Конспект уроку значення дихання; органи дихальної системи. Органи дихання людини

Під час цього уроку ми дізнаємося у тому, які існують типи дихання і які органи забезпечують цей процес.

Тема:Дихальна система

Урок: Будова органів дихання

Рис. 1.

Без їжі та води людина може прожити кілька днів, а без повітря не зможе прожити 10 хвилин.

Дихання - це процес надходження кисню до нашого організму з метою окислення хімічних речовин та виведення вуглекислого газу та інших продуктів обміну.

Існує 2 типи дихання (див. мал. 2).

Рис. 2.

Кисень є складовою повітря. Його там міститься 21% (див. рис. 3).

Рис. 3 .

Для влучення кисню в організм необхідна дихальна система (див. рис. 4). Вона складається з повітроносних шляхів та легень.

Рис. 4.

До повітроносних шляхів відносять порожнину носа, носоглотку (це ВДП), горло, трахею, бронхи.

До дихальної частини відносять легені.

При нормальному диханні повітря потрапляє до організму людини через ніс. Він проходить через зовнішні ніздрі носову порожнину, яка розділена кістково-хрящової перегородкою на 2 половини (див. рис. 5).

Стінки носових ходів вистелені слизовою оболонкою. Вона виділяє слиз, який зволожує повітря, що надходить, затримує частинки пилу і мікроорганізми, має бактерицидну властивість. Під слизовою оболонкою розташовується велика кількість кровоносних судин, що зігріває повітря, що вдихається. Також носова порожнина має рецептори, які забезпечують чхання.

Рис. 5.

Носова порожнина з'єднана з порожнинами кісток черепа: гайморової, лобової та клиноподібної. Ці порожнини є резонаторами під час голосоутворення.

З носової порожнини повітря через внутрішні ніздрі (хоани) надходить у носоглотку, а звідти в горло.

Гортань утворена хрящами, її порожнина вистелена слизовою оболонкою та забезпечена рецепторами, що викликають рефлекторний кашель (див. рис. 6). При ковтанні вхід у горло закривається надгортанним хрящем.

Рис. 6. Гортань

Найбільший хрящ гортані – щитовидний. Він захищає горло попереду.

Рис. 7. Щитоподібний хрящ

Таким чином, функції гортані:

Перешкода попаданню частинок у трахею

Для початку необхідно знайти на шиї щитовидний хрящ. Після цього виконати ковтальний рух. Так можна відчути, що при ковтанні щитовидний хрящ спочатку піднімається нагору, потім опускається вниз. Це захисний механізм, при якому закрився надгортанник, перешкодивши потраплянню їжі до дихальних шляхів.

У момент ковтання дихання зупиняється. Тому що під час ковтання язичок закриває вихід із носоглотки, а надгортанник перекриває вхід у трахею.

Тому під час активної розмови у процесі їжі людина може подавитися.

Гортань переходить у трахею. Стінки трахеї утворені хрящовими півкільцями. Задня стінка трахеї, що прилягає до стравоходу, не має хрящів. Це пов'язано з тим, щоб не перешкоджати проходженню харчової грудки стравоходом.

Внизу трахея ділиться на 2 бронхи. Трахея та бронхи зсередини вистелені слизовою оболонкою, покритою миготливим епітелієм. Тут повітря продовжує зігріватися та зволожуватися.

Список літератури

1. Колесов Д.В., Маш Р.Д., Бєляєв І.М. Біологія 8. - М: Дрофа.

2. Пасічник В.В., Кам'янський А.А., Швецов Г.Г. / За ред. Пасічника В.В. Біологія 8. - М: Дрофа.

3. Драгомілов А.Г., Маш Р.Д. Біологія 8. - М: Вентана-Граф.

3. Медична енциклопедія ().

Домашнє завдання

1. Колесов Д.В., Маш Р.Д., Бєляєв І.М. Біологія 8. - М: Дрофа. - С. 138, завдання та питання 1, 2; с. 139, завдання та питання 5.

3. Яку будову має трахея? З чим це пов'язано?

4. Підготуйте невелике повідомлення про захворювання, спричинені накопиченням гною та сторонніх речовин у пазухах черепа людини.

Конспект уроку з біології на тему «Органи дихання» (9 клас VIII вид)

Мета уроку:
1. Показати особливості застосування різних методів та прийомів роботи з учнями на різних етапах уроку.
2. Показати значення використання дидактичного матеріалу у корекційній роботі вчителя.
Завдання уроку:
Освітні:
- узагальнити та закріпити знання за розділами: «Система органів кровообігу» та «Опорно-рухова система».
- Вивчити з учнями систему органів дихання, її частини;
- продовжити формувати інтерес до будови свого організму;
- продовжити формування умінь та навичок у проектній діяльності при складанні міні-проектів,
-розширювати кругозір.
Корекційно-розвиваючі:
- Вдосконалювати вміння аналізувати, зіставляти, узагальнювати, логічно мислити при виконанні різних завдань;
- коригувати та розвивати пам'ять, зорово-моторну реакцію учнів;
-розвивати мовлення учнів, мислення, увага;
- збагачувати словниковий запас;
- розвивати творчу уяву під час роботи з ілюстраціями
(Фото) до тексту;
- На прикладі презентації показати можливість використання ІКТ.
Виховні:
- Мотивація здорового способу життя,
- виховувати інтерес до вивчення життєдіяльності свого організму з прикладу системи дихання
- зацікавлювати та спонукати до пошуку додаткової інформації на основі міжпредметних зв'язків,
- сприяти позитивній мотивації навчальної діяльності,
-виховувати самостійність під час підготовки презентацій, повідомлень.
Обладнання для уроку:
1. Презентація на тему: «Органи дихання». (Слайди).
2. Таблиця: «Органи дихання, будова».
3. Таблиця: «Вибери правильну відповідь».
4. Творче завдання з використанням біологічних понять та ілюстрацій.
5. Роздатковий матеріал для індивідуальної роботи.
Тип уроку:комбінований.
План уроку:
I. Організація учнів до уроку.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
IV. Фізкультхвилинка.
V. Закріплення нової теми.
VI. Підбиття підсумків уроку.
VII. Аналіз та оцінка роботи на уроці.
VIII. Рефлексія
IX. Пояснення домашнього завдання.

