Тема самотності в багатолюдному місті туга. «Туга», аналіз твору Чехова, твір

Цілі уроку:

Устаткування: підручник, текст оповідання « Туга» , матеріал на тему уроку.

Тип уроку

Прогнозовані результати:

К. І. Чуковський

Завантажити:


Попередній перегляд:

МУНІЦИПАЛЬНА БЮДЖЕТНА ОСВІТАЛЬНА УСТАНОВА

«МІСЬКА СЕРЕДНЯ ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА

ІМЕНІ ГЕРОЯ РОСІЇ ОЛЕКСАНДРА ПРОХОРЕНКА»

Шерстюк Ніна Гаврилівна,

вчитель російської мови та літератури

першої кваліфікаційної категорії

МБОУ «Містецька середня загальноосвітня школа

Ім'я Героя Росії Олександра Прохоренка»

2017

Тема самотності людини у багатолюдному місті у оповіданні А.П. Чехова «Туга»

Цілі уроку:

1. продовжити знайомство учнів із творчістю А. П. Чехова;

2. дати поняття про сюжет, композицію оповідання «Туга»;

3. з'ясувати моральну проблематику оповідання, тему, ідею;

4. повторити теоретичні поняття: композиція, оповідання, пейзаж,

Виразні засоби мови;

5. розвивати читацьку культуру;

6. виховувати духовно-моральну культуру учнів.

Устаткування : підручник, текст оповідання «Туга» , матеріал на тему уроку.

Тип уроку : урок аналізу художнього твору

Прогнозовані результати:

1. учні знають про сюжет, композицію оповідання «Туга»;

2. визначають сюжетні елементи оповідання, особливості композиції;

3. визначають тему та ідею твору, співвідносять початок та фінал;

4. характеризують головного героя оповідання;

5. виконують дослідницьку роботу з текстом оповідання у групах.

Чехов найменше претендував на роль проповідника, ідейного вождя молоді, а тим часом від багатьох темних і негідних вчинків нам вдалося вберегтися лише тому, що він, немов клацанням, витравляв із нас усіляку душевну поганість.

К. І. Чуковський

ХІД УРОКУ

  1. Актуалізація опорних знань

Заслуховування кількох творчих робіт (див. домашнє завдання попереднього уроку)

  1. Мотивація навчальної діяльності

Чехов – майстер короткої розповіді.

Це великий художник слова. Він здатний передати в невеликій розповіді все життя людини, дотримуючись сформульованих ним самим правил: "писати талано, тобто коротко" та "стислість - сестра таланту". За його пейзажами, намальованими часто за допомогою однієї точної та влучної деталі, за короткими діалогами та монологами, за маленькими подробицями уважний читач завжди розрізняє не названі автором, але ясно видимі глибини життя. Розповідь "Туга" визнана вершинною з ранніх творів письменника.

Байдужість... Як часто, чуючи це слово, ми дивуємось і обурюємося, думаючи про себе, що до нас це не стосується. І як часто ми забуваємо, що образили і принесли горе нашим найближчим та рідним людям. Адже часто нам так мало потрібно: вислухати, сказати ласкаве слово, посміхнутися. Але й цієї дрібниці нам буває так шкода часом. Ну що варто героям оповідання "Туга" проявити мінімум ласки, співчуття та терпіння, щоб полегшити горе Іоні Потапову? Їхній душі стало б набагато світлішим і чистішим, зрозумій вони горе візника. Наскільки ж стане і наш світ світлішим і кращим, коли нас нарешті покинуть сухість, черствість, байдужість...

Відомий російський письменник Корній Іванович Чуковський говорив (звернення до епіграфа уроку): "Чехов найменше претендував на роль проповідника, ідейного вождя молоді, а тим часом від багатьох темних і негідних вчинків нам вдалося вберегтися лише тому, що він, немов клацанням, витрав з нас всяку душевну поганість". Чи можемо ми сказати про нас, сьогоднішніх, ці слова? Відповімо на це питання сьогодні на уроці.

  1. Робота над темою уроку
  1. Вступне слово вчителя

Епіграф до "Тоски" "Кому повемо печаль мою?.." (початковий рядок духовного вірша "Плач Йосипа і буваль") задає певну психологічну тональність чеховському оповіданню. Автор спонукає читача замислитись на тему самотності людини серед людей, відсутності відгуку на чужий біль, неможливості бути почутим, вилити своє горе, встановити сповідальний контакт з іншою людиною. Початок «Туски»:

"Вечірні сутінки. Великий мокрий сніг ліниво кружляє біля щойно запалених ліхтарів і тонким м'яким пластом лягає на дахи, кінські спини, плечі, шапки..." Люди, що біжать, у звичній для себе вуличній метушні великого міста не помічають ні падаючого снігу. Іони Потапова, який "білий, як приведення" і своєю нерухомістю нагадує снігову статую.

  1. Занурення у тему уроку (розмова)

Що означає бути самотнім?

Чи може людина бути самотньою серед людей?

Що таке, на вашу думку, туга? Самотність?

Яке лексичне значення цих слів?

  1. Словникова робота (запис на дошці та у зошитах)

Самотність - стан і відчуття людини, яка перебуває в умовах реальної або уявної ізоляції від інших людей, розриву соціальних зв'язків, відсутності значущого для неї спілкування, недостатності спілкування та ін.

Туга - стиснення духу, томлення душі, болісний смуток; душевна тривога, неспокій, страх, горе, смуток, скорбота.

  1. Аналітична робота з текстом оповідання "Туга"

а) Повідомлення вчителя про історію створення оповідання "Туга".

Розповідь з'явилася в січні 1886 р. у розділі "Летючі нотатки" "Петербурзької газети", там, де до цього вже А. П. Чехов надрукував багато іронічних сценок та інших коротких сатиричних творів, які принесли йому літературну популярність як дотепному, спостережному гумористу Антоші. Чехонте. Що послужило провідним мотивом звернення А. П. Чехова до цієї теми, достеменно невідомо. У грудні 1885 р. письменник вперше побував у Петербурзі, і "вир, повний жахливих вогнів, невгамовного тріску і людей, що біжать", в який він поринув, прибувши до столиці, можливо, певною мірою послужив одним із стимулів до написання "Тужки". Майбутня вулична сценка, почутий уривок розмови або просто вигляд візника, що зігнувся під снігом, і його конячки - ці чи інші враження, нам невідомі, могли дати поштовх роботі письменницької уяви. Чи потрібен, втім, якийсь спеціальний, реальний чи літературний коментар до "Тоски", до оповідання з таким очевидним сюжетом, із співчуттям до Іони Потапова та його біди? Зрозуміло, основний зміст оповідання має бути зрозумілим без жодного коментаря, через з'ясування внутрішніх зв'язків твору, логіки його сюжету, композиції. Автору "Тоски" 26. Чорнових варіантів рукопису "Тоски" не збереглося, оскільки в цей період творчості А. П. Чехов мав звичку знищувати всі попередні начерки та використані підготовчі матеріали після закінчення роботи.

б) Дослідницька робота з текстом оповідання (у групах)

1-я група

  • Скільки разів намагається розповісти Йона про смерть сина? (Три рази)
  • Випишіть реакцію співрозмовників. (Син помер... від чого?...їдь; син помер... все помремо, поганяй; син помер... (відповіді немає)
  • Як називається цей виразний засіб? (Повтор) Підтвердіть приклади з тексту оповідання.

2-я група

  • Який час доби відбувалися події оповідання? (Ввечері)
  • Випишіть зміну вечірнього освітлення. (Вечірні сутінки, вечірня імла, потемки)
  • Як називається цей виразний засіб? (Градація)
  • Скільки разів відбувається ця зміна? (Три рази) Підтвердіть приклади з тексту оповідання.

