Урок історії у гаванях афінського порту бенкетів. Пірей – головний морський порт

Урок 41. У гаванях афінського порту Пірей

Цілі:дати уявлення про роль Афін в історії Стародавньої Греції, категорії населення, життя населення афінського порту Пірей; розглянути умови життя рабів Афінах; виявити джерела рабства; розвивати вміння працювати з підручником та зошитом, з історичними документами, виділяти головне, аналізувати, зіставляти, порівнювати, робити висновки; виховувати почуття поваги до історії та культури інших країн.

Заплановані результати:предметні: працювати з історичною картою, аналізувати та узагальнювати її дані; опановувати цілісні уявлення про історичний шлях розвитку греків; застосовувати понятійний апарат історичного знання та прийоми історичного аналізу для опису умов та способу життя, занять афінян; метапредметні УУД: самостійно організовувати навчальну взаємодію групи; визначати власне ставлення до явищ сучасного життя; формулювати свою думку; слухати та чути один одного; з достатньою повнотою та точністю висловлювати свої думки відповідно до завдань та умов комунікації; самостійно виявляти та формулювати навчальну проблему; вибирати засоби досягнення мети із запропонованих, а також шукати їх самостійно; давати визначення понять; аналізувати, порівнювати, класифікувати та узагальнювати факти та явища; пояснювати історичні явища, процеси, зв'язки та відносини, що виявляються в ході дослідження навчального матеріалу; особистісні УУД: знайти мотивацію до вивчення нового матеріалу; осмислювати соціально-моральний досвід попередніх поколінь.

Обладнання:«План Пірея у V ст. до зв. е.; проектор; мультимедійні презентації.

Тип уроку:урок відкриття нових знань.

Хід уроку

I. Організаційний момент

ІІ. Мотиваційно-цільовий етап

Після перемоги при Сапами і Платеях жителі Афін відбудували заново своє місто, спалене Ксерксом. Поступово від персів було звільнено захоплені ними грецькі міста. Для боротьби з персами Афіни створили військову організацію грецьких держав, яка називалася Афінським морським союзом. Саме він зміг остаточно розбити персів.

Сьогодні ми з вами познайомимося з історією афінського порту Пірей.

Щоб нам легше було орієнтуватись у новому матеріалі, давайте згадаємо те, що вже вивчали на минулих уроках. Я називаю поняття, а ви повинні відповісти, що воно означає:

Демос (народ);

Демократія (влада народу);

Ареопаг (рада знаті);

Архонти (дев'ять правителів, що входять до ареопагу)",

Агора (відкритий простір);

Акрополь (піднесене місце);

Громадяни (вільні люди);

Еллада (Греція);

Елліни (греки).

Тема уроку: "У гаванях афінського порту Пірей".

(Показує презентацію.)

План уроку

1. У військових гаванях.

2. У торговій гавані.

3. Тяжка доля рабів.

Проблемні питання. Іноземці, які побували в Піреї, розділилися на думці: одні невпинно його хвалили, а інші з осудом ставилися до місцевих жителів. Хто ж мав рацію в оцінці грецького міста? Чому в демократичній державі існувало та зміцнювалося рабство? До чого це могло призвести?

ІІІ. Робота на тему уроку

1. У військових гаванях

У V ст. до зв. е. головним портом Афінської держави став Пірей, розташований за 5—6 км від Афін. По обидва боки дороги, що з'єднує Афіни з Піреєм, звели на випадок війни стіни.

— Як ви вважаєте, а хто захищав порт з боку моря?

У Піреї знаходилися дві військові та одна торгова гавані.

— Працюючи з текстом п. 1 § 36, дайте відповідь на наступні запитання.

- Кого називали громадянами?

- Хто і чим займався в афінській військовій гавані?

— Чим там займалися заможні громадяни?

— Що малося на увазі під почесним, але руйнівним обов'язком?

— Який внесок у зміцнення флоту вносили громадяни?

(На дошці складається схема. Під час уроку вона доповнюється.)

Для кожного громадянина було справою честі захищати свою державу. За порядком у гаванях та за всіма роботами стежила Рада п'ятисот — орган влади, який вибирався з афінських громадян за жеребом.

2. У торговій гавані

— Уважно розгляньте ілюстрацію підручника «У торговій гавані Пірея» на с. 173 підручники.

— Які деталі малюнка вказують на те, що дія відбувається на торговій площі?

— Як ви вважаєте, чим торгують у гавані? Які товари мають особливий попит?

— Познайомтеся із історичним документом.