I. Організація учнів до уроку.
У: Здрастуйте хлопці! Перевірте, будь ласка, готовність до уроку.
Учні перевіряють готовність до уроку.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.
У: Діти, згадаємо вивчені системи органів організму людини.
Ви готували міні-проекти на теми: «Опорно-рухова система» та «Система органів кровообігу».
Перевіримо знання. Слово для захисту міні-проекту на тему: «Опорно-рухова система» надається представнику 1 групи учнів.
Слово для захисту міні-проекту на тему: «Система органів кровообігу» надається представнику 2 групи учнів.
У:Питання до класу:
1)Назвіть органи опорно-рухової системи.
Відповіді: До органів опорно-рухової системи відносяться м'язи та скелет.
2) Назвіть органи кровоносної системи.
Відповіді: До системи органів кровообігу належать серце, кровоносні судини, кров.
3) Назвіть фактори негативного впливу на органи кровообігу.
Шкідливий вплив на органи кровообігу вживання алкоголю, наркотиків, куріння.
4) Назвіть фактори позитивного впливу на органи кровообігу.
Зміцнення та оздоровлення органів кровообігу викликають заняття спортом, фізкультурою.

ІІІ. Вивчення нової теми(Сл.1)
Сьогодні на уроці ми починаємо вивчати нову систему органів. Назва системи ви дізнаєтеся виконавши завдання: розташуйте літери в порядку зменшення розмірів цих букв. (Сл.2).

Отже, ми починаємо вивчати систему органів дихання.
Тема нашого уроку "Органи дихання".(Сл.3). Відкрили зошит, записали число та тему уроку.
План. (Сл. № 4)
1. Значення дихання.
2. Органи дихання та його функція.
3. Гігієна дихання.
Винятково важливе для людини дихання. Відомо, що без їжі
він може прожити кілька тижнів, без води – кілька днів, а без повітря – лише кілька хвилин. Людина дихає постійно, коли працює, їсть, спить, гуляє.
Дихання складається з вдиху та видиху. (Сл.5). Процеси вдиху та видиху. (Сл.6).
Механізм вдиху. (Сл.7) Під час вдиху повітря з киснем надходить у організм людини. Механізм видиху (сл.8). Під час видиху повітря видаляється з організму.
Чому таке важливе дихання. Робота кожної клітини, кожного органу нашого організму пов'язана із споживанням енергії. Енергію виробляє сам організм. У кожній клітині відбувається хімічна реакція, у результаті якої виділяється енергія. Для хімічної реакції необхідний кисень, який надходить до організму під час вдиху. В результаті хімічної реакції виділяється вуглекислий газ та пари води, що видаляються під час видиху. Таким чином видно, що органи дихання забезпечують обмін газів між організмом та навколишнім середовищем.
Дихання– процес обміну газів між організмом та довкіллям (сл.№9).
Зробимо висновок та визначимо, яке значення має дихання. (Сл. № 10).
Значення дихання.
1. Надходження кисню.
2. Видалення вуглекислого газу.
3. Видалення парів води.
Газообмін відбувається у легенях. Але перш ніж повітря з киснем дійде до легенів, воно пройде через низку органів. Ці органи становлять систему дихання (сл. №11). Органи дихання представлені верхніми дихальними шляхами (носова порожнина, ротова порожнина, носоглотка, ковтка) та нижніми дихальними шляхами (гортань, трахея, бронхи, легені).
Починається дихання з надходження повітря носову порожнину (сл.№14,15,16.17).
Носова порожнина вистелена слизовою оболонкою, яка вкрита численними волосками і пронизана кровоносними судинами. Слиз вбиває мікроби, волоски очищають від пилу, кровоносні судини зігрівають повітря.
Чому не рекомендується дихати ротом?
Чому не можна кричати на морозі?
Чому на морозі ніс червоний?
З носової порожнини повітря надходить у носоглотку (сл.18).

Носоглотка– місце з'єднання носової порожнини та ротової порожнини. Носоглотка вистелена слизовою оболонкою і пронизана кровоносними судинами. Носоглотка бере участь у проведенні та зігріванні повітря.
З носоглотки повітря надходить у горло.(сл.№19,20,21,22) Гортань розташована у верхній частині шиї. Вона утворена хрящами, які з'єднані між собою зв'язками та м'язами. У гортані знаходяться голосові зв'язки та між ними голосова щілина. Коли людина каже, струмінь повітря коливає голосові зв'язки і виникає звук. Під час вдиху та видиху повітря проходить через горло.
Отже, гортань бере участь у проведенні повітря та голосоутворенні.

З гортані повітря надходить у трахею.
(Сл. № 23,24).
Трахея - це трубка довжиною 10-15 см. Її складають хрящові півкільця. М'яка задня стінка трахеї не перешкоджає проходженню їжі стравоходом. Така будова не затримує проходження повітря за будь-яких рухів шиї. Трахея бере участь у проведенні повітря.

Нижня частина трахеї ділиться на два бронхи (сл. № 25). Великі бронхи розгалужуються на маленькі, як гілки біля дерева. Бронхи беруть участь у проведенні повітря.
Найдрібніші бронхи закінчуються легеневими бульбашками.
Легеневі бульбашки пронизані густою сіткою кровоносних судин.
Найдрібніші бронхи та легеневі бульбашки утворюють легені (сл.№26)
У легенях відбувається
Газообмін (сл.№27)

Після газообміну відбувається видих по тих самих органів, тільки у зворотному напрямку.
Назвіть органи, якими проходить повітря при видиху?

IV.Фізкультхвилинка. Релаксаційна пауза. (Сл.28)

Проведемо спостереження.
Закриємо один носовий хід, а до іншого піднесемо шматочок вати. Зробимо вдих та видих. (Сл.№29)

Що ми спостерігаємо?

