Презентація на тему "синтаксис та пунктуація складної пропозиції". Основні види складних речень

Синтаксис та пунктуація складної пропозиції.

/Російська мова. Урок-практикум. 10 клас/

Цілі:

Освітні:

    вчити застосовувати раніше вивчені пунктуаційні правила;

    вивчати аналізувати запропонований текст.

Розвиваючі:

    розвивати вміння вдумливо розставляти розділові знаки в реченнях з відокремленими членами, аргументувати свої відповіді;

    розвивати пам'ять, мовну активність учнів;

    створювати презентації на задану тему;

    висловлювати свою думку.

Виховні:

    прищеплювати інтерес до рідної мови, розвивати бажання вивчати рідне слово;

    на прикладі тексту вчити розуміти та оцінювати людські вчинки.

Завдання:повторити правила, що регламентують правопис та постановку розділових знаків; продовжити підготовку до ЄДІ з російської мови

Обладнання уроку:

Власенков А. І. Російська мова: Граматика. Текст. Стилі мови: Навч. для 10-11 кл. загальноосвіт. установ/А. І. Власенков, Л. М. Рибченкова. - М: Просвітництво .

    Комп'ютер

    Екран, мультимедійний проектор

    Тестові завдання на роздрукованих аркушах. Робота з текстом.

Хід уроку

I. Графічний диктант.

Складіть схеми даних речень.

1. Вчинок важливий у житті кожної людини, у спілкуванні між людьми.

2. За вчинками судять про людину, про її честь і безчестя, про її доброту і порядність, щирість і відповідальність.

3. Вчинок виражає позицію людини, її ставлення до життя.

ІІ. Узагальнення знань на тему «Складна пропозиція».

Фронтальне опитування – розмова.

1. Розкажіть про особливості будови складної пропозиції. (Складна пропозиція є структурним, смисловим та інтонаційним об'єднанням кількох граматичних основ, аналогічних простому реченню.)

2. Які типи складних речень ви знаєте? (Частини складної пропозиції з'єднані за допомогою інтонації, а також інтонації та союзів (союзних слів). На цій основі складні пропозиції поділяються на союзні та безсоюзні. Союзні пропозиції, залежно від типу союзів та внутрішніх взаємин між частинами, поділяються на складносурядні та складнопідрядні.)

3. Якими ознаками має складносурядне речення? (Складносурядна пропозиція - складна пропозиція, частини якої рівноправні, незалежні один від одного і з'єднані за допомогою союзів.)

4. Які розділові знаки ставляться в складносурядному реченні для поділу частин? (У складносурядному реченні для поділу частин застосовуються кома, точка з комою, тире.)Назвіть умови встановлення цих знаків.

5. Якими ознаками має складнопідрядну пропозицію? (Складнопідрядна пропозиція – це складна пропозиція, частини якої пов'язані інтонацією і підпорядковими спілками (союзними словами), і навіть одна частина підпорядкована інший.)

6. Які типи придаткових ви знаєте? (Визначальні придаткові, роз'яснювальні придаткові, означальні придаткові.)

7. Якими розділовими знаками може відокремлюватися підрядна частина від головної? (Додаткова частина від головної може бути відділена комою, за допомогою двокрапки, тире.)

8. Які знаки поділяють частини безспілкової пропозиції? (Частини безсоюзної складної пропозиції поділяються комою, точкою з комою, двокрапкою.)

ІІІ. Складання схеми класифікації видів складних речень.

VI. Вибірковий диктант.

Заповніть таблицю, вказуючи номер пропозиції (розділові знаки).

1. Мова – це історія народу. Мова це шлях цивілізації та культури. Тому - то вивчення та заощадження російської мови є не пустим заняттям від нічого робити але нагальною необхідністю. (А. І. Купрін)

2. Мова яким Російська держава великої частини світу наказує за його могутністю має природне достаток краси і сил, ніж жодній європейській мові не поступається. І для того немає сумніву, щоб російське слово не могло приведено бути в таку досконалість якому в інших дивуємось.М. В. Ломоносов

4. До війни у ​​нашому колгоспі був такий звичай косцям у луки носили сніданок.

В. Солоухін

5. Вже я ледве розрізняв окремі предмети, поле неясно біліло навколо нього з кожною миттю насуваючись величезними клубами, здіймалася похмура морок.

І. Тургенєв

6. Раптом спалахнула близько блискавка і висвітлила стовпи валуни, що застигли на мить, полеглі трави і низькі кудлаті хмарки.

7. Хвилясті хмари розсіялися і стало спекотно.

8. Незважаючи на теплі і навіть спекотні дні у серпні зазвичай помітні прикмети настання осені.

М. Пришвін

Види пропозицій

Складносурядні

Складнопідлеглі

Безспілкові

V. Аналіз пропозицій.

1. Порівняти схеми двох речень. Навести приклади пропозицій, які відповідають даним схемам.

2. Дати характеристику пропозиції (без попереднього запису). Скласти схему.

Російська мова - мова, створена для поезії, він надзвичайно багатий і примітний головним чином тонкістю відтінків.

