Носів сходи герої. Які прислів'я підходять до оповідання «Сходинки»? Б) гра «Доброго ранку»

Тема:«Микола Миколайович Носов «Сходинки».

Цілі і завдання:

    ознайомити із творчістю М.М. Носова;

    познайомити із твором Н.М. Носова «Сходинки»;

    розвивати вміння оцінювати вчинки героїв;

    вправляти у вибірковому читанні;

    розвивати навичку правильного читання;

    розвивати усне монологічне мовлення;

    виховувати інтерес до дитячої літератури;

    використовувати технології здоров'язберігаючої діяльності.

Обладнання:портрет Н. Н. Носова, виставка його книг; ілюстрації, предметні картинки; плакат "сонячки".

Форми організації навчальної діяльності: фронтальні, індивідуально відокремлені, парні.

Засоби навчання: підручник Буквар частина 2 А. Є. Журова, А. О. Євдокимова, портрет Н. Н. Носова, виставка його книг, картки – слова для виразного читання, картки з деформованим планом, сонечки.

Дидактична мета: удосконалення навичок різних видів читання (фронтального, вибіркового читання, читання з ролей, виразного читання).

3адачі уроку:

Предметні:

Ознайомити із творчістю Н. Н. Носова;

Ознайомити з твором Носова «Сходинки».

Метапредметні:

1) Особистісні:

На прикладі головного героя показати важливість доведення розпочатої справи до кінця, досягати успіху шляхом наполегливої ​​праці.

2) Регулятивні:

Розвивати вміння оцінювати вчинки героїв;

Вчити аналізувати та оцінювати своє читання;

Аналізувати емоційний стан, отриманий від успішної діяльності;

Оцінювати вплив настрою людини з його роботу.

3) Пізнавальні:

Розвивати інтерес до дитячої літератури;

Розвивати мовлення учнів через словник емоцій та почуттів, словник якостей літературного героя та моральної оцінки його вчинку;

Вчити аналізувати та виправляти деформований план.

4) Комунікативні:

Створити умови для розвитку вміння працювати у парі;

Виховувати шанобливе ставлення до співрозмовника;

Навчити наводити докази істинності своєї думки.

Хід уроку:

I. Організаційний момент.

Справді, таке сонце приносить радість, гарний настрій. А коли людина з гарним настроєм розпочинає роботу, то й робота у неї йде добре. Мені подобається ваше настроювання на роботу, і я залишу це веселе сонце світити на нашому уроці.

II. Підготовчі вправи.

1) Дихальна гімнастика.

А зараз, хлопці, ми з вами зробимо гімнастику, яка допоможе нам підготуватись до роботи.

Вдих носом, видих ротом.

Вдих носом, видих носом.

Повільний глибокий вдих – короткий різкий видих.

На одному вдиху промовте кілька звуків [ф], роблячи короткі проміжки між звуками: ф! – ф! – ф!...

2) Гра «Склади слово».

На нашій дошці ви побачили окремі склади. Складіть із них слова. (на дошці вивішую слова)

СТУ – ПІНЬ – КІ

    Як ви вважаєте, навіщо ми склали це слово?

    Правильно, так називається твір, який ми читатимемо на уроці.

Потрет Носова. (Вивісити на дошку)

III. Оголошення теми уроку.

Так називається розповідь Миколи Миколайовича Носова «Сходинки», з якою ми сьогодні з вами познайомимося.

На дошці: портрет Н.М. Носова, виставка його книжок.

Можливо, вам знайомі книжки на цій виставці. Їх автор Н. Н. Носов. Про що він пише?

[Про дітей, їх вчинки. ]

    Яка мета нашого уроку?

    Ознайомитись із твором Н.М. Носова.

Микола Миколайович Носовнародився 1908 р. у місті Києві в сім'ї актора. У шкільні роки мріяв стати музикантом, потім закинув скрипку. Захоплювався багатьом, але закінчив інститут кінематографії.

Майже 20 років Микола Миколайович був пов'язаний із кіно. Він працював режисером. Поставив чимало мультиплікаційних, наукових та навчальних фільмів.

