Спільна діяльність учнів у структурі уроку. Регулятивні дії учнів


























Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила дана робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Освітні цілі. Забезпечити засвоєння учнями понять кола, кола та його елементів (радіуса, діаметра, хорди). Розглянути співвідношення між діаметром та радіусом кола.

Розвиваючі цілі. Створити умови у учнів здібностей аналізувати і порівнювати запропоновані геометричні об'єкти. Розвивати практичні вміння користуватися креслярськими інструментами.

Виховні цілі. Сприяти формуванню умінь працювати у групах та індивідуально, здійснювати рефлексію своєї діяльності. Створити умови на формування навичок акуратного побудови фігур.

Метод: дослідження за допомогою предметних моделей та комп'ютера.

Тип уроку: вивчення та первинне закріплення нового матеріалу.

Форма: колективна та індивідуальна робота.

Час: 45 хв.

Устаткування:

  • циркуль, лінійка, ножиці, склянка, маркер та альбомний лист (на кожного учня).
  • мультимедійний проектор.
  • Технологічна картауроку

1. Цілі уроку.

(Слайд 1) Подивіться на представлені фотографії та картинки та дайте відповідь на запитання: що ж поєднує всі ці предмети?

Математичною моделлю всіх представлених предметів є коло чи коло.

Як ви й здогадалися тема нашого уроку “Кількість і коло”. Відкрийте зошити та запишіть число та тему уроку. (Слайд 2) . Окружність – напрочуд гармонійна постать, давні греки вважали її найдосконалішою. Знаючи властивості кола та властивості інших ліній можна створювати зорові ілюзії, як, наприклад, на наступних слайдах. (Слайди 4-9).

Сьогодні ми навчимося розрізняти коло і коло, дамо визначення кола та всіх його елементів, розглянемо практичні завданняі дізнаємося багато цікавих фактівз побудови кола.

2. Мотив діяльності.

На кожній парті є круглий предмет, у нашому випадку склянка. Беремо склянку, ставимо на аркуш паперу та обводимо його маркером.

Діти, подивіться який слід залишив маркер?

А тепер візьміть до рук ножиці і акуратно виріжте коло.

Що у вас вийшло?

Зверніть увагу, що на початку у нас було коло, але якщо ми виріжемо його, то виходить фігура, яка називається, - коло. (Слайд 10).

Як ви думаєте: саме коло належить колу чи ні?

Чи можливо побудувати коло без циркуля?

Ось кілька прикладів, які я вам продемонструю.

За допомогою мотузки. Беремо відрізок мотузки, один кінець притримуємо пальцем, а іншим кінцем, натягуючи мотузку і притримуючи крейду/ручку, креслимо коло.

За допомогою гребінця. Беремо звичайну гребінець з отвором на одному кінці. Закріпимо один край гребінця кнопкою (або шпилькою) і, вставивши між відповідними зубами гостро заточений олівець, повертаємо гребінець і креслимо коло.

Що спільного у цих способах побудови? ( Слайд 11). Запишіть визначення кола та кола у зошит.

3. Організація навчально-пізнавальної діяльності учнів (пошуково-дослідницька).

Сьогодні на уроці ми з вами навчимося креслити коло за допомогою циркуля.

(Слайд 12) Побудова кола радіусом 3 см за допомогою циркуля.

Алгоритм побудови кола запишіть у зошит.

  1. Позначте в зошиті точку та позначте її літерою О. Ця точка називається центром кола.
    Слово "центр" походить від латинського слова“центріум” – палиця із загостреним кінцем, якою поганяли биків; пізніше воно стало означати загострену ніжку циркуля, та був і точку, яку залишає ніжка циркуля на аркуші паперу.
  2. Візьміть циркуль та лінійку, відміряйте потрібну відстань (наприклад, 3 см) між “ніжками” циркуля.
  3. Поставте голку циркуля в точку О, а інший "ніжкою" циркуля проведіть замкнуту лінію.
  4. Якщо потрібно побудувати коло, зафарбуйте частину площини всередині кола.

А тепер, коли коло побудовано в зошитах, давайте познайомимося з його основними елементами.

