Гласна про після прикметників, що шипають в закінченнях, приклади. О, е після шиплячих і ц у суфіксах і прикметниках

Тема уроку: «Правопис літер О-Й після шиплячих та Ц у закінченнях прикметників»

Базовий підручник:

Мета уроку:забезпечити формування у школярів цілісної системиведучих - знань на тему « Правопис букв О-Е після шиплячих та Ц у суфіксах та закінченнях прикметників»;

Завдання уроку:

ОСВІТНЯ: познайомитися з умовами написання букв О-Е після шиплячих та Ц; сформувати вміння доводити вибір голосних О-Епісля шиплячих та Ц у закінченнях та суфіксах прикметників;

РОЗВИВАЮЧІ: розвивати орфографічну пильність, мовний слух у учнів, навичка графічного позначення цієї орфограми; удосконалювати орфографічні вміння та навички учнів.

ВИХОВНІ : формування навичок контролю та самоконтролю, пізнавальної діяльностіу колективі та співробітництва у вирішенні пошукових завдань.

Заплановані результати:

Л: виховувати любов до російської мови; формувати бажання набувати нових знань, умінь, удосконалювати існуючі; бажання освоювати нові види діяльності; Приймати участь в творчий процес, вміти проводити самооцінку на основі критерію успішності навчальної

діяльності.

М\П: приймати та зберігати навчальне завдання; планувати необхідні дії (у співпраці з учителем та однокласниками чи самостійно). Будувати невеликі монологічні висловлювання; здійснювати спільну діяльністьу парах, групах та колективно.

П:знати орфограми, що вивчаються, вміти застосовувати правила на правила на практиці.

Тип уроку:пояснення нових знань

Метод навчання:інтерактивний: творчі завдання, робота у малих групах, «учень у ролі вчителя», «кожен вчить кожного», використання питань.

Форми роботи учнів:індивідуальна, групова (парна), колективна.

Необхідне технічне обладнання: мультимедійний проектор, Інтерактивна дошка, система звукового супроводу відеоматеріалів, роздруківка робочих матеріалів, презентація до уроку

Хід уроку:

1.Оргмомент. (Перевірка готовності до уроку . Мотивація до навчальної діяльності(2 хв).

Здрастуйте, хлопці. Сядьте на своїх місцях зручніше, заспокойтесь.

Подивіться, чи все необхідне уроку є у вас на партах.

-Починаємо наш урок!

- Ввічливий, старанний,
Скромний та уважний,
Добрий, розумний, справедливий,
І веселий, і щасливий.

Про кого можна так сказати? (Ми можемо так сказати про наших друзів, рідних, однокласників, про наших гостей на уроці тощо).

Але сьогодні це сказано про вас. Мені дуже приємно, що на уроці будуть присутні ввічливі, старанні, уважні та талановиті учні. Тому що тільки такі учні допоможуть товаришам, вчителю, а й, звичайно, російській мові. І саме сьогодні ви оцінюватимете себе самі за критеріями, які ви бачите у себе на парті. Оцінка на полях, навпроти завдання.

завдання

підсумкова

без помилок

14-15 б

«5»

1 -2 помилки

11 - 13б

«4»

3 - 5 помилок

8-10б

«3»

більше 5 помилок

менше 8б

«2»

Зверніть увагу на епіграф до уроку: Російська мова, на думку чудового письменника Купріна, “у умілих рукахі досвідчених вустах гарний, співаючий, виразний, гнучкий, слухняний, спритний і місткий”.

До якої частини мови відносяться і що позначають у російській мові такі слова, як ввічливий, старанний, вмілих, досвідчених, красивий, співаючий, гнучкий, спритний?

Про що будемо розмовляти? Висновок вчителя: ми говоритимемо про прикметник і познайомимося ще з одним граматичним правилом. А з яким, я думаю, здогадаєтеся, виконавши наступне завдання.

2. Актуалізація знань: (4-5 хв).

З групи слів із картки № 1 виберіть слова із пропущеними літерами. При відповіді сформулюйте правило написання орфограми:

1 ряд: у суфіксах іменників;

2 ряд: докорінно слова;

3 ряд: в іменниках.

