Система роботи з пропозицією з дітьми старшого дошкільного віку. Складання пропозицій щодо «живої моделі»

Що робить ткаля?

Що робить кондитер?

Що робить швачка?

Що робить токар?

Що робить сталевар?

Що робить взуттьовик? І т.д.

IV. Підсумок заняття.

А н я 42 (70) Навчання розповіді

Тема: ЗАВОДИ І ФАБРИКИ

Цілі:вчити дітей складати розповіді про професії за планом; вчити дітей користуватися мовою словами, відповідальними питанням: як?

Устаткування: сюжетні картинки.

Хід заняття

I. Організаційний момент.

Сяде той, хто скаже назву заводу чи фабрики.

ІІ. Закріплення пройденого матеріалу.

Люди яких професій працюють на заводах та фабриках?

Що вони роблять?

Що їм потрібне для роботи?

ІІІ. Введення у тему. Складання оповідання за планом.

Хто це?

Де він працює?

Що робить?

Що йому потрібне для роботи?

Яким він має бути?

Як він працює?

IV. Складання оповідань дітьми.

V. Результат заняття.

Заняття 43 (72) Навчання розповіді

Тема: ЗИМА

Цілі:узагальнити та систематизувати знання дітей про зиму; уточнити знання дітей щодо ознак зими; вчити підбирати споріднені (однокорені) слова; вивчати дітей переказувати текст.

Обладнання: сюжетна картина Зима.

Хід заняття

I. Організаційний момент.

Сяде той, хто відповість, про що можна сказати:

Вдарили... (морози),хрумтить... (Сніг),вирує... (завірюха),замерзли... (річки),скрипить... (Сніг),мітуть... (завірюхи)і т.д.

П. Введення у тему. Розмова.

Як ви думаєте, про яку пору року говоритимемо?

Яка зараз пора року?

Як ви помітили настання зими?

Назвіть ознаки зими.

Розкажіть про звички звірів та птахів взимку.

Чим займаються взимку діти?

Назвіть зимові місяці.

ІІІ. Гра «Доскажи слівце».

Взимку все вкрите білим пухнастим снігом. Давайте по
граємо із цим словом.

Педагог читає вірш, а діти додають слова, пов'язані зі словом "сніг".

Тихо, тихо, як уві сні,

Падає на землю... (Сніг).

З неба всі ковзають пушинки.

Сріблясті... (Сніжинки).

На селища, на лужок

Все знижується... (сніжок).

Ось веселощі для хлопців -

Все сильніше... (Снігопад).

Всі біжать наввипередки,

Усі хочуть грати у... (Сніжки).

Немов у білий пуховик

Убрався... (Сніговик).

Поруч снігова фігурка -

Ця дівчинка... (Снігуронька).

На снігу, подивися? -

З червоною грудкою. (Снігур).

Немов у казці, як уві сні,

Землю всю прикрасив... (Сніг).

Які слова ви додавали?

На яке слово вони всі схожі?

Підберіть схожі слова до слів:

Зима - зимівля, зимовий, зимувати, зимовіта ін.; мороз - морозний, морозити, заморожувати, морозиво, морозильник, заморозки та ін; лід- крижина, льодовий, криголам, льодовик, ожеледьта ін.

IV. Читання оповідання.

Настала зима. Навколо лежить білий сніг. Дерева стоять голі. Взимку сонечко хоч і світить, але мало гріє. Воно недовго залишається на небі. Зимові дні набагато коротші за літні, а ночі довші. Річки та озера замерзають так, що по льоду можна ходити та їздити. Земля покривається товстим шаром снігу.

Переказ розповіді дітьми.

VI. Підсумок заняття.

А н я т е 44 (73) Формування граматичного ладу мови

Тема: ЗИМА. ПРОПОЗИЦІЯ ПЕРЕД

Цілі:вчити дітей користуватися у мові прийменником перед;розвивати увагу.

Обладнання: сюжетні картинки, різноманітні іграшки, предмети.

