Գումարած, մինուս, հավասար նշաններ: դասի պլան մաթեմատիկա առարկայից (1-ին դասարան) թեմայի շուրջ

Ներկայացումների նախադիտումն օգտագործելու համար ստեղծեք Google հաշիվ (հաշիվ) և մուտք գործեք՝ https://accounts.google.com


Սլայդների ենթագրեր.

Մաթեմատիկական նշաններ գումարած մինուս հավասար է

Մաթեմատիկայի երկրում ապրում են ոչ միայն թվերն ու թվերը, այլև տարբեր մաթեմատիկական նշաններ։ Այսօր դուք և Ֆոքսը կծանոթանաք նրանց հետ։

Նայեք նկարին. Քանի՞ սկյուռ կա նկարում:

Վազելով եկան 2 սկյուռիկ։ Հիմա քանի՞ սկյուռիկ: Եվս 2 սպիտակ:

Մաթեմատիկայի մեջ այս գործողությունը կոչվում է գումարում և դրվում է «+» նշանը: Ահա թե ինչ տեսք ունի այն.

գումարած նշան

4 սկյուռ + 2 սկյուռ

Ես անհրաժեշտ նշանն եմ և հպարտ եմ, որ պիտանի եմ հավելման։ Ես կապի լավ նշան եմ և դա է իմ նպատակը: Ես օգնում եմ բոլոր մարդկանց! ԱՎԵԼԱՑՆՈՒՄ ԵՄ և Ավելացրո՛ւ:

Բայց մաթեմատիկայի մեջ կա ևս մեկ անհրաժեշտ նշան. Տեսնենք, թե որն է։

Եկեք հաշվենք, թե քանի սկյուռ կա նկարում:

Բայց, 2 սկյուռիկ փախան։ Քանի՞ սպիտակ է մնացել:

Մաթեմատիկայի մեջ այս գործողությունը կոչվում է հանում և նշվում է «-» նշանով։

Հիմա այս գործողությունը գրենք թվերով

Ես նույնպես շատ անհրաժեշտ նշան եմ, բայց ես պարզապես չեմ հասկանում, թե ինչու եմ սիրում ամեն ինչ խլել, խլել և հանել: Ինչ ուզում եմ, վերցնում եմ։ ԵՍ ԿԱԽՎՈՒՄ ԵՄ ՀԱՆՁՆԱՑՆԵԼ

Ասացեք, երեխեք, գիտե՞ք ով է այդպես երգում։ Ճիշտ է, ես մաթեմատիկական մինուս նշանն եմ, և ես այսպիսի տեսք ունեմ.

Դուք և Ֆոքսը արդեն սովորել եք, որ մաթեմատիկայի մեջ ամենակարևոր նշաններն ու. Բայց կա ևս մեկ շատ կարևոր նշան. Տեսնենք, թե որն է այս նշանը:

Եկեք նորից հիշենք մեր սկյուռիկներին։ Մենք նախ ավելացրեցինք, բայց չգրեցինք, թե ընդհանուր առմամբ քանիսն են։

Արձանագրելու համար, թե ընդհանուր առմամբ քանի սկյուռ կա, մեկ այլ կարևոր նշան կգա մեզ օգնության. Այն կոչվում է «հավասար» և ունի հետևյալ տեսքը.

Ես աշխարհի ամենաընկերասեր նշանն եմ, միշտ բոլորին հավասարեցնում եմ, բոլորի հետ միշտ հաշտվում եմ, ոչ մեկի մասին չեմ մոռանում և բոլորին սիրում եմ։

Քանի որ դուք և Fox-ի ձագը արդեն ծանոթացել եք կարևոր նշանների հետ, տեսնենք, թե ինչպիսի տեսք կունենան մեր օրինակները։

Շնորհակալություն ուշադրության համար

Երեք ժիր կարմիր կատուներ նստեցին պատուհանի կողքին։ Նրանցից մեկը վազեց նրանց մոտ։ Քանի՞ կատու կա միասին:

Հինգ զվարճալի ձագեր շտապում են անտառ ազնվամորու համար, Եվ մեկը հանկարծ վախեցավ Տանը, նա մնաց վառարանի վրա: Քանի՞ քաջ ձագեր են շտապում ազնվամորու համար:

Ոզնին սկսեց կեչու տակ սունկ փնտրել, կաղամախու տակ հինգն էին, երեքը գտավ, Ու արագ գնաց տուն։ Քանի՞ սունկ ունի Ոզնին զամբյուղում:

Այսօր դուք և Ֆոքսը սովորեցիք մաթեմատիկական ամենակարևոր նշանները, եկեք հիշենք դրանք


Թեմայի վերաբերյալ՝ մեթոդական մշակումներ, ներկայացումներ և նշումներ

Ծանոթություն ՊԼՅՈՒՍ և ՄԻՆՈՒՍ նշաններին Փուլ 1

Հեղինակային ձեռնարկների և ոտանավորների միջոցով կազմակերպել է մաթեմատիկայի ուսուցողական գործունեություն։

Ծանոթացում PLUS և MINUS նշաններին: Փուլ 2

Հեղինակային ձեռնարկների և ոտանավորների կիրառմամբ մաթեմատիկայից կազմակերպված ուսումնական գործունեություն...

