Не й ні під наголосом. Частки не і ні в негативних прислівниках

7-й клас

Неі нів негативних прислівників

Цілі уроку:

Познайомити учнів із правописом не і ні у негативних прислівниках;

Закріпити навичку з правопису прислівників;

Повторити правопис негативних займенників;

Виховувати в учнів інтерес до вивчення російської.

Тип уроку: урок пояснення нового матеріалу.

Обладнання:

1) картки з індивідуальними завданнями;

2) матеріали презентації, виконані у програмі PowerPoint.

Міжпредметні зв'язки: зв'язок із інформатикою, історією, літературою.

Тема висловлювання уроку: «Люби та знай російську мову».

ХІД УРОКУ

I. Повідомлення теми, цілі уроку.

1. Лексична розминка.

Завдання. Допишіть потрібну іменник, яка повинна починатися з не-.

1) Стан земного тіла, що знаходиться поза силами тяжіння, - це (Невагомість).

2) Вигадка, брехливе повідомлення – це (Небилиця).

3) Незнання, непоінформованість – це (Незнання).

4) Невихований, груба людина– це (Невігла).

5) Малоосвічений, а також необізнаний у чомусь – це (Невіглас).

6) Простодушність, наївність – це (Невинність).

7) Людина, налаштована до когось неприязно, – це (недоброзичливий).

8) Слабкість, хвороба - (Неміч).

2. Проблемне питання.

Завдання. Який частинкою ( не або ні) можна замінити частку навітьта спілка і?

Відповідь.Часткою ні.

3. Прислівники чи займенники?

Завдання.Уважно прочитайте ці пропозиції. Визначте, якою частиною промови є виділені слова – прислівником чи займенником?

1) Нідене видно житла. (Прислівник.)

2) Нічимне виміряти простори полів. (Займенник.)

3) Ніякне вдавалося подолати цю вершину. (Прислівник.)

4) Нікомутебе замінити. (Займенник.)

ІІ. Пояснення нового матеріалу.

1. Неі ніу негативних прислівниках. (Робота з матеріалом підручника або матеріалом презентації, виконаної у програмі PowerPoint.)

Неі нів негативних прислівниках є приставками і пишуться завжди разом:

не "де - ніде", ні"коли – ніколи".

Під наголосом пишеться ні,у ненаголошеному становищі – ні:

не "скільки - ніСкільки.

2. Проблемне питання.

Яка частина мови, крім прислівника, користується цим правилом? Виберіть правильну відповідьет.

1) Займенник.

2) Прикметник.

3) Іменник.

Відповідь:займенник.

ІІІ. Закріплення нового матеріалу.

Завдання 1.Виберіть правильну буквуу словах: еабо і?

Нікому не відомо, наблизитися непомітно, щиро зітхнути, поводитися невимушено, вчинити необдумано, негайно вжити заходів, ніде не видно, нічим не виміряти, ніколи не мав, ні з ким, ні з ким. як не вдавалося подолати, не звідки взяти .

Відповідь.Нікому не відомо, наблизитися непомітно, нещиро зітхнути, поводитися невимушено, вчинити необдумано, негайно вжити заходів, ніде не видно, нічим не виміряти, ніколи не припускав, нічого не зрозумію, ні з чим не погоджуся, ніяк не вдавалося подолати, ні звідки взяти .

Завдання 2.Ознайомтеся з двома групами негативних прислівників і складіть з кожним із цих прислівників речення. Які прислівники не мають протиставлених пар?

Ніде – ніде.

Нікуди – нікуди.

Звідки – нізвідки.

Колись – ніколи.

Нема чого – …

… – ніяк.

… – анітрохи.

Завдання 3.Пишемо словниковий диктант. Яке правило слід згадати?

Мимоволі довелося виїхати, на вулиці по-весняному свіжо, розмовляти французькою, виїхати за кордон, бігати невтомно, досхочу пограти, вітер продує наскрізь, абияк пересуватися, чинити по-своєму, запам'ятовувати міцно-міцно, посваритися з гарячого, по -Колишньому дружити, зніяковіло посміхатися.

IV. Тренувальні вправи.

1. Запам'ятовуємо правило.

Завдання. Завершіть речення.

1) У негативних та невизначених займенниках, у негативних прислівниках під наголосом пишеться приставка… (Не).

2) У негативних займенниках, у негативних прислівниках ненаголошеному становищіпишеться приставка... (Ні).

2.Нез різними частинамипромови.

Завдання. Вставте пропущені літери ( еабо і), Розкрийте дужки.

(Н_) за що (н_) берусь.

(Н_) чого (н_) хочу.

(Н_)трохи (н_) боюся.

(Н_)скільки (н_) страшно.

(Н_) про що піклуватися.

(Н_) де грати.

(Н_) з ким дружити.

(Н_) у кого (н_) був.

(Н_) як (н_) зрозумію.

(Н_) звідки взяти.

3. Неабо ні?

Завдання. Неабо ніпотрібно писати у словах? Виберіть правильну відповідь.

1) (Не,ні)де не видно житла.

2) (Не,ні)чим не виміряти простору полів.

3) (Не, ні) коли не припускав, що (не, ні) чого (не, ні) злякаюся, (не, ні) з чим не погоджуся.

4) (Не, ні) як (не, ні) вдавалося рушити з місця.

5) Листів чекати було (не,ні)звідки.

V. Творче завдання.

Завдання. Відновіть текст. Вставте пропущені негативні прислівники.

1) Розум – одяг, який (ніколи)не зноситься, знання – джерело, яке (ніколи)не вичерпаєш.

2) Мовою і туди, і сюди, а справами не годиться (нікуди).

3) Доводиться крутитися, якщо (нікуди)дітися.

4) Навколо шелестіло листя, співали птахи, а порятунку чекати було (не звідки).

5) Але (ніяк)не сподівався, що мені з ним буде цікаво.

6) Вона (ніяк)не була схожа на свою сестру.

7. Ось батько вибіг на просіку, яку (колись)сам прорубав.

VI. Завдання підвищеної складності.

Нез різними частинами мови.

Завдання. Розкрийте дужки, вставте пропущені літери. У яких частинах мови пропущено букви? Вкажіть ці частини мови.

1) (Н_)де (н_)дихається так легко, як на Батьківщині.

2) На чужині почуваєшся подорожнім, якому (н_)де прихилити голову.

3) (Н_)звідки чекати втіхи, (н_)куди (н_)тягне.

4) (Н_) як (н_) перемогти втоми.

5) (Н_) трохи (н_) хочеться йти.

VII. Цікавий матеріалдо уроку.

Завдання 1. З набору літер складіть два слова.

