Поняття уроку теоретичного навчання. Застосування знань та умінь у новій ситуації – мін

ПЛАН УРОКУ

Група;професійного навчання за професією «Муляр»

Тема урока: «Система перев'язування швів кам'яної кладки»

Цілі:

Освітня – познайомити студентів із різними видами систем перев'язки швів;

Сприяти формуванню у студентів навичок читання будівельних креслень.

Виховна - Створювати умови для прояву у студентів пізнавальної активності, інтересу до професії, відповідальності;

сприяти розвитку у студентів почуття взаємовиручки при спільній роботі в парах; позитивний досвід спілкування.

Розвиваюча – створювати умови у розвиток творчого мислення;

Сприяти розвитку у студентів здібностей аналізувати виробничі ситуації.

У результаті вивчення теми учень повинен:

Вміти

Вибирати інструменти, пристрої та інвентар для кам'яних робіт;

Підбирати необхідні матеріали для кам'яної кладки;

Знати

Види, призначення та властивості матеріалів для кам'яної кладки;

Загальні правила кладки;

Системи перев'язування швів.

Тип уроку:комбінований

Загальні компетенції, що формуються:

ОК 1. Розуміти сутність та соціальну значущість своєї майбутньої професії, виявляти до неї стійкий інтерес.

ОК 3. Аналізувати робочу ситуацію, здійснювати поточний та підсумковий контроль, оцінку та корекцію своєї діяльності, нести відповідальність за результати своєї роботи.

ОК 6. Працювати у команді, ефективно спілкуватися з колегами, керівництвом, клієнтами.

Формовані професійні компетенції:

Виконувати загальні кам'яні роботи різної складності

Методи навчання:

Словесні (розмова, оповідання);

Наочні (спостереження студентів, схеми);

Практичні (виконання практичної роботи)

Форма навчання:

Фронтальна, робота в парах

Засоби навчання:

Комплект навчально-наочного посібника за фахом муляр – 6 комплектів;

Крістільні інструменти

Схеми однорядної та багаторядної кладки

Тестові завдання

ХІД УРОКУ

1. Організаційний момент

вітання, перевірка готовності до уроку.

2. Цільова установка

Повідомлення теми уроку

3. Актуалізація опорних знань

Перевірка та ув'язування теми нового уроку зі змістом попереднього.

3.1. Фронтальне опитування:

Назвіть грані цегли.

Який ряд кладки називають внутрішньою верстою, зовнішньою верстою, забуткою?

Показати на схемі вертикальні поздовжні та поперечні шви кладки.

Види цегли, які застосовуються для кладки стін.

Що називають розшивкою швів, яка буває форма розшивки?

Назвіть товщину цегляних стін, що застосовується у цивільному будівництві?

Скільки в одному метрі кладки висотою рядів, якщо товщина цегли 65мм?

Що називають обрізом кладки?

Показати у навчальному кабінеті всі наявні архітектурно-конструктивні елементи.

3.2. За запропонованими малюнками назвати всі частини будівлі та її архітектурно-конструктивні елементи.

3.3. Тестування

4. Первинне засвоєння нових знань

4.1. Створення проблемної ситуації та формулювання студентами головного питання.

Як досягається міцність та монолітність кладки?

Назвіть третє правило розрізання цегляної кладки.

Для чого потрібно виконувати всі три правила розрізання кладки?

4.2. Запис на дошці теми уроку

4.3. Пояснення нової теми

План-конспект

Система перев'язки- це певний порядок укладання цегли та каміння правильної форми, покладених у конструкцію. У будівництві найбільш поширені три системи перев'язки: однорядна (ланцюгова), багаторядна та трирядна.

Однорядна (ланцюгова)система перев'язки швів передбачає чергування тичкового ряду із ложковим. При цьому кожен вертикальний шов нижнього ряду перекривається цеглою верхнього ряду. При цій схемі перев'язки вертикальні поперечні шви в суміжних рядах виходять зрушеними щодо один одного на чверть цегли, а поздовжні - на півцегли. Для того, щоб забезпечити зміщення вертикальних поперечних швів на ¼ цегли, доводиться кладку кожного нового ряду починати з тричетверток (3/4 цегли).

Така кладка відрізняється високою міцністю: в ній повністю дотримуються всі три правила розрізання.

