Твір-міркування на тему: "Наша планета Земля". Твір-розмір на тему: "Наша планета Земля" Наша маленька планета земля

Жданова Наталія Василівна,

вчитель початкових класів

МАОУ «ЗОШ №1»

м. Набережні Човни

Предмет:Навколишній світ (ОС «Школа 2100»).

Клас: 2.

Тема урока:"Наша маленька планета Земля".

Тип уроку:урок відкриття нового знання

Ціль:досягнення освітніх результатів за допомогою технології проблемного діалогу Мельникової О.Л., технології оцінювання освітніх досягнень

Д.Д. Данилова.

Завдання:

Удосконалювати предметні вміння: наводити приклади мешканців екосистеми, називати їх роль.

Формувати предметні вміння: називати правила дбайливого ставлення до природи.

Формувати УУД:

- здійснювати корекцію;оцінювати результат діяльності;усвідомлювати рівень засвоєння знань(регулятивні УУД);

Класифікувати за заданою основою; формулювати проблемне питання за допомогою вчителя; висувати гіпотези та їх обґрунтовувати за допомогою вчителя; формулювати пізнавальну мету за допомогою вчителя( Пізнавальні УУД);

- планувати навчальну співпрацю з однолітками (визначати функції учасників); з достатньою повнотою та точністю висловлювати свої думки (комунікативні УУД).

- давати оцінку вчинкам людей (Особистісні УУД).

Обладнання:

Вахрушєв А.А. Навколишній світ. 2 клас. Частина 2. Стор. 88-93

Картинки із зображенням рослин, тварин, бактерій, грибів, людини (у пакетиках на кожній парті)

Аркуш (формату А 4) (Додаток 1)

Клей (1 штука на парту)

Алгоритм самооцінки на листочках

Хід уроку.

Етапи уроку

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

Заплановані результати (метапредметні)

I . Мотивація до навчальної діяльності

(1 хв)

Є одна планета-сад

У цьому холодному космосі.

Тільки тут ліси галасують,

Птахів скликаючи перелітних.

Лише на ній одній цвітуть

Конвалії в зеленій траві.

І бабки тільки тут

У річку дивуються здивовано.

Ви здогадалися, про яку планету йдеться у вірші?

Ось і ми з вами сьогодні поговоримо про нашу планету.

Про планету Земля.

II . Актуалізація знань

(9 хв)

1.Слайд 1. (Тема уроку)

Тема нашого уроку "Наша маленька планета Земля".

- У розділі «Земля – наш спільний будинок» ми дізналися про екосистему.

Хто допоможе згадати, що таке «екосистема»?

Примітка:

Якщо учням важко з визначенням, запропонувати зачитати його на стор. 126.

Можна запропонувати учням знайти визначення на

стор. 5.

Слайд 2. (Визначення екосистеми)

Як називаються мешканці екосистеми, які забезпечують органічними речовинами всіх мешканців екосистеми?

Що ми до них віднесемо?

Яких жителів екосистеми ви знаєте?

Кого ми віднесемо до «їдців»?

Чому їх так назвали?

Що ми віднесемо до «сміттярів»?

Яку роботу вони виконують?

Примітка: у разі утруднення можна запропонувати учням знайти відповідь у підручнику на стор. 5-6, 9 підручника.

Екосистема - спільно живуть живі організми і ділянка землі, на якому вони почуваються як вдома. Ліс, луг, озеро – екосистеми.

Спільно живуть організми і ділянка землі, де вони почуваються як удома, разом утворюють екологічну систему (екосистему).

- «Годівники».

Рослини.

- «Єдоки», «Сміттярі».

- Тварин.

- Вони їдять "годувальників" (рослини).

Гриби, бактерії.

Руйнують сміття: торішню траву, опале листя, рештки тварин.

З достатньою повнотою та точністю висловлювати свої думки (комунікативні УУД).

Урок побудований з використанням мультимедійних матеріалів, що містять презентацію, відеоролик та аудіофайл.

Перегляд вмісту документа
«мій змінений конспект»

Відкритий урок з навколишнього світу 2 клас

Сідуганова Ксенія Володимирівна

Тема уроку: "Наша маленька планета Земля".

Цілі уроку:

    показати, що могутність людини стала така велика, що природа на Землі опинилася в небезпеці через дії людей;

    вивчати самостійно, виявляти проблемну ситуацію, виявляти шляхи її вирішення, відбирати інформацію, необхідну її вирішення.

    Берегти багатства природи у повсякденному житті

    Оцінювати правильність поведінки на природі

Устаткування: підручник з навколишнього світу «Наша планета Земля» 2 кл., ч. 2-а. А.А. Вахрушев, презентація, робочий зошит до підручника О.О. Вахрушев, ролик «Бережи планету».

Хід уроку

Організаційний момент.

Здрастуйте, хлопці та шановні гості! Діти, привітайте, будь ласка, з гостями! Усміхніться один одному. Нехай чудовий настрій триває протягом уроку. Зараз потихеньку сіли і очима перевірили, чи все у вас готове до уроку.

А зараз перевір, друже,

Ти готовий розпочати урок?

Чи все на місці,

Чи все в порядку,

Ручка, книжка та зошит?

Чи правильно сидять?

Чи все уважно дивляться?

Кожен хоче отримати лише позначку «п'ять»!

Урок ми розпочнемо з вірша Людмили Трифонової «Наша Земля блакитна планета», яке нам прочитає _____________________________________

Наша Земля – блакитна планета,
Повітря свіже і сонце одягнене.
Ні, ви повірте,
Землі голубів
Від синяви річок, озер та морів.
Гори, рівнини, ліси та поля –
Все це наша планета Земля.
Вітри співають, з хмарами граючи,
Зливи шумлять.
І від краю до краю
Ви не знайдете чудовішого на світі
Нашої прекрасної та доброї планети!

Актуалізація знань та постановка проблеми.

– На уроках ми з вами говорили про навколишню природу. Згадайте, що таке екосистема?

(Екосистема - це співдружність живої і неживої природи на Землі, в якій всі мешканці почуваються як вдома. Все в природі взаємопов'язане, нічого не пропадає, використовується все; кожен організм виконує свою роль.)

- Скільки професій існує в природі – 3 (їдці, годувальники, сміттярі)

– Хто виконує роль годувальників у екосистемі? Чому?

