Лабораторна робота додавання сил. II

Тема: Лабораторна робота«Складання сил, спрямованих вздовж прямої та під кутом»
Цілі уроку: актуалізація та систематизація знань учнів про сили, способи їх вимірів.
Прищеплення смаку до дослідницької роботи,
Розвиток пізнавального інтересу,
Формування дослідницьких уміньта обчислення фізичних величинза допомогою дослідних даних.
Виховання співробітництва під час роботи в парах, під час виконання лабораторного експерименту.
Обладнання: металеве колечко, набір гирь, 3 динамометри, нитки.

Хід уроку:
I.Повторення
Фронтальне опитування:
I закон Ньютона.
Сила – причина прискорення.
II закон Ньютона.
Рівночинна сил.
ІІІ закон Ньютона.
Складання векторів правил трикутника і паралелограма. (біля дошки)
Сила, рівна геометричній сумівсіх прикладених до тіла (точці) сил, називається рівнодією чи результуючою силою.

Сила, яка справляє на тіло таку саму дію, як і кілька одночасно діючих сил, називається рівнодією цих сил.
Знаходження рівнодіючої кількох сил - це геометричне складання діючих сил; виконується за правилом трикутника чи паралелограма.

Проблема уроку.
“Одного разу Лебідь, Рак та Щука Везти з поклажею віз взялися І разом, троє, всі в нього впряглись; Зі шкіри лізуть геть, А возу все немає ходу! Щука тягне у воду! Хто винен з них, хто правий - Судити не нам; Та тільки віз і нині там!
(І.А.Крилов)
У байці виражено скептичне ставлення до Олександра I, вона висміює негаразди Державній Раді 1816 р. реформи і комітети, що починаються Олександром I не в змозі були зрушити з місця глибоко ув'язнений воз самодержавства. У цьому-то, з політичної точкизору, Іван Андрійович мав рацію. Але ми давайте з'ясуємо фізичний аспект. Чи правий Крилов? І тому необхідно експериментально перевірити актуальність поняття- рівнодіюча сил, прикладених до тілу/
ІІ. Виконання лабораторної роботи за підручником
Записуємо тему сьогоднішнього уроку-темулабораторної роботи Ознайомтеся з технікою безпеки на сьогоднішньому уроці та розпишіться в журналі з техніки безпеки.
Оформляємо лабораторну роботу (звіт: тема, ціль, обладнання).
Визначення рівнодіючої сил, спрямованих вздовж однієї прямої.
Висновок: рівнодіюча двох сил, спрямованих в один бік дорівнює геометричній сумі цих сил.
Визначення рівнодіючої сил, спрямованих під кутом.
Зробити відповідний рисунок. F = F1 + F2
Висновок: Рівнодія кількох сил дорівнює геометричній сумі цих сил.
Повторити досвід, змінивши значення сил F1 та F2 та результат записати.
Формулюємо висновок у виконаній роботі.
ІІІ. Підсумок уроку.
IV. Домашнє завдання: повторити §8,9.
Малюнок 1Заголовок 315


Додані файли

Тема: Лабораторна робота «Складання сил, спрямованих вздовж прямої та під кутом»
Тип уроку: поглиблення матеріалу теми
Цілі уроку:
Актуалізація та систематизація знань учнів про сили, способи їх вимірів.
Прищеплення смаку до дослідницької роботи,
Розвиток пізнавального інтересу,
Формування дослідницьких умінь та обчислення фізичних величин за допомогою досвідчених даних.
Виховання співробітництва під час роботи в парах, під час виконання лабораторного експерименту.

Обладнання: металеве колечко, набір гирь, 3 динамометри, нитки.

Бажання мислити - одне,
а мати дар мислення - інше»
Л.Вінгенштейна:

Хід уроку:

I.Повторення
Фронтальне опитування:
I закон Ньютона.
Сила – причина прискорення.
II закон Ньютона.
Рівночинна сил.
ІІІ закон Ньютона.
Складання векторів правил трикутника і паралелограма. (біля дошки)

Сила, що дорівнює геометричній сумі всіх прикладених до тіла (точки) сил, називається рівнодією або результуючою силою.