Як він став письменником? А трапилося це несподівано: підростав син, постійно вимагав нових і нових казок. І ось Носов став складати йому кумедні розповіді. У 1938 році було надруковано перше оповідання «Вигадники». Потім з'явилися інші оповідання.

Перевіримо, чи ви уважно слухали.

    Ким мріяв стати Носов у шкільні роки?

    Ким він працював? (режисером)

    Для кого він спершу писав свої оповідання? (Для сина)

Ми прочитаємо розповідь «Сходинки».

IV. Робота на тему уроку.

1) 1) Читання оповідання «Сходинки» вчителем. Діти слухають читання вчителя, стежать, сприймають текст твору. (буксир)

2) Розмова щодо змісту тексту.

Сподобалося оповідання?

Про кого це розповідь?

- Назвіть головних героїв оповідання?

3Фізмінутка для очей.

4) Робота з текстом. Вибіркове читання (пошук речень у тексті)

Що сталося на сходах?

А скільки він забув?

Хто знайшов вихід із скрутної ситуації?

Як ви думаєте, чи потрібно доводити розпочату справу до кінця, чи краще покинути, якщо не виходить?

З ким із двох героїв оповідання ви хотіли б дружити? Чому?

6. Відновлення деформованої послідовності плану розповіді у роботі парах.

1) - Хлопці, вам добре запам'яталася розповідь? Давайте перевіримо?

Відновіть правильну послідовність подій. Поставте цифри у потрібному порядку.

Ну чого ти зупинився? 2

Ну, краще знову почнемо спочатку. 3

Може, двадцять п'ять? 4

Добре, що сходи скінчилися… 7

7) Моделювання обкладинки. (РОБОТА В ПАРАХ)

Що ви слухали? (оповідання)

Покажіть на моделі обкладинки. (Діти на листочках малюють прямокутник).

Про кого це оповідання? (Про дітей). Покажіть на моделі. (Діти розфарбовують прямокутник жовтим кольором).

Микола Миколайович Носов написав багато цікавих оповідань для дітей про дітей.

Як називається оповідання? Покажіть заголовок на обкладинці.

Тепер давайте правильно назвемо твір, який ви слухали.

(Н.Носов. Розповідь про дітей. «Сходинки».)

Сходинки.

Вивішується модель обкладинки, діти звіряють зі своїми листочками.

ФІЗМИНУТКА

9) Читання оповідання з ролей.

    Хто герой оповідання? Назвіть.

Як звали сестричку Петі?

На якій сходинці застряг Петрик?

Хто був старший Петя чи Валя?

Скільки всього було сходів?

Що вам сподобалося у характері Петі?

Чи можна навчитися новій справі без наполегливості?

2. Вибір назви оповідання?

Виберіть мостину, яку можна зробити назвою оповідання Н. Носова «Сходинки»:

    Терпіння і працю все перетруть.

    Очі лякають, а руки роблять.

Вмів почати, вмій і закінчити.

V.Підсумок уроку.

1. Рефлексія

    Яку мету ми ставили на початку уроку?(Познайомитися з розповіддю)

    Чи ми досягли цієї мети?

Весь урок нам світило сонечко. Чи допомогло воно вам на уроці, ми перевіримо. У вас два сонечка: одне – веселе, інше – сумне.

Підніміть те сонечко, що відповідає вашому настрою та виконаній роботі на уроці.

У нас було одне сонечко, а тепер багато веселих сонечок ще додалося і від цього в нашому класі стало ще світлішим і радіснішим.

Якось Петя повертався з дитячого садка. Цього дня він навчився рахувати до десяти. Дійшов він до свого будинку, а його молодша сестра Валя вже чекає біля воріт.

Стали вони підніматися сходами, а Петрик голосно сходинки вважає:

- Ну, чого ж ти зупинився? - Запитує Валя.

– Ну згадуй, – каже Валя. Стояли вони на сходах, стояли. Петя каже:

– Ні, я так не можу згадати. Ну, краще почнемо спочатку.

Зійшли вони зі сходів униз. Почали знову вгору підніматися.

– Одна, – каже Петя, – дві, три, чотири, п'ять…

І знову зупинився.