3. Дати характеристику пропозиції, скласти її схему. Перебудуйте його двічі таким чином, щоб змінилася його характеристика. Дайте загальну характеристику пропозиціям.

Ми з усіх історичних катастроф винесли та зберегли у чистоті

велика російська мова, вона передана нам нашими дідами та батьками.

(В.Шукшин).

А) Ми з усіх історичних катастроф винесли та зберегли у чистоті

велика російська мова, передана нам нашими дідами та батьками.

(Просте, ускладнене).

Б) Ми з усіх історичних катастроф винесли та зберегли у чистоті

велика російська мова, яка передана нам нашими дідами та батьками.

(Складнопідпорядковане з підрядним означальним)

4. Із двох простих пропозицій (Гроза насувалася. Величезна лилова хмара повільно випливала з-за лісу.)скласти складносурядне. Записати отриману пропозицію, додавши в першу частину визначення, виражене причетним оборотом, що стоїть після іменника; в другу – обставина, виражена дієприкметником. Пояснити графічно пунктуацію речення. (Наприклад: Гроза, що гуркотіла вдалині, насувалася, і величезна лілова хмара, набираючи сили, повільно випливала з-за лісу.

VI. Підведення підсумків.

Тест №1

1.1. На місці яких цифр мають бути поставлені коми?

Через низькі ворота міста ми увійшли в поле (1) і (2), пройшовши кроків сто вздовж кам'яної огорожі (3), зупинилися перед вузенькою хвірткою..

1) 1, 2, 3;
2) 1;
3) 2, 3;
4) 1, 3.

1.2. На місці яких цифр мають бути поставлені коми?

Я поскакав (1) стрімголов (2) і застав батька в живих (3) але вже при останньому подиху.

1) 1, 2, 3;
2) 1, 3;
3) 2, 3;
4) 3.

1.3. На місці яких цифр мають бути поставлені коми?

Ми разом з Гагіним переправлялися через Рейн (1) і (2) проходячи повз улюбленого мого ясеня зі статуйкою мадонни (3) присіли на лаву..

1) 1, 2, 3;
2) 1;
3) 2, 3;
4) 1, 3.

1.4. На місці яких цифр мають бути поставлені коми?

Плюшкін (1) сівши в крісло (2) і (3) взявши в руки перо (4) довго ще повертав на всі боки четвірку.

1) 1, 2, 3, 4;
2) 1, 3, 4;
3) 1, 4;
4) 2.

ВІДПОВІДІ на тест № 1:

1.1 – 3,
1.2 – 4,
1.3 – 3,
1.4 – 3,

Домашнє завдання.

Словосполучення та пропозиція як основні одиниці синтаксису. Методи підпорядкування залежного слова головному: узгодження, управління, примикання.

Пропозиція як одиниця мовного спілкування. Типи речень. Виразні можливості синтаксису: інверсія, безспілка, багатоспілка, парцеляція.

Синтаксис- основа російської пунктуації. Пунктуація як сукупність правил про вживання розділових знаків.

Повинні знати : основні одиниці синтаксису, головні та другорядні члени речення, типи речень, вживання розділових знаків.

Повинні вміти : розрізняти пропозиції, відокремлювані обороти, пряму мову, цитати, користуватися синтаксичними засобами під час створення власних текстів.

Практичні вправи

Синтаксичний розбір, стилістичний аналіз синтаксичних структур у тексті, синтаксичні помилки та їх виправлення.

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

Крім морфології, до граматики російської мови входить синтаксис . Синтаксис вивчає правила побудови та окремі різновиди словосполучень та речень.

Словосполучення - це поєднання двох або більше знаменних слів, пов'язаних за змістом та граматично: студентські збори, стаття з менеджменту, людина середнього зросту, читати вголос.

Інший основний синтаксичною одиницею є пропозиція.

Пропозиція- найменша частка мовного спілкування, що є граматично організованою поєднанням слів (або слово) і виражає інтонаційно завершене повідомлення, питання або спонукання: Настав вечір. Тиша. Від річки повіяло прохолодою.

У реченні розрізняються два основні типи синтаксичного зв'язку - твір та підпорядкування .

При творі у зв'язок вступають однакові права, незалежні один від одного елементи (члени пропозиції): книга та зошит лежать на столі; читаю книжки, газети, журнали.

При підпорядкуванні у зв'язок вступають неправа в п р а в н е члени пропозиції (один залежить від іншого): читати книгу, порада друга, останні хвилини.

Підпорядкування має три різновиди синтаксичних зв'язків: узгодження, керування та примикання.

Узгодження - це такий підрядний зв'язок, при якому залежне слово узгоджується з головним у роді, числі і відмінку: темної ночі(погодження в роді, числі, відмінку), позначки виставлені(Узгодження в числі).

При узгодженні основним словом буває іменник та інші слова з предметним значенням, а залежним словом - прикметник, займенник, порядкове число, причастя.

Управління- це такий підрядний зв'язок, коли він головне слово " керує " відмінковою формою залежного, тобто. "вимагає" постановки залежного у певний відмінок: читати ( що?)лист, здатний (до чого?)до малювання, писати (Чим?)пером, порадив (кому?)братові.