(Рослини, оскільки вміють створювати органічні речовини, у тому числі складаються всі живі організми.)

– Яка роль в екосистемі тварин?

(Тварини в екосистемі виконують роль їдків.)

– А хто є сміттярем?

(Сміттярі – це гриби, бактерії, деякі комахи)

– Скажіть, чи потрібна допомога з боку людини в екосистемі?

(Екосистема може існувати як завгодно довго без допомоги людини)

- Хлопці, назвіть планету, на яку ми живемо. (Земля)

Тож яка вона наша планета Земля? Назвіть по 1 ПРИЛАГ.

– Планета наша велика чи маленька? Цю проблему ми і вирішуватимемо.

(Дошка Наша ___________ планета Земля.) (листок зі словом – велика та маленька)

Для того щоб визначити маленька чи велика наша планета, я пропоную вам низку висловлювань, якими ми користуватимемося протягом усього уроку. Якщо ви вірите у цей вислів, то у графі до читання ставите +, якщо не вірите -

Прийом «Вірні та невірні висловлювання»Додаток 2 .

– Заповніть таблицю «Чи вірите ви, що…».

- Нагадую: якщо ви вірите, ставите знак "+", якщо немає "-" у графі до читання

, п/п

Чи вірите ви?

До читання

Після читання

На нашій (маленькій)(слово приховано до виведення уроку) планеті всім вистачить місця, якщо кожен навчиться її берегти.

Давайте прочитаємо запитання. Учень зачитує запитання.

Діти, заповніть таблицю. На всю роботу маєте 1 хвилину.

Хлопці, час минув. Відкладіть ручки, підніміть очі. Як ви відповіли на одне запитання? (Запитати кілька учнів – відповіді різні). Прочитати друге питання – відповіді різні.

- ДИВІТЬСЯ ПИТАННЯ ОДИН, А ВІДПОВІДІ РІЗНІ. Чому? (треба з'ясувати та вирішити)

– Шукати потрібну інформацію самотужки складно і тому ми разом спробуємо відповісти на питання, які у нас були в таблиці.

Спільне відкриття знань.

Хлопці відкладіть на час таблички. Щоб заповнити графу в таблиці «після читання», нам необхідно ознайомитися з текстом підручника.

Розгляньте ілюстрації на 88 і скажіть, чи зможе людина все необхідне для життя отримувати з природи? Щоб відповісти на це питання, назвіть усі предмети, які ви бачите на лівій картинці. Всі ці предмети можна поділити на кілька груп. На які групи ми їх поділимо? (їжа, одяг, житло, речі) Подивіться перший предмет (кам'яний будинок) З якого речовини складається цей предмет? (з каменю). Звідки ми беремо камінь? (З природи)

(кільце – із золота – рідкісний метал видобувається в мідних та поліметалевих рудах – у природі з надр Землі (корисні копалини); машина - з металу, скла, гуми, пластика – гума та пластик у природі з нафти (корисна копалина), залізо – залізна руда в природі (з надр Землі), скло - кварцовий пісок, що плавиться при температурі 1700 градусів, а кварц - це найпоширеніший з мінералів у природі, комп'ютер - складається з пластику (нафти), металу, дорогоцінних металів - все в природі одяг - використовується шерсть кози, кролика, шерсть лам, з акрилу (синтетичне волокно вироблене з нафти), з натуральних бамбукових волокон, льону (натуральне волокно), бавовни (натуральне волокно виготовляється з рослини бавовник, шовк - нитки; продукти – хліб – пшениця – вирощується у природі. Молоко, яйця, м'яса – дають тварини.)

То який ми зробимо висновок? (У процесі відповідей діти приходять до висновку: всі продукти, речі, житло – все отримано від природи. Без неї ми не змогли б жити. Люди самі роблять речі з того, що беруть у природи.)

Давайте порівняємо ваш висновок та висновок на сторінці підручника (нижній абзац). Порівняйте вашу відповідь до читання в таблиці та заповніть таблицю після читання. Підніміть руки ті, у кого збіглася відповідь до читання та після читання з висновком на сторінці підручника? Молодці! У кого відповіді не зійшлися, обов'язково ознайомтеся з текстом підручника.

ФІЗМИНУТКА

Хлопці, як вигадаєте, чи все природі подобається у поведінці людини? Чи добре вона почувається при цьому? (Люди беруть із природи те, що їм потрібно, віддають їй сміття. Природі це звичайно не подобається. Природа почувається погано.) Поясніть чому природі погано (відповіді дітей)

Вчитель: Зростають міста, людина освоює нові незаселені території, засіває поля, вирубує дерева. А що відбувається із природними екосистемами? Давайте подивимося на ілюстрації внизу стор 91. Що зображено праворуч? (ліс, дерева, тварини, рослини, сміттярі)

Чи зможе на цьому малюнку екосистема існувати як завгодно довго? (В екосистемі є все, що потрібне для життя і немає нічого зайвого). А тепер подивіться на малюнок праворуч. Чому ліс перестав бути екосистемою, коли в ньому оселилося дуже багато людей? (З'явилося багато шкідливих речовин, відходів. Екосистема з ними не справляється.)

Прочитайте висновок у підручнику.

Вчитель: Повернімося до нашої таблиці. Тепер ми можемо відповісти на 2 та 3 висловлювання у графі «після читання». Чи можуть люди обійтися без природних екосистем? (Ні, не зможуть) Чи навчився людина жити не залишаючи свої руйнівні сліди в природі (поки ні) Підніміть руки ті, у кого відповіді зійшлися. Молодці! Ті, хто помилився заповнити таблицю «до читання» не забудьте перечитати параграф і закріпити свої знання.

Проблемне питання.

Вчитель: Хлопці, у 3 висловлюваннях ми відзначили, що людина поки що не навчилася жити не залишаючи свої руйнівні сліди в природі. Невже наша планета справді загине? Як нам їй допомогти? ( Треба берегти природу)

Вчитель: Молодці, хлопці!

Вчитель: Хлопці, а тепер давайте попрацюємо у парах. Перш ніж почнемо працювати пригадаємо правила роботи у парі:

Працювати дружно

Відстоювати свою точку зору.

Пропоную вам прочитати уривок із статті про руйнівний вплив людини на природу. Знайдіть статтю на ваших партах. Прочитайте її та подумайте про те, яка все-таки наша планета – маленька чи велика? Відповідь знайдете у тексті. На роботу даю вам дві хвилини.