Проведемо спостереження.
Зробимо глибокий вдих та глибокий видих. Зробимо легкий вдих і спробуємо зробити глибокий видих.
(Сл.№30)
Що ми спостерігаємо?
Зробіть висновок із отриманих спостережень.

V. Закріплення вивченого матеріалу.
Дати визначення дихання.
Яке значення має подих?
З перерахованих функцій вибрати лише ті, що належать до дихання.
Вчитель перевертає слова і на звороті виходить пропозиція «Органи дихальної системи». Вчитель пропонує за назвою розмістити органи дихання.

Наступне завдання пов'язане із визначенням органів дихання на ілюстрації.
Визначити, під якими цифрами позначені органи дихання. (Сл.31,32)

Наступне завдання. За особливостями будови та виконуваних функцій визначити орган дихальної системи. (Сл. № 33)

Індивідуальна робота за картками.
Картки №1.
З'єднай орган дихання та виконувану ним функцію (сл.№34,35).

Картки №2.
Розташуй органи дихання в порядку проходження по них повітря від носової порожнини до легень.

VI. Підбиття підсумків уроку.
Сьогодні на уроці ми почали вивчати систему органів дихання.
Який процес в організмі називається диханням?
Перерахувати органи дихання.
І на закінчення хочеться нагадати ще раз, що здоров'я треба берегти
змолоду. Пам'ятати, що куріння – найпоширеніша шкідлива звичка у суспільстві, надає шкідливий вплив попри всі органи і органи дихання зокрема.
Порівняйте легкі людини, що курить і не курить (сл.№36). Сподіваюся, що кожен зробить собі висновок. Той, хто не починав і не починайте курити, а хто курить, той обов'язково повинен кинути цю згубну звичку.

VII. Аналіз та оцінка роботи.
Вчитель аналізує та оцінює роботу уч-ся на уроці.

VIII. Рефлексія(Сл.37).
Продовжіть пропозицію:
1.Мені на уроці сподобалося…
2.Я на уроці запам'ятав...
3.Я навчився ...

IX. Пояснення домашнього завдання. 1.Підручник, стор.77-80, читати, переказувати
2.Творче завдання:
1. Знайти у своєму тілі місця, де розташовані органи дихальної системи.
2.Приготувати повідомлення, презентації на теми:
Дія тютюнового диму на організм людини,
Захворювання дихальної системи (туберкульоз, пневмонія).
(Сл.№38)
X.Дякую за увагу.(Сл.39)
























Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила ця робота, будь ласка, завантажте повну версію.








Назад вперед


















Назад вперед

Мета уроку:вивчити органи дихання відповідно до їх функцій.

Завдання уроку:

Освітні:

  • вивчити особливості будови органів дихання у зв'язку з їх функціями;
  • розкрити сутність процесу дихання, його значення обміні речовин;
  • з'ясувати механізми голосоутворення.

Розвиваючі:

  • продовжити формування основ гігієни (правила гігієни дихання);
  • розвивати навички науково-дослідної роботи через постановку навчальних експериментів.

Виховні:

  • виховувати дбайливе ставлення до свого організму, свого здоров'я, здоров'я оточуючих.

Обладнання, матеріали, засоби ТСО:інтерактивна дошка, комп'ютер, проектор, презентація до уроку, ноутбуки на партах, дві інтерактивні різнорівневі презентації, картки з різнорівневими завданнями, матеріали для надання першої медичної допомоги при кровотечах: бинти, джгут, зеленка, йод, парфуми, шматочок вати на парту кожному , згорнутий жовтий аркуш паперу з текстом Гуманоїдів, перев'язані блакитною стрічкою.

Хід уроку

I. Організаційний етап(Настроювання на урок).

(Слайд 1-2) (Презентація 1)

2. Перевірка домашнього завдання.

(Слайди 3-6)

Кожне серце на слайді 3 має гіперпосилання завдання. Найбільші серця – завдання підвищеного рівня складності, середнього – середнього рівня, маленькі – завдання для слабких учнів. 9 учнів самі визначають рівень складності завдання, яке треба виконати. Учні, які обрали низький рівень- Виконують роботу за ноутбуками, що стоять на перших партах кожного ряду (Презентація 2),середній рівень – показують правила надання першої допомоги за різних типів кровотеч (Додаток 1)(матеріали для надання першої допомоги на столі у вчителі),складний рівень – виконують роботу за ноутбуками, які стоять на других партах кожного ряду (Презентація 3)

Поки хлопці виконують завдання, решта грає у гру «Кровоносна система в цифрах» (По керуючій кнопці переходимо зі слайду 3 на слайд 7) (Слайд 7).На слайді з'являються цифри, які стосуються кровоносної системи, а учні визначають, що вони означають.

  • 300 – грам важить серце
  • 5 – літрів крові в організмі дорослої людини
  • 120/70 – нормальний артеріальний тиск у дорослої людини,
  • 0.1 – секунд триває скорочення передсердь
  • 70 – ударів за хвилину робить серце здорової людиниза хвилину
  • 4 – відділу у серці чи групи крові
  • 20-25 - секунд триває повний кругообіг крові по двох колах кровообігу
  • 0,4 – секунд триває розслаблення передсердь та шлуночків
  • 0.25 - м/с швидкість крові в порожнистих венах,
  • 0,3 – секунд триває скорочення шлуночків,
  • 0,5 – мм/с швидкість крові у капілярах.

Потім перевіряються правила подання першої допомоги при кровотечах.

Виставляються оцінки.

3. Створення проблемної ситуації.

- Увага!!! Увага!!! Надзвичайна подія!!! Зараз у дворі школи виявлено невідомий літаючий об'єкт! Інформаційному центру школи терміново організувати онлайн-трансляцію з місця події. Прохання зберігати спокій!

