План-конспект уроку читання (3 клас) на тему: І.З. Суріков "Зима. Порівняння як засіб створення картини природи в ліричному вірші". Пейзажна лірика у творчості російських поетів

Кожна з поезій Сурікова про зиму така нам відома, що часом здається: ми знаємо їх з дитинства. А ще кожен вірш про цю чудову пору дуже щирий.

Наповнені почуттям зимового спокою та рядка вірша з лаконічним, але точною назвою"Зима". Тема цього твору – прихід до своїх володінь красуні-зими. Вступає у свої права зимівля відразу після того, як «прийшли морозці».

Ця поезія – зразок пейзажної лірики, в якому присутні філософські роздуми про сенс життя, адже в ній багато підпорядковано законам матінки-природи, тому всі зміни потрібно зустрічати радісно, ​​насолоджуючись кожною миттю. Адже життя сповнене приємних турбот, і їх не менше у селян навіть у морозні сонячні дні: треба привезти з лісу дрова, укрити хату соломою, захищаючи свою обитель від зимової холоднечі А ось дітлахам у цей час досить весело, адже вони будують «снігові гори».

Головна думка цієї поезії Сурікова – оспівування сільського життя, яка така близька синові селянина. Вірш відрізняється своєрідною мелодикою, насиченістю образів та простотою мови. Його відносять до розряду лірики пейзажної, оскільки вже з перших рядків ми розчулюємося пухнастим снігом, білість якого очищає навколишнє середовище.

Так, багато турбот у селян, проте ця пора року вносить у життя мешканців села затишний спокій. А ось у поданні Сурікова зима у селян не позбавлена ​​романтичних ноток. Адже « темний ліс»під ранок одягає снігову шапку, а кожен зимовий вечірпросто переповнений пишністю.

Строф у вірші – вісім. Кожна з них складається з чотирьох рядків. Вірш написаний тристопним ямбом (двоскладний розмір), у ньому перехресне римування, рима жіноча (наголос на передостанньому складі).

Твір Сурікова «Зима» насичений та художніми прийомами. Наприклад, метафорами «злий мороз, сердитий», «ліс… заснув», «прийшли морозці», епітетом «сніг пухнастий». У другій строфі відбувається повторення сонорних "л", "н", тобто автор вдається до алітерації.

При детальний аналізсинтаксису твору, можна побачити, що багато пропозицій ускладнено однорідними членамиз безспілковою та союзним зв'язком«падає, лягає», «міцно, непробудно», «зими та холоди», «завірюхи та хуртовини».

Мені дуже до душі припав вірш Сурікова «Зима». Разом з автором довелося поринути у красу зимового пейзажу: помилуватися снігопадом, білою пеленою поля та чудовим лісом. Разом з сільськими жителямибув прожитий чудовий зимовий день, коли селянин дбати про затишок у хатинці, а дітлахи граються, ліплячи снігові коми.

Урок літературного читанняпо темі: І. Суріков "Зима". Порівняння як засіб створення картини природи в ліричному вірші. (УМК "Школа Росії").

Цілі: познайомити учнів із віршем І. Сурікова «Зима»;

розвивати навичку правильного виразного читання, уміння аналізувати вірш;

навчати розумінню поетичної мови, правильному читаннювіршів; розвивати пам'ять, мовлення, мислення.

Заплановані результати: учні повинні вміти читати вірші, передаючи з допомогою інтонації настрій поета; розрізняти віршований та прозовий тексти; спостерігати за життям слів у художній текст, пояснювати цікаві висловлюванняу ліричному тексті; спостерігати за порівнянням як засобом створення картини природи у ліричному вірші; знаходити слова, що римуються.

Устаткування : картки (текст мовної розминки, завдання); збірки поезій І. Сурікова, його портрет, аудіозапис.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II.Мовленнєва розминка

Розумні радята

Радята у совушки

Розумні головушки:

На кожну совушкину пораду

Очима ляскають у відповідь.

І. Котляр

Знайдіть однокореневі слова. (Радята, совушки, совушкин.)

