Писемність та знання стародавніх єгиптян урок. Писки вчителя та нові знання

Сучасний урок – це такий урок, коли учні повинні вміти добувати та засвоювати нові знання, самі сприймати та досліджувати нові факти, відомості та робити відповідні висновки. Іншими словами, висока ефективність навчального заняття досягається тоді, коли зливаються воєдино розумова активність та творча діяльність учня та педагога.
Ефективне навчання - це не просто запам'ятовування, а активна інтелектуальна діяльність учня. Моделювання уроку з використанням нової інформації в новій навчальній ситуації викликає певний інтерес у учнів до уроку. Це допомагає активізувати як інтелектуальну, і творчу діяльність школяра.
Учні 5 класу – це діти, які ще не відійшли від ігрових форм проведення уроку і ще не готові до нових форм засвоєння знань, які застосовують вчителі середньої ланки. Вони ще знаходяться на перехідному етапі вчення, тому нарівні з колишніми формами роботи потрібно вводити та використовувати нові, підвищуючи їхній інтелектуальний потенціал. І хоча проведення такого уроку пов'язане з зануренням в історичну ситуацію, все ж таки це ігрова форма, в якій діти беруть активну участь і причому всі.

Тема.Писемність та наукові знання у Стародавньому Єгипті.

Цілі:

  • Ознайомити учнів з писемністю та науковими знаннями у Стародавньому Єгипті, способами їх отримання та передачі наступним поколінням.
  • Продовжити формування в учнів умінь відбору необхідного навчального матеріалу для засвоєння знань на тему.
  • Виховувати в учнів повагу до людей, які зробили внесок у цивілізований розвиток людства.

Устаткування уроку.Роздатковий матеріал у конвертах, нові слова, реквізит (фігурки бога сонця РА, умовні головні убори для вчителів-єгиптян), карта «Стародавній Схід», оціночний лист роботи в групі.

Форма проведення.Урок-ситуація: «Один день у школі Стародавнього Єгипту». У класі вибрати для проведення умовних занять 3-х «вчителів-жерців» та одного архіваріуса, який готує повідомлення. Клас розділити на 3 групи, які представлятимуть єгипетських учнів, призначити з числа учнів групоргів, що добре встигають. (бажано матеріал для «вчителів-жерців» та архіваріуса роздати заздалегідь, щоб не було непередбачених заминок під час уроку, які можуть забрати час)

Умови ведення уроку:на перерві за допомогою чергових за класом створити необхідну обстановку – розставити столи для роботи груп, помістити на них фігурки бога РА, розкласти аркуші наступного зразка:

визначити місце, де будуть «стародавні вчителі» в умовних арабських костюмах.

ХІД УРОКУ

Вступне слово вчителя:Для роботи на уроці вам необхідно вести короткі записи в зошит-нових відомостей, слів, понять, необхідних для виконання завдань.

Співбесіда вчителя з учнями на тему «Давній Єгипет»

1. Скажіть діти, що ми знаємо з історії Стародавнього Єгипту?

Передбачувана відповідь:

1. Його місцезнаходження.
2. Населення та його заняття.
3. Управління державі.
4. Військові походи.
5. Піраміди та інші споруди.

2. Скажіть діти, а як вдалося дізнатися про це, адже всі ці події відбувалися дуже давно?

Що стало джерелом наших знань про життя стародавніх єгиптян?
Передбачувана відповідь: 1. З писемних джерел. 2. З предметів, знайдених під час розкопок.
Давайте розглянемо малюнки з палацу вельможі, які супроводжуються написами. Чи зможете Ви прочитати їх, щоб дізнатися щось про життя у Стародавньому Єгипті. (Показує на дошці малюнок та аналогічний діти розглядають на місцях, розданий ним у конверті).

Так, його неможливо прочитати, бо ми не знаємо, що означають ці написи.
Тому пропоную вам повідомлення про людину, яка зуміла прочитати єгипетську писемність, яка дала світові можливість розкриття історії Стародавнього Єгипту – це французький вчений Жан Франсуа Шампольон. (Учень, що виконує роль архіваріуса, робить повідомлення, розташовуючи на дошці та портрет вченого та розгадані ним єгипетські ієрогліфи).

Текст архіваріусу для повідомлення

Шампольон Жан Франсуа жив у грізний, сповнений грізних подій час: Велика Французька революція, страта короля, інтриги, змови, страти.
Коли інші діти з його вулиці грали у війну та революцію, він сидів над книгами. З ранку до ночі він стирчав у книжковій лавці свого батька і в 5 років самостійно навчився читати. У 11 років він знав уже грецьку та латинську. Його цікавила давня історія. Біблія була найдостовірнішою книгою з цього питання і він почав вивчати давньоєврейську, щоб читати її в оригіналі.
Жозеф Фур'є - знаменитий французький математик познайомився з Франсуа і показав йому єгипетські папіруси, які ніхто не міг прочитати. Майже 2000 років минуло з того часу, як вимерли останні люди, які говорили давньоєгипетською і володіли цією писемністю.
- Я прочитаю! – сказав Франсуа. І він віддав цьому все життя і, зрештою, виконав обіцянку.
Але перш ніж братися за це він закінчив ліцей у Греноблі, потім вступив до школи східних мов у Парижі, відвідував лекції в Університеті, працював із книгами Національної бібліотеки.
Вивчив арабську, перську, халдейську, і ще кілька інших стародавніх мов... Здолав китайську писемність... Склав словник і граматику напівзабутої коптської мови, якою говорили перші єгипетські християни. У цій мові, як виявилося, збереглося коріння давньоєгипетських слів. різних випадках могли позначати як ціле слово, так і його частина-склад, і навіть один тільки звук-літеру... царські імена, на знак особливої ​​поваги, обводилися овальною рамкою (Показує зображення і пояснює):
У першій рамці ім'я царя - "ПТОЛОМІЙ", у другій ім'я цариці - "КЛЕОПАТРА" (так вийшло у Шампольона порівняно з грецьким текстом)

Після повідомлення вчитель уводить учнів в історичну ситуацію: «Один день у стародавній єгипетській школі».

