Звук ч підготовча група. Логопедичне заняття у підготовчій до школи групі на тему: «Звук та літера ч»

Мета: познайомити дітей зі звуком [ч] та літерою Ч.

Корекційно-освітні завдання:

1) закріпити вміння дітей виділяти звук [ч] із низки звуків, складів, слів;

2) вправляти у визначенні місця звуку у слові (початок, середина, кінець слова);

3) вправляти дітей в освіті іменників зі зменшувально-пестливими суфіксами;

4) закріпити у мові дітей поняття «склад»;

5) удосконалювати звуковий аналіз;

6) познайомити дітей із правописом ЧА, ЧУ;

7) удосконалювати навичку читання складів, слів;

Корекційно-розвиваючі завдання : розвивати фонематичний слух, увага.

Корекційно-виховні: виховувати позитивне ставленнядо занять; вести контроль за власною промовою; формувати навичку співробітництва, вміння слухати співрозмовника.

Обладнання:

предметні картинки(банан, качка, коса, валянки); сюжетні картинки; м'яч; листи із зображенням черепахи; предметна картинка (черепаха); посібник для звукового аналізу; посібник «Годинник»; зошити, ручки; коробка; картки із зображенням букв (Ч, А, Т, У, С, Ы).

Хід заняття

1. Організаційний момент:

Логопед:Хлопці, дорогою в дитячий садокя зустріла листоношу. Він передав мені листа. Давайте прочитаємо, що у ньому написано.

«Дорогі хлопці!

Запрошую Вас здійснити чудова подорожу країну Букварію, де живуть…

А хто живе в цій країні, ви маєте відгадати самі.

Ваша нова літера»

Логопед: Ось який цікавий лист Ну що відгадаємо, хто ж мешкає в країні Букварії?

Діти:Так.

Показую дітям картинку із зображенням банана.

Логопед:Хлопці, що зображено на цій картинці?

Діти:На цій картинці зображено банан.

Логопед:Який перший звук у слові банан?

Діти:У слові банан перший звук б.

Логопед:Молодці, хлопці. (перевертаю картинку. На зворотній сторонізображено букву Б).

Аналогічна роботаз картинками: качка, коса, валянки, буква Ы.

Логопед:Хлопці, давайте прочитаємо, хто ж живе у Букварії?

Діти:Літери.

Логопед:Правильно. І сьогодні ми познайомимося ще з одного новою літерою.

Послухайте скоромовку і скажіть, який звук найчастіше чується у ній.

«Чебурашка чашку чаю

Черепашці наливає»

Діти:Звук [год].

Логопед:Правильно. Сьогодні ми познайомимося зі звуком та літерою Ч.

Давайте дамо характеристику звуку [год]. Вимовте звук год.

Діти: Ч-ч-ч.

Логопед:Звук можна проспівати?

Діти:Звук год не можна заспівати. Він згоден.

Логопед:Правильно, хлопці. Молодці. А зараз покладіть долоню на шийку і промовте звук ч. Наше шийка спить чи працює?

Діти:Шийка спить.

Логопед:Якщо шийка спить, значить звук який?

Діти:Звук [ч] глухий.

Логопед:Молодці, все вірно. А ще звук [год] завжди м'який.

Віка, дай повну характеристикузвуку [год].

Віка:Звук [год] приголосний, глухий, завжди м'який.

2. Основна частина

Логопед:Діти, приготуйте свої долоні. Я вимовлятиму звуки, склади, слова. Ви плескайте в долоні, коли почуєте звук [ч], склад зі звуком [ч], слово зі звуком [ч].

Ч, С, Ч, Т, Ч, Ч, П, К, Ч

ЧА, ПА, ЧУ, ТІ, ЧІ

М'яч, палиця, нирка, чайник, тигр, окуляри.

Логопед:Молодці всі були дуже уважними.

3. Робота з роздатковим матеріалом

Логопед:Діти, подивіться на цю картинку. У кожного з вас є така сама. Візьміть її, будь ласка.

Будь уважним, дивись:

Слова зі звуком [ч] назви

І місце звуку у слові вкажи.

Діти:На цій картинці зображено ключ. У слові ключ звуку [ч] знаходиться в кінці слова.

(аналогічно зі словами: бочка, царевич, черепаха, Чіполіно, часник, грубка).

Логопед:Молодці. Ви дуже добре виконали це завдання.

А зараз пограємо у гру «Назви ласкаво» (гра з м'ячем)

Виходьте у коло.

Логопед:Стілець.

Діти:Стільчик.

(Слова: замок, виделка, пеньок, яблуко, бик, помідор, онук, млинець, тапки, гілка, диван, батон, шнурок).

4. Розмова

Логопед:Хлопці, що таке склад?

Діти: Склад - це частина слова, в якій обов'язково є голосний звук Скільки у слові голосних звуків, стільки та складів.

Логопед:

Буду я зараз водити,

Склади говорити.

Склади треба так поставити,

Щоб слово отримати.

Логопед:СИ, ЧА

Діти:ГОДИННИК.