н е н е д о л я р г о к о

Завдання 2.Яке слово в «Казці про царя Салтана» А.С. Пушкіна має інші граматичні ознаки, Чим у сучасній російській мові? Чому? Підберіть однокореневі слова до виділеного слова.

Лебідь нас до тебе послала
І наказом покарала
Славне місто твоє зберігати
І дозоромобходити.

Відповідь. Лебідьу Пушкіна жіночого роду (Послала).Це з тим, що вона – зачарована царівна. Дозор - Огляд, ганьба, кругозір, підзорна, погляд, зір, зірі т.п.

VIII. Підбиття підсумків уроку, домашнє завдання.

А.І. ГРИЩЕНКО,
м Москва

Цілі уроку:

  • знати умови вибору на листі літери еу приставці не-та літери іу приставці ні- .
  • вміти використовувати розпізнавальну ознаку даної орфограми – наявність не-і ні-і ненаголошеної голосної – для правильного виборуорфограми
  • розвивати мова при складанні зв'язного оповідання на лінгвістичну тему.
  • повторити правопис негативних займенників, розділові знаки при дієприкметниковому обороті,
  • створити умови на формування у школярів почуття взаємоповаги, вміння працювати у часі.

Обладнання: ІКТ (комп'ютер та проектор з презентацією навчального матеріалу), таблиця "Не і ні в прислівниках", картки для індивідуальної роботи.

ХІД УРОКУ

1. Організаційний момент.

Постановка цілей. Тема нашого уроку “Літера еі іу приставках неі нінегативних прислівників”. Сьогодні на уроці ми працюватимемо над формуванням навички написання букв еі іу приставках неі ніу негативних прислівниках. <Приложение 3 >

Слайд №2

2. Підготовка учнів до активної діяльності здебільшого етапі уроку.

Актуалізація опорних знаньта вмінь учнів.

Перевірка домашньої роботи.

Ущільнене опитування.

1. Один учень виконує завдання на дошці.

2. Розповідь учня на лінгвістичну тему “Злите і роздільне написання над прислівниках”.

3. На комп'ютері учень виконує завдання на тему “Злите і роздільне написання над прислівниках”. <Приложение 1 >

Слайд №3

Додаткові запитання:

  1. Що називається прислівником?
  2. Назвіть смислові групи прислівників?
  3. Узагальнення та систематизація знань та способів дій.

3. Синтаксичний розбірпропозиції.

Я неквапливо блукаю берегом невеликої степової річки, залишаючи за собою слід на мокрій траві.

Частковий фонетичний розбір: назвати останню літеру та останній звук дієприслівника залишаючи.

Прислівник неквапливорозібрати за складом.

Запитання учениці: до якої смислової групи належить прислівник?

Назви текстоутворюючу роль прислівників. (Прислівник як один із засобів зв'язку пропозиції)

4. Редагування тексту.

Слайд №4

Вчитель: Замініть у тексті повтори прислівниками, займенниками та синонімами, визначивши, що вони з'єднують.

Маресьєв опинився на вирубці. На вирубці на мить знепритомнів. Раптом у кущах тріснула гілка. З кущів долинув якийсь шерех, Маресьєву здалося, що в кущах люди.

Замінні слова: тут, він, звідти, льотчик, там. Вчитель : Згадайте умови злитого та роздільного написання не з прислівником на - проі - е.

Один учень відповідає правило.

Слайд №5

5. Освіта прислівників із приставкою не-.

Вчитель: Від даних слів утворіть прислівники з не.

Вчитель називає слово, записувати потрібно лише отриманий прислівник, пояснюючи написання.

Рішуче, дуже добре, обдумано, впевнено, глибоко – дрібно.

(Пишу нерішуче разом, тому що це слово можна замінити близьким за змістом виразом без впевненості. Пишу не добре окремо, тому що слово зовсім посилює твердження)

Чим може бути не в говірці? (часткою, частиною кореня, приставкою)

Наведіть приклади прислівників, які не є частиною кореня. (Недбало, безглуздо)

6. Пояснення нової теми.

1. Актуалізація знань: правопис негативних займенників та прислівників.

Слайд №6

Розмова про утворення негативних займенників .

Фізкультхвилинка для очей.

2. Аналіз мовних явищ [Відповідальних прислівників (де, куди, звідки та ін.) за допомогою приставок не-і ні-утворюються негативні прислівники, наприклад: де - ніде і ніде. У цих прислівниках приставка не- ударна (не звідки), а ніненаголошена (ні звідки)

Слайд №7

7. Тренувальні завдання.

1. Вибіркова робота.

Слайд №7

Виписати у складі словосполучень спочатку займенники, потім прислівники.

1. Ніде не видно житла. 2. Нічим не виміряти простору полів. 3. Ніколи не припускав, що нічого не зрозумію, ні з чим не погоджуся. 4. Ніяк не вдавалося подолати цю вершину

Перевірка роботи.

Висновок. Що спільного в написанні ні не в негативних займенниках та прислівниках?

8. Перевірна робота.

9. Робота за групами:

Група 1. Тест "Прислівник".

Слайди № 9-12

Група 2. Індивідуальні картки <Приложение 2 >

Підбиття підсумковому написанні букв еі іу негативних прислівниках.

10. Рефлексія.

Що нового дізналися на уроці?

11. Виставлення та коментування оцінок.

12. Пояснення домашнього завдання.

1 група – вправа 229, §37.

2 група – вправа 231.

Важко б нам довелося відповідати на щось відмовою, якби не негативна частка. Як одна з найуживаніших службових частин мови, вона допомагає нам висловлювати своє ставлення до тієї чи іншої ситуації. Про її роль у російській мові, а також про різновиди поговоримо у нашій статті.

Частинки

Усі частини мови прийнято ділити на дві великі групи. До першої відносять самостійні слова. Вони мають власним значеннямі є основою нашої мови. Однак нам важко було б складати текст, використовуючи лише цю групу. Тому на допомогу приходять звані службові До них належить і негативна частка. Однак це не єдиний різновид цієї групи.

Існують і такі:

  • Утворюють форму: нехай би давай.
  • Запитання: невже, хіба, чи.
  • оклику: як, що за.
  • Вимога: те, ка, с.
  • Чи сумнівається.

Кожна з них має свою мету і особливу роль у російській мові. Важко було висловлювати емоції, не використовуючи частинок.

"Ні"

У написанні негативних часток часто виникають труднощі. Виявляється, «ні» та «ні» мають абсолютно різне значення. Кожне із правил має історичну основу.

Ми писатимемо «ні»:

  • Коли хочемо посилити існуюче заперечення. Порівняємо дві пропозиції:
  1. У озері був риби. 2. Ми не побачили жодної риби в озері.

