Конспект логопедичного заняття літера ш. Відкрите заняття з логопедії «Автоматизація звуку Ш

Конспект фронтального логопедичного заняття з навчання грамоті: «Звук [Ш] та літера «Ш»»

Пояснювальна записка

Усі діти з порушеннями мови, які навчаються у корекційних школах VIII виду, мають логопедичний психолого-педагогічний діагноз – системне недорозвинення мови. Освоєння грамоти для дітей процес дуже складний. Тому, для міцнішого засвоєння вихованцями програми, на практиці використовується метод, коли вчитель-логопед проводить фронтальні заняття присвячені знайомству учнів з новою літерою і заняття з диференціації літер, а подальшу роботу здійснює вчитель початкових класів.

Конспект фронтального логопедичного заняття з навчання грамоти.

Системне недорозвинення мови,IIIрівень. 1 клас. 35 хвилин

Теми: освітня: «Звук [Ш] та літера „Ш“»;

лексична: «Домашні тварини».

Цілі: I. Корекційно-освітні:

1. Формування уявлень про артикулем звуку [ш].

2. Формування уявлень про літеру «Ш».

3. Формування зв'язку між акустико-артикуляційним чином звуку [ш] та зоровим, графомоторним образами букви «Ш».

4. Формування навички звукового аналізу та синтезу складів, слів зі звуком [ш].

5. Збагачення словника на тему «Домашні тварини».

ІІ. Корекційно-розвиваючі:

1. Розвиток фонематичного слуху на матеріалі складів, слів зі звуком [ш].

2. Розвиток артикуляторної, ручної та загальної моторик.

4. Удосконалення граматичного ладу мови (освіта слів – антонімів).

5. Розвиток зорової уваги та сприйняття.

ІІІ. Корекційно-виховні:

1. Виховання гуманного ставлення до тварин.

2. Виховання дбайливого ставлення до устаткування.

3. Розвиток мовного досвіду уваги до своєї мови та мови співрозмовника.

Обладнання: 1) схема "Голосний звук"; 2) схема «Згідний звук»; 3) профіль артикуляції фонеми [ш]; 4) схема артикуляції фонеми [ш]; 5) схема характеристики фонеми [ш]; 6) картка «Літера „Ш“»; 7) гра «Йдемо по орієнтирам»; 8) демонстраційні літери розрізної абетки "Ш", "А", "Х", "О", "У", "У", "М"; 9) картинки "Буквоград" № 1, № 2; 10) ілюстрація до вірша «Тілі-бом, тилі-бом…»; 11) картка із зображенням накладених один на одного контурів свійських тварин (за кількістю дітей); 12) смужки паперу (за кількістю дітей); 13) лічильні палички; 14) фішки червоного кольору по 2 на кожну дитину; 15) фішки синього кольору по 2 на кожну дитину; 16) конверти (за кількістю дітей); 17) м'яч; 18) картинка «Знайди букву «Ша» (за кількістю дітей); 19) картка «Лісочка голосних звуків»; 20) літери розрізної абетки "М", "а", "ш", "а" по комплекту на кожну дитину; 21) картинка для рефлексії «Дерево та пташки»; 22) індивідуальні дзеркала за кількістю дітей; 23) картинки із зображенням свійських тварин чи іграшки до виконання артикуляційної гімнастики (козеня, кошеня, щеня).

Попередня робота : вивчити з дітьми вірш «Довгоочікуваний дан дзвінок ...», помістити в індивідуальні конверти для учнів одну смужку паперу, 2 фішки червоного кольору, 2 фішки синього кольору, літери розрізної абетки: велика М, малі а, а, ш. Розкласти на парти картки (обладнання 11) зображенням униз та підготовлені конверти.

Хід заняття

1. Організаційний момент

Діти вітають вчителі-логопеда стоячи, розповідаючи вірш:

Довгоочікуваний дзвінок,

Починається урок.

Сядемо прямо не зігнемося,

За роботу ми візьмемося.

Вчитель-логопед:Добрий день. Сідайте. Сьогодні ми з вами продовжимо нашу подорож країною знань та містом Буквоградом.

2. Активізація знань

Вчитель-логопед:Згадаймо, які літери ми з вами вже заселили у свої будиночки (Учитель-логопед демонструє картинку, або слайд: обладнання 9, № 1).

Діти:А,О, У, ес, Ха, еМ.

Вчитель-логопед:А які звуки означають ці літери?

Діти:А, О, У, З, Сь, Х, Хь, М, Мь.

Вчитель-логопед:Ми їх заселили у різні будиночки: чому?

Діти:Тому що звуки А,О,У - голосні та позначаються червоним кольором, звуки М,С,Х - тверді приголосні та позначаються синім кольором, а звуки Мь, Сь, Хь - м'які приголосні та позначаються зеленим кольором.

Вчитель-логопед:А як ми визначили, що це голосні звуки, а це згодні?

(Вчитель-логопед показує картинку, або слайд: обладнання 1, 2).

схема «Голосний звук» схема «Згідний звук»

Діти:Коли вимовляємо голосні звуки, то повітряний струмінь проходить через порожнину рота (рот) вільно і не зустрічає перешкоди (перешкоди), а коли вимовляємо приголосний звук - повітряний струмінь зустрічає перешкоду.

Вчитель-логопед:Молодці. Все вірно.

Вчитель-логопед:Чуєте, з червоного будиночка долинає пісенька. Давайте заспіваємо пісеньку голосних звуків АОУОА.

(Обор. 19, під час проспівування (тихо-голосніше-тихо-тихо) рукою малюємо в повітрі драбинку, що йде спочатку вгору, потім вниз, підкреслюючи зміна голосу).

Діти:АОУОА, АОУОА, АОУОА.

4. Спеціальна артикуляційна гімнастика

Вчитель-логопед:У Буквограді, як і в будь-якому іншому місті, живуть тварини: кішки, собаки та інші. Ось козеня тягне губки.

(Обладнання 22, 23. Спочатку вчитель-логопед здійснює показ картинки чи іграшки, потім демонструє виконання вправи, після чого діти виконують вправи перед дзеркалом. Вправи для губ : "Хоботок", "Трубочка", "Рупор" під рахунок до 7 кожне).

Вправи для нижньої щелепи :

Вчитель-логопед:Покажемо козенятку, як ми вміємо відкривати та закривати рот. Спочатку трохи відкриємо рота і утримаємо в такому положенні - один, два, три, чотири, п'ять. Тепер широко відкриємо рота і утримаємо - один, два, три, чотири, п'ять. Тепер трохи прикриємо рота - один, два, три, чотири, п'ять. А тепер закриємо. І знову. (Вправа виконується 3 рази).

Вправи для мови :

Вчитель-логопед:Ось втомлений собачка, подивіться на його язичок. Давайте покажемо собаці, як язичок вміє відпочивати (вправа «Лопаточка» під рахунок до 7-х разів). А ось кошеня загнуло краї язика вгору, і вийшла чашечка (вправа "Чашечка" під рахунок до 7 три рази). А це кошеня лакає молоко. Повторимо його (вправа виконується 3-5 раз).

Вправа на формування тривалої повітряного струменя :

Вчитель-логопед:А ось муха прилетіла і сіла цуценя на ніс. Потрібно її здути. Дістаньте з конвертів смужку паперу. Візьміть її за один кінець, а другий прикладіть до носа, як я. З язика зробимо «чашечку» і подуем. Повітря по язику підніметься вгору і здує з носа муху, а папір нам покаже, правильно ми виконуємо вправу чи ні.

