Іде по деревах крокує хтось. Подання казкового образу Діда морозу

Урок літературного читання у початковій школі (3-й клас). Н.А. Некрасов. "Мороз-воєвода"

Цілі уроку:

  • продовжити введення дітей у світ поезії ХІХ століття, збагачуючи їх читацький досвід і допомагаючи ставати повноцінним читачем;
  • забезпечити повноцінне сприйняття дітьми вірша Н.А. Некрасова "Мороз-воєвода";
  • допомогти учням зрозуміти структуру, тему тексту та специфіку його літературної форми (жанру);
  • дослідити зміст, мову твору;
  • вивести дітей на позицію автора;
  • формувати позицію читача шляхом включення учнів до емоційно – творчої діяльності;
  • забезпечити формування літературознавчих понять та читацьких умінь;
  • реалізувати систему роботи з навичкою виразного читання вірша М. А. Некрасова “Мороз - воєвода”;
  • розвивати та збагачувати мовлення, мислення, пам'ять, уяву учнів; розширювати їхній кругозір;
  • виховувати інтерес до класичної літератури, поезії 19 століття;
  • виховувати любов до російської природи;
  • сприяти збереженню та зміцненню психічного та фізичного здоров'я учнів.

Обладнання:

портрет Н.А. Некрасова, презентація на тему уроку, мультимедіа проектор, екран, малюнки дітей «Як я представляю Мороза», виставка книг з творами М.Некрасова, пам'ятки з визначення теми та жанру твору, з підготовки до виразного читання, аркуші білого паперу, кольорові олівці, таблички з новими словами з тексту, із назвами образотворчих мовних засобів: уособлення, метафора, епітет, порівняння.

Хід уроку

1.Психологічний настрій учнів.

Послухайте пісню та подивіться кліп. ("Зимова казка".)(КЛІП) Здогадайтеся, про що буде наш урок.

Про що пісня? - Стало холодно? Незважаючи на те, що пісня про зиму, але вона приємна спокійна, плавна, створює гарний настрій. Давайте посміхнемося один одному, щоб у класі було завжди тепло від усмішок, і проведемо урок з гарним бадьорим настроєм.

2. Підготовка до сприйняття вірша Н.А. Некрасова "Мороз-воєвода".

1. Робота з виставкою книг.

Діти, розгляньте виставку книг і подумайте, як її можна назвати? (Твори Н.А.Некрасова) – Які твори ви вже читали? Що запам'яталося?

Сьогодні на уроці ми знову поговоримо про творчий шлях великого поета – Миколи Олексійовича Некрасова, продовжимо вивчати та досліджувати його твори./Слайд 2/

Виступ учнів з інформацією про М. Некрасова./Слайд 3/

3. Повідомлення теми та мети уроку.

Сьогодні ми прочитаємо ще один твір Миколи Олексійовича Некрасова.

Некрасов написав поему «Мороз Червоний ніс» про жінку селянку, про її зустріч із Морозом у лісі. Ми познайомимося з уривком із поеми - "Мороз - воєвода", визначимо його тему, жанр, досліджуємо зміст, мову твору; уявімо головних героїв, картини, намальовані автором, і, спираючись на своє ставлення до прочитаного, будемо вчитися виразно читати цей твір.

4. Первинне сприйняття тексту.

а) ЗАПИС Слухання запису вірша (настрій на сприйняття величності, піднесеності, урочистості твору та образу Мороза-воєводи).

5. Перевірка первинного сприйняття.

Чи сподобався вам цей твір? Чим?

(Так, дуже сподобалося, бо воно урочисте, цікаве, гарне, величне, величне).

6.Визначення теми та жанру твору.

Змоделюйте обкладинку книги для однойменного твору. ./Слайд 4/

Визначте жанр та тему даного твору.

Перевіримо, яка обкладинка у вас вийшла і чому?

