Збірник технологічних карт з біології. Технологічні карти під час уроків біології

Технологічна карта відкритого урокубіології

Тема урока: Гриби.

Цілі уроку: Навчальні:
розкрити загальні особливостіорганізації грибів (різноманітність видів, ознаки, тип харчування, способи розмноження, що у природі), що відрізняють їхню відмінність від організації інших царств живої природи (рослини, тварини);
вчити розпізнавати їстівні та отруйні гриби;
Розвиваючі:
розвивати поняття про різноманіття живих організмів;
продовжити розвиток основних біологічних понять, елементів творчої діяльностічерез занурення у рішення проблемних питаньта залучення школярів до самостійної роботи частково-пошукового та дослідницького характеру.
Виховні:
Виховувати любов до природи;
розвивати вміння слухати та чути інших, повагу до думки товаришів.

Очікувані результати:

    Особистісні:

    Метапредметні:

    Ставлять навчальне завдання під керівництвом вчителя та працюють відповідно до нього;

    Висувають найпростіші гіпотези;

    Вирізняють головне, суттєві ознаки понять; здійснюють порівняння, висловлюють судження, аргументують їх;

    Працюють з інформацією та перетворять її;

    Знаходять причинно-наслідкові зв'язки;

    Оцінюють свою роботу та роботу своїх однокласників.

    Предметні:

    Знають відмітні ознаки грибів, вміють знаходити гриби на малюнках проти представниками інших царств;

    Мають уявлення про поширення грибів на Землі, особливості їх будови;

    Називають приклади значення грибів у природі та в житті людини; заходи профілактики отруєння грибами

    Тип уроку:

    За ведучою дидактичної мети: урок вивчення нового матеріалу;

    За способом організації діяльності: індивідуально-груповий;

    За провідним методом навчання: проблемно-пошуковий.

    Методи:

    Основний: проблемно-пошуковий (вирішення проблемних завдань);

    Додаткові:

    словесні (розмова, діалог);

    наочні (робота з малюнками, схемами);

    практичні (пошук інформації, робота з інтерактивною системою голосування);

    дедуктивні (аналіз, застосування знань, узагальнення).

    Засоби навчання:

    Підручник Пономарьова І. Н. Біологія. 5 клас. М: Вента-Граф, 2012;

    Додатковий текстовий матеріал;

    Презентація "Гриби";

    Обладнання: мультимедійний проектор, інтерактивна дошка, комп'ютер, інтерактивна система голосування.

    Хід уроку (Див. технологічну карту).

Технологічна карта уроку біології у 5 класі на тему «Гриби»

Етап уроку

Зміст

Діяльність учнів

Використовувані методи, прийоми, форми

Формування УУД

Самовизначення до діяльності. Організаційний момент

Перед уроком за 2 хвилини до дзвінка звучить музика природи та на екрані природа. Дзвонить дзвінок і вчитель читає вірш про природу під супровід музики)

Бережіть Землю. Бережіть

Жайворонка в блакитному зеніті,

Метелик на листі повиліки.

На травинці сонячні відблиски,

На камінні граючого краба,

Над пустелею тінь від баобаба,

Яструба, що ширяє над полем,

Ясний місяць над річковим спокоєм,

Ластівку, що мелькає в житі.

Бережіть Землю, бережіть!

Я невипадково почала наш урок з цього прекрасного вірша. Ми повинні охороняти та берегти нашу природу, але для цього ми маємо її вивчити, чим ми й займаємось.

Організація робочих місць, вітання

Учні встали, налаштувалися працювати, перевірили на столах наявність підручника, зошити, робочого зошита, щоденника, письмового приладдя.

Особистісні:

Вміння дотримуватись дисципліни на уроці, шанобливо ставитися до вчителя та однокласників.

Регулятивні УУД: вміння організувати виконання завдань вчителя.

Актуалізація наявних знань учнів

Повторимо, що ми вивчали на минулих уроках:

Які царства живої природи ми з вами вивчили?

Давайте згадаємо відмітні ознаки тварин та рослин.

Учні разом із учителем згадують ознаки царства рослин та тварин. Відповіді: у 2 колонки – рослини та тварини
Необмежене зростання
Харчування шляхом всмоктування води та мінеральних солей
Наявність хлоропластів
Фотосинтез. (автотрофи).
Активний рух
Обмежене зростання
Відсутність хлоропластів
Харчуються готовими органічними речовинами. (Гетеротрофи).