(Вправа виконується тричі. Вчитель-логопед стежить за правильністю виконання дітьми всіх вправ).

5. Оголошення теми

Вчитель-логопед:Здули муху. Полетіла муха над Буквоградом. Летить, летить та чує такі слова. І ви послухайте, а потім скажіть, який звук ви чуєте частіше за інших? У на шшшїй ло шшшпекло шшшерстка кольору шшшоколадки.

Діти:Звук [ш].

Вчитель-логопед:Правильно, тепер подумайте та скажіть (сформулюйте) тему нашого заняття, про який звук сьогодні йтиметься?

Діти:Сьогодні ми говоритимемо про звук [ш].

Вчитель-логопед:Так. Сьогодні ми з вами розберемо звук [ш] і познайомимося з буквою, яка означає звук [ш].

6. Ізольована вимова звуку

Вчитель-логопед:Давайте всі разом пошипимо, як гусак. Ш-Ш-Ш.

(Учитель-логопед правою рукою зображує гусака відкриває і закриває дзьоб). Вчитель-логопед:Ш-Ш-Ш.

(Учитель-логопед лівою рукою зображує гусака відкриває і закриває дзьоб. Діти виконують усе разом із учителем-логопедом).

7. Аналіз артикуляції звуку

Вчитель-логопед:А як у нас виходить звук [ш], як ми його вимовляємо? Промовте звук [ш] перед дзеркалом, зверніть увагу на свої губи, зуби. Розберемо артикуляцію звуку [ш].

(Учитель-логопед демонструє картинку, чи слайд: устаткування 3, і під час пояснення співвідносить інформацію із зображенням).

Профіль артикуляції фонеми[ш]

Вчитель-логопед:Коли вимовляємо звук [ш], наші губи Зубизближені, але не зімкнуті. Моваширокий, у вигляді чашечки піднятий нагору.

(Для додаткової демонстрації використовуємо ручну модель, тобто пензлем руки зображуємо філіжанку).

Вчитель-логопед:Кінчик язика знаходиться за верхніми зубами і трохи відтягнути назад. Бічні краї язика притиснуті до верхніх корінних зубів. Голосові складкивідкриті, немає вібрації.

(Використовуємо тактильний контроль: тильну сторону долоні притискаємо до горла). Вчитель-логопед:Повітряний струміньширока, тривала. Ш-Ш-Ш, Ш-Ш-Ш, Ш-Ш-Ш. (Обладнання 4)

Схема артикуляції фонеми [ш]

8. Характеристика звуку

Вчитель-логопед:А скажіть, будь ласка, коли ми вимовляємо звук [ш], чи створюємо ми перешкоду для повітряного струменя?

Діти:Так, ми зближуємо зуби, піднімаємо мову.

Вчитель-логопед:А якщо є перешкода, значить звук за характеристикою.

Діти:приголосний.

Вчитель-логопед:І позначається……..

Діти:синім кольором.

Вчитель-логопед:Правильно. Звук [ш] за характеристикою приголосний, завжди твердий, звук [ш] глухий, тому що голосові складки відкриті, тому ми не відчули вібрацію в горлі. Ш-Ш-Ш-Ш-Ш.

(Вчитель-логопед демонструє картинку: обладнання 5)

Схема характеристики фонеми [ш]

Діти:Ш-Ш-Ш-Ш-Ш.

9. Зв'язок звуку з літерою

Вчитель-логопед:Ми з вами розібрали звук [ш]. А як виглядає літера, яка позначає звук [ш]? Подивіться.

(Обладнання 6).

Вчитель-логопед:Вона називається буква [ша]. Всі разом…

Діти:Літера [ша].

Вчитель-логопед:З яких елементів складається літера [ша]?

Діти:Із паличок.

Вчитель-логопед:А скільки паличок та як розташовані ці палички? Подивіться: один, два, три - три палички розташовані зверху донизу, вертикально, а одна розташована горизонтально, зліва направо. Давайте пропишемо букву «Ш» у повітрі.

Вчитель-логопед:А тепер дістаньте лічильні палички і побудуйте на парті букву [ша]. (Діти викладають букву «Ш». Вчитель-логопед стежить за правильністю виконання завдання дітьми).

Вчитель-логопед:Яку букву ви виклали?

Діти:Літера [ша].

Вчитель-логопед:А яка за характеристикою літера [ша]?

Діти:Літера [ша] приголосна, тверда і позначається синім кольором.

Вчитель-логопед:Все правильно. Молодці.

10. Розвиток зорово-просторового орієнтування (дрібної моторики). Уточнення словника

Вчитель-логопед:На просторах міста Буквоград живуть різні тварини, і кожна тварина подає голос по-своєму. (Учитель-логопед за текстом зображує кожну тварину пензлем руки, а діти повторюють).

Вчитель-логопед:Кішка нявкає: «Мяу, мяу». Що робить кішка?

Діти:Кішка нявкає.

Вчитель-логопед:Собака гавкає: «Гав, гав». Що собака робить?

Діти:Собака гавкає.

Вчитель-логопед:Корова мукає: «Му-у-у». Що робить корова?

Діти:Корова мукає.

Вчитель-логопед:Гусак регоче: «Га-га-га». Що гусак робить?

Діти:Гусак регоче.

Вчитель-логопед:Кінь ірже: «І-го-го». Що кінь робить?

Діти:Кінь ірже.

Вчитель-логопед:Коза мекає: «Ме-е-е». Що робить коза?

Діти:Коза мекає.

Вчитель-логопед:Курка кудахче: «Ко-ко-ко». Що робить курка?

Діти:Курка кудахче.

Вчитель-логопед:А всіх цих тварин разом ми як називаємо?

Діти:Домашні тварини.

Вчитель-логопед:Правильно.

11. Розвиток фонематичного слуху

Вчитель-логопед:Дістаньте кожен зі свого конверта синю фішку. Я називатиму звуки, склади, слова, а ви якщо почуєте звук [ш], то підніміть синю фішку.

А, О, Ш, М, Н, Ш, Т, Р, Ш

ТА, МА, АМ, АШ, ША, ОК, ОШ

РОТ КІТ КУЛЯ МАК ШУМ

РОГА ТРАВА КОНДІШ.

(Учні виконують завдання).

12. Робота над складовою структурою. Звуковий аналіз складу

Вчитель-логопед:Уявіть: у шлангу накопичилося повітря, і тепер воно виходить і шумить Ш-Ш-Ш. У слові шшшшланг перший звук.

Діти:Ш-Ш-Ш.

Вчитель-логопед:Давайте побудуємо з пальців букву [ша], яка означає звук [ш].

(Учитель-логопед, повернувшись спиною до вихованців, демонструє ручну модель літери «Ш». Зі стисненого кулака лівої руки, повернутого тильною стороною до обличчя, випрямляємо три пальці вгору: вказівний, середній і безіменний. Зі стисненого кулака правою руки .Накладаємо вказівний палець правої руки на підстави пальців лівої руки.Вихованці повторюють всі дії за учителем-логопедом).

Вчитель-логопед:Подивіться на букву, що у вас вийшла. Назвемо її.

Діти:Літера "Ш".

Вчитель-логопед:А тепер дістаньте зі своїх конвертів фішки червоного та синього кольорів (Обладнання 14, 15).