(Слайд 13) І перший елемент, з яким ми познайомимося буде радіус кола.Для цього:

  1. Точка О – називається центром кола.
  2. Зазначимо на колі дві точки А та М.
  3. З'єднаємо точки О та М, Про та А.
  4. Відрізки ОА та ЗМ – називаються радіусами кола.

І записуємо наступне визначення. Відрізок, що з'єднує центр кола з точкою, що лежить на колі, називається радіусом.

(Слайд 14) Опитування:

  • Як ви вважаєте, скільки радіусів можна провести в колі?
  • Радіус ОМ і МО – це той самий радіус чи різні радіуси кола?
  • А що ви можете сказати про довжини радіусів?

Запишіть у зошиті рівність, виділену червоним кольором ОА = ОМ = r.

Діти, а тепер подивіться, (вчитель бере вирізане коло в руки) якщо я згорну круг навпіл, то згин утворює лінію, яка розділить коло на дві рівні частини. Ця лінія буде діаметром кола. Діаметр ділить коло навпіл. (Слайд 15) І наступне наше знайомство з поняттям діаметр кола.Для цього зробимо такі побудови.

  1. Продовжимо відрізок АТ до перетину з колом.
  2. Позначимо точку перетину літерою До.
  3. Відрізок АК називається діаметром кола.

І записуємо таке визначення. Діаметр – це відрізок, що з'єднує дві точки на колі та проходить через її центр.

  • А як ви вважаєте, скільки діаметрів я можу провести в колі?
  • Діаметри АК і КА один і той же діаметр чи різні діаметри кола?
  • Чи рівні довжини діаметрів у колі?

Діти, зверніть увагу. (Вчитель наочно свідчить про моделі вирізаного кола). Якщо зігнути коло кілька разів навпіл, лінії згину перетинуться у одній точці, ця точка - центр кола, а лінії згинів – діаметри, вони перетинаються і точкою перетину діляться навпіл. Лінія, що з'єднує центр із краєм кола – це радіус.

(Слайд 16) Порівняйте радіус кола та його діаметр.

  • Як відноситься діаметр до радіуса кола?
  • Який висновок ми можемо зробити?

Отриманий вираз запишіть у зошиті d = 2r.

(Слайд 17) І на закінчення нашого знайомства з основними елементами кола давайте познайомимося з поняттям хорда.

  1. З'єднаємо точки А та М, М і К.
  2. Відрізки АМ та МК – називаються хордами кола.

І записуємо визначення. Хорда – це відрізок, що з'єднує дві точки кола.

  • Хорда АМ і МА – це та сама хорда, чи різні? (Одна і таж).
  • Як ви думаєте, якщо хорда і діаметр - це відрізки, що з'єднують дві точки кола, тоді чим вони відрізняються?

Дійсно, діаметр – відрізок, який обов'язково проходить через центр, а хорда – будь-який відрізок, який не обов'язково проходить через центр.

  • Тоді чи можна дати інше визначення діаметра?

Правильно, діаметр - це хорда, що проходить через центр кола.

(Слайд 18) Давайте закріпимо наші отримані знання. Перерахуйте всі радіуси, діаметри та хорди кола.

(радіуси - OA, OB, OC, OF, OK,

діаметри – BF, CK,

хорди - BL, DF, LE, BF, CK).

4. Спільна діяльністьучнів у структурі уроку.

Діти, тепер Вам потрібно протягом 2-х хвилин розділитися на 6 груп (по 4-5 осіб) і вибрати для вирішення одне із запропонованих завдань. Завдання різні за складністю та по побудові. Обов'язки – хто, що вирішує – ви визначите між собою самі. Аналіз вирішення завдань проводитимемо, обговорюючи колективно. Час виконання завдання 7 хв. (Учитель ставить пісочний годинникабо будильник, щоб діти могли контролювати час).

(Слайд 19) Завдання 1

Накресліть коло з центром у точці Про радіус 3 см 2 мм.

а) Позначте точки Р та В, відстані від яких до точки О дорівнюють 3 см 2 мм. Чи належать точки Р та В колі? Коло?

б) Позначте точки А та С, відстані від яких до точки О дорівнюють 2 см 3мм. Чи належать точки А та С кола? Коло?

(Слайд 20) Завдання 2

Накресліть коло з центром у точці Про радіус 2см 4мм. Проведіть дві хорди та діаметр. Порівняйте довжини хорд із довжиною діаметра.