Այս հոդվածը անդրադառնում է «ծնող խոսքի ուժի» խնդրին։ Տրված են ամենատարածված արտահայտությունների օրինակներ՝ կործանիչներ….


Բաց դաս մաթեմատիկայից 1-ին դասարանում.
Դասի թեման՝ «+», «-» և «="» նշանները:
Նպատակը` ներկայացնել «+», «-» և «="» նշանների անվանումը և նշանակությունը:
Ակնկալվող արդյունքներ. ուսանողները կսովորեն վերարտադրել թվերի հաջորդականությունը 1-ից 10-ը՝ ինչպես ուղիղ, այնպես էլ հակառակ հերթականությամբ՝ սկսած ցանկացած թվից; նշեք գործողություններ նշաններով; աշխատել վերապատրաստման մոդելների հետ; կատարել վերլուծության և սինթեզի մտավոր գործողություններ և եզրակացություններ անել. գնահատեք ինքներդ ձեզ, ձեր գիտելիքների սահմանները և ոչ թե գիտելիքները. աշխատել զույգերով և գնահատել ընկերոջը Սարքավորումներ՝ կենդանիների նկարներ, ցուցադրական նյութ, համակարգիչ.
Դասերի ժամանակ.
Զանգը նորից հնչեց։ Բոլորը շտապեցին դասի։ Այստեղ ուսուցիչը մտավ դասարան, նա մեզ ամեն ինչ կսովորեցնի։ Եվ այսպես սկսվեց դասը։ Մենք մեր ականջները պահում ենք վերեւում: Բոլորը նստեցին, և բոլորը լռեցին:
1.Գիտելիքների թարմացում.
ա) տրամաբանական տաքացում.
Քանի՞ պոչ ունեն երեք կետերը:
Քանի ականջ և երկու մուկ:
Ո՞վ ունի ավելի շատ թաթ՝ բադը, թե բադի ձագը:
Քանի՞ կենդանու հանդիպեց բուլկին:
Ի՞նչ երգ է երգել բրդուճը:
Քանի՞ կերպար կա «Թերեմոկ» հեքիաթում: (6)
բ) բանավոր հաշիվ.
Հաշվել:
1-ից 10-ը և ետ շղթայի երկայնքով;
3-ից 5;
9-ից 5-ը:
Ո՞ր թիվն է հաջորդում 7, 5, 2 թվին
Ո՞ր թիվն է առաջ գալիս 8, 6, 4 թվից
Որո՞նք են 2-ից մեծ, բայց 5-ից փոքր թվերը
Որո՞նք են 9-ից փոքր, բայց 7-ից ավելի թվերը
գ) գործնական աշխատանք.
Կտավի աշխատանք.
Վերին գծի վրա դրեք երկու կարմիր շրջանակ:
Քանի՞ եռանկյուն պետք է տեղադրվի երկրորդ տողի վրա, որպեսզի շրջանագծերից մեկ եռանկյուն պակաս լինի: (մեկ)
Դրեք մեկ քառակուսի ավելի, քան եռանկյուն:
Քանի՞ քառակուսի եք դրել: (3)
2. Գործունեության ինքնորոշում:
Դրեք երկու կարմիր շրջանակ, կողքին դրեք կարմիր քառակուսի։ Քանի՞ կարմիր պատկեր կա կտավի վրա:
Ո՞ր բառերը կարող են փոխարինել դրված բառին: (ավելացված, ավելացված)
Այս արտահայտությունը մաթեմատիկայում գրելու համար օգտագործվում են թվեր և «+» մաթեմատիկական նշանը:
Նայեք այս նշանին.
Գրատախտակին գրեք՝ 2 + 1
Plus-ը լավ նշան է, այն տալիս է բոլորին, ավելացնում և ավելի է դառնում:
Հիմա ես ձեզ բանաստեղծություն կկարդամ այս նշանի մասին։
Ես պլյուս եմ
Եվ ես հպարտ եմ դրանով:
Ես հարմար եմ ավելացման համար
Ես կապի լավ նշան եմ
Եվ դա է իմ նպատակը։
Եվ հիմա երեք կարմիր թվերից հանեք մեկ քառակուսի: Քանի՞ թվեր են մնացել: (2)
Բառը հանվել է, այն կարող է փոխարինվել նաև նշանով.
Այս մաթեմատիկական նշանը մինուս է:
Խաղատախտակի վրա՝ 3-1
Այս նշանը խլում է բոլորից, խլում ու փոքրանում։
Լսեք բանաստեղծությունը
Ես բացասական եմ.
Նաև լավ նշան.
Ի վերջո, չարությունից չէ, որ ես հանում եմ
Ես պարզապես կատարում եմ իմ բաժինը:
