Повідомлення про рід складно скорочених слів. Рід складноскорочених слів (абревіатур)

Урок російської мови у 6 класі

Визначення роду складно скорочених слів

Цілі уроку.

    Усвідомлене володіння морфологічними, орфографічними, синтаксичними правилами з урахуванням теоретичних знань.

    Розвивати комунікативні вміння та навички; розвивати мовну та розумову діяльність.

    Виховувати пізнавальну активність, толерантність, свідоме ставлення до мови як духовної цінності.

Хід уроку

1. Актуальність теми.

Ви знаєте, що складно скороченим словам лише близько ста років. До подій 1917 р. в мовленні вони майже не використовувалися, вживалися на листі: напр., “Є. І. В.” - "Його Імператорська Величність". Радянський “новояз” 1920-х років. ввів в обіг безліч складно скорочених слів типу “місцем”, “Мосрада”, “ревтрибунал”, “ЧК”, “ЦК”, “ВЦВК”, “ВДІК” тощо.

Ви можете навести приклади вживання складноскорочених слів у наші дні?

Коментар №1. УЄФА - Європейський союз футбольних асоціацій фр.: UEFA, Union Europeenne de football-associations організація, спорт, фр.

ЛУКойл – Лангепас, Урай, Когалим (головні міста нафтовидобутку) + ойл (англ. – oil, нафта) у назві нафтової компанії.

МБ РФ - Міністерство безпеки Російської Федерації з 24 січня 1992 року.

Найдовше складно скорочене слово. НІ?ІОМТ?ПЛА?БО?ПАРМ?БЕТ?ЖЕЛ?БЕТ?РАБ?ЗБІР?МО?НІ?МОН?КОН?ВІД? -монолітних та монолітних конструкцій відділу технології будівельно-монтажного управління Академії будівництва та архітектури СРСР.

Коментар № 2. Назва волокна і тканини лавсан – складно скорочене слово, іменник, утворене з початкових звуків слів, що входять до назви установи, де винайшли волокно: Лабораторія Високомолекулярних З'єднань Академії Наук.

2. Орфоепічна робота.

Завдання №1. Вимовте правильно, відповідно до орфоепічних послідів, складноскорочені слова:

[Ер] [еф] - РФ

[о] [ер] [те] - ГРТ

[ем] [ге] [у] - МДУ

ООН

НДІ

[ем] [че] [ес] – МНС

, і] [бе] [де] [де] - ДІБДР

3. Пояснення нового матеріалу.

Завдання №1. Перепишіть складно скорочені слова, записуючи поряд поєднання слів, від яких вони утворені.

РФ

ГРТ

МДУ

ООН

НДІ

МНС

ДІБДР

Завдання №2. Складання опорної схеми з урахуванням теоретичного матеріалу підручника.

Як визначити рід у складноскороченого слова?

4. Закріплення.

Завдання №1. Визначте рід складно скорочених слів. Для перевірки підкресліть у поєднанні опорне слово, яким визначається рід складноскороченого.

РФ - Російська Федерація;
ГРТ - Громадське російське телебачення;
МДУ -Московський державний університет;
ООН - Організація об'єднаних націй;
НДІ - Науково-дослідний інститут;
МНС – Міністерство з надзвичайних ситуацій;
ДІБДР – Державна інспекція безпеки дорожнього руху;

Перевіримо.

РФ - Російська Федерація;

ГРТ - Громадське російське телебачення;

МДУ -Московський державний університет;

ООН - Організація об'єднаних націй;

НДІ - Науково-дослідний інститут;

МНС – Міністерство з надзвичайних ситуацій;

ДІБДР – Державна інспекція безпеки дорожнього руху.

Завдання №2. Поспішайте, вставте пропущені літери. Визначте рід виділених слів.

Для ста п'ятдесяти юнаків і дівчат шлях до робітничої професії розпочався в ПТУ, який готує металістів. Найближчим часом у місті намічено збудувати дв.. АТС по двадцять тисяч номерів кож... Іркутськ. ГЕС – первісток ангарського каскаду станцій.

Завдання №3. Поясніть правопис іменників, заповнивши таблицю прикладами із Завдання №2.

