Урок «Слова, що позначають предмет та слова, що позначають дію. Диктант із попередньою підготовкою

Урок російської в 2 «В» класі Тема. Слова, які позначають предмет та відповідають на запитання хто?, що? Мета: до закінчення уроку учні навчаться знаходити слова, які позначають предмети і ставити до них питання. Завдання:  познайомити з ознаками слів, що позначають предмети та відповідають на запитання, хто?, що?;  створити умови для роботи з формування орфографічної пильності, для розвитку мовлення учнів через роботу з деформованим текстом, для збагачення словникового запасу;  організувати ситуації для розвитку навичок дослідницької роботи. Обладнання: картки із завданнями, малюнки, аудіозапис, паперові квіти. Хід уроку I. Організаційно-мотиваційний етап Завдання: забезпечити психологічну готовністькласу до уроку, організувати увагу всіх учнів, підготувати до роботи. Вчитель. Будь-яку справу треба починати, перебуваючи в хорошому настрої. Але наш настрій часом залежить від погоди, від настрою оточуючих, а іноді він сам собою або дуже хороший, або поганий. Ви ніколи не чули кислих віршів? А ось послухайте. Встало сонце кисле. Дивиться – небо скисло. У кислому небі кисла Хмара зависла. І поспішають нещасні Кислі перехожі І їдять страшенно Кисло морозиво. Навіть цукор кислий! Скисло все варення, Тому що кисле Було настрій. - А у вас гарний настрій ? І в мене настрій гарний, бадьорий. Я ділюся своєю бадьорістю з вами. ІІ. Актуалізація знань. Завдання: організувати повторення знаннями про слово учнями. Вчитель. На минулих уроках ми багато говорили про слово. Сьогодні продовжимо цю роботу. Згадаймо, що ви знаєте про слово. У цьому нам допоможе гра "Граматичне лото". (У кожного на парті смужки паперу. На одній смужці початок фрази, на іншій – кінець фрази. Діти складають фрази). (Робота в парах). 1. Слово складається з звуків (і літер) і щось означає. 2. Слово має значення. 3. Слова служать назви предметів, їх ознак, дії. 4. Ці слова мають одне значення, парта, математика. 5. Ці слова мають кілька значень, ручка, коса. 6. Слова бувають близькими за значенням, холодний – холодець. 7. Слова бувають протилежними за значенням, день – ніч, високо – низько. ІІІ. Повідомлення теми та цілей уроку. Завдання: підвести учнів до формулювання теми та основних завдань уроку, визначити її значущість. 3.1. Постановка проблеми. - Подивіться на картинку на дошці. Можете одразу відгадати її? (Ні!) Виникають одразу питання: що це? Чи хто це? Чи знайомі ви з цією істотою? Що ви хотіли би дізнатись? Які питання можна поставити? (Хто ти? Як тебе звати? …) Ви не розумієте? Чому? Правильно потрібна інформація, потрібно вивчити інформацію, подумати. Грімпотевтіс, або, як його ще називають, восьминіг Дамбо, зовні нагадує відомого героя Діснея – слоненя Дамбо, що літає, його особливістю є забавні вуха. Він живе на глибині 900 – 4900 метрів нижче рівня моря і вважається найглибоководнішим восьминогом, коли – або виявленим. Були випадки коли представників цього виду знаходили на глибині 7000 метрів. Тепер стало зрозумілим? (Так). На уроці ми спробуємо бути маленькими дослідниками – вивчатимемо і спостерігатимемо. Девіз уроку: Хочеш грамотним стати – вчися думати, мислити, спостерігати. (на дошці). 3.2. Вчитель. Щоб дізнатися тему уроку, потрібно виконати завдання (на листочках запис, закресліть повторювані склади та прочитайте тему уроку). Даслодавада, дакодатодарі даободазнадача дають і дапреддамедатида. Тема уроку: Слова, які означають предмети. (відкривається тема уроку, прийом «Фішбоун – риб'ячий скелет». Усі слова відносяться до якоїсь групи (частини мови). Ми досліджуватимемо одну з груп слів – слова-предмети. На які питання відповідають слова, які позначають предмети? ?, Що? – відкриваються на дошці.) Висновок мети: працювати зі словами, які позначають предмети, вчитися розпізнавати їх. IV. Робота на тему уроку. Завдання: у процесі роботи з розвитку навичок каліграфічного листа, щодо організації повторення формувати навички, знаходити слова, які позначають предмети та відповідають на запитання хто?, що? 4.1. Чистопис. Завдання: у процесі поєднання колективної та індивідуальної форм роботи закріплювати гігієнічні навички письма, відпрацьовувати літери та їх з'єднань. Вчитель. З якого звуку починається слово сніг? Якою літерою позначається? (С). Прописуватимемо літеру с і з'єднання з цією літерою з С з С ссс сн сл зі сніг сніжинка снігир Загадки: 1.Дивна зірочка з неба впала, Мені на долоню лягла і пропала? 