Як визначити спосіб освіти прислівників. Основні способи освіти прислівників

Цілі урокумати підбирати синоніми до прислівників, працювати над лексичним значенням слова;

Завантажити:


Попередній перегляд:

Способи освіти прислівників.

Цілі уроку : ознайомити із способами освіти прислівників; перевірити знання про смислові групи прислівників, отримані на попередньому уроці; провести роботу зі словниковими словами; умати підбирати синоніми до прислівників, працювати над лексичним значеннямслова;

вміти утворювати прислівники від прикметників.

ХІД УРОКУ

1 . Організаційний момент

2. Перевірка знань. Тестування

1 Знайдіть прислівник способу дії:

а) вільно; б) завжди;

В) нещодавно; г) вранці.

  1. Знайдіть прислівник часу;

а) злегка; б) туди;

в) увечері; г) ледве.

  1. Знайдіть прислівник місця:

а скільки; б) високо;

в) навіщо; г) трохи.

  1. Знайдіть прислівник причини:

а) багато; б) дивовижно;

в) із зла; г) врукопашну.

  1. Знайдіть прислівник мети:

а там; б) трохи;

в) вмить; г) дарма.

  1. Знайдіть прислівники заходи:

а) багато; б) ненароком;

в) абияк; г) довго.

  1. Знайдіть вказівне прислівник:

а) турецькою; б) зараз;

в) туди; г) досконало.

  1. Знайдіть невизначене прислівник:

а) десь; б) нікуди;

в) там; г) навіщо.

  1. Знайдіть запитальний прислівник:

а) ніде; б) куди;

в) десь; г) тоді.

  1. Знайдіть негативне прислівник:

а) нестерпно; б) нікуди;

в) ніхто; г) жодної.

  1. Розповідь про слово мельком (Індивідуальне завдання упр. 201).
  • Як утворюється словомигцем?
  • Як утворено словоДодому?

(Позначає себе додому. Прислівник виник у результаті зрощення в одне слово словосполученняу своя ясі в свої села додому.)

  • Усно складіть речення з цими словами.
  • Запишіть слова мигцем і додому в словнику.
  1. Вивчення нового матеріалу

На дошці записані слова, учні переписують їх у зошит.Гаряче, по-старому, по-моєму, у борг, десь, щось, по-перше, російською, просто, спочатку, повільно, вгору.

  • Доведіть, що перед нами прислівники.
  • За допомогою чого вони утворені (виділіть частини слів, від яких утворені прислівники)?
  • Від яких частин мови утворено ці слова?
  • Якими способами?

Запис на дошці та у зошитах

Прислівники утворюються від самостійних частин промови приставковим, суфіксальним та приставочно-суфіксальним способом.

Від

іменниківпідтюпцем підтюпцем

(Кінь біг підтюпцем)

прикметників приятельський по-приятельськи

чисельних два, третій двічі, по-третє

дієприслівників жарт я жартуючи

(Жартуючи і сміючись. Мама казала це жартома)займенник твій по-твоєму

5.Закріплення

Завдання 1. Запишіть словосполучення під диктовку вчителя. Виконайте морфемний розбірслів, що однаково пишуться.

Дівчина чудова; чудово розповідав. Вчинок обдуманий; вчинив обдумано. Дівчинка відверта; відповідав дуже відверто. Море безтурботне; безтурботно спав. Рішення марно; брати участь марно. Сукня красива; одягатися красиво.

Завдання 2. Картки з вправою перед очима учнів. Спишіть словосполучення, визначте, від яких частин мови та за допомогою чого утворені дані прислівники.

Почати спочатку; полегшено зітхнути; відповідати ясно; по-осінньому холодно; говорить чудово; підніматися небезпечно; зробив по-своєму; сказав

Тричі; витер дочиста; прийшли удвох; вперше зустрілися; поглядати скоса; прочитав нещодавно; по-ведмежому завив; живе близько, працює, як і раніше.

Завдання 3. Підберіть синоніми до цих прислівників. Вкажіть, як утворено підібрані вами слова.