Перевіримо. Завдання №4. Виконайте морфологічний аналіз слова час із речення. Найближчим часом у місті намічено побудувати дв.. АТС по двадцять тисяч номерів кожн.

5. Звернення до минулого.

Повторимо відомості про несхильні іменники.

Завдання №1. Випишіть словосполучення, у яких допущена помилка у відповідності.

Відоме кафе, сонячна Баку, суворе журі, цікаве інтерв'ю, галасливе Сочі, красивий Делі, світлий купе, важливе комюніке, плавне анданте, смачне пюре, гаряча кава, жовте таксі, теплий кашне, швидка кенгуру, гарний колібрі, свіжий , войовничий динго, сьома авеню, високе кепі, чубату какаду, трамвайне депо, смачний еклер, французьке буржуа, казково – гарне Тбілісі.

Перевіримо:

Сонячний Баку (місто) - М.Р.; галасливий Сочі (місто) - м.р.; світле купе (неодуш.) - С.Р.; гаряча кава (позов.) - М.Р.; тепле кашне (неодуш.) - С.Р.; швидкий кенгуру (одуш, тварина) - м.р.; свіжа кольрабі (позов.) - Ж.Р.; французький буржуа (одуш) - м.р.; казково-красивий Тбілісі (місто) - М.Р.).

59. Визначте рід даних абревіатур. Поясніть, як це робиться.

РАГС, вуз, ООН, ЕОМ, ГЕК, ТЕЦ, СНД, НАТО, ЮНЕСКО, ВАЗ, ТЮГ, ПП, ТНК, МВФ, ММВБ, ПДВ, ІПН, АТВТ, ВАТ, ТОВ, ТОВ, МХАТ, БДУ, "ЛГ", ЖЕС, ЖРЕУ, СМС, DVD, HDD, CD-ROM.

Укажіть причини появи родових варіантів складноскорочених слів. У яких випадках спостерігаються коливання граматичному роді абревіатур у сучасній російській мові?

60. Вставте пропущені літери замість точок. Наведіть варіантні форми, що зустрічаються в мові, дайте їх нормативно-стилістичну оцінку.

1. Сьогодні РІА передав... нове повідомлення. 2. ЮНЕСКО надіслав... свого представника на конференцію. 3. Як тільки ця пропозиція надійшла до заводського... БРИЗ, на ділянці негайно почали готуватися до проби. 4. Англійськ... МЗС направило... телеграму міністру закордонних справ Македонії. 5. Гороно закінчив... розподіл навчальних посібників. 6. ДЮСШ допоміг багатьом дітям зміцнити своє здоров'я. 7. У нашому мікрорайоні збудовано... новий... АТС. 8. У дітей, які мають прискорення... РОЕ, він... став... нормальним... . 9. ООН створено... 1945 року на основі добровільної угоди суверенних держав. 10. НАТО в принципі готове до розширення співпраці зі східноєвропейськими країнами.

Варіантоність відмінкових закінчень

61. Допишіть пропущені літери, мотивуйте вибір закінчення -а(-я) або -у(-ю) іменників у родовому відмінку од. числа.

Плантація ча…, експорт ча…, склянка ча…, налити ча…, випити склянку гарячого ча… Продаж цукор…, купити цукор…, кілограм цукор…, чайна ложечка цукор… Ні дим… без вогню; без рік... тиждень.

Охарактеризуйте іменники чоловічого роду, від яких можуть утворюватися форми родового відмінка од. числа на -у(-ю) у сучасній російській мові.

Вкажіть, коли форми на -у(-ю) у сучасному вживанні зберігаються найпослідовніше.

62. Допишіть закінчення. Вкажіть можливі варіанти, дайте нормативно-стилістичну оцінку кожної форми родового відмінка од. числа.

1. Кілограм сиру... . Купити сир... . Продаж сиру. З'їсти сир ... Шматок ярославського сир ... . Зробити із віск... . Шматок віск... . Хочеться сік. Склянка сік... . Випити склянку яблучного соку... . Багато снігу... . Танення снігу.