При управлінні головним словом найчастіше є дієслово, а ролі залежного - іменник: посадив квіти, відсунув рукою, порушив тишу.

Управління може бути беззаперечним (сіяти жито, допомагати бідним)та прийменниковим (Допомагати в біді, любов до батьківщині).

Примикання- це підрядний зв'язок, коли він залежність одного слова від іншого передається порядком слів і інтонацією підпорядкування. При примиканні головним словом зазвичай буває дієслово, а залежним - незмінні слова або форми слів: прислівник, дієприслівник, невизначена форма дієслова, порівняльний ступінь прикметника: приїхати здалеку(Прислівник примикає до дієслова), наказ наступати(Невизначена форма дієслова примикає до іменника), говорити посміхаючись(дієприслівник примикає до дієслова).

У російській існують різноманітні типи речень.

за цілі висловлювання речення поділяються на оповідальні, запитальні і спонукальні . Кожна з цих пропозицій може стати оклику при відповідному емоційному забарвленні, що виражається в особливій оклику інтонації.

за структурним особливостям виділяються пропозиції:

- односкладові(мають один головний член: Смеркає. Тиша)і двоскладові(мають два головні члени: підлягає і присудок: Тепла ніч опустилася на землю);

- нерозповсюджені(мають лише головні члени: Засвітилися зірки, Зійшов місяць.) і поширені(крім головних членів, мають і другорядні: На небі спалахнули яскраві зірки. У середині ночі зійшов жовтий місяць);

- повні(наявність усі необхідні члени цієї пропозиції) та неповні(Усунення з пропозиції будь-якого члена без шкоди для структури: Солдат стріляв із карабіну(Повне). Офіцер- з пістолета(Неповне).

Прості (мають один граматичний склад; Ранок був свіжий і красивий. Пройшло кілька років)та складні (складаються з кількох частин, кожна з яких є пропозицією: Ставало спекотно, і я поспішив додому. Коли ми повернулися, було вже темно.

У синтаксисі є великі стилістичні можливості. Багата синонімія словосполучень, типи простої речення, різні варіанти зв'язків слів у реченні, паралельні синтаксичні конструкції - все це умови для широкого вибору мовних засобів.

Експресивну роль грає повторення однакових слів, перерва мови, викликана внутрішнім станом того, хто говорить, всілякі вставні конструкції, періодична мова. Крім цього, посилення образності і виразності промови застосовуються спеціальні синтаксичні побудови - стилістичні постаті: інверсія, безспілка, многосоюзие, парцелляция та інших.,

Інверсія- це розташування членів речення в особливому порядку, що порушує нормальний (прямий) порядок для посилення виразності мови.

Не всякий обернений порядок слів є інверсією: про неї можна говорити тільки тоді, коли з її використанням ставляться стилістичні завдання - підвищення експресивності мови. Інверсія посилює смислове навантаження і переводить висловлювання з нейтрального плану до експресивно - емоційного плану: Вивели коней. Чи не сподобалися вони мені (Тург.); Адже він друг був мені (Л. Толст); Руку мені подач на прощання (Чех).

Багатосоюзність- стилістична фігура, яка полягає у навмисному використанні повторюваних спілок для логічного та інтонаційного підкреслення членів речення, що з'єднуються спілками, що посилює виразність мови: Перед очима ходив океан, і коливався, і гримів, і сяяв, і згасав, і світився, і йшов кудись у нескінченність (Кор.).

Безспілка- стилістична постать, яка перебуває у навмисному пропуску сполучних спілок, що надає висловлюванню стрімкість, насиченість враженнями: Миготять повз будки, баби, хлопчаки, лавки, ліхтарі, палаци, сади, монастирі, бухарці, сани, городи, купці, халупи, мужики, бульвари, вежі, козаки, аптеки, магнати, люди, балкони, леви на воротах... (Пушк.).

Парцеляції- експресивний синтаксичний прийом, коли пропозиція інтонаційно ділиться на самостійні відтінки, графічно виділені як самостійні пропозиції: І знову. Гулівер. Стоїть. Ссутулясь (Антокольський).

Прийом парцеляції може успішно застосовуватися у рекламі.

Правильне оформлення писемного мовлення пов'язані з умінням показувати графічними засобами розподіл у пропозиції, а пропозиції - на частини.

Зібрання правил постановки розділових знаків називається пунктуацією . Пунктуація російською будується переважно на синтаксичної основі. Існує прямий зв'язок пунктуаційних правил із синтаксисом.

У російській пунктуації використовуються десять символів: точка, крапки з комою, кома, двокрапка, тире, знак питання, знак оклику, багатокрапка, дужки, лапки .

Розрізняються знаки відділяючі (крапка, знак питання, знак оклику, кома, крапка з комою, двокрапка, тире, багатокрапка) і знаки виділяють (Дві зайняті, два тире, дужки, лапки).

ОГЛЯД ВЖИВАННЯ ЗНАКІВ Зупинення

1. Крапка ставиться:

Наприкінці оповідальної пропозиції;

Наприкінці спонукального речення при спокійному тоні мови.