Сміливо (безстрашно), непогано (добре), даремно (безкорисно), покірно (покірно), недалеко, (близько), раптом (несподівано), швидко (миттєво), уривчасто (безладно), іноді (зрідка), назавжди (навіки) .

3 а д а н і е 4. Запишіть слова під диктування. Поясніть значення прикметників і утворіть від них прислівники. Який із записаний- | них вами слів не є прикметником? Чому?

Попередній(попередній чомусь),ймовірний (що допускає можливість чогось),підприємливий (енергійний, винахідливий),представницький(видний, справляє враження),попереджувальний(заздалегідь вжитими заходами не допускає чогось),зневажливий(виконаний зарозуміло - зневажливого ставлення),привабливий(привертає до себе),привілейований(що має переважне право).

- Поясніть значення фразиперебувати в привілейованому по-| кладення.

6.Підведення підсумків уроку

Якими способами та від яких частин мови утворюються прислівники?

7. Домашнє завдання

Написати невеликий твір (10 пропозицій) про перший сніг, що випав, використовуючи в тексті якомога більше прислівників.


Щоб виявити прислівник за даною ознакою, необхідно запам'ятати наступну класифікацію. Існують прислівники докладні та означальні. До першої групи належать слова, що позначають:

Спосіб дії: «жити по-справжньому» або «чинити саме так»;
- міру та ступінь чогось: «трохи замислитися» або «тричі присісти»;
- час якоїсь дії: "побачимося пізніше" і "він прийшов вранці";
- місце: «бій» чи «магазин праворуч»;
- причину чогось: «сказати згаряча» або «ворог мимоволі»;
- Мета: «зробити навмисне» або «здійснити навмисне».

У другій групі прислівника:
- якісні («страшно», «швидко» чи «звірськи»);
- («мало», «трохи» або «двічі»);
- способу та образу дії («нагору», «галопом» або «вплав»);
- порівняння та уподібнення («по-мужицьки», «як і раніше» або «приятельськи»);
- сукупності («спільно», «» або «всенародно»).

При цьому якісні та знаменні прислівники, утворені від подібних прикметників, можна визначити за окремим частинамслова.

У якісних порівняльний ступінь утворюється за допомогою суфіксів "-ей", "-ше" та "-е": "зробити роботу краще", "заплатити менше", а також за допомогою певного допоміжного слова, яке поєднується з вихідною формоюприслівники: «сильніше» або «мерзотніше». Чудова - за допомогою суфіксів "-ейш" і "-айш" ("нижче" або "покірніше просити"); шляхом аналітичного поєднання слова з вихідною формою («найстрашніше»), і навіть шляхом поєднання зі словом «всіх» («краще всіх»).

Зі знаменними дещо простіше. Прислівники повинні називати ознаку, але не вказувати на неї. Наприклад, «вити по-вовчому».

Виявлення прислівника за способом освіти

Таких способів існує три основних та ще один додатковий.

Основні методи:
- суфіксальний характеризується освітою від первісного прикметника - наприклад, «повільно» від «повільний» або «дружній» та «»;
- приставочно-суфіксальний - наприклад, «ситий» і «досить», і навіть «сухий» і «досуха»;
- приставковий - «погано» і «непогано», а також «звідки» та «не звідки».

Додатковий спосіб освіти прислівника є складання різного виду:
- складання цілих слів – «ледве і ледве» і «ледве-ледве»;
- додавання з елементом «напів-» - наприклад, слова «напівсидя», «напівстою» або «напівлежачи»;
- додавання із застосуванням суфіксів або приставок разом із суфіксами – від «мимо» і «ходити» утворюється «мимохідь», а від «сили» та приставки виходить слово «

Слайд 1

Способи утворення прислівників

Слайд 3

Прислівник -
самостійна частинапромови.
Позначають ознаку дії.
як?
де?
коли?
куди?
навіщо?
Прислівники не змінюються.