2. Підняти з підлогу... . Піти з дому. Вийти із ліс... . Удихнутися від дим... . Померти з голоду... . 3. Ну і народ... на майдані! 4. Скільки сніг... намело! 5. Квас... мені, та поживіше! 6. На столі стояла склянка холодного квас... . 7. Наробити шум. 8. Збитися з панталик... . 9. Не давати прохід. 10. Дівчата покотилися зі сміху... . 11. Вони сиділи за столом і пили чай із великими шматками цукор... та чорними сухарями. 12. Тут немає ліс...: навколо один степ.

63. Складіть речення з цими формами слів. Слідкуйте за тим, щоб не порушувалася єдність стилю.

Перцю - перцю, салату - салату, цукру - цукру, супу - супу, кефіру - кефіру, народу - народу, немає лісу - немає лісу, з дому - з дому, гороху - гороху, брому - брому.

64. Дайте нормативно-стилістичну характеристику закінчення виділених слів. Наведіть можливі варіанти.

1. Я вірю в те, що в пухкому снігу,На час голови схиливши, З зимою борються пагони Весняних шовковистих нив (Р. Казакова). 2. Селіхов дізнався, що вона зараз у відпустціі їде побачитися з батьком (В. Брянцев). 3. Ви числитеся у відпустцічерез хворобу, першого лютого вам належить з'явитися на комісію (К. Симонов). 4.У відпустційому відмовили. 5. Навіть їхній батько, старий років сімдесяти, працював майстром в цеху,не йшов на пенсію (А. Дементьєв). 6.Добряков працював в іншому цеху (Я. Нілін). 7. Від радості в зобу дихання сперло (І. Крилов). 8.У садуу пана у ставку,У чудовій ключовій воді Лещі водилися (І. Крилов).

Охарактеризуйте іменники, які в сучасній російській мові можуть приймати закінчення -у(-ю) в прийменниковому відмінку од. числа.

65. Утворіть форми називного відмінка мн. числа. Вкажіть можливі варіанти та дайте їхню нормативно-стилістичну характеристику, відзначте застарілі форми. Поставте наголос.

1. Вік, око, горн, корм, луг, план, плуг, порт, сорт, стог, суп, торт, фронт, шлюз, шприц, шрифт, штаб, штраф.

2. Берег, буфер, віяло, вексель, вечір, голос, місто, директор, лікар, перли, катер, конюшина, дзвін, купол, майстер, номер, острів, відпустка, вітрило, паспорт, перепел, кухар, погріб, поїзд, професор, рукав, сторож, терем, тетерів, тополя, холод, хутір, череп, якір.

3. Боцман, бульдозер, бухгалтер, госпіталь, компресор, конвеєр, конструктор, контейнер, лектор, місяць, мічман, промисел, снайпер, штурман.

4. Невод, трактор, фельдшер, шомпол, штабель, штемпель, яструб, джемпер, договір, інструктор, полюс, прожектор, рапорт, редактор, рупор, светр, сектор, табель.

66. Вставте пропущені літери замість точок. Вкажіть можливі варіанти.

1. Інженер... не пройшли й кілометра, як вибухнув шалений сніговий буран (В. Ажаєв). 2. Ляснули буфер..., на мить все стихло, і вагони повільно попливли повз ( В. Попов). 3. Побєдоносцев вирішив повернутися до Москви і почати там клопіт із влаштування на роботу в аероклубі, де були потрібні інструктор... для навчання новачків польотам (В. Саянов). 4. Французький флот весь вибухнув: лінкор..., легкі та важкі крейсер..., есмінц... (В. Інбер). 5.Усі вирок, що набули чинності... про смертну кару виконуються (З газет). 6. Молоді архітектор... забезпечуватимуть оргкомітети МЖК проектно-кошторисною документацією (З газет). 7. Чайник із справжнього японського фарфору вважався коштовністю, мені згадували його багато років. (Д. Гранін).

Назвіть групи слів, у яких у називному відмінку множини закінчення -а(-я) не може бути визнано нормативним.

67. Зі слів, даних у дужках, виберіть необхідне за змістом. Мотивуйте свій вибір.