2. Щороку я до вас лечу, Зимувати у вас хочу. І ще червоною взимку Яскраво – червона краватка моя. (Снігур) (Пояснити правопис, «зайве» слово, питання до слів). - Нехай наші пальчики зроблять зимову прогулянку. Раз, два, три, чотири, п'ять (загинаємо пальчики), Ми у двір прийшли гуляти («йдемо» по парті). Бабу сніжну ліпили («ліпимо» долонями), Пташок крихтами годували (крихають рухи). З гірки ми потім каталися (рукою спуск), А ще в снігу валялися (долоньки однією стороною). Всі в снігу додому прийшли (обтрушуємо долоні), З'їли суп (рух рукою), і спати лягли (руки під щоки). А зараз прийшли вчитися, Тільки прохання не лінуватися! Правило «Правильно сиджу – гарно пишу». - Складемо речення зі словом сніжинка. (Діти складають усно пропозиції. Записується одна пропозиція: Пухнаста сніжинка лягла на долоню і пропала.) - Куди поділася сніжинка? - Знайти слова – предмети. Запитання до цих слів. 4.2. Орфографічна розминка. Вчитель. Уявіть собі, що ви працюєте в редакції газети і відповідаєте за випуск чергового номера, а комп'ютер відбувся збій, у тексті з'явилися помилки. Знайдіть та виправте їх. (Робота в парах. Текст на аркушах. Виправте помилки. Пояснити.) Діти раді, що прийшла з<>ма. Падають сніжки. Р<>бята люблять кататися на нак*ньках і грати всні*ки. Вчитель. Знайдіть слова – предмети. Поставте запитання до них. Чому? (Люди – питання хто?, явища природи – що?, на «риб'ячому скелеті» відкриваються поняття). 4.3. Робота зі словниковими словами. Завдання: створити умови для розвитку уяви та фантазії; сприяти засвоєнню правопису словникових слів.  Ребуси. Розгадати ребус, відкривається словникове слово, правопис поєднань. (40а – сорока).  Загадка. Голодна мукає, сита жує, хлопцям молоко дає. (Корова).  У слові знайти зайві літери(Вокросна - ворона). - Яке слово зайве? (Корова - тварина). - Яке питання поставимо до слів – предметів? (Хто?) Фізкультхвилинка. 4.4. Робота із підручником. Вчитель. Подивіться на наш «риб'ячий» скелет, що ще не відкрито? (хвіст). Хвіст - висновок, правило. Сформулюємо разом. - Слова – предмети, на які питання відповідають? – На запитання хто? відповідають слова, що позначають людей та тварин. – На запитання що? відповідають слова, що позначають інші предмети. Наведіть приклади. - Прочитайте правило у підручнику (стор. 15). – Ви такі розумні, самі сказали правило. V. Закріплення. Завдання: організувати закріплення навички знаходити слова, які позначають предмети та відповідають на запитання хто?, що?; сприяти розвитку навички самостійної роботиучнів, за необхідності надати індивідуальну допомогу. 5.1. Робота з варіантів. Зимовий диктант. I варіант записують слова – предмети, відповідальні питання хто?; II варіант – слова – предмети, відповідальні питанням що? (Двоє учнів біля дошки). Диктант: зима, заєць, їжачок, віник, лижі, діти, муха, листя. (Перевірка). 5.2. Робота у парах. Гра «Засіли будиночки». У 1 будиночок - слова - предмети, що відповідають на запитання хто? У 2 будиночок – слова – предмети, що відповідають питанням що? (Записати слова у зошит у два стовпчики). Слова: лисиця, хмара, кабан, дерево, хуртовина, чайка, пенал, дівчинка. VI. Домашнє завдання. Завдання: проінструктувати учнів про виконання домашнього завдання, оформлення запису зошити. Вчитель. Повторити правило на стор. 15, записати 5 слів – предметів, які відповідають питанням хто? і 5 слів – предметів, які відповідають питанням що? Вигадайте свої слова. Писати слова у два стовпчики. VII. Підведення підсумків. Рефлексія. Завдання: організувати рефлексію з виявлення засвоєння матеріалу уроку; зберегти емоційний заряд для наступних уроків. 1. Чи сподобався вам урок? Чи навчилися ви розрізняти слова – предмети з питань? (Сходинки успіху). 2. Читання вірша учнями. Ми хочемо дізнатися, звідки У наше життя прийшов посуд. Скільки є чудес у світі? Чому сміються діти? Що нам у житті допомагає? Що нас часто засмучує? Чому буває складно? То не можна, а це можна? Чому йдуть дощі? Що там далі, попереду? Як з'явилися імена? Чому земля кругла? Щоб це все дізнатися, багато потрібно нам читати… І дослідити проблеми з цих тем. Думати, знаходити, вирішувати, міркувати і довести. І тоді, звісно, ​​можна Нас вченими назвати. 3. «Квітуче озеро». (На воду покласти складену квітку, кольори свого настрою). Вчитель. Дякую вам за роботу на уроці. Поаплодуйте собі. Урок закінчено. М.М. Сичова вчитель другої кваліфікаційної категорії; ДУО « Середня школа№2 м. Єльська»

