Все найкраще, що могло намалювати уяву революційного поета. Все найкраще, що могло намалювати уяву революційного поета

Урок літератури у 10 класі. Тема Батьківщини та народу у творчості Н.А. Некрасова.

Щетиніна Олена Василівна, вчитель російської мови та літератури

ЦІЛІ УРОКУ:

    розкрити перед учнями особливості тієї епохи, коли жив і працював Н.А. Некрасова;

    охарактеризувати його твори, написані про народ і для народу;

    викликати емоційний відгук на його вірші;

ЗАВДАННЯ:

    убачити художні прийоми, використовувані письменником до створення психологічних портретів героїв;

    спостерігаючи за текстами творів, виявити авторське ставлення до народної теми.

ХІД УРОКУ

Слово вчителя.

Сьогодні ми ще раз перегортаємо сторінки дивовижної некрасовської поезії, повної ненависті до гнобителів і величезної любові та співчуття до простого народу.

Оголошую мету нашого уроку.

Ім'я Н.А. Некрасова відомо кожній людині з дитинства. На сьогоднішньому уроці ми дізнаємося ті вірші поета, які увійшли в скарбницю російської класичної поезії. Урок буде проведено у формі лекції - ви допомагатимете мені і одночасно працювати в робочих зошитах, складаючи хронологічну таблицю життя і творчості великого поета, виразно читати вірші, одне з них аналізувати; розповідати про ту епоху, яка формувала особистість Н.А. Некрасова. На нашому сьогоднішньому уроці присутній історик(цю роль виконує учениця), який даватиме історичні довідки.

Оформляємо сторінку в робочому зошиті.

Микола Олексійович Некрасов (28/ XI -1821 – 27/ XII -1877)

Запишемо епіграф:

Епіграфом до нашої сьогоднішньої розмови взяті слова із широко відомого вірша Н.А. Некрасова "Елегія", з яким ми знайомилися на минулому уроці. Поет писав про ці вірші: «Це мої задушевні і улюблені з написаних мною останніми роками».

Вчитель.

Записуємо епіграф:

Про що каже епіграф? (Некрасов - найбільший поет Росії, присвятив усі свої сили, талант, енергію служінню народу, його щастю.)

Некрасов дійшов висновку, що після реформи 1861 року становище народу стало краще. А невдоволення посилюється від того, що, страждаючи, народ все ж таки не діє через свою покірність і відсталість. Але поет, як і раніше, на весь голос заявлятиме про потреби і надії народу. Некрасов вважає себе поетом-борцем, він заповідає не забувати про призначення поета - кликати народ до пробудження.

Історична довідка. (Говорить учениця, яка виконує роль історика на уроці).

Отже, друга половина ХІХ століття. Епоха, в яку розпочалася літературна діяльність Некрасова, цілком визначила характер його творчості. Мистецтво, особистісне самовираження йшло на другий план. На першому плані виявилися соціальні проблеми. Від художника слова була потрібна соціальна користь доступність, простота. Серед проблем, якими на той час була багата Росія, найгострішою, давним-давно назрілою була необхідність звільнення народу від кріпацтва. Тут переплелися і етичний, і соціальний, і економічний аспекти. Вузол затягувався все тугіше і гальмував розвиток країни. Уряд ніяк не наважувався на проведення демократичних реформ, і «нові люди» бачили сенс свого життя в тому, щоб цієї реформи досягти. Ціле покоління нових людей, демократів відчули своє історичне призначення. Їхня молодість припала на похмурий миколаївський час, і смерть Миколи I вже сама по собі стала для них визволенням, вірою в те, що зміни не за горами. Вони були нескінченно раді можливості зробити щось для свого народу, трудитися на благо нації було для них щастям.

Вчитель.

Такий ідеал обрав собі Некрасов.

Він був людиною одержимою, пристрасною. Усе життя віддав служінню гуманістичної ідеї, взяв він роль народного захисника - і це стало його «довічним амп-луа».

«Батьківщина» – новаторський твір. У ньому вперше в російській поезії розкрито образ нового ліричного героя: різночинця. У пристрасному ліричному монолозі видно риси його соціально-психологічного вигляду, розкрито деспотизм поміщика, показано важку частку селянина та важку долю жінки.

Читання вірша «Батьківщина» (1846) ученицею.

Доповнення вчителя.

Була осінь, погана, холодна осінь, що пронизувала до кісток… На ньому була погана шинель і саржеві панталони. Горе так пройняло його, що він затулив обличчя руками і плакав. Раптом чує кроки. Дивиться – жебрак із хлопчиком. «Подайте, заради Христа», - простягнув хлопчик, звертаючись до Некрасова. Він не зібрався ще з думками, що сказати, як старий штовхнув хлопчика:

Що ти? Хіба ти не бачиш, він сам до ранку задубіє. Ех, голова! Чого ти тут? - Продовжував старий.

Нічого, – відповів Некрасов.

Нічого, бач, гордий! Притулку немає, мабуть. Ходімо з нами.

Не піду. Залиште мене.

Ну, не ламайся. Задубієш, кажу. Ходімо з нами, не бійся, не образимо.

Нема що робити. Некрасов пішов. Прийшли вони на 17 лінію Василівського острова. Тепер цього місця не дізнаєшся, все забудовано. А тоді був один дерев'яний будиночок із парканом, а навколо пустир. Увійшли вони у велику кімнату, повну жебраками, бабами та дітьми. В одному кутку грали у три місця. Старий підвів його до гравців.