3-я група

  • Випишіть із тексту дієслова, що характеризують дії багатолюдного міста. (Темні маси рухаються, натовпи біжать, натовпи снують)
  • Скільки разів Чехов говорить про це в оповіданні? (Три рази) Підтвердіть приклади з тексту оповідання.

4-я група

  • Випишіть із тексту, як змінює звернення Іона до коня.
  • Як змінювалося емоційне забарвлення слова? (Від зневажливого "конячка" - через нейтральне "конячка" - до зменшувально-пестливого "кобилочка")
  • Як називається така лексика (перше та третє слова)? (Експресивна) Підтвердьте прикладами з тексту оповідання.

Презентація результатів роботи

в) Бесіда

1. Художня деталь.

Серед інших письменників А. П. Чехова вирізняє незвичайна спостережливість. Глибоке знання життя та людей допомагало йому за допомогою дрібних подробиць, окремих штрихів зображувати правдиво та яскраво характер людини, предмети, природу. Тому художня деталь має важливе значення у творчості Чехова. Художня деталь сприяла скороченню обсягу. У своїх творах Чехов опускав такі важливі відомості як родовід біографія героїв. Основним засобом характеристики був портрет, хоча він теж не відповідав звичному уявленню. Це був не опис кольору волосся, очей тощо, письменник вибирав дві-три найбільш точні та влучні деталі, і цього було достатньо для яскравого уявлення образу загалом. Майстерність деталі: в оповіданні автор здебільшого називає кінь конячком. Тільки суфікс з'явився, а читач бачить цю стару, заїжджену, втомлену від роботи шкапу, таку ж жалюгідну, як її господар, і так само жалість, що щемить. І тільки вона може дихнути своїм теплом на руки Йони. У своїх оповіданнях Чехов показує лише основні, найважливіші моменти, а решту опускає. Художня деталь допомагає йому ущільнювати час. Чехов не говорить про це прямо, але читач яскраво репрезентує ці зміни, і все це завдяки художній деталі.

2. Композиція оповідання

Фабула "Тоски", на перший погляд, це ще одне відображення улюбленого літературного прийому молодого Чехова - з теплою іронією вибудувати композицію, сюжетну лінію оповідання з анекдотичної, по суті ситуації: не знайшов розуміння в жодного зустрінутого на шляху людини, старий візник, Хто поховає сина, виливає своє горе коню. Однак, історія, розказана Антошею Чехонте на сторінках періодичного видання, "не іронічна брязкальце" розважальної гумористичної журналістики, а вікова трагедія людини, яка стукає в людські душі (Дунаєв, 1998).

У сюжеті "Тоски", як мінімум, можна виявити два взаємопов'язані плани: з одного боку, автор закликає читача до співпереживання Іоні Потапову, а з іншого, - до роздумів про всеосяжну закономірність людського буття - тугу за чиєюсь душею, співзвучною собі, здатна зрозуміти, відгукнутися, поспівчувати, вислухати.

Конфлікт оповідання полягає в тому, що туга і самотність виникають через те, що серця людей закриті, черстві, не готові до співчуття ближньому. Тому-то "сум моя" (епіграф) залишається невідомою нікому, крім Бога, а відповідь Іоні на його гіркі слова-мовчання всього світу.

  1. Рефлексія. Підбиття підсумків уроку

Узагальнююче слово вчителя:

Сьогодні на уроці ви ще раз переконалися, що оповідання А. П. Чехова відрізняються стислою і насиченістю сюжету. У оповіданні "Туга" здається, що не відбувається жодних подій. Візника Іону Потапова у нудних зимових сутінках засипає снігом. Він чекає на своїх пасажирів. Насправді ж Йона нікого і нічого вже не чекає. Ось уже цілий тиждень він живе як у напівсні: помер його син. Трагедія Іони нікого не цікавить: ні військового, ні молодь, що святкується, ні людини його ж стану - візника. Іона Потапов нікому не цікавий, його біль, що розриває душу, нікому не потрібна. Усі кудись поспішають, всі незадоволені, роздратовані, тільки Йоні нема куди поспішати. Він самотній, сумний, занурений у роздуми. Смерть помилилася, "дверями впізналася", забрала спадкоємця, який "справжній візник був". Після кількох спроб вилити душу стороннім людям Іона Потапов розуміє, що в горі тих, хто співчуває, немає і не буде, люди замикаються, вони хочуть чого завгодно, але тільки не розмов про чиюсь смерть. Люди не хочуть думати про тлінність, вони бездумно ходять по світу, сподіваючись, що їхній успіх вбереже, вони знайдуть своє місце в житті, і що їм за справу до смерті іншої людини.

Відсутність душевності, чуйності, розуміння – проблема не лише XIX століття, а й нинішнього. Іона Потапов може бути водієм таксі, у якого трагічно загинув син. Чи знайде він відгук у душах сучасних пасажирів? Думаю що ні. У Іони "туга величезна, не знає кордонів", такі ж і безмежна черствість і байдужість оточуючих. Зима. Падає сніг. Він розтане, коли стане теплішим, від нього не залишиться і сліду. Туга Іони теж розсіється, якщо знайде теплий відгук та участь. Так, залишиться біль втрати, як спогад про колишній снігопад, але можна буде жити, піклуючись про коня, спокійно думати про свою смерть. Кому може виплакатися Йона? Тільки жива душа, тільки вона здатна зрозуміти горе іншого. Іона знайшов такого мовчазного друга - свого напарника, коня, старого, заїждженого, втомленого від роботи, який тільки дихає теплом своїм на руки господаря. Антон Павлович Чехов – тонкий психолог людської душі. Він показав, як може бути безвихідна туга людини, самотня, як і людина. Вони наповнюють одна одну, судини з глибоким, тягучим вмістом. І душевна глухота людська веде до безмежної самотності та порожнечі, до порожнечі судин, які мають бути наповнені живою вологою.

Самотність людини серед людей - ось страшна суть оповідання А. П. Чехова "Туга".

  1. Домашнє завдання з російської літератури

Підготуватись до уроку позакласного читання. Прочитати нарис Антона Павловича Чехова "Острів Сахалін".

Література

У методичній розробці уроку використані матеріали із сайту І. Н. Перової.


1. Продовжити знайомство учнів із творчістю А.П.Чехова.

2. Продовжити формування вміння аналізувати художній текст. Розвивати творчу уяву та здатність сміливо висловлювати власну думку.

3. Виховувати у хлопців почуття співчуття, співчуття, бажання допомогти ближньому у скрутну хвилину.

Завантажити:


Попередній перегляд:

Конспект уроку

Педагог: Бекяшева Раїса Борисівна

Предмет: література

Клас: 9 Б

Тема урока: А.П. Чехів. Розповідь «Туга». Тема самотності людини у світі.

Тип уроку: урок читання та вивчення твору

Форми роботи: індивідуальна, фронтальна, групова

Цілі уроку:

  1. Продовжити знайомство учнів із творчістю А.П.Чехова.
  2. Продовжити формування вміння аналізувати художній текст.Розвивати творчу уяву та здатність сміливо висловлювати власну думку.

3. Виховувати у хлопців почуття співчуття, співчуття, бажання допомогти

Ближньому у скрутну хвилину.

Обладнання уроку:

  1. Проектор, екран, комп'ютер презентації.
  2. Тлумачний словник за редакцією С.І. Ожегова.
  3. Картки для роботи у групах.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Ціль: емоційна налаштованість на урок. Усвідомлення важливості цього уроку, мотивація з його результат.

Здрастуйте, хлопці!

Почати наш урок сьогодні я хочу з притчі, запозиченої із записника французького письменника Альфонса Доде:

"Одного разу мудру співочу птицю запитали: "Ти співаєш так красиво, але чому твої пісні такі короткі?" На що птах відповів: "У мене так багато пісень, я повинна розповісти їх світові".