Вчитель: Хлопці, щось трапилося на шкільному дворі, давайте подивимося. (Слайд 8-9)

На слайдах пробігає оператор, висаджується космічний корабель, з якого виходять Гуманоїди та залишають коробку зі згортком у дворі школи. Згорток (Додаток 3)приносить посильний. На згортці текст: «Ми прилетіли зі зіркової системи Альфа Центавра. Наша планета зазнає екологічного лиха. Ми знаємо, що ваша планета заселена живими істотами і може бути придатна і для нас. Але, взявши пробу вашого повітря, ми знайшли газ, якого немає на нашій планеті. Відомо лише, що його концентрація у атмосферному повітрі становить приблизно 21%. Що це за газ і навіщо він потрібний? Хлопці, допоможіть розібратися!

Вчитель: Хлопці, чи вистачить знань, щоб допомогти розібратися братам по розуму.

Учні: Ні.

Вчитель: Тоді давайте розбиратися разом. Епіграфом до нашого уроку можуть бути слова давньоримського поета Овідія: «Доки дихаю, сподіваюся». (Слайд 10).Напевно, кожен із вас чув приказку: «Це нам потрібне як повітря». І справді, без їжі та без води тварина та людина можуть жити кілька днів, а без повітря ніхто не може жити навіть 10 хвилин. Яка система органів бере участь у газообміні?

Учні: Дихальна.

Вчитель: Правильно. І тема нашого уроку сьогодні «Значення дихання. Органи дихання". Записуємо тему уроку у зошит. (Слайд 11)

– Як ви вважаєте, який незнайомий газ знайшли у нашому повітрі жителі планети Альфа Центавра?

Учні: Кисень.

Вчитель: Правильно! З їжею споживаємо органічні речовини – білки, жири, вуглеводи. Вони є джерелом нашої енергії. Цей процес чимось нагадує процес горіння. Але на освіту цієї енергії потрібен кисень. Його, як ми вже знаємо, транспортує кровоносна система, але з повітря його постачає кров дихальна система. (Слайд 12)

4. Робота з підручником та слайдом 13.

– Прочитайте на стор.101 пункт «Значення дихання» та прокоментуйте наступну схему. (Слайд 13)

Таким чином, дихання– це сукупністьпроцесів, що забезпечують надходження кисню, використання його в окисленні органічних речовин та видалення вуглекислого газу та деяких інших речовин. (Слайд 14). Учні записують визначення у зошит.

Дихальна системаскладається з повітроносних шляхів (послідовно з'єднаних між собою порожнин та трубок) та дихальної частини.
До повітроносних шляхів відносяться порожнина носа та носоглотка (верхні дихальні шляхи), гортань, трахея та бронхи.
Дихальна частина – це легкі та сполучнотканинна оболонка – плевра. (Слайд 15)

Повітряні шляхи починаються носовою порожниною. За нормального дихання людина дихає через ніс. А навіщо людині носа? Подібно до очей, губ, вій, ніс, як би критично до нього не ставитися, – прикраса обличчя. Уявити людину з двома дірочками на рівному місці просто неможливо!

«Без носа людина – чорт знає що – птах не птах, громадянин не громадянин, – просто візьми, та й викинь за віконце!..» – так написав про нос Н.В.Гоголь. А якщо серйозно? Навіщо з'явився ніс у людини розумної?

(Діти висловлюють припущення).

5. Спостереження.

"Перевірити прохідність повітря через носові ходи"

Закриємо один носовий хід, а до іншого піднесемо легкий шматочок вати. Струмінь повітря відкидатиме її при видиху, і притискатиме до носового отвору при вдиху. Цей прийом можна показати на випробуваному.
Висновок:При нормальному диханні повітря обов'язково проходить через зовнішні ніздрі носову порожнину.

При нормальному диханні повітря обов'язково проходить через зовнішні ніздрі носову порожнину, яка розділена кістково-хрящової перегородкою на дві половини. У кожній половині знаходяться звивисті носові ходи, що збільшують поверхню носової порожнини. Їхні стінки вистелені слизовою оболонкою, що містить численні клітини миготливого (війчастого) епітелію.

У дорослої людини слизова оболонка за добу виділяє 0,5 літра слизу.

Її функція – зволожувати повітря, що вдихається, затримувати порошинки та мікроорганізми, що осідають на стінках порожнини. Слиз містить речовини, що вбивають мікробів або перешкоджають їх розмноженню (фермент лізоцим та лейкоцити). Під слизовою оболонкою гілкуються численні кровоносні судини, тому навіть легкі травми носа супроводжуються рясними кровотечами. Ці судинні сплетення зігрівають повітря, що вдихається, до температури тіла.

6. Первинне закріплення.

Навіщо потрібен людині ніс? (Слайд 16)

Після відповідей дітей на слайді з'являються відповіді:

  • захисна функція;
  • зігрівання повітря;
  • зволоження повітря.

Вчитель: Сприйняття нами запаху відбувається за допомогою носової порожнини. (бризнути в клас духами).

(Закривши ніздрі, вимовити кілька фраз)

Порожнина носа з'єднується з порожнинами в кістках черепа: гайморової, лобової та клиноподібної. Вони служать не тільки для зігрівання повітря, що надходить, але і є резонаторами при голосоутворенні. Носові порожнини мають чутливі клітини, які забезпечують захисну функцію: рефлекс чхання. Носова порожнина відкривається в носоглотку внутрішніми ніздрями – хоанами, а звідти – у горло.

На слайді з'являється запис:

  • нюх;
  • участь у мовленні та в міміці.

(По керуючій кнопці повернутися на слайд 15)

Гортань розташовується в області шиї на рівні 4-6
шийних хребців, з обох боків її розташовуються частки щитовидної залози, а ззаду – ковтка. Гортань утворена хрящами. Найбільший з них – щитовидний. У чоловіків він дещо виступає вперед, утворюючи кадик.

Надгортанник прикриває вхід у горло під час ковтання. Зсередини горло покрита слизовою оболонкою з миготливим епітелієм. На боці гортані праворуч і ліворуч є поглиблення – шлуночок гортані. Хрящі: щитовидний, надгортанник, черпалоподібний, перснеподібний та ін; голосові зв'язки, зв'язки натягнуті між щитовидним і черпалоподібними хрящами і обмежують голосову щілину; вистелена слизовою оболонкою.

