Колонії на берегах середземного та чорного морів. Грецькі колонії на чорному морі

Цілі:

  • Виявити причини "Великої грецької колонізації".
  • Показати, де ґрунтувалися грецькі колонії та чим займалися переселенці.
  • Продовжити формування умінь правильно показувати на карті історичні об'єкти, працювати з текстами, ілюстраціями, порівнювати природні умовиСтародавню Грецію і колонію.
  • Виховувати культуру спілкування, сприяти підвищенню в учнів інтересу, любові та поваги до історії.

Обладнання:Вагасін А.А., Годер Г.І., Історія Стародавнього світу; Підручник для 5 кл. М: Просвітництво 2004; карта " Стародавня Греція»; Крушкіл Ю.С. Хрестоматія з історії Стародавнього світу. М.: Просвітництво, 1975; Колобова К.М. Нариси історії Стародавню Грецію. Л.: Учпедгіз, 1958; Годер Г.І.Методичний посібник з історії Стародавнього світу.М..: Просвітництво 1988.Використовується також спеціально підібрані слайди, індивідуальні завдання-картки.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

Емоційний настрій дітей.

ІІ. Повторення попереднього матеріалу- 10 хв.

6учнів працюють за картками.

Знайдіть помилки у текстах.

1. Завдяки добрим ґрунтам жителі, Аттики вирощували багато хліба. Навпаки, оливкової олії та вина в Аттиці не вистачало: вино та олія привозили з інших країн.
2. Спарта була дуже гарним містом. Чужаки зазвичай милувалися її фортечними стінами, великим театром і прекрасними статуями.
3. Спартанські юнаки славилися тим, що писали грамотно, без жодної помилки, багато читали. За своєю освітою спартанці перевершували решту греків.

1 учень на дошці працює з поняттями:демократія, ілот, поліс, демос, лаконічна мова.

Завдання для всього класу:

1. Покажіть на карті територію, яку підкорили спартанці (Лаконія та Мессенія)
2. Розкажіть про державний устрій Спарти
3. Як виховували юнаків спартанців? Яку мету переслідувало таке виховання?
4. Ось приклад лаконічної промови: одна спартанка, проводжаючи сина на війну, подала йому щит і промовила: «З ним чи на ньому». Що хотіла сказати цими словами спартанська жінка?

Разом із усім класом перевіряємо словникову роботу, яку виконав учень на дошці (3 хвилини)
Перед поясненням нової темизібрати картки, якими працювали 6 учнів. Результати роботи за картками – на наступному уроці

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

– Тема нашого сьогоднішнього уроку: «Грецькі колонії на берегах Середземного та Чорного морів».

1. План

1. Велика грецька колонізація:

а) чому греки залишали батьківщину,
б) торговельні та військові кораблі стародавніх греків,
в) Проблеми мореплавання.

2. Життя у заморських колоніях.
3. Греки у північному Причорномор'ї.

- Ставимо мету уроку. Стародавні греки були майстерними мореплавцями. Підприємливі купці запливали в Чорне та Азовське моря. На берегах Італії, Сицилії, Криму, Кавказу виникали грецькі колонії. Про причини, якими була викликана колонізація, та про процес освоєння переселенцями нових місць, ми дізнаємось сьогодні на уроці, а допоможе нам житель Еллади.

– Я пропоную хлопцям уявити, що перед ними не вчителька, а мешканець давньої Греції та розпитати його про майбутню подорож. Спочатку послухайте його розповідь, чому греки залишали свою батьківщину.

