Завдання порівняння предметів. Складання описового оповідання

1 клас

Ми часто говоримо дітям: «Порівняйте предмети». А що означає «порівняти»? Першокласник ще не знає, як це треба робити. Завдання вчителя – показати, як є спільні риси і відмінності. Це можна робити на будь-якому уроці.

Тема."Порівняння предметів".

Цілі.Навчити хлопців розумової операції порівняння; розвивати спостережливість; формувати вміння виділяти суттєві та несуттєві ознаки предметів залежно від мети порівняння; познайомити з одним із правил порівняння.

Устаткування.Апельсин, мандарин, груша, морквина; малюнки із зображеннями предметів, тварин.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

ІІ. Перевірка домашнього завдання

Вчитель організує розгляд малюнків улюблених тварин, заслуховування кількох текстів-описів, з'ясовує, чий текст найбільш вдалий.

ІІІ. Знайомство з новим матеріалом

Вчитель.Сьогодні ми вчитимемося не тільки описувати різні предмети, а й порівнювати їх між собою. Ви, звичайно, чули і раніше слово порівняти- вдома, на вулиці, на уроках, у школі. Ви порівнювали різні предмети, Числа, слова. А чи можете ви пояснити, що означає порівняти два предмети? Що для цього потрібно зробити?

Учень 1.Порівняти два предмети – це означає сказати, який із них більше, а який менше.

Учень 2Порівняти два предмети - це означає дізнатися, чим ці предмети схожі і чим вони відрізняються.

Учень 3.Порівняти два предмети – це означає знайти у предметах однакове.

Учень 4.Порівняти два предмети - це означає, знайти, чим ці предмети різняться.

У.А тепер давайте подумаємо, як знайти схожість та відмінність. Перед вами апельсин та мандарин. Чи схожі вони зовні один на одного?

Діти.Так.

У.Ви маєте рацію, апельсин і мандарин мають подібну ознаку - обидва вони помаранчевого кольору. А тепер я покладу поруч грушу. Чи схожа вона на апельсин?

Д.Ні, не схожа.

У.Чим же вони відрізняються за зовнішньому вигляду?

Д.Апельсин помаранчевий, а груша жовта.

У.Я згодна з вами – вони чітко відрізняються забарвленням та кольором.

Вчитель прикріплює малюнок на дошку. На малюнку – два відерця: однакові за фарбуванням, але різні за величиною.

- Чи схожі зовні ці два цебра?

Д.Так.

У.Чим вони різняться?

Д.Одне відерце велике, а інше маленьке.

У.Вони чітко відрізняються за розміром.

Вчитель кладе на стіл апельсин та морквину.

– Чи схожі на ці предмети? Чим?

Д.Вони схожі за кольором.

У.А що вони відрізняються?

Д.Апельсин - круглий, а морквина - довгаста.

У.Предмети різняться формою. Яке ж найголовніше правило порівняння?

Вислуховуються відповіді дітей.

– Форму одного предмета треба порівнювати із формою іншого, величину – з величиною, забарвлення – із забарвленням. Порівнювати предмети можна лише за одним і тим самим порівнянним ознаками.

IV. Закріплення нового матеріалу

Вчитель прикріплює на дошку малюнок із зображенням зозулі.

У.Ви знаєте, що зозуля відкладає свої яйця у гнізда інших птахів?

Д.Так.

У.А чому птахи цього не помічають?

Д.Тому що яйця схожі.

У.Справді, яйця схожі за величиною, забарвленням, формою. І ось у гнізді горіхвістки з'явилися пташенята.

На дошці – малюнок із зображенням пташенят у гнізді.

- Знайдіть серед них кукушонка. Чим він відрізняється від інших пташенят? У разі відповіді використовуйте слова, записані на дошці.

На дошці:

- Які ознаки допомогли вам знайти кукушонка?

Діти відповідають.

На дошці – малюнки бабки та метелика.

– Порівняйте за забарвленням крила бабки та метелика. Які кольори вони пофарбовані? Чиї крила довші і уж? За якими ознаками ви порівнювали предмети?

На дошці – малюнки рижика та мухомора.

– Як відрізняти отруйний мухомор від їстівного рижика? Які зовнішні ознакиви повинні знати?