1. Дитячі (табори – табори) заводу "Термопласт" почнуть роботу в новому місці: для них на березі лісового озера збудовано ціле містечко. 2. Демократів і соціал-демократів, що діяли в країні (табори - табори), об'єдналися напередодні майбутніх виборів. 3. Потім у Росії відбулася революція, російські солдати, звісно, ​​відмовилися воювати, і французи відвели їх у тил, та (табори- табори) для військовополонених. 4. На території Росії розміщуються різні кліматичні (пояси – пояси). 5. Слуцькі (пояси – пояси) – справжній шедевр білоруського мистецтва. 6. Яскравий місяць зійшов над Середземним морем. Небо та море забарвилися в м'які темно-сині (тони – тони). 7. (Тони - тони) серця у хворого чисті. 8. За річкою на іншому березі гнулися і тихо хвилювалися під вітром дозріваючі (хліби – хліба). 9. Терехівські козаки здавна привчилися фарбувати свої будиночки у яскраві (квіти – кольори) – блакитний, помаранчевий, світло-зелений. 10. (Квіти – кольори) настільки майстерно зроблені, що їх не одразу відрізниш від живих 11. У нас діють (сектори – сектори) обліку, контролю та інформації, – розповідав голова комісії.

68. Вживайте іменники у формі родового відмінка мн. числа. Вкажіть можливі варіанти. Складіть з кожним із варіантів пропозиції, дотримуючись єдності стилю.

1. Ампери, апельсини, баклажани, банани, бутси, вати, вольти, гектари, жоржини, грами, жирафи, кеди, кілограми.

2. Мандарини, манжети, шкарпетки, помідори, погони, рейки, сапери, чоботи, скирти, віконниці, солдати, туфлі, панчохи, шорти.

69. Поставте у потрібній формі слова, дані у дужках. Мотивуйте вибір форми.

1. Зі зрілих (баклажани) можна приготувати смачну та поживну ікру. 2. Вчора привезли багато (апельсини та мандарини). 3. - І не забудь кілограм (банани), - крикнула у віконце мати. 4. Біля магазину стояли ящики з-під помідори. 5. Максимальна сила розрядного струму сягнула двох мільйонів (ампери). 6. Посівні площі становили близько 50 000 (га). 7. Один гарбуз важив більше двадцяти (кілограми). 8. Коля заряджає конденсатор. Напруга – п'ять тисяч (вольти). 9. Намагався Григорій згадати шлях, що залишився позаду..., нескінченні нитки (рейки). 16. Зі штабу вийшов молодий чоловік в офіцерській формі без (погони).

Визначення роду абревіатур значною мірою залежить від цього, якого типу вони ставляться – до ініціального чи звукового.

Рід ініціальних абревіатур (вони читаються, вимовляються за назвами букв, наприклад, АПНчитається як а-пэ-ен) диктується родом опорного слова словосполучення, що скоротилося в абревіатуру: АПН(Академіяпедагогічних наук) - Ж.Р.; КСК(культурно-спортивний комплекс) - М.Р.; НВКГ(Управлінняводопровідно-каналізаційного господарства) – порівн. Також визначається рід всіх абревіатур, що закінчуються на голосну*: ГАО(Головна астрономічна обсерваторія) - Ж.Р.; ДДУ(Донецький державний університет) - М.Р.; ОЧУ(оптичне читаюче пристрій) - Порівн. і т.п.

* Слово самбо,є за походженням абревіатурою ( самзахист без прорушія), багатьма вже не усвідомлюється як абревіатура, і тому, будучи загальним несхиляється іменником, що позначає неживий "предмет" відноситься до середнього роду.

Звукові абревіатури (читаються за звуками, як звичайні слова) ставляться здебільшого до чоловічого роду як закінчуються на приголосну (абревіатури на голосну потрібно розкладати): " ТАРСуповноважений заявити" (назва фільму), "старший ій вуз" і т.д.

Разом з тим все-таки чимала кількість звукових абревіатур на приголосну має рід, що не відповідає морфологічному типу (з найбільш відомих – АЕС, ГРЕС, ГЕС,вони жіночого роду), тому у разі сумнівів корисно звернутися до "Словника скорочень російської мови" за ред. Д.І. Алексєєва (1-е вид. 1963).

Родові варіанти

Переважна більшість іменників відноситься до одного роду (це положення зберігає свою силу і щодо слів загального роду, оскільки в контексті стосовно особи певної статі вони мають один певний же рід). І лише незначна частина іменників в тому самому лексичному значенні має в сучасній російській родовими варіантами.

