Складання оповідання за сюжетною картиною «Саша та сніговик». Технологічна карта заняття з розвитку мови у середній групі

Предмет: Розвиток мови. Для дітей старшої групи ДОП
Метапредметні завдання:
1. Вчити діяти за планом чи інструкцією
2. Закріплювати вміння розподіляти завдання між членами команди.
Предметні завдання:
Закріплювати вміння у складанні казки.
ХІД ЗАНЯТТЯ
1. Організаційний момент.
П: Діти, подивіться, скільки до нас сьогодні прийшло гостей. Давайте з ними привітаємось.
Д: Здрастуйте!
П: А як ще можна привітатись?
Д: Доброго ранку! Добридень! Добрий вечір!
П: Який у вас зараз настрій? (Гарне). І в мене також гарний настрій.
- Хлопці подивіться, чи в мене в руці м'яч хочете в одну гру пограти? (Так) Гра називається "Скажи навпаки". Я називатиму слова, а ви придумайте слова - "навпаки", слова з протилежним значенням.
Добро зло
Хоробрість – боягузтво
Працьовитість –лінивість
Страшний – гарний
Слабкий – сильний
Сміливий, скромний – хвалькуватий
Важко-легко
Сердитий – ласкавий
Початок кінець.
До групи приходити листа від Незнайки: «Хлопці допоможіть, будь ласка. Справа в тому, що я в казковій країні, а додому повернутися, не можу поки що не придумаю свою казку. Як треба вигадувати казки вам розповість вихователь»
- Хлопці допоможемо Незнайці? (Так)
– А ви зможете? (Так)
Проходьте за столи
- Скажіть мені, будь ласка, з чого треба почати, щоби послідовно згадати сюжет?
- Звичайно, спочатку потрібно скласти план. Давайте спробуєм.
-Нагадайте, з яких частин складається казка? (Початок, середина, кінцівка.) - Хлопці у вашої казки має бути казковим початком.
-Хлопці як ви розумієте казковий початок? Як зазвичай казки починаються? (Жили-були ... У деякому царстві, в деякій державі ... Це сталося давно ...)
- Ще про що йдеться у першій частині? (Про героїв та головну тему.)
- Хто розповість про середню частину, чим вона відрізняється від інших частин? (Серєдіна - найбільша частина, в ній перераховуються події, які відбуваються з героями.)
- А які герої з'являється у казці (добрі та злі)
- Хлопці яких добрих і злих героїв казок ви знаєте? (Баба-Яга, Кощій безсмертний, Добрий молодець.)
- У казці має бути завжди яке диво? Яке диво ви знаєте? Як це можна замалювати?
- Що таке кінцівка? (У ній розповідається про те, чим усе закінчилося.)
- А якими словами закінчується? (Стали вони жити-живати та добра наживати. От і казки кінець, а хто слухав молодець!)-А тепер хлопці всі підійшли всі до мене я вам пропоную перетворитися на справжніх казкарів. Давайте скажемо чарівні слова: «Вправо-вліво повернися і в казкарів перетворись!» Ну от тепер ви справжні казкарі.
-А хлопці казки ми сьогодні з вами вигадуватимемо в командах.
Ось на цьому столі лежать кола, беремо коло і підходимо до столів і знаходимо своє місце та свою команду.
- Вигадуємо назву команди, а я запишу на дошці.
- Хлопці розпочинаємо роботу. Не забудьте про наш план.
- Хлопці закінчуємо вигадувати казку.
-Шановні казкарі, тепер домовтеся, хто від кожної команди розповідатиме казку. А я записуватиму її, щоб відправити Незнайці.
Першими закінчила команда…. Давайте послухаємо
(По черзі заслуховуються казки, вигадані всіма підгрупами, вихователь за потребою пропонує членам підгрупи доповнити розповідь.)
Аналіз:
- Хлопці ви змогли виконати завдання? Давайте перевіримо, чи складено вашу казку за планом. Потім вихователь зазначає, чи були враховані при складанні жанрові особливості казки і за планом. Діти, нагадайте, з яких частин складається казка, про що йдеться в кожній частині, з чого починається робота. Я впевнена, що тепер Незнайко за нашим планом зможе стати казкарями.
А кожен із вас за своїм особистим планом може розповісти її своїм батькам удома.