Істотним недоліком однорядної системи перев'язки є те, що вона потребує великих витрат праці на укладання верстових рядів, великої кількості цілої цегли, а також більш кваліфікованих мулярів.

(накреслити у конспектах схему однорядної перев'язки)

У багаторядній системі перев'язкитичкові ряди розташовуються через п'ять ложкових рядів. При цьому вертикальні поперечні шви перекриваю вищележачою цеглою в кожному ряду, а поздовжні ряди – лише через п'ять рядів.

Недолік такої кладки – здатність кладки, що несе, зменшується на 6% в порівнянні з однорядною системою перев'язки... Певні ускладнення виникають при кладці в зимовий час (при відтаванні можливе витріщення стін).

Перевага – кладка менш трудомістка, ніж однорядна, оскільки потребує меншого обсягу верстових рядів.

(накреслити у конспектах схему багаторядної перев'язки)

Різновидом багаторядної системи перев'язки є трирядна, яку застосовують в основному для кладки стовпів та простінків. Кладку виконують шляхом чергування тичкового ряду та трьох ложкових рядів. При цьому допускається збіг вертикальних швів та трьох суміжних ложкових рядів.

(накреслити у конспектах схему трирядної перев'язки)

Існує цілий ряд та інших перев'язок (хрестова, готична, голландська та багато інших), але в кожній з них – перший і останній ряди, також на рівні обрізів стіни, стовпів, елементів, що виступають, під опорами частинами балок, плит та інших конструкцій – викладають тичками з цілої цегли.

У малоповерховому будівництві з метою економії цегли застосовують так звані полегшені цегляні стіни,в яких цегла частково замінена ефективними теплоізоляційними матеріалами.

5. Первинна перевірка розуміння

Виконання практичного завдання

Необхідно за схемами викласти цегляну кладку методом однорядної (ланцюгової) перев'язки швів в 1 цеглу; у 1½ цегли та у 2 цегли;

Викласти цегляну кладку за багаторядною ланцюговою системою перев'язки швів в 1 цеглу, в 1½ цегли і в 2 цегли

За підсумками виконання практичного завдання проводиться обговорення з аналізом типових помилок.

6. Підбиття підсумків уроку

Аналіз та оцінка успішності досягнення поставлених цілей; оцінки за урок.

7. Рефлексія

1. Чи був вам корисний урок?

2. Які нові знання ви набули?

3. Які розвинули вміння?

4. Поставте заключну оцінку своєї діяльності на уроці.

5. Вважаю, що мети уроку досягнуто/не досягнуто.

План уроку на тему: «Заповнювачі»

Викладач:Червова Наталія Вікторівна

ОУ:ДПОУ с. Тарасове

Професія«Штукатур»

Дисципліна:Матеріалознавство

Тема урока:«Наповнювачі»

Тип уроку:вивчення нових знань

Мета уроку:узагальнення та систематизація знань на тему: «Заповнювачі».

Завдання:

Освітня:

1. сприяти узагальненню знань на тему «Роль та властивості заповнювачів»;

2. систематизувати та поглибити знання на тему «Класифікація заповнювачів»;

3. застосовувати отримані знання у конкретних ситуаціях.

Розвиваюча:

    сприяти формуванню причинно-наслідкових зв'язків, умінь аналізувати, робити висновки, робити пропозиції;

    забезпечувати розвиток мовлення учнів.

    розвивати образне мислення, фантазію, уяву, творчий підхід до виконуваної роботи.

Виховна:

    Сприяти розвитку відповідальності, товариства;

    Підвищувати інтерес до обраної професії.

    Закріплювати навички колективної діяльності.

Форми організації навчально-пізнавальної діяльності учнів:фронтальна, групова, індивідуальна.

Методи навчання:робота у мікрогрупах, практична робота (вправи), демонстрація слайдів, бесіда.

Міждисциплінарні зв'язки:Спеціальна розробка, виробниче навчання.

Матеріально-технічне обладнання:ТСО (проектор)

Навчально-методичне забезпечення:

    інструкційні карти;

    робочі зошити учнів;

    підручник В.А.Смирнов «Матеріалознавство»;

    картки – завдання;

    зразки матеріалів.

Хід уроку

1. Організаційний момент

Привітання, звіряння спискового складу, активізація учнів до виконання роботи, цілепокладання.

