Заняття з навчання грамоти буква та звук. План-конспект заняття з навчання грамоті (підготовча група) на тему: Конспект НОД з навчання грамоти

«Звук та буква «І»

Ціль: Закріпити навички розрізнення та вимови звуку «І»; вчити виділяти звук на початку, середині, кінці слова, підбирати родинні слова; ознайомити з поняттям «м'який приголосний»; формувати навички аналізу та синтезу складів, читання складів; працювати над пропозицією; розвивати фонематичний слух, увага, пам'ять, логічне мислення.

Обладнання: Предметні картинки на звук «І», картки для визначення позиції звуку в слові, набори для складання схем складів, речень, каси букв та складів, демонстраційні будиночки для гри «Знайди свій будиночок».

Хід заняття:

1. Логопед звертає увагу дітей на букву з абетки в картинках і пропонує назвати її, вимовити звук, що вона видає.

Діти вимовляють звук «І», дають йому характеристику: голосний, співається.

При проголошенні звуку "І" повітря не зустрічає перешкоди, звук можна

вимовляти довго, можна співати, губи розтягуються, повітря проходить у

Вужчу щілину, ніж при проголошенні звуків «А», «О».

Що таке звук?

Що таке літера?

2. Фонетична зарядка.

Як кричить осел? (і-а, і-а)

Як кричить кінь? (і-го-го)

3. Чистомовки, моволомки, скоромовки зі звуком «І».

Індику та кращий друг

Скаже чесно: Ти-індик!

Індик із міста йде,

Іграшку нову щастить.

Іграшку не просту-

Індичку розписну.

4. Визначення місця звуку «І» у слові. (Робота за картками)

У якій позиції чути звук «І» у словах?

граблі, пила, ослик, кіно, ікра, гра, слива, іволга, лелека, світ, кефір.

5. Підбір родинних слів.

Слова: гра, іграшка, іграшковий, грайливий, ігрун – схожі на одне

слово «Грати», це – сім'я слів, це – споріднені слова.

Закінчіть пропозицію відповідним словоміз цієї родини споріднених

слів.

Словесна гра«Доскажи слово»:

Знає наших дітлахів:

Схованки – найкраща… (гра)!

Всіх хлопців хочемо зібрати,

У хованки будемо ми … (грати)!

Наше щеня таке пустуне,

Забіяка та … (ігрун)!

Моє кошеня пустотливе,

Дуже лагідний, … (грайливий)!

У малюка - брязкальце,

Дуже галаслива... (іграшка)!

6. Знайомство з літерою "І".

а) Показ літери.

б) Скільки елементів у букві?

в) Промальовування літери у повітрі.

Фізкультхвилинка.

Діти марширують дома. На звук "А" зупиняються, на звук "У" присідають,

на звук «І» ляскають у долоні.

7. Логопед: Звуки іноді дружать. Якщо товаришують одні голосні - то виходить злиття, а якщо голосний звук товаришує з приголосним - склад. Давайте послухаємо, що вийде, коли товаришують приголосний і голосний «МА», «КУ», «НЕ» приголосні у цих випадках звучать твердо, тому що голосні з якими вони товаришують – сердиті, суворі. Коли ж згодні товаришують зі звуком «І», то вони стають м'якими, тому що звук «І» – добрий: «МИ», «ЧИ», «НІ».

Позначаються м'які приголосні фішками зеленого кольору.

8. Аналіз та синтез складів.

Логопед вимовляє склади з м'якими та твердими приголосними, діти

викладають склади у касах, відзначають їх фішками.

Скільки звуків? - Який перший звук? - Який другий звук?

9. Вправа «Трансформація складів».

У складі "КА" замінити приголосний звук "До" на приголосний звук "М".

У складі "ВО" замінити голосний звук "О" на голосний звук "І".

Перевірити фішки.

10. Дидактична гра"Знайди свій будиночок".

У дітей картки зі складами їх потрібно розмістити в будиночки: м'які –

із зеленим дахом, тверді – із синім.

11. Мікророзповідь для визначення кількості слів у реченні.

"В лісі".

Зіна та Зоя гуляли в лісі. Вони шукали суниці. Але вони помітили змію.

Дівчатка злякалися змії.

Скласти схему останньої пропозиції.