Учні розділені на 3 групи, які представляють єгипетських учнів. У них на столах стоять фігурки, що імітують бога РА.

Питання 1. Як ви вважаєте, чи діти всіх єгиптян могли вчитися? Чому?

Вчитель, заслухавши відповіді учнів, пояснює:Дійсно, діти не всіх єгиптян ходили до школи. Діти простих хліборобів та ремісників рідко ставали освіченими людьми. Вони вчилися у своїх батьків сіяти зерно, пасти худобу, ткати чи працювати по каменю. Школа готувала переписувачів та жерців. Часто й самі школи перебували при храмах, а вчителями були жерці. Батьки учнів зазвичай були людьми заможними та знали грамоту.
Уявіть, що ви у стародавній єгипетській школі. На відстані сидять жерці-вчителі, які будуть вести уроки. Чому жерці? Можете здивуватись ви. Та тому, що школи у Стародавньому Єгипті перебували при храмах, а вчителями там були жерці-служителі богів.
На столах, за якими ви сидите, є фігурки бога сонця РА. Перш, ніж розпочати наші навчальні заняття давайте висловимо йому свою повагу, адже всі єгиптяни поклонялися йому, чи то діти, чи дорослі, прості землероби чи вельможі, фараон чи його слуги. (за вказівкою вчителя учні виконують умовний ритуал, після чого приступають до уроку в давньоєгипетській школі).

Урок 1-й – урок листа проводить, призначений наперед учень

Матеріали для учителя листа.

Вже 4-3 тисячоліттях до н.е. знань у нас єгиптян було більше, ніж ми могли утримати в пам'яті та усно передавати їх іншим. Тому виникла потреба у писемності. Спочатку ми просто малювали те, про що хотіли сказати (Вчитель показує і пояснює знаки, що прикріплені на дошці).

Потім знаками стали позначати як цілі слова, а й чи кілька приголосних звуків. Голосні звуки під час листа пропускали. Знаки-малюнки назвали ієрогліфами "ІЄРОГЛІФИ"). (Учні записують у зошит нове слово з його поясненням). У нашій писемності близько 750 ієрогліфів. Їх вирізали, як правило, на камені та дереві, але основним матеріалом для письма є папірус. Але ви спочатку, щоб навчитися писати, писатимете на черепках битого посуду. Тому приносите черепки із собою. Вдома у вас, напевно, вони є. І просіть батьків, щоб вони не викидали їх.
Коли добре освоїте писемність писатимете на папірусі гострою тростинкою, вмочуючи її в чорну фарбу. Але вам потрібно мати ще й червону фарбу, якою ви починатимете новий абзац або виводите ім'я фараона. А зараз прошу виконати завдання №1, у якому показати свої знання про те, що ви від мене дізналися. Час виконання 3 хв, після чого здати мені на перевірку.

(Учні у групах виконують завдання № 1)

Завдання №1

1. Коли виникла потреба у писемності в єгиптян?______________________________
2. Як єгиптяни назвали знаки-малюнки? ______________________________________________
3. Скільки їх налічувалося? ___________________________
4. Як називався основний матеріал для письма? _________________________________________
5. На чому спочатку писали учні? ______________________________________________
6. Навіщо при листі потрібна була червона фарба? _______________________________________
7. Напиши ієрогліфами «воїн плакав біля колодязя».

Для виконання завдання використовується таблиця з давньоєгипетськими ієрогліфами, яка має бути у кожної групи.

Після виконання «Вчитель листа» збирає роботи та перевіряє за зразком, приготовленим вчителем.

Урок 2-й, математика проводить заздалегідь призначений учень

Матеріал для вчителя математики

Учні запам'ятайте, що для того, щоб знати скільки зібрано зерна, як ти будеш забезпечений, твоя сім'я і твоя худоба, скільки потрібно зерна для посіву, потрібно вміти рахувати і обчислювати. Запам'ятайте ці знаки допоможуть вам у ваших розрахунках. (Прикріплює на дошку таблицю зі знаками, вказує на таблиці знаки та пояснює їх).

Ви знаєте, як позначити мільйон? Потрібно намалювати людину, яка підняла руки вгору від подиву перед таким великим числом.
Ви також повинні знати, що при будівництві гребель, при розливі Нілу, при будівництві пірамід для нашого фараона і будівель для держави необхідно буде вирахувати кількість працівників, щоб закінчити будівництво вчасно, і кількість необхідних для будівництва матеріалів.
Усі обчислення, які ви будете робити, називаються АРИФМЕТИКА (Прикріплює табличку АРИФМЕТИКА). (Учні записують у зошит нове слово з його поясненням).
Ви, майбутні переписувачі та жерці, повинні знати, що для копання каналів, поділу поля на ділянки, споруди будівель потрібно вимірювати лінії, площі та об'єми. Для цього ви повинні знати ГЕОМЕТРІЮ (Прикріплює табличку ГЕОМЕТРІЯ). (Учні записують у зошит нове
слово з його поясненням).

Вчитель листа повідомляє результати, виконаного завдання у групах.

Вчитель математики:«А, зараз усі мають виконати завдання № 2. Час виконання 3 хв.».

Завдання №2

(Рішення виконувати єгипетськими знаками)

Раби та селяни зібрали з полів, що належать храму, 400 мішків ячменю. 20 мішків потрібно залишити для харчування жерцям, 80 мішків на корм бикам, 40 мішків на юшку рабам, 20 мішків на насіння для посіву. Чи вистачить зібраного зерна на проживання? Чи зможе храм мати доход?

Після виконання «Вчитель математики» збирає роботи та перевіряє за зразком приготованим учителем.

