Б'є годинник кремлівської вежі. Вірші про грудень для дітей

У початковій школі під час уроків навколишнього світу можна успішно використовувати технологію розвитку критичного мислення. Використовуючи різноманітні прийоми технології РКМ, вчитель перестає бути основним джерелом інформації та перетворює навчання на спільний пошук. У учнів формується стійкий інтерес до предмета, працювати стає простіше. Учні беруть ініціативу на себе та краще засвоюють матеріал.

Завантажити:


Попередній перегляд:

УРОК НАВКОЛИШНЬОГО СВІТУ

Тема: У грудні, у грудні всі дерева у сріблі.

Цілі:

  1. познайомити учнів з основними змінами у природі у січні;
  2. дізнатися про основні ознаки пори року;
  3. вчити дітей робити висновки, аналізувати, спостерігати.

Устаткування: мультимедійна презентація (додаток)

ХІД УРОКУ

Організація класу. Налаштування (слайд 2)

Навколишній світ

Цікаво пізнавати!

Його таємниці та загадки

Ми готові розгадати!

Перевірка домашнього завдання. Гра в лото «Пограємо у професії».

Вчитель роздає на кожну парту велику карту із зображеннями професій, показує учням маленькі картки з набором знарядь праці, а діти відгадують, людині якої професії вони належать.

Учні працюють у парах.

Робота над новою темою Виклик (слайд 3)

Вчитель загадує загадку.

Дні його-всіх днів коротші, Всіх ночей довші за ніч. На поля та на луги До весни лягли сніги. Лише місяць наш мине, Ми зустрічаємо Новий рік. (Грудень)

Перехресна дискусія (слайд 4)

Про грудень кажуть: «Року кінець і початок зими». -Чому так кажуть? Внаслідок перехресної дискусії діти приходять до єдиної думки: грудень-перший зимовий місяць та останній місяць у старому році.

Узагальнення (роблять діти):

Грудень-перший зимовий місяць, тому що січень та лютий-наступні місяці. Цього місяця закінчується старий рік, а січнем починається новий.

Осмислення (слайд 5)

За старих часів грудень називали лютий, похмурий, холодець. Про нього говорили: «Грудень-хвостик року». Як ви вважаєте, чому так говорили?

На дошці кластер:

Обговорення. Гра «Дізнайся мене» (6 слайд)

Я називатиму різні ознаки погоди. Якщо ви почуєте те, що характерно для січня, потрібно ляснути в долоні. Ознаки: дощово, морозно, сльота, спекотно, сніжно, холодно, студено, сиро.

Робота з підручником (с.87). Пояснення сенсу прислів'я: «Багато снігу-багато хліба».

Який настрій викликає у вас сніг?

Фізмінка «Сніжок» (слайд 7)

Випав біленький сніжок. Зберемося все в гурток. Все потопаємо, Все поплескаємо. Весело гратимемо, Будемо ручки зігрівати.

Все потопаємо, Все поплескаємо. Якщо холодно стояти, Ми поплескаємо знову По колінках, По колінках. Щоб стало нам тепліше, стрибатимемо веселіше. Все пострибаємо, Все пострибаємо.

Повторний виклик. Робота з текстом. Робота у групах (слайд 8)

Ось і настала зима. Дбайливо вкрила природу ковдрою чистого білого снігу, скувала річки та озера кригами, остудила повітря сильними морозами. Місяць грудень отримав назву – Студенец, від слова стужа. Ще трапляються відлиги, але попереду ще довгої зими. Дедалі більше додає зима снігом у грудні. Ось і ночі довгі, морозні та затишні. У будинках вбирають ялинки, адже незабаром Новий Рік.

Як називали раніше за місяць грудень?

Чому? -А Як ще називали? -Чому? -Що характерно для грудня? -Коли люди вбирають ялинки?

Осмислення.

Робота з ілюстрацією підручника (с.87). Складання міні-оповідань.

Рефлексія. «Вірні та невірні твердження» (слайд 9)

Якщо твердження правильне, то лясніть у долоні, а якщо неправильне, то підніміть праву руку.