(Слайд 21) Завдання 3

Накресліть два кола із загальним центром, такі, що радіус першого кола дорівнює 4 см і це становить 2 радіуси другого кола.

(Слайд 22) Завдання 4.

На малюнку діаметр меншого кола дорівнює 6 см.

а) Чому дорівнює діаметрбільшого кола?

б) Чому дорівнює її радіус?

5. Індивідуальна роботаучнів у структурі уроку.

Хлопці, всі ви молодці та добре попрацювали у групах. А тепер давай розглянемо наступне завдання, яке кожен намагатиметься вирішити сам (Слайд 23). Час виконання індивідуального завдання 5 хвилин.

(Учитель ставить пісочний годинник або будильник, щоб учні контролювали час).

Звертаю вашу увагу, що будь-яке коло ми будуємо за радіусом. Тому подумайте, як знаючи діаметр знайти радіус кола, яке потрібно побудувати.

6. Регулятивні діїучнів.

Діти, закінчуючи урок, давайте подивимося з боку, що ми дізналися і чого навчилися на сьогоднішньому уроці. Для цього давайте відповімо на наступні запитання щодо варіантів (Слайд 24).

7. Домашнє завдання.

Для закріплення знань та умінь, отриманих на сьогоднішньому уроці, вдома розберіть записані нами визначення та виконайте наступні завданняу підручнику №406 б, №407 б. (Слайд 25).

Хлопці, дякую за урок (Слайд 26).

Учитель математики

Сорокіна О.М.

МБОУ «ГО Сорокинська школа»

Конспект уроку математики на тему «Окружність і коло», 5 клас, (підручник Н.Я.Віленкін та ін.)

Тема урока:«Кількість і коло»

Цілі уроку:

    сформувати уявлення про коло та його елементи (центр, діаметр, радіус, дугу), про коло, півколо, шляхом дослідження елементів кола сформулювати її властивості, познайомити з новим креслярським інструментом – циркулем

    розвивати вміння будувати коло за допомогою циркуля, розширювати уявлення учнів про навколишній світ, розвивати увагу, мислення, пам'ять, мовлення учнів, творчі здібності;

    виховувати почуття колективізму, формувати самооцінку; піклуватися про здоров'язбереження.

Обладнання:циркулі, лінійки, картки з творчим завданнямдля груповий роботи, тести на тему уроку.

План уроку.

1.Оргмомент.

2. Актуалізація опорних знань.

Хід уроку.

1. Організаційний момент

Знову пролетів ранком.

І ми починаємо вчитися

Праці, натхнення, добра...

Шлях цей квітами не вистелений,

Тернисти його рубежі,

Але в класі сидить цікавість,

Якому у майбутньому жити.

(С.Горшкова «Починаємо вчитися»)

Який сьогодні день?

Яка сьогодні погода?

А що ми можемо зробити, щоб стало тепло та радіснішим? (усміхнутися)

2. Актуалізація знань.

Отже, зима набула своїх прав.

Наша країна величезна, і майже її покрило снігом. Давайте розв'яжемо завдання, пов'язані з ним.

Усний рахунок

Які завдання можна виконати із цими числами? (Розташувати у порядку спадання, зростання, розділити на групи, і т.д.)

Молодці!

(На екрані – 6 7 9 12 16)

Подивіться ще раз на цифри. Яку закономірність помітили? (Кожне наступне число 1,2,3,4)

Яке число буде наступним? (21)

Подивіться на екран. Що це? (карта)

Як вона називається? (Карта Волгоградській області)

Що означає поняття область? Давайте звернемося до словникаПро жегова. (Область – частина країни)

А що таке область в математиці? (Це частина площини, обмежена лінією)

Хто ж покаже кордон Волгоградської області?

Що таке кордон? Як пояснює значення слова словник Ожегова? (Кордон - лінія, що відокремлює одну область від іншої)

Згадайте визначення межі математики. (Кордон – замкнута крива лінія)

Тема уроку. (На екрані з'являються частини слова)

3. Постановка навчальних завдань.

Хто зможе розшифрувати тему сьогоднішнього уроку?

Правильно, коло.

Що таке коло?

