Поняття про відокремлення. Засоби відокремлення











Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила ця робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Цілі уроку:

  • дати поняття про відокремлення як про смислове та інтонаційне виділення;
  • розкрити роль відокремлених членів у реченні;
  • формувати вміння знаходити відокремлені члени речення та пунктуаційно правильно оформлювати їх;
  • розвивати мислення, мовлення, творчі здібності учнів.

ХІД УРОКУ

1. Цілепокладання

- Чи знайома вам тема уроку?
- Яке місце посідає вона у розділі "синтаксис"?
- Чи складна це тема?

2. Нова тема(СЛАЙДИ 1, 2).

- Що означає слово "Відокремлення"?
Відокремитися - якось відокремитися, виділитися. Вони живуть окремо.У російській мові відокремити – виділити за змістом.(З «Тлумачного словника» З. І. Ожегова).
Однокореневі слова: особа, особливий, відокремлений.

Висновок:ОСОБЛИВЕННЯ – це ВИДІЛЕННЯ

3. Продовження нової теми, теорія(СЛАЙДИ 3-8).

– Вперше термін «відокремлення» почав використовуватися російською мовою в 1914 році, і був запроваджений лінгвістом А. Пєшковським.
Були виділені такі ознаки існування відокремлення у реченні:

  • Наявність слів, що залежать від відокремлення.
  • Інверсивний порядок слів.
  • Наявність доповнюючих смислових словесних оборотів.

Відокремлення виконують такі функції:

  • Надання додаткової характеристики особи, предмета чи дії. Пропозиція наповнюється уточнюючою смисловим наповненням, тому що детально пояснює те, про що йдеться в основній його частині.
  • Насичує пропозицію експресивним характером.

- Які ж нам знайомі види відокремлень? Згадаймо, розберемо приклади та запишемо їх.

УЗДОБЛЕННІ ДОДАТКИ.

Виділені відмінкові форми з прийменниками або прийменниковими поєднаннями (крім, замість та ін), що мають значення включення, виключення, заміщення.

Від ситного обіду всі гості були веселі, окрім старої пані. Багато учнів, крім лопаток, принесли ще й граблі.

ОСОБЛИВІ ОБСТАВКИ.

Члени пропозиції, що виступають у функції обставин (дієприслівники та дієприслівникові обороти, прийменниково-відмінкові форми іменників, прислівники).

Лисиця, здригнувшись, почала прислухатися. Тому, через брак часу, не відхилятимемося від теми. Біля будинку, влітку, рано-вранці завжди кричить молочник.

ОСОБЛИВІ ВИЗНАЧЕННЯ.

Члени пропозиції, які у функції визначення (узгоджені і неузгоджені).

Петрик, задумливий, подався до батька. Птахи, що щебетали рано-вранці, завжди дратували його. Петро Ілліч без пальта біг попереду всіх.

ВІДОБЛІТНІ ДОДАТКИ.

Члени пропозиції, які у функції програми.

Подобалася мені одна дівчина, полька. Маленький сивий батюшка, у світі Макарій, вирізнявся особливим красномовством.

4. Закріплення теми(СЛАЙД 9)

– Поясніть, які члени речення потрібно відокремити у цих реченнях.
Чоловік її робітник заводу був на всі руки майстер. Жасминовий кущ, що ряснів білими квітами, виднівся здалеку. Зачинившись у своїй кімнаті, він гірко плакав. Настрій екіпажу понад звичай був піднятий. Я нічого не міг розрізнити крім ледь видніючого вогника далеко. Він виїхав з будинку сподіваючись що погода не зіпсуватись. Той, хто гойдався від вітру, ледь не впав. А німці дурні думають, що ми їх боїмося. Біля лісу на галявині росли гриби.

5. Творче завдання(Слайд 10).

Напишіть твір-мініатюру на тему «Зимовий ліс» з використанням 7-8 простих або складних речень з відокремленнями.

6. Підсумки уроку

- Що нового ви дізналися про відокремлені члени пропозиції?

6. Домашнє завдання:підготувати картку: 10-12 пропозицій із худ. текстів з відокремленими членами речення (без розділових знаків).