Додані файли


Муніципальна бюджетна дошкільна освітня установа
«Дитячий садок №1»
Вихователь: Пурюшина Олена Миколаївна
Освітня діяльність з мовленнєвого розвитку
з дітьми середньої групи
Тема: «Складання оповідання за картиною «Саша та сніговик».
Мета: формувати вміння складати розповідь по картині разом із вихователем.
Завдання:
Навчальні: зв'язне мовлення - вміння складати розповідь по картині (3-4 пропозиції) разом із вихователем, удосконалювати діалогічну мову, вміння відповідати питання вихователя; граматичний лад ре- формувати вміння узгоджувати слова у реченні, підбирати прикметник до іменника; звукова культура мови З уміння виділяти звук у слові, промовляти чистомовки; збагачення словника – активізувати словник дітей на тему "Зима".
Розвиваючі: розвивати мову, пам'ять, увагу, дрібну моторику рук;
Виховують: виховувати культуру мови, чуйність, уміння уважно вислуховувати розповіді дітей.
Освітня область: «Мовленнєвий розвиток», «Пізнавальний розвиток», «Фізичний розвиток», «Художньо-естетичний розвиток», «Соціально-комунікативний розвиток».
Попередня робота:
Читання художньої літератури про зиму (вірші, оповідання); вивчення лексичної теми: «Зима» (розгляд ілюстрацій та картинок); ліплення сніговика на прогулянці, образотворча діяльність на тему «Сніговик».
Матеріали:
Флешкарта із записом класичної музики П. Чайковського «Зимовий ранок» та дитяча пісня «Сніговик», сніжинки, вирізані з паперу, на них загадки написано сюжетну картину "Саша та сніговик", магнітна дошка, клей, силует сніговика, ватяні кульки.
ХІД ОД:
Педагог включає класичну музику П.Чайковського «Зимовий ранок».
Ой, летять-летять сніжинки
Білі пушинки
Це зима – зима
Рукава повела.
- Діти, подивіться, які великі сніжинки прилетіли до мене на долоню.
- Та вони не прості, а чарівні, не тануть! Ой, щось на них написано. (розглядає вихователь сніжинки).
- Та на них загадки!
- Слухайте уважно та відгадуйте.
1. Перестав ведмідь ревти, В сплячку впав у борі ведмідь, Хто скаже, хто знає, Коли це буває? (взимку).
2. Покружляла зірочка в повітрі трошки, Села і розтанула на моїй долоні. (Сніжинка).
3. У дворі катали ком, Капелюх старий на ньому Ніс приробили, і в мить - Вийшов ... (Сніговик).
4. Червоногрудий, чорнокрилий,
Любить зернятка клювати,
З першим снігом на горобині
Він з'явиться знову (снігір).
– Ви загадки розгадали правильно. Хлопці, яка зараз пора року? (Зима). П
– Хто з вас любить зиму? Чому? (Відповіді)
Правильно, взимку теж можна гуляти та вигадувати багато різних ігор та розваг.
- А які ігри можна вигадати зі снігом? (Будувати будиночки, фортецю, гірку, кататися на санчатах і т. д.) - А коли багато снігу, що можна зліпити? (Сніговик). Вихователь показує дітям сюжетну картину «Саша та сніговик». - Подивіться, діти, яка в мене гарна картина. Давайте, уважно розглянемо її, що на ній зображено? (Розглядають).
- Яка пора року зображена на картині? (Міркування дітей: Зима). - Чому ви так вирішили? (Міркування дітей…)
- Давайте з вами пограємось у гру: «Підбери слово».
- Зима яка?...........(холодна, сніжна, морозна)
- Сніжинки які? ...... (Білі, красиві, холодні, маленькі)
- Кучугури які?.........(великі, сніжні, білі)
- Вітер який?..............(холодний, крижаний, сильний)
- Небо взимку яке?......(сіре, похмуре)
- Сніг який?.................(білий, мокрий, липкий, холодний)
- Добре, хлопці, молодці! Розглянемо картину далі…
- Що зліпив хлопчик? (Міркування дітей…….)
- А з чого зліпив хлопчик сніговика? (Міркування дітей….)
- Хлопці, розгляньте сніговика і розкажіть який він?
(Сніговик великий, сніжний, на голові – цебро, ніс – морквина, очі – вугілля, замість рук – гілки).
- Хлопці, розкажіть про те, що зображено навколо сніговика?
Міркування дітей…
- А давайте придумаємо хлопцеві ім'я? (Міркування дітей…) А художник назвав хлопчика Сашком.
Потім вихователь узагальнює: Взимку випало багато снігу. Хлопчик Сашко одягнувся тепліше, взяв із собою совок та санки. Сніг був липкий і Сашко зліпив сніговика. На голові у сніговика цебро, очі – вугілля, ніс – морквиною. Гарний вийшов сніговик у Сашка! або (В ясний зимовий день Сашко вийшов гуляти. Він узяв собою санки та лопатку. Одягнувся Сашко тепло, на ньому хутряна шапочка, зимове пальто, валянки. Саша з мокрого снігу зліпив сніговика. Поклав кому на кому. Потім приліпив сніговику руки. руки йому мітлу.Зробив очі, рот і ніс.На голову сніговику надів відро.Сніговик вийшов гарний.)
- Хлопці, послухайте ще раз розповідь.
- Хлопці, а тепер ви спробуйте повторити розповідь, але щоб розповідь вийшла красивою, потрібно чітко вимовляти всі слова. Давайте потренуємо язичок.
Чистомовка: СА – СА – СА – ось які дива, СО – СО – СО – розкрутилося колесо, РА – РА – РА – дуже рада дітлахів, СА – ЦІ – ЦІ – МИ СЬОГОДНІ МОЛОДЦІ! Діти описують картину 3-4 дитини. - Молодці! А тепер давайте відпочинемо.
Фізкультхвилинка.
Подивіться, як блищить
Білий сніжок.
Встанемо дружно ми в гурток (діти встають у коло).
Сніг, сніг, білий сніг – засипає всіх.
Ми у сніжки граємо, сміливо! (нахиляються та «беруть сніг»)
Ах, яке це діло! («ліплять сніжки»)
Нам у сніжки грати не ліньки.
Ми б грали цілий день.
Хлоп – хлоп, не позіхайте! (плескають).
Швидше в сніжки грайте! (Нахиляються і «беруть сніг»).
Хлоп – хлоп, не позіхайте! («ліплять сніжки»)
А тепер у мене кидайте! («кидають сніжки»)
Нехай мороз морозить нас,
Ми потопаємо зараз! (тупають).
Раз – рука, два – рука (діти витягують уперед одну руку, потім іншу).
Ліпимо ми сніговика. (Імітують ліплення сніжків)
Ми скачаємо снігову кулю (долонями роблять кругові рухи по стегнах).
Ось такий, (розводять руки в сторони, показуючи велику величину кома)
А потім поменше кому – (розтирають долонями груди).
Ось такий, (Показують руками величину кома поменше).
А нагору поставимо ми (Погладжують долонями щоки).
Маленька грудка (з'єднують пальці рук разом, тримаючи долоні на відстані «маленька грудка»).
Ось і вийшов сніговик (ставлять руки в боки та роблять повороти корпусу вправо – вліво).
- Пограли дружно,
Обсушитись потрібно,
Бо стали самі
Усі сніговиками.
- Діти подивіться у мене є силует сніговика. А чи хочете його оживити? Під дитячу пісеньку «Сніговик» діти виконують аплікацію (колективна робота).
3. Заключна частина (рефлексивний аналіз):
- Хлопці, сьогодні ми з вами вчилися складати розповідь про картину. А як називається картина? Міркування дітей…
- Що вам запам'яталося? Міркування дітей…
- Як одягнений хлопчик? Міркування дітей…
- Що Сашко зліпив? Міркування дітей…
– Правильно, хлопці, художник назвав картину «Саша та сніговик», молодці, запам'ятали. Сьогодні всі добре працювали, відповідали на запитання, складали розповідь по картині і у нас з вами вийшов чудовий сніговик.
р.п.Ардатів, Нижегородська область.