Вчитель: Вхід у горло під час ковтання їжі закривається хрящем – надгортанником. (Слайд 18)

7. Спостереження.

    Довести, що при ковтанні щитовидний хрящ піднімається нагору.
    Намацати щитовидний хрящ, зробити ковтальний рух. Переконайтеся, що хрящ іде вгору, а потім знову повертається на колишнє місце.
    Висновок: при цьому русі надгортанник закриває вхід у трахею і по ньому, як по мосту, рухається слина або харчова грудка в стравохід.

    З'ясувати, чому під час ковтання припиняються дихальні рухи.
    Зробити ще один ковтальний рух та переконатися у справедливості цього факту.
    Висновок: язичок закриває вхід у носову порожнину, надгортанник перегороджує вхід у трахею. Внаслідок цього повітря в момент ковтання потрапити у легені не може.

(По керуючій кнопці переходимо на слайд 17і йдемо за посиланням на анімаційне відео «Будова голосового апарату») (Додаток 5). Потім керуючою кнопкою переходимо на слайд 19.

У чоловіків довжина голосових зв'язок 20-24 мм, у жінок - 18-20 мм. Чим довші та товщі голосові зв'язки, тим голос нижчий.Голоси дівчаток та хлопчиків практично не різняться, тільки у хлопчиків у підлітковому віці починають змінюватися – ламатися (через нерівномірне зростання хрящів та зв'язок). Чим сильніше вагаються голосові зв'язки, тим голос голосніше.

Звуки, що видаються голосовими зв'язками, ще мова. Членороздільні звуки мови формуються в ротовій та носовій порожнинах залежно від положення мови, губ, щелеп та розподілу звукових потоків. Робота перерахованих органів при виголошенні членороздільних звуків називається артикуляцією. (Учні визначення записують у зошит)

8. Первинне закріплення.

Слайд 19.

Вчитель: Подивіться малюнки і скажіть: де людина мовчить, де говорить, де кричить чи голосно співає.

(Слайд 20)Можливості голосових зв'язок не обмежені. Про це свідчить такий приклад. Видатний оперний співак Федір Шаляпін мав природний дар виконання. (Клас слухає виконання фрагменту пісні) (Додаток 6). Він регулярно тренував свої голосові зв'язки. Відомий оповідач Іраклій Андронніков розповідав про нього: «Будучи хлопчиками, ми чули про голосові зв'язки Шаляпіна. Ми вдавалися за лаштунки театру і просили його відкрити та показати рота. Перед нами простягався величезний простір у глибину, подібний до мене ніколи не доводилося побачити». Людські здібності безмежні. Але можливості нема. Голосові зв'язки потрібно берегти. Не можна голосно кричати, можна зірвати голос. Шкідливе і куріння, спиртні напої та гаряче пиття.

(По керуючій кнопці перейти на слайд 15, а звідти за посиланням «Трахея» на слайд 21)

Вчитель: Трахея - трубка довжиною близько 12 см, що складається з хрящових напівкілець. Задня стінка трахеї м'яка (складається зі сполучнотканинної перетинки), прилягає до стравоходу. Зсередини вона також вистелена слизовою оболонкою, що містить залози, які виділяють слиз. З області шиї трахея переходить у грудну порожнину і поділяється на два бронхи (біфуркація трахеї). Бронхи входять у легені і поділяються на бронхи меншого діаметра.

9. Закріплення.

(Слайд 22)

Вчитель: Знайдіть із перерахованих органів ті, які не належать до дихальної системи. (Один уч-ся біля дошки)

Інший уч-ся Стілус проводить лінії, що показують послідовність розташування органів дихальної системи.

Якщо дозволяє час, виконати роботу (Додаток 9) у тестовому режимі.

(Слайд 23)- домашнє завдання

На цьому слайді ви бачите легкі головні органи дихальної системи. Але про них ми поговоримо з вами на наступному уроці. ( Слайд 24)

Носарєва Т.Ю., вчитель біології, географії та хімії

МБОУ «Лісозаводська ЗОШ» п. Коноша, Архангельської області, 2014 р.

Узагальнюючий урок на тему "Дихання"

Мета уроку:

Навчальна: Привести в систему знання учнів про будову, функції та гігієну органів дихання людини.

Розвиваюча: Формувати вміння порівнювати, класифікувати та узагальнювати факти, що вивчаються, і явища.

Виховує: Продовжити формування потреби у здоровому способі життя.

Вступне слово вчителя. Сьогодні на уроці ми з вами згадуватимемо, аналізуватимемо, що нам відомо про органи дихання. Для цього нам доведеться сформувати коло основних питань та проблем. Як ви вважаєте, які питання ми будемо розглядати? (що таке дихання, його значення, дихальні шляхи, механізм дихання, основні захворювання та ін.)

На слайді та на інтерактивній дошці запис: «Я дихаю, і, отже, живу…» В. Висоцький

– Як ви вважаєте, чи можуть ці слова відповідати нашій темі? Чому? (Учні висловлюють свою думку). У результаті можна дійти невтішного висновку у тому, що дихання – складний життєво важливий процес.

– Сформулюємо основні цілі нашого уроку

Перед початком уроку на дошці записано план уроку:

I. Будова та функції органів дихання.

ІІ. Виконує лабораторну роботу.

ІІІ. Вирішення біологічних завдань

IV Правила надання першої допомоги. Гігієна дихання.

V. Підбиття підсумків уроку.

Клас поділено на групи. На чолі кожної групи – консультант. Кожному консультанту перед початком роботи видано пам'ятки (Додаток 2).

Будова та функції органів дихання.

Представник кожної групи витягує номер питання. Протягом першої хвилини учні готуються і відповідають питанням. Представники інших груп мають право доповнювати відповіді товаришів.

1.Що таке дихання? Чому треба дихати через ніс?

2.Як виникають звуки мови?

3.Як відбувається вдих і видих? Нервова та гуморальна регуляція?

4.Як відбувається газообмін у легких та тканинах?

Виконує лабораторну роботу.