«Поки людей у ​​громадах було небагато, вони ще могли добувати їжу і абияк уживалися між собою.
Але потім, коли народ розплодився і у тяжкій боротьбі за місце під сонцем розділився на багатих та бідних, грекам стало тісно на їхньому спекотному півострові, не вистачало хліба.
Зростала ненависть у бідних. Накопичувалась злість у багатих. Спори. Розбрат. Усобиці. По вулицях і майданах, злітаючи пил, бігали натовпи озброєних чоловіків. Багаті переслідували бідних. Бідолашні били багатих. Переможені шукали порятунку в інших краях. Тисячі сімейств залишали будинки і прямували до моря. Під тужний плач дітлахів і сумні переливи флейт вигнанці занурювали скарб у трюми легких кораблів і відпливали від рідних берегів, щоб ніколи до них більше не повернутися .
Я також вирішив спробувати щастя за морем. Вирушаючи у дорогу, я наповнив трюми корабля афінськими товарами. Одна вдала поїздка могла принести більше прибутку, ніж рік торгівлі у Греції.
Корабель вирушав у дорогу, ляскали вітрила. Бородаті, засмаглі до чорноти керманичі навалювалися на кермові весла. Над водою далеко лунала пісня надії.
В добрий шлях!"

- Хлопці! Тепер ви знаєте, хто і з яких причин залишав у VIII-VI столітті до н. Грецію? (Бідняки, що втратили свої ділянки; переможені: демос чи знати; ті, хто хотів розбагатіти на заморській торгівлі: купці)

Відповіді фіксуються у зошиті.
Школярі поспішають із питаннями: чим подорожували греки, чого вони боялися, що брали із собою тощо.
Розповідь мешканця Еллади супроводжується демонстрацією ілюстрацій.

«Цілий місяць тривала підготовка до відплиття. На кораблі було все необхідне далекого плавання – провізія, товари. Місто, звідки ми відпливали, виділяло нам охорону на випадок нападу піратів.
Море з нами було те привітне та ласкаве, то грізне.
Особливо важким було плавання Чорним морем, яке ми довгий часназивали «негостинним». Справді, через великі глибини наші мореплавці не могли у разі шторму, що раптово налетів, відстоятися на якорі в безпечному віддаленні від берега. Також не могли вони швидко сховатись у гавані або сховатися від вітру та хвиль за острів як у Греції. (На Чорному морі мало глибоко входять у сушубухт і лише кілька островів).
Багато днів нам доводилося плисти, щоб досягти бажаного берега, оскільки середня швидкість торговельного судна була невелика і дорівнювала 9 – 10 км на годину. Але ще страшніша зустрічз піратам»

- Хлопці! Перед вами військовий та торговельний корабель греків, на якому я попливу. Порівняйте. Знайдіть відмінності у їх розмірах та формах. Чому швидкість військового корабля була вищою за торговельний?

– Чому зустріч із піратами така страшна була грекам?

Узагальнюючи відповіді, вчитель відзначаєт, що військовий корабель був озброєний тараном, виготовленим зі шматка дерева, покритого зверху мідною обшивкою, або металевим наконечником, що мав литий. Військовий корабель порівняно з торговим був більш обтічної форми і пересувався під веслами та вітрилом; у бойовій обстановці вітрило заважало маневрувати, і його прибирали. Торговий корабель призначався для перевезення вантажів і тому був місткішим за військового . Але він володів тільки вітрильним рушієм: для веслярів на кораблі не було місця.
У Греції піратство довго вважалося одним із законних способів збагачення поруч із морською торгівлею.

Мешканець Еллади прощається з хлопцями.

-До скорої зустрічі!

Робота по карті:відкрийте стор. 146 перед нами карта: «Освіта грецьких колонії у VIII–VI столітті до нашої ери».

- Хлопці! Яку територію заселяли греки на початок колонізації?

Учень показує і називає південь Балканського півострова, острови Егейського моря, західне узбережжя Малої Азії.

- Якими умовним знакомпозначені грецькі колонії на карті?
– Що таке колонія? (Поселення людей у ​​чужій країні)
– Що таке колонізація? (Освіта колоній)

Отримавши відповіді, вчитель продовжує:«Грецька колонізація здійснювалася за трьома основними напрямами: на захід, на північний схід, південний схід. (На карті за допомогою яскравої червоної нитки, яка закріплюється за допомогою маленьких шпильок показати шлях переселенців)
на західному напрямкукораблі греків досягали берегів Апенінського та Піренейського півлстров; на північному сході – Причорномор'я, а на південному сході – Малої Азії та Північної Африки.