12. Робота у зошити.

13. Підсумок заняття.

Навчання грамоти в дитячому садку. Звук "І". Літера І

Цілі:закріпити навички розрізнення та правильної вимовизвуку "І"; вчити виділяти ударний голосний звук; розвивати фонематичний слух; формувати навички звукового аналізута синтезу складів, їх читання; розвивати пам'ять, логічне мислення та увагу. Знайомство з літерою І.

Хід заняття

1.Організаційний момент:сідає спочатку той, хто згадає слово, що починається на звук "А" або "У".

2.Повторення пройденого.
Діти відповідають питанням, які звуки вони вчили?
Називають звук, при вимові якого губи складені трубочкою. Називають звук, при вимові якого рота широко відкрито.
Дають характеристику звуків.

3. Дидактична гра «Живі звуки».Дітей називають звуками:
- Ти будеш звук "А", а ти - звук "У". коли логопед вимовляє звукосполучення, діти повинні стати у тому порядку, як ідуть звуки (ау, уа).

4. Ознайомлення зі звуком «І».
Логопед декламує чотиривірш:
Інна, Ніна та Марина,
Ліда, Ігор, та Ірина
Вийшли в хованки пограти,
І в словах шукати.
- Як ви думаєте, з яким звуком ми сьогодні знайомитимемося?

5. Артикуляція та характеристика звуку.Логопед пояснює: щоб вимовити звук "І", потрібно розтягнути губи в посмішці.

6.Виділення на слух звуку "І":
З ряду голосних: ау, іо, іу, аї, аоі..;
Зі складового ряду: ап, їх, їм, розум, ат, іт, ут, ан..;
Зі слів: іриска, квітень, хатинка, інженер, абрикос, ананас, злякатися, куточок, дивуватися..;
З імен: Аня, Інна, Оля, Алла, Іван, Антон, Ілля.

7. Гра «Доскажи слово».

З упертості ні на крок
Не просунеться… ішак.

Буду майстром таким,
Як наш дядько Євдоким:
Робити стільці та столи,
Фарбувати двері та підлоги.
А поки що сестрі Танюшці
Сам я роблю… іграшки.

Чи не колючий,
Світло синій
По кущах розвішаний. іній.

Ніяк не погодиться
Вона лежати без толку.
Хто знає майстриню
Старанну… голку?

8. Фізкультхвилинка.
Діти марширують дома. На звук "А" зупиняються, на звук "У" присідають, на звук "І" ляскають у долоні.

9. Дидактична гра «Подивися і запам'ятай».Логопед використовує 5 картинок.

10. Договорення пропозицій словом ІВА в непрямих відмінках:
Діти посадили у дворі маленьку…
Все літо вони доглядали…
Навесні розпустилися зелені листочки.
Діти весело грають під зеленою.
Вони поставили лаву під своєю ...
Разом із вихователями вони посадили квіти біля…

11. Гра «Луна» (називний відмінокмнож. іменників)
Диня - дині, муха-, нога-, кінь-, книга-, вікно-, мак-, півень-, равлик-, качка-, праска-, каченя-, павук-, будинок-, лебідь-, індик-, лінійка -, хвіртка-.

12. Знайомство з літерою І.

На хвіртку подивися –
Чим вона не буква І?
Між двома прямими дошками
Одна лягла навскіс.

Молоток я роздобув,
Із дощечок букву збив.
Скільки тут дощечок?
- Три!
А яка літера?
- І!
Розгляд літери
Знаходження у касі
Скільки елементів у букві
Промальовування в повітрі
Друкування у зошиту

14. Підсумок.Вимова, характеристика, нагадування картинок на І.

Світлана Малєва
Конспект заняття з навчання грамоті: «Голосний звук (У), літера У, у».

Заняття №2

Тема: « Голосний звук(У, літера У, в. Місце звуку в словах. Визначення кількості складів у словах».

Завдання:

Навчальне завдання: Формувати та закріплювати знання дітей про звуках мовлення та голосних звуках.

Розвиваюча задача: Розвивати фонематичний слух дітей, розвивати увагу, пам'ять, мислення, розвивати словниковий запас, прищеплювати інтерес до гри зі словом, розвивати зв'язне мовлення, закріплювати вміння відповідати питання поширеною пропозицією, виробляти вміння самостійно робити висновки.

