Чому географію називають давньою та юною наукою. Урок географії "Що таке географія?" Наука про географію в Росії тих часів

Географія 5 клас

Тема уроку: Що таке географія.

Мета уроку: формування уявлень про географію як науку, розкрити значення географічних знаньдля людини, відмінність сучасної географії від географії давнини.

Заплановані освітні результати:

Предметні

    виявляти об'єкти вивчення природничих наук, у тому числі

    Багато середніх навчальні заклади, особливо у Сполучених Штатах, включають дуже мінімальне вивчення географії. Однак тенденція ігнорувати географію в класних кімнатахздається. Університети починають визнавати велику цінність географічного вивченнята навчання і, таким чином, надають більше можливостейдля занять та ступенів. Тим не менш, ще доведеться пройти довгий шлях, перш ніж географія буде широко визнана всіма як справжня, індивідуальна та прогресивна наука. У цій статті ми коротко розповімо про частину історії географії, важливі відкриття, використання цієї дисципліни сьогодні, про методи, моделі та технології, які використовує географія, що свідчить про те, що географія кваліфікується як цінна наука.

географії;

    правила роботи з підручником та іншими посібниками;

    основні правила роботи у кабінеті географії.

Метапредметні

Регулятивні – вміють працювати з текстом, виділяти у ньому головне; складати схеми наук про природу

Пізнавальні - порівнювати та узагальнювати, будувати логічну мірку спрямовану на виведення визначення предмета вивчення географії;

Дисципліна географії входить до числа найдавніших із усіх наук, можливо, навіть найстаріших, оскільки вона прагне відповісти на деякі з найпримітивніших питань людини. е. і якого часто називають «батьком географії». Ератосфен зміг оцінити коло землі з відносною точністю, використовуючи кути тіней, відстань між двома містами та математичну формулу.

Наука про географію в Росії тих часів

Клавдій Птолемей: Римський учений та стародавній географ. Птолемей відомий своїми працями, Альмагестом, Тетрабіблосом та Географією, що на той час значно розширило географічне розуміння. У географії використовувалися перші записані координати сітки, обговорювалося важливе поняттяпро те, що тривимірна форма, така як земля, не може бути ідеально представлена ​​на двовимірній площині та забезпечувала великий масив карт та зображень. Робота Птолемея була не такою точною, як сьогоднішні розрахунки, в основному через неточні відстані від місця до місця.

Комунікативні - можуть самостійно організувати навчальну взаємодію в

групі, що визначають загальні цілі.

Особистісні

Учні співвідносять вчинки та події з прийнятими етичними принципами;

Вміють виділяти моральний аспект поведінки.

Вирішені навчальні проблеми- Чому географію називають давньою наукою?

Його робота вплинула на багатьох картографів та географів після того, як вона була знову відкрита за часів Відродження. Олександр фон Гумбольдт: Батько сучасної географії. Його найбільша робота, Космос, являє собою збірку його знань про Землю та її відносини з людьми і Всесвітом - і залишається одним з найважливіших географічних робітісторія дисципліни.

Без Ератосфена, Птолемея, фон Гумбольдта та багатьох інших важливих географів, важливих і важливих відкриттів, досліджень та розширення світу, а також технологій просування не було б. Завдяки використанню математики, спостережень, досліджень та досліджень людство змогло випробувати прогрес і побачити світ, неймовірний для ранньої людини.

Основні поняття, що вивчаються на уроці - географія, наука, Ератосфен, сучасна географія. Засоби навчання: Фізична карткапівкуля, мультимедійний проектор, комп'ютер, презентація.

Тип уроку: урок освіти понять.

Хід уроку.

1.Організаційний момент

Перевіряю готовність робочого місця до уроку, наскільки комфортно почуваються учні. Вітаю клас.

Сучасна географія, а також багато великих ранніх географів дотримуються наукового методуі переслідують наукові засадита логіку. Багато важливих географічні відкриттяі винаходи були вироблені шляхом комплексного розуміння Землі, її форми, розміру, обертання та математичних рівняньякі використовують це розуміння. Відкриття, такі як компас, північні та південні полюси, земний магнетизм, широта і довгота, обертання та революція, проекції та карти, глобуси та більш сучасні географічні інформаційні системи, глобальні системипозиціонування та дистанційного зондування - все це походить з ретельного вивчення та складне розуміння Землі, її ресурсів та математики.