У другому реченні заперечення сильніше, ніж у першому. Робиться акцент на те, що у водоймищі рибалки взагалі не спостерігали риби, абсолютно ніякої.

  • У складнопідрядних реченнях. Ця частка дуже часто використовується в залежній частині.

Наприклад: Куди б я не пішов, скрізь думав про море.

Не виходить у мене вчити правила, як не намагайся.

  • При використанні однорідних та перерахованих членів.

Ні математика, ні біологія, ні фізика були зроблені Петею вчасно.

  • Відсутня присудка. Найчастіше до них можна підставити слова «не можна» чи «ні».

Наприклад: Ні вогню, ні диму (ні).

Ні прилягти, ні відпочити (не можна).

Основною функцією, що передає ця негативна частка, є посилення.

"Ні"

Дещо інше значення несе дана службова частинапромови. Зазвичай ми вживаємо «ні», коли хочемо відмовити у чомусь чи надати слову антонімічний значення. Розглянемо й інші випадки, коли "не" є негативною часткою:

  • Подвійне "не" вимовляється при затвердженні.

Наприклад: Не міг не сказати про це. Я розумів, що не можна не зізнатися.

Як же не милуватися цим містом! Яким тільки цвітом не мерехтіло небо під час грози!

Варто відрізняти правопис «ні» і «ні» у займенниках. У цій ситуації все залежить від наголосу. У сильної позиціїпишемо «Е»: нікого, ні з ким, ні в кого. Без наголосу вживаємо «І»: Ніяк, ні в якого, ні про кого.

та дієприслівниками

Непросто доводиться школярам запам'ятовувати правила правопису цієї частки з різними мовними групами. Кожна їх має свої орфографічні особливості. Як же пишеться частка «Не» з дієприслівником? Відповідь на це запитання проста: завжди окремо. Відразу згадуємо її аналогічний правопис з дієсловом. Дієпричастя утворюється саме від нього. Звідси і однаковий принципїх написання. Наприклад: не робити – не роблячи, не засмагати – не засмагаючи.

Однак трапляються випадки, коли слово без цієї важливої ​​частки просто не вживається. У такому разі ми її писатимемо разом. Розглянемо приклад: Обурюватися з приводу дощу - кричати, обурюючись на дощ. Як з дієсловом, так і з аналогічним дієприслівником негативна частка пишеться разом.

Це правило найлегше запам'ятовується учнями, оскільки винятків у нього зовсім небагато.

Частка «ні» з іменниками

Не завжди правила правопису слів прості. Наприклад, ім.сущ, а також ім.прил. і прислівники мають власну схему вживання їх із часткою «не».

Добре будемо писати її у випадках:

  • Утворення антоніма з «не». Наприклад: друг – недруг, погода – негода, гарний – негарний, мало – чимало.
  • Неможливості вживання слів без «не»: Незграбний, негідник, нечупара, несамовито.

Окремо «не» пишеться, якщо:

  • Є явне протиставлення. Зазвичай воно виражається союзом "а". Наприклад: Чоловік виявився йому не другом, а ворогом. Не успіх, а повний крахі розчарування чекали на нас.
  • Підкреслюється заперечення: Телефоном дзвонила не мама (а хтось інший). Ми прийшли не ввечері, а вночі.
  • Є посилення. Наприклад: Наш сусід зовсім не високого зросту. Моя сестра не ябеда.

Нами представлені основні випадки, коли частка «не» з іменниками пишеться як разом, так і окремо. Не слід забувати, що під це правило потрапляють також і прислівники з прикметниками. Якщо пам'ятати про цю важливої ​​особливостітоді не доведеться запам'ятовувати правопис «не» для кожної частини мови окремо.

«Ні» з дієприкметниками

Ще один випадок, коли пишеться негативна частка "ні", а не "ні" - це вживання її з дієприкметниками. Багато хто плутає його правопис із дієприслівниками. Ці частини мови утворилися від дієслів, але з «не» пишуться зовсім по-різному.

Всім відомо, що причастя мають здатність утворювати оберти за допомогою залежних слів. У разі, коли воно вживається саме у складі обороту, ми писатимемо його окремо з «не». Приклад: Учень, який не виконав вправу, отримав двійку. Як бачимо, дієприкметник, що «не виконав», пишеться окремо від «не», оскільки має при собі залежне слово «вправа». У даному випадкувоно входить у пояснює його правопис з негативною часткою.

Проте є й інший бік цього правила. У разі, коли обороту немає, дієприкметник змінює своє написання. Розглянемо приклад: Вправа так і залишилася невиконаною.

Здавалося б, значення пропозиції не змінилося. Однак синтаксис у ньому зовсім інший. Тепер причастя не має ніяких залежних слів. Це означає, що немає підстав писати його з часткою окремо.

Змінимо даний прикладлише одним словом: Вправа і залишилося не виконаним учнями. Наголошуємо на різницю: тепер з'явилося слово, яке утворює дієприкметниковий зворот(Учнями). У такій ситуації ми вже напишемо його окремо від «ні».

Ну, і, звісно, ​​як у кожному правилі, тут є винятки. Якщо дієприкметник без цієї частки не вживається, то напишемо його разом, незалежно від того, є оборот або відсутній. Наприклад: Шалений вітер не вщухав до світанку.

Висновок

У цій статті ми розглянули основні випадки, коли "не" є негативною частинкою, а коли виконує інші ролі. Не варто плутати її з «ні»: вони мають різні особливостіправопису. Однак основною функцією «не» все ж таки є заперечення. У деяких питаннях-окликових пропозиціях ми можемо її використати як ствердну. Також не варто забувати, що з кожною частиною мови вона пишеться по-різному.

6. У негативних займенниках та прислівниках пишеться під наголосом приставка не(не кого, неколи), без наголосу – приставка ні (ні кого, ніколи).

*7. Поєднання не хто інший(інший), які не що інше(інше),яквиражають протиставлення; у них неє негативною часткою і пишеться окремо ( Дозвіл може дати не хто інший,яккерівник установи).

*Роздільно пишуться дані поєднання, якщо протиставлення виражено попереднім союзом а (Дозвіл може надати керівник установи, а не хто інший ).

* Місцеві поєднання ніхто інший(інший) та ніщо інше(інше) пов'язані не з протиставленням, а з посиленням і, як правило, вживаються в негативних реченнях (Ніхто інший неміг би дати дозвіл).

*У пропозиціях без заперечення ця конструкція носить приєднувальний характер, посилюючи сказане у першій частині пропозиції ( Дозвіл може дати тільки керівник установи, та ніхто інший).

8. Розрізняються поєднання жоден(ніхто) - не один(багато); жодного разу(ніколи) - не раз(часто): жоденз нас не злякався в хвилину небезпеки - не одинз нас готовий на це; жодного разуз ним не зустрічався - не разз ним зустрічався.Поєднання з часткою нізавжди використовується у зв'язці з негативним присудком.

