Станція чомусь і після ц. Літери про й після ц і шиплячих

Тема: Правопис і-і після ц.

Мета: познайомити з правописом ы-і після ц.

Завдання:

Освітні:

вчити обґрунтовувати вибір голосних ы-і після ц у корінні,

суфіксах та закінченнях;

3) повторити правопис о-е після шиплячих докорінно слова,

ненаголошених голосних кореня, пунктуацію у складному реченні;

4) пропедевтично познайомити з правописом -онн- в додатку-

тільних;

5) розширити лексичний запас учнів.

Розвиваючі:розвивати увагу, пам'ять, логіч-

мислення, вміння порівнювати, класифікувати, узагальнювати.

Виховні: викликати інтерес до уроків

російської мови.

Хід уроку.

I. Організаційний момент.

II. Пояснення нового матеріалу.

Ми починаємо вивчати нову орфографічну тему, познайомимося з новим вам правилом. Звернемося до матеріалу для спостережень та визначимо тему уроку. (Матеріал для спостережень на дошці поки що закритий).

Станція вулиці

Цирк синіцин

курча

Які звуки чуються у всіх цих словах? Дайте характеристику згідно звуку. (ц) Цей звук сьогодні буде гостем нашого уроку. А ось і слово, в якому живе цей звук. (Відкриваю матеріал для спостережень)

Подивіться, як написано на дошці. (Ци та ци).

Чому так? Наше завдання -розібратися, коли після ц потрібно писати Ы, а коли-І. Яка ж тема нашого уроку? Допоможіть мені сформулювати її.

«Правопис е-і після ц».

Щоб дізнатися, коли після ц пишеться ы, а коли – і, продовжимо наші спостереження. Прочитайте виразно вірш.

Курча в цирку виступало,

Грав він на цимбалах,

На мотоциклі роз'їжджав,

І цифр він знав чимало.

Він із циліндра діставав

Морква та огірки

І тільки одного не знав,

Де пишуть ЦІ, де ЦІ.

(І.Козловський)

Якого стилю належить цей текст?

Що таке цимбали?

Назвіть слова с і І після ц (курча, цирк, цимбали, мотоцикл, цифр, огірки).

Курча не знав, де пишуться ЦІ, де ЦІ. А ви знаєте? Зараз ми і звернемося до правила нашого підручника. Прочитайте правило. (Діти читають правило вголос).

––Коли після Ц пишеться Ы, а коли –И?

Запишемо в зошиті приклади слів, коли пишеться Ы:

1) На закінчення слів: птахи, огірки, синиці.

2) Другий випадок, коли пишеться Ы – у суфіксі ЫН: сестрицин, лисицин, волчицин.

3) У коренях слів-винятків пишеться Ы: циган, курча, цикнути, навшпиньки, циц, цип-цип). Ці слова слід запам'ятати.

А щоб ви не забули, я прочитаю вам ще один вірш, до якого входять усі ці слова. Запишіть ці слова з вірша у зошит.

Циган курча побачив,

Заграв на скрипочці,

А курча почуло-

Станцював навшпиньки.

Циц, хлопці, не шуміти,

А то циган зіб'ється,

Перестане скрипка співати,

Наш урок зірветься.

Ну що, курчата, вам все зрозуміло?

Прозвучав для вас, хлопці,

Наш урок про ЦИ та ЦИ.

Хто не зрозумів, ті курчата,

Хто запам'ятав, молодці!

Прочитайте слова, які виписали. (циган, курча, навшпиньки, циц, цикнути (прикрикнути).

Циган навшпиньки курча цикнув «циц» - формула загальновідома.

А коли ж пишемо після цього?

У корінні слів: цирк, цифра та ін.

У словах на –ція: лекція, секція, колекція та інших. Ці слова закінчуються на – ция, а закінчення Я, а –ЦИ –входить до складу кореня.

Правило, яке ми сьогодні вивчаємо, складне правило-інструкція, тому нам необхідно скласти алгоритм, схему міркування (плакат перед учнями).

Правопис І-І після Ц.

1. Слова на -ція?

та ні

станція 2. У якій частині слова літера?

На закінчення, докорінно

У суфіксі \

/ 3. Слово-виняток?

Ы / \

вулиці так ні

куцій / \

Синіцин Ы І

Циган цирк

На навшпиньках цифри

Курча

Циц

Цикнути

III. Закріплення вивченого.

1. Усний орфографічний розбір (уч-ся пояснюють усно правопис слів, написаних на дошці, користуючись алгоритмом).

Делегація, циліндр, Птицин, синиці, смуглолиц.

2. Словниковий диктант.

Панцир, царицьке дзеркальце, чорна цигейка, циганський, весела репетиція, співчі птахи, циклон, голосно цикати, жовте курча, зацвіла акація, циць усім.

3. Попереджувальний розподільний смисловий диктант. (Дізнатися слово за лексичним значенням і записати у два стовпчики.)

1) Дитинча курки (курча).

2) Знак для позначення числа на письмі (цифра).

3) Однооке міфологічне істота (циклоп).

4) Інструмент для креслення кола (циркуль).

5) Людина, яка спостерігає за порядком на вулиці (міліціонер).

6) Встати на кінчики пальців (навшпиньки).

7) Рід рукавичок з відділенням лише великого пальця (рукавиці).

Прочитайте слова, коли після Ц написали І, а коли – Ы.

Тож з чим познайомилися сьогодні на уроці?

IV. Завдання додому: п. 86, вправа №446.

V. Підсумок уроку.

І варіант.

Морські кордонів…, сестриць…н хустку, редакц…я газети, ц…ган, ц…рк,

ц…плівок, велика ц…стерна, новий ц…ркуль, співчі птахів… .

2.Випишіть з цієї групи слова лише на вивчену орфограму (літери Ы-І після Ц).