Цілі.

  1. Формувати вміння ставити питання до слів, що позначають предмети та ознаки предметів.
  2. Розвивати вміння розпізнавати слова, що позначають предмети та ознаки предметів, знаходити їх у тексті.
  3. Виховувати інтерес до предмета.

Обладнання:

Свиня - (символ 2007 року), сніжинки, сніговики, картинки із зображенням старичка-чарівника та художниці, звукозапис музики "Січень" П. І. Чайковського.

Хід уроку

1. Організаційний момент

Урок російської мови. Відкрили зошити, запишіть дату.

2. Повідомлення теми уроку.

Сьогодні на уроці продовжуватимемо вчитися ставити питання до слів, які позначають

предмети та ознаки предметів, будемо вчитися розрізняти ці слова та знаходити їх у тексті.

3. Хвилина чистописання.

Урок, як завжди, почнемо з хвилини чистописання.

Щоби пальчики добре працювали, зробимо гімнастику для рук.

Сьогодні вчитимемося писати безвідривно букву с. Взяли ручки правильно, пишемо у повітрі букву с. Пишемо цю літеру безвідривно у зошиті.

Сніг, сніжинка, кучугура.

Прочитайте ці слова. Які правила слід знати, щоб правильно написати ці слова?

1) Правило перевірки слів з ненаголошеними голосними;

2) Правило перевірки слів із парними приголосними;

3) Правило правопису поєднання жи.

Пишемо ці слова у зошиті.

Давайте поставимо запитання до цих слів.

Що означають ці слова? Сніг, кучугура, сніжинка – коли це буває?

Зима вам подарувала сніжинки (Малюнок 1) ,які лежать у вас на партах. Це подарунок, яким нас обдаровує природа взимку.

4. Подорож до міста “Мова”

Сьогодні ми з вами здійснимо подорож у дивовижне місто “Мова” та ці сніжинки.

мандруватимуть разом з нами протягом усього уроку.

Але перш, давайте згадаємо, який рік настав? (Рік свині).

Він стежитиме за вашою роботою на уроці. Наприкінці уроку на вас чекає сюрприз, який знаходиться в конверті у чарівника. Чарівник має чарівну паличку, за допомогою якої він може перетворюватися на будь-який предмет.

Діти, назвіть предмети.

Чому ми до одних слів ставимо питання хто? А до інших – що?

(Хто? – так питають про людей, про тварин.

А на запитання що? відповідають всі інші предмети.)

Чарівник сховався у загадках, знайдемо його.