Зараз ми перевіримо, як ви зможете розпізнати представників цих царств.

На дошці: вивішені фотографії тварин і рослин та грибів

Класифікація фотографій на дошці.

Вчитель: подивіться, будь ласка, на дошку. Виберіть із цих зображень представників царства тварин та представників царства рослин.

(робота на інтерактивної дошки)

Заповнюють схему на інтерактивній дошці: по черзі виходять до дошки та розставляють варіанти відповідей у ​​колонки.

Фронтальна роботаз класом

Особистісні : Вміння дотримуватись дисципліни на уроці, шанобливо ставитися до вчителя та однокласників.

Регулятивні УУД:

Вміння організувати виконання завдань вчителя.

Комунікативні УУД: вміння сприймати інформацію на слух, відповідати на запитання вчителя

Постановка навчального завдання, формулювання теми уроку та цілей.

У вас залишились зайві організми. Що за загадкові істоти лишилися на нашій галявині?

Скажіть, як ви думаєте, про що сьогодні на уроці ми говоритимемо? (Про гриби)

Яку мету ми поставимо перед собою. Що б вам хотілося дізнатися про гриби? (Мета уроку)

Правильно, наприкінці цього уроку ми повинні вміти знаходити та розрізняти гриби, знати особливості їхньої будови, харчування; дізнатися гриби нашої області.

Повернемося до ознак царств рослин та тварин

І раптом з'являється грибок. Скажіть, а які ознаки з перерахованих стосуються гриба? (Інтерактивна дошка)
Вчитель: Давайте зробимо висновок.
Таким чином, гриби поєднують ознаки рослин та тварин, але у них є і свої власні, а які це ознаки ви самі з'ясуйте протягом уроку.

Вирішуючи запропоновані завдання, виникає проблема, на основі якої висувають припущення про тему уроку.

Разом з учителем згадують ознаки царств рослин та тварин.

Відповідають питання вчителя:
Для грибів характерні наступні ознакирослин:
Нерухомість
Необмежене зростання
Живлення шляхом всмоктування води та мінеральних солей.
Для грибів характерні такі ознаки тварин:
Відсутність хлоропластів.
Харчуються готовими органічними речовинами. (Гетеротрофи)
Формулюють висновок: гриби поєднують ознаки рослин та тварин.

Фронтальна робота із класом

Регулятивні: Виділяє орієнтири дії у новому навчальному матеріалі.

Планує спільно з учителем свої дії відповідно до поставленого завдання та умов її реалізації.

Комунікативні : планувати навчальну співпрацю з учителем та однолітками: визначає мету, функції учасників, спосіб взаємодії.

Пояснення нового матеріалу

Вчитель: Гриби – одні з найзагадковіших мешканців Землі. Люди здавна відчували у грибах щось таємниче. Їм поклонялися в давнину індіанці-ацтеки. Та й сама поява грибів після дощу людина вважала надприродною. У їх божественне походженнявірили древні греки та римляни, китайці та індуси. Давньогрецький історик Плутарх та давньоримський поет Ювенал пов'язували народження грибів із ударами блискавок. Багато народностей були впевнені, що гриби ростуть на місцях, де під час дощу танцюють гноми та відьми.

Гриби й досі залишаються для нас загадкою. Навіть теорій про їхнє походження відомо як мінімум три. Відповідно до однієї гриби походять від водоростей. Інша – говорить про їхнє походження від бактерій. І нарешті, третя, яка поки що вважається основною. За цією теорією тварини, рослини та гриби розділилися між собою на рівні однієї клітини, і подальша еволюціякожного класу йшла вже своїм шляхом.

В даний час вчені налічують 100 тисяч видів грибів, серед них дуже маленькі та великі екземпляри.

Щоб детальніше познайомитися з грибами давайте попрацюємо в групах. Кожна група отримує своє завдання, виконання якого відводиться 15 хвилин. Наприкінці зазначеного часу група має надати звіт про виконану роботу. Кожна група отримує конверт із завданням.

Фізкультхвилинка

Робота у групах

1 група

Уважно прочитайте текст підручника на сторінці 58 і за допомогою пластиліну змоделюйте галявину з капелюшних грибів, вказавши всі складові гриба. А потім розкажіть про будову гриба.