Урок 3-й, астрономія. Його проводить заздалегідь призначений учень

Матеріал для вчителя астрономії

Учні запам'ятайте, наука, про яку я вам говоритиму, називається астрономія (Прикріплює на дошці табличкуАСТРОНОМІЯ). (Це слово учні записують у зошит) Вона зародилася зі спостережень за поведінкою Нілу та становищем зірок на небі. Чому ми маємо постійно спостерігати за небом? (Звертається до учнів, якщо вони не можуть відповісти, відповідає сам).Ми повинні знати, що перед розливом нашого годувальника Нілу зірки займають певне становище, і щоб землероби до цього часу могли підготувати канали і греблі. А знаючи становище зірок на небі вночі, ви можете орієнтуватися на місцевості, коли йдете з торговим караваном або, як воєначальник, ведете своє військо до завойовницького походу, щоб поповнити багатства нашого божественного фараона. Для цього ви можете використовувати карту зоряного неба, складену нашими жерцями-зірками.
А тепер познайомимося із календарем. Запам'ятайте: Роком вважається час від розливу Нілу до наступного його розливу і він становить 365 діб і ділиться на 12 місяців, щомісяця має 30 днів, а наприкінці кожного року додається 5 додаткових діб, які святкуються як дні народження наших головних богів. Запам'ятайте день ділиться на 12 годин, ніч теж. А для того, щоб ви не могли помилитися в часі, є сонячний і водяний годинник.

Вчитель математики повідомляє про результати перевірених робіт.

Вчитель астрономії: «Усім учням розпочати виконання 3 завдання. Час виконання 3 хв.

Завдання №3.

1. Скільки діб на рік? ___________________________
2. Скільки місяців на рік? _________________________
3. Скільки днів на місяць? __________________________
4. Які прилади винайшли для виміру часу? ______________________________________
5. Що бралося за вимір часу у Стародавньому Єгипті? ___________________________________
6. Навіщо потрібні ці знання? _________________________________________________________
7. Яка наука давала всі ці знання? _________________________________________________

Після виконання «Вчитель астрономії» збирає роботи та перевіряє за зразком, приготованим вчителем.

Урок 4-й

Знайомство з правилами в давньоєгипетській школі проводить сам учитель історії.

Вчитель астрономії повідомляє про результати виконання завдання.

Завдання №4

1.Чи згоден ти з правилами для учнів у школах Стародавнього Єгипту і чому?_______________
______________________________________________________________

____
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________

2. Назви найважливіші науки яким навчали майбутніх жерців та переписувачів.
_________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________

Виконання завдання перевіряє сам учитель історії. Підбиває підсумки діяльності учнів на уроці, переглядає оціночні листи, які заповнював групорг. Оголошує оцінки.

Домашнє завдання:Повторити навчальний матеріал з Стародавнього Єгипту. Розділ 4. Підготуватися до узагальнення навчального матеріалу

Конспект уроку на тему «Писемність та знання давніх єгиптян».

    Організаційний момент.

Вчитель вітає учнів та відзначає відсутніх.

    Актуалізація знань.

Вчитель:Хлопці, скажіть, яку державу ми з вами вивчаємо протягом кількох уроків? ( Учні відповідають питання, називаючи країну – Стародавній Єгипет). (Слайд №1).

Вчитель:Згадайте, хто керував Стародавнім Єгиптом? ( Учні відповідають "фараон").

Вчитель:Опишіть географічне розташування Стародавнього Єгипту (Учні описують географічне положення, згадуючи річку Ніл).

Вчитель:Молодець. Будь ласка, покажіть на карті річку Ніл, що протікала у Єгипті. ( Учні показують на карті річку)

Вчитель:Якщо Єгипті була родюча земля, то яким було насамперед їхнє основне заняття?

Вчитель:Скажіть – це основне заняття, на що було спрямоване?

Вчитель:А що ще людям потрібне для повноцінного життя? (Учні відповідають питання - інтелектуальний розвиток)

Вчитель:Через що його можна досягти? ( Учні відповідають питанням – у вигляді будь-яких знань, з допомогою листа)

    Формулювання теми, цілепокладання.

Вчитель:Сьогодні ми продовжимо нашу з вами подорож Древнім Єгиптом .

Вчитель:Спираючись на сказану вище інформацію, обговоріть у парах і сформулюйте тему уроку. ( Учні працюють у групі та формулюють тему уроку.)

Вчитель:Отже, тема уроку « Писемність та знання стародавніх єгиптян» . Запишіть назву теми у зошит. (Слайд №2)

Вчитель:Діти, припустіть:

На які питання ми маємо отримати відповіді під час уроку?

Учні припускають питання: Як писали давні єгиптяни? На що вони писали? Чому вони навчалися? Які знання мали?

Вчитель:Таким чином, хлопці, ви виділили ключові моменти нашого уроку і тим самим визначили мету та завдання уроку.

    Створення проблемної ситуації.

Вчитель:Хлопці, як ви вважаєте, які існують письмові знаки взагалі? Які знаки та яка писемність існує в нашій країні? Скільки їх у нашому алфавіті? Де в нас навчають писемності? Скажіть, чи всі повинні навчитися цьому в нашій країні? ( Учні відповідають кожне питання.)

Вчитель:А в стародавньому Єгипті не всі повинні були навчатися писемності, багато хто її не знав, і до школи деяким верствам населення вхід було заборонено. Припустіть, чому так відбувалося? Учні відповідають поставлене питання)

    Відкриття нового знання.

    Ієрогліфи – що це таке?

Вчитель:Пропоную попрацювати у ……. ? Кожна (-ий) …… читає с. 61-63 підручника і з'ясовує: як називалася писемність у Стародавньому Єгипті? У чому вона виражалася, як вона називалася? У чому полягала проблема вивчення ієрогліфів? ( Учні виконують завдання та відповідають на запитання.) (Слайд № 3).

Вчитель:А як ви думаєте, хлопці, звідки люди могли дізнатися про давньоєгипетські ієрогліфи? Учні припускають, висловлюючи свою точку зору)

Вчитель:А давайте з вами докладніше дізнаємось про це відкриття, подивившись фрагмент фільму.

Вчитель:Будь ласка, хлопці, що ви дізналися про ієрогліфи? Ким вони були відчинені? Чому камінь, на якому були написані ієрогліфи, називають Розетським? ( Учні відповідають це питання)

    Папірус –матеріал для письма

Вчитель:Хлопці, чим і на чому ви пишете у школі?

Вчитель:Так, ручкою по паперу. Пропоную вам звернутися до ілюстрації підручника на сторінці 63 та відповісти на запитання: «А на чому писали в Єгипті?». ( Учні працюють із ілюстрацією і відповідають питання). (Слайд №4).