Виховне завдання: Виховувати допитливість, творчу активність, виховання навички самостійної діяльності, виховувати у дітей вміння: працювати в колективі, терпляче вислуховувати питання педагогів, відповіді товаришів та поважати їхню думку, виховувати почуття взаємовиручки та допомоги, виховувати інтерес до заняттята любов до рідної мови.

Устаткування:

Хід заняття:

Вихователь: За якою чарівній країніми з вами почали подорожувати у Минулого разу? (по країні звуків) Хто живе у цьому місті? (Звуки)

Які бувають звуки? (Звуки музики, природи, предметів)Молодці, хлопці. Сьогодні ми продовжуємо подорож країною звуків. Ми дізнаємося, які ще бувають звуки. Пограємося з цими звуками в цікаві ігри . Вирушаємо в дорогу? (Так).

Вихователь: ЗвукиПромови поділяються на дві групи. Голосні звуки та приголосні звуки. Голосні звукипозначаються червоною фішкою. Послухайте ці звуки - [а, о, у, е, ы, і].

Як же можна відрізнити голосні звуки від інших звуків, про це є вірш, послухайте:

Голоснітягнуться пісенькою дзвінкою

І - і - і - і.

А - Можуть заплакати і застогнати:

О - о - о - у - у - у.

Можуть качати в колисці Оленку:

А - а - а - а.

Можуть, як луна, у лісі закричати:

Ау! Ау! Ау!

Можуть літати високо в синьову:

А, о, у, і, е, і.

Не хочуть свистіти і бурчати.

Вихователь: Голосні звукиможна співати, як пісеньку, тягнути. Давайте ще раз назвемо голосні звуки [а, о, у, е, ы, і]. Скільки їх? (голосних звуків 6) .

Гра «Назви звук на початку слова»

Голосним звукам так сподобалосяЯк ви їх запам'ятали, що вони захотіли з вами пограти. А ви хочете? (Так). Подивіться, на галявині стоять два будиночки червоний та синій. У них живуть різні звуки:

Згідні звуки згодні(Показує на синій будиночок)

Шелестіти, шепотіти, скрипіти,

Навіть пирхати і шипіти,

Але не хочеться співати їм.

Згідні звуки співати не вміють, не люблять. Приголосні звукими вимовляємо за допомогою губ, язика, зубів, піднебіння, за їхньої вимови є перешкода. Вони вимовляються коротко. Одні дзвінко, інших глухо. Одні твердо, інші – м'яко. Подивіться на них. Якого кольору їхнє вбрання? (Відповіді дітей).

Подаруємо мешканцям червоного будиночка слова зі звуком А. (Використовуючи картку, розділену на 3 частини, педагог ставить на її початок буквуА й пропонує дітям здогадатися – яке слово задумано.

Я вимовлятиму частину слова без звуку А. Ви доповните його звукомА й скажіть усе слово. _пельсин, _ нанас, _ рбуз, _ фрика, _ збука.

Потім літераА пересувається в кінець смужки і те завдання дається зі словами без останнього звуку. Незнайко, свічка, плита, весна, мімоз.

Вихователь: Це – літера У. Літерами можемо побачити та написати, а звук- Почути і сказати. ЛітераУ житиме в червоному будиночку, бо звук у – голосний, а голосні звукими позначаємо яким кольором? (Червоним).

У – сучок. У будь-якому лісі

Ти побачиш букву У. Пишемо буквуУ велику та маленьку.

Фізкультхвилинка

(Діти встали, заплющили очі).

Розплющуємо ми очі,

Вдих - і довго тягнемо: "а - а-а - а." (голос звучить тихо одному рівні)

Вранці сонечко зійшло,

Знизу нагору ми тягнемо: "о-о - О - О…" (звукголоси звучить із підвищенням)

Вдень гірками їздимо ми: "И - Ы - Ы - Ы ...". (звукголоси звучить голосно одному рівні)

Вночі дивимося на зірку, Зверху вниз злітаємо "У - У - у - у."

Гра «Визначити місце звуку у в словах» .

Педагог показує предметні картинки(вулик, муха, ау, цибуля, рука, вже, жук, називаючи слова.

(Індивідуальна робота зі « звуковими лінійками» ).