Сила, яка справляє на тіло таку ж дію, як і кілька одночасно діючих сил, називається рівнодіючою цих сил.
Знаходження рівнодіючої кількох сил - це геометричне складання діючих сил; виконується за правилом трикутника чи паралелограма.

Проблема уроку.
“Одного разу Лебідь, Рак та Щука Везти з поклажею віз взялися І разом, троє, всі в нього впряглись; Зі шкіри лізуть геть, А возу все немає ходу! Щука тягне у воду! Хто винен з них, хто правий - Судити не нам; Та тільки віз і нині там!
(І.А.Крилов)
У байці виражено скептичне ставлення до Олександра I, вона висміює негаразди в Державній Раді 1816 р. реформи і комітети, що починаються Олександром I не в змозі були зрушити з місця глибоко ув'язнений воз самодержавства. У цьому, з політичного погляду, Іван Андрійович мав рацію. Але ми з'ясуємо фізичний аспект. Чи правий Крилов? І тому необхідно експериментально перевірити актуальність поняття- рівнодіюча сил, прикладених до тілу/
ІІ. Виконання лабораторної роботи за підручником
Записуємо тему сьогоднішнього уроку-тему лабораторної роботи. Ознайомтеся з технікою безпеки на сьогоднішньому уроці та розпишіться в журналі з техніки безпеки.
Оформляємо лабораторну роботу (звіт: тема, ціль, обладнання).
Визначення рівнодіючої сил, спрямованих вздовж однієї прямої.
Висновок: рівнодіюча двох сил, спрямованих в один бік дорівнює геометричній сумі цих сил.
Визначення рівнодіючої сил, спрямованих під кутом.
Зробити відповідний рисунок. F = F1 + F2
Висновок: Рівнодія кількох сил дорівнює геометричній сумі цих сил.
Повторити досвід, змінивши значення сил F1 та F2 та результат записати.
Формулюємо висновок у виконаній роботі.
ІІІ. Підсумок уроку.
IV. Домашнє завдання: повторити §8,9 № 8.19, 9.18

Муніципальна бюджетна загальноосвітня установа
«Середня загальноосвітня школасела Дубового»

Тема:
«Складання сил, спрямованих вздовж прямої та під кутом»
(Лабораторна робота)
9 клас

Підготувала та провела:
Козачок Надія Володимирівна
вчитель фізики та математики.
I кваліфікаційна категорія

2014-2015 навч.
Малюнок 1Заголовок 315

Тема : Лабораторна робота «Складання сил, спрямованих вздовж прямої та під кутом»

Тип уроку : поглиблення матеріалу теми

Цілі уроку:

  • Актуалізація та систематизація знань учнів про сили, способи їх вимірів.
  • Прищеплення смаку до дослідницької роботи,
  • Розвиток пізнавального інтересу,
  • Формування дослідницьких умінь та обчислення фізичних величин за допомогою досвідчених даних.
  • Виховання співробітництва під час роботи в парах, під час виконання лабораторного експерименту.

Устаткування Кабіна: металеве колечко, набір гирь, 3 динамометри, нитки.

Бажання мислити - одне,

а мати дар мислення - інше»

Л.Вінгенштейна:

Хід уроку:

I.Повторення

Фронтальне опитування:

  1. I закон Ньютона.
  2. Сила – причина прискорення.
  3. II закон Ньютона.
  4. Рівночинна сил.
  5. ІІІ закон Ньютона.
  6. Складання векторів правил трикутника і паралелограма. (біля дошки)

Сила, що дорівнює геометричній сумі всіх прикладених до тіла (точки) сил, називається рівнодією або результуючою силою.

Сила, яка справляє на тіло таку ж дію, як і кілька одночасно діючих сил, називається рівнодіючою цих сил.

Знаходження рівнодіючої кількох сил - це геометричне складання діючих сил; виконується за правилом трикутника чи паралелограма.

Проблема уроку.

“Одного разу Лебідь, Рак та Щука
Везти з поклажею воз взялися
І разом, троє, у нього всі впряглися;
Зі шкіри лізуть геть,
А возу все нема ходу!
Поклажа для них здавалася і легка:
Так Лебідь рветься на хмари,
Рак задкує назад,
А Щука тягне у воду!
Хто винен із них, хто правий –
Судити не нам;
Та тільки віз і нині там!