(ЧА, ТАК, ЧАЙ КА, ТОЧ ЧА,ТУ ЧА, СВІНИК,ЧАЙ

ЧОК, СУ КА, ЧАШ ЧО, ПЛЕ КА, ТОЧ)

Логопед:Молодці! А зараз устаньте, відпочинемо:

Хто, скажіть, зможе, діти

Повторити ці рухи?

Руки вгору я підніму.

Д: Це також я можу.

Вправо-ліворуч розведу.

Д: Це також я можу.

І як птах полечу.

Д: Це також я можу.

Головою повірю.

Д: Це також я можу.

А потім присяду, встану.

Д: Це також я можу.

І нітрохи не втомлюся.

Д: Це також я можу.

Я стрибаю трохи.

Д: Це також я можу.

І пішки піду в дорогу.

Д: Це також я можу.

Якщо треба, побіжу.

Д: Це також я можу.

Все на світі я можу.

Тепер сяде той, хто скаже чистомовку:

Ча-ча-ча-дай мені калача.

Чу-чу-чу-я гуляти хочу.

Чи-чі-чі-червона цегла.

Чо-чо-чо-ох, як палко.

Ач-ач-ач-прийшов лікар.

Оч-оч-оч-скоро ніч.

Уч-уч-уч-у мене ключ.

Ча-ча-ча-побачили грака.

Чу-чу-чу-молоточком стукаю.

Чи-чі-чі-пироги в печі.

5. Знайомство з літерою Ч

Логопед:Діти, подивіться, що це?

Діти:Це буква ч.

Логопед:На що схожа буква Ч?

Діти:на вішалку, на гачок, цифру 4.

Логопед:

Так, ми правильно вирішили,

Чми пишемо як 4

Тільки з цифрою, друзі

Літери плутати нам не можна.

Напишіть букву Чв повітрі.

А зараз відгадайте загадку:

Що за диво?

Отак диво.

Зверху блюдо,

Знизу страва,

Ходить диво дорогою,

Голова стирчить та ноги.

Діти:Це черепаха.

Логопед:Правильно. Візьміть листочки, на яких намальована черепаха. На панцирі у черепахи написані букви Ч. Але написані вони правильно та неправильно. Обведіть ті літери Ч, які написані правильно.

(Діти виконують завдання)


Логопед:А зараз відкрийте зошити та напишіть букву ч.

(діти працюють у зошитах)

6. Упорядкування складів з літерою Ч

Показую плакат із зображенням годинника.

Логопед:

Подивіться на годинник:

З однією стрілочкою вони.

Літера Ч на стрілку встала

І по колу побігла.

Вона до голосних підійшла,

З ними склади назвала.

(Діти називають склади: ЧІ, ЧА, ЧУ, ЧЄ)

Логопед:Хлопці, на годиннику немає голосних букв Я і Ю, які позначають м'якість приголосних. Літера Чз ними не «дружить», бо сама завжди означає м'який звук.

Запам'ятайте: ЧА - пишеться з А.

ЧУ - пишеться з У.

Логопед:Діти, візьміть «світлофорчики». Викладаємо схему слова ГОДИННИК.

(Діти виконують завдання).

Логопед:Сашо, вийди до дошки і склади схему слова годинник. А ви, хлопці, перевіряйте.

Дитина викладає схему слова на дошці.

Логопед:Сашко, чому ти поставив першим зелений гурток?

Сашко:Звук ч м'який приголосний звук, тому позначаємо його зеленим кружком.

Аналогічна робота зі звуками: а,с,и.

Логопед:Молодці! Усі добре впоралися із цим завданням. Хлопці, тому що ми знаходимося в чарівній країніБукварії, то на нас чекає сюрприз. Це — чарівна коробка, але ми її зможемо відкрити тільки тоді, коли виконаємо ще одне завдання.

Складіть слово з літер.

А З ЧИ

Ч А Т У

(Діти виконують завдання біля дошки).


7. Підбиття підсумків заняття

Логопед:Молодці, хлопці.

(відкриваю коробку, дістаю літери Ч).

Хлопці, а чому букви зеленого кольору?

Діти:Літера Чпозначає звук [ч], а він завжди м'який.

Логопед:Правильно, хлопці. Назвіть ще раз характеристику

Звуку [год].

Діти:Звук [ч] – приголосний, глухий і завжди м'який.

Логопед:Правильно, хлопці, молодці! Ці літери – вам. Можливо, ви ще вигадаете слова зі звуком [ч], про які ми не говорили сьогодні на занятті. І якщо придумаєте, то обов'язково розкажіть мені.

Усі дуже добре займалися. Можете йти погратись.

Література:

С.П. Цуканова, Л.Л. Бетц «Вчимо дитину говорити і читати» М.: Видавництво ГНОМ та Д, 2007. - 184 с.

Є.А. Пожиленка « Чарівний світзвуків і слів» - Гуманіт. вид. центр ВЛАДОС. - М., 1999. - 216 с.

Т.Р. Кислова «По дорозі до абетки» - М.: Балас, 2002. - 128 с.