Ра…писання, бе…шумний, лекц…я, ш…пот, ц…плівок, під…їзд, ц…фри,

під ... рити, на ц ... нирках, лисиц ... н хвіст.

ІІ варіант.

1. Вставте пропущені літери Ы чи І після Ц. Позначте умови вибору літер Ы чи І після Ц.

Прослухати лекц..ю, написати ц…фри, вузькі вулиці…, мотоц…кл, виростити

ц…плят, на ц…нирках, спортивна секц…я, лисиц…н хвіст, ц…рковий артист.

2.Випишіть з цієї групи слова лише з вивчену орфограмму.

Ра…порядок, ц…ркуль, р…сток, св…вають, ц…ган, ш…пот, синиц…н,

сл…ження, станц…я, панц…р.

3. Складіть 2 складні речення, використовуючи слова та словосполучення з першого завдання, підкресліть граматичні основи.

Домашнє завдання: п.16, упр.245. Скласти лінгвістичну казку про просту пропозицію.

  • узагальнення матеріалу за правилом написання Ы - І після Ц
  • розвивати кругозір учнів, мислення, творчу активність;
  • культуру мови
  • виховувати взаємоповагу, любов до російської мови, почуття прекрасної, творчої уяви.

Обладнання: мультимедійний проектор, ноутбук, презентація до уроку, картки.

I. Організація класу. Визначення теми уроку.

1. Прийом "Дивуй"

(Мета: налаштувати на фрагмент уроку, підвищити інтерес до навчання)

Звучить пісенька з передачі "Радіоняня"

Курча в цирку виступало,
Грав він на цимбалах,
На мотоциклі роз'їжджав
І цифри знав чимало.

Він із циліндра діставав
Морква та огірки
І тільки одного не знав,
Де пишуть І,а де ж Ы.

Діти, хто з вас визначить тему нашого уроку. Що ж ми сьогодні повторюватимемо?

2. Робота за таблицею (на екрані)

ІІ. Узагальнення раніше пройденого матеріалу

Презентація нових слів із пісеньки. (словникова робота) (на комп'ютері)

(мета: розвивати навички самостійної роботи, творчу активність учнів)

Цимбали - музичний інструмент, по струнах б'ю гачками. Рід малих гуслів.

Циліндр -

1. тіло, обмежене з кінців двома колами, і з боків- гнутого по колах площиною.

2. головний убір джентельмена

/показати картинки/

Операції роботи:

1. тлумачення слова (робота зі словником)

2. виділення орфограми

3. склади словосполучення

4. склади пропозицію.

2. Робота з тестами (на комп'ютері)

(Мета: активізувати розумову діяльність, контроль за отриманими знаннями)

1. У корені пишеться буква і

б) ц:корій

в) ц: нирки

2. У корені пишеться буква ы

а) ц..тата

б) ц: куль

в)ц:кнути

3. На закінчення пишеться буква ы

а) білолиць:й в

в) ширококолиць:й

4. У суфіксі пишеться буква ы

а) синиць:

б) куниць:

в) племінниць:

г) сестриць:

5. У якому ряді у всіх словах слід писати букву ы

а) різець:, зайець:, сестриць: н, довголиць:

б) куниць: н, куц: й, Грець: я, ц: ганський

в) борц:, горц:, порц: я, перць:

г) дверцят:, дикц:я, купц:,ц:фровий.

3. Творча робота "Програмісти" "

(Мета: активізація мисленнєвої діяльності, контроль отриманих знань)

А тепер ми станемо програмістами. Нам необхідно зашифрувати текст голосними замість точок.

Молодий ц:ган, куц:й хвостик, велика ц:фра, чисті вулиць:, спортивна секц:я, ходили в ц:рк, ц:ркуль у футлярі, ц:ц усім, міцний панц:р.

4. Робота на картках(самоперевірка на звороті)

(Мета: спонукання до мислення, формування високого рівня розумового розвитку)

Ц:плівок стрибнув на ц:новку

І там на ц: нирки підвівся.

А повз ішов ц:ган на танц:

Ц..п - ц..п, - ц:плівка він покликав.

Цинівка - щільна плівка із соломи, очерету для підстилки на підлогу.

5. Гра "ХТО ДІЛЬШЕ ПРОТРИМАЄ ДРІБНИЦЯ"

(Робота біля дошки: записують під диктовку слова, якщо дитина помилилася, передає дріб'язок іншому.)

Ц: рк, медиць: на, порц: я, ц: ган, молодц. :, Ц:олковський, ц:нга, дівчат: - красунь:,операц:я, акац:я, нац:я,купц:, лисиць:н, хвіст, делегац:я, мешканців:, плантац:я, принц: ,голубц:, хлібець:, пальц:, ц:клон, ц.ю..рюльник, п'яниць.., блукач:,співак:, ц:плівок, панц:р.

ІІІ. Підсумок роботи.

Звучать заключні слова пісеньки з передачі "Радіоняня"

З усіма завданнями ви впоралися успішно. Ви маєте певний запас знань. Сподіваюся, що і з домашнім завданням ви впораєтеся успішно .

Завдання додому:

1. Створити кросворд із вивченої теми.

2. Завдання на картці (різнорівневі)

Голосні після -ц-і шиплячих – непроста тема для тих, хто вивчає російську мову. Найчастіше такі слова пишуться негаразд, як вимовляються. Правопис визначає частину мови та позиція голосного.

Вживання -а-, -у- після шиплячих і -ц-

Після -ч-, -щ-, -ж-, -ш-, -ц-пишеться тільки -а-, -у-(хоча може чутися -я-, -ю-).

Наприклад: чудо, щука, хаща, ціле.

Винятками є слова журі, парашут, брошура.Деякі лінгвісти хочуть підлаштувати правопис цих слів під правило «влити» їх у російську мову. Можливо, в майбутньому це і станеться, але поки що слід вживати -ю-.