(І.А.Крилов)

У байці виражено скептичне ставлення до Олександра I, вона висміює негаразди в Державній Раді 1816 р. реформи і комітети, що починаються Олександром I не в змозі були зрушити з місця глибоко ув'язнений воз самодержавства. У цьому, з політичного погляду, Іван Андрійович мав рацію. Але ми з'ясуємо фізичний аспект. Чи правий Крилов? І тому необхідно експериментально перевірити актуальність поняття- рівнодіюча сил, прикладених до тілу/

ІІ. Виконання лабораторної роботи за підручником

Записуємо тему сьогоднішнього уроку-тему лабораторної роботи. Ознайомтеся з технікою безпеки на сьогоднішньому уроці та розпишіться в журналі з техніки безпеки.

Оформляємо лабораторну роботу (звіт: тема, ціль, обладнання).

  1. Визначення рівнодіючої сил, спрямованих вздовж однієї прямої.

1 +F 2

Висновок: рівнодіюча двох сил, спрямованих в один бік дорівнює геометричній сумі цих сил.

  1. Визначення рівнодіючої сил, спрямованих під кутом.

Зробити відповідний рисунок. F=F 1 +F 2

Висновок: Рівнодія кількох сил дорівнює геометричній сумі цих сил.

  1. Повторити досвід, змінивши значення сил F 1 і F 2 та результат записати.
  2. Формулюємо висновок у виконаній роботі.

ІІІ. Підсумок уроку.

IV. Домашнє завдання: повторити §8,9 № 8.19, 9.18

Муніципальна бюджетна загальноосвітня установа

«Середня загальноосвітня школа Дубового»

Тема:

«Складання сил, спрямованих вздовж прямої та під кутом»

(Лабораторна робота)

9 клас

Підготувала та провела:

Козачок Надія Володимирівна

вчитель фізики та математики.

2014-2015 навч.

Розв'язання задачі про складання кількох сил, спрямованих під кутом один до одного, почнемо з випадку, коли на тіло діють лише дві сили, що не лежать на одній прямій. У цьому випадку, як показує досвід, рівновага тіла неможлива; отже, рівнодіюча таких сил не може дорівнювати нулю. Наприклад, на тіло, підвішене на нитки, діє вертикально сила тяжіння, і якщо нитка (а отже, і сила натягу нитки) розташована похило до вертикалі, то тіло не залишається у спокої. На цьому ґрунтується пристрій схилу.

Мал. 64. Якщо динамометри розтягнуті, то рівновага вантажу при вертикальному положенні нитки неможлива

Мал. 65. Умови рівноваги трьох сил, що діють під кутом одна до одної

Інший приклад: до тіла, підвішеного на нитці, прикріпимо два динамометри, розташовані горизонтально під кутом один до одного (рис. 64). Легко перевірити на досвіді, що і в цьому випадку тіло не залишиться у спокої і нитка не буде вертикальною за жодного розтягнення динамометрів.

Знайдемо рівнодію двох сил, спрямованих під кутом один до одного. Так як рівнодіюча дорівнює модулю і протилежна за напрямом врівноважуючої силі (§ 39), то для вирішення задачі достатньо знайти умови рівноваги тіла під дією трьох сил (двох даних і третьої врівноважуючої). Для знаходження цих умов поставимо досвід, у якому модулі та напрямки всіх сил легко визначити. Зв'яжемо три нитки, прив'яжемо до них різні вантажіі перекинемо дві з ниток через блоки (рис. 65). Якщо маса кожного з вантажів менше сумимас двох інших, то вузол займе деяке становище і залишатиметься у спокої; отже, це становище буде становищем рівноваги. При цьому всі нитки розташовані в одній вертикальній площині. На вузол діють сили , і , рівні за модулем силам тяжіння, що діють на вантажі, і спрямовані вздовж ниток. Кожна з цих сил врівноважує дві інші. Зобразимо сили, прикладені до вузла, відрізками, відкладеними від вузла, спрямованими вздовж ниток і рівними у вибраному масштабі модулям сил. Виявляється, що при рівновазі відрізок, що зображує будь-яку з цих сил, збігається з діагоналлю паралелограма, побудованого на відрізках, що зображують дві інші сили. Ці паралелограми показані малюнку штриховими лініями. Значить, діагональ паралелограма зображує рівнодіючу двох сил, що зображуються його сторонами, причому рівнодіюча спрямована у бік, протилежний третій силі. Таким чином, сили складаються (як і переміщення) за правилом паралелограма, тобто за правилом векторного додавання.