    Ось грамотний, - сказав він, - а притулитися нема куди.

    Дайте йому горілки, ізяб весь.

Некрасов випив півчарки. Одна стара постала йому постіль, підклала під голову подушечку. Міцно і добре заснув він. Коли прокинувся, у кімнаті нікого не було, окрім старої. Вона звернулася до нього: «Напиши мені атестат, бо без нього погано!» Він написав та отримав 15 копійок.

З ними пішов розживатися, – сказав Некрасов.

«Петербурзькими поневіряннями» називають зазвичай цей період у житті Некрасова. І справді, невдач було багато: провал на іспитах до університету, невдача першої збірки наслідувальних, учнівських віршів «Мрії та звуки» (1840), напівголодне існування, нарешті, «подняна» чернова робота в столичних журналах, робота заради шматка хліба, що не приносила часом жодного морального задоволення. Але одночасно формувався стійкий і мужній характер: «ходіння по муках» і загартувало поета, і відкрило перед ним життя петербурзьких низів, життя тих самих мужиків, тільки не в сільському, а в міському побуті. У пошуках заробітку часто приходив Некрасов на Сінну площу, де збирався простий народ: торгували своїми виробами майстрові, продавали овочі та молочні продукти селяни з навколишніх сіл і сіл. За грошову плату писав майбутній поет неписьменним мужикам прохання і скарги і водночас прислухався до народної поголоски, дізнавався про потаємні думки і почуття, що бродили в умах і серцях трудової Росії. З накопиченням життєвих вражень йшло накопичення літературних сил, що спираються на глибоке розуміння суспільної несправедливості.

Учениця-історик дає історичну довідку.

Законопроект про звільнення селян було підписано Олександром ІІ 19 лютого 1861 року. Оприлюднено його було 5 березня. Це була несправедлива, грабіжницька реформа, яка розорила мільйони селянських сімей. Селяни отримали особисту свободу, перестали бути кріпаками, отримали громадянські права, проте уряд зробив все, щоб утруднити селянам користування «дарованими правами», влада поміщика тяжіла над селянами. Збереглися поміщицькі землеволодіння, оброк і панщина, рекрутчина, політичне безправ'я селян.

Учениця читає «У повному розпалі жнива сільська»

Назавжди головною метою некрасовської музи, богині поетичного мистецтва стане доля російської жінки. Причому різних соціальних верств. Зокрема – жінки-селянки.

Тему жіночої частки продовжує ще одне відоме вірш Некрасова, що стало, згодом одним з найулюбленіших революційної молоддю романсів.

Учениця читає "Трійка".

Давайте проаналізуємо цей вірш, написаний поетом у 1846 році.

1/-Про що ж цей вірш? Яка його тема?

Воно про важку долю російської селянки.

2/Який зображується молода селянка? Знайдіть слова та вирази, які допомагають автору намалювати яскравий образ дівчини.

а/Епітети: б'ється грайливо

з-під брови напівкруглої

дивиться жваво

лукаве вічко

погляд повний чар (повний чарівності, чарівності)

б/уособлення: б'ється стрічка

в/метафора: обличчя спалахнуло; запалюють кров

г/порівняння: чорних як ніч

д/метонімія: лукове вічко (замість погляд)

3/-На скільки частин можна розділити вірш? Як воно збудовано?

Можна поділити на дві частини. Друга частина протиставляється першій частині. Вірш побудований на антитезі.

4/- Які слова та висловлювання допомагають поетові створити безрадісну картину майбутнього селянки?

а/Епітети: перетягнеш потворно

вираз тупого терпіння

безглуздий, вічний переляк

сон непробудний (тривалий, безперервний)

чоловік привіредник (занадто розбірливий, з капризами)

б/Метафора: відцвітеш, не встигнувши розцвісти

5/Які строфи другої частини вірша перегукуються з першими двома строфами?

Перша строфа: Що ти жадібно дивишся на дорогу…

Передостання строфа: не дивись же з тугою на дорогу.

6 -Яку роль грає цей прийом повтору?

Утворює кільцеву композицію.

7 -Яким розміром написано вірш?

(Розглядаємо з прикладу передостанньої строфи)

Не дивись же з тугою на дорогу --!/--!/--!/-

І за трійкою слідом не поспішай,--!/--!/--!/

І тужливу в серці тривогу --!/--!/--!/-

Скоріше назавжди заглуши! --!/--!/--!/

Чотирьохстопний анапест(--!/--!/--!/-)

6/Як вони римовані?

Жіноча рима чергується з чоловічою.

…ши Перехресна рима

Висновок. -Яка тема вірша?

(Тема важкої долі російської селянки.)

У чому полягає його основна думка?

Викликає співчуття до нещастя інших.

У вірші відчувається прихований протест автора проти несправедливостей суспільства.

Вчитель: У 1858 році Некрасовим було написано вірш «Роздуми біля парадного під'їзду», уривок з якого ви навчали у 7 класі.

Читання вірша вчителем.

Які композиційні особливості вірша ви можете виділити?

(Композиція цього вірша, як будь-якого твору, становить особливий інтерес.)

Яку особливість можна відзначити у цьому вірші?

(Навіть при швидкому читанні стає ясно, що основною особливістю вірша є разючий контраст двох світів (з одного боку – «власник розкішних палат», з іншого – знедолені бідняки)).

Як розташовані протиставлені теми?