2. Актуалізація знань

Переглядаємо фрагмент із відеоролика «Жива Земля

(video.yandex.ru/users/fil7848/view/55_)

Ми живемо на дивовижній, красивій планеті – Земля, нас оточує величезний та складний світ, який ми вважаємо своїм будинком. За його межі не виходять ні великі хмари, що пливуть над нашою головою, ні люті тайфуни та урагани. Усередині нього знаходяться найвищі гори, найглибші океани, проходять повітряні траси літаків, залягають найглибші родовища корисних копалин. Як вдається цьому тендітному світу протистояти руйнівним ударам навколишнім його глибинних і космічних стихій, чи збережуться протягом багатьох мільйонів років? Як підтримується сувора дисципліна у цьому складному переплетенні? На це та багато інших питань відповідає сучасна наука, яку ми починаємо вивчати докладніше – географія.

Чому ж географію звуть давньою наукою

Сьогодні ми використовуємо та викладаємо географію так само, як і протягом століть. Ми часто використовуємо прості карти, компаси та глобуси, а також дізнаємося про фізичну та культурну географію різних регіонів світу. Але сьогодні ми також використовуємо та викладаємо географію по-різному. Ми - світ, який стає все більш цифровим та комп'ютеризованим. Географія не схожа на інші науки, які вдерлися до цієї галузі, щоб просунути наше розуміння світу.

Добсон, президент пише, що ці сучасні географічні інструменти «є макроскопом, який дозволяє вченим, практикам і громадськості однаково дивитися на землю як ніколи». Добсон стверджує, що географічні інструменти дозволяють розвивати науку, і тому географія заслуговує на місце серед фундаментальних наук, але що більш важливо, він заслуговує на більшу роль в освіті.

3. Цілепокладання.

Чому ж географію ми називаємо давньою наукою?

Згадайте, що ви знаєте про науки, які вивчають Землю?

(Учні розповідають про науки, що вивчають Землю - астрономія, фізика, хімія, біологія тощо).

Отже, слово «географія» з'явилося понад 2 тис. років тому у Стародавній Греції

По-грецьки "Ге" - Земля, "графо" - пишу (Слайд 2)

Давньогрецький вчений Ератосфен зазвичай називають "батьком географії" через те, що він по суті винайшов його як наукову дисципліну. Ератосфен першим застосував слово географія та інші терміни, які все ще використовуються сьогодні, і він також мав невелике уявлення про планету у ширшому уявленні про Всесвіт, яке проклало шлях для нашого сучасного розуміння космосу.

Коротка біографія Ератосфена

Серед його досягнень був його надприродний точний розрахунок кола землі. Як головний бібліотекар і вчений, Ератосфен написав всеосяжний трактат про світ, названий Географією. Це було перше використання слова, яке грецькою буквально означає «писати про землю». Географія також представила концепції спекотних, помірних та холодних кліматичних зон.

Книгу з такою назвою написав у III столітті до н. вчений Ератосфен із міста Кірена. Ератосфен описав природу країн Середземномор'я, звідси і назва книги – «Географія» (Слайд 3)

Як ви поясните той факт, що, даючи назву новій науці, батько географії Ератосфен назвав її географія, а не ойкуменографія, як називали греки сушу, що населялася ними?

На додаток до своєї слави як математик і географ, Ератосфен був дуже обдарованим філософом, поетом, астрономом та музичним теоретиком. Будучи вченим в Олександрії, він вніс кілька значних вкладів у науку, у тому числі визнання того, що рік трохи довший за 365 днів, і тому для того, щоб календар залишався постійним, потрібен додатковий день кожні чотири роки.

Ератосфен Відомий експеримент

Таким чином він прожив близько 80-48 років. Дуже відомий математичний розрахунок, в якому Ератосфен визначив коло землі, є ключовою частиною того, чому ми пам'ятаємо та відзначаємо його внесок у науку. Почувши про глибоку свердловину в Сюєні, де сонячне світло тільки вдарило по дну колодязя літнім сонцестоянням, Ератосфен розробив метод, за допомогою якого міг розрахувати коло землі, використовуючи базову геометрію. Той факт, що Ератосфен був близьким другом відомого грецького математика Архімеда, мабуть є однією з причин його успіху в цьому розрахунку.