2. Знак оклику ставиться:

Наприкінці оклику пропозиції;

Після звернень;

Після вигуків.

3. Знак питання ставиться: наприкінці запитальної пропозиції.

4. Багатоточка ставиться:

При незакінчених висловлюваннях, при перервах у мові;

У цитатах свідчить про те, що цитата наводиться в повному обсязі.

5. Кома ставиться:

Між однорідними членами речення;

При відокремленні другорядних членів;

При зверненні;

При вступних словах та реченнях;

При словах-пропозиціях, при запитально-окликових словах;

У складносурядних реченнях;

У складнопідрядних реченнях;

При прямому мовленні.

6. Крапка з комою ставиться:

між поширеними однорідними членами;

Між поширеними однорідними підрядними пропозиціями;

У безспілкових складних реченнях.

7. Двокрапка ставиться:

При однорідних членах речення після узагальнюючого слова;

У безсполучникових складних реченнях;

При прямому мовленні;

При цитатах.

8. Тирі ставиться:

Між тим, що підлягають і присудкам;

При однорідних членах речення перед узагальнюючим словом;

При відокремлених додатках;

При вступних реченнях;

У безсполучникових складних реченнях;

При прямому мовленні;

За діалогу.

9. Дужки ставляться:

При вступних реченнях.

10. Кавички ставляться:

При прямому мовленні;

МБОУ «Костянтинівська школа» Сімферопольського району Республіки Крим

Вчитель першої категорії Кириченко Т.В.

Урок російської мови у 9 класі

Тема. Повторення теми «Синтаксис та пунктуація складної пропозиції».

Ціль: закріпити та систематизувати знання про складну пропозицію, навички постановки розділових знаків у ній; розвивати почуття мови, грамотність; виховувати уважність.

Обладнання: портрет Л.М. Толстого, дидактичний матеріал, картки.

Усвідомлення специфіки

складної пропозиції –

найважливіший крок до

розвитку культури промови.

К. Шульжук

Хід уроку.

    Актуалізація опорних знань учнів.

    Словниковий диктант.

Мистецтво слова, геніальний російський письменник, літературна праця, душевна краса, життєві проблеми, незвичайна майстерність, моральні цінності, характер людських почуттів, духовне багатство.

    Практика за методом "Клубок".

Складіть зі словосполученнями зі словникового диктанту речення.

    Мотивація навчальної діяльності учнів.

Метод «Асоціативна зірка» ССП, СПП, БСП.

Учням необхідно визначити, які картки належать до ССП, СПП та БСП.

    Оголошення теми та мети уроку.

    Сприйняття учнями навчального матеріалу.

Слово вчителя.

Л.М. Толстой – великий російський письменник, який пройшов довгий і складний шлях творчих пошуків та духовного вдосконалення. Лев Толстой – прозаїк, драматург, історик, психолог людської душі, видний громадський діяч, учитель. Діти, давайте згадаємо, які твори написав Л.М. Толстой? (Відповіді дев'ятикласників).

1. Гра-вправа «Вгадай».

На дошці написано три пропозиції, які у своїй структурі мають багато спільного, але чимось відрізняються. Перед грою ці пропозиції прочитуються, розставляються пропущені розділові знаки. Потім до дошки запрошується один учень, якому вручається картка з однією із пропозицій, записаних на дошці. Він характеризує це речення, не називаючи слів, що до нього входять. Учні повинні вгадати його за деякими ознаками.

    Восени добре в лісі: повітря особливо свіже, всюди різноманітний запах прілого листя і землі, що відтанула (Л. Толстой).

    На лівому фланзі, куди мені наказано з'явитися, відбувалася запекла битва (Л. Толстой).

    Вітер не зменшувався і пішов сніжок (Л. Толстой).

    Вибіркова робота.

    Читання вчителем тексту.

Коли я приїхав додому, роздягся і подумав про сон, я побачив, що це неможливо. У мене в руці була пір'їнка від її віяла і ціла її рукавичка, яку вона дала мені, їдучи, коли сідала в карету, і я підсаджував її матір і потім її. Я дивився на ці речі і, не заплющуючи очей, бачив її перед собою в ту хвилину, коли вона, вибираючи з двох кавалерів, вгадує мою якість, і чую її милий голос, коли каже: «Гордість? так?» - і радісно подає мені руку або коли за вечерею пригублює келих шампанського і спідлоба дивиться на мене лагідними очима. Але найбільше я бачу її в парі з батьком, коли вона плавно рухається біля нього і з гордістю і радістю і за себе і за нього поглядає на глядачів, що любуються. І я мимоволі з'єдную його та її в одному ніжному, розчуленому почутті (Л. Толстой).

Завдання тексту.

Доведіть, що перед вами текст.

Знайдіть пропозицію з підрядним і сочинительним зв'язком.

Зробіть повний синтаксичний аналіз цієї пропозиції. Побудуйте схему.

    Метод "бахрома".

На дошці записана пропозиція, необхідно її охарактеризувати за допомогою карток, побудувати схему.