Є.В. Кузнєцова, І.А. Тихонова «Навчання грамоті дітей із порушеннями промови» М.: ТЦ Сфера, 2008. – 128 з.

логопед МДОБУ дитячий садок №9 КВ

м. Богородицьк, Тульська область, Росія

Більше цікавої інформаціїви можете прочитати та обговорити на форумі

Конспект відкритого підгрупового заняттяв

підготовчій групі

для дітей із ФФНР

Провела:

Денісова О.А.

вчитель-логопед

Мета: знайомство зі звуком [Ч] та літерою Ч.

Завдання:

1.Освітні:

Ознайомити зі звуком [Ч], його артикуляцією та характеристикою; з літерою Ч;

Вдосконалити навичку ЗБА;

Вчити утворювати зменшувальну формуіменників;

Закріплювати вміння складати речення із опорою на картинку.

2. Корекційно-розвиваючі:

Розвивати загальну, тонку та артикуляційну моторику;

Розвивати фонематичні процеси;

3. Виховні:

Виховувати вміння слухати своїх товаришів, відповідати на повну відповідь.

Обладнання: іграшка Чебурашка, індивідуальні дзеркала, замки звуків, м'ячики з паперу та прапорці, малюнок Чебурашки, буква Ч, розрізна букваЧ, кольорові олівці, значки для ЗБА, м'яч, предметні картинки зі звуком.

Хід заняття:

1. Організаційний момент.

Що це за звук? Хто до нас прийшов у гості?

Пам'ятаєте, Чебурашка дуже хотів навчатися у школі. З 1 вересня він навчається у самій справжній школі, яку побудували його друзі та багато чому вже навчився. Чебурашка знає вже всі літери та вміє читати. Він прийшов сьогодні до вас, щоб і вас багато чого навчити і, звичайно, пограти з вами.

Діти, згадайте, з якого звуку починається ім'я Чебурашка?

Правильно, це звук "Ч". Давайте пограємо з цим звуком, адже він дуже гарно звучить, послухайте як: ч, ч, ч… Давайте всі разом скажемо: ч, ч, ч…

Спробуйте зобразити за допомогою звуку [ч], як:
- коник цвіркоче: ч, ч, ч, ч, ч ...
- людина чхає: пчхи, пчхі;
- так кажуть, коли просять помовчати: чччччч (жест);
2. Підготовча робота

Сьогодні нам допомагатимуть наші очі. Підготуємо їх до заняття:

1. Наші очі дивляться та все бачать.

Гімнастика очей (на слайді).

Не повертаючи голови, простежте за польотом бджілки.

Допоможемо язичку стати сильним та слухняним.

Артикуляційна гімнастика«Язичок гуляти зібрався»:

Погуляти мову зібрався(відкриваємо рот)

Він вмився (облизати верхню губу),

Причесався («розчесати» язик верхніми зубами)

На перехожих озирнувся(Облизати губи по колу),

Ліворуч, праворуч повернувся(відтягнути мову до лівого та правого вуха по черзі),

Вниз впав ( витягнути мову вперед-вниз),

Вгору заліз (потягнути мову до носа),

Раз і в роті зник(закрити рот)!

Чебурашку дуже сподобалися наші вправи, він обов'язково навчить своїх друзів робити такі самі.

  1. Повторення пройденого матеріалу.

Розкажіть Чебурашку, на які дві великі групиділяться звуки? (голосні та приголосні)

Голосні це звуки, які ми можемо співати і тягнути, і вони не зустрічають перешкод.

Згодні – це звуки, які ми можемо співати і тягнути.

Які бувають згодні? (тверді та м'які). А ще? (дзвінкі та глухі).

  1. Вивчення нового матеріалу. Артикуляція та характеристика звуку Ч.

А зараз, тому що ми сьогодні граємо зі звуком Ч, давайте з вами розповімо Чебурашку,

Що роблять наші губи, коли ми вимовляємо цей звук? (Губи округлені)

Зуби не стуляються.

Де знаходиться мова? (язичок за верхніми зубками стрибає по горбкам)

Піднесіть долоню до рота і відчуйте, яка повітряний струмінь(Вона коротка, різка)

Покладіть долоню на горло і промовте звук Ч. Шийка дзвенить чи ні? (ні, звук Ч глухий)

У якому замку житиме звук Ч? (У замку приголосних). Чому?

Звук Ч дзвінкий чи глухий? Чому?

Запам'ятайте звук Ч завжди м'який (у нього немає старшого твердого братика)

5. Розвиток фонематичних процесів.

Чебурашка на приніс багато м'ячиків. Тепер він вам їх покаже. Коли почуєте звук Ч плескайте в долоні, а Чебурашка їх діставатиме, потім їх підрахуємо.

Ч, Л, Р, Ч, Ш, Ч, Р, Ш, Ч, С, Ч, З

Скільки м'ячиків знайшли? (п'ять)

Тепер я вам говоритиму склади і слова, якщо почуєте в них Ч – піднімайте прапорець.

6. Фізмінутка.