проблем

Вчитель: Хлопці, прочитавши статтю, що тепер скажете про те, яка наша планета Земля? Повернімося до нашої теми уроку? Наша планета Земля маленька чи велика. Як нам допомогла стаття з цього питання, що ви можете сказати? (Наша планета все-таки «маленька», тому негативний (поганий) вплив людини на природу з'являється всюди, навіть океан не приховує руйнівних наслідків дії людини). (Відповідь від кількох пар)

Перемістити картку – маленька до теми уроку, закріпити на дошці.

Вчитель: Хлопці, повернімося до нашої таблиці. У нас залишилося не заповненим останнє висловлювання - На нашій планеті _____________ всім вистачить місця, якщо кожен навчиться її берегти. Яке слово потрібно вставити у висловлювання? (Маленька – зачитати вислів) Заповніть таблицю у графі після читання. Чи згодні ви тепер із цим висловом, який знак поставите + чи -? (Ліно, як ти відповіла на цей вислів до читання і після читання) Підніміть руки ті, у кого збіглися відповіді «після читання» та «до читання»? Молодці!

Самостійне застосування знань

Як ми зможемо допомогти нашій маленькій планеті в даний час? Самостійно прочитайте у підручнику на с 92, як зберегти цілу планету – Правила дбайливого ставлення до природи.

А тепер пограємо у гру «Хто швидше!». Перша парта (1,2,3 ряд) повинна написати відсутні слова і передати другу парту. Друга парта вписує потрібні слова та передає на третю парту тощо. Як тільки ряд закінчує свою роботу, закріплює її на дошку. Виграє та команда, яка виконала роботу швидше та правильніше за всіх.

    Вчасно вимкнене світло – ти збережеш вугілля на електростанції та чисте повітря.

    Закривай кран – і ти збережеш прісну воду.

    Полагодь річ – і ти заощадиш природний матеріал, з якого вона зроблена.

    Не сміття - багато штучних матеріалів природа не зміє переробити сама.

    Викинь сміття, сортуй його, розкладай різні баки - з нього знову зроблять корисні речі.

    Потрібно берегти природу!

А тепер пропоную подивитися ролик про те, як важливо берегти природу.

Додаток: (якщо залишиться час)

Розгляньте малюнки на дошці. Спираючись на ці малюнки, вставте в текст пропущені слова.

Можливо, ви запитаєте: а чи буде природі гірше, якщо я, збираючи горіхи, зламаю кілька гілок, чи зірву всього 3-4 квітки, чи зловлю одного-єдиного метелика?
Так, природі буде гірше! Кожна зламана даремно _(гілка)__________, кожна зірвана _(квітка)___________, кожна спіймана ___(метелик)_______________ - це маленька рана, завдана природі. І якщо одну таку рану завдаси ти, іншу – твій товариш, що станеться з природою?

- Відкрийте робочі зошити із 72 №1, 2.

Пора б людству зрозуміти,
Багатства у природи відбираючи,
Що Землю теж треба охороняти,
Вона як ми – така ж жива.

Який висновок зробимо, вивчивши нову тему?

(На нашій планеті всім вистачить місця, якщо кожен навчиться її берегти!) Люди повинні захищати та охороняти природу, бо ми можемо жити лише у природі, використовуючи її багатства.

Давайте послухаємо чудовий вірш О. Шквалової. Запрошую Айслу, Андрія, Данила, Сабіну та Сашу.

1-ий учень.

І раптом зітхнув він, як живий,

І шепочуть мені материки:

Ти бережи нас, бережи!

3-ий учень.

Сумує глибока річка,

Ти бережи нас, бережи!

2 - ой учень

У тривозі гаю та ліси,

Роса на травах, як сльоза!

І тихо просять джерела:

Ти бережи нас, бережи!

4-ий учень

Зупинив олень свій біг:

Будь людиною, людина!

В тебе ми віримо – не збреши,

Ти бережи нас, бережи!

5-ий учень

Дивлюся на глобус – куля земна,

Такий прекрасний та рідний!

І шепочуть губи на вітрі:

Я збережу вас, збережу!

Домашнє завдання:

    Прочитайте пункт 31 «Наша маленька планета Земля».

    Бажаючі (додаткове завдання) Складіть питання, які ви могли б поставити під час повторення сьогоднішньої теми на наступному уроці. Пам'ятайте, що ми можемо ставити запитання, на які можна відповісти «Так-ні», і є питання, які потребують міркувань.

    Вивчіть правила дбайливого ставлення до природи.

Підсумок уроку.

- Вчитель: Давайте підіб'ємо підсумок нашого уроку.

Як людина впливає на природу?

Як ви можете допомогти природі?

Що нового ви дізналися на уроці?

Де знадобляться ці знання?

Чи важко було на уроці?

Що вас здивувало?

Що було цікаво?

Що я вмію?

Дякую за урок! Хлопці, усі молодці!

Перегляд вмісту презентації
«презентація»


  • це співдружність живої та неживої природи на Землі, в якій усі мешканці почуваються як удома. Все у природі взаємопов'язане, нічого не пропадає, використовується все; кожен організм виконує свою роль.

Роль живих організмів в екосистемі

  • Їжаки Кормільці Сміттярі

Тема урока: Наша планета Земля.


, п/п

Чи вірите ви?

Все, що потрібне людині, він отримує з природи.

До читання

Люди можуть обійтись без природних екосистем.

Після читання

Людина навчилася жити не залишаючи свої руйнівні сліди у природі.



Спільне відкриття знань

Все, що потрібно людині, вона отримує з природи.

Чи завдає людина шкоду природі?

Люди часто беруть із природи те, що їм потрібно, а віддають їй сміття.


Спільне відкриття знань

Чому ліс перестав бути екосистемою, коли в ньому оселилося дуже багато людей?

Екосистема не справляється із відходами людини.


  • Люди повинні захищати та охороняти природу, тому що ми можемо жити лише в природі, використовуючи її багатства.

  • Працювати дружно
  • Бути уважними один до одного, ввічливими
  • Не перебивати, а вислуховувати думку свого співрозмовника.
  • Відстоювати свою точку зору.

