Презентація на тему природного відбору дарвина. Презентація з біології "Вчення Ч

Щоб скористатися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

Вчення Ч.Дарвіна про природному відборі. Урок №7 Уч. Покровський Б.М,

Перевірна робота №4 Варіант 1 2 3 4 Спадкова мінливість + + Мутація + + Штучний добір

ДЯКУЮ!!!

Д/з §5 Дайте визначення поняттям: Індивідуальна мінливість Боротьба за існування (приклади) Міжвидова боротьба (приклади) Внутрішньовидова боротьба (приклади) Природні відбір (приклади)

Праця позбавляє людини від трьох головних лих: нудьги, пороку та потреби. Вольтер

Вчення Ч.Дарвіна про природний добір.

УМОВИ Процес ДЖЕРЕЛО ЗАСІБ РЕЗУЛЬТАТ

Джерело природного відбору Індивідуальна мінливість – поява у нащадків у результаті мутації нових успадкованих ознак, які у батьківських особин.

Умова Надмірна чисельність потомства: Севрюга 400 тис. ікринок Судак 300-900 тис. ікринок Жаба 10 тис. ікринок Тріска 10 млн. ікринок Пастуша сумка 73 тис. насіння Белена 450 тис. насіння Всі організми залишають надмірну кількість потомства. Більша частинанащадків – гине.

Наприклад: Якби виживали всі миші, що народжуються, то потомство однієї пари зайняло б ВРЮ сушу протягом 7 років. внаслідок мутації.

Боротьба за існування - різноманіття взаємовідносин організму з навколишнім середовищем. Природний відбір - вибіркове виживання та розмноження найбільш пристосованих організмів

Внутрішньовидова боротьба – конкурентні стосунки між організмами одного виду.

Міжвидова боротьба – конкурентні взаємини між організмами різних видів.

Боротьба з несприятливими умовами


За темою: методичні розробки, презентації та конспекти

Урок "Вчення Чарльза Дарвіна про природний відбір" розроблено на основі базового підручника Мамонтов С.Г. Біологія Загальні закономірності. 9 кл.: Навч. Для загальноосвітніх закладів/С.Г. Мамонтів, ...

Вчення Ч.Дарвіна про природний відбір

Даний урок сприяє розвитку структурно-логічного мислення, розвитку вміння вирішувати пролеми, порівнювати та робити висновки.

Вчитель біології МБОУ Ліцей «техніко – економічний» м. Новоросійськ Вдовіченко О.М. Вчення Ч.Дарвіна про природний добір. 9 клас Урок – презентація. Мета: показати учням логіку побудови еволюційної теорії Ч.Дарвіна. Завдання: розкрити механізми еволюції та їх роль у розвитку органічного світу; сформувати в учнів вміння порівнювати різні формиприродного відбору. Розвивати деякі особистісні якостішколярів (уміння аргументовано висловлювати свою думку, чути та слухати інших, працювати в колективі та ін.) Тип уроку: комбінований Зміст: 1.Перевірка якості знань учнів. Перевірочні завдання(2 варіанти). 2.Вивчення нового матеріалу. Логіка теорії Ч. Дарвіна. Типи боротьби за існування. Форми природного відбору. 3. Закріплення вивченого матеріалу. Порівняльна таблиця. 4. Домашнє завдання. Перевірочні завдання. Спадковість. 1 варіант Вставте у текст пропущені слова із запропонованого переліку. Спадковість – властивість організмів передавати при розмноженні ознаки потомству з покоління до покоління. Елементарна одиницяспадкового матеріалу - … Його основою є молекула …. Сукупність всього спадкового матеріалу організму - …, а сукупність зовнішніх і внутрішніх ознак утворюють його… . 2 варіант Знайдіть у тексті пропозиції, у яких є біологічні помилки. 1.Передача спадкових ознакорганізму відбувається тільки при статевому розмноженні. спадкової інформаціїзазвичай служать молекули ДНК, зосереджені в хромосомах. Логіка теорії Ч. Дарвіна. Спостерігаються природні чинники. Висновок Механізми еволюції Всі організми прагнуть розмножуватися в геометричній прогресії, але у природі існує відносне сталість особин одного виду.(ін.) Отже, організмам щось заважає вижити. Це – обмеженість життєвих ресурсів та нерівномірність їх розподілу. Боротьба існування. У природі не зустрічаються дві однакові особини одного виду.(Пр.) Отже організми мають здатність набувати нових ознак. Мінливість Особи перебувають у постійній боротьбі за існування та виживають найбільш пристосовані. Отже, у природі відбувається відбір. Природний відбір. Типи боротьби за існування Внутрішньовидова міжвидова З несприятливими умовами Природний відбір Основний рушійний фактореволюції, що є результатом боротьби за існування. Виживають і залишають потомство найбільш пристосовані особини кожного виду організмів. Рухаючий (спрямований) природний відбір. Відбувається на тлі зміни умов довкілля, і виникає спрямований відбір у бік фактора, що змінюється (температура повітря, води, вологість і т.д.). Стабілізуючий природний відбір. Відбувається тривалий часу практично не мінливих умовах життя. У популяціях зберігаються види організмів із достатнім набором певних ознак, притаманних конкретної середовища. Форми природного відбору Можуть проявляється у роздільностатевих тварин, ґрунтуючись на суперництві між особинами однієї статі за спарювання, І приводити до статевого диморфізму (характерні зовнішні ознакизчеплені зі статтю тварини). Дизруптивний природний відбір Сприяє двом чи кільком напрямам мінливості, тобто. переважно одержують крайні варіанти пристроїв. Висновок. Результатом природного відбору є: пристосованість організмів, утворення підвидів та видів, відбувається послідовна зміна організмів у ході прогресивної еволюції, вимирають менш пристосовані. Порівняльна характеристика природного та штучного відборів. Характеристики для порівняння Природний відбір Ким проводиться відбір? Що є матеріалом для відбору? За скільки ознак відбувається? Як довго триває? Чому? Кому приносить користь? Що є результатом відбору? Домашнє завдання.