Хід заняття

I. Організаційний момент.

Сяде той, хто правильно виконає інструкцію та назве «маленьке слово» (прийменник).

Коля піднімає олівець з підлоги.

Колю, що ти зробив? - Япідняв олівець із підлоги.

Яке «маленьке слово» у твоїй пропозиції?

Саша, перестрибни через брусок.

Сашко, що ти зробив? Яке «маленьке слово» у твоїй пропозиції?

Надя, сядь на стілець.

Олю, вийди із групи.

Діма, поклади м'яч під стілець.

Альоша, встань між кубиками.
І т.д.

І. Вступ втему.

Складання пропозицій щодо демонстрованого

дії.

Ваню, встань перед стільцем.

Ваня, де ти стоїш?

Діти, де стоїть Ваня?

Соня, посади ляльку перед кубиком.

Соня, куди ти посадила ляльку?

Діти, де сидить лялька? І т.д.

ІІІ. Гра «Де ти стоїш?».

Діти будуються один за одним. Педагог запитує першу дитину:

Сашко, де ти стоїш?

- Ястою перед Олею. І т.д.

IV. Складання речень за сюжетними картинками.

V. Результат заняття.

Заняття 45 (75) Навчання розповіді

Тема: ЗИМА

Цілі:вивчати дітей переказу; закріпити категорію прийменникового відмінка з прийменником на;розвивати увагу та пам'ять.

Хід заняття I. Організаційний момент.

Сяде той, хто скаже де це буває.

Де лежить сніжинка?

Де замерз крига?

Де катаються діти?

Де зліпили сніговика?

Де стоять санчата?

Де висить іграшка? І т.д.

Фізпауза. Розвиток дрібної моторики, просодичних компонентів мови

Наші качки з ранку -

Кря-кря-кря! Кря-кря-кря!

Наші гуси біля ставка -

Га-га-га! Га-га-га!

А індик серед двору -

Бал-бал-бал! Балди-балда!

Наші курочки у вікно -

Кко-кко-кко-ко-ко-ко-ко!

А наш Петя-півник

Рано-рано вранці

Нам заспіває ку-ка-ре-ку!

Розвиток зв'язного мовлення

Назвіть свою улюблену тварину і розкажіть, чому ви її любите.

Розповіді-міркування дітей.

Спів знайомих пісеньок про свійських тварин

14. Знайомство з літерою до

Два стовпи стояли поряд. Раптом один переломився І до другого притулився.

Л. Леонова

Читання складів ка, ку, кі.

Підсумок заняття.

Тема «Звук та буква про»

ЇДЕМО У ВІДПУСТКУ ДО БАБУШКИ ОЛІ І ДІДЯ ОСИПУ

Матеріал.Фігурки (дідусь та бабуся), картинки (будинок, кіт, коні, вівці, корови, ослик, окунь, сом, помідори, кріп, картопля, квасоля, горох, хмара), Звукові будиночки, символ звуку о.

Хід заняття

Оргмомент

Психогімнастика


Діти, уявіть, що ми опинилися на безлюдному острові. Спочатку здивувалися: О!Потім засмутилися: О-о-о! Побачили корабель і радісно вигукнули: О-о-о!

Діти мімікою виражають різний емоційний стан.

Повідомлення теми заняття

Звідки ми щойно повернулися? (З безлюдного острова.)Прислухайтеся до слова острів. Який перший звук ви почули? (Звук о.)Сьогодні ми будемо слухати і вимовляти слова зі звуком о,познайомимося з літерою о.

3. Характеристика звуку о.Повторення голосних звуків
Що відбувається з губами, коли ви вимовляєте звук о? (Губи

витягуються у трубочку. Округлюються.)Заспівайте звук о. Намотайте ниточку на клубок. Звук про співається, тягнеться. Який це звук? (Голосний звук.)У якому замку оселився звук о? (В червоному.)Які голосні звуки ви знаєте?