Вихователь: Наступне завданняви виконуватимете парами. У вас на столах лежать картки із написаними на них літерами. Подивіться уважно, знайдіть серед них голосні А, У і обведіть їх у червоний кружок. (Картки у всіх дітей однакові. Перевірку можна провести біля дошки, на якій написані такі самі літери).

А тепер ви придумайте слова зі звуком(у). (Відповіді дітей).

Підійдіть до столів, на яких лежать різні природні матеріали. Я пропоную вам викласти з них букву У. (Діти викладають).

Вихователь: Діти, відгадайте, про кого йде мовау загадках?

У нього серйозний вигляд,

Він вусатий і діловитий:

Разом із сонечком встає,

З квітки росинки п'є,

Будинок та діток захищає,

А коли кудись літає -

Видає дзижчий звук

Луговий крилатий. (Жук)

У будиночку завжди своєму,

Навіть у гості ходить у ньому.

Ріжки є, а не бадьорить,

Хто до долоні прилипає? (Равлик)

Безневинний, травоїдний,

Немає смуг на шкірі, плям.

Сумка є і довгий хвіст,

Плюс до того неабияке зростання.

Він рухливий, швидконогий,

Цілий день скакати міг би.

Австралійську спеку

Любить рудий (Кенгуру).

Країна звуків дуже великащоб об'їхати її потрібно використовувати різні видитранспорту. А на будь-який транспорт потрібні квитки. Ми вирушимо сьогодні поїздом, але щоб у нього сісти. Потрібно правильно прочитати номер квитка, щоб знайти місце у вагоні. (Діти читають склади АУ, УА за картками).

Усе зайнялисвої місця у вагонах.

Діти: Так

Вихователь: Зараз ми це перевіримо Пограємось у гру «Який за рахунком». Жителі країни звуківхочуть знайти господаря цієї валізки. У вас на стільцях наклеєні картинки казкових персонажів. Передаватимемо один одному валізку, називаючи при цьому номер свого вагона за рахунком під музику, на чиєму стільці зупиниться музика, той казковий персонажі втратила валізу. Допоможемо героям? (Відповіді дітей).

Вихователь: Наша подорож на сьогодні закінчується

Вам сподобалася грати зі звуками?

Що вам найбільше сподобалося? (Відповіді дітей)

Про які звуках ми сьогодні говорили? (звуки мови) .

На які групи діляться звуки мови? (на голосні та приголосні) .

Скільки голосних звуків? (їх 6).

Як дізнатися, що звук голосний? (його можна співати).

Підсумок. Оцінка діяльності дітей.

Конспект заняття з навчання грамоті старшій групі(5-6 років) «Голосний звук А, літера А, а»

Сценарій освітньої діяльності «Перша буква алфавіту»


Опис:Конспект заняття з навчання грамоти для дітей дошкільного віку, призначений для
вихователів дитячих садків, педагогів додаткової освіти.
Ціль:Познайомити дітей зі звуком та літерою А, а, поняттям «голосний звук»
Завдання:
Вчити визначати місцезнаходження звуку А словах.
Вчити ділити слова на склади.
Познайомити з умовним позначеннямстилю.
Розвивати увагу та пам'ять.
Матеріал до заняття:предметні картинки, розрізна абетка великого формату, індивідуальні розрізні
абетки.

Хід заняття:

1.Організаційний етап:
Вітання, поезії на організацію уваги.
Ігрова вправа«Настрій»

«Усміхнися сусідові зліва,
Усміхнися сусіду праворуч,
Обійми сусіда зліва,
Обійми сусіда праворуч,
Обійми своїх друзів,
Разом жити нам веселіше»
2.Підготовчий етап:
Педагог вимовляє прислів'я: «Учення-світло, а неучення-тьма»
Разом із дітьми з'ясовує значення прислів'я
Небагато відомостей з історії писемності.
Як ви вважаєте, діти, навіщо треба вміти читати?
Читання вірша У. Берестова «Читалочка»
«Як добре вміти читати!
Не треба до мами чіплятися.
Не треба бабусю трясти:
«Прочитай, будь ласка! Прочитай!»
Не треба благати сестрицю:
"Ну, прочитай ще сторінку!"
Не треба кликати, не треба чекати,
А можна взяти та прочитати!»
3.Основний етап:
Аналіз звуку А.
Слово педагога: "Звуки ми вимовляємо і чуємо, а букви пишемо". Показ розрізної абетки великого формату
(набірне полотно з усіма літерами)
Загадки
Де живуть А Б В Г Д?
Тут живуть АБВГД.
Бачиш, вдома сидять,
З вікон дивляться.
Чоловічки чорні,
Розумні, вчені
Друг за одним стали в ряд,
Мовчки з нами кажуть.
Тридцять три рідні сестрички-
Писати красуню.
На одній живуть сторінці,
А всюди славляться.