Картка № 1

Реш…тка, вулиць…й, лікар…м, крыж..внік, собач…нка, більш…го, ж…лудь, друж…к, колюч…го, ш…рох, плечей…м, їж…вий, бельч …нок, свинець…вий, девч..нка, їжак…вий , рушників..м, реч..нька, пищ..й, ож..груки.

у суфіксі сущ.

наприкінці сущ.

грати, агрус, жолудь, шурхіт, опік руки

собачка, дружок, білченя, дівчинка, річка

вулицею, лікарем, плечем, рушником, їжею

- Перевіримо. Прочитайте свої слова. (повідомлення учня зі словами своєї групи, пояснюючи правопис; другий учень формулює правило написання).

Які слова не увійшли до жодної групи? Назвіть їх.

більше.. го колюч.. го їжа.. виття свинцю.. вий їж.. вий

3.Постановка проблеми (4-5хв.)

Спочатку відповімо, до якої частини мови відносяться ці слова?

В якій частині слів є орфограми?

Після яких приголосних стоять голосні?

Чи є різниця у вимові цих слів?

Яка тема нашого уроку:

« Літери О-Е після шиплячих і Ц у суфіксах і прикметниках» .

Відкриємо зошити та запишемо: число, класна роботата тема уроку.

Сформулюйте мету нашого уроку? Вам допоможуть опорні слова:

1.Познайомитися ( правилом правопису голосних О-Е після шиплячих і ц у суфіксах та закінчення прикметників.)

2.Вчитися правильно писати (прикметники на це правило).

4.Відкриття нового знання. (5-6хв.)

- А ось від чого залежить вибір літер, ви можете дізнатися або підтвердити свої здогади, швидко вирішивши кросворд. Хто перший назве помічника, тому й представиться право вставити потрібні літериу прикметниках. Працюємо у парах.

Картка – підказка

Р, р

н, нн

Висновок учнів: вибір букв залежить від наголосу.

Звернемося до довідкового матеріалу: стор.28 у підручнику. Прочитайте правило, запам'ятайте та відтворіть його . (Учні говорять правило, на дошці в прикметниках позначають орфограми, промовляючи умови написання).

- Запис на дошці слів:більше.. го колюч.. го їжа.. виття свинцю.. вий їж.. вий .

- - Яким було наше перше завдання?

Впоралися ми з нею?

- Щоб легше було працювати з орфограмою, необхідно скласти пам'ятку, усвідомивши порядок позначення орфограми. Працюємо у парах.

Візьміть листок №2 і в правильному порядкунаклейте смужки.

Що вийшло? (показати 3-4 учням пам'ятку, звіривши зі слайдом)

Після шиплячих і Ц у суфіксах та закінчення прикметників під наголосом пишеться О, без наголосу Е.

Фізхвилинка

Хлопці, а ви ніколи не замислювалися: яка з літер більше дружить із шиплячими? Ось які цікаві фактими довідалися з Пауліною (1 хв.).

Оцінка промовця.

Щиплячі «дружать» з буквою Е

Літера ЕЯк відомо, з'явилася в російській мові наприкінці 18 століття з ініціативи княгині Катерини Дашкової. Поширення отримала у віршах Миколи Карамзіна та Івана Дмитрієва. Але в російський алфавіт літера Еофіційно потрапила лише у 20-му столітті…

Здається, про « важкій долі» сьомий (!) Букви російського алфавіту можна говорити багато. Але мета мого повідомлення стосується лише однієї сторони життя літери Ё в російській мові.

Труднощі викликані звичайною плутаниною правил. Звичайно, потрібно звернутися до підручника і добре вивчити правила. Це є основою основ. Але можна ще й поспостерігати над тим, якій логіці підкоряються всі «дрібні» правила, що стосуються написання букв О і Е після шиплячих і під наголосом. Яка літера найчастіше зустрічається після щиплячих?

Давайте уважно розглянемо таблицю на слайді, а потім зробимо висновок.

Частина мови

Корінь

Суфікс

Закінчення

Іменник

Прикметник

Дієприкметник

Дієприслівник

Віддієслівна іменник

Віддієслівний прикметник

Як бачимо, шиплячі і Ц, дійсно, «дружать» з буквою Е:

    Ё пишеться в корінні будь-якої частини мови(крім винятків);

    Ёпишеться у будь-якій морфемі дієслова тау словах тих частин мови, які утворені від дієслова.