Кожному учневі видається аркуш із текстом до виконання лабораторної роботи.

Лабораторна робота №1 "Життєва ємність легень"

Доросла людина залежно від зростання та віку у спокійному стані при кожному вдиху споживає 300-900 мл повітря та стільки ж його видихає. У цьому можливість легких використовується в повному обсязі. Після будь-якого спокійного вдиху можна вдихнути додаткову порцію повітря, а після спокійного видиху – видихнути ще порцію повітря. Максимальна кількість повітря, що видихається після найглибшого вдиху, називається - життєвою ємністю легень (ЖОВ). Її визначають за допомогою спеціального приладу – спірометра. У середньому життєва ємність легень становить 3-5 літрів.

Мета роботи: навчитися підраховувати життєву ємність легень за допомогою формул.

Розрахунок життєвої ємності легень. Для підлітків вона розраховується за формулами:

Хлопчики 13-16 років:

ЖЕЛ = ((зріст (см) x · 0,052)) - ((вік (років) x 0,022)) - 4,2 = : .

Дівчатка 8-16 років:

ЖЕЛ = ((зріст (см) x 0,041)) - ((вік (років) x 0,018)) - 3,7 = : .

Форма звітності:

Розрахуйте власну ЖЕЛ, використовуючи формули.

Порівняйте отримані результати із середньостатистичними табличними.

Зробіть висновки:

1) Яке значення ЖОВ вашого організму?

2) Порівняйте ваше значення ЖОВ із середньостатистичними табличними даними.

3) У скільки учасників групи ЖОВ вище норми, а у скільки - нижче.

4) Результати запишіть у аркуш із роботою.

Оголосіть результати проведеної роботи.

Показники ЖОВ підлітків

Вік (років)

ЖОВ хлопчиків

ЖОВ дівчаток

Фізмінутка. Сьогодні ми перевіримо ємність наших легень без допомоги спірометра, а спробуємо це зробити «щодо сусіда» і за допомогою повітряної кульки. У всіх буде три спроби. Отже, одним видихом потрібно заповнити кульку повітрям і порівняти обсяг кульки із сусідніми. (Друга спроба після 10 присідань). Це ще не всі випробування. Не випустивши з кульки ні краплі повітря, потрібно зробити кілька фізичних вправ:

Максимально витягнути вгору руку з кулькою

На цій висоті перекласти кульку в іншу руку

На висоті взяти кульку двома руками і якнайбільше прогнутися назад

Велике всім дякую! У всіх все чудово вийшло!

Розв'язання задач.

Кожна команда, в тому ж порядку, як і в попередньому завданні, зачитує текст завдання. На обмірковування відповіді дається хвилина.

1.Під час Великої Вітчизняної війни стався такий епізод. Нашому розвіднику було доручено дістати цінні документи зі штабу супротивника. Переодягнувшись у німецьку форму, розвідник вистежив полковника з портфелем, де були потрібні документи. З криком: "Дядько, я живий!" - розвідник кинувся на шию полковника і ввів йому через потиличний отвір голку в мозок. Смерть сталася миттєво, що дозволило нашим людям опанувати документи. До якого відділу мозку потрапила голка, і який центр зруйнувала?

Відповідь: Голка, введена полковнику всередину черепа, вразила довгастий мозок, де знаходяться центри дихання та кровообігу.

2. Багато курців-початківців набирають у рот тютюновий дим, а потім випускають його, не затягуючись. Чому ця розвага може перейти у звичку, від якої потім буде важко відвикнути, і стати справжньою причиною куріння?

Відповідь: Курці-початківці не враховують, що ряд речовин: нікотин, алкоголь, валідол, нітрогліцерин - здатні всмоктуватися у всіх відділах травного тракту, починаючи з ротової порожнини.

3.Чому діти, у яких з тих чи інших причин утруднене дихання через ніс, частіше зазнають застудних захворювань? Повітря, що надходить при диханні в легені, піддається "стерилізації". Що забезпечує захист організму від надходження до нього разом із повітрям хвороботворних мікроорганізмів, що вдихається?

Відповідь: Носова порожнина вистелена миготливим епітелієм і густо пронизана кровоносними судинами. Повітря, що надходить у носову порожнину: 1) зігрівається, 2) зволожується, 3) знезаражується, 4) зігрівається. При закладеності носа діти дихають через рот, тому холодне і забруднене повітря надходить у легені.)

4. Людина і будь-яке ссавець нормально дихають, коли їжа пережовується в роті. Чи дихають вони під час ковтання їжі? Чому це відбувається?

Відповідь: У людини та ссавців травний тракт та дихальні шляхи поділяються при ковтанні їжі надгортанником, тому вони дихають під час ковтання їжі.

Надання першої медичної допомоги(Витягують завдання, на обговорення 1 хв)

1.Перша допомога потопаючому

2.Допомога при задушенні, завалюванні землею

3.Клінічна та біологічна смерть

4.Штучне дихання та непрямий масаж серця

А зараз, я прочитаю вам невеликий уривок із книги. Ви постарайтеся відповісти на запитання, про яку подію в ній йдеться:

«Висадившись на берег, ми вирушили вглиб острова. Нас зустріло безліч майже голих людей, дуже струнких і сильних, які йшли зі своїх сіл з палаючими головешками в руках і травою, дим якої вони пили. Інші несли одну велику обгортку і при кожній зупинці запалювали її. Потім кожен робив із неї три – чотири затяжки, випускаючи дим через ніздрі» (зустріч Колумба та його команди з тубільцями).

Перелічіть захворювання, які можуть виникнути у курця

Захворювання

курців

З усього сказаного який випливає висновок?

Висновок: ( тютюнопаління дуже негативно впливає на організм. Ми ще раз переконалися в тому, що немає жодного органу в організмі, який не пошкоджувався б нікотином.

Які ви молодці! Із честю витримали випробування. Проставте собі бали за роботу на цьому етапі. А зараз заповніть пам'ятки, якими обміняєтеся наприкінці уроку (додаток 3)

    Підбиття підсумків уроку

За оціночними листами кожна група підраховує кількість балів, набраних кожним учасником та групою загалом. Визначаємо найрезультативнішу групу та учня групи. Вітаємо!