Історичний документ

Скільки товарів прибуває у Пірей! З Причорномор'я - солона риба, з Північної Греції - зерно і м'ясо, сицилійці доставляють свиней і сир, з Єгипту - вітрила і папірус, з Сирії - пахощі, острів Крит шле дороге дерево, острови - гладких баранів і фрукти, з Малої Азії везуть рабів і мигдаль, Фінікія шле пшеничне борошно та фініки...

— Знайдіть на карті названі у документі країни та графічно зобразіть географію торгівлі, яку вели греки.

— Чому до Афін привозили зерно?

— Який тоді товар вивозили?

— Коли і чому особливо бурхливо розвивалася афінська морська торгівля?

— Доведіть, що морська торгівля сприяла могутності та багатству Афін.

— Припустіть, за яких умов торговці, які прибували до Пірей, торгували.

— Куди йшли одержані від купців гроші?

Дійсно, кожен купець, який приїхав до Афін з товаром, мав заплатити до державної скарбниці особливий внесок — мито за право торгувати. Кораблів було багато, і скарбниця багатіла. Громадяни такого податку не сплачували.

Серед купців було багато переселенців із інших міст. Зовні вони не відрізнялися від греків: одягалися і говорили, як греки, поклонялися тим самим богам. Але при цьому вони мали сплачувати податок за ведення торгівлі. Таких людей в Афінах називали метеками.

— Доповніть схему «Соціальна структура афінського суспільства у V ст. до зв. е.».

— Чому, незважаючи на сплату податку, метекам вигідно було жити в Афінах? Адже вони не вважалися громадянами полісу, а отже, не брали участі в управлінні державою.

3. Тяжка доля рабів

- Повернемося до ілюстрації «У торговій гавані Пірея у V ст. до зв. е.». Зверніть увагу на людей, які сходять із корабля. Як ви вважаєте, хто це?

На жаль, у Піреї торгували не лише олією та зерном, рибою та прикрасами, а й людьми, як худобою.

— Рабов у Греції також називали «живим товаром». Як ви вважаєте, чому?

— Як багато ви бачите їх на картині?

- Число рабів у Греції в V ст. до зв. е. різко зросла. Як ви можете це пояснити? При відповіді згадайте, як вільні люди ставали рабами.

— Якого джерела рабства в Афінах уже не було? Чому?

(Складання схеми.)

Основним джерелом рабства для Греції, як та інших країн давнини, була війна. У V ст. до зв. е. у багатьох полісах боргового рабства не було. Найбідніший громадянин твердо знав, що його, вільного елліна, рабом-боржником не зроблять, і пишався цим. Великі доходи приносила продаж рабів, що була на той час звичайним явищем. Внаслідок перемог греків над персами різко збільшилася кількість військовополонених, яких звертали в рабство. Сучасники розповідали, що лише під час одного вдалого нападу греків на узбережжі Персії взяли в полон 20 тис. чоловік. До Греції привозили фракійців, сирійців, скіфів, персів, єгиптян, навіть негрів.

— Чим раби відрізнялися від решти людей?

— За якими ознаками це ви визначили?

— Порівняйте розцінки за працю вільних афінян та розцінки за працю рабів, працюючи з історичним документом на с. 174.

- Працюючи з текстом п. 3 § 36, опишіть, де і як працювали раби.

Рабов, насамперед, змушували виконувати важку та шкідливу для здоров'я роботу. Їхня праця застосовувалася на срібних рудниках, на підсобних роботах у майстернях та сільському господарстві. Роботу, яка вимагала витримки, творчості та зацікавленості, рабам не доручали. Так, їх не використовували як веслярів на трієрах. Створенням ремісничих виробів, вирощуванням винограду та оливок займалися вільні люди.

— Як ви вважаєте, чому рабів не допускали до цих робіт?

В «Одіссеї» сказано:

Раб недбалий; не змусиш пан наказом суворим

До його справи, за роботу він сам не візьметься полюванням.

— Чи можна припустити на основі цього висловлювання, якими були стосунки між рабами та рабовласниками?

— Про який примус йдеться?

— Чому раби не були зацікавлені у своїй праці?

— Подумайте, чим пояснити жорстоке поводження з рабами у Греції.

IV. Закріплення вивченого матеріалу

— Яку роль грав Пірей в історії Афін?

(Запис у зошитах.)

Роль порту Пірей в історії Афін

1. Порт забезпечував безпеку держави.

2. Афіни стали великим центром торгівлі.

— А тепер виконайте завдання, які допоможуть визначити, як добре ви засвоїли новий матеріал.

Завдання 1. Заповніть у зошитах таблицю «Громадяни та переселенці в Афінах».

Громадяни та переселенці в Афінах

Завдання 2. Знайдіть та виправте помилки у схемі.