Виходить що випадків вживання "Е" більше, ніж випадків вживання "О".

5. Первинне закріплення. (4-5хв.)

- Отже, ми засвоїли правило написання о,е після шиплячих і Ц в суфіксах і прикметниках. Що нам належить далі: навчитися застосовувати правило написання О,Епісля шиплячих у суфіксах та закінченнях прикметників.

З упр.363, на стор.29 випишіть тільки прикметники, згрупувавши в стовпчик: з буквою в суфіксі і закінченні, з буквою Е в суфіксі і закінчення прикметників. Використовуючи пам'ятку, виділіть орфограму в записаних словах.(4 хв.)

їжаковий лицьовий

червоний харчовий

зразковий свіжий
чужий ключовий

великий хорошого

дріжджовий

кільцевий

біржовий

Відповідь одного учня із коментарем.

6. Самостійна роботаіз самоперевіркою (4-5хв.)

Правило засвоєно добре: бачимо орфограму, правильно групуємо слова. Це помітно за відповіддю. А ось чи вміємо ми утворювати прикметники від іменників із вивченою орфограмою, ми зараз подивимося.

- Продовжуємо роботу, виконуючи завдання у парі. Візьміть картку №3.

Завдання

- Замініть дані поєднання “сут.+ сущ.” синонімічні, але іншого типу - "дод.+сущ." , Позначте орфограму.

Зразок: зал для танців – танцювальний зал

    Сукня із ситцю - …

    Ведмідь із плюшу - …

    Вода із ключа - …

    Зарості з очерету - …

    Ікло моржа - …

    Куля зі свинцю - …

2. - Яким було наше друге завдання? Чи впоралися ми з нею?

7. Включення нового знання до системи знань та повторення (7-8 хв.)

Засвоїли правило написання?

Чи вміємо застосовувати правило?

Повторіть ще раз!

А тепер кожен спробує свої сили самостійно.

1. Візьміть картку № 4 і знайдіть помилку.

Картка № 4

Які поєднання написані правильно? Які написані помилково? Яким правилом ви користувалися, працюючи над завданням? (2 хв.)

    Плюшевий ведмедик

    песцевий комір

    ежові рукавиці

    ситцева фіранка

    свинцева куля

    моржовий ікол

    конвалійний запах

    очеретяні зарості

    глянсовий папір

Вибудовують послідовну відповідь, підкріплену правилом. Відповідає один учень.

2. А тепер ми станемо програмістами.Нам необхідно зашифрувати словосполучення голосними замість точок (мета: активізація розумової діяльності, Контроль отриманих знань). Для цього ще раз згадаємо правило.

Роздатковий матеріал(картка-тест №5)

Картка-тест № 5

Завдання: зашифруйте словосполучення голосними замість точок.

1) Песц..вий комір, помаранчева люстра, саранч...вий набіг,

2) Очерет.

3) пунц…вые троянди, маленька реч..нка, розмовляти з лікар..м,

4) замш...вий рукавички, ключ...ва вода, кумач..ва косинка.

Відповідь:1)о е про

Перевірка вчителем. Якщо встигнемо, то перевіримо у парі (взаємоперевірка). Оцініть (№5).

Підніміть руки, у кого вийшла цифра "4". Молодці!

9. Підсумок уроку. Рефлексія (2-3хв.)

1. Що відкрили для себе?

2.Чому навчилися?

3. Що було важко?

4.Самооцінювання, учні підраховують середній балотриманих під час уроку оцінок. Поставте оцінку за урок.

10 . Домашнє завдання(1-2 хв.)

Якщо у когось не вийшло, не переживайте. Доопрацювати пропоную вдома.

§ 63 правило, упр.362 за завданням.

11.Рефлексія (1хв.)

Картка №6

Завершіть речення, підкресливши слово у дужках:

1) На уроці я працював … (активно/пасивно).

2) Своєю роботою на уроці я … (задоволений/незадоволений).

3) Урок для мене здався …(коротким/довгим).