Актуалізація опорних знань.

        • Пряма, крива, ламана.

          Замкнена лінія.

          Замкнена крива та замкнуті ламані.

        • Який із них зайвий? Чому? (Ці питання задаються з метою визначити закономірність, яка допоможе виявити кожну фігуру як зайву. Крапки – це дерева. 1) зайвий прямокутник, т.к. в фігурах, що залишилися, є в центрі крапка-дерево, а у прямокутника – ні. 2) надлишковий трикутник, т.к. на межі тих, хто залишився, «посаджено» по три дерева, а на межі трикутника – одне. 3) надлишковий овал, т.к. дві інші фігури – замкнуті ламані лінії, А овал - замкнута крива (або з кутом і без кутів). А потім будується робота над з'ясуванням поняття «коло», відштовхуючись від цього висновку.)

Основний матеріал уроку.

    Порівняйте овал і коло.

    Якою ж властивістю має мати коло, не тільки бути замкненою кривою лінією?

    Визначення кола, радіуса кола, кола, його радіуса.

    Практична роботаз метою порівняти радіуси одного кола, з'ясувати зв'язок між радіусом та діаметром.

У вас нас столах чисті листипаперу. Візьміть олівці і спробуйте накреслити коло.

Покажіть свою роботу один одному і мені.

Вийшло коло?

Чому ж у фігури нерівні краї? (Немає інструменту)

І тому існує спеціальний креслярський інструмент.

Я – циркач лихий,

Коло я креслю однією ногою,

А інший – проткну папір,

Вчеплюсь я і ні кроку!

Що це?

З яким словом співзвучна моя назва? (Цирк)

А чому?

Правильно, адже слова цирк і циркуль походять від того самого слова «циркулюс», що означає «коло», «коло». У цирку арена кругла, і циркуль креслить кола та кола. Найдавніші циркулі знайдені під час розкопок у Франції 3000 років тому.

Побудова з допомогою циркуля.

        • Як же побудувати коло за допомогою циркуля?

          Якого правила безпеки треба дотримуватись?

          Спробуйте накреслити коло на аркушах паперу, що лежать у вас на столі.

          Перевірте роботу один одного. Поставте знак.

    Гра «Будь уважним!» - фізхвилинка

    Знайомство з колом.

Уявіть, що вийде, якщо коло вирізати? (Коло)

Чим коло відрізняється від кола?

Перегніть коло навпіл і ще раз навпіл. Що помітили?

Чим є коло для кола?

Коли в житті може стати в нагоді вміння ділити коло на рівні частини?

    Творча робота.

Окружність – чарівна геометрична фігура. З її допомогою можна зробити чудові перетворення. Ось зараз ви попрацюєте у групах. На аркушах паперу стоять крапки.

1 група – креслить коло з центром у цих точках та радіусом 4 см.

2 група – креслить коло радіусом 3 див.

3 група – 8 см.

    Перевірка роботи.

Покажіть свою роботу. (Вивішуються на дошку виконані роботи)

А тепер подивіться, на що можуть перетворитися ваші візерунки за допомогою комп'ютера.

    Тестування з вивченого матеріалу.

Тест « Вибери правильну відповідь»

1. Окружність – це:

А. Замкнена крива лінія.
Б. Ламана лінія із центром у точці О.
В. Замкнена крива лінія, центр якої однаково віддалений від усіх точок кола.

2. Діаметр – це:

А. Пряма, що проходить через центр кола.
Б. Відрізок, що з'єднує дві будь-які точки кола.
В. Відрізок, що з'єднує дві будь-які точки кола і проходить через її центр.

3. Всі радіуси одного кола:

А. Є променями.
Б. Рівні між собою.
В. Мають різну довжину.

4. Радіус кола – це:

А. Відрізок, що з'єднує дві точки кола.
Б. Пряма, що проходить через центр.
В. Відрізок, що з'єднує центр кола та будь-яку точку кола.

    Перевірка виконання тестів.

9. Домашнє завдання. (На вибір)

П.22, питання, скласти свій візерунок з кіл, № 850, 854,857.

10. Підсумок уроку.

Продовжіть речення.

Сьогодні на уроці:

я впізнав …

я навчився…

порадувався з того, що…

11. Рефлексія діяльності.