  • Акти офіційного тлумачення норм права: поняття, ознаки, класифікація.
  • Акти застосування норм права: поняття, класифікація, ефективність дії. Співвідношення нормативно-правових та правозастосовних актів.
  • Амністія: поняття та ознаки. Помилування: поняття, правові наслідки, на відміну амністії.
  • Апарат держави Поняття органу апарату держави.
  • У процесі певного міркування будь-яке поняття та судження мають бути тотожні самим собі.
  • Виникнення та прогнозування зон АВПД, поняття про D-експонент.
  • Запитання 1 Адміністративно-правовий статус: поняття, особливості, структура, види
  • Лекція №20-21

    Відокремлені члени речення

    План

    1. Пропозиції з відокремленими членами. Поняття про відокремлення

    2. Загальні умови відокремлення.

    3. Відокремлені узгоджені ухвали.

    4. Відокремлені неузгоджені визначення.

    5. Відокремлені програми.

    6. Відокремлені обставини.

    а) Відокремлені обставини, виражені дієприслівниками та дієприслівниками

    оборотів.

    б) Відокремлені обставини, виражені іменниками і

    прислівниками.

    7. Уточнюючі та пояснювальні члени речення.

    8. Приєднувальні члени пропозиції.

    9. Відокремлені обороти зі значенням включення, виключення та заміщення.

    10. Порівняльні обороти

    Пропозиції з відокремленими членами.

    Поняття про відокремлення

    Відокремлення– це навмисне ритміко-інтонаційне та смислове вичленування у складі конкретної пропозиції другорядних членів для надання їм більшої самостійності порівняно з іншими членами. Мета відокремлення - вираз за допомогою члена якогось додаткового повідомлення з приводу одного зі слів або всієї пропозиції. На листі відокремлений член пропозиції виділяється розділовими знаками.

    Засобами відокремлення є зміни висоти тону вимови, ритму, паузи, а також зміна розташування членів, зокрема винесення другорядного члена, що відокремлюється, в абсолютний початок або в кінець речення. Розділові знаки не є засобами відокремлення, а лише передають його в письмовій формі мови.

    Придбавши відносну самостійність, ці члени набувають більшу, порівняно із звичайними членами, смислову значимість. Відокремлюватися можуть лише другорядні члени речення. За допомогою додаткового характеру повідомлення оформлюються напівпредикативні відносини, які виникають у пропозиції на додаток до предикативних, що передаються головними членами.

    Відокремлені члени виконують по відношенню до пропозиції або окремих слів різноманітні функції. Основними їх можна вважати такі:

    1) вираз додаткового висловлювання: Над бухтами стояв безмовний штиль, затягнутий вечірнім димом (Пауст.);

    2) пояснення, уточнення: Вдалині ліворуч, у кутку садового валу, чорнів ялинник(Б.);

    3) виділення, обмеження: На пристані нікого не було,крім сторожа з ліхтарем (Пауст.);

    4) приєднання: Хвилинами я був близький до непритомностівід щастя (Ст.);

    5) порівняння, уподібнення: Скажу правду, ніколи мені не було так весело, як цього вечора (Купр.).

    Група відокремлених членів пропозиції не однорідна за рівнем прояву додаткової предикативності, яку називають також потенційної, прихованої, згорнутоїі т.д. предикативністю. У більшості випадків обороти з потенційною предикативністю можна «розгорнути» у пропозиції (замінити пропозиціями), і навпаки.

    За семантикою відокремлені члени пропозиції поділяються на дві групи: пропозиції з напівпредикативними відокремленими членамиі пропозиції з уточнювальними відокремленими членами.

    В реченні Мій батько, тракторист, працює сьогодні у полі.за змістом і тому інтонаційно виділено слово тракторист, яке несе у собі додатковий свідомий зміст. Основне повідомлення передане предикативною основою Мій батько працює сьогодні у полі, але це основне повідомлення ускладнюється іншим: Мій батькотракторист.Коли обидва повідомлення об'єднуються в одне в межах простої пропозиції, природно, що одне з них стає основним, провідним (народжуються предикативні відносини), а друге – додатковим, що ускладнює основне (народжуються напівпредикативні відносини).