«Розвиток теорії Дарвіна» - Складіть синквейн про К. Ліннеї, Ж.Б. Ламарке Ч. Дарвін. 12 лютого 1809 1831-1839 кругосвітня подорож. Наукові та соціально-економічніПричини виникнення теорії Ч.Дарвіна. Виберіть правильну відповідь: варіант 1 – Ж.Б. Ламарк варіант 2 - К. Лінней. Основні етапи розвитку поглядів вчених питанням Еволюції.

«Теорія Дарвіна» - Характеристика штучного та природного відбору. Форми мінливості (по Дарвіну). Результати еволюції Причини еволюції: боротьба за існування та природний відбір. Певна, групова, неспадкова (сучасна - модифікаційна). Викликається впливом зовнішнього середовища. Для еволюції має значення лише спадкова(Невизначена) мінливість.

«Основне становище теорії Дарвіна» - Тема уроку: «Основні положення теорії Чарльза Дарвіна про еволюцію органічного світу». Мета уроку: Розглянути теорію еволюції Чарльза Дарвіна як цілісне вчення; сформувати уявлення про основні положення еволюційного вченняЧарльза Дарвіна.

"Чарльз Дарвін" - Капітан Роберт Фіцрой. Повернення. Единбурзькі студентські квитки Ч. Дарвіна. Останніми рокамистраждав психічним захворюванням. малюнок Дарвіна геологічної структури Анд. Запис про зарахування Чарльза Дарвіна до Кембриджського університету. Будинок Дарвінів у Шрусбері. 18 грудня острів вогняна Земляз'явився на горизонті.

"Біологія Дарвін" - Будинок д-ра Роберта Дарвіна, де народився Ч. Дарвін. Рукописний щоденник Дарвіна. На стіні невеликий барельєфіз зображенням Дарвіна та напис: Презентацію підготувала: Данильченко О.В., вчитель біології вищої кваліфікаційної категоріїДонецької ЗОШ №97. Кембриджський період життя 1828-1831. Етапи життя.

«Життя Чарльза Дарвіна» - Подорож тривала майже п'ять років. Церемонія одруження була проведена у традиціях Англіканської церквита відповідно до унітаріанських традицій. Мати Ч. Дарвіна Сусанна Дарвін. Чарльз Дарвін (1809–1882). КОЛИ І ДЕ НАРОДЖИВСЯ Чарльз дарвін? Кембрідж. Багато дітей і онуків самі досягли значних успіхів.

Всього у темі 13 презентацій

Поурочний план Дата Клас ____ 11 «А»

Уроки 16-17біології

Вчитель

Тема уроку: Вчення Ч.Дарвіна про природний відбір(Фліпчарт, сторінка 1 чи слайд 1).

Вигляд урокустандартний

Ціль:поглибити знання учнів про природний відбір як найважливіший чинник еволюції, розкрити роль Ч. Дарвіна у становленні еволюційної теорії.