– Знову забув? - Запитує Валя.

– Забув! Як це! Щойно пам'ятав і раптом забув! Ну ка ще спробуємо.

Знову спустилися зі сходів, і Петя почав спочатку:

– Одна, дві, три, чотири, п'ять…

- Може, двадцять п'ять? - Запитує Валя.

- Та ні! Тільки думати заважаєш! Ось бачиш, через тебе забув! Прийде знову спочатку.

- Не хочу я спочатку! – каже Валя. - Що це таке? То вгору, то вниз, то вгору, то вниз! У мене вже ноги болять.

– Не хочеш – не треба, – відповів Петя. – А я не піду далі, доки не згадаю.

Валя пішла додому і каже мамі:

- Мамо, там Петя на сходах сходинки вважає: одна, дві, три, чотири, п'ять, а далі не пам'ятає.

Валя побігла назад до сходів, а Петя всі сходи вважає:

– Одна, дві, три, чотири, п'ять…

- Шість! – шепоче Валя. - Шість! Шість!

Добре, що сходи скінчилися, а то б він так і не дійшов додому, бо навчився лише до десяти рахувати.

ГОЛОВНІ ГЕРОЇ

Головний герой оповідання Миколи Миколайовича Носова "Сходинки" - це хлопчик Петя, який ходить у дитячий садок і тільки-но навчився рахувати від одного до десяти і вирішив порахувати сходи, що ведуть до його квартири.

Другі герої - сестра Валя, що спостерігала за Петею і мама, що виручила хлопчика порадою.

ГОЛОВНА ДУМКА РОЗКАЗУ "СТУПЕНЬКИ"

Головне значення оповідання " Сходинки " у цьому, що слід поспішати застосовувати практично не остаточно засвоєні знання. Квапливість може призвести до тупикової ситуації, як це сталося з Петею, який щоразу піднімався на п'ять сходинок і знову спускався до початку сходів, не зумівши згадати число "шість". Лише твердо засвоєні знання можуть сприяти успішному виконанню будь-якої справи. З розповіді слідує висновок, що опановувати знання слід дуже старанно і запам'ятовувати їх міцно, щоб згодом не виникали такі прикрі затримки, як у хлопчика Петі.

КОРОТКИЙ ЗМІСТ (дуже коротко) РОЗКАЗУ "СТУПЕНЬКИ"

В оповіданні змальований невеликий епізод: Петрик, який навчився рахувати до десяти, раптом запнувся на п'ятій сходинці і ніяк не хотів підніматися вище, поки не згадає, як вважається наступна сходинка. Але в нього не виходило доти, доки мама не нагадала йому.

АНАЛІЗ РОЗКАЗУ "СТУПЕНЬКИ" Н.НОСОВА

Хлопчик Петя, який ходить у дитячий садок. Він тільки-но навчився рахувати від одного до десяти. Петя настільки радий набутим знанням, що негайно хоче застосувати їх на практиці. Він старанно починає рахувати сходинки у своєму будинку, коли разом із сестрою Валею повертається з садка. Але ось невдача - відрахувавши п'ять сходинок, Петя ніяк не може згадати, скільки слід за числом п'ять.

Щоб згадати число, хлопчик вирішує почати все спочатку і спускається до першої сходинки. Але, піднявшись на п'ять сходинок, він знову зупиняється, тому що наступне число не згадується. Завзятий Петя знову спускається вниз і починає все спочатку.

Валя - молодша сестра Петі, не розгубилася, коли Петя потрапив у глухий кут з підрахунком сходів, а швидко збігала по допомогу до мами. Тим самим Валя фактично "врятувала" Петю від нескінченного ходіння сходами. Будучи зовсім маленькою, Валя вже кмітить, наскільки важливо допомагати людям у важких ситуаціях.

Мама називає Валі наступне число і та повертається до Петі, який вкотре завмер на п'ятій сходинці. Пошепки Валя підказує Петі число і він, зрадований, називає забуте число вголос, після чого підйом сходами успішно завершується і хлопці приходять додому.