Цю притчу любив А.П. Чехів. Він, як той птах, пізнаючи світ, його людей, поспішав розповісти про все нам, своїм читачам. У своїх коротеньких розповідях він, як лікар, намагається вилікувати людей від таких недуг, як вульгарність, догодництво, чинопочитання, невігластво, обмеженість кругозору.

Відомий російський письменник Корній Чуковський говорив: «Чехов найменше претендував на роль проповідника, ідейного вождя молоді, а тим часом від багатьох темних і негідних вчинків нам вдалося вберегтися лише тому, що він, ніби клацанням, витравляв із нас будь-яку душевну поганість».

Чи можемо ми сказати про нас, сьогоднішніх, ці слова? Намагатимемося відповісти на це питання сьогодні на уроці.

А предметом нашої розмови стане розповідь О.П. Чехова "Туга".

Відкрийте зошити, запишіть тему уроку.

Сформулюйте цілі уроку. Що ми маємо дізнатися на уроці? Чому навчитися? (Продовжити знайомство з творчістю А.П. Чехова; розвивати вміння аналізувати художній текст; знаходити в ньому художні засоби; вчитися сміливо висловлювати власну думку).

ІІ. Слово про письменника. Повідомлення учнів.

Ціль: розвиток монологічного мовлення учнів, вміння виділяти головну інформацію, працювати з джерелами.

Розповідь учня про життя О.П. Чехова (з використанням презентації).

Розповідь, «Туга», яка стане предметом нашого аналізу на уроці, була написана письменником у 1886 році.

ІІІ. Робота над змістом оповідання.

Мета: формувати вміння аналізувати художній текст, з'ясувати, навіщо служить система образотворчо-виразних засобів у оповіданні. Удосконалювати навички роботи у групах з аналізу художнього твору.

Діти, скажіть, які асоціації виникають у вас, коли ви чуєте це слово – туга.

Упорядкування кластера.

Питання класу:

Що означає бути самотнім?

Чи може людина бути самотньою серед людей?

Чи відчуваєте себе самотніми?

Яким є лексичне значення цього слова?

Звернемося до тлумачного словника під ред. С.І. Ожегова.

Туга

1. Душевна тривога, зневіра.

2. Нудьга, а також (розг.) щось дуже нудне, нецікаве.

У якому значенні використано це слово в оповіданні?

Назвіть синоніми до цього слова (горе, скорбота, прикрість, сум, смуток, смуток).

Чому ж письменник віддав перевагу словутуга ? Припустіть, як ви вважаєте. (Можна припустити, що ударна голоснаа підкреслює нескінченність, безмежність цього почуття, безвихідь).

Ви вже вдома прочитали розповідь. Але просто прочитати розповідь Чехова недостатньо. Щоб зрозуміти справжній зміст його творів, треба брати до уваги кожну деталь. З цією метою звернемося до тесту оповідання.

Фронтальна бесіда з питань:

Який початок оповідання? Зачитайте.

(Сніг, сутінки, запалені ліхтарі. Кожен предмет, жива істота обплутана, відокремлена від зовнішнього світу холодною ковдрою).

Яке враження справляє на вас цей зимовий вечір?

(На душі стає похмуро, холодно та самотньо).

Яка роль цього опису?

(З допомогою пейзажу передається внутрішній психологічний стан людини).

А як почувається головний герой Іона?

(Йому сумно, погано).

А чому йому погано? (У нього помер син.)

Абсолютно вірно. Він поховав сина та залишивсяодин . Скажіть, як можна допомогти людині, яка опинилась у такій ситуації?

(Поговорити з ним, вислухати, посміхнутися, виявити мінімум ласки, співчуття та терпіння).

А чи намагався Йона розповісти про своє горе? (Так.)

Кому?

(Військовому, горбачу, двірнику, молодому візнику.)

Простежимо за текстом, як ці люди реагують на розповідь Іони про смерть сина.

Попрацюйте у групах. Знайдіть та обговоріть. Підготуйте промовця від групи.

1 група: зустріч Іони Потапова з військовим.

2 група: зустріч Іони Потапова з Горбачем.

3 група: Зустріч Іони Потапова із двірником.

4 група: зустріч Іони Потапова з молодим візником.

Отже, зробимо висновок:

Іона Потапов знаходиться серед людей, але йому нема кому розповісти свою смуток, бо вони байдужі люди, вони не вміють відчувати біль іншої людини, не вміють співчувати. Його горе нікого не цікавить. Кожен сам собою.

Які мистецькі засоби використовує Чехов, щоб передати тугу героя?

Виконаємо це завдання у групах.

1 група:

Епітети: туга величезна, не знає меж туга.Епітети викликають у читача не дуже світлі, не дуже радісні асоціації. Без сумніву, вони передають почуття автора до подій, образів, що зображуються.

2 група:

Метафори : розпирає груди, весь світ залила б, помістилася в шкаралупу

Метафори, уособлення, порівняння несуть у собі негативне емоційне навантаження, допомагають відчути стан Іони.

3 група:

Градація : вечірні сутінки – вечірня імла – потемки.

Повторення: син помер - від чого? ... їдь; син помер - все помремо, поганяй; син помер – …. Дані прийомипосилюють виразність висловлювання.

Зробимо висновки про роль цих мистецьких засобів:

Використані мовні засоби не випадкові, вони допомагають розкрити тему твору, висловити авторську ідею. У невеликому за обсягом творі за допомогою різних мистецьких прийомів Чехов розкриває велике лихо в житті людини.

Кому Йона вилив душу? Хто все ж таки його вислухав? (Кінь.)

Чому Йона вирішив розповісти їй усе?

(В коні Іона Потапов бачить споріднену душу, Як він втратив сина, так вона втратила свого господаря та вівса. Він починає згадувати і говорити про сина, а потім «захоплюється і розповідає їй все». Тому що в цій порожнечі та безмовності, в цьому «Бездушному» місті - це єдина істота, яка вислухала його, не відштовхнуло.)

Як Йона звернувся до коня? (Брат кобилочка)

Чи змінюється емоційне забарвлення цього слова протягом усього оповідання? (Так)

(Від зневажливого конячка, до нейтрального - кінь, до зменшувально-пестливого - кобилочка.)

Прочитайте виразно останні дві пропозиції оповідання.

Як ви поясните багатокрапка?

Байдужість - це лінощі душі. Адже так мало треба людині від людей - треба, щоб її вислухали, сказали добре слово, посміхнулися. Але й цієї дрібниці не те щоб шкода - просто ліньки співчувати, розуміти…

Звернімо увагу на епіграф оповідання. Прочитайте.

Як ви розумієте сенс епіграфа?

(Розповісти нема кому, знає тільки сама людина і Бог).

Давайте повернемося до питання, яке я ставила на початку уроку: «витравляв із нас усяку душевну поганість». Чи можемо ми сказати про нас, сьогоднішніх, ці слова? (Так)

Чехов у багатьох творах дає нам урок взаємини людей, закликає нас бути чуйними, вчить нас бути терпимими один до одного, гнати з нашого серця байдужість та самозаспокоєність.

Послухайте вірш Варлама Шаламова:

Де життя? Хоч шелестом листа

Промовилася б вона.

Але за спиною – порожнеча,

Але за спиною – тиша.

І страшно мені ступити вперед,

Крокувати, як у яму, у чорний ліс,

Де пам'ять за руку бере

І – немає небес.

Варлам Шаламов 1938 рік

Як ви думаєте, чи є щось спільне між розповіддю А.П.Чехова «Туга», написаним у 1886 році та віршем поета та письменника, що пройшов, як і А.Солженіцин, ГУЛАГ Варлама Шаламова, написаним у 1938 році?

(Тема самотності. Вірш так само, як і розповідь вчить співчуття, розуміння людини.)