Слайд 4

Згадаймо
Способи утворення слів
причепний
додавання
приставно-суфіксальний
суфіксальний
додавання із суфіксацією

Слайд 7

легкий
сумний
гарний
прислівник
Найпростіше вийшло із прикметником.
Цип-цип-цип…
прикметник
легко
сумно
добре
Моє, все моє…
новий

Слайд 8

прислівник
Потім настала черга іменника.
іменник
верх
вгору
вгорі
нагорі
понад
зверху
+ в
+ у + у
+ на + у
+ с
+ з + у
приставки
суфікси

Слайд 9

прислівник
Потім прислівник повернувся за прикметником.
заново
заново
знову
знову
по-новому
+ за + про
+ на + про
+ з + а
+ в
+ за + ому
прикметник
новий

Слайд 10

Залишилося прогулятися до дієслова.
скачати
на скаку
в обіймах
вплавь

дієслово
Пссс!
скакати
обіймати
плавати

Слайд 11

Прислівник зайшов і до чисельного.
удвох
надвоє
тричі

чисельне
двоє
троє

Слайд 12

Свиток історії
Звідки взялися прислівники?

Слайд 13

заміж

за
чоловіком

Слайд 15

в халепу
Тепер ми сприймаємо їх як одне слово.
в
просак
верстат для плетіння канатів

Слайд 16

на власні очі
Тепер ми сприймаємо їх як одне слово.
во
очі
очі
власними очима
Ю

Слайд 17

напоготові
Тепер ми сприймаємо їх як одне слово.
на
чеку
від «чекати», тобто. чекати, вартувати
на охороні

Слайд 18

Свиток історії
Звідки взялися прислівники?
Як утворилися прислівники?
голосно
по перше
мимохідь
здалеку
туди
гучний
+ про
перший
+ их
в+
ходити
+ ом
повз+
далекий
з+
+ а
ні від чого!

Слайд 19

Висновки.
I.Прислівники утворюються від різних частинпромови II. Прислівники можуть бути утворені у різний спосіб: приставковим: давно недавно; суфіксальним: три-тричі; приставочно-суфіксальним: старий по-старому; додаванням слів: ледве-ледве; додаванням слів з приєднанням або: спочатку – спочатку; внаслідок переходу з інших частин мови: на зустріч назустріч

Слайд 20

165. Визначте спосіб освіти прислівників. Випишіть прислівники до таблиці:
утворені за допомогою приставок утворені за допомогою суфіксів шляхом приєднання приставки та суфіксу
Задумливо (задумливий), невпевнено (впевнено), зачаровано (зачарований), по-дитячому (дитячий), по-дорослому (дорослий), життєрадісно (життєрадісний), безмовно (безмовний), невесело (весело), ​​сумно (сумний), мрія (мрійний), по-зимовому (зимовий), колись (коли), сумно (сумний), мовчазно (мовчазний), удвох (двоє), по-твоєму (твій), назавтра (завтра), по-перше (перший) ), ліворуч (лівий).

Слайд 21

166. Від даних числівників утворіть прислівники за зразком і запишіть їх у складі словосполучень дієслів. + Назв.
Двоє – удвох; троє, четверо, п'ятеро, шестеро, семеро. Двоє – удвічі; троє, четверо, п'ятеро, шестеро. Двоє – надвоє; троє.
Х

Слайд 22

ІІІ. Часто іменник із прийменником стає прислівником. Тоді привід стає приставкою, а закінчення суфіксом: внизу, тобто. відбувається злиття прийменника з іменником. Іноді це злиття буває неповним. За значенням таке слово є прислівником, а пишеться як іменник: в обмін, навшпиньки, до завтра. Прислівник треба відрізняти від схожого на нього іменника з приводом. Іменник має або може мати при собі пояснювальне слово. Прислівник пояснювального слова немає. Наприклад, у (самому) низу – чекати унизу.
Висновки.

Слайд 23

Зробіть словотвірний аналіз виділених прислівників.
Ми живемо недалеко, Нас знайти дуже легко. Спершу праворуч ви підете, Потім ліворуч повернете, І прямо тут же, за рогом, Семиповерховий буде будинок. Така велика гарна хата, Але тільки ми живемо не в ньому. Ігор Іртіньєв «Точна адреса».