(Жанр твору - вірш, оскільки він написаний у ритмічно організованій формі, тому на обкладинці я намалювала трикутник. Цей твір про зимову природу, про її красу, тому трикутник розфарбувала зеленим кольором, автор твору - Микола Олексійович Некрасов, назва твору - “Мороз -воєвода”)./Слайд 4/

7. Читання тексту та аналіз тексту вірша.

А) Дихальна гімнастика.

Стань прямо, спокійно, не напружуючись. Поклади одну руку на верхню частину живота, іншу збоку, вище за талію. Вдих на 1 – 5. Затримка дихання на 1 – 3. Видих на 1 – 5 розкривши рот, як би на звуку – а.

Уявіть торт із запаленими свічками, погасимо всі свічки відразу - фу -, а потім кожну свічку, перериваючи дихання - фу -, - фу -, - фу -, - фу -, - фу.

Гужить без перерви, а потім з перервою.

Б) Читання вірша (про себе)

Перечитайте вірш про себе, уявіть картини, описані автором, це допоможе вам точніше відповісти на поставлені запитання та підготуватися до виразного читання.

8. Словникова робота (на дошці - слова, читання значень у підручнику)

У цьому уривку зустрілися незнайомі слова"бор", "воєвода", "дозор", "володіння", "палиця", "обози","скарбниця, добро, бідніє"давайте скажемо з наголосом, дізнайтеся його значення за словником)

Давайте промовимо ці слова хором із наголосом. Прочитайте їхнє тлумачення у словнику підручника.

Запитання 1.

Подумайте, який за жанром твір схожий цей вірш? Подивіться на слайд та згадайте жанри. /Слайд 5/

На який схоже та чим?

(Я думаю, що цей вірш нагадує казку, тому що казка - це усне оповідання про щось фантастичне, незвичайне, чудове,/Слайд 6/ а в цьому вірші головний герой "Мороз - воєвода" діє як чарівник, у якого за помахом чарівної палички все може вийти.)

Іде, по деревах крокує,

Тріщить по замерзлій воді,

І яскраве сонце грає,

У кудлатій його бороді.

Піду на моря-океани

Побудую палаци з льоду.

Задумаю - річки великі

Надовго сховаю під гніть,

Побудую мости крижані,

Яких не збудує народ.

Запитання 2.

Які образотворчі засоби мови використав Микола Олексійович Некрасов, щоб показати "Морозу-воєводу", схожим на казкового героя?/Слайд 7/

(Він використовував прийом-уособлення, щоб уявити “Мороза-воєводу” в образі живої істоти, здатної виконувати багато дій: “піду, побудую, задумаю, сховаю, йде, крокує, тріщить”, причому багато його дій явно перебільшені, це може бути тільки в казці, як, наприклад, у російській народній казці "Морозко", автор показує "Мороза-воєводу" вмілим, хвалькуватим)

Запитання 3.

(Ці дієслова в даному вірші мають різне значення. Дієслово "йде" - показує дію "Морозу-воєводи", дієслово "крочить" зображує головного героя могутнім, що крокує швидко великими широкими кроками над усіма, він "по деревах крокує", це який висоти тоді "Мороз-воєвода"?)/Слайд 8/

Запитання 4.

Як природа реагує появу “Мороза-воєводи”?

(Природа з радістю, любов'ю зустрічає "Мороза-воєводу", щоб це ми побачили, автор використав у вірші епітет "яскраве сонце", уособлення "сонце грає". У житті грати може дитина в бороді коханого дідуся, використовував також епітет "космата борода" ”, тобто кудлата, скуйовджена, в природі це схоже на гілки соснових дерев, вкритих снігом, і, коли сонце їх освітлює, то сніг іскриться, переливається, це так красиво).