Сонечко подарувало вам сонячних зайчиків. Візьміть до рук фігуру - коло і намалюйте свій настрій.


Урок математики у 5 класі

на тему «Кількість і коло».

  • ©ДБОУ школа-інтернат №1
  • Вчитель математики: Макарова Н.А.
  • Санкт - Петербург, 2015 рік.

Цілі та завдання уроку:

Навчальні:

  • Забезпечити засвоєння понять кола, кола та його елементів (радіуса, діаметра, хорди, дуги).
  • Розглянути співвідношення між діаметром та радіусом кола.
  • Познайомити з інструментом "циркуль", навчити креслити коло за допомогою циркуля.
  • Вчити знаходити спільне та різне між колом та колом; розширити кругозір учнів.
  • Розвиваючі:

  • Розвиток логічного мислення, уваги, творчих та пізнавальних здібностей, уяви, вміння аналізувати, робити висновки
  • Формування точності та акуратності при виконанні креслень.
  • Застосування інформаційні технологіїщодо математики.
  • Виховні:

  • Розвиток працьовитості, дисциплінованості, поваги до однокласників.
  • Формування інтересу до математики.
  • Обладнання: Інтерактивна дошка, комп'ютер, інструменти креслення.

Циркуль – це креслярський інструмент. На одному кінці у нього – голка, на іншому – олівець.

З циркулем потрібно працювати обережно!

1. Позначте в зошиті точку та назвіть її літерою О.

2. Візьміть циркуль, розсуньте "ніжки" циркуля на відстань 3 см.

3. Поставте голку циркуля в точку О, а іншою «ніжкою» циркуля проведіть замкнуту лінію.

Окружність - це замкнута лінія, що складається з точок, які однаково віддалені від центру.

Точка О –називається центром кола

Зазначимо на колі дві точки А та М.

Відрізки ОА та ЗМ – називаються радіусами кола.

Радіус кола – це відрізок, який з'єднує центр кола та точку кола.

З'єднаємо точки О та М, Про та А.

Радіус позначається

латинською літерою r.

Побудуйте в зошит два кола з радіусом 2 см. Зафарбуйте внутрішню областьодного кола.

ОКРУЖНІСТЬ - геометрична фігура, що складається з усіх точок, розташованих на однаковій відстані центру кола.

КОЛО – геометрична фігура, що складається з усіх точок площини, що знаходяться всередині кола (включаючи саме коло).

Окружність

Які предмети мають форму кола, а які мають форму кола?

Продовжіть відрізок АТ до перетину з колом.

Позначте точку перетину літерою К.

Відрізок АК – називається діаметром кола.

Діаметр кола - це відрізок, що з'єднує дві точки на колі і проходить через її центр.

Діаметр позначається латинською літерою d.

З'єднайте точки

М і К, А та М.

Відрізки МК та АМ називаються хордами кола.

Хорда - це відрізок, що сполучає дві точки на колі.

Назвіть усі радіуси, діаметри та хорди кола.

Намалюйте коло із центром у точці О.

Позначте на колі дві точки А та В.

Точки А та В розділили коло на дві частини, які називаються дугами кола.

Дуга кола – це частина кола

між точками А та В.

Назвіть усі дуги на колі:

Назвіть точки,

лежать на колі.

Назвіть точки,

не лежать на колі.

Назвіть точки,

лежачи на колі.

Варіант 1

А1. Як називається відрізок АВ на кресленні №1?

1) діаметр кола

2) радіус кола

3) хорда кола

А2. Виберіть правильне продовження висловлювання:

Радіус кола – це відрізок, який…

А3. Чи може коло має два діаметри різної довжини?

2) не може

3) утруднюють відповісти

Варіант 2

А1. Як називається відрізок АВ на кресленні №2?

1) хорда кола

2) діаметр кола

3) радіус кола

А2. Оберіть правильна пропозиціявисловлювання:

Діаметр кола – це відрізок, який…

1) з'єднує дві будь-які точки кола

2) з'єднує центр кола з будь-якою точкою кола

3) з'єднує дві точки кола і проходить через центр кола

А3. Чи може коло мати два радіуси різної довжини?