  • До початку 21 століття світ підійшов з величезним багажем сміття, яке опинилося в океанах. Вже зараз можна говорити, що це одна з найсерйозніших проблем сучасності, оскільки вся екосистема опинилася під загрозою зникнення. Наша планета стала справді «маленькою», бо навіть на найдальших безлюдних островах, де не мешкають люди, виявляється, можна знайти уривки мереж, пластикові пляшки та інші відходи, які викидає океан.

, п/п

Чи вірите ви?

До читання

Все, що потрібне людині, він отримує з природи.

Після читання

Люди можуть обійтись без природних екосистем.

Людина навчилася жити не залишаючи свої руйнівні сліди у природі.

На нашій _______________ планеті всім вистачить місця, якщо кожен навчиться її берегти.



Правила дбайливого ставлення до природи.

Запам'ятайте:




Застосовуємо знання

Виберіть поради, які допоможуть зберегти багатства природи.

Все сміття вивозити на звалища

за місто.

Вимикати світло, виходячи із кімнати.

Воду в крані можна не закривати,

її ж у нас багато.

Рідкісні види тварин та рослин зберігати та розводити у заповідниках.

Менше вирубувати лісів та більше висаджувати нових дерев.

1 4 2 3 4 3

– Отже, нас цікавить, коли людина відокремилася від екосистеми і стала впливати на неї.

– Перегляньте с. 118–119 і скажіть, які здобутки людства нам знадобляться.

Діти переглядають дані.

(Ми вважаємо, що нам знадобляться пункти з 1 по 13. Але багато тут пропущено.)

– Згадайте, що саме пропустили.

– Що спочатку ми маємо зробити? (Ми повинні включити додаткові події.)

– Діти, розмістіть дані картки на ігровому полі. Д ети отримують по 3-4 картки на команду і розподіляють їх по ігровому полю біля дошки.

Картки:

* Людина - погано пристосований вигляд. Він може жити у вузьких кліматичних рамках: від +15 до +350 С. Не здатний більше ніж п'ять діб обходитися без води. Не має розвиненої мускулатури. Швидкість пересування – 10-15 км/год. Немає інструментів захисту або нападу: іклів, нігтів, захисного панцира. Не дуже розвинені органи чуття: погано бачать уночі, нюх і слух набагато слабші, ніж в інших ссавців. За рік народжується одне, рідше два дитинчата.

* Протягом довгих тисячоліть своєї історії видобуток предків людини становили лише хворі, ослаблі тварини. Він не здатний був завдавати особливої ​​шкоди стадам диких тварин. Предки людини були всеїдні і харчувалися значною мірою рослинною їжею.

* 15 тис. років тому людина навчилася новому способу полювання. Він освоїв технологію масового загону. Багато людей, діючи злагоджено, оточували стадо копитних чи мамонтів і, лякаючи їх криками та вогнем, гнали у бік величезної ями-пастки чи яру. Там добивали ослаблених тварин. Мисливці стали добувати найбільших і найкрасивіших тварин, більшість яких використовувалася як як їжа. З кісток мамонтів та їхніх дитинчат робилися величезні житла.

* Землеробство та скотарство (сільське господарство) з'явилося приблизно 10 тис. років тому. І тому людині важливо було звільнити від лісу великі ділянки суші. На місці степів і прерій найпростіше можна було влаштувати пасовище чи поле.

* Приблизно 5 тис. років тому давні люди почали шлях далеких мандрівок. Причиною їх найчастіше виступали пошуки нових родючих земель та їхнє завоювання чи торгівля з далекими країнами.

* 700 років тому Марко Поло здійснив свій дивовижний похід до Китаю та Індії і повернувся морським шляхом до Італії.

* Вже 600 років тому в Європі зникли букові ліси. Замість них людина почала розводити діброви. Жолуди йшли на корм свиням.

* 500 років тому зробив свій піший похід у країни.

* Близько 500 років тому Васко да Гама відкрив морський шлях навколо Африки до берегів Індії.

* Більше 400 років тому Магеллан здійснив навколосвітню подорож.

* Майже 400 років тому конкістадори стали освоювати простори Америки. Вони підкоряли місцевих жителів. Розчищали місця для пасовищ та полів, завозили звичних їм тварин. Разом з цим з Африки в Америку везли рабами негрів, влаштовували полювання заради забави на тварин Африки та Америки. Привозили до Європи нові рослини та тварин, які на цій території не мали природних ворогів.

* Менше 400 років тому Янцзон вперше опинився біля північного берега Австралійського континенту. Після нього Тасман та Кук продовжили дослідження південної землі. Освоювати австралійські землі стали за тим самим сценарієм. Нові мешканці привезли безліч тварин та рослин на цю землю.

* Менше 400 років тому Семен Дежнєв здійснив своє плавання Північним Льодовитим океаном і пройшов між Азією та Америкою. Почалося активніше освоєння Сибіру.

* 300 років тому Європу завоював картопля. Він був і універсальним кормом для тварин. Бук виявився більш придатним для обігріву житла. Водночас були потрібні сосна та ялина як більш придатні матеріали для будівництва.

* Менш 200 років тому Фаддей Беллінсгаузен та Михайло Лазарєв уперше ступили на землю Антарктиди.

* Менш 100 років тому Руал Амудсен та Роберт Скотт, змагаючись, вирушили до Південного полюса. Першим прийшов Амудсен. А Скотт із залишком своєї експедиції загинув по дорозі назад.

- Давайте перевіримо, що ж у нас вийшло. ( Діти перевіряють виконання завдання.)

– Тепер треба зрозуміти, як це пов'язано із екосистемою. Важливо вирішити, коли людина перестала бути її учасником. (Ми вважаємо, що до того, як людина не вигадала новий спосіб полювання, вона жила за законами екосистеми.)

– Спробуємо визначити деякі спільні кроки у розвитку людства, аналізуючи новий спосіб полювання.

Можна запропонувати дітям із кількох варіантів відповідей вибрати ті, які відповідають завданням їхньої групи. В даному випадку можна розділити клас на групи:

1-я група - що відбувається з людьми;

2-я група - що відбувається з тваринами;

3-я група – що відбувається із рослинами;

4-та група - що відбувається з ґрунтом.

1-ша ситуація. Новий спосіб полювання.

– Люди почали організовано полювати на копитних та мамонтів. ( 1-я група)

– Зникли копитні та мамонти. Нема чого їсти хижакам.

