Пропозиція з питанням із якою метою. Конспект уроку "складнопідрядні пропозиції з підрядними причинами, цілями, наслідками"


Придаткові цілі містять вказівку на ціль або призначення того, про що йдеться в головній частині пропозиції, та відповідають на запитання «навіщо?», «навіщо?», «з якою метою?».
Семантичною особливістю цільових придаткових у тому неускладненому вигляді і те, що у них позначається подія чи бажане явище, причому підкреслюється, що його виникнення необхідна активна діяльність.
Придаткові цілі приєднуються до головної частини за допомогою союзів для того, щоб, щоб, щоб, аби, аби тільки і ін. Додаткова частина зазвичай відноситься до всієї головної частини в цілому: Ми купили у квіткарок кілька лілій, щоб покласти їх на гробницю Рафаеля (К. Паустовський); А щоб мишачий рід йому не нашкодив, так він поліцію з котів заснував (І. Крилов); Люди вигадували собі пороки, аби не уславитися прісними (JI. Толстой); Звичайно, догадлива Валентина, напевно, частина залишила вдома, щоб залишилося на перші витрати після повернення (А. Гайдар); Я обернувся, шукаючи поглядом Чубука, щоб скоріше подати йому умовний сигнал (А. Гайдар); У повній темряві... флотилія просувалася малим ходом вздовж самого берега, щоб не наскочити на міни, розставлені білими на відстані від берегової смуги (К. Паустовський).
Складові спілки можуть розчленовуватися, унаслідок чого в придатковій залишається лише спілка, а перша частина спілки використовується як співвідносне слово: Люди жили під землею зовсім не для того, щоб просто ховатися. Вони ховалися для того, щоб жити. А жили для того, щоби невтомно боротися з ворогом (В. Катаєв). Членування союзу обов'язково, якщо йому передують обмежувальні, порівняльні та інші частки, і навіть вступні слова: Він дозволяв мовчання хіба лише у тому, щоб журити своїх дочок (А. Пушкін); Про все це говорилося немов для того, щоб якомога більше утруднити і без того важке завдання (К. Федін).
Придаткові цілі можуть займати по відношенню до головної частини будь-яке положення, крім випадків, коли союз розчленовується.

Ще за темою СКЛАДНОПІДПОЧИННІ ПРОПОЗИЦІЇ З ПРИДАВНИМИ ЦІЛІ:

  1. § 223. Складнопідрядні речення з підрядними цілями
  2. 345. Складнопідрядні речення з придатковою частиною мети
  3. 117. Складнопідрядні речення з придатковою частиною мети
  4. 35. Складнопідрядні речення нерозчленованої структури. Складнопідрядні речення з підрядними визначальними. Інші способи вираження цих відносин.
  5. 33. Складнопідрядні пропозиції нерозчленованої структури. Складнопідлеглі пропозиції з підрядними пояснювальними.

Тема уроку: Складнопідрядні речення з підрядними цілями.

Цілі уроку: - поглибити та систематизувати відомості про складнопідрядні пропозиції

з підрядними цілями;

Розвивати вміння учнів конструювати СПП з підрядними цілями;

розставляти розділові знаки в них; складати схеми речень

підрядні цілі;

пізнавальні здібності учнів, вміння аналізувати, робити висновок;

Прищепити любов до російської мови.

Обладнання: таблиці, схеми, інтерактивна дошка, тест.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку:

1. Організаційний момент. Перевірка класу до уроку

Здрастуйте, хлопці! Сьогодні урок буде незвичайним, бо до нас прийшли гості. Урок пройде поетапно. Кожне виконане завдання позначається зірочкою.

I- етап «Розмірковуємо разом»

II- етап «Тест»

ІІІ-етап «Прояви себе»

IV- етап «Один на один»

V- етап «Випробуй себе»

VI етап «Перекладач»

Робота на 1-му етапі «Розмірковуємо разом».

БЛІЦ ОПИТУВАННЯ

Які пропозиції називаються складнопідрядними?

На які три групи поділяються складнопідрядні пропозиції?