Вимова голосних звуків з одночасним рухом пальців: а - вказівний та середній пальці правої руки з'єднуються вказівним пальцем лівої; у - піднімаються вказівний ісередній пальці; про- робиться колечко.

Розвиток слухової пам'яті та просодії

Послухайте вірш про голосні звуки:

Голосні пісеньку дзвінку тягнуть - і-і-і.

Можуть заплакати о-о-о і застогнати - у-у-у-у-

Можуть качати в колисці Оленку - а-а-а.

Можуть, як луна, у лісі закричати: «Ай! Ay!»

Легко летять вони у висоту. а-і-о-у!

Повторення дітьми звукового ряду - а-о-у-і.

Який звук зник з ряду а-у-і?

5. Вимова звуку проу словах. Виділення звуку про
із середини слів

Виставляються фігурки дідуся та бабусі. Це – бабуся Оля та дідусь Осип. Повторіть їхні імена. Який перший звук у цих словах? (Звук о.)А ось їхній будинок. Чи є звук про у слові хата? Де чується звук про у слові хата? (У середині слова.)У вашому Звуковому будиночку звук прозайме середнє віконце. Будинок бабусі Олі та дідуся Осипа стояв біля озера. Де стояв їхній будинок? (Біля озера.)Вони запросили нас на відпочинок. Яка зараз пора року? (Осінь.)Відпустка у нас буде... (восени).Повторіть слова зі звуком о. (Відпустка, відпочинок, осінь, озеро.)Де ви промовляли звук проу цих словах? (На початку слова.)


Сідаємо в поїзд, їдемо до дідуся... (Осипу)і бабусі... (Оле).Паровоз, паровоз, усі вагончики повіз. От і приїхали. Привітайте: «Доброго дня!» Хто сидить на ґанку вдома? (Кіт.)«Розкидайте» звуки слова Кіт. Чи зміниться місце звуку про у Звуковому будиночку? Поясніть, чому не зміниться. Кого ми побачили у дворі? (Ослика.)На лужку ходять... (кози, вівці, коні, корови).Повторіть слова, у яких звук про чується в середині. В яких словах звук простоїть на першому місці? (Вівці, віслюк.)

6. Розвиток фонематичних уявлень
Бабуся Оля послала нас у город. Вона просить принести

овочі, у назві яких є звук о. Назвіть їх. (Горох, картопля, квасоля, кріп, помідори.)Бабуся приготувала нам частування, вгадайте яке? Із фруктів зварила... (Компот).З борошна спекла... (Торт, тістечка, пиріг).Дідусь Осип дуже любить каву. Який перший звук у слові кава? (Звук до.)Який звук чується після звуку до?(Звук о.)Який за рахунком звук о? (Другий.)

Фізхвилинка

Покажіть бабусі Олі та дідусеві Осипу, як ми вміємо зображати овочі.

Гра-пантоміма «Товстуни-худішки».

Зобразіть буркотливий горох.

Ох ох ох! - Розбурчав горох. -

Ох і важко жити в стручці,

Якщо дверцята на гачку.

Дідусь Осип запитує, чи зможете ви показати, як прибираютьовочі?

Діти імітують збирання різних овочів.

Відмінкове управління

А зараз дідусь Осип запрошує нас на рибалку. Де водиться риба? (В озері.)Куди ми прийшли? (До озера.)Подивіться, які великі хвилі. Покажіть руками, як вони перекочуються. Чи є звук про у слові хвилі? Де ви його вимовляли? Де хвилюються хвилі? (На озері.)Я бачу великого окуня. Кого ви побачили? (Окуня.)Закидайте вудки. Тягне, тягне - витягли. Це... (Сім).Де почули звук о? (У середині слова.)Настав час повертатися до бабусі Олі. Ідемо по доріжці. Подивіться на небо. Що пливе з нас? (Хмара.)Хмара велика, ніжно-блакитна. Повторіть слова зі звуком о. (Хмара, велика, блакитна.)