Слайд 24

168. Виконайте словотворчий аналіз прислівників. Які з них нині стали непохідними?
Ззовні, здалеку, з давніх-давен, починала, споконвіку, тишком-нишком, споконвіку, здавна, здавна.
2. Як розумієте значення прислівників? 3. Знайдіть серед прислівників синонімічні, визначте, чим вони відрізняються один від одного, придумайте з деякими з них речення.

Слайд 25

169. Замініть словосполучення одним словом – говіркою, проведіть їх словотворчий розбір.
Кожен день; перебиваючи одне одного; перетинаючи комусь шлях; (стояти) витягнувши руки по швах; без примусу; з великою кількістю граматичних помилок; нечасто, іноді; з-під насуплених брів.

Слайд 26

170. Утворіть від цих прикметників прислівники за допомогою суфікса – о - , розберіть їх за складом.
Поз(?)ний, пр..східний, бе..корисний, бе..покійний, швидкий, хороший, жах(?)ий, бе(с,сс)порний, небезпечний(?)ний, пр..крас( ?)ний, чес(?)ний, давній, горіс(?)ний, радос(?)ний, п..чальний, грус(?)ний, в..селий, бе..мірний, бе..заповітний бе..захисний, пр..ліс(?)ний, пр...майновий.
2. Складіть 5 – 7 словосполучень, вкажіть головне слово.

Слайд 27

Чи знаєте ви, що…
Прислівник сьогодні утворився від займенника цього (цей – «цей») та іменника дня (Р.п. від слова день). Сьогодні – означає «цього дня». Прислівник завтра утворився в результаті зрощення за ранку, буквально «час, наступний наступного ранку». Потім звук [у] перетворився на [в]. Вийшло завтра. (за Л. Григоряном).


2. Яке із тверджень є невірним? А)Прислівники заходи та ступеня відповідають на питання який? чий? Б)Прислівники способу дії відповідають питання як? яким чином? В) Прислівники місця відповідають питання де? куди? звідки? Г)Прислівники часу відповідають питання коли? як довго?


3. Яке із тверджень є невірним? А)Морфологічним ознакою прислівників є їх незмінність. Б) У реченні прислівники є доповненнями. В) Найчастіше прислівники залежить від дієслів. Г)Прислівник може входити до словосполучення з прикметником або іншим прислівником.


4. Яке із тверджень є невірним? А)Прислівники на -о(-е) можуть мати ступінь порівняння. Б)Проста порівняльна ступінь утворюється з допомогою слів більш-менш. В)Складний порівняльний ступінь утворюється за допомогою суфіксів-її-ї,-е,-ше. Г)Чудова ступінь прислівників складається з порівняльного ступеняприслівники та слова всіх.








11. Утворіть словосполучення з дієслова та прислівника, об'єднавши відповідні за змістом слова. А)є 1.насмерть Б)терпіти 2.упереміж В)залишитися 3.упереміш Г)потрапити 4.всухом'ятку Д)застати 5.невмочь Е)висадити дерева і кущі 6.внакладі Ж)скласти книги і зошити 7.зненацька З) злякатися 8.впросак


12. Утворіть словосполучення з дієслова і прислівника, об'єднавши відповідні за змістом слова. Г)кинутися 4.вручну Д)зробити 5.втемну Е)бродити 6.внічию


13. Утворіть словосполучення з дієслова та прислівника, об'єднавши відповідні за змістом слова. Зверніть увагу на написання прислівників: у своєму складі вони мають іменники, які в сучасній російській мові не вживаються. Такі прислівники пишуться разом. А)забратися 1.досить Б)стягнути 2.досхочу В)награтися 3.під замком Г)відповісти 4.тишком Д)сидіти 5.дотла Е)спалити 6.невпопад