Які розділові знаки ставляться в СПП?

Як називається слово в головному реченні, до якого відносяться придаткові речення?

1. Вкажіть СПП з підрядними місцями

О.Серце моє занурилося, коли опинилися ми у давно знайомій кімнаті.

В. Немає величі там, де немає простоти, добра та правди.

С.М.Пришвін говорив, що обрав собі у супутники десять розумних книжок.

2.Вкажіть СПП з підрядними визначальними.

О. Стало зовсім темно, і вулиця помалу спорожніла.

В. Думка, яка спала йому на думку після тривалих роздумів, видалася йому самою

переконливою.

Того дня, коли я складав свій перший іспит, запам'ятається мені назавжди.

3.Вкажіть пропозицію, в якій є додаткове пояснювальне

О.Путники вийшли на галявину, яка була вкрита густою та соковитою травою.

Ми підійшли до будиночка, що стояв у глибині лісу.

С. Я сказав хлопчикам, що заблукав.

4. Вкажіть СПП із додатковими причинами

А.Вже сонце починало ховатися за сніговий хребет, коли я в'їхав до Койшаурської долини.

В. Мабуть, це був ведмідь, бо лось кричить не так і лише восени.

С. Через вікно я побачив, як великий сірий птах сіл на гілку клена в саду.

5.Вкажіть ряд спілок, що приєднують додатковий час до головного

А.Коли, як тільки, у той час як, у міру того як

В. Тому що тому, що, бо, бо

ПОЯСНЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Придаткові речення зі значенням мети уточнюють мету дії, про яку йдеться

у головному реченні, і відповідають питання з якою метою? для чого? навіщо?

Придаткові зі значенням мети приєднуються до головного за допомогою підпорядкованих

цільових союзів для (щоб), для того щоб.

Наприклад: Для того, щоб взяти участь у предметній олімпіаді, ми довго і серйозно

готувались.

Щоб зробити щось велике, потрібно всі сили душі спрямувати в одну точку.

Мова існує, щоб люди спілкувалися один з одним.

Додаткове зі значенням мети може бути на будь-якому місці по відношенню до головного

пропозиції. У головному реченні може бути вказівні слова у тому.

Я записав його адресу для того, щоб надіслати листа.

«ПРОЯВИ СЕБЕ»

Робота у зошитах.

Перепишіть, розставляючи розділові знаки і графічно позначте схему.

Для того щоб добре зобразити митець має чудово бачити.

Все життя він присвятив мистецтву щоб розвивати у людях високе почуття прекрасного.

Щоб досягти Магадана на кораблі, треба перетинати з півдня на північ Охотське море.

" ОДИН НА ОДИН"

Рівневі завдання

I-рівень.

З простих реченні складіть СПП з підрядними цілями з союзом

1.Ми очистили ділянку.

2. Треба посадити дерево.

3.За яблунею потрібно терпіти

доглядати.

4.Вздовж залізниць

саджають дерева.

Можна було посадити

Залишити добру пам'ять про

Виросли добрі плоди.

Зміцнювалися насипи.

II- рівень

Перепишіть, розставляючи розділові знаки.

Любов до праці необхідно, щоб побудувати вільне щасливе життя.

Щоб рибку з'їсти, треба у воду лізти.

Читання служить мені для того, щоб будити мою думку.

Щоб провести «Тиждень російської мови», ми розробили його сценарій.

III-рівень

Допишіть другу частину СПП.

Я встаю о 7 годині, щоб…

Квіти треба поливати, щоб…

Маша приїхала вчитися, щоб…

Батько зміцнив гілки яблунь, щоб…

« ВИПРОБУВ СЕБЕ »

Збери пропозицію

1. до школи, щоб, ми, отримувати, ходимо, знання.

2. спілкуватися, мови, вивчати, щоб, з іншими, потрібно народами.

3. повернутися, я, на стежку, вирішив, не заблукати, щоб.

4. щоб, основи, ми, різні, наук, вивчаємо, предмети, знати.

