Закінчення існує після шиплячих. Урок «Правопис О - Е після шиплячих та Ц у закінченнях іменників

Цілі:

  1. Вчити правильному написанню голосних О і Е в закінченнях іменників орудного відмінка після шиплячих і Ц.
  2. Розвивати вміння спостерігати, порівнювати та робити висновки. Збагачувати словниковий запасучнів.
  3. Виховувати любов до рідного краю.

Обладнання:

  • картки з приголосними літерами щ, ш, ж, ч, ц,
  • картки із завданням для роботи в парі та групі,
  • таблиця "Алгоритм правопису Про і Е в закінчення іменників після шиплячих і Ц",
  • сигнальні картки.

Хід уроку

1. Організаційний момент

Сьогодні на уроці чекає велика і серйозна робота. Я хочу побажати удачі. Візьміть за руки хлопців, з якими працюватимете у групі, побажайте успіху один одному.

2. Актуалізація знань

Вчитель.Яке слово розсипалося? А, Ж, І, П, Е, Д

Діти.Відмінки

У.З'єднайте стрілочками назви відмінків і відмінкові питання

(картки у кожного учня)

  • Називний (Кого чого?)
  • Родовий (Про кого? Про що?)
  • Давальний (Кого? Що?)
  • Знахідний (Хто що?)
  • Творчий (Кому чому?)
  • Прийменниковий (Ким чим?)

У.Що ви можете сказати про літери?

На дошці букви: ш, щ, ж, ч, ц.

Д.Це згодні.

У.Яка буква зайва?

Д.Літера Ц, інші букви шиплячі.

У.Відсунемо букву Ц. На які групи можна розділити літери, що залишилися?

Д.Парні - непарні приголосні, тільки тверді - тільки м'які приголосні.

У.Чому ці літери прийшли до нас на урок, ми дізнаємося трохи згодом.

Прочитайте речення, поясніть орфограми.

За гай,й був широкий ставок з чистої води,й.

Д.Орфограми: за - прийменник, пишеться окремо. Широкий – поєднання ши пишемо з літерою – в. Ставок - парний приголосний докорінно слова \ ставки\. З чистої - з - прийменник - пишемо окремо, чистої - ненаголошена голосна в кінці - ой \ який? \. За словами гаїв, водицею – орфограма невідома.

3. Формулювання теми та мети уроку

У.Назвіть у якій частині слова орфограма.

Д.Орфограма в кінці іменників орудному відмінку, після основи, що закінчується на шиплячий і Ц.

У.Визначте мету нашого уроку.

Д.Навчитися правильно писати голосні О і Е в закінченнях іменників у орудному відмінку після шиплячих і Ц.

4. Робота в парах

На картках записані слова:

Завданням, моржем, конвалією, лящем, птахом, калачем, борцем, сторожем.

Завдання:

а) визначте відмінок іменників,
б) виділіть основу та закінчення слів,
в) визначте, який приголосний стоїть на кінці основи;
г) поставте наголос.
д) Що можете сказати про написання закінчень іменників?
е) Зробіть висновок.

Д.У закінченнях іменників у орудному відмінку після шиплячих і Ц в ударному положенніпишеться О, ненаголошеному - Е.

У.Порівняйте цей висновок із правилом у підручнику. Молодці, ви, як вчені, зробили сьогодні відкриття. Поясніть, які голосні напишемо у нашому реченні.

За гаєм був широкий ставок із чистою водою.

Д.За гаєм, з водою - іменники в орудному відмінку, закінчення в ненаголошеному становищі, напишемо наприкінці - Е.

5. Складання алгоритму

Отже, складемо алгоритм правопису О і Е в закінченнях іменників у орудному відмінку після шиплячих і Ц:

  • прочитати слово;
  • поставити наголос;
  • визначити закінчення:

Фізхвилинка: гра «Хто уважний»

Ми пішли гаями,
Ми пішли річкою.
Побігли за зайцем,
Не наздогнали, звісно.
Побігли за птахом.
Полетіла рідна.
Помахала крилом нам,
Свою пісню співаючи.

Назвіть із тексту фізхвилинки слова на вивчене правило.

Яку голосну напишемо на закінчення?

6. Самостійна робота

Прочитайте на дошці словосполучення:

Спостерігаю за їжак, любуюсь живцем, ганятися за зайцем, назвали Серцем, користуватися душем.

У.Які слова не зрозумілі?

Д.Назвали Серцем, милуюсь живцем.

У.Прочитайте пояснення з зворотного бокукартки.

Д.Серце – високогірне озеро на схилі хребта Хамар – Дабан нашій республіці Бурятії. За своїм обрисом, якщо дивитися зверху, воно нагадує форму серця. Це одне з найулюбленіших туристичних місць.

Живцемназивають у Бурятії джерело. Вода тут б'є ключем.

Завдання:

а) Запишіть словосполучення у два стовпчики за гласною у закінченні:

б) Складіть та запишіть речення з одним словосполученням.

Один учень розподіляє картки зі словосполученнями у два стовпчики на дошці. Перевірка за допомогою сигнальних карток.

7. Групова робота

У.Зараз приготуйтеся працювати у групах.

Завдання: Розгадати кросворд, вписавши слова в орудному відмінку.

По горизонталі:

1. Вихор, що піднімає стовпом воду, пісок.

2. Білизняний виріб у вигляді відрізу тканини для витирання.

3. Будинок для тимчасового проживання з обслуговуванням.

По вертикалі:

4. Пристосування для обливання дрібними цівками води.

5. Паличка з воску з ґнотом усередині для освітлення.

6. Медична установадля тривалого лікування

Відповіді: по горизонталі 1-смерчем, 2-рушником, 3-готелем. По вертикалі: 4-душем, 5-свічкою, 6-лікарнею

8. Підсумок уроку.Рефлексія діяльності учнів.