Хлопці називають колонії, розташовані на даних територіях.

- Морська подорож закінчилася, попереду берег. Пора нам і відпочити.

3. Фізкультурна хвилина

– Продовжимо подорож. Ось і довгоочікувана земля. Що на нас чекає попереду?
Хлопці! Давайте уважно подивимося на ілюстрацію «Грецька колонія на північних берегах Чорного моря» і опишемо.

– А у яких місцях греки засновували колонії? Щоб відповісти на запитання, прочитайте пункт 32, параграф 2. (біля моря, джерел прісної води, на родючі земля.)

– Про те, як складалися стосунки з місцевими жителями, послухайте повідомлення:

«У бухтах, зручних для стоянки галер, переселенці висаджувалися, ламали вапняк, обносили міцною стіною табір, розбитий на найближчому пагорбі, потім, гаряче помолившись Зевсу, заходилися орати дерев'яним плугом незвичну на колір дивовижно-жирну землю.
З стрімких вершин з побоюванням стежили за чужинцями одягнені в шкури звірів мовчазні тубільці. Елліни наближалися до них, скинувши над головою оливкову гілку, знак світу, і міняли свої вироби на зерно, худобу, шкіру та шерсть. Коли вдавалося, захоплювали силою як товар, а й самих власників товару.
Так з'явилися біля Чорного моря грецькі міста.

- Хлопці! Як складалися відносини греків-колоністів з місцевим населенням?
Що привозили із грецькі купці з колонії?
На що міняли свої товари грецькі купці?

4. Греки у північному Причорномор'ї

Матеріал вивчається самостійно. Хлопці читають легенду про скіфського царя Скила і відповідають на запитання:

– Що приваблювало скіфського царя Скила у спосіб життя греків?
– Чим займалося місцеве населення? (Стор 146–149)

5. Слово вчителя:Легенда про Скіла показує, що у VIII-VI столітті до н.е. бачимо початок проникнення грецької культури до інших культур. Грецька культура була сучаснішою. Тут була добре розвинена архітектура, театр, література, спорт, мистецтво. Тут було те, що не було у скіфів. Тому цар Скил був підкорений красою палаців, мармурових статуй, музикою. Він зумів оцінити культуру греків, яке співплемінники вважали це зрадництво.

IV. Закріплення

Виберіть правильну відповідь.

1. Греки засновували колонії:

а) на узбережжі Середземного моря;
б) узбережжя Чорного моря;
в ВО внутрішніх районахБалканський півострів.

2. Продовжіть список. Основні причини масового від'їзду до колонії:

а) загроза голоду, нестача землі;
б) небезпека боргового рабства;
в)

3. Приведіть у відповідність:

а) товари, які греки везли до колонії;
б) товари, які греки вивозили із колоній;

1) оливкова олія
2) раби
3) шкіри тварин
4) вази

4. Знайдіть зайве. В одяг скіфів входили:

а) довгі штани;
б) чобітки;
в) хітон;
г) каптан.

V. Підсумок уроку

– Сьогодні на уроці ми з вами дізналися, що у VIII–VI столітті греки до н. заснували безліч колонії. Де вони жили греки, вони вважали себе єдиним народом – еллінами. Їх поєднувала загальна культура, мова, традиції та звичаї та релігія.

VI. Домашнє завдання: Параграф 32. Скласти розповідь від імені переселенця-колоніста.

Перша колонія, названа Пітекус, була побудована близько 770 р. до н.е. на острові Іскья, розташованому неподалік західного узбережжяІталії. Потім протягом 300 років були засновані колонії на Середземноморському узбережжі Європи, Африки та Малої Азії, а також на берегах Чорного моря. Колонізація йшла у трьох напрямках:

1) західне– острів Сицилія, Південна Італія(називається також Великою Грецією), Галія та Іспанія;

2) північно-східне- Фракія, Мала Азія, берег Чорного моря;

3) південне- Північне узбережжя Африки.