Вчитель-логопед:Позначимо фішками склад ША. Послухайте, який звук у цьому складі перший? Ш-Ш-Ш-А.

Діти:Перший звук [ш].

Вчитель-логопед:Якою фішкою ми його позначимо?

Діти:Синя фішка.

Вчитель-логопед:Чому?

Діти:Тому що він згоден.

Вчитель-логопед:Правильно. Послухайте, який другий звук? Ш-А-А-А.

Діти:Другий звук [а].

Вчитель-логопед:Якою фішкою ми його окреслимо і чому?

Діти:Червоною фішкою, бо він голосний.

Вчитель-логопед:Чи є ще звуки в цьому складі?

Діти:Ні. У складі ША два звуки.

13. Динамічна пауза

(Обладнання 10). Логопед просить учнів піднятися зі своїх місць.

Вчитель-логопед:

Тілі-тілі-тілі-бом! ( Зображуємо руками, піднятими нагору, як б'ємо в дзвони).

Зайнявся кішковий будинок. ( Випрямлені долоні зводимо над головою, з'єднуючи кінчики пальців та зображуючи дах будинку).

Кішка вискочила, ( Стрибок на місці).

Очі витріщили. ( Стислі кулаки тильною стороною долоні підносимо до очей. Потім від очей викидаємо кулаки вперед, випрямляючи руки перед собою і розкриваючи кулак, тобто випрямляючи пальці.).

Біжить курочка із відром

Заливати котячий будинок, ( Руки відводимо убік, зображуючи коромисло, і перестрибуємо з ноги на ногу дома).

А конячка з ліхтарем, ( Крокуємо на місці, руки витягнуті вперед, ніби в руках тримаємо уявний ліхтар.).

А собачка з помелом, ( Нахил уперед. Руки опущені вниз, махи руками вправо-ліворуч).

Сірий юшка з листом. ( Випросталися. Руки перед собою на рівні грудей. Складаємо долоні рук разом - лист).

Раз! Раз! Раз! Раз! ( Руки опущені вздовж тіла. Махи прямими руками перед собою: вниз, вгору, вниз, вгору).

І вогонь погас. ( Повільно присідаємо, зображуючи вогонь, що згасає).

(Вчитель-логопед просить учнів зайняти свої місця).

14. Класифікація предметів

Вчитель-логопед:Розгляньте картинку.

(Обладнання 10).

Вчитель-логопед:На зображенні зображені кішка, курка, собака, кінь та заєць? Як ви вважаєте, хто зайвий і чому?

Діти:Зайвий заєць, тому що він відноситься до диких тварин, а решта тварин домашні.

Вчитель-логопед:Правильно.

15. Звукозлоговий аналіз слова з графічним записом

Вчитель-логопед:У Буквограді живе одна дівчинка і звуть її Маша. Розберемо слово МАША.

(Учитель-логопед на дошці виконує графічний запис слова I_____).

Вчитель-логопед:Маша - це ім'я дівчинки, пишеться завжди з великої, великої літери. Порахуємо скільки складів у слові "Маша". Маша.

(Діти плескають склади).

Діти:Два склади.

Вчитель-логопед:Назвіть перший склад.

Діти:Перший склад МА.

Вчитель-логопед:Назвіть другий склад.

Діти:Другий склад ША.

(Логопед на дошці позначає кількість складів. Графічний запис здійснюється з промовленням).

(Діти викладають схему слова на парті за допомогою лічильних паличок).

Вчитель-логопед:У слові «Маша» дві мови. Перший – МА, другий ША.

Розберемо перший склад. М-М-М-А. Перший звук….

Діти:Перший звук [м], приголосний, позначається синьою фішкою.

(Учитель-логопед на дошці під рисочкою, що позначає перший склад, малює синій круг (замість малювання кола можна використовувати магніт синього кольору). Учні, відповідно на парті мають синю фішку).

Вчитель-логопед:М-А-А-А. Другий звук…

Діти:Другий звук [а], голосний, позначається червоною фішкою.

(Вчитель-логопед на дошці під рисочкою, що позначає перший склад, поруч із синім кругом малює червоний. На парті, що навчаються, поруч із синьою фішкою кладуть червону).

Вчитель-логопед:Скільки звуків у першому складі?

Діти:Два звуки: перший [м], другий [а].

Вчитель-логопед:Назвіть другий склад у слові "Ма-ша".

Діти:У слові "Маша" другий склад ША.

Вчитель-логопед:Розберемо другий склад. (Аналогічно розуміється другий склад).

Вчитель-логопед:Ми з вами вже знаємо літери, які позначають усі ці звуки, і можемо надрукувати слово «Маша». Дістаньте з конвертів літери розрізної абетки і складіть слово "Маша" (обор. 20). Пам'ятайте, що імена пишуться з великої літери.

(Діти викладають слово з букв розрізної абетки. Вчитель-логопед контролює правильність виконання завдання).

Вчитель-логопед:Прочитаємо хором: Маша.

(Учитель-логопед просить учнів прибрати фішки, літери розрізної абетки в конверт, скласти та прибрати лічильні палички).

16. Графічний аналіз пропозиції із записом

Вчитель-логопед:Наша Маша дуже любить тварин. Вона піклується про них, доглядає їх. А що це означає? Що вона робить?

Діти:(Відповіді дітей. Наприклад, годує, вигулює, пасе, купає, миє, розчісує, лікує, грає ін.)

Вчитель-логопед:Маша годує кішку. Це речення! Складемо схему цієї пропозиції у зошиті.

(Вчитель-логопед просить учнів відкрити зошити для друкування, взяти олівець, відрахувати необхідну кількість клітинок і поставити крапку, від якої учні почнуть запис у зошиті).

Вчитель-логопед:Порахуємо, скільки слів у реченні: «Маша годує кішку».

Діти:У цьому реченні три слова.

Вчитель-логопед:Перше слово….

Діти:Перше слово "Маша".

Вчитель-логопед:Пишеться із …..

Діти:Пишеться з великої (великої, великої) літери.

(Вчитель-логопед на дошці виконує графічний запис, а ті, що навчаються в зошиті I____)

Вчитель-логопед:Друге слово…..

Діти:Друге слово "годує".

Вчитель-логопед:Пам'ятаємо, що слова пишуться одне від одного окремо.

I____ _____)

Вчитель-логопед:Третє слово….

Діти:Третє слово "кішку".

(Вчитель-логопед на дошці доповнює графічний запис, а ті, що навчаються в зошиті I____ _____ _____)

Вчитель-логопед:Чи закінчилася наша пропозиція?

Діти:Так. Потрібно поставити крапку.

(Вчитель-логопед на дошці доповнює графічний запис, а ті, що навчаються в зошиті I____ _____ _____ .)

Вчитель-логопед:Ми накреслили СХЕМУ ПРОПОЗИЦІЇ.

Вчитель-логопед:У яких словах речення «Маша годує кішку» є звук [ш]?

Діти:Маша, кота.

Вчитель-логопед:На якому місці стоїть слово «Маша»?

Діти:На першому місці.

Вчитель-логопед:Зазначимо його прапорцем.

(Учитель-логопед на дошці доповнює графічний запис, а у зошит I__ F_ _ ____ ____.)

Вчитель-логопед:А де в слові "Маша" знаходиться звук [ш]? У якому за рахунком складі?

Діти:У другому складі.

