Розповідь васюткіне озеро аналіз твору в тесті. Урок-дослідження з розповіді В



















Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила дана робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Цілі уроку:(слайд 2)

  • Сприяти формуванню вміння аналізувати художній текст; розвиток уваги до тексту.
  • Формування навичок самовладання, вміння справлятися із важкими життєвими ситуаціями.
  • Виховувати моральні якості: любов і до природи, уважне та вдумливе ставлення до неї, турбота про близьких.

Завдання уроку:(Слайд 3)

  • Вивчати роботу з образотворчими засобами мови, що допомагають зрозуміти сюжетну основу твору.
  • Аналіз епізодів оповідання, що описують переживання Васютки, осмислення їхньої психологічної складової як спроби перебороти свій страх.
  • Словесне малювання епізодів оповідання, які розкривають внутрішні переживанняхлопчика з використання образних слівта виразів з тексту
  • Вчити вмінню робити висновки, робити рефлексію з прочитаного твору.

Технічне забезпечення уроку:медіа-проектор, комп'ютер, екран, презентація до уроку.

Хід уроку

1. Організаційний момент.

2. Читання та обговорення епіграфів.(слайд 4)

Природа – як джерело життя. Вона та вихователь душі.
Світ природи завжди відбиває світ людини.
Природа – одна для всіх. Вона потрібна всім.
В.П. Астаф'єв

2.1. Вступне слововчителі:(слайд 5)

Віктор Петрович Астаф'єв – письменник, який пише “для дітей та дітей”. Він любимо різними поколіннями людей. У своїх творах він глибоко досліджує внутрішній світлюдини на зламі життєвих обставин. Автор показує нам, як людина, потрапляючи в неймовірно складні перипетії життя, зазнаючи страждань, щосили опираючись негараздам, таки перемагає.

2.2. Історія появи оповідання "Васюткіне озеро"(Робота зі слайдом 6)

3. Етап відкриття нових знань.

1. Аналітична бесіда з прочитаного:

Читання уривка з оповідання (слайд 7)

“Це озеро не знайдеш на карті. Невелика вона. Невелике, проте пам'ятне Васютці. Ще б! Чи мала честь для тринадцятирічного хлопчика – озеро, назване його ім'ям!

Вчитель: Є багато географічних місць, вулиці, школи, названі іменами деяких людей. Що це за люди, що ж вони зробили? На нашій місцевості є такі місця, названі іменами чимось видатних людей.

(Так, ось наша школа носить ім'я випускника Валерія Маскіна, є вулиці, названі іменами легендарних людей: вулиця Ворошилова, вулиця Чкалова, Чапаєва та ін.)

А звичайний хлопчик? Що такого він мав зробити, щоб його ім'ям назвали озеро? (висловлювання хлопців) (слайд 8)

Ми підемо шляхом Васютки, щоб зрозуміти, що пережив хлопчик, що заблукав у тайзі, але не розкис, не розгубився, не втратив віри в себе.

Яким було заняття Васютки у рибалок? (Забезпечував їх кедровими горіхами: “Але ж полювання рибалкам поклацати ввечері”.)

Як же він виглядав, коли вкотре пішов за горіхами?

("Схожий на кремезного, міцного мужичка"). Які слова у цьому портреті вселяють упевненість, що все з маленьким героєм буде гаразд?

Чому було заведено такий суворий порядок: “ідеш у лесбери їжу, бери сірники”?

(У тайзі все може статися.)

А яким почуттям віє від наказу матері? (Турботою, тривогою. "Ти від затес далеко не відходь - згинеш".)

Що таке "затеси"? (Зарубки на деревах). (слайд 9)

Ми знаємо, що стежка в тайзі починається із затей. Вона з'являється тоді, коли по ній пройдуть багато людей, попрацюють, пройшовши, доклавши зусиль.

А як ви вважаєте, який літературний прийомЧи застосовує автор, коли пише: "лісові стежки вузенькі, звивисті, що зморшки на лобі діда Афанасія"? (Порівняння)

А в людини чому бувають зморшки? (Вони з'являються, коли людина багато поживе, багато побачить і випробуває.) (слайд 10)

Хлопці, а чи тільки в тайзі потрібні "затеси"? Де ще?

(Затеси - орієнтири, вони потрібні в житті, щоб не загубитися, не збитися з доброї дороги.)

4. Художнє читанняуривка "Як Васютка заблукав і його аналіз".

1. А тепер давайте подивимося, чому збився зі шляху Васютка?

(Він захопився полюванням за глухарем, забув про забави, втратив їх.)

“Він подивився навкруги. Дерева нічим не відрізнялися від тих, на яких було зроблено зарубки. Ліс стояв нерухомо. тихий у своїй похмурій задумі, такий самий рідкісний. напівголий, суцільно хвойний. Лише подекуди виднілися кволі берізки з рідкісними жовтим листям. Так, ліс був такий самий. І все ж таки від нього віяло чимось чужим...

Коли він остаточно зрозумів, що заблукав. (Коли побачив муху, що потрапила в тенета.

І знову дуже образне порівняннята використаний літературний прийом –порівняння).