(Ератосфен розширив предмет нової науки, включивши до нього не тільки відомі та населені землі, але й ще не відкриті, ще не відомі)

Географія тривалий час займалася описом природи земної поверхні населення окремих країн. Мандрівники відкривали нові землі та моря, кілька тисячоліть знадобилося, щоб описати земну поверхню та скласти географічні карти.

Якби він не співпрацював безпосередньо з Архімедом у цій вправі, йому напевно допомогла його дружба з великим піонером у геометрії та фізиці. Щоб обчислити коло Землі, Ератосфен зажадав два критичні виміри. Він знав приблизну відстань між Сієнею та Олександрією, що вимірювалася торговими караванами на верблюдах. Потім він виміряв кут тіні в Олександрії на сонцестояння. Вхопивши кут тіні та розділивши її на 360 градусів кола, Ератосфен зміг помножити відстань між Олександрією та Сеною на 50, щоб визначити коло землі.

Хто ж привозив відомості про нові країни та народи? (мореплавці)

Що потрібно було стародавньому мореплавцю, щоб благополучно доплисти до місця призначення?

Перш за все, моряк повинен був знати про контури берегів, про мілини або підступні рифи, що переважають вітри, погоду (коли штиль, коли шторм, як рятуватися від нього і т. д.). І обов'язково – про людей, які живуть на далеких берегах. Як вони ставляться до чужинців? Які в них звичаї та вірування? Як вони одягаються та в яких будинках живуть? А для купців найголовніше - що можна купити чи обміняти у заморських жителів і за якими цінами, а які товари вони самі хочуть купити. Це означає, що дуже важливою була інформація - опис моря та суші, природи, господарства та мешканців різних країн.

Хоча Ератосфен робив математичні помилки у своїх розрахунках, вони, на щастя, скасовували один одного і давали напрочуд точну відповідь, яка, як і раніше, викликає подив у вчених. Через кілька десятиліть грецький географ Посидоній наполягав на тому, що коло Ератосфена занадто велика. У середні віки більшість учених приймало оточення Ератосфена, хоча Христофор Колумб використав коло Посидонія, щоб переконати своїх прихильників у тому, що він може швидко дістатися Азії, вирушивши на захід з Європи.

Як ми тепер знаємо, це була критична помилка щодо Колумбуса. Якби він використав фігуру Ератосфена, Колумбус знав би, що він ще не був в Азії, коли він приземлився у Новому Світі. Географія – дуже стара та дуже молода наука. Він еволюціонував від науки, що спочатку описує землю, до науки, яка, будучи інтегрованою в інші «земні» науки, досліджує території в їх складності, залежно від змінних соціальних вимог до науки. Таким чином, географія дозволяє аналізувати, оцінювати і прогнозувати проблеми використання та зміни природного простору сучасним суспільством з використанням певного діапазону географії.

Поступово між країнами налагоджувався взаємовигідний обмін - наприклад, оливкова олія з Греції міняли на пшеницю зі Скіфії (північне узбережжя Чорного моря). Поступово виникали територіальний поділ праці та організовані потоки товарів між країнами – розвивалася міжнародна торгівля. І зараз ми можемо бачити, як у багатьох країнах світу, зокрема в Росії, їдять банани з Еквадору, п'ють каву з Бразилії, чай з Індії. Співпрацювати один з одним - це завжди набагато корисніше, ніж конфліктувати: разом ми, жителі Землі, можемо зробити наше життя набагато кращим.

Великі географічні відкриття століття та століття розширили погляди людей на землю. Звісно, ​​що географи зацікавилися просторової структурою земної поверхні у період. Під час цих змін у географічних поглядах або в контексті їхньої зростаючої спеціалізації субрегіони географії перетворилися на автономні науки, наприклад, для клімату, ґрунту та гідрології або для досліджень населення та поселень.

На початку 20-го століття важливість впливу людини на ландшафт набувала все більшого значення в географії. Термін «пейзаж» змінив його значення та поступово був замінений терміном «геосистема». На цей розвиток також вплинули сусідні науки, такі як геологія, біологія чи соціологія, результати яких були включені до геоекологічних досліджень.