Завдання 3. Підберіть ключові слова для оповідання на картині «У торговій гавані Пірея».

Завдання 4. Викресліть зі схеми слова, які неправильно характеризують становище рабів Афінах.

V. Підбиття підсумків уроку

Домашнє завдання

§ 36. Диференційоване завдання:

1. Для сильних учнів - описати, як відбувалося навантаження корабля, припустити, який вміст глиняних амфор.

2. Для середніх учнів відповісти на запитання: який товар йде власними ногами? Звідки міг припливти корабель із таким товаром?

3. Для слабких учнів відповісти на запитання в рубриці «Перевірте себе».



На сьогоднішньому занятті ви познайомитеся з афінським портом Пірей, який самі афіняни називали ротом Афін.

Передісторія

Афіни розташовані не на березі моря, а за кілька кілометрів від нього. Тому Афіни були спочатку портовим містом. Порт у Афін виник під час , у V столітті е., під час правління Фемістокла. Завдяки появі порту і військового флоту афіняни змогли здолати персів, що перевершують число.

Події

Громадянами за законом вважалися корінні афіняни, у яких обоє батьків - як батько, так і мати - були громадянами. У гаванях було багато бідних громадян, котрі прийшли сюди на заробітки. Це були веслярі та матроси, робітники на верфях, де лагодили старі та будували нові кораблі. День у день тут стукали сокирами, просочували днища трієр смолою, затикали щілини, що утворилися в плаванні.

У гаванях можна було побачити і багатія, наприклад, землевласника чи купця. Він прийшов, щоб виконати почесний, але руйнівний обов'язок. За афінськими законами найбагатші громадяни мали власним коштом спорядити по бойовому кораблю.

Безліч кораблів з різних країн і міст прибувало до найбільшої з гаваней Пірея. З Єгипту привозили лляні тканини та папірус, з інших областей Африки – слонову кістку, з причорноморських колоній – зерно, солону рибу та рабів (рис. 2).

Мал. 2. У торговій гавані Пірея ()

Жадібні до новин афіняни кидалися до купця, який знову прибув, із запитанням: «Що нового?» Дізнавались про ціни на хліб та інші товари. Розкривши рота, слухали розповіді про далекі країни, про зустрічі з піратами та морськими чудовиськами.

Перед розвантаженням корабля купець, який привіз товари, сплачував мито за право торгувати в Афінах. Гроші йшли до скарбниці Афінської держави. Складальниками мита були громадяни, обрані за жеребом на цю посаду.

Купці везли за море вироби афінських ремісників: чудові посудини із глини, мармурові статуї, срібні браслети, сережки, кубки. У великих кількостях вивозили вино та оливкову олію, які скуповували у землеробів Аттики. Це призвело до того, що хлібороби менше, ніж раніше, сіяли хліб, зате у великих кількостях вирощували виноград та оливки. Тепер руйнування їм не загрожувало.

Серед купців було чимало переселенців з інших міст, які постійно проживали в Афінах. Переселенці говорили по-грецьки, одягалися як і, як і інші афіняни, поклонялися тим самим богам, але мали платити податку скарбницю лише одне право жити у Афінському державі. Громадяни такого податку не сплачували.

У Піреї, як і в інших містах Еллади, торгували людьми як худобою. Продавали чужинців, взятих у полон, куплених за морем або захоплених піратами (рис. 3).

Мал. 3. Праця рабів ()

Багаті афіняни купували рабинь для дому: підмітати, доглядати дітей, випікати хліб, ткати. Невільників охоче набували власники майстерень. У кузні, наприклад, раба змушували носити вугілля, роздмухувати хутром вогонь у печі, що палає, бити по розжареному металу важким молотом. Заможні хлібороби також купували одного-двох рабів. Їм доручали збирати оливки, давити ногами та пресом виноград.

Найжахливіша доля чекала на тих, хто потрапляв у срібні копальні на півдні Аттики. Глибоко під землею, страждаючи від нестачі повітря та світла, тисячі рабів добували дорогоцінну руду.

Закони Афін забороняли вбивати раба. Але в іншому за ним не визнавали прав людини: раб не міг розпоряджатися своєю працею, мати сім'ю, міняти місце проживання. У неволі раб часто втрачав ім'я та отримував прізвисько за назвою того племені, до якого належав: Скіф, Фракієць, Перс.

Іноді власники рабів відпускали їх у волю. Такі люди називалися вільновідпущені. Ними могли стати віддані слуги, наприклад, нянька, яка виростила дітей господаря. Вільновідпущенниками ставали талановиті умільці, що заплатили викуп - шевці, будівельники, художники, які прикрашали малюнками глиняний посуд.

Афіни перетворилися на найбільший центр ремесла та торгівлі.