2. Читання та аналіз уривка.(Слайд 11, 12)

“Васютка нахилився і побачив біля ніг своїх зотлілу тушку птаха. Досвідчений мисливець-павук розтягнув над мертвою пташкою павутину. Павука вже ні-забрався, мабуть, зимувати в якесь дупло, а пастки кинув. Потрапила в нього сита велика муха-плювок і б'ється, б'ється, дзижчить крилами, що слабшають. Щось почало турбувати Васютку, побачивши безпорадну муху, що влипла в тенета. І тут його ніби стукнуло: та він заблукав!

Доки тривало його заціпеніння? (До тих пір, поки Васютка не почув якийсь таємничий шерех і кинувся тікати.)

Які почуття відчув Васютка, зрозумівши, що він остаточно заблукав? (Відчай. “Будь, що буде, - подумав він.

Що він пригадав, що змусило його діяти? (“Тайга”, наша годувальниця, кволих не любить!”)

Хлопці, що означає хистких? Давайте підберемо синоніми до слова "хлипких". (слайд 13)

Слобохарактерних

Слабосильних

Малосильних

Безсилих

безхарактерних

Розслаблених

Художніх

Маломощних

Болючих

Розгублених

Зневірених

Пам'ятайте, коли ви читали розповідь, ви дізналися, що Васютка все вмів, знав, як поводитись у тайзі, що робити. Ще б! Адже він онук і син тайговиків, мисливців, рибалок. А як йому було страшно! Як він злякався кореня-виворітня! Та й як було не злякатися такого чудовиська!

Хлопці, а якби він нічого не знав і не вмів? (Пропав би, одразу зник. Головне – не втрачати присутності духу!)

3. Порівняння двох епізодів.(слайди 14, 15)

А тепер давайте подивимося, як описана тайга, що прокинулася.

Читання та аналіз 1 епізоду.

Кедрівки кричали

Жовна заплакала

Синички потрошили, попискуючи

Білка промайнула, сполошено цокаючи

Витріщилась на Васютку

Навіщо в такому маленькому шматочкутексту стільки дієслів? (Дієслово позначає дію, рух, в даному випадкуза допомогою дієслів автор показує картину пробудження тайги).

2 епізод. Який же побачив тайгу Васютка, залізши на високе дерево? (Читання уривка: Тайга ... Тайга ...)

Звернімо увагу на епітети – барвисті визначення.

Тайга - мовчазна, байдужа, здавалася величезним, темним морем.

Хмари рідкісні

Отвори блакитні

Ватою спресованою

Лягали на тайгу

Тут їх дуже багато, бо це є опис. Письменник хотів підкреслити з допомогою велич природи.

4. - А тепер серед цих барвистих визначень знайдіть те, що допомагає нам зрозуміти розпач Васютки? (слайд 16)

байдужа

Небайдужа

Спокійна

Непритомна

Холодна

Безпристрасна

Нечуйна

Васютка зрозумів, що гине. Хай з тобою буде що завгодно, а вона залишиться така ж холодна, велична, вічна.

5. - Хлопці, спробуйте словами зобразити внутрішній станВасютки у цей момент. (Словесне малювання внутрішнього стану героя)

6. Порятунок Васютки.

Васютка вирішив йти на північ ("...у південний бік тайга тягнеться на тисячі кілометрів, в ній зовсім загубишся. А якщо йти на північ, то кілометрів через сто ліс скінчиться, почнеться тундра".)

Які якості характеру допомагають хлопцеві вибиратися з тайги? (Наглядовість, кмітливість, життєвий досвід його предків-тайговиків.)

Як Васютка відкрив озеро? (Йдучи на північ, він побачив на своєму шляху воду, подумав, що вийшов до Єнісея, але це виявилося проточне озеро, та до того ж повне білої риби. Знову ж таки допомогла його спостережливість, кмітливість.)

Які почуття відчуває Васютка, коли виявляє, що те місце, біля якого він ночував, лише невелика затока, а озеро відкрилося перед ним потім. (Він дуже зрадів - це і шлях до порятунку і можливість допомогти рибалкам. "Ось де рибалки-то, напевно ... Вже тут не довелося б даремно мережами воду цедити. Вибратися б, розповісти б.")

7. Підбиття підсумків уроку.

Чому дорослі вирішили назвати озеро Васюткіним ім'ям? (Слайд 17)

Хлопці, як ви вважаєте, чому Васютка вміє так бачити і відчувати красу природи? (Він завжди з природою, у природі, він ніби розчинений у ній, увібрав від народження з молоком матері любов до тайги, любов до природи.)

8. Домашнє завдання.(Слайд 18)

На вибір: намалювати ілюстрації до оповідання або згадати та підготувати розповідь про події, що відбувалися з вами в лісі, з використанням образних слів та виразів з тексту оповідання “Васюткіне озеро”.

9. Рефлексія.Виберіть початок фрази з рефлексивного екрану та скажіть однією пропозицією про те, що дізналися сьогодні на уроці, як працювали, оцінили свою активність, ефективність роботи своєї групи, цікавість та корисність обраних форм роботи. (Слайд 19)

I. В. П. Астаф'єв: дитинство письменника

далі...