На відміну від фінікійських колонійгрецькі поселення були мало пов'язані з метрополією, містом, з якого прибули переселенці. Це були самостійні держави, які підтримували лише економічні відносиниіз Грецією. З метрополії доставлялися ремісничі вироби, вино та оливкова олія, які колоністи використовували самі або обмінювали у місцевих жителівна необхідні їм товари. У Зворотній шляхвідправляли зерно, худобу, рибу, будівельну деревину, слонову кістку та рабів.

Колонії розташовувалися поруч із зручними бухтами чи у гирлі річок, неподалік моря. Як правило, ці території вже були заселені місцевим населенням, тому колоністам доводилося їх задобрювати, вимінюючи земельні ділянкина потрібні продукти. Мешканці колоній прагнули налагодити мирні відносиниіз місцевим населенням, що вдавалося не завжди. Не дивно, що збираючись збудувати місто, спочатку обране місце обносили стіною, а потім уже будували будинки та храм.

§3. Грецькі колонії на території скіфів
(північний берегЧорного моря)

З найбільшими труднощами греки зіткнулися у Північному Причорномор'ї. Тут мешкали племена войовничих скіфів. Скіфи були кочівниками, які займалися скотарством. Кожен чоловік з народження привчався сидіти у сідлі, опановував військове мистецтво. Скіфські жінкине поступалися у військовому мистецтві чоловікам, беручи участь разом із ними у битвах. Сучасні вчені припускають, що легенди про жінок-войовниць – амазонок – з'явилися у греків після зустрічі зі скіфами.

На відміну від інших племен, вожді яких із задоволенням долучалися до грецькій культурі, скіфи з небажанням переймали грецькі звичаї Давньогрецький історик Геродот доніс до нас історію скіфського царя Скила. Мати Скила була гречанка, яка навчила сина грецькій грамоті. Царю був неприємний скіфський спосіб життя, він хотів жити як грек. Нерідко він вирушав у місто Ольвія, де одягався в грецькі одяги, ходив містом, робив жертвопринесення. Потім переодягався у скіфський одяг і залишав місто. Таку процедуру цар проробляв кілька разів. Але згодом про це захоплення Скіла дізналися скіфи. Вони підняли повстання і вбили царя.

Ряд міст, заснованих греками у Північному Причорномор'ї, знаходиться на території нашої країни. Це знамениті містаФеодосія, Херсонес та Пантікопей (нині званий Керч). Тепер вони є знаменитими курортами, куди люди приїжджають не лише відпочити, а й насолодитися красою стародавніх споруд.

Короткі підсумкиуроку

Підіб'ємо підсумки уроку:

1) у VIII-VI ст. до н.е. проходила так звана Велика грецька колонізація;

2) колонізація була викликана: перенаселенням Греції, розвитком ремесла та торгівлі, а також політичною боротьбоюдемосу та аристократії;

3) у результаті колонізації греки заселили значну частинуузбережжя Середземного та Чорного морів;

4) жителям колоній доводилося уживатися з місцевим населенням, найвойовничішими були скіфи.

§ 1 Чому греки залишали батьківщину

VIII-VI ст. до н.е. ознаменувалися історія Стародавню Грецію періодом Великої колонізації. Жителі полісів кидали свої будинки та переїжджали до нових поселень, збудованих по берегах Середземного та Чорного морів. Епоха грецької колонізації призвела до розвитку ремесел, розширення торгівлі, а також поширення грецької культури.

У VIII столітті до н. у Греції нарешті настав період світу. Великі військові походи та внутрішні конфліктичерез землі припинилися. Усередині полісів стали розвиватися ремесла та торгівля. У окремих містнавіть виникла якась спеціалізація, так, Афіни славилися виробами гончарів, а Корінф чудовою зброєю.

Але цей період благополуччя призвів до нових складнощів.

По-перше, зростало населення, а мізерні земельні ділянки не могли надати достатньо їжі.

По-друге, розвиток ремесла призвів до використання більшої кількостісировини для виробництва, запасів яких у Греції було недостатньо.