2) не може

3) важко відповісти

Конспект уроку математики на тему: «Кількість і коло», 5 клас, (підручник
І.І. Зубарєва, А.Г. Мордкович.)
Учитель математики
Єрмакова Н Н
МАОУ Стрехнінська ЗОШ
Тема уроку: «Кількість і коло»
Цілі уроку:
 сформувати уявлення про коло та його елементи (центр,
діаметрі, радіусі, дузі), про коло, півколо,
шляхом дослідження
елементів кола сформулювати її властивості, познайомити з новим
креслярським інструментом – циркулем
 розвивати вміння будувати коло за допомогою циркуля, розширювати
уявлення учнів про навколишній світ, розвивати увагу,
мислення, пам'ять, мовлення учнів, творчі здібності;
 виховувати почуття колективізму, формувати самооцінку; дбати
про здоров'язбереження.
Обладнання:
циркулі, лінійки, картки з творчим завданням для
групової роботи, тести на тему уроку.
План уроку.
1.Оргмомент.
2. Актуалізація опорних знань.
3. Постановка навчальних завдань.
Хід уроку.
1. Організаційний момент
1492 року великий мандрівникмореплавець Христофор Колумб
відкрив новий материк_ Америку. Я бажаю, щоб кожен з вас відкрив для
себе нові знання.
Адже вчитися це рівносильно плисти проти течії зупинився, а тебе вже
відкинуло далеко назад.
Давайте разом рухатись тільки вперед до нових знань. Сьогодні ви
працюєте у групах, тому допомагайте один одному.
1

2. Актуалізація знань.
Учитель математики
Єрмакова Н Н
МАОУ Стрехнінська ЗОШ
Немає кутів у мене
І схожий на сонце я
На тарілку та на кришку
Вгадайка,милий друже,
А звусь я просто (Коло.)
У кола є одна подруга,
Відома всім її зовнішність,
Ходить вона по краю кола
І називається (коло).
Наведіть приклади з життя: коло та коло.
3. Постановка навчальних завдань.
Хто може сформулювати тему уроку?
Коло та коло.
Чого б ви хотіли навчитися на уроці?
Які навчальні завданняперед собою поставили б?
Навчитися будувати коло.
А що ж треба знати, щоб збудувати коло?
Розшифруємо терміни.
8
Р) 16: 2 = 8 Д) 36: 6 = 6
А) 7 * 8 = 56 І) 100: 2 = 50
Д) 24: 4 = 6 А) 28 * 2 = 56
І) 25 * 2 = 50 М) 16 * 3 = 48
У) 34: 2 = 17 Е) 33 * 3 = 99
С) 60: 3 = 20 т) 13 * 5 = 65
Р) 88: 11 = 8
д
56
50
м
е
і
а
6
17
20
т
р
4.пояснення нового матеріалу.
Щоб дізнатися точне визначення, прочитайте текст на листочках і
підкресліть усі знайомі вам поняття та нові. Перекажіть їх своєму
сусіду праворуч. Запитайте сусіда зліва.
Робота з текстом на картки.
2

Учитель математики
Єрмакова Н Н
МАОУ Стрехнінська ЗОШ
Робота стекстом.
Які знайшли терміни? Окружність. Коло. Діаметр. Радіус.
5. Фімінутка.
Побудуйтесь кожна група у формі кола.
Поставте центр свого кола.
Дайте визначення центру кола.
Усі промовляють у групі один одному.
Покажіть радіус кола. Сформулюйте визначення. Поговоріть
його у групах сусіду праворуч.
Покажіть діаметр.
Проговоріть визначення діаметра сусіду ліворуч.
Як із кола отримати коло?
Одна група забігає до іншої.
Декілька людей залишаю поза коло.
Які точки належать, а які не належать колу?
Як відчуває точка (людина) поза коло?
Дайте визначення кола.
Промовляють кілька людей.
Займайте свої робочі місця.
3