Робота над пропозицією

Розповімо бабусі Олі, де ми були і що бачили. Я почну пропозицію, а ви закінчуйте. Ми підійшли... (До озера).Над нами пропливало... (блакитна хмара).На озері ми зловили... (Окуня).Велика риба... (Сім)мало не потягла нас у (озеро).На озері хлюпалися величезні... (Хвилі).

Відтворення речення за одним словом. Аналіз пропозиції "Ми зловили окуня". Гра "Живі слова".

10. Знайомство з літерою про

Виставляється Червоний замок, в якому вже знаходиться літера о.

Яка нова літера з'явилася у замку? На що вона схожа? (На колесо, на бублик.)

У цій літері немає кута,

Тому вона кругла.

До того вона кругла,

Покотитися змогла б.

Є. Тарлапан

Читання складів до, то та слова Кіт. Зміна слова шляхом перестановки літер: струм - Кіт.

Підсумок заняття

Яку нову букву ви впізнали? Скільки голосних звуків ви знаєте? Попрощайтеся з бабусею Олею та дідусем Осипом. Скажіть їм спасибі.

Тема «Звуки н, н"та буква «»

ТРИ ПОРОСЯ

Матеріал.Іграшки (три порося - Наф-Наф, Ніф-Ніф, Нуф-Нуф, вовченя, щеня, левеня, лоша, верблюденя); зображення будиночків (солом'яний, дерев'яний, цегляний); колірні символи звуків, розрізна абетка, палички.

Хід заняття

Оргмомент

Звучить пісенька з мультфільму «Три порося»: «...Ніякий на світі звір, страшний звір, не відчинить ці двері, ці двері...»

Чия це пісенька? (Пісенька трьох поросят.)Як їх звали? (Наф-Наф, Нуф-Нуф, Ніф-Ніф.)Зобразіть сердитий вовк. А зараз зобразіть, як страшно було поросятам. Покажіть, як


вони ховалися. А тепер зобразіть сміливих поросят, радісних поросят.

Повідомлення теми заняття

Сьогодні складемо свою казку про Ніф-Ніф, Наф-Наф, Нуф-Нуф і вивчатимемо звуки н, н".

3. Характеристика звуків н, н"за артикуляційними та акустичними ознаками

Чи однаково звучать перші звуки у словах Наф, Ніф? Позначення звуків н, н"колірні символи.

В якому замку житиме звук н? (У Синьому замку.)Звук н" поселимо в... (Зелений замок)

4. Вимова звуків н, н"у складах
Завдання даються від імені поросят.

Здогадайтеся, який склад зайвий у цих рядах: на-но-мо, ну-на-но-ми, на-но-ну-ні.

Аналіз складів на, ну,ні.

5. Виділення голосних звуків із середини слів
Скажіть Наф-Нафу, який голосний звук є на його прізвисько.

(Голосний а.)А на прізвисько Нуф-Нуф? (Звук у.)Які це звуки? (Голосні звуки.)

6. Вимова звуків н, н"у словах та словосполученнях
Сьогодні у Наф-Нафа, Нуф-Нуфа та Ніф-Ніфа день народження.

Який звук ви почули у словах день, Ніф?(Звук н".)Що послали поросята своїм друзям? (Запрошення.)Хто до них прийшов?

Виставляються іграшки: слоненя, тигреня, теля, левеня, лоша, верблюденя.

Який звук є у назвах цих тварин? (Звук н.)

Показується іграшка-вовченя.

Кого вони не запросили? (Вовченя.)Він вирішив їм "насолити". Як ви розумієте це слово?

Міркування дітей.

Попрямував Вовченя до поросят, а назустріч йому Цуценя. Він збився з дороги і не знає, куди далі йти – праворуч, ліворуч чи навпростець.

Показ дітьми напрямків.

Вовченя направило Цуценя праворуч, довгою стежкою, а саме побігло навпростець. Повторіть слова зі звуком н. (Довгою стежкою, прямо, праворуч, ліворуч.)

Перед дітьми вивішується схема, уточнюється слово прямо.