З правила паралелограма сил випливає, що модуль рівнодіючої сили залежить не тільки від модулів доданків, але також і від кута між їхніми напрямками. При зміні кута модель рівнодіючої змінюється в межах суми модулів сил (якщо кут дорівнює нулю) до різниці модулів більшої та меншої сил (якщо кут дорівнює 180°).У окремому випадку складання двох рівних за модулем сил можна, залежно від кута між силами, отримати будь-яке значення модуля рівнодіючої в межах від подвоєного модуля однієї з сил до нуля.

Замість правила паралелограма можна застосовувати правило трикутника, як ми це робили для переміщень. При додаванні більш ніж двох сил можна або додавати їх векторно одну за одною, або будувати з векторів ламану; тоді рівнодіюча зобразиться ланкою, що замикає ламану. При рівновазі ламана замкнеться: рівнодіюча дорівнюватиме нулю.Наприклад, ламана з трьох сил, що врівноважуються, утворює трикутник.

Лабораторна робота №9 Основи статики. Вивчення умов рівноваги тіл» лабораторна робота №9

ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 9

«Основи статики. Вивчення умов рівноваги тіл»


лабораторна робота № 9

Основи статики. Вивчення умов рівноваги тіл.

МЕТА РОБОТИ: вивчення умов рівноваги твердих тіл під дією системи сил, що додаються до тіла.

ПРИЛАДДЯ: установка для вивчення умов рівноваги твердого тілапід дією багатьох сил, прикладених до тіла; разноваги; вимірювальні інструменти (лінійка, транспортир, косинець); різні тверді тіла

КОРОТКА ТЕОРІЯ

Будь-яке тіло, на яке діють сили (або одна сила), деформується. Зрозуміло, якщо прикладені сили будуть досить великими, то тіло може зруйнуватися. Однак питання деформації та руйнування тіл не входять до сфери розгляду статики, т.к. облік зазначених явищ ускладнив вивчення умов рівноваги тіл, але не змінив би кінцевого результату. Тому в статиці нехтують деформаціями, ввівши поняття абсолютно тверде тіло.

Аабсолютно твердим тілом назвемо таке тіло, яке за жодних умов не деформується, але взаємодіє з іншими такими тілами відповідно до третього закону Ньютона.

Зрозуміло, що введене поняття є деякою ідеалізацією реального твердого тіла, але при цьому чим менше деформується тіло під дією прикладених до нього сил, тим більше воно буде підходити під поняття «абсолютно твердого тіла».

1. РІВНОВАГА ТІЛА ПІД ДІЄЮ СИЛ

При розгляді законів Ньютона було з'ясовано, що тіло може бути в рівновазі при дії на нього взаємно врівноважуючих сил. Тому, якщо на тіло діятиме одна сила F 1 , то для того, щоб тіло при цьому залишилося в рівновазі, необхідно до нього докласти ще одну силу F 2 (рис 1), таку, щоб обидві сили діяли по одній прямій та у протилежні сторони.

Нехай тепер на тіло діють одночасно кілька сил. Розглянемо умови рівноваги тіла у даному випадку. Якщо сили будуть неврівноважені, то тіло за другим законом Ньютона рухатиметься прискорено у напрямі, який можна визначити через закон незалежності дії сил : прискорення, яке повідомляє тіло якоюсь силою, не залежить від того, чи діє на це тіло вона одна або одночасно з декількома іншими силами.

Можна зробити висновок, що тіло під дією кількох сил буде рухатися в тому напрямку, в якому буде спрямована рівнодіючавсіх сил, що додаються до тіла (рис. 2).