«ПЕРЕКЛАДНИК»

Орта білим алу үшін мектепті бітіру керек.

Сабаққа дайиндалу үшін кітапханағ бардим.

Қалаға мен оқу үшін бардим.

Білімді болу үшін көп оқу қажет.

Підбиття підсумків.

На які питання відповідають СПП із підрядною метою? За допомогою яких спілок зв'язуються

Домашнє завдання

Виписати з будь-якого художнього твору 5 СПП з підрядними цілями.

1.

Придаткові обставинні- придаткові, які відповідають ті ж питання, як і обставини.

У центрі обставинних складнопідрядних пропозицій знаходяться пропозиції, значення яких так чи інакше пов'язане із відносинами причини та слідства. Це пропозиції з підрядними причини, наслідки, поступки, умови, цілі . У силу відомої близькості значень їх легко переплутати одне з одним. Проте кожен із цих різновидів характеризується своїми спілками ( підрядне слідства - Спілкою так що,цілі - Спілкою щобі т.д.).

Кожен з цих різновидів складнопідрядної пропозиції має свої відмінності у значенні.

Так, складнопідрядна пропозиція з додаткові причини висловлює ставлення двох подій, одна з яких (з точки зору того, хто говорить) закономірно породжує інше.

Наприклад: Машина засвітила фари,бо в лісі вже стемніло (М. Миколаєва).

Складнопідрядні пропозиції слідства передають ті ж відносини, але причина в них виражена в головній, а не в придатковій частині: У лісі вже стемніло,так що машина засвітила фари . Те, що було головною пропозицією у першому випадку, тут стало підрядним.

Уступні складнопідрядні пропозиції також за змістом пов'язані з причинними. Але слідство тут прямо протилежне за змістом тому, що закономірно випливає зі змісту придаткового.

Наприклад: Хоча в лісі вже стемніло , машина не засвітила фариТой, хто говорить, чекає закономірного слідства придаткового ( машина засвітила фари), але воно не здійснюється.

Ґрунтовні придаткові цілі також близькі до причинним, але як причина тут виступає бажання діяча в головному реченні, щоб здійснилася дія придаткового.

Наприклад: Він приїхав до Ростова,щоб вступати до інституту .

Порівняйте: Він приїхав до Ростова,оскільки хотів вступити до інституту .

Грунтовні додаткові умови теж передають причину, але таку, у здійсненні якої не впевнений, хто говорить.

Наприклад: Якщо брат вступив до інституту

Порівняйте: Оскільки брат вступив до інституту , Він скоро нам про це напише.

Крім того, до обставин належать додаткові часу, порівняння, способу дії.

Складнопідрядні пропозиції з підрядними обставинами

Теоретичні відомості

Придаткові обставиннідуже різноманітні і тому мають власну класифікацію.

Розрізняють такі види придаткових обставин: способу дії та ступеня, місця, часу, умови, причини, мети, порівняння, поступки, слідства.

Придаткові способи дії та ступеня позначають образ, ступінь чи міру дії (ознака), названого у головному реченні; відповідають на запитання: як? яким чином? якою мірою? наскільки?та ін.; ставляться до словосполучень у головному реченні: дієслово + так; повне прикметник + такий; повне прикметник + іменник + такий; приєднуються спілками що, щоб, нібита ін і союзними словами: як, скільки, наскількита ін.

У головному реченні можуть бути вказівні слова: так, стільки, настільки, настільки, такийта ін.

Наприклад: Я у Росії народжений. Я люблю її так,що словами всього і не скажеш (С. Острова). Повітря прозоредо того, що видно дзьоб у галки... (А. Чехов).

Придаткові місця позначають місце дії, названого у головному реченні; відповідають на запитання: де? куди? звідки?; ставляться або до всієї головної пропозиції, або до її присудка; приєднуються союзними словами: де, куди, звідки. У головному реченні їм часто відповідають вказівні слова: там, туди, всюди, всюди, скрізьта ін.

Наприклад: Дорогою вільною йди,куди тягне тебе вільний розум (А. Пушкін). Там,де кінчалася хаща , біліли берези.