Список літератури

  1. А.А. Вігасін, Г.І. Годер, І.С. Свєнціцька. Історія Стародавнього світу. 5 клас – М.: Просвітництво, 2006.
  2. Немирівський А.І. Книжка для читання з історії стародавнього світу. - М: Просвітництво, 1991.
  1. W-st.ru ()
  2. Greece-info.ru ()
  3. Rabpower.ru ()

Домашнє завдання

  1. Де розташований Пірей?
  2. На які групи поділялося населення Афінського полісу?
  3. Які права мали громадяни, переселенці?
  4. Де використовувалася праця рабів?

Андрєєва Гульнур Зіннурівна
Посада:вчитель історії та суспільствознавства
Навчальний заклад:МБОУ "ЗОШ ім. П.Є.Воробйова с. Нижня Русь"
Населений пункт:республіка Татарстан
Найменування матеріалу:конспект уроку
Тема:У гаванях афінського порту Пірей
Дата публікації: 03.11.2016
Розділ:повна освіта

У гаванях афінського порту Пірей

Ціль:
дати уявлення про роль Афін в історії Стародавньої Греції, категорії населення, життя населення афінського порту Пірей розглянути умови життя рабів в Афінах.
Завдання:
виявити джерела рабства, розвивати вміння працювати з підручником, з історичними документами, виділяти головне, аналізувати, зіставляти, порівнювати, робити висновки, виховувати почуття поваги до історії та культури інших країн. Заплановані результати:
Предметні:
опановувати цілісні уявлення про історичний шлях розвитку греків; застосовувати понятійний апарат історичного знання та прийоми історичного аналізу для опису умов та способу життя, занять афінян. Метапредметні УУД: самостійно організовувати навчальну взаємодію групи; визначати власне ставлення до явищ сучасного життя; формулювати свою думку; слухати та чути один одного; з достатньою повнотою та точністю висловлювати свої думки відповідно до завдань та умов комунікації; самостійно виявляти та формулювати навчальну проблему; вибирати засоби досягнення мети із запропонованих, а також шукати їх самостійно; давати визначення понять; аналізувати, порівнювати, класифікувати та узагальнювати факти та явища; пояснювати історичні явища, процеси, зв'язки та відносини, що виявляються в ході дослідження навчального матеріалу. Особистісні УУД: знайти мотивацію до вивчення нового матеріалу; осмислювати соціально-моральний досвід попередніх поколінь. Обладнання: проектор, мультимідейна презентація, роздаткові матеріали, підручник Загальна історія Вігасін О.О.
Тип уроку: урок відкриття нових знань Вид уроку: урок екскурсія Хід уроку. I.Організаційний момент. (Слайд 1) -Хлопці, привіт! - Сьогодні урок скасовується! Ми всі разом з вами попливемо на цьому кораблі з білими вітрилами і здійснимо морську подорож. У вас на столах стрічки зав'яжіть їх, з цієї хвилини ви юнги нашого корабля. А капітаном корабля буду я, Гульнур Зіннурівно. ІІ. Мотиваційно-цільовий етап. - Місце поїздки ви маєте відгадувати. Ця країна знаходиться в Балканському півострові, омивається Егейським та Середземними морями - (Греція). Але в Греції багато полісів, нам потрібний один. У гавані якого полісу ми зупинимося? Це наймогутніший поліс, де вперше зародилася демократія ... - Правильно, Афіна. Як ми сформулюємо нашу тему?(слайд2)
Тема: У гаванях афінського порту Пірей.
ІІІ. Актуалізація. - Що треба мати, щоби потрапити в корабель? - Правильно пропуски. У Вас на столах є квитки, вони не прості, а із завданнями. Це і є Ваша перепустка в корабель 1. Демос (народ)
(Слайд 3)
2. Демократія (влада народу)
3. Олімп (Олімпійські гори, де проводилися перші ігри) 4. Мільтіад (військовий начальник Афінян) 5. Дарій I (перський Цар) 6. Еллада (Греція) Молодці хлопці, ласкаво просимо на наш корабель. Ми відпливаємо із нашої гавані.
Вчитель:
Сьогодні ми познайомимося з історією афінського порту Пірей
. (Слайд 4)


План уроку.
1.