Учні прочитають вступну статтю про В. П. Астаф'єва. Уявити, як виглядає батьківщина письменника, допоможе нарис «Село Овсянка».
Віктор Петрович Астаф'єв народився 1924 р. неподалік Красноярська. У 1931 р. його мати потонула в Єнісеї, і хлопчика взяли до себе дідусь та бабуся. Коли батько з мачухою переїхали до Ігарки, Астаф'єв втік з дому, безпритульно, виховувався в дитячому будинку. Потім закінчив залізничну школу ФЗВ та працював укладачем поїздів під Красноярськом.
Восени 1942 р. Астаф'єв пішов добровольцем на фронт, був шофером, артрозвідником, зв'язківцем, був поранений і контужений. Після війни оселився на Уралі, змінив багато професій і в 1951 р. став співробітником газети «Чусовий робітник», почав писати та друкувати свої оповідання, потім повісті та романи. Перша збірка оповідань «До майбутньої весни» була надрукована в 1953 р.
— Чому Астаф'єв почав писати? Як ви розумієте слова: «...Я твердо знаю одне — змусили писати мене книжки та життя»?
Прочитаємо епіграф до статті підручника про Астаф'єва:
«...думав я, думав, і вийшло, що мені треба розповідати про своїх земляків, насамперед про своїх односельців, про бабусю і дідуся та іншу рідню... Вони були цікаві мені і кохані мною такими, якими вони є насправді» (В. П. Астаф'єв).
В основі творів Астаф'єва історія його власного життя.

ІІ.Автобіографічність творів. Розповідь «Васюткіне озеро»
Прочитаємо статтю В. П. Астаф'єва «Доля оповідання „Васюткіне озеро“» у підручнику.
Запишемо на дошці та у зошитах словобіографія.
— Як ви вважаєте, це слово споконвічно російське чи запозичене? З якої мови вона запозичена?
— Які знайомі елементи ми бачимо у цьому слові? Виділимобіо-- життя та -графо-- пишу.
- Як ви розумієте значення словабіографія?
- Хто такий автортвори? Що означає словоавтобіографія?
Автобіографія - Опис свого життя.
— Який твір ми можемо назвати автобіографічним?
Автобіографічний твір - Твір, в якому автор розповідає про своє життя.
Зробимо в зошиті ще один запис:
Автобіографічний твір - Твір, що містить елементи автобіографії.
— Як ви думаєте, якою є розповідь Астаф'єва: автобіографічною чи автобіографічною? Чи розповідає письменник саме про себе чи ставить свого героя в ситуацію, в якій опинився він сам?
Приходимо до висновку, що Астаф'єв розповідає не про себе, але наділяє свого героя рисами своєї біографії, тому розповідь називаємоавтобіографічним.

Коментоване читання

Вчитель прочитає перший абзац, задаючи тон. Учні продовжать читати. Під час читання вчитель коментує незрозумілі словаі висловлювання чи просить учнів зробити цю роботу.

Домашнє завдання
Підготувати відповіді на 1-7 питання
12-е завдання виконати письмово.

Індивідуальне завдання
Намалювати ілюстрацію до оповідання.

Урок ІІ.«Васюткіне озеро». Мужність, терпіння, любов до природи, знання природи, винахідливість головного героя. Поводження Васютки у лісі. Відкриття нового озера. Становлення характеру Васютки через подолання випробувань, складних життєвих ситуацій

I.Перевірка домашнього завдання. Словникова робота

Перевіряємо виконання 12-го завдання.
Холодна мряка- Холодний, дуже дрібний дощ.
Осетр- Велика промислова риба, цінна своїм м'ясом та ікрою.
Стерлядь- Риба з сімейства осетрових з цінним м'ясом.
Були- Оповідання про дійсні події.
Небилиці— розповіді про те, чого не було насправді.
Хилі берізки- слабкі, тонкі, невисокі берізки.
Затеси- зарубки, позначки на стовбурах дерев, зроблені сокирою, щоб не втратити дорогу в тайзі.
Біла риба- Риба з сімейства осетрових.
Шлюпка- Човен з міцним широким корпусом.
Бот- Невелике вітрильне гребне або моторне судно.
Пацан- Хлопчик (слово просторічне).
Хлопець- хлопець (з української мови.)
Варнак- Розбійник.
Рибна тара— ящики та мішки під рибу.
— У яких ситуаціях вам знадобилося звернення до тлумачного словника? Які слова та вирази ви змогли пояснити самостійно?
Запишемо на дошці словосполучення холодна мряка, кволі берізки, біла риба, рибна тара.
— Які частини промови поєднуються у цих словосполученнях?
- Згадайте, що таке епітет. Які прикметники є у цих словосполученнях епітетами, а які ні? Поясніть, чому.
Епітетихудожні визначення: холодна мряка, кволі берізки. Біла риба- Визначення вказує на сорт риби. Рибна тара- Визначення говорить про призначення тари (тобто ящиків).