(Некрасов використавметафору - приховане образне порівняння, уподібнення одного предмета іншому "упрячу під гніт", гніт - це кришка, якою накривали в селі капусту, помідори, огірки, засолені в бочках на зиму, щоб вони не випливали з розсолу і не псувалися, у цьому випадку гніть – це лід. Знову "Мороз-воєвода" зображений всемогутнім, сильним, суворим "задумаю, надовго сховаю під гніть" (однокореневе слово пригнічувати, дієслова - синоніми "командувати, повелівати, брати в полон проти їхньої волі")

(Автор використовував епітети - образні, художні визначення "моря-океани, мости крижані", "кудлата борода", щоб знову показати силу, могутність героя, який здатний володіти всім: і морями, і океанами, перевага, гігантські розміри "Мороза-воєводи" ”)

Запитання 5.

Яким ви представили "Мороз-воєводу"? Давайте дамо словесні властивості Мороза. Який він?/Слайд 9/

(Всемогутній, сильний, суворий, вмілий, хвалькуватий, розумний, могутній)

Узагальнення: Микола Олексійович Некрасов дуже любив казки, його нянька була селянкою-кріпаком, вона розповідала маленькому Колі Некрасову старовинні російські народні казки, які він запам'ятав на все життя. У казках Некрасов знайшов чудовий образ “Морозу - воєводи”.

Запитання 6.

Чи схожий цей вірш на билину?

(Я думаю, що цей вірш нагадує билину, тому що билина - це твір російського фольклору про подвиги билинних героїв, які боролися з ворогами російської землі, а в цьому вірші головний герой “Мороз-воєвода як богатир, сильний, великий, могутній, могутній , дбайливий, надійний володар величезного царства обходить свої володіння, прикрашає їх і оберігає.)

Запитання 7.

Як Микола Олексійович Некрасов говорить про появу Мороза-воєводи?

Не вітер вирує над бором,

Не з гір побігли струмки,

Мороз-воєвода дозором

Обходить свої володіння.

Запитання 8.

Які образні засоби мови він використовує для того, щоб яскравіше зобразити його образ, силу, міць?

(Автор використовувавпорівняння - "Мороз-воєвода" порівнюється з "вітром, що вирує над бором, з шумом гірських струмків",повтори посилюють ці порівняння "ні, не",

"Мороз-воєвода" - потужний, швидкий, сильний, могутній як богатир.

Запитання 9.

(Мороза назвали воєводою тому, що він із військом об'їжджає, оглядає, охороняє свої володіння)

Зверніть увагу на слово "воєвода", використовуючи знання з російської мови, дайте відповідь на запитання: Яке це слово?

(Складне, складається з двох коренів, у транскрипції виття та вод, тобто водить воїнів)

Запитання 10.

Які воїни у “Мороза-воєводи”?

(“Завірюхи, сніги та тумани

Підкорені морозу завжди… Це і є його воїни).

Запитання 11.

Розкажіть про його володіння.

(Луги, ліси, поля, річки, моря, океани, тобто земля і все, що на ній знаходиться).

Узагальнення: Вірш "Мороз-воєвода" нагадує билину ще й тим, що він обходить свої володіння з "палицею", саме у билинних богатирів була така зброя.

Забравшись на сосну велику,

По гілочках палицею б'є

І сам про себе зайву,

Хвастливу пісню співає.

Запитання 12.

Як він оминає, оглядає, охороняє свої володіння? (Як господар)

Дивиться - чи добре хуртовини

Лісові стежки занесли,

І чи немає де тріщини, щілини,

І чи немає де голої землі?

(Микола Олексійович Некрасов вживає образний засіб мовиповтор "і немає де", щоб нам яскравіше видно було, що "Мороз-воєвода" хороший господар, дбайливий, надійний.)

Чому пісню Мороза – воєводи поет називає хвалької? Чим він хвалить?

І сам про себе зайву,

Хвастливу пісню співає.

(Микола Олексійович Некрасов використавепітет "хвастливу пісню співає", щоб показати, що пісня "Мороза-воєводи" дійсно хвалька, в ній він пишається і хвалиться тим, що він робить (як билинний герой стоїть на варті, на захисті свого царства). Автор називає пісню “Мороза-воєводи” хвалької ще й тому, що “Мороз-воєвода” у ній співає у тому, що він усі покірні, що може все зробити краще, ніж людина. У цій пісні сила, вміння "Морозу-воєводи" явно перебільшені, як у билинних героїв.)