Եվ բառը դուրս գրելու համար օգտագործեք «ճիշտ» նշանը: (=)
Գրատախտակին գրեք՝ 2+1=3 և 3-1=2
Այս օրինակները մենք կարդում ենք միաձայն։
Խորհրդի աշխատանք.
Գրատախտակի վրա երեք թերթ կա:
Քանի՞ տերեւ: (3)
Հեռացրեք մեկ տերեւ:
Ի՞նչ փոխվեց։
Գրի՛ր լուծումը կտավի վրա՝ օգտագործելով թվեր և նշաններ։
Օրինակ՝ 3-1=2
Կարդում ենք երգչախմբում.
Սեղանին երկու բնադրող տիկնիկ կա։
Մի հատ էլ դրեցին։
Ի՞նչ փոխվեց։
Գրի՛ր օրինակ՝ օգտագործելով թվերը:
Օրինակ՝ 2+1=3
3. Ֆիզիկական դաստիարակություն.
Ձգված, քաշված:
Եվ նրանք ժպտացին միմյանց:
Նրանք շրջվեցին աջ ու ձախ ու նորից ժպտացին։ Կրկնել երկու անգամ:
Ի՞նչ եք կարծում, մենք ի՞նչ պետք է սովորենք դասարանում: (օգտագործեք նշաններ՝ գումարած, մինուս, հավասար):
4. Աշխատեք դասի թեմայով:
Դասագրքային աշխատանք.
Կարդացեք 29-րդ էջում, թե ինչ ենք անելու դասի ընթացքում:
Ձեր ենթադրությունները ճի՞շտ էին:
Նայեք ոզնիով նկարներին, կարդացեք այս նկարների հարցերը և դրանց պատասխանները:
Որ բառը փոխարինվել է գումարած նշանով։ (վազեց): Կարդացեք օրինակը. Պատմություն հորինիր։ Նույն կերպ վերլուծվում է նապաստակներով նկարը։
Աշխատեք նոթատետրում՝ տպագիր հիմքով։
Բացեք նոթատետրը 10-րդ էջում։
Նայեք բջիջներին, ինչ նշաններ են գրված։
Մարմնամարզություն նուրբ շարժիչ հմտությունների համար.
Խաղալիք արջը հյուր էր գնում։
Նա գնաց կարմիր սկյուռի մոտ
Իսկ լճի վրա՝ դեպի կավը
Եվ դեպի ոզնին մտավ փոսը
Նույնիսկ մեր Միշկան եկավ մոծակի մոտ։ (Բութ մատը հերթով դիպչում է մնացած բոլոր մատներին)
Սրանք աղվեսի աչքեր են
Սրանք նապաստակի աչքեր են
Դրանք կատվի ձագի աչքեր են:
Սրանք սկյուռի աչքեր են (բոլոր մատներով բթամատը աչքեր է դարձնում)
Գրատախտակին այս կենդանիների նկարներն են:
Հարց՝ ինչպե՞ս կարելի է դրանք մեկ բառով անվանել։ (կենդանիներ, կենդանիներ)
Ո՞ր կենդանին է պակասում. (Kitty)
Նորից նայեք ձեր նոթատետրին: Նստեք ճիշտ: Նոթատետրը ճիշտ դրեք:
Ինչ նշաններ կգրենք, պտտեք նշանները և շարունակեք գրել մինչև տողի վերջ։
5. Ուսումնասիրված նյութի համախմբում.
Աշխատեք համակարգչի հետ:
Նկարվում են առարկաներ (երկրաչափական պատկերներ, խնձորներ, տերևներ, սկյուռիկներ):
Ստորև բերված են 6 օրինակներ:
Առաջադրանք՝ Գտեք համապատասխան նկարի օրինակ:
Երեխաները գտնում են օրինակ, և ուսուցիչը մկնիկի օգնությամբ բերում է նրան համապատասխան նկարին:
6. Անդրադարձ
Դասագիրք (էջ 29), ինքնիրագործում, փոխադարձ ստուգում.
Կարդացեք ձեր գրառումները ձեր գրասեղանին, ուժեղ ուսանողներից մեկը կարդում է նրա գրառումները ամբողջ դասարանի համար:
Tic-tac-toe խաղ
+ - =
+
= 7. Ամփոփելով.
Ցույց տվեք, թե որ նշանն է փոխարինում բառերին՝ տարան, պայթեցին, կերան: Ցույց տվեք, թե որ նշանն է փոխարինում բառերին` հասավ, տվեց, դրեց:
Ձեռքդ բարձրացրո՛ւ, այսօր դասին ո՞վ աշխատեց ամբողջ դասը, և ո՞ւմ համար ինչ-որ կերպ դժվարացավ, ի՞նչը քեզ համար անհասկանալի էր։ Ի՞նչն է ձեզ դժվարացրել:

ԳԼՈՒԾ (+), ՄԻՆՈՒՍ (–), ՀԱՎԱՍԱՐ (=) ՆՇԱՆՆԵՐ

Դասի նպատակները. ներմուծել նոր մաթեմատիկական նշաններ «+», «-», «="; սովորել հասկանալ այս նշանների իմաստը, կարդալ հավասարությունները. աշխատել ուսանողների ուշադրության, տրամաբանական մտածողության զարգացման վրա. զարգացնել որակյալ, ճշգրիտ աշխատանք կատարելու կարողությունը.

Պլանավորված արդյունքներՈւսանողները կսովորեն վերարտադրել 1-ից 10 թվերի հաջորդականությունը՝ ինչպես ուղիղ, այնպես էլ հակառակ հերթականությամբ՝ սկսած ցանկացած թվից. մաթեմատիկական գործողություններ նշել նշաններով. աշխատել մոդելների հետ կատարել վերլուծության և սինթեզի մտավոր գործողություններ և եզրակացություններ անել. գնահատեք ինքներդ ձեզ, ձեր գիտելիքների սահմանները և ոչ թե գիտելիքները. աշխատանք զույգերով.

Դասերի ժամանակ

  1. Կազմակերպման ժամանակ.

Զանգը նորից հնչեց։

Եվ այսպես սկսվեց դասը։

Մենք մեր ականջները պահում ենք վերեւում:

Բոլորը նստեցին, և բոլորը լռեցին:

Սկսենք մեր դասը։

  1. Ուսումնասիրված նյութի կրկնություն.

Նախքան գործի անցնելը, ես ձեզ առաջարկում եմ մաթեմատիկական տաքացում:

ա) տրամաբանական տաքացում.

Քանի՞ պոչ ունեն երեք կետերը:

Քանի ականջ և երկու մուկ:

Ո՞վ ունի ավելի շատ թաթ՝ բադը, թե բադի ձագը:

բ) բանավոր հաշիվ.

Հաշվել:

1-ից 10-ը և ետ շղթայի երկայնքով;

3-ից 5;

9-ից 5-ը:

Ո՞ր թիվն է հաջորդում 7, 5, 2 թվին

Ո՞ր թիվն է առաջ գալիս 8, 6, 4 թվից

  1. Աշխատեք դասի թեմայի շուրջ.
  1. Նպատակի կարգավորում.

Գրատախտակին ցուցանակներ (+, -, =, 1, 2, 3 և ճանապարհային նշաններ «Ավտոբուսի կանգառ», «հանգստի վայր» և այլն)

Ի՞նչ է պատկերված նկարում։
Ինչպե՞ս եք հասկանում բառի իմաստընշան" ?
(Եթե տղաները դժվարանում են ճիշտ պատասխանել).
-Պատկերացրեք, որ դուք գտնվում եք քաղաքի անծանոթ տարածքում, հարցնող չկա, բայց գիտեք, որ թիվ 1 ավտոբուսը գնում է ձեր տարածք: Ի՞նչ եք անելու:
(Առաջարկում են կանգառ գտնել):
- Ճիշտ. Նայեք տախտակին և գտեք այս նշանը: Նա լռում է, բայց և մեզ ինչ-որ բանի մասին հայտնում.
(Տղաները պատասխանում են, որ նա ցույց է տալիս այն վայրը, որտեղ գտնվում է կանգառը):

Ի՞նչ այլ ճանապարհային նշաններ գիտեք և ի՞նչ են ասում:
«Հիմա կարո՞ղ եք ինձ ասել, թե ինչ է նշանը»:


Արտացոլում: Նշանը ինչ-որ առարկայի մասին ցուցում կամ հաղորդագրություն է:

Մենք շրջապատված ենք բազմաթիվ նշաններով։ Նայիր քարտերին և ասա, թե ինչ է դա:
(Տարբերակները տարբեր են՝ թվեր, թվեր, նշաններ):

Այս գրառումները նույնպես նշաններ են, բայցմաթեմատիկական. Թիվը նաև մաթեմատիկական նշան է, որն օգտագործվում է թվեր գրելու համար։
Այս նշաններից ո՞րն է ձեզ ծանոթ:

Որո՞նք են նորերը։ Ո՞վ գիտի, թե որոնք են այս նշանները: Խնդիր?? (Վարկած, գուշակություն)

Այսօր մեր դասի թեման է.ՊԼՈՒՍ (+), ՄԻՆՈՒՍ (–), ՀԱՎԱՍԱՐԻ ՆՇԱՆՆԵՐ(=) «. Արդյո՞ք դա ձեզ որևէ բան է ասում այդ մասին:

Ո՞րն է ձեր նպատակը դասի համար: Ի՞նչ կցանկանայիք սովորել:(…..օգտագործեք նշաններ՝ գումարած, մինուս, հավասար):

  1. Ծանոթություն «գումարած» (+), «մինուս» (-), հավասար (=) նշաններին:

Գործնական աշխատանք.