15. Яке із тверджень є невірним? А)в прислівниках з приставками с-, -з, до-на кінці зазвичай пишеться о. Б)в прислівниках з приставками в-, на-, за- на кінці зазвичай пишеться а. В)в прислівниках на –о(-е) пишеться стільки н, скільки в прикметнику, від якого утворено прислівник. Г) на кінці прислівників після шиплячих пишеться ь (виключення: вже, заміж, невтерпеж)


16. Яке із тверджень є невірним? Дефіс пишеться: А)в прислівниках з приставкою по-і суфіксами -ому, -йому, -і (на мою думку, по-французьки) Б)в прислівниках з приставкою в-(во-) і суфіксом-их(-их) (по-перше) В)в прислівниках, утворених повторенням подібних за структурою або однорідних слів(хрест-навхрест) Г)в прислівниках з приставкою по-і суфіксом -у (вранці)


17.Встановіть спосіб освіти прислівників, позначивши цифрою відповідний кожному прислівнику спосіб. 1.Перехід у прислівники іменника у знахідному або орудному відмінку. 2.Переход в прислівники іменника з прийменником. 3.З'єднання прийменника з повним або коротким прикметником. 4.З'єднання прийменника (приставки) з збиральними чи порядковими чисельними. Днями, по-четверте, натрій, ліворуч, підтюпцем, начисто, догори, навіки, даремно, справді.


18.Встановіть спосіб освіти прислівників, позначивши цифрою відповідний кожному прислівнику спосіб. 1. Перехід у прислівники іменника у знахідному або орудному відмінку. 2.Переход в прислівники іменника з прийменником. 3. Злиття словосполучення в одне слово. 4.З'єднання прийменника з повним або коротким прикметником. 5.З'єднання прийменника (приставки) з збиральними чи порядковими чисельними. Докрасна, заміжня, кроком, навиліт, нарешті, вниз, удвічі, по-п'яте, відразу, врозтіч.


19.Встановіть спосіб освіти прислівників, позначивши цифрою відповідний кожному прислівнику спосіб. 1. Перехід у прислівники іменника у знахідному або орудному відмінку. 2.Переход в прислівники іменника з прийменником. 3. Злиття словосполучення в одне слово. 4.З'єднання прийменника з повним або коротким прикметником. 5.З'єднання прийменника (приставки) з збиральними чи порядковими чисельними. Воістину, навпочіпки, риссю, з плеча, зараз, надвоє, по-третє, подовгу, наосліп, внічию.


20.Встановіть спосіб освіти прислівників, позначивши цифрою відповідний кожному прислівнику спосіб. 1. Перехід у прислівники іменника у знахідному або орудному відмінку. 2.Переход в прислівники іменника з прийменником. 3. Злиття словосполучення в одне слово. 4.З'єднання прийменника (приставки) з повним іди коротким прикметником. 5.З'єднання прийменника (приставки) з збиральними чи порядковими чисельними. Добіла, вмить, сьогодні, здавна, вчасно, впритул, наприклад, уп'ятеро, вшир, верхи, навмання. 14.А 15.А,Б 16.Г підтюпцем, задарма; 2-на днях, догори, навіки, дійсно; 3-вліво, начисто; 4-4-х, натріє кроком; 2-одружена, навиліт, нарешті, вниз; 3-точас; 4-докрасна, врозтіч; 5-удвічі, по-п'яте риссю; 2-воістину, навпочіпки, з плеча; 3-тепер; 4-подовгу, наосліп, внічию; 5-надвоє, по-третє верхи; 2-вмить, вчасно, наприклад, вшир; 3-сьогодні; 4-добела, здавна, впритул; 5-п'ятеро.

За своїм значенням, вживанням та освітою прислівники співвідносні з іншими словами в мові. Насамперед, співвідносність прислівників коїться з іншими частинами промови свідчить про їх походження і спосіб освіти.

Прислівники співвідносні з іменами, займенниками та дієсловами. Поповнюючись з допомогою інших частин мови, прислівники не втрачають із нею смислового зв'язку.