Сила, яка може повідомляти тілу таке ж прискорення, як і всі сили, що одночасно одночасно діють на нього, разом узяті, називаєтьсярівнодіє цих сил.

Ті сили, дію яких замінює рівнодіюча, називаютьсяскладовими .

Сила називається врівноважуєякщо вона за величиною дорівнює рівнодіючої, лежить з нею на одній прямій, але спрямована в протилежний бік.

Визначення рівнодіючої за складовими силами називається додаваннямсил.

Слід наголосити, що складати можна тільки ті сили, які прикладені до того самого тіла.

2. ДОДАТОК СИЛ, НАПРЯМОВИХ ПО ОДНІЙ ПРЯМІЙ

Найбільш просто складаються сили, спрямовані по одній прямій. Розглянемо два випадки:

а) сили спрямовані в один бік (рис. 3).

Нехай на тіло масою mдіють дві незалежні сили F 1 і F 2 . Тоді за законом незалежності руху кожна сила буде повідомляти тілу своє прискорення. Очевидно, що кожне з прискорень буде спрямоване в той же бік, що й сила, отже, прискорення, отримане тілом, буде рівним a 1 + a 2 , Отже, за другим законом Ньютона на тіло діє сила, рівна:

R = m(a 1 + a 2 ) =ma 1 + m a 2 = F 1 + F 2 .

З останньої рівності випливає висновок, що рівнодіюча двох сил, прикладених до однієї точки і спрямованих в одну сторону, дорівнює їх векторній сумі, прикладена в тій же точці і направлена ​​в бік результуючої сили.Висновок буде вірним за будь-якої кількості прикладених сил.

б). Сили спрямовані у протилежні сторони (рис. 4).

Нехай на тіло масою mзнову діють дві сили F 1 і F 2 , але тепер протилежно спрямовані. Тоді за принципом незалежності руху кожна сила буде повідомляти тілу прискорення a 1 і -a 2 , відповідно. Ці прискорення будуть спрямовані також у протилежні сторони, отже, діючи одночасно вони повідомлять тілу прискорення, що дорівнює a 1 - a 2 , яке буде спрямоване у бік більшої сили. Це означає, що за другим законом Ньютона на тіло діє сила, що дорівнює:

R = m(a 1 - a 2 )= ma 1 - m a 2 = F 1 - F 2 .

Як бачимо,рівнодіюча двох сил (рис. 4), прикладених до одного тіла в одній точці і спрямованих у протилежні сторони, дорівнює їх різниці, прикладена в тій же точці і спрямована у бік більшої сили. Очевидно, що якщо сили, прикладені до тіла в даному випадку, рівні, тіло буде перебувати в стані спокою або продовжувати рівномірний рух.

3. ДОДАТОК СИЛ, НАПРЯМОВИХ ПІД КУТОМ ДРУГ ДО ІНШОГО



Розглянемо додавання сил, спрямованих під кутом один до одного. Нехай через два блоки перекинуто нитку (рис. 5), до кінців якої підвішено грузики. До цієї ж нитки підвішено ще кілька грузиків і дана можливість прийти всій системі рівноваги. Незалежно від кількості грузиків ліворуч і праворуч система через деякий час прийде в рівновагу, яка буде зумовлена ​​рівністю нулю суми всіх сил ( F 1 , F 2 та F 3 , що діють на нитки у цій системі). На малюнку ці сили зображені стрілками з відповідними позначеннями. Зауважимо, що з погляду рівності нулю векторної суми сил не має значення, щодо яких сил розраховується рівнодіюча і врівноважуючі сили (на рис. 5 а рівнодіюча дорівнює векторній сумі F 1 + F 2 , a на рис. . З розгляду паралелограмів сил у першому та другому випадках можна зробити висновок, що рівнодіюча двох сил, спрямованих під кутом один до одного та доданих до однієї точці прикладена до тієї ж точки, а за величиною та напрямом дорівнює діагоналі паралелограма, побудованого на цих силах.