Підбігло Вовченя до будиночка Нуф-Нуфа. З яких лозин він зроблений? (З дерев'яних.)Значить, будиночок... (Дерев'яний).У Ніф-Ніфа будиночок із соломи, значить, він... (Солом'яний).У Наф-Нафа будиночок... (Цегляний).

7. Вимова звуків н, н"у реченнях. Складання пропозицій за заданими словами

Що хотів зробити Вовченя? Як провчили Вовченя друзі Наф-Нафа, Нуф-Нуфа та Ніф-Ніфа? Відповіді дітей.

Складіть речення зі словами пустився, накинувся, навтьоки, непроханий гість, пустувати, прогнали.

Діти складають речення з названими словами.

Фізхвилинка

Діти танцюють під музику В. Шаїнського з мультфільму «Три порося».

9. Засвоєння прийменника нау складі пропозицій. Підбір антонімів

Ніф-Ніф, Наф-Наф, Нуф-Нуф запросили гостей до столу. Де стояли тарілки? (На полиці, на столі.)Де сиділи гості? (На лавці, на стільці.)Ніф-Ніф пропонує гостям і нам гру "Скажи навпаки". Під... (на),високо... (низько),праворуч... (ліворуч),вгору... (вниз),день... (ніч),верх... (низ),верхній... (нижній),вперед... (назад).


©2015-2019 сайт
Усі права належати їх авторам. Цей сайт не претендує на авторства, а надає безкоштовне використання.
Дата створення сторінки: 2017-12-12

§ 1 Складання схем пропозицій та пропозицій за схемами

На цьому занятті ми згадаємо, як знаходити граматичну основу та однорідні члени у простій і складній реченнях, навчимося складати схему речення та пропозицію за вже заданою схемою.

Зазвичай під схемою розуміється зображення чогось з допомогою умовних графічних позначень у основних, головних, загальних рисах, без подробиць. Вона допомагає розібратися у суті предмета. Наприклад, вірно і чітко складена схема дозволяє на уроках математики легко та швидко вирішити будь-яке завдання. Так само правильно складена схема пропозиції допомагає побачити частини складної пропозиції, відрізнити складну пропозицію від простої з однорідними членами і грамотно розставити коми.

Спочатку розглянемо, як складається схема простої пропозиції. Кордони пропозицій позначаються квадратними дужками. Закривши дужки, ми ставимо розділовий знак, що відповідає кінцю даної пропозиції:. ? ! або багатокрапка. Усередині дужок ми зображаємо тільки головні члени пропозиції - однією лінією підлягає і двома лініями присудок у тому порядку, в якому вони йдуть у реченні.

Пропозицію «Я люблю листопад.» відповідає перша схема.

Пропозицією «Настала пізня осінь». відповідає друга схема.

У простій пропозиції можуть бути однорідні члени. Їх ми теж вказуємо у схемі. Другорядні однорідні члени зображуються кружком. Якщо є однорідними головні члени, то всередині гуртка ми малюємо відповідні лінії. Не забудьте поставити коми між однорідними членами. Розглянемо приклади.

Граматична основа пропозиції – роса покриває. Однорідні другорядні члени – покриває (що?) землю, траву, кущі.

Граматична основа пропозиції - Мисливець не пішов, а звернув. Тут однорідними є присудки.

У складному реченні кілька частин. На схемі кожну частину ми укладаємо в окремі дужки, між ними ставиться кома, а також союз, якщо він є в реченні. Наприкінці схеми ставиться той розділовий знак, який відповідає кінцю даної пропозиції.

Північний вітер приніс хмари, і в повітрі з'явилися сніжинки. [- =], та [=-].

Це складне речення, у ньому дві частини, з'єднані союзом І. Склавши схему, ми легко побачимо, що треба поставити кому.