(Але автор ще використавепітет “удалую песню” у тому, щоб показати, що “Мороз - воєвода” як хвалько, він завзятий, робить усе, щоб приховати своє царство, захистити, зробити його красивим. У народі часто кажуть “малий, та удал”, цим схвалюють вчинки цієї людини, і Микола Олексійович Некрасов схвалює дії “Морозу - воєводи”.

Завірюхи, сніги та тумани

Підкорені морозу завжди

Піду на моря-океани

Побудую палаци з льоду.

Задумаю - річки великі

Надовго сховаю під гніть,

Побудую мости крижані,

Яких не збудує народ.

Де швидкі, галасливі води

Нещодавно вільно текли -

Сьогодні пройшли пішоходи,

Обози з товаром пройшли…

(У цьому чотиривірші описані швидкі, рішучі дії Мороза-воєводи”. Щоб показати це автор вжив слова- антоніми "нещодавно, сьогодні", епітет "швидкі води").

Перечитайте рядки, де описано красу царства “Мороз-воєводи”.

Чи пухнасті сосен вершини,

Чи гарний візерунок на дубах?

І чи міцно скуті крижини

У великих та малих водах?

Запитання 13.

Які ще рядки вірша доповнять і зміцнять наше твердження про багате, але холодне і суворе царство “Мороза-воєводи”?

Багатий я, скарбниці не вважаю,

А все не бідує на добро;

Я царство моє прибираю

В алмази, перли, срібло.

У цьому чотиривірші зустрілися нові слова"скарбниця, добро, бідніє", прочитаємо їх хором з наголосом, знайдемо лексичне значення у тлумачному словнику.

Недарма автор Микола Олексійович Некрасов у вірші “Морозу-воєводи” пише так: “а все не бідує добро”, тому що в народі часто можна почути короткий виразний вислів, що містить узагальнюючий висновок, афоризм: “Не бідує рука того, хто дає”.

Запитання 15.

Який образний засіб мови вжив автор, щоб підкреслити багатство та красу зимової природи, царства "Мороз-воєводи".

(Дуже вдало вжив Микола Олексійович Некрасов у цьому випадку“метафору ”, підібрав точні слова щодо визначення кольору).

Алмаз - прозорий дорогоцінний камінь, що блиском і твердістю перевершує всі інші мінерали, переливається на світлі яскравими різнокольоровими іскристими квітами,/Слайд 10/

перли - скарб, що складається з перламутру, він буває білого кольору з перламутровим, переливчастим, сріблясто-рожевим блиском, срібло - дорогоцінний блискучий метал сірувато - білого кольору. Це все коштовності, багатство, прикраси, відтінки кольору дуже гарні, але у всіх різні, вони доповнюють одна одну своєю красою./Слайд 11/

У природі - це сніг, іній, блискучі, блискучі, що переливаються на сонці. Царство “Мороза-воєводи” дуже гарне, але холодне, суворе, адже недарма Н.А. Некрасов вжив у вірші колірсрібла при описі краси зимової природи, оскільки срібний відтінок, металевий, холодний.

9. Хвилина відпочинку для очей

Хлопці, заплющити очі і уявіть собі луки, поля, ліси, вкриті білим снігом, сріблястим, блискучим і блискучим.

Прикладіть долоні до очей, відчуваєте, як їм приємно і тепло, а також тепло і деревам, чагарникам, травам, всій землі під пухнастим сніговим покривалом.

Розплющіть очі і скажіть:

Чи сподобався вам образ “Мороза-воєводи”, створений М. А. Некрасовим?

А тепер розкажіть, яким ви уявляєте “Мороза-воєводу”, не казкового чи билинного героя, а справжнього господаря свого царства, царства зимової природи.