Виділяється насамперед група слів, чиї родові варіанти мають однакове стилістичне забарвлення (вони нейтральні) та сферу використання: вольєрі вольєра: "У зоопарку, як завжди, повно відвідувачів. У клітин і вольєрівгрупи веселих, жвавих людей" (Віч. Льон. 1956. 3 червня) і: "Я входила в більш ую вольєру,годувала своїх вихованців” (Бугримова); бутсі бутса; жирафі жирафа: "Один із них охороняв напівз'їдену тушу молодий ого жирафу" (Ізв. 1964. 25 Жовтня) і: "Ми забули про зйомку, ми реготали, тому що біжить жирафа(Піск.); задирокі задирка: "[Казимов] помацав пальцем задирок,залишений кувалдою" (Б.Пол.) І: "[Коваль] же подав просту ідею: бронебійними снарядами прочистити від задирокпрострілений ствол гармати" (А.Н.Т.); клавіші клавіша: "Сильні пальці її без затримки знаходили потрібний клавіш(Фед.) і: "Борис... тихенько чіпав довгим пальцем одну і туж клавішу(В.Добр.); кліпсі кліпса;кеді до їжа;мангусті мангуста;перифразі перифраза; плацкарті плацкарта;просікі просіка;протокаі протока;скирті скирта: "Вантажівки стояли в тіні скирта(Лід.) і: "...громада снопів повільно пливла живий ой скиртою(В.Смирн.); віконницяі віконниця: "Ритмічно плескав, очевидно, погано прив'язаний. ий віконниця" (Перш.) І: "Бляснув а віконниця, іхтось застукав у двері сильніше» (Пауст.); спазмі спазму: "Він хотів відповісти, але туг ой спазмдо болю стиснув йому горло" (С.Нік.) І: "Зрозумійте ж, що я росіянин і до спазмиу серці люблю Росію" (Пауст.); унті унту.

Є слова, чиї родові варіанти різняться стилістично: один є стилістично нейтральним, інший – розмовним чи просторовим (нелітературним). До них відносяться: помідорі помідора(прост.); рейкаі рейки(прост.); мозоль(ж.) та мозоль(М; прост.); тапкаі тапок(прост.); тийфляі туфель(прост.); толь(м.) та толь(Ж.); шампунь(м.) та шампунь(ж.; прост.) та нек. ін.

Стилістичне використання категорії роду

У більшості іменників, точніше, у тих, які не позначають осіб та тварин, форма роду видається нам невмотивованою; сам рід – чоловічий чи жіночий, не кажучи вже про середнє, – виступає в цих випадках як суто граматична характеристика слова. Справді, з погляду сучасної мовної свідомості неможливо зрозуміти чому сукчоловічого роду, крона -жіночого, а дупло -середнього. Та й що тут граматичний рід? Це щось, що вимагає, щоб визначальні іменники стояли у певній формі: " суктовстим", " кронапишна", " дуплостаре". І разом з тим наші уявлення про граматичний род все-таки пов'язані з уявленням про природне поле живих істот. Ці уявлення підтримуються граматичним протиставленням тих назв осіб і тварин чоловічої та жіночої статі, у яких жіночий рід спеціально позначений відповідним закінченням або суфіксом і закінченням: кум - кума, чоловікдружина, онук – онука, брехня – брехня;гусак – гуска, кіт – кішка, лев – левиця.