Також під правило не підпадають іншомовні власні імена. Їх ми пишемо згідно з вимовою: Жюль Верн.

Вживання -і-, -и- після шиплячих і -ц-

Які слід використовувати голосні після -ц- і шиплячих? Правило звучить так: після -ч-, -щ-, -ж-, -ш-пишеться тільки -і-(проте часто вимовляється [и]).

Наприклад: жити, машина, лагодити, щит.

Після -ц-можливі два варіанти - -і-або - -и--. Правопис залежить від цього, у якій морфемі знаходиться голосна.

Пишіть -и-:

  • у закінченнях ( танці, батьки, купці, шпаки);
  • у суфіксах -ин- (курицин, сестрицин, синіцин).

Пишіть -і-:

  • в корінні слів ( цитата, циркуль, циновка, медицина);
  • у іменників на -ція, -цій (станція, провокація, авіація, квитанція, стронцій).

Запам'ятайте винятки із правила за допомогою простої пропозиції: Циган навшпиньки курча цикнув: «Циц!»

Тепер розглянемо, коли потрібно писати голосні -о-, -е-після шиплячих і -ц-.

Вживання -о-, -е- після -ц-

У ударній позиції:

  • [о] передаємо як -о-(танцюрист, цокати, обличчя);
  • [е] передаємо як -е-(ціна, цеце, цінний).

У ненаголошеній позиції пишеться буква -е-: танцювати, цедити, ситцевий.Винятки: цокотатита похідні від нього .

Ряд іншомовних слів, у яких пишеться -о-: герцог, палаццо, інтермеццо, скерцо, цоїзит.

Вправи на -і-/-и-

Ми розглянули першу частину теми «Голосні після шиплячих і -ц-». Нижче наведені слова допоможуть закріпити пройдений матеріал. Знайдіть "непроханого гостя" з помилкою.

  1. Цекотуха, герцогиня, цеце, обличчя.
  2. Циган, цикнути, революція, сестрицин.
  3. Життя, цикл, шина, курча.
  4. Щюка, нісенітниця, Жуль Верн, жульєн.
  5. Частіше, густіше, гущавина, спритний.

Відповідь: 1) цокотуха, 2) революція, 3) курча, 4) щука, 5) гущавина.

Голосні -о-, -е- у суфіксах та флексіях

Продовжуємо досліджувати правопис голосних після шиплячих і -ц-. Вживання -о-, -е-залежить від частини мови та морфеми.

У суфіксах та флексіях іменників та прикметників:

  • під наголосом потрібно вживати -о- (дівчина, парчовий, гачок, ключем, бійцем);
  • у ненаголошеній позиції ми пишемо -е- (замочок, плюшевий, товаришем, пальцем).

Виняток становлять іменники з суфіксом -Йор: монтер, стажер.

  • під наголосом вживаємо -о-(гаряче);
  • у ненаголошеному складі ставимо -е- (пекуче).

Пам'ятайте, що причастя немає флексії, оскільки це незмінна частина промови. Тут -о-і -е-виступають суфіксами.

Голосні -о-, -е- докорінно слова

Заглиблюємося у тему «Голосні після -ц- і шиплячих». Після -ч-, -щ-, -ж-, -ш-докорінно під наголосом пишеться -е-, якщо ми можемо підібрати однокореневе слово з -е-.

Наприклад: шепіт - шепоче, дешевий - дешевше, залік - зарахувати, йшов - що йшов.

Якщо таке слово не можна знайти, вживаємо -о-.

Наприклад: шерех, цокатися, манірний.

Але на практиці це правило використати складно. Ми не завжди можемо бути впевнені, що перевірили всі споріднені слова. Тож потрібно просто запам'ятовувати правопис.

Голосні у дієсловах та віддієслівних словах

У закінченнях дієслів можливе вживання -е-або -е-.

  • У ударній позиції пишеться буква -е- (пече, тече, береже).
  • У ненаголошеній позиції слід писати -е-(махає, скаче).

Правило поширюється на віддієслівні іменники та причастя.

  • Під наголосом вживаємо -е- (ночівля, тушонка, озброєний).
  • Без наголосу - -е-(зважений, збудований).

З приводу е/едумки лінгвістів розходяться. Часто букву езамінюють у письмовій мові на е.Тому в даному випадку голосні у віддієслівних словах - це скоріше питання правильної вимови.

Зверніть увагу! Речовка- невіддієслівна іменник з ударною -о-. Ночівля- віддієслівна іменник з ударною -е-.

Слід розрізняти слова опік(дієслово) та опік(Іменник) , підпал(дієслово) та підпал(Іменник) .

Вправи

У наведених словах правильно вставлені голосні після -ц-і шиплячих. Знайдіть «чужинця» з іншого правила.

  1. Опік, тушонка, тече, шепіт.
  2. Плащівка, дівчисько, гаряче, чобіток.
  3. Зведений, плаче, місяцем, шепоче.
  4. Огірки, Синіцин, молодці, циц.
  1. Шепіт- іменник, інші слова - дієслово та віддієслівні форми.
  2. Гаряче- прислівник із суфіксом-про-, інші слова - іменники.
  3. Місяцем - іменник, інші слова - дієслово та віддієслівні форми.
  4. Циц- Виняток із правила.

Правильно вживіть голосні після -ц-і шиплячих.

Ож, трущ-ба, річка, голубці, розлютований, школод, шосе, тече, цкада, жовтий, скачає, хоче, горошок, пальцем, сонцем, огірком, дзвін.

Відповідь: опік, нетрі, речовка, голубці, розлютований, шоколад, шосе, тече, цикада, жовтий, скаче, хоче, горошок, пальцем, сонцем, огірком, згущене молоко, навшпиньки, диригент, ночівля.

Підберіть приклади під орфограму.