Порт Пірей

Військові гавані порту

Торгова гавань

Тяжка доля рабів

Основна перешкода (слайд 5)
Але у мене є дуже цікава для Вас інформація! Іноземці, які побували в Піреї, розділилися на думці: одні невпинно його хвалили, а інші з осудом ставилися до місцевих жителів. Хто ж мав рацію в оцінці грецького міста? Подумайте і намагайтеся знайти відповідь протягом нашої подорожі! Ой, здається, Ми підпливаємо до берега. Хлопці, нам не дають зійти з корабля? -Що мають зробити чужинці, щоб потрапити до порту? - Так, заплатити мито.
- А мито у нас складається з наступних питань: - Що ми можемо побачити біля берега? (порт, багато кораблів, людей) - Хто нас може зустріти, що ми почуємо? -Ура, Хлопці нас пустили в порт.
IV. Вивчення нового матеріалу.
Перед нами порт Пірей.
Військові порти гавані (слайд 6)

Вчитель
: в Vв.д.н.е головним портом Афінської держави став Пірей, розташований в 5-6 км від Афіни, дороги, що з'єднує Афіни з Піреєм, були з'єднані Довгими стінами. З боку суші спорудили кам'яні мури. - Як ви вважаєте, хто захищав порт з боку моря? - У Піреї знаходилися дві військові та одна торгова гавані.
(Слайд 7)
Вузькі входи в гавані замикалися залізними ланцюгами чи просмоленими канатами. Афінський флот був найсильнішим в Елладі і налічував 400 трієрів. На військових кораблях служили лише,
афінські громадяни.

Питання до груп: Перша перешкода
Кого ще можна було побачити на військових гаванях, і чим вони займалися? , читаємо 172 стор. 1,2 абзац
. (Слайд 8,9)

Висновок: Яку роль грали військові порти? (захисну)

- Фізкультхвилинка: (слайд 10)

А ну ка,

хлопці

разом

дружно

встали

подивимося

небо,

чи очікується ураган, адже нам назад повернуться.

- подивилися на право,

-Подивилися на ліво,

- подивилися один на одного,

- хвилі гойдаються раз,

- хвилі гойдаються два,

- хвилі гойдаються три і заспокоїлися, на морі повний штиль.
Продовжуємо з Вами знайомитись Піреєм.
На екрані картина, торгова гавань.

Завдання на групи

Перед нами порт Пірей. (Слайд 11)

Друга перешкода (слайд 12)
1. Як можна дізнатися, що дія відбувається на торговій площі? 2. Припустіть, що у мішках, привезених до Афін? 3. Який товар іде власними ногами? 4. Який вміст амфор, що вивозяться з Афін на продаж? 5. Що вивозили купці з Афіни, що ввозили?
6.
З якими країнами торгували? Стр.172, 2пункт, 2 абзац
(слайд 13)

Вчитель:
Усі купці які приїхали до Афін з товаром, мали заплатити до державної скарбниці особливий внесок-мито за право торгувати. Серед купців були і
переселенці

метеки)
з інших міст, що мешкали в Афінах. Вони говорили по-грецьки, одягалися як греки, поклонялися тим самим богам, сплачували мито за право торгувати і платили за права жити в Афінській державі. Громадяни Афін такого податку не сплачували.
(Слайд 14)
-Чому, незважаючи на сплату податку, метекам вигідно було жити в Афінах? (Адже вони не вважалися громадянами полісу, а отже, не брали участі в управлінні державою.)
(Слайд 15)

Доведіть, що морська торгівля сприяла могутності та багатству Афін. (Гроші йшли до скарбниці Афінської держави.)
Висновок: Чому торговий шлях називали в Греції «Ртом Афіни»,

чи справедлива це? Чому? (слайд 15)
Бо саме торговельний шлях приносив великий прибуток від продажу: вин, оливкової олії, рабів і від сплати податків.
Тяжка доля рабів. (Слайд 16)
Зверніть увагу на людей, які сходять із корабля. Як ви вважаєте, хто це? - Завдання на групу:
Четверта перешкода (слайд 17)
1.Основним джерелом рабства був? стр.174 1 абзац 2. Чим раби відрізнялися від інших людей? стр.174 посл. абзац 3. Де застосовувалася праця рабів? 174 2-4 абзаци 4. Хто такі вільновідпущеники? Стор. 175 5. Чи могли афіняни володіти рабами? Стор. 174 документ 6. Чи могли стати бідні афіняни рабами(ні, скасовано було боргове рабство)
Висновок: Яке єдине право мали раби за законами Афін?