Це уявлення про поле, що потенційно присутнє у формах граматичного роду, дозволяє нам у дитинстві природно уявляти у вигляді живих істот чоловічої та жіночої статі такі персонажі казок, як Боб, Соломинка, Колобок тощо, не кажучи вже про Муха-цокотуха або усатом Тараканище. Вони (подання) легко налаштовують нас і сприйняття як істот, наділених властивостями, почуттями осіб певної статі, при образному використанні слів, при уособленні. Для російської поезії, російської ліричної прози характерні образи берези (берізки), що уособлює дівчину, яка може бути то "кучерявою", "нарядною" (як у Пушкіна, Буніна), "зеленокосою, у спідничці білої" (як у Єсеніна: "Зеленокоса" , у спідничці білої Стоїть береза ​​над ставком "), то "сумної" (як у Фета), "беззахисної" ("Але беззахисна береза ​​Дивиться з тугою на небеса, І на гілках її, як сльози, Виблискує чиста роса" - І. І. Нік.); дуба як уособлюючого мужнього чоловіка-захисника ("... могутній дуб стоїть, як боєць, біля красивої липи" – Тург.) і т.д. Традиційним для поетичних творів є використання граматично протиставлених за родом назв дерев, квітів, небесних світил, струмка, вітру тощо. для позначення "його" і "її", які трагічно роз'єднані або відчувають щастя розділеної любові. Згадаймо самотню горобину, яка не могла бути разом з коханим і люблячим її дубом, чия доля – "століття однієї гойдатися". Або щасливу черемху Єсеніна, якою струмок "вкрадливо під кручею пісеньки співає". При цьому категорія роду часто служить одночасно і засобом створення усієї образної основи ліричного оповідання.

Використовується категорія роду та у текстах гумористичного, жартівливого характеру. Так було в А.К. Толстого читаємо: "Попало кавник З вилкою в гаю погуляти. Набрели на мурашник; Виделка ну його пиряти!" У вірші далі йдеться, як мурахи помстилися реготу, дивлячись на розвагу панночки-вилки, кавнику, який був весь ними спокушений. На використанні назв побутових та інших предметів (чайник, цукорниця, чашки, ложки, скатертина і т.д.), що уособлюють чоловіків і жінок з їх типовою поведінкою в повсякденному житті, заснований гумористичний ефект в оповіданнях Ф. Кривіна "У країні речей" ( приклади див. у розділі "Використання багатозначності"). Таким чином, категорія роду в художній мові може бути яскравим семантико-стилістичним засобом.

Категорія числа іменника – вираз протиставлення одного предмета, явища роздільній множині тих же предметів, явищ: будинок – будинки, пісня – пісні, крик – крики, подорож – подорожіі т.д. Більшість іменників в сучасній російській мові змінюється за числами і виражає значення або однини (один предмет: будинок, лампа, село), або множинного (кілька тих самих предметів: будинки, лампи, села). Це проявляється у протиставленні відмінкових закінчень єдиного/множинного чисел. Крім того, форма множини може утворюватися від форми однини: а) за допомогою суфікса: колос – колос-j-a;брат – брат-j-a; б) заміною суфікса: кошеня – кошенята, курча – курчата; в) зміною місця наголосу: рукa -рукú, ногa - алегі, вік – століттяі т.д.; г) чергуванням звуків: іншг - Друз я; д) супплетивним способом: дитина – діти, людина – люди.

Категорія числа тісно пов'язана із позамовною дійсністю та відображає реальні відносини між предметами, що існують у ній. Якщо предмети, явища в об'єктивній дійсності мають протиставлення: один - два і більше таких же предметів, то і іменники (конкретні іменники), що позначають їх, мають співвідносні форми єдиного/множинного чисел ( будинок – вдома, зошит – зошити, почуття – почуття). Виняток становить лише група конкретних іменників, які називають предмети, що містять дві (і більше) однакові частини: ножиці, сани, ворота, штани, шорти,а також деякі конкретні іменники, що називають відрізки часу: канікули, добата ін. У цих іменників, що мають тільки форму множини, протиставлення один – дещо виражається поєднанням їх з кількісними числівниками: "одні ножиці""п'ять ножиць", "одні доба"-"троє дібПроте існують такі предмети, явища, які рахунку не піддаються і не мають протиставлення один – кілька. мають форму лише одного числа – єдиного чи множинного.

Цілі уроку.

  • Усвідомлене володіння морфологічними, орфографічними, синтаксичними правилами з урахуванням теоретичних знань.
  • Розвивати комунікативні вміння та навички; Розвивати мовну та розумову діяльність.
  • Виховувати пізнавальну активність, толерантність, свідоме ставлення до мови як духовної цінності.

Хід уроку

1. Актуальність теми.