Вчитель-логопед:На якому місці у цьому складі?

Діти:На першому.

(Вчитель-логопед на дошці доповнює графічний запис, а діти у зошиті

I___ F____ _______ ______.)

Вчитель-логопед:"Маша годує кішку". На якому місці по рахунку стоїть слово "кішку"?

Діти:На третьому місці.

Вчитель-логопед:Зазначимо його прапорцем.

(Учитель-логопед на дошці доповнює графічний запис, а у зошит

I___ F____ _______ __F_ ___.)

(Учитель-логопед просить учнів прибрати зошити та олівці).

17. Розвиток вищих психічних функцій (уваги, мислення)

(Обладнання 7).

Вчитель-логопед:Подивіться. Ішла наша Маша, йшла і прийшла до роздоріжжя. Що таке «бездоріжжя»? Це коли спочатку йшла одна дорога, а потім розділилася на кілька (показуємо на зображенні), наприклад, як на зображенні на три, а може бути і дві і чотири. Скажімо разом: РОЗПУТТЯ. Пройдемо з Машею доріжками і прочитаємо слова. Знайдіть дорогу по цих орієнтирах (вгорі виставляються картки - орієнтири маршруту, діти по орієнтирам вибирають дорогу та читають слово).

(Маршрут: кущ, дерево, будинок. Вчитель-логопед викликає учня до картинки, пропонує взяти вказівку, ведучи вказівкою по дорозі прочитати слово і пояснити свій вибір. Потім логопед просить учня пройти на своє місце і пояснює значення слова, наприклад, шоу – це яскрава естрадна вистава або розважальна програма, це вистава дуже барвиста і цікава, наприклад, вистава в цирку.Учитель-логопед змінює картки, що позначають маршрут: кущ, гриб, будинок.Дорога зі словом «ШУМ».Проводиться аналогічна робота.Вчитель-логопед змінює маршрут: кущ, будинок, дерево (дорога зі словом «ШАХ». Проводиться аналогічна робота).

(Приклад пояснення значення слів: ШАХ - багатий, шановний вельможа в східних країнах, володар. Дія в грі «Шахмати», коли нападом якоїсь фігурою суперника створюється загроза королю; ШУМ - звуки, що злилися в безладне, зазвичай гучне звучання: від руху , наприклад, шум поїзда ; від голосів – крики, сварки обговорення).

18.Розвиток зорової уваги та сприйняття

Вчитель-логопед:Молодці усі доріжки пройшли. А тепер візьміть картки, які лежать у вас на парті, переверніть їх та уважно розгляньте зображення (обор. 11). Дісталася Маша до свого будинку. Вирішила нагодувати тварин. Вона піклується про них. І всі люди повинні дбати про тварин, бути відповідальними за тих, кого взяли до себе жити до хати. Якщо ти завів якусь тварину, то дбаєш про неї все її життя. А тепер знайдіть на малюнку маму цуценя. Це….

Діти:собака.

Вчитель-логопед:Обведіть її. (Діти маленькою указкою або пальцем обводять контур зображення тварини). А тепер знайдіть маму ягняти. Це….

Діти:вівці.

Вчитель-логопед:Обведіть її. А тепер знайдіть маму теля. Це….

Діти:корова.

Вчитель-логопед:Обведіть її.

Діти:Кінь.

Вчитель-логопед:Обведіть її. А як звуть дитинча коня?

Діти:Жеребка.

Вчитель-логопед:Яких тварин ви бачите на картинці?

Діти:Козу.

Вчитель-логопед:Обведіть її. А як звати дитинча кози?

Діти:Козеня.

Вчитель-логопед:Яких тварин ви бачите на картинці?

Діти:Кішку.

Вчитель-логопед:Обведіть її. А як звати дитинча кішки?

Діти:Кошеня.

Вчитель-логопед:На нашій картинці залишилася ще одна тварина.

Діти:Це свиня.

Вчитель-логопед:Обведіть її. А як звати дитинча свині?

Діти:Порося.

Вчитель-логопед:Всі ці тварини належать до однієї групи. Назвіть цю групу.

Діти:Це група свійських тварин.

19. Удосконалення граматичного ладу мови

Вчитель-логопед:Правильно. Молодці. А тепер пограємось у гру «Навпаки».

(Обладнання 17. Логопед по черзі підходить до учнів, ставить питання та кидає м'яч. Учень відповідає на задане запитання та кидає м'яч назад логопеду. Логопед кидає м'яч наступному тощо).

Вчитель-логопед:У кішки шерсть довга, а у корови… (кидаємо м'яч учню).

Дитина, якій кинули м'яч:коротка (кидає м'яч логопеду).

Вчитель-логопед:Кінь великий, а кіт. (маленький). Бик сильний, а теля…. (Слабкий). Кінь високий, а собака. (Низька). У кози волоски шерсті прямі, а у вівці ... (кучеряві). Ягня худий, а свиня .... (Товста). У корови шерстка коротка, а у кішки… (довга). У овечки шерсть м'яка, а у свині щетинка... (жорстка). У кішки кігті гострі, а собаки… (тупі). У кошеня подушечки на лапках м'які, а у лошати копита... (тверді).

20. Домашнє завдання

Вчитель-логопед:Послухайте завдання додому. Придумайте слова, які починаються зі звуку [ш], або у яких є звук [ш] у середині чи кінці слова. Знайдіть усі літери "ш", які сховалися на картинці серед предметів. (Обладнання 18).

21. Підсумок заняття

Вчитель-логопед:Сьогодні ми з вами познайомились із літерою «Ш». Складемо її з пальців. (Учні спільно з учителем-логопедом виконують завдання)

Вчитель-логопед:Давайте пропишемо букву «Ш» у повітрі.

(Лист у повітрі з промовлянням).

Вчитель-логопед:Який звук означає буква «Ша»?

Діти:звук [ш].

Вчитель-логопед:Згадаймо артикуляцію звуку [ш]. (Розбір артикуляції разом із дітьми з опорою на схему артикуляції). Коли вимовляємо звук [ш], наші губиокруглені та трохи висунуті вперед. Зубизближені, але не зімкнуті. Мова широка, піднята вгору. Кінчик язика знаходиться за верхніми зубами і трохи відтягнутий назад. Бічні краї язика притиснуті до верхніх корінних зубів. Голосові складкивідкриті, немає вібрації (тактильний контроль). Повітряний струміньширока, тривала. Ш-Ш-Ш.

Вчитель-логопед:Охарактеризуйте звук [ш].

Діти:Звук [ш] приголосний, твердий і глухий.

Вчитель-логопед:і позначається……..

Діти:синім кольором. (Обор. 5)

Вчитель-логопед:Правильно. Звук [ш] за характеристикою приголосний, глухий, голосові складки відкриті, немає вібрації, і завжди твердий. І літера «Ш» згодна, тверда. Заселимо букву «Ш» у свій будиночок (обор. 9, № 2).

22. Рефлексія

Вчитель-логопед:У Буквограді росте одне дерево, до якого злітаються птахи. (Обладнання 21).

Вчитель-логопед:Послухайте уважно: кому на занятті все було НЕ Зрозуміло, посадить на дерево снігу з червоною грудкою. Хтось на занятті щось зрозумів, щось не зрозумів, посадить на дерево синицю з жовтою грудкою. А кому на занятті все було Зрозуміло, посадить на дерево горобця із зеленою гілочкою.