Ми плескаємо в долоні, хлоп, хлоп
бавовни над головою
Ми топаємо ногами, топ, топ
високо піднімаємо коліна
Качаємо головою
головою вперед назад рухати
Ми руки піднімаємо, ми руки опускаємо
руки підняти, опустити
Ми низько присідаємо та прямо ми встаємо
сісти і підстрибнути

7. Знайомство з літерою Ч.

Чебурашка має фотографію і він її приніс із собою. Ось який чебурашка. Але наш звук Ч теж має фотографію. (Літера Ч).

Це буква Ч. На що вона схожа?

Хлопці, у мене було багато фотографій літери год, але їх хтось порвав, давайте їх зберемо. (Діти збирають із частин літеру Ч).

Чебурашка вам приніс листочки, на яких написано букву Ч, її треба заштрихувати. Давайте візьмемо олівець зеленого кольору. (зелений, тому що буква Ч позначає звук Ч, а він завжди м'який, а м'які приголосні ми позначаємо зеленим кольором).

Давайте спочатку розімніть пальчики, і потім ви прийміться за роботу.(Пальчикова гімнастика).

8. Звуко-літерний аналіз.

А зараз Чебурашка хоче пограти з вами в іншу гру. Він вам каже склад «ЧА». Давайте розкажемо йому, який у цьому складі перший звук? (звук Ч) Який це звук – голосний чи приголосний? (Згідний, тому що він не тягнеться і не співається). А що ще ми сьогодні довідалися про звук Ч? Він завжди який? (Завжди м'який).

Наступний звук у складі який? (Звук А). А це який звук – голосний чи приголосний? (Голосний, тому що ми можемо його співати і тягнути).

Аналогічно зі складом «ОЧ»

9. Гра «Великий-маленький» (гра з м'ячем)

Чебурашка вам хоче розповісти, що у нас звук Ч – чарівний. Він перетворює все велике на маленьке. Була велика річкаАле прийшов звук Ч і вийшла маленька - річка.

Давайте зараз пограємо, я вам кидаю м'ячик з великим словом, а ви перетворюєте його на маленьке. (слова: яблуко, чашка, рука, книга, стілець, коробка, квітка)

10. Складання пропозицій

Зараз вас Чебурашка роздасть картинки. Вас потрібно зі своєю картинкою скласти пропозицію.

Зображення: чайник, ручка, часник.

11. Підсумок

Чебурашці дуже сподобалося грати з вами, він каже, що ви сьогодні багато чого навчилися.

З яким звуком ми сьогодні познайомились?

Що вам сподобалося сьогодні робити на занятті?

Що для вас було складним?

А зараз ми з вами попрощаємось із Чебурашкою.


Конспект заняття з підготовки до навчання грамоті у підготовчій до школи логопедичній групі для дітей з ГНР на тему: «Звуки «Ч» - «Щ».

Тема: «Диференціація звуків [ ч ], [ щ ].

Ціль:

  1. Формувати вміння розрізняти звуки чищ у складах, словах, фразах.
  2. Закріплювати вміння визначати місце звуку у слові.
  3. Закріплювати вміння виділяти голосні звуки у слові.
  4. Вправляти в звукозлоговий аналізі синтез слів зі збігом приголосних.
  5. Працювати над наголосом.
  6. Закріплювати навичку поділу слів на склади.
  7. Працювати над пропозицією.
  8. Розвивати фонематичний слух.
  9. Закріплювати навичку читання слів.
  10. Розвивати пам'ять, увагу, мислення.
  11. Виховувати в дітей віком самоконтроль за промовою, самостійність і під час завдань.

Обладнання: м'яч, предметні картинки на звуки ч, щ, роздаткові та демонстраційні набори для складання схем слів (за Ткаченком)та пропозицій, посібник «Ділімо слова на склади» , звуковий замок, опорна схемадля характеристики звуку, картки для читання слів.

Хід заняття:

1. Організаційний момент.

(Проводиться на килимі, з м'ячем)

Логопед: Давайте пограємось у гру «Назви голосні звуки у слові» .

Гармата, вила, кішка, мишка, вушка, автобус, мішура, котушки, картопля, будиночок, рукави, рот, мишенята, кити.

2. Повідомлення теми заняття.

Логопед: Щоб дізнатися, які звуки ми сьогодні вчитимемося чітко вимовляти і розрізняти, потрібно відгадати загадки.

З гарячої криниці

Через ніс водиця ллється (чайник)

Хвостиком виляє,

Зубаста, а не гавкає (Щука). На дошку виставляється картинка.

Який перший звук у слові "чайник" ?

У слові "чайник" перший звук «ч» .

Який перший звук у слові «щука» ?

У слові «щука» перший звук "щ" .

Ми будемо вчитися чітко вимовляти та розрізняти звуки «ч» і "щ" .

3. Характеристика звуків.

Згадаймо характеристику звуків «ч» і "щ" .

Звук «ч»

Звук "щ" - приголосний, глухий, завжди м'який

4. Ізольована вимова звуків «ч» і "щ" .

Логопед: Подивіться, хто сьогодні прийшов до нас на заняття. Це Черепаха та Цуценя. Наші гості пропонують провести змагання двох команд.