IV. Підведення підсумків. Виставлення оцінок.

Мета: дати оцінку знанням учнів та мотивувати на роботу на наступних уроках.

Підсумком нашої роботи буде написання синквейну. Як ключове слово візьмемо слово – туга.

Туга

Зелена, величезна

Накриває, поглинає, гнітить

Нема кому розповісти про своє горе

Самотність

Виставлення оцінок за урок.

Дякую всім за урок.

V. Завдання додому.

Ціль: мотивувати учнів виконання домашнього завдання і роботу наступних уроках.

На наступному уроці продовжимо вивчення творчості А.П. Чехова. Прочитати оповідання «Смерть чиновника».

1 група:

Знайдіть епітети. Які почуття викликають вони читача? Яка їхня роль у тексті?

3 група:

Знайдіть приклади градації, повтори. Яка їхня роль?

2 група:

Знайдіть метафори, уособлення. Негативне чи позитивне емоційне навантаження вони несуть? Як ви вважаєте, з якою метою використовував автор ці мовні засоби?

1 група:

Знайдіть епітети. Які почуття викликають вони читача? Яка їхня роль у тексті?

3 група:

Знайдіть приклади градації, повтори. Яка їхня роль?

2 група:

Знайдіть метафори, уособлення. Негативне чи позитивне емоційне навантаження вони несуть? Як ви вважаєте, з якою метою використовував автор ці мовні засоби?


Звернулась до теми реферату, присвяченої «Самотності людини у світі за оповіданням А.П.Чехова «Туга»», невипадково, адже Чехов у своїх невеликих оповіданнях ставив проблеми, актуальні і для нашої сучасності, він глибоко досліджував життєві явища, оголюючи причини соціального негаразду . Чехов з болем бачив, що за умов реакції російська інтелігенція відкрито пішла на розрив з ідеалами прогресу та демократії. Еталоном суспільної поведінки стали бездуховність, песимізм, часом пряма зрада ідеалам добра, що відбило загальну кризу дворянсько-буржуазної культури. Чехов був пов'язані з пролетарським рухом, що зароджується, але, передчуваючи корінну перебудову всіх форм суспільного життя, письменник виступав проти відсталості, застою, рішуче заперечував існуючий порядок. «Його ворогом була вульгарність, він усе життя боровся з нею... Ніхто до нього не вмів так нещадно і правдиво намалювати людям ганебну і тужливу картину їхнього життя в тьмяному хаосі міщанської звичайності.» (М. Горький).

Сите міщанське щастя викликало у Чехова роздратування, він страждав від того, що в сонному одурі обивательщини знищувалася краса людських стосунків. Звідси туга письменника по справжньому, духовно значущому житті, повній праці та творчості. У цьому почутті, мабуть, весь Чехов з його прихованим стражданням, нещадним викриттям вульгарності, активним захистом здорових, діяльних початків людського життя.

Байдужість - ось ще одна причина мого звернення до цієї теми. Як часто, чуючи це слово, ми дивуємось і обурюємося, думаючи про себе, що це до нас не стосується. І як часто ми забуваємо про образи та прикрощі, принесені самими нами нашим найближчим і рідним людям. Адже часто нам так мало потрібно: вислухати, сказати ласкаве слово, посміхнутися. Але й цієї дрібниці нам буває так шкода часом. Ну, що варто героям оповідання «Туга» виявити мінімум ласки, співчуття та терпіння, щоб полегшити горе Іоні Потапову. У їхній душі стало б набагато світлішим і чистішим, зрозумій вони горе візника. Наскільки ж стане і наш світ світлішим і кращим, коли нас, нарешті, покинуть сухість, черствість, байдужість.

2. Цілі та завдання, які ставлю перед собою:


  • глибше пізнання цього твору літератури;

  • виявити тему, проблеми оповідання;

  • глибше розглянути творчість А.П.Чехова.

I. Історія створення оповідання А.П. Чехова «Туга»

ІІ. Тема самотності людини у світі, що у одному творі А.П. Чехова.


  1. Розповідь «Туга» як міркування про всеосяжну закономірність людського буття.

  2. Фабула, композиція, сюжетна лінія твору.

  3. Художня деталь у оповіданні.
ІІІ. Самотність людини серед людей – ось страшна суть оповідання «Туга».

«Чехов найменше претендував на роль проповідника, ідейного вождя молоді, а тим часом від багатьох темних і негідних вчинків нам вдалося вберегтися лише тому, що він, ніби клацанням, витрав з нас всяку душевну поганість».

К.Чуковський

ТОСКА (тіснити?) стиснення духу, томлення душі, болісний смуток;

душевна тривога, занепокоєння, страх, нудьга,

горе, печаль, ніг серця, скорбота.

В. І. Даль («Тлумачний словник

живої великоросійської мови»)

А. П. Чехов – тонкий психолог людської душі. Він показав, як може бути безвихідна туга людини, самотня, як і людина. Вони наповнюють одна одну, судини з глибоким, тягучим вмістом. І глухота людська, яка веде до безмежної самотності та порожнечі, до порожнечі судин, які мають бути наповнені живою вологою.

Увійшовши до російської літератури, Чехов виступив майстром «малої» форми. Це великий художник слова. Він здатний передати в невеликій розповіді все життя людини, дотримуючись сформульованих ним самим правил: «писати талано, тобто коротко» та «стислість - сестра таланту». За його пейзажами, намальованими часто за допомогою однієї точної та влучної деталі, за короткими діалогами та монологами, за маленькими подробицями уважний читач завжди розрізняє не названі автором, але ясно видимі глибини життя.

Розповідь «Туга», присвячений темі роз'єднаності людей та самотності людини, багатьма дослідниками літературної спадщини А. П. Чехова визнано вершинним із ранніх творів письменника. Цей твір було опубліковано в січні 1886 року в «Петербурзькій газеті», у розділі «летючі нотатки», де до цього вже А. П. Чехов надрукував багато іронічних сценок та інших коротких сатиричних творів, які принесли йому літературну популярність, як дотепному, спостережливому гумористу – Антоші Чехонте. Що послужило провідним мотивом звернення А. П. Чеховим до цієї теми, достеменно невідомо. У грудні 1885 року письменник вперше побував у Петербурзі і «вир, повний жахливих вогнів, невгамовного тріску і людей, що біжать», в який він поринув, прибувши до столиці, контрастував з його дефензивним психастенічним душевним складом і, можливо, це певною мірою послужило із стимулів до написання «Туски». Тим більше, найбільш яскраво-психастенічний характерологічний малюнок, проявляє себе саме у віці 20-40 років (Лічко, 1977). Автору «Туски» – двадцять шість. Чернових варіантів рукопису «Тоски» не збереглося, оскільки у період творчості А. П. Чехов мав звичку знищувати всі попередні начерки і використані підготовчі матеріали після закінчення роботи.

Розповіді Чехова ставлять перед читачем серйозні проблеми, набувають ретельної розробки у своїй сюжетній будові, стають жанром великої літератури. Прокладаючи шлях розповіді, Чехов відштовхувався від старих прийомів, застарілої тематики, зовнішньої розважальності. З іншого боку, розповідь Чехова вбирала в себе найкращі

досягнення колишньої російської литературы. Чехов виступив майстром цієї "малої"

форми. Розповіді Чехова таять у собі величезний сенс, відрізняючись з інших чіткістю і лаконічністю, несучи у собі певний моральний висновок. Прикладом такої розповіді

може вважатися його розповідь "Туга". Це розповідь про ситих, байдужих людей, які вважають себе класом вище, нездатних зрозуміти, пошкодувати іншу людину, підтримати її дружньою м'якою та доброю посмішкою, чужих до чуйності та співчуття.