Տեղադրեք երկու կարմիր քառակուսի

Ի՞նչ թիվ ենք նշանակում սա: (դաշտում բոլորն աշխատում են թվերի սիրահարների հետ, մեկ ուսանող գտնում և գրատախտակին կցում է 2 թիվը)

Կողքին դրեք կապույտ քառակուսի

Ի՞նչ թիվ նշենք: (1):

Կա՞ն քիչ թե շատ քառակուսիներ: Քանի՞ քառակուսի եք ստացել:

Ո՞ր բառերը կարող են փոխարինել բառինդնել ? (ավելացված, ավելացված)

Այս արտահայտությունը մաթեմատիկայում գրելու համար օգտագործվում են թվեր և «+» մաթեմատիկական նշանը:

Գրատախտակին գրեք՝ 2 + 1

Plus-ը լավ նշան է, այն տալիս է բոլորին, ավելացնում է, և ամեն ինչ ավելի է դառնում:

Լսեք բանաստեղծություն այս նշանի մասին:

Ես պլյուս եմ

Եվ ես հպարտ եմ դրանով:

Ես հարմար եմ ավելացման համար

Ես կապի լավ նշան եմ

Եվ դա է իմ նպատակը։

Արտացոլում: - Նայեք այս նշանին. Ի՞նչ է նրա անունը մաթեմատիկայի մեջ: (գումարած): Ի՞նչ աշխատանք է նա անում։ (Նա տալիս է բոլորին, ավելացնում է, ամեն ինչ ավելի է դառնում):

Քանի՞ կտոր ունեք հիմա սեղանին: Հանեք երեք կարմիր կտորվերցրու կապույտ քառակուսի. Կա՞ն քիչ թե շատ թվեր։ Քանի՞ թվեր են մնացել: (2)

Հանեք բառը , կարող է փոխարինվել նաև նշանով։ Այս մաթեմատիկական նշանը կոչվում է մինուս:

Խաղատախտակի վրա՝ 3-1

Այս նշանը խլում է բոլորից, խլում է ու ամեն ինչ պակասում է։

Լսեք նրա մասին բանաստեղծություն.

Ես բացասական եմ.

Նաև լավ նշան.

Ի վերջո, չարությունից չէ, որ ես հանում եմ

Ես պարզապես կատարում եմ իմ բաժինը:

Արտացոլում: - Ինչպե՞ս է կոչվում այն ​​մաթեմատիկական նշանը, որը խլում է ամեն ինչ, և ամեն ինչ պակասում է:

Տեսեք, թե ինչ գրառումներ ունենքպարզվեց . Ո՞վ կարող է կարդալ դրանք: (կարդա գրատախտակին գրված արտահայտությունները)

դու ասում ես խոսքըհաջողության հասնել , իսկ ինչպես գրել, կարո՞ղ է որևէ մեկը իմանա:

Բառը գրելու համարհաջողության հասնել , օգտագործեք հավասարության նշանը (=) և նման գրառումներ

(մատնացույց անելով գրատախտակին) կանչելարտահայտությունները.

Եկեք միասին կարդանք գրատախտակի արտահայտությունները՝ օգտագործելով նոր տերմինները։

Արտացոլում: Եվ այսպես, ի՞նչ նշաններ են օգտագործում մաթեմատիկոսները արտահայտություններ գրելու համար:

Ի՞նչ աշխատանք են կատարում այս նշանները: (+,-)

  1. Աշխատեք նոթատետրում տպագիր հիմունքներով:

Բացեք նոթատետրը 10-րդ էջում։ — Ես կբացեմ նոթատետրը։

Նստեք ճիշտ: «Դու ներդաշնակորեն նստում ես գրասեղանիդ» կանոնը.

Նայեք բջիջներին, ի՞նչ նշաններ են գրված։

Ինչպե՞ս եք աշխատելու նոթատետրում: Ուշադիր նայեք, և ի՞նչ կանոնով են այստեղ տեղադրված ցուցանակները։ (վանդակի միջով)

Ցույց տվեք, թե ինչպես են ճիշտ գրված «+», «-» նշանները: Այնուհետև ուսանողները դրանք գծում են կետավոր ուրվագծերով և ինքնուրույն գրում:

Տղաները գնահատում են ձեր աշխատանքը: Ուշադիր նայեք, հասցրե՞լ եք գեղեցիկ, կոկիկ նշանակել։ Պահե՞լ եք նախշը, ձեր գրած բոլոր նշանները բջիջի միջով են: Գնահատեք ձեր աշխատանքը A (ճշգրտություն) և P (ճիշտ) սանդղակով: Եթե ​​դուք հասել եք ձեր աշխատանքի արդյունքին, ապա ինչպես միշտ վառեք կրակը վերեւում, ...