V.Первинне закріплення

Хлопці, ось і закінчилася наша подорож, наш корабель припливає до нашої гавані. І все-таки повернемося до питання:
(Слайд 18)
Іноземці, які побували в Піреї, розділилися на думці: одні
невпинно його хвалили, інші ж із засудженням ставилися до місцевих

жителям. Хто ж мав рацію в оцінці грецького міста?
-З якою думкою ви погодитеся? Чому?
VI. Домашнє завдання (слайд 19)
Користуючись п. 36: - намалювати малюнок «Один день у Піреї» або - Скласти розповідь на цю тему
VII.Рефлексія
Хлопці, пам'ятайте, наш корабель був білого кольору, а тепер я попрошу вас прикрасити наш кораблик яскравими фарбами. У вас на столах є різнокольорові деталі, прикріпіть їх на корабель. Ось який чудовий, яскравий вийшов наш корабель! Нехай він допоможе Вам далі подорожувати морем «Знань!»
Попутного вам вітру, хлопці!
Роздача подарунків.

Муніципальна бюджетна загальноосвітня установа

«Грузьчанська середня загальноосвітня школа»

Конспект уроку історії
в 5 класі

«У гаванях афінського порту Пірей»

Підготувала вчитель історії

Синя Тетяна Іванівна

Грузське – 2017 р.

Предмет – історія Стародавнього світу

Номер уроку - № 1 у розділі 9 «Підвищення Афін у V столітті до н.е. та розквіт демократії»

Підручник - Історія Стародавнього світу, 5 клас, Вігасін А.А., Годер Г.І., І.С.Свенціцька, М., Просвітництво, 2014 р.

Є.Н.Сорокіна. Поурочні розробки з загальної історії. Історія Стародавнього світу. 5 клас.-ВАКО, 2016.

Педагогічні
цілі

Сприяти ознайомленню з військовою та торговельною гаванню Пірей, складом населення, рабством в Афінах; створити умови для розкриття суперечливого та обмеженого характеру афінської демократії.

Тип та вид уроку

Вивчення та первинне закріплення нових знань

Заплановані
результати
(Предметні)

Вміння вивчати та систематизувати інформацію з різних історичних та сучасних джерел, розкриваючи її соціальну приналежність та пізнавальну цінність

Особистісні
результати

Вираз позитивного ставлення до процесу пізнання: прояв подиву, уваги, бажання більше впізнати; формування цілісного світогляду, що відповідає сучасному рівню розвитку науки та суспільної практики, що враховує соціальне, культурне, мовне, духовне різноманіття сучасного світу

Метапредметні
результати

Здатність вирішувати творчі завдання, представляти результати своєї діяльності у різних формах; готовність до співпраці з товаришами по навчанню, до колективної роботи, освоєння основ міжкультурної взаємодії в школі, соціальному оточенні та ін.

Основний зміст теми, поняття та терміни

Військова та торгова гавань. Громадяни та негромадянське населення Афін. Рабство у Греції. Продаж рабів. Довгі стіни, громадяни, амфора, мито, податок, переселенці, верф

Освітні ресурси

Підручник Карта "Древня Греція". Схема «План Пірея у V ст. до

н. е.». Навчальні картини: "У торговій гавані Пірей", "На ринку рабів", історичні документи

Організаційна структура уроку

Етапи уроку

Форми,
методи, методичні
прийоми

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

Форма
контролю

характеристика
основних видів
діяльності

формовані УУД

I. Організаційний
момент

Фронтальний. Словесний. Слово вчителя

Вітає учнів. Перевіряє готовність до уроку.

Сьогодні на вас чекає незвичайний урок. Ми вирушимо в подорож Стародавньою Грецією.

Але спочатку давайте визначимося з яким настроєм ви прийшли на урок. У вас на партах лежать «Смайли настрою» виберіть той, який відповідає вашому настрою і підніміть його. Дуже добре, а тепер у ході словесної розминки попрацюємо з термінами.

Діти, я показую картку з назвою терміна, а ви, піднімаючи руку, даєте відповідь: Поліс, демос, ілоти, пірати, атлет, стратег, демократія.

Вітають вчителі. Організують своє робоче місце.

Вибирають «Смайли настрою» і піднімають їх.

У результаті словесної розминки повторюють домашній матеріал, терміни.

Швидке включення до ділового ритму

ІІ.Актуалізація опорних знань (перехід до вивчення нового матеріалу)

Фронтальний. Словесна, наочна. Бесіда, робота з карткою

Прекрасно, а тепер попрацюємо самостійно. Проведення письмової перевірочної роботи на тему «Поліси Греції та їх боротьба з перською навалою» (Додаток 1)

Слайд.2Обмін зошитами для взаємоперевірки. Відкладіть роботи убік.

Діти, давайте згадаємо, яку країну ми вивчаємо? (Грецію)

Слайд 3.

Пропонує показати на карті Греції, з яких частин складається Греція.

Із ким воювали греки? (Персією)

Які важливі битви відбулися в ході греко-перських воєн?

(Мільтіад-Марафонська битва-490г. до н.е., цар Леонід-бій у Фермопільській ущелині-480г. до н.е., Фемістокл-Саламінська битва: у битві при Палатеях перси були розбиті)

Виконання перевірочних робіт, взаємоперевірка у парах.