Завдання:

Освітні: розглянути теорію еволюції Ч. Дарвіна як цілісне вчення; сформувати уявлення про основні положення еволюційного вчення

Ч. Дарвіна;

Розвиваючі: продовжити розвиток комунікативних уміньпри роботі у групах, сприяти розвитку логічного мисленнячерез формування вмінь порівнювати, узагальнювати, робити висновки;

Виховні: продовжити формувати науковий світогляд,розуміння ролі особистості Ч. Дарвіна у становленні еволюційної теорії.

Устаткування : фліпчарт, презентація, слайд - шоу «Боротьба за існування», «Природний відбір».

Хід уроку

«Чим більше ми пізнаємо незмінні закони

для нас дива»

Етап уроку

ФОПД

Підготовка до ВОУД, ЕНТ

Завдання на розвиток функціональної грамотності

Індивідуально-корекційна робота

I . Орг. момент

Організаційно-психологічний настрій.

- Доброго дня! Сідайте!

II .

Мотивація

Свою роботу на уроці ви оцінюватимете згідно з критеріями (фліпчарт, сторінка 2 чи слайд 2).

Оцінка «2»

"Сьогодні просто не мій день".

Оцінка «3»

Оцінка «4»

«Я багато зробив для нашого гурту, але міг би більше»

Оцінка 5"

«Все, що міг, я зробив для нашої групи».

III . Перевірка д/з:

а). Усно(Фліпчарт, сторінка 3 чи слайд 3).

5. Які результати штучного відбору? Покажіть на прикладі шкідливого впливу штучного відбору на організм.

б). Звіти груп з творчого завдання(фліпчарт, сторінка 4 чи слайд 4).

Ви голубівник.

(Зразкова відповідь:

І з зграї вибираю кілька особин з найбільш вираженою ознакою - чорного забарвлення в оперення.

Допускаю їх до розмноження і серед нащадків знову проводжу відбір за бажаною ознакою.

З року в рік чорне забарвлення накопичується, що призводить до утворення голубів з чорним пір'ям)

У). Робота в групах за завданнями(фліпчарт, сторінка 5 чи слайд 5).

1 група:

«…Я можу тут повідомити, що звернувши увагу на собак всього земної куліі ретельно зіставивши все про них відоме, я дійшов висновку, що було приручено кілька видів з роду Canis … . Я розводив майже всі англійські курячі породи, виробляв між ними схрещування та досліджував їх скелети» (Ч, Дарвін «Походження видів»).

2 група (фліпчарт, сторінка 6 або слайд 6):

3 група (фліпчарт, сторінка 7 або слайд 7):

Про яку форму відбору йдеться в даному прикладі?

Робота у групах

Робота у групах

IV .

Введення у тему:

(Фліпчарт, сторінка 8 чи слайд 8).

«…Особи, що володіють хоча б найменш важливою перевагою перед іншими,

матимуть більше шансів на збереження та розмноження свого роду. З іншого боку, ми можемо бути впевнені, що будь-яка зміна, скільки-небудь шкідлива, буде неухильно зазнавати винищення. Збереження корисних індивідуальних відмінностейабо змін та знищення шкідливих я назвав природним відбором чи переживання найбільш пристосованих»

Ч.Дарвін.

1.В чому полягає, на думку Дарвіна, сутність природного добору?

2. Що причиною природного добору?

3. Чим визначається «доля» особи (виживання чи загибель) у природі?

У ході вивчення нової теми, ми з вами повинні відповісти на ці проблемні питання.

Відкрийте зошити та запишіть число та тему уроку: «Вчення Ч. Дарвіна про природний відбір» (фліпчарт, сторінка 9 чи слайд 9).

V. Вивчення н/м:

а). Робота з поняттями(фліпчарт, сторінка 10 або слайд 10):

Спадкова мінливість

ознак у потомства.

Боротьба за існування

Природний відбір

б). Які спостереження Чарльза Дарвіна призвели до сумніву його віру в незмінність видів?(Фліпчарт, сторінка 11 чи слайд 11).

(Знаходження у геологічних відкладах Південної Америкискелетів вимерлих гігантських ссавців схожих на сучасних броненосців та лінивців, вивчення видового складув'юрків на галапагоських островах. Чарльз Дарвін виявив близькі види в'юрків, що різняться між собою характером харчування та формою дзьоба. Особливості розвитку гризуна (туко-туко).

У). А чи був Дарвін першим та єдиним? (Фліпчарт, сторінка 12 чи слайд 12).

Ідеї ​​змінності природи в середині XIXстоліття міцно вкоренилися в науковій свідомості та оформилися до ряду наукових теорій. Ч.Дарвіну належить заслуга у поясненні механізмів еволюції взагалі та видоутворення зокрема з матеріалістичної точки зору.