1-й ряд – це команда Черепахи, 2-й ряд – це команда Цуценя.

За кожне правильно виконане завдання команда отримує по одному очку.

Послухайте перше завдання. Команда Черепахи вимовляє зв. «ч» , а команда Цуценя – зв. "щ" .

5. Вимова звуків «ч» і "щ" у складах.

А зараз друге завдання. Пограємось у гру «1, 2, 3 – без помилки повтори» .

Ча-ча-ща, ща-ча-ща, ща-ща-ча, ча-ща-ча, щу-чу-щу, чу-щу-чу, чц-чц-щу, щу-щу-чу тощо. буд.

6. Вимова звуків у словах. Визначення місця звуку у слові.

Третє завдання таке. Черепаха та Цуценя переплутали свої картинки. Потрібно допомогти їм. Черепаху віддати картинки на зв. «ч» , а Цуценя – на зв. "щ" . І ще потрібно буде визначити місце цих звуків у слові.

(Малюнки чаркою лежать на столі. Діти виходять до дошки по одному.)

7. Звуковий аналіз та синтез слів зі збігом приголосних.

А тепер побачимо, яка команда краще викладає схеми слів.

Діти викладають схеми слів "чайник" і «щипці» виконують повний звуковий аналіз та синтез слів з визначенням ударного складу.

8. Фізкультхвилинка. Релаксація.

А зараз переходимо на килим. Відпочиватимемо і розслаблятимемося. Лягайте як промінчики сонечка.

Вії опускаються…
Очі закриваються.
Ми спокійно відпочиваємо… (2 р.)
Сном чарівним засинаємо…
Дихається легко ... рівно ... глибоко ...
Наші руки відпочивають.
Ноги теж відпочивають.
Відпочивають ... засинають ... (2 р.)
Шия не напружена і розсла-а-бле-на ...
Губи трохи відкриваються.
Все чудово розслаблюється. (2 р.)
Дихається легко, рівно, глибоко.
Напруга влетіло і розслаблене все тіло. (2 р.)
Наче ми лежимо на траві.
На зеленій м'якій траві.
Гріє сонечко зараз…
Ноги теплі в нас.
Дихається легко ... рівно ... глибоко ...
Губи теплі та мляві,
Але анітрохи не втомлені.
Губи трохи відкриваються,
Все чудово розслаблюється. (2 р.)
І слухняна наша мова
Бути розслабленим звик…
Нам зрозуміло, що таке
Стан спокою…
………………………………………
Ми спокійно відпочивали,
Сном чарівним засинали.
(Гучніше, енергійніше)
Але вже час вставати!
Міцніше кулачки стискаємо,
Їх вище піднімаємо.
Потягтись! Усміхнутися!
Всім розплющити очі і встати!

9. Визначення кількості складів у слові.

А зараз п'яте завдання від наших гостей. Гра « Веселі паровозики» . Визначатимемо кількість складів у словах.

На рахунок «раз» - картинку переверни та подивися.

На рахунок "два" - кількість складів у слові визнач.

На рахунок "три" – потрібний паровозик знайди.

10. Вимова звуків «ч» і "щ" у реченнях.

Черепаха і Цуценя просять вас скласти пропозиції щодо картинок, які вони принесли з собою.

1-й ряд – за картинками Черепахи, 2-й ряд – за картинками Цуценя.

11. Читання слів картками з пропущеними літерами Ч і Щ.

І останнє сьоме завдання. Згадаймо вірші про букви Ч і Щ.

Так, ви правильно вирішили,
Ч ми пишемо, як чотири.
Літера Щ допоможе нам
Чистити зуби вранці.

12. Результат заняття, оцінка діяльності дітей.

А зараз давайте підіб'ємо підсумок нашого змагання. (Підрахунок балів).

Які завдання від наших гостей вам сподобалися найбільше?

Оцінка діяльності дітей.

Конспект НУД щодо підготовки до навчання грамоті у підготовчій до школи групі.

Тема: "Звук Ч і буква Ч".

Ціль: закріпити вимову звуку Ч, продовжувати вчити виділяти їх у складах, словах; продовжувати вчити дітей вмінню підбирати слова з потрібним звуком, Визначати позицію звуку в слові; удосконалювати вміння проводити звуко-складовий аналізслів зі збігом приголосних; продовжувати знайомити з літерами; вчити читати склади та прості словаз новою літерою, перетворювати слова за допомогою літер розрізної абетки; познайомити із правилом «ЧА-ЧУ»; активізувати словник дітей

Матеріал та обладнання:предметні картинки, картки для читання, набори для складання схем, розрізні абетки, конверти із завданнями, ігровий персонаж Чебурашка, чарівний кубик, Абетка.

Хід.

- Хлопці, до нашої групи прийшло незвичайне звуковий лист. Слухайте його. Вітаю, дорогі хлопці. Мене звуть Дід Буквоїд, я – Невидимка. Коли я приходжу на ваші заняття, ви не бачите мене. Я переконалася, що ви дуже розумні та працьовиті, тому хочу подарувати вам Азбуку, але вона закрита на замок. Як розкрити Азбуку? Вам допоможуть ключ, чарівний кубик із завданнями та чарівні слова. Запам'ятайте їх:

Крутись, крутись, на бочок лягай!