Будь-яке полювання тим хороше, що маєш справу з природою.

    Конструювання пропозиції щодо його початку.

Якби я був царем, то видав би закон, що письменник, який ужив слово, значення якого він не може пояснити, позбавляється права писати і отримує сто ударів розіг (Л. Толстой).

Навіть ті рідкісні хвилини ніжності, які наступали між ними, не заспокоювали її: у ніжності його тепер вона бачила відтінок спокою, впевненості, яких не було раніше і дратували її (Л. Толстой).

Графічно виділіть частини складних речень, визначте вид зв'язків, постійте схеми.

5. Графічний диктант.

1) Він поганяв втомленого вже коня, щоб швидше проїхати ці натовпи (Л. Толстой).

2) Усе це смішно здалося Оленіну: як ці козаки грали солдатів (Л. Толстой).

3) Завірюха ставала сильнішою і сильнішою, і зверху сніг йшов сухий і дрібний (Л. Толстой).

6. Перекладіть пропозицію з російської мови на українську. Визначте вигляд складної речення.

Будь-якій людині, щоб діяти, необхідно вважати свою діяльність важливою і доброю (Л. Толстой).

шкіраiй чоловікi, для того щобiяти, потрiбно лiчитай свою дiяльнiсть важливою та доброю.

    Підведення підсумків.

    Домашнє завдання .

Повторити теоретичний матеріал, упр. 421.

§1. Складне речення. Загальні поняття

Складне речення- Це одиниця синтаксису.

Складниминазиваються пропозиції, що з двох і більше граматичних основ, що у єдине ціле за змістом, граматично і інтонаційно.
Від простої пропозиції складне відрізняє те, що в простій пропозиції одна граматична основа, а в складній - більше однієї. Складна пропозиція, таким чином, складається з частин, кожна з яких оформлена як просте речення.
Але складна пропозиція – це не випадковий набір простих речень. У складному реченні частини пов'язані між собою за змістом та синтаксично, за допомогою синтаксичних зв'язків. Кожна частина, будучи оформлена як пропозиція, не має смислової та інтонаційної завершеності. Ці ознаки характерні для всього складного речення в цілому.

Складні речення, як і найпростіші, характеризуються за метою висловлювання. Вони можуть бути неокликовими та окликовими.

На відміну від простої пропозиції, складне вимагає визначення, з скількох частин воно складається і яким зв'язком його частини.

§2. Види синтаксичного зв'язку частин складної пропозиції

Синтаксичний зв'язок між частинами складної пропозиції може бути:

  • союзної
  • безспілковою

Союзний зв'язок- це вид синтаксичної зв'язку, вираженої з допомогою спілок.

Союзний зв'язок може бути:

  • сочинительной
  • підпорядкованою

Творчий синтаксичний зв'язок- це вид синтаксичної зв'язку з рівноправним ставленням елементів. Складальна синтаксична зв'язок виражається за допомогою спеціальних засобів: сполучних спілок.

Гроза пройшла, і визирнуло сонце.

Підрядний синтаксичний зв'язок- це вид синтаксичної зв'язку з нерівноправним ставленням елементів. Частини складного речення з підрядним зв'язком різні: одна - головна пропозиція, інша - підлегла пропозиція. Підрядний синтаксичний зв'язок виражається за допомогою спеціальних засобів: підрядних спілок та союзних слів.

Ми не пішли гуляти, бо почалася гроза.

(Ми не пішли гуляти- головна пропозиція, а тому що почалася гроза- підрядне речення.)

Безспілковий синтаксичний зв'язок- Це зв'язок за змістом. Частини складної пропозиції пов'язані лише пунктуаційно. Ні союзи, ні союзні слова висловлювання безсоюзної синтаксичної зв'язку не використовуються. Приклад:

Тренер захворів, заняття перенесено наступного тижня.

Характер синтаксичного зв'язку між частинами складної пропозиції- це найважливіша класифікаційна ознака складних речень.

§3. Класифікація складних речень

Класифікація складних пропозицій - це класифікація із синтаксичного зв'язку між його частинами. Складні пропозиції поділяються на:

на 1) союзні та 2) безсоюзні, а союзні, у свою чергу - на 1) складносурядні та 2) складнопідрядні.

Отже, виділяються три типи складних речень:

  • складносурядні
  • складнопідрядні
  • безспілкові

Кожен із цих типів підлягає подальшій класифікації за значенням.

Проба сил

Дізнайтеся, як ви зрозуміли зміст цього розділу.

Підсумковий тест

  1. Скільки граматичних основ у складному реченні?

    • дві і більше
  2. Як пов'язані між собою частини у складному реченні?

    • за змістом
  3. Чи має завершеність частину складної пропозиції?

    • так, кожна частина - це окрема самостійна пропозиція
  4. Чи характеризуються складні пропозиції щодо мети висловлювання?

  5. Чи можуть складні пропозиції бути окликами?

  6. Чи вірно вважати, що синтаксичний зв'язок між частинами складної пропозиції буває лише союзним?

  7. Яким може бути союзний зв'язок між частинами складної пропозиції?