(Робота з документ - камерою)

2 група

Розглянути питання про харчування грибів, використовуючи дані підручника, Інтернет. Представити все у вигляді презентації та оповідання. (Презентація за заздалегідь приготовленим шаблоном)

3 група

Розповісти про гриби, що зустрічаються в нашій місцевості, використовуючи книги про Липецької області, Інтернет. Представити все у вигляді брошури та оповідання. (Брошура за заздалегідь приготовленим шаблоном)

Кожна група представляє свій напрацьований матеріал перед класом. (Якщо презентація чи брошура, то заздалегідь перекидається на комп'ютер вчителя.

Через 15 хвилин кожна група представляє свою роботу перед класом.

Як результат нашої роботи давайте подивимося відео про дивовижному світігрибів (дивимося відео)

Перегляд презентації на дошці

Самостійна робота з підручником, моделювання будівлі капелюшного гриба за допомогою пластиліну.

Групова роботаучнів із наступним захистом біля дошки

Регулятивні : контроль у формі звірення способу дії та його результату із заданим еталоном з метою виявлення відхилень від нього;

Комунікативні : постановка питань – ініціативна співпраця у пошуку та зборі інформації;

· Вирішення конфліктів – виявлення, ідентифікація проблеми, пошук та оцінка альтернативних способів вирішення конфлікту, прийняття рішення та його реалізація;

· Управління поведінкою партнера - контроль, корекція, оцінка дій партнера;

· Вміння з достатньою повнотою та точністю висловлювати свої думки

Особистісні

Закріплення вивченого матеріалу

Підіб'ємо підсумок нашого уроку, перевіримо засвоєння нами матеріалу. Включили пульти та приступаємо до виконання завдань

Виконати тест:
1. Гриби виділяють в окреме царство тому, що:
а) вони нерухомі, але здатні до фотосинтезу;
б) вони нерухомі та харчуються готовими органічними речовинами;
в) вони не розмножуються суперечками та не мають органів;
г) вони мають органів, але самі створюють органічні речовини.
2. Надземна частина білого гриба називається:
а) грибницею;
б) прядивом;
в) капелюшком;

г) плодовим тілом.
3.
За способом харчування гриби

а) автотрофи
б)гетеротрофи 4) . Як називається взаємовигідне співжиття різних організмів:

а) симбіоз;

б) грибокорінь;

в) грибниця;

г) автотроф.

а) здатні до фотосинтезу

б)харчуються готовими органічними речовинами

в) поглинають їжу шляхом всмоктування

Виконують тест

Оцінюють себе

Виконують індивідуальні завдання .

Регулятивні: оцінка - виділення та усвідомлення учнями того, що вже засвоєно, що ще потрібно; елементи вольової саморегуляції.

Пізнавальні: логічні: аналіз та синтез інформації.

Рефлексія

Як ви оцінюєте роботу вашої групи?

(Думка вчителя про роботу кожної з груп.)

Чи знадобляться вам у житті знання з біології?

Доповніть пропозицію, висловивши свою думку про урок

Сьогодні на уроці….

Я впізнав

Я навчився

Було складно

Було легко

Мені сподобалося

Не сподобалося

Мене здивувало

Домашнє завдання

П.13.

Дякую за урок!!!

Висловлюють думку про урок.

Індивідуальна робота

Особистісні : має внутрішню позиціюадекватну мотивацію навчальної діяльності, включаючи навчальні та пізнавальні мотиви.

Регулятивні : виділення та усвідомлення учням того, що вже засвоєно та що ще підлягає засвоєнню, оцінювання якості та рівня засвоєння;

· Саморегуляція як здатність до мобілізації сил та енергії; здатність до вольового зусилля– вибору ситуації мотиваційного конфлікту і до подолання перешкод.