1. Ми сьогодні говорили про грудень. (+)

І зі своєю казкою. Із чого складається нервова система людини?

Чарівною паличкою змахне,-

У лісі проліск розквітне. (-)

6.Поле білим-білим стало,

Падає пухнастий сніг.

А ще похолоднішало,

Льодом скувало води рік, (+)

Самооцінка (слайд 10)

Потрібно оцінити свою роботу, розфарбувавши одну квітку навпроти потрібного висловлювання.

Швидко, правильно та самостійно. Правильно, але повільно. Правильно, але з допомогою інших. Швидко, але неправильно.

Підсумок уроку (слайд 11)

Краще ми, розумнішими стали, На уроці не втомилися. Є бажання вчитися І, звісно, ​​не лінуватися! Ось так диво з чудес- Виріс знань цілий ліс!

Попередній перегляд:

Щоб скористатися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

У грудні, у грудні всі дерева у сріблі.

Настрій Навколишній світ Цікаво пізнавати! Його таємниці та загадки Ми готові розгадати!

Загадка Дні його-всіх днів коротші, Всіх ночей довші за ніч. На поля та на луги До весни лягли сніги. Лише місяць наш мине, Ми зустрічаємо Новий рік. (Грудень)

Прислів'я Року кінець і початок зими.

грудень хмурень хвостик року лютий студентець

Ознаки дощово, морозно, сльота, спекотно, сніжно, холодно, студено, сиро

Фізминутка Випав біленький сніжок. Зберемося все в гурток. Все потопаємо, Все поплескаємо. Весело гратимемо, Будемо ручки зігрівати. Все потопаємо, Все поплескаємо. Якщо холодно стояти, Ми поплескаємо знову По колінках, По колінках. Щоб стало нам тепліше, стрибатимемо веселіше. Все пострибаємо, Все пострибаємо.

Ось і настала зима. Дбайливо вкрила природу ковдрою чистого білого снігу, скувала річки та озера кригами, остудила повітря сильними морозами. Місяць грудень отримав назву – Студенец, від слова стужа. Ще трапляються відлиги, але попереду ще довгої зими. Дедалі більше додає зима снігом у грудні. Ось і ночі довгі, морозні та затишні. У будинках вбирають ялинки, адже незабаром Новий Рік.

Вірні та невірні твердження 1. Ми сьогодні говорили про грудень. 2.Грудень-останній зимовий місяць. 3. Грудень-студенець. 4.Грудень приходить з ласкою І зі своєю казкою. Чарівною паличкою змахне, - У лісі проліск розквітне. 5.У грудні ночі довгі, морозні. 6.Поле білим-білим стало, Падає пухнастий сніг. А ще похолоднішало, Льодом скувало води рік. (+) (-) (+) (-) (+) (+)

Самооцінка Швидко, правильно та самостійно. Правильно, але повільно. Правильно, але з допомогою інших. Швидко, але неправильно.

Підсумок уроку Краще ми, розумнішими стали, На уроці не втомилися. Є бажання вчитися І, звісно, ​​не лінуватися! Ось так диво з чудес- Виріс знань цілий ліс!


Вірші та казки Маршака читати починають із перших днів у садках, потім їх ставлять на ранках, у молодших класах вчать напам'ять. У метушні забувається сам автор, а дарма, адже життя Маршака було сповнене подій, що докорінно змінили його світогляд. Можливо, саме тому його твори настільки глибокі за змістом і воістину безсмертні.

Нашу річку, немов у казці,
За ніч вимостив мороз,
Оновив ковзани, санки,
Ялинку з лісу привіз.

Ялинка плакала спочатку
Від домашнього тепла.
Вранці плакати перестала,
Дихала, ожила.

Трохи тремтять її голки,
На гілках вогні спалахнули.
Як по драбинці, по ялинці
Вогники вибігають вгору.

Блищать золотом хлопавки.
Сріблом зірку запалив
Добіг до верхівки
Найсміливіший вогник.