Чому літери щ, ш, ж, ч, ц прийшли до нас на урок?

Що нового дізналися на уроці? Що цікавого?

Де ми можемо застосувати отримані знання?

Вчитель: Кудрявцева Л.В.

Предмет: російська мова

Тема урока: цу закінченнях іменників. Тип уроку:Вивчення нового матеріалу. Мета уроку:формування в учнів поняття про правопис букв О-Епісля шиплячих і Ц в іменниках. Завдання уроку: предметні: ознайомлення з правилом правопису гласних О і Е в закінченнях іменників після шиплячих і Ц, оволодіння вмінням правильно писати О-Е в закінченнях іменників після шиплячих і Ц і графічно позначати умови вибору правильних написань; метапредметні: оволодіння прийомами відбору та систематизації матеріалу на певну тему; вміння вести самостійний пошук інформації, здатність до перетворення, збереження та передачі інформації, отриманої в результаті читання; особистісні:розуміння визначальної ролі російської мови у розвитку інтелектуальних, творчих здібностейі моральних якостейособистості, формування вміння спілкуватися через роботу у групі. Устаткування: мультимедіапроектор, інтерактивна дошка, комп'ютер, презентація, підручник російської мови для 5 класу / Ладиженської Т.А. та ін, робочі листи з матеріалами до уроку.

I.Організаційний момент.(слайд 2)Картина Рєпіна Д.П. «Весна»

З яким настроєм ви сьогодні прийшли на урок? Які відчуття викликала у вас картина Д.П. Рєпіна «Весна»? Які фарби використав митець, щоб передати радісний настрій? - А тепер усміхніться, подаруйте свою усмішку тому, хто поруч із вами. Приступимо до роботи. Вперед за новими знаннями!

ІІ.Постановка проблеми. Визначення цілей та завдань уроку.

Ціль етапу: - сприяти розвитку умінь формулювати тему, проблему, ставити цілі, планувати свою діяльність на особистісно-діяльному рівні.

Діти, прочитайте вірш. (Слайд 3)

Це чий пухнастий промінь
Так лоскоче з-за хмар,
Примушуючи малюк ей
Посміхатися до вух ей? Юнна Моріц Весна

Про який промінь говорить Юнна Моріц у своєму вірші?

Визначте, яким настроєм перейнято наступний вірш?

Що з нею? Що з моєї душ прой?
З струмком вона струмок
І з пташкою пташка!
З ним дзюрчить,
Літає у небі з нею! Євген Баратинський

Хлопці, як ви вважаєте, яку пору року описує поет у цьому вірші? За якими ознаками ви здогадалися про це?
- А тепер звернемо увагу на слова із виділеними орфограмами. ( Малюків, вух, душею)
- Якою частиною промови вони є?
- У якій частині слова виділено букви Про та Е?
- Після яких приголосних стоять ці літери?

Висновок:Всі слова іменники, орфограма в кінці перед Ш, але літери пишуться різні.

Проблемне питання: Чому ж за абсолютно однакових умов пишуться. різні літери?

Чи хотілося б отримати вам відповідь на це запитання? Яка тема нашого уроку? - Відкрийте зошити, запишіть число та тему уроку,а я запишу її на дошці (Правопис О і Е після шиплячих і цу закінченнях іменників).

Тема уроку відома, є проблема, а що потрібно зробити, щоб до кінця уроку ми з вами разом змогли відповісти на це питання? - Хлопці, давайте сформулюємо мету нашого уроку. А для цього покличемо на допомогу слова помічники: познайомитися ... навчитися правильно ... (діти говорять) - познайомитися з правилом про написання Про - Е після шиплячих і Ц в іменниках - навчитися писати слова з даною орфограмою - співвіднести це правило з орфограмою О-Йпісля шиплячих в інших морфемах.

ІІІ.Актуалізація знань.

Ціль етапу: Актуалізувати знання шляхом створення «ситуації успіху», активізувати розумову діяльність

Тож, хлопці, уважно прочитайте ще раз формулювання теми нашого уроку. (Тема на дошці) - Як ви вважаєте, які вже отримані раніше знання допоможуть вам у вивченні цієї орфограми? Виділіть ключові словау формулюванні теми уроку. (Іменник, закінчення, шиплячі) - Дайте визначення даним поняттям. (Треба згадати визначення іменника як частини мови; яку морфему ми називаємо закінченням, які звуки мови є шиплячими і назвати їх)

– Знову звернемося до віршів. Знайдіть у перших двох рядках (Це чий пухнастий промінь /Так лоскоче з-за хмар) іменники. Доведіть свій вибір. - Яку морфему слова ми називаємо закінченням?
- Вкажіть закінчення у словах. Доведіть, що названа вами морфема є закінченням. (Учень схиляє слова)
- І останнє, які звуки ми називаємо шиплячими? Назвіть їх. ([Ж], [Ш], [Ч], [Щ). - Молодці, хлопці. Ми готові до вивчення нової теми?

ІІІ. Роз'яснення нового матеріалу.

Мета етапу: -викликати інтерес до вивчення теми

Вчити порівнювати слова з однотипними орфограмами

Повторити тему «О-Е докорінно іменників після шиплячих»

Вживаємо слова промінь і хмар у орудному відмінку в однині(Променем, хмарою) Чи можете ви пояснити, які голосні треба написати наприкінці? - Подивіться уважно на слова малюків, вух, душею.(букви пишуться різні). Що є умовою вибору орфограммы?

Організація спостереження. Робота з картками по групам

Мета етапу:- сприяти розвитку умінь аналізувати, порівнювати, робити висновки.

У вас на столі лежить робочий лист. Знайдіть 1 завдання. Це картка-інформатор. Виконайте завдання. Робота у групах

1 завданняКартка-інформатор

    Прочитай слово.