  1. Միավորում.
  1. Դասագրքային աշխատանք.

Նայեք 28-րդ էջին և ասեք, թե ինչ է մեզ առաջարկում դասագիրքը:

Տեսեք, հիմա ո՞ւմ մասին ենք խոսում։

Քանի՞ ոզնի կար սկզբում: (1 - համարը գրատախտակի վրա) Ի՞նչ փոխվեց այդ ժամանակ: (Եվս 1-ը վազեց) Քանի՞սն էին: (2)

(Կարդում ենք պատմվածքի նկարի տակ) - Ճի՞շտ եք պատասխանել հարցերին:

Ո՞ր բառը փոխարինվեց գումարած նշանով (վազեց): Ստացված արտահայտությունը կարդացեք դասագրքում:

2) աշխատել զույգերով:

Նայեք ստորև ներկայացված նկարին և հորինեք պատմություն: Ո՞ւմ մասին պատմություն կգրես: Նույն կերպ վերլուծվում է նապաստակներով նկարը։

Եթե ​​դասի տեմպը բարձր է, ապա հաջորդ աշխատանքը կարելի է անել։Այս առաջադրանքը ամրապնդում է գումարած նշանի մասին գիտելիքները:
Առաջադրանքը կարելի է կազմակերպել այնպես, որ յուրաքանչյուր երեխա հաշվի իր մատիտները, կամ կարող եք մեկ կամ մի քանի ուսանողների կանչել գրատախտակ և կատարել առաջադրանքը մատիտներով, որոնք կտա ուսուցիչը:
Քանի՞ մատիտ ունեք ձեր մատիտատուփում: (2.)
Քանի՞ գունավոր: (6.)
Քանի՞ մատիտ կա: (ութ.)
Ի՞նչ գործողությամբ կարելի է գտնել մատիտների ընդհանուր թիվը: (Օգտագործելով գումարման գործողությունը, դուք կարող եք պարզել, թե քանի մատիտ կա, դրանք 8-ն են:) Գրեք այս գործողությունը: (2 + 6.)

Այս աշխատանքն ավարտելուց հետո կարելի է ասել, որ նման գրառումները կոչվում ենհավասարություններ . Իսկ ինչո՞ւ (եթե կռահեն, ուրեմն. քանի որ ունեն «=» նշան, եթե ոչ, ապա - այս հարցին կպատասխանենք հաջորդ դասերին):

V. Ամփոփելով.

-Հիշենք, թե ինչ էինք ուզում իմանալ դասի սկզբում։

Դուք արդյունքի հասե՞լ եք։

Հիմա գիտե՞ք, թե որոնք են այս նշանները:

Ինչ է անունը:

- Ի՞նչ նշան կօգտագործենք, եթե լսենք «փախիր, հեռացրիր» բառերը։

Ի՞նչ նշան կօգտագործեք, եթե լսեք «ավելացված, եկավ» բառերը:

Իսկ որո՞նք են այս նշանները ... .. + և -: (ճանապարհ կամ մաթեմատիկա)

Շատ շնորհակալ եմ դասի համար, վաղը մենք կշարունակենք սովորել, թե ինչպես օգտագործել մեր նոր նշանները և կծանոթանանք նոր թվի հետ։

Դասի ընթացքում անցկացվում է 2-3 ֆիզիկական րոպե՝ կախված դասարանի հնարավորություններից։ Առաջինի ժամանակը դասի մեկնարկից 7-10 րոպե է, հաջորդները՝ ուսուցչի հայեցողությամբ, և ժամկետը կախված է ձեր դասի կատարումից։


ՄԱԹԵՄԱՏԻԿԱՅԻ ԴԱՍԻ ԱՄՓՈՓՈՒՄ 1 ԴԱՍԻ ԷՄԿ ՀԵՌԱՆԿԱՐ՝ ԹԵՄԱ՝ ՆՇԱՆՆԵՐ + (PLUS), - (ՄԻՆՈՒՍ), = (ՀԱՎԱՍԱՐ)։Նպատակները: 1) Աշակերտներին ծանոթացնել մաթեմատիկական նշաններին (+, -, =), պարզել նրանց տեղը մաթեմատիկայի մեջ: Ներկայացրե՛ք նոր տերմին-արտահայտություն, սովորեցրե՛ք այն ճիշտ կարդալ: 2) համախմբել առարկաների քանակական և հերթական հաշվարկի պահպանումը, զարգացնել տրամաբանական մտածողությունը. . Սարքավորումներ:Զամբյուղ, երեք խնձոր, թվերի սիրահարներ, էլեկտրոնային հավելված Գ.Վ. Դորոֆեևա Մաթեմատիկա 1-ին դասարան 1. ԿԱԶՄԱԿԵՐՊԱԿԱՆ ՊԱՀ.Մենք սկսում ենք նոր օր։ Ազատվե՛ք ծուլությունից։ Ավելի շատ ժպտացեք: Փորձեք լինել ջանասեր!