(звучить музика)

"Поки дихаю, сподіваюся (Dum spiro, spero)"

Напевно, тепер сповнились новим змістом ці слова римського поета Овідія. Дихання – це життя, поки людина живе, вона розвивається, отримує нові знання, стає особистістю, з надією дивиться у майбутнє.

Виставлення оцінок за роботу у групах.

Література

Довідник школяра. Біологія М., "Освіта", 1996.

Батуєв А.С. Біологія Людина. 9 клас. Підручник М., "Дрофа", 1998.

Батуєв А.С. та ін. Біологія: Словник-довідник до підручника "Біологія. Людина. 9 клас" під ред. Батуєва А. С. /М., Дрофа, 2002.

Маш Р.Д. Біологія Людина та її здоров'я. Збірник дослідів та завдань. 8-9 клас. М., "Мнемозіна", 1997.

В. С. Шкільний практикум. Біологія Людина. 9 клас. М., Дрофа, 2001.

Додаток 2

Прізвище Ім'я учня

Лабораторна робота

Будова та функції органів дихання.

Перша допомога

Пам'ятка керівнику групи

Перед початком семінару перевір наявність у членів групи шкільного обладнання.

Виконання лабораторної роботи:

Прочитай хід виконання роботи;

Виконай роботу. Кожен член групи виконує роботу самостійно;

Зроби висновки щодо роботи;

Оголоси отримані результати.

Прочитай текст вашого питання. Відзнач у листі обліку активних учнів.

Рішення задачі. Обговоріть розв'язання задачі. Оголосіть перебіг рішення.

Підбіть підсумки роботи на уроці-семінарі. Вистав оцінки в лист обліку.

Примітка:

"+" - повна правильна відповідь

"+" - правильна, але не зовсім точна відповідь

"?" - неповна відповідь

"^" - доповнення

Додаток 3

Дихальна система має велике фізіологічне значення. З її допомогою в організм надходить кисень, необхідний процесів окислення, і виділяється вуглекислий газ, що є кінцевим продуктом обмінних процесів організму. При окисленні продуктів звільняється необхідна організму енергія. Умовно в диханні виділяють три основні процеси:

а) Обмін газів між довкіллям та легкими (зовнішнє дихання).

б) Обмін газів у легких між повітрям та кров'ю.

в) Обмін газів між кров'ю та тканинною рідиною (внутрішнє дихання).

У системі виділяють дихальні шляхи, за якими повітря циркулює в легені та дихальну систему (легкі), де відбувається газообмін.

Носова порожнина. ( cavitas nasi ).

Розділена кістково-хрящовою перегородкою на дві частини. У порожнині знаходяться звивисті носові ходи, у слизовій оболонці яких багато кровоносних судин. Функції:

1. Зігрівання повітря, що вдихається.

2. Залізи слизової об'єднують мікроорганізми і пил, зволожують повітря. Вії женуть пил назад із порожнини

3. Нюхова функція.

Носова порожнинавідкривається в носоглоткувнутрішніми ніздрями ( хоанами).З ковтки повітря проходить у горло.

Гортань. ( larynx ).

Розташована лише на рівні 4 –6 шийних хребців. Зовні помітна за характерним виступом (адамове яблуко – кадик – щитовидний хрящ). Вгорі ковтка,внизу трахея. Утворена кількома рухомо з'єднаними хрящами у вигляді кілець (9 хрящів). Вхід до горлозакриває надгортаний хрящ. Він перешкоджає попаданню їжі при ковтанні. За формою порожнина горла нагадує пісочний годинник.

У середньому відділі між хрящами натягнуті голосові зв'язки (plicae vocales). Вони обмежують голосову щілину. У щілину проходить повітря, що видихається. легень.Форма щілини змінюється в залежності від ступеня натягу голосових зв'язокта положення хрящів.

У спокійному стані (коли мовчимо) щілина має трикутну форму та досить велика. Під час розмови зв'язки натягуються, зближуючись між собою. Повітря, що видихається, з силою прориваючись через їх зімкнені краї, викликає вібрацію зв'язок, в результаті виникає звук. Чим коротше зв'язки, тим вищий їхній звук.

Частота коливань залежить від сили натягу та може бути від 80 до 10000 Гц (мінімум 20,6 Гц).

Остаточне формування звуку відбувається у порожнинах ковтки, носоглотки, ротаі носаі залежить від становища губ, нижньої щелепи(зуб) та мовим'якого піднебіння. Є значні вікові та статеві особливості. У жінок гортань розташована вище та 1/3 менше.

Трахея. trachea ).

Починається від гортані,розташована від 7 шийного до верхнього краю 5 грудного хребця, де роздвоюється ( у легені). Іде перед стравоходом,спереду та з боків обмежена хрящовими півкільцями (в результаті просвіт завжди відкритий), півкільця з'єднуються зв'язками та м'язами. Задня стінка м'яка і прилягає до стравоходу. Півкільця називають ще - С-подібні хрящі. Трахею зсередини вистилає миготливий епітелій із залізистими клітинами. Довжина до 12 див.

Трахеярозгалужується на 2 головні бронха,утворених хрящовими кільцями. Бронхівходять у ліве та праве легеня.

Легке. pulmo ).

Права та ліва легеня розташовані в порожнині грудної клітки. Ця порожнина відокремлена від черевної порожнини особливим м'язом. діафрагмою. Форма легень – сплощений конус із закругленою верхівкою, що виступає над I ребром. Діляться анатомічно на частки, у правому – 3, у лівому – 2 частки (місце під серцесерцева вирізка). Зовні легеня покрита сполучно-тканинною оболонкою – плеврою. Плевр – дві: зовнішня – пристінкова, вона зрощена зі стінкою грудної клітки, і легенева (вісцеральна) плевра, що покриває легені. Між ними – плевральна порожнина, у ній серозна рідина (для мастила) та негативний тиск (9 – 30 мм рт ст). Між правим та лівим плевральними мішками розташовується комплекс органів - середостіння.Вони розташовані – тимус, серце, трахея та судини.