ІІ. «Васюткіне озеро». Мужність, терпіння, любов до природи, знання природи, винахідливість головного героя. Поводження Васютки у лісі. Відкриття нового озера. Становлення характеру Васютки через подолання випробувань, складних життєвих ситуацій

Бесіда
Розмовляємо з питань підручника.
— Чому розповідь називається «Васюткіне озеро»? (1-е питання.)
Розповідь називається «Васюткіне озеро», тому що в ньому хлопчик Васютка, що заблукав, знаходить озеро, повне риби, і відкриває його людям. На ім'я цього хлопчика і називають це озеро.
— Що розповідає письменник про риболовлю?(2-е питання.)
Письменник розповідає багато цікавого про риболовлю на Єнісеї. Рибна ловляведеться бригадами. Бригада або рухається річкою вниз за течією і ловить мережами, або живе одному місці і веде промисел поромами і переметами. У пастки траплялася цінна риба - осетр, стерлядь, таймень, минь.
— Як заблукав Васютка? Які якості допомогли Васютці вижити? (3-тє питання.)Запишіть відповідь на це запитання у зошит.
Васютка заблукав, погнавшись за глухарем.
Васютці допомогли вижити і вийти з лісу його сміливість, рішучість, кмітливість, знання законів тайги, мужність, терпіння та завзятість.
— Як зробив хлопчик, коли зрозумів, що заблукав? Як він поводився у лісі?
Коли Васютка зрозумів, що заблукав, він почав згадувати розповіді рибалок та мисливців про те, що треба робити, щоб урятуватися. Згадував слова дідуся та батька: «Тайга, наша годувальниця, хлипких не любить!»
Першої ночі в тайзі Васютка особливо уважно прислухався до різним звукам. Він почув таємничий шерех, після якого скрикнув і кинувся тікати. Потім, коли він улаштував собі ліжко і ліг, то відчув, що до нього хтось крадеться. Потім він прийняв за людину величезний корінь-виворіт.
Спочатку він розмовляв з цим пнем-виворітнем, думаючи, що це хтось причаївся, потім докоряв собі за боягузтво. Вранці хлопчик розмовляв із білкою. Він розповів їй про своє лихо. Поступово хлопчик почав думати вголос. Напевно, від цього йому було не так самотньо. Він показав дулю другому зустріненому глухареві і вилаяв дощ.
— Чому мати наполягала, щоб Васютка взяв із собою край хліба?
Мати наполягала, щоб Васютка взяв із собою край хліба, бо «спокон віку так заведено». Васютка розумів, що такий старовинний порядок: «ідеш у ліс — бери їжу, бери сірники».
Мати звично суворо каже: «На ось край. Чи не задавить вона тебе. Здавна так заведено, малий ще тайгові закони переінакшувати». Мати розуміє, що в тайзі з людиною може статися багато різних неприємностей, і добре, якщо буде з собою хоча б невеликий запас їжі. Краєчка хліба важить небагато, але в біді, коли нічого буде їсти, вона врятує людину. Таємні закони склалися з досвіду багатьох поколінь мисливців та рибалок, а до людського досвідутреба ставитись з повагою.
— Як ви розумієте слова: «Трипотіння перед дорогоцінним «припасом» (так мисливці називали порох і дріб) міцно вбито в сибіряків зроду»?
«Трипотіння перед дорогоцінним «припасом»» виникло через те, що тайга величезна, тягнеться на тисячі кілометрів, а міста і селища, де можна було б поповнити запас патронів, зустрічаються рідко. Якщо бездумно витратити весь «припас», то в потрібний моментйого може вистачити.
— Який день, на вашу думку, виявився для Васютки найважчим: день, коли він заблукав, чи день, коли почався дощ?
Найважчим для Васютки був день, коли зчинився вітер і почався дощ. Хлопчик хотів їсти, його починало нудити. Він з'їв залишки окрайця. Не було сил навіть розвести багаття. Він боявся повірити, що річка, яку побачив, впадає в Єнісей. Сили хлопчика закінчувалися.

Виразне читання
На уроці потрібно обов'язково прочитати уривок, який розповідає про зустріч Васютки з Єнісеєм та повернення хлопчика додому, щоб діти змогли пережити радість разом із героєм оповідання. Вчитель при читанні зверне увагу на мовні характеристикиГероїв: Васютки, старшини Коляди, діда, матері та батька Васютки. Кожному героїв властиві характерні висловлювання, інтонації.
Читаємо від слів: «Гриючись біля багаття, Васютка несподівано вловив щось схоже на комариний пискі завмер» — до слів: «— ...Ну, ну, розповідай, що ти там за озеро відшукав?..».
— Чому дорослі рибалки вирішили назвати озеро Васюткіним ім'ям?(6-е питання.)
Васютка знайшов озеро, коли заблукав. Але хлопчик розповів рибалкам не лише про своє нещастя. Він думав насамперед, як допомогти бригаді. Рибалки зуміли оцінити сміливість та спостережливість хлопчика.
— Як починається і як закінчується оповідання «Васюткіне озеро»?
Розповідь «Васюткіне озеро» починається і закінчується поглядом автора на карту. На початку оповідання автор каже: «Це озеро не знайдеш на карті». Наприкінці оповідання ми читаємо: «На районній карті з'явилася ще одна блакитна цятка, з ніготь величиною, під словами „Васюткіно оз.“. На крайовій карті це цятка всього з шпилькову головку, вже без назви. На карті нашої країни озеро це зможе знайти хіба сам Васютка». Звернення до карти ніби окольцовує розповідь (кільцева композиція). Така побудова надає розповіді завершеності.