(Діти підходять, вибирають птахів та садять птахів на дерево).

Вчитель-логопед: Ось скільки птахів прилетіло до нас на дерево (Підраховується кількість снігурів, синиць, горобців).

23. Оцінка роботи дітей на занятті

Вчитель-логопедоцінює роботу дітей на занятті. Наприклад: - Мені дуже сподобалося, як сьогодні на занятті працювали (називають дітей). А ……… могли працювати краще. Я думаю, що до наступного заняття ви підтягнетесь і всі будуть працювати на п'ять. Наше з вами заняття закінчено. Тепер ви з … (називається ім'я по батькові вчителя) потренуєтесь у читанні літери «Ш».

Вчитель-логопед йде, а класний керівник проводить з учнями динамічну паузу і закріплює навичку читання слів з буквою «Ш» за букварем.

Логопедичне заняття у старшій групі. Звук та літера Ш.

Опис:Дане заняття проводилося у старшій логопедичній групі. При складанні заняття наголос робився на розвиток у дітей фонетико-фонематичної сторони мови. Дане заняття буде корисне логопедам та вихователям ДНЗ.

Ціль:Знайомство дітей старшого дошкільного вікузі звуком "Ш".

Завдання:
1. Навчити дітей характеризувати звук "Ш" за акустичною та артикуляційною ознаками.
2. Розвивати загальну, дрібну та артикуляційну моторику дітей.
3. Розвивати фонематичні процеси.
4. Вправляти в аналізі слів та речень.
5. Виховувати в дітей віком самоконтроль за знову поставленими звуками.

Хід заняття

1. Організаційний момент
Діти, давайте поздоровимо один одного за допомогою пісеньки.

Логоритмічне привітання "Здрастуйте долоньки"

2. Оголошення теми заняття.
Логопед виставляє на дошку картинку Змійки
Хто це? Як шипить змія? (ш-ш-ш)З цим звуком ми сьогодні й познайомимось.

3. Акустико-артикуляційний образ звуку.
Вимовлення ізольованого звуку Ш із підключенням орального, тактильно-вібраційного та акустичного контролю. Спостереження за положенням артикуляції в дзеркалі: губи витягнуті вперед, широка мова піднята до альвеол і створює перешкоду для повітряного струменя, що проходить посередині мови, голосові зв'язки не вібрують (шийка мовчить).
Звук Ш - приголосний, глухий, завжди твердий, позначаємо фішкою синього кольору.

4. Зв'язок звуку та літери.
Розгляд літери Ш.

Літера Ш, як гребінець.
Ляльку причеши, друже!
Три зубці рядком ставимо
І знизу з'єднуємо.

5. Розвиток фонематичного слуху.
Логопед називає слова, що правильно і неправильно звучать. Діти повинні ляснути у долоні, коли почують правильне слово.

Картка, тапка, шапка, капка.
Баліші, малюки, кавиші, табиші.
Майба, кайба, тайба, шайба.
Тахмати, шахи, бахмати, кахматы.

6. Фізмінутка.
Виконання рухів за текстом вірша.

Усі хлопці дружно встали
І на місці попрямували.
На шкарпетках потяглися
І один до одного обернулися.
Як пружинки ми присіли,
А потім тихенько сіли.

7. Закріплення звуку у складах.
Звуковий аналіз складів АШ, ША. Логопед викладає схеми складів на дошці, а діти кажуть, яка зі схем до якого складу підходить.

8. Закріплення звуку у словах.
Логопед вивішує на дошці картинки, у назві яких є звук Ш. Діти повинні розкласти ці картинки на 3 групи: звук Ш на початку слова, у середині слова та наприкінці слова.
Після цього слова поділяються на склади.
Потім логопед разом із дітьми проводить докладний звуковий аналіз слова " шаль " з викладанням графічної схеми.

9. Закріплення звуку у реченнях.
Робота над деформованою фразою. Дітям пропонується зі слів скласти речення.

На, каша, стоїть, на столі.
Шофери, біля кепка, шкіряна.

10. Закріплення звуку у тексті.
Виділення слів зі звуком Ш із тексту.

Скаче звірятко -
Чи не рот, а пастка.
Потраплять жабі
І комар, і мушка.

11. Підсумок заняття.
Який звук видає змія? Який це звук? Назвіть слова зі звуком Ш на початку, у середині, наприкінці слова.

Недолік вимови всіх шиплячих (Ш, Ж, Ч, Щ) називається сигматизмом, який аналогічний сигматизму свистячих (С, 3, Ц). Це пояснюється тим, що у шиплячих і свистячих загальний спосіб освіти, при якому спрямований струмінь повітря проходить через щілину, по жолобку, розташованому вздовж, посередині мови.

Види сигматизму ті ж, що й у свистячих.

Міжзубно-бічний сигматизм- кінчик язика потрапляє між передніми зубами, а один край язика (правий чи лівий) відривається від корінних зубів, через що вся мова розгортається набік.

Бічний сигматизм- обидва краї язика (або один) відриваються від корінних зубів, через що утворюється щілина між краєм (краями) язика та корінними зубами. У щілину, що утворилася, спрямовується повітря, а кінчик язика впирається в піднебіння, чому виходить неприємний хлюпаючий звук.

Губно-зубний сигматизм- губи сильно випинаються вперед. Верхні різці притискаються до нижньої губи, утворюючи з нею щілину, куди прямує струм повітря. Мова в освіті звуку участі не бере, чується звук близький до Ф.

Щічний сигматизм— язик пасивно лежить на дні рота. Повітря роздмухує обидві щоки.

Пом'якшений звук Ш- Як правило, пом'якшена вимова звуку Ш буває при нижній його артикуляції або в результаті занадто близького положення кінчика язика до передніх зубів.

Носовий сигматизм (або часткова гугнявість)- Дефект виникає, якщо під час вимови Ш м'яке піднебіння опускається і повітря потрапляє в носову порожнину.

Заміщення звуку іншими звуками(наприклад, С, Т та ін. як правильно, так і неправильно артикулюються) називається парасигматизмом і відноситься до специфічного дефекту.

ПОСТАНОВКА ЗВУКУ Ш

Якщо дитина має правильну артикуляцію звуку С або опанувала його вимовою, постановка звуку Ш не становить труднощів.

1. Найкраще звук Ш ставити від звуку С. Для цього запропонуйте учням вимовити С (довгий звук с-с) або склад СА і в момент вимовлення підніміть його кінчик язика за допомогою шпателя, зонда або пальця за верхні зуби, на альвеоли. Замість С чи СА чується Ш чи ША. Зосередивши увагу дитини на верхньому положенні кінчика мови (стежте, щоб він не встромляв мову в небо!), Запропонуйте послухати, що вийшло: «ГоворивСА, а вийшло що?»

2. Звук Ш легко поставити від звуку Р, загальмувавши вібрацію кінчика язика з механічною допомогою (зондом). Можна зупинити «гуркіт» звуку Р, наприклад, словом «стоп!», запропонувати утримати артикуляцію і запам'ятати місце за верхніми різцями, де вимовлявся звук Р. На «цьому місці», за верхніми зубами, сказати «са» і послухати, що вийшло . Звук Ш може бути поставлений від шепітного звуку Р.

3. У виняткових випадках можна поставити нижній звук Ш, відсунувши шпателем кінчик мови назад у момент проголошення тривалого звуку С - с-с. Поставлений звук закріплюється у складах, словах та автоматизується в окремих фразах, реченнях та текстах.