2. Перевірка раніше засвоєного матеріалу

З'ясує ступінь засвоєння раніше вивченого матеріалу (картка – завдання)

Варіанти відповідей

Правильний

1. До «в'яжучих» відносять:

а) пісок, гальку, тирсу

б) гіпс, вапно, рідке скло

в) цемент, глину, пісок

2. Кгідравлічним в'язким відносять:

а цемент, гідравлічне вапно

б) цемент, глину

в) гіпс, глина гіпс, рідке скло

3. Портландцемент-це... в'яжуче

а) повітряне

б) гідравлічне

в) штукатурне штукатурне

4. Розчин – це:

а) суміш в'яжучого, води та піску

б) суміш в'яжучого та води

в) суміш в'яжучого, заповнювача та води раціонально підібрана суміш в'яжучого, води, піску та необхідних добавок

5. Розчинна суміш це:

а) суміш в'яжучого, заповнювача і води

б) суміш в'яжучого, заповнювача іводи до початку схоплювання

в) суміш в'яжучого, заповнювача іводи після затвердіння.

6. Яке в'яжуче при твердінні збільшується в обсязі?

а) цемент

б) вапно

Усне опитування.

    Охарактеризуйте загальні властивості портландцементу?

    Що таке активність та марка цементу?

    Вкажіть різновиди портландцементу?

    Активні мінеральні добавки для портландцементу?

4. Актуалізація опорних знань, необхідні вивчення нової теми

Повідомлення мети, теми та завдань вивчення нового матеріалу; позначити його практичне значення.

5. Пояснення нового матеріалу

а) мотивація запровадження нових понять.

б) пояснення нового матеріалу з використанням ТСО та засобів наочності.

    Загальні відомості про види та призначення заповнювачів;

    Роль та властивості заповнювачів;

    Класифікація наповнювачів;

    Показники якості наповнювачів;

Конспект нового матеріалу.

1. Загальні відомості про види та призначення заповнювачів

Для приготування бетонних, розчинних, мастичних та клейових сумішей на мінеральних в'яжучих застосовують заповнювачі та наповнювачі, спеціальні добавки, які вводяться у суміш у сухому вигляді або при замішуванні водою.

1.1 Заповнювачі – пухка суміш зерен природного чи штучного

походження, що мають певні розміри.

2. Роль та властивості заповнювачів.

2.1 Обсяг заповнювача – 85% загального обсягу бетону;

70% загального обсягу розчину.

2.3 Роль наповнювачів:

Чим більше заповнювача в бетоні або розчині, тим дешевше бетон, розчин;

Знижується усадка розчину, бетону;

Підвищується тріщеноздатність розчину, бетону;

Визначають властивості бетону, розчину (легкі бетони чи розчини, хороші теплопровідні властивості, декоративні властивості).

2.3 Властивості наповнювачів.

Застосування пористих заповнювачів отримуємо легкі бетони і розчини, що володіють хорошими теплоізоляційними властивостями.

Застосування подрібненого мармуру, андезиту, кольорового скла, слюди, одержуємо декоративні розчини та бетони для оздоблювальних робіт.

3. Класифікація наповнювачів.

3.1 Від розміру зерен: розрізняють дрібні (0,16 – 5 мм) та великі (5-70 мм)

3.2 За формою розрізняю: круглі та шорсткі.



розчини


Дрібний заповнювач

Великий заповнювач


Гравій – частинки гладкі округлої форми

Щебінь – частинки неправильної форми, шорсткі



3.3 За походженням заповнювачі поділяють:

1. На природні;

2. штучні;

3. відходи промисловості.

Заповнювачі



Відходи промисловості

(паливні шлаки, грубодисперсні золи ТЕЦ, золошлакові суміші)

Штучні заповнювачі

Природні наповнювачі


Термічна обробка природної сировини та відходів промисловості

(керамзит, термоліт, шлакова пемза)

    Механічна обробка

Гірські породи (граніт, діабаз, вапняк, вулканічний туф, гравій, кварцовий пісок, мармур


Попутно добуваються породи


Відходи збагачення


4. Показники якості наповнювачів.

Насипна щільність

Дрібні (пористі)

Важкі (щільні)


Понад 1200 кг/м3

Менш 1200 кг/м3


Марка 200……800


Марка: 1200


4.2 Зерновий склад – що менше зерно, то менше порожнеч у розчині чи бетоні.