2 .ԳԻՏԵԼԻՔՆԵՐԻ ԱԿՏՈՒԱԼԻԶԱՑՈՒՄ. 1) Ուղիղ և հակառակ հաշվում 1-ից մինչև 10, 6-ից 10-ը, 7-ից 3-ը: Որ թիվը գտնվում է 2-ի և 4-ի միջև, առաջ է գալիս 7 թվից, 5,2-ը հաջորդում է 3,8 թվին:

2) տրամաբանության առաջադրանքը. - Զամբյուղում ձագեր կան: Բոլոր ձագուկներն ունեն 3 զույգ ականջ: Քանի՞ ձագ կա զամբյուղում: - Տոլյան ունի 2 զույգ ձեռնոց: Քանի՞ ձեռնոց է ձախ ձեռքին: -Բակում ճտեր են շրջում: Պետյան բոլոր հավի համար 6 ոտք է հաշվել։ Քանի՞ հավ: -Տատիկը Նինային երկու զույգ գուլպա է հյուսել: Քանի՞ գուլպան է հյուսել Նինայի տատիկը.

3. ՖԻՍՄԻՆՈՒՏ.Հաշվեցինք ու հոգնեցինք
Բոլորս հանգիստ ոտքի կանգնեցինք։
Ձեռքերը ծափ են տալիս՝ մեկ, երկու, երեք:
Ոտքերով դոփեցին՝ մեկ, երկու, երեք։
Նստեք, վեր կացեք, վեր կացեք, նստեք:
Եվ նրանք չեն հարվածել միմյանց:
Մենք մի փոքր կհանգստանանք
Եվ եկեք նորից սկսենք հաշվել։

4 . ՄՈՏԻՎԱՑԻՈՆ-ԹԻՐԱՔԱԿԱՆ ՓՈՒԼ. ԽՆԴԻՐԻ ՁԵՎԱՎՈՐՈՒՄԸ.ԱՇԽԱՏԵԼ ԹԵՄԱՅԻ ՎՐԱԴԱՍ.

Զամբյուղի մեջ կդնեմ 2 խնձոր։ Ի՞նչ թիվ ենք մենք նրանց նշանակում: (Աշակերտներն աշխատում են դաշտում թվերի սիրահարների հետ, իսկ ուսուցիչը գրատախտակին գրում է 2 թիվը): Ես կավելացնեմ ևս մեկ խնձոր: Ի՞նչ թիվ ենք նշանակում այն: (1): Տղերք, քիչ թե շատ խնձոր եղե՞լ է։ Քանի՞ խնձոր եք ստացել: Ո՞ր բառը կարող է փոխարինել ավելացնել բառին: (Ծալել): Իսկ ո՞վ գիտի, թե մաթեմատիկական ո՞ր նշանը կարող է փոխարինել ավելացնել, ավելացնել բառերին։ (+ նշան) - Այս արտահայտությունը մաթեմատիկայի մեջ ճիշտ գրելու համար օգտագործվում են թվեր և «+» մաթեմատիկական նշանը (ուսուցիչը գրատախտակին գրում է 2 + 1. Դիտելով դասագրքի էլեկտրոնային հավելվածը): - Տղաներ, լսեք բանաստեղծությունը գումարած նշանի մասին.

Ես պլյուս եմ, և ես հպարտ եմ դրանով: Ես լավ եմ հավելումների համար: Ես կապի լավ նշան եմ։ Եվ դա է իմ նպատակը։

Նայեք այս նշանին. Ի՞նչ է նրա անունը մաթեմատիկայի մեջ: (գումարած): Ի՞նչ աշխատանք է նա անում։ (Ավելացնում է՝ ամեն ինչ ավելի է դառնում):

Քանի՞ խնձոր ունենք հիմա զամբյուղում: (3. Ուսուցիչը գրատախտակին գրում է 3 թիվը) Իսկ եթե մեր երեք խնձորից հանեմ մեկը, քանի՞սը կլինի՝ քիչ թե շատ: (Քիչ) Քանի՞ խնձոր է մնացել: (2. Ուսուցիչը գրում է գրատախտակին) - Ի՞նչ եք կարծում, ես բառը կհեռացնեմ, կհեռացնեմ, կարո՞ղ եմ այն ​​փոխարինել նշանով (ստորագրել -) - Ճիշտ է. Այս մաթեմատիկական նշանը կոչվում է մինուս (Ուսուցիչը գրատախտակին գրում է 3-1. Դիտելով դասագրքի էլեկտրոնային հավելվածը): - Լսեք բանաստեղծությունը մինուս նշանի մասին:

Ես բացասական եմ. Նաև լավ նշան. Չէ՞ որ չարությունից չէ, որ ես խլում եմ։ Ես պարզապես կատարում եմ իմ բաժինը: - Ինչպե՞ս է կոչվում այն ​​մաթեմատիկական նշանը, որը նվազեցնում է ամեն ինչ, և ամեն ինչ փոքրանում է: 5. ՖԻՍՄԻՆՈՒՏ.Քամին փչում է մեր երեսին
Ծառը օրորվեց։
Քամին ավելի հանգիստ է, ավելի հանգիստ, ավելի հանգիստ -
Ծառը գնալով բարձրանում է։

6. ԱՇԽԱՏԵԼ ԴԱՍԻ ԹԵՄԱՅԻ ՇՈՒՐՋ. - Տեսեք, թե ինչ ռեկորդներ ունենք պարզվեց. Ո՞վ կարող է կարդալ դրանք: (Աշակերտները կարդում են գրատախտակին գրված արտահայտությունները) -Դու ասում ես բառը կստացվի, բայց ինչպես գրել, գուցե ինչ-որ մեկը գիտի: (երեխաների պատասխանները)-Ճիշտ է. Ստացվում է բառը գրելու համար օգտագործեք մաթեմատիկական նշան հավասար է (=) և նման գրառումներ(ցուցադրել գրատախտակին) կանչի արտահայտություններ (Դիտել էլեկտրոնային հավելվածը): Եկեք միասին կարդանք գրատախտակի արտահայտությունները՝ օգտագործելով նոր տերմինները։ (Երգչախմբային ընթերցանություն) - Ուրեմն ի՞նչ նշաններ ենք օգտագործելու արտահայտություններ գրելու համար (+, -, =): Իսկ ի՞նչ են աշխատում + և - նշանները (աշակերտների պատասխանները)

Դասագրքային աշխատանքէջ.54-55

7. ՖԻՍՄԻՆՈՒՏ.Կարող եք հաշվել ձեր մատները: Մեկ երկու երեք չորս հինգ.
Մյուս կողմից կրկին.
Մեկ երկու երեք չորս հինգ.
Տասը մատ, մի զույգ ձեռք -
Ահա քո հարստությունը, ընկեր։ 8. ԱՇԽԱՏԵԼ ԴԱՍԻ ԹԵՄԱՅԻ ՇՈՒՐՋ. Աշխատանք տետրում էջ 42 (առաջադրանք 1-2), էջ 43 (առաջադրանք 4-5):

9. ԱՄՓՈՓՈՒՄ ԴԱՍԸ. ԱՆԴՐԱԴԱՐՁ.

Ի՞նչ նոր բան սովորեցիք դասում: - Ի՞նչ նոր մաթեմատիկական նշանների հետ ծանոթացաք։ Ինչի՞ համար է «-» նշանը և «+» նշանը: -Ի՞նչ հմտություններ եք ձեռք բերել։ -Ո՞վ էր ամենաակտիվը դասին: - Գնահատե՞ք ձեր աշխատանքը դասին: -Լավ տղերք, շնորհակալ եմ բոլորիդ դասի համար:



Բաժնի վերջին հոդվածները.

Համառոտագիր պատմության մասին 10 պարբերություն
Համառոտագիր պատմության մասին 10 պարբերություն

ԴԱՍԻ ԱՄՓՈՓՈՒՄ ՊԱՏՄՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ Թեմա՝ Ընդհանուր պատմություն Դասի թեման՝ ՀՆԱԳՈՒՅՆ ՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ Լսարան՝ 10-րդ դասարան, OU Դասի եռակի նպատակը՝ Ճանաչողական՝ ...

Թեմայի վերաբերյալ պատմության դասի համառոտագիր
Պատմության դասի ամփոփագիր «Արևելյան սլավոնները հնությունում» թեմայով (10-րդ դասարան) Ռուսաստանը Արևելքի և Արևմուտքի միջև

ԴԱՍԻ ԱՄՓՈՓՈՒՄ ՊԱՏՄՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ Թեմա՝ Ընդհանուր պատմություն Դասի թեման՝ ՀՆԱԳՈՒՅՆ ՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ Լսարան՝ 10-րդ դասարան, OU Դասի եռակի նպատակը՝ Ճանաչողական՝ ...

Կոմպակտ որոնման ձև CSS3-ում
Կոմպակտ որոնման ձև CSS3-ում

Ինձ քննադատեցին՝ ասելով, որ դասավորությունը վատ է, բայց կան ժամանակակից HTML5 և CSS3, իհարկե, ես հասկանում եմ, որ վերջին ստանդարտները թույն են և այդ ամենը։ Բայց բանն այն է, որ...