долоні, спочатку повільно, потім швидше, потім ще швидше, потім зовсім швидко і т.д. Ви плескатимете разом зі мною, з такою ж швидкістю і ритмом. Зі зростанням швидкості зростатиме ваше збудження, наростатиме почуття тривоги і втоми, намагайтеся, як би, концентрувати все це між долонями, нарощуючи в міру наростання швидкості. Коли швидкість досягне апогею, я підніму руку і різко, ніби потягнувши за мотузку, опущу її вниз. У цей момент ви повинні «загудіти», вклавши у звук все те, що в цей момент буде всередині вас». Викладач починає плескати, одночасно говорити інструкцію, ніби нарощуючи те збудження, яке має бути. Дедалі більше швидкість, дедалі голосніше говорить викладач, дедалі більше «заводяться» учасники і ось, нарешті, викладач піднімає руку і різко кидає вниз. Учні видають звук, схожий на гудок паровоза, викидаючи всю накопичену за день втому.

3. Закріплення вивченого матеріалу.

Повторюємо поняття «індивід», «індивідуальність», «особистість»(Слайд 10).

Тестові питання на слайдах11,12,13 виконуємо самостійно, потім помінялися зошитами, розбираємо завдання, перевіряємо та оцінюємо.

Критерії оцінювання:

Завдання виконані правильно – 5 («відмінно») ,

1 – 2 помилки – 4 («добре»),

3 помилки – 3 («задовільно»).

─ Сьогодні досить популярними стали різні"Реаліті шоу", в яких учасники, потрапляючи в штучні умови («за склом», в ізоляції на безлюдному острові, в замкнутому просторі, в африканському племені тощо), прагнуть досягти життєвого успіху, здобути перемогу в боротьбі за головний приз. Чи можна вважати, що ці реаліті-шоу дають змогу учасникам проявити свою індивідуальність? Чи є підстави стверджувати, що за цих умов поведінка учасників залежить від особливостей їхньої особистості? Відповідь аргументуйте.

─ В одній стародавній казці розповідається, як один японський полководець вирішив атакувати супротивника, що перевищує його за чисельністю в 10 разів. Він знав, що переможе, але солдати відчували невпевненість. Полководець зупинився біля храму і сказав: «Зараз я помолюся, а коли вийду, то кину монету. Якщо випаде «орел», ми переможемо, «решка» – програємо». Вийшовши із храму, він кинув монету. Випав "орел". Солдати кинулися в бій і здолали ворога. «Долю не змінити», - сказав воєначальнику його ад'ютант. "Вірно, не змінити", - погодився полководець і показав ад'ютантові монету.

─ Як ви вважаєте, що було примітним у цій монеті?

По обидва боки монети був «орел».

Все, що відбувається у нашому житті, залежить від нас.

4. Домашнє завдання:§ 7, питання 1-4, с.76-77.

Напишіть міні – міркування(слайд 14):

«Людина – той же Всесвіт, глибокий, таємничий, невичерпний».

І. Єфремов (радянський письменник – фантаст)

І, закінчуючи урок, мені б хотілося, щоб ідучи з уроку, кожен із вас склав думку про те, ким ви сприймаєте себе у світлі вивчених понять.

Дякую всім за урок. Успіхів у навчанні та у становленні вашої особистості!


Урок №11-12

Суспільствознавство, 10

Людина в системі соціальних зв'язків

Д.З.: § 7, ?? (с.76), завдання (с.76-77)

© ред. А.І. Колмаків


Цілі уроку

1. Учні повинні засвоїти специфіку соціального в людині, поглибити свої знання про поняття “особистість”, фактори її формування.

2. Розвиток навичок пошуку інформації, отримання знань з неадаптованих текстів, систематизації та аналізу інформації, умінь виявляти сутнісні риси понять і явищ, порівнювати соціальні об'єкти, формулювати власні судження, застосовувати знання на вирішення пізнавальних завдань, розвиток комунікативних навичок.

3. Орієнтувати на позитивну, зрілу особистість, розуміння необхідності самопізнання та самоосвіти.