(2-я група)

– Рослини ніхто не їсть і не розносить їх насіння.

(3-я група)

– Сміттярі не справляються зі збиранням померлих тварин та рослин. (4-а група)

– Людям нема на кого полювати. Вони шукають нове місце полювання. (1-а група)

– Природа заліковує рани. (Всі групи)

2-га ситуація. Виникнення сільського господарства.

– Люди вирубують ліси чи палять їх. Тварини поїдають траву та витоптують сходи. (1-а група)

– Нема де жити дикою твариною. (2-я група)

– Гинуть дикі рослини. (3-я група)

– Сміттярі не встигають відновлювати родючість ґрунтів. Ґрунти виснажуються. (4-а група)

– Люди шукають нові землі. (1-а група)

– Природа заліковує рани. З'являються пустелі та починають розростатися. (Всі групи)

3-я ситуація. Освоєння нових земель.

– Люди привезли нові види тварин та рослин. (1-а група)

- Витиснення корінних тварин. (2-я група)

- Витиснення корінних рослин. (3-я група)

- Порушення екосистеми. (Всі групи)

– Люди починають боротися з привезеними тваринами та рослинами за допомогою завезення їх природних ворогів. Усвідомлюють наявність законів екосистеми і свою роль цьому процесі: понад сто років тому з'явилася наука екологія.

(1-а група)

– Чи зможемо ми відповісти на запитання, які викликали у нас скруту?

1. Чи завжди людина не була учасником екосистеми?

2. Коли він почав порушувати життя екосистеми?

3. Чи відразу людина зрозуміла, що вона впливає на природу і втручається в життя екосистеми?

Діти радяться і діходять висновку.

1. Від 20 млн. років тому до 15 тис. років тому людина була учасником екосистеми. Він полював, як інші хижаки, і займався збиранням, як травоїдні.

2. 15 тис. років тому людина навчилася новому способу полювання і перестала жити за законами екосистеми.

3. Понад 100 років тому виникла наука екологія. Тепер людина почала усвідомлювати закони екосистем та свою роль у взаємодії з природою.

– Перевірте наші висновки матеріалом підручника. Яка ще проблема там обговорюється? (З появою міст та промисловості з'явилося багато сміття. Людина стала забруднювати і неживу природу.)

– Що ви пропонуєте зробити, щоб покращити ситуацію? (Люди повинні захищати та охороняти природу, тому що ми можемо жити тільки в природі, використовуючи її багатства.

– Кожна людина може навчитися допомагати природі: вчасно вимикати світло, кран у ванній кімнаті, берегти дерева.

– Якщо б правила дбайливого ставлення до природи виконували всі люди, природа була б збережена.)

– Перевірте текст на с. 92–93 підручники.

Максимум

– Тепер нам лишилося завершити оформлення ігрового поля. Це можна зробити і після уроку .

* Важлива частина роботи – заповнення ігрового поля, оскільки дітям треба буде продумати розподіл стрілок на ігровому полі. Але можна залишити й наявні стрілки.

- Що ми робили?

- Яке вміння формували?

Урок навколишнього світу на тему

"Наша маленька планета Земля"

Мета уроку:показати учням, що природа Землі опинилася у небезпеці через дії людей.

Завдання.

Особистісні:

Внутрішня позиція школяра лише на рівні позитивного ставлення до занять з курсу «Навколишній світ», до школи;

Інтерес до пізнання навколишнього світу

Предметні:

Дізнаватись державну символіку Російської Федерації;

Дотримуватися правил екологічної поведінки в школі, в побуті (економія води, та електроенергії, збирання сміття) та природному середовищі.

Регулятивні:

Виконувати навчальні дії в усному та письмовому мовленні;

Пізнавальні:

Будувати повідомлення у усній формі;

Знаходити відповідь у тексті на поставлене запитання;

Встановлювати причинно слідчі зв'язки у досліджуваному колі явищ;

Виділяти інформацію з текстів відповідно до завдання, що вивчається.

Комунікативні:

Вибирати адекватні мовні засоби у діалозі з учителем;

Будувати зрозумілі для партнера висловлювання;

Вміти домовлятися, приходити до спільного рішення

Тип уроку:Урок вивчення нового матеріалу

Засоби навчання:комп'ютер, проектор, карта, картки, диск «Кирило та Мефодій»

Хід уроку

Етапи уроку

Діяльність

учнів

Діяльність

вчителі

Заплановані результати

УУД

I. Мотивація до навчальної діяльності

Цілі:перевірка готовності учнів, їх настрою працювати

Сідають, усміхаються один одному.

Записують число. Класна робота.

Сідайте усі. Ви відпочили на перерві. А тепер покажіть, з яким настроєм сіли на урок. (Показують смайликами)

Особистісні : позитивне ставлення до школи та навчальної діяльності.

I I. Актуалізація знань

1. Повторення.

2. Робота у групах.

3 Узагальнення.Слово вчителя як виконали завдання.

Відповідають на запитання. Працюють на карті.

1-3 група

Складають із мозаїки герб та прапор Росії.

4 група- працюють по диску 6, 7, 8 (Знаходять прапор Росії та зафарбовують)

Яку тему вивчали на минулому уроці? (Росія- наша Батьківщина)

Згадаймо, що ми знаємо.

Як називається наша країна? Покажіть на карті

На якому материку перебуває Росія? Показати на мапі.

(Євразія)

У яких теплових поясах є Росія? Показати на мапі.

(Холодний, помірний).

Покажіть столицю Росії.

Назвіть символи країни (герб, прапор, гімн)

Коли виповнюється гімн країни?

Перевірка роботи груп.

Узагальнює, як виконали завдання.

Регулятивні УУД:

Приймати та зберігати навчальне завдання;

Враховувати виділені вчителем орієнтири дії у навчальному матеріалі;

Брати участь у навчальному співробітництві.

Пізнавальні УУД:

Комунікативні:

Вміння домовлятися, дійти спільного рішення;

Формулювати власну думку.

III. Формулювання теми уроку,

Цілі: - підведення дітей до формулювання теми та постановки завдань уроку.

4.Робота зі слайдом.

Повторюють знання про екосистему, визначають роль живих і неживих організмів у ній.

Формулюють тему уроку

Працюють за слайдом, обговорюють поведінку дітей. Формулюють проблемне питання уроку.