На уроках буває завдання як накреслити схему до пропозиції, а й навпаки - скласти пропозицію за заданою схемою. Для цього потрібно схему уважно розглянути, визначити, яку пропозицію потрібно скласти: просте, з однорідними членами чи складне. Далі потрібно побачити порядок слідування членів пропозиції, вказаних на схемі, а також звернути увагу на розділові знаки.

Простіше спочатку усно скласти пропозицію тільки з головними членами, потім поширити її (тобто додати другорядні члени) і записати в зошит.

Перед нами схема складної речення. У ньому дві частини, з'єднані союзом А. В обох частинах спочатку йде підмет, а потім присудок. Яка пропозиція може вийти? Кіт заснув, а миша вибігла. Поширимо його: Рудий кіт заснув, а хитра миша вибігла з нірки.

Схема – це наочність, яка дозволяє виділити та зрозуміти головне. Якщо ви навчитеся швидко і правильно складати схеми, то добре бачитимете структуру пропозиції. Схема підкаже вам, як правильно розставити коми. Це допоможе вам уникнути пунктуаційних помилок на листі.

§ 2 Короткі підсумки на тему уроку

При складанні схеми простої пропозиції у квадратних дужках зображуються головні члени відповідними лініями, і навіть кружком однорідні члени. При складанні схеми складного речення кожна частина полягає в окремі квадратні дужки, між ними ставляться коми та спілки. Після схеми ставиться розділовий знак, що відповідає кінцю даної пропозиції.

Список використаної литературы:

  1. Бунєєв Р.М., Бунєєва Є.В. Російська мова. Підручник для 3 класу. - М.: Балас, 2012.
  2. Бунєєва Є.В., Яковлєва М.А. Методичні рекомендації до підручника "Російська мова", 3 клас. - М.: Балас, 2014. - 208с.
  3. Розумовська М.М., Львова С.І., Капінос В.І. та ін. «Російська мова. Підручник для 5 класів. - М.: Дрофа, 2006. - 301 с.
  4. Розенталь Д.Е., Тєлєнкова М.А. Словник-довідник лінгвістичних термінів. - М.: Просвітництво, 1985. - 400с
  5. Ісаєва Н.Е Робочий зошит з російської мови для 3 класу. - М.: Балас, 2012.-78с.

I. Організаційний момент

Логопед. Сяде той, хто запам'ятає та правильно повторить за мною три слова:

Чай, кисіль, компот;

Сік, кава, какао;

молоко, кефір, кава;

Борщ, борщ, борщ;

Какао, сік, кисіль.

ІІ. Повідомлення мети заняття

Логопед. Сьогодні ми виконуватимемо різні дії та складатимемо пропозиції. Підійди до мене, Ніно. Я зав'яжу тобі очі, а ти зроби ковток і вгадай, що випила? Ніна. води.


Логопед. А тепер вилий воду.

Ніна виливає воду.

Діти. Ніна виливає воду.

Пропозицію повторюють 2-3 рази індивідуально, а потім і всі разом.

Логопед. Підійди до мене, Льоня. Налий воду. Що робить Льоня?

Льоня наливає воду.

Діти. Льоня наливає воду.

Пропозицію повторюють 2-3 рази, а потім і всі разом.

Логопед. Подумайте, діти, однакові дії виконали Ніна та Льоня?

Діти. Різні.

Логопед. Правильно. Налити - можна щось: у склянку, в банку, в тарілку. Вилити - можна з чогось: із банки, зі склянки, з тарілки. Подивіться ці напої, що ще можна налити?

Іди, Ігоре, налий молока. А ти, Женю, налий компота.

Діти складають пропозиції про Ігоря та Женю.

Хлопці, а що наливає кухар? Згадайте нашу розмову на початку заняття.

Діти. Кухар наливає суп, борщ, борщ, розсольник і т.д.

Логопед. А що наливає водій?

Діти. Водій наливає бензин.

Логопед. Хлопці, а якщо суп прокисне чи чай охолоне, їх можна вилити? Хто виконає цю дію і розповість нам про неї?

Діти. Маша виливає суп, чай.