Вчитель:Діти, на основі вже наявних знань, скажіть – а як виготовляли папірус?

Вчитель:А зараз пропоную вам дізнатися - яке ж було письмове приладдя єгиптян, подивившись на слайд (Слайд №5)

Вчитель:Уявіть собі, як ними можна було користуватися?

Вчитель:Давайте на стор.64 знайдемо перший абзац і прочитаємо його вголос, щоб нас почули всі.

Фізкультхвилинка:

Вчитель:А зараз давайте з вами проведемо фізкультхвилинку (Слайд №6).

Знов у нас фізкультхвилинка,

Нахилилися, ну-но, ну-но!

Розпрямилися, потягнулися,

А тепер назад прогнулись. (нахили вперед і назад)

Голова втомилася також.

Тож давайте їй допоможемо!

Вправо-вліво, раз і два.

Думай – думай голова. (Обертання головою)

Хоч зарядка коротка,

Відпочили ми трохи.

    Писки вчителя та нові знання

Вчитель:Діти, висловіть свою думку: як ви думаєте, а хто цьому всьому навчав єгиптян? Учні припускають і відповідають питанням «вчителя»)

Вчитель:Згадайте верстви населення Єгипту і припустіть - хто з них міг навчати єгиптян як учитель?

Вчитель:Мабуть, жерці. А чому вони мали таке право?

Вчитель:А чому ще крім писемності могли навчити єгиптян жерці, як ви гадаєте? (учні припускають - різним наукам)Які науки могли викласти жерці, ґрунтуючись на основних заняттях єгиптян, їх потребах? ( астрономія, календар, водяний годинник)

Якщо вони не відповідають, то на с.64 пропоную ознайомитися з цим.

Вчитель:Правильно, а також спостерігали за зірками, намагалися проникнути в таємницю життя самих богів.

Робота з документом

Вчитель:Жерці в єгипетських школах навчали письма, рахунку, в основному це подобалося людям, які мали підраховувати та записувати податки. Що це були за верстви населення?

Вчитель:Правильно, тобто жерці навчали у школах майбутніх переписувачів, а не інші верстви населення.

Вчитель:Хлопці, а як ви вважаєте, чим була приваблива для єгиптян посада переписувача? (Вчитель вислуховує різні версії учнів)

Вчитель:Як ви вважаєте, чи завжди була дисципліна на уроці в єгипетській школі?

Вчитель:Припустіть, а як підтримував лад на навчальних заняттях вчитель-жрець?

Вчитель:Давайте попрацюємо з текстом документа «Повчання переписувачів учням» на стор. 62 та відповімо на ці запитання.

Вчитель:Вивчивши цей текст дайте відповідь на запитання: «У чому різниця між сучасною дисципліною на уроках і правилами, які застосовувалися до учнів у Давньому Єгипті» ( Учні відповідають питання).

4.Рефлексія (підсумок уроку)

Вчитель:А зараз, хлопці, ми з вами виконаємо завдання так, ні. Я запитую, а ви кажете відповідь.

    Наукові знання стародавніх єгиптян були тісно пов'язані з їхнім повсякденним життям. ( Так)

    Вперше розшифрував ієрогліфи французький вчений Шампольйон (Так)

    У єгипетській школі могли викладати усі охочі єгиптяни (Так)

    У переписувачів у школах не було жодної дисципліни (Ні)

    Писемність у Стародавньому Єгипті була настільки легка, що нею могли навчитися усі охочі. (Ні)

Вчитель:А зараз я пропоную вам самостійно підбити підсумок уроку, але в парах. (за допомогою прийому + - цікаво)

5.Д/з:

«3» - § 12 переказ

«4» - §12 переказ, відповісти усно на запитання у жовтій рамочці на сторінці 64

«5» - §12 переказ, виконати письмово завдання с. 65 з рубрики «Подумайте».

Познайомити учнів з особливостями давньоєгипетської писемності, з розвитком наукових знань у Давньому Єгипті, показати, що древні єгиптяни були «вчителями вчителів» багатьох наступних цивілізацій. формувати світоглядні погляди та принципи, реалізовувати особистісно орієнтований та змоційно-ціннісний підхід.

Перегляд вмісту документа
«Писемність та знання стародавніх єгиптян»

Тема уроку: «Писемність та знання стародавніх єгиптян»

Цілі: 1. Познайомити учнів з особливостями давньоєгипетської писемності, з розвитком наукових знань у Давньому Єгипті, показати, що древні єгиптяни були «вчителями вчителів» багатьох наступних цивілізацій. Сприяти розвитку пізнавальних інтересів учнів, формувати світоглядні погляди та принципи, реалізовувати особистісно орієнтований та змоційно-ціннісний підхід.

Тип уроку : Вивчення нового матеріалу.

Основні поняття : ієрогліфи, папірус, сувій, астрономія, сонячний та водяний годинник.

Засоби навчання:– А.А. Вігасін, Г.І. Годер, І. С. Свєнціцька. Історія Стародавнього світу. Підручник для 5 класу, М.2001, параграф 12.- карта «Давній Єгипет»,

Ілюстрації з «Альбому з Стародавнього Єгипту»- Загальна історія. Навчальне електронне видання. Історія Стародавнього світу. 5 клас. - Історія стародавнього світу у художньо-історичних образах. Хрестоматія. Упорядник Волобуєв О.В., М., «Освіта».

Хід уроку.

I. Вступно-мотиваційний етап уроку.

Вчитель повідомляє тему уроку, його мета, звертає увагу на форму проведення уроку у вигляді заочної подорожі до Стародавнього Єгипту для того, щоб познайомитися з особливостями давньоєгипетської писемності, навчанням у давньоєгипетській школі, з розвитком наукових знань.

II. Заочна подорож Стародавнім Єгиптом.

1. Храми – житла богів.

Школи в Стародавньому Єгипті знаходилися зазвичай при храмах, а вчителями в них були жерці.

Питання учням: як виглядав давньоєгипетський храм?

2. Гробниці фараонів.

Розповідь учня про гробницю фараона Тутанхамона.

3. Як було розгадано таємниця ієрогліфів.