ІІІ. Література та Образотворче мистецтво
Розглянемо ілюстрації, дані у підручнику. Підберемо до них рядки з тексту (11-е питання).
«Васютка побачив на ялині кедрівку». Малюнок Є. Мєшкова.«Васютка підняв голову. На самій вершині старої скуйовдженої ялинки побачив кедрівку. Птах тримав у пазурах кедрову шишку і репетував на все горло».
«Васютка біля багаття». Малюнок Є. Мєшкова.«Гриючись біля багаття, Васютка несподівано вловив щось схоже на комарячий писк і завмер. Через секунду звук повторився, спочатку протяжно, потім кілька разів коротко.
Розглянемо ілюстрації, що їх зробили учні.
— Як ви вважаєте, чому до цієї розповіді можна зробити багато різних ілюстрацій?
У оповіданні багато дії, що поєднується з описами природи.

I V. Підготовка до твору
Тема: «„Тайга, наша годувальниця, кволих не любить“. Становлення характеру Васютки (за оповіданням В. П. Астаф'єва „Васюткіне озеро“)».
Обговорюємо тему, визначаємо ідею твору. Згадуємо, як складати складний план.

Домашнє завдання
Скласти складний план до твору на тему «„Тайга, наша годувальниця, кволих не любить“. Становлення характеру Васютки (за оповіданням В. П. Астаф'єва „Васюткіне озеро“)».

Урок IIIТвір «„Тайга, наша годувальниця, кволих не любить“. Становлення характеру Васютки (за оповіданням В. П. Астаф'єва „Васюткіне озеро“)»

Урок розвитку мови

I. Підготовка до твору

Діти вдома працювали над складними планами твору. Обговорюємо плани, що вони склали. Повторюємо загальний принципскладання складного плану, обговорюємо «наповнення» пунктів
План
1. Васютка - головний герой оповідання В. П. Астаф'єва "Васюткіно озеро".
2. Становлення характеру Васютки.
1) Турбота Васютки про рибалок.
2) Поведінка Васютки у лісі: сміливість, рішучість, кмітливість, мужність, терпіння.
3) Знання законів тайги. Увага до природи.
4) Турбота Васютки про спільну справу.
3. Чому рибалки назвали озеро ім'ям хлопчика?
Нагадаємо, що кожну нову думку, що відповідає черговому пункту плану, ми починаємо з червоного рядка.

ІІ. Робота над твором
Якщо є можливість, твір треба зробити класним. Самостійна творча роботау класі вчить дітей концентрувати увагу «тут і зараз», мобілізувати свою творчу енергію. Вдома п'ятикласники часто сподіваються на допомогу батьків, на уроці вони розуміють, що треба сподіватись на власні сили.

Домашнє завдання
Прочитати оповідання В. П. Астаф'єва «Навіщо я вбив дракона?», «Білогрудка». Підготувати переказ однієї з оповідань.

Урок IVВ. П. Астаф'єв. Оповідання «Навіщо я вбив дракона?», «Білогрудка»

Урок позакласного читання

I. Аналіз творів
Вчитель аналізує твори, зазначає вдалі роботи, розбирає типові мовні, стилістичні, фактичні помилки.

ІІ. В. П. Астаф'єв. Оповідання «Навіщо я вбив дракона?», «Білогрудка»
Вчитель організує роботу з підготовленості класу. Проблема може виникнути тому, що не всі бібліотеки мають названі оповідання Астаф'єва; з іншого боку, діти часто не привчені звертатися до бібліотек за додатковою літературою.
Можна послухати відгуки учнів, переказ та виразне читанняуривків із оповідань Астаф'єва. Будь-які форми роботи хороші, аби допомогти дітям полюбити книгу, повернути їх обличчям до творчості такого. видатного письменникаяк Астаф'єв.
— Якою темою об'єднані ці оповідання?
— Як ви вважаєте, чому письменника хвилює тема ставлення людини до природи? Як ви оцінюєте важливість цієї теми?
— Які письменники присвячували свої твори темі стосунків людини та природи?

Домашня робота

Герой оповідання Віктора Астаф'єва "Васюткіно озеро" народився і виріс у тайговому краї, в сім'ї рибалки. До тринадцяти років він уже багато знав і вмів. Батько брав його на промисел. Коли роботи було небагато, рибалки збиралися вечорами у хатинці, розповідали різні історії, ласували кедровими горішками, якими їх постачав Васютка. Коли хлопчик йшов у ліс один, мати нагадувала йому про те, що не можна "переінакшувати тайгові закони": треба обов'язково брати із собою сірники, хліб, сіль.