По-третє, у більшості міст йшла запекла боротьба знаті з демосом, внаслідок перемоги тієї чи іншої сили, вождям сторони, що програла, доводилося їхати з рідних місць на чужину.

Все перераховане вище призвело до процесу, що отримав назву Велика грецька колонізація.

§ 2 Колонії греків на берегах Середземного та Чорного морів

Перша колонія, названа Пітекус, була побудована близько 770 р. до н.е. на острові Іскья, розташованому неподалік західного узбережжя Італії. Потім протягом 300 років були засновані колонії на Середземноморському узбережжі Європи, Африки та Малої Азії, а також на берегах Чорного моря. Колонізація йшла у трьох напрямках:

1)західне - острів Сицилія, Південна Італія (називається також Великою Грецією), Галія та Іспанія;

2) північно-східне - Фракія, Мала Азія, узбережжя Чорного моря;

3) південне - північне узбережжя Африки.

На відміну від фінікійських колоній, грецькі поселення мало пов'язані з метрополією, містом, з якого прибули переселенці. Це були самостійні держави, які підтримували лише економічні відносини з Грецією. З метрополії доставлялися ремісничі вироби, вино та оливкова олія, які колоністи використовували самі або обмінювали у місцевих жителів необхідні товари. У зворотний шлях відправляли зерно, худобу, рибу, будівельну деревину, слонову кістку та рабів.

Колонії розташовувалися поруч із зручними бухтами чи у гирлі річок, неподалік моря. Зазвичай, ці території вже були заселені місцевим населенням, тому колоністам доводилося їх задобрювати, вимінюючи земельні ділянки необхідні продукти. Жителі колоній прагнули налагодити мирні відносини з місцевим населенням, що вдавалося не завжди. Не дивно, що збираючись збудувати місто, спочатку обране місце обносили стіною, а потім уже будували будинки та храм.

§ 3 Грецькі колонії біля скіфів (північний берег Чорного моря)

З найбільшими труднощами греки зіткнулися у Північному Причорномор'ї. Тут мешкали племена войовничих скіфів. Скіфи були кочівниками, які займалися скотарством. Кожен чоловік з народження привчався сидіти у сідлі, опановував військове мистецтво. Скіфські жінки не поступалися у військовому мистецтві чоловікам, беручи участь разом із ними у битвах. Сучасні вчені припускають, що легенди про жінок-войовниць - амазонок - з'явилися у греків після зустрічі зі скіфами.

На відміну від інших племен, вожді яких із задоволенням долучалися до грецької культури, скіфи неохоче переймали грецькі звичаї. Давньогрецький історик Геродот доніс до нас історію скіфського царя Скила. Мати Скила була гречанка, яка навчила сина грецькій грамоті. Царю був неприємний скіфський спосіб життя, він хотів жити як грек. Нерідко він вирушав у місто Ольвія, де одягався в грецькі одяги, ходив містом, робив жертвопринесення. Потім переодягався у скіфський одяг і залишав місто. Таку процедуру цар проробляв кілька разів. Але згодом про це захоплення Скіла дізналися скіфи. Вони підняли повстання і вбили царя.

Ряд міст, заснованих греками у Північному Причорномор'ї, знаходиться на території нашої країни. Це знамениті міста Феодосія, Херсонес та Пантікопей (нині званий Керч). Тепер вони є знаменитими курортами, куди люди приїжджають не лише відпочити, а й насолодитися красою стародавніх споруд.

§ 4 Короткі підсумки уроку

Підіб'ємо підсумки уроку:

1) у VIII-VI ст. до н.е. проходила так звана Велика грецька колонізація;

2)колонізація була викликана: перенаселенням Греції, розвитком ремесла та торгівлі, а також політичною боротьбою демосу та аристократії;

3)в результаті колонізації греки заселили значну частину узбережжя Середземного та Чорного морів;

4) жителям колоній доводилося уживатися з місцевим населенням, найбільш войовничими були скіфи.

Список використаної литературы:

  1. Віппер Р.Ю. Лекції з історії Греції
  2. Суріков І.Є. Стародавня Греція: історія та культура - М: 2005.
  3. Фролов Е.Д. Смолоскип Прометея. Нариси античної суспільної думки. - Л., 1981
  4. Геродот. Історія.