  1. Ударний голосний у суфіксі іменників.
  2. Голосний після шиплячих докорінно слова.
  3. Ненаголошений голосний у суфіксі прислівника.
  4. Голосний після шиплячих у причасті.
  5. Ненаголошений голосний після шиплячих у дієслові.
  6. І/и після -ц-- Виняток із правила.

Шепче, рідше, більше, циган, монтажер, шосе, стривожений, шовк, кільцем, пекуче, навшпиньки, махає, скуйовджений, жовтий.

  • монтажер, кільцем;
  • шосе, шовк, жовтий;
  • рідше, більше, пекуче;
  • стривожений, скуйовджений;
  • шепоче, махає;
  • циган, навшпиньки.

Ми вивчили правопис голосних після шиплячих та -ц-. Загалом правила не складні, проте написання вимагає осмисленого підходу. Два схожі слова часто можуть писатися по-різному тільки через наголос або різне походження слів.

Тема урока. Літери І-И після Ц.

Мета уроку.

Познайомити з новою розпізнавальною ознакою – наявністю звуку Ц перед голосним,

З правописом І-І після Ц;

Розвивати увагу, пам'ять, вміння порівнювати, узагальнювати,

Виховувати інтерес до уроків російської.

Обладнання: картки, комп'ютер, мультимедійний проектор.

Хід уроку.

    Організаційний момент.

Здрастуйте, хлопці! Я рада бачити вас і наших гостей цього осіннього сонячного дня. Я сподіваюся на співпрацю, порозуміння. Ви у мене всі розумники, і ми продовжуємо з вами нашу подорож через тернини російської мови до зірок. Наприкінці уроку ті, хто буде особливо старанним і активним, отримають по зірочці. Тож давайте вирушати в дорогу.

Отже, почнемо урок із фонетичної зарядки.

    Робота з темою уроку.

    Фонетична зарядка. (Слайд 1)

Відгадайте звук за «паспортом»: [?] - приголосний глухий непарний, твердий непарний. [ц]

Цей звук особливий, він сьогодні буде гостем нашого уроку.

Проблемна ситуація.Слайд 2

Давайте потренуємо нашу вимову і скажемо скоромовку.

Бігають дві курки прямо вулицею, де цвіте акація.

Курча чаплі чіпко чіпляється за ланцюг.

Подивіться, які літери пишуться у наших словах. Спішіть.

Чому так? Наше завдання -розібратися, коли після ц потрібно писати Ы, а коли-І.

Допоможіть мені сформулювати тему нашого уроку?Слайд 3

Слайд 4. Правопис і-і після ц

3.Робота з підручником .

Щоб дізнатися, коли після Ц пишеться Ы, а коли – І, вирушимо на урок.Заглянемо до підручника

    Перевіримо, як ви засвоїли матеріал підручника (Сценка)

    Вчитель. - За правилами граматики в іменниках після Ц пишеться І... Крім тих випадків, коли пишеться Ы. Перше: у закінченнях слів. Наприклад: синиці, птахи, молодці.

Учень. - І огірки!

Вчитель. - Правильно, скрізь І, тому що це закінчення слів. Другий випадок, коли пишеться Ы – у суфіксі ЫН. Наприклад: сестрицин, куріцин.

Учень. - Значить, і курча через І?

Вчитель. -Чому?

Учень. -Бо курча – курячий син.

Вчитель. - Курча дійсно пишеться через Ы, але зовсім не тому. Просто курча одне з п'яти слів, які треба запам'ятати. Подивіться на слова – винятки.

(Слайд 5)

    Я. У всіх цих словах пишеться: І після Ц. Запам'ятали?

А щоб ви не забули, прослухайте пісеньку з радіоняні, до якої входять усі ці слова.пісня з радіоняні

( На слайді 6 з'являються слова)

Циган курча побачив,

Заграв на скрипочці,

А курча почуло-

Станцював навшпиньки.

Циц, хлопці, не шуміти,

А то циган зіб'ється,

Перестане скрипка співати,

Наш урок зірветься.

Або запам'ятати фразу, яку ви бачите на слайді

Циган навшпиньки цикнув курча: «Циц»!

Ну що, курчата, вам все зрозуміло?

    Отже, диктант у віршах. Приготуйтеся писати і будьте уважні: у диктанті багато слів із буквою ц, і ви повинні визначити, що писати ци чи ци. Чи готові?

Курча в цирку виступало,

Грав він на цимбалах,

На мотоциклі роз'їжджав,

І цифр він знав чимало.

Він із циліндра діставав

Морква та огірки

І тільки одного не знав,

Де пишуть ЦІ, де ЦІ.

А тепер перевіримо, чи правильно ви записали слова з диктанту, при цьому трохи відпочинемо. Встаньте.

Звучить музика.

Я читаю ще раз вірш, а ви, якщо чуєте слово з І після Ц – робите бавовну над головою, якщо чуєте слово з І після Ц – присідаєте.

Курча в цирку виступало,

Грав він на цимбалах,

На мотоциклі роз'їжджав,

І цифр він знав чимало.

Він із циліндра діставав

Морква та огірки

І тільки одного не знав,

Де пишуть ЦІ, де ЦІ.

    Закріплення.

    Ускладнене списування.

    Слайд 7

Відгадайте загадки Вставте пропущені літери, розділові знаки, позначте морфему, в якій пропущена орфограма. Один біля дошки.

Сіли птахів.. на сторінках.

знають бувальщину і небилиць... (літери)

Оселилися мудрець.

у засклені палаци... (очі)

Який висновок ми можемо зробити?

(У закінченнях іменників множини після Ц пишеться літера Ы).

Загадки у нас належать до усної народної творчості. А чи не могли б ви згадати, вигляд ще належить до усної народної творчості, в назві якої є буква Ц? (Прислів'я).

Молодець серед овець. а проти молодця і сам. як вівця.

Кінець – справі вінець.

Курчат по осені рахують.