    В реченні На небі задумливо завмерли легкі хмари, ще рожеві від заходу сонця.(М. Г.) також міститься два повідомлення: одне основне – На небі задумливо завмерли легкі хмарита додаткове – ще рожеві від заходу сонця. Порівн. складні пропозиції з двома предикативними одиницями: На небі завмерли легкі хмари, вони були ще рожеві від заходу сонця; На небі задумливо завмерли легкі хмари, які ще були рожеві (рожевими).

    Як бачимо, відокремлені визначення легко переходять у присудки, т.к. одержують додаткову предикативність. Те саме спостерігається і в обставинних відокремлених членах пропозиції. Особливо наочно ця ускладненість значення передається дієприслівником і дієприслівниковими оборотами. Наприклад: Зустрічаючи ранок, з усіх боків перегукувалися фазани(Л. Т.). СР: Фазани зустрічали ранок і перегукувались з усіх боків.Обставини, які мають інший спосіб вираження, в відокремленій позиції теж передають напівпредикативні значення: Не без зусилля над собою Фома продовжував(М. Р.); порівн.: Хома зробив зусилля над собою та продовжував. Навіть одиночні обставини, виражені словоформами, не здатними прямо переходити в присудки, будучи відокремленими, явно тяжіють до присудка, ускладнюючи його основне значення: Тоді, повільними кроками, хлопчик, озираючись на шевця, пішов панеллю(М. Р.); порівн.: Тоді хлопчик, озираючись на шевця, пішов панеллю, пішов повільними кроками.

    З'ясовуючи специфіку відокремлення, потрібно розмежовувати умови та причину відокремлення, які нерідко ототожнюються.


    1 | | | | | | |
  • 5. Погодження як вид підрядного зв'язку. Різновиди узгодження: повне та неповне.
  • 6. Управління як вид підрядного зв'язку. Сильне та слабке управління, іменне примикання.
  • 7. Примикання як вид підрядного зв'язку.
  • 8. Пропозиція як основна од. Синтаксису. Основні ознаки речення.
  • 9. Актуальне членування пропозиції.
  • 11. Типи пропозицій щодо заміщення позицій головних і другорядних членів пропозиції. Парцеляція.
  • 13. Просте дієслівне присудок, ускладнення простої дієслівної речення.
  • 14. Складова дієслівна присудок
  • 15. Складове іменне присудок.
  • 16. Виразно-особисті пропозиції.
  • 17. Невизначено-особисті пропозиції
  • 18. Узагальнено-особисті пропозиції.
  • 19. Безособові та інфінітивні пропозиції.
  • 20. Номінативні пропозиції та їх типи. Питання про генітивні та вокативні пропозиції.
  • 21. Синтаксично нечленовані пропозиції та їх різновиди.
  • 22. Доповнення, його типи та способи вираження.
  • 23. Визначення, його типи та способи вираження. Додаток як особливий різновид визначення.
  • 24. Обставина, його типи та способи вираження. Поняття про детермінанти.
  • Однорідні та неоднорідні визначення
  • 26. Пропозиції з відокремленими членами. Поняття про відокремлення. Основні умови відокремлення другорядних членів речення.
  • 27. Відокремлені визначення та додатки.
  • Відокремлені програми
  • 28. Відокремлені обставини.
  • 29. Відокремлені обороти зі значенням включення, виключення та заміщення. Відокремлення уточнюючих пояснювальних та приєднувальних членів речення.
  • Уточнювальні, пояснювальні та приєднувальні члени речення
  • 30. Пропозиції із зверненням. Способи вираження звернень. Розділові знаки при зверненні.
  • 31. Вступні слова та словосполучення, їх лексико-семантичні розряди та граматичний вираз.
  • 32. Вставні конструкції.
  • 33. Складне речення як одиниця синтаксису. Засоби вираження синтаксичних відносин у складному прим. Типи сл. Предл.
  • 34. Типи складносурядних речень за кількістю предикативних частин (відкритої та закритої структури). Кошти зв'язку ссп.
  • 35. Складносурядні речення зі сполучними та приєднувальними відносинами.
  • 36. Складносурядні речення з роздільними та супротивними відносинами.
  • 37. Складнопідрядні пропозиції нерозчленованої та розчленованої структури.
  • 43. Складнопідрядні речення з умовними та причинними відносинами.
  • 44. Складнопідрядні речення з поступовими відносинами.
  • 45. Складнопідрядні речення з підрядними цілями та наслідками.
  • 46. ​​Типи підпорядкування у складнопідрядних реченнях з кількома підрядними.
  • 47. Безсполучникові складні пропозиції. Змістові відносини між частинами безсоюзного сл. Пропозиції та засоби їх вираження.
  • 48. Розділові знаки в складному союзному складі.
  • 52. Текст як вища комунікативна організація промови. Основні ознаки тексту: зв'язність, цілісність, закінченість, членність.
  • Порядок синтаксичного аналізу складносурядної пропозиції
  • Порядок синтаксичного аналізу складнопідрядної пропозиції
  • Порядок синтаксичного аналізу безсполучникової складної пропозиції
  • Синтаксичний розбір простої пропозиції:
  • Синтаксичний розбір словосполучення:
  • 26. Пропозиції з відокремленими членами. Поняття про відокремлення. Основні умови відокремлення другорядних членів речення.