Слово педагога: «Сьогодні ми познайомимося зі звуком А та буквою А. Звук А вимовляється лише голосом: рот
відкрито, ніякої перешкоди голосу немає. А можна тягнути, заспівати, вимовити голосно, тихо».


Вводиться термін «голосний звук»
Визначення місця звуку в словах: лелека, астра, місяць, мак.
Педагог загадує загадки. На ТВ панелі демонструються ілюстрації з цими словами. Місце літери
показується під час вимовлення слова.
Загадки
Його ми клекот чуємо
І влітку, і навесні.
І він над нашим дахом
Стоїть, як вартовий(Лелека)


У осіннє небовиглядає квітка
Серцевиною своєю золотою.
За променисту, пряму пелюсток
З найдавніших часів він названий зіркою (Астра)


Ось шорстка стеблинка,
У середині-кутник,
Пелюстки блищать, як лак, -
Розпустився червоний ... (Мак)


У небі кругла коржик,
Від неї струмує світло.
Світлана може і трошки,
А на весь вистачає світло (Місяць)


Аналіз літери А.
А-початок алфавіту,
Тим вона й відома.
А впізнати її легко,
Ноги ставить широко.
Діти розглядають букву. Вона складається із трьох паличок. Пишуть велику друковану літеруА у повітрі.
Ось два стовпчики навскіс.
А між ними поясок.
Ти цю літеру знаєш? А?
Перед тобою літера А.
Аналіз маленької літери а
Розглядають букву. Вона складається з кружечка та вигнутої палички праворуч від кухля, тобто. із двох частин.
Фізкультхвилинка
Піднімайте плічка
Стрибайте, коники
Стриб-скок, стриб-скок. (Енергічні рухи плечима)
Стоп! Сіли.
Травушку поїли. (Присідання)
Вище, вище, високо
Стригай на шкарпетках легко! (Стрибки на місці)
Показ схеми слова ЛУ-НА
Два квадрати
Спочатку педагог, а потім діти вимовляють слово Місяць за складами.
Дидактична гра «Покажи букву»
У кожної дитини в руках буква А. Педагог показує картку або предметні картинки з будь-яких тем:
"Дикі тварини", "Домашні тварини", "Транспорт", "Риби" і т. д. Можна використовувати іграшки. Діти
піднімають картку з літерою А, якщо цей звук чується у словах. Інтонаційно звук вирізняється.
Запропонувати два-три слова, у яких немає звуку А.
4.Підсумковий етап:
Запитання:
Що нового впізнали?
З яким звуком познайомились?
Голосний це звук чи приголосний?
У чому відмінність літери від звуку?
Ігрова вправа «М'яч+ настрій»
Діти розповідають про те, який у них настрій та перекидають м'яч один одному.

Програмний зміст:

Завантажити:


Попередній перегляд:

Конспект НОД з навчання грамоти: «Звук А, літера А.»

(підготовча група)

Програмний зміст:уточнення артикуляції звуку; закріплення навичок чіткої вимовизвуку [а]; ознайомлення з літерою "А"; розвиток мовного дихання, уваги, фонематичного слухуі фонематичного сприйняття; викликати в дитини інтерес до вивчення звуків та літер.

Хід НОД:

  1. Організаційний момент

В.: Діти, сьогодні ми познайомимося з Чутком та Буковкою.

2 . Основна частина

Знайомство зі звуком А.

В.: Діти, сьогодні ми з вами знайомитимемося зі звуком А та літерою А.

Спочатку, уважно послухайте мене. Я зараз назву слова, а ви повинні здогадатися, якийоднаковий звук чується на початку цих слів.