Фабула «Тоски», на перший погляд, це ще одне відображення улюбленого літературного прийому молодого Чехова - з теплою іронією вибудувати композицію, сюжетну лінію оповідання з анекдотичної, по суті ситуації: не знайшов розуміння в жодного зустрінутого на шляху людини, старий візник, Хто поховає сина, виливає своє горе коню. Проте, історія, розказана Антошею Чехонте на сторінках періодичного видання, «не іронічна брязкальце» розважальної гумористичної журналістики, а вікова трагедія людини, яка стукає в людські душі (Дунаєв, 1998).

У сюжеті «Тоски», як мінімум, можна виявити два взаємопов'язані плани: з одного боку, автор закликає читача до співпереживання Іоні Потапову, а з іншого, - до роздумів про всеосяжну закономірність людського буття - тугу за чиєюсь душею, співзвучною собі, здатна зрозуміти, відгукнутися, поспівчувати, вислухати.

Не ставлячи собі за мету проведення всебічного текстологічного аналізу, нам хотілося б розглянути лише один аспект оповідання - клініко-психологічний, вивчення якого, безумовно, збагачує розуміння основного сенсу «Тужки», а також яскраво виявляє етичну та філософську позицію А. П. Чехова, не лише як письменника, а й як лікаря.

Медична освіта, на думку одного з літературних критиків, надавала спостереженням А. П. Чехова-письменника «особливий характер: воно повідомляло їм надзвичайну широту та глибину» (Кройчик, 1982: 6). Практична медицина, не меншою мірою, ніж література, була істинним покликанням А. П. Чехова. Наприклад, А. І. Купрін у своїх спогадах зауважує: «якби Чехов не був таким чудовим письменником, він був чудовим лікарем. Лікарі, які запрошували його зрідка на консультації, відгукувалися про нього, як про надзвичайно вдумливого спостерігача і винахідливого, проникливого діагностування. (…) Вірив він у медицину твердо і міцно, і ніщо було похитнути цієї віри» (цит. по: Кройчик, 1982: 6).

Про своє клінічне, природничо-наукове світовідчуття, що служило відправною точкою і свого роду камертоном у літературній творчості пише в автобіографії і сам А. П. Чехов: «Не сумніваюся, заняття медичними науками мали серйозний вплив на мою літературну діяльність; вони значно розсунули область моїх спостережень, збагатили мене знаннями, справжню ціну яких мені як письменника може зрозуміти лише той, хто лікар; вони мали також і напрямний вплив, і, ймовірно, завдяки близькості до медицини, мені вдалося уникнути багатьох помилок »(Чехов, 1979: 271).

Епіграф до «Тоски»: «Кому повемо печаль мою?..», початковий рядок духовного вірша «Плач Йосипа і буваль», що колись виконувався російськими мандрівниками «каліками перехожими», задає певну психологічну тональність чеховському оповіданню. Автор тим самим розширює межі майбутньої розповіді, спонукає читача задуматися про «екзистенційну» дилему людського буття - тему самотності людини серед людей, відсутність відгуку на чужий біль, неможливість бути почутим, вилити своє горе, встановити сповідальний контакт з іншою людиною.

Початок «Тоски» нагадує увертюру до музичного твору, в якій звучить основна тема оповідання, що об'єднуються в єдине ціле емоційний, подійний, філософський та клініко-психологічний плани. «Вечірні сутінки. Великий мокрий сніг ліниво крутиться біля щойно запалених ліхтарів і тонким м'яким пластом лягає на дахи, кінські спини, плечі, шапки…» (Чехов, 1982: 42). Люди, що біжать, у звичній для себе вуличній метушні великого міста не помічають ні падаючого снігу, ні візника Іони Потапова, який «білий, як приведення» і своєю нерухомістю, нагадує снігову статую.

Оповідання А. П. Чехова відрізняються стислою і насиченістю сюжету, і це твір не виняток. У оповіданні "Туга" здається, що не відбувається жодних подій. Візника Іону Потапова у нудних зимових сутінках засипає снігом. Він чекає на своїх пасажирів. Насправді ж Йона нікого й нічого вже не чекає. Ось уже цілий тиждень він живе як у напівсні: у нього помер син. Трагедія Іони нікого не цікавить: ні військового, ні молодь, що святкується, ні людини його ж стану - візника. Іона Потапов нікому не цікавий, його біль, що розпирає душу, нікому не потрібна. Усі кудись поспішають, всі незадоволені, роздратовані, тільки Йоні нема куди поспішати. Він самотній, сумний, занурений у роздуми. Смерть помилилася, "дверями впізналася", забрала спадкоємця, який "справжній візник був". Після кількох спроб вилити душу стороннім людям, Іона Потапов розуміє, що в горі тих, хто співчуває, немає і не буде, люди замикаються, вони хочуть чого завгодно, але тільки не розмов про чиюсь смерть. Люди не хочуть думати про тлінність, вони бездумно ходять по світу, сподіваючись, що їхній успіх вбереже, вони знайдуть своє місце в житті, і що їм за справу до смерті якоїсь людини. Зима. Падає сніг. Він розтане, коли стане теплішим, від нього не залишиться і сліду. Туга Іона теж розсіється, якщо знайде теплий відгук та участь. Так, залишиться біль втрати, як спогад про колишній снігопад, але можна буде жити, піклуючись про коня, спокійно думати про свою смерть. Кому може виплакатися Йона? Тільки жива душа, тільки вона здатна зрозуміти горе іншого. Іона знайшов такого мовчазного друга - свого напарника - коня, старого, заїждженого, втомленого від роботи, який може тільки дихнути теплом своїм на руки господаря.

Серед інших письменників А. П. Чехова вирізняє незвичайна спостережливість. Глибоке знання життя та людей допомагало йому за допомогою дрібних подробиць, окремих штрихів зображувати правдиво та яскраво характер людини, предмети, природу. Тому художня деталь має важливе значення у творчості Чехова. Він був дуже суворий у відборі подробиць, перевіряв усе до дрібниць – у його творах не може бути нічого випадкового. Письменник казав, що якщо в першій дії на стіні висить рушниця, то в кінці вона обов'язково має вистрілити. Жанр оповідання Чехов довів до досконалості. У маленькому творі він міг передати багато інформації, це було важливо для письменника. Художня деталь сприяла скороченню обсягу. У своїх творах Чехов опускав такі важливі відомості як родовід біографія героїв. Основним засобом характеристики був портрет, хоча він теж не відповідав звичному уявленню. Це був не опис кольору волосся, очей тощо, письменник вибирав дві-три найбільш точні та влучні деталі, і цього було достатньо для яскравого уявлення образу загалом. Майстерність деталі: в оповіданні автор здебільшого називає кінь конячком. Тільки суфікс з'явився, а читач бачить цю стару, заїжджену, втомлену від роботи шкапу, таку ж жалюгідну, як її господар, і так само жалість, що щемить. І тільки вона може дихнути своїм теплом на руки Йони. У своїх оповіданнях Чехов показує лише основні, найважливіші моменти, а решту опускає. Художня деталь допомагає йому ущільнювати час. Чехов не говорить про це прямо, але читач яскраво репрезентує ці зміни, і все це завдяки художній деталі.

Розвиток художньої деталі - важлива заслуга Чехова, він зробив величезний внесок у світову літературу. Цей прийом введений у новелістику з високою майстерністю. Чехов малював повсякденне, буденне життя і досяг максимального наближення до неї. З маленьких штрихів, мазків створюється яскрава реалістична картина. Читач забуває, що перед ним текст, настільки ясно він уявляє все описане.