Прочитайте з інтонацією подиву (ще: із запитальною інтонацією, сердито, радісно).

III. Перевірка домашнього завдання

Перевірити план до вірша І. Сурікова «Дитинство», читання епізодів, що сподобалися.

IV. Введення у тему.

    Нині я вам прочитаю ще один вірш Івана Сурікова.

Яскраво сонце світить,

У повітрі тепло,

І, куди не поглянеш,

Все навколо ясно,

На лузі рясніють

Яскраві квіти;

Золотом облиті

Темні листи,

Дрімає ліс:

Ні звуку,

Лист не шелестить,

Тільки жайворонок

У повітрі дзвенить,

Та змахне часом

Пташка під кущем,

Так, дзижчання, пов'ється

Бджілка над квіткою,

Так золотокрилий

Жук лише прошуршить, -

І знову все тихо,

Все навкруги мовчить.

Добре!.. І якби

Ставок не закликав,

Довго б навесні

У полі простояв.

    Сподобався вірш? Чи стало вам тепло? Суріков писав про пізню весну. Якщо вам захотілося прочитати інші його вірші, знайдіть їх у бібліотеці чи вдома. Обов'язково почитайте.

V.Фізкультхвилинка

Ми втомилися трішки,

Відпочинемо хвилинку.

Поворот, нахил, стрибок,

Усміхнися давай, друже.

Ще пострибай: раз, 2, 3!

На сусіда подивися,

Руки вгору і відразу вниз

І за парту знову сідай.

VI. Підготовка до сприйняття вірша.

1. Сьогодні ми познайомимося з віршем І.Сурікова «Зима», але спочатку давайте подивимося на слова, які будуть зустрічатися в тексті, і пояснимо їх значення.

Пелена, селянин, холод, хата.

2. Читання вірша учителем.

3. Робота над аналізом вірша.

Пам'ятка для аналізу.

    Як ти думаєш, який настрій мав автор, коли він писав вірш?

    Що, на твою думку, послужило поштовхом для створення цього вірша?

    У яких рядках укладено Головна думкавірші?

    Які рядки здалися тобі найбільш образними?

    Які рими здалися незвичайними?

    Перелічи найяскравіші порівняння у вірші. Яка їхня роль?

    Як ти думаєш, за яких обставин ти міг би згадати рядки цього вірша?

    Прочитайте, як селянин готувався зустріти зиму.

    Чому поет називає сани – санішки?

    Яка інтонація відповідає змісту вірша: спокійна, сумна, радісна? Передайте її при виразному читанні.

4.Виразне читаннявірші

5. Порівняння у вірші

З чим поет порівнює поле та ліс, вкритий першим снігом? Що дає таке порівняння?

Нагадаю вам, щоб передати свої почуття, автори використовують різні прийоми:уособлення,метафори, епітети.

Уособлення (уособлювати ) - висловити, уявити образ живої істоти.

Метафора - мовний зворот: вживання слів і виразів у переносному значенніна основі аналогії, подібності, порівняння.

Епітет - образне, художнє визначення(наприклад, постійні епітети: синє море, золоті кучері).

Знайдіть у прочитаних віршах уособлення, метафори, епітети.

VII. Рефлексія

Прослуховування композиції П. Чайковського «Пори року. Зима».

VIII.Підведення підсумків уроку, виставлення оцінок.

Домашнє завдання.

Підготувати промовисте читання вірша «Зима».

Настрій на початку вірша радісний, а потім з'являються нотки смутку. Спокійна, сумна інтонація відповідає змісту вірша. Настання зими чекала природа, люди. Весь вірш можна розділити на частини. У першій частині розкриваються відносини зими та природи, а у другій зими та людини. Для природи зима - пора року, до якої вона готується. Людина теж чекає на зиму, утеплює житло, вкриваючи його зовні, щоб врятуватися від злого і сердитого морозу. Селянин готувався зустріти зиму. Вже давно селянин Чекав на зиму і холод, І хату соломою Він накрив зовні. Щоб у хату вітер Не проник крізь щілини, Не надули б снігу Завірюхи та хуртовини. Епітети роблять нашу промову яскравою, виразною, точною. Є: метафора,
порівняння, уособлення. 1.порівняння: Поле забіліло, Точно пеленою Все його одягнуло ... Темний ліс, що шапкою накрився дивовижною ... Сніг, як шапка на деревах. 2.Метафора та уособлення: Ліс заснув непробудно, морози прийшли.. . Не надули б снігу завірюхи і хуртовини. 3.Епітети-сніг пухнастий, мороз сердитий, злий, снігові гори.