Сутність дарвінівської концепції еволюції зводиться до ряду логічних, що перевіряються в експерименті та підтверджуються величезною кількістю фактичних положень. У 1858 році молодий англійський вчений Альфред Уоллес надіслав Дарвіну рукопис своєї статті "Про тенденцію різновидів до необмеженого відхилення від первісного типу". Ця стаття містила виклад ідеї походження видів шляхом природного відбору.

1858 - лист Альфреда Уоллеса

1859р - перше видання книги "Походження видів шляхом природного відбору".

г). Основні положення

Ч.Дарвін у своєму науковій праці"Походження видів шляхом природного відбору" зазначив, що головною рушійною силою еволюціїє природний відбір, оснований на спадкову мінливість.

Ч.Дарвін вперше ввів у науку термін « природний відбір".

Штучний відбір , тобто. збереження особин з корисними для розмноження ознаками та усунення всіх інших, проводить людина, яка ставить перед собою певні завдання. Ознаки, які накопичуються при штучному відборі, корисні для людини, але необов'язково вигідні для тварин.

Дарвінвисловив припущення, що в природі подібним шляхом накопичуються ознаки, корисні лише для організмів та виду в цілому, внаслідок чого утворюються види та різновиди.В цьому випадку потрібно встановити наявність невизначеної індивідуальної мінливості у диких тварин і рослин. Крім того, необхідно було довести існування в природі якогось напрямного фактора, що діє аналогічно до волі людини в процесі штучного відбору.

(Фліпчарт, сторінки 13-14 або слайди 13-14).

    Кожен вид організму здатний до необмеженого розмноження.

Дарвін показав, що представники диких видів тварин і рослин індивідуальна мінливість представлена ​​дуже широко. Індивідуальні відхилення можуть бути корисними, нейтральними чи шкідливими для організму.

    Чи всі особини залишають потомство?

    Якщо ні, то, які фактори зберігають особин з корисними ознакамиі усувають решту?

Дарвін звернув увагу на те, що всі живі організми відрізняються здатністю до розмноження та плодючістю.

Живі організми залишають значне, іноді дуже численне потомство.

Наприклад:

    аскарида продукує за добу до 200 тис. яєць;

    одна особина оселедця викидає в середньому близько 40 тис. ікринок, осетр - 2 млн, жаби - до 10 тис. ікринок;

    одна пара мишей може виробляти по 10 – 12 мишенят до 3-4 разів на літо;

    однією рослині маку щорічно дозріває до 30-40 тис. насіння;

    самки слонів приносять дитинчат віком між 30 і 90 роками. За 60 років вони народжують у середньому 6 слонят, то через 750 років потомство однієї пари слонів склало б 19 млн. особин.

Дарвін приходить до висновку про те, що в природі будь-який вид тварин та рослин прагне розмноження в геометричній прогресії. У той самий час число дорослих особин кожного виду залишається відносно незмінним.

(Спадковість).

(спадкова мінливість).

боротьбі за існування.

Кожна пара організмів дає набагато більше нащадків, ніж може дожити до дорослого стану. Більшість організмів, що з'явилися на світ, отже, гине, не досягнувши статевої зрілості. Причини загибелі різноманітні: нестача корму через конкуренцію з представниками свого ж виду, напад ворогів, дія несприятливих фізичних факторівсередовища - посухи, сильних морозів, високої температурита ін.

У природі відбувається безперервна боротьба існування.

Таким чином, боротьба за існування - це сукупність різноманітних та складних взаємовідносин, що існують між організмами та умовами середовища.

Головна причинаборотьби за існування (по Дарвіну) - невідповідність між здатністю організмів до необмеженого розмноження та обмеженістю життєвих ресурсів.

Форми боротьби за існування та природний відбір(Фліпчарт, сторінки 15 – 17 або слайди 15 – 17).

Дарвін виділив три основні форми боротьби за існування: міжвидову, внутрішньовидову та боротьбу з несприятливими умовами середовища

Використовуючи матеріал параграфа 16 на сторінках 68-69 підручника за редакцією Р.Сатимбекова, додаток № 1 та сторінки 15-17 фліпчарта або слайди 15-17 презентації, дайте характеристику формам боротьби за існування.

1 група:

Внутрішньовидова боротьба (між особинами одного виду) фліпчарт, сторінка 15 чи слайд 15).

2 група:

Міжвидова боротьба (між особинами одного виду ( фліпчарт, сторінка 16 чи слайд 16).

3 група:

Боротьба з несприятливими умовами довкілля ( фліпчарт, сторінка 17 чи слайд 17).