Знаходять та показують на карті Грецію, Персію,

Розрізняють на карті частини Греції: північну, середню, південну.

місця найважливіших битв греко-перських воєн, називають дати історичних подій, імена історичних особистостей

Пізнавальні:

Комунікативні: використовують

у спілкуванні правила ввічливості

Бесіда з питань, робота з карткою

ІІІ.Постановка навчального завдання

Фронтальний. Словесна, наочна. Повідомлення вчителя, робота з картою, бесіда

Поступово Греція відновилася після греко-перських воєн. Вона стає морською державою. Згадаймо, якими морями омивається Греція?

Греки стали господарями моря. Вони активно торгували з багатьма державами, містами та країнами Сходу.

Давайте разом з вами здійснимо віртуальну екскурсію до Афін. Сядемо на корабель на узбережжі Мармурового моря.

Слайд 4.

І простежимо картою наш маршрут.

Ми підпливаємо до берегів Аттики,

яка це частина Греції? (Середня Греція). Назвіть місто міста Аттика? (Афіни)

То де можуть причалити кораблі? (в порту)

Слайд 5.

Зупинка афінський порт Пірей.

Як ви думаєте, про що йтиметься на нашому сьогоднішньому уроці?

Що ви хотіли би дізнатись?

На які запитання хотіли б отримати відповідь?

– Сформулюємо тему нашого уроку. Слайд 6.

Записуємо у зошитах тему уроку: «У гаванях афінського порту Пірей»

У процесі уроку нам з вами необхідно відповісти на головне ПИТАННЯ УРОКУ??? Слайд

Дізнатися, яку роль грав порт у житті греків?

Показують на карті: Чорне, Мармурове, Егейське моря. Називають моря: Егейське, Іонічне, Середземне.

Знаходять Афіни та афінський порт Пірей

Формулюють тему уроку

Робота в зошитах

Формулюють цілі та завдання уроку

Регулятивні: приймають навчальне завдання, сформульоване разом із учителем.

Пізнавальні: використовують знаково-символічні засоби на вирішення навчальної завдання; відтворюють по пам'яті інформацію.

Комунікативні:

Робота з картою, бесіда з питань

IV. Засвоєння нових знань та способів дій.

У військових гаванях. У торговій гавані. Склад населення. Рабство у Греції. Продаж рабів

Групова. Словесна, наочна. Робота з текстом, картиною, схемою, бесіда, оповідання

Давайте розглянемо схему, де розташовувався порт Пірей. Для цього звернемося до нашого помічника – підручника, відкривши його на стор. 171 і прочитаємо про себе перший абзац. Поясніть, що ж намальовано на схемі порту Пірей? Слайд 9.

А для того, щоб детальніше познайомитися з життям населення порту Пірей та його заняттями, ми розділимося на чотири групи.

Організує роботу у групах

1 група- У військових гаванях

Доведіть

Необхідність цієї гавані для Афін.

2 група- Опис картиниСлайд10

«У торговій гавані»

3 група- У торговій гавані.

4 група- Участь рабів Афінах.

ПОЯСНІТЬ у чому джерело рабства для Греції

Розглядають схему, картини, будують із них розповідь. Робота із текстом підручника.

Характеризують склад населення Афін, заняття та спосіб життя.

Працюють з текстом ученикастр.171,

Аналізують документ

Пізнавальні: опановують навички смислового читання; визначають основну та другорядну інформацію; використовують знаково-символічні засоби.

Комунікативні: вміють працювати у групі

Розмова з питань, розповідь

V. Закріплення знань
та способів дій.

У гаванях афінського порту Пірей

Індивідуальна робота

Фронтальне, групове. Словесна, наочна. Розповідь, бесіда, робота у групах

Пропонує групам подати результати своєї роботи.

Отже, вивчивши цей матеріал, назвіть на які групи ділилося населення Афін. ? (громадяни, переселенці, раби-метеки) Правильно, молодці. Ми добре попрацювали, але трошки втомилися, давайте відпочинемо.

ФізкультхвилинкаСлайд 12 .

Гра "Продовжи фразу" Слайд 13.

Але не забувайте про нові слова терміни записувати в зошит.

Громадянин- Це ... корінні жителі Афін.

Верф- …на березі моря, де лагодили і будували кораблі.

Плата за право торгівлі. мито

Трієра- це ... морське судно.

Вони говорили грецькою, поклонялися грецьким богам, але повинні платити податок…. переселенці.

Амфора- …посудина для вина та олії.

Бочка для зберігання зерна. піфос.