На дошці – малюнки півня та курки.

– Подумайте: як відрізнити півня від курки?

Діти відповідають.

V. Самостійна робота

Вчитель роздає дітям малюнки із зображеннями різних предметів.

У.Порівняйте два предмети. Скажіть, за якими ознаками ви їх порівнювали? При відповіді користуйтесь словами на дошці.

Діти працюють у парах.

На дошці:

За 5–7 хвилин вислуховуються відповіді учнів.

VI. Підсумок уроку

У.Чого ви сьогодні навчилися? Що нового впізнали? Як порівнювати предмети? За якими ознаками сьогодні ми порівнювали предмети? А за якими ще ознаками це можна зробити?

Діти відповідають.

Про все це нам ще належить розмова надалі.

Цей урок призначений для самостійного ознайомлення з темою «Порівняння предметів. Розташування предметів за розміром». Тут ви дізнаєтеся, що означає порівняти предмет, за якими ознаками порівнюють предмети, навчитеся знаходити у предметів загальні рисита відмінності. А також дізнаєтеся, як порівнювати предмети за розміром та розташовувати їх у порядку зростання чи спадання.

Тема: Початкове знайомствоз математикою

Урок Порівняння предметів. Розташування предметів за розміром

на даному уроціми порівнюватимемо предмети і розташовуватимемо їх за розміром.

Порівняти предмети - це означає знайти у них подібності та відмінності.

I.Відгадайте загадки:

1. У південних країнахВін росте,

Це всім відомий плід.

Вибирати потрібно вміло.

Якщо жовтий – отже, стиглий.

За грошима лізь у кишеню,

Щоб купити собі...

Правильна відповідь: Банан (рис. 1).

2. Росте на грядці та в теплиці,

У салаті дуже знадобиться.

Зелений, довгий буває.

Хто здогадався – молодець!

Росте на грядці...

Правильна відповідь: Огірок (рис. 1).

ІІ.Що спільного у банана та огірка?

Правильна відповідь: форма, розмір, вони їстівні.

ІІІ.Чим вони відрізняються?

Правильна відповідь: кольором (банан - жовтий, огірок - зелений), смаком та запахом; банан - фрукт, а огірок - овоч.

Ми порівняли банан і огірок за формою, розміром, кольором, смаком, призначенням - це все ознаки, якими можна порівнювати предмети.

1. Розгляньте картинки (рис. 2 - 4) і назвіть загальна ознакагрупи.

Правильна відповідь: колір (всі предмети червоного кольору).

Правильна відповідь: форма (всі предмети круглої форми).

Правильна відповідь: матеріал виготовлення (всі вони виготовлені з дерева).

2. Визначте матеріал для виготовлення наступної групи предметів (рис. 5).

Правильна відповідь: скло.

3. Яка загальна ознака групи (рис. 6)?

Правильна відповідь: смак (це солодощі).

4. Назвіть загальну ознаку наступної групи предметів (рис. 7).

Правильна відповідь: призначення (це шкільне приладдя).

5. Розгляньте предмети у таблиці (рис. 8). За якою ознакою розташовані предмети у ряду?

Правильна відповідь: за призначенням (перший ряд: яблуко, лимон, груша, апельсин - це фрукти; другий ряд: шорти, футболка, куртка, сукня - це одяг; третій ряд: тарілка, чайник, кухоль, каструля - це посуд).

За якою ознакою розташовані предмети у стовпчиках?

Правильна відповідь: за кольором (у першому стовпчику - предмети червоного кольору, у другому - жовтого, у третьому - зеленого, у четвертому - помаранчевого).

Визначте предмет із таблиці за його ознаками:

- Жовтий кислий фрукт.

Правильна відповідь: лимон.

- Зелений керамічний посуд.

Правильна відповідь: кухоль.

- Червоний одяг із тканини.

Правильна відповідь: шорти.

Пограємо у гру. Розгляньте картинки та скажіть, що змінилося (рис. 9). - 10).

Правильну відповідь:

1. Розмір;

Ускладнимо завдання.

Правильну відповідь:

4. Форма та розмір;

Домашнє завдання

1. Зазначте, які ознаки змінюються.

Створення колаборативного середовища.