    Відокремлення - це смислове та інтонаційне виділення другорядних членів речення для надання їм більшої самостійності в порівнянні з іншими членами. Тобто відокремленими є члени речення, виділені за змістом та інтонаційно. Відокремлюватись у прямому значенні цього слова можуть лише другорядні члени речення, оскільки головні є носіями основного повідомлення, і вони не можуть бути виключені зі складу речення без порушення його предикативної основи.

    Додатковий характер повідомлення, що передається за допомогою відокремлених членів, оформляється через напівпредикативні відносини, які виникають у пропозиції на додаток до предикативних, які передаються головними членами. В реченні Мій батько, тракторист, працює сьогодні у поліза змістом і тому інтонаційно виділено слово тракторист, яке несе у собі додатковий свідомий зміст. Основне повідомлення передане предикативною основою Мій батько працює сьогодні у полі, але це основне повідомлення ускладнюється іншим: Мій батько - тракторист. Коли обидва повідомлення об'єднуються в одне в межах простої пропозиції, природно, що одне з них стає основним, провідним (народжуються предикативні відносини), а друге - додатковим, що ускладнює основне (народжуються напівпредикативні відносини).

    Відокремленими можуть бути будь-які члени речення.

    Відокремлені визначенняможуть бути узгодженими та неузгодженими, поширеними та нерозповсюдженими: Ця людина,худий, з паличкою в руці , був мені неприємний.

    Найчастіше зустрічаються відокремлені визначення, виражені причетними оборотами, прикметниками із залежними словами і іменниками у непрямих відмінках.

    Відокремлені обставини частіше бувають виражені дієприслівниками та дієприслівниковими оборотами: Розмахуючи руками , він щось швидко говорив.

    Відокремлюватися можуть також обставини, виражені іменником з приводом незважаючи на: Незважаючи на всі старання я ніяк не міг заснути.

    Відокремлення інших обставин залежить від наміру автора: вони зазвичай відокремлюються, якщо їм надають особливого значення або навпаки розглядають як попутне зауваження. Особливо часто відокремлюються обставини з приводами завдяки, внаслідок, через відсутність через, згідно з нагоди, чинності, всупереч:

    Всупереч прогнозу погода стояла сонячна.

    Серед доповнень бувають відокремленими дуже небагато, а саме доповнення з прийменниками крім, крім, виключаючи, понад, крім, включаючи:

    Крім нього , прийшло ще п'ятеро людей.

    Деякі відокремлені члени можуть мати уточнюючий, пояснювальний чи приєднувальний характер.

    Умови відокремлення - це фактори, які сприяють смисловому та інтонаційному виділенню членів пропозиції.

    На відокремлення впливають синтаксичні, морфологічні та семантичні умови.