На стінах єгипетських храмів, у гробницях фараонів, почесних вельмож вміщено багато загадкових знаків. Їх довго не могли прочитати. Це були ієрогліфи – священні письмена. Французькому вченому Шампольйону вдалося прочитати давньоєгипетські тексти. Вперше він побачив ієрогліфи у 11 років. "Я прочитаю це, коли виросту," - сказав юний Шампольон, і з того часу це стало його мрією. Він виявляв просто фантастичні здібності до мов, знав латинську, грецьку, давньоєврейську, вивчав усі матеріали, пов'язані з Єгиптом. Його увагу привернув камінь, знайдений у Єгипті, на якому були написи давньогрецькою мовою та єгипетські ієрогліфи. Камінь став ключем до розгадки писемності Стародавнього Єгипту. Деякі ієрогліфи були обведені овальною рамкою, у давньогрецькому тексті було виділено ім'я фараона Птолемея, але в іншому камені у рамці було ім'я цариці Клеопатри. Шампольйон довів, що ієрогліфи – це знаки листа. У 1828 році він очолив археологічну експедицію до Єгипту, де було зібрано безліч текстів, зображень, пам'ятників. Шампольйон був визнаний найбільшим вченим єгиптологом.

4. У давньоєгипетській школі.

Не всі єгиптяни ходили до школи. Діти простих хліборобів та ремісників рідко ставали освіченими людьми. Хлопчики займалися у школі цілий день.

Давайте уявімо, як проходили заняття в давньоєгипетській школі. Підлога вистелена циновками: на них і сидять, підібгавши ноги, під час занять учні. Шум у кімнаті стихає, хлопчики встають і згинаються в низькому поклоні: у кімнату входить вчитель, переписувач. За ним раб несе письмовий прилад та дві скриньки з рукописами. Вчитель сідає у різьблене крісло. Хлопчики одержують сувої і починають обережно їх розгортати. Учням-початківцям давали спочатку черепки битого посуду, дощечки, а потім їм довіряли папірус.

Питання учням : як із тростини виготовляли матеріал для письма?

Як виглядала давньоєгипетська книга? /Відповіді учнів /

Учні писали очеретяною паличкою, вмочуючи її в чорну фарбу. Коли хотіли виділити нову думку, її писали червоною фарбою зазвичай з нового рядка.

Питання учням : який вираз є у нашій мові, пов'язане з цим давньоєгипетським правилом?

Нелегко було навчитися писати у Стародавньому Єгипті, треба було вивчити 700 ієрогліфів. Вони були дуже схожі на малюнки та передавали ціле слово. Але потім ієрогліфи стали означати окремі склади чи навіть літери. Так виник складовий лист. Приклади ієрогліфів: - рот, потім і приголосний звук "р", ієрогліф - хліб став вживатися для передачі звуку "Т", тому що по-єгипетськи "хліб" - "те". Ієрогліфом – «мотика» могли записувати поєднання приголосних «м» і «р» у якомусь слові. Голосні звуки ієрогліфами не передавалися. Єгиптяни ставили поруч із словом значок-визначник.

Але потім єгиптяни вигадали знаки і для позначення голосних звуків.

Розшифровка ієрогліфів у словах «Птолемей» та «Клеопатра». Учні визначають загальні букви у словах, співвідносять єгипетські ієрогліфи та літери, знайомляться з іншими ієрогліфами. /Додаток/.

5. Позначення чисел у Стародавньому Єгипті.

Для запису чисел у Стародавньому Єгипті використовували також ієрогліфи. Кожен ієрогліф щось нагадував. Сотня, наприклад, схожа на вимірювальну мотузку, 1000 - квітка лотоса, 10.000 - зігнутий палець, 100.000 - на жабу, 1.000.000 зображався у вигляді людини з піднятими вгору руками, а куля з чортиною внизу і 10 мільйонів – найбільша кількість.

Питання учням : Як можна було записати інші числа, використовуючи основні?

Записували цифри не ліворуч, як ми зараз пишемо, а справа ліворуч. Наприклад, число 15 записувалося так:

Спершу йшли одиниці, потім десятки, потім сотні і таке інше.

Питання учням: якої цифри не було у єгиптян? / Відповідь учнів: «У єгиптян був цифри 0»/

Завдання учням: запишіть єгипетськими цифрами дату народження.

Потім один із учнів записує дату на дошці, а учні читають дату.

6 . Розвиток наук у Стародавньому Єгипті.

Питання учням : де у Стародавньому Єгипті застосовувалися математичні знання?

У житті Єгипту велику роль грали розливи Нілу, тому важливо було навчитися їх пророкувати. Спостерігаючи за небом, єгипетські жерці склали точний календар, у році було 365 днів, це дозволило жерцям пророкувати, в який день розпочнеться розлив Нілу.

Питання учням : як називається наука, яка веде спостереження за небесними тілами?

У Стародавньому Єгипті була розвинена медицина, були знайдені папіруси з описом різних захворювань та методами їх лікування, наприклад, «Хірургічний папірус», «Книжка серця», «Книжка очних хвороб».

III. Закріплення вивченого матеріалу з питань:

1. Чому в Єгипті було важко навчитися читати та писати?

2. Хто в Стародавньому Єгипті був охоронцем знань?

3. Поясніть, чому у Стародавньому Єгипті говорили: «час вибіг»?

4. Які науки були розвинені у Стародавньому Єгипті?

5. Чому єгиптян називали «учителями вчителів» інших цивілізацій?

IV. Домашнє завдання.

1. § 12. 2. Скласти розповідь про Стародавньому Єгипті, використовуючи слова та вирази: папірус, ієрогліфи, «писати з червоного рядка» 3. Скласти кросворд на тему: «Давній Єгипет».

Птолемей

боги (мн. число від "нефер")

плисти проти течії

плисти за течією

нефер, бог

трон st - місце.....