10. Словесне малювання образу “Мороза-воєводи”. Малюнки дітей/Слайд 12 - 13/

Це великий велетень, всесильний богатир, який з палицею та палицею в руках обходить свої володіння для того, щоб подбати про лісові стежки, про землю, щоб усе було вкрите. Він, як художник, прикрашає землю (сосни стали пухнастіші, на дубах намальовані красиві візерунки), як архітектор і будівельник будує крижані мости на річках, озерах, морях і океанах. Він - чарівник з кудлатою бородою, багатства його великі і красиві, він їх робить все краще і краще. Всемогутній владико, він може.

Хороший опис образа “Мороза-воєводи” у вас вийшов.

11. Подання казкового образу Діда Мороза.Образ "Мороз-воєводи" у вірші Н.А. Некрасова справжній, він морозить, прикрашає, будує мости крижані, вкриває риби під льодом, щоб не замерзли.

А це різні образи казкового Діда Мороза, який поспішає до нас на Новий рік.

/Слайд 14 - 15/

12. Підготовка до виразного читання./Слайд 16/

Що таке промовисте читання?

(Його хочеться слухати, тому що читець так вміє голосом передати зміст читаного, що ми не тільки чуємо, що він вимовляє, але й бачимо, представляємо у своїй уяві все, про що розказано в тексті, стаємо учасниками події.)

Кожен читець має свої “інструменти”. Які?/Слайд 16/

13. Розташування пауз та логічних наголосів. Робота над інтонацією.

Читання з абзацу. - На скільки частин можна поділити вірш? (дві - Хода морозу та Пісня морозу)

  • Голос звучить рівно, знижується наприкінці запитання.
  • Тон під час читання Ходи морозу - величний, піднесений, урочистий, читаючиПісні “Мороза – воєводи” - веселий, задерикуватий, хвалькуватий, зарозумілий.
  • Темп повільний.
  • Паузи граматичні там, де є розділові знаки в кінці рядків, логічні в середині рядків.Логічне наголосстоїть там, де є посилення сенсу читаного (повтори, дієслова в уособленнях, прикметники, що показують красу природи, епітети, протиставлення "недавно - сьогодні", "багатий - не бідніє", метафора "в алмази, перли, срібло").

14. Хорове читання строф із логічними паузами:

Чи не вітер | вирує над бором, |

Не з гір побігли струмки, |

Мороз-воєвода дозором |

Обходить свої володіння. | |

Дивиться | - чи добре хуртовини |

Лісові стежки занесли, |

І чи немає де тріщини, щілини, |

І чи немає де голої землі? | |

15. Індивідуальне читання тексту строфами.

Аналіз читання.

16. Підсумок уроку.

Сьогодні ми продовжили подорож у світ поезії ХІХ століття, досліджували структуру, тему, специфіку літературної форми (жанру), зміст, мову твору “Мороз-воєвода” Н.А. Некрасова; - реалізували систему роботи з навичкою виразного читання вірші Н.А. Некрасова "Мороз-воєвода";

17. Рефлексія.

Що цікавого про сьогоднішній урок ви зможете розповісти батькам? Продовжіть речення:/Слайд 15/

Мені припало до душі...

Мене здивувало...

Мене вразило...

Мені здається що...

Дякую за роботу! До побачення!


"Мороз, Червоний Ніс!" Микола Некрасов. 1821-1877

Не вітер вирує над бором,
Не з гір побігли струмки,
Мороз-воєвода дозором
Обходить свої володіння.

Дивиться - чи добре хуртовини
Лісові стежки занесли,
І чи немає де тріщини, щілини
І чи немає де голої землі?

Чи пухнасті сосен вершини,
Чи гарний візерунок на дубах?
І чи міцно скуті крижини
У великих та малих водах?

Іде - по селу крокує,
Тріщить по замерзлій воді,
І яскраве сонце грає
У кудлатій його бороді.

Дорога скрізь чарівнику,
Чу! ближче підходить сивий.
І раптом опинився над нею,
Над самою її головою!