Дзвінкий продзвенів дзвінок, починається урок.

Встаньте прямо, не шуміть, чи все на парті, подивіться.

Чи все на місці, чи все гаразд: Книжка, ручка і зошит.

Знає кожен учень, буде потрібний і щоденник.

Встало сонечко давно,

Заглянуло до нас у вікно.

Нас воно квапить у клас,

Математика у нас!

Усний рахунок

Рахунок від 1 до 10 (прямий та зворотний)

Називати число

Сусіди чисел;

Назвати наступне, попереднє число;

Склад чисел (на дошці)

Робота за картками

Нова тема

Обсяг - це кількісна характеристикапростору, займаного тілом або речовиною.

Наприклад, взяти дві судини: склянку і «непроливання».

У якій із судин можна налити більше води?

Як це можна зробити? (провести порівняння парами)

Рішення:наповнити один із судин і перелити воду в другу посудину. Якщо в другій посудині ще залишилося вільне місце, значить, перший посуд менше за обсягом, ніж другий, і навпаки.

Ви порівнювали предмети за обсягом. Об'єм судини- це простір усередині судини, яку можна наповнити рідиною. Порівняти обсяги судин за кількістю витраченої рідини.

Чи завжди для порівняння за обсягом необхідно переливати рідину? -Іноді можна порівняти обсяги судин візуально. Наприклад, обсяг відра менший за обсяг бочки.

Які предмети можна порівнювати за обсягом?

Властивістю обсягу мають не лише судини, а й інші предмети, не призначені для рідини.

У коробки теж можна виміряти об'єм, тому що вона теж має простір всередині і вміщає в себе предмети. .)

До якої коробки кубиків увійшло більше? В яку менше? За якою ознакою ви порівнювали?

Висновок:якщо предмет не призначений для рідини, міркою можуть бути маленькі кубики або інші предмети.

Фізхвилинка - інтерактивна

Робота за підручником

Визначити обсяги глека та коробки.

розгляньте ілюстрацію в підручнику та дайте відповідь на запитання:

Чим можна заповнити простір усередині глечика? (Соком, водою і т. д.)

Скільки склянок води міститься у глечику? (8 склянок)

Зробіть висновок, який обсяг глека? (8 склянок)

Чим можна заповнити простір усередині коробки? (кубиками)

Скільки кубиків потрібно для заповнення коробки? (15 кубиків)

Який об'єм коробки? (15 кубиків)

Чим є склянка і кубик для даного виміру? (мірками)

8 склянок; 15 кубиків.

Порівняй обсяги двох судин. (Виконання завдання фронтально.) Розмова з ілюстрації у підручнику.

а) обсяг пляшки А більший за обсяг пляшки Б, тому що в А міститься 6 піал рідини, а в Б - 5 піал;

б) обсяг відра менше обсягу відра Г, тому що в міститься 3 пляшки рідини,

а в Р – 4 пляшки.

Виріш.Виконання завдання парах.

Для визначення обсягу фігури учням необхідно порахувати кількість дрібних кубиків, у тому числі складається фігура. У разі труднощів із виконанням можна запитати:

Скільки маленьких кубиків міститься у першій (у другій, третій) фігурі?

7 кубиків; 6 кубиків; 8 кубиків.

Спробуй.Практичною метою даного завданняє розвиток дослідницьких навичок у дітей. Виконати завдання у парах.

Відповідь

Варіанти: в межах 25-30 ложок залежно від розмірів піали та ложки.

Робота в зошит

Вибери посудину більшого обсягу.

Увивально порівняти дві судини. У якому з них простір усередині більший? Поясніть свій вибір і зафарбуйте червоним олівцем цю посудину.

Порахуй кількість маленьких кубиків у кожній фігурі.

Провизначити обсяг кожної фігури і записати результат числом. Потім вони повинні дізнатися, чи серед фігур є рівні за обсягом. Виконавши завдання, хлопці дійдуть висновку, що фігури, різні формою, можуть мати рівні обсяги.

а) 7 кубиків; б) 8 кубиків; в) 7 Кубиків. Фігури а) та в) мають рівний обсяг.

У який ківш поміститься більше води?Виконуючи це завдання, першокласники повинні розфарбувати ту посудину, обсяг якої більший.