Одним із ефективних методичних прийомів можна вважати використання технологічних карт уроку, які допомагають учням самостійно осягати нове, розвивати логічне, критичне і навіть творче мислення. Застосування таких карт найрезультативніше в малих групах або під час роботи в парах. Структуруючи у технологічних картах алгоритм розумової діяльності, учні відпрацьовують як інтелектуальні навички, а й навички презентації результатів роботи. Реалізація технологічного підходу звільняє школярів від зазубрювання, неосмисленого запам'ятовування, що призводить до навантаження пам'яті, втрати інтересу до навчання. Такий підхід дозволяє сформувати вміння виділяти головні думки у навчальному матеріалі кожного уроку, вчить їх порівнювати, узагальнювати, розмірковувати. Допомагає в цьому технологічна карта, переваги якої полягають, перш за все, у чітко прописаних вимогах до знань та вмінь учнів. Технологічні карти є модернізованими планами уроків. Вони структурований навчальний матеріал, виділено головне і даються варіанти пізнавальних завдань. У картах сплановано як діяльність вчителя, а й робота учня, спрямовану досягнення міцних знань. Відмінні ознакитехнологічних карт полягають у тому, що тут поєднуються планування педагогічного результату, використання деякого соціального досвіду учнів, виділення можливої ​​особистісної значущості школярів, що вивчається. На уроках переважно використовуються проблемний і частково-пошуковий методи навчання, форми організації навчальної діяльності різноманітніші. Використання технологічних карт допомагає реалізувати цілі шкільної освіти: навчить навчатися, вирішувати стандартні та творчі завдання, орієнтуватися у навколишньому світі. На заняттях більше уваги приділяється самостійної роботиз текстом та малюнками підручника, вирішенню пізнавальних творчих завдань, завдань на основі внутрішньопредметних та міжпредметних зв'язків, тобто провідною є самостійна робота учнів на різних етапахуроку. Широко використовується робота у групах, де можна обговорити проблему, уточнити незрозуміле, поставити запитання. У технологічних картах щільно сплановано діяльність вчителя та учнів на уроці. Вчитель може відбирати на свій розсуд завдання, що відповідають рівню підготовленості та працездатності класного колективу, частину матеріалу запропонувати для самостійного вивчення.

Пропоную кілька технологічних карт уроків у 9 класі на тему «Основи вчення про клітину» (програма: І.М. Пономарьова «Основи загальної біології; підручник: І.М. Пономарьова, О.А. Корнілова, Н.М. Чернова «Основи загальної біології», 9 клас)

Балуєва Галина Дмитрівна
Навчальний заклад:МБОУ "Гімназія" м.Кізел Пермського краю
Короткий опис роботи:Метапредметний урок, з метапредметною категорією (фундаментальним об'єктом) "Колір". Предметна тема "Роль пігментів у житті рослин" (до розділу "Життя рослин). Основною змістовною одиницею діяльності служить експеримент за допомогою якого учні отримують предметні знання, а потім відбувається перенесення знань з однієї області в іншу: тварини, людина. Протягом усього уроку відбувається формування різних УУД, що відповідає вимогам ФГОС. До технологічної карти додаються завдання для груп.

Наука біологія займається вивченням живих організмів, їх структури, функцій, зростання, еволюції та розмноження. У російських школахбіологію вивчають у 5-11 класах. На нашому сайті матеріали з біології представлені в наступних розділах: Конспекти уроків Технологічні карти Контрольні та перевірочні Лабораторні та практичні Самостійні ТестиПідготовка до ЄДІ Підготовкадо ОДЕ Олімпіадні завданняВікторини та ігри Позакласні […]

Технологічні карти уроків біології з ФГОС

У даному розділісайту Конспектека представлені технологічні карти уроків біології, надіслані читачами нашого порталу. Всі технологічні карти відкриті для перегляду, також ви можете завантажити будь-який матеріал або з метою ознайомлення, або з метою підготовки власного навчального заняття.

Технологічна карта уроку біології, як і будь-якого іншого предмета шкільної програмив Російської Федерації, є сучасною формоюподання уроку у вигляді таблиці, яка дозволяє вчителям біології ефективніше організовувати освітній процес, а також допомагає реалізувати освітні засади, які були закладені у ФГОС другого покоління

На відміну від конспекту уроку біології, технологічна карта відображає не лише змістовну сторону уроку, а й такі важливі аспекти освітнього процесу, як методи та засоби навчальної діяльності, цілі уроку, запланований результат, форму організації заняття. Технологічна карта стає незамінним атрибутом професійної діяльностівчителів як на етапі підготовки заняття, так і при подальшому аналізі.