4) За урок я … (втомився/не втомився).

5) Домашнє завдання мені здається … (легким/важким).

Правила.

1. Після шиплячих під наголосом пишеться про, відповідно

з вимовою:

а) в закінченнях іменників, наприклад: ножем,

м'ячем, межею, свічкою (порівн. ненаголошені закінчення: пейзажем,

плачем, продажем, дачею);

б) у закінченнях прикметників, наприклад: чужого,

великого (пор. ненаголошені закінчення: рудого, хорошого);

в) у суфіксах іменників: -ок (пастушок),

Онок (вовченя), -онк-а (річка);

г) у суфіксі прикметників -ое- (грошовий, парчо-

д) побіжне в іменниках (кишок) і додатки-

тільних (смішний);

е) на кінці прислівників, наприклад: свіжо, гаряче, загально (але:

2. Пишеться е(е) під наголосом, хоча вимовляється про:

а) у закінченнях дієслів, наприклад: пече, пече;

б) у дієслівному суфіксі -євива-, наприклад: розжовувати,

викорчовувати;

в) у суфіксі віддієслівних іменників -евк-а, на-

приклад: розмежування, корчування (але: ножівка - від прикметника-

го ножовий);

г) у суфіксі іменників -йор, наприклад: стажер, ре-

д) у суфіксі пасивних дієприкметників-йон- (зрошений,

зрошений), віддієслівних прикметників-їй (палений, копчений),

а також у похідних словах (палення, копченості);

е) у прийменниковому відмінкузайменники: про що; у словах

причому, дарма.

Вправа 54. Утворіть від цих слів імена істоти

1) з суфіксом -OK: борщ, борг, друг, жук, гачок, луг, мужик,

півень, п'ятак, ріг, скриня, сук;

2) із суфіксом -вінок: верблюд, ведмідь, миша, пастух;

3) з суфіксом -онк-а: папір, душа, шкапа, книга, нога, одяг-

так, рука, сорочка, собака, стара.

Вправа 55. Утворіть від іменників імена

прикметники із суфіксами -ое- або -ев-.

Біржа, віче, річ, гріш, груша, гуж, душ, їжак, йорж,

очерет, ківш, ключ, паска, кумач, межа, морж, ніж,

парча, плече, плюш, саржа, сторож, полотно.

Вправа 56. Напишіть іменники у формі

орудного відмінка однини.

Алича, апаш, баржа, біржа, бліндаж, віжка, га-

раж, гуж, душа, каланча, очерет, кліщ, ківш, шульга,

листаж, літраж, лихач, спритник, малюк, метраж, мі-

раж, монтаж-, паж, параліч, парча, спаржа, сургуч,

типаж, тираж, тоннаж, тягач, ханжа, хвощ, хроно-

метраж, чесуча, чиж, курінь.

Вправа 57. Вставте пропущені літери. Поясніть раз-

особистість у написаннях.

АЛИЧ...ВКЗ (настойка) - беч...вка, груш...вка - де-

ш...вка, грош...нки - саж...нки, душ...нка - пш...нка,

ключ...м - прич...м, КНЯЖ...Н - вражений...н, ківш...вий -

деш...вий, луч...м - печ...м, нож...ва (пила) - но-

ж...ва (рана), нож...вка - розмеж...вка, нож...н - ж...н,

обж...ри - стаж...ри, плеч...м - ніпоч...м, рубаш...н-

ка - туш ... нка, смеш ... н - зайв ... н, собач ... нка-печ ... н-

ка, стриж...м (птах) - стриж...м, тріщ...тка - щ...тка,

поверх...м - стаж...м.

Вправа 58. Перепишіть, вставляючи пропущені літери.

1. На ранковій зорі пастух не жене вже корів з хлі-

ва, і о першій годині полуденний у круж...к їх не кличе його рож...к

(П.). 2. Як привид, юнак іде тепер до заповітного

порога; кинджал зі шкіряних нож...н вже виймає по-

небагато (Л.). 3. Марина принесла пляшку рому, лимон,

цукор, і паля ... запалала (Гонч.). 4. Герасим став бо-

кому перед дверима, штовхнув її плечим ... і ввалився в будинок

зі своєї ноші ... (Т.). 5. Обидва вірили, що кредит відродить

землеробство і дасть поштовх ... до нашої заснулий промиш-

ленності (С.-Щ.). 6. Вище пояса замочений одяг...