    Постав знак наголосу.

    Виділили закінчення.

    Виділили основу. Зверніть увагу, на який звук закінчується основа, підкресли букву.

    Зроби висновок.

Чому ж за абсолютно однакових умов пишуться різні літери?!


- Значить, під наголосом пишеться о, без наголосу е?
- Давайте познайомимося з правилом написання Про і Е після шиплячих і ц в іменниках. (Звернення до теоретичного матеріалуна с.76.)

Ціль:- Познайомитися з правилом написання Про - Е після шиплячих і Ц в іменниках.

Звернемося за роз'ясненням до підручника (с.76). Проведемо спостереження над словами, записаними у стовпчиках. – Прочитайте правило. Це орфограма.

Запишіть правило коротко у картці (завдання 2)

2 завданняКартка – правило:

У закінченнях іменників після________________

під наголосом пишемо ___, без наголосу _____.

Технологія вивчення нового матеріалу "Оратор".(За 1 хвилину переконайте свого співрозмовника в тому, що вивчення даної теми просто необхідне, дайте відповідь на запитання: Чому ж за абсолютно однакових умов пишуться різні літери?

Назвіть умову вибору написання літери О після шиплячих і ц в іменниках (наголос).
- Назвіть умову вибору написання літери Е після шиплячих і ц в іменниках (ненаголошена позиція).
- Як графічно на листі позначається орфограма?

Робота у парах. Складання схеми.Запис у зошиті та на дошці (слайд 4)

Для того щоб надалі не виникло труднощів при роботі з цією орфограмою, ми складемо пам'ятку.

Завдання 3Картка-пам'ятка
- Впишемо умови вибору орфограми у приготовлену пам'ятку.Отже, із чого почнемо?

1) частина мови -____________________ (сущ.)
2) морфема -__________________ (закінчення)
3) після шиплячих і ц під наголосом _____ (О) без наголосу _____ (Е)

Перевіримо, як працює алгоритм, чи зможемо ним користуватися. (Пояснюють написання слів, користуючись пам'яткою.

Птахом, чорний, граком (пишуть на дошці та зошити)

Отже, після шиплячих і ц в іменниках дійсно під наголосом пишеться О, без наголосу – Е. У корені слова після шиплячої під наголосом пишеться е, а не про (виключення…..)

- Яку мету нашого уроку зараз виконано?

(Вивчили правило про написання букв О - Е після шиплячих і Ц в закінченнях іменників; співвіднесли це правило з орфограмою О-Е після шиплячих в корені слова).

Тож тепер, хлопці, ви можете пояснити, які голосні треба написати в закінченнях слів променем і хмарою?

Фізкультхвилинка.(слайд 5)- Молодці, хлопці. Щоб ви трохи відпочили, набралися сил, я запрошую вас на весняну розминку. (Сонечко променисте)

IV. Засвоєння нового матеріалу.

Мета етапу: формувати вміння правильно писати слова з орфограмою, що вивчається.

- Виконаємо вправу №557 на дошці та в зошитах (написати не всі слова)

V. Вироблення умінь та навичок.(слайд 6)

Мета етапу: закріпити вміння користування пам'яткою.

Працюють за варіантами (6 варіантів, перевірити на інтерактивної дошки)

VI. Закріплення отриманих знань практично.(Слайд 7)

Мета етапу: - закріпити отриману інформацію

Згадати цілі уроку , усвідомити їх досягнення чи недосягнення .

Оцінити власну діяльність; Для вчителя: зафіксувати невирішені труднощі, якщо вони є як напрямок майбутньої роботи

Завдання 4Завдання особистісно-орієнтованого характеру. - А тепер у нас із вами наступний виглядроботи. На робочому аркуші надруковано три завдання. Кожен із вас вибере одне завдання, з яким працюватиме. Уважно послухайте інструкцію.

Якщо ви вважаєте, що ще зовсім не засвоїли тему уроку, то вибираєте завдання №1. Якщо ви засвоїли тему уроку та прагнете закріпити вивчене, вибирайте завдання №2. Якщо ви впевнено почуваєтеся, добре засвоїли тему уроку та хочете перевірити свої сили та можливості, обирайте завдання №3.

- Давайте ознайомимося із завданнями.

Якої мети уроку ми досягнемо, якщо виконаємо це завдання? (Навчимося правильно писати слова з орфограмою, що вивчається; навчимося графічно позначати орфограму, пояснювати правопис букв О - Е після шиплячих і Ц в закінченнях іменників).

Подумайте, як ви засвоїли матеріал уроку, визначтеся у виборі завдання та приступайте до його виконання.

З лікарем, перед колодязем, за кордон..м, за хмарою, з мудрець.

З лікарем, перед колодязем, жовтий, за кордон..м, з мудрець...м, за хмарою, з бдж.лкою.

(Слайди 8,9,10)- Давайте перевіримо правильність виконання завдань. Хто виконав роботу правильно, підніміть руки. Оцініть свою роботу.

VII.Інструкція домашнього завдання.

- Отже, хлопці, як ви думаєте, яким має бути домашнє завдання новий матеріалбув якісно закріплений? (Відповіді дітей)

Домашнє завдання: п. 99, правило стор. 76, упр.555.Давайте подивимося завдання. Озвучимо план ваших дій щодо його виконання.

Завдання творчого характеру: скласти казку про правопис голосних про і е після шиплячих і ц в закінченнях іменників або кілька речень на тему «Весна», використовуючи слова з вивченою орфограмою. (на вибір)

VIII.Підбиття підсумків. Рефлексія.

- Підіб'ємо підсумки сьогоднішнього уроку. Що нового дізналися на уроці?
- Чого навчилися?

Що запам'яталося вам на сьогоднішньому уроці?

Звернемося ще раз до вашого настрою. Чи змінилося воно?