Що стало головним двигуном розширення географічного кругозору?

(Торгівля)

Багато накопичилося знань про природу, населення та його господарство і виникла потреба розділити науку на фізичну та економічну. (Слайд 4)

Людина живе на планеті. А що це означає? (Слайд 4-12)

Використовує її багатства: видобуває корисні копалини, будує міста, прокладає дороги, перегороджує річки греблями, орає поля, збирає врожай тощо. А чи це подобається нашій планеті? Тому необхідно знати закони, за якими живе і розвивається природа, як пов'язані між собою всі її складові, як зробити, щоб господарська діяльність не руйнувала природу.

Геоекологія пояснює його центральну концепцію гео-екосистеми як ділянки земної поверхні природним розвитком та природними змінами. З іншого боку, вплив людини у вигляді планування та управління є невід'ємною частиною геосистем.

Людський вплив завжди розглядається як втручання людини за допомогою технічних систем і спосіб, яким вони діють, стає частиною екосистем: у ході соціального розвитку насамперед домінували природоохоронні втручання, такі як сільське господарство чи лісове господарство. Пізніше на перший план вийшли зміни, що впливають на природне середовище, як гірська промисловість, поселення, транспорт і промислове будівництво.

Таким чином, ГЕОГРАФІЯ наука, про природу, населення і господарство нашої планети, про закони, за якими вона живе та розвивається.

Хлопці, то навіщо ж нам географія? (Слайд 13)

Значення інформації в наші часи ще більше зросло: сучасний світ став майже «єдиним». Мережі Інтернету та телефонів обплутали його своїм незримим павутинням, а головний чинник успіху у будь-якій справі – володіння інформацією.

На тлі цих подій все більше посідає місце традиційна історична структура географії у фізичну географію, яка досліджує природні основи формування та розвитку ландшафтів, а також географія людини, яка насамперед досліджує людські втручання та їх наслідки.

Суспільство географії у Берліні. Якщо в наш стрімкий час п'ятдесяті роковини однієї видатної людини вже є однією з великих раритетів і святкуються з належною урочистістю, то наскільки цей фестиваль буде відзначений одним з найбільших і найважливіших наукових товариств, до розвитку яких найвпливовіші вчені великі не лише центральні, а й усі велика батьківщина, справді у ширшому розумінні, керівники міжнародних сил зробили свій внесок через покоління! Тому «Берлінське суспільство географії», п'ятдесята річниця якого відзначається у травні цього року, може бути не лише другою за величиною у своєму роді на Землі, а й через великі успіхи, досягнуті за останні п'ять десятиліть, що торжество науки, відзначене у його колі що означає перемогу людини над природою, знайде свою реверберацію всюди.

Яку інформацію для сучасної людини і особисто для кожного з вас допоможе дати географія? Що для всіх нас важливе?

    По-перше, знання процесів розвитку природи та господарства. Це дозволить відповісти на багато запитань. Як живе наша природа? Чому розрізняються природні умови та види діяльності людини у різних країнах та регіонах? Куди відправляють товари з вашого міста чи району та звідки привозять до вас? Як змінюватиметься природа та господарство навколо вас? Що чекає на людину і всю нашу Землю в найближчому і віддаленому майбутньому?

    По-друге, практичні питання, які кожному доводиться вирішувати у повсякденному житті.

    Якою дорогою краще доїхати до дачі друга? Який найкращий маршрут вибрати для подорожі на літні канікули?

    Чи зручно зателефонувати о 9 годині вечора з Москви дідусеві в Новосибірськ?

    В яку пору року краще вирушити в подорож, наприклад, до Індії чи Таїланду?

    Звідки у нас вдома їжа на столі, та з якої країни домашня техніка?

    По-третє, вибір професії. Військові, льотчики та моряки зобов'язані добре знати географічну карту. Геологи – гірські породи. Будівельники - особливості поверхні і ґрунту ділянки, що забудовується. Підприємці - особливості розміщення підприємств та зв'язку між ними. Працівники туристичного бізнесу - все про різні країни та регіони.