Проблемні питання :

    Як, на вашу думку, яку форму боротьби за існування Ч.Дарвін вважав найгострішою та чому?

    Внаслідок цього відбору виживають і залишають потомство найбільш пристосовані. Який це вибір? (фліпчарт, сторінка 18 чи слайд 18).

4. У боротьбі існування виживають найбільш пристосовані до цих умов особини (природний відбір ). (фліпчарт, сторінка 19 або слайд 19):

Природний відбір -

Наслідком боротьби за існування є природний відбір – виживання найпристосованіших особин. Природний відбір зберігає особин з корисними за умов середовища спадковими змінамита усуває особин, які не мають цих змін. В результаті особини, які мають корисні спадкові зміни, залишають потомство та їх чисельність зростає.

Хто ж виживає в цій боротьбі, що постійно відбувається, за існування? Спостереження показують, що для рослинних та тваринних організмів характерна загальна мінливістьознак, властивостей та нескінченна різноманітність їх комбінацій. Навіть у нащадках однієї пари батьків немає абсолютно однакових особин (за винятком монозиготних близнюків). У боротьбі існування виживають і залишають потомство індивідууми, які мають таким комплексом ознак і властивостей, що дозволяє найбільш успішно конкурувати коїться з іншими особами.

Таким чином, у природі відбуваються процеси виборчого знищення одних особин та переважного розмноження інших – явище, назване Дарвіном природним відборомабо виживанням найбільш пристосованих. При зміні умов довкілля корисними виживання можуть виявитися якісь інші, ніж раніше, ознаки. В результаті змінюється напрям тиску відбору, перебудовується генетична структуравиду, завдяки розмноженню широко поширюються нові ознаки - з'являється новий вид .

Отже, види змінюються у процесі пристосування до умов зовнішнього середовища. Рухаючою силоюзміни видів, тобто еволюції, єприродний відбір. Матеріалом для відбору є спадкова (невизначена, індивідуальна, мутаційна) мінливість. Мінливість, обумовлена ​​прямим впливом довкілля на організми (групова, модифікаційна), немає значення для еволюції, оскільки у спадок не передається.

Д). Механізм еволюції (відповідно до теорії Ч.Дарвіна) (фліпчарт, сторінка 20 чи слайд 20).

Е). Значення вчення Ч.Дарвіна(фліпчарт, сторінка 21 чи слайд 21).

Робота в парах

Робота у групах

Робота в парах

VI . Закріплення

а).Виправте помилки та поясніть їх(фліпчарт, сторінка 22 чи слайд 22).

    Види, за Дарвіном, внаслідок вправи адаптуються до умов середовища, і всі

набуті ознаки успадковуються.

(фліпчарт, сторінка 23 чи слайд 23).

У). Робота у групах?(фліпчарт, сторінка 24 чи слайд 24).

г). За допомогою ручки перетягні малюнкидо відповідного виду боротьби за існування?(фліпчарт, сторінка 25 чи слайд 25).

НП
АЛЕ
ПП

Робота в парах

Робота у групах

VII .

Підведення підсумків

Висновки уроку(фліпчарт, сторінка 26 або слайд 26).

Основні положення теорії Ч. Дарвіна про природний відбірбудь-який вид рослин і тварин у природі прагне розмноження в геометричній прогресії;

    у боротьбі існування виживають і залишають потомство особини, які мають таким комплексом ознак і властивостей, що дозволяє найбільш успішно конкурувати коїться з іншими;

    види змінюються у процесі пристосування до умов довкілля;

Оцінювання роботи кожного учня у групах за критеріями.

VIII.

(Фліпчарт, сторінка 27 чи слайд 27).

Напишіть есе на тему:

IX . Рефлексія

(Фліпчарт, сторінка 28 чи слайд 28).

Виявляється …..

Мене здивувало те, що…

Мені сподобалося те, що…

Я замислився над тим….

Література та Інтернет – ресурси:

    Р.Сатімбеков. Біологія Підручник для 11 класу ЄМН. Амати, Мектеп, 2015.

    Т.Л.Богданова. Біологія Довідник для старшокласників та вступників до вузів. Москва, 2014 року.

    Ю.І.Полянський. Загальна біологія. Москва, 1977.

    А.В.Піменєв. Уроки біології в 10-11 класах.IIчастина. Ярославль, 2006.

    А.О.Рувінський. Загальна біологія. Підручник для 10-11 класів з поглибленим вивченнямбіології. Москва, 1993.