(Протипоставлені теми чергуються в тексті вірша: опис пишного парадного під'їзду передує сцені з мужиками, що підійшли до нього, не допущеними швейцаром і пішли назад; далі повідомляється про вельможі, його життя і ймовірну подальшу долю, і в це повідомлення вклинюються і розвивають його частини два рядки, що нагадують про чоловіків, що пішли, потім поет повертається до теми народних страждань і нею закінчує вірш. , отже, не змінюють загального композиційного плану.Переходи від однієї до іншої теми виконані за допомогою різних прийомів, з різним ступенем чіткості).

Читання вірша «Забуте село».

Про що цей вірш?

(Воно зачіпає одну з найсумніших тем російської літератури. Автор шкодує про те, що після всіх змін селянам краще не стало, хоча відкрито почуттів своїх не висловлює).

- Чи можна назвати цей вірш ліричним?

Між рядками проглядається щось грандіозне: забуте село – це вся Росія! За рік до опублікування вірша (опублікований він був у 1856 р.) помер Микола 1- старий пан, від якого народ не дочекався нічого доброго. Чи буде краще за нового пана – Олександра 2. Можна витлумачити ці рядки і так.)

Вчитель:З 1865 і до кінця своїх днів Некрасов працював над поемою «Кому на Русі жити добре». Як і раніше строкатою, горластою, різноголосою залишалася улюблена ним Русь, якою крокують сім чоловіків-правдошукачів. Але, на відміну від інших творів, тут впевнено та бадьоро звучать оптимістичні ноти:

Рать піднімається

Незліченна.

Сила в ній позначиться

Незламна.

Вільною, гордою і щасливою бачив свою Батьківщину поет, що любить її.

Який висновок можна зробити з сьогоднішнього уроку?

Показуючи важке життя народу, його страждання, поет переконує нас в одному: вічно так продовжуватися не може, настане час, не скоро, але настане, коли народ «широкі ясні груди дорогу прокладе собі». Але спочатку народ треба просвітити, допомогти йому усвідомити свою могутню силу, що й мало зробити народним заступникам.

Якнайкраще про це сказано Н.А. Некрасовим у його рядках

Я ліру присвятив народу своєму.

Можливо, я помру, невідомий йому,

Але я йому служив – і серцем я спокійний.

Домашнє завдання.

Зробити письмовий аналіз будь-якого вірша на народну тему Н.А. Некрасова.

Індивідуально – Підготувати повідомлення «Жанр та композиція поеми «Кому на Русі жити добре».

В хвилину зневіри, о батьківщина-мати!
Я думкою вперед відлітаю.
Ще судилося тобі багато страждати,
Але ти не загинеш, я знаю.
Н. А. Некрасов
Довгим і напрочуд насиченим був творчий шлях видатного російського поета Н. А. Некрасова.
Віршем "У дорозі" почався цей шлях, поемою про мандрівки по Русі мужиків-правдошукачів - завершився. Й весь цей час, протягом усього свого творчого життя, поет досліджував “багато галасливу” та неспокійну народну Росію, намагався осягнути її дивовижний, складний та цікавий світ:
А в нас дорога велика була:
Робочого звання люди снували
По ній без числа…
… … … … … … … … … … … … … … … …
Траплялося, тут цілі дні пролітали –
Що нове перехоже, то нове оповідання…
Лірика Н. А. Некрасова стала зовсім новим етапом, – він увійшов до історії літератури як народний поет.
"Видовище лих народних" ще в ранні роки почало хвилювати майбутнього поета. Він провів більшу частину життя в безпосередній близькості до простого народу, тому у всіх подробицях дізнався всі тягарі життя кріпака. “…Серце, обливаючись кров'ю, чужою скорботою болить…” – говорив він у своїх віршах і називав свою Музу “сумною супутницею сумних бідняків, народжених для праці, страждань та кайданів”.
“Глибока любов до ґрунту звучить у творах Некрасова, і поет сам щиро усвідомлює це кохання… – підтверджує А. Григор'єв. – Так само любить він цей ґрунт і тоді, коли говорить про нього зі щирим ліризмом, і тоді, коли малює похмурі чи сумні картини”. Некрасов дивився світ очима народу. У вірші “Батьківщина” він сумує про безрадісність і безрадість селянського життя, яка вся складається з “глухого споконвічного гулу пригнічених страждань”:
І з огидою навколо кидаючи погляд,
З радістю бачу я, що зрубаний темний бор
У нудну літню спеку захист і прохолода.
Безправне існування губить на корені свіжі народні сили, і поет з гіркотою розуміє, що сам народ не може вибрати правильний шлях боротьби і звільнення від кайданів. Тому у своїх творах прагне вказати на всі тяготи, несправедливості побуту та життя російського мужика і спрямувати розвиток народної думки у вірне русло.
Герої віршів і поем Некрасова живуть неповторним і насиченим життям. Живуть, працюють, радіють, незважаючи на тяготи та поневіряння, уготовані їм жорстокою долею. У поезії Некрасова що ні мужик, то непересічна особистість, єдиний свого роду характер. Зблизившись душею з народом, поет зумів непросто писати про народі, а й “говорити народом”. Життя робітників і селян на сторінках його творів виступає неймовірно яскравим, багатобарвним і різноліким. Селянський світ постає перед нами відкритим, у всій своїй відвертості та безпосередності. Поет навіть говорить від імені народу і словами, мовою самого народу. І в цій промові зливається все різноманіття російських характерів:
Дорога стоголоса
Гудить! Що море синє,
Змовкає, піднімається
Народна чутка.
І все-таки у цьому яскравому багатоголосому світі Некрасов зумів розглянути окремі яскраві образи селян, як і “Саші”, “Пісні Єремушки”, “Залізниці” та інших творах. І в кожному творі дивує неймовірна сила характерів зображених ним російських людей, їхній оптимізм, їхня життєва енергія. Як легко герої Некрасова справляються з будь-якими труднощами, як наполегливо продовжують вірити у світле майбутнє!
Читаючи вірші Некрасова і переймаючись глибокою повагою до їхніх героїв – простим людям із народу, селянам-трудівникам, ми розуміємо, що духовна сила людини завжди ґрунтується на тісному зв'язку з батьківщиною. Чим глибший, міцніший цей зв'язок, тим значніша людина. І сили жити і виживати у важких умовах (голод, пригнічення, страждання) людям дає саме любов до батьківщини та віра у її світле майбутнє. Некрасов упевнений, що у душі кожного мужика живе прагнення звільнення “від кайданів”, але поета хвилює питання про те, чи зможуть люди піднятися на цю нелегку боротьбу за своє щастя. І він вірить, що зможуть:
Коли над Руссю безтурботною
Повстав немовний скрип візковий.
Сумний, як народний стогін!
Русь піднялася з усіх боків.
Все, що мала, віддавала
І на захист висилала
З усіх путівців
Своїх покірних синів.
Поет бачить і відкриває нам страждання рідної землі, сльози матерів та дружин, загибель трудівників-мужиків від голоду, холоду, хвороб, смерті дітей. Але при цьому він бачить Росію майбутнього – повсталу, що звільнилася від гніту, від вікового рабства та приниження:
Прибита до землі сльозами
Рекрутських дружин та матерів
Пил не стоїть уже стовпами
Над бідною батьківщиною моєю.
Некрасов вірить у народні сили, у здатність російського мужика бути героєм національної історії. Тому йому представляється і навіть чітко бачиться щаслива доля російського народу та його батьківщини – великої, могутньої Русі.