    Синтаксичні умови:

    1. Порядок слів: 1) інверсія (зворотний порядок слів). Є нормальний (прямий) і незвичайний (зворотний) порядок слів. Якщо другоряд. член пропозиції ставиться на незвичайне йому місце у реченні, то цим він виділяється, особливо підкреслюється - посилюється його смислова значимість. СР: Він, не зупиняючись, утікі Він біг не зупиняючись.

    2. Дистантне становищедругорядного чл. предл. по відношенню до головного слова (відірваність другорядного члена предл. від головного слова): І знову, відсічена від танків вогнем, залягла на голому схилі піхота.

    3. Обсяг відокремлюваного члена(поширені члени пропозиції відокремлюються частіше, ніж нерозповсюджені) або наявність двох або кількох однорідних другорядних членів: Порівн.: Відерце, повне роси, я з лісу принісі Відерце повне набрати не пожалів я сил.

    4. , незвичайна для даного другорядного члена речення, коли другорядний чл. пояснює як те слово, якому безпосередньо підпорядкований, а й якийсь інший член речення: Поглинений своїми думками, хлопчик не помічав нічого навколо(причетний оборот, що стоїть перед обумовленим словом, відокремлюється тому, що має ще й обставинне (причинне) значення).

    Морфологічні умови відокремлення:

    Дієприслівники, короткі форми прикметників і дієприкметників, які у функції визначення, поєднання з порівняльними спілками (порівняльні обороти), деякі поєднання іменників з прийменниками, наявність вступних слів зазвичай утворюють відокремлені другорядні члени. Наприклад: Коли лист був готовий і я збирався його заклеїти, увійшов, мабуть розсерджений, староста. У цій пропозиції одиночне (непоширене) узгоджене визначення розсерджений, що стоїть перед іменником, відокремлюється, т.к. до нього відноситься вступне слово мабуть(яке, до речі, не відокремлюється комою від визначення).

    Практично завжди (крім окремих особливих випадків) відокремлюються обставини, виражені дієприслівниками та дієприслівниковими оборотами.

    Порівняльний союз, зазвичай, вимагає інтонаційного виділення обороту: Душне повітря нерухоме, як вода лісового озера(М. Горький).

    Семантичні умови відокремлення:

    Чим конкретніше, певніше значення слова, тим менше воно потребує поширення, тим слабше зв'язки з ним другорядних членів, які тому легко відокремлюються.

    Наприклад, особисті займенники «не визнають» звичайних визначень, не можна сказати: уважний я, сердитий він (пор.: уважний учень, сердита людина). Тому визначення, що стосуються особистого займенника, завжди відокремлюються: А він, бунтівний, просить бурі...(М. Лермонтов).

    Якщо обумовлене слово є власним ім'ям або відноситься до термінів спорідненості (мати, батько, дідусь, бабуся і під.), то це теж може сприяти відокремленню визначення: Дід, у бабусиній кацавейці, у старій картузі без козирка, мружиться, чомусь усміхається..

    Із іменниками, надто загальними за значенням (людина, річ, вираз, справа і т.п.), визначення утворюють єдине ціле, т.к. сущ-ое без визначення неспроможна брати участь у формуванні висловлювання: Ця помилка властива навіть людям розумним та освіченим; Траплялися справи смішні, зворушливі та трагічні- Визначення в цих пропозиціях необхідні для вираження основного (а не додаткового) повідомлення.

    Парцеляція

    Еліптичні пропозиції

    Еліптичні речення. Явище парцеляції.

    Еліптичні пропозиції – особливий вид неповних пропозицій. У них завжди відсутнє дієслово-присудок. Відрізняються тим, що вони зрозумілі без контексту та без ситуації. В еліптичних пропозиціях не прийнято ставити тире дома пропуску.

    Еліптуватися можуть дієслова:

    дієслова буття, знаходження у просторі. що? хто? → де? приклад: Книга на столі.

    дієслова руху. хто? → куди? звідки? Приклади: Ми до школи. Ми зі школи. Тетяна в ліс, ведмідь за нею.