    • головною
    • придаткової
  8. Чи можливий синтаксичний зв'язок між частинами складної пропозиції без спілок?

  9. Для якого виду союзного синтаксичного зв'язку характерне рівноправне відношення частин складної пропозиції?

    • рівноправне ставлення характеризує підрядний зв'язок
  10. Для якого виду союзного синтаксичного зв'язку характерне нерівноправне відношення частин складної пропозиції?

    • нерівноправне відношення характеризує зв'язок

Правильні відповіді:

  1. дві і більше
  2. за змістом та синтаксично (за допомогою синтаксичного зв'язку)
  3. ні, тільки всі частини разом є самостійною пропозицією
  4. сочинительной і підрядної
  5. рівноправне ставлення характеризує зв'язок
  6. нерівноправне ставлення характеризує підрядний зв'язок

Синтаксис простої та складної пропозиції.

Пунктуація простої ускладненої та складної пропозиції.

Словосполучення.

Повторіть наступні теми.

1.Словосполучення. Види словосполучень.

2. Способи зв'язку слів у словосполученні

узгодження

управління

примикання.

3. Смисловий та граматичний зв'язок слів у словосполученні.

1. Чим відрізняється словосполучення від слова та речення?

2. З яких компонентів складається словосполучення?

3. Як пов'язані ці компоненти?

6. Вкажіть іменне словосполучення.

1) писати крейдою 2) туфлі із замші 3) навчати грамоті 4) добре вдома

7. Серед даних пропозицій знайдіть односкладову.

1) Лить дощ. 2) Що ж ми зробимо? 3) Мені нездужає. 4) Мороз прикрасив вікна.

8. Визначте тип пропозиції: Через морози прогулянки не було.

1) безперечно-особисте 2) невизначено-особисте 3) безособове 4) узагальнено-особисте

9. Вкажіть приклад, де є неповна пропозиція.

2) Папа читав газету, а син – журнал. 3) Сиро, прохолодно, свіжо.

4) Пахне димком. Десь палять листя.

10. Вкажіть номер пропозиції, до складу якої входить безособова пропозиція.

1) Він приїхав туди, де провів своє дитинство. 2) Вечеріло, з полів віяло теплою вогкістю.

3) Базаров привіз із собою мікроскоп і цілими днями з ним порався.

4) Натхнення – це стан душевного підйому й те водночас суворий робочий стан.

11. Яка пропозиція відповідає характеристиці: просте, оповідальне, неокликувальне, односкладове, безособове.

1) На подвір'ї ліплять сніговика. 2) Щось мені нездоровитися.

3) На краю поля – ліс. 4) М'яке сріблясте світло струменіло крізь штори.

Ускладнена проста пропозиція.

Повторіть наступні теми.

1. Однорідні члени пропозиції. Узагальнюючі слова за однорідних членів речення. Розділові знаки при однорідних членах речення та узагальнюючому слові.

2. Відокремлені члени пропозиції: відокремлені ухвали, відокремлені додатки, відокремлені доповнення, відокремлені обставини. Уточнення, роз'яснення, приєднання. Розділові знаки при відокремлених членах речення.

3. Вступні слова та речення, вставні конструкції. Звернення. Розділові знаки при конструкціях, граматично не пов'язаних з членами речення.

Знайдіть відповіді на такі запитання.

1. Якими спілками можуть поєднуватися однорідні члени пропозиції?

2. Який оборот називається відокремленим?

3. Які слова та конструкції граматично не пов'язані з пропозицією?

1. Поясніть розділові знаки.

Іван Сергійович Тургенєв – один з найталановитіших письменників-романістів, класиків російської літератури. Народився він у місті Орлі, що славиться своїми мальовничими околицями.

Батько Тургенєва до одруження був полковником-керасиром. Одружився він з немолодою, негарною, але дуже багатою поміщицею Варварою Миколаївною Лутовиновою за розрахунком. Коли Тургенєви оселилися в маєтку, поміщик-самодур дав волю своїй крутій неприборканій вдачі. Багато горя і тяжких переживань завдав він оточуючим: і дружині, і дітям, і фортечному дворні.

Мати Івана Сергійовича, жінка груба та владна, навряд чи багатьом поступалася своєму чоловікові у жорстокості та запальності. Постійні окрики, покарання різками, наруги над кріпаком – ось що неодноразово доводилося спостерігати майбутньому письменнику в дитинстві.

Домашнє виховання дітей йшло виключно під керівництвом гувернерів-іноземців: французів, німців, швейцарців. Все російське, за поміщицьким звичаєм, з презирством виганяли, вважаючи таке вихованням для когось із дітей не підходящим. На щастя, один кріпак (пам'ять про нього завжди житиме в історії літератури) зумів вчасно навіяти хлопчикові любов до російських письменників. Сам начітник, він говорив Тургенєву: «Хіба можна, милий Ваня, якоюсь мовою писати так сильно, як пишуть російською Державін і Херасков?»