(No Ratings Yet)



Ви зараз читаєте: Тема долі батьківщини та народу у творчості Н. А. Некрасова

Тема Батьківщини у ліриці Некрасова. Тема батьківщини займає одне з провідних місць у творчості Некрасова.

У творах, присвячених цій темі, поет торкається найгостріших проблем свого часу. Для Некрасова була актуальна проблема рабства. Однак він розглядав її дещо в іншому аспекті. Поета насамперед хвилює рабська покірність селян. Це тим, що бачив у селянстві справжню силу, здатну оновити і відродити сучасну йому Росію. У вірші Залізниця автор показує, що ідеї рабської смирення дуже сильні в народі, навіть важка праця і злидні не можуть змінити його світогляд. Образ народу у вірші трагічний і масштабний. Автор щирим співчуттям розповідає про тяжку долю будівельників.

Іноді розповідь набуває характеру документального свідчення Бачиш, стоїть, виснажений лихоманкою, Великорослий, хворий білорус Губи безкровні, повіки впали, Виразки на худих руках, Ноги, що вічно по коліна стояли, опухли, колтун у волоссі. Опис лих народу поет закінчує вигуком Виніс досить російський народ, Виніс і цю залізну дорогу - Винесе все, що Господь не пошле! Але ці оптимістичні рядки закінчуються гірким вироком поета Шкода тільки - жити в цю пору прекрасну Вже не доведеться - ні мені, ні тобі. Поет не сподівається те що, що становище народу поліпшиться у майбутньому передусім оскільки сам народ змирився зі своєю долею.

Підкреслюючи це, Некрасов закінчує вірш потворною сценою, яка ще раз доводить, що психологія селян-будівельників – це психологія холопів. Випряг народ коней – і купчину З криком ура! по дорозі помчав Образ Росії, одержимої холопським недугою, і у вірші Роздуми біля парадного під'їзду. Поет йде від зображення міських сцен до опису мужицької Росії.

Перед нами постають образи селян-ходоків Армячишко худий на плечах, По торбинці на спинах зігнутих, Хрест на шиї та кров на ногах Хрест – це символ мучеництва, яке судилося нести селянинові.

Але поет як говорить про важкої долі селянства. Він прагне показати глибину страждань усієї народної Росії. Узагальнений образ Русі, що страждає, виникає в пісні-стоні мужиків Рідна земля! Назви мені таку обитель, Я такого кута не бачив, Де б сіяч твій і хранитель, Де російський мужик не стогнав У цій частині вірша Некрасов використовує традиції російської пісні. Поет часто вживає повтори, характерні для народної поезії Стоне він по полях, по дорогах, Стоне він по в'язницях, по острогах, У рудниках, на залізному ланцюгу, Стоне він під овином, під стогом, Під возом, ночуючи в степу Співчуючи народному горю, Некрасов у той самий час стверджує, що самі селяни можуть позбавити себе страждань. В кінці вірша поет запитує російський народ. Що ж означає твій стогін нескінченний? Ти прокинешся чи, сповнений сил Некрасов вірить у пробудження народу, недарма в поемі Кому на Русі жити добре він з великою виразністю малює образи селян-борців.

Зі щирою симпатією показані в поемі Єрміл Гірін, Яким Нагой, Савелій - богатир святоросійський.