Учитель математики
Єрмакова Н Н
МАОУ Стрехнінська ЗОШ
6. Первинне закріплення здобутих знань.
М
Д З
А Оо В
Х.
До
Р
Якщо називаю термін правильно плескаєте.
Їли неправильно встаєте і глибоко дихайте.
ОСдіаметр
АК радіус
Крапка Х належить коло.
7.Практична робота з циркулем.
Взяли в руки олівець збудували коло. Чим вона вас не влаштовує?
Нерівні боки.
Який інструмент потрібний?
Циркуль.
Хто може назвати ТБ під час роботи з циркулем.
Чи не розмахувати, передавати голкою до себе. Бути обережним не балуватися.
Покажіть розчин циркулю це радіус.
Поставте т. Про це центр. Побудуйте коло радіусом 2 см. Побудуйте
коло R=1см, перетворите її на коло(затушовують).
Робота із моделлю кола.
4

Учитель математики
Єрмакова Н Н
МАОУ Стрехнінська ЗОШ
Взяли коло до рук. Перегнули його навпіл провели відрізок по згину, як він
називається діаметр.
Скільки діаметрів можна провести?нескінченно багато.
Як знайти центр?
Перегнули ще раз.
Отримана точка це центр кола.
З неї виходять два радіуси.
А взагалі, скільки радіусів можна провести в колі?
Багато.
Підпишіть усі отримані відрізки.
Подивіться роботу у сусіда праворуч. Допоможіть або попросіть допомоги.
8. Закріплення здобутих знань.
Тестування з вивченого матеріалу.
«Вибери правильну відповідь»
1. Окружність – це:
А. Замкнена крива лінія.
Б. Ламана лінія із центром у точці О.
В. Замкнена крива лінія, центр якої однаково віддалений від усіх точок кола.
2. Діаметр це:
А. Пряма, що проходить через центр кола.
Б. Відрізок, що з'єднує дві будь-які точки кола.
В. Відрізок, що з'єднує дві будь-які точки кола і проходить через її центр.
3. Всі радіуси одного кола:
А. Є променями.
Б. Рівні між собою.
В. мають різну довжину.
4. Радіус кола – це:
А. Відрізок, що з'єднує дві точки кола.
Б. Пряма, що проходить через центр.
В. Відрізок, що з'єднує центр кола та будь-яку точку кола.
5. Знайди навколо себе предмети, у складі яких є коло.
Помінялися зошитами із сусідом праворуч. Провіку з зворотного бокудошки.
Перевірка. Встали, у кого «5» 5 вірних.
Встали, у кого «4»4 вірних
«3»3
«2»2
Виставили собі оцінки у щоденник.
9. Рефлексія.
На дошці приклеєні рибки із запитаннями.
Зараз зима, ви виходите на лід, будьте дуже уважні на рибалці,
щоб не потрапити в полин.
5

Учитель математики
Єрмакова Н Н
МАОУ Стрехнінська ЗОШ
Отже, виходять по представнику від групи та ловлять рибу.
Що таке коло?
Окружність
Радіус.
Ти спіймав успіх за хвіст вся група отримають «5»
Яку мету ставили на уроці?
Хто зможе розшифрувати тему сьогоднішнього уроку?
Правильно, коло.
Що таке коло?
Актуалізація опорних знань.
6

Учитель математики
Єрмакова Н Н
МАОУ Стрехнінська ЗОШ
 Пряма, крива, ламана.
 Замкнута лінія.
 Замкнута крива та замкнуті ламані.
2
1
3
 Який із них зайвий?
Чому?
(Ці питання задаються з метою знайти закономірність,
яка допоможе виявити кожну фігуру як зайву.
Крапки – це дерева. 1) надлишковий прямокутник, т.к. в
решті фігур є в центрі точка дерева, а у
прямокутника – ні. 2) надлишковий трикутник, т.к. на
кордоні тих, хто залишився, «посаджено» по три дерева, а на кордоні
трикутника – одне. 3) надлишковий овал, т.к. дві інші фігури
- Замкнуті ламані лінії, а овал - замкнута крива (або
з кутом та без кутів). А потім будується робота над з'ясуванням
поняття «коло», відштовхуючись від цього висновку.)
Основний матеріал уроку.
1. Порівняйте овал і коло.
2. Якою ж властивістю має володіти коло, не
тільки бути замкненою кривою лінією?
3. Визначення кола, радіуса кола, кола,
його радіус.
4. Практична робота з метою порівняти радіуси однієї
кола, з'ясувати зв'язок між радіусом і
діаметром.
7

Коло можна збудувати за допомогою циркуля (рис. 1). Ніжку з голкою встановлюють у крапку, а ніжка з грифелем опише замкнуту лінію, яку називають колом.