Подальшу освіту Тургенєв отримав спочатку в пансіоні, потім університеті. Захоплювався він переважно гуманітарними науками: історією та філософією, давніми мовами та літературою. У Берліні Тургенєв близько зійшовся з найвизначнішими представниками російської громадської думки на той час: Грановським, Бакуніним, Станкевичем – і під впливом став західником. Течія ця, як відомо, протиставляла себе слов'янофільству, чи слов'янолюбству, і було ліберальнішим, отже, вільнішим від крайнощів кріпацтва.

2. Розставте розділові знаки. Виконайте синтаксичний розбір двох речень.

1) Скинувши торбу з плечей Льонька поклав на неї голову і трохи подивившись у небо крізь листя над його обличчям, міцно заснув прихований від поглядів тінню тину. 2) Ми вставали о п'ятій ранку не встигнувши ще виспатися і тупі і байдужі о шостій сідали за стіл робити кренделі з тіста. 3) Сотні снарядів і мін зі свистом і виттям випаровуючи повітря летіли з-за висот рвалися біля самих окопів здіймаючи чорні фонтани землі і диму, що бризкали осколками, і впоперек переорюючи і без того суцільно всіяну воронками звивисту лінію оборони. 4) Старовинні туристичні довідники або як їх називали путівники посилено рекомендували подорожувати Володимирською землею. 5) Повернувшись він велів подавати свою карету і незважаючи на посилені прохання Кирили Петровича залишитися ночувати поїхав відразу після чаю.

6) Це було селище за містом на голому без деревця без кущика на низькому місці.

3. Подумайте, де повинні стояти розділові знаки в схемах до речень з однорідними членами.

1) або O або O або 2) O але O 3) і O і O і O і O 4) O O O або O

5) © : O O O і O 6) та O та O та O - © 7) O а саме O O O і O

Складне речення.

Повторіть наступні теми.

1. Типи складних пропозицій: союзні та безсоюзні складні пропозиції.

2. Союзні пропозиції: складносурядні та складнопідрядні пропозиції.

3. Складносурядна пропозиція. Розділові знаки в складносурядному реченні.

4. Складнопідрядна пропозиція: типи придаткових (придаткові визначальні, з'ясувальні, обставинні). Види обставинних придаткових. Складносурядна пропозиція з кількома підрядними. Розділові знаки у складнопідрядному реченні

5. Безсполучникова пропозиція. Змістові відносини між простими в безсполучниковому реченні. Вибір знака у безспілковому реченні.

6. Складні речення з різними видами зв'язку. Пунктуація у таких пропозиціях.

7. Пряма та непряма мова. Діалог. Розділові знаки в реченні з прямою мовою і при діалозі.

Знайдіть відповіді на такі запитання.

1. Чим відрізняється складна пропозиція від простої?

2. Що є засобом зв'язку простих пропозицій у складних союзних та безсоюзних пропозиціях?

3. Чим відрізняються між собою складносурядні та складнопідрядні речення?

4. Які відмінності підрядних спілок та союзних слів?

5. За якою ознакою діляться придаткові речення на придаткові означальні, з'ясувальні, обставинні? Що спільного між класифікацією придаткових речень та класифікацією другорядних членів речення?

Виконайте такі вправи.

1. Розставте розділові знаки, визначте тип придаткових речень у складнопідрядних реченнях.

1) Чути було як слабо поскрипували стовбури сосен від верхньої течії повітря і тріщав один далекий коник, не дочекавшись темряви. 2) Поки російський я душею забуду ль про щасливий день коли приятельською рукою потис Давидов руку мені. 3) На чистих ставках знаходилася наша бібліотека наш тир наш клуб без стін де вирішувалися наші піонерські справи і наш райвійськкомат звідки в сорок першому ми йшли на війну. 4) Лелька так захопилася роботою що не помічає як відчиняється хвіртка і хтось входить до палісадника. 5) За чаєм матінка сказала що вночі був сильний мороз у сінях замерзла вода в діжці і коли підуть гуляти, то Микиті треба надіти башлик. 6) Протягом усього літа він рази два-три на тиждень приїжджав до нас і я звикла до нього так що коли він довго не приїжджав мені здавалося ніяково жити одній і я сердилася на нього і знаходила що він погано надходить залишаючи мене. 7) На ярмарку сталася дивна подія все наповнилося слухом, що між возів з'явилася червона свитка. 8) За кілька миттю піднімаюся і бачу мій Карагьоз летить розвіваючи гриву.

2.Виконайте синтаксичний аналіз зазначеної пропозиції.

Поет може бути тоді національний, коли описує зовсім сторонній світ, але дивиться на нього очима своєї національної стихії, очима всього народу, коли відчуває і каже так, що співвітчизникам здається, що це відчувають і кажуть вони самі.

3. Виберіть цифри, на місці яких ви б поставили розділові знаки. Додатково позначте цифри, що відповідають: а) двокрапці; б) тире.

Скільки не їжджу я по наших степах(1) як не темні бувають іноді безмісячні ночі(2) мені жодного разу ще не доводилося збитися з дороги(3) і випробувати становище (4) людини, що заблукала(5), але зото я зазнав іншого нещастя( 6) мене застиг у степу буран(7) і я познайомився з усіма його жахами.