Самуїл Якович Маршак (1887-1964) - російський радянський поет, драматург, перекладач, літературний критик. Лауреат Ленінської та чотирьох Сталінських премій.
Рано почав писати вірші. В 1902 на талановитого хлопчика звернув увагу В. В. Стасов, який познайомив його з М. Горьким. У 1904-1906 роках Маршак жив у сім'ї М. Горького у Ялті. Друкуватися почав у 1907 році. У 1912–1914 роках слухав лекції на факультеті мистецтва Лондонського університету. У 1915-1917 роках у російських журналах було опубліковано перші переклади Маршака з англійської поезії. У 1920 році жив у Краснодарі (колишній Катеринодар), організував тут один із перших у країні театрів для дітей, писав для нього п'єси-казки. У 1923 році вийшли перші віршовані книжки для найменших: "Будинок, який побудував Джек", "Дітки в клітці", "Казка про дурне мишеня". У 1923-1925 роках очолював журнал "Новий Робінзон", який став збирачем кадрів молодої радянської дитячої літератури. Протягом кількох років Маршак керував Ленінградською редакцією Детгізу. Горький не раз приваблював Маршака як найближчий помічник до розробки планів "великої літератури для маленьких". Роль Маршака, поета для дітей, точно охарактеризував А. А. Фадєєв, підкресливши, що Маршак зумів у своїх віршах заговорити з дитиною про найскладніші поняття великого соціального змісту, про трудову доблесть і людей праці без будь-якої дидактики, в живій, веселій, захоплюючій та зрозумілій дітям формі, у формі дитячої гри. Це відмінні риси творів Маршака для дітей, починаючи від ранніх його книжок "Пожежа", "Пошта", "Війна з Дніпром", пізніше - сатиричного памфлету "Містер Твістер" (1933) та романтичної поеми "Оповідання про невідомого героя" (1938) аж до творів військових та повоєнних років - "Пошта військова" (1944), "Биль-небилиця" (1947), "Круглий рік" (1948) та багатьох інших. Маршак залишив чудові зразки дитячих казок, пісень, загадок, п'єс для дитячих театрів ("Дванадцять місяців", "Горя боятися - щастя не бачити", "Розумні речі" та ін.).
Б. Є. Галанов.

Грудень – і прийшла зима,
Прикрасивши сніговий блиск ялинку.
В окрузі шум і гармидер,
Як добре грати на гірці!

Мецгер А.

Грудень. Ось і Зима настала...
Навколо все чисто і світло,
Начебто побілив хтось за ніч
Кольорове полотно землі.

Богдан С.

Вранці рано у грудні,
Перший сніг уже на подвір'ї.
Розчищаємо ми доріжки,
У теплому хутряному одязі.

Луканова Л.

Ходить лісом грудень,
Сипле перли, срібло.
На узліссі шумний табір
Непосидючих ворон.
Погамлять і розлетяться
Видобувати нехитрий корм.
А грудень – їм слідом сміятися,
Обсипати подруг сніжком.

Керстен Т

Мало, мало снігу -
Нудно дітлахам.
Мало, мало сміху
Нині у дворі.
Сріблом сяючи,
Раптом Грудень іде,
І сніжинок зграю
За собою веде.
Він сипнув дітлахам
Стільки снігу!
У дворі, у дворі
Стільки сміху!

У грудні не зустрінеш калюжу –
Калюжі вимерзли давно.
У грудні - мороз і холоднеча,
Розмальовано вікно.
У грудні – рік мудрий старий
Підведе усьому підсумок.
Ялинка снігова, з базару,
До нас увійде через поріг!
І запахне одразу хвоєю.
Станемо ялинку прикрашати
І МОРОЗА, як героя,
З нетерпінням чекати.

Капустюк М.

Я – грудень, старший син,
Льоду і сніг пан.
Я роботи не боюся,
Вдень і вночі я працюю:
Землю снігом посипаю,
Річки льодами покриваю,
Щоб діти не нудьгували
У ці зимові дні,
Щоб сміливо діставали
Санки, лижі та ковзани!

Зубарєва Н.