Душевний стан Іони А. П. Чехов описує з клінічною ретельністю: нерухомість тіла, що неприродно зігнулося, протягом багатьох годин, апатія - «впади на нього цілий кучугур, то й тоді б, здається, він не знайшов потрібним струшувати з себе сніг ...» (там ж), загальмованість реакції. Подібно до снігового покриву, Йону огортає депресивна завіса, яку старий візник «відсмикнути» самостійно не може, і коли крізь неї до нього долинає чийсь голос: «Візник!», він інтуїтивно починає шукати допомоги у людини, яка його окликнула. Йону переповнюють переживання про сина, що пішов, і, щоб впоратися зі своїм горем, йому необхідно з ким-небудь поговорити «з толком, з розстановкою» і про те, як син захворів, і як син страждав, «що говорив перед смертю», і про доньку, що залишилася в селі, і багато про що. Але виговоритися, вилити свою прикрость Йоні не вдається. Чотири рази в оповіданні повторюється ситуація спілкування, що не відбулося, і встановлення повноцінного психологічного контакту Іони з іншою людиною.

Перший сідок, військовий, виводить візника з душевного заціпеніння: «Іона ерзає на козлах, як на голках, тикає в сторони ліктями і водить очима, як пригорілий, ніби не розуміє, де він і навіщо він тут» (Чехов, 1982: 43) . Але щойно він висаджує військового у пункті призначення, він знову згинається на козлах у застиглу позу, і душа у тяжкій нерухомості завмирає на невизначений час. «Проходить година, інша…».

Гучна компанія молодих людей - нові сідоки - теж не хочуть слухати про його горе, але навіть тіло одного з сідока за своєю спиною і лайки на свою адресу, що обертається, допомагають на мить Йоні подолати пекуче почуття самотності. Молоді люди розплачуються та зникають у темному під'їзді, «Іона довго дивиться їм услід». «Знову він самотній, і знову настає йому тиша…» (Чехов, 1982: 45). Ще одна невдала спроба встановлення контакту піднімає нову хвилю затихлої ненадовго туги, тяжке оніміння змінюється болісною тривогою в душі, очі Іони «бігають по натовпах, що снують по обидва боки вулиці: чи не знайдеться з цих тисяч людей хоч один, який вислухав би його? Але натовпи біжать, не помічаючи ні його, ні туги…» (там же).

Описуючи тугу Іони Потапова, застосовуючи літературний прийом метафори, А. П. Чехов розкриває сутність психічних і фізичних страждань людини з депресивним розладом: «Туга величезна, не знає кордонів. Лопни груди Йони і вилийся з неї туга, так вона б, здається, весь світ залила, але, проте, її не видно. Вона зуміла поміститися в таку нікчемну шкаралупу, що її не побачиш удень із вогнем…» (там же).

У розповіді А. П. Чехова ніде немає прямої вказівки на релігійність головного героя. Туга Іони не спрямована до вищого світу, це не «туга за трансцендентним» - так цей стан душі визначає російський філософ Н. А. Бердяєв (цит. по: Бурно, 2008: 123). Тим часом, розуміння вітчизняним богословом і літературознавцем М. М. Дунаєвим чеховського оповідання як зверненого до релігійного почуття людини заслуговує на увагу. У ситуації гострого горя людина відчуває потребу пережити у чиєїсь душі близькість собі, здатність зрозуміти, співчувати. І Бог, зауважує М. М. Дунаєв, «незримо присутній у події – очікуванням Своїм, що людина відгукнеться на Його істину. «Се, стою біля дверей і стукаю…» (Дунаєв, 1998: 262). Чи хотів про це сказати А. П. Чехов, розповідаючи історію про візника Іона Потапова, який поховав сина і у своїй болісній тузі протягом кількох днів не зустрів жодної людини, яка б побачила його тугу і згладила болючу «нойку серця»? Звернемося до кількох висловлювань письменника, зроблених ним на сторінках своїх записників: «Між «є бог» і «немає бога» лежить ціле величезне поле, яке проходить насилу істинний мудрець. Російська ж людина знає якусь одну з двох цих крайнощів, середина ж між ними їй нецікава, і вона звичайно не знає нічого чи дуже мало» (Чехов, 2000: 19). А далі: «Без віри людина не може жити» (там же: 20).

Наведені слова письменника, безумовно, не можуть дати вичерпну відповідь на запитання ні про ступінь релігійності молодого А. П. Чехова, ні тим більше про розробку ним релігійної теми в оповіданні «Туга», оскільки дані міркування про бога і віру стосуються записів 1891– 1904 року. Іона Потапов, який не побачив у миготливому перед очима серед строкатих у сутінках міських вогнів людському потоці, здатній до співчуття живої душі, повертається до двору. Але й тут немає уяви в уяві Йони слухача: охающего, зітхаючий, що насилає над нещастям, що спіткало його. «На печі, на підлозі, на лавах хропе народ. У повітрі «спіраль» і задуха… Іона дивиться на сплячих, чухається і шкодує, що рано повернувся додому…» (Чехов, 1982: 45). Людина у стані гострого горя, охоплена депресивними переживаннями, з одного боку завжди сумно зосереджений особистості померлого, з іншого - залишаючись на самоті йому «самому думати і малювати собі його образ нестерпно страшно…» (там-таки: 46). Порушується сон, а потреба з будь-ким поговорити про покійного тільки посилюється вночі.

Іона не може виговоритись, щоб хоч якось полегшити своє горе. І зростає туга, «туга величезна, яка не знає кордонів». У фіналі оповідання Йона йде в стайню і виливає свою тугу за сином коня. Але така розв'язка чехівської розповіді анітрохи не сентиментальна та не песимістична. Навпаки, Іона Потапов, зрештою, знаходить найкращого в його становищі слухача, щирого у своїй природній природності, співзвучного смутній душі істота.

З початку оповідання А. П. Чехов вказує на гармонію, яка присутня у відносинах між старим візником і його «конячкою», що чуйно вловлює найменші зміни душевного стану свого господаря. То вона «біла і нерухома», схожа на «копійчану пряникову конячку», разом із безмовним Іоною годинами стоїть під мокрим снігом, «занурена в думку», то «починає бігти підтюпцем», коли туга господаря стає нестерпною, рветься з грудей назовні і диктує якнайшвидше покинути метушку міського людського натовпу і повернутися до двору. Світ людей відкинув його, і старий іде до свого коня - безсловесного тварюки, - який один розуміє його: «конячка жує, слухає і дихає на руки свого господаря». З теплою іронією до свого героя, до всіх одиноких у своїй тузі людей, які марно шукають відгуку, порятунку в іншій людині, і, мабуть, до себе самої, А. П. Чехов закінчує розповідь наступними двома фразами: «Лошаденка жує, слухає і дихає на руки свого господаря ... Іона захоплюється і розповідає їй все ... »(Там же).

Заявлена ​​А. П. Чеховим в оповіданні тема самотності розробляється та осмислюється письменником протягом усієї наступної літературної діяльності. Лейтмотивом п'єс А. П. Чехова також виступає проблема душевної самотності та порушеного психологічного контакту між людьми - монологи героїв не знаходять відгуку один у одного, зустрічаються то глузуванням, то байдужістю. У вирішенні цієї вічної для людини проблеми А. П. Чехову вдається уникнути сентиментальності, повчального тону, що засуджує сарказм і філософський пафос. А. П. Чехов нікого не звинувачує ні в самопоглиненості людей, ні в їхній не здатності зрозуміти і почути один одного - це первинна даність, обумовлена ​​інавчістю кожної людини для іншої. Подолання відчуженості, вступ у психологічно повноцінний контакт з іншою, не схожою на себе людиною, можливе лише, коли робиться мінімальне зусилля для трансляції своєї душевної теплоти або щирого сприйняття її від іншої людини. Самотність людини серед людей – ось страшна суть оповідання «Туга». І Чехов ніде не дозволяє собі моралізувати – він просто малює життя, але лаконічна розповідь чудово передає все, що хотів би сказати автор.