    дієслова мови, думки. хто? → про що? про кого? приклади: Хто про що, а вшивий про лазню. (Мріє, думає)

    дієслова енергійної, агресивної дії. кого? → чим? за що? Приклади: А ви б його за волосся! Дошкою їх, дошкою! Як пройде рудий, я відразу в око йому! (Схопіть, вдарте)

    Парцеляція - поділ єдиного у мові речення за допомогою точки на ряд висловлювань. Зразок: Він обіцяв приїхати. І приїхав. (парцелят, який не є самостійною пропозицією)

    Парцелуватися можуть:

    Однорідні члени (у тому числі присудки)

    Другорядні члени

    Частини складної пропозиції

    Цілі використання: ритмізація тексту; виділення важливих фрагментів інформації;

    Тут структура промови максимально наближається до процесу думки. Мислення людини дискретно (перервно) та асоціативно (актуалізуюча проза).

    Основна причина (загальна умова) відокремлення - це ускладненість змісту, що передається відокремленим членом речення. Засобами відокремлення членів речення є виділення інтонація та порядок слів (інверсивне чи дистантне розташування другорядного члена речення).

    Поряд із загальною умовою відокремлення, властивою всім відокремлюваним членам речення (велике смислове навантаження, що виражається в ускладненості змісту та додаткової предикативності), існують і приватні умови, що виявляються при відокремленні тих чи інших членів речення. До них належать такі.

    1. Уточнюючий або пояснювальний характер одного члена речення щодо іншого може сприяти його виділенню. Члени речення, ускладнені значенням уточнення або пояснення, стоять завжди безпосередньо після слова, що уточнюється або пояснюється. Уточнюючий член конкретизує уточнюваний, тобто. в змістовному плані вони не рівнозначні і співвідносяться як рід і вид, загальне і приватне, а член, що пояснює, рівнозначний пояснюваному, але називає пояснюється більш зрозуміло для даної ситуації. Наприклад: Я йду до ставка, на своє улюблене місце, між шипшиновою клумбою та березовою алеєю, і лягаю спати (Л. Т.); Ми швидко зібралися і вирушили на Павелецький вокзал до нічного поїзда (Паст.); Літо після державних іспитів я провів у батьків на дачі в Молодях, біля станції Столбової Московсько-Курською залізницею (Паст.); Праворуч, біля підніжжя сопок, розстелялося велике поле, вкрите високою, на зріст людини, травою (Чак.); Я... дістався нарешті великого села з кам'яною церквою у новому смаку, тобто. з колонами, та великим панським домом (Т.).



    2. Ступінь поширеності члена пропозиції може проводити відокремлення обставин, додатків. Ср., наприклад: Вона увійшла в зал не постукавши (Шол.). Дієприслівник не відокремлюється, оскільки має дуже близьке до прислівника значення, воно характеризує дію, позначену дієсловом, - увійшла не постукавши. При поширенні цієї обставини - Вона увійшла в зал, навіть не постукавши заздалегідь, - виникають умови для відокремлення, так як у такому випадку посилюється самостійність дії, що позначається дієприслівником: Увійшла і не постукувала попередньо. Те саме ускладнення значення може з'являтися й у програми. СР: Старий сторож чергував на баштані. - Бадьорий ще старий, сторож чергував на баштані.

    3. Синтаксична непоєднуваність пов'язаних за змістом слів може виступати як додаткова умова відокремлення при віднесеності до особистого займенника. Особисте займенник неспроможна поєднуватися з визначеннями безпосередньо, оскільки він позначає обличчя, лише вказує нею. Рідкісні випадки вживання невідокремлених визначень при особистих займенниках лише підтверджують їхню незвичність і неприродність, наприклад: «Моя „вона“» - назва одного з оповідань А.П. Чехова. Або: Червоний директор і бліді ми дивилися впритул на Івана Петровича (Ч.); І воістину ти – столиця для шалених і світлих нас (Ахм.). Лексична непоєднуваність особистого займенника (його безякісність) і прикметника призводить до відокремлення, тому що в такому випадку безпосередність зв'язку порушується і з'являється віднесеність до дієслова-присудка, наприклад: Стомлений довгим мовленням, я заплющив очі (Л. Т.); Блідий, з тремтячою нижньою щелепою, він стояв над нею і благав заспокоїтися (Л. Т.). Такі визначення завжди ускладнені додатковим змістом, де вони здатні передавати лише певне значення, оскільки пов'язані і з присудком: Позбавлений природою дару слова, він [кіт] ні в чому було виправдатися (Булг.) - не міг виправдатися, оскільки був позбавлений дару слова.