Поняття, терміни

  • звичаї;
  • звичаї;
  • традиції;
  • самосвідомість;
  • людина, індивід, особистість; соціалізація;
  • самопізнання;
  • самореалізація;
  • самовиховання;
  • самоосвіта;
  • свобода;
  • відповідальність.

Знати та вміти

  • Знати зв'язок свободи та необхідності.
  • Вміти характеризувати основні точки зору на співвідношення біологічного та соціального в людині.
  • Виділяти основні ознаки поняття "особистість".

Вивчення нового матеріалу

  • Людина у системі соціальних зв'язків.
  • Особистість, чинники, що впливають її формування.
  • Самосвідомість та самореалізація.
  • Соціальна поведінка.
  • Єдність свободи та відповідальності особистості.

Актуалізація проблеми

  • Що означає бути особистістю?
  • Чим визначається міра соціальної відповідальності особистості?
  • Як набути свободи, живучи в суспільстві?

Генріх Гейне назвав людину "аристократом серед тварин". Як ви розумієте цей вираз? Які аргументи ви могли б привести на захист цієї думки?

Розкрийте сенс висловлювання Гельвеція: “Люди не народжуються, а стають тими, хто є”.


Біологічне та соціальне в людині

Біологічне

Соціальне

Людина – це біологічна істота, т.к. він живе, як усе живе землі. Кожна його клітина росте, розвивається, вмирає. Людина є частиною природи.

Людина - соціальна істота, т.к. він залежить від суспільства, політики.

Він не може жити окремо від світу.


Біологічне в людині

Соціальне у людині

  • Наявність кровоносної системи.
  • Інстинкт самозбереження.
  • Вміння говорити.
  • Харчовий інстинкт.
  • Творча діяльність.

Заповніть таблицю: “Людина як біосоціальна істота”.

Біологічне в людині

Соціальне у людині

1,2,4,8,9

3,5,6,7,10

  • Наявність кровоносної системи.
  • Інстинкт самозбереження.
  • Здатність створювати знаряддя праці.
  • Обмін речовин між організмом та природою.
  • Здатність до абстрактного мислення.
  • Вміння говорити.
  • Суб'єкт пізнання та зміни світу.
  • Харчовий інстинкт.
  • Будова клітинної та м'язової системи.
  • Творча діяльність.

Особистість та соціалізація

  • Особистість
  • Особистість
  • Соціалізація

індивідуальність

індивідуальність

Індивідуальність - це неповторний набір фарб для шедевра за назвою "Особистість", але ще зовсім не сам шедевр. (В. Гаврилов)

Людина

Індивід

Особистість

Соціалізація

Феральні люди???


Стадії соціалізації

  • Адаптація- це пристосування до навколишнього середовища
  • Індивідуалізація- це усвідомлення власного Я
  • Інтеграція- це коли він займає своє місце у суспільстві
  • Трудова- це стадія, коли людина працює
  • Післятрудова- Пенсія

Свобода

Свобода - це можливість здійснювати будь-які дії, які не заборонені законом.

Золоте правило свободи :

Свобода однієї людини починається там, де починається свобода іншої людини.


Відповідальність

  • Відповідальність - це зворотний бік свободи, усвідомлення себе як причина вчинків.

Існує три фактори формування особистості :

  • Діяльність
  • Спілкування
  • Творчість



Перевір себе

1. Яке судження вірне?

Відповідь: ___________


Перевір себе

2. Яке висловлювання вірне?

Відповідь: ___________


Перевір себе

Робота у групах. Виконайте наступне завдання.

Нижче наводиться ряд суджень про людину. Якби вам довелося скласти послідовну розповідь про людину, як би ви розташували наведені міркування у вигляді пунктів плану такого оповідання? Чому саме так?

А) “Міра всіх речей, що існують, що вони існують, а не існуючих, що вони не існують”;

Б) “єдина тварина, для якої власне існування є проблемою; її він повинен вирішити і від неї не можна нікуди втекти”;

В) "якась цілісність здібностей";

Г) "це те, що всі ми знаємо";

Д) “це те, що хоче, помножене те що, що може”;

Е) “ця тварина, яка сіє хліб, відкладає гроші і знає, що попереду в нього старість і смерть”.


Перевір себе

Робота з висловлюваннями, робота у парах.