-Як називається планета, де ми живемо? (Слайд «Планета)

Працюючи за розділом «Наша планета-Земля». ми з вами говорили про навколишню природу.

Згадайте, що таке екосистема? (Екосистема - це співдружність живої і неживої природи на Землі, в якій всі мешканці почуваються як вдома. Все в природі взаємопов'язане, нічого не пропадає, використовується все; кожен організм виконує свою роль.)

– Яку роль в екосистемі виконують рослини? (Рослини-годувальники, тому що вміють створювати органічні речовини, з яких складаються всі живі організми.)

Яка роль екосистемі у тварин? (Тварини в екосистемі виконують роль їдків.)

А хто є сміттярем? (Сміттярі – це гриби, бактерії, деякі комахи). Яка їхня роль?

Скажіть, чи потрібна допомога з боку людини в екосистемі? (Екосистема може існувати як завгодно довго без допомоги людини).

Хлопці, ви любите бувати на природі? А чому?

Припустимо, що це ми прийшли на галявину і побачили дітей. Обговоріть ситуацію. (Працюють по слайду).

До кінця уроку ми маємо дати відповідь на питання: Як зберегти природу?

Тож яка тема нашого уроку? (бережне ставлення до природи)

Які джерела допоможуть відповісти на запитання уроку? (Можемо це дізнатися від вчителя, підручника, робочого зошита, презентації)

Пізнавальні УУД:

Будувати повідомлення у усній формі;

Аналізувати об'єкти, що вивчаються, з виділенням суттєвих і несуттєвих ознак.

- моделювання розв'язання проблеми;

Регулятивні:

Враховувати виділені вчителем орієнтири дії у навчальному матеріалі;

Приймати та зберігати навчальне завдання;

Комунікативні:

Будувати монологічне висловлювання;

Сприймати іншу думку та позицію.

III .Рішення навчальної задачі.

Ціль:виявлення учнями нових знань, розвиток уміння знаходити відповіді на проблемні питання, підведення дітей до самостійного висновку способу дії з інформацією

2. Розв'язання задач уроку

-Узагальнення по роботі 1 групи.

Узагальнення по роботі 2 групи.

Узагальнення по роботі 3 групи.

Узагальнення по роботі 4 групи

Фізхвилинка

Працюють за картками у групах.

1 групапрацює за підручником стор. 88

Відповідає питанням:

2група

Працює за підручником стр.89

і відповідає на запитання:

3 група

Працює за підручником стор.90

та відповідає на запитання

:

4група

Працює за підручником стор.91

та відповідає на запитання

:

Вирішуємо завдання уроку.

Об'єдналися у групи.

1 група

Відкрийте підручник на сторінці 88.

Прочитайте текст на сторінці підручника (нижній абзац).

Дайте відповідь на питання: Які природні багатства використовуються для виробництва цих предметів (з'єднай стрілками)?

Висновок

Отже, звідки отримує людина те, що має?Все одержує від природи). А людина шкодить природі?

2група

Відкрийте підручник на сторінці 89

Дайте відповідь на питання: Чому давні люди не завдавали шкоди природі?

3 група

Відкрийте підручник на сторінці 90.

Розгляньте малюнки, прочитайте текст.

Дайте відповідь на питання: Чи можуть люди обійтися без природних екосистем? Чому?

Висновок вчителя:

Людина усвідомлює існування законів екосистеми, починає розуміти, порушення цих законів призводить до непоправних наслідків. Які це наслідки?

4група

Відкрийте підручник на сторінці 91.

Розгляньте малюнки, прочитайте текст.

Дайте відповідь на питання: Чому ліс перестав бути екосистемою, коли в ньому оселилося багато людей?

Висновок

Поки людей мало, вони просто переселялися на нове місце. Але коли їх побільшало, планета виявилася маленькою для спільного співіснування людини та природи. Людина стала втручатися у життя екосистем. Природні екосистеми не справляються із відходами людини. Природа не вміє переробляти сміття.

Комунікативні: - співробітництво у пошуку та виборі інформації;

Регулятивні :

Враховувати виділені вчителем орієнтири дії у навчальному матеріалі;

Приймати та зберігати навчальне завдання;

Виконувати навчальні завдання в мовленні.

Пізнавальні УУД:

Будувати повідомлення у усній формі;

Використовувати знаки, символи, дані в навчальному матеріалі.

IV. Закріплення нового

Ціль: - освоєння способу дії з здобутими знаннями у практичній діяльності

3.Робота в робочому зошиті стор. 72-73. за групами.

4.Робота в парах.

Висновок щодо вивченого.

Виконують завдання у зошиті за рівнями.

Складають правила, як зберегти природу.

Працюють із підручником, читають правила.

Учні згадують питання уроку, роблять висновок, що треба берегти природу. Порівнюють свій висновок із підручником.

Учням дається завдання за рівнями.

Складіть та поясніть правила дбайливого ставлення до природи.

Прочитайте правила дбайливого ставлення до природи на сторінці 92-93

Звичайно, турбота про збереження видів, що вимирають, важлива, але вона далека часом від нашого звичайного життя. Можна чудово знати рідкісні види живих організмів і одночасно забувати регулярно вимикати світло в порожній кімнаті або кран з водою в шкільній їдальні.

Адже останнє значно важливіше, оскільки саме від виконання всіма нами елементарних норм збереження ресурсів залежить майбутнє нашої планети.

Повернемося до питання уроку(Як зберегти природу)

Який висновок зробимо ми, вивчивши сьогоднішній матеріал?

Відкрийте підручник на сторінці 93. Прочитайте висновок у підручнику. Порівняйте.

Пізнавальні:

Користуватись знаками, символами, наведеними у навчальній літературі;

Будувати повідомлення в мовленні.

Регулятивні:

Приймати встановлені правила у плануванні та контролі способу рішення;

Брати участь у навчальному співробітництві.

Комунікативні:

Формулювати власну думку та позицію;

Будувати зрозумілі для партнера висловлювання;

Уміння домовлятися, дійти спільного рішення.

VI . Рефлексія навчальної діяльності на уроці

Цілі : - Співвідношення поставлених завдань із досягнутим результатом.

Дають самооцінку своєї роботи на уроці.

Що нового впізнали?

Де знадобляться ці знання?

Відповіли на запитання уроку?