Слова: серпень, лелека, адреса, айстри, альбом.

З.: Який звук ви чули на початку слів? Правильно це звук А!

Злато, покажи, як дівчинка заколисує ляльку: А – А – А

Так, а коли лікар нам дивиться шийка, який звук він просить вимовити? Діма: А - А - А.

Уточнення артикуляції.

В.: А тепер візьмемо до рук дзеркала. Подивіться, як я скажу звук А.

Губки у спокійному стані;

Ротик відкритий широко;

Язичок спокійно лежить у роті;

Шийка «працює».

П.: Вимовте звук А. У всіх працює шийка? Покладіть руку на шийку, стежте за тим, щоб вона працювала!

В.: Так, молодці! Відкладіть дзеркала на край столу.

В.: Звук А – голосний, його можна співати, тому що повітря вільно проходить і не зустрічає перешкод.

Вправи у виголошенні звуку А.

Гра «Довгий – короткий»

В.: У мене є дві смужки: одна довга, інша коротка. Якщо я покажу довжину смужку, то вам потрібно довго заспівати звук А, а якщо покажу коротку – коротко.

Гра «Луна»

В.: Хлопці, а ви колись чули про відлуння? Найчастіше воно живе в лісі та в горах, але його ніхто ніколи не бачив, його можна лише почути. Відлуння завжди точно повторює те, що чує. Давайте пограємо з вами в одну гру. Де кожен із вас по черзі буде луна. Я говоритиму голосно, а луна повторюватиме тихо. Усім зрозуміло? Почнемо!

Лелека, Аня, Алік, Апельсин, Кавун ...

Розвиток фонематичного слуху

Гра «Злови звук»

В.: Так, діти, вам потрібно буде зловити звук А. Коли ви почуєте його, лясніть у долоні.

Серед звуків, серед складів, серед слів

Фізкультхвилинка

Гриша йшов – йшов – йшов, (Крокуємо на місці.)
Білий гриб знайшов. (Бавовни у долоні.)
Раз-грибок, (Нахили вперед.)
Два - грибок, (Нахили вперед.)
Три - грибок, (Нахили вперед.)
Поклав їх у кузовок. (Крокуємо на місці.)

Робота з матеріалом, що демонструється

Вихователь виставляє картинки із зображенням хлопчика та дівчинки. Хлопчика звуть Коля, дівчинку звуть Варя.

В.: Хлопці, давайте картинки, в яких звук А стоїть на початку слова, подаруємо Хлопчику Колі, а в яких звук А стоїть у середині слова, подаруємо дівчинці Варі.

Ознайомлення з літерою А.

П.: Діти, подивіться, що в мене намальовано. Це буква А. хлопці, запам'ятайте, звук А на листі позначається буквою А.

Висока та струнка буква А.

Дуже схожа на арку.

На що схожа літера А? (На ракету, дах будинку...)

В.: Давайте спробуємо зробити літеру А з наших пальчиків.

Літера А з пальчиків: вказівний та середній пальці правої рукиопущені вниз, решта - стиснуті в кулак, а вказівний палець лівої руки утворює "поясок".

В.: Так, а тепер давайте напишемо літеру А пальцем у повітрі, на столі.

Підбиття підсумку НОД.

З.: Який звук був сьогодні на занятті? А яка літера? Як звали хлопчика та дівчинку? Докажи слівце до кінця: ос ... а, кос ... а, лис ... а, лун ... а, ложк ... а.




Останні матеріали розділу:

Валентин Олексійович Соболєв
Валентин Олексійович Соболєв

Заступник секретаря Ради Безпеки РФ з квітня 1999 р. (був знову затверджений на цій посаді у травні 2000 р.); народився 11 березня 1947 р. в аулі.

Сума проекцій сил на вісь
Сума проекцій сил на вісь

У тих випадках, коли на тіло діє більше трьох сил, а також коли невідомі напрямки деяких сил, зручніше під час вирішення завдань користуватися...

Чому неприйнятні уроки статевого «освіти» у школах?
Чому неприйнятні уроки статевого «освіти» у школах?

Статеве виховання в російській школі: чи потрібний нам досвід Америки? Р.Н.Федотова, Н.А.Самарец Малюки ростуть на очах, і, не встигнувши озирнутися, ми,...