4.3 Мінеральний склад – характеристика гірської породи, оцінка тріщин, ступінь вивітрювання, дані про домішки, радіацію.

4.5 Міцність - характеризується маркою від 8-24, чим слабше гравій, тим більше зерен.

4.6. Морозостійкість – оцінюється маркою від F 15 до F300.

6. Закріплення вивченого матеріалу

1. Вміння учнів співвідносити між собою поняття про види та властивості заповнювачів. 2. Закріпити отримані знання на уроці (учні, складають по два питання з нової теми уроку одне одному і записують їх у аркуші, потім обмінюються листами з питаннями друг з одним, потім оцінюють відповіді друг друга).

7. Підбиття підсумків уроку

Самооцінка та оцінка учнів та групи. Аргументація виставлених оцінок, зауваження щодо уроку.

8. Домашнє завдання

Інформація про домашнє завдання.

У цьому пункті ми розглянемо деякі підходи до поняття уроку.

Урок - це закінчений у смисловому, часовому та організаційному відношенні відрізок навчального процесу. Незважаючи на малу тривалість, урок складний та відповідальний етап навчального процесу - від якості окремих занять зрештою залежить загальна якість підготовки.

Урок розглядається як багатоваріантна форма організації цілеспрямованої взаємодії (діяльності та спілкування) викладачів та учнів певного складу, яка систематично застосовується на певному етапі навчально-виховного (у певні відрізки часу) для колективного та індивідуального вирішення завдань освіти, розвитку та виховання.

Під уроком розуміється заняття, яке проводиться викладачем із групою учнів постійного складу та однакового рівня підготовки.

Урок - це така форма організації педагогічного процесу, при якій педагог протягом точно встановленого часу керує колективною пізнавальною та іншою діяльністю постійної групи учнів з урахуванням особливостей кожного з них, використовуючи види, засоби та методи роботи, що створюють сприятливі умови для того, щоб усі учні опановували основи предмета, що вивчається, безпосередньо в процесі навчання, а також для виховання та розвитку пізнавальних здібностей і духовних сил школярів.

Урок залишається провідною організаційною формою навчання. Понад 300 років тому Я. А. Коменський у книзі «Велика дидактика» описав класно-урочну систему навчання. Протягом кількох століть урок видозмінювався (лекція, лабораторна робота, семінар тощо), але залишався зручною формою організації навчального процесу. В уроці взаємодіють усі компоненти структури навчального процесу (рис. 1).

Взаємозв'язок цих структурних компонентів відбувається завдяки діяльності викладача та учнів.

В уроці відображаються всі переваги класно-урочної системи. У формі уроку можлива ефективна організація як навчально-пізнавальної, а й інших видів діяльності учнів.

Переваги уроку як форми організації педагогічного процесу полягають у тому, що він має сприятливі можливості для поєднання фронтальної, групової та індивідуальної роботи; дозволяє викладачеві систематично та послідовно викладати матеріал, керувати розвитком пізнавальних здібностей та формувати науковий світогляд учнів; стимулює інші види діяльності учнів, у тому числі позакласну та домашню; на уроці учні опановують як системою знань, умінь і навиків, а й самими методами пізнавальної діяльності; урок дозволяє ефективно вирішувати виховні завдання через зміст та методи педагогічної діяльності.

Проведення якісного уроку є непростою справою навіть досвідченого викладача. Багато залежить від розуміння та виконання педагогом вимог до уроку, які визначаються соціальним замовленням, особистими потребами учнів, цілями та завданнями навчання, закономірностями та принципами навчального процесу.

Серед загальних вимог, яким має відповідати якісний сучасний урок, вирізняються такі:

1. Використання нових досягнень науки, передової педагогічної практики, побудова уроку з урахуванням закономірностей навчально-виховного процесу.

2. Реалізація на уроці оптимальному співвідношенні всіх дидактичних принципів і правил.

3. Забезпечення належних умов для продуктивної пізнавальної діяльності учнів з урахуванням їх інтересів, нахилів та потреб.

4. Встановлення усвідомлюваних учнями міжпредметних зв'язків.

5. Зв'язок із раніше вивченими знаннями та вміннями, опора на досягнутий рівень розвитку учнів.

6. Мотивація та активізація розвитку всіх сфер особистості.

7. Логічність та емоційність всіх етапів навчально-виховної діяльності.