абоилиилиилиили

боги (мн. число від "нефер")

неферт, богиня

ієрогліф "жінка"

ієрогліф "змія"

ієрогліф "

абоабоабо

ра або р (рот)

та або т (хліб)

уас ("щастя", скіпетр)

іб (серце)

унет ("святилище Тота або його гробниця")

ієрогліф у вигляді зображення цибулі

зображення целіндричного друку

іуну ("Іуну", Геліополь)

Тема урока:
ПИСЬМОВНІСТЬ СТАРОДАВНИХ ЄГИПТЯН. Давньоєгипетська школа. НАУКОВІ ПІЗНАННЯ.

Завдання уроку.

Особистісні:усвідомити цінність і важливість здобуття освіти з прикладу Стародавнього Єгипту;
навчитися розуміти, що здобуття освіти – це велика праця;
допомогти учням усвідомити необхідність вивчення різноманітних шкільних предметів;
виховувати повагу до чужої культури.

Метапредметні:формувати логічне та історичне мислення учнів;
на прикладі давньоєгипетської та сучасної шкіл, російського та давньоєгипетського алфавітів, давньоєгипетського та сучасного календарів формувати вміння порівнювати різні явища;
навчити переносити наявний досвід (знання з інших предметних областей) у нові ситуації; показати можливість використовувати отримані знання на вирішення практичних завдань.

Предметні:

Усвідомити сенс понять: «ієрогліфи», «папірус»,
сформувати уявлення про школу у Стародавньому Єгипті;
на прикладі знань, що давалися у школі, розповісти про розвиток науки;
розкрити особливості та складність єгипетської писемності, історію її дешифрування;
познайомити з особливостями єгипетського рахунку та системи заходів.

Обладнання:
мультимедійний проектор, інтерактивна дошка, ЕОР «Стародавній Єгипет», презентація «Освіта в Стародавньому Єгипті»

Література:Підручник: Історія стародавнього світу: Навч. для 5 кл. загальноосвіт. установ / А. А. Вігасін, Г. І. Годер, І. С. Свєнціцка. - М.: Просвітництво, 2012 р.
Смирнов С.Г. Задачник з історії стародавнього світу. - М: МІРОС, 1994.

Хід уроку.

I. Створення проблемної ситуації. Формулювання проблеми.

Дії вчителя

Ми з вами протягом кількох уроків вивчали історичні події та явища Стародавнього Єгипту. І не замислювалися над тим, звідки надійшла до нас інформація про них. А тим часом довгий час у світі нічого не було відомо про Стародавній Єгипет. Адже ця цивілізація загинула напередодні нової ери.

Трохи більше ніж 200 років тому тоді ще мало відомий французький генерал Наполеон на чолі війська вирушив на завоювання Єгипту. Його військовий похід зазнав поразки, але мав позитивні результати іншої властивості, а саме - знайомство з давньоєгипетською культурою. У складі експедиції були не лише воїни, а й вчені, художники, архітектори, які ретельно досліджували знахідки, замальовували та записували все знайдене. В результаті було започатковано дослідженням загиблої давньоєгипетської цивілізації. Особливо французьких дослідників вразило безліч загадкових малюнків на стінах пірамід, кам'яних стелах, стінах храмів. (Демонстрація слайду із зображенням пам'яток давньоєгипетської культури).

З одного боку ми маємо безліч речових джерел у вигляді пірамід, храмів, стел, скульптур, малюнків та письмових джерел у вигляді написів на стінах пірамід, храмів, стелах, рукописів, якими можна було б відновити історію Стародавнього Єгипту. (фіксуємо 1-й факт: велика кількість речових і писемних джерел з історії Стародавнього Єгипту).

Але в той же час ці джерела були безмовними. Самі собою вони не повідомляли ні імен фараонів, ні інформації про конкретні війни, походи, події. Фактична історія Стародавнього Єгипту залишалася невідомою. Зазвичай таку інформацію надають саме письмові джерела. Але в даному випадку вони нічого не давали, бо їх було неможливо прочитати. Ніхто з учених, які знали мови, було розшифрувати давньоєгипетські письмена. З іншого боку нашої проблеми ми маємо відсутність конкретної інформації з історії Стародавнього Єгипту, простіше кажучи – його історія залишалася невідомою, нерозкритою загадкою. А причиною цього було те, що давньоєгипетські писемні джерела ніхто не міг прочитати. (фіксуємо 2-й факт: історія Др. Єгипту залишалася невідомою).

Яке протиріччя виявляється при зіставленні двох сторін ситуації? Який виникає питання?

Узагальнюючи відповіді учнів, фіксуємо на дошці навчальну проблему: Чому в Стародавньому Єгипті була створена така складна письмова система?

Дії учнів:

Протиріччя між великою кількістю історичних джерел і невідомістю, невивченістю історії Стародавнього Єгипту.
Як можна було змусити заговорити історичні джерела Стародавнього Єгипту? Потрібно розшифрувати загадкову писемність. Але як це зробити? Писемність була надто складною.
Фіксують головне питання уроку у зошиті.


Регулятивні УУД
1. Визначати мету – проблему.
2. Висувати версії.
3. Планувати діяльність.
4. Працювати за планом.
5. Оцінювати ступінь та способи досягнення мети.

ІІ. Версії.

Дії вчителя:
Які у вас є припущення, версії вирішення проблеми? Фіксує версії на дошці ключовими словами:
1) переваги для певних верств населення.
2) писемність Др. Єгипту - перший досвід людства у розвитку писемності

Дії учнів:

Учні висувають передбачувані версії.
1.Комусь було вигідно створити таку складну писемність, т.к. це давало певні переваги перед рештою мешканців Єгипту.
2. Люди ще не мали досвіду створення зручної, універсальної та простої письмової системи.

Формування УУД, технологія оцінювання:
Регулятивні УУД
2. Висувати версії.

ІІІ. Актуалізація знань.

Формування УУД, технологія оцінювання:
Що ми вже знаємо з цієї проблеми? (Фіксує ключові слова на дошці.)

1. Писемність була необхідна переписувачам для обліку податків, що збираються.
2. Писемність використовувалася для звеличення фараонів: перераховувалися їхні нагороди, титули, завоювання.

IV. Планування діяльності.

Що нам треба дізнатися для вирішення проблеми? Опорними словами фіксує план дій на дошці.
Треба дізнатись:
1. Якою була писемність у Д.Є.?
2. Хто і як міг вивчити писемність у Д.Є.? Які переваги давало володіння писемністю певним категоріям населення?
Визначають план дій щодо вирішення проблеми.