4.Рефлексія (Слайд14)

Продовжити пропозицію

1.Я знаю, що ….

2.Я можу …

5. Домашнє завдання: & 1

Складіть схему наук про природу.

Географія 5 клас

Тема урока: Що таке географія.

Мета уроку : формування уявлень про географію як науки, розкрити значення географічних знань для людини, відмінність сучасної географії від географії давнини.

Заплановані освітні результати:

Предметні

    виявляти об'єкти вивчення природничих наук, у тому числі

географії;

    правила роботи з підручником та іншими посібниками;

    основні правила роботи у кабінеті географії.

Метапредметні

Регулятивні - вміють працювати з текстом, виділяти у ньому головне; складати схеми наук про природу

Пізнавальні - порівнювати та узагальнювати, будувати логічну мірку спрямовану на виведення визначення предмета вивчення географії;

Комунікативні - можуть самостійно організувати навчальну взаємодію в

групі, що визначають загальні цілі.

Особистісні

Учні співвідносять вчинки та події з прийнятими етичними принципами;

Вміють виділяти моральний аспект поведінки.

Навчальні проблеми, що вирішуються - Чому географію називають давньою наукою?

Основні поняття, що вивчаються на уроці – географія, наука, Ератосфен, сучасна географія.Засоби навчання: Фізична карта півкулі, мультимедійний проектор, комп'ютер, презентація.

Тип уроку: урок освіти понять.

Хід уроку.

1.Організаційний момент

Перевіряю готовність робочого місця до уроку, наскільки комфортно почуваються учні. Вітаю клас.

2. Актуалізація знань

Переглядаємо фрагмент із відеоролика «Жива Земля

( )

Ми живемо на дивовижній, красивій планеті – Земля, нас оточує величезний та складний світ, який ми вважаємо своїм будинком. За його межі не виходять ні великі хмари, що пливуть над нашою головою, ні люті тайфуни та урагани. Усередині нього знаходяться найвищі гори, найглибші океани, проходять повітряні траси літаків, залягають найглибші родовища корисних копалин. Як вдається цьому тендітному світу протистояти руйнівним ударам навколишнім його глибинних і космічних стихій, чи збережуться протягом багатьох мільйонів років? Як підтримується сувора дисципліна у цьому складному переплетенні? На це та багато інших питань відповідає сучасна наука, яку ми починаємо вивчати докладніше – географія.

3. Цілепокладання.

Чому ж географію ми називаємо давньою наукою?

Згадайте, що ви знаєте про науки, які вивчають Землю?

(Учні розповідають про науки, що вивчають Землю - астрономія, фізика, хімія, біологія тощо).

Отже, слово «географія» з'явилося понад 2 тис. років тому у Стародавній Греції

По-грецьки "Ге" - Земля, "графо" - пишу (Слайд 2)

Книгу з такою назвою написав у III столітті до н. вчений Ератосфен із міста Кірена. Ератосфен описав природу країн Середземномор'я, звідси і назва книги – «Географія» (Слайд 3)

Як ви поясните той факт, що, даючи назву новій науці, батько географії Ератосфен назвав її географія, а не ойкуменографія, як називали греки сушу, що населялася ними?

(Ератосфен розширив предмет нової науки, включивши до нього не тільки відомі та населені землі, але й ще не відкриті, ще не відомі)

Географія тривалий час займалася описом природи земної поверхні населення окремих країн. Мандрівники відкривали нові землі та моря, кілька тисячоліть знадобилося, щоб описати земну поверхню та скласти географічні карти.

Хто ж привозив відомості про нові країни та народи ?(мореплавці)

Що потрібно було стародавньому мореплавцю, щоб благополучно доплисти до місця призначення?

Перш за все, моряк повинен був знати про контури берегів, про мілини або підступні рифи, що переважають вітри, погоду (коли штиль, коли шторм, як рятуватися від нього і т. д.). І обов'язково – про людей, які живуть на далеких берегах. Як вони ставляться до чужинців? Які в них звичаї та вірування? Як вони одягаються та в яких будинках живуть? А для купців найголовніше - що можна купити чи обміняти у заморських жителів і за якими цінами, а які товари вони самі хочуть купити. Це означає, що дуже важливою була інформація - опис моря та суші, природи, господарства та мешканців різних країн.