  • Розкрийте зміст висловлювань: “Людина – раб, бо свобода важка, бути рабом легше”. Н.А. Бердяєв
  • Особистості притаманна неприборкана пристрасть, яка палає в ній, як божественний вогонь. Вона повстає і йде наперекір кожного разу, як почує загрозу поневолення, вступаючи в боротьбу не так за власне життя, як за свою гідність”. Еммануель Муньє
  • Особистість – єдина реальність, яку ми пізнаємо та водночас створюємо зсередини”.

  • Сьогодні я дізнався…
  • Було цікаво…
  • Було тяжко…
  • Я навчився…
  • Я зміг…
  • Мене здивувало…
  • Мені захотілось…

, вчитель історії та суспільствознавства МОУ ЗОШ №3 м. Калінінграда

Тема уроку: Людина у системі соціальних зв'язків. (2 години)

Цілі: 1. Учні повинні засвоїти специфіку соціального в людині, поглибити свої знання про поняття «особистість», фактори її формування.

2. Розвиток навичок пошуку інформації, отримання знань з неадаптованих текстів, систематизації та аналізу інформації, умінь виявляти сутнісні риси понять і явищ, порівнювати соціальні об'єкти, формулювати власні судження, застосовувати знання на вирішення пізнавальних завдань, розвиток комунікативних навичок.

3. Орієнтувати на позитивну, зрілу особистість, розуміння необхідності самопізнання та самоосвіти.

Основні поняття уроку : людина, індивід, особистість, соціалізація, самопізнання, самореалізація, самовиховання, самоосвіта, свобода, відповідальність

Тип:урок вивчення нового матеріалу

Хід уроку:

1. Мотивація: учні працюють у парах із висловлюваннями.

Генріх Гейне назвав людину «аристократом серед тварин». Як ви розумієте цей вираз? Які аргументи ви могли б привести на захист цієї думки?

Розкрийте сенс висловлювання Гельвеція: «Люди не народжуються, а стають тими, хто є». (Таким чином йде відпрацювання навичок написання есе)

2. Біологічне та соціальне в людині.

Заповніть таблицю: «Людина як біосоціальна істота». (відпрацьовуються завдання В4 – на вміння застосовувати знання про характерні риси, ознаки понять та явищ, здійснюючи вибір необхідних позицій із запропонованого списку).

1) Наявність кровоносної системи

2) Інстинкт самозбереження

3) Здатність створювати знаряддя праці

4) Обмін речовин між організмом та природою

5) Здатність до абстрактного мислення

6) Вміння говорити

7) Суб'єкт пізнання та зміни світу

8) Харчовий інстинкт

9) Будова клітинної та м'язової системи

10) Творча діяльність

Познайомтеся з текстом підручника та охарактеризуйте основні точки зору на співвідношення біологічного та соціального в людині.

3. Індивід, індивідуальність, особистість.

Як мотивацію учням дається таке завдання:

Яке судження вірне?

А) Поняття «індивід» та «індивідуальність» означають те саме.

Б) Без суспільства індивід може стати індивідуальністю.

Щоб учні змогли виконати це завдання, вони повинні знати визначення понять «індивід» і «індивідуальність», тому доцільно націлити хлопців працювати зі шкільним словником (стор. 20-21).

Перейти до відпрацювання поняття «особистість» допоможе робота з висловом В. Гаврилова:

"Індивідуальність - це неповторний набір фарб для шедевра за назвою "Особистість", але ще зовсім не сам шедевр", а також робота з текстом "Індивід та особистість" (Дидактичні матеріали за курсом "Людина і суспільство" 10-11 кл.: Посібник для вчителя /, та ін;Под ред., .. - М.: Просвітництво, 2001, с.10-11)

Для закріплення матеріалу звертаємось до завдань із частини «А» ЄДІ:

Який вислів вірний?

А) Головним у характеристиці особистості є суспільна сутність.

Б) Новонароджену людину можна назвати індивідом, але не особистістю.

1) вірно тільки А 3) вірні обидва судження

2) вірно тільки Б 4) обидва судження невірні

4. Соціальна поведінка та соціалізація особистості.