Нормальна установка органів артикуляції під час промови звуку «Ш».

  • Кінчик мови у формі «чашечки» піднятий до передньої частини піднебіння (у альвеол);
  • Бічні краї язика прилягають до верхніх корінних зубів;
  • М'язи мови не надто напружені;
  • Губи округлені та висунуті вперед у формі «рупора»;
  • Між зубами маленьке лужок;
  • Повітря видихається рівномірно посередині мови;
  • На долоні, піднесеній до рота, відчувається теплий струмінь повітря.
  • Голосовий моторчик не працює.

Підготовчі вправи для звуку "Ш".

Вправи для губ . Зімкнути зуби. Округлити губи і витягнути вперед, як при проголошенні звуку "О". Кути губ при цьому не повинні стикатися. Губи не закривають зубів. Розслабити губи та повторити вправу кілька разів.

Примітка. Губи надто витягнуті вперед (як при проголошенні звуку "У"). При цьому кути губ стикаються і, отже, залучаються до роботи, тоді як вони мають бути нерухомими. Крім того, створюється додаткова перешкода для повітря, що виходить.

Вправа для розвитку видиху . Округлити губи і, вдихнувши рівномірно, з силою, видихати повітря. Контроль вправи долонею руки - відчувається теплий струмінь. На становище мови не звертати уваги. Багаторазовою вправою досягти у дитини необхідної сили повітря.

Вправа для мови . Підняти мову до передньої частини піднебіння за допомогою плоскої палички (плоського кінця чайної ложки), підкладеної під язик. Кінчик мови підняти до піднебіння. Зуби розімкнути на ширину півтора пальці. Губи заокруглити. Утримувати мову у верхньому положенні деякий час. Повторити вправу багато разів.

Повторити вправу без палички. При цьому мова повинна вільно підніматися та утримуватися у піднебіння.

Вправа . Вимовлення тривалого звуку "Ш". Підняти язик до передньої частини піднебіння за допомогою плоскої палички. Не виймаючи палички, зімкнути зуби. Округлити і витягнути вперед губи, кути губ при цьому не повинні стикатися. Поступово, з силою, видихати повітря, контролюючи струмінь долонею руки. Чується тривалий звук "Ш - Ш - Ш".

Групове заняття з автоматизації звуку «Ш» у словах та пропозиції, підходить для підготовчих та старших груп ДНЗ. У занятті використовуються різні методи та техніки роботи (піскотерапія, мнемотаблиці).

Відкрите заняття з логопедії з автоматизації звуку Ш.

Тема: "Пригода в осінньому лісі".

Мета заняття:

  • Удосконалення навичок та умінь практичного спілкування засобами створення стимулюючого середовища розвитку.

Завдання:

1. Освітні:

  1. Вчити дітей послідовно і точно передавати побачене з урахуванням розвитку сюжету.
  2. Навчити вмінню відповідати на питання проблемно-пошукового характеру.
  3. Навчити спеціальним рухам та його виконання дітьми.
  4. Вчити вибудовувати композиції на піску на зразок.
  5. Закріпити уявлення про навколишній світ.

2. Корекційні:

  1. Закріпити навички правильної вимови звуку (Ш) у складах, словах.
  2. Розвивати артикуляційну та дрібну моторику.
  3. Розвивати фонематичний слух.
  4. Розвивати мовленнєве дихання
  5. Вчити змінювати силу голосу.
  6. Розвивати чіткість дикції, інтонаційну виразність.

3. Розвиваючі:

  1. Закріпити вміння визначати місце звуку у слові.
  2. Розвивати вміння поєднувати звуки у слова.
  3. Розвивати увагу, пам'ять, мислення.
  4. Вправляти відповідно до іменників з числівниками.

4. Виховні:

  1. Формувати позитивну мотивацію на занятті.
  2. Виховувати навички мовного спілкування, вміння слухати.

Устаткування:

  • лист із запрошенням; дерев'яні ложки; ведмідь Мишко; лотки із піском; трубочки; предметні картинки Слон, Лопатка, Чашечка, Конячка, Грибочок; осінні листочки; мнемотаблиці; предметні зображення зі звуком Ш; іграшки (мишеня, жаба, конячка, кішка, мавпа, мишко);

Хід заняття:

Організаційний момент.

(За дверима).

Логопед: – Здрастуйте хлопці, сьогодні наше заняття буде незвичайним.

У гості до лісу вас запрошую,
Пограти там пропоную.

Ну що, ви готові вирушити до лісу?

Діти: - Так!

(уточнити, чи потрібно вітатися з гостями)

Логопед: Хлопці, подивіться, в який ліс ми потрапили.

Привіт ліс!
Дрімучий ліс,
Повний казок та чудес!
Ти про що шумиш листям
Вночі темною, грозовою,
Що нам шепочеш на зорі
Весь у росі, як у вересні?
Хто в глушині твоїй таїться?
Що за звір? Який птах?
Всі відкрий не приховай:
Ти ж бачиш, ми свої.

(Спускається павучок з листком, на листку лист)

Логопед: — Ой, хлопці подивіться, до нас спустився павучок, на кленовому листочку, а тут щось написано «Здрастуйте хлопці, я Мишко Топтишка, запрошую вас у гості, познайомитись і пограти в різні ігри, буду дуже радий зустрічі з вами!»

Ну що, хлопці, ми приймемо запрошення?

Логопед: тоді вирушимо в дорогу, а ось і будиночок ведмедика зараз я постукаю!

Основна частина.

Логопед: — От ми й знайшли будиночок ведмедика, давайте постукаємо? (Стукає, але ні хто не відкриває). Що ж відбувається, може ведмедик забув, що запросив нас у гості і заснув?

Подивіться тут лежать різні музичні інструменти, зараз ми в них пограємо, і розбудимо ведмедика, беріть хлопці будь-які інструменти, кому подобається, ви з цими інструментами знайомі, і перші грають ...

(Діти по черзі грають на різних інструментах)

Мишко: — Хто присів, хто сумує? Хто мене розбудив?

Логопед: — Ведмедик це хлопці! Ти ж сам запросив нас у гості, виходь швидше!

М: — Ах це ви хлопці, дуже радий, але спершу спробуйте відгадати мої загадки.

(Ведмедик грає на інструменті, а діти вгадують його)

М: — Здрастуйте хлопці, я вас дуже радий бачити! Молодці, всі мої музичні загадки відгадали!

Логопед: а ти відгадувати загадки вмієш? (так) ну тоді… загадай загадку!

Д: Мохнатенька, вусатенька, молоко п'є, пісні співає. (кішка)

М: - Кіска.

У лісі один смішний птах
Весь день співає «ку-ку»:
Ніяк не може навчитися співати, як півень — «кукарек». (Зозуля)

М: Кукуска.

Логопед: — Хлопці, як правильно казати?

Д: — Кішка, зозуля!

Логопед: я зрозуміла, яка у ведмедика проблема, він не може правильно вимовляти звук Ш.

М: може ви мені допоможете, розкажіть, як правильно вимовляти цей звук?

Логопед: допоможемо ведмедику?

Логопед: — Але щоб ми навчили ведмедика гарно говорити, я пропоную спочатку розбудити наші язички. Давайте сядемо на пеньки.