    1. Відокремлення може бути викликане сусідством інших відокремлених груп слів. Наприклад, у реченні Вправо, за кілька сажнів від мене, стояв якийсь незнайомий курінь, ліворуч - сірий незграбний стовп з широким дощатим дахом, з кухлем і з дошкою (Кор.) неузгоджене визначення з широким дощем дахом, з кухлем і з дошкою не відокремлюється. Однак, якщо його помістити після іншого визначення - відокремленого, воно стає відокремленим: ...Вліво - сірий незграбний стовп, що зовсім покосився, з широким дощатим дахом.

    2. Супутньою умовою відокремлення може бути слабка синтаксична зв'язок тієї чи іншої словоформи з керованим словом. Це виявляється, наприклад, при відриві слабокерованих словоформ від дієслів. Наприклад: У кухні молода жінка, в хустинці та галошках на босу ногу, стояла на підвіконні та мила вікно (Пан.). У варіанті пропозиції без відокремленого неузгодженого визначення словоформи в хустці та галошках тяжіють до присудка: стояла в хустці та галошках

    МБОУ ЗОШ с.Хондергей

    Урок російської мови у 8 класі

    Вчитель-предметник Артседі М.В

    Тема: Поняття про відокремлення. Відокремлені визначення. Видільні розділові знаки при них.

    Мета уроку : дати поняття про відокремлення членів речення; показати, що відокремлення - один із способів смислового виділення (або уточнення) частини речення; навчити знаходити граматичні умови відокремлення визначень, виражених причетними оборотами та прикметниками із залежними словами, інтонаційно правильно вимовляти їх.

    Хід уроку.

    1. Організація класу.
    2. Актуалізація опорних знань.

    Діти, ми продовжуємо подорож по розділу «Синтаксис. Пунктуація простої пропозиції», а також «Проста ускладнена пропозиція».

    Згадаймо, чим може бути ускладнена проста пропозиція?

    Однорідними членами речення, зверненням, вступними словами та ін.

    Правильно. Попрацюємо з пропозицією, записаною на дошці. Виконаємо синтаксичний та пунктуаційний розбір.

    1. Місяць щойно вибрався з-за бугра і освітлював дві маленькі, тонкі, низькі хмарки.

    Коментар учнів: пропозиція проста, оповідальна, неокликова. Між однорідними присудкамивибралася і освітлювала кома не ставиться, оскільки вони з'єднані неповторним сполучним союзом І.

    Між визначеннямималенькі, тонкі, низькі ставляться розділові коми, оскільки це однорідні визначення, зв'язок з-поміж них безсоюзна.

    Які члени речення називаються однорідними?

    Однорідними називаються члени речення, які відносяться до одного і того ж члена речення, відповідають на те саме питання і виконують однакову синтаксичну функцію.

    Коли визначення вважаються однорідними? Визначення однорідними, якщо характеризують предмет з одного боку. Знання, які ми повторили, стануть у нагоді при розгляді нового матеріалу.

    ІІ. Визначення теми, цілі уроку.

    Спробуємо визначити тему уроку, прослухавши граматичну казку. Перекладіть її на мову науки.

    З життя відокремлених членів пропозиції

    Живуть державі Синтаксис незвичайні одиниці пропозиції – Відокремлені. Вони не схожі ні на Головні, ні на Другорядні члени, хоч і перебувають з останніми у прямій спорідненості. Спорідненість це зобов'язує їх відповідати на ті ж самі питання, мати те саме ім'я, що й у Доповнень, Визначень та Обставин. Але в іншому… Ці відокремлені такі горді, такі себелюбні, такі самостійні! Оточать себе комами, як парканом, наче не хочуть ні з ким знатися. Іноді змушують він працювати Залежні слова, іноді Прийменники, іноді пов'язують між собою з допомогою Союзів. А як інтонація служить! Спробуй вимови без належної поваги, відразу пунктуаційних помилок нахопишся. У Пунктуаційному зведенні законів їм присвячено не одне правило, не два, а не менше як п'ятнадцять! Надто вже вони значимі, дуже потрібні всім. Подивишся на них і одразу розумієш: важливі птахи.