Відсутність душевності, чуйності, розуміння – проблема не лише XIX століття, а й нинішнього. Іона Потапов може бути водієм таксі, у якого трагічно загинув син. Чи знайде він відгук у душах сучасних пасажирів? Думаю що ні. У Іони "туга величезна, не знає кордонів", такі ж і безмежна черствість і байдужість оточуючих.

Байдужість. Як часто, чуючи це слово, ми дивуємось і обурюємося, думаючи про себе, що це до нас не стосується. І як часто ми забуваємо про образи та прикрощі, принесені самими нами нашим найближчим і рідним людям. Адже часто нам так мало потрібно: вислухати, сказати ласкаве слово, посміхнутися. Але й цієї дрібниці нам буває так шкода часом. Ну, що варто героям оповідання “Туга” проявити мінімум ласки, співчуття та терпіння, щоб полегшити горе Іоні Потапову? У їхній душі стало б набагато світлішим і чистішим, зрозумій вони горе візника. Наскільки ж стане і наш світ світлішим і кращим, коли нас, нарешті, покинуть сухість, черствість і байдужість.

Ця тема актуальна і для нас, які живуть у 21 столітті, адже ми весь час кудись поспішаємо, не звертаючи уваги на страждання інших людей, не думаючи про те, що самі можемо опинитися у подібній ситуації.

^ СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ


  1. Бурно, М. Є. (2008) Про характери людей (психотерапевтична книга). Вид. 3-тє, испр. та дод. М: Академічний проект; Фонд "Світ".

  2. Дунаєв, М. М. (1998) Православ'я та російська література. 5 т. М.: Християнська література. Т. 4.

  3. Кройчик, Л. (1982) Людина з молоточком // Чехов А. П. Оповідання та повісті. Воронеж: Вид-во ВДУ. С. 5-23.

  4. Чехов, А. П. Автобіографія (1979) // Чехов, А. П. Повне зібрання творів та листів. У 30 т. м.: наука. Т. 16.

  5. Чехов, А. П. (1982) Туга // Чехов А. П. Оповідання та повісті. Воронеж: Вид-во ВДУ. С. 42-46.

  6. Чехов, А. П. (2000) Нотатки. М: Вагріус.

Конспект уроку

Тема самотності людини у світі (за розповіддю А.П. Чехова «Туга»).

Предмет:література

Клас: 9

Тип уроку: урок читання та вивчення твору

Форми роботи: індивідуальна, фронтальна, групова

Цілі уроку:

    Продовжити знайомство учнів із творчістю А.П.Чехова.

    Продовжити формування вміння аналізувати художній текст. Розвивати творчу уяву та здатність сміливо висловлювати власну думку.

3. Виховувати у хлопців почуття співчуття, співчуття, бажання допомогти

ближньому у скрутну хвилину.

Обладнання уроку:

    Проектор, екран, комп'ютер презентації.

    Тлумачний словник за редакцією С.І. Ожегова.

    Картки для роботи у групах.

Хід уроку

I . Організаційний момент.

Ціль: емоційна налаштованість під час уроку. Усвідомлення важливості цього уроку, мотивація з його результат.

Здрастуйте, хлопці!

Почати наш урок сьогодні я хочу з притчі, запозиченої із записника французького письменника Альфонса Доде:

"Одного разу мудру співочу птицю запитали: "Ти співаєш так красиво, але чому твої пісні такі короткі?" На що птах відповів: "У мене так багато пісень, я повинна розповісти їх світові".

Цю притчу любив А.П. Чехів. Він, як той птах, пізнаючи світ, його людей, поспішав розповісти про все нам, своїм читачам. У своїх коротеньких розповідях він, як лікар, намагається вилікувати людей від таких недуг, як вульгарність, догодництво, чинопочитання, невігластво, обмеженість кругозору.

Відомий російський письменник Корній Чуковський говорив: «Чехов найменше претендував на роль проповідника, ідейного вождя молоді, а тим часом від багатьох темних і негідних вчинків нам вдалося вберегтися лише тому, що він, ніби клацанням, витравляв із нас будь-яку душевну поганість».

Чи можемо ми сказати про нас, сьогоднішніх, ці слова? Намагатимемося відповісти на це питання сьогодні на уроці.

А предметом нашої розмови стане розповідь О.П. Чехова "Туга".

Відкрийте зошити, запишіть тему уроку.

Сформулюйте цілі уроку. Що ми маємо дізнатися на уроці? Чому навчитися? (Продовжити знайомство з творчістю А.П. Чехова; розвивати вміння аналізувати художній текст; знаходити в ньому художні засоби; вчитися сміливо висловлювати власну думку).

II . Слово про письменника. Повідомлення учнів.

Ціль: розвиток монологічного мовлення учнів, вміння виділяти головну інформацію, працювати з джерелами.

Розповідь учня про життя О.П. Чехова (з використанням презентації).

Розповідь, «Туга», яка стане предметом нашого аналізу на уроці, була написана письменником у 1886 році.

III . Робота над змістом оповідання.

Мета: формувати вміння аналізувати художній текст, з'ясувати, навіщо служить система образотворчо-виразних засобів у оповіданні. Удосконалювати навички роботи у групах з аналізу художнього твору.

Діти, скажіть, які асоціації виникають у вас, коли ви чуєте це слово – туга.

Упорядкування кластера.

Питання класу:

Що означає бути самотнім?

Чи може людина бути самотньою серед людей?

Чи відчуваєте себе самотніми?

Яким є лексичне значення цього слова?

Звернемося до тлумачного словника під ред. С.І. Ожегова.

Туга ж

1. Душевна тривога, зневіра.

2. Нудьга, а також (розг.) щось дуже нудне, нецікаве.

У якому значенні використано це слово в оповіданні?

Назвіть синоніми до цього слова (горе, скорбота, прикрість, сум, смуток, смуток ).

Чому ж письменник віддав перевагу словутуга ? Припустіть, як ви вважаєте. (Можна припустити, що ударна голоснаа підкреслює нескінченність, безмежність цього почуття, безвихідь).

Ви вже вдома прочитали розповідь. Але просто прочитати розповідь Чехова недостатньо. Щоб зрозуміти справжній зміст його творів, треба брати до уваги кожну деталь. З цією метою звернемося до тесту оповідання.

Фронтальна бесіда з питань:

Який початок оповідання? Зачитайте.

(Сніг, сутінки, запалені ліхтарі. Кожен предмет, жива істота обплутана, відокремлена від зовнішнього світу холодною ковдрою).

Яке враження справляє на вас цей зимовий вечір?

(На душі стає похмуро, холодно та самотньо).

Яка роль цього опису?

(З допомогою пейзажу передається внутрішній психологічний стан людини).

А як почувається головний герой Іона?

(Йому сумно, погано).

А чому йому погано? (У нього помер син.)

Абсолютно вірно. Він поховав сина та залишивсяодин . Скажіть, як можна допомогти людині, яка опинилась у такій ситуації?

(Поговорити з ним, вислухати, посміхнутися, виявити мінімум ласки, співчуття та терпіння).

А чи намагався Йона розповісти про своє горе? (Так.)

Кому?

(Військовому, горбачу, двірнику, молодому візнику.)

Простежимо за текстом, як ці люди реагують на розповідь Іони про смерть сина.

Попрацюйте у групах. Знайдіть та обговоріть. Підготуйте промовця від групи.

1 група: зустріч Іони Потапова з військовим.

2 група: зустріч Іони Потапова з Горбачем.

3 група: Зустріч Іони Потапова із двірником.

4 група: зустріч Іони Потапова з молодим візником.

Отже,зробимо висновок:

Іона Потапов знаходиться серед людей, але йому нема кому розповісти свою смуток, бо вони байдужі люди, вони не вміють відчувати біль іншої людини, не вміють співчувати. Його горе нікого не цікавить. Кожен сам собою.

Які мистецькі засоби використовує Чехов, щоб передати тугу героя?

Виконаємо це завдання у групах.