Придаткові часу позначають час дії, названого у головному реченні; відповідають на запитання: коли? як довго? з яких пір? до яких пір?та ін.; ставляться або до всієї головної пропозиції, або до її присудка. У головному реченні часто присутні вказівні слова: тоді, тепер, завжди, одного разу, інодіта ін.

Наприклад: Поки він співав , кіт Васька все жарке з'їв(І. Крилов). Іноді,коли мариш по некошеному покладі , майже з-під ніг виривається численний вивідок перепілок або сірих куріпок(С. Огнєв).

Придаткові умови позначають умову, за якої може здійснитися дія, названа в головному реченні; відповідають на запитання: за якої умови? в якому випадку?; ставляться або до всієї головної пропозиції, або до її присудка; приєднуються умовними спілками: якщо, раз, коли, якщо, коли(у значенні " якщо"), як(у значенні " якщо") та ін.

Наприклад: Якщо життя тебе обдурить , не засмучуйся, не сердися(А. Пушкін); Коли у товаришах згоди немає , на лад їхня справа не піде(І. Крилов).

Придаткові причини позначають причину того, про що йдеться у головному реченні; відповідають на запитання чому? від чого? через що? з якої причини?; ставляться або до всієї головної пропозиції, або тільки до присудка; приєднуються причинними спілками: тому що, тому що, тому щота ін.

Наприклад: Мені сумно,тому що весело тобі (М. Лермонтов); Осетин-візник невтомно поганяв коней,бо хотів до ночі піднятися на Каурську гору (М. Лермонтов).

Придаткові цілі позначають мету дії названого у головному реченні; відповідають на запитання: навіщо? для чого? заради якої мети? для чого?та ін.; ставляться або до всієї головної пропозиції, або до її присудка; приєднуються цільовими спілками: щоб (щоб), потім щоб, для того щобта ін.

Наприклад: Щоб музикантом стати , так треба вміння(І. Крилов). Я хочу жити,щоб мислити та страждати (А. Пушкін).

Придаткові порівняння пояснюють зміст головної пропозиції шляхом порівняння; відповідають питанням: подібно до чого?; ставляться або до всієї головної пропозиції, або до її присудка; приєднуються порівняльними спілками: як, ніби, ніби, точно, чим (тим)та ін.

Наприклад: Хвилини дві було тихо,наче обоз заснув (А. Чехов). І колючою гілкою ялина у вікно стукає,як стукає часом мандрівник запізнілий (А. Плещеєв).

Придаткові поступки позначають обставину, всупереч якій чиниться дія, названа в головному реченні; відповідають на запитання: незважаючи на що? всупереч чому?; відносяться до всієї головної пропозиції або до її присудка; приєднуються уступними спілками: хоча (хоч), незважаючи на, нехай, пускаючи, даремно що; незважаючи на те щота ін, союзними поєднаннями: що ні, хто ні, скільки ні, коли ні, як ніта ін.

Наприклад: Жарко,хоча сонце вже опустилося на захід (М. Горький). Хоч і холодно так не голодно(Прислів'я). Куди не кинь , всюди клин(Прислів'я).

Додаткові слідства позначають слідство (висновок, результат), що випливає зі змісту головної пропозиції; відповідають на запитання: що з цього випливає?; відносяться до всієї головної пропозиції; приєднуються спілками: слідства так що, тому.

Наприклад: Вітер виє на всю силу,так що я в себе не міг спати (І. Гончаров). Весь наступний день Герасим не показувався, тому замість нього за водою мав з'їздити кучер Потап(І. Тургенєв).

Слід розрізняти підрядне наслідки та підрядний спосіб дії та ступеня.

Порівняйте: Дорогу розмило дощем,так що по горах утворилися широкі вибоїни (І. Гончаров) (додаткове слідства); Дорогу розмило дощем так,що по горах утворилися широкі вибоїни (додатковий спосіб дії та ступеня).