(Промовляти) (Діти по черзі дмуть через трубочку на горбочки, під якими знаходяться картинки, дістають їх і виконують відповідні вправи).

У кожного з вас є піднос з піском під ним сховалися картинки, щоб їх дістати, вам необхідно за допомогою коктільної трубочки здути з неї пісок, не забуваємо, що вдих робимо через ніс, видих через рот у трубочку.

  • «Слон»
  • «Лопатка»
  • «Чашечка»
  • «Смачне варення»
  • «Кінька»
  • «Грибочок»

Л: ну що, хлопці, розім'яли язички?

М: - Ой, втомився! Давайте трохи відпочинемо!

Фізмінутка (якщо весело живеться).

Вимова ізольованого звуку (Ш). (звучить фонограма шум вітру)

Л: — Дме в лісі вітерець, хитає гілки дерев, листочки шелестять (Ш – ш – ш…).

Діти зображують руками, як вітер хитає гілки дерев, і довго вимовляють звук (Ш).

Аналіз артикуляції звуку (Ш).

Що роблять губки, зубки, язик, коли ми вимовляємо звук (Ш)? (Губи «Кільцем», зуби «Заборчиком» з невеликим лужком, язик вгорі і схожий на «Чашечку».)

Автоматизація звуку (Ш) у складах.

Слуховимовна диференціація складів. Робота над силою голосу. Опора на мнемотаблиці «Листя». Координація мови із рухом.

Листочки падають і шарудять свої складові пісеньки. Послухайте уважно, який склад-пісенька відрізняється (опора на мнемотаблицю № 1).

ша – шо – ша – ша(шо)
аш – уш – уш – уш(аш)

Назвіть перший та останній склад:

ша – шо – шу – ши(ша, ши)
шта - шту - шти - що (шта, що)

Листочки шелестять по-різному. Повторимо їх пісеньки (складові ряди зі зміною ритмічного малюнка, опора на мнемотаблиці № 2,

3) ІШ-ІШ-ІШ - ІШ-ІШ
шош-шош-шош – шош-шош

Зберемо осінній букет із листя. Повторюйте за мною складові пісеньки, постарайтеся не помилятися та збирайте листочки.
Діти відтворюють низку складів. На кожен склад беруть осінній лист, складаючи з них букет.

ша – шо – шу-ши
аш – ош – вуш – іш

М: — які гарні осінні букети, а якщо все підкинемо листя, що вийде. Але в мене на галявині, ще багато цікавих листочків! Ходімо, побачимо?

Д: — Ходімо!

(Приходять на галявину, де на листочках намальовані картинки)

М: — Хлопці, я насів миску і покладу її ось у це луко.

Л: — Хлопці це не просто листочки, на них намальовані різні картинки! Я вам пропоную зібрати всі листочки з картинками у назві яких є звук Ш, і скласти їх у кошик, а потім подарувати їх ведмедику, щоб він не забував як їх вимовляти! Тільки ви, хлопці, говоріть красиво, а ти, ведмедик, слухай і запам'ятай.

(Діти збирають листочки у кошик)

М: — може, ви мені ще підкажете я ще щось начив, мені здається тут хтось ховається!

(Показує ящик із піском)

Л: а ми зараз це дізнаємося.

Я знайшов ведмедика.
- Я знайшов кішку.
– Я знайшла конячку.
– Я знайшла жабу.
- Я знайшла хрюшку.
- Я знайшла баранчика.

Л: — Хто ж це ховався?

Д: - Тварини.

Л: — улюблена гра у цих тварин — хованки, відвертайтеся, зараз хтось із них сховається в мішечок, а ви повинні будете відгадати, повертайтеся, ой хтось шумить у мішечку, хто ж це? (Логопед прибирає іграшки в мішок).

Ваня, сховай всіх тварин, у мішечок, ой, як вони шумлять, Ваня, спробуй вгадати, хто шумить у мішечку, і т.д.

У мішку пустує …

Підсумок заняття.

М: — Хлопці, а я знайшов у ящику якісь літери.

Л: — ти знаєш, ведмедик, що їх можна складати в склади, а склади в слова. Давайте прочитайте яке слово вийшло слово.

Д: - Кулі!

М: Ой хлопці, за те, що ви мені так добре допомогли, я вам і подарую ці кулі! Дякую вам велике, що навчили мене правильно говорити звук Ш, а мені час повертатися додому!

Л: — Хлопці, вам сподобалося грати з ведмедиком? Який звук навчився говорити ведмедик? Що вам сподобалось? Нам теж час вирушати назад до дитячого садка!

Статьєва А.Г.,
вчитель-логопед

Олеся Морозова
Конспект логопедичного заняття «Звук та буква Ш»

Цілі: 1. Знайомство зі звуком <;Ш>, його характерними особливостями, з літерою Ш.

2. Закріплення правильної вимови звуку <;Ш> у складах, словах.

3. Розвиток фонематичного слуху: вміння виділяти звук <;Ш> на слух та у вимові з ряду інших звуків, складів, слів та визначати позицію звуку у слові.

4. Вправа у читанні складів, слів з літерою Ш. Знайомство з правилом написання мови ШІ.

5. Виховання прагнення правильно вимовляти поставлені звуки.

Устаткування: дзеркала, демонстраційні предметні картинки (васильки, ромашки, джміль, бджола, конвалія, фіалка, сорочка, футболка, штани, шорти, шльопанці, сандалії, шоколад, цукерки, курінь, будиночок, ручка, олівець, індивідуальні предметні картинки дитини (годинник, очерет, цибуля, конячка, кільце, шафа, санки, гармата, труба, куля, літак, кішка, заєць, шапка, парасолька, мишка, іграшка Шуршунчик, звукові будиночки, набори для схем слів, замок приголосних літер, демонстраційна картка літери Ш, картки для читання, листи Робочого Літера з буквою Ш, контейнери з кольоровими олівцями, презентація до заняття, комп'ютер.

План заняття:

I. Організаційний момент.

Логопед: Перед початком заняттяпроводиться гра на комунікативність

"Доброго ранку":

Знову настав ранок. Я всміхнуся вам, і ви посміхнетесь один одному.

Молодці! Сподіваюся, що ви будете на заняттятакож уважні один до одного, як і під час гри.

ІІ. Повідомлення теми заняття.

Логопед: Хлопці, сьогодні ми познайомимося з новими звуком та літерою. А ось з якими нам розповість про це мій друг Шуршунчик.

ІІІ. Артикуляційна гімнастика.

Логопед: Давайте привітаємось із Шуршунчиком

Діти: Привіт, Шуршунчик.

Шуршунчик: Очікуйте, хлопці!

Логопед: Ой, Шуршунчик! Що це з тобою?

Шуршунчик: Не жнаю!

Логопед: А ти робив сьогодні зарядку для язичка?

Шуршунчик: Ні!

Логопед: Ну, тоді мені все зрозуміло Твій язичок не прокинувся, і тому в тебе не виходить правильно вимовити все звуки. Але це ми зараз виправимо.

Діти, щоб слова звучали гладко,

Давайте зробимо для язичка зарядку.

- «Посмішка»:

Рано вранці ми прокинемося,

Мамі з татом усміхнемося.

- «Збірник»:

У вікно виглянемо у двір

І побачимо там паркан.

- "Маляр":

Щоб удома було чисто,

Стеля пофарбуємо пензлем.

- «Чашечка»:

А тепер ми відпочинемо,

Чашку чайну візьмемо.