9. У незалежних окличних та питаннях пропозиціях(часто зі словами тільки, вже) пишеться негативна частка не, а в придаткових реченнях(з поступовим відтінком значення) для посилення ствердного сенсу – частка ні(Куди тільки він незвертався!– звертався у багато місць і Куди тільки він нізвертався, скрізь зустрічав байдуже ставлення).

10. Слід розрізняти у придаткових реченнях поєднання хто б не, що б не, де б не ні, що примикає до відносного слова, та поєднання хто б не, що б не, де б неі т. п., у складі яких є частка не, що відноситься до присудка ( Він усім надавав допомогу порадою, хто бдо нього нізвертався.В нашому окрузі, мабуть, немає нікого, хто бдо нього незвертався за порадою).



Частка НІ

11. Одиночна або повторювана нівходить до складу стійких оборотів ( будь-що ністало, як ніу чому не бувало, звідки нівізьмись, ніриба нім'ясо, ніживий німертвий, нідва ніпівтора, ніто нісе, нідати нівзяти, нібагато німало, нібільше німеншета ін.).

*12. Слід розрізняти приставку НІу негативних займенниках та прислівниках ( ніхто, нідеі т. д.) та частинку ніз відносними займенниковими словами ( ні хто, ні деі т. д.) у придаткових реченнях: Я не знаю, ні хтови, ні хтовін(Тург.). Частка, що повторюється німає значення сполучного союзу.

*13. У окличних реченнях із ствердним змістом можливе вживання частки ніу поєднаннях зі значенням «все одно хто (що, який і т. д.)»: – Хто вам це сказав? – А хто б нісказав!

¨ Наведіть приклади правил з даного параграфа, які ґрунтуються на різних принципах орфографії.

Завдання 138.Спишіть, розкриваючи дужки та пояснюючи орфограми.

1. Він часто робив (не)ліпості. 2. (Не) кожен вміє співати. (Не) кожному дано яблуком падати до чужих ніг (Ес.). 3. Я (не)їду з Лондона. (Не)куди і (не)навіщо (Герц.). 4. І для кого я припасала? Вночі (не)досипала, шматка (не)доїдала (С.-Щ.). 5. Він (не) домовив своєї мови і махнув рукою (Т.). 6. Батьки нас засватали, ми дуже полюбилися один одному і одружилися (не)мешкая (Т.).

Завдання 139.Спишіть, розкриваючи дужки і розставляючи розділові знаки. Поясніть орфограми та пунктограми.

1. Він критикував начальство (незважаючи на обличчя). Дивитись було все-таки страшнувато (І. та П.). 2. (Не) просохлий одяг спішно витріщає на себе (Твард.). 3. Не дивлячись мені в очі він про щось продовжував говорити. 4. Розмова, що відбувалася в неї, з матір'ю була далеко (не)приємного властивості (Пис.). 5. Я зрозумів, що розмова у них була (не)офіційна (Твард.). 6. На жодну ногу описуваний (не)хромал і зростання був (не)маленького (не)громадного а просто високого (Булг.). 7. Відчуваю себе дуже (не) погано.

Завдання 140.

1. Іст ... (н, нн) любов до своєї країни (не) думка ... ма без любові до своєї мови (Пауст.). 2. Один з печерних м...настирів зробив на нас (не)забувши...моє впеч...тління (Роз.). 3. Далеко протнувшись від (не)високого, але стрімкого берега в спокійно дрімуча річку, проп ...давшу (в)дали, золотить(?)ся піща(н,нн)ая отм...ль (Сер. ). 4. З хрипкими і далеко (не)стрункими криками бійці кинулися (в)рукопашну (Закр.). 5. Тільки ніч(?)ю гітлерівці намацали майже (не)защито(н,нн)е місце і, прорвавши об. 6. Повітря (не) рухливий і чистий (Сер.). 7. У віддаленні ... стояла неробна ... чаюча публ ... ка, (не) здивувалася (н, нн) про дивилася на ці приготування, а потім кожен розносив в корені (не) вірні чутки (Фурм). 8. Він ішов до тину, теж (не)оборач...ваяясь, зло, (не)покірним звіром, що йде від видобутку (Гонч.).

Завдання 141.Спишіть, розкриваючи дужки, вставляючи пропущені літери і розставляючи розділові знаки. Поясніть орфограми та пунктограми.

1. Звідки донос…т(?)ся відрив…стий тривожний крик (не)заснувш…й птахи (Ч.). 2. Легкий пил лежав на дорозі ще (не) зворушений з учорашнього дня (н…) колісом (н…) ногою (Т.). 3. Повітря було (не) рухоме і сповнене якоїсь чуйної криста (л, лл)ічної ясності (не) порушення… мій тепер (н …) одним звуком (Кор). 4. Тільки (не)стиснута смужка одна (Н.). 5. На другий день повезли його до Кистеневки майже вже йому (не)пр...над-л...жавшую (П.). 6. Я знав його напам'ять і (не дивлячись на це щодня знаходив у ньому нові (не)помічені(н,нн)і краси (П.). 7. Риси обличчя його були (не) лише (н, нн)и приємності (Г.). 8. Яскрава червона пляма (в) потемках до…залося страшним але Пашка божевільний… від страху (не) знавший куди бігти повернув до нього (Ч.). 9. Дениска пр…слух…вавшийся до їхньої розмови і (н…)чого (не)зрозумів встр…хнув головою (Ч.). 10. Відправившись зовсім (не)і(с,сс)лід...ва(н,нн)ий дорогий загін ледве було (не)потрапив у біду. 11. Через поспіх було прийнято вкрай (не) обдума (н, нн) рішення. 12. (В)далеко чуєш...т(?)ся грім (не)розкот...вающийся а глухо рокочущий. 13. На столі побачили ми (не)розкидані(н,нн)і а а(к,кк)уратно складені(н,нн)і книги.

Завдання 142.Поспішайте, вставляючи пропущені літери, розкриваючи дужки та пояснюючи орфограми.