Ви знаєте, що складно скороченим словам лише близько ста років. До подій 1917 р. в мовленні вони майже не використовувалися, вживалися на листі: напр., “Є. І. В.” - "Його Імператорська Величність". Радянський “новояз” 1920-х років. ввів в обіг безліч складно скорочених слів типу “місцем”, “Мосрада”, “ревтрибунал”, “ЧК”, “ЦК”, “ВЦВК”, “ВДІК” тощо.

Ви можете навести приклади вживання складноскорочених слів у наші дні?

Коментар №1. УЄФА - Європейський союз футбольних асоціацій фр.: UEFA, Union Europeenne de football-associations організація, спорт, фр.

ЛУКойл – Лангепас, Урай, Когалим (головні міста нафтовидобутку) + ойл (англ. – oil, нафта) у назві нафтової компанії.

Найдовше складно скорочене слово. НІ?ІОМТ?ПЛА?БО?ПАРМ?БЕТ?ЖЕЛ?БЕТ?РАБ?ЗБІР?МО?НІ?МОН?КОН?ВІД? -монолітних та монолітних конструкцій відділу технології будівельно-монтажного управління Академії будівництва та архітектури СРСР.

Коментар № 2. Назва волокна і тканини лавсан – складно скорочене слово, іменник, утворене з початкових звуків слів, що входять до назви установи, де винайшли волокно: Лабораторія Високомолекулярних З'єднань Академії Наук.

2. Орфоепічна робота.

Завдання №1.Вимовте правильно, відповідно до орфоепічних послідів, складноскорочені слова:

[Ер] [еф] - РФ

[о] [ер] [те] - ГРТ

[ем] [ге] [у] - МДУ

[ем] [че] [ес] – МНС

[г, і] [бе] [де] [де] - ДІБДР

3. Пояснення нового матеріалу.

Завдання № 1. Перепишіть складноскорочені слова, записуючи поруч поєднання слів, яких вони утворені.

Завдання № 2. Складання опорної схеми з урахуванням теоретичного матеріалу підручника.

Як визначити рід у складноскороченого слова?

4. Закріплення.

Завдання № 1. Визначте рід складно скорочених слів. Для перевірки підкресліть у поєднанні опорне слово, яким визначається рід складноскороченого.

РФ - Російська Федерація;
ГРТ - Громадське російське телебачення;
МДУ -Московський державний університет;
ООН - Організація об'єднаних націй;
НДІ - Науково-дослідний інститут;
МНС – Міністерство з надзвичайних ситуацій;
ДІБДР – Державна інспекція безпеки дорожнього руху;

Перевіримо.

РФ - Російська Федерація;

ГРТ - Громадське російське телебачення;

МДУ -Московський державний університет;

ООН - Організація об'єднаних націй;

НДІ - Науково-дослідний інститут;

МНС – Міністерство з надзвичайних ситуацій;

ДІБДР – Державна інспекція безпеки дорожнього руху.

Завдання № 2. Поспішайте, вставте пропущені літери. Визначте рід виділених слів.

Для ста п'ятдесяти юнаків і дівчат шлях до робітничої професії розпочався в ПТУ, який готує металістів. Найближчим часом у місті намічено збудувати дв.. АТС по двадцять тисяч номерів кож... Іркутськ. ГЕС – первісток ангарського каскаду станцій.

Завдання №3. Поясніть правопис іменників, заповнивши таблицю прикладами із Завдання №2.

Перевіримо.

Завдання № 4. Виконайте морфологічний аналіз слова час із речення. Найближчим часом у місті намічено побудувати дв.. АТС по двадцять тисяч номерів кожн.

5. Звернення до минулого.

Повторимо відомості про несхильні іменники.

Завдання № 1. Випишіть словосполучення, у яких допущена помилка у відповідності.

Відоме кафе, сонячна Баку, суворе журі, цікаве інтерв'ю, галасливе Сочі, красивий Делі, світлий купе, важливе комюніке, плавне анданте, смачне пюре, гаряча кава, жовте таксі, теплий кашне, швидка кенгуру, гарний колібрі, свіжий , войовничий динго, сьома авеню, високе кепі, чубату какаду, трамвайне депо, смачний еклер, французьке буржуа, казково – гарне Тбілісі.