8. Ефективне використання педагогічних засобів.

9. Зв'язок із життям, виробничою діяльністю, особистим досвідом учнів.

10. Формування практично необхідних знань, умінь, навичок, раціональних прийомів мислення та діяльності.

11. Формування вміння вчитися, потреби постійно поповнювати обсяг знань.

12. Ретельна діагностика, прогнозування, проектування та планування кожного уроку.

Кожен урок прямує на досягнення триєдиної мети: навчити, виховати, розвинути. З огляду на це загальні вимоги до уроку конкретизуються в дидактичних, виховних та розвиваючих вимогах.

До дидактичних вимог належать:

1. Точне визначення освітніх завдань кожного уроку.

2. Раціоналізація інформаційного наповнення уроку, оптимізація змісту з урахуванням соціальних та особистісних потреб.

3. Використання нових технологій пізнавальної діяльності.

4. Раціональне поєднання різноманітних видів, форм та методів.

5. Творчий підхід до формування структури уроку.

6. Поєднання різних форм колективної діяльності із самостійною діяльністю учнів.

7. Забезпечення оперативного зворотного зв'язку, дієвого контролю та управління.

8. Науковий розрахунок та майстерність проведення уроку.

Виховні вимоги до уроку включають:

1. Визначення виховних можливостей навчального матеріалу, діяльності на уроці, формування та постановку реально досяжних виховних цілей.

2. Постановку лише тих виховних завдань, які органічно випливають із цілей та змісту навчальної роботи.

3. Виховання учнів на загальнолюдських цінностях, формування життєво необхідних якостей: посидючості, акуратності, відповідальності, старанності, самостійності, працездатності, уважності, чесності та ін.

4. Уважне та чуйне ставлення до учнів, дотримання вимог педагогічного такту, співробітництво з учнями та зацікавленість у їх успіхах.

До постійно реалізованих на всіх уроках вимогам, що розвивають, відносяться:

1. Формування та розвиток у учнів позитивних мотивів навчально-пізнавальної діяльності, інтересів, творчої ініціативи та активності.

2. Вивчення та облік рівня розвитку та психологічних особливостей учнів, проектування «зони найближчого розвитку».

3. Проведення навчальних занять на «випереджальному» рівні, стимулювання настання нових якісних змін у розвитку.

4. Прогнозування «стрибків» в інтелектуальному, емоційному, соціальному розвитку учнів та оперативна перебудова навчальних занять з урахуванням наступних змін.

Отже, ми розглянули підходи до визначення поняття уроку, основі яких можна дійти невтішного висновку, що урок - це форма організації педагогічного процесу, суворо певна у часі, з певним складом учнів, систематично застосовувана певному етапі навчально-виховного процесу.

Також у цьому пункті було розглянуто основні вимоги до проведення уроку, а саме дидактичні, виховні та розвиваючі.

Все це сприяє розумінню, яким має бути урок, що повинен включати і яким вимогам повинен задовольняти, це дозволить нам створити найбільш якісний проект уроку.

У методиці викладання технології для класифікації уроків використовуються різні ознаки: з переважання вивчення теоретичних знань або практичних робіт, з домінуючих дидактичних цілей та завдань, за основними методами навчання. За цими ознаками виділяються такі типи уроків технології:

1. Теоретичний урок (придбання учнями нових знань);

2. Практичний урок (формування умінь та навичок, застосування знань на практиці);

3. Комбінований або змішаний урок (при його проведенні вирішуються різноманітні дидактичні завдання, що робить цей тип уроку одним із провідних у системі трудового навчання).

4. Контрольно-перевірочний урок (перевірка та оцінка знань, умінь та навичок);

5. Урок-лабораторна робота;

6. Урок щодо вирішення технічних завдань.

З представлених 6 типів основними є перші 4 типи, на вивченні яких ми зупинимося.

Урок складається із значної кількості елементів, що становлять окремі етапи його проведення. Всі перераховані вище типи уроків мають свою структуру, що характеризує їх.

Під структурою урокурозуміється сукупність елементів, що входять до уроку, їх послідовність та взаємозв'язок.

Теоретичний урок- Займає, як правило, не більше однієї академічної години, тому в більшості випадків проводиться у складі двогодинного заняття.