2.Складнопідрядні речення з кількома підрядними

Теоретичні відомості

Складнопідрядні речення з двома або кількома підрядними бувають двох основних видів:

1) всі придаткові приєднуються безпосередньо до головної пропозиції;

2) перше підрядне приєднується до головної пропозиції, друге - до першої підрядної і т.д.

I. Придаткові, які приєднуються безпосередньо до головної пропозиції, можуть бутиодноріднимиінеоднорідними.

1. Однорідні придаткові, як і однорідні члени, мають однакове значення, відповідають одне й те питання і залежить від одного слова у головному реченні.

Між собою однорідні придаткові можуть бути пов'язані сполучними спілками або безсполучно (тільки за допомогою інтонації). Зв'язки однорідних придаткових з головною пропозицією та між собою нагадують зв'язки однорідних членів речення.

Наприклад: [ Я прийшов до тебе з привітом, розповісти], (що сонце встало), (що воно гарячим світлом по листах затремтіло). (А. Фет.)

Якщо однорідні придаткові з'єднані неповторними союзами і, або кома перед ними не ставиться, як при однорідних членах речення.

Наприклад: [ я відповідав], (що природа хороша) та ( що особливо гарні в наших місцях заходи сонця). (В. Солоухін.)

Зв'язок однорідних придаткових з головною пропозицією називається однорідним підпорядкуванням.

2. Неоднорідні придаткові мають різне значення, відповідають різні питання чи залежить від різних слів у реченні.

Наприклад: ( Коли у мене в руках нова книга), [я відчуваю], (що у моє життя увійшло щось живе, що говорить, чудове). (М. Горький.)

При неоднорідному підпорядкуванні придаткові можуть належати до й тим самим словами головного пропозиції, але є однорідними, оскільки відповідають різні питання.

Зв'язок неоднорідних придаткових з головною пропозицією називається паралельним підпорядкуванням.

ІІ. До другого виду складнопідрядних речень з двома або кількома підрядними відносяться такі, у яких підрядні пропозиції утворюють ланцюжок: перше підрядне відноситься до головної пропозиції (додаткове 1-го ступеня), друге підрядне відноситься до підрядного 1-го ступеня (додаткове 2-го ступеня) і т.д.

Наприклад: [ Молоді козаки їхали невиразно і утримували сльози.], (так як боялися батька), (Котрий теж був трохи збентежений), (хоча намагався цього не показувати). (Н. Гоголь)

Такий зв'язок називається послідовним підпорядкуванням.

При послідовному підпорядкуванні одне підрядне може бути всередині іншого; в цьому випадку поруч можуть виявитися два підпоряджувальні союзи: що і якщо, що і коли, що і так як і т.п.

Наприклад: [ Вода впала так страшно], (що , (коли солдати бігли внизу), їм навздогін уже летіли бурхливі потоки) (М. Булгаков).

№3.Складнопідрядні речення з підрядними пояснювальними

Для вираження своєї думки, свого ставлення до факту, явища ми часто використовуємо складнопідрядні пропозиції з підрядними пояснювальними.

Придаткові з'ясувальнівідносяться до членів речення, що мають значення мови, думки, почуття, повідомлення та ін. сказав, крикнув), сприйняття ( побачив, почув, відчув), розумову діяльність ( думав, вирішив, визначив), внутрішній стан людини ( боявся, здивувався).

Наприклад, І.С.Тургенєв у своєму листі до П.Віардо писав про свої почуття: Я без хвилювання не можу бачити , як гілка, вкрита молодим зеленим листям, виразно вимальовується на блакитному небі.

В реченні: Софія, характеризуючи Чацького, каже , що «він у друзях особливо щасливий», - Використовується дієслово говоріння.

Дуже часто ми користуємося додатковими пояснювальними, коли висловлюємо свою думку:

Я переконаний, … Я вважаю, … Я згоден про те, … Можу з упевненістю сказати,… Мені здається, …. Мене приваблює (цікава) думка, (висловлювання) про те… .