(слайд 11)

додаток

    завданняКартка-інформатор

1. Прочитай слово. 2.Постав знак наголосу. 3.Виділили закінчення. 4.Виділили основу. Зверніть увагу, на який звук закінчується основа, підкресли букву. 5. Зроби висновок.

Конвалією, завданням, плащем, товаришем, променем, олівцем.

Завдання 3Картка-пам'ятка

1) частина мови___________________
2) морфема __________________
3) після шиплячих і Ц під наголосом ____ без наголосу ____

Завдання 4 Самостійна робота

Варіант № 1. Про чи Е? Спишіть, позначте орфограму «Про -Е в іменниках після шиплячих і Ц».

Варіант № 2. Про чи Е? Запишіть у два стовпчики слова, у перший – з літерою О наприкінці, у другий – з літерою Е. Позначте орфограму.

З лікарем, перед колодязем, за кордон..м, за хмарою, з мудрець. _________

Варіант №3. Про чи Е? Запишіть у два стовпчики слова, у перший – з літерою О наприкінці, у другий – з літерою Е на закінчення. Позначте орфограму. Якщо є «зайві» слова, запишіть їх у 3 стовпчики.

З лікарем, перед колодязем, жовтий, за кордон..м, з мудрець...м, за хмарою, з бдж.лкою. _________

Мудрець…м, меж…й, морж..м, репортаж…м, свинц…м.

Колодязь…м, свіч…й, локшин…й, сторож…м, борщ…м.

Хмара, малюк, шкіра, дурниця, старець.

Огірок…м, плащ…м, юнак…й, меч…м, марш…м.

Конвалія…м, співак…в, рушник…м, учениць…й, промінь…м.

Товариш…м, задач…й, кільце…м, палац…м, олівець…м.

Тема: Правопис О - Е після шиплячих та Ц у закінченнях імен

іменників. (Слайд 1)

Тип уроку: Урок відкриття нових знань

Мета: формування поняття про правопис О-Е після шиплячих і Ц в закінченнях іменників.

Цілі уроку:

обґрунтувати вибір голосних о-епісля шиплячих і ц в іменниках;

формувати вміння застосування орфограми практично;

розвивати навички роботи з текстом, розвивати інтерес до пізнавальної діяльності;

сприяти розвитку уваги, спостережливості, вмінню аналізувати інформацію та робити висновки, розвитку мовних умінь, необхідних для участі у діалозі;

виховувати почуття товариства, почуття поваги до однокласників, виховувати акуратність у виконанні письмових робіт;

сприяти формуванню усвідомленого інтересу до вивчення російської;

сприяти розвитку навичок самоконтролю, самооцінки навчальної діяльностіучнів.

Метапредметні:

Особистісні УУД:

Формувати здатність до самооцінки на основі критерію успішності навчальної діяльності;

Регулятивні УУД:

_ вміти визначати та формулювати ціль на уроці за допомогою вчителя;

Промовляти послідовність дій на уроці;

Вміти висловлювати припущення з урахуванням роботи з матеріалом підручника;

Вміти працювати за колективно - складеним планом;

Вносити необхідні корективи у дію після його завершення на основі його оцінки та обліку характеру зроблених помилок;

Планувати свою дію відповідно до поставленого завдання.

Комунікативні УУД:

Вміти оформляти свої думки в усній формі;

Слухати та розуміти мову інших;

Вчитися працювати у групі, формулювати власну думкута позицію.

Пізнавальні УУД:

Вміти орієнтуватись у своїй системі знань: відрізняти нове від уже відомого за допомогою вчителя;

Здобувати нові знання: знаходити відповіді на запитання, використовуючи підручник, свій життєвий досвідта інформацію, отриману на уроці.

Предметні УУД:

_ вміти використовувати в мові мовні одиниці;

Вміти порівнювати різні формиіменників, робити висновки на основі спостережень за зміною форми слова;

Знати правопис закінчень іменників при їх зміні за відмінками

Хід уроку

Організаційний момент (вітання).

Я рада бачити кожного з вас,

І нехай весна ще прохолодою у вікна дихає,

Нам буде тут затишно, адже наш клас

Один одного любить, відчуває та чує.

І нехай наш урок пройдепід девізом:

Не кажи: «Не вмію»,

А кажи: «Навчусь!»(СЛАЙД 2)

Усміхніться один одному, посміхніться мені. Почнемо наш урок.

(Слайд 3)

ІІ. Хвилина чистописання.

Я зошит відчиню.

Куточком покладу.

Я, друзі, від вас не приховую,

Ручку я так тримаю.

Сяду прямо, не зігнуся,

За роботу я візьмусь.

У: Відкриваємо зошити. Пишемо число, класна робота.

1. Чистопис.

Перед вами літери:Ж, Ш, Ч, Ц, Щ.Чистопис.

У. Прочитайте літери. Що спільного у цих букв? Яка літера "зайва" в цьому ряду, за якою ознакою?

Д. Літера Ж, т.к. позначає дзвінкий приголосний звук (ж), інші-глухі звуки.

- У слабкої позиціїлітера Ж може означати і глухий приголосний звук (ш).

- У даному рядуто, можливо “зайвої” літера Ц, т.к. всі інші літери позначають усі шиплячі звуки.

Розглядаються усі варіанти, запропоновані дітьми. Вчитель зупиняється на варіанті, що Ш, Ж, Ч, Щ – шиплячі, а Ц ні. СЛАЙД.

Ш, Ж, Ч, Щ-шиплячі.

2. Введення у тему уроку.

СЛАЙД:4

Локшина

невч...м

ніж…м

свинець ... м

гаю..й

Прочитайте слова (по ланцюжку)

Подивіться уважно. Слова якої частини мови перед нами?

Чи можемо визначити, які літери пропущені?