Перевіримо:

Сонячний Баку (місто) - М.Р.; галасливий Сочі (місто) - м.р.; світле купе (неодуш.) - С.Р.; гаряча кава (позов.) - М.Р.; тепле кашне (неодуш.) - С.Р.; швидкий кенгуру (одуш, тварина) - м.р.; свіжа кольрабі (позов.) - Ж.Р.; французький буржуа (одуш) - м.р.; казково-красивий Тбілісі (місто) - М.Р.).

Визначення роду абревіатур значною мірою залежить від цього, якого типу вони ставляться – до ініціального чи звукового.

Рід ініціальних абревіатур (вони читаються, вимовляються за назвами букв, наприклад, АПНчитається як а-пэ-ен) диктується родом опорного слова словосполучення, що скоротилося в абревіатуру: АПН(Академіяпедагогічних наук) - Ж.Р.; КСК(культурно-спортивний комплекс) - М.Р.; НВКГ(Управлінняводопровідно-каналізаційного господарства) – порівн. Також визначається рід всіх абревіатур, що закінчуються на голосну*: ГАО(Головна астрономічна обсерваторія) - Ж.Р.; ДДУ(Донецький державний університет) - М.Р.; ОЧУ(оптичне читаюче пристрій) - Порівн. і т.п.

Звукові абревіатури (читаються за звуками, як звичайні слова) ставляться здебільшого до чоловічого роду як закінчуються на приголосну (абревіатури на голосну потрібно розкладати): " ТАРСуповноважений заявити" (назва фільму), "старший ій вуз" і т.д.

Разом з тим все-таки чимала кількість звукових абревіатур на приголосну має рід, що не відповідає морфологічному типу (з найбільш відомих – АЕС, ГРЕС, ГЕС,вони жіночого роду), тому у разі сумнівів корисно звернутися до "Словника скорочень російської мови" за ред. Д.І. Алексєєва (1-е вид. 1963).

Дивіться також:

« Українська мова і культура мови». за редакцією професора В. І. Максимова. Рекомендовано Міністерством.ПЕРЕДМОВА. Глава I. Мовау міжособистісних та суспільних відносинах.

Українська мова і культура мови. Мовата взаєморозуміння. На процес взаєморозуміння в мовленнєвомуспілкуванні істотно впливають деякі особливості використання мовив мови.

Українська мова і культура мови. Культура мовногоспілкування. Під культурою мовногоспілкування розуміється такий відбір та організація мовних засобів, які сприяють найбільш ефективному досягненню поставлених завдань у цій сфері мовних...

Українська мова і культура мови. Три основні типи взаємодії учасників діалогу в російською мовою. Отже, діалогічне єдність забезпечується зв'язком різного роду реплік (формули мовногоетикету, питання – відповідь, додавання, оповідання...

Українська мова і культура мови. Структура мовленнєвийкомунікації. Будучи актом комунікації, мовазавжди звернена до будь-кого.

Українська мова і культура мови. Встановлення (підтримка) ділових контактів. Комунікативна установка визначення соціального та рольового статусу учасників спілкування, встановлення соціально- мовногоконтакту.

Українська мова і культура мови. Мова, її особливості. мовивідносять також продукти говоріння у вигляді мовноготвори (тексту), що фіксується пам'яттю чи листом.

Значне місце у підручнику займає матеріал, пов'язаний з культурою мовногоспілкування та з оформленням службової документації. Підручник націлений на подання сучасних поглядів щодо російської мови і культури мовина початку XXI ст.



Останні матеріали розділу:

Почалася велика вітчизняна війна Хід вів 1941 1945
Почалася велика вітчизняна війна Хід вів 1941 1945

Велика Вітчизняна Війна, що тривала майже чотири роки, торкнулася кожного будинку, кожної сім'ї, забрала мільйони життів. Це стосувалося всіх, бо...

Скільки літер в українській мові
Скільки літер в українській мові

Українська мова — знайомий незнайомець, все необхідне про мову — у нашій статті: Діалекти української мови Українська мова — алфавіт,...

Як контролювати свої Емоції та керувати ними?
Як контролювати свої Емоції та керувати ними?

У повсякденному житті для людей, через різниці темпераментів часто відбуваються конфліктні ситуації. Це пов'язано, насамперед, із зайвою...