Логопед. Послухайте ще раз, як маленькі частини слова на-, допомагають правильно виконати дію.

Потім діти встають і йдуть у природний куточок.

Логопед. Подивіться на квіти. Для того, щоб вони добре росли, їх треба поливати. Візьми лійку, Ніно, полів квіти.

Ніна поливає квіти.

Діти. Ніна поливає квіти.

Логопед. А що поливає садівник, двірник?

Діти складають пропозиції.

Діти. Садівник поливає квіти, клумбу. Двірник поливає стежку, вулицю.

Логопед ще раз звертає увагу дітей, що у слові «поливає» з'являється частина слова по-, що виражає іншу дію.

ІІІ. Гра «Хто найуважніший?»

Логопед. А зараз пограємо. Уважно слухайте і плескайте тільки тоді, коли почуєте, що я називаю частину слова на (ви, по, на, ви, на, по, на).

А тепер ви виправте мої помилки. Частини слова на, ви переплуталися між собою. Вийшли різні дії. Наприклад: Мама поливає суп. Садівник наливає клумбу. Паша поливає молоко. Двірник виливає вулицю.

Діти промовляють речення з правильною дією та інтонаційно виділяють першу частину слова.

Діти складають пропозиції з двох картинок: лікар - ліки, шофер - каністра. Маша – сік, дідусь – чай, садівник – квіти, тато – вода.

Логопед. У вас на столі конверти із картинками. На рахунок "раз" візьміть конверти. На рахунок «два» дістаньте картинки і покладіть їх перед собою, на рахунок «три» складіть речення. У вашому реченні має бути одне зі слів-дей-

ств: наливає, виливає, поливає.

Діти складають пропозиції типу: Мама наливає сік. Батько виливає воду. Лікар наливає ліки. Водій наливає бензин.

Людмила Костіна
Складання пропозицій щодо «живої моделі». Багатозначність слів. Навчання грамоти у старшій групі

Складання пропозицій щодо «живої моделі».

Багатозначність слів.

(старша група)

Завдання

Закріплення знання про пропозицію, вправу в умінні знаходити короткі речення у знайомому тексті.

Формування вміння складати пропозиції щодо «живої моделі».

Формування розуміння багатозначності слів.

Виховання мовної уваги.

Розвиток творчої уяви.

Матеріали та обладнання: настільний театр «Курочка ряба», ведмедик (м'яка іграшка, картки (заготівлі) за кількістю дітей, кольорові олівці).

Безпосередньо освітня діяльність

Здрастуйте хлопці, я думаю, ви всі любите казки, а особливо коли вам її показують. Я пропоную вам подивитися та уважно послухати настільний театр «Курочка ряба».

А тепер сідайте всі за столи, давайте разом знайдемо короткі речення в тексті, які складаються з 2 і 3 слів, і графічно запишемо ці речення в зошит, а я записуватиму на дошці.

Які всі молодці, все правильно зробили, а зараз давайте складатимемо пропозиції щодо «живої моделі», подивіться це ведмедик, скажіть мені, будь ласка, який він (клишоногий, плюшевий). А зараз я оберу, хто з вас буде «ведмедик», хто - «клишоногий». А ви моделюватимете пропозиції:

Косолапий ведмедик.

Ведмедик клишоногий.

Тепер ми додамо дії «сидить» чи «лежать».

Ведмедик клишоногий сидить.

Косолапий ведмедик сидить.

Сидить клишоногий ведмедик.

Я думаю ви втомилися, давай трохи відпочинемо!

Фізкультхвилинка «Буратіно»

Буратіно потягнувся,

Раз нахилився,

Два нахилився,

Троє нахилився.

Руки в сторони розвів -

Ключик, мабуть, не знайшов,

Щоб ключик нам дістати,

Треба на шкарпетки встати.

Ось ми й відпочили і тепер з новими силами розмовлятимемо та гратимемо. Давайте зараз поговоримо про слова та їх значення.