Хоч сніг не падає поки що,
Але старт зима не проґавила,
І приморозила трохи,
Холодним вітром обкотила.
Все небо сірим застелило,
Дерева, стенди розгойдала,
Увірватися у вікна поспішила,
Змусивши зникнути в ковдри.
Зима у володіння вступає,
І розсилає свій: "Привіт!" -
Носи та щоки всім щипає,
Малюючи обличчя у червоний колір!
Поки Грудень лише нагрянув –
Він найласкавіший дружок:
Усім дарує червоні рум'яна
І перший радісний сніжок!

Мокосий Т.

У грудні, у грудні
Усі дерева у сріблі.
Нашу річку, немов у казці,
За ніч вимостив мороз,
Оновив ковзани, санки,
Ялинку з лісу приніс.
Ялинка плакала спочатку
Від домашнього тепла.
Вранці плакати перестала,
Дихала, ожила.
Трохи тремтять її голки,
На гілках вогні спалахнули.
Як по драбинці, по ялинці
Вогники вибігають вгору.
Блищать золотом хлопавки,
Сріблом зірку запалив
Добіг до верхівки
Найсміливіший вогник.
Рік минув, як день учорашній.
Над Москвою в цей час
Б'є годинник Кремлівської вежі
Свій салют – дванадцять разів.

Самуїл Маршак

Вдень грудень все вкрив
Білі перини.
Річку швидко остудив
Дзеркалами – крижинами.
Щипле вуха, щипає ніс.
Сніг пухнастий стелиться.
Злиться, сердиться мороз,
І співає хуртовина.
У грудні час чудес –
Казки прокидаються,
Зірки падають із небес,
І мрії здійснюються.
Настає Новий рік
З яскравими вогниками.
Будуть пісні, хоровод
І мішок із подарунками!

Валевський А.

Сніг крутиться у грудні.
Привіт, матінко Зима!
Ти на святковому коні
Прискакала до нас сама.

Мчати санки на вітрі.
Почекай мене, портфель.
Дай я лише розберу
Вітру радісний трель.

Дай я тільки надихаюсь
Свіжим зимовим холодком
І, як слід, візьмусь
За підручники згодом.

Домнін С.

Відкрив грудень браму зими.
Біжимо до вікна, прокинувшись ми.
А на склі густий візерунок,
засипаний снігом сад та двір,
і дивимося ми крізь крижинки
на зимові картинки.

А там вирує снігопад,
і дім наш – казковий фрегат
пливе під вітрилами.
Раптом молодший брат, як закричить:
- «Дивися, Антоне, кучугура повзе!»
А я давай сміятися,
вміє наш хитруючий кіт
під сніг маскується.

Валєєва А.

Холодного ранку грудня
З дому до школи вийшов я,
А за порогом – снігопад!
Оце свято! Як я радий!
Так багато снігу намело,
Що у дворі білим біло!
А пластівці кружляють, летять!
Оце казка! Як я радий!
Кучугури дуже глибокі.
Кидаю в небо я сніжки!
Дерева шапками блищать!
Оце диво! Як я радий!
І наша школа на зорі
Стоїть у чарівному сріблі!
Як їй іде таке вбрання!
Ось ця сукня! Як я радий!
Така всюди краса,
Що засліплює чистота!
Ось тільки шкода, що був дзвінок,
І спізнився я на урок.

Великі про вірші:

Поезія — як живопис: інший твір захопить тебе більше, якщо ти розглядатимеш його поблизу, а інший — якщо відійдеш подалі.

Невеликі манірні вірші дратують нерви більше, ніж скрип немазаних коліс.

Найцінніше у житті та у віршах — те, що зірвалося.

Марина Цветаєва

Серед усіх мистецтв поезія найбільше піддається спокусі замінити свою власну своєрідну красу вкраденими блискітками.

Гумбольдт Ст.

Вірші вдаються, якщо створені за душевної ясності.

Твір віршів ближче до богослужіння, ніж зазвичай вважають.

Коли б ви знали, з якого сміття Зростають вірші, не відаючи сорому... Як кульбаба біля паркану, Як лопухи та лобода.