Чому ми не можемо точно назвати пропущені літери? (не вистачає знань)

Сформулюйте тему уроку.

Спробуємо назвати мету нашого уроку.

Сьогодні з вами разом відкриватимемо нові для нас закони мови.

Але які? Що ми маємо дізнатися з вами у процесі нашого дослідження? Ми повинні, хлопці, відкрити закон написання букв О-Е після шиплячих і Ц в закінченнях іменників. Це і є тема нашого уроку СЛАЙД 5

Але мало відкрити закон, треба навчитися правильно використовувати його, тобто. грамотно писати.

Отже, ДОСЛІДНИКИ - ВПЕРЕД!

3. Актуалізація знань.

Пошук рішень.

Я пропоную вам попрацювати у парах, провести дослідницьку роботуі самостійно зробити відкриття: у яких випадках іменників після шиплячих і Ц в закінченнях пишеться Про, а яких Е.

У вас на столах картки зі словами та картка-інформатор, яка допоможе нам йти правильним шляхом.

СЛАЙД 6

КАРТКА-ІНФОРМАТОР

Прочитайте кілька слів.

Поставте знак наголосу у кожному слові.

Виділіть закінчення.

Виділіть основу. Зверніть увагу, який звук закінчується основа, підкресліть букву.

Свічкою - хмарою

Олівцем - душем

Вужом – пейзажем

Борцем - пальцем

Плащем - товаришем

Огірком - зайцем

Запишіть висновок на картці – правило.

Слайд 7

Картка-правило

У закінченнях іменників після букв __________________________ під наголосом пишемо ___, без наголосу ______.

ЧИТАЄМО ПРАВИЛО НА КАРТКАХ

- Отже, ми з вами познайомилися з новим правилом. Складемо алгоритм правопису Про і Е в закінчення іменників після шиплячих і Ц і назвемо алгоритм під назвою «Виключи помилку».

Отже, яку дію ми маємо виконати першою? (підкреслити шиплячий і ц)

Другим? (поставити наголос)

Третя наша дія? (Згадати правило)

Складання алгоритму (Слайд8)

СЛАЙД 9

4. Первинне засвоєння нових знань.

А тепер повернемося до наших слів

Локшина

невч...м

ніж…м

свинець ... м

гаю..й

Застосуємо алгоритм та вставимо пропущені літери. (ПРОГОВОРУЮТЬ)

Фізмінутка. Слайд 10

5. Первинна перевірка розуміння .

До дошки запрошую двох хлопців.

Перед вами слова із пропущеними літерами. 1- прикріплює слова до стовпчика з назвою О, 2 - Е.

М'яч..м пташенят..м лікар..мпшениць…й учениць…йконвалія..м

Решта працюють зі мною. У вас на столах картки з літерами О та Е. Я показую вам слово з пропущеною літерою, а ви піднімаєте потрібну нам літеру.

Цегла ... м серц ... м співачок ... й розумниц ... й кільце ... м конц ... м

Якщо помилилися, проговорити правило.

Перевіряємо біля дошки. Правило.

6. Первинне закріплення. (Видаються картки кожному учневі)

про

е

пляж.

гай.

плечей.

синиць…й

невіглас…й

7. Д/з.

8. Рефлексія діяльності .

- Отже, хлопці, наш урок добігає кінця, для підсумку уроку ми скористаємося методикою незакінченої пропозиції.

Я впізнав…

Я навчився…

Тепер я можу…

Я зрозумів…

Мені було цікаво…

Мені було важко.

Тепер я вмію...

Вчитель: Кудрявцева Л.В.

Предмет: російська мова

Тема урока: цу закінченнях іменників. Тип уроку:Вивчення нового матеріалу. Мета уроку:формування в учнів поняття про правопис букв О-Е після шиплячих і Ц в іменниках. Завдання уроку: предметні: ознайомлення з правилом правопису гласних О і Е в закінченнях іменників після шиплячих і Ц, оволодіння вмінням правильно писати О-Е в закінченнях іменників після шиплячих і Ц і графічно позначати умови вибору правильних написань; метапредметні: оволодіння прийомами відбору та систематизації матеріалу на певну тему; вміння вести самостійний пошук інформації, здатність до перетворення, збереження та передачі інформації, отриманої в результаті читання; особистісні:розуміння визначальної ролі російської мови у розвитку інтелектуальних, творчих здібностей та моральних якостей особистості, формування вміння спілкуватися через роботу у групі. Устаткування: мультимедіапроектор, інтерактивна дошка, комп'ютер, презентація, підручник російської мови для 5 класу / Ладиженської Т.А. та ін, робочі листи з матеріалами до уроку.

I.Організаційний момент.(слайд 2)Картина Рєпіна Д.П. «Весна»

З яким настроєм ви сьогодні прийшли на урок? Які відчуття викликала у вас картина Д.П. Рєпіна «Весна»? Які фарби використав митець, щоб передати радісний настрій? - А тепер усміхніться, подаруйте свою усмішку тому, хто поруч із вами. Приступимо до роботи. Вперед за новими знаннями!

ІІ.Постановка проблеми. Визначення цілей та завдань уроку.

Ціль етапу: - сприяти розвитку умінь формулювати тему, проблему, ставити цілі, планувати свою діяльність на особистісно-діяльному рівні.

Діти, прочитайте вірш. (Слайд 3)

Це чий пухнастий промінь
Так лоскоче з-за хмар,
Примушуючи малюк ей
Посміхатися до вух ей? Юнна Моріц Весна

Про який промінь говорить Юнна Моріц у своєму вірші?

Визначте, яким настроєм перейнято наступний вірш?