лісника (Н.). 7. Будь-яка праця була для нього ніпоч...м

(А. Остр.). 8. Опівдні дощ перестав, і що білий

пуш...к, на осінній бруд почав падати сніж...к (Нік.).

9. Дядя і Єгорушка довго йшли потужними вулицями (Ч.).

10. Солдат був одягнений у червону кумач...ву сорочку (М. Г.).

11. Крізь оголені бурі суки дерев мирно бе-

ліє нерухоме небо (Сераф.). 12. Вітерець, віддував-

ший чесуч...ву штору, пахнув медовими квітами

(А. Н. Т.). 13. На столі з'являлися пшенники, локшини...

ники, щі з наваром (Гладк.). 14. Під управлінням дирі-

ж...ра нашого оркестру гарно і густо співав ве-

хоробрий хор (Скиталець). 15. Григорій зупинився у

одному невеликому селі на ночівлю (Шол.). 16. При

світлі блискавок, що часто спалахували, вони побачили дві гру-

жних складу (Козак.). 17. Корж плив саджанцями, гул-

до ляскаючи долонями по воді (Н. Диковський). IS. До ранку

фарбована підлога блищала, як БОЩ...НИЙ (Мальц,). 19. На

ньому була гімнастерка з відкладним коміром, під-

поясна крученим поясом з пензликами (Ант.), 20.

Сіюся, як із сита, але не порош...к, залазю в жито,

але не черв'яч ... до (загадка). 21. Береженого коня звір не

бере (поїв). 22. Під сосонкою в бору стоїть стареч.

червоненький ковпач ... до (загадка).

ГОЛОСНІ ПІСЛЯ Ц

Правила.

1. Після ц у закінченнях та суфіксах під наголосом пише-

ся 0, без наголосу - е. СР: кінцем - танцем, бійців - комсо-

мольців, пальтецо - сукня, торцевий - ситцевий, кільце-

вивати - кільцевати.

"1. Після ц у закінченнях і суфіксах пишеться ы, а чи не,

наприклад; борці, круглотвары, .сестрицин.

Вправа 59. Перепишіть, вставляючи пропущені літери.

1. І на привітні лисиці...ни слова ворона каркну-

ла у всі вороння горло (Кр.). 2. Так дерев... свої листи

змінює з кожною весною (П.). 3. Один з наших співбесід-

ників, молодий ще, блідолиці... і людина, огляди-

вал нас усіх з подивом (Т.). 4. Береги та дно річки

усипані кварц...м (Мельн.-Печ.). 5. У куц...м сюртуку з

короткими рукавамиЯків метушився, насипаючи в чайні.

ки чай (М. Г.). 6. Старі виразки, що загоїлися, біліли лоснящі-

мися рубц...ватими плямами (Купр.). 1. Молодих чайок

зручно кол...цувати в велику кількістьі таким про-

разом дізнаватися про повітряні шляхи перелітних птахів

(Пришв.). Я. Низьке сонце з-під ГЛЯНЦЯ... БІЙ листя

пробивалося між кострубатими стовбурами (А. Н. Т,). 9. Вона

готувалася вперше танцювати Попелюшку (Пауст.). 10. За

стовбуру, на рівному відстаніодин від одного, до самої

вершини правильними кільцевими вирізами в два

сантиметра глибиною було знято деревину (Аре.). 11. Ми

стояли, притискаючись до входу в трубу тунелю, обли-

ц...ванного зовні плитами дикого каменю (Кат.).

12. Батманов не зводив з начальника дільниці важкої,

СБІНЦ...ВОГО погляду (Аж.).

Вправа 60 (повторна). Перепишіть, вставляючи про-

пущені літери відповідно до правил написання голос-

них після шиплячих і ц у коренях, суфіксах і закінченнях.