За кожне правильно виконане завдання ви отримаєте шматочок ключа. А кубик принесе вам відомий герой, потрібно відгадати загадку про нього. До побачення! Бажаю удачі! (Читаю загадку).

З'являється Чебурашка.

Чебурашка дуже вихований, він прийшов до нас не з порожніми руками. Подивіться, він приніс чарівний кубик. На кожній грані кубика є завдання, виконавши які ви зможете зібрати ключ і відкрити Азбуку.

Спочатку, давайте пограємось. Звукова зарядка:

К А –ка, Н О-но, Р У – ру, П І – пі, К О Т – кіт, М А К – мак, С О М – сом.

Гра «Горлята болить» - здогадайтеся, який звук я не сказала? Яке слово вийшло? (Перший звук слова вимовляється подумки, артикулюючи його губами, інше слово – вголос). Діти здогадуються, що за слово і вимовляють слово вголос цілком.

Лелека, Качка, Окунь, Книга.

Завдання №1.

Звертаю до дітей грань кубика з чотирма предметними картинками та літерою Ч. Потрібно відгадати загадки:

  1. Його штовхають - він не плаче,

Його кидають – назад скаче.

Впаде, поскаче,

Вдарять – не плаче. (М'яч).

  1. Знизу – камінь, зверху – камінь,

Чотири ноги, одна голова. (черепаха).

  1. Іде цілодобово, не стоять ні хвилинки,

А все на одному місці. (Годинник).

  1. Що це у Галочки? Ниточка на паличці?

Паличка у руці, ниточка у річці. (Вудка).

Який однаковий звук зустрівся у всіх цих словах? Правильно, звук Ч. Сьогодні ми з вами продовжимо знайомитись зі звуком Ч. Вимовте цей звук: про себе, хором, голосно, тихо. Чи можна цей звук заспівати. Отже, який це звук? Закрийте вуха та слухайте, який це звук? (глухий, шиплячий, цей звук завжди м'який).

Гра «Уважні вушка» - я називатиму склади, а ви, якщо почуєте звук Ч, лясніть у долоні.

ЧО, ТЯ, АЧ, ТІ, СЯ, ІТИ, ОЧ.

Визначте місце звуку у слові.

Завдання №2. Крутись, крутись, на бочок лягай.

Читання оповідання «Окуляри».

Які слова зі звуком Ч зустрілися у оповіданні «Окуляри»? (окуляри, почав, читати, онучок, хочу, навчиться).

Навіщо потрібні окуляри дідусеві?

Чому він читає у окулярах?

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА (ХОМКА).

Завдання №3 . Крутись, крутись, на бочок лягай. Гра «Добавки». Ви повинні будете закінчити фразу та підібрати слова близькі за змістом.

Немов легкий чорний м'яч, скаче в полі чорний…ГРАЧ.

Серед похмурих, чорних хмар, з'явився сонця… Промінь.

Доріжкою мчить стрибати круглий, строкатий, легкий ... М'ЯЧ.

Щоб тепло в хаті зберегти, бабуся затопить .... ПЕЧ.

Може голову відсікти гострий богатирський …МІЧ

Припини свій голосний плач, зуб тобі залікує ... ЛІКАР.

Навесні зелені листочки з'являться на кожній бруньці.

Завдання №4. Крутись, крутись, на бочок лягай.

А тут зашифровано назву птиці, яка першою прилетить до нас навесні. А що це за птах, ви дізнаєтесь за допомогою гри. Живе слово». Виходять чотири дитини, педагог шепоче на вушко кожній дитині звук. Діти вимовляє вголос звуки один за одним «Г Р А Ч».

Скільки звуків у цьому слові? Чому?

Який перший звук? Який він?

Який другий звук? Який він?

Який третій звук? Який він?

Який четвертий звук? Який він?

Скільки всього звуків у слові "ГРАЧ".

Складіть речення з цим словом.

Відкрийте зошити. Покладіть їх правильно. Замалюйте схему речення у зошиті. Скільки слів у реченні? Щоб скласти пропозицію, що треба пам'ятати? Перевірка завдання біля дошки.

Завдання №5. Крутись, крутись, на бочок лягай.

Знайомство з літерою "Ч". Виставляю букву "Ч". Звук "Ч" позначається на листі буквою "Ч"(показ) на що схожа буква?

Ч – ви правильно вирішили

Пишуть так само, як чотири,

Тільки з цифрою, друзі,

Плутати букву нам не можна.

Ч, ну чим не чоловічок?

Він вчителю назустріч

Тягне руку!

Відповідати хоче завжди на п'ять.

Людина, чоловічок,

Покажи нам букву Ч

Це просто показати,

Треба нам руку підняти!

Діти, відкрийте свої каси і знайдіть літеру Ч.

Читання складів за таблицею.

Ознайомлення з правилом правопису ЧА-ЧУ.

Вправа «Підкорення вершин».

Завдання №6.

Крутись, крутись, на бочок лягай.