Що з нею? Що з моєї душ прой?
З струмком вона струмок
І з пташкою пташка!
З ним дзюрчить,
Літає у небі з нею! Євген Баратинський

Хлопці, як ви вважаєте, яку пору року описує поет у цьому вірші? За якими ознаками ви здогадалися про це?
- А тепер звернемо увагу на слова із виділеними орфограмами. ( Малюків, вух, душею)
- Якою частиною промови вони є?
- У якій частині слова виділено букви Про та Е?
- Після яких приголосних стоять ці літери?

Висновок:Всі слова іменники, орфограма в кінці перед Ш, але літери пишуться різні.

Проблемне питання: Чому ж за абсолютно однакових умов пишуться різні літери?

Чи хотілося б отримати вам відповідь на це запитання? Яка тема нашого уроку? - Відкрийте зошити, запишіть число та тему уроку,а я запишу її на дошці (Правопис О і Е після шиплячих і цу закінченнях іменників).

Тема уроку відома, є проблема, а що потрібно зробити, щоб до кінця уроку ми з вами разом змогли відповісти на це питання? - Хлопці, давайте сформулюємо мету нашого уроку. А для цього покличемо на допомогу слова помічники: познайомитися ... навчитися правильно ... (Діти говорять) - познайомитися з правилом про написання О - Е після шиплячих і Ц в іменниках - навчитися писати слова з даною орфограмою - співвіднести це правило з орфограмою О-Е після шиплячих в інших морфемах.

ІІІ.Актуалізація знань.

Ціль етапу: Актуалізувати знання шляхом створення «ситуації успіху», активізувати розумову діяльність

Тож, хлопці, уважно прочитайте ще раз формулювання теми нашого уроку. (Тема на дошці) - Як ви вважаєте, які вже отримані раніше знання допоможуть вам у вивченні цієї орфограми? Виділіть ключові слова у формулюванні теми уроку. (Іменник, закінчення, шиплячі) - Дайте визначення даним поняттям. (Треба згадати визначення іменника як частини мови; яку морфему ми називаємо закінченням, які звуки мови є шиплячими і назвати їх)

– Знову звернемося до віршів. Знайдіть у перших двох рядках (Це чий пухнастий промінь /Так лоскоче з-за хмар) іменники. Доведіть свій вибір. - Яку морфему слова ми називаємо закінченням?
- Вкажіть закінчення у словах. Доведіть, що названа вами морфема є закінченням. (Учень схиляє слова)
- І останнє, які звуки ми називаємо шиплячими? Назвіть їх. ([Ж], [Ш], [Ч], [Щ). - Молодці, хлопці. Чи ми готові до вивчення нової теми?

ІІІ. Роз'яснення нового матеріалу.

Мета етапу: -викликати інтерес до вивчення теми

Вчити порівнювати слова з однотипними орфограмами

Повторити тему «О-Е докорінно іменників після шиплячих»

Вживемо слова промінь і хмар у орудному відмінку в однині (променем, хмарою) Чи можете ви пояснити, які голосні треба написати в кінці? - Подивіться уважно на слова малюків, вух, душею.(букви пишуться різні). Що є умовою вибору орфограммы?

Організація спостереження. Робота з картками по групам

Мета етапу:- сприяти розвитку умінь аналізувати, порівнювати, робити висновки.

У вас на столі лежить робочий лист. Знайдіть 1 завдання. Це картка-інформатор. Виконайте завдання. Робота у групах

1 завданняКартка-інформатор

    Прочитай слово.

    Постав знак наголосу.

    Виділили закінчення.

    Виділили основу. Зверніть увагу, на який звук закінчується основа, підкресли букву.

    Зроби висновок.

Чому ж за абсолютно однакових умов пишуться різні літери?!


- Значить, під наголосом пишеться о, без наголосу е?
- Давайте познайомимося з правилом написання Про і Е після шиплячих і ц в іменниках. (Звернення до теоретичного матеріалу на с.76.)

Ціль:- Познайомитися з правилом написання Про - Е після шиплячих і Ц в іменниках.

Звернемося за роз'ясненням до підручника (с.76). Проведемо спостереження над словами, записаними у стовпчиках. – Прочитайте правило. Це орфограма.

Запишіть правило коротко у картці (завдання 2)

2 завданняКартка – правило:

У закінченнях іменників після________________

під наголосом пишемо ___, без наголосу _____.

Технологія вивчення нового матеріалу "Оратор".(За 1 хвилину переконайте свого співрозмовника в тому, що вивчення даної теми просто необхідне, дайте відповідь на запитання: Чому ж за абсолютно однакових умов пишуться різні літери?

Назвіть умову вибору написання літери О після шиплячих і ц в іменниках (наголос).
- Назвіть умову вибору написання літери Е після шиплячих і ц в іменниках (ненаголошена позиція).
- Як графічно на листі позначається орфограма?

Робота у парах. Складання схеми.Запис у зошиті та на дошці (слайд 4)

Для того щоб надалі не виникло труднощів при роботі з цією орфограмою, ми складемо пам'ятку.

Завдання 3Картка-пам'ятка
- Впишемо умови вибору орфограми у приготовлену пам'ятку.Отже, із чого почнемо?

1) частина мови -____________________ (сущ.)
2) морфема -__________________ (закінчення)
3) після шиплячих і ц під наголосом _____ (О) без наголосу _____ (Е)

Перевіримо, як працює алгоритм, чи зможемо ним користуватися. (Пояснюють написання слів, користуючись пам'яткою.

Птахом, чорний, граком (пишуть на дошці та зошити)

Отже, після шиплячих і ц в іменниках дійсно під наголосом пишеться О, без наголосу – Е. У корені слова після шиплячої під наголосом пишеться е, а не про (виключення…..)

- Яку мету нашого уроку зараз виконано?

(Вивчили правило про написання букв О - Е після шиплячих і Ц в закінченнях іменників; співвіднесли це правило з орфограмою О-Е після шиплячих в корені слова).

Тож тепер, хлопці, ви можете пояснити, які голосні треба написати в закінченнях слів променем і хмарою?