    Г.М.Муртазін. Завдання та вправи з загальної біології. Москва, 1072.

    infourok.ruПрезентація

    videouroki .net Лазебник Н.К., ГУ Середня школа№1 міста Актобе Республіка Казахстан

    nashol .com ›Розробка уроку›Page -14.html

    docme.ru›doc…uchenie…darvina…estestvennom-otbore…

    tvorilife.com›darvinizm.html

    uchportal .ru › Методичні розробки› Презентація Соколова Є.М., учитель біології МОУ «Осинська гімназія»

    myshared .ru ›Дарвін та походження видів

    yandex.kz/images› малюнкипо темі

Додаток №1:

Міжвидова боротьба (слайд №5).

Внутрішньовидова боротьба (Слайд №6).

У наведених прикладах міжвидових взаємин напруженість боротьби між видами послаблюється тим, що зазвичай організми мають не один, а кілька джерел харчування. Наприклад, лисиця харчується не лише зайцями, а й мишами та птахами. У особин одного виду потреби в їжі, території та інших умовах існування однакові. Тому конкуренція між ними найгостріша. Дарвін вважав внутрішньовидову боротьбу найнапруженішою. Наприклад, птахи одного виду конкурують через місця гніздування. Самці багатьох видів ссавців і птахів у період розмноження вступають один з одним у боротьбу за право мати сім'ю (статевий відбір).

Боротьба з несприятливими умовами довкілля (Слайд №7).

Чинники неживої природимають величезний вплив на виживання організмів. Багато рослин гине під час холодних малосніжних зим. У сильні морози смертність збільшується і серед тварин, що мешкають у ґрунті (кроти, дощові хробаки). Взимку при нестачі розчиненого у воді кисню гине риба. Насіння рослин нерідко заноситься вітром у несприятливі місцеперебування і не проростає.

Усі форми боротьби за існування супроводжуються винищенням величезної кількостіорганізмів або призводять до того, що частина їх не залишає потомства.

Перегляд вмісту презентації
«Вчення Ч.Дарвіна про природний добір. 11 клас."

Вчення Ч.Дарвіна

про природний відбір

« Чим більше ми пізнаємо незмінні закони

природи, тим більше неймовірними стають

для нас дива»


Оціни свою роботу на уроці за такими критеріями

Оцінка « » - Я не брав участі у роботі групи, ідеї не висував, був пасивний.

"Сьогодні просто не мій день".

Оцінка « » - Я відповів на 1 - 2 питання або брав участь в обговоренні нової теми, але не в повну силучи запитував від групи.

«Я хотів зробити щось для моєї групи, але в мене поки що не все виходить».

Оцінка « » - Я відповідав на більшість питань і брав участь у груповий роботіпрактично на всіх етапах роботи.

«Я багато зробив для нашого гурту, але міг би більше».

Оцінка « » - Я відповідав на всі питання, виступав у групі, пропонував ідеї, ставив питання, я брав участь у всіх видах роботи, запропонованих нашій групі.

«Все, що міг, я зробив для нашої групи»


Фронтальне опитування

1. Як ви вважаєте, які досягнення сільського господарстваАнглії 19 століття, чи послужили Дарвіну як модель процесів, що відбуваються в природі?

2. Як ви розумієте поняття штучного відбору, і які його види ви знаєте?

3. Порівняйте свідомий та несвідомий відбір. У чому їх схожості та відмінності? Відповідь доповніть прикладами.

4. Як змінюється будова та поведінка тварин у процесі одомашнення? Наведіть приклади.

5. Які результати штучного відбору? Покажіть на прикладі шкідливий впливштучного відбору організм.

6. Що лежить в основі роботи з виведення нових сортів чи порід?


Звіти груп з творчого завдання

Ви голубівник.

У вашому розпорядженні лише одна форма голубів – дикі сизі. Вам необхідно вивести від них нову породу із чорним пір'ям. Як ви вирішите цю проблему, керуючись вченням Дарвіна?

  • З зграї вибираємо кілька особин з найбільш вираженим

ознакою - чорного забарвлення в оперення;

  • допускаємо їх до розмноження і серед нащадків знову проводжу

відбір за бажаною ознакою;

  • рік у рік чорне забарвлення накопичується, що призводить до

освіту голубів із чорним оперенням.


1 група:

«…Я можу тут повідомити, що звернувши увагу на собак усієї земної кулі і ретельно зіставивши все про них відоме, я дійшов висновку, що приручено було кілька видів із роду Canis… . Я розводив майже всі англійські курячі породи, виробляв між ними схрещування та досліджував їх скелети» (Ч.Дарвін «Походження видів»).