У мудрості законів і необхідності дотримуватися їх Васютка переконався, коли заблукав. Звичайно, йому було дуже страшно самому в тайзі. Він згадав розповіді про те, начебто люди в лісі іноді гинуть. Але Васютку врятувала природна пам'ять, кмітливість, винахідливість, знання лісу, прикмет, набуті навички та вміння розпалити багаття навіть у дощ, приготувати дичину, не витрачати даремно “дорогоцінний запас” – патрони. А головне – бажання вижити будь-що-будь. "Тайга кволих не любить,"- ці слова батька і діда згадалися хлопчику в найстрашнішу хвилину, коли він був у розпачі, вони надали йому сил.

Хлопчикові довелося боротися зі своїм страхом, голодом, втомою. Він завбачливо вішав мішок із залишками їжі на сук, не піддавався спокусі з'їсти хліб весь одразу, не кидався по тайзі, а змушував себе думати, в якому напрямку краще рухатися. Васютка вибрав правильний напрямок на північ, здогадався, що озеро проточне, раз у ньому водиться річкова риба, що річка від озера обов'язково виведе до Єнисея.

Всі потім дивувалися, як хлопцеві вдалося перемогти тайгу, Васютка розповідав правду про пережите, але батько та дід не дозволяли йому хвалитися: вони вирощували з нього справжнього чоловіка, сибіряка.

Озеро, назване Васюткіним, – це пам'ять про мужню поведінку хлопчика, що заблукав.

(3 оцінок, середнє: 2.33 із 5)



Твори на теми:

  1. Озеро Васютки – це назва озера, яке виявив тринадцятирічний хлопчик Васютка. Його справді не було на карті, воно було порівняно...
  2. У оповіданні перед читачем постає поетична картина російського села. Жителі чудово знають один одного, і здається, ніби всі вони...
  3. Роман "Ідіот" став реалізацією давніх творчих задумів Ф. М. Достоєвського. його головний герой - князь Лев Миколайович Мишкін, за авторським...
  4. Часом людина вважає себе творцем природи, підносить себе над іншими живими істотами, але таке панування носить відносний характер. Перед натиском...

У даному матеріаліпредставлена технологічна картауроку з літератури на тему "В. П. Астаф'єв. Розповідь «Васюткіне озеро». Риси характеру героя та її поведінка у лісі". Цільова аудиторія-5 клас.

Діяльнісна мета: аналізувати художній твір, сприяти розвитку мови, творчих здібностейучнів, збагачення словникового запасу, виховувати доброту і чуйність, почуття співчуття через емоційне сприйняттятвори.

Завдання: навчити

Формулювати навчальні завдання, планувати досягнення цілей, прогнозувати та оцінювати результат;

Аналізувати художній твір;

визначати жанр літературного твору, формулювати ідею, проблематику, давати характеристику героя, аргументовано формулювати своє ставлення до прочитаного твору.

Завантажити:


Попередній перегляд:

Технологічна карта уроку

Тема

В. П. Астаф'єв. Розповідь «Васюткіне озеро». Риси характеру героя та її поведінка у лісі.

Клас.

Дата

Тип уроку, його місце у системі уроків

Урок літератури. Перший урок на тему В. П. Астаф'єв. «Васюткіне озеро». Риси характеру героя та її поведінка у лісі.

Технологія

Технологія критичного мисленнячерез читання та лист.

Прийоми

Таблиця Знаю-Хочу дізнатися-Дізнався

Цілі

Діяльнісна мета: аналізувати художній твір, сприяти розвитку мови, творчих здібностей учнів, збагаченню словникового запасу, виховувати доброту і чуйність, почуття співчуття через емоційне сприйняття твору.

Завдання: навчити

  • формулювати навчальні завдання, планувати досягнення цілей, прогнозувати та оцінювати результат;
  • аналізувати художній твір;
  • визначати жанр літературного твору, формулювати ідею, проблематику, давати характеристику героя, аргументовано формулювати своє ставлення до прочитаного твору.

Терміни та поняття

Автобіографічна розповідь

Підготовка до уроку

Медіапрезентація, повідомлення учнів

Заплановані результати

Особистісні:

вдосконалення духовно-моральних якостей особистості, виховання почуття любові до багатонаціональної Вітчизни, поважних відносиндо російської литературы.

Метапредметні:

формування умінь сприймати, аналізувати, критично оцінювати прочитане; вміння самостійно визначати цілі навчання.

Предметні:

вміння підбирати матеріал про біографію та творчість письменника, історію створення твору; розуміння ключових проблем вивчених творів російських письменників ХХ століття.

Устаткування

Картки з текстами, медіапрезентація, підручники

Організація освітнього простору

Міжпредметні зв'язки

Ресурси

Форми роботи

МХК. Література

Література: підручник для 5 класу: Ч.2/авт. Укладач Г.С.Меркін.2-е видання. - М.: ТОВ «Російське слово-підручник, 2013»

Фронтальна індивідуальна парна

Форми контролю

самоконтроль взаємоконтроль

Виклик інтересу до теми уроку (10 хвилин)

№ п/п

Етапи уроку

Діяльність вчителя

Діяльність учня

УУД, що формуються

Організаційний момент

Підготовка до роботи. Мотивація.