Крім того, складнопідрядними пропозиціями з підрядними з'ясувальними передається непряма мова: Я їм пояснив, що я офіцер, їду в діючий загін з казенної потреби. (М. Лермонтов) Вірочка сказала, що не хоче чаю , і пішла до своєї кімнати.(Н. Чернишевський)

Складнопідрядні речення з підрядними пояснювальними

Теоретичні відомості

Придаткові з'ясувальнівідповідають на відмінкові питання та приєднуються до головної частини спілками ( що, ніби, ніби, ніби, щоб, щоб, чита ін.) та союзними словами (що, хто, як, який, чому, де, куди, звідки, навіщо та ін.).

Наприклад: Я хочу,щоб до багнета прирівняли перо(В. Маяковський) - засіб зв'язку - спілка щоб .

Я не знаю, хочучи я йти з ними- засіб зв'язку - спілка чи , який, подібно до союзів а також, такожстоїть не на початку частини.

Говорили,що ніби він звикли колекціонувати курильні трубки.(А. Н. Толстой) - засіб зв'язку - складовий союз що ніби .

Один бог хіба міг сказати,який був характер у Манілова(Н. В. Гоголь) – засіб зв'язку – союзне слово який, що входить до складу присудка.

Сумно бачити, коли юнак втрачає найкращі свої надії та мрії...(М. Ю. Лермонтов) - засіб зв'язку - спілка коли .

Придаткові з'ясувальнівідносяться до одного слова в головній частині - дієслову, короткому прикметнику, прислівнику, віддієслівному іменнику зі значенням мови, думки, почуття, сприйняття.

Наприклад: Язрадів / висловив здивування / був радий, що він прийшов. Добре, що він прийшов.

У головній частині може бути вказівне слово то у різних відмінкових формах: Я був радийтому що він прийшов.У цьому реченні слово може бути опущене, тому підрядне відноситься до прикметника рад.

Однак у деяких складнопідрядних реченнях з підрядними поясненнями вказівне слово в головній частині є обов'язковим компонентом структури речення.

Наприклад: Все почалосяз того , що батько повернувся.

Такі придаткові відносяться саме до вказівного слова, якою може виступати тільки слово те. Ця особливість зближує такі пропозиції з займенниково-визначальними, використання ж союзу, а не союзного слова дозволяє віднести їх до пояснювальних.

Роз'яснювальне підрядне зазвичай знаходиться за тим словом у головній частині, до якого відноситься, але зрідка, переважно в розмовній мові, вона може розташовуватися і перед головною частиною.

Наприклад: Що він не прийде мені було ясно відразу.

4.Складнопідрядні речення з підрядними визначальними

Теоретичні відомості

Визначні придатковіпояснюють (характеризують) той член головної частини речення, який виражений іменником або займенником, і відповідають на питання визначення: який? чий?

Наприклад: (1) Завірюхи (які? ), (2) що ломляться в дверцята, (1) з дороги мене не зіб'ють.

До головної частини придаткові визначальні приєднуються лише за допомогою союзних слів який, який, чий, що, де, куди, звідки, коли:

Наприклад: І Таня бачитьхата порожній(який?), де жив нещодавно наш герой. (А. Пушкін) [- = Існ. ], (де = -).

Придаткові визначальні мають строго певне місце у складі складнопідрядної пропозиції: вони стоять завжди після визначуваного слова.

Наприклад: Дитинство – цеподорож (яке?), яке нікому не вдалося здійснити двічі . (В. Санін) [сущ. - Існ. ], (яке =).

Союзні слова який, який, чийз визначеним словом тільки узгоджуються в роді, числі а відмінкова форма їх залежить від того, яким членом речення є ці союзні слова в придатковій частині:

Наприклад: Мені подобаютьсялюди, яким небайдуже життя країни.(Слово яким вжито в давальному відмінку.)

Порівняйте: Мені подобаютьсялюди, з якими легко спілкуватися.(Слово якимивжито в орудному відмінку.) - Мені подобаються люди, про які складають легенди.(Слово якихвжито в прийменниковому відмінку.)

Слово Котрий може стояти не лише на початку, а й усередині придаткової частини.