У 1 стовпчик записуємо відгадки, які відповідають питанням хто? У 2 стовпчик – відгадки, відповідальні питання – що?

Що означають усі ці слова? (Предмети) .

До слів заєць, їжачок підберіть слова, що позначають ознаки.

Заєць (який?) білий, пухнастий. Їжачок (який?) колючий, сердитий.

І ось нас зустрічає 2 мешканці цього міста. Це весела художниця (Малюнок 4). Все, до чого торкається її чарівний пензлик, все змінюється. Кожен предмет стає особливим.

Розфарбує художниця будь-який предмет.

Відповість завжди на запитання такі

Яка? Яке? Які?

Яке плаття у нашої гості? (красиве, ошатне, зелене)

Ці слова прикрашають нашу мову, роблять її виразною. Художниця стежитиме сьогодні на уроці за вашою промовою, як ви вмієте вживати такі слова.

Перевіряємо які слова виписали. Якщо згодні, піднімаємо сніжинки.

(Російська, біла, зимовий, гарний, пухнастий, сніжна)

Жителі міста дуже люблять робити зарядку. Тепер і ми з вами відпочинемо.

5. Фізмінутка.

6. Закріплення вивченого.

Що означає слова, які ви записали? (Ознаки предметів)

На яке питання вони відповідають? (Яка? Який?)

Навіщо потрібні ці слова?

Ці слова роблять нашу промову багатою, красивою, виразною, щоб підтвердити цю думку, я пропоную вам побувати в зимовому лісі.

Звучить музика. П. І. Чайковський "Пори року" Січень.

Покладіть головки на парти і закрийте очі. Зима… Ми з вами у лісі. Тиша. Навколо білим – біло. Кружляють у повітрі і падають на землю сніжинки.

Розплющили очі.

Розгляньте, які пташки, які сніжинки.

Складіть словосполучення за цією картиною. У словосполученнях знайдіть слова, які означають ознаки предметів. (Пухнасті сніжинки, червоногруді снігурі, ялинкові іграшки, зелені голки, ошатна гілка)

7. Робота за картками.

Чудовий ліс взимку! Скільки цікавого можна побачити у ньому. Це ви дізнаєтесь, коли складете пропозиції на картках, що лежать у вас на столі.

Складіть речення, запишіть у зошит. Слова, що позначають ознаки предметів, підкресліть хвилясту лінію.

Перевіряємо. Читаємо пропозицію. Називаємо слова, що означає предмет. Якщо згодні, піднімаємо сніжинки.

Прочитаємо пропозицію без слів, що позначають ознаку предмета.

Яка стала пропозиція? (Некрасиве, неточне)

Без цих слів нам ніяк не можна, без них не обійтися, вони роблять нашу промову точною, красивою, виразною.

Якими словами ми сьогодні працювали на уроці?

На які питання відповідають слова, які означають предмети, ознаки предметів?

Придумайте слова, які означають ознаки предметів.

Наші гості: дідок-чарівник і весела художниця стежили за вашою роботою на уроці і хочуть подякувати вам за вашу працю. Погляньмо, що в чарівному конвертику у нашого гостя.

За відмінну та гарну роботуна уроці чарівник та художниця дарують вам цих чудових сніговиків. Молодці, дякую вам за роботу.

9. Домашнє завдання.

Домашнє завдання сьогодні незвичайне. Вам потрібно провести спостереження за природою та скласти усно розповідь на тему “Зима”. Можливо хтось із вас вигадає невеликий віршпро зиму. на наступному уроціми з вами проведемо конкурс про зиму на найкраща розповідьчи вірш про зиму.

Кряжова Тетяна Володимирівна
Посада:вчитель початкових класів
Навчальний заклад:ОКУ м. Холмська
Населений пункт:Сахалінська область, м. Холмськ
Найменування матеріалу:Конспект
Тема:Урок закріплення знання на тему: "Слова, що позначають дії предметів"
Дата публікації: 02.02.2016
Розділ:початкову освіту

Конспект відкритого урокуз російської мови

(3 клас IV чверть)

Урок закріплення знання на тему «Слова, що позначають дії

предметів».

