Типи пропозицій щодо наявності другорядних. Види пропозицій щодо наявності та відсутності другорядних членів пропозиції (поширені та нерозповсюджені)

Щоб скористатися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

Види пропозицій щодо наявності другорядних членів Урок російської мови у 5 класі за програмою С.І.Львової. Склала Гаврилюк І.В., вчитель російської мови та літератури.

Орфоепічна розминка. Щавель, жалюзі, зателефонуєш, шофери, гарніші, торти, буряк, навмисне, інструмент.

Перевірка домашнього завдання. «Снігова куля» Назвіть головні члени пропозиції? На які питання відповідає те, що підлягає? На які питання відповідає присудок? Чим на листі виразно підлягає? Чим на листі висловлено присудок?

Випишіть основи речень. 1. Між стволів дерев промайнула білка. 2. Навколо стоїть тиша. 3. Павучок вчепився за кришталеву павутинку і летить.

Перевірте: Білка промайнула. Тиша стоїть. Павучок учепився і летить.

Тема: Види пропозицій щодо наявності другорядних членів.

Мета: Вміння розрізняти пропозиції щодо наявності другорядних членів.

Школярі співають. 2. Тиша. 3. Дівчатка та хлопчики танцюють та співають. Школярі співають свої улюблені пісні. 2. Незвичайна тиша. 3. Дівчатка та хлопчики танцюють та співають народні пісні.

Запам'ятайте: Пропозиції, які складаються лише з головних членів, називаються нерозповсюдженими. Пропозиції, що мають, крім головних членів, хоча б другорядний, називаються поширеними.

Поширіть речення. Настав ранок. Зірки гаснуть. Піднімається сонце. 4 . Стелиться туман.

Складіть зі слів речення. Настають дні, Скоро, холодні покидають, птахи, місця, Перельотні, рідні. 3 . перші, заморозки, Почнуться.

Незабаром настануть холодні дні. Перелітні птахизалишають свої рідні місця. Почнуться перші заморозки.

Незабаром настануть холодні дні. Почнуться перші заморозки. Перелітні птахи залишають свої рідні місця.

Спишіть та підкресліть основу пропозицій. Блікнуть трави. Дрімають хати. Гаї спалахнули вд..лі. По незримому канаті пройшли журавлі. Гасне день. Скоро зірки тихим світлом упадуть на дно річки. Я прощ..юсь з теплим літомбез п..чалі та туги.

Блікнуть трави. Дрімають хати. Гаї спалахнули вдалині. По незримому канаті проти я нулися журавлі. Гасне день. Скоро зірки тихим світлом упадуть на дно річки. Я прощаюся з теплим літом без печалі і туги.

Домашнє завдання. Стор. 151 (правило) Вправа 411 чи 410.

Дякую за увагу!


За темою: методичні розробки, презентації та конспекти

Муніципальне бюджетне загальноосвітня установа«Ухманська середня загальноосвітня школа» Канаського району Чуваської Республіки Методична розробкауро...

Технологічна карта уроку з російської мови в 5 «а» класі ФГОС «Види пропозицій щодо наявності та відсутності другорядних членів»

Технологічна карта уроку з російської мови у 5 «а» класі «Види пропозицій щодо наявності та відсутності другорядних членів» ФГОС. ...


Види пропозицій щодо наявності та відсутності другорядних членів пропозиції (поширені та нерозповсюджені).

  1. Актуалізація знань
- Що таке речення?

- Назвіть головних членів пропозиції?(підмет присудок)

- Чим у реченні може бути виражене підлягає?(Іменником, займенником та ін.частинами мови)

- Чим може бути виражене присудок?(дієсловом, ім. іменником та ін. частинами мови)

Які другорядні члени речення ви знаєте.Розкажіть про них.

Запис під диктовку

Вдень і вночі мчать дорогою машини. Поруч із дорогою стоїть школа. Хлопці посадили вздовж дороги тополі. Дерева охороняють школу від шуму та запорошених хмар. Взимку тополі затримують сніг. А спекотного літа дерева рятують від спеки.

- Про що текст?(Про тополь)

- Яку користь приносить це дерево? (Тополь очищає повітря, затримує сніг, рятує від спеки)

- А що ще вам відомо про це дерево?(Одна тополя виділяє кисню стільки, скільки три липи, чотири сосни або сім ялин. Тополі не вибагливі, дуже швидко ростуть. Якщо навесні посадити в землю черешок заввишки 30 см, то вже до осені виросте метрове дерево. Тополиний лист дуже гладкий і з нього легко злітають або змиваються дощем дрібні частинкипилу. Він звисає на довгому живці завдяки цьому листя дуже рухливе і добре вловлює пил. Ось чому в великих містахвисаджують дуже багато тополі.)