Приклади: додолу, набік, вгорі, додому, влітку – співвідносні з іменниками, зберігають зв'язок зі значенням предметності. / Двічі, вдвічі, по п'ятеро, на трьох, удвох – співвідносні з іменниками, зберігають зв'язок зі значенням числа. / Тепло, красиво, сміливо, високо - співвідносні з прикметниками, зберігають зв'язок зі значенням ознаки. / на мою думку, по-вашому – співвідносні з займенниками. / дивлячись, неохоче, жартома, лежачи – співвідносні з дієсловами, зберігають зв'язок зі значенням дії.

Процес утворення прислівників тривалий, і тому за часом освіти прислівники не збігаються.

Як найбільш архаїчна виділяється група займенникових прислівників, вони втратили в сучасній мові живий зв'язокз займенниками і втратили морфологічну ділимість: тут, там, куди, тоді, коли, як, так.

У сучасній мові прислівники утворюються різними шляхами.

Найбільш характерними є такі:

1) Відрив однієї з іменних форм від системи словозміни з одночасним переосмисленням її з урахуванням нової функції слова: влітку, взимку, вдень, увечері – застигли форми Творчого відмінка, що вживаються при дієслові.

2) Злиття прийменників з різними частинамимови з одночасним переосмисленням відмінкових форм і перетворенням їх (разом із прийменниками) на окремі слова: вбік, вгорі, донизу, потай, врозтіч, набіло, вдвічі.

3) Повторення слова: а) з додаванням прийменника-приставки до форми прислівника: сухо-насухо, міцно-міцно, швидко-нашвидку;

б) можливо додаток різних відмінкових формодного й того ж слова:

давним-давно, чорним-чорно, дурень дурнем;

в) можливо повторення синонімічних форм: подобру-поздорову, комір-навиворіт, несподівано-негадано;

4) Переосмислення дієприслівників шляхом втрати видо-часових і заставних значень: сидячи, лежачи, негайно, неохоче, жартома;

5) Суфіксальне утворення прислівників: широко, співуче, дружньо, загрозливо, двічі, тричі.

Прислівники, утворені від іменників. Серед прислівників, утворених від іменників, виділяються безприйменникові та прийменникові.

Беззаперечні. Це найбільш продуктивна група, що представляє собою застиглі форми орудного відмінка однини: кроком, бігом, стрімголов, крадькома.

Ці форми можуть відрізнятися від іменників наголосом:

Верхом (говірка) - верхом (іменник).

Кругом (говірка) – кругом (іменник)

Прислівники зараз, сьогодні, відразу утворені шляхом поєднання вказівних займенниківз формами знахідного та родового відмінка іменника.

Прийменникові освіти являють собою застиглі поєднання різних прийменників і форм непрямих відмінків іменників.

Приклад: - прийменники С, ІЗ, ДО, ВІД, БЕЗ, ІЗ-ПІД, ІЗ-ЗА + форма родового відмінка: збоку, здавна, до віку, зроду, без відмови, знизу, з-за кордону;

Прийменники К, ПЗ + форма давального відмінка: донизу, поспіль, збоку, позаду;

Прийменники В, НА, ЗА, ПІД, ПРО, ПО, О, ЧЕРЕЗ + форма знахідного відмінка: вбік, на вигляд, під силу, землю, про запас, поверх, надто;

Прийменники ЗА, ПІД, С + форма орудного відмінка: одружена, під боком, з прохолодкою;

Прийменники В, НА + форма прийменникового відмінка: внизу, вгорі, наяву

Ті самі причини + форми множини: вщент, в ногах, в серцях.

2) Прислівники, утворені від іменників. Вони порівняно нечисленні.

Від кількісних утворюються:

а) за допомогою суфікса – рази: двічі, чотири рази, тричі;

б) застигла форма орудного відмінка: п'ятьма, шістьма;

в) числівник єдиний у прийменниковому відмінку + на-: наодинці;

Від порядкових: форми родового та знахідного відмінків + приставки:

вперше, спершу;

Від збірних:

а) форми знахідного відмінка + приставки в-, на-: удвічі, надвоє, натрій;

б) архаїчна форма прийменникового відмінка + в-: удвох, утрьох.