Додані файли

Конспект безпосередньо організованої освітньої діяльності у підготовчій логопедичній групі «Складання оповідання за сюжетною картинкою «Сніговик».

Програмний зміст:

Мета заняття:

  • складання дітьми оповідань про конкретні об'єкти картини з використанням метафор, представляючи їх у минулому, теперішньому та майбутньому часі.

Освітні завдання:

  • закріпити знання дітей про зиму, її ознаки, зимові розваги дітей.

Розвиваючі завдання:

  • закріплювати вміння визначати склад картини, моделювати її;
  • працювати над встановленням взаємозв'язків між об'єктами на картині, моделювати їх;
  • продовжити роботу з навчання складання розповіді про конкретний об'єкт, представляючи його минуле та майбутнє;
  • продовжити роботу щодо навчання створення образних характеристик об'єктів шляхом складання метафор;
  • розвивати увагу, пам'ять, творче мислення;
  • продовжувати роботу над чіткістю дикції, інтонаційною виразністю мови;
  • вправляти у освіті та вживанні відносних і якісних прикметників, відповідність їх із іменниками.

Виховні завдання:

  • виховувати вміння співпереживати героям картини, розуміти їхні почуття.

Словникова робота:

  • іменники: зима, сніг, сніжинки, сніговик, грудка, кучугура;
  • прикметники: сніжний, сніговий, пухнастий, теплий, холодний, пишний, липкий, мокрий, солодкий;
  • дієслова: покривати, застилати, надягати, укутувати, ліпити, падати, ставити, втикати.

Обладнання: сюжетна картина «Сніговик», фломастер, папір, таблиця із зображеннями об'єктів картини, зображення чарівників, ватяний сніжок, таблички з картинками, що зображують схожі об'єкти, картки із зображеннями героїв картини, медалі із зображеннями чарівників, зменшені копії картини «Сніговик» числу дітей.

Хід заняття:

I. Організаційний момент.

Неподалік присутніх.

Логопед: Діти, дивіться, які у нас гарні, усміхнені, добрі гості. Треба з ними привітатись та познайомитись. На кого я подивлюсь і підморчу, той привітається і познайомиться з кимось із гостей.

Діти вітаються:

Доброго ранку! Я Микита!
- Доброго дня. Я Надя!
- Радий вас бачити. Я Сашко!
- Вітаю вас! Я Арсен!
- Доброго вам дня! Я Поліна!

Логопед: - Хлопці, скоро будуть зимові канікули. Які ми свята відзначатимемо?

Діти: – Різдво, Новий рік.

Логопед: – Чим ви займатиметеся на канікулах?

Діти: - Кататися на санках, лижах, ковзанах.

II Відгадування загадок.

Логопед: - Хлопці, відгадайте загадки.