Використані зображення:

Конспект уроку

з історії

Агафонова Юлія Борисівна

Грецькі колонії на берегах Середземного та Чорного морів.

Тип уроку:урок формування нових знань

Форма уроку: комбінований.

Цілі уроку:сформувати уявлення про епоху Великої грецької колонізації.

Завдання уроку:

Навчальні : дати уявлення про грецьку колонізацію, продовжити формування уявлення про Стародавній світ.

Розвиваючі : продовжити розвиток уміння аналізувати історичну ситуацію, Виявити:

Виховують: дати оцінку причин процесу міграції древніх греків та характеру відносин греків та варварів.

Поняття, що вводяться: колонія, колонізація, Еллада, елліни, метрополія.

Обладнання:Вігасін А.А та ін. Історія Стародавнього світу: підручник для 5 класу загальноосвітніх установ. М.; Просвітництво. Карта «Освіта грецьких колоній у VIII-VI століттяхдо н.е.

План уроку

    Причини грецької колонізації.

    Заснування колоній.

    Життя у колоніях.

    Північне Причорномор'я.

Хід уроку.

I. Вступна частина.

Уявіть собі ситуацію, якийсь мандрівник розповідає вам про далеких землях, що він колись бачив. І ви почуєте приблизно таке: «А ще є на півночі землі, де в непрохідних лісах мешкають рудоволосі будини, що поїдають шишки. А в передгір'ях неприступних Ріфейських гір (Уралу) - аргіпеї, які харчуються лише молоком та черешнею. У самих горах мешкають люди з козячими ногами. А ще є землі, де живуть величезні мурахи завбільшки з собаку. Живуть вони у піщаній місцевості, риють собі житло під землею та виносять на поверхню золотий пісок». Уявіть собі, який дивна розповідь. Перше, що вам спаде на думку, що цей мандрівник ніяких далеких країн не бачив і швидше за все не покидав межі власного будинку, тому розповідає вам небилиці. Але саме такі небилиці передавали один одному як правдивих оповіданьСтародавні греки, так що ж виходить, греки ніколи не залишали меж своїх полісів. Ні, греки були дуже сміливими мандрівниками, просто далеко не всі землі вони бачили самі, тому вірили чуткам, але ті держави, з якими вони торгували і воювали, греки вивчили досконало. А найближчі територіїгреки як вивчали, а й активно заселяли.

Вчитель пропонує учням згадати, що таке колонія, і який народ Стародавнього світу засновував свої колонії.

Вислухавши відповіді, вчитель повідомляє: «У період із VIII-VI століття до н.е. греки організували безліч поселень біля інших держав. Ці поселення називалися колонії. І сьогодні ми поговоримо про цей процес»

II. Вивчення нового матеріалу.

Запишіть, будь ласка, у зошит тему уроку.

Постановка проблеми.

Здавалося, що більша частинанаселення Греції прагнула виїхати межі Батьківщини. Деякі дослідники називають цифру 1,5-2 мільйони за всю епоху. Люди виїжджали за море, щоб назавжди оселитися у чужих краях.

Але чому греки у такій кількості залишали свої поліси? Чому відбувалося це переселення, і яких результатів призвело?

III. Здобуття нового знання.

Подивіться, у назві теми та пункту плану ми зустрічаємо слово «колонізація». Як ви вважаєте, що це слово означає?Визначення необхідно записати у зошит.

Згадаймо, які групи населення проживали в грецьких полісах?(Відповіді учнів). Ви назвали групи, які займали різне становище . Але залишали Грецію представники всіх груп. Як ви вважаєте, чому?

Після того, як будуть висловлені припущення, вчитель пропонує учням перевірити вищезгадані гіпотези.

Уявіть собі, що ви опинилися в Коринті-багатому торговому місті. Тут зібралося кілька сотень тих, хто від'їжджає. Вони знайомляться один з одним, розпитують про причини, через які кожен залишає Батьківщину.