Некрасов також широко використав своїх творах прийоми народної творчості. Це насамперед відбилося в поемі Кому на Русі жити добре. Вже перші рядки поеми вводять нас у світ народної казки У якому році - розраховуй, В якій землі - вгадуй, На стовповій доріжці Зійшлися сім мужиків Поет зумів передати живу мову народу, його пісні, приказки та приказки, що увібрали в себе вікову мудрість, лукавий гумор , сум і радість.

Некрасов вважає своєю батьківщиною саме народну Росію. Усю свою творчість він присвятив служінню народним інтересам, оскільки бачив у цьому головне завдання поезії. Некрасов у творчості стверджує принцип громадянськості поезії. У вірші Поет і громадянин він говорить Поетом можеш не бути, Але громадянином бути зобов'язаний! Це зовсім не означає не будь поетом, а будь громадянином.

Для Некрасова справжній поет - і є батьківщини гідний син. Підсумовуючи свою творчість, Некрасов зізнавався Я ліру присвятив народу своєму. Можливо, я помру невідомий йому, Але йому служив - і серцем я спокійний Таким чином, поет бачив сенс своєї творчості саме у служінні вітчизні, тому тема батьківщини займає одне з провідних місць у їх поезії. 3.Народ-трудівник у творчості Н.А. Некрасова У нашій вітчизні роль письменника є насамперед роль заступника за негласних та принижених.

Н. А. Некрасов. З дитинства знайомі кожному з нас проникливі вірші та поеми Миколи Олексійовича Некрасова. Створюючи свої безсмертні твори, поет дивився життя очима народу, розповідав про неї його мовою. З любов'ю, співчуттям та розумінням, з глибоким проникненням у саму суть життя малював Некрасов просту людину. Він помічав у ньому живий розум, кмітливість, талант, велику людську гідність, прагнення праці.

У творчості М. А. Некрасова праця зайняв одне з найпочесніших місць. Поет у своїх віршах правдиво розповів про те, як живе і працює російський народ, показав його як справжнього будівельника та творця життя, сіяча та зберігача багатств країни, чиї працюють грубі руки. Праця - основа життя, і тільки той може себе по праву вважати людиною, хто працює, лише тому відкриються в майбутньому житті небесні блага, хто на землі проводить час не в ледарстві, а в праведних працях.

Тому будь-який позитивний персонаж некрасовської поезії - перш за все добрий і вмілий працівник. Лірик Некрасов як би завжди серед людей, їхнє життя, їхні потреби, їхня доля його глибоко хвилюють. І його поезія завжди соціальна. У шістдесяті роки поетом написано один із найзначніших його творів - знаменита Залізниця. Ця велика пісня мерців, будівельників залізниці, розкриває безсовісну експлуатацію підприємцями праці російських селян.

Поет зумів намалювати живу картину важкого життя та безправ'я робітників Ми надривалися під спекою, під холодом, З вічно зігнутою спиною, Жили у землянках, боролися з голодом, Мерзли та мокли, хворіли на цингу. На нестерпні і нелюдські умови будівельники залізничного вказують не для того, щоб поскаржитися на тяготи, перенесені ними. Ці тяготи посилюють свідомість високої значущості зробленої ними роботи, бо працювали мужики на користь загальну. Безкорисливою працею вони служили Богу, а не особистим цілям, тому цієї місячної ночі милуються справою рук своїх і радіють, що в ім'я Боже винесли великі муки та страждання.

Чуєш ти спів У ніч цю місячну Любо нам бачити свою працю Все зазнали ми, божі ратники, Мирні діти праці! У заключній частині Некрасов від образів знедолених, стогін мужиків переходить до широкого, узагальненого образу - стогне Русі, переповненої великою скорботою народної. Поет вірить, що російський народ доб'ється звільнення від експлуататорів Та не бійся за вітчизну люб'язну Виніс досить російський народ, Виніс і цю дорогу залізну - Винесе все, що господь не пошле! Винесе все - і широку, ясні Груди дорогу прокладе собі. Серед російських поетів Некрасов найбільш глибоко відчув і намалював трагічно прекрасні образи вічних трудівників і мучеників - бурлаків.

Їхнє життя він бачив з дитинства, дитиною чув їхні пісні-стони, побачене і почуте незабутніми рисами врізалося в пам'ять поета.

Некрасов рано зрозумів, що у світі цар цей цар нещадний, Голод назви йому. Жорстокий цар-голод зганяє людей на волзькі береги і змушує тягнути непосильну бурлацьку лямку. В автобіографічній поемі На Волзі поет описав те, що потім все життя забути не міг Майже пригнувшись головою До ніг, обвитих мотузкою, Взутим у ноги, вздовж річки Повзлі гуртом бурлаки Праця бурлаків була настільки важка, що смерть їм здавалася бажаною рятівницею. Некрасовський бурлак каже Коли б зажило плече, Тяг би лямку, як ведмідь, А якби до ранку померти - Так краще було б ще. Усюди поруч із показом безпросвітної тяжкості селянської частки, Некрасов малює могутні, сильні, світлі образи людей із народу, зігріті авторської любов'ю.

Це Іванушка – богатирського становища, здоровенна дитинка, Саввушка – зростанню великого, рука, що залізна, плечі – коса сажень. Трудництво – характерна риса народних героїв поета. Мужика манить робота важка, що нагадує богатирське діяння, у мріях-думах він бачить себе не інакше, як богатирем оре піски сипкі, рубає ліси дрімучі.