Але нічого (8) гірше цього степового страху (9) від якого не кожен може піти неушкодженим (10) тому що він душить все (11) що не попадеться йому на шляху. Серце падає у найнеробкішої людини(12), що звикла до всяких негараздів(13), кров мимоволі (14) зупиняється в жилах(14) і не мороз(15), а страх викликає такий стан(16) тому(17), що холоднеча під час буранів. ніколи не буває дуже велика.

Насправді(18) як не смів мандрівник(19) а страшно йому стає(20)коли починає шаленіти(21)розлючений(22)нестримний вітер(23)коли сніг зліпить очі(24)коли все навколо на неосяжному просторі одягнеться білим мороком(25) крізь який нічого не видно(26)і(27)коли немає дороги ні вперед(28)ні назад(29)тому(30)що все занесено сніговою порошею. А навколо нічого(31) ні душі(32) ні звуку людського голосу.

4. Визначте, якого типу складних пропозицій відноситься кожна зі схем. Виконайте завдання зіставлення.

1) , . 2) ,і. 3) , (, і :. 5) , (), і .

6) - , (), ().

а) складносурядна пропозиція б) складнопідрядна пропозиція

в) складна пропозиція з творчим та безспілковим зв'язком

г) безспілкова складна пропозиція; д) складна пропозиція з безспілковим і підрядним зв'язком; ж) складна з підрядним і твірним зв'язком.

Виконайте низку тестових завдань.

1. На місці яких цифр мають у реченні стояти коми?

Писарєв(1) який написав свою знамениту статтю про Пушкіна(2) висловлював(3) погляд відомої частини російського народу.

1) 1,2,3,2 4) 2,3

2. Вкажіть пропозицію без пунктуаційної помилки.

1) Усі явища природи: сонячне тепло, вітер, дощ можна назвати геологічними діячами.

2) Усі явища природи – сонячне тепло, вітер, дощ можна назвати геологічними діячами.

3) Усі явища природи: сонячне тепло, вітер, дощ можна назвати геологічними діячами.

4) Усі явища природи – сонячне тепло, вітер, дощ – можна назвати геологічними діячами.

3.У якому варіанті відповіді правильно вказані всі цифри, дома яких мають стояти коми?

Хлопчики схопилися за руки (1) і (2) щохвилини спотикаючись (3) і (4) набиваючи собі синці (5) кинулися тікати під захист величезного дуба (6), що стояв на березі.

1) 2,3,5 2) 1,2,5, 3) 2,3,4,5 4) 2,5,6

4. Вкажіть пропозицію з пунктуаційною помилкою.

1) Обидві постаті були інтелігентні та приємні і нагадували мені чомусь Тургенєва.

2) Всі меблі: дивани, столи, стільці - були зроблені з червоного дерева.

3) У наших лісах трапляються і лосі, і олені.

4) Хлопчики зазвичай мріють стати льотчиками, чи моряками.

5, На місці яких цифр у пропозиціях мають стояти коми?

Звідкись з-за Волги знайшли хмари (1) і (2) хоча вони не віщували нічого доброго (3) мандрівники все ж таки рушили далі.

1) 2,3 2) 1,3 3) 1,2,3 4) 1,2,3,4

Я зачитався до того (1) що (2) коли почув дзвінок дзвіночка на парадному ганку (3) не відразу зрозумів (4) хто дзвонить (5) і навіщо. 1) 1,3,4 2) 1,2,3,4 3) 1,3,5 4) 2,3

6. У якому реченні не ставиться тире? (Знаки пунктуації не розставлені.)

1) У траві в кущах кизилу та дикої шипшини у виноградниках та деревах всюди заливались цикади.

2) Почало світати можна було розглянути окремі предмети.

3) Молодість як пісня жайворонка на зорі.

4) Моє сказав Євген грізно.

7. Виконайте вправу на співвідношення. (Знаки пунктуації не розставлені.)

2) Сонце схилялося на захід і косими жаркими променями нестерпно палило мені тіло та щоки.

А) Пропозиція проста з однорідними членами, з'єднаними попарно, кома перед союзом І не ставиться.

Б) Пропозиція складносурядна з парами однорідних членів, кома ставиться тільки перед другим І, що з'єднує дві самостійні пропозиції.



Останні матеріали розділу:

Перше ополчення у смутні часи презентація
Перше ополчення у смутні часи презентація

Слайд 1Смутний час Слайд 2На початку XVII століття Російська держава була охоплена пожежею громадянської війни та глибокою кризою. Сучасники...

Слова паразити у дитячій мові
Слова паразити у дитячій мові

Однією з найважливіших проблем сучасного суспільства є проблема мови. Ні для кого не секрет, що останнім часом наша мова зазнала...

Презентація для уроків літературного читання у початковій школі про Е
Презентація для уроків літературного читання у початковій школі про Е

Слайд 2 04.11.2009р. Н.С. Папулова 2 Олена Олександрівна Благініна. (1903-1989) – російський поет, перекладач. Слайд 3 Дочка багажного касира на...