Хлопці, на минулому уроці ми говорили з вами про твір «Три мисливці», в якому Микола Носов розповів нам цікаві історії. А які у вас вийшло оповідання?

Організує обговорення творчих домашніх робіт «Кумедний випадок»

Підготовка до роботи.

Особистісні: дії смислоутворення
Регулятивні:
прогнозування результату
Комунікативні:
вміння брати участь у колективному обговоренні проблеми, аргументувати свою точку зору
Пізнавальні:
логічні – аналіз об'єкта

Актуалізація наявних знань та фіксація труднощів у діяльності

Хлопці, а от із героєм, про якого піде мовав оповіданні«Васюткіне озеро», трапився далеко не кумедний випадок. Написав цей твір В. П. Астаф'єв.

Відкрийте зошити, запишіть тему уроку.

Уявіть собі, що цей сивий, з мудрими очима людина увійдедо нас у клас.

Які питання ви йому поставите, знаючи, що до вас прийшов сам автор - В. П. Астаф'єв?

Сформулюйте їх у парах.

Що у вас вийшло?

Складають тонкі та товсті питання. Будують монологічне висловлювання

Особистісні:

вміння вести діалог на основі рівноправних стосунків;

Регулятивні:

оцінка

Комунікативні:

вміння слухати та вступати в діалог, брати участь у колективному обговоренні проблем

Пізнавальні : логічні - аналіз об'єктів з метою виділення ознак;

вирішення проблеми пошукового характеру

Постановка навчального завдання

Виходячи з ваших питань та теми уроку, яку поставимо ціль?

Мета: дізнатися про життя та творчість письменника та дати характеристику головному герою.

З'ясувати, яким показаний головний герой оповідання?

А що нам допоможе досягти цієї мети?

Відповідають на запитання, визначають навчальне завдання

Особистісні:

Регулятивні:

оцінка (Виділення та усвідомлення того, що відомо і що ще підлягає засвоєнню);

Комунікативні:

планування навчального співробітництва з учителем та

однолітками - визначення мети, функцій учасників, способів взаємодії.

Пізнавальні : самостійне виділеннята формулювання пізнавальної мети.

Осмислення (20 хв.)

Отримання нової інформації

Зовсім недавно пішов із життя В.П. Астаф'єв. Він народився в Красноярському краї, в селі Овсянка, що на річці Єнісеї.(Слайд)

До самого берега підходить вікова тайга. В.П. Астаф'єв писав: «Землю люблю свою і не втомлююся дивуватися її красі, невичерпному терпінню та доброті …. І життя давало мені постійну можливість бути на природі та з природою».

(Слайд)

Під стать сибірським багатствам і просторам і талант письменника. Він написав багато книг про війну, про мир, про дітей, про природу, і кожна з них наповнена радісною музикою людської душі. Твори, що вийшли з-під пера письменника, добре відомі в нашій країні та за кордоном. Це численні оповідання та повісті: «Перевал», «Стародуб», «Крадіжка», «Зірковий захід», «Пастух і пастушка», « Останній уклін», «Цар-риба».(Слайд)

А життя великого сина червоноярської землі було нелегким. Послухаємо хлопців.

Одним із самих цікавих оповіданьдля дітей – «Васюткіне озеро».(Слайд) Він написаний у 1956 році. Давайте познайомимося з історією його створення

Історія створення оповідання. додаток

Справді, «Васюткіне озеро» - це автобіографічна розповідь, з'явився з шкільного твору«Живий!» 1956 року. Автор згадує про кілька днів, проведених у тайзі, коли він заблукав. Тобто оповідання «Васюткіне озеро» ґрунтується на реальних подіях життя автора.

Автобіографічність– властивість художнього творувідбивати реальні подіїжиття автора.

Слухають вчителі, роблять запис у таблиці.

Повідомлення учнів

Повідомлення учня

Запишемо в зошиті цей термін:

Регулятивні:
прогнозування результату
Комунікативні:Особистісні:

вміння вести діалог з урахуванням рівноправних відносин.Пізнавальні: пошук та виділення необхідної інформації, усвідомлене та довільна побудова мовного висловлюванняв усній та письмовій формах.

На тему уроку можете визначити, хто буде героєм оповідання? Як ви здогадались? Отже, побачимо, що ж сталося з хлопчиком на ім'я Васютка.

Цитати

Коментарі

Читання тексту. Прийом «Читання із зупинками». Додаток 1

Читають текст, аналізують, прогнозують сюжет

Беруть участь у діалозі. Працюють у парах

Пізнавальні: пошук та виділення необхідної інформації, смислове читання;

Рефлексія. Цілісне осмислення та узагальнення отриманої інформації (7-8хв).

Отже, яким постає маємо головний герой?

Попрацюйте в парах, виходячи із заповненої таблиці, випишіть ті риси характеру, які виявилися у Васютки.

А тепер повернемося до питань, які ви занотували на початку уроку. Які питання залишились без відповіді?

Один із учнів вибирає із запропонованих учителем карток ті риси характеру. які властиві головному герою з покладе

Пізнавальні: рефлексія способів та умов дії, контроль та оцінка процесу та результатів діяльності.