- «Смачне варення»:

Чай із варенням поп'ємо.

- «Кінька»:

Доріжкою вузькою, гладкою

Ми пострибаємо на конячку.

- «Грибок»:

У доріжки є дубок,

Під дубком росте грибок.

- «Гармошка»:

Ми від радості трошки

Пограємо на гармошці.

Шуршунчик: Ой! І справді допомогло. Тепер все звуки виходять!

IV. Виділення<Ш>з імені. Характеристика звуку.

Шуршунчик, а який звукми сьогодні навчатимемо?

Як ви ще не здогадалися? Цей звуксховався на початку та середині мого імені!

Діти, ви здогадалися, який це звук?

- Звук Ш.

Правильно. Вимовте звукШ і подивіться на себе в дзеркало. Чи є перешкода по дорозі повітря? Значить це який звук: голосний чи приголосний? Діти відповідають.

Прикладіть долоню до шийки, промовте звук. Співає голосок? Значить звук Ш: глухий чи дзвінкий? Відповіді дітей.

Так, хлопці, звук Ш - приголоснийглухий, а ще він завжди твердий. І живе він у синьому крилі замку приголосних.

Давайте повторимо характеристику звуку Ш.

Діти повторюють: Звук Ш – приголоснийтвердий, глухий.

Шуршунчик: Ой, які молодці!

V. Гра «Зрозумій звук Ш» .

Логопед: Так, Шуршунчик, мої хлопці дуже розумні та уважні

Шуршунчик: Ой, я хочу повірити чи справді вони такі уважні Пропоную пограти у гру «Зрозумій звук Ш» .

Логопед: А що? Хороша ідея! Приготували долоні. Якщо ви почуєте звук <;Ш>, плескайте в долоні:

А) Ш, З, М, Ш, Ш, З, Ы, Ш

Б) АШ, УШ, МА, ШО, ШІ, ШЕ, СО

В) САД, МАК, ШУМ, ХОМ'ЯК, ЖАРТ, Олівець, СТІЛ, КІШКА

Шуршунчик: Молодці, впоралися!

VI. Вимова звуку у складах, слів. Вибір слів зі звуком Ш.

Шуршунчик: Хлопці, я мрію стати письменником І вирішив написати історію про те, як я влітку ходив у гості до Хом'яка. Але я хочу, щоб в оповіданні було якнайбільше слів зі звуком <;Ш>. Ви допоможете мені їх підібрати?

Тетяна Анатоліївна добре знайома із цією історією. Так що нехай вона розповідає, а я записуватиму.

Логопед: Домовилися Ну що ж, почнемо.

Якось чудового літнього ранку Шуршунчик вирішив вирушити в гості до свого друга Хом'ячка. Збираючись, він співав собі під ніс веселі пісеньки. Я прошу вас зараз уважно їх слухати і без помилок їх повторити: ША-ШО-ШУ

А починаючи з цього моменту нам потрібна допомога у виборі слів зі звуком <;Ш>.

Отже, Шуршунчик вирішив причепуритися. Він одягнув (сорочка або футболку, (штани або шорти). На ноги він взув зручні (сандалії або шльопанці). І, зачинивши щільно двері, попрямував доріжкою. Уздовж неї гарно цвіли (васильки чи ромашки, а над квітами дзижчали (джмелі або бджоли). На самому узліссі ріс запашний (кульбаба або конвалія). На гілці високої сосни сидів цікавий птах. Це була (Зозуля або іволга). Як же гарно було у лісі! То тут, то там у траві виднілися (боровики або печериці). Вийшовши на широку галявину, Шуршунчик побачив (курінь чи будиночок)Хом'ячка. Він дуже зрадів, побачивши друга. У подарунок Шуршунчик приніс (ручку або олівець). А Хом'ячок пригощав гостя (шоколадом чи цукерками). А потім друзі вирішили пограти у гру «Посіли звук Ш у будиночок» .

VII. Гра «Посіли звук <;Ш> у будиночок».

Давайте і ми, хлопці, зіграємо у цю гру.

Логопедназиває слова з дошки (слова, які вибрали діти, а хлопці на звуковихбудиночках визначають позицію звуку Ш у них.

Шуршунчик: Ха! Всім разом легко грати у цю гру. Можна й у сусіда підглянути.

Логопед: Ну що ж. Давай перевіримо, як хлопці самостійно впораються із цим завданням. У вас на столах лежать дві картинки. Візьміть їх, виберіть картинку зі звукомШ і визначте місце звуку в ньому.

Діти виконують завдання. Потім вголос пояснюють його виконання.

Шуршунчик: Молодці!

VIII. Фізкультурна хвилина.

Логопед: Шуршунчик! А ми з хлопцями знаємо гру про твого друга Хом'ячка. Хочеш подивитися?

Шуршунчик: Із задоволенням!

Діти разом з логопедомвиконують фізхвилинку «Хом'ячок»:

Хомка, хомка, хом'ячок –

Смугастий бочок.

Хомка рано встає,

Щечки миє, вушка тре.

Підмітає хомка хатку

І виходить на зарядку.

Раз два три чотири п'ять -

Хомка сильним хоче стати.

IX. Знайомство з літерою Ш.

Шуршунчик: Ой, як цікаво! А ви знаєте, коли я йшов додому Хом'ячок подарував мені літеру Ш. Бажаєте, я вам її подарую.

Логопед: Дякую, Шуршунчик!

Подивись на літеру Ш -

Літера дуже гарна,

Літера Ш я написала:

Три жердини і знизу шпали.

Логопедпоказує дітям демонстраційну картку з літерою Ш.

Потім, пояснює, як правильно пишеться ця літера.

X. Читання складів та слів за картками:

АШ УШ ОШ ЫШ

ША ШУ ШО ШИ

КРОК ШУМ ШОК ШОВ

У-ШИ ШИ-НА КА-ША ШУ-БА

XI. Робота на аркушах Робочого Букваря.

Логопед: Хлопці, щоб краще запам'ятали буквуШ і не плутали її з іншими літерами, ми з Шуршунчик пропонуємо вам розфарбувати літеру Ш на листах Буквара. Яким кольором ви розфарбовуватимете літери? Чому? Відповіді дітей. Розфарбовувати літерислід тільки синім кольором, тому що вона позначає один приголосний твердий звук Ш.

Діти розфарбовують букву.

XII. Підсумок заняття.

Логопед: Хлопці, ви запам'ятали, який звук та букву ми сьогодні вивчали?

Діти відповідають.

Шуршунчик: Молодці! Дякую вам, хлопці за допомогу! До побачення!

Логопед: До побачення, Шуршунчик!



Останні матеріали розділу:

Перше ополчення у смутні часи презентація
Перше ополчення у смутні часи презентація

Слайд 1Смутний час Слайд 2На початку XVII століття Російська держава була охоплена пожежею громадянської війни та глибокою кризою. Сучасники...

Слова паразити у дитячій мові
Слова паразити у дитячій мові

Однією з найважливіших проблем сучасного суспільства є проблема мови. Ні для кого не секрет, що останнім часом наша мова зазнала...

Презентація для уроків літературного читання у початковій школі про Е
Презентація для уроків літературного читання у початковій школі про Е

Слайд 2 04.11.2009р. Н.С. Папулова 2 Олена Олександрівна Благініна. (1903-1989) – російський поет, перекладач. Слайд 3 Дочка багажного касира на...