1. (Не) дізнавшись сусіда, вдома (не) купуй. 2. Краще (не) (до) сказати, ніж переказати. 3. Вважай ворогів (не) вбитих, а (не) (до) битих. 4. (Не) залам ... вай горобину (не) визріла, (не) бери дівку (не) признавши. 5. Глухий (не) (до) чує…т, так пр…бреше. 6. Поганий товар з рук (не) йде. 7. (Не) пригож обличчям, та гарний розумом. 8. То (не) лихо, коли на подвір'я зійшло, а то біда, як з подвір'я (то) (не) йде. 9. Друг – це(н,нн)ий кла…, (не)другу (н…)хто (не)рад. 10. Відступ - ще (не)пор ... ження. 11. Отча ... (н, нн) стриб ... до завжди (не) щасливий. 12. Одна бджола (не) багато меду нат ... ска ... т. 13. Білий світ(Не)кутом зведений. 14. Брехнею і (не)билицам – короткий строк. 15. Весняний лід оманливий, новий друг(Не) надійний. 16. На чужих руках мозолів (не) видно. 17. Вчення – крас…та, а (не)вчення – сл…пота. 18. (Не)вчена голова що ф...нар без вогню. 19. (Не) той гра (м, мм) той, хто читати вміє, а той, хто слухає… та розумі… 20. Говорити - (не) працювати, квапить (?)ся (не) треба (Посл.).

¨ Усно поясніть, як розумієте значення прислів'їв.

Завдання 143.

1. Ми прийняли в дар блискучий і (не) слуху (н, нн) про багату мову наших кла (с, сс) і наш св ... ще (н, нн) борг ... берегти це дост ... яння (Пауст .). 2. Ра(с,сс)казати красу цього (багато)денного снігового царства (не)можливо (Пауст.). 3. (Не)раз ми бачили залишені(н,нн)і пакунки товарів (не)відомість(?)але кому пр. 4. Було (не) зрозуміло як у густому лісі рухаючись майже на дотик люди знайдуть своє місце в горах і приготують (?)ся до бою (Закр.). 5. На щастя до найближчої мисливської (?) їй хатин ... залишилося (мабуть) зовсім (не) далеко (Сер.). 6. (Не)втрачаючи (н…)хвилини і в душі радіючи ми невтомно рубали хвою (Сер.). 7. Сутінки згущувалися повільно (н, нн) про майже (не) помітно для ока (Ерт.). 8. (Не поспішаючи йдучи по шо(с,сс)е Сергій (не)відступно гл..дел на цей чарівний пожежа (Ерт.).

Завдання 144.Поспішайте, вставляючи пропущені літери, розкриваючи дужки та пояснюючи орфограми.

1. Але (н ...) хто (н ...) бачив, як на в ... ршинах криста (л, лл)іческіх скель розташувалися ... спостерігачі, буквально (н ...) зводять око з ворога (Закр.). 2. Іншим птахам доведеться зробити трохи (або) (н ...) тисяч ... кілометровий переліт. Чого тільки (н…) випробуває… ває (в) течії… такого польоту маленька істота вагою близько двадцяти – двадцяти п'яти грамів! (Н ...) безпечним (?) для птахів буває (н ...) що інше, як пр ... бережний маяк. Але досвідчений ватажок, взявши (за)раніше інший напрямок, завжди запобігає майже (н ...) неминуче (н ...) щастя (Ерт.). 3. Навколо тихо. (Н…)блискавка, (н…) вітру (Ліск.). 4. Було зовсім темно, але як (н…)стра(н,нн)о, від прожерливих до…марів і мошок порятунку (н…)було так само, як і вдень (Сер.). 5. (Н…) соромно (н…) знати – соромно (н…) вчить (?)ся (Посл.).

Завдання 145.Спишіть, вставляючи пропущені літери, розкриваючи дужки та розставляючи розділові знаки. Поясніть орфограми та пунктограми.

Скільки (н...)їжджу я по наших степах як (н...)темні бувають іноді безглузді(н,нн)і ночі мені (н...)разу ще (н...)траплялося ...біт(?) )ся з доріг ... і випробувати пол ...ження людини, що заблукала, але за (то) одного разу я випробував інше (н ...) щастя мене застиг в степу буран і я познайомився з усіма його жахами.

Немає (н...)чого гірше цього ст…пного страшилища від якого (н...)будь-який може піти (н...)шкідливим тому що він душ...т все що йому (н...)потрапить(? )ся. Сір (?) це пада ... т у самого (н ...) боязкого людини пр ... виклого до всяких (н ...) погод кров (н ...) вільно зупиняє ... т (?) в жилах і (н ...)мороз а страх викликає...т таке сост...яние тому що стужа під час буранів (н...)коли (н...)буває дуже вел...ка.

Справді як (н...)сміливий мандрівник але страшно йому стає...т(?)ся коли починає...т (н...)виступати ра(с,сс)ви-р...співавший (н...) утримуваний вітер коли сніг сл ... пить очі коли все навколо на (н ...) про (?) об'ємному просторі ... одягнуться білим мороком крізь який (н ...) чого (н ...) видно і коли немає дороги (н ...) вперед (н ...) назад тому що все занесе (н, нн) про сніговий порош. А кругом (н...) душі (н...) звуку людського голосу.

Завдання 146.Спишіть, вставляючи пропущені літери, розкриваючи дужки та розставляючи розділові знаки. Поясніть орфограми та пунктограми.

1. (З) виду він повний тому що у нього немає (н...) горя (н...) турбот (н...) хвилювань. (Гонч.). 2. Покірно як дитина зліз він з коня і зупинився (н...)живий (н...)мертвий перед Тарасом (Г.). 3. (На)горі за стелею хтось(н...)то стогне(н...)то сміється (Ч.). 4. Варя була (н ...) то (н ...) все (н ...) хороша собою (н ...) погана (Тург.).

Завдання 147.Поспішайте, вставляючи пропущені літери, розкриваючи дужки та пояснюючи орфограми.

Їм завжди (н...)коли, (н...)куди піти,(н...)навіщо турбуватися,(н...)куди не виходити,(н...)де зупинитися,(н. ..)де не затримуватися, (н...)як не міг прийти, (н...)скільки не образитися, (н...)про що не сперечатися, (н...)ледь не засмутитися,( н...) (від)куди чекати на допомогу, (н...)(від)куди не чекати звісток, (н...)чому не радіти.

Завдання 148.Спишіть, вставляючи пропущені літери, розкриваючи дужки та розставляючи розділові знаки. Поясніть орфограми та пунктограми.

1. (Н ...) раз від нудьги свої мрії мені пов ... рав. 2. Чого(б) він (н...)дав щоб подобає(?)ся їм. 3. Клим о (т, тт) штовхнув думки продума (н, нн)і (н ...) один десяток разів. 4. Це був дуже високий паркані такий щільний що (н ...) однієї щ ... лочки (н ...) прозирало в ньому і (н ...) як не можна було погл ... діти на цей двір. 5. Такого запаху (н…) було (н…) де (н…) в одному будинку. 6. Команда розійшлася (н ...) доум ... і вражена (н, нн) я. 7. Пахло гаром (н...) загасаючого (н...)(в)далеку пожежі. 8. Вже (н...) стало видно (н...) землі (н...) дерев (н...) неба. 9. Дні три я (н...) сходив на берег (н...) здоровилося і (н...) вл…кло туди (н…) ве…ло свіжістю і пр…вольем. 10. За фр ... нцузом вийшла (н ...) молода (н ...) висока дуже (н ...) красива француженка одягнена ще з ... ска (н, нн) її.