Дві в руках, дві на ногах,
Не провалишся у снігах,
А проїдеш без зусиль,
Тільки ляжуть два сліди.
(Лижі)

Все літо стояли, зими чекали,
Дочекалися пори – помчали з гори.
(Санки)

Зимові канікули, веселі дні!
Потрібні хлопцям лижі, і санки, і …
(Ковзани)

А кого можна ліпити взимку?

Діти: – Взимку можна ліпити сніговика.

ІІІ. Визначення складу картини.

Логопед: Ходімо подивимося, у нас на картині про це намальовано.

Діти сідають за столи. На дошці висить сюжетна картина «Сніговик».

Логопед: – До нас прийшов чарівник. Як його звати?

Діти: - Діли!

Логопед: – Він допоможе виділити якнайбільше предметів на картині.

Діти називають об'єкти, зображені на картині, а логопед кожне слово зазначає на аркуші паперу межею маркера.

Логопед: – Усі назвали? Ось скільки слів у нас вийшло. А це вам подаруночок від чарівника Делі. На цій таблиці він окреслив слова з картини.

Логопед виставляє на дошку таблицю із зображеннями героїв та предметів картини.

IV. Встановлення взаємозв'язків між об'єктами на картині.

Приходить чарівник Давай (логопед виставляє його зображення на дошку).

Логопед: Який чарівник з'явився?

Діти: - Чарівник Давай!

Логопед: Що будемо з ним робити?

Діти: - Об'єднувати слова!

Діти становлять пропозиції, об'єднуючи по об'єкта, логопед об'єднує в таблиці лініями.

Сніжинки падають на землю.
– Сніг лежить на землі.
- Ком снігу лежить на санчатах.
– Санки стоять на снігу.
- Кущ стоїть у снігу.
- Дерево стоїть ліворуч від грибка.
- Дерево стоїть за грибком.
– Дерево стоїть праворуч від грибка.
- Дерево стоїть за сніговиком.
- Лесеня стоїть за грибком.
- Дерево стоїть ліворуч від огорожі.
- Маша надягає відро на сніговика.
- У сніговика морквина замість носа.
- Віка та Аня дружать.
- Віка та Аня катають кому снігу.
- Маша зліпила сніговика.
– Ворона летить у небі. Ворона йде снігом.

V. Перетворення об'єктів у часі.

Логопед: - Зустрічайте ще одного гостя! Це…

Діти: - Чарівник Відставай! З ним ми дізнаємось, що було раніше.

Логопед: - Що робили раніше ворони?

Діти: - Сиділи на дереві, нудьгували, шукали, щоб поїсти.

Логопед: Що робила Маша?

Діти: - Прокинулася, вмилася, одяглася, поснідала, вийшла надвір. Вона побачила, що сніг липкий і почала ліпити сніговика.

Логопед: – Що робили Віка та Аня?

Діти: Вони прокинулися, вмилися, одягнулися, поснідали, подивилися мультфільми. Потім Віка взяла санчата, Аня взяла лопату, і вони пішли гуляти надвір. Там вони побачили, як Маша ліпить сніговика і теж захотіли зліпити його.

Логопед: - Що було зі сніговиком?

Діти: – Його не було. Він був снігом у сніговій хмарі. Повіяв вітер, сніг посипався з хмари і ліг на землю. Прийшла Маша і зліпила зі снігу сніговика.

Логопед: – А зараз зустрічайте нового чарівника! Хто це?

Діти: - Забігай!

Логопед: - Що робитиме Маша, коли одягне відро на сніговика? Діти: - Маша піде додому обідати. Вдома вона розповість мамі про сніговика. Вони разом із мамою підуть на подвір'я на нього подивитися і сфотографують на згадку.

Логопед: – Що робитимуть Віка та Аня?

Діти: – Вони будуть робити свого сніговика: покладуть на найбільшу кулю снігу кулю поменше, потім найменшу. Очі зроблять із двох вуглинків, ніс із моркви, намалюють брови та рот вугіллям, встромлять волосся з гілочок. На голову надінуть відро, в руку – мітлу. Дуже добре вийде. Віка та Аня побіжать додому, покличуть дивитися на сніговика маму та тата. Батьки дуже здивуються, що у їхніх маленьких доньок вийшов чудовий сніговик.

Логопед: – Що робитимуть ворони, коли діти підуть додому?

Діти: – Цікаві ворони підійдуть до сніговика, зрозуміють, що він не живий, хоч схожий на людину, наважаться, стануть його клювати, куштувати на смак, злетять на голову. Вони відчують солодкий запах моркви, почнуть її клювати, наїдуться та стануть задоволені та ситі.

VI. Динамічна пауза.

Логопед: – А зараз цей ряд дітей котитиме снігові грудки, а цей – везтиме грудки на санчатах. Ходімо ліпити сніговика!

Діти, імітуючи рухи, виходять на середину кімнати, починається динамічна пауза «Сніговик».

Давай, друже, сміливіше, друже,
Кати по снігу свій сніжок
Він перетвориться на товсту грудку
І стане кому сніговиком.
Його посмішка така світла!
Два очі,… капелюх,… ніс,… мітла…
Але сонце припече трохи – на жаль! - І немає сніговика.