1. Я опустив ціновку, закутався в шубу і задрімав

(77.). 2. Бризнули в бандури, ц...мбали - і пішла поті-

ха (Г.). 3. Англійці всюди вміють внести свою ч...пор-

ність (Гонч.). 4. Зайшли до кондитерської, випили по чаш-

ке ш...колада (С.-Щ.). 5. Вона починає переробляти не-

скільки мою зачіску і змушує підійти до дзеркала

(Чорн.). 6. Едварді був відмінним наїзником, екві-

лібристом, гімнастом, ж...нглером, майстром дрес-

рувати вчених коней (Григ.). 7. Чорт знає на що рас-

ходився розум вихованця! (Пом.). 8. Писар, маленький

кий, куц...і людина з червоним носиком і в ж...кейс-

кому картузі, входить у натовп (Ч.). 9. Біля дверей у залу розка-

чувався Лютов в парчовому каптані (М. Г.). 10. Усі ста-

чи чекати з Катериною Андріївною та Ляховим (Ве-

рес.). ІІ. Почалися легеневі та ц...нготкі захворювання

(7/. Морозов). 12. Досить грішних істин (Маяк.).

13. Біля іншої фанзочки були нагромаджені купи

панц...рей крабів, висохлих і почервоніли на сонці

це (Арі.). 14. Нарешті човен З ш рохом ковзнув по

піщаного дна (А. Н. Т.). 15. Страшний страх мчав їх через

тьму і непролазну трущ...бу (Шишк.). 16. Нижні колоди

біля млина підгнили, і ж...лоб, в який тече...т з

ставка вода на колесо, підгнив і нахилився (Телеш.).

17. Вона навряд чи чула мій захоплений ш...пот

(Гладк.). 18. Пош...сированному полотну для велосипе-

дистів проїхав зі швидкістю дванадцять кілометрів

годину старший ординатор (Фед.). 19. У вузівців була горя-

чаю пора: вони здавали залі...ти (Еренб.). 20. Сергій ярост-

але шаркав суконкою і клацав затвором (Фад.). 21. Ста-

річ ... до люто чіплявся до нас (Лауст.). 22. У вагон

увійшла дівчина в білій пуховій хустці і ц...гейковій

жакеті (ант.). 23. Усім було ясно, що хліб підржж...н і

що підпал ... - справа рук своїх людей (Буб.). 24. Відразу

після сильного поштовху над ним розгорнувся купол па-

раш...та (Саян.). 25. Ш...ферство у нас, особливо серед

молоді, стало найулюбленішою професією (Баб.).

26. Де-не-де на сніг з легким стуком падали важкі...

весняні краплі (Пол.). 27. Скільки диких чащ...б, куди

люди ще й не проникали! (Аж.). 28. Кора на деревах та

чагарниках стала глянцевою, заблищала (В. Пол-

торацький). 29. На катері стояли матроси, здорові, сильні.

ні, озброєні кинжалами та пістолетами (Пер.).

30. Свиня ж... їсть, а дуба не помічає (поел.).

Вправа 61 (повторна). Перепишіть, вставляючи, де

Необхідно, пропущені букви. Написання слів іншомовного про-

виходу перевіряйте за словником.

1.1. Компрометувати дівчину не в моїх правилах

(Л.). 2. У бурхливому ак...рмпан...менті чулися переливи

хвиль (Т.). 3. Крім них, були й інші пре...денти

на руку сестриці (С.-Щ.). 4. Можна знайти дуже повча-

тільні преце...денти у кріпосній практиці (С.-Щ.).

5. Патрон Самгіна особливо пристрасний був до пе...і-

містичній ліриці Голенищева-Кутузова (М. Р.)

6. Військові кораблі, закінчивши літню к.,.

Дата: 12.08.2013 Тема:

Моржовий, очеретяний, грошовий, сторожовий, бежевий, баржовий, маршовий, плюшевий, конвалії.

Парчовий, кумачовий, полотняний, борщовий, ключовий, променевий, харчовий, речовий.

Свинцевий, ситцевий, глянсовий, лицьовий, кільцевий.

I. 1. Йогорушка вмився, одягнув кумачеву сорочку. (Ч.) 2. Наступного ранку, захопивши полотняні рукавиці, щоб не обпалити об камінь руки, вирушив Івашка на болото. (Гайд.) 3. Ключова вода була прохолодна і прохолодна. (Дім.)