Цілі:познайомити учнів із віршем І. Сурікова «Зима»; навчати розуміння поетичної мови, правильного читання віршів; розвивати пам'ять, мовлення, мислення.

Заплановані результати:учні повинні вміти читати вірші, передаючи з допомогою інтонації настрій поета; розрізняти віршований та прозовий тексти; спостерігати за життям слів у художньому тексті, пояснювати цікаві висловлювання у ліричному тексті; спостерігати за порівнянням як засобом створення картини природи у ліричному вірші; знаходити слова, що римуються.

Обладнання:картки (текст мовної розминки, завдання); збірки поезій І. Сурікова, його портрет.

Хід уроку

I. Організаційний момент

ІІ. Мовленнєва розминка

Розумні радята

Радята у совушки

Розумні головушки:

На кожну совушкину пораду

Очима ляскають у відповідь.

І. Котляр

Прочитайте дзижчим способом.

Знайдіть однокореневі слова. (Совята, совушки, совушкин.)

Яке слово не можна зарахувати до групи слів з коренем -сов-? (Порада.)

- Прочитайте з інтонацією подиву (ще: із запитальною інтонацією, сердито, радісно).

Зараз прочитайте виразно.

ІІІ. Перевірка домашнього завдання

Читання уривка напам'ять. Показ ілюстрацій.

IV. Введення у тему

Нині я вам прочитаю ще один вірш Івана Сурікова.

Яскраво сонце світить,

У повітрі тепло,

І, куди не поглянеш,

Все навколо ясно,

На лузі рясніють

Яскраві квіти;

Золотом облиті

Темні листи,

Дрімає ліс:

Ні звуку, -

Лист не шелестить,

Тільки жайворонок

У повітрі дзвенить,

Та змахне часом

Пташка під кущем,

Так, дзижчання, пов'ється

Бджілка над квіткою,

Так золотокрилий

Жук лише прошуршить, -

І знову все тихо,

Все навкруги мовчить.

Добре!.. І якби

Ставок не закликав,

Довго б навесні

У полі простояв.

Сподобався вірш? Чи стало вам тепло? Мені хотілося показати вам, як Суріков писав про пізню весну. Якщо вам захотілося прочитати інші його вірші, знайдіть їх у бібліотеці чи вдома. Обов'язково почитайте.

V. Фізкультхвилинка

Ви, мабуть, втомилися?

Ну тоді всі дружно встали.

Дружно витягли шиї

І, як гуси, зашипіли.

Пошипіли, помовчали

І, як зайчики, поскакали.

Поскакали, поскакали

І за кущиком зникли.

VI. Продовження роботи на тему уроку

Читання вірша «Зима»

Ось ми й повернулися назад узимку. Відкрийте с. 76 підручника. Прочитайте назву вірша. («Зима».)

- Хто його написав? (Іван Захарович Суріков.)



Ознайомимося із ним. (Учитель читає, а учні стежать за підручниками.)

Які почуття ви відчували під час читання вірша? (Почуття спокою, радості, що настала зима...)

- Які слова допомагають зрозуміти, що настала зима? (Білий сніг, пухнастий / У повітрі паморочиться... І під ранок снігом/ Поле забіліло... Ось прийшли морозці - / І зима настала.)

- Як розумієте слово «завісою»? У якому значенні воно тут вжито?

Пелена- суцільний покрив, те, що закриває, заволікає з усіх боків (спочатку - шматок тканини, те, у що сповивати).

Чи чекав хтось настання зими? Хто? (Так, настання зими чекали природа, люди.)