1 група:

Епітети: туга величезна, не знає меж туга. Епітети викликають у читача не дуже світлі, не дуже радісні асоціації. Без сумніву, вони передають почуття автора до подій, образів, що зображуються.

2 група:

Метафори : розпирає груди, весь світ залила б, помістилася в шкаралупу

Метафори, уособлення, порівняння несуть у собі негативне емоційне навантаження, допомагають відчути стан Іони.

3 група:

Градація : вечірні сутінки – вечірня імла – потемки.

Повторення: син помер - від чого? ... їдь; син помер - все помремо, поганяй; син помер – …. Дані прийоми посилюють виразність висловлювання.

Зробимовисновки про роль цих мистецьких засобів:

Використані мовні засоби не випадкові, вони допомагають розкрити тему твору, висловити авторську ідею. У невеликому за обсягом творі за допомогою різних мистецьких прийомів Чехов розкриває велике лихо в житті людини.

Кому Йона вилив душу? Хто все ж таки його вислухав? (Кінь.)

Чому Йона вирішив розповісти їй усе?

(В коні Іона Потапов бачить споріднену душу, Як він втратив сина, так вона втратила свого господаря та вівса. Він починає згадувати і говорити про сина, а потім «захоплюється і розповідає їй все». Тому що в цій порожнечі та безмовності, в цьому «Бездушному» місті - це єдина істота, яка вислухала його, не відштовхнуло.)

Як Йона звернувся до коня? (Брат кобилочка)

Чи змінюється емоційне забарвлення цього слова протягом усього оповідання? (Так)

(Від зневажливого конячка, до нейтрального - кінь, до зменшувально-пестливого - кобилочка.)

Прочитайте виразно останні дві пропозиції оповідання.

Як ви поясните багатокрапка?

Байдужість - це лінощі душі. Адже так мало треба людині від людей - треба, щоб її вислухали, сказали добре слово, посміхнулися. Але й цієї дрібниці не те щоб шкода - просто ліньки співчувати, розуміти…

Звернімо увагу на епіграф оповідання. Прочитайте.

Як ви розумієте сенс епіграфа?

(Розповісти нема кому, знає тільки сама людина і Бог).

Давайте повернемося до питання, яке я ставила на початку уроку: «витравляв із нас усяку душевну поганість». Чи можемо ми сказати про нас, сьогоднішніх, ці слова? (Так)

Чехов у багатьох творах дає нам урок взаємини людей, закликає нас бути чуйними, вчить нас бути терпимими один до одного, гнати з нашого серця байдужість та самозаспокоєність.

Послухайте вірш Варлама Шаламова:

Де життя? Хоч шелестом листа

Промовилася б вона.

Але за спиною – порожнеча,

Але за спиною – тиша.

І страшно мені ступити вперед,

Крокувати, як у яму, у чорний ліс,

Де пам'ять за руку бере

І – немає небес.

Варлам Шаламов 1938 рік

Як ви думаєте, чи є щось спільне між розповіддю А.П.Чехова «Туга», написаним у 1886 році та віршем поета та письменника, що пройшов, як і А.Солженіцин, ГУЛАГ Варлама Шаламова, написаним у 1938 році?

(Тема самотності. Вірш так само, як і розповідь вчить співчуття, розуміння людини.)

IV . Підведення підсумків. Виставлення оцінок.

Мета: дати оцінку знанням учнів та мотивувати на роботу на наступних уроках.

Підсумком нашої роботи буде написання синквейну. Як ключове слово візьмемо слово – туга.

Туга

Зелена, величезна

Накриває, поглинає, гнітить

Нема кому розповісти про своє горе

Самотність

Виставлення оцінок за урок.

Дякую всім за урок.

V . Завдання додому (групове)

1 група:

Знайдіть епітети. Які почуття викликають вони читача? Яка їхня роль у тексті?

3 група:

Знайдіть приклади градації, повтори. Яка їхня роль?

2 група:

Знайдіть метафори, уособлення. Негативне чи позитивне емоційне навантаження вони несуть? Як ви вважаєте, з якою метою використовував автор ці мовні засоби?


Чи потрібні людям підтримка, увага та турбота, щоб не почуватися самотньо? Це одне з питань, що виникають під час читання тексту Антона Павловича Чехова, класика вітчизняної літератури.

Розкриваючи проблему самотності, автор розповідає нам про візника Іона Потапова. Менше тижня тому помер його син, а візник "шляхом не говорив ні з ким". пасажирам немає діла до Іони, вони навіть не намагаються його вислухати. Пізніше візник розповідає про своє лихо коня. Він відчуває, що тільки їй може розповісти про свою сумну втрату.

У творі Максима Горького "Стара Ізергіль" у легенді про Ларру розповідається про сина орла та жінки.

Ларра гордий, вважає себе обранцем, ставить себе вище за інших. Вбивши безневинну дівчину, він піддається страшному покаранню - його прирікають на вічне вигнання. Будучи самотнім, герой втрачає сенс життя. Якось він спеціально підходить надто близько до людей, сподіваючись, що одноплемінники його вб'ють, тим самим звільнивши його від цього нестерпного вигнання. Але люди цураються Ларри, виконуючи наказ старійшин роду. Ларра ходить по землі, мов тінь, не знаходячи собі спокою. Самотністю він покараний за гордість, егоїзм, жорстокість, себелюбство.

А тепер звернемося до прикладів з роману - епопеї Л. Н. Толстого "Війна та мир". П'єр Безухов дуже самотній. На початку твору ми бачимо П'єра в салоні Анни Павлівни Шерер, де ставлення світського суспільства до молодої людини як до незаконного сина петербурзького багатого сановника зневажливе, а революційні промови "якобинця", що тільки-но приїхав з Парижа і Наполеона, що "вивергає роду людського". викликають у господині салону та більшості її гостей і страх, і обурення.

Але як тільки П'єр стає найбагатшою людиною Росії, отримавши спадок, що раптово обрушився на нього, ставлення до нього змінюється. Суспільство починає Безухову лестити, князь Василь одружує багатого спадкоємця зі своєю донькою Елен, а самотність таки не залишає героя. Немає поряд близької людини, друга, такого, як князь Андрій, який пішов на війну, який допоміг би розібратися в душевній смуті. П'єр проходить довгий шлях, доки знаходить сенс життя і щастя. Багато в чому подолати труднощі йому допомагає Наташа Ростова. У суспільстві йому стає краще, а душа знову і знову відроджувалася до життя.

Підведемо підсумки. Ми переконалися в тому, що людині потрібні співчуття, увага або хоча б чиясь присутність, щоб не почуватися самотньо і впоратися зі своїми бідами.

Оновлено: 2017-09-22

Увага!
Якщо Ви помітили помилку або друкарську помилку, виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter.
Тим самим надасте неоціненну користь проекту та іншим читачам.

Спасибі за увагу.



Останні матеріали розділу:

Основний план дій та способи виживання Вночі тихо, вдень вітер посилюється, а надвечір затихає
Основний план дій та способи виживання Вночі тихо, вдень вітер посилюється, а надвечір затихає

5.1. Поняття про місце існування людини. Нормальні та екстремальні умови життєпроживання. Виживання 5.1.1. Поняття про довкілля людини...

Англійські звуки для дітей: читаємо транскрипцію правильно
Англійські звуки для дітей: читаємо транскрипцію правильно

А ви знали, що англійський алфавіт складається з 26 літер та 46 різних звуків? Одна й та сама буква може передавати кілька звуків одночасно.

Контрольний тест з історії на тему Раннє Середньовіччя (6 клас)
Контрольний тест з історії на тему Раннє Середньовіччя (6 клас)

М.: 2019. – 128 с. М.: 2013. – 160 с. Посібник включає тести з історії Середніх віків для поточного та підсумкового контролю та відповідає змісту...