Якщо в тебе щось не виходить, ніколи не варто соромитись попросити допомоги. Водночас, будь-яке завдання вирішується легше і набагато швидше.

ПОСЛОВИЦИ ДО РОЗПОВІДІ "СТУПЕНЬКИ"Н.НОСОВА

"Поспішиш людей насмішиш";
"Гордись не знанням верхівок, а знанням коріння";
"Будь-яка допомога хороша вчасно".

Урок літературного читання у 1 класі

(УМК «Початкова школа 21 століття»)

Н. НОСІВ «СТУПЕНЬКИ»

Цілі:

    ознайомити із змістом твору Н. Н. Носова «Сходинки»;

    створити умови у розвиток уміння давати оцінку вчинкам героїв, навичок правильного читання;

    вправляти у вибірковому читанні;

    сприяти вихованню інтересу до дитячої літератури

Заплановані результати освіти:

Предметні:вміють відповідати на запитання щодо змісту тексту; переказувати невеликі за обсягом тексти; оцінювати літературного героя твори з його вчинків; називати авторів та заголовки творів, прочитаних у класі; виражати емоції та настрій у процесі читання.

Метапредметні:

Пізнавальні: загальнонавчальні– оволодіння прийомами розуміння прочитаного та прослуханого твору; усвідомлене та довільне побудова мовного висловлювання в усній формі; логічні– виділення суттєвої інформації з тексту; побудова міркувань.

Регулятивні: аналізувати власну роботу: співвідносити план та скоєні операції, виділяти етапи та оцінювати міру освоєння кожного, знаходити помилки, встановлювати їх причини.

Комунікативні: вмітиописувати об'єкт: передавати зовнішні характеристики, використовуючи виразні засоби мови; приймати текст з урахуванням поставленої навчальної завдання, знаходити у тексті інформацію, необхідну її вирішення.

Особистісні:виявляють у конкретних ситуаціях доброзичливість, довіру, уважність, допомогу та ін; застосовують правила ділового співробітництва: порівнюють різні погляди; зважають на думку іншої людини.

Обладнання:портрет Н. Н. Носова, виставка його книг; презентації.

Хід уроку.

I. Організаційний момент.

Мені дуже хочеться побажати доброго ранку всім усім, кожному з вас. Доброго ранку хлопці! І давайте пограємось у гру «Доброго ранку».

Гра «Доброго ранку».

Я скажу слова: «Доброго ранку…» і назву когось із нашого класу. Ті, кого я назву, помахає мені рукою, отже, ви почули і відповідаєте на вітання. Спробуємо?

Доброго ранку всім дівчаткам!

Доброго ранку всім хлопчикам!

Доброго ранку всім, хто любить цукерки!

Доброго ранку всім, хто приїхав до школи автобусом!

Доброго ранку всім, хто хоче знати тему нашого уроку!

II. Визначення теми та мети уроку.

Подивіться на виставку книжок. Книги якогось письменника перед вами? (Н.НОСОВА)

Як ви вважаєте, про що він пише? (Про дітей, їх вчинки)

Назвіть жанр цих творів. (оповідання)

Перед вами зашифроване словом, розгадайте його. Яке слово вийшло?

(Пенькісту)

Як ви вважаєте, з якою розповіддю Н.Носова ми сьогодні познайомимося? («Сходинки»)

Так називається розповідь Миколи Миколайовича Носова «Сходинки», з якою ми сьогодні з вами познайомимося.

А що ви знаєте про того письменника?

Микола Миколайович Носов народився 1908 р. у місті Києві у сім'ї актора.

У шкільні роки мріяв стати музикантом, потім закинув скрипку.

Захоплювався багатьом, але закінчив інститут кінематографії.
Майже 20 років Микола Миколайович був пов'язаний із кіно. Він працював режисером. Поставив чимало мультиплікаційних, наукових та навчальних фільмів.

У роки Великої Вітчизняної війни Микола Носов поставив кілька навчальних фільмів для Радянської Армії. Був нагороджений орденом Червоної зірки (1943)

Як він став письменником? А трапилося це несподівано: підростав син, постійно вимагав нових і нових казок. І ось Носов став складати йому кумедні розповіді.