(Діти зачитують уривки, підтверджуючи свою відповідь.)

Прочитайте, як селянин готувався зустріти зиму. (Вже давно селянин / Чекав на зиму і холод, / І хату соломою/Він укрив зовні.)

- Чому поет називає сани – санішки? (Напевно, тому, що вони маленькі, а може, тому, що вони вже старі.)

Яка інтонація відповідає змісту вірша: спокійна, сумна, радісна? Передайте її при виразному читанні.

Виразне читання вірша

Порівняння у вірші

З чим поет порівнює поле та ліс, вкритий першим снігом? Що дає таке порівняння? (Відповіді дітей.)

Нагадаю вам, щоб передати свої почуття, автори використовують різні прийоми: уособлення, метафори, епітети.

Уособлення (уособлювати)- висловити, уявити образ живої істоти.

Метафора- мовний зворот: вживання слів і виразів у переносному значенні на основі аналогії, подібності, порівняння.

Епітет- образне, художнє визначення (наприклад, постійні епітети: синє море, золоті кучері).

Знайдіть у прочитаних віршах уособлення, метафори, епітети.

VII. Рефлексія

Іван Суріков народився і виріс у кріпацтві, він важко жив і помер у глибокій злиднях. Лірика цього чудового поета, що залишилася нащадкам, розкриває дивовижний талант і життєлюбність людини, яка багато вистраждала у своєму житті.

Вірш Івана Сурікова «Зима» - яскравий прикладдивовижного поетичного таланту. Воно відноситься до жанру пейзажної лірики та відображає дивовижну здатністьзнедоленої життям людини красиво і тепло захоплюватись рідною природою.

Ми бачимо в цих рядках справжнього поета, світлого та життєрадісного. Мова його плавна і мелодійна, наповнена щирою добротою та милуванням побаченої картиною. Автор ніжно порівнює сніжний покрив з теплим вбранням, що вкрило «співаним» полем і «чудовою» шапкою – «темний ліс», який заснув заспокоївшись.

Все сповнене глибокого людського змісту, зима повноправно зайняла позиції, і з цим треба змиритися. Саме тому основна думка викладається коротко: «ось прийшли морозці — і настала зима». Так було споконвіку, у цьому суть життя та змін.

Поет любовно описує всі старання селянина, який підготувався до зими. Людина, близька до природи, знає та розуміє її, вона приймає з радістю новий день, бо вміє цінувати кожен проблиск щастя. А щастя – це гармонія із природою.

Тонка поетична натура селянської людинисприймає навколишній світособливо чуйно, це відчувається у кожному рядку. Сільська людина неспішна, мудра і працьовита. Розуміючи суворий характер зими, він не нарікає на неї, а готується жити з нею у мирі та любові.

Тільки нескінченно обожнюючи цю сільське життяі відчуваючи близькість з природним природним світом, поет зміг знайти спокійні ємні фрази, що описують прихід зими. У той самий час мова Сурікова романтична і висока.

Остання строфа вірша навіває казкові мотиви, тут і «злий мороз, сердитий» як у народних оповідях, і «завірюхи та хуртовини» як живі персонажі. Все готове до зими, вона холодна, та й прекрасна, з нею прийшов селянський відпочинок.



Останні матеріали розділу:

Рокоссовський Костянтин Костянтинович
Рокоссовський Костянтин Костянтинович

Рокоссовський Костянтин Костянтинович (Ксаверійович) (народ. 9 (21) грудня 1896 - смерть 3 серпня 1968) - Поляк. Радянський та польський...

Як вирощують хліб  Нід як вирощують хліб
Як вирощують хліб Нід як вирощують хліб

Наші прадіди казали: Хліб - Дар Божий. Але пекли вони його аж ніяк не на термофільних дріжджах, які з'явилися ще до війни. З того часу люди...

"Ми живемо, під собою не чуючи країни ...", аналіз вірша Мандельштама

У 1930-х роках у Радянській Росії був дуже сильно розвинений культ особистості Йосипа Сталіна, в той час...