Цілі:
1. Закріпити вміння виділяти слова, що позначають дії предметів. 2. Закріпити вміння порушувати питання до слів, що позначає дії предметів. 3. Закріплювати правопис словникових слів. 4.Воспитывать культуру навчальної праці, формувати навик самоперевірки.
Хід уроку:
1. Організаційний момент. Увага, перевір, друже, Чи готовий ти розпочати урок? Чи все на місці, чи все гаразд? Книжки, ручки та зошити? – Я бачу, що всі готові, ми можемо розпочати урок. 2. Пальчикова гімнастика. А щоб ми красиво писали і наші ручки не втомлювалися, давайте проведемо зарядку для пальчиків. Раз, два, три, чотири, п'ять, Збиратимемо листя. Листя берези, Листя горобини, Листя тополі, Листя осики, Листя дуба ми зберемо, Мамі осінній букет принесемо. - Молодці! Тепер ви все писатимете красиво і правильно. 3. Перевірка домашнього завдання.
- Відкрили зошити та перевіряємо домашнє завдання. – Яке завдання потрібно було виконати? (С.164 упр. 5) - Давайте перевіримо, які пропозиції у Вас вийшли? - Які слова, що позначають дії предмета, ви підкреслили? - Молодці! 4. Словникова робота. - Відкриваємо зошити. Давайте запишемо число і класна робота. Яка орфограма у слові «класна», не забуваємо наголошувати. Завдання №1 словник. - Сьогодні ми з вами розгадуватимемо кросворд. Хлопці я вам показуватиму на проекторі картинки, ви називаєте предмети, а слова, які їх позначають ви записуватимете в кросворд. - Промовте слово, виділяючи голосом ударний склад. -А тепер давайте ви попрацюєте вчителями, поміняйтеся кросвордами і перевірте, чи правильно записав ваш сусід словникові слова. 5. Повідомлення теми уроку. Сьогодні на уроці ми будемо вчитися виділяти слова, що позначають дію предметів. Продовжимо тренуватися у постановці питань до слів, що позначають дію предметів. 6. Повторення пройденого. Нас із вами оточують предмети. Згадаймо, на які питання відповідають слова, що позначають предмети? Як ми підкреслюємо слова предмети?
Кожен предмет виконує якусь дію. Згадаймо, на які питання відповідають слова, що позначають дії? - Добре. Молодці! - Подивіться уважно, на дошці написано вірш. Давайте його прочитаємо: Відшуміли всі хуртовини. І морози не тріщать. З дахів закапали краплі І бурульки в ряд висять. - Давайте підкреслимо слова, що позначають дії предметів. А як ми їх підкреслюємо слова, що позначають дії предметів? - Випишіть слова, що позначають дії предметів у 2 стовпчики. У перший стовпчик слова відповідають питанням «що зробили?», а другий стовпчик слова, які відповідають питанням що роблять? відшуміли не тріщать закапали висять - Прочитайте слова, які ви записали у перший стовпчик, у другий стовпчик. - Молодці! 7. Фізмінутка. А тепер настав час трохи відпочити. Піднімайте плічка, Стрибайте коники. Стриб-скок, стриб-скок. Стоп. Сіли, траву поїли, Тишу навколо послухали.
Вище, вище, високо, стрибай швидко і легко. - Молодці. Які слова, які позначають дії предметів, ви почули у вірші? 8. Закріплення пройденого матеріалу. Робота з підручником Стор. 166 упр 10 (у зошиті та на дошці) Спиши пропозиції без питань, змінюючи виділені слова 9. Дидактична вправа. - А зараз настав час цікавого завдання. Подивіться, на екрані картинка та схема до неї. - Хто зображений на зображенні? Придумайте пропозицію про ведмедя за схемою. Дидактична гра "Третій зайвий". - Ви швидко виконали завдання, тепер трохи пограємось. - Подивіться, на екрані три слова. Подумайте, чи слова є діями предметів і назвіть «зайве» 1) навчився, учень, вчить; 2) шелестить, літає, листопад; 3) стрибає, прибіг, малював; 4) малюнок, малювання, малювання; 5) лист, листочок, листопад; 6) зеленіє, блищить; крапелька; 7) черговий, помічник, допомагає. - Молодці! Підсумок уроку. - Сьогодні ми вчилися виділяти слова, що позначають дію предметів. Тренувались у постановці до них питань.
- На які питання відповідають слова, що означають дію? - Як ми наголошуємо на словах, що позначають дії? – Скажіть, правопис, яких словникових слів ми відпрацьовували сьогодні на уроці? - Молодці! Після уроку я перевірю зошити та поставлю оцінки. (Оцінка діяльності учнів під час уроку). Домашнє завдання. стор.166 упр. 11 (списати пропозиції, вставляючи пропущені слова дії за змістом)