Потрібно вписати під кожним малюнком букву, що означає перший звук. І тоді ми зможемо прочитати слово.

Підсумок заняття.

Діти, ми з вами змогли виконати всі завдання. Ви були дуже активними та уважними. Сьогодні у (ім'я) вийшло …. Або (ім'я) зміг… Хлопці, якщо хтось із вас ще вагається в чомусь, не переживайте. У вас все обов'язково вийде! Наш чарівний ключ зібраний та можемо відкрити АЗБУКУ. АЗБУКА для вас – майбутніх першокласників тепер буде найголовнішою книгою!


План-конспект заняття з розвитку мови (підготовча група) на тему:Заняття зрозвитку мови.

Тема:” Звукі буква Ч“.

Вихователь логопедичної групи: Коваленко Олена Олександрівна

Ціль та задачі:

Уточнити вимову звуку [ч] у ізольованому вигляді, словах, фразах. Розвивати фонематичне сприйняття, розвивати мовну увагу, мовний слух, артикуляційний апаратдітей. Уточнити та розширити лексичний запас дітей. Вправляти у освіті слів з допомогою зменшувальних суфіксів. Вчити складати скоромовки. Розвивати дрібну моторикурук. Познайомити з літерою Ч. Вчити читати, друкувати слова із цією літерою.

Обладнання:

Іграшка чи площинне зображення чижа, предметні картинки зі звуком [Ч], колірні символи звуків, скринька, пірамідка визначення кількості звуків, іграшки у назві яких є звук [Ч], гречка.

Хід заняття.

Організаційний момент

Вихователь:Уявіть , чтпро ви чижі.Зобразіть чижа на ім'я Чіп, що мокне під дощем. Нам шкода Чіпа, А тепер зобразіть, як ми засмутилися. Ось з'явився кіт. Покажіть, як він підкрадався до чижа. Зобразіть голодного, сердитого кота, який хоче зловити Чіпа. А зараз зобразіть чижа кішки, що злякався. Чиж спалахнув і полетів, покажіть, як він зрадів, що перехитрив кота.

Молодці хлопці. Дорогою до дитячого садка я зустріла нашого знайомого чижа Чіпа. І він сказав, що сьогодні він прийде до нас у гості. Який перший звук у слові чиж?

Дітивідповідають.

Вихователь:А на ім'я Чіп?

Діти відповідають

Вихователь; Який однаковий звук ви почули у цих словах?

Діти відповідаютьють.

Вихователь:Мабуть, це звук [ч] сьогодні ми повторюватимемо цей звук і вимовлятимемо багато слів з ним. Який це звук і чому?

Діти:Це м'який приголосний звук.

Вихователь: Так, ось як позначається звук [ч] кольоровими символами.

Що робить наш язичок, коли ми вимовляємо звук [Ч]?

Діти відповідають.

Вихователь:Що ви відчуваєте, коли піднесете долоню до губ?

Діти висловлюються.

Вихователь: Чи можна заспівати звук [Ч] ?

Дітивідповідають.

Артикуляційна гімнастика.

Вихователь:Сьогодні я розповім вам про одну комаху, про коника Чарлі. У його імені також є звук [ч].

У лісі на широкому аркуші сидів маленький коник (вправа «Лопаточка»). Він з'явився тільки на світ і з цікавістю все роздивлявся. Подивився вгору (вправа "Чашечка") і побачив великий гриб на тонкій ніжці (вправа "Грибок") стрибнув коник на капелюшок гриба і виявився високо над землею. То був його перший стрибок. Потім коник зістрибнув униз «Здорово!» Став вінстрибати: то вгору - на капелюшок гриба, то вниз (вправа "Гойдалка") 5-6 разів. Коник так розвеселився, що навіть не помітив, як почав співати пісеньку. А пісенька в нього була дуже гарною «Ч-ч-ч-ч-ч», заспійте пісеньку коника. І розлетілася пісенька по всьому лісі та залунала на різні голоси: "Ча-ча-ча", "чо-чо-чо", "чу-чу-чу"

Ой, хлопці, хтось стукає у двері. Напевно, це чижик Чіп прийшов до нас

Вихователь заглядає за двері.

Вихователь:Ні, це листоноша приніс нам листа. Зараз ми прочитаємо від когось воно.

Виховательчитає листа.

«Коли я летів до вас у дитячий садок мене спіймав злий чаклун і посадив у клітку. А виручити мене з біди можете тільки ви, але дляцього ви повинні подолати нелегкий шляхта виконати завдання.

Завдання 1: «Де сховаютьався звук?»

Потрібно дістати з гречки предмет, назвати його, і відповісти, де знаходиться звук Ч.

Розвиток дрібної моторики.

« Я перебираю крупу

Між пальчиків кручу

Я із заплющеними очима

Все що хочеш, знайду »

Діти дістають іграшки та називають, де сховався звук Ч.

Завдання 2: Гра «Скринька»

У лісі під ялинкою захована скринька, але дорога не близька, лежить через болото. А щоб нам не заблукати, і не потонути у болотінам потрібно взятисяза руки тадопомагати один одному.