Порівняй обсяг судин.

Для заповнення якої з трьох судин потрібно менше водиі обвести його.

учнів за допомогою «Сходів успіху» в робочого зошита.

Рефлексія

– Що ви можете сказати про свою роботу на уроці?

Подумайте та дайте відповідь на запитання:

У чайник міститься 30 піал води. Який обсяг чайника?

Об'єм коробки дорівнює об'єму 20 кубиків. Скільки кубиків міститься в коробці?

Як ви вважаєте, чи потрібна єдина мірка для вимірювання обсягу?

Сніжана Фірсова
Конспект заняття з математики «Кількість та рахунок. Порівняння предметів за величиною»

Паспорт НІД

Група: середня група

Місце проведення: групова кімната

Тривалість заняття: 20 хв

Освітня область « Пізнавальний розвиток» : формування елементарних математичних уявлень .

Тема: « Кількість та рахунок. Порівняння предметів за величиною».

Тип заняття, форма проведення: заняттяіз закріплення та застосування математичних уявленьу формі ігрової зустрічі Розумників та Розумниць.

Завдання:

1. Освітні

1.1 Формувати поданняпро рівність та нерівність груп предметів на основі рахунку в межах 5.

1.2 Продовжувати порівнювати предмети за двома ознаками величини(довжині та ширині, позначати результати порівняннявідповідними виразамиДовгий, широкий, короткий, вузький.

1.3 Вправляти у розрізненні та називанні знайомих геометричних фігур (Куб, куля, квадрат, коло).

2. Розвиваючі

2.1 Розвивати психічні процеси: увага, пам'ять.

2.2 Розвивати мовлення дітей: вживати у мові слова довше, коротше, вже, ширше, більше, менше.

3. Виховні

3.1 Виховувати вміння діяти у колективі.

3.2 Виховувати дружні стосунки між дітьми.

Основний дидактичний метод: практичний

Приватні методи та прийоми:

1. Практичні: виконання дітьми практичних завданьз наочним матеріалом, порівняння(Накладення, додаток, вправа з елементами змагання).

2. Словесні: пояснення ігрових вправ, питання, вказівки, пояснення, мовний зразок, контроль та оцінка.

3. Наочні: нагадування та показ способів виконання завдання, практичних прийомів.

4. Ігрові: сюрпризний момент

Ресурс НІД:

1. «Від народження до школи»Зразкова загальноосвітня програма дошкільної освіти/ За ред. Н. Є. Веракси, Т. Є. Комарової, М. А. Васильєвої, М: Мозаїка-Синтез,2016

2. Помораєва І. А., Позіна В. А.

Заняттяз формування елементарних математичних уявленьв середній групі дитячого садка. Плани занять. - 2-ге вид., Випр. І дод. - М.: МОЗАЇКА-СИНТЕЗ, 2016. - 64 С.

Консультація з викладачем

«Теорії та методики математичного розвитку»

Дидактичні засоби:

1. Демонстраційний матеріал: машини (5 шт., ляльки (5 шт., 4 кошики, 4 набори фігур (2 набори – з кулями, 2 набори – з кубами); кількістькуль і кубів рівне кількості дітей).

2. Роздатковий матеріал: круги (по 5 штук для кожної дитини, квадрати (по 5 штук для кожної дитини, «крижані доріжки», виготовлені з картону різної довжинита ширини (по 2 шт. на кожну дитину, «снігові грудочки» різного розміру (по 2 шт. для кожної дитини).

1. Організаційний початок заняття

1.1 Привітання (0,5 хв)

1.2 Розміщення дітей: спочатку півколом, а потім за столами (0,5 хв)

1.3 Лічилка «1,2,3,4,5-можна все перерахувати» (1 хв)

1.4 Мотивація: ігрова з використанням казкового персонажаСовушки-мудрої головушки (1 хв)

2. Основна частина

2.1 Вправа в рахунку предметів до 5(3 хв)

2.2 Вправа в (1 хв)

2.3 Зрівняння груп предметів за кількістю(3 хв)

2.4. Виконання завдань із роздавальним матеріалом: порівняння кількості(2 хв)

2.5. Ігрова вправаз елементами змагання «Розклади фігури»(4хв)

2.6. Виконання завдань із роздавальним матеріалом: порівняння«крижаних доріжок»за двома ознаками величини(довжині та ширині) (2 хв)

3. Закінчення заняття

3.1 Підбиття підсумків, оцінка дитячої діяльності (1 хв)

3.2 Рефлексія (1 хв)

Хід НОД:

1. Організаційний початок заняття

Скільки лапок у кошеня?