Завдання 149. Замініть виділені конструкції словами з НЕ чи НІ. Запишіть текст, що вийшов, вставляючи пропущені літери, розкриваючи дужки і пояснюючи орфограми.

Бабуся (н...)коли (н...)була в місті, (н...)їздила поїздом, хоча багато разівбувала на станції. Її запевняли, що у місті зовсім(Н ...) страшно, що там у неї багатодрузів, які зустрінуть її. Більшістьлюдей умовляли її, але вона Усе(Н ...) вирішувалася. Частовона приходила до станції та вивчала розклад поїздів, але все ще сумнівалась у обов'язковостіцієї подорожі.

Завдання 150. Рядки казки С. Я. Маршака "Волга і Вауза" переставлені. Знайдіть джерело і правильно їх розташуйте. Запишіть текст, що вийшов, вставляючи пропущені літери і розкриваючи дужки.

1. Між боліт з малої криниці

(Н...)широкий, (н...)дзвінок, (н...)глибокий,

Хоч подекуди річку цю (в)брод

Струмок, (н ...) замовкаючи, ллється.

Перейдеш його через дощечку,

І курча влітку перейде.

(Н ...) помітний чистий струмок,

А дивишся - струмок розлився в річку,

2. Волга - річкам батьківщини цариця.

На хвилях гойдаються судна,

В'ється Волга, а її сестра

(Н...)одна (н...)може з нею зрівнятися.

Мають багато дорогого вантажу.

(На)прям тече, крута, швидка.

Височіють над Волгою міста,

А у Волги є сестра – Вауза.

Завдання 151.Спишіть, вставляючи пропущені літери, розкриваючи дужки та розставляючи розділові знаки. Поясніть орфограми та пунктограми.

1. У пустелі все (н…)звично і (н…)зрозуміло. Проливні дощі які висихають (н…) долітаючи до землі. Хорошою погодою називають (н ...) сонячну і суху, а похмуру і дождливу. Парасолька захищає тут (н ...) від дощу, а від сонця (Солодк.). 2. Але схуд я (н ...) тільки через тугу по дому. До того ж я постоя (н, нн) про (н ...) (до) їдав. Восени поки дядько Ваня возив на своїй півторці хліб у заготзерно їжу, що стояла (н…)(по)далеко від райцентру, мені посилали досить часто. Але вся біда в тому, що мені її (н ...) вистачало. (Н…) чого там (н…) було окрім хліба і к…ртошки. (Розп.). 3. Ми часто говоримо "часи Чехова" або "часи Толстого". Але повітря цього (н…) давніх часів… його забарвлення його х…рактер сл…гались з (н…)і…числових рис усе це майже потер…(н,нн)про нас. Нове пок…ление вже (н…)може відчути чехівське час як (н…)що досконаліше(н,нн)про конкретне. (Н…) що звичайно (н…) може дати такого точного відчуття минулого як зустріч з живим його св… дітелем яким був Володимир Олексійович Гіляровський людина (н…)укр…тимої енергії та (н…)укр…тимої доброти. Це був веселий і (н…)ут…мимий труді(н,нн)ік. (Н…) мало бути (н…)одного явища яке (н…)здавалося(б) йому смертельно цікавим (Пауст.). 4. Зрештою Машка навіть і (н…) друг йому Васі а просто стара старенька черепаха і йому зовсім (н…) хочеться думати про неї. І все (таки) думаться ... йому (н ...) про те який ось він молодець що зумів роздобути двох веселих малюків з до ... ними так цікаво буде завтра грати а все про ту (ж) (н ...) кудишной Машці. Дума ... тривожно (н ...) добре (Наг.). 5. Годинник пробив (н…)то десять (н…)то один(н,нн)адцать.

Завдання 152.Прочитайте текст. Які образні мовні засобита з якою метою вживає автор? Усно вставте пропущені літери, розкрийте дужки, розставте розділові знаки. Поясніть орфограми та пунктограми. Підготуйтеся писати цей диктант в аудиторії.

Ос…нь цього року 1 в (П,п)одмосковь... пр…шла зовсім (не)жда(н,нн)о. Ще ... в розпал ... були багато п ... ліві роботи як в одну з темних бе ... лу (н, нн)их н ... чий (не)прош ... (н, нн) гостем з'явився вельми міцний мороз ... ц і сніж. .к.

(На)бігу ост…н…вились (не)великі (скля(н,нн)о)прозорі річки...сов...рше(н,нн)о (не)замут-не(н,нн)і ( не) пр…ютними холодними вітрами. (Де) де в молодому...нькому лід...(н,нн)ом дзерк...льц... в уд...вле(н,нн)ом (не)(до)умені... переглядали... ((не )жда(н,нн)о)(не)гада(н,нн)о закр…плє(н,нн)і в лід зелені(н,нн)і листочки.

І пр…рода поч…ла швидко перестра...ват(?)ся підкоряючись (не)жела(н,нн)ой (н…)кем (не)зва(н,нн)ой ра(н,нн)ей ос…ні. Швидко занурювався в зимову сплячку, що стоїть, сад... кваплячись …кинути з себе (свіжо) заморож… (н, нн) листя. На луках де так і залишилася (не)кіш ... (н, нн)ой трава під ногами особі (н, нн) про соч (?) але хрумтіло. (З)під білого сніжного покривала на се ... (н, нн)их полях (де) де виглядали ... зелений ... ва-то) глянц ... виє плями ... (не) давно посі ... ( н, нн)их озимих. (Хож…(н,нн)ые)перехож…(н,нн)ые тр…стусанки, що йдуть (в)даль лісу сховалися зрівнявшись зі (свіжо)скош...(н,нн)ими полями і зникли під сніговим покривом.

Але особлива(н,нн)а принадність для мес(?)них реб...тишок таїлася в (мало)хож...(н,нн)их і майже (не)їждж...(н,нн)их дорогах і доро...ках. Вони за одну ніч покрилися твердим настом по якому ощасливлі(н,нн)і ра(н,нн)ими замороками діти вже мчали під гірку на (не)кова(н,нн)их дерева(н,нн)их санях . Обдаючи один одного ф...нтаном (дрібно)дробле(н,нн)ого льоду сміш...(н,нн)ого з затвердженими грудочками землі вони (с)нов... і (с)нов... зб...ралися на природі(н , нн) льоду (н, нн) гірку. Погано приходилося тим хто вияв...вався выш...бле(н,нн)им з санок замість м'якого пухнастого снігу вони падали на ними(ж) раз(?)езж...(н,нн)ий лома(н,нн)ий лід. Особи багатьох дітей були подряпані (н, нн) але майже (н ...) одне з них (не) було заплака (н, нн) о. Вже дуже заманч...им було (не)очікувало(н,нн)е катання на санках після порівняно (не)давнього купання в (не)великому прудішк... або в міс(?)них річках.