2. Творчий диктант.

Дізнайтеся слово за лексичним значенням.

Діти, прочитай ті значення слова і запиши слово з І-И після Ц. Діти, ви записуєте тільки одне слово.

    Точна витримка із твору(цитата) .

Встати на кінчики пальців(навшпиньки).

    Рід рукавичок з відділенням лише для великого пальця(рукавиці).

    Систематизовані збори будь-яких предметів(Колекція).

    Переносна станція(Рація).

3.Гра «Передай крейду іншому»

(Слайд 9) Поспішайте, вставляючи пропущені літери. Графічно покажіть, у якій частині слова пропущено букву. Потім передайте крейду та викличте до дошки свого друга.

Н-р, циган

Ц…рк, медиц…на, порц…я, ц…ган, молодц.., рукавиць…, ц…фра, модниць…, ц…нирки, операц…я, лисиць…н хвіст, ц…плівок.

    1Контроль на тему. (Для слабоуспіваючих - самоконтроль. Робота з тестом на ноутбуках)

Давайте послухаємо з вами текст, в якому описуються враження вашого ровесника Вови Синіцина про відвідування цирку.

У ц ... рк.

Сьогодні ми йдемо в центр. Ми - це тато, мама, моя сестричка і я, Вова Синіц ... н. Папа сказав, що сьогодні виступатимуть борці…, гімнасти, акробати, наїзниці…, мотоці…клісти, веселий звіринець.

Весь день я дивився на годинник. Нарешті, маленька стрілка зупинилася на ц ... фре "три". Батько скомандував нам, що настав час збиратися, але ми давно вже були готові.

По дорозі в ц…рк, на розі однієї вулиці…, тато купив букет запашної білої акац…і для артистів, а нам смачні льодяник…. Сестричка піднялася на ціпочки і понюхала квіти. Ох, як вони пахнуть! А ніс їх я.

Ось і цирк. Круглий контролер з посмішкою запросив нас до зали.

Підпишіть листочки та заповніть пробіли на місці перепусток. На виконання завдання вам 5 хвилин.

    РефлексіяСлайд 11

З якою орфограмою познайомились на уроці?

Що потрібно знати, щоб правильно писати І чи І після Ц?

Оцінка за урок.

За високий темп роботи –

За глибину знань –

За акуратність та чистоту виконання –

За вміння зосередитись

За активність –

(Слайд 12) Домашнє завдання: параграф 43, скласти алгоритм,

упр. 431

(Слайд 13) Прозвучав для вас, хлопці,

Наш урок про ЦИ та ЦИ.

Хто не зрозумів, ті курчата,

Хто запам'ятав, молодці!

Цілі уроку:

    познайомити з новою розпізнавальною ознакою – наявністю [ц] перед голосними, з правописом ы-і після ц;

    вивчати правильно позначати орфограму;

    повторити правопис про-е після шиплячих у корені слова, ненаголошених голосних кореня,

    розвивати увагу, пам'ять, логічне мислення, вміння порівнювати, класифікувати, узагальнювати, прищеплювати любов до російського слова.

Обладнання: картки для самоперевірки та перевірки вивченого матеріалу, плакат із алгоритмом, таблиця.

Хід уроку

1. Організаційний момент.

2. Фонетична зарядка.

    Відгадайте звук за «паспортом»: [?] - приголосний глухий непарний, твердий непарний. [ц]

    Цей звук особливий, він буде сьогодні гостем нашого уроку, а поки що повторимо вивчене. До дошки піде 1 учень для роботи по картці, а ми перевіримо домашнє завдання (упр. 165).

3. Перевірка домашньої роботи із використанням сигнальних карток е-о.

Пояснюється правопис слів, у яких діти припустилися помилок. Звертаємо увагу на вимову слова шофер-шофери.

Слова для перевірки: грати, щітка, шофер, шосе, шоколад, чорні, жовті, шарудіння, щіки, човни.

4. Опитування працюючого біля дошки за карткою.

Картка:

Вставити пропущені літери та пояснити їх правопис.

С…справ на ж…рдочке, р…сток крыж…вника, ш…пот, ра…ч…тливий, (з,с)бігти, (з,с)доров'я, вир…сло р…стение, в….дихати , бе…цілісний.

5. Лексична робота: (включити елемент несподіванки: поява Незнайки).

Гра «Коректор» або «Виправте помилку».

Незнайко дав лексичне значення словам, чи правильно він виконав завдання? Виправте його помилки.

Хокей – професійне свято на стрибках, бігах.

Жонглер – актор цирку, який майстерно та вправно підкидає та ловить одночасно кілька предметів.

Жорнов – млинове кам'яне коло для розмелювання зерна на борошно.

6. Фізмінутка.

7. Вивчення нового матеріалу.

Створення проблемної ситуації.

Переходимо до вивчення нової теми. Для цього звернемося до матеріалу для спостережень та визначимо тему уроку.

(Матеріал для спостережень на дошці поки що закритий).

Вчитель читає вірш:

Курча в цирку виступало,
Грав він на цимбалах,
На мотоциклі роз'їжджав,
І цифр він знав чимало.
Він із циліндра діставав
Морква та огірки
І лише одного не знав
Де пишуть ЦИ, де ЦИ?

(Цимбал-музичний інструмент у вигляді плоского ящика з металевими струнами, по яких граючи, ударяють молоточками)

Відкривається запис на дошці:

Стан ція

огір ци

Цірк

Сіні цин

циплівок

А подивіться, як написано? (Ци та ци.)

- «Пропис ы-і після ц»

Вчитель записує тему уроку на дошці, діти – у зошитах.

Вчитель: За правилами граматики в іменниках після Ц пишеться І:

1) у словах на -ція: лекція, секція, революція, документація (приклади усно);
2) у коренях слів (циркуль, цирк).