У 1938 році було надруковано перше оповідання «Вигадники». Потім з'явилися інші оповідання.
Незабаром оповідання Носова почали друкуватися в одному з найвідоміших на той час журналів для дітей – «Мурзилці».
III . Відкриття нового знання.
1. Первинне читання оповідання М. Носова «Сходинки» вчителем
.

Сподобалося вам оповідання? Який він веселий чи сумний?
- Про кого це оповідання?
2. Повторне самостійне читання тексту.
- А тепер давайте прочитаємо розповідь по ланцюжку та відповімо на запитання.

3. Розмова з питань.

Чим похвалився Петя? Яке слово близьке за значенням, ви можете назвати чи замінити? (хвалитися)
- До якого числа Петя навчився добре рахувати?

Що сталося на сходах?

На якій сходинці застряг Петрик?

А скільки він забув? (6)
- Хто знайшов вихід із скрутної ситуації?

Хто був старший Петя чи Валя?
- Як ви думаєте, чи потрібно доводити розпочату справу до кінця, чи краще покинути, якщо не виходить?

З ким із двох героїв оповідання ви хотіли б дружити? Чому?
- Скільки всього було сходів?

IV. Читання оповідання з ролей.

V . Робота з деформованим текстом.
- Відновіть правильну послідовність подій у тексті.

Ну чого ти зупинився? (2)
А я вже рахувати вмію! (1)
Ну, краще знову почнемо спочатку. (3)
Може, двадцять п'ять? (4)
Добре, що сходи скінчилися… (6)
А далі шість, – сказала мама. (5)

VI. Рефлексія діяльності.

1. Бліцопитування.

Як звали сестричку Петі?

На якій сходинці застряг Петрик?

Хто був старший: Петя чи Валя?

Скільки всього було сходів?

Що вам сподобалося у характері Петі?

Чи можна навчитися новій справі без наполегливості?

2. Вибір назви оповідання.

Виберіть прислів'я, яке можна зробити назвою оповідання Н. Носова «Сходинки»:

«Терпіння і працю все перетруть»;

«Очі бояться, а руки роблять»;

«Умів почати, умій і закінчити».

Незнайомець, радимо тобі читати казку "Вигадники 06. Сходинки" Носов Н. Н. самому і своїм діткам, це чудовий твір створений нашими предками. Мило і втішно поринути у світ, у якому завжди перемагає любов, шляхетність, моральність і безкорисливість, якими назидається читач. У творах найчастіше використовуються зменшувально-пестливі описи природи, роблячи цим картину, що представляється, ще більш насиченою. Чарівність, захоплення та невимовну внутрішню радість виробляють картини, що малюються нашою уявою при прочитанні подібних творів. Увінчане успіхом бажання передати глибоку моральну оцінку дій основного персонажа, що спонукає переосмислити себе. Найчастіше викликають розчулення діалоги героїв, вони сповнені незлобства, доброти, прямоти і з їхньою допомогою вимальовується інша картина реальності. Усі герої "відточувалися" досвідом народу, який століттями створював, посилював та перетворював їх, приділяючи велике та глибоке значення дитячому вихованню. Казка "Вигадники 06. Сходинки" Носов Н. Н. читати безкоштовно онлайн стоїть усім, тут і глибока мудрість, і філософія, і простота сюжету з гарним закінченням.

Якось Петя повертався з дитячого садка. Цього дня він навчився рахувати до десяти. Дійшов він до свого будинку, а його молодша сестра Валя вже чекає біля воріт.
— А я вже рахувати вмію! - похвалився Петя. — У дитячому садку навчився. Ось дивись, як я зараз усі сходи на сходах порахую.
Стали вони підніматися сходами, а Петрик голосно сходинки вважає:

— Чого ж ти зупинився? - Запитує Валя.
— Стривай, я забув, яка далі сходинка. Я зараз згадаю,
— Ну, згадуй, — каже Валя. Стояли вони на сходах, стояли. Петя каже:
— Ні, я не можу пригадати. Ану, краще почнемо спочатку.
Зійшли вони зі сходів униз. Почали знову вгору підніматися.
— Одна, — каже Петя, — дві, три, чотири, п'ять...
І знову зупинився.
— Знову забув? - Запитує Валя.
- Забув! Як це! Щойно пам'ятав я раптом забув! Ану ще спробуємо.
Знову спустилися зі сходів, і Петя почав спочатку:
— Одна, дві, три, чотири, п'ять...
— Може, двадцять п'ять? - Запитує Валя.
- Та ні! Тільки думати заважаєш! Ось бачиш, через тебе забув! Доведеться знову спочатку.
- Не хочу я спочатку! — каже Валя. - Що це таке? То вгору, то вниз, то вгору, то вниз! У мене вже ноги болять.
- Не хочеш - не треба, - відповів Петя. — А я не піду далі, доки не згадаю.
Валя пішла додому і каже мамі:
— Мамо, там Петя на сходах сходинки рахує: одна, дві, три, чотири, п'ять, а далі не пам'ятає.
- А далі шість, - сказала мама.
Валя побігла назад до сходів, а Петя всі сходи вважає:
— Одна, дві, три, чотири, п'ять...
- Шість! - шепоче Валя. - Шість! Шість!
- Шість! - Зрадів Петя і пішов далі. - Сім вісім девять десять.
Добре, що сходи скінчилися, а то б він так і не дійшов додому, бо навчився лише до десяти рахувати.


«
Увага!Перед вами застаріла версія сайту!
Щоб перейти на нову версію - натисніть на будь-яке посилання зліва.

Микола Носов

Сходинки

Якось Петя повертався з дитячого садка. Цього дня він навчився рахувати до десяти. Дійшов він до свого будинку, а його молодша сестра Валя вже чекає біля воріт.

Стали вони підніматися сходами, а Петрик голосно сходинки вважає:

Чого ж ти зупинився? - Запитує Валя.

Ну згадуй, – каже Валя. Стояли вони на сходах, стояли. Петя каже:

Ні, я так не можу згадати. Ану, краще почнемо спочатку.

Зійшли вони зі сходів униз. Почали знову вгору підніматися.

Одна, - каже Петя, - дві, три, чотири, п'ять...

І знову зупинився.

Знову забув? - Запитує Валя.

Забув! Як це! Щойно пам'ятав я раптом забув! Ану ще спробуємо.

Знову спустилися зі сходів, і Петя почав спочатку:

Одна, дві, три, чотири, п'ять...

Може, двадцять п'ять? - Запитує Валя.

Та ні! Тільки думати заважаєш! Ось бачиш, через тебе забув! Доведеться знову спочатку.

Не хочу я спершу! – каже Валя. - Що це таке? То вгору, то вниз, то вгору, то вниз! У мене вже ноги болять.

Не хочеш – не треба, – відповів Петя. - А я не піду далі, доки не згадаю.

Валя пішла додому і каже мамі:

Мама, там Петя на сходах сходинки вважає: одна, дві, три, чотири, п'ять, а далі не пам'ятає.

Валя побігла назад до сходів, а Петя всі сходи вважає:

Одна, дві, три, чотири, п'ять...

Шість! - шепоче Валя. - Шість! Шість!

Добре, що сходи скінчилися, а то б він так і не дійшов додому, бо навчився лише до десяти рахувати.



Останні матеріали розділу:

Лєсков зачарований мандрівник короткий зміст
Лєсков зачарований мандрівник короткий зміст

«Зачарований мандрівник» – повість Миколи Семеновича Лєскова, що складається з двадцяти глав і створена ним у 1872-1873 роках. Написана простим...

Сліпий музикант, короленко Володимир Галактіонович
Сліпий музикант, короленко Володимир Галактіонович

Назва твору: Сліпий музикант Рік написання: 1886 Жанр: повістьГоловні герої: Петро - сліпий хлопчик, Максим - дядько Петра, Евеліна -...

Викриття суспільних та людських вад у байках І
Викриття суспільних та людських вад у байках І

Даний матеріал є методичною розробкою на тему "Марні пороки суспільства"(за казкою М.Є. Салтикова-Щедріна "Повість про те, що...