Слова для довідок

Завдання 20

А: анастезія, аналогічний, аудієнція, спеціаліст.

Д: декольте, дует, донна, дієта.

Завдання 30

Комуніке, апеляція, гротеск, бюлетень, колектив, договір, опонування, аплікація, белетристика.

Завдання 54

Бульйон, ательє, ін'єкція, пасьянс, лікарняний, фальш, валеріана.


Тести з орфографії

Варіант №1

Тест з орфографії №1

Завдання №1

Літера А пишеться:

£ пок...нятися вчителям

£ молодий р…сток

£ ср…порахувати рахунок

£ непром...кий плащ

Завдання №2

Ряд, у якому пишеться та сама буква:

£ р...стовщик, пром...кательний папір, р...вісник

Розташування, торкатися, вигріти

£ заск...чити, до...снутися, запропонувати...

£ зібратися, почитати, застелити (ліжко)

£ р...стовщик, виск...чка, пл...вець

£ г...ріти, вик...гати, ур...вніння

Завдання №3

Літера Е пишеться:

£ пріор...тет

£ реп...тиція

£ світогляд

£ п...симіст

£ справж...ний

£ д...скусія

Завдання №4

Ряд, у всіх словах якого представлена ​​орфограма «Невимовна приголосна докорінно слова»:

£ серце, гігантський, вісник

£ симетрія, місцевий, футбол

£ агенція, околиця, пасовища

£ вітати, весілля, упереміж

£ тераса, свиснути, косьба

£ ресора, лютий, виразний

Завдання №5

Подвійна приголосна докорінно не пишеться:

£ нове…а

£ га…єрея

£ сте…аж

Завдання №6

Літера І пишеться:

£ перед…сторія

£ понад ... інтелігентний

£ троянд…гриш

£ без…подібний

Завдання №7

Приставка ПРЕ- пишеться:

£ пр…глушити мотор

£ пр…рвати договір

£ пр… фронтовий рубіж

£ пр…кишити гроші

Завдання №8

Ряд, у всіх словах якого пишеться та сама буква:

£ пр...землений, пр...вищати, пр...

£ і..бігти, про...вести, роз...межування

£ чре...мірний, і...тишком, не...говірливий

£ не...правда, п...становка, під...зір

£ без...подібний, під...грати, по...грати

£ пр...градити, пр...їхати, пр...слідувати

Завдання №9

Літера Е пишеться:

£ парч...воє плаття

£ коротка спідниця...

£ жалюгідна душ...нка

£ перейшов... кордон

Завдання №10

Літера Ы пишеться:

£ ц…кличний ритм

£ ц…ганський барон

£ новий ц…ркуль

£ ц… рокова програма

£ маленький ц…плівок

£ дослівна ц…тата

Завдання №11

Літера Е пишеться:

£ дзвіниця ... до

£ кишеня ... до

£ ножик ... до

£ графінч ... до

Завдання №12

Літера І пишеться:

£ сирен…вий

£ красень…ця

£ друже ...

£ шматочок…до

£ дощ…до

£ листів…цо

Завдання №13

Літера І пишеться:

£ читає…мий

£ вид ... мій

£ захоплення…мий

£ оберега…мий

£ завис…мий

£ зсуву ... мій

Завдання №14

Пишеться Н:

£ соломий ... капелюшок

£ житній хліб

£ розумова праця

£ гарбузове насіння

Завдання №15

Пишеться ПН:

£ виліплений дітьми сніговик

£ в'язана кофта

Кова … скриня

£ названий брат

£ нежданий гість

£ порва…ий рюкзак

Завдання №16

Пишеться ПН:

£ олов'яний солдатик

£ кош...а трава

£ піщаний бархан

£ документи розірва...и

£ пережарене... м'ясо

£ нетоплений будинок

Завдання №17

Пишеться разом:

£ (не) безглуздо виглядати

£ зустрічати (не) доброзичливо, а холодно

£ (не) осяяна сонцем долина

£ зовсім (не)цікава книга

Завдання №18

Пишеться разом:

£ Серед ще (не)одягнених дерев черемха була зелена.

£ Під час перевірки вони (не)доотримали необхідних документів.

£ Завдання далеко (не)просте.

Він йшов дорогою, не дивлячись під ноги.

£ Відповідь була (не)обґрунтованою.

Завдання №19

Літера Е пишеться:

Якщо за день нічого не навчився, даремно прожив день.

£ Люблять того, хто не скривдить нікого.

£ Горобці н...скільки не боялися настання холодів.

£ Чекати на допомогу було н…звідки.

£ Ця річ н ... кому не потрібна.

£ Нічого й казати, як Петя зрадів запрошенню купуватися.

Завдання №20

Пишеться НІ:

£ Мандрівнику для дружнього спілкування з місцевими жителями(Н...) потрібні ніякі особливі премудрості.

£ Не було (н...) найменшої можливості перебратися на той берег.

£ Місто наше зовсім (н...) відрізнялося архітектурними пам'ятками.

£ (Н...) ефектна зовнішність і (н...) поставлений голос робить актора актором.

£ Катя (н...) сумніваючись відповіла на запитання екзаменатора.

£ Світіння моря викликане (н...) містичними, (н...) таємничими, а цілком зрозумілими біологічними причинами.

Завдання №21

Літера Е пишеться:

£ внаслідок… поганої погоди

£ у продовженні… повісті

£ дізнатися згодом…

£ протягом дня

Завдання №22

Ряд, всі слова якого пишуться через дефіс:

£ (ле)еле, (де)де, одягнутися (по)зимовому

£ (за) місцевим часом, (підлога) Москви, (де) як

£ (по)товариську, (синьо)зелені, як(або)

£ (південний) захід, (блідо) рожевий, (як)

£ (давним) давно, (по) потихеньку, (як) чи

£ (міцно) міцно, (далеко) східний, (по) краще

Завдання №23

Літера Ь не пишеться:

£ шість ... сот

£ п'ять...десять

£ дев'ять...сот

£ сім…надцять

Завдання №24

Ряд, у всіх словах якого пишеться Ь:

£ об'єкт, пояснення, без...образливий

£ вісім...десят чоловік, щедрий багатій...