  • На основі цієї цитати назвіть наукові методи, якими користувався Ч.Дарвін щодо походження культурних порід тварин.
  • Про яку форму відбору йдеться у цьому прикладі?
  • Яку роль грала мінливість та спадковість у покращенні порід тварин?

Робота в групах за завданнями:

2 група:

Дарвін наводить приклад із практики фермерів – вівчарів у Німеччині. У Саксонії, коли ягнята відбиралися від матері, кожного ягняти по черзі ставлять на стіл, щоб ретельно оглянути його руно та форму тіла. Кращі відбираються на плем'я і отримують перше тавро, решту прирікають на забій. Так роблять кілька разів, після чого лише найкращі за якістю вовни барани та вівці отримують остаточне тавро.

Про яку форму штучного відбору йдеться у цьому прикладі?

Яку роль грала мінливість та спадковість у покращенні тонкорунної породи овець?


Робота в групах за завданнями:

3 група:

Ч.Дарвін під час навколосвітньої подорожівивчив у Південній Америці важке життянапівдиких корінних жителів – індіанців, витіснених білими колонізаторами на о. Вогненна Земля і тому відстали у своєму культурний розвиток. Дарвін про них пише, що «дикуни» під час будь-якого голоду зберігають на плем'я хоча б кілька своїх найкращих собак.

Про яку форму відбору йдеться у цьому прикладі?

Якого результату приводив такий багаторічний відбір серед собак? Чому?

Яку роль грали мінливість і спадковість собак у збереженні та покращенні їх якостей, корисних людині?


«…Особи, які володіють хоча б найменш важливою перевагою перед іншими, матимуть більше шансів на збереження та розмноження свого роду. З іншого боку, ми можемо бути впевнені, що будь-яка зміна, скільки-небудь шкідлива, буде неухильно зазнавати винищення. Збереження корисних індивідуальних відмінностей чи змін та знищення шкідливих я назвав природним відбором чи переживання найбільш пристосованих»

Ч.Дарвін.

  • У чому полягає, на думку Дарвіна, суть

природного відбору?

  • Що причиною природного відбору?
  • Чим визначається «доля» особини (виживання чи загибель)

Вчення Ч.Дарвіна

про природний відбір

Ціль: розширити знання про природний відбір як найважливішому факторіеволюції, розкрити роль Ч.Дарвіна у становленні еволюційної теорії.


Основні поняття

Спадкова мінливість - властивість організмів, що виражається у появі нових

ознак у потомства.

Боротьба за існування - Прагнення вижити в даних умовах.

Природний відбір - Виживання найбільш пристосованих до цих умов організмів,

можливість залишити потомство та передати йому свої корисні ознаки.


Які спостереження Чарльза Дарвіна призвели до сумніву його віру в незмінність видів?

Спостереження, зроблені Ч.Дарвіном під час подорожі навколо світу.

Знаходження в геологічних відкладах Південної Америки скелетів вимерлих гігантських ссавців схожих на сучасних броненосців та лінивців, вивчення видового складу в'юрків на галапагоських островах. Чарльз Дарвін виявив близькі види в'юрків, що різняться між собою характером харчування та формою дзьоба. Особливості розвитку гризуна туко-туко.


Еволюційна теоріяЧ.Дарвіна

1842г - початок роботи над книгою «Походження видів шляхом природного відбору або збереження сприятливих рас у боротьбі життя».

1858 р – лист Уоллеса

1859 – перше видання книги «Походження видів шляхом природного відбору»


Основні положення

еволюційної теорії Ч.Дарвіна:

1. Кожен вид організму здатний до необмеженого розмноження.

При цьому ознаки від батьків передаються нащадкам (Спадковість).

2. Нащадки тих самих батьків різні (Спадкова мінливість) .


Основні положення

еволюційної теорії Ч.Дарвіна:

3. Нестача життєвих ресурсів призводить до боротьбі за існування.


Внутрішньовидова боротьба

взаємини між особами одного виду


Міжвидова боротьба

взаємини між особинами різних видів




Природний відбір - процес, що призводить до виживання та переважного розмноження більш пристосованих до даних умов середовища особин, що мають корисні спадкові ознаки.

Результат - Підвищення пристосованості особин до умов життя

та освіта нових видів.


Основна логіка еволюційного вчення Ч.Дарвіна

Спадковість

Організми відрізняються один від одного і можуть передавати свої характерні особливостінащадкам

Виживають найбільш пристосовані

Мінливість

Здатність організмів до необмеженого розмноження

Природний відбір

Боротьба за існування

Обмеженість умов середовища


Значення вчення Ч.Дарвіна

  • розкрив рушійні силиеволюції;
  • пояснив виникнення пристосованості

живих організмів до навколишнього середовища та його

відносний характер.