- Назвіть головних членів пропозиції. Наголосіть.

- А тепер прочитайте текст, використовуючи лише головні члени

- Чи все зрозуміло?(ні)

- А що допомагає, уточнює прочитане?(Інші слова, члени речення.)

- Ці члени речення називаються другорядними членами речення.

- За допомогою яких членів пропозицій ми дізналися про тополь?

(за допомогою другорядних членів)

-Подумайте як можна назвати пропозиції, що складаються лише з граматичних засад?

(непоширені)

-Подумайте, як можна назвати пропозиції, що складаються з граматичних основ та інших членів?

(поширені)

Зробіть висновок.

Орфоепічна робота. (ЗАПИС НА ДОШЦІ)

/ / / / / / / / /

Кропива, щавель, красивіше, дзвонить, тефтелі, жалюзі, торти, каталог, договір.

Скласти з цими пропозиціями розп. і нерозпов. пропозиції

Робота з підручником

За наявності головних членів найпростіші пропозиції поділяються на двоскладові та односкладові.

Граматична основа двоскладових простих речень складається з двох головних членів - підмета і присудка, наприклад: Біла береза, під моїм вікном накрила снігом точно сріблом(С. Єсенін).

У двоскладових простих реченняхсклад присудка зазвичай знаходиться після складу підлягає: Нескінченна дорогатікає стрічкою вдалину(С. Єсенін).

Примітка. Часто підлягає або слова складу підлягає можуть розташовуватися упереміж зі словами складу присудка: Піною рісзоря туманиться, немовглибина очей наречених(С. Єсенін).

Це слід враховувати при розборі простого двоскладового речення по членам та при називанні словосполучень у такому реченні.

У односкладових простих пропозицій граматична основа складається з одного головного члена - підмета або присудка. Залежно від цього вони бувають називними та дієслівними.

Називні- це такі односкладові пропозиції, які мають головний член- підлягає. У цих пропозиціях повідомляється про якийсь предмет, явища, про які стверджується, що вони є в теперішньому, наприклад: Зима!.. Селянин, тріумфуючи, на дровах оновлює шлях(А. Пушкін).

Називні пропозиціївимовляються з інтонацією повідомлення.

Називні пропозиції найчастіше вживаються в публіцистичному та художній стиль, у розмовній мові.

У дієслівних односкладових простих реченнях головний член - присудок. Дієслівні односкладові речення діляться на види в залежності від форми присудка.

Виразно-особистиминазиваються речення з присудком - дієсловом у формі 1-ї або 2-ї особи: Вітаю тебе, пустельний куточок!(А. Пушкін).

Примітки. 1. У певно-особистих реченнях присудок не може бути виражений дієсловом у формі 3-ї особи одниниі в минулому часі: ця особа не є певною, а минулий час взагалі не вказує на особу.

2. Виразно-особисті пропозиції за змістом синонімічні двоскладовим реченням, тому вони нерідко використовуються для уникнення повторення одного й того ж слова.

У невизначено-особистихреченнях дієслово-присудок виражається формами 3-ї особи множиниу теперішньому та майбутньому часі та у формі множини у минулому часі: За річкою косили. Звідти несло запахом свіжоскошеної трави.

Узагальнено-особистіпропозиції вказують на узагальнену особу. Їм зазвичай є друга особа. Дія в цих реченнях може бути віднесена до будь-якої особи, групи осіб, тому у формі таких пропозицій виступають частіше прислів'я, наприклад: Що посієш те й пожнеш.

Узагальнене значенняможе мати і форма 3-ї особи множини: По одязі простягають ніжки(Прислів'я).

Безособовіречення - це односкладові речення з присудком, при якому немає і не може бути підлягає, наприклад: Тлумачить з ранку. Швидко сутеніє

Висловлюване в безособових реченнях зазвичай виражається безособовими дієсловами, але нерідко в них використовуються особисті дієслова у значенні безособових: Бурею знесло дах.

Як присудка можуть виступати дієслова в невизначеній формі, а також прислівники на -о(-е),наприклад: Не наздогнати тобі шаленої трійки!(Н. Некрасов); Весело жити у такій землі!(М. Лермонтов).