Знайдіть і позначте, знається прапор

£ без...ядерний, під...їзд, контр...аргумент

£, що б'ється, перед... ранковий, невід'ємний

£ син…ор, сем…я, гороб…і

Завдання №25

Літера І пишеться:

£ вчитися в академії.

£ розташовуватися в галереї…

£ написати Наталь…

£ вчитися в особі…

£ по березовій але…

£ при певному зусиллі…

НЕ І НІ В НЕГАТИВНИХ МІСЦЯМЕННЯХ

не- і ні- . Вони висловлюють відсутність чогось: предмета, ознаки, кількості.

префікс не- завжди ударна, приставка ні- ненаголошена.

Негативні займенники змінюються відмінками. Займенники нічого, нічого не мають називного відмінка.

1 . Запишіть на зразок нічий - чий, як утворені дані слова.

Складіть 2-3 речення з будь-якими з цих слів.

Ніхто, ніякий, ніхто, нічого, ніщо, нічий.

2 . Як ви розумієте сенс вірша, який називається «Нічого»? Як вимовляється це слово?

Нічого

- Що купили?
- Нічого!
- Що зварили?
- Нічого!
- Що жуєте?
- Нічого?
- Як живете?
- Нічого!

- Не зрозуміло,
Для чого
Потрібно стільки
Нічого!
- Якщо багато нічого,
То не шкода Нічого!

чого [во]
нічого [во]
нікого [во]
некого [в] про
нічого [в] про

У негативних займенниках приставка ні- ненаголошена. У ній пишеться буква і .

Ніч ого́.

45.

3 . Не абоні ? Спішіть. Позначте умови вибору не і в негативних займенниках (див. зразок у рамці). Вкажіть відмінки негативних займенників.

1. Н..чого тому страши(т, ть)ся, хто н..чого (не)бої(т, ть)ся. 2. Хоч у ш..лк одягни (не)ряху, а все гл..діти нема на що. 3. Якщо за день н..чому (не) навчився, даремно прожив день. 4. За марна працян..хто дякую (не) скаже. 4 5. Н..чиїми похвалами (не)в..зносись.

(Прислів'я.)

Якщо при присудку є часткане , то негативний займенник зні посилює негативний зміст речення.

4 . Вставте негативні займенники посилення заперечення. Наголосіть на додатках. Позначте їх відмінок.

Приклад:

    Валек - - (не) відповів.

    Маруся - - (не)узн..вала.

    Батько - ще (не)знав.

    І ти досі - - ще (не)ра ... балакал, куди ходиш?

(За В. Короленком.)

5 . Поспішайте, позначаючи умови виборуне іні у негативних займенниках.

1. Рядився-рядився, а н.. до чого н.. пр..годився. 2. Друг - це(н, нн)ий скарб, (не)другу (ні)хто (не)рад. 3. Образ..ть-то кожен мож..т, а пож..ть-то н..кому. 4. Люблять того, хто н.. образ..т н..кого.

(Прислів'я.)

Розгляньте приклади. У якому разі у негативних займенниках є роздільні написання?

І.- ніщо
Р.- нічого, ні від чого
Д.- нічому, ні до чого
В.- ніщо, ні на що, ні за що
Т.- нічим, ні з чим, ні перед чим
П.- ні про що, ні на чому

Якщо ні і не відокремлюються від займенника прийменником, то вони в негативних займенниках пишуться окремо.

Ні у до ого. Не с к їм.

46.

6 . Запишіть негативні займенники із прийменниками. Позначте умови вибору злитого та роздільного написанняне і в негативних займенниках (див. зразок у рамці). Складіть із отриманими словами словосполучення чи речення.

Некем (с). Ніщо (во). Нема кого (у). Нічого (для). Нікого (від). Нічим (перед).

7 . Випишіть негативні займенники разом із тими словами, із якими пов'язані, у дві колонки: в першу - злиті написання, до другої - роздільні написання. У виписаних словосполученнях позначте головне слово.

1. (Н..)чому (н..)чого (не)зробила..ш. 2. Хто відірвався від друзів та товаришів, тому (не) (на) кого розраховувати у біді. 3. Дурний 3 зовсім, хто (н..) знається (н..) (с) ким. 4. Нудний 3 день до вечора, коли робити (н..) чого. 5. (Н..) (в)що так вільно (не)проявляється..ться народний характер, як у пісні.. і в танець.. . 6. Рідна мати(н..) ким (не) замін.. ш. 7. (Не) (с) кого питати, коли сам винен.

8 . Складіть із цими дієсловами словосполучення «дієслово + негативний займенник з прийменником». Позначте відмінок займенників. Підберіть однокореневі слова до виділеного слова та запишіть їх за зразком (див. упр. 112).

(Не)разоч..рувався - -. (Не)прик..сался - -. (Не)розб..рається - -. (Не)ра..питає - -. (Не)ра..зчитує - -. (Не) уча(?)є - -. (Не)пр..викне - -.

9 . Спишіть, позначаючи умови злитого та роздільного написанняне та ні.

1. (Ні)кому (не)об..ять (не)об..ятного. 2. Хто пр..вык лає(?)ся, тому н.. з ким н.. ужит(?)ся. 3. Хто поз(?)але прихід..т, той (ні)чого (не)знахід..т.

(Прислів'я.)

10 . Злито чи окремо?Не чи ні? Спишіть, позначаючи орфограму «Злите та роздільне написанняне іні у негативних займенниках».

    (Н..)спіш хапати руками (н..)чого, що лежить у тарілці.

    (Н..) штовхай (н..) когось, хто сидить з тобою поряд, під лікоть.

    (Н..) з ким голосно (н..) розмовляй, (н..) намагайся (н..) когось перекричати.



Останні матеріали розділу:

Про реалізацію національної програми збереження бібліотечних фондів Російської Федерації Превентивна консервація бібліотечних фондів
Про реалізацію національної програми збереження бібліотечних фондів Російської Федерації Превентивна консервація бібліотечних фондів

11 травня 2006 року на базі ФЦКБФ за сприяння фонду SECCO Pontanova (Берлін) та Preservation Academy Leipzig (PAL) відкрито Російський Центр масової...

Закордонні зв'язки Фахівець із консервації бібліотечних фондів
Закордонні зв'язки Фахівець із консервації бібліотечних фондів

Науково-методичний та координаційний центр - федеральний Центр консервації бібліотечних фондів при Російській національній бібліотеці (ФЦКБФ).

Короткий орієнтовний тест (КОТ)
Короткий орієнтовний тест (КОТ)

2.Слово Суворий є протилежним за змістом слову: 1-РІЗКИЙ2-СТРОГИЙ3-М'ЯКИЙ4-ЖОРСТКИЙ5-НЕПОДАТНИЙ 3.Яке з наведених нижче слів відмінно...