Випадки написання І після Ц:

    у закінченнях слів (синиці, птахи, молодиці)

    у суфіксах-ін-. Наприклад: сестрицин, куріцин.

А чому ж курча через і?

Тому що курча одне з тих слів, які треба запам'ятати: циган, курча, навшпиньки, циц.

У всіх цих словах пишеться Ы після Ц. Запам'ятали?

А щоб не забули, я прочитаю вам невеликий вірш, до якого входять усі ці чотири слова. А ви уважно слухайте, якого слова із чотирьох немає.

Циган курчати побачив,
Заграв на скрипочці,
А курча почуло –
Станцював навшпиньки.

Яке слово відсутнє?
- Так, циц. Нині воно буде.

Циц, хлопці, не шуміти,
А то циган зіб'ється,
Перестане скрипка співати,
Наш урок зірветься.

Ну що, курчата, вам все зрозуміло?

Прозвучав для вас, хлопці,
Наш урок про ціці.
Хто не зрозумів, ті курчата,
Хто запам'ятав, молодці!

8. Читання теоретичних відомостей (стор.85).

9. Закріплення вивченого.

1. Коментований лист.

Завдання: спишіть, позначаючи умови вибору літери "И" або "І".

Цтрусовий, цганка, цфердлат, цкорій, з вулиці, сестриць, для куниць, ножиць, ц-нковий, акація, з-за дверцят, лекція, однолітків,

2. Завдання: від іменників куниця, левиця, тигриця утворити прикметники, позначити в них суфікс-ін-(діти записують тільки прикметники)

- Запам'ятайте , Що у прізвищах, утворених так само, як дані прикметники, після ц пишеться також: Куріцин, Лісіцин, Корміліцин, Туріцин, Синіцин.

3 . Самостійна робота з упр. 185 з подальшою перевіркою.

Вчитель пояснює лексичне значення слів, незрозумілих хлопцям.

Наприклад:

Делегація – кілька обраних представників від якогось колективу.

Конференція – збори, нарада представників якоїсь держави, навчальної організації (наукового суспільства).

Ілюмінація – яскраве освітлення, яке влаштовується на вулицях з нагоди якихось урочистостей, свят.

Циклувати – вирівнювати, обробляти дерев'яну поверхню спеціальним інструментом.

Падчеріцин - нерідна дочка одному з подружжя, що припадає рідній іншому.

Дикція – ясність і виразність у вимові слів, складів.

4. Ускладнене списування.

Завдання 1. Вставити пропущені літери, закінчити речення.

Сіли птахів… на сторінку…
Знають буваль ..... (небилиці)
Оселилися мудрець.
У засклені ….. (палаці).

Завдання 2.

Вставити пропущені літери, розповісти про зв'язок речень.

Одного літа дідусь приніс пляшок. Живі ж….лті грудочки голосно і тривожно попискували.

9. Підсумок роботи.

Що нового та цікавого ви дізналися на уроці?
- Як дізнаватимемося нову орфограму? Якою є пізнавальна ознака вивченої орфограми?
- Що потрібно знати, щоб правильно писати І чи І після Ц?

10. Завдання додому:стор.85-86, упр. 183

Тема: Літери Ы-І після Ц

Ціль: 1) закріпити навички правопису І-І після Ц;

2) розвивати увагу, логічне мислення, мовний слух у учнів, звичка графічного позначення цієї орфограммы;

3) виховати любов до російської мови, виховати свідому дисципліну, формувати навички контролю та самоконтролю, пізнавальної діяльності у колективі.

Заплановані результати

  1. Предметні УУД

Познайомити учнів з орфограмою «Літери ы-і після ц»

Формувати вміння застосовувати орфограму залежно від морфеми

Розвивати орфографічну пильність

Формувати вміння знаходити інформацію у тексті

Вчити аналізувати, порівнювати та узагальнювати на основі фактів

Вчити подавати інформацію у стислому та розгорнутому вигляді

3. Особистісні УУД

Будувати стосунки з людьми

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Форми роботи учнів: фронтальні, групові, індивідуальні

Необхідне технічне обладнання: мультимедійний проектор,

Структура та хід уроку

Доброго дня, хлопці! Починаємо наш урок. Побажайте собі успіхів і скажіть: Я буду уважним. У мене все вийде! Я впораюся з усіма завданнями на уроці»

  1. Повторення вивченого матеріалу-перевірка домашнього завдання.

Орфографічна п'ятихвилинка з подальшою самоперевіркою (Слайд № 1)

  1. Вставити пропущені літери та графічно визначити умови вибору орфограми.

Робота з картками Слайд №1

Утворіть нові слова, додаючи потрібні суфіксиУтворіть нові слова, додаючи потрібні суфікси

Машина, вчити, барабан,

Заєць, водити, палець,

сніг, кіт, цвях, будинок

Самоперевірка Слайд №2

Машиніст, вчитель, барабанщик, зайченя,

водій, пальчик, сніжок, кошеня, гвоздик, будиночок

  1. Вивчення нового матеріалу

Цілі: учні повинні

Знати умови вибору написання букв І-И після Ц;

Вміти володіти методом дії при виборі букв і-и після ц в однокорінних словах.

1.Підготовчий етап (А зараз я прочитаю вірш, а ви уважно слухайте)

Вчитель читає вірш: слайд №4

Курча в цирку виступало,
Грав він на цимбалах,
На мотоциклі роз'їжджав,
І цифр він знав чимало.
Він із циліндра діставав
Морква та огірки
І лише одного не знав
Де пишуть ЦИ, де ЦИ?

Курча не знав. А ви знаєте?

Словникова робота Слайд №3

(Цимбал-музичний інструмент у вигляді плоского ящика з металевими струнами, по яких граючи, ударяють молоточками)

Циліндр - геометричне тіло утворене обертанням прямокутника навколо однієї з його сторін.

Відкривається запис на дошці:

Вчитель вимовляє слова ще раз.