Наприклад: 1) Біля села протікає річка, витікякої знаходиться у лісових передгір'ях.(М. Лермонтов) 2) Точно закута в ланцюзі, примовкла, притихла північна річка, шумякої слухали діди та прадіди поморів рибалок.(І. Соколов-Мікітов)

Близькі за значенням до визначальних придаткові займенниково-визначальні , які відносяться до займенників той, кожен, такий, весь, кожента ін, що перебувають у головній частині.

Наприклад: (1) Піде далеко в минуле всето , (2) чим я живу . (Н. Глазков). то ], (чим – =).

№5.Види придаткових у складнопідрядному реченні

Підрядне речення– це синтаксично залежна предикативна частина складнопідрядного речення, що містить підрядний союз чи союзне слово.

Наприклад: Володимир з жахом побачив, що він заїхав до незнайомого лісу(Пушкін). Зобразити почуття, яке я відчував на той час, дуже важко(Короленка).

Використовуваний у навчальній практиці термін "додаткова пропозиція" зазвичай замінюється в теоретичних роботах терміном "додаткова частина" (відповідно замість "головна пропозиція" - "головна частина"); цим уникається вживання однієї й тієї ж терміна “пропозиція” стосовно всього цілого і окремих складових його частинам, і навіть підкреслюється взаємопов'язаність структурних частин сложноподчиненного пропозиції.

У шкільних підручниках представлено два типи класифікацій придаткових речень.

1. Придаткові поділяються на три групи: визначальні, з'ясувальні та обставинні; останні поділяються на підгрупи.

2. Придаткові поділяються на підметові, присудкові, означальні, додаткові та обставинні в залежності від того, який член пропозиції заміщений підрядною пропозицією (для визначення виду придаткового використовуються питання, що задаються до різних членів пропозиції).

Оскільки найпоширенішою у практиці шкільного і довузівського викладання є класифікація, прийнята першому випадку, Ми дотримуватися саме її.

Нагадаємо, що знання про види придаткових у складнопідрядному реченні також перевіряються в тестах ЄДІв частини В(завдання В6) У 11 класі.

Види придаткових у складнопідрядному реченні

Теоретичні відомості

За значенням та будовою придаткові частини складнопідрядних речень діляться на три основні групи, які співвідносяться з трьома групами другорядних членів речення: визначеннями, доповненнями, обставинами.

Визначні придатковіпояснюють (характеризують) той член головної частини речення, який виражений іменником або займенником, і відповідають на питання визначення: який? чий?

Наприклад: (1) Завірюхи(які?), (2) що ломляться у дверцята , (1) з дороги мене не зіб'ють.(А. Фатьянов) [-, (що =), =].

Пояснювальні придатковіпояснюють член пропозиції (найчастіше присудок) головної частини і, як і доповнення, відповідають питання непрямих відмінків.

Наприклад: (1) Ми жваво розмовляли про те(про що?), (2) як вирішити ситуацію, що склалася . [- =], (як =).

Ґрунтовні придатковіпозначають місце, час, мету, причину, спосіб дії, умова і т. д. того, про що повідомляється в головній частині складнопідрядної пропозиції. Вони відповідають питання обставини.

Наприклад: (1) Щоб полюбити музику , (2) треба перш за все її слухати(з якою метою?). (Д. Шостакович) (щоб =), [=].

6.Складнопідрядна пропозиція

Додаткова пропозиція мети

Підрядна пропозиція, яка відповідає на запитання навіщо? для чого? з якою метою? і містить вказівку на мету або призначення того, про що йдеться у головному реченні; прикріплюється до головної пропозиції за допомогою союзів для того, щоб, для того, щоб, щоб, аби і ін. Няня залишалася в тіні, щоб в'язати панчоху(Гончаров). Для того, щоб вони зрозуміли нашу правду швидше, ми повинні йти вперед(Гіркий). Він віддав перевагу прогулянці в лінійці, щоб не розлучатися з милою своєю сусідкою.(Пушкін). Дерсу і Чан-Лін використовували всі зусилля підвести пліт якомога ближче до берега, щоб дати можливість мені висадитися(Арсев'єв).