Фізкультхвилинка.(слайд 5)- Молодці, хлопці. Щоб ви трохи відпочили, набралися сил, я запрошую вас на весняну розминку. (Сонечко променисте)

IV. Засвоєння нового матеріалу.

Мета етапу: формувати вміння правильно писати слова з орфограмою, що вивчається.

- Виконаємо вправу №557 на дошці та в зошитах (написати не всі слова)

V. Вироблення умінь та навичок.(слайд 6)

Мета етапу: закріпити вміння користування пам'яткою.

Працюють за варіантами (6 варіантів, перевірити на інтерактивній дошці)

VI. Закріплення отриманих знань практично.(Слайд 7)

Мета етапу: - закріпити отриману інформацію

Згадати цілі уроку , усвідомити їх досягнення чи недосягнення .

Оцінити свою діяльність; Для вчителя: зафіксувати невирішені труднощі, якщо вони є як напрямок майбутньої роботи

Завдання 4Завдання особистісно-орієнтованого характеру. - А тепер у нас з вами наступний вид роботи. На робочому аркуші надруковано три завдання. Кожен із вас вибере одне завдання, з яким працюватиме. Уважно послухайте інструкцію.

Якщо ви вважаєте, що ще зовсім не засвоїли тему уроку, то вибираєте завдання №1. Якщо ви засвоїли тему уроку та прагнете закріпити вивчене, вибирайте завдання №2. Якщо ви впевнено почуваєтеся, добре засвоїли тему уроку та хочете перевірити свої сили та можливості, обирайте завдання №3.

- Давайте ознайомимося із завданнями.

Якої мети уроку ми досягнемо, якщо виконаємо це завдання? (Навчимося правильно писати слова з орфограмою, що вивчається; навчимося графічно позначати орфограму, пояснювати правопис букв О - Е після шиплячих і Ц в закінченнях іменників).

Подумайте, як ви засвоїли матеріал уроку, визначтеся у виборі завдання та приступайте до його виконання.

З лікарем, перед колодязем, за кордон..м, за хмарою, з мудрець.

З лікарем, перед колодязем, жовтий, за кордон..м, з мудрець...м, за хмарою, з бдж.лкою.

(Слайди 8,9,10)- Давайте перевіримо правильність виконання завдань. Хто виконав роботу правильно, підніміть руки. Оцініть свою роботу.

VII.Інструкція домашнього завдання.

- Отже, хлопці, як ви вважаєте, яким має бути домашнє завдання, щоб новий матеріал був якісно закріплений? (Відповіді дітей)

Домашнє завдання: п. 99, правило стор. 76, упр.555. Давайте подивимося завдання. Озвучимо план ваших дій щодо його виконання.

Завдання творчого характеру: скласти казку про правопис голосних про і е після шиплячих і ц в закінченнях іменників або кілька речень на тему «Весна», використовуючи слова з вивченою орфограмою. (на вибір)

VIII.Підбиття підсумків. Рефлексія.

- Підіб'ємо підсумки сьогоднішнього уроку. Що нового дізналися на уроці?
- Чого навчилися?

Що запам'яталося вам на сьогоднішньому уроці?

Звернемося ще раз до вашого настрою. Чи змінилося воно?

(слайд 11)

додаток

    завданняКартка-інформатор

1. Прочитай слово. 2.Постав знак наголосу. 3.Виділили закінчення. 4.Виділили основу. Зверніть увагу, на який звук закінчується основа, підкресли букву. 5. Зроби висновок.

Конвалією, завданням, плащем, товаришем, променем, олівцем.

Завдання 3Картка-пам'ятка

1) частина мови___________________
2) морфема __________________
3) після шиплячих і Ц під наголосом ____ без наголосу ____

Завдання 4 Самостійна робота

Варіант № 1. Про чи Е? Спишіть, позначте орфограму «Про -Е в іменниках після шиплячих і Ц».

Варіант № 2. Про чи Е? Запишіть у два стовпчики слова, у перший – з літерою О наприкінці, у другий – з літерою Е. Позначте орфограму.

З лікарем, перед колодязем, за кордон..м, за хмарою, з мудрець. _________

Варіант №3. Про чи Е? Запишіть у два стовпчики слова, у перший – з літерою О наприкінці, у другий – з літерою Е на закінчення. Позначте орфограму. Якщо є «зайві» слова, запишіть їх у 3 стовпчики.

З лікарем, перед колодязем, жовтий, за кордон..м, з мудрець...м, за хмарою, з бдж.лкою. _________

Мудрець…м, меж…й, морж..м, репортаж…м, свинц…м.

Колодязь…м, свіч…й, локшин…й, сторож…м, борщ…м.

Хмара, малюк, шкіра, дурниця, старець.

Огірок…м, плащ…м, юнак…й, меч…м, марш…м.

Конвалія…м, співак…в, рушник…м, учениць…й, промінь…м.

Товариш…м, задач…й, кільце…м, палац…м, олівець…м.

Розробка уроку з російської мови на тему:

Правопис О - Е після шиплячих і Ц

у закінченнях іменників».

Вчитель початкових класів:

М'яновська І.В.

Тема: Правопис О - Е після шиплячих та Ц у закінченнях імен

іменників.

Цілі уроку:

Освітні:

Сформувати поняттяу учнів про правопис О-Епісля шиплячих і Ц в закінченнях іменників.

Розвиваючі:

Сприяти формуванню та розвитку навчально-інформаційних та дослідницьких уміньта навичок учнів (порівняти та аналізувати факти, висловлювати свою точку зору)

Виховні

Виховувати повагу один до одного при роботі в колективі та парах; допомогти учням усвідомити цінність спільної діяльності.

Хід уроку

  1. Організаційний момент (вітання).