Головні бронхи, увійшовши в легені, діляться на дрібніші бронхи(відповідно часткам на 2 та 3 бронхи). Кожен бронх багаторазово поділяється на ще дрібніші трубки. – бронхіоли. Утворюється своєрідна структура - бронхіальне деревохрящ поступово зникає, діаметр зменшується (менше 1 мм ). Бронхіолизакінчуються численними альвеолярними ходами, а вони гронами тонкостінних легеневих бульбашок. альвеол. Їх у 600 – 700 млн., загальна площа = до 150 м 2 . Товщина стін близько 0,0001 мм. Зовнішня стінка альвеолгусто обплетена кровоносними капілярами. Усередині стінки виділяють особливу речовину – сурфактант(перешкоджає злипанню та знешкоджує мікробів).

Фізіологія дихання.

У стінках альвеолйде газообмін між повітрям та венозною кров'ю. Газообмін відбувається за рахунок дифузії та різниці в парціальному тиску газів.

Тиск кисню повітря = 105 мм рт ст, а кисню крові = 40 мм рт ст.

Тиск діоксиду вуглецю повітря = 40 мм рт ст, у крові = 47 мм рт ст.

В результаті в стінках альвеол кров з венозної перетворюється на артеріальну.

Дихальні рухи.

Введення та виведення повітря здійснюється за рахунок розтягування або скорочення легень.Оскільки вони не мають власної мускулатури, тому свій обсяг змінюють пасивно, за зміною обсягу грудної клітки. Це відбувається внаслідок ритмічного скорочення дихальних м'язів. міжребернихі діафрагми.

1. Вдих. Скорочуються міжреберні м'язиребрапіднімаються вгору, грудина віддаляється від хребта. Скорочується діафрагма– купол стає плоским, опускається донизу. Грудна клітка збільшує свій обсяг - легкірозтягуються за нею.

2. Видих.Міжреберні м'язи та діафрагма розслабляються та повертаються в колишнє положення. Внаслідок цього обсяг грудної клітки зменшується, і повітря з легень виштовхується. При глибокому вдиху та видиху також беруть участь м'язи грудей та черевної стінки.

Об'єм легень.

Життєва ємність легень- це той об'єм повітря, який людина може видихнути після глибокого вдиху = 3500 мл. Він складається з наступних величин:

а) Дихальний об'єм. Кількість повітря при спокійному диханні = 500 мл.

б) Додатковий обсяг. Після спокійного вдиху людина може додатково вдихнути ще 1500мл.

в ) Резервний обсяг. Після нормального видиху ще видихнути 1500 мл.

Сума трьох величині складає життєву ємність легень.

г) Залишковий обсяг. Після першого вдиху при народженні та до смерті за будь-яких умов легені повністю не звільняються від повітря. Цей обсяг = 1000 - 1500 мл.

д) Мертвий (шкідливий) простір. Повітря в повітроносних коліях у газообміні не бере участі. Об'єм = 500 мл - 360 мл = 140 мл.

Вдихається повітря. Повітря, що видихається

Кисень = 20% Кисень = 16%

Діоксид вуглецю = 0,03% Діоксид = 4%

Азот = 79% Азот = 79% + пари води та близько 200 отрут.

Регуляція дихання.

1. Нервова. У довгастому мозку знаходяться дві групи нейронів ( дихальний центр), їх діяльність викликає ритмічну зміну вдиху та видиху. Центр складається із двох частин - Центр вдихуі центр видиху. Коли збуджується центр вдиху, він передає збудження по нервах на скорочення дихальних м'язів – відбувається вдих. При цьому він гальмує центр видиху. Потім у центрах відбувається зміна нервових процесів на протилежні. Хоча робота дихального центру автоматична, він контролюється КБП, отже, може довільно загальмувати чи прискорити дихання. Тут розташований і синхронно працює з дихальним центром – центр управління промови. Крім цього центр здійснює і деякі рефлекси – «захоплення духу» та захисні – чхання та кашель.

2. Гуморальне регулювання.

Нейрони дихального центру є чутливими до концентрації діоксиду вуглецю. Якщо в крові, що омиває дихальний центр, надлишок діоксиду, підвищується збудливість нейронів і дихання стає частим і глибоким. Обернена дія при нестачі вуглекислого газу.

Частота дихальних рухів у спокої = 14 – 20 за хвилину ( хвилинний обсяг дихання – МОД).

Вікові особливості органів дихання.

У пренатальному періоді власні органи дихання плода не працюють, кисень йде через плаценту.З першим вдихом легкірозправляються і починають ритмічно працювати з частотою 40 - 60 разів на хв.

У процесі онтогенезу значно збільшується маса та обсяг легень.Слизові оболонки у дітей ніжніші, сухіші і багатші на судини, легені менш еластичні (звідси небезпека патологій). Змінюється частота і глибина дихання, ЖЄЛ досягає до 16 - 17 років функціонального рівня дорослих, відсоток використовуваного кисню у дітей менше. Довільна регуляція дихання вдосконалюється паралельно розвитку мови і наближається до рівня дорослого лише 11 – 12 років.



Останні матеріали розділу:

Перше ополчення у смутні часи презентація
Перше ополчення у смутні часи презентація

Слайд 1Смутний час Слайд 2На початку XVII століття Російська держава була охоплена пожежею громадянської війни та глибокою кризою. Сучасники...

Слова паразити у дитячій мові
Слова паразити у дитячій мові

Однією з найважливіших проблем сучасного суспільства є проблема мови. Ні для кого не секрет, що останнім часом наша мова зазнала...

Презентація для уроків літературного читання у початковій школі про Е
Презентація для уроків літературного читання у початковій школі про Е

Слайд 2 04.11.2009р. Н.С. Папулова 2 Олена Олександрівна Благініна. (1903-1989) – російський поет, перекладач. Слайд 3 Дочка багажного касира на...