VII. Підбір об'єктів за певною ознакою.

Логопед: – А зараз граємо у сніжки. Назвіть, що ще може бути таким самим.

Діти стають у гурток. Логопед кидає ватяний сніжок кожній дитині і називає предмет із картини. Діти підбирають слова, що позначають предмети, які мають такі самі якості.

Ворони цікаві, як… Буратіно.
- Сніг холодний, як морозиво.
- Сніг пухнастий, як… хутряна шапка.
- Повітря свіже, як… вода з-під крана.
- Відро холодне, як… леДіти:
- Грибок круглий, як… колесо.
- Паркан дерев'яний, як олівець.
- Ком снігу круглий, як… сонце.
- Морква гостра, як... ніж.
- Хмари легкі, як пух.
- Кучугури пишні, як... перина.
- Дерева шорсткі, як... тертка.

VIII. Гра «Вгадай чарівника».

Логопед: Хлопці, чарівникам так сподобалося, як ви підбирали схожі слова, що вони вирішили пограти разом з вами.

Логопед демонструє зображення чарівників по черзі, діти виконують рухи відповідно до зображень.

Останнім з'являється зображення Феї Навпаки: "А зараз повільно і дуже галасливо встаньте з-за столів". Діти мають швидко та тихо сісти за столи.

IX Складання метафор по картинці.

Логопед: Подивіться на картки на столах. Знайдіть на них зображення подібних предметів.

Як можна назвати сніг на паркані, якщо він пухнастий, як хутряна шапка?

Діти: – Паркан надів пухнасті снігові шапки.

Логопед: Як можна назвати сніг на кущі, якщо він схожий на теплу шубу?

Діти: – Кущ укутався у снігову теплу шубу.

Логопед: Як можна назвати снігові хмари на небі, якщо вони схожі на м'які подушки?

Діти: – Небо вкрите м'якими сніговими подушками.

Логопед: - Як можна сказати про снігові кучугури, якщо вони пишні, як перина?

Діти: – Земля застелена пишною сніговою периною.

Логопед: Як можна сказати про сніг, якщо він липкий, як пластилін?

Діти: – Діти ліплять зі сніжного пластиліну.

Логопед: – Як можна сказати про снігові грудки, якщо вони круглі, як сонечко?

Діти: – Діти катають снігові сонечки.

Логопед: – Як можна назвати сніговика, якщо він знаходиться у дворі та в руці у нього мітла?

Діти: Сніговий двірник.

Логопед: Як можна назвати сніговика, якого зліпили Віка та Аня, якщо він дуже схожий на сніговика Маші, але він маленький.

Діти: - Синочок сніговика.

X. Складання оповідань по картині про певного героя.

Логопед: — А зараз складіть картки та покладіть їх на край столу. Візьміть пакети та дістаньте з них картинки. Хто на них намальований?

Діти: Маша, Аня, Віка, сніговик, ворони.

Логопед: – Зараз складатимемо розповіді по картинці, яка висить на дошці, кожен із вас про того героя, який зображений на ваших картинках. Треба вигадати назву розповіді, розповідати по порядку: що було до зображеного на картині, що зображено на ній, що буде після зображеного; і обов'язково вжити речення зі схожими словами.

Зразкові розповіді:

«Сніговий двірник»

Прокинулася Маша вранці, вмилася, одяглася, поснідала, вийшла надвір гуляти.

На вулиці зима. Холодно. Небом пливуть м'які снігові подушки хмар. Земля застелена пишною сніжною периною. Паркан надів пухнасті снігові шапки. Кущі закуталися у теплі сніжні шуби. Помацала Маша сніг, а він липкий, як пластилін. Отже, можна ліпити сніговика. Скачала спочатку найбільше снігове сонечко, потім друге – менше, потім третє – ще менше. Поставила їх одна на одну. Принесла сніговику замість носа — моркву, замість очей – вугілля, замість волосся – гілочки, замість капелюха – цебро, замість ґудзиків – вугілля. Намалювала вуглинками брови та рот. В руку встромила мітлу.

Як живий вийшов сніговик – на двірника схожий.

Захотіла Маша мамі та татові про сніговика розповісти, побігла швидше додому. Тато визирнув у вікно і сказав, що такого гарного сніговика треба сфотографувати. Взяв він фотоапарат, вийшов разом з Машею у двір і сфотографував сніговика на згадку - адже він може розтанути.

«Синочок сніговика»

Якось зимового ранку прокинулися Віка та Аня, вмилися, одягнулися, поснідали, стали дивитися мультфільми. Потім вирішили надвір вийти. Віка взяла санки, Аня – лопатку, одягнулися тепліше і пішли у двір.

Вся земля у дворі застелена пишною сніжною периною. На паркані надіті пухнасті снігові шапки. На кущах – теплі сніжні шуби.