Забравшись на сосну велику,
По гілочках палицею б'є
І сам подумки про себе
Хвастливу пісню співає:

"Вдивись, молодице, сміливіше,
Який воєвода Мороз!
Навряд тобі хлопця сильніший
І краще бачити довелося?

Завірюхи, сніги та тумани
Підкорені морозу завжди,
Піду на моря-окіяни
Побудую палаци з льоду.

Задумаю - річки великі
Надовго сховаю під гніт,
Побудую мости крижані,
Яких не збудував народ.

Де швидкі шумні води
Нещодавно вільно текли, -
Сьогодні пройшли пішоходи,
Обози з товаром пройшли.

Люблю я у глибоких могилах
Небіжчиків в іній рядити,
І кров виморожувати у жилах,
І мозок у голові льодити.

На горі недоброму злодії,
На страх сідоку та коню,
Люблю я увечері
Затіяти в лісі тріскотню.

Бабця, нарікаючи на дідька,
Додому тікає швидше.
А п'яних, і кінних, і піших
Дуріти ще веселіше.

Без крейди всю вибілу пику,
А ніс запалає вогнем,
І бороду так приморожу
До віжків - хоч рубай сокирою!

Далі буде...

Багатий я, скарбниці не вважаю,
А все не бідує на добро;
Я царство моє прибираю
Алмази, перли, срібло.

Увійди в моє царство зі мною
І будь ти царицею в ньому!
Поцарюємо славно зимою,
А влітку глибоко заснемо.

Увійди! приголублю, зігрію,
Палац відведу блакитний..."
І став воєвода над нею
Махати крижаною булавою.

"Чи тепло тобі, молодице?"
З високої сосни їй кричить.
"Тепло!" відповідає вдовиця,
Сама холодніє, тремтить.

Морозко спустився нижче,
Знову помахав булавою
І шепоче їй ласкаво, тихіше:
"Чи тепло?" - "Тепло, золотий!"

Тепло – а сама коченіє.
Морозко торкнувся її:
В обличчя їй подихом віє
І голки колючі сіє
З сивої бороди на неї!

І ось перед нею опустився!
"Чи тепло?" промовив знову,
І в Проклушку раптом звернувся
І став він її цілувати.

В уста її, в очі та в плечі
Сивий чародій цілував
І ті ж їй солодкі промови,
Що милий про весілля, шепотів.

Далі буде...

І чи так любо їй було
Прислухатися до його солодких промов,
Що Дар'юшка очі закрила,
Сокира впустила до ніг.

Посмішка у гіркої вдовиці
Грає на блідих губах,
Пухнасті та білі вії,
Морозні голки у борвях...

Ні звуку! Душа вмирає
Для скорботи, для пристрасті. Стоїш
І відчуваєш, як підкорює
Її ця мертва тиша.

Ні звуку! І бачиш ти синій
Звід неба, та сонце, та ліс,
У срібно-матовий іній
Вбраний, повний чудес,

Що тягне невідомою таємницею,
Глибоко-безпристрасний ... Але ось
Почувся шурхот випадковий -
Вершинами білка йде.

Ком снігу вона впустила
На Дарину, стрибнувши по сосні.
А Дарина стояла і стигла
У своєму зачарованому сні...

Уривок із поеми "Мороз, Червоний Ніс"

Рецензії

Щоденна аудиторія порталу Стихи.ру - близько 200 тисяч відвідувачів, які загалом переглядають понад два мільйони сторінок за даними лічильника відвідуваності, розташованого праворуч від цього тексту. У кожній графі вказано по дві цифри: кількість переглядів та кількість відвідувачів.

У поемі "Мороз, Червоний ніс" Некрасов торкнувся глибинних пластів нашої культури, невичерпного джерела витривалості та сили народного духу, що стільки разів рятувало Росію в часи національних потрясінь.

Микола Некрасов.

"Не вітер вирує над бором..."
Із поеми «Мороз, червоний ніс».

Не вітер вирує над бором,
Не з гір побігли струмки.
Мороз-воєвода дозором
Обходить свої володіння.