    Отже, тему визначили та записали. А яку мету ми поставимо перед собою?

    Навчитися розпізнавати відокремлені члени, ставити правильно розділові знаки.

    ІІІ. Пояснення нового матеріалу.

    Діти, згадайте, що таке відокремлення?

    (Виділення за змістом членів речення. У мові інтонаційно, а на листі – розділовими знаками).

    З якими відокремленнями ви знайомі? (Відокремлюються причетні обороти, якщо стоять після обумовленого слова, дієприслівника та дієпричетні обороти, порівняльні обороти).

    Звернемося до словника.

    Відокремити - Визначити особливо, виділити, вигородити, виключити із загального.

    В. Даль

    Відокремлення – інтонаційне та смислове виділення у складі простої пропозиції словоформи або групи словоформ.

    Короткий довідник із сучасної російської мови.

    Діти, термін «відокремлені члени пропозиції» ввів у науку відомий вчений-лінгвіст Плешковський.

    Відокремленими можуть лише другорядні члени пропозиції.

    ІІ. Робота із підручником.

    Читання параграфа 47, розбір речень.

    1. Нарешті виплив тьмяний і червоний місяць.
    2. Нарешті виплив місяць,/тьмяний і червоний.

    Завдання. У якій із пропозицій визначення лише характеризують місяць? А в якому реченні визначення мають велике смислове навантаження? У другому. За допомогою яких мовних засобів ці визначення виражені?

    Запис речень (робота з текстом).

    Завдання. Спишіть текст, розділяючи комами однорідні члени і виділяючи комами відокремлені члени, виражені причетними та дієпричетними обертами. Підкресліть ці обороти як члени речення.

    Справжній любитель природи помічає найменші зміни, що відбуваються в лісі навесні влітку восени.

    Рівнодушний до природи крокує лісовою дорогою ні на що (не) звертаючи уваги. Любитель природи обов'язково помітить тонкий голубуватий туман, що висить над дорогою і над полянами помітить крапельки роси на траві і кущах різноманіття фарб ранку(н, нн) їй і вечірньої зорі і багато з того, чого (не) побачать рівн...душні до природи. І запахи осі(н, нн) його лісу відчує людина, близька до природи.

    (За А. Перегудовим).

    Що таке відокремлення?

    За допомогою яких мовних засобів відокремлюються члени речення?

    IV. Домашнє завдання.

    V. Закріплення вивченого.

    Завдання. З двох пропозицій побудуйте одну з відокремленим членом.

    1. На вершині гір лежали густі хмари. Вони не дозволять розрізняти верхні обриси.

    На вершині гір лежали густі хмари,не дозволяють розрізняти верхні обриси/.

    1. Свіжий вітер підганяв човен рибалки. Вітер, що дме, підганяв човен. Свіжий вітер,/дув з моря /, підганяв човен.

    VI. Підведення підсумків.

    Які члени речення називаються відокремленими?

    Як виділяються відокремлені члени у мові та на листі?

    У яких випадках відокремлюються визначення?




    Останні матеріали розділу:

    Перше ополчення у смутні часи презентація
    Перше ополчення у смутні часи презентація

    Слайд 1Смутний час Слайд 2На початку XVII століття Російська держава була охоплена пожежею громадянської війни та глибокою кризою. Сучасники...

    Слова паразити у дитячій мові
    Слова паразити у дитячій мові

    Однією з найважливіших проблем сучасного суспільства є проблема мови. Ні для кого не секрет, що останнім часом наша мова зазнала...

    Презентація для уроків літературного читання у початковій школі про Е
    Презентація для уроків літературного читання у початковій школі про Е

    Слайд 2 04.11.2009р. Н.С. Папулова 2 Олена Олександрівна Благініна. (1903-1989) – російський поет, перекладач. Слайд 3 Дочка багажного касира на...