Прокл в поемі Мороз, Червоний ніс уподібнюється шанованого в селянстві трудівникові-богатирю Великі, з мозолями руки, Які підняли багато праці, Красиве, чуже муки Обличчя - і до рук борода Все життя Прокла проходить у важкій роботі. На похоронах селянина голосячі рідні згадують про його любов до праці як про одну з головних чеснот годувальника. Батькам був ти радник, Робітничок у полі ти був. , Матрьонушка, Чоловік - не богатир? І життя його не ратне, І смерть йому не писана У бою - а богатир! Немає жодного боку селянського життя, яке було б обійдено Некрасовим.

Думка про безправ'я і страждання народу невіддільна у творчості поета від іншої думки - про його непомітну, але справжню велич, про дрімають а ньому невичерпні сили. Тема нелегкої жіночої долі проходить через багато творів Миколи Олексійовича.

У поемі Мороз, Червоний ніс автор малює образ великої слов'янки. Некрасов розповідає про трагічну долю Дар'ї, яка взяла він всю чоловічу роботу і від цього гине. Захоплення поета красою селянки нерозривно зливається із захопленням перед її спритністю та силою у праці. М. Чернишевський писав, що для жінки, яка багато працює, ознакою краси буде незвичайна свіжість, рум'янець на всю щоку. Саме цей ідеал описує Некрасов, бачачи у селянці поєднання зовнішньої привабливості та внутрішнього, морального багатства, душевної стійкості.

Красуня, світу на диво, Рум'яна, струнка, висока, У кожному одязі гарна, У будь-якій роботі спритна. Доля Дар'ї сприймається як типова доля російської жінки з народу. Поет неодноразово помічає це у своїх віршах Три тяжкі частки мала доля, І перша частка з рабом повінчатися, Друга - бути матір'ю раба сина, А третя - до труни рабу підкорятися, І всі ці грізні частки лягли На жінку руської землі.

Говорячи про болісну жіночу долю, Некрасов не перестає оспівувати дивовижні духовні якості своїх героїнь, їх величезну силу волі, почуття власної гідності, гордість, не задавлену важкими умовами життя. Із величезною поетичною силою поет показує гірку долю дітей. З дому їх гнали турбота і злидні, на фабриці на них чекала виснажлива, непосильна праця. Діти гинули, висихали у фабричній неволі.

Цим маленьким каторжникам, які знали відпочинку і щастя, Некрасов присвятив вірш Плач дітей. Тяжкість праці, що вбиває живу душу дитини, одноманітність її життя поет передає монотонним ритмом вірша, повторенням слів Цілий день на фабриках колеса Ми крутимо - крутимо! Марно плакати і молитися, Колесо не чує, не щадить Хоч ​​помри - прокляте крутиться, Хоч помри - гуде - гуде - гуде! Скарги дітей, приречених на повільне вмирання фабричного верстата, залишаються без відповіді.

Вірш Плач дітей - це пристрасний голос на захист маленьких трудівників, відданих голодом і потребою капіталістичного рабства. Поет мріяв про той час, коли праця стане для людини радісною та вільною. У поемі Дідусь він показав, на які дива здатні люди, коли праця їхня вільна. Жменька росіян, засланих у страшну глухість, безплідну землю зробила родючою, чудово обробила ниви, виростила огрядні стада. Герой поеми, старий-декабрист, розповівши про це диво, додає Воля і працю людини. Дивні дива творять! Тема народу-страдальца і тема народу-трудівника визначає обличчя некрасовской поезії, становить її суть.

Через всю творчість поета проходить думка про фізичну та душевну красу людини з народу, в якій Н. А. Некрасов бачив запоруку світлого майбутнього. 4. Некрасов-сатирик. Короткий аналіз вірша Колискова пісня. Вірш Колискова пісня написано Некрасовим в 1845 році. Через оповідання автора, через його настанови, приховану критику показано застереження немовляти, яке полягає у порівнянні його майбутнього життя з життям батька. Але застереження є не окремим випадком, воно звернене до всього людства.

Зіставивши безсмертну любов автора до Батьківщини, його співчуття, біль за Росію, що мучиться, можна зробити висновок про невдоволення Некрасовим наявним ладом, що знищує всю суть російського буття, що випіляє, виснажує простий трудівницький народ. Між рядків можна простежити тему нелегкої селянської долі і бюрократії, яка захопила всю Росії, яка живе за рахунок хабарництва, за рахунок чиїхось життів, за рахунок чийоїсь неоціненої праці.

Російські чиновники ніколи не відрізнялися доброю рівнем і людинолюбством, але завжди мали повагу серед людей. Простий народ, побоюючись за своє існування, змушений був покірно поклонятися, виконувати всі вимоги, нехтуючи своєю думкою. Автор описує блага за життя людського, але робить це з огидою, тим самим оголюючи свої справжнє почуття, свою жорстоку точку зору Будеш ти чиновник на вигляд, І негідник душею.

Проводжати тебе я вийду- І махну рукою! Автор є затятим противником нечесно заробленого багатства, він показує нам всю суть дармового, багатого життя. Некрасов пояснює нам, що істота, керуюче людьми, як худобою, що наживається з їхньої рахунок, з допомогою їхніх страждань, має носити гордого імені людина. Поет протистоїть несправедливості та безчестю. Називаючи немовля нешкідливим, наївним, він говорить про душевну чистоту народу, його беззаперечність. Своєрідність художніх засобів, вкотре наголошує на майстерності автора, яка так чітко і розумно доносить до читача основи несправедливості.