Тема: «Слова, що позначають предмети, та слова, що позначають дії»

Цілі уроку:

1. Освітні:

Закріплювати знання учнів про слова, що позначають назви предметів та назви дій; закріплювати вміння учнів знаходити дані слова у тексті з питань хто? що? що робить?

2. Корекційно-розвиваюча:

Розвивати та коригувати усну та письмове мовленняучнів.

3. Виховують:

Виховувати інтерес, активність та допитливість.

Обладнання:

У учнів:

Підручник, зошити;

Письмові приладдя.

У вчителя:

Підручник;

Наочний та демонстраційний матеріал(Картинний словник, картки-склади, малюнок «Початок весни», ребуси).

Хід уроку:

I. Організаційний момент.

1. Психологічний настрійна урок. (Сонечко)

Подивіться, яка гарна погода. Нас вітає сонечко і дарує нам свої промінчики добра, щастя, здоров'я. Сонечко "посміхається". Давайте і ми посміхнемося, подаруємо один одному чудовий настрій!

Попрацювати настав час.

Тож час не втрачаємо і працювати починаємо!

2. Самовизначення до діяльності

Сьогодні на уроці ми повинні будемо згадати все, що ми знаємо про слова-назви предметів і слова-назви дій, тому треба бути уважними, старанними та акуратними.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Чистопис.

Хлопці, а давайте дізнаємося, яке слово ми писатимемо на хвилинці чистописання. Для цього один учень повинен піти до дошки та прочитати слово, потім поміняти склади місцями та прочитати нове слово.

на-сос сос-на

а) звуко-літерний аналіз

З якої літери починається слово, написане на дошці? Який звук вона означає?

Назвіть слова, які розпочинаються з цього звуку.

Розділіть слово на склади. Скільки голосних звуків? Скільки приголосних? Скільки всього звуків? А літер?

Пропишіть у зошиті слово, правильно з'єднуючи літери.

2. Словниковий картинний диктант.

Вчитель почергово прикріплює малюнки, учні називають те, що зображено, один учень коментує біля дошки.

Корова, береза, собака.

Поставте наголос, виділіть ненаголошену голосну.

ІІІ. Узагальнення на тему: «Слова-назви предметів».

1. На дошці написані наперед слова: чашка, кіт, книга, стіл, вовк, лікар.

Що означають ці слова? (Слова-назви предметів)

На які питання відповідають слова-назви предметів? (слова-назви предметів відповідають на запитання хто? чи що?)

На які два стовпчики можна поділити ці слова? (слова, що відповідають на запитання хто? і слова, що відповідають на запитання що?)

На дошці: Хто? Що?

кіт чашка

вовк книга

лікар стіл

Повторіть які слова відповідають на запитання хто? що? (1. слова, що позначають неживі предмети, речі, відповідають на питання що? 2. Слова, що позначають живі істоти-тварин, людей, відповідають на запитання хто?

IV. Фізхвилинка

V. Узагальнення



Останні матеріали розділу:

Перше ополчення у смутні часи презентація
Перше ополчення у смутні часи презентація

Слайд 1Смутний час Слайд 2На початку XVII століття Російська держава була охоплена пожежею громадянської війни та глибокою кризою. Сучасники...

Слова паразити у дитячій мові
Слова паразити у дитячій мові

Однією з найважливіших проблем сучасного суспільства є проблема мови. Ні для кого не секрет, що останнім часом наша мова зазнала...

Презентація для уроків літературного читання у початковій школі про Е
Презентація для уроків літературного читання у початковій школі про Е

Слайд 2 04.11.2009р. Н.С. Папулова 2 Олена Олександрівна Благініна. (1903-1989) – російський поет, перекладач. Слайд 3 Дочка багажного касира на...