Практична робота №5

Наголосіть на головних членах пропозиції. Вкажіть тип речень.

Приклад: Сильний вітер, (зв.) Лежу собі і думаю, (о/л) Говорилипро музику, (н/л)

Травневий полудень. (..............................) Тупіт і пирхання. (...................)

Ось і дворянські збори та під'їзд зі швейцаром. (...............................................)

Розкажіть мені щось веселеньке. (........................................)

Будь обережний і завжди бійся вогню та води. (..............................................)

Бажаю всього доброго. (.................................)

У газетах сварять його дуже. (......................................)

Задзвонили і в інших церквах. (.......................................)

На це питання не можна відповісти одразу. (..........................................)

Дощу вже не було чути. (......................................)

Йому стало соромно за людство. (.......................................)

Трохи бриніло. (....)
Запахло взимку. (..............................)

Мені вже було нудно сперечатися і хотілося спати. (................................................)

Визначте вид односкладової пропозиції

1) Бачу чудове привілля. (Пісня.) 2) Будемо мир берегти! (Пісня.) 3) Вдихай свіжо та молодо весни тепло та золото. (Пісня.) 4) Привчайте себе до стриманості та терпіння. (І. П.) 5) Навчіться робити чорну роботу у науці. (І. П.) 6) Вивчайте, зіставляйте, накопичуйте факти. (І. П.) 7) Чи не хочете чаю? (М. Р.) 8) Запаліть сірник. (М. Р.) 9. Рідні російські картини засну та бачу вас уві сні (Єс). 10. Його закопали в земну кулю (Орлов). 11. Річка, розливаючись на глинистий берег, линула кудись. 12. Небо над двором! Прекрасне, синє, бездонне! 13.. Світло на вулиці, і видно сад наскрізь. 14. Люблю неосяжне море, сяйво зимових ночей (Бук.).

3. Визначте, які це пропозиції щодо наявності граматичної основи.

1. Чекаючи неприємної розмовия несміливо увійшов до кімнати. 2. На небі починало сіріти. 3. Чисті стіни, оббиті лісом. 4. Вранці принесли газету „АіФ" 5. Отримавши телеграму, вони поїхали на вокзал. 4. Пахло милими конвалії. 5.. Слухатиму тиху музику улюбленого співака. 6. Оголосили посадку на літак Ту-134. дали.Світло місяця на всі кінці (Єс). 8. Легко дихається у лісі сосновому. 9. Не шкодую, не кличу, не плачу (Єс). 10. Як дуже мила як дивно... (А. Кочетков). 11.Осінній день шарудів ламким листям. 12. Запитували у зустрічних дорогу до музею.

ВИДИ ПРОПОЗИЦІЇ ЗА НАЯВНОСТЮ ЧИ ВІДСУТНІСТЬ ДРУГИХ ЧЛЕНІВ

За наявності (або відсутності) другорядних членів пропозиції прості пропозиції - двоскладові та односкладові - поділяються на нерозповсюджені та поширені.

НепоширеніНайпростіші пропозиції у своєму складі мають лише головні члени. Наприклад: Катяться ядра, свищуть кулі...(А. Пушкін); Вечіріє. Ніч.

Поширеніпрості пропозиції у своєму складі мають другорядні члени: Нудна картина!(А. Плещеєв); Весело сяє місяць над селом(І. Нікітін); Розкрилося небо блакитне між хмарами у квітневий день.(І. Бунін).

Примітка. Не є нерозповсюдженими односкладові пропозиції, у яких є другорядні члени.

ДРУГІ ЧЛЕНИ ПРОПОЗИЦІЇ

Члени пропозиції, які пояснюють головні чи інші члени пропозиції, називаються другорядниминаприклад: 1) Біля самої дороги спалахнув стрепет(О. Чехов) – головні члени спалахнув стрепет;другорядні члени, які пояснюють головні члени: спалахнув(Де?) біля самої дороги. 2) Повний місяцьпливла по ясному безхмарному небу(В. Арсеньєв) - другорядні члени речення ясномуі безхмарномупояснюють другорядний член речення небу: (пливла) небом(яким у?) ясному, безхмарному.

за граматичним значеннямдругорядні члени поділяються на наступні види:

Доповнення- це другорядний член пропозиції, що відповідає питанням непрямих відмінків і що означає обличчя, предмет, поняття чи явище.