Я – Бідний селянин. У нашій долині краще за мене ніхто не вміє орати землю. Але що толку! Ділянка моя високо в горах. Кам'янистий малородючий ґрунт. Скільки не працюй, а з потреби не виберешся. Може, на чужині я знайду своє щастя.

У мене справи гірші за твої. Як поставили мені на ділянці борговий камінь, я втратив спокій, прокинуся вночі і думаю не стати б рабом боржником. Вирішив я кинути закладену ділянку і рідне село.

Тут до селян, що розмовляють, підходять два добре одягнені греки.

Ми торговці. Вірні людирозповіли нам, що у заморських країнах охоче змінюють пшеницю на грецькі товари. Морська торгівля сповнена небезпек, але, можливо, вона збагатить нас.

У розмову втручається ткач-ремісник.

Я назавжди покинув рідне місто, тому що я підняв демос на боротьбу проти знаті. Почалося повстання, але аристократи здобули вгору, і мені довелося тікати.

Чому греки залишали свої поліси?

Учні мають назвати такі причини:

1). Нестача землі.

2). Загроза голоду.

3). Загроза боргового рабства.

4). Прагнення розбагатіти.

5). Боротьба демосу та знаті.

Названі причини необхідно записати у зошит.

І зараз ми спробуємо уявити себе у Стародавній Греції та спробувати заснувати колонію. за різних причинви змушені залишити батьківщину. Рішення ухвалене, але що треба зробити, щоб виїхати? Завдання вчителя – допомогти побудувати план дій щодо виведення колоній.

Подивіться уважно на карту (підручник стор.151).

Афінський мислитель Сократ жартівливо стверджував, що греки розселилися навколо моря, як жаби навколо болота? Подумайте, що він мав на увазі?

Дійсно, грецьких колоній було багато, але можна виділити основні напрямки, куди греки вирушали найчастіше .

Визначте ці напрямки картою.Учні мають назвати напрями західний, південний та північно-східний.

Як ви вважаєте, яке місце могли вибрати переселенці для свого міста? Розгляньте ілюстрацію(Підручник Вігасіна А.А та ін.) і опишіть місце розташування майбутнього міста. Чому колонія будувалась на березі моря?(Для зручності торгівлі). Що продавали та купували грецькі купці?

Коли ми говорили про територію, обрану для нового поселення, то не сказали про людей, які жили тут до приходу греків.

Як ви вважаєте, грекам потрібні були сусіди? Чому?Учні повинні пояснити, як греки могли ставитись до місцевих племен і як місцеві племена ставилися до греків. Це питанняможна розглянути на основі читання тексту підручника (стор. 152-154).

Греки, що розселилися по всій території Середземномор'я, як і раніше, продовжували вважати себе єдиним народом. Самих себе, свій народ греки називали еллінами, а Грецію – Елладою.

Як ви вважаєте, що дозволяло грекам вважати себе єдиним народом?(Учні можуть назвати єдина мова, традиції, релігію).

Грецькі колонії ставали незалежними містами-державами-полісами. У кожному полісі були свої закони, загони воїнів, карбувала власна монета. Живучи в колоніях, греки не поривали зв'язку зі своїм рідним містом та зберігали з ним дружні стосунки. Рідне містовони називали метрополією, що означає мати-місто.

Вчитель ставить запитання: «Що дала колонізація грекам? Колонізація роз'єднала чи об'єднала греків?»

У ході відповідей учнів вчитель коригує та доповнює їх. (Колонізація розширила знання греків про інші народи, змусила самих усвідомити себе єдиним народом, внаслідок розвитку колоній успішно розвиваються торгівля та ремесло).

Підбиття підсумків уроку.

Чому відбувалося переселення, якими були результати?

Домашнє завдання: 32, питання та завдання до параграфа усно, завдання у робочого зошита.

Література.

    А.А. Вігасін. Історія Стародавнього світу: Навч. для 5 кл. загальноосвіт. установ/А. А. Вігасін, Г. І. Годер, І. С. Свєнціцкая. - 10-те вид. - М.: Просвітництво, 2003.