Теоретичні уроки проводяться зазвичай як вступні на початку навчального року і при переході від вивчення однієї конкретної технології до іншої, тобто у випадках, коли потрібно організувати засвоєння значної частини теоретичного навчального матеріалу.

Структура теоретичного уроку може включати:

1. Організаційну частину, повідомлення його теми та цілей;

2. Виклад теоретичного матеріалу;

3. Закріплення його шляхом короткого опитування;

4. Робота зі засвоєння теоретичних знань у вигляді вирішення технічних завдань та вправ.

5. Підсумки уроку;

6. Завдання додому;

Практичний урокставить за мету безпосереднє освоєння учнями робочих прийомів виконання технологічних операцій, формування умінь і навичок і займають основне місце в системі уроків за тією чи іншою конкретною технологією. Учні здійснюють підготовку робочих місць, опановують робочими та вимірювальними інструментами, керують верстатами, швейними машинами та іншою технікою.



Орієнтовна структура практичного уроку:

1. Організаційна частина

2. Повідомлення теми, мети та завдань уроку

3. Вступний інструктаж

4. Самостійна практична робота учнів та поточне інструктуваннявчителі

5. Підсумкова частина

Комбінований урок (змішаний)є як би з'єднання елементів практичного і теоретичного уроку. Цей тип уроку є характерним для предмета «Технологія».

Існують різні структури цього типу уроків. Розглянемо найпоширеніші.

Кругліков Г.І. пропонує таку структуру:

1. Організаційна частина;

2. Перевірка виконання домашнього завдання;

3. Повторення раніше пройденого навчального матеріалу;

4. Викладення нового матеріалу;

5. Закріплення вивченого матеріалу;

6. Підбиття підсумків уроку. Пояснення домашнього завдання (якщо воно передбачається).

7. Прибирання робочого місця.

Організація учнів.Це перевірка явки учнів, їх технічної, санітарної готовності до заняття. На цьому етапі може здійснюватися розподіл робочих місць, роздача інструментів і заготовок, призначення чергових. Зазвичай це йде 2-5 хвилин.

Перевірка виконання домашнього завдання.Цей етап можливо, якщо було домашнє завдання, а може й бути відсутнім. Тоді цю частину заняття можна під контроль за роботою над проектами.

Повторення раніше пройденого навчального матеріалу.Повторення включає, як правило, усне опитування, після закінчення якого викладач робить висновок, відзначаючи позитивні та негативні сторони відповідей, типові помилки, повідомляє оцінки.

Викладення нового матеріалу.Повідомлення теоретичних відомостей, знайомство з новими поняттями, операціями тощо.

Закріплення дослідженого матеріалу.Застосування отриманих знань на практиці, відпрацювання

досвіду у роботі, тобто. практична робота, яка займає більшу частину навчального часу.

Підбиття підсумків уроку. Пояснення домашнього завдання.Кожен урок технології завершується підбиттям підсумків незалежно від того, в якому стані знаходяться вироби учнів. Підбиття підсумків зазвичай супроводжується оцінкою знань та умінь учнів. У тих же випадках, коли виконана на уроці робота не може бути оцінена в балах (наприклад, операцію розпочато, але не закінчено), вчитель обмежується загальною характеристикою діяльності учнів. Також наприкінці заняття учителем можуть бути поставлені питання щодо аналізу даного заняття. Що нового впізнали? Чому навчилися? І т.д.

Тхоржевський Д.А. пропонує таку структуру:

1.Організаційна частина;

2.Викладення нового матеріалу (у разі це повідомлення тих відомостей, які будуть використані цьому уроці);

3.Практична робота (вступний інструктаж);

4. Самостійна робота учнів (поточний інструктаж);

5.Підведення підсумків (заключний інструктаж);

6.Домашнє завдання

7.Прибирання робочого місця.

З цієї структури уроку розглянемо лише інструктажі.

У педагогічній літературі інструктаж розглядається по-різному - як методнавчання або їх сукупність, як складова частина уроку.Для умов роботи під час уроків технології у загальноосвітній школі правомірна як перше, і друге трактування інструктажу.

Інструктажі відносяться лише до практичної частини уроку.

Під інструктажем розуміється пояснення та показ способів трудових дій, які спрямовані на формування уявлень про правильне та безпечне виконання цих дій та на коригування практичної діяльності учнів.

Види інструктажу

За своїм характером інструктажі поділяються на такі види: вступний, поточний та заключний інструктаж .