Способи вираження доповнення

Додаток може також виражатися неподільними словосполученнями, що включають іменники в непрямому відмінку, наприклад: На канікули я поїду до батька з матір'ю.Пароплав веде зНижній з ярмарку в Астрахань чотири баржі (М. Горький).

Доповнення як залежне словоу словосполученні пов'язується з головним за допомогою управління або примикання.

Значення доповнення

Доповненнябувають прямі та непрямі.


Прямі доповнення належать до перехідним дієсловам (тобто дієсловам, що поєднуються з іменником у знахідному відмінку) і позначають предмет, на який спрямована дія, наприклад: Я сьогодні впіймав було(Кого?) рибку(А. Пушкін). Прямі доповнення виражаються знахідним відмінкомбез прийменника або, рідше, родовим відмінком.

Родовий відмінок прямого доповненняВикористовується: 1) якщо треба показати, що дію спрямовано не весь предмет, лише з його часть: Я випив води(Якусь частину води).- Я випив воду(усю воду, що була); 2) у деяких випадках при негативному присудку: Я добре пам'ятаю цей фільм.- Я не пам'ятаю цього фільму; 3) при деяких дієсловах: Боятися темряви.

Решта додатків називаються непрямими.

Практична робота № 6

Види найпростіших пропозицій щодо наявності головних членів.

За наявності головних членів найпростіші пропозиції поділяються на двоскладові та односкладові. Граматична основа двоскладових простих речень складається з двох головних членів – підмета та присудка.

У двоскладовихПрості пропозиції склад присудка зазвичай знаходиться після складу підлягає. У односкладовихпростих речень граматична основа складається з одного головного члена - підмета або присудка. Залежно від цього вони бувають називними та дієслівними. Називні – це такі односкладові пропозиції, які мають головний член – підлягає. У цих пропозиціях повідомляється про якийсь предмет, явища, про які стверджується, що вони є в сьогоденні. Називні пропозиції найчастіше вживаються в публіцистичному і худ.стилях, в разг.речі.

У дієслівних односкладових простих реченнях головний член - присудок. Дієслівні односкладові речення діляться на види в залежності від форми присудка.

Виразно-особистиминазиваються речення з присудком-дієсловом у формі 1-ї або 2-ї особи. У конкретно-особистих реченнях присудок може бути виражено дієсловом у вигляді 3-го особи од.ч. і в прош.вр.: ця особа не є певною, а прош.вр. взагалі не вказує на особу.

У невизначено-особистихреченнях дієслово-присудок виражається формами 3-ї особи мн.ч. у наст. та буд. вр. та у формі мн.ч. у прош.вр.

Узагальнено-особистіпропозиції вказують на узагальнену особу. Їм зазвичай є друга особа. Дія в цих реченнях може бути віднесена до будь-якої особи, групи осіб, тому у формі таких пропозицій виступають частіше прислів'я.

Безособові пропозиції– це односкладові пропозиції з присудками, у яких немає і може бути підлягає. Висловлюване в безособових реченнях зазвичай виражається безособовими дієсловами, але нерідко в них використовуються особисті дієсловау значенні безособових.

Види простих пропозицій щодо наявності або відсутності другорядних членів.

За наявності (або відсутності) другорядних членів пропозиції прості пропозиції – двоскладові та односкладові – поділяються на поширені та нерозповсюджені. НепоширеніНайпростіші пропозиції у своєму складі мають лише головні члени. Поширенінайпростіші пропозиції у своєму складі мають другорядні члени.

Види простих пропозицій щодо наявності чи відсутності необхідних членів пропозиції.

За наявністю чи відсутністю необхідних членів пропозиції прості пропозиції поділяються на повні та неповні.

Повні простіпропозиції – це пропозиції, у яких всі члени пропозиції в наявності.

Неповні простіречення – це такі речення, в яких пропущено якийсь член – головний чи другорядний, але легко відновлюється за змістом.

У наукової мовинайбільш уживані пропозиції оповідальні. Невживані пропозиції з підданим. У науковій промові та частина пропозиції, в якій міститься основне повідомлення, не повинна передувати частині, що містить предмет повідомлення. Узагальнено-абстрактний характер у наук.мови, позачасовий план викладу матеріалу зумовлюють вживання певних типів синтаксичних конструкцій: невизначено-особистих, узагальнено-особистих та безособових пропозицій. Дійова особау них відсутня чи мислиться узагальнено, невизначено, вся увага зосереджена на дії, з його обставин.