А. А. Ахматова

Не в одних віршах поезія: вона розлита скрізь, вона довкола нас. Погляньте на ці дерева, на це небо — звідусіль віє красою та життям, а де краса та життя, там і поезія.

І. С. Тургенєв

У багатьох людей твір віршів - це хвороба зростання розуму.

Г. Ліхтенберг

Прекрасний вірш подібний до смичку, що проводиться по звучних фібрах нашої істоти. Не свої — наші думки змушує поет співати всередині нас. Розповідаючи нам про жінку, яку він любить, він чудово пробуджує в нашій душі нашу любов і нашу скорботу. Він чарівник. Розуміючи його, ми стаємо поетами, як і він.

Там, де ллються витончені вірші, не залишається місця самотності.

Мурасакі Сікібу

Звертаюся до російського віршування. Думаю, що згодом ми звернемося до білого вірша. Рифм у російській мові замало. Одна викликає іншу. Полум'я неминуче тягне за собою камінь. Через відчуття неодмінно виглядає мистецтво. Кому не набридли любов і кров, важкий і дивний, вірний і лицемірний, та інше.

Олександр Сергійович Пушкін

- …Хороші ваші вірші, скажіть самі?
- Жахливі! – раптом сміливо та відверто промовив Іван.
– Не пишіть більше! - попросив прийшов благаюче.
– Обіцяю та клянусь! – урочисто промовив Іван…

Михайло Опанасович Булгаков. "Майстер і Маргарита"

Ми всі пишемо вірші; поети від інших лише тим, що пишуть їх словами.

Джон Фаулз. "Коханка французького лейтенанта"

Будь-який вірш — це покривало, розтягнуте на вістрях кількох слів. Ці слова світяться, як зірки, через них і існує вірш.

Олександр Олександрович Блок

Поети давнини, на відміну від сучасних, рідко створювали більше дюжини віршів протягом свого довгого життя. Воно й зрозуміло: всі вони були відмінними магами і не любили витрачати себе на дрібниці. Тому за кожним поетичним твором тих часів неодмінно ховається цілий Всесвіт, наповнений чудесами - нерідко небезпечними для того, хто необережно розбудить рядки, що задрімали.

Макс Фрай. "Бовтливий мрець"

Одному зі своїх незграбних бегемотів-віршів я приробив такий райський хвостик.

Маяковський! Ваші вірші не гріють, не хвилюють, не заражають!
- Мої вірші не грубка, не море та не чума!

Володимир Володимирович Маяковський

Вірші - це наша внутрішня музика, наділена словами, пронизана тонкими струнами смислів і мрій, а тому - женіть критиків. Вони - лише жалюгідні присхлубані поезії. Що може сказати критик про глибини вашої душі? Не пускайте туди його вульгарні ручки, що обмацують. Нехай вірші здаватимуться йому безглуздим муканням, хаотичним нагромадженням слів. Для нас - це пісня свободи від нудного розуму, славна пісня, що звучить на білих схилах нашої дивовижної душі.

Борис Крігер. "Тисяча життів"

Вірші – це трепет серця, хвилювання душі та сльози. А сльози є не що інше, як чиста поезія, яка відкинула слово.



Останні матеріали розділу:

Вправа
Вправа "внутрішній компас" Що я повинен

Прогуляйтеся центром будь-якого старого міста: огляньте старовинну церкву, музей, парк. . Тепер вирушайте додому. Відходьте, простежуйте свої...

Поняття малої групи у соціальній психології Що таке психологічний статус
Поняття малої групи у соціальній психології Що таке психологічний статус

Соціальний статус - становище, яке займає індивід у системі міжособистісних відносин (у соціальній структурі групи/суспільства), що визначають його...

Люди взаємодіють один з одним, і результатом їхньої сукупної спільної діяльності стає суспільство
Люди взаємодіють один з одним, і результатом їхньої сукупної спільної діяльності стає суспільство

→ Взаємодія людини з іншими людьми Бажання, які торкаються інтересів інших, створюють протистояння або потребують взаємодії.