Які звуки чуються у всіх словах? (ци)

А подивіться, як написані слова, зверніть увагу на морфеми? (Ци та ци.)

Наше завдання - розібратися, коли після ц потрібно писати ы, а коли - і.

Яка ж тема уроку? Сформулюйте її.

- «Правопис і-і після ц»

/Учитель пише на дошці, а діти у зошитах/.

- Сформулюйте мету уроку, спираючись на його тему./ Познайомитися з правилом написання букв І-И після Ц/

2. Робота з опорним конспектом слайд №5

У словах після Ц пишеться

2.на –ція 2.□

- Подивіться на опорний конспект та розкажіть про умови написання літери І-И після Ц.

Давайте подивимося, чи правильно ми сформулювали правило.

Робота з електронним підручником (читання правила з електронного підручника)

Що нового впізнали? / Є слова-виключення:циган, курча, навшпиньки, циц, цикнути/

Запам'ятайте пропозицію! Циган став навшпиньки і цикнув на курча: «Циц!» /Слайд №6 /

Ф і з м і н у т к а Чудове дерево: зірвати чудовий плід, прочитати вголос слово, пояснити, яку орфограму потрібно вставити і чому.(кожен учень встає і виходить до дошки, на якому «чудове» дерево). ,а)ра,лютий(ь),з(а,о)лота медаль

Вчитель: Хлопці, якими подіями пов'язані ці слова? (зимова олімпіада в Сочі). Правильно. Діти у Росії як проводиться зимова олімпіада, вона багата своїми культурними цінностями. На жаль, ці цінності роками губляться, але ми маємо ці культурні цінності зберігати. Недарма 2014 оголошено роком культури. Слайд №7

VI. Закріплення навчального матеріалу.

Цілі: закріпити вивчене правило; запам'ятати спосіб визначення написання букв І-И після Ц.

1.Пояснювальний лист. / Слайд №8 /

Спишіть, пояснюючи написання в цих словах орфограми і-и після ц

Ц.. фра, ц. .й, куніц..н.

2. Літерний диктант. /Слайди №9,10/

1) птахів ... н, палац ..., лекц ... я

2) ц ... плівок, ц ... ліндр, вівц ....

3) ц ... клон, ц ... клоп, ц .... ферблат

4) секц…я, полиц…я, ц…кнути

3.Тестовий контроль на тему «Літери І-И після Ц» / Слайд №11/

1) У якому слові дома пропуску пишеться Ы?

Б) кутий хвіст

в) черепаший панц.

г) акац..я

2) У якому слові дома пропуску пишеться І?

А) світлолиц..й юнак

Б) голосно ц.

в) солоні огірки.

г) нафтова ц..стерна

3) У якому слові дома пропуску пишеться Ы?

а) ц..ферблат

Б) новий ц..ліндр

в) ц..ркове уявлення

г) пухнастий ц..плівок

4) У якому слові дома пропуску пишеться І?

а) вакц..на проти грипу

Б) птахів..але перо

в) дрібні крупички.

г) стати на ц..нирки

5) У якому слові дома пропуску не пишеться И?

а) будівництво готелів.

Б) ц..гейкова шуба

в) красунь.

«Хвилина редактора»(картки)

Лист Незнайки професору Спіцину.

Я вирушив до експедиції. Погода несприятлива: циклон. Вдалося зібрати колекцію комах, попалися навіть цикади. Птахи заважають у роботі.

Робота з підручником ( Виконання вправи №355-підручник за ред. Шакровий)

V . Підведення підсумків.

  • Як правило, ми сьогодні вивчили?
  • Згадайте спосіб визначення написання літер і-и після ц.
  • Які слова-виключення з цього правила ви маєте запам'ятати?

VI. Завдання додому.

  1. Вивчити вивчену на уроці орфограму «І-І після Ц»
  2. Виконати вправу №354, зад. до упр.

Рефлексія.

Цимбал-музичний інструмент у вигляді плоского ящика з металевими струнами, якими граючи, ударяють молоточками. Циліндр-геометричне тіло, утворене обертанням прямокутника навколо однієї з його сторін.

Курча в цирку виступало, Грав він на цимбалах, На мотоциклі роз'їжджав, І цифр він знав чимало. Він із циліндра діставав Моркву та огірки І тільки одного не знав Де пишуть ЦІ, де ЦІ?

У словах після Ц пишеться І 1. 1. 2. на – ція 2. □

Запам'ятайте пропозицію! Циган став навшпиньки і цикнув на курча: «Циц»

Володимир Путін підписав Указ "Про проведення в Російській Федерації Року культури". Культура Татарстану, втілюючи багаті традиції та духовну самобутність народів, що проживають на території республіки, одночасно уособлює загальнолюдські цінності та є частиною світової культурної спадщини. Унікальність об'єктів культурної спадщини Татарстану підтверджена включенням у 2000 році історико-культурного комплексу Казанського Кремля до Списку Всесвітньої культурної та природної спадщини ЮНЕСКО. У цей же Список номіновано Болгарський державний історико-архітектурний музей-заповідник та Свіязький історико-архітектурний та природно-ландшафтний комплекс

Пояснювальний лист. Поспішайте, пояснюючи написання в даних словах орфограми ы-і після ц Ц..фра, ц.. куль, ц.. рк, ц.. ган, ц.. трусовий, авіац.. я, традиц.. я, сестриць. .н, птахів.., пальц.., круглооліц..й, куніц..н.