Дивиться – чи добре хуртовини
Лісові стежки занесли,
І чи немає де тріщини, щілини,
І чи немає де голої землі?

Чи пухнасті сосен вершини,
Чи гарний візерунок на дубах?
І чи міцно скуті крижини
У великих та малих водах?

Іде - по деревах крокує,
Тріщить по замерзлій воді,
І яскраве сонце грає
У кудлатій його бороді.

Дорога скрізь чарівнику,
Чу! ближче підходить, сивий.
І раптом опинився над нею,
Над її головою!

Забрався на сосну велику,
По гілочках палицею б'є
І сам про себе зайву,
Хвастливу пісню співає:

«Вдивись, молодице, сміливіше.
Який воєвода Мороз!
Навряд тобі хлопця сильніший
І краще бачити довелося?

Завірюхи, сніги та тумани
Підкорені Морозу завжди,
Піду на моря-окіяни
Побудую палаци з льоду.

Задумаю - річки великі
Надовго сховаю під гніт,
Побудую мости крижані,
Яких не збудує народ.

Де швидкі, галасливі води
Нещодавно вільно текли -
Сьогодні пройшли пішоходи,
Обози з товаром пройшли.

Люблю я у глибоких могилах
Небіжчиків в іній рядити,
І кров виморожувати у жилах,
І мозок у голові льодити.

На горі недоброму злодії,
На страх сідоку та коню,
Люблю я увечері
Затіяти в лісі тріскотню.

Бабочки, нарікаючи на дідька,
Додому тікають швидше.
А п'яних, і кінних, і піших
Дуріти ще веселіше.

Без крейди всю вибілу пику,
А ніс запалає вогнем,
І бороду так приморожу
До віжків - хоч рубай сокирою!

Багатий я, скарбниці не вважаю,
А все не бідує на добро;
Я царство моє прибираю
Алмази, перли, срібло.

Увійди в моє царство зі мною
І будь ти царицею в ньому!
Поцарюємо славно зимою.
А влітку глибоко заснем.

Увійди! приголублю, зігрію,
Палац відведу блакитний...»
І став воєвода над нею
Махати крижаною булавою.

Звертаючись у своїй творчості до життя та побуту простих людей, Микола Некрасов ніколи не прагнув їхнього прикрашання. Навпаки, він намагався показати, в яких рабських і неймовірно складних умовах живуть селяни, змушені заробляти собі життя важким фізичним працею. Вірші Некрасова, присвячені кріпакам, сповнені болем і співчуттям. При цьому поет постійно ставить питання про те, чому світ влаштований так несправедливо, і мріє про те, щоб його змінити.

Більшість віршів, присвячених представникам нижчих верств суспільства, було створено Некрасовим у зрілі роки, що він вже попрощався з юнацькими ілюзіями і усвідомив, що його шляхетні пориви не знайдуть відгуку у суспільстві. Тим не менш, поет не міг і не хотів упокорюватися з тим нерівноправністю, яке бачив навколо. Але все, що йому залишалося, так це відбивати у своїх творах безсторонні сценки з життя селян, намагаючись хоча б таким чином відкрити очі людям на те, що зворотним боком розкоші та благополуччя є злидні, голод та хвороби.



Останні матеріали розділу:

Функціональна структура біосфери
Функціональна структура біосфери

Тривалий період добіологічного розвитку нашої планети, що визначається дією фізико-хімічних факторів неживої природи, закінчився...

Перетворення російської мови за Петра I
Перетворення російської мови за Петра I

Петровські реформи завжди сприймалися неоднозначно: хтось із сучасників бачив у ньому новатора, який «прорубав вікно до Європи», хтось дорікав...

Моделі та системи управління запасами Моделювання управління запасами
Моделі та системи управління запасами Моделювання управління запасами

Основна мета якої — забезпечення безперебійного процесу виробництва та реалізації продукції при мінімізації сукупних витрат на обслуговування.