«Дарвін поклав край погляду на види тварин і рослин, як на нічим незв'язані, випадкові, «Богом створені» і незмінні, і вперше поставив біологію цілком наукову основу, Встановивши змінність видів і наступність між ними».

В.І. Ульянов


Виправте помилки та поясніть їх.

  • Ч.Дарвін – видатний російський учений, який висунув теорію походження життя Землі.
  • Види, за Дарвіном, внаслідок вправи адаптуються

до умов середовища, і всі набуті ознаки

успадковуються.


Яка форма боротьби за існування

і поясніть чому?


Робота в групах за завданнями

Багато бур'янів, наприклад, пирій, осот, бодяк, вовсюг, пригнічують пшеницю, овес та інші культурні рослини. Який відбір відбувається за втручання людини у життя бур'янів?

Незважаючи на посилену боротьбу людей з пацюками та будинковими мишами, вони досі не винищені. Поясніть, чи відбувається нині відбір серед щурів і мишей, який відбір? (Наведіть приклади).

Чи відбувається нині відбір серед зайців? Якщо так, то який вибір? (Наведіть приклади мінливості, корисної для зайця у боротьбі існування).


За допомогою ручки перетягні малюнки до відповідного виду боротьби за існування?

Внутрішньовидова

Міжвидова


Висновки уроку

Основні положення теорії Ч. Дарвіна про природний добір:

  • будь-який вид рослин і тварин у природі прагне до розмноження в

геометричній прогресії;

  • у природі відбувається безперервна боротьба за існування;
  • у боротьбі існування виживають і залишають потомство особини,

володіють таким комплексом ознак і властивостей, що дозволяє

найбільш успішно конкурувати з іншими;

  • види змінюються у процесі пристосування до умов довкілля.
  • рушійною силою зміни видів є природний відбір.

Домашнє завдання:

Параграф 16

Напишіть есе на тему:

"Чи існує природний відбір у людини?"


Рефлексія

Допишіть фрази та за бажанням зачитайте їх.

Виявляється …..

Мене здивувало те, що…

Мені сподобалося те, що…

Я замислився над тим….



  • Р.Сатімбеков. Біологія Підручник для 11 класу ЄМН. Амати, Мектеп, 2015.
  • Т.Л.Богданова. Біологія Довідник для старшокласників та вступників до вузів. Москва, 2014 року.
  • Ю.І.Полянський. Загальна біологія. Москва, 1977.
  • А.В.Піменєв. Уроки біології в 10-11 класах. ІІ частина. Ярославль, 2006.
  • Ю.І.Полянський. Загальна біологія. підручник. Москва, 1977
  • А.О.Рувінський. Загальна біологія. Підручник для 10-11 класів з поглибленим вивченням біології. Москва, 1993.
  • Г.М.Муртазін. Завдання та вправи із загальної біології. Москва, 1072.
  • infourok. Ukrainian Презентація
  • Videouroki.net Лазебник Н.К., ГУ середня школа №1 міста Актобе РК
  • nashol. com ›Розробка уроку› Page -14. html
  • docme.ru›doc…uchenie…darvina…estestvennom-otbore…
  • tvorilife.com›darvinizm.html
  • uchportal. jw.org uk ›Методичні розробки› Презентація Соколова О.М., вчитель біології МОУ «Осинська гімназія»
  • myshared. jw.org uk ›Дарвін та походження видів
  • yandex.kz/images›малюнки по темі


Останні матеріали розділу:

Список відомих масонів Закордонні знамениті масони
Список відомих масонів Закордонні знамениті масони

Присвячується пам'яті митрополита Санкт-Петербурзького та Ладозького Іоанна (Сничева), який благословив мою працю з вивчення підривної антиросійської...

Що таке технікум - визначення, особливості вступу, види та відгуки Чим відрізняється інститут від університету
Що таке технікум - визначення, особливості вступу, види та відгуки Чим відрізняється інститут від університету

25 Московських коледжів увійшли до рейтингу "Топ-100" найкращих освітніх організацій Росії. Дослідження проводилося міжнародною організацією...

Чому чоловіки не стримують своїх обіцянок Невміння говорити «ні»
Чому чоловіки не стримують своїх обіцянок Невміння говорити «ні»

Вже довгий час серед чоловіків ходить закон: якщо назвати його таким можна, цього не може знати ніхто, чому ж вони не стримують свої обіцянки. По...