Серед простих пропозицій широко поширена конструкція з великою кількістюзалежних, послідовно нанизуваних іменників у формі род.п. така конструкція, що відрізняється компактністю та лог.ясністю, обумовлена ​​номінаційним характером наукового стилю, тобто. висуванням першому плані імені Ілліча та ослабленням семантичної ролі дієслова.

  1. При синонімії двоскладових та односкладових пропозиційдвоскладове вибирається у разі, коли необхідно сконцентрувати увагу підлягає.
  2. Синонімія можлива також між різновидами односкладових пропозицій, зокрема між інфінітивними та узагальнено-особистими.
  3. Іноді можливий вибір більш ніж двох структурних синонімів. Зокрема, деякі двоскладові речення (з перехідним дієсловом-сказаним) можуть бути надані у варіанті дійсного і пасивної заставиі мати варіант у формі односкладової пропозиції.
  4. Синонімія можлива між оповідальними та деякими видами простих запитань.

Тема уроку: види пропозицій щодо наявності другорядних членів (поширені та нерозповсюджені).5 клас

Цілі уроку:

діяльні: створення умови для засвоєння теми, розвиток готовності мислення до засвоєння нових способів діяльності, розвиток розумових операційшколярів, розвиток навичок адекватної самооцінкита оцінки роботи однокласників;

ХІД УРОКУ.

I. Оргмомент. (Включення учнів до діяльності).

- Здрастуйте, хлопці! Ми розпочинаємо з вами урок.

Друзі мої, я дуже рада увійти в привітний ваш клас. І для мене вже нагорода – Увага розумних ваших очей! Мій настрій + тепло ваших рук = сонце! Головне не лінуватися, а творити та працювати так само, як сонце.

II. Перевірка домашнього завдання. (Активізація отриманих знань).

- А починаємо ми свою роботу із перевірки домашнього завдання.

Упр. 277, с.126.

Яку ж цікаву роботувиконували вдома? Який розділовий знак допомагав вам при цьому? Що ж у вас вийшло? Які почуття вам ближчі? (страх чи захоплення)

(перевіряємо вибірково).

- Молодці! Мені було цікаво слухати вас.

- Навіщо ж ми в мові вживаємо окликувальні пропозиції?

(Щоб виразити людські почуття, емоції: захоплення, гнів, подив, радість)

III. Вивчення нового матеріалу. (Створюємо проблемну ситуацію).

Хлопці, ви вже знаєте види простих речень за метою висловлювання, емоційного забарвлення, а на сьогоднішньому уроці ми познайомимося з ще одним видом найпростіших пропозицій. Чи цікаво дізнатися з яким? Це поки що секрет. Я думаю, що ви допоможете мені розкрити його.

Увага!

– Перед вами картина. Яка пора року на ній зображена? (Зима). А як ви впізнали? Опишіть, що ви бачите.

- А ось як описують картину ваші ровесники. Читаємо.

Тихо падає сніг. Який вартий чудовий зимовий день! Усі дерева вбралися в зимові шубки.

Падає сніг. Коштує день. Дерева вбралися.

Чий опис вам сподобався? З яких пропозицій щодо мети висловлювання воно складається? Чи є в тексті оклику речення?

Отже, перший текст цікавіший, емоційніший. Чому? Що є в реченнях 1-го тексту крім граматичної основи? Види пропозицій щодо наявності другорядних членів є тема нашого уроку.

(Поширені та нерозповсюджені пропозиції).

– Спробуйте самі здогадатися, які пропозиції з тексту можна назвати нерозповсюдженими?

Які – поширеними? Чи вірні ваші висновки та спостереження. Ми маємо можливість це перевірити. Відкриваємо с. 1 51. Читаємо про себе. Чи є у підручнику відомості, якими можна доповнити наші отримані знання про поширені та нерозповсюджених пропозиціях. (Звертаємо увагу на графічне оформленняцих пропозицій, тобто схеми). Відновити їх на дошці.

IV. Фізкультхвилинка.

- Хлопці, ми серйозно попрацювали над новою темою. Мабуть, втомилися.

Попрацювали – відпочинемо. Встанемо, глибоко зітхнемо. Руки в сторони вперед. Ліворуч, праворуч поворот. Три нахилу, прямо встати. Руки вниз і вгору підняти. Руки плавно опустили. Усім усмішки подарували.