Дає домашнє завдання.

Регулятивні:

Адекватно приймати оцінку своєї роботи вчителями, товаришами.

Особистісні :

Розуміння причин успіху у навчанні.

Урок навколишнього світу, у 2 класі з ОС «Школа 2100 »

Тема: Наша маленька планета Земля.

Цілі уроку:

1 – я лінія розвитку – знайомство з цілісною картиною світу.

    Показати дітям, що могутність людини стала така велика, що природа на Землі опинилася в небезпеці через дії людей.

2-я лінія розвитку - вміти визначати своє ставлення до світу.

2)Берегти багатства природи у повсякденному житті.

3)Оцінювати правильність поведінки у природі.

Устаткування: підручник з навколишнього світу «Наша планета Земля» 2 кл., Ч.2-а. А.А.Вахрушев, робочий зошит до підручника, малюнки, що ілюструють приклади позитивного та негативного ставлення людини до природи, природоохоронні плакати, малюнки рослин та тварин Червоної книги.

Організаційний момент

Сьогодні на уроці ми вирішуватимемо справжні світові проблеми. Ви багато чого дізналися, зробили чудові роботи, стали краще розуміти закони природи. Сьогодні ми підіб'ємо підсумок нашої роботи.

Станьте ближче один до одного, візьміться за руки, хором повторіть слова

«Природа – сад, і люди в ньому – квіти,

Не збережеш її - не житимеш і ти»

Актуалізація знань та постановка проблеми.

Протягом усього навчального року ми з вами говорили про навколишню природу. Згадайте, що таке екосистема?

(Екосистема - це співдружність живої і неживої природи на Землі, в якій всі мешканці почуваються як вдома. Все в природі взаємопов'язане, нічого не пропадає, використовується все; кожен організм виконує свою роль.)

Хто виконує роль годувальників у екосистемі? Чому?

(Рослини, оскільки вміють створювати органічні речовини, у тому числі складаються всі живі організми.)

Яка роль екосистемі у тварин?

(Тварини в екосистемі виконують роль їдків.)

А хто є сміттярем?

(Сміттярі – це гриби, бактерії, деякі комахи)

Скажіть, чи потрібна допомога з боку людини в екосистемі?

(Екосистема може існувати як завгодно довго без допомоги людини)

А чи людина може обійтися без природи?

(Діти висловлюють свої припущення)

А чи була людина раніше членом екосистеми? Ми вже говорили на цю тему.

(Так, спочатку він жив за тими ж законами, що й усі живі істоти планети)

Коли він почав порушувати життя екосистем?

(Важко відповісти це питання, треба розібратися.)

Чому буде присвячено наш урок?

(Як людина була пов'язана з природою в минулому і як впливає на неї тепер.

І чому планета Земля маленька)

Як називається тема уроку?

Спільне відкриття знань (робота у групах)

Щоб розібратися в цьому скрутному питанні, нам необхідно розбитися на 4 групи і відповісти на запитання:

Як людина була пов'язана з природою в минулому?

Картка №1, малюнки та с.89підручника. (1 група)

Протягом довгих тисячоліть від 20 млн. років до 15 тис років тому видобуток предків людини становили лише хворі та ослаблі тварини. Він не міг завдавати особливої ​​шкоди стадам диких тварин. Предки людини були всеїдні і харчувалися переважно рослинною їжею, займаючись збиранням трав, ягід, грибів.

Картка №2 та малюнки: «Полювання на мамонтів», «Стародавнє житло людини» та ін. (2 група)

15 тис. років тому людина навчилася новому способу полювання. Багато людей, діючи дружно, оточували стадо копитних чи мамонтів і, лякаючи їх криками та вогнем, гнали у бік ями-пастки чи яру. Там добивали ослаблених та поранених тварин. Мисливці стали добувати найбільших і найкрасивіших тварин. М'ясо вживали в їжу, зі шкіри шили одяг, а з кісток мамонтів та їхніх дитинчат будували житла.

Картка №3 та малюнки, с.89 підручника (3 група)

Землеробство та скотарство (сільське господарство) з'явилося приблизно 10 тис. років тому. І тому людині важливо було звільнити великі ділянки суші, тому ліс нещадно вирубували. Дикою твариною стало ніде жити. Великі череди свійських тварин витоптували і з'їдали траву в степах. Гинули дикі рослини. Щоб збирати багатий урожай, землеробам доводилося кидати виснажені землі та освоювати нові. Скотарі переганяли стада на нові пасовища, знищуючи степи та прерії.

Картка №4 та с. 90 підручника (4 група)

Як він почав порушувати життя екосистеми?

Приблизно 5 тис. років тому давні люди почали подорожувати. Причиною найчастіше були пошуки нових родючих земель. 70 років тому Марко Поло здійснив свій дивовижний похід до Китаю та Індії. 500 років тому здійснив виття піший похід до країн Сходу Афанасій Нікітін. Понад 400 років тому Магеллан здійснив кругосвітню подорож. Майже 400 років тому європейці почали освоювати простори Америки. Вони розчищали місця для пасовищ та полів, завозили звичних їм тварин. Влаштовували задля забави полювання на тварин Африки та Америки. Привозили до Європи нові рослини та тварини, які на цій території не мали природних ворогів. А потім почали боротися із привезеними тваринами за допомогою завезення їх ворогів, витісняючи місцевих тварин)

Тепер спробуємо відповісти на складні питання, які у нас виникли.

Коли людина була членом екосистеми?

(1-а група. Від 20 млн. років до 15 тис. років тому людина була учасником екосистеми. Він полював, як інші хижаки, і займався збиранням, як травоїдні.

Коли він почав порушувати життя екосистем?

(2-а група. 15 тис. років тому людина навчилася новому способу полювання та перестала жити за законами екосистеми. Зникли копитні та мамонти. Дикі рослини ніхто не їв і не розносив їх насіння. Людям нема на кого полювати. Вони шукають нові місця для полювання.)

Як він почав порушувати життя екосистеми?

(3-я група.Стародавнім людям необхідно багато їжі, і тому вони почали займатися землеробством та скотарством. Люди вирубують ліси. Нема де жити дикою твариною, гинуть дикі рослини.

Сміттярі не встигають відновлювати родючість ґрунтів. Ґрунти виснажуються. Люди шукають нові землі.)