Ми в лісочок підемо

Скриньку знайдемо

Стежкою підемо

І по купи підемо

Ми на купині відпочинемо,

Вихователь:От ми й дісталися скриньки. Але він відкриється, якщо ми вимовимо чарівні слова: «Скринька, скринька, відкрий свій бочок».

Скринькавідкриваєтьсяі дітіберутьз нього картинки.

Вихователь:Діти, в назві ваших картинок, є слова, що складаються з 3,4,5 звуків. Нам потрібно викласти сходи. Верхня сходинка найкоротша, на неї потрібно поставити картинки в назвах яких три звуки (м'яч, чиж, промінь).

На середню сходинку – картинки, у назві яких 4 звуки (годинник, окуляри, ключ, грак). На нижню – у назві яких 5 звуків (чашка, ручка, чіпси, бджола, бичок)

Заданя 3, «Розвиток словотворчості дітей»

Вихователь: Придумайте продовження.

Ча ча ча………..

Чи - чи - чи

Завдання 4.

Перестав склади, щоб навчилося слово і правильно назви його.

чи-ка-че (гойдалка) Дан-че-мо (валіза)

Вік - че - ло (людина) Чок - б (бичок)

Си – ча(годинник) Нік-чай (чайник)

Чка-ба-бо (метелик) Ча-дей-ро(чарівник)

Вихователь:Молодці всі завдання виконали.

Фізхвилинка «Чижик».

Чижик у клітці сидів.

Чиж сумно пісню співав:

Маленькі діточки, відкрийте мою клітинку

Чу-чу-чу, я на волі жити хочу!

Діти клітину відчиняють

Чижа на волю відпускають.

Вихователь: Зобразіть сумного чижика, що сидить у клітці. Відкриємо клітку.

Зобразіть чижа, що відлетів на волю. Покажіть – як ви розсердилися нахлопчика, що посадив чижика в клітку.

Молодці! Ось ми й виручили з біди нашого чижика Чіпа. А зараз давайте покажемо які ми гостинні господарі. Чим ми почастуємо чижа Чіпа? Давайте змінимо слово так, щоб у кожному слові був звук Ч:

Цукерка-цукерочка

Пряники-прянички

Булка – булочка

Вихователь: Напоїмо Чіпа? Чим?

Діти:Напоїмо чіпа чаєм

Вихователь:Влаштуємо чаювання?

Діти;Так

Вихователь:Чаювання, з яких двох слів утворилося це слово?

Діти:Це слово утворилося зі слів чай ​​і пити

Вихователь:Правильно. Що нам потрібне для чаювання?

Діти:Нам потрібні чашки, чайник, чайні ложки, чайник для заварювання.

Вихователь:Чим схожі ці слова?

Діти:У всіх цих словах є чай.

Вихователь:Правильно. Як можна інакше їх назвати? Це якісь слова?

Діти:Це споріднені слова.

Вихователь: Але для нашого чижа Чіпа, потрібні всі предмети маленькі Наприклад, не чайник, а чайник,

Не чашка, а… (чашечка)

Не блюдце, а… (блюдечко)

Не ложка, а … (ложечка)

Не ваза, а … (ваза)

Не тарілка, а … (тарілочка)

Вихователь:А яких птахів чиж може покликати на чаювання? Назвіть птахів, у назві яких є звук Ч.

Діти: Чиж може покликати на чаювання чайку, грака, чибіса, сича, ластівку.

Вихователь:Молодці. А тепер подивіться на букву ч.На що вона схожа?

Діти:Вона схожа на цифру 4.

Вихователь:Правильно Ч- Ви правильно вирішили, пишуть так само, як 4.

Тільки з цифрою друзі, плутати букву нам не можна.

Вихователь: Зобразіть букву «Ч».

« Людина-людина

Покажи нам літеру «Ч»

Це просто показати

Треба так руку підняти »

А тепер викладіть з квасолі букву Ч, (Діти виконують завдання)

Вихователь:Давайте з вами прочитаємо слова.

Вихователь:Молодці. Зараз надрукуйте одне з цих слів у зошит.

Діти друкують слово.

Підсумок заняття.

Вихователь:Хлопці, скажіть, що ви сьогодні дізналися нового?

Діти відповідають.

Виховательь:На цьому наше заняття закінчується.



Останні матеріали розділу:

Чому на Місяці немає життя?
Чому на Місяці немає життя?

Зараз, коли людина ретельно досліджувала поверхню Місяця, вона дізналася багато цікавого про неї. Але факт, що на Місяці немає життя, людина знала задовго...

Лінкор
Лінкор "Бісмарк" - залізний канцлер морів

Вважають, що багато в чому погляди Бісмарка як дипломата склалися під час його служби в Петербурзі під впливом російського віце-канцлера.

Крутиться земля обертається як обертання землі навколо сонця і своєї осі
Крутиться земля обертається як обертання землі навколо сонця і своєї осі

Земля не стоїть на місці, а перебуває у безперервному русі. Завдяки тому, що вона обертається навколо Сонця, на планеті відбувається зміна часів.