V. Первинне закріплення.

Гукає грім. – Вдалині гуркотить грім.

Замовкли птахи. – Перед грозою замовкли птахи.

Блискнула блискавка. - Вогненним спалахом блиснула блискавка.

Про яку пору року змусили нас згадати ці пропозиції? Чим пари пропозицій відрізняються одна від одної? Які другорядні члени розповсюджують пропозиції?

VI. Робота із підручником.

Ось ми згадали взимку про літо! А тепер ми на стор. 281-го прочитаємо 2-і чотиривірші виразно. Вийшло? З яким ще часом року познайомило нас це чотиривірш? (восени)

А тепер ми його запишемо. Тільки пригадаємо, на які питання відповідають те, що підлягає? Сказане? Навіщо ми це маємо згадувати? Звернемося до завдання цієї вправи.

(1 - біля дошки, інші – у зошити). Перевірити орфограми та пояснити! Хто припустився помилки? Який? (Самопровірка, виставлення оцінок).

Молодці!

VII. Робота у парах.

- А зараз попрацюємо творчо із вправою 283-го (411). Завдання №1.

(Вибірково перевіряю весь текст. Учні читають його вголос).

VIII. Усна колективна робота на повторення.

- А тепер у усній форміми перевіримо свої знання з пройденого раніше та по сьогоднішньому матеріалу.

Завдання: оберіть, яка характеристика пропозиції є правильною?

Не шуми листям!

    спонукальний, оклику, з двома головними членами, поширене.

    Оповідальне, оклику, з одним головним членом, поширене.

    Мотивальне, оклику, з одним головним членом, поширене.

Про що співає у листі соловушка?

    Запитання, неокликувальне, з двома головними членами, поширене.

    Запитання, оклику, з двома головними членами, нерозповсюджене.

На лісовому озері розцвіли латаття.

    Оповідальне, неокликувальне, з двома головними членами, поширене.

    Оповідальна, неокликова, з двома головними членами, нерозповсюджена.

    Мотивальне, оклику, з двома головними членами, поширене.

- Приємно згадувати взимку про літо!

IX. Підсумок уроку.

- Отже, підіб'ємо підсумки.

    Що нового про пропозицію ми дізналися сьогодні? (бувають групи пропозицій щодо наявності другорядних членів).

    Які бувають пропозиції щодо наявності та відсутності другорядних членів? (поширені та нерозповсюджені).

    Які пропозиції називаються поширеними, а які нерозповсюдженими?

- А тепер запишемо завдання додому.

Домашнє завдання: правило на с.127 (151),

Вправа 282 (410).

- У домашній вправі виконати таке ж завдання, як робили в класі за упр.283-го.

Оцінки за урок отримали:

– Я задоволена вашою роботою.

- Я вам дякую, я вам благо дарую. Ви чуєте, яке слово!

До слів звикаєш з кожним днем, А вони первородного сенсу повні ... І коли я чую: - Вибач мене! - Це означає: - Виключи мене з провини! Слово має колір свого вогню. Свій простір. Свої межі. І коли я чую: - Бережи мене! Це означає: -Берег мене оточи! Слово має коріння. І є рідня. Воно не підкидь під сирим кущем. І коли я чую: -Захист мене! - Це означає: - Сховай мене під своїм щитом! Вслухайся. Вникни. Не забудь. У слова свій характер. Своє нутро. І якщо ти в цю проникнеш суть - Слово тобі створить добро.



Останні матеріали розділу:

Прародина слов'ян Праслов'яни (предки слов'ян) жили в пору відокремлення від інших індоєвропейців на берегах верхів'я річок Одри
Прародина слов'ян Праслов'яни (предки слов'ян) жили в пору відокремлення від інших індоєвропейців на берегах верхів'я річок Одри

Попередній перегляд:Щоб користуватися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього:...

Презентація збо загартовування організму
Презентація збо загартовування організму

Слайд 1 Слайд 2 Слайд 3 Слайд 4 Слайд 5 Слайд 6 Слайд 7 Слайд 8 Слайд 9 Слайд 10 Слайд 11 Слайд 12 Слайд 13 Презентацію на тему "Гартування...

Позакласний захід для початкової школи
Позакласний захід для початкової школи

Час має свою пам'ять – історію. Час має свою пам'ять – історію. 2 лютого ми згадуємо одну з найбільших сторінок Великої...