Епітети, використані автором, ще раз доводять нам головну мету твору – показати людям наслідки розшарування суспільства, яке залишає такий жорстокий відбиток в історії суспільства. Співвідносячи часи еволюції та часи написання вірша можна сказати, що історія йшла назад, при цьому знищуючи всі нарощені потенціали розвитку.

Підсумовуючи можна сказати, що Некрасов був справжнім патріотом, що так яро захищає Батьківщину. Вся та несправедливість, яка блудила навколо хворої Росії для Некрасова, збігається в одному понятті - бюрократія. І Некрасов мав рацію, адже і зараз саме цей фактор, на жаль, добиває Росію. 5.

Кінець роботи -

Ця тема належить розділу:

Батьківщина та народ у творчості Н.А. Некрасова

Людина крутої вдачі та деспотичного характеру, батько Некрасова не щадив своїх підданих. Діставалося підвладним йому мужикам, вистачили з ним горя і домочадці, особливо.

Якщо Вам потрібний додатковий матеріал на цю тему, або Ви не знайшли те, що шукали, рекомендуємо скористатися пошуком по нашій базі робіт:

Що робитимемо з отриманим матеріалом:

Якщо цей матеріал виявився корисним для Вас, Ви можете зберегти його на свою сторінку в соціальних мережах:

Тема Батьківщини своєрідно представлена ​​у творчості Н.А.Некрасова. Поняття «Батьківщина» дорівнює поняття «народ», тобто селянство. Некрасов не переставав говорити про трагічне становище народу, його страждання, його горе. Слово «Батьківщина» викликає у поета не гордість, не спогади про велич і славу, а гіркоту та сором.

Волга як символ Батьківщини у віршах Некрасова

У вірші «Батьківщина» ліричний герой, оповідаючи про місця свого дитинства, не може згадати нічого світлого, вони асоціюються у нього лише з безцільним життям поколінь дворян, кріпацтвом і свідомістю, що

«Колись був поміщиком і я».

Рідні місця поета пов'язані з великою річкою Волгою.

У багатьох віршах Волга стає символом Батьківщини та народного горя.

Волга! Волга!.. Весною багатоводною

Ти не так заливаєш поля,

Як великою скорботою народною

Переповнена наша земля...

Поет звертається до російського народуіз запитанням:

«Ти прокинешся чи виконаний сил? Чи, долі підкоряючись закону, все, що міг, ти вже зробив, — створив пісню, подібну до стогонів, і духовно навіки спочив?

Любов до російського народу

Говорячи про народні страждання, Некрасов не втомлюється говорити про талановитість російського народу, його довготерпіння. У вірші «Залізниця» поет малює картину народної праці, покладеної на будівництві цієї дороги, про казнокрадство та утиск. Але в той же час він стверджує, що російський народ

«Винесе все — і широкі, ясні груди дорогу прокладе собі».

Любов до народу поєднується у Некрасова з ненавистю для його гнобителів. У вірші Роздуми біля парадного під'їзду з огидою описується життя важливого чиновника, причому сам господар будинку не з'являється у вірші, уособленням його бездушності стає парадний під'їзд, до якого приходять прості російські люди, але їх навіть не пускають на поріг.

Про довготерпіння своєї Батьківщини пише поет у вірші «Забуте село». Певною мірою поняття «забуте село» можна вважати символом усієї Росії. Дивовижна якість російського народу - довготерпіння - виражається і в надії на доброго пана, який приїде та розсудить. Але старого пана привозять тільки мертвим, а за ним іде вже новий пан, якому так само, як і старому, нема до суду народу.

Російська жінка в поезії Некрасова

p align="justify"> Особливе місце в творчості поета, і зокрема в темі Батьківщини і народу, займає образ російської жінки, в основному російської селянки. Тяжке життя російського селянина, але ще важче життя російської жінки-селянки. У вірші «Російській жінці» Некрасов створює образ неповторної сили та краси, яка може подолати всі труднощі:

«коня на скаку зупинить, у хату, що горить, увійде».

Трагічним долям російських селянок присвячені поеми "Мороз, Червоний ніс" (образ Дарії, вдови селянина Прокла), "Оріна, мати солдатська" (образ бабусі-матері, яка втратила сина-годувальника). Не менш трагічний образ рідної матері Некрасова, приниженої та закатованої чоловіком-тираном.

Любов до Батьківщини поет порівнює не з любов'ю до матері, що традиційно, а з любов'ю до жінки.

«Як жінку, ти Батьківщину любив»,

- пише він у вірші «Пам'яті Добролюбова». Вищою моральною метою поет вважає служіння Батьківщині, народу. Створюючи образ, Некрасов говорить про ідеал людини-громадянина, який

«Труди, надії, думки — все віддав»

Батьківщині. Якби таких людей не було в Росії,

затихла б нива життя».

Громадянські мотиви у ліриці

Служіння Батьківщині та народу Некрасов вимагає і від поета, який має бути громадянином:

Не може син дивитися спокійно

На горі матері рідна.

Не може громадянин гідний

До Вітчизни холодний душею.

Батьківщина не тільки ненависна, а й мила поетові. У 1857 році, повертаючись з-за кордону, він захоплено каже:

Дякую, сторона рідна,

За твій простір, що лікує!

Батьківщина для поета та головний суддя. У віршах, створених після оди на честь Муравйова-вішателя, яку Некрасов написав, намагаючись врятувати від закриття своє дітище — журнал «Сучасник», поет не втомлюється повторювати:

«За краплю крові, спільну з народом, пробач мені, о батьківщине, пробач!..»