    Хачатурян В.М. Стародавня Греція: Історія, побут, звичаї. - М.: СЛОВО / Слово, 2002.

    Шкільна енциклопедія Історія Стародавнього світу. - М.: ОЛМА-ПРЕС Освіта, 2003.


Велика грецька колонізація - масштабне розселення древніх греків по берегах Середземного і Чорного морів протягом трьох століть з середини VIII століття до н. е. Середземного Чорного морів VIII століття до н. е. Дорійці Дорійці та іонійці поширюються північним узбережжям Середземного моря, далі вони опиняються і в Чорному морі. Як писав Сократ, «греки розселилися на берегах моря як широка облямівка на варварському плащі».


Однак греки не займалися відкриттям нових земель, а прямували вже уторованими шляхами фінікійців, витісняючи попередників. Крім того, вони не досліджували нові землі вглиб, обмежуючи свою присутність узбережжями. Безліч полісів, що контролюють свої території, мало найрізноманітніші способи управління: тиранія, олігархія, демократія і демократія.


ЧОМУ Виводилися колонії? Колонії виводилися насамперед через брак землі у полісах континентальної Греції. У свою чергу, це було пов'язано як з населенням полісу, що зростало, так і з існуванням законів, що забороняли дроблення земельної власності між кількома спадкоємцями


Організацією виведення колонії займався обраний чоловік ойкіст. При заснуванні колонії з метрополії перевозився вогонь священного вогнища та зображення місцевих богів. Мешканці колоній завжди зберігали тісні зв'язкиз метрополією, до надання допомоги за необхідності. Незважаючи на це, колонії спочатку виводилися як самостійні поліси, тому при зіткненні інтересів метрополії та колонії обидва поліси могли перейти від мирних дружніх та братніх відносин до відкритим конфліктамодин з одним, як наприклад трапилося між Корінфом і Керкіройметрополії Коринфом Керкірою Більшість колоністів становили, як правило, збіднілі та малоземельні громадяни, молодші синисімейств, переможені на політичній арені, а також мешканці інших полісів. Колоністи, які брали участь у виведенні нової колонії, мали автоматично отримати землю для обробки та громадянство в новому полісі.


Створення численних колоній сприяло розвитку торгівлі, до того що деякі колонії спеціально виводилися задля забезпечення стратегічного панування метрополії у цьому районі. Колонії експортували до континентальних полісів зерно (насамперед із Великої Греціїі Причорномор'я) та мідь (Кіпр), меншою мірою вино, тобто в основному це була сировина. У свою чергу, у колонії експортувалися залізо та вироби з нього, а також вовняні тканини, кераміку та інші ремісничі товари. Перший час у торгівлі всередині грецьких колоній лідирувала Егіна, жителі якої були умілими мореплавцями, але незабаром її потіснили Корінф і Халкіда, які, на відміну від Егіни, мали, на відміну. більшим числомколоній. Лише після них першість у морській торгівлі захопили Афіни. Егіна КорінфХалкіда Афіни



Останні матеріали розділу:

Атф та її роль в обміні речовин У тварин атф синтезується в
Атф та її роль в обміні речовин У тварин атф синтезується в

Способи отримання енергії в клітці У клітці існують чотири основні процеси, що забезпечують вивільнення енергії з хімічних зв'язків при...

Вестерн блотінг (вестерн-блот, білковий імуноблот, Western bloting) Вестерн блоттинг помилки під час виконання
Вестерн блотінг (вестерн-блот, білковий імуноблот, Western bloting) Вестерн блоттинг помилки під час виконання

Блоттінг (від англ. "blot" - пляма) - перенесення НК, білків та ліпідів на тверду підкладку, наприклад, мембрану та їх іммобілізація. Методи...

Медіальний поздовжній пучок Введення в анатомію людини
Медіальний поздовжній пучок Введення в анатомію людини

Пучок поздовжній медіальний (f. longitudinalis medialis, PNA, BNA, JNA) П. нервових волокон, що починається від проміжного і центрального ядра.