1.Дізнатися, що з себе являла давньоєгипетська писемність.
2.З'ясувати, як древні єгиптяни могли вивчити писемність, здобути освіту. Що давало володіння писемністю певним групам населення?
3. Як розвивалася писемність у Стародавньому Єгипті?

Формування УУД, технологія оцінювання:
Регулятивні УУД
3. Планувати діяльність.

V. Пошук вирішення проблеми (відкриття нового знання).

1. Якою була писемність у Стародавньому Єгипті?
Надається завдання прочитати текст пункту 1 «Загадкові письмена» § 12.
Далі вчитель просить учнів виконати такі завдання, спираючись інформацію пункту:
1.Що таке ієрогліф? Намалюйте (напишіть) у зошиті 2-3 єгипетських ієрогліфів.
2. Заповніть прогалини у наступному завданні: «Єгипетські ієрогліфи передавали:
А)………….,
Б) ………….,
В) ………….».
3. На с.60 дано зображення кількох др.-ег. ієрогліфів. Користуючись ними, напишіть наступний текст: «Під спекотним промінням єгипетського сонця колона рабів повільно рухалася до криниці з водою. Воїни охороняли колону та били тих рабів, які йшли надто повільно».
Чи важко вам було виконати це завдання? Чи зуміли ви виконати його повністю? Якщо ні, то чому?
4.В єгипетському листі не було голосних букв. Давайте подумаємо, що це було незручно. Наприклад, у нас є ієрогліф «СЛ» – які слова він може означати? (Село, сало, сила, осел, якщо, сів, соло).
5.Чому було важко опанувати давньоєгипетську писемність?
Не менш складним, ніж писемність, було позначення математичних чисел. На с.61 підручники наведено зразки деяких із них. (Розглядаємо малюнки). Давайте спробуємо з допомогою виконати такі завдання:.
1.Запишіть на дошці приклад:

2012 – 1932 (рік створення нашої школи) =
А тепер цей приклад переведемо в ін. математичні знаки:

2. Запишіть за допомогою єгипетських цифр рік народження.

3. Розв'яжіть задачу та запишіть її розв'язання в зошиті:
«Уявіть господарство др.-ег. храму. Під пальмами в білому одязі стоїть жрець. Він спостерігає за працею землеробів і про себе вираховує: «Раби та селяни зібрали з полів, що належать храму, 400 мішків пшениці. 20 мішків потрібно залишити для харчування жерцям, 80 мішків - на корм бикам, 40 мішків - на юшку рабам, 20 мішків - на насіння для посіву. Скільки ж мішків залишиться?

Отже, ми дізналися, що писемність у Др. Єгипті була дуже складною.
Висновок на с.60: «Важко було вивчити такий лист. Той, хто вміє читати і писати, здавався єгиптянам справжнім мудрецем».

2. Хто і як міг вивчити писемність у Стародавньому Єгипті? Які переваги давало володіння писемністю певним категоріям населення?
Учні отримують завдання прочитати пункт 3 «Вчителі та учні» та відповісти на запитання:

1.Хто здобував освіту в школах Стародавнього Єгипту? Чи були це представники всіх верств населення цієї країни? Хто не міг навчатися у школі?
2. Хто навчав дітей у школах Стародавнього Єгипту? Яким премудростям?

3.Чому вчителі були зацікавлені у прихованні багатьох знань від учнів та передачі їх лише у вузькому колі?

Висновок на с.61: « Багато знань у Давньому Єгипті передавалися з покоління в покоління тількив вузькому колу жерців, щоб таємниці богів не впізнали прості люди».
3. Які етапи розвитку пройшла давньоєгипетська писемність?

Вже 4-3 тисячоліттях до н.е. знань у єгиптян було більше, ніж вони могли утримати в пам'яті та усно передавати їх іншим. Тому виникла потреба у писемності.

Учням пропонується систематизувати свої знання з нової теми. На основі вже вивченого матеріалу спробувати визначити основні етапи у розвитку писемності Стародавнього Єгипту (знайти згадки про ці етапи у тексті підручника).

Учні виконують завдання.
«Єгипетські ієрогліфи передавали:
А) окремі приголосні звуки,
Б) поєднання приголосних звуків,
В) цілі слова».
Формування УУД, технологія оцінювання:
Учень біля дошки виконує це завдання, користуючись малюнками підручника:
Учні висловлюють свою думку щодо ступеня складності виконання цього завдання.
Учні виробляють самооцінювання згідно з алгоритмом.
Читання пункту 3 «Вчителі та учні». Відповіді на запитання вчителя.
Учні виробляють самооцінювання згідно з алгоритмом.

1 етап – «Спочатку всі вони були схожі на малюнки. Колись єгиптяни просто малювали все, що хотіли сказати

0 - "сонце", J] - "йти", про - "хліб", -О- "рот". Але такий лист не передавало звуків мови, і багато слів, наприклад імена, просто не можна зобразити малюнком».

2 етап – «Тоді єгиптяни придумали наступне. У єгипетській мові слово "рот" звучало як "ер", і вони стали ієрогліфом-о-означати не тільки слово "рот", а й приголосний звук "р". Так само ієрогліф «хліб» використовувався для позначення звуку «т», оскільки єгипетською «хліб» — «те», тощо. Один значок міг позначати і кілька звуків: ієрогліфом<£" «мотыга», по-египетски — «мер», могли записывать сочетание двух согласных «м» и «р» в каком-нибудь слове. Гласные звуки иероглифами не передавались».

Формування УУД, технологія оцінювання:
Пізнавальні УУД
1. Знаходити достовірну інформацію із різних джерел.
2. Володіти смисловим читанням – самостійно вичитувати фактуальну, підтекстову, концептуальну інформацію.
3. Встановлювати причинно-наслідкові зв'язки.
4. Аналізувати, узагальнювати, робити висновок

Особистісні УУД
1.

VI. Вираз вирішення проблеми.

Яку відповідь на основне питання уроку ми можемо дати?