Треба принагідно сказати, що додавання за правилом паралелограма на відміну від алгебраїчної складання називається геометричнимдодаванням, а результат - геометричної суми.При геометричному додаванні доданки є сторонами паралелограма, а геометрична сума - його діагоналлю. Величина та напрямок геометричної суми залежать не тільки від величини доданків, а й від напряму сил, тобто. від кута між складовими сил (рис.6а, b, c).

Таким чином, геометричну суму завжди можна знайти графічно, якщо задані величини доданків і кут між ними. Алгебраїчну величину сил або їх складових можна знайти, користуючись відомими формуламидля вирішення гострокутних трикутників із шкільного курсу елементарної геометрії.

Якщо дві або кілька сил, що діють на тіло, спрямовані під кутом одна до одної, але прикладені до різних точкахтіла, то визначення рівнодіючої потрібно продовжити лінії дії сил до перетину ( лінією дії сил називається лінія, вздовж якої діє дана сила), а потім побудувати паралелограм сил (рис. 7).

Зазначимо, що геометрично складаються не лише сили, а й Усе векторні величини взагалі: швидкість, прискорення та ін.

І, нарешті, визначення рівнодіючої багатьох сил, прикладених одного тілу, але у різних точках і спрямованих під довільними кутами друг до друга, можна запропонувати користуватися такими правилами:

1. Спочатку скласти всі сили за правилом паралелограма, прикладені до тіла та до однієї точки. Щоб не помилитися, рекомендується складати сили по дві (якщо до однієї точки прикладено не дві, а кілька сил).

2. Потім першу рівнодіючу скласти з другою рівнодіючою, другу - з третьою тощо. Рівнодійна, отримана при останньому додаванні буде рівнодіючою ВСІХсил, прикладених до цього тіла.
4. Розкладання сил на дві складові, спрямовані під кутом друг до друга

У механіці нерідко доводиться вирішувати завдання, зворотне до складання сил: заміна однієї сили двома силами, що спільно діють на тіло такими, що вихідна сила є їх рівнодіючою. Таке завдання називається розкладання силина складові. Зокрема, подібні завданнявирішують при з'ясуванні навантажень, що діють в опорах (спеціальних пристроях, що прикріплюються до стінок, до інших опор, стовпів, а для підвішування вантажів - кронштейнахі інших пристроях, що застосовуються у техніці). Неважко збагнути, що розв'язання такого завдання зводиться до побудови паралелограма сил, напрямок сторін якого визначається конструкцією стрижнів в опорі. Один із видів кронштейна зображений на рис. 8, який складається (в даному прикладі) із прикріплених до стіни стрижнів АСі НД. При механічних розрахунках доводиться враховувати сили, які діють стрижні кронштейна. На рис. 8 на кронштейн діє сила F, Докладена в точці С. Потрібно визначити сили, що діють на стрижень АС і укосину ВС (сили F 1 і F 2).

Це типова задача розкладання сил за двома напрямками, при вирішенні якої велике значенняі водночас велике утруднення викликає визначення тих напрямів, якими слід розкласти цю силу F. Слід мати на увазі, що сили, що діють на стиск (розтяг) Завжди спрямовані вздовж стрижнів. Тому пряма, вздовж якої діятиме сила, відразу визначається положенням стрижня.

У прикладі, що розглядається, сила F, що діє на стрижень НД, має бути спрямована вздовж прямої НД, а сила, що діє на стрижень АС- вздовж прямої АС. Залишається лише визначити в який бік від точки Здіятимуть шукані сили. Сила, що діє на стиск завжди спрямована всередину стрижня, а сила, що розтягує, - завжди спрямована від стрижня.У цьому прикладі сила F 1 - стискаюча, спрямована всередину стрижня НД. Тоді інша сила F 2 - стрижень, що розтягує АС, спрямована від стрижня по прямій АС(Рис. 8). На підставі цих міркувань будуємо паралелограм сил, з якого не важко визначити шукані сили F 1 і F 2 . Ці ж сили можна визначити, виходячи з подібності трикутників та відомих розмірів кронштейна АС, НДі АВ).
5. ДОДАТОК ПАРАЛЕЛЬНИХ СИЛ, НАПРЯМОВИХ В ОДНУ СТОРІНУ

Розглянемо додавання паралельних сил, спрямованих в один бік (рис. 9).