(4-а група . Люди привезли з далеких країн нові види тварин та рослин, які не мали природних ворогів. Потім почали завозити цих тварин природних ворогів, витісняючи місцевих тварин. Порушився зв'язок в екосистемі)

Отже, людина усвідомлює існування законів екосистеми, починає розуміти, порушення цих законів призводить до непоправних наслідків. І сто років тому з'являється наука екологія. Що вона вивчає?

-Питання друге. Чому планета Земля маленька?

Подивіться ілюстрації на с. 88. підручника. Чи може людина все потрібне отримувати з природи?

(Відповіді дітей)

Чи завдає людина тим самим шкоди природі?

(Так, люди часто беруть від природи те, що їм потрібно, а віддають сміття.)

Зростають міста, людина освоює нові незаселені території, т.к. зростає чисельність населення. Люди вирубують ліси, засівають поля. Що відбувається із природними екосистемами?

(Поки людей було мало, вони просто переселялися на нове місце. Але коли їх побільшало, планета виявилася маленькою для спільного співіснування людини та природи. Людина почала втручатися в життя екосистем. Ось звідки назва нашої теми. Природні екосистеми не справляються з відходами людини. Природа не вміє переробляти сміття.)

Пора б людству зрозуміти,

Багатства у природи відбираючи,

Що Землю теж треба охороняти,

Вона як ми – така ж жива.

А чи можна допомогти природі?

(Люди повинні захищати та охороняти природу, тому що ми можемо жити тільки в природі, використовуючи її багатства.)

Прочитайте с. 92-93 підручника та виконайте завдання 5 та 6 з 73 зошити. (На дошці Червоної книги ілюстрації зникають тварин і рослин.)

Гра “Рідкісні та зниклі тварини”

Для цього в кожному горизонтальному ряду слід закреслити однакові літери.

Відповіді: кулан, джейран, вихухоль, гепард, медоїд, кобра, морж, сутора.

Самостійне застосування знань.

Що ви пропонуєте для збереження природних багатств, для покращення екологічної ситуації? Закінчіть пропозиції на с.93 підручника

(1) Вчасно вимкнене світло-це економія вугілля на електростанціях, а значить чисте повітря.

2) Закритий кран допоможе збереженню води.

3) Відсортоване сміття легше переробляти. Із переробленого сміття можна зробити корисні речі.

4) Посаджене дерево - це більше чистого повітря.

Який висновок можна зробити, вивчивши нову тему, прочитайте на с.93 підручника.

(На нашій маленькій планеті всім вистачить місця, якщо кожен навчиться її берегти.)

1-ий учень.

І раптом зітхнув він, як живий,

І шепочуть мені материки:

Ти бережи нас, бережи!

3-ий учень.

Сумує глибока річка,

Ти бережи нас, бережи!

2 - ой учень

У тривозі гаю та ліси,

Роса на травах, як сльоза!

І тихо просять джерела:

Ти бережи нас, бережи!

4-ий учень

Зупинив олень свій біг:

Будь людиною, людина!

В тебе ми віримо – не збреши,

Ти бережи нас, бережи!

5-ий учень

Дивлюся на глобус – куля земна,

Такий прекрасний та рідний!

І шепочуть губи на вітрі:

Я збережу вас, збережу!

Підсумок уроку.

Що нового впізнали?

Використовувана література:

1.Програма з навколишнього світу А.А.Вахрушев, Д.Д. Данилов та ін. Москва, ТОВ «Баласс», 2010 р

2. Дитяча енциклопедія Що таке? Хто такий?" Москва, видавничий дім «Сучасна педагогіка»,

3. Підручник "Наша планета Земля", 2 клас, А.А.Вахрушев, 2010 рік

4. Журнал «Початкова школа: плюс до та після» №7, 2010 рік

5. Робочий зошит А.А Вахрушев, 2010 рік

Перегляд вмісту презентації
«презентація»


Екосистема

  • це співдружність живої та неживої природи на Землі, в якій усі мешканці почуваються як удома. Все у природі взаємопов'язане, нічого не пропадає, використовується все; кожен організм виконує свою роль.

Роль живих організмів в екосистемі

  • Їжаки Кормільці Сміттярі

Робота у групах

1 група

Коли людина була членом екосистеми?

2 група

Коли він почав порушувати життя екосистем?

3 група

4 група

(10 тисяч років тому)

Як він почав порушувати життя екосистеми?

(5 тисяч років тому)


  • Від 20 млн. років до 15 тис. років тому людина була учасником екосистеми. Він полював, як інші хижаки, і займався збиранням, як травоїдні.

  • 15 тис. років тому людина навчилася новому способу полювання та перестала жити за законами екосистеми. Зникли копитні та мамонти. Дикі рослини ніхто не їв і не розносив їх насіння. Людям нема на кого полювати. Вони шукають нових місць для полювання.

  • Стародавнім людям необхідно багато їжі, і тому вони почали займатися землеробством та скотарством. Люди вирубують ліси. Нема де жити дикою твариною, гинуть дикі рослини.
  • Сміттярі не встигають відновлювати родючість ґрунтів. Ґрунти виснажуються. Люди шукають нові землі.

  • Люди привезли з далеких країн нові види тварин та рослин, які не мали природних ворогів. Потім почали завозити цих тварин природних ворогів, витісняючи місцевих тварин. Порушився зв'язок в екосистемі.

  • наука про відносини живих організмів та їх угруповань між собою та з навколишнім середовищем.


  • Люди повинні захищати та охороняти природу, тому що ми можемо жити лише в природі, використовуючи її багатства.



Останні матеріали розділу:

Малювання осіннього пейзажу поетапно кольоровими олівцями.
Малювання осіннього пейзажу поетапно кольоровими олівцями.

Малюнок «Осінь» хоча б раз у житті малює кожна дитина – у дитячому садку чи школі ця тема часто присутня на уроках...

Про всі та про все Цікаві факти для уроку з окр світу
Про всі та про все Цікаві факти для уроку з окр світу

Навколишній світ чудовий і непередбачуваний. Він однаково здатний радувати, надихати та шокувати. Нам не вистачить життя, щоб дізнатися про все його...

Як керувати народом чи лоботомія нації
Як керувати народом чи лоботомія нації

Як держава управляє народом, придушуючи його волю до опору Управління поведінкою людини – одне з першочергових завдань держави.