Молодці впоралися.

А тепер давайте закріпимо отримані знання схемою у зошиті та на дошці.

Населення Афін у 5 столітті до н. ділилося на три групи і ми поділимося на три групи:
1. Група: Громадяни.
Хто в Афінах вважався громадянином? Які права мав афінський громадянин?

Громадянами Афін вважалися корінні афіняни, у яких обоє батьків були афінськими громадянами. Громадяни мали всі права незалежно від знатності чи багатства.

2. Група: Переселенці.
1. Якою мовою говорили переселенці?

Яких богів шанували?

Припустіть, з якими цілями мешканці різних міст переселялися до Афін?

2. Чим права переселенців відрізнялися від прав афінських громадян?

Переселенцями були мешканці інших міст, які постійно проживали в Афінах. Говорили вони грецькою і шанували тих же богів. Афіни були багатим містом з розвиненою економікою та торгівлею, що й приваблювало переселенців, які займалися, як правило, торгівлею та ремеслом.

На відміну від громадян, переселенці сплачували податок за право проживання в Афінах і не могли брати участь у Народних зборах.

3. група: Раби.
Чим раби за своїми правами відрізнялися від громадян та переселенців?

В Афінах заборонялося лише безкарно вбивати раба, в іншому раби були цілком безправні

І так порівняйте становище різних категорій

населення Афін

Молодці! Правильно відповіли! Слайд 14.

Повернемося до головного питання уроку: Яку роль грав порт у житті греків?Відповіді учнів (забезпечував безпеку держави, був великим портовим і торговим центром)

Розповідають, спираючись на наочно-демонстраційний матеріал, мають терміни

Робота індивідуально у робочих зошитах

Робота індивідуально у робочих зошитах та біля дошки, складання схеми «Соціальна структура афінського суспільства в 5 ст. до н.е."

Комунікативні: оформляють свої думки у усній формі (на рівні невеликого тексту); слухають та розуміють мову інших

Комунікативні: повно і точно висловлюють свої думки відповідно до завдань та умов комунікації

Розповідь, завдання у робочому зошиті, бесіда з питань

Робота з історичними документами

Робота в парах

Хлопці, а тепер вам доведеться попрацювати з історичними документами. Вони свідки тих давніх подій, про які ми сьогодні говоримо. Стародавні автори залишили слід про той час. І ви зараз намагатиметеся витягти необхідну інформацію з джерела та обговорити її.

На столі лежить історичний документ.

Приступаємо до вивчення (Додаток 3)

Отже, час минув, приступимо до аналізу.

Яка спільна тема поєднує ці історичні документи?

Які почуття зазнали ви працюючи з ними?

Отже, на початку уроку ви не змогли розповісти про порт Пірей, що ж зараз для вас стало відомо?

Ось і настав час повернутися з стародавнього порту Пірей. Ви все довідалися, все з'ясували. Отримали відповіді на свої запитання.

Робота в парах

Аналіз історичних документів

Пізнавальні: відтворюють
з пам'яті інформацію; встановлюють причинно-наслідкові зв'язки; будують логічний ланцюг міркувань.

Комунікативні: повно і точно висловлюють свої думки відповідно до завдань комунікації; володіють монологічною та діалогічною формами мови відповідно до норм рідної мови та сучасних засобів комунікації

Розмова з питань

VI. Рефлексія

А тепер давайте висловимо своє ставлення до уроку і підіб'ємо підсумок.

Що я довідався на уроці….

Мене здивувало….

Було цікаво…..

Було важко…..

На цьому наша подорож добігла кінця. Сподіваюся, що вам було цікаво. А зараз ми повертаємось до класу, де наші найактивніші мандрівники отримають винагороду у вигляді оцінок.

Відповідають на запитання щодо вивченого матеріалу.

Самооцінка на основі критерію успішності, Рефлексія способів та умов дії

VII. Інформація про домашнє завдання

Фронтальний. Словесний. Повідомлення вчителя



Останні матеріали розділу:

Вуглець - характеристика елемента та хімічні властивості
Вуглець - характеристика елемента та хімічні властивості

Одним із найдивовижніших елементів, який здатний формувати величезну кількість різноманітних сполук органічної та неорганічної...

Детальна теорія з прикладами
Детальна теорія з прикладами

Факт 1. \(\bullet\) Візьмемо деяке невід'ємне число \(a\) (тобто \(a\geqslant 0\)). Тоді (арифметичним) квадратним коренем з...

Чи можливе клонування людини?
Чи можливе клонування людини?

Замислюєтеся про клонування себе чи когось ще? Що ж, усім залишатись на своїх місцях. загрожує небезпеками, про які ви можете і не...