Поступово між країнами налагоджувався взаємовигідний обмін - наприклад, оливкова олія з Греції міняли на пшеницю зі Скіфії (північне узбережжя Чорного моря). Поступово виникали територіальний поділ праці та організовані потоки товарів між країнами – розвивалася міжнародна торгівля. І зараз ми можемо бачити, як у багатьох країнах світу, зокрема в Росії, їдять банани з Еквадору, п'ють каву з Бразилії, чай з Індії. Співпрацювати один з одним - це завжди набагато корисніше, ніж конфліктувати: разом ми, жителі Землі, можемо зробити наше життя набагато кращим.

Що ж стало головним двигуном розширення географічного кругозору ?

(Торгівля)

Багато накопичилося знань про природу, населення та його господарство і виникла потреба розділити науку на фізичну та економічну. (Слайд 4)

Людина живе на планеті.А що це означає ?(Слайд 4-12)

Використовує її багатства: видобуває корисні копалини, будує міста, прокладає дороги, перегороджує річки греблями, орає поля, збирає врожай тощо. А чи це подобається нашій планеті? Тому необхідно знати закони, за якими живе і розвивається природа, як пов'язані між собою всі її складові, як зробити, щоб господарська діяльність не руйнувала природу.

Таким чином, ГЕОГРАФІЯ наука, про природу, населення і господарство нашої планети, про закони, за якими вона живе та розвивається.

Хлопці, то навіщо ж нам географія ? (Слайд 13)

Значення інформації в наші часи ще більше зросло: сучасний світ став майже «єдиним». Мережі Інтернету та телефонів обплутали його своїм незримим павутинням, а головний чинник успіху у будь-якій справі – володіння інформацією.

Яку інформацію для сучасної людини і особисто для кожного з вас допоможе дати географія? Що для всіх нас важливе?

    По-перше, знання процесів розвитку природи та господарства. Це дозволить відповісти на багато запитань. Як живе наша природа? Чому розрізняються природні умови та види діяльності людини у різних країнах та регіонах? Куди відправляють товари з вашого міста чи району та звідки привозять до вас? Як змінюватиметься природа та господарство навколо вас? Що чекає на людину і всю нашу Землю в найближчому і віддаленому майбутньому?

    По-друге, практичні питання, які кожному доводиться вирішувати у повсякденному житті.

    Якою дорогою краще доїхати до дачі друга? Який найкращий маршрут вибрати для подорожі на літні канікули?

    Чи зручно зателефонувати о 9 годині вечора з Москви дідусеві в Новосибірськ?

    В яку пору року краще вирушити в подорож, наприклад, до Індії чи Таїланду?

    Звідки у нас вдома їжа на столі, та з якої країни домашня техніка?

    По-третє, вибір професії. Військові, льотчики та моряки зобов'язані добре знати географічну карту. Геологи – гірські породи. Будівельники - особливості поверхні і ґрунту ділянки, що забудовується. Підприємці - особливості розміщення підприємств та зв'язку між ними. Працівники туристичного бізнесу - все про різні країни та регіони.

4.Рефлексія (Слайд14)

Продовжити пропозицію

1.Я знаю, що ….

2.Я можу …

5. Домашнє завдання:& 1

Складіть схему наук про природу.



Останні матеріали розділу:

Найкращі тексти в прозі для заучування напам'ять (середній шкільний вік) Поганий звичай
Найкращі тексти в прозі для заучування напам'ять (середній шкільний вік) Поганий звичай

Чингіз Айтматов. "Материнське поле". Сцена швидкоплинної зустрічі матері з сином біля поїзда. Погода була, як і вчора, вітряна, холодна. Недарма...

Чому я така дура Я не така як усі або як жити в гармонії
Чому я така дура Я не така як усі або як жити в гармонії

Про те, що жіноча психологія - штука загадкова і малозрозуміла, здогадувалися чоловіки всіх часів та народів. Кожна представниця прекрасного...

Як змиритися з самотністю
Як змиритися з самотністю

Лякає. Вони уявляють, як у старості сидітимуть на кріслі-гойдалці, погладжуватимуть кота і споглядатимуть захід сонця. Але як змиритися з самотністю? Стоїть...