Дивляться діти, а велика дівчинка Маша ліпить сніговика зі сніжного пластиліну. Дуже у неї гарний сніговик вийшов: великий, гарний. Захотілося і Віці з Анею зліпити сніговика. Стали вони катати снігові сонечки - грудки: великий, менший і найменший. Застромили сніговику замість очей вугілля, замість носа моркву, замість волосся гілочки, замість капелюха надягли відро, замість ґудзиків вставили вугілля. Намалювали брови та рот вугіллям. В руку встромили мітлу. Дуже добрий сніговик вийшов, на Машин схожий, тільки менший. Вирішили Аня та Віка, що це буде синок великого сніговика. Зраділи маленькі дівчатка, адже вони вперше сніговика ліпили.

Побігли вони додому розповісти мамі та татові про сніговика. Батьки вийшли подивитися на нього і дуже здивувалися, що у їхніх маленьких доньок вийшов такий чудовий сніжний синок.

«День народження Сніговика»

Настала зима. Небом попливли м'які подушки снігових хмар. Безліч сніжинок летіло у хмарі над землею. Повіяв свіжий вітерець, і сніжинки посипалися на землю. Вкрили вони її пишною сніжною периною, нарядили паркан у пухнасті снігові шапки. Укутали кущі теплими сніговими шубами. Тільки нудно було сніжинкам лежати на одному місці. Стали вони мокрими, липкими.

Тут прийшли у двір діти, почали катати зі снігового пластиліну грудки – снігові сонечки – спочатку більший, потім менший, ще менше. Поставили грудки одна на одну – перетворився сніг на сніговика. Замість очей діти вставили йому вугілля, замість носа – моркву, замість волосся – гілочки. Намалювали вугіллям брови та рот. Ґудзики зробили з вуглинків, на голову одягли відро замість капелюха. В руку встромили мітлу.

Усі сніговики милуються. Ось він який чудовий!

«Смачна морква»

Настала зима. Холодно воронам. Земля застелена пишною сніговою периною. Корми не знайти. Дуже голодні ворони. Вранці вони корм шукають, не можуть знайти. Сумно їм і нудно. Хотіли ворони у дворі корм пошукати, та діти заважають: галасують, балуються, снігову людину ліплять.

Нарешті діти пішли, а снігова людина залишилася. Дуже воронам цікаво, яким він, а підійти страшно. Стоїть снігова людина, не ворушиться. Підлетіли ворони до нього ближче. Чи не ворушиться. Тоді вони осміліли, посідали на голову сніговику. Він не рухається. Значить, не живий, і боятися його нема чого.

Хісматуліна Тетяна Анатоліївна
Посада:вихователь
Навчальний заклад:МАДОУ "Мальвіна"
Населений пункт:м.Ноябрськ
Найменування матеріалу:Конспект НОД з розвитку мови для дітей середнього дошкільного віку
Тема:"Саша та сніговик"
Дата публікації: 21.10.2017
Розділ:дошкільна освіта

Конспект НОД

з розвитку мови

/для дітей середньої групи/

Вихователь: Хісматуліна Т.А.

МАДОУ "Мальвіна"

ЯНАО, м.Ноябрськ

Тема:«Саша та сніговик»

Ціль. Складання оповідання з сюжетної картини.

Завдання.

Освітні.

розуміти

зображене

відповідати

вихователя.

Закріпити

правильне

вимова

«одяг».

Формувати

інтонаційну виразність, заохочувати спроби дітей самостійно складати

оповідання з картини, використовуючи зразок вихователя.

Розвиваючі.

Розвивати

мислення

зі ставлення

картинок,

утворюючи

послідовність сюжету.

Виховні.

Виховувати

відповідати

грамотно

поставлений

Словник:

учитати

правильно

називати

предмети

використовувати

засоби

виразності.

Матеріал. Демонстраційний матеріал: картинка «Саша та сніговик», дидактична

гра «Мовленнєве лото», дидактична гра «Розвиваємо мову» - сюжетні картинки на тему

"Зима", сніжинки для проведення фізхвилинки, грамзапис, чарівна паличка.

Хід заняття

1. Організаційний момент.

На дошці висить картина, закрита сніговими плямами.

Хлопці, у мене в руках чарівна паличка!

Давайте за допомогою чарівної палички спробуємо пожвавити цю картинку?

Вихователь

чарівний

паличкою

відкривається

поступово малюнок.

Яка пора року зображена на картині? (Зима).

Цього хлопчика звуть Сашко.

Сашко пішов надвір погуляти. Що одягнув Сашко? Що Сашко взяв із собою?

(Виховник складає розповідь послідовно).

Сашко вийшов надвір погуляти, озирнувся довкола і побачив… Сніговика!

Хто міг зліпити сніговика?

Подивіться уважно, який вийшов сніговик?

(Веселий, сумний, задумливий…).

Як ви вважаєте, що збирається робити Сашко?

(Будувати гірку, ліпити снігову бабу ...).

2. Основна частина

Послухайте яку розповідь я склала

(Оповідання вихователя)

Сашко зібрався на прогулянку. Одягнув зимову куртку зеленого кольору з хутром. Як

слід зав'язав шапку, щоб не застудити вуха. Вдягнув валянки та рукавиці, щоб рукам

і ногам було тепло. Сашко взяв із собою на прогулянку санчата. Вийшов Сашко надвір,

озирнувся

Навколо білий сніг, сніжинки падають, стоїть уже сніговик, і вирішив він

побудувати гірку.