Дивіться, як багато навколо нас різних предметів і кожному дано назву, і він виражений певним словом (стіл, стілець, шафа, іграшка). Але є слова, які називають кілька предметів. Послухайте вірш

Д. Лукича "Ключ".

Багато різних є ключів:

Ключ - джерело серед каміння,

Ключ скрипковий, завитий,

І звичайний ключ дверний.

Скажіть, які ключі бувають? (Діти відповідають). Правильно. Одне слово «ключ» означає багато різних предметів, має багато значень. Це слово багатозначне.

Тепер приготуйте мені свої пальчики, ми з ними теж трохи пограємось.

Пальчикова гімнастика.

Раз два три чотири п'ять.

Вийшли пальці погуляти.

Цей пальчик – найсильніший,

найтовстіший і найбільший.

Цей пальчик для того,

Щоби показувати його.

Цей пальчик найдовший

І стоїть посередині.

Цей пальчик безіменний

Він розпещений самий.

А мізинчик, хоч і малий,

Дуже спритний і удався!

Ось і пальчики наші відпочили і можуть розпочати роботу. Ми з вами пограємося в «Чарівні картки», я зараз роздам вам картки, у кожній картці зображена якась деталь, вам необхідно буде домальовувати картинку та розфарбувати (квадрат, трикутник, прямокутник, прапорець).

Діти, скажіть, що ми сьогодні з вами робили, що вам найбільше запам'яталося (відповіді дітей). Ви сьогодні добре старалися, мені дуже сподобалося, як ви уважно слухали. Щиро дякую за увагу.

Публікації на тему:

Проведення ранкової гімнастики в режимі дня дитсадка займає 5 - 15 хвилин в залежності від віку дітей. Вона надає суттєве.

Диференціація звуків [ч]-[т']». Дидактична гра "Магазин". Складання речень з дієсловом «хотіти»Хід заняття. 1. Оргмомент: сяде той хто назве перший звук у слові (чайка, Чебурашка, чудо, тінь, тина.) 2. Які звуки ви зараз назвали?

Конспект відкритої НОД щодо розвитку мовлення середня «Б» група Тема «Складання описових оповідань з іграшки»Муніципальний дошкільний навчальний заклад Дитячий садок «Сонечко» комбінованого виду КОНСПЕКТ ВІДКРИТОГО ЗАНЯТТЯ З РОЗВИТКУ.

Завдання: Виховувати бажання складати розповідь по картинці. Вчити дітей складати розповідь по картинці, включаючи найточніші слова.

Конспект заняття з математики «Ритм (пошук та складання закономірностей)» (середня група, діти п'яти років)Тема: Ритм (пошук та складання закономірностей) Мета: Сформувати уявлення про ритм (закономірність, уміння у найпростіших випадках).

Конспект заняття з розвитку мови «Упорядкування оповідання з особистого досвіду» різновікова група від 4 до 6 роківПрограмний зміст. Розвивати вміння відбирати для розповіді з особистого досвіду найцікавіше та суттєве; включати до розповіді.



Останні матеріали розділу:

Основний план дій та способи виживання Вночі тихо, вдень вітер посилюється, а надвечір затихає
Основний план дій та способи виживання Вночі тихо, вдень вітер посилюється, а надвечір затихає

5.1. Поняття про місце існування людини. Нормальні та екстремальні умови життєпроживання. Виживання 5.1.1. Поняття про довкілля людини...

Англійські звуки для дітей: читаємо транскрипцію правильно
Англійські звуки для дітей: читаємо транскрипцію правильно

А ви знали, що англійський алфавіт складається з 26 літер та 46 різних звуків? Одна й та сама буква може передавати кілька звуків одночасно.

Контрольний тест з історії на тему Раннє Середньовіччя (6 клас)
Контрольний тест з історії на тему Раннє Середньовіччя (6 клас)

М.: 2019. – 128 с. М.: 2013. – 160 с. Посібник включає тести з історії Середніх віків для поточного та підсумкового контролю та відповідає змісту...