Вступний інструктаж - це конкретна розповідь про технологічну послідовність виготовлення конкретного виробу або зміст конкретних дій, які виконуватимуться учнями під час самостійної роботи.

Вступний інструктаж включає у собі:

Пояснення майбутньої роботи;

Послідовність її виконання;

демонстрацію прийомів роботи;

Показ та пояснення прийомів контролю та самоконтролю за ходом та результатами роботи;

Вступний інструктаж учнів на заняттях технології є обов'язковим .

Поточний інструктаж (груповий, фронтальний чи індивідуальний). Поточний інструктаж за часом збігається із самостійною роботою учнів та проводиться під час роботи.

Він полягає в обході робочих місць та контролі за роботою учнів. У цьому вчитель перевіряє правильність виконуваних прийомів, дотримання ТБ, свідчить про недоліки, дає додаткові пояснення, здійснює показ, усуває неточності.

Заключний інструктаж (підбиття підсумків)включає демонстрацію якісно виконаних виробів і виробів бракованих (якщо такі є), загальну характеристику роботи учнів, аналіз помилок, що допускаються учнями, дотримання дисципліни і правил ТБ, оцінку робіт учнів. Урок закінчується підбиттям загальних підсумків.

Контрольно-перевірочний урокмає, звичайно, метою отримання даних про рівень технологічної підготовки учнів, ступінь міцності засвоєння ними технічних знань, умінь та навичок. Ці уроки проводяться зазвичай наприкінці чверті, півріччя, навчального року, дозволяючи здійснювати періодичну атестацію учнів за технологією. Для цього вчитель може використовувати картки-завдання, контрольні питання-тести, міні-захист.

Урок – лабораторна робота- різновид практичних уроків, оскільки на них учні займаються в основному самостійною практичною діяльністю, але вона має не трудовий, а дослідницький характер. Лабораторні роботи з технології пов'язані зазвичай з вивченням матеріалів (деревини, металів, тканин та інших матеріалів), дослідженням їх механічних, технологічних та інших властивостей, вивченням конструктивного пристрою робочих та вимірювальних інструментів та приладів, пристроїв, верстатів та інших технологічних, енергетичних та транспортних машин . Вони зазвичай не вимагають тривалого часу, тому проводяться протягом однієї академічної години.

Урок з вирішення технічних завданьзаймає як би проміжне положення між теоретичними та практичними уроками. З одного боку, ними учні вирішують завдання виробничого характеру, з іншого боку, ці завдання вирішуються у розрахунково-технічному плані, у плані конструкторської та технологічної підготовки виробничих процесів. Ці уроки присвячені питанням конструювання та моделювання виробів з деревини, металів, тканин та інших матеріалів; складання креслень та ескізів на них; планування технологічних процесів виготовлення виробів та розроблення технологічних карт; вирішення інших технічних завдань, наприклад, розрахунку режимів машинної обробки матеріалів та ін.

10. Комбінований урок. Схема плану-конспекту комбінованого уроку.

дата___клас__№уроку___

Тема урока___

Тип уроку___

Мета уроку____

завдання уроку___

Методи проведення заняття___

об'єкт праці___

Міжпредметні зв'язки

матеріально-технічне обладнання___

література для вчителя

література для учнів

1 етап. Організаційний момент- 1-3 хв. Необхідний для створення робочого настрою групи, особливо якщо, наприклад, попередній урок був із фізкультури. Головне, щоб він пройшов якнайшвидше і коротше.

2 етап. Підготовка учнів до сприйняття нового матеріалу- 5-10 хв.

Актуалізація опорних знань має бути обов'язково, оскільки не можна будувати нові знання без основи;

Мотивація (у учнів має виникнути пізнавальний інтерес);

Цілепокладання (постановка мети роботи на уроці перед учнями, яка повинна бути зрозуміла, прийнята ними і має стати спільною).

Цей етап є платформою успішного уроку. Часто три елементи можуть проходити одночасно або переплітатися.

3 етап. Викладення нового матеріалу- 25 хв. Повідомляти матеріал уроку можна різними методами та їх багато. Класифікація методів представлена ​​нижче.

4 етап. Первинне закріплення- 5-10 хв.

5 етап. Підбиття підсумків- 3-5хв.