Скільки вічко у мишеня?

Скільки ніг біля горобця?

Скільки у кімнаті кутів?

Скільки пальців на руці?

Скільки пальців на нозі?

Доброго дня, хлопці.

Подивіться, хто сьогодні у нас у гостях.

До нас у гості прилетіла Сова.

Правильно, до нас у гості прилетіла Совушка – мудра головушка. Вона до нас сьогодні прилетіла не просто так, вона хоче нас познайомити зі світом математики, зараз сова перетворить вас на розумників і розумників, і ми можемо вирушати з вами у світ математики(Сова торкається чарівною паличкоюдо дітей). Розумники, сідайте за ті столи, а розумники за ці.

2. Основна частина

2.1 Вправа в рахунку предметів до 5

Дивіться, у вас на столах щось лежить під серветкою. Бажаєте дізнатися, що там? Мені теж не терпиться дізнатися, що там. Тож давайте подивимося під серветку. Що тут лежить?

Під серветкою розумників лежать машинки, а під покривалом розумниць лежать ляльки.

Так, у розумників під серветкою лежать машинки, а у розумників ляльки. Розумники порахуйте скільки у вас на столі машинок, а тепер розумниці порахуйте скільки у вас на столі ляльок.

Скільки машинок на столі?

Одна, дві, три, чотири, п'ять – лише п'ять машин.

Правильно розумники.

Скільки ляльок на столі?

Одна, дві, три, чотири, п'ять – лише п'ять ляльок.

Правильно розумниці, які ви всі молодці та розумники та розумниці.

Розумники та розумниці, наші ляльки зібралися поїхати в гості до своєї подруги до ляльки-Кати, давайте подивимося чи всім лялькам вистачить машин. Усім вистачило машин?

Машин вистачило всім лялькам.

2.2 Вправа в порівнянні груп предметів за кількістю

Правильно розумниці і розумники, всім лялькам вистачило машин, але одна машина залишилася зайвою, тож чого більше 5 машин чи 4 ляльки?

5 машин більше, ніж 4 ляльки.

Правильно 5 машин більше ніж 4 ляльки. А чого менше 4 ляльки чи 5 машин?

4 ляльки менше, ніж 5 машин.

Молодці, звичайно, 4 ляльки менше, ніж 5 машин.

2.3 Рівняння груп предметів за кількістю

Розумники та розумниці як зробити так, щоб машин та ляльок стало порівну? Викликається розумник Олександре, покажи нам перший спосіб як зробити так, щоб машин і ляльок стало порівну (додає одну машину). Скільки стало ляльок та машин?

Одна, дві, три, чотири, п'ять – лише п'ять ляльок. Одна, дві, три, чотири, п'ять – лише п'ять машин. Стало 5 ляльок та 5 машинок.

Правильно, молодець, по 5 (прибираю одну ляльку). З боку розумниць викликається розумниця Поліна, покажи нам як ще можна зробити так, щоб машин та ляльок стало порівну.

Я прибираю одну машинку.

Правильно. Скільки стало ляльок та машин?

Давайте порахуємо ляльок: Одна, дві, три, чотири - всього чотири ляльки Тепер порахуємо скільки машинок: Одна, дві, три, чотири - чотири машини Стало 4 ляльки, 4 машинки.

Молодець, Поліна, по 4 ляльки та по 4 машинки. Ви так добре рахували і порівнювалиякі ви молодці, і розумники, і розумниці.

2.4 Виконання завдань із роздавальним матеріалом: порівнянняі зрівнювання геометричних фігур по кількості

У Совушки - мудрої головушки для вас є завдання, зараз я його для вас прочитаю: «Розумники та розумниці, ви повинні дізнатися, чого у вас на столах більше, кіл квадратів. У вас на столах лежать картки, на верхню смужку розкладіть круги, а на нижню смужку розкладіть квадратики. Чого на картці більше, а чого менше кіл чи квадратів?