Комунікативні:
вміння брати участь у колективному обговоренні проблеми, аргументувати свою думку.
Особистісні:

вміння вести діалог з урахуванням рівноправних відносин.

Продовжіть будь-яку пропозицію

На уроці мені здалося цікавим.

У мене викликало скруту ….

Надалі я хотів би поміркувати….

Домашнє завдання

Додаток 1

Фрагмент 1 , стор.144-147

“Це озеро не знайдеш на карті. Невелике воно… витягують риби по кілька центнерів… до слів «Мати бурчить за звичкою…”

Завдання для груп:

  • Розкажіть, що ви дізналися про хлопчика.
  • Що означає фраза «Мати бурчить за звичкою...»
  • Які цитати відзначили
  • Про що ж йтиметься далі?

Фрагмент 2, стор. 147-149

Від слів "Коли Васютка з рушницею на плечі ... до слів "Важко буде, мабуть, та нічого, донесу".

Діти аналізують поведінку Васютки.

Коротко аналізуємо цей епізод:

  • Яка роль цього фрагмента для всього перебігу розповіді. (зав'язка)
  • Чому Васютка не став сперечатися з матір'ю перед походом у тайгу?
  • Про які тайгові закони йдеться у другому фрагменті?
  • Як автор наголошує, що Васютка переймав звички дорослих?
  • Що було для вас новим, несподіваним у цьому фрагменті, які цитати виписали, дайте їм коментар.
  • Як далі розвиватимуться події?

Фрагмент 3, стор. 149-150

"Раптом попереду Васютки щось сильно заплескало ... думаючи про свою удачу, Васютка, щасливий йшов лісом".
-Що допомогло хлопцеві під час полювання?

Яким показаний Васютка у цьому епізоді?

Фрагмент 4, стор.150-152

"Раптом він схаменувся: де ж затеси?.. Та він заблукав!"

– Про що забув Васютка? Чому втратив Васютка обережність, забув настанови матері?

Кого звинувачує Васютка в становищі?

Фрагмент 5, стор.152-153

Від слів "Відкриття було настільки простим і приголомшливим ..." до "... Живемо!"

Чиї слова та чому згадав хлопчик?
Простежте, як змінюється його настрій?

Як хлопчик приготував собі їжу?

«Васюткіне озеро» Астаф'єва

Жанр твору – розповідь. Розповідь про подорож, яку мимоволі здійснив тринадцятирічний хлопчик, що заблукав на п'ять днів у тайзі. Головний герой— хлопчик Васютка, який допомагав батькам на промислі у тайзі. Другі персонажі — мама, дід, батько, рибалки. Хлопчик допомагає батькам у тайзі, чим може. Його обов'язок, який він сам собі придумав, - постачати рибалок кед-ровими горішками, які ті не проти поклацати в вільний час. Якось, як завжди, він вирушає до тайги набрати горіхів, і раптом у нього з'явилася можливість застрелити глухаря. Це зав'язка оповідання. Після своїх тривалих поневірянь та пригод Васютка вийшов на берег Єнісея і почув звук мотора катера-бота. На той час він втратив надію, що його швидко знайдуть. Це кульмінація оповідання. Розв'язка настає, коли Васютка опиняється вдома, а потім і сам веде рибалок на випадково відкрите озеро. У центрі оповідання — поведінка людини у екстремальної ситуації. Васютка гідно подолав усі труднощі, що випали на його частку, незважаючи на те, що йому всього тринадцять років. Великий інтересв оповіданні є описом тайги та її жителів. Багато пізнавального можна почерпнути з розповіді про звичаї та звички тайговиків. Ми ніби самі подорожуємо з хлопчиком по тайзі — так уміло письменник розповідає нам про Васютчині пригоди.

Спокійна розповідь, некваплива мова, діалектні слова- відважні та працьовиті люди-сибіряки вводять нас у свій світ.

План

  1. Невдачі на рибному промислі.
  2. Полювання на глушника.
  3. Васютка заблукав.
  4. Життя у лісі.
  5. Озеро.
  6. Вдалий порятунок.


Останні матеріали розділу:

Пабло Ескобар - найвідоміший наркобарон в історії
Пабло Ескобар - найвідоміший наркобарон в історії

Пабло Еміліо Ескобар Гавіріа – найвідоміший наркобарон та терорист із Колумбії. Увійшов до підручників світової історії як найжорстокіший злочинець.

Михайло Олексійович Сафін.  Сафін Марат.  Спортивна біографія.  Професійний старт тенісиста
Михайло Олексійович Сафін. Сафін Марат. Спортивна біографія. Професійний старт тенісиста

Володар одразу двох кубків Великого Шолома в одиночній грі, двічі переможець змагань на Кубок Девіса у складі збірної Росії, переможець...

Чи потрібна вища освіта?
Чи потрібна вища освіта?

Ну, на мене питання про освіту (саме вищу) це завжди палиця з двома кінцями. Хоч я сам і вчуся, але в моїй ДУЖЕ великій сім'ї багато прикладів...