Наш урок мені хотілося б розпочати із читання вірша Володимира Троїцького. Послухайте його уважно і дайте відповідь на запитання: яку думку хотів висловити автор у цих рядках.

Всі уроки, як люди, і схожі, і різні,

Якщо до них придивитися з різних боків.

Є уроки, як світле та радісне свято,

Є інші – як страшний, болісний сон.

Володимир Троїцький

А коли уроки відбуваються швидко, цікаво?

Напевно, коли у вас все виходить, коли все розумієте та запам'ятовуєте, і ці знання ви можете застосувати на практиці.

  1. Активізація мисленнєвої діяльності.

Епіграф.

«Не можна, щоб той себе листом прославив,

Хто граматичних не знає властивостей та правил»

А.П. Сумароків

1. Чистопис.

На дошці написані літери:Ж, Ш, Ч, Ц, Щ.

У. Прочитайте літери. Що спільного у цих букв? Яка літера "зайва" в цьому ряду, за якою ознакою?

Д. Літера Ж, т.к. позначає дзвінкий приголосний звук (ж), інші-глухі звуки.

– У слабкій позиції буква Ж може означати і глухий приголосний звук (ш).

- У цьому ряду може бути "зайвою" буква Ц, т.к. всі інші літери позначають усі шиплячі звуки.

Розглядаються усі варіанти, запропоновані дітьми. Вчитель зупиняється на варіанті, що Ш, Ж, Ч, Щ – шиплячі, а Ц ні. На дошці вивішується картка.

Ш, Ж, Ш, Щ-шиплячі.

2. Введення у тему уроку.

На дошці слова:

ш..пот

невч...м

ніж…м

свинець ... м

бельч ... нок

Прочитайте слова.

Що мають спільного?

Розподіліть на групи.

Сформулюйте тему уроку, ціль.

Сьогодні з вами разом відкриватимемо нові для нас закони мови.

Але які? Що ми маємо дізнатися з вами у процесі нашого дослідження? Ми повинні, хлопці, відкрити закон написання букв О-Е після шиплячих і Ц в закінченнях іменників. Це і є тема нашого уроку (запис у зошитах).

Але мало відкрити закон, треба навчитися правильно використовувати його, тобто. грамотно писати.

Отже, ДОСЛІДНИКИ – ВПЕРЕД!

3.Робота на тему уроку.

Пошук рішень.

Я пропоную вам попрацювати в групах, провести дослідницьку роботу і самостійно зробити відкриття: у яких випадках іменників після шиплячих і Ц в закінченнях пишеться Про, а в яких Є.

У вас на столах картки зі словами та картка-інформатор, яка допоможе вам йти правильним шляхом.

КАРТКА-ІНФОРМАТОР

  1. Прочитай слово.
  2. Постав знак наголосу.
  3. Виділили закінчення.
  4. Виділили основу. Зверніть увагу, на який звук закінчується основа, підкресли букву.

Запишіть висновок на картці – правило.

За конвалію…м

пейзаж…м

над гаєм.

свічок

з птахів ...

мудрець…м

Картка-правило

У закінченнях іменників після букв __________________________ під наголосом пишемо ___, без наголосу ______.

Але, хлопці, цього висновку дійшли ми з вами, а раптом воно помилкове?

І наш науковий консультант радить нам звернутися до наймудрішого джерела знань – книжці, тобто. до нашого підручника (стор.57). Як про це йдеться в підручнику. Звіримо наші висновки? Чи ми маємо рацію з вами? Чи зробили ми відкриття? А яке?(Правило)

А тепер пропоную скласти схему цього правила.

Давайте ми її запишемо в зошит, як маячок, який сигналить нам.

4. Первинне закріплення.

Для закріплення наукового відкриттяпотрібно хлопці написати«розподільнелист ». А що це таке? Хто-небудь знає? А ось я зараз напишу на дошці

ПРО Е

М'ячем, товаришем, пташеням, чижем, дурнем, куренем, душем, конвалією, душею, лікарем, сторінкою, свічкою.

За яким принципом розподіляли? (Під наголосом О, без наголосу Е).

5.Вторинне закріплення.

На вибір

1 група – робота за підручником с. 57(1)

2 група – вибірковий диктант

Над дахами птахів в'ється,
У віконці б'є промінь.
У ньому відбиваючись сонцем.
Як золотим меч…м.
З метеликою ... сперечаючись - непотрібним багаж ... м,
Її залишить у полі - за далеким рубежем.
Пожарищ…м – зарниц…й так керувати він радий,
У зеленій колісниці до нас котить місяць березень.

3 група – Записати дані іменники з прийменниками. Записати лише отримані слова.

з (орлиця) –

перед (Сережа) -

з (борщ) –

за кордон) -

під (шкіра) -

за (плащ) –



Останні матеріали розділу:

Презентація на чуваській мові тему
Презентація на чуваській мові тему

Слайд 1 Слайд 2 Слайд 3 Слайд 4 Слайд 5 Слайд 6 Слайд 7 Слайд 8 Слайд 9 Слайд 10 Слайд 11 Слайд 12 Слайд 13 Слайд 14 Слайд 15

Презентація – поверхня нашого краю
Презентація – поверхня нашого краю

Клас: 4 Цілі: Формувати у учнів уявлення про поверхню рідного краю. Вчити працювати з карткою. Розвивати пізнавальну...

Персоналії.  ґ.  н.  Троєпольський - радянський письменник, лауреат державної премії СРСР Троєпольський гавриїл Миколайович біографія для дітей
Персоналії. ґ. н. Троєпольський - радянський письменник, лауреат державної премії СРСР Троєпольський гавриїл Миколайович біографія для дітей

Гаврило Миколайович Троєпольський народився 16 листопада (29 н.с.) 1905 року в селі Новоспасівка Тамбовської губернії в сім'ї священика. Отримав...