Словник-довідник лінгвістичних термінів. Вид. 2-ге. - М: Просвітництво. Розенталь Д. Е., Тєлєнкова М. А.. 1976 .

Дивитись що таке "додаткова пропозиція мети" в інших словниках:

    Підрядна пропозиція це залежна частина головної пропозиції у складнопідрядному реченні. Зразок: Петя втік з уроку, щоб не пропустити концерт. За аналогією з другорядними членами речення (визначеннями, доповненнями та… … Вікіпедія

    Синтаксично залежна предикативна частина складнопідрядного речення, що містить підрядний союз чи союзне слово. Володимир з жахом побачив, що він заїхав до незнайомого лісу (Пушкін). Зобразити почуття, яке я відчував у той час…

    - (Гр.). Так називається на противагу головному таку пропозицію, яка не має самостійного, цілісного сенсу без головної пропозиції. Синтаксичний устрій всіх індоєвропейських мов показує безсумнівно, що створення категорії П...

    Пропозиція, частини якої пов'язані між собою підрядними спілками чи союзними словами. Не шкода сил, якщо вони дають такі результати (М. Островський). Бій виграє той, хто твердо вирішив його виграти (Л. Толстой). Підрядний зв'язок… Словник лінгвістичних термінів

    - (СПП) це вид складної пропозиції, для якої характерний поділ на дві основні частини: головну та підрядну. Підрядний зв'язок у такому реченні обумовлюється залежністю однієї частини від іншої, тобто головна частина передбачає… … Вікіпедія

    - (1) 1. Сполучна спілка. Поєднує однорідні члени речення або цілі речення. 946: Вона ж (Ольга) промовила їм (древлянам): ...Дайте мені від двору по 3 голуби та по 3 горобці. Пов. брешемо. років, 42 (1377 р. ← поч. XII ст.). 1174: І по сім... Словник-довідник "Слово про похід Ігорів"

    Тлумачний словник Ушакова

    І ЩОБ [що], союз. 1. Приєднує додаткову пропозицію мети до головної пропозиції, а також вводить конструкцію з інф., що виражає мету дії. «Лежить у ньому камінь важкий, щоб встати він із труни було.» Лермонтов. «Я запросив вас, … Тлумачний словник Ушакова

    - (М.). Під ім'ям С. (σύνδεσμος) грецькі граматики розуміли частину промови, яка підтримує зв'язок і порядок мовлення та заповнює в ній порожні проміжки. Таким чином, цей термін у греків охоплював усе те, що ми розуміємо під загальним терміном. Енциклопедичний словник Ф.А. Брокгауза та І.А. Єфрона

    - (М.). Під ім'ям С. (sundesmoV) грецькі граматики розуміли частину мови, яка підтримує зв'язок і порядок мови і заповнює в ній порожні проміжки. Таким чином, цей термін у грековохоплював усе те, що ми розуміємо під загальним терміном. Енциклопедія Брокгауза та Єфрона



Останні матеріали розділу:

Найкращі тексти в прозі для заучування напам'ять (середній шкільний вік) Поганий звичай
Найкращі тексти в прозі для заучування напам'ять (середній шкільний вік) Поганий звичай

Чингіз Айтматов. "Материнське поле". Сцена швидкоплинної зустрічі матері з сином біля поїзда. Погода була, як і вчора, вітряна, холодна. Недарма...

Чому я така дура Я не така як усі або як жити в гармонії
Чому я така дура Я не така як усі або як жити в гармонії

Про те, що жіноча психологія - штука загадкова і малозрозуміла, здогадувалися чоловіки всіх часів та народів. Кожна представниця прекрасного...

Як змиритися з самотністю
Як змиритися з самотністю

Лякає. Вони уявляють, як у старості сидітимуть на кріслі-гойдалці, погладжуватимуть кота і споглядатимуть захід сонця. Але як змиритися з самотністю? Стоїть...