Буквенный диктант І чи Ы 1) птахів…н, палац …, лекц …я 2) ц…плівок, ц… ліндр, вівц …. 3) ц…клон, ц…клоп, ц…. ферблат 4) секц …я, поліц …я, ц… кнути

Відповіді 1. Ы Ы И 2. Ы И Ы 3. І І І 4. І І Ы

Тестовий контроль на тему «Літери І-И після Ц» У якому слові дома пропуску пишеться И? а) ц.. нк б) куц…й хвіст в) черепаший панц.. г) акац..я 2) У якому слові дома пропуску пишеться И? а) світлолиц..й юнак б) голосно ц.. кнути в) солоні огірки.. г) нафтова ц.. стерна 3) У якому слові на місці пропуску пишеться Ы? а) ц.. ферблат б) новий ц.. ліндр в) ц.. рокове уявлення г) пухнастий ц. а) вакц.. на проти грипу б) птахів. а) будівництво готелів.. б) ц.. гейкова шуба в) красунь.. г) щипц..

Словниково-смисловий диктант 1) Встати на кінчики пальців 2) Рід рукавичок з відділенням для великого пальця 3) Систематизовані збори будь-яких предметів

Дякую за увагу!


Сьогодні ми відповімо на такі запитання.

· Коли після ц пишеться і?

· Коли після ц пишеться ы?

· Від чого залежить написання і - і після ц?

Ми пам'ятаємо, що існують завжди тверді і м'які звуки. Ми вже говорили про те, що звуки [ж] і [ш] завжди тверді. А [ч] та [щ] – завжди м'які. І є завжди твердий звук [ц]. У цих звуків, по суті, одна проблема: деякі голосні звуки після них не відрізняються.

Так, після букви ц будь-які голосні вимовляються твердо.

Наприклад, ціна, овація, акцент.

І виходить, що літери іі ыпісля ц вимовляються однаково. Ми можемо вжити літеру і або й. Але читається це поєднання як [ци].

Мотоц ... кл. Індіанець…. Ц ... плівок. Репетиції ... я.

Як нам написати ці слова? Ми чуємо у них незмінне [ци].

Насамперед, потрібно з'ясувати, до якої морфеми належить голосна після ц.

У корені слова після ц пишеться в.

Гіацинт, пацієнт, циркуль, цифра. У всіх цих словах іпісля цстоїть докорінно слова.

Однак у цьому правилі є і винятки. Це слова циц, ципочки, цикнути, курча, циган.

У всіх цих словах пишеться і докорінно. Їх потрібно запам'ятати.

А для запам'ятовування ми можемо винайти таку фразу: «Циган навшпиньки цикнув курча: «Циц!»»

Ми можемо навіть намалювати цю картину: так буде запам'ятовувати ще легше.

Деякі слова, які утворилися від винятків, теж будуть писати через ы.

Наприклад, прикметник циганський. Або слово навшпиньки, що означає висип на руках. Ципочка. І навіть назва танцю – циганочка.

А якщо потрібна нам голосна стоїть не докорінно?

У суфіксах після ц пишеться ы.

Наприклад: сестрицин, лисицин, куніцин.

У всіх цих словах і знаходиться в суфіксі.

Якщо точніше, то йдеться всього про один суфікс - -цин-. Прикметників із таким суфіксом зовсім небагато.

А ось після ц в закінченнях зустрічається частіше.

Молодці. Борці.Ы після ц пишеться у закінченнях.

Круглолиць. Куцій. І знову входить до складу закінчення.

Як ми бачимо, і після ц з'являється в закінченнях іменників і прикметників.

Літера і після ц пишеться докорінно.

А в суфіксах та закінченнях після ц пишеться ы.

Але що ж це? Здається, нас за таке правило має намір заарештувати орфографічна поліція!

Прислухаємося до того, що доноситься до нас гучномовцем:

Але хіба ми щось забули? Подивіться, у всіх цих словах пишеться після ц. І у всіх цих слів є дещо спільне: у початковій формі вони закінчуються нація.

Отже, нам потрібно додати до нашого правила ще один пункт.

Буква і після ц пишеться в словах на -ція.

Це такі слова, як секція, акція, дикція, пунктуація. І так далі. Ми не уточнюємо, до якої морфеми входить ів цьому випадку. Простіше запам'ятати, що слова закінчуються саме на -ція.

А тепер повернемося до знайомих нам слів. Як же ми їх зараз напишемо?

Насамперед поставимо собі запитання: до якої морфеми належить потрібна нам голосна?

Мотоцикл. Гласна входить у корінь. Після цього ми напишемо і.

Індіанці. Гласна є закінченням. Значить, після ц пишемо.

Курча. Гласна докорінно. Але перед нами виняток, який слід запам'ятати. Пишемо.

Репетиція. Слово закінчується –ція, тому ми відразу ж пишемо в.

Цікаво, що в інших мовах це правило не є таким складним. Наприклад, у білоруській мові після ц пишеться лише ы.

Але в російській мові існує правило, яке потрібно запам'ятати.

Щоб краще запам'ятати всі пункти цього правила, можна скласти фрази для запам'ятовування.

І, звичайно, потрібно пам'ятати нашу фразу, яка містить усі винятки: Циган навшпиньки цикнув курча: «Циц!»



Останні матеріали розділу:

Основний план дій та способи виживання Вночі тихо, вдень вітер посилюється, а надвечір затихає
Основний план дій та способи виживання Вночі тихо, вдень вітер посилюється, а надвечір затихає

5.1. Поняття про місце існування людини. Нормальні та екстремальні умови життєпроживання. Виживання 5.1.1. Поняття про довкілля людини...

Англійські звуки для дітей: читаємо транскрипцію правильно
Англійські звуки для дітей: читаємо транскрипцію правильно

А ви знали, що англійський алфавіт складається з 26 літер та 46 різних звуків? Одна й та сама буква може передавати кілька звуків одночасно.

Контрольний тест з історії на тему Раннє Середньовіччя (6 клас)
Контрольний тест з історії на тему Раннє Середньовіччя (6 клас)

М.: 2019. – 128 с. М.: 2013. – 160 с. Посібник включає тести з історії Середніх віків для поточного та підсумкового контролю та відповідає змісту...