ІІ. 1. Мисливська стежка розчинилася у очеретяних джунглях. (Алд.-Сім.) 2. Річка ще не замерзла, і її свинцеві хвилі сумно чорніли в одноманітних берегах. (П.) 3. Пунсова сорочка без пояса здувалась на боках. (Гладк.) 4. Сірувата шкаралупа раковин та каміння, глянсові від вологи ковзали під ногами. (І. Панов.) 5. Грайливий, бадьорий весняний вітерець налетів на старого, міхуром надув за спиною легку ситцеву сорочку. (В. Кур.)

ВИБІРКОВИЙ ДИКТАНТ

Випишіть у дві колонки: 1) слова з про - е після шиплячих і ц в закінченнях і суфіксах іменників і прикметників; 2) слова з про - е після шиплячих докорінно слів.

1. Густий, чорний дим великими клубами йшов з-під довгих очеретяних дахів… (Ч.) 2. Хрускіт гілок під батьківськими важкими кроками ставав тихіше і тихіше. (Гайд.) 3. Зелене світлолампочки бідно лягає на дешеві меблі. (Ч.) 4. Сторожові козаки почули шарудіння… (Алд.-Сем.) 5. Важкі танцювальні вправи вже давали свої результати. (Пол.) 6. Полотняний рушник відливало блакитністю березневого снігу. (Дем.) 7. Сторожові судна оточили кільцем транспорти. (Пауст.) 8. Глянцевий брил відображав чисте небо. (Кат) 9. І здалося Олексію, що звідти долинав тихий схвильований шепіт, людський шепіт. (Пол.) 10. Язичок над коптилкою згинався набік. (Алд.-Сім.) 11. Інший берег густо поріс очеретом, золотився на сонці, і очеретяні квіти гарними китицями нахилилися до води. (Ч.) 12. Шуміла річка… мляво клацнув вітрило. (Алд.-Сім.) 13. Поранені лежали на оберемку свіжого сіна і мовчали. (Гайд.) 14. Крупчастий сніг не затримувався на одязі, вітер боляче сік їм обличчя. (Бик.) 15. Снігові ялинки стояли, підмосковний рипів сніжок. (Я. Смел.) 16. Чорний кудлатий песик зустрів нас біля хвіртки. (Ю. Гр.) 17. Холодно і яскраво сяяло на півночі важкими свинцевими хмарами рідке блакитне небо. (Бун.)

§ 1 Літери о-е після шиплячих у прикметниках

У цьому уроці розглянемо правило про те, за яких умов у закінченнях прикметників пишеться голосна о, а за яких - е, і навчимося застосовувати це нове правило.

Які голосні напишемо в закінченнях прикметників хорош..гои більше..го? У прикметнику гарне..гоокінчення ненаголошене. У прикметнику більш..гоокінчення ударне. Основи кожного слова закінчуються на шиплячий ш. Це якраз ті умови, коли діє правило.

У закінченнях прикметників після шиплячих під наголосом пишеться про, без наголосу - е.

Застосуємо це правило до наших прикметників: хорош.. гонапишем Е, тому що. після шиплячого голосна без наголосу, а в прикметнику більш.. го - О, тому що після шиплячого голосна під наголосом:

У прислів'ях:

У закінченнях виділених прикметників великому, чужому відповідно до правила після шиплячого під наголосом пишеться про, а в прикметнику колючому без наголосу -е.

§ 2 Літери о-е після шиплячих і Ц в іменниках

При цих же умовах пишуться голосні -о, -ев закінченнях іменників після шиплячих і ц:

Тому правило можна сформулювати відразу для двох частин мови:

У закінченнях іменників і прикметників після шиплячих і ц під наголосом пишеться о, без наголосу - е.

Розглянемо прикметники:

Чи можна застосувати до цих прикметників наше правило? Ні, не можна: не дотримуються всіх умов, тому що в словах: ш..колодний, ш..лковий, ч..рний голосний хоч і стоїть після шиплячого, але докорінно слова. Для такого випадку застосовуємо інше правило, правило правопису букв о, що після шиплячих докорінно слова.