Рис. 1. Циркуль

Окружність - це безліч точок, рівновіддалених від заданої точки(Точки О), яку називають центром кола. Коло розділить площину на 2 частини. Ту частину площини, що лежить усередині кола разом із самим колом, називають колом. Точка є як центром кола, так і центром кола (рис. 2).

Рис. 2. Коло і коло

Крапки можуть лежати на колі, тобто належати колу. Точки А і В належать колу із центром у точці О (Рис. 3); точки О, Е та D не належать колу з центром у точці О; точки О, Е, А, В належать колу з центром у точці О, а точка D не належить цьому колу.

Рис. 3. Окружність та коло з центром у точці О

Точки А і В ділять коло на дві частини (рис. 4), кожну з яких називають дугою кола; точки А і В – кінцями дуг.

Рис. 4. Окружність

Дуга кола - це частина кола, обмежена двома точками. приклад. На колі з центром у точці О зазначені точки А, В і С. Назвіть дуги, на які ці дуги ділять коло. Дуги з кінцями в точках А та В: дуга АВ, дуга АСВ. Дуги з кінцями в точках і С: дуга ВС, дуга ВАС. Дуги з кінцями в точках А та С: дуга АС, дуга АВС. Відрізки ОА, ВВ з'єднують центр кола з точками, що лежать на колі. Їх називають радіусами (рис. 5).

Рис. 5. Радіуси кола

Радіус - це відстань від центру кола до будь-якої точки кола. Радіуси одного кола рівні. Позначають радіуси R чи r. Відрізок, що з'єднує дві точки кола, називають хордою. Хорду, що проходить через центр кола, називають діаметром. Позначають: d або D. Властивості діаметра: 1. діаметр – найбільша хорда. 2. d = 2R. Діаметр ділить коло на два півкола, а коло - на два півкола

Побудуйте коло з центром у точці О та радіусом 4 см. Побудуйте пряму а так, щоб вона перетнула коло у двох точках А та В (рис. 6). На якій відстані від центру кола знаходяться точки А та В?

Рис. 6. Коло з центром у точці Про та радіусом 4 см

Так як відстань між двома точками - це довжина відрізка з кінцями в цих точках, нам необхідно знайти довжини відрізків ОА і ОВ. За визначенням відрізки ОА і ОВ - радіуси одного і того ж кола. Тоді ОА = ОВ = R = 4 см. Значить, на відстані 4 см знаходяться точки А та В від центру кола.

Побудуйте відрізок АВ, що дорівнює 4 см. Побудуйте перше коло з центром у точці А радіусом 3 см, та інше коло з центром у точці В радіусом 2 см. Назвіть точки перетину кіл точками Е і С (рис. 7). Чому дорівнюють довжини відрізків АЕ, АС, ЕВ та ВС?

Рис. 7. Відрізок АВ

За визначенням, відрізок АЕ, АС – це радіуси першого кола. АЕ = АС = = 3 см. Відрізки ЕВ, СВ за визначенням - радіуси другого кола. ЕВ = ВС = = 2 см.

Накресліть відрізок СМ, рівний 5 см. Побудуйте точку віддалену від кінців відрізка на 3 см. Скільки таких точок можна побудувати? Таких точок можна побудувати 2. Вони лежатимуть на перетині двох кіл з центром у точці С та з центром у точці М радіусом 3 см (рис. 8).



Останні матеріали розділу:

Отримання нітросполук нітруванням
Отримання нітросполук нітруванням

Електронна будова нітрогрупи характеризується наявність семи полярного (напівполярного) зв'язку: Нітросполуки жирного ряду – рідини, що не...

Хроміт, їх відновлювальні властивості
Хроміт, їх відновлювальні властивості

Окисно-відновні властивості сполук хрому з різним ступенем окиснення. Хром. Будова атома. Можливі ступені окислення.

Чинники, що впливають на швидкість хімічної реакції
Чинники, що впливають на швидкість хімічної реакції

Питання №3 Від яких чинників залежить константа швидкості хімічної реакції? Константа швидкості реакції (питома швидкість реакції) - коефіцієнт...