Багато чого, що сказав про Батьківщину та народ Некрасов, знайшло живий відгук у серцях російської інтелігенції. Багато віршів поета в сім'ях читали, заучували напам'ять. Багато збереглося і зараз. І зараз ми запитуємо себе:

"Кому на Русі жити добре?"

І зараз чекаємо:

«Ось приїде пан, пан нас розсудить».

Чи не змінилося багато в чому і становище російської жінки. Недарма поет ХХ століття Наум Коржавін, перефразовуючи Некрасова, писав:

«А коні все скачуть та скачуть, а хати горять та горять».

Вам сподобалось? Не приховуйте від світу свою радість – поділіться

Поезія Миколи Олексійовича Некрасова цілком і повністю присвячена Росії та російському народові. Великий поет розвинув і зміцнив мотиви народності та громадянськості, продовжуючи традиції Пушкіна. Все своє життя Некрасов писав тільки про Росію, про її великий і багатостраждальний народ.

Тема Батьківщини та тема народу в ліриці Некрасова нерозривні. Поет створює у своїх віршах страшні, але правдиві картини життя простої людини на Русі. Народна Росія протиставляється автором світу жорстоких поміщиків-кріпосників та бездушних чиновників. Вірш «Батьківщина» присвячено рідним поетові волзьким просторам. Але спогади Некрасова про своє дитинство викликають у поета огиду. Він розповідає про життя панів, які проводили час у бенкетах, розпусті та знущання над кріпаками. Про нещасний простий народ Некрасов говорить так:

… Де рій пригнічених та трепетних рабів
Заздрив життю останніх панських псів.

Назва цього вірша підкреслює, що таке життя було характерним для всієї кріпосницької Росії. У душі Некрасова зіштовхуються любов до Вітчизни і ненависть до несправедливості, що панує в ній. Приклад цього може бути вірш «На Волзі». Поет говорить про свою ще дитячу любов до великої російської річки, вважає Волгу «колискою». Некрасов ніколи не розлучився б з Волгою,

Коли б, о Волга! над тобою
Не лунало це виття!

Перед очима поета постає страшна картина, побачена в дитинстві і в пам'яті на все життя. Волзькі бурлаки схвилювали юну душу, змусили Некрасова забути про красу рідних місць. Тепер він називає Волгу «річкою рабства та туги». Це з багатьох віршів, написаних з урахуванням особистих спостережень Некрасова.

Подібним чином було створено і знаменитий вірш «Роздуми біля парадного під'їзду». Сільські прохачі біля будинку багатого сановника – це втілення всього приниженого та безправного російського народу. Російському мужику ніде немає захисту, він може знайти правди і справедливості. Автор прямо звинувачує власників розкішних палат. Вельможам немає діла до долі простих людей, і тому російському народу доводиться стогнати і терпіти. Некрасов показує, що маленький епізод, побачений поетом, є відбитком того, що відбувається в Росії:

… Рідна земля!
Назви мені таку обитель,
Я такого кута не бачив.
Де б сіяч твій і хранитель.
Де б російський мужик не стогнав?

Поет знову згадує про Волгу і бурлаків, що стогнали на її берегах. Російська земля переповнена народним горем. Некрасова хвилює, зуміє пі російський народ змінити своє життя, або йому судилося й надалі страждати і терпіти.

Людина праці перебуває у рабському становищі, не отримує щастя від своєї роботи. Ця думка яскраво звучить у вірші «Залізниця». Некрасов показує справжніх будівельників залізниці, яких зігнав для будівництва страшний цар-голод. Натовп мерців за вікнами вагона змушує перейнятися любов'ю та повагою до трудівників і ненавистю до гнобителів. Для поета будівельники дороги – його брати. Некрасов не приховує своїх почуттів. Авторські симпатія та біль чути в описі високорослого хворого білоруса. Поет закликає:

Благослови ж роботу народну
І навчися мужика поважати.

Цей вірш пронизано авторською вірою у велике майбутнє Росії та її народу. Терпіння та рабська покірність простої людини викликають гнів Некрасова. Але автор переконаний у тому, що російський народ зуміє подолати всі біди та прикрощі, вистоїть та переможе про боротьбу зі своїм нещастям. Майбутнє Росії Некрасов називає чудовою часом. Народна Русь прокладе «широку та ясну» дорогу на щастя.
Великий російський поет і громадянин Некрасов міг із повним правом сказати себе: «Я ліру присвятив народу своєму».

Патріотизм поета, його любов до простого народу виявляється у кожному рядку віршів Некрасова. Його поезія – приклад служіння Росії та російському народу, яким автор присвятив усе своє життя, всі сили своєї шляхетної та чесної душі.



Останні матеріали розділу:

Валентин Олексійович Соболєв
Валентин Олексійович Соболєв

Заступник секретаря Ради Безпеки РФ з квітня 1999 р. (був знову затверджений на цій посаді у травні 2000 р.); народився 11 березня 1947 р. в аулі.

Сума проекцій сил на вісь
Сума проекцій сил на вісь

У тих випадках, коли на тіло діє більше трьох сил, а також коли невідомі напрямки деяких сил, зручніше під час вирішення завдань користуватися...

Чому неприйнятні уроки статевого «освіти» у школах?
Чому неприйнятні уроки статевого «освіти» у школах?

Статеве виховання в російській школі: чи потрібний нам досвід Америки? Р.Н.Федотова, Н.А.Самарец Малюки ростуть на очах, і, не встигнувши озирнутися, ми...