Які версії підтвердились

Приблизний висновок з проблемі: У Стародавньому Єгипті була створена складна писемність тому, що по-перше, людство робило лише перші кроки у розвитку письмової культури і не мало ще інших оптимальних писемних систем, по-друге, грамотна частина населення країни була зацікавлена ​​у збереженні свого виняткового права володіти писемністю та у певних випадках штучно ускладнювала письмову систему

Підтвердилися обидві версії, висунуті на початку уроку.

Формування УУД, технологія оцінювання:
Особистісні УУД
1. Самостійно давати та пояснювати оцінки подій.

VII. Застосування нового знання.

Прочитайте «Повчання писарів» і обговоріть у парах, чи всі учні в давньоєгипетській школі старанно навчалися. Як вчителі підтримували лад у класі? Чим була приваблива для єгиптян посада переписувача

VIII. Домашнє завдання.

§ 12.Придумати та записати в зошиті:
- ієрогліфічний напис, що повідомляє про ювілей нашої школи, сім'ї, міста
Скласти кросворд

§ 1 Стародавні ієрогліфи

Великим внеском давніх єгиптян у світову культуру стало створення унікальної писемної системи – ієрогліфів. Винахід листа сприяло найбільш точному накопиченню та передачі інформації від однієї людини до іншої. Створення писемності визначило появу та розвитку наук.

У XIX столітті, коли почалося вивчення Стародавнього Єгипту, дослідникам стали траплятися загадкові знаки, що прикрашали стіни гробниць, храмів та саркофагів. Ці картинки були спрощене зображення живої істоти або предмета. Довгий час не вдавалося розшифрувати ці символи, дати їм якийсь опис.

1799 року в розпал Єгипетського походу Наполеона неподалік міста Розетти офіцером французької армії було знайдено кам'яну плиту з трьома таємничими письменами. Два написи були зроблені давньоєгипетською мовою, а третій давньогрецькою, добре відомою в той час. Цей камінь, названий Розетським, виявився важливою знахідкою для єгиптологів, оскільки містив ключ до розуміння ієрогліфічного листа. У 1822 році французький історик і лінгвіст Жан-Франсуа Шампольон, зіставляючи грецький та ієрогліфічний тексти, зумів розгадати таємницю ієрогліфів. З цього моменту розпочалося активне вивчення історії та культури Стародавнього Єгипту.

Загалом у єгипетській писемності налічувалося близько 6000 знаків, їх найбільш часто вживаними були 700 символів. Відбулися ієрогліфи від малюнкового листа первісних народів. Поступово малюнки спрощувалися та згодом перетворилися на знаки. Голосних звуків в ієрогліфічному листі були відсутні. Крім того, той самий символ міг позначати кілька предметів, залежно від його положення в тексті.

§ 2 Поява папірусу

Для листа єгиптяни використовували спеціальний матеріал – папірус. Він виготовлявся з тростини, що росла по берегах Нілу. Стебло розрізалося на довгі та вузькі смуги, які викладали на рівній поверхні, одну біля іншої, потім у поперечному напрямку викладався ще один шар папірусних стебел. Таку двошарову кладку притискали зверху каменем і залишали висушуватись. В результаті виходив матеріал, на якому можна було писати.

Для зручності зберігання та перенесення папірусу із записами, його згортали в трубочку - сувій.

Вивчити давньоєгипетський лист було дуже складно, тому до грамотних людей ставилися з особливою повагою.

§ 3 Навчання у школі

Для навчання письма створювалися спеціальні школи. Ці школи відвідували лише знатних батьків. Дітям простих хліборобів та скотарів грамота була не доступна, основним їх завданням було навчитися від батьків сіяти зерно та розводити худобу.

Школи, як правило, відкривалися при храмах. Вчителями у таких школах були жерці. Випускники ставали переписувачами, чиновниками та жерцями.

Учнів навчали рахунку, вони вирішували завдання з арифметики та геометрії. Багато символи і знаки, вигадані в Стародавньому Єгипті, використовуються в математиці до цих пір. Серед наук, що викладаються в єгипетських школах, була астрономія, завдяки якій жерці складали точні календарі та передбачали дні початку та кінця розливів Нілу. Для точного вимірювання часу єгиптяни використовували сонячний і водяний годинник. Саме з Єгипту прийшов до нас вираз «скільки води витекло».

Ще однією наукою, що розвивалася в Єгипті, була медицина. Давні лікарі вміли лікувати як тіла, і душі. Вони вірили, що хвороби в людину вселяють злі духи і різними відварами, а також магічними заклинаннями прагнули вигнати їх із тіла хворого. Слід зазначити, що багато засобів лікування визнаються ефективними досі.

Список використаної литературы:

  1. Мірча Еліаде. Історія віри та релігійних ідей. Том I: Від кам'яного віку до елевсинських містерій, Переклад H.H.Кулакової, В.Р.Рокитянського та Ю.Н.Стефанова, М.: Критеріон, 2002
  2. Історія Стародавнього світу. Стародавній Схід. Єгипет, Шумер, Вавилон, Західна Азія. - Мн.: Харвест, М.: АСТ, 2000. - 832 с.
  3. Керам К. "Боги, гробниці та вчені". Роман археології

Використані зображення:



Останні матеріали розділу:

Священний Коран арабською мовою – рятівник душі і тіла людини Коран всі сури арабською
Священний Коран арабською мовою – рятівник душі і тіла людини Коран всі сури арабською

Все, що є у Всесвіті і все, що в ньому відбувається, пов'язане з Кораном і отримує своє відображення. Людство не мислимо без Корану, і...

Жіночий Султанат – Султанші мимоволі на екрані та у звичайному житті
Жіночий Султанат – Султанші мимоволі на екрані та у звичайному житті

У статті ми докладно охарактеризуємо Жіночий султанат Ми розповімо про його представниць та їх правління, про оцінки цього періоду в...

Правителі Османської імперії
Правителі Османської імперії

З моменту створення Османської імперії державою безперервно правили Османських нащадків по чоловічій лінії. Але незважаючи на плідність династії, були...

© Загальноосвітній журнал SLOVARSLOV.RU, 2023

Усі статті, розміщені на сайті, несуть лише ознайомлювальний характер.