А зараз Сашко хоче почути ваші розповіді про картину.

(Виховник допомагає дітям, заохочує їх).

3. Фізмінка «Бабу снігову ліпили»

Раз два три чотири п'ять.

Ми у двір прийшли гуляти.

Бабу сніжну ліпили, пташок крихтами годували,

З гірки ми потім каталися,

А ще у снігу валялися.

(Фіз.хвилинка з елементами пальчикової гімнастики).

А зараз пограємо у гру: "Мовленнєве лото".

Послухайте віршики:

Хороші штанці у нашого малюка.

В'яже Миші бабуся теплі рукавиці.

Теплу шубку вдягнемо на Мішутку.

У шапки-вушанки шнурочки на вушках,

Щоб догори зав'язувати шапчині вушка.

Який звук ви часто чули? (Звук «Ш»).

А зараз ще раз слухаємо (вихователь читає ще раз).

Давайте промовимо ці віршики всі разом, звук «Ш» намагаємося вимовити чітко.

Після кожного прочитання віршика, будемо класти маленьку картку з картинкою на

велике лото, про що був віршик.

(Вихованець по черзі викликає дітей, питає, що поклали).

Словом, що це у нас? (одяг).

Підсумок.

Молодці! Про кого ми складали розповідь на картинці? Який звук закріпили?

А зараз ми з вами для Саші складемо послідовно картинки та подаруємо йому, а

Сашко на наступному занятті розповість розповідь, а ми послухаємо.

(Діти послідовно складають картинки в один сюжет).

Катерина Неустроєва
Конспект НОД щодо розвитку мовлення в середній групі. Складання оповідання по картині «Саша та сніговик»

Ціль: вивчати , разом із вихователем.

Програмний зміст:

1. Навчальні завдання:

Зв'язне мовлення:

Вчити складати розповідь по картині, разом із вихователем, удосконалювати діалогічну мову, вміння відповідати питання вихователя (К).

Граматичний устрій мови. Збагачення словника:

Формувати вміння узгоджувати слова у реченні, вчити підбирати прикметник до іменника. Активізувати словник дітей на тему "Зима" (К).

2. Розвиваючі завдання:

Розвивати мовлення, пам'ять, увага, дрібну моторику рук; зміцнювати м'язи дихальної системи, за допомогоюдихальної гімнастики (П, К, З).

3. Виховні завдання:

Виховувати культуру мови, чуйність, уміння уважно вислуховувати оповідання дітей(С).

Матеріали:

дзвіночок, магнітофон із записом пісні "Чунга-Чанга", повітряна куля, цебро, намисто, картина"Саша та сніговик".

Хід НОД:

1. Організаційний момент:

Вихователь разом із дітьми встає у коло і вимовляє слова:

Зібралися всі діти в коло,

Я твій друг, і ти мій друг.

Міцно за руки візьмемося.

І один одному посміхнемося.

Дзвіночок наш дзвенить,

Нам лінується, не велить.

На заняття квапить нас -

Розвиток мови зараз.

2. Сюрпризний момент:

Діти сідають на стільці, поставлені півколом на килимі. Звучить пісня "Чунга-Чанга". Вихователь запитує дітей:

Хто це до нас поспішає на заняття? (Відповіді дітей).

Вихователь звертає увагу дітей на повітряну кулю, прикріплену до вікна.

Це мешканець острова Чунга-Чанга, його звати Алі-Баба. Він подорожував своєю повітряною кулею по всьому світу, а сьогодні прилетів до нас у місто Можгу. Я зараз запрошу нашого гостя у групу, а ви, хлопці, близько до вікна не підходите, бо я відчиню вікно, а повітря на вулиці холодне, морозне.

Педагог вносить повітряну кулю з гостем у групу.

3. Розмова про зиму:

Алі-Баба повідомляє дітям про те, що він замерз.

Чому у вас так холодно?

Яка пора року на вулиці?

Вихователь каже дітям про те, що на острові Чунга-Чанга не буває зими, а цілий рік – літо, тому Алі-Баба не знає, яка зима.

Дидактична гра: "Скажи, яка?"

Зима якась? (снігова, біла, холодна, морозна)

Сніг який? Вітер який? Сонце яке?

Алі-Баба запитує дітей, що вони роблять на вулиці взимку, у такий мороз. Діти передають намисто гостя та називають зимові забави.

4. Дидактична вправа: "Зимові забави"

Взимку можна кататися з гірок на санках, лижах, на ковзанці, грати в сніжки, ліпити снігову фортецю, сніговика.

Педагог пропонує дітям показати Алі-Бабі, як ліпити сніговика та який сніг для цього необхідний.

5. Пальчикова гра Сніговик" (стоячи)

Раз рука, дві руки

Ліпили ми сніговика(Показують, як ліплять).