Один, два, три, чотири – всього чотири кола. Один, два, три, чотири, п'ять – лише п'ять квадратів. Квадратів більше, ніж кіл.

Молодці розумники та розумниці квадратів більше ніж кіл, а чого менше квадратівчи кружечків?

Правильно, кіл менше ніж квадратів.

Мені так подобається як ви все добре виконуєте завдання, так добре знаєте геометричні фігуриі так чудово вмієте порівнювати чого більше, а чого менше, які ж ви всі розумні,

сова і я дуже задоволені.

2.5 Ігрова вправа з елементом змагання "Розклади фігури".

А тепер давайте все відкладемо убік. Совушка-мудра головушка хоче пограти з вами в одну дуже веселу гру: Розумники та розумниці, ви повинні зібрати для Совушки врожай з геометричних фігур: з кубів і куль, я буду вам дуже вдячна. Команда розумників збиратиме врожай на цій стороні килима, а команда розумників на тій, ви повинні зібрати куби в один кошик, а кулі в інший, почали. Які молодці, всі зібрали врожай для Совушки-мудрої голівки. А тепер давайте порівняємо, чи правильно зібрано наш геометричний урожай

Урожай розумників перевірятиме розумник Юрій, а врожай розумників перевірятиме розумниця Арина.

Так, так, так, у кошик із кубами потрапила куля, що з ним треба зробити?

Перекласти його в кошик із кулями.

Правильно дітлахи. Розумники та розумниці, ви дуже добре вмієте збирати геометричний урожай, а як добре ви знаєте геометричні фігури. Хоч і були маленькі помилки, Ви дуже великі молодці.

2.6 Виконання завдань із роздавальним матеріалом: порівняння«крижаних доріжок»за двома ознаками величини(довжині та ширині)

Розумники та розумниці, яка зараз пора року?

Правильно, а у що ви любите грати взимку?

Кататися на санчатах, грати в сніжки, кататися крижаними доріжками.

Як багато всього можна робити взимку цікавого, подивіться Совушка-мудра головушка приготувала для вас крижані доріжки, порівняйте їх, яка з них довша, а яка коротша. Покажіть мені все довгу доріжку, а тепер покажіть коротку доріжку, молодці, тепер хочу побачити широку доріжку, а тепер вузьку. Все правильно, як можна назвати довгу та широку доріжку?

Велика доріжка.

Молодці, велика, а вузьку та коротку доріжку?

Невелика доріжка.

Правильно маленька. А тепер розумники ви повинні прокотити сніговий грудочок великою доріжкою, а розумниці маленькою доріжкою. Як чудово ви катаєте снігові грудочки по крижаним доріжкам. Молодці хлопці.

3. Закінчення заняття

Совушці-мудрій головушці і мені сьогодні дуже сподобалося, що ви всі були дуже дружними, розумними і добре впоралися з усіма завданнями. Ви справжні розумники та розумниці, всі молодці.

Совішці-мудрій голову пора летіти до своєї країни. Тому вона зараз вас знову перетворить з розумників і розумниць на хлопчиків та дівчаток. Давайте все попрощаємось із совою.

Хлопці, що вам із заняттязапам'яталося та сподобалося найбільше? Дівчатка, як ви вважаєте, чи можна хлопчиків назвати розумниками? Хлопчики, чи можна дівчаток назвати розумницями? Вам сподобалося бути розумниками та розумницями?



Останні матеріали розділу:

Отримання нітросполук нітруванням
Отримання нітросполук нітруванням

Електронна будова нітрогрупи характеризується наявність семи полярного (напівполярного) зв'язку: Нітросполуки жирного ряду – рідини, що не...

Хроміт, їх відновлювальні властивості
Хроміт, їх відновлювальні властивості

Окисно-відновні властивості сполук хрому з різним ступенем окиснення. Хром. Будова атома. Можливі ступені окислення.

Чинники, що впливають на швидкість хімічної реакції
Чинники, що впливають на швидкість хімічної реакції

Питання №3 Від яких чинників залежить константа швидкості хімічної реакції? Константа швидкості реакції (питома швидкість реакції) - коефіцієнт...