6 етап. Видача домашнього завдання- 5-7 хв. Завдання видається після дзвінка, а до закінчення уроку. Час на останній етап має бути передбачено заздалегідь, а також продумано спосіб видачі, порядок пояснення (спочатку повідомляється завдання теоретичного плану, потім практичного) та правила виконання. Під час пояснення домашньої роботи слід навести приклади, показати зразки оформлення. Справедливо відзначимо, що, як буде видано домашнє завдання, так до нього і поставляться учні.

    Урок закріплення та вдосконалення

1 етап. Організаційний момент- 1-3 хв.

2 етап. Повторення навчального матеріалута перевірка домашнього завдання – 10-12 хв.

3 етап. Вправи- 25-30-хв.

4 етап. Підбиття підсумківта обов'язкове виставлення оцінок – 5-7 хв.

5 етап. Видача домашнього завдання-5-7 хв.

    Урок повторення та узагальнення

1 етап. Організаційний момент.

2 етап. Перевірка домашнього завдання.

3 етап. Повторення та узагальненнявід оглядової лекції (в училищах застосовується рідко) до активних ігрових методик.

4 етап. Підбиття підсумківта виставлення оцінок.

5 етап. Видача великого домашнього завдання, оскільки урок найчастіше проводиться перед контрольною роботою.

IV. Контрольно-перевірочний урок

1 етап. Організаційний момент.

2 етап. Контрольний захід

Класифікація лабораторно-практичних робіт за ознаками

1. За дидактичною характеристикою (за місцем у навчальному процесі)

Ілюстративні

Мають на увазі ілюстрування деяких теоретичних положень (наприклад, закону Ома – як пов'язані між собою напруга та струм).

Дослідницькі

Використовуються до того, як вивчати теоретичні відомості (наприклад, залежить величина струму від прикладеної напруги).

2. Щодо організації робіт

Фронтальні

Усі учні виконують одне завдання, а викладач працює із нею, як із групою, що йому зручно.

Чи не фронтальні

Кожен учень чи бригада з 2-3х людей виконують свою власну роботу. Потім, закінчивши, вони змінюються робочими місцями. Це менш зручно для викладача.

Чому так діється?

В епоху ринкової економіки для фронтальної організації робіт необхідна велика кількість обладнання. Одна лабораторна робота проходить один раз на рік. Якщо він дорогий, навчальний заклад не має змоги придбати необхідну апаратуру у кількості 6-7 екземплярів. Звідси йдуть на явно незручну організаційну форму.

Структура етапів лабораторних робіт

При фронтальній організації

    Організаційний момент.

    Повторення необхідних теоретичних знань.

    Інструктаж усний чи письмовий у вигляді методичних вказівок до лабораторних робіт.

    Виконання лабораторних робіт та оформлення звіту.

    Підбиття підсумків, де розглядають результати роботи кожного учня, виставляють оцінки всім.

    Видача домашнього завдання.

Ця схема (порядок) може бути змінена, якщо, наприклад, лабораторна робота довга (на 2 уроки). Так можна видати завдання додому у вигляді оформлення звіту, що передбачає доопрацювання чорнового варіанту, побудова графіків і т.п. Найголовніше, щоб пункти 1-4 були дотримані.

При нефронтальному уроці

При цій організаційній формі не можна проводити усний інструктаж для всіх у групі, а висловлювати лише загальні зауваження щодо ведення записів, обробки результатів, оформлення звітів. Роль методичних вказівок збільшується, оскільки викладачеві не вистачить часу на уроці, щоб інструктувати та перевірити роботу кожного учня з підгрупи з кількох лабораторних робіт.

Представимо фрагмент графіка переміщення учнів чи бригад місцями.



Останні матеріали розділу:

Функціональна структура біосфери
Функціональна структура біосфери

Тривалий період добіологічного розвитку нашої планети, що визначається дією фізико-хімічних факторів неживої природи, закінчився...

Перетворення російської мови за Петра I
Перетворення російської мови за Петра I

Петровські реформи завжди сприймалися неоднозначно: хтось із сучасників бачив у ньому новатора, який «прорубав вікно до Європи», хтось дорікав...

Моделі та системи управління запасами Моделювання управління запасами
Моделі та системи управління запасами Моделювання управління запасами

Основна мета якої — забезпечення безперебійного процесу виробництва та реалізації продукції при мінімізації сукупних витрат на обслуговування.