Ми зліпили сніжний ком

Ось такий. (Показують великий ком,

А потім поменше кому

Ось такий. (Показують кому поменше)

А на верх поставили маленьку грудочку (показують маленьку грудку,

Ось і вийшов сніговик, сніговичок.

Сніг, цебра, та морквина (загинають пальчики на руці,

Так вміння і вправність

І готовий сніговичок, дуже милий товстун.

6. Розгляд картини"Саша та сніговикі розмова по ній.

- Наш гість засумував: як ліпити сніговика ми йому показали, а як виглядає сніговик - Алі-Баба не знає. Я приготувала для вас картину, яка називається " Саша та сніговик". Розгляньте картину разом із Алі-Бабою.

Яка пора року на картині?

Хто зображений на картині?

Як звати хлопчика? Чи тепло одягнений Сашко? Що одягнув Сашко? Що в Сашка в руках? Який Сашко? Чи можна сказати про Сашка, що він "червонощокий?". Як розумієте слово "червонощокий?". Чому в нього червоні щіки? (повітря на вулиці холодне, морозне).

Що зліпив Саша зі снігу? Який у нього вийшов сніговик? Що є у сніговика?

Чи сподобалася вам картина?

7. Фізкультхвилинка "Випав біленький сніжок"

Випав біленький сніжок (по колу).

Зберемося все в гурток (зупиняються).

Ми на саночки сідаємо (Присідають).

І з гори на санчатах мчимося.

Сніг, сніг, сніг, білий сніг(встають, змахують руками).

Кружить, падає на всіх.

Діти всі на лижі встали (Імітація ходьби на лижах).

Друг за одним побігли.

Ми з снігу кому зліпили(«малюють»руками велике коло)

Сніговика ми змайстрували(«малюють сніговика з трьох грудок).

Пограли, поліпили,

І до справ ми приступили (проходять на свої місця).

8. Зразок оповідання вихователя.

Вихователь пропонує Алі-Бабі разом із дітьми послухати оповідання по картині, що вийшов.

Взимку випало багато снігу. Хлопчик Сашко одягся тепліше, взяв із собою совок та санки. Сніг був липким і Сашко зліпив сніговика. На голові у сніговика відро, очі - вугілля, ніс - морквиною. Гарний вийшов сніговик у Сашка!

9. Дихальна гімнастика.

Алі-Баба показує дітям дихальну гімнастику для підготовки до розповіданню.

9. Розповіді дітей по картині.

Педагог просить повторити зразок оповідання кількох дітей(2-3) .

10. Рефлексія.

Вихователь пропонує дітям, разом із гостем, оцінити оповідання дітей.

Алі-Бабі сподобалися всі оповідання. Чий оповіданнявам сподобався найбільше? Чому?

11. Підсумок заняття:

Скажіть, з якою картиноюми сьогодні познайомились? Чим вам сподобалася ця картина? Яке нове слово довідалися? (червонощокий).

Алі-Баба поспішає додому, адже він прилетів на повітряній кулі. Повітря з кульки вийде і він може луснути. Як же тоді наш гість вирушить додому? Алі-Баба прощається з дітьми, вихователь проводжає гостя до дверей.

Публікації на тему:

Тема: Складання оповідання з картини «Слони». Інтеграція занять «Розвиток мови», «Ліплення» та «Ознайомлення з навколишнім світом». Освітні.

Конспект індивідуального заняття з освітньої галузі «Розвиток мови» у середній групі «Складання розповіді про картину…»КОУ «Спеціальна (корекційна) адаптивна школа – дитячий садок №301» Конспект індивідуального заняття з освітньої галузі «Розвиток.

Конспект безпосередньо-освітньої діяльності з розвитку мови. Складання описового оповідання з картиниЗавдання. Освітні. 1. Вчити дітей складати невелику розповідь, що відображає зміст картини, за планом, запропонованим вихователем.

Конспект НОД з розвитку мови для дітей середнього віку «Складання оповідання по картині «Собака з цуценятами»Освітні галузі: Пізнавальна, Комунікативна, Соціалізація, Здоров'я, Художньо-естетична. Автори: вихователі Аніщенко.

Конспект заняття з розвитку мови для дітей старшого дошкільного віку. Складання оповідання з картини «Зайці»Складання оповідання по картині «Зайці» Завдання: - зв'язкова мова: вчити складати розповідь за картиною за запропонованим планом, включати в.



Останні матеріали розділу:

Перше ополчення у смутні часи презентація
Перше ополчення у смутні часи презентація

Слайд 1Смутний час Слайд 2На початку XVII століття Російська держава була охоплена пожежею громадянської війни та глибокою кризою. Сучасники...

Слова паразити у дитячій мові
Слова паразити у дитячій мові

Однією з найважливіших проблем сучасного суспільства є проблема мови. Ні для кого не секрет, що останнім часом наша мова зазнала...

Презентація для уроків літературного читання у початковій школі про Е
Презентація для уроків літературного читання у початковій школі про Е

Слайд 2 04.11.2009р. Н.С. Папулова 2 Олена Олександрівна Благініна. (1903-1989) – російський поет, перекладач. Слайд 3 Дочка багажного касира на...