Надягнемо на лінійку АВ петлю, яку можна переміщати вздовж лінійки, а до вільних кінців лінійки Аі Уприв'яжемо нитки та перекинемо їх через блоки. До кінців ниток підвісимо грузики (ліворуч і праворуч). Тоді на кінці лінійки діятимуть сили F 1 і F 2 , паралельні і однаково спрямовані, Для того, щоб лінійка знаходилася в стані рівноваги, треба підвісити до петлі таку ж кількість грузиків (рис. 9).

Досвід показує, що рівноваги в цій системі можна досягти тільки тоді, коли до петлі С підвішено стільки грузиків, скільки їх висить на нитках зліва та праворуч разом (у даному прикладі - 5). Однак і цієї умови недостатньо для того, щоб лінійка залишилась у рівновазі. Рівнавага досягається тільки при певному положенні петлі: досить трохи зрушити петлю вліво або вправо, як рівновага буде порушено і лінійка почне рухатися. Таким чином, робимо висновок, що врівноважує сил F 1 і F 2 прикладена до точки С і дорівнює їх сумі, отже рівнодіюча їх R буде спрямована в зворотний бікщодо врівноважує-вгору (рис. 9).

Досвідченим шляхом можна встановити, що

F1/F2=CB/AC=3/2.

Іншими словами кажучи, рівнодіюча двох паралельних сил, спрямованих в один бік, дорівнює їх сумі, спрямована в ту ж сторону і прикладена до точки, що ділить відстань між силами на частини, обернено пропорційні цим силам.

ЗАВДАННЯ

Додавання сил, спрямованих під кутом друзів до друга


Таблиця 1


N п/п

F 1

F 2

F 3

T 1

T 2





ДОДАТОК ПАРАЛЕЛЬНИХ СИЛ

  1. Зібрати установку, згідно з малюнком 12.

  2. Навісити ліворуч і праворуч однакову кількість грузиків (F 1 = F 2) та врівноважити систему силою R (навісити необхідну кількість грузиків).

  3. Виміряти відрізки AB та НД.

  4. Навісити ліворуч і праворуч різну кількість грузиків (F 1  F 2) та врівноважити систему силою R (навісити необхідна кількістьвантажів).

  5. Виміряти відрізки AB та НД.

  6. Виконати кілька разів п. 4-5 з різними F1 та F2.

  7. Результати занести до таблиці 2. Зробити висновок про умови рівноваги системи
Таблиця 2.

N п/п

F 1

F 2

R

AB

BC

F 1 /F 2

BC/AB

ЛІТЕРАТУРА


  1. Геворкян Р.Г., Шепель В.В. Курс загальної фізики(Для ВТНЗ). - Вид. 3-тє, перераб. М., вища школа, 1972 р., 518 с.

  2. Зісман Г.А., Тодес О.М. Курс загальної фізики (для ВТНЗ), 6-те вид. Т. 1. Механіка. 339 с.

  3. Керівництво до лабораторним заняттямз фізики (для фіз. спец. ВНЗ) - М., Наука, 1973, 687 с.

  4. Римкевич П.А. Курс фізики (для фізико-математичних фактів педінтитутів) – М., Вища школа, 1975 р. – 483 с.
Фізичний практикум. Механіка та молекулярна фізика(Для університетів). М., Наука, 1967, 352 с.

Останні матеріали розділу:

Функціональна структура біосфери
Функціональна структура біосфери

Тривалий період добіологічного розвитку нашої планети, що визначається дією фізико-хімічних факторів неживої природи, закінчився...

Перетворення російської мови за Петра I
Перетворення російської мови за Петра I

Петровські реформи завжди сприймалися неоднозначно: хтось із сучасників бачив у ньому новатора, який «прорубав вікно до Європи», хтось дорікав...

Моделі та системи управління запасами Моделювання управління запасами
Моделі та системи управління запасами Моделювання управління запасами

Основна мета якої — забезпечення безперебійного процесу виробництва та реалізації продукції при мінімізації сукупних витрат на обслуговування.