Учні працюють із текстом підручника, потім – розмова з питань:

    Яку поведінку людини називають соціальною? Що таке звичаї та звичаї? Що впливає на поведінку людини? Що таке соціалізація? Назвіть стадії соціалізації. Назвіть сфери соціалізації індивіда. Які соціальні інституції сприяють соціалізації індивіда?

Потім – робота у групах, учні виконують завдання 3 після параграфа. (Привести аргументи до точок зору)

5. Самосвідомість та самореалізація.

Робота з висловлюванням (відпрацювання навичок написання есе). Як ви ставитеся до наступного судження? Відповідь аргументуйте. "Особистість - єдина реальність, яку ми пізнаємо і одночасно створюємо зсередини".

Робота зі шкільним словником над поняттями самовиховання, самоосвіта, самопізнання, самореалізація.

6. Єдність свободи та відповідальності.

Робота з висловлюваннями, робота у парах. Розкрийте зміст висловлювань:

"Людина - раб, тому що свобода важка, бути рабом легше".

«Особи властива неприборкана пристрасть, яка палає в ній, як божественний

вогонь. Вона повстає і йде наперекір щоразу, як почуває загрозу поневолення, вступаючи у боротьбу не так за власне життя, як за свою гідність». Еммануель Муньє

Робота із текстом документа на с. 75 підручника.

Що таке свобода?

Що таке відповідальність?

Як поєднуються свобода та відповідальність?

7. Закріплення.

Робота у групах. Виконайте наступне завдання.

Нижче наводиться ряд суджень про людину. Якби вам довелося скласти послідовну розповідь про людину, як би ви розташували наведені міркування у вигляді пунктів плану такого оповідання? Чому саме так?

А) «міра всіх речей, що існують, що вони існують, а неіснуючих, що вони не існують»

Б) «єдина тварина, для якої власне існування є проблемою; її він повинен вирішити і від неї не можна нікуди втекти»

В) «якась цілісність здібностей»

Г) "це те, що всі ми знаємо"

Д) "це те, що він хоче, помножене на те, що він може"

Е) «ця тварина, яка сіє хліб, відкладає гроші і знає, що попереду в нього старість і смерть»

8. Домашнє завдання: параграф 7, відповісти на пороси питання 1-8, написати есе.

Список використаної литературы:

Суспільствознавство: підручник для учнів 10 кл. загальноосвітніх установ: базовий рівень / [, та ін]; за ред. . – М.: Просвітництво, 2008 Дидактичні матеріали з курсу «Людина та суспільство» 10-11 кл.: Посібник для вчителя /, та ін; За ред. , . - М.: Просвітництво, 2001 Суспільствознавство: 10 кл.: Базовий рівень: методичні рекомендації: посібник для вчителя / [, та ін]; за ред. . - М.: Просвітництво, 2006 Суспільствознавство. 10 кл.: Поурочні плани за підручником під редакцією: о 2 год. – Ч.1/авт.-уклад. - Волгоград: Вчитель, 2008 Завдання та тести з суспільствознавства: 10 клас / та ін. - М.: Школа-Прес, 1999 ЄДІ 2008. Суспільствознавство. Федеральний банк екзаменаційних матеріалів/Упорядники, . - М.: Ексмо, 2008 Шкільний словник із суспільствознавства: посібник для учнів 10-11: / За ред. , . - М: Просвітництво, 2005