§ 3 Запам'ятовка

Для того щоб краще запам'ятати орфограму, що вивчається, і правило правопису літер про-е після шиплячих в закінченнях прикметників, прочитайте вірш:

Воно допоможе запам'ятати матеріал цього уроку та правило.

Список використаної литературы:

  1. Бабкіна М.В. Тематичне та поурочне плануваннядо підручника «Російська мова» для 5 класу за редакцією Є.А. Бистрова / Бабкіна М.В. - М: ТОВ « Російське слово– підручник», 2011. – 152 с.
  2. Гдалевич Л.А., Фудім Е.Д. Уроки російської у 5 класі: Кн. для вчителя: З досвіду роботи. - М.: Просвітництво, 1991. - 176 с.
  3. Календарно-тематичне планування "Російська мова 5 клас" за підручником: "Російська мова V клас". Підручник для загальноосвітніх установ. Автори-упорядники: Ладиженська Т.А., Баранов М.Т., Тростенцова Л.А. та ін – М.: Просвітництво, 2012 р. ФГОС.
  4. Капінос В. І. Розвиток мови: теорія та практика навчання [Текст]: 5-7 кл.: Кн. для вчителя / В.І.Капінос, Н.Н.Сергєєва, М.С.Соловійчик. - 2-ге вид. - М: Лінка-Прес, 1994. - 196с.
  5. Кнігіна М.П. 5 клас. Тести: о 2ч. - Саратов: Ліцей, 2006. - Ч.1. - 64 с.
  6. Кожин М.М. Стилістика російської. - М., 1983.
  7. Львів М. Р. Словник-довідник з методики російської мови. – М., 1988. – 240 с.
  8. Нікітіна Є.І. Російська мова. Російська мова. 5 клас. 19-те вид., стер. – К.: 2010. – 192 с.
  9. Ожегов С.І., Шведова Н.Ю. Тлумачний словникросійської мови. - М., 1992.
  10. Програма курсу "Російська мова" до підручників за редакцією Є.А. Швидковий для 5-9 класів загальноосвітніх установ / за ред. Є.А. Бистрова, Л.В. Кібірової. – М.: ТОВ «Російське слово – підручник», 2012. – 64 с.
  11. Романова С.А. Тематична розробка уроків російської. 5 клас. - М.: Школа - Прес, 1999. - 176 с.
  12. Російська мова V клас. Підручник для загальноосвітніх установ. Автори – упорядники: Ладиженська Т.А., Баранов М.Т., Тростенцова Л.А. та ін. – К.: Просвітництво, 2012 р. ФГОС.
  13. Російська мова довідкові матеріали: навчальний посібникдля учнів М.Т. Баранов, Т.А. Костяєва, А.В. Пруднікова; за ред. Н.М. Шанського. - М: Просвітництво,1993. – 287 с.
  14. Російська мова. Навч. для студентів пед. ін-тов за спец. № 2121 «Педагогіка та методика поч. навчання». В 2 ч. Ч. I. Введення в науку про мову. Російська мова. Загальні відомості. Лексикологія сучасної російської літературної мови. Фонетика. Графіка та орфографі
  15. Російська мова: підручник для 5 класу загальноосвітніх установ: о 2ч. Ч.1/Є.А. Бистрова, Л.В. Кібірєва, Ю.М. Гостєва та ін; за ред. Є.А. Швидковий. – М.: ТОВ «Російське слово – підручник», 2013. – 280 с. - ФГОС.


Останні матеріали розділу:

Тест: Чи є у вас сила волі?
Тест: Чи є у вас сила волі?

Ви й самі знаєте, що із силою волі у Вас проблеми. Часом, буваєте, неврівноважені та нестабільні в емоційних проявах, але, незважаючи на це,...

Повна біографія джона гриндера
Повна біографія джона гриндера

Здобув класичну освіту в школі єзуїтів. Джон Гріндер закінчив психологічний факультет Університету Сан Франциско на початку 60-х і...

Микола II: видатні досягнення та перемоги
Микола II: видатні досягнення та перемоги

Останній імператор Росії увійшов до історії як негативний персонаж. Його критика не завжди зважена, але завжди яскрава. Дехто називає його...