в) форми родового відмінка + приставка на: на двох, на трьох.

3) Прислівники, утворені від прикметників і причастя. Це найбільш продуктивна група:

Від якісних прикметників за допомогою суфіксів -о, -е: погано, холодно, щиро, схоже, легко;

Від відносних прикметників за допомогою суфіксів –н- + -о, -е та шляхом одночасного додавання приставки по-: щохвилини, посекундно, посотенно;

Від відносних прикметників за допомогою суфіксів –н- + -о, -е, але без приставки по-: відрядно, щогодини;

Від відносних прикметників на -ський, -цький. -Ічний за допомогою суфікса -і (може бути як з одночасним додаванням приставки по-, так і без додавання приставки по-): по-німецьки, по-грецьки, по-свинськи, геройською, братерською, іронічно;

Від присвійних прикметників на –ий за допомогою суфікса –ьї та приставки по-: по-баб'ї, по-людському, по-заячому;

Від непрямих відмінків повних і коротких форм прикметників шляхом додавання різних прийменників-приставок: назавжди, набіло, без нічого, живцем, дочервона, врозтіч, удале;

Від ад'єктивованих дійсних дієприкметників теперішнього часу за допомогою суфікса –е: загрозливо, зухвало, благаюче;

Від пасивних дієприкметників минулого часу за допомогою суфікса –о:

схвильовано, організовано, згуртовано.

4) Прислівники, утворені від дієслів. Прислівники дієслівної освіти є порівняно нечисленною групою. Походять вони, як правило, від дієприслівників. Такі прислівники можна поділити на три групи:

а) прислівники з суфіксами -а(-я): неохоче, лежачи, сидячи, не жартома, мовчки, заздалегідь, схожі.

Деякі такі прислівники відрізняються від дієприслівників місцем наголосу: нехоча (говірка) – не хоча (дієприслівник); молча (наріччя) – мовчки (дієприслівник).

б) прислівники із суфіксами –учи(-ючи): граючи, приспівуючи, вміючи;

в) прислівники на –мя у поєднанні з однокорінними дієсловами: ревм'я реве, кишмя кишить, ливмя ллє.

Такі прислівники використовуються для посилення значень дієслів: Сльози лилися ливмя на серветку (Г.), що застилала його.

Прислівники з особистих форм дієслова та інфінітиву майже не утворюються. Виняток становить прислівник майже (форма наказового способу дієслова вшанувати) і трохи (втрачена) невизначена формадієслова ледь знати).

5) Прислівники, утворені від займенників.

Серед прислівників займенникового походження виділяються:

Прислівники стародавнього походження, що втратили в сучасній мові живі зв'язки з займенниками: де, куди, звідки, коли, як, іноді, скрізь;

Прислівники, етимологічно висхідні до непрямих відмінків займенників той, що, але не втратили живих словотворчих зв'язків із ними: тому, чому, нізащо, нізащо, ні до чого, чому;

Прислівники, утворені від присвійних займенників у давальному відмінкуз приставкою по-моєму, по-твоєму, на вашу думку.



Останні матеріали розділу:

Священний Коран арабською мовою – рятівник душі і тіла людини Коран всі сури арабською
Священний Коран арабською мовою – рятівник душі і тіла людини Коран всі сури арабською

Все, що є у Всесвіті і все, що в ньому відбувається, пов'язане з Кораном і отримує своє відображення. Людство не мислимо без Корану, і...

Жіночий Султанат – Султанші мимоволі на екрані та у звичайному житті
Жіночий Султанат – Султанші мимоволі на екрані та у звичайному житті

У статті ми докладно охарактеризуємо Жіночий султанат Ми розповімо про його представниць та їх правління, про оцінки цього періоду в...

Правителі Османської імперії
Правителі Османської імперії

З моменту створення Османської імперії державою безперервно правили Османських нащадків по чоловічій лінії. Але незважаючи на плідність династії, були...