Людина аристократ серед тварин

`Урок суспільствознавства у 10-му класі на тему «Людина в системі… * Генріх Гейне назвав людину “аристократом серед тварин”. Як ви
розумієте цей вираз? Які аргументи ви могли б навести в
захист… Гейне, Генріх – Енциклопедія «Навколо світу» * Людина – аристократ серед тварин. Найбільше пороху бояться ті, хто
його не вигадає. Я заповідаю все своє майно дружині за умови, що вона
… Людина – аристократ серед тварин. Гейне Генріх… * коментарі до афоризму, цитати та крилатої фрази автора Гейне Генріх:
Людина - аристократ серед тварин. * Загострити і позичати гроші потрібно раптово; Розумники вигадують нові
думки, дурні розповсюджують їх. Людина - аристократ серед тварин. Афоризми про тварин * У присутності господаря гавкає навіть боягузливий собака. (Бауржан
Тойшібеков). Людина – аристократ серед тварин. (Генріх Гейне)
ЛЮДИНА. Афоризми, Цитати: Людина, Люди * Тоді людині стане краще, коли ви покажете їй, яка вона є. - О.
Чехів. Людина – аристократ серед тварин. - Г. Гейне. Афоризми Генріха Гейне (Heinrich Heine) * Коли б'ють по сюртуку, то удари припадають і по людині, на якій одягнений.
цей сурдут. Музика утворює… Людина – аристократ серед тварин. Гейне Генріх. Heine. Генріх Гейне. Цитати, афоризми Лист 1. * Людина – аристократ серед тварин. Гарні думки нерідко служать
милицями кульгавим думкам. Якщо велика пристрасть опановує нами в
другий … Вчені-етологи: тварини розумніші, ніж ми думаємо * 21 лист 2012… Вчені-етологи: тварини розумніші, ніж ми думаємо… Великий поет Генріх
Гейне сказав, що людина - аристократ серед тварин. Афоризми * Тварини | Афоризми. Тварини - дуже милі друзі: не задають
запитань і не критикують. Тварини… Людина - аристократ серед тварин
. Смішні афоризми - Афоризми - Розумні думки, висловлювання ... * Їжа та російська людина. На голодний шлунок російська людина нічого робити
і думати не хоче, а на ситий - не ... Людина - аристократ серед тваринСкидання пароля на комутаторі HP 1910 серії Щоденник Максим ... * «Людина - аристократ серед тварин», - Гейне Генріх. Скидання пароля на
комутатор HP 1910 серії. Posted by Makc - 06.02.2013 | Обговорити … Залишити відгук * Людина - аристократ серед тварин. Гейне Генріх - (1797-1856) -
німецький поет та публіцист. Замовити створення, обслуговування або
просування … Є кілька гіпотез, що пояснюють походження людини * 3 вер 2012… У системі тваринного світу людини відносять до типу хордові, підтипу
хребетні, класу…  Людина-аристократ серед тварин. Психофізіологія: Людина серед тварин * 6 лист 2005… Людина серед тварин
добіркою фактичного та демонстраційного матеріалу … ЛЮДИ * Роберт Зенд Для людини пересічної всі люди на одну особу. Блез Паскаль
Більшість… Людина - аристократ серед тварин. - Гейне ГенріхРуський псовий хорт - аристократ серед собак * Російський псовий хорт - природжений аристократ, вихований,
благородний,… псарня складалася вже з 420 хортів, 200 гончаків, при собаках
було 70 чоловік прислуги.… Ці дані роблять її чудовим
тваринам ». Книга: Генріх Гейне. Думки та афоризми * Марія сидить біля вікна серед квітів і пестить свою голубку.
аристократ серед тварин, що вважає себе вищим за всіх інших тварин, … Аристократ - Posmotre.li * 21 вер 2014… Якщо останній - це такий собі д#39; Артаньян, у якого є тільки гонор,
штани та шпага, то у аристократа є все: реально конкретний … Хорти - 10 група FCI | * Екзотичні тварини для фото- та відеозйомок. Санкт-… аристократ
серед собак – собака аристократів. Опис: Проголосували 387 осіб



Останні матеріали розділу:

Основний план дій та способи виживання Вночі тихо, вдень вітер посилюється, а надвечір затихає
Основний план дій та способи виживання Вночі тихо, вдень вітер посилюється, а надвечір затихає

5.1. Поняття про місце існування людини. Нормальні та екстремальні умови життєпроживання. Виживання 5.1.1. Поняття про довкілля людини...

Англійські звуки для дітей: читаємо транскрипцію правильно
Англійські звуки для дітей: читаємо транскрипцію правильно

А ви знали, що англійський алфавіт складається з 26 літер та 46 різних звуків? Одна й та сама буква може передавати кілька звуків одночасно.

Контрольний тест з історії на тему Раннє Середньовіччя (6 клас)
Контрольний тест з історії на тему Раннє Середньовіччя (6 клас)

М.: 2019. – 128 с. М.: 2013. – 160 с. Посібник включає тести з історії Середніх віків для поточного та підсумкового контролю та відповідає змісту...