Технологічна карта з біології
Вчитель біології: Тазміна Наталія Феліксівна
Місце роботи: МБОУ м. Абакана ЗОШ №2
Предмет: біологія
Клас: 6
УМК: Сонін Н.І. Біологія Живий організм. М: Дрофа, 2013 р.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Методи уроку: прийом навчання, метод мотивації навчальної діяльності, метод формування нових умінь, метод
контролю результатів навчання
Тема уроку: Клітина – жива система
Мета уроку: Розвиток уміння вивчати та порівнювати будову рослинної та тваринної клітини, визначати взаємозв'язок
функції та будови органоїдів.

п/п
1
Етап уроку
Завдання етапу
Діяльність вчителя
Діяльність
учнів
Організація
початку уроку
Формувати вміння
готовності до початку
навчальної
діяльності,
Організаційний момент: Привітання,
створення доброзичливої ​​та робочої
атмосфери уроку, відмітка відсутніх
дітей.
Вітання
вчителі,
Учні встали,
налаштувалися на
УУД:
Особистісні,
Пізнавальні,
комунікативні,
регулятивні
Особистісні,
комунікативні,
регулятивні

2
Мотивація
навчальної
діяльності
роботу, перевірили на
столах наявність
підручника, зошити,
щоденника,
письмових
приладдя.
Відгадують загадку
Запис учнями
числа, теми уроку.
Формулюють мету та
завдання уроку,
записують у зошити
питання до уроку.
Слухають,
розглядають
таблиці «Будова
клітини»
Регулятивні,
комунікативні,
пізнавальні
організації навчального
місця.
Розвивати
здібності
цілепокладання,
визначення завдань
уроку.
Розвивати вміння
формулювати
власну думку,
аргументувати
свою точку зору,
слухати та оцінювати
думки інших дітей
Стимулювати
пізнавальний
інтерес школярів,
підготувати до
сприйняття навчального
матеріалу
Актуалізація: Хлопці, щоб знати, що
ми сьогодні вивчатимемо, нам потрібно розгадати
ЗАГАДКУ:
Матерії найдрібніша частка
Мене не бачить очей, так я мала,
Але з мене складаються тіла
Рослин, людини, звіра, птахи!
Відгадай, хто я? (Клітка)
Хлопці, давайте визначимо мету та завдання нашого
уроку. Спробуємо сформулювати та записати
питання на тему нашого уроку, наприкінці заняття
ми послухаємо деякі з них і з'ясуємо,
чи ви отримали відповіді на них.
5 учнів читають вірш:
Заглянь на годинку
У нашу клітину – теремок,
У цитоплазмі там і тут
Органоїди мешкають.
Там таке відбувається –
Цитоплазма навколо ходить,
Допомагає той рух
У клітці чудовим перетворенням.
Їх не бачив Левенгук,
Здивувався б Роберт Гук.
У клітці їжа надходить
Дуже навіть непроста,
Вдень і вночі цілий рік
Надходить кисень.
Має їжу він окислити,
А з клітки – вуглекислий.

Ми вам розповіли казку.
Що про клітку ви дізналися?
Згадаймо будову клітини – її головні
частини, повторюємо правила роботи з
мікроскоп.
Готуємось до вивчення будови клітини.
Приступаємо до вивчення мікропрепаратів
«Будова клітина цибулі», «Лист Камелії»,
"Епідермісу", "Нервові клітини".
Приступаємо до обговорення. Які частини клітин
добре видно у світловий мікроскоп? Які
частини клітин не видно, чому?
Вашій увазі буде запропоновано
відеофрагмент «Будова клітина»
Регулятивні,
комунікативні,
пізнавальні
Регулятивні,
комунікативні,
пізнавальні
Згадують,
називають і
показують головні
частини клітини,
повторюють правила
роботи з
мікроскоп.
Готують і
налаштовують
мікроскопи до
роботі.
Розглядають
мікропрепарати.
Обговорюють, роблять
висновки.
Діти дивляться
відеофрагмент
«Будова клітина»,
після перегляду
повторюють
органоїди клітин та
відмінні
особливості
рослинної та
тваринної клітини
3
4
Актуалізація
опорних
знань
Отримання
нових знань
Згадати будову
клітини, її головні
частини.
Повторити правила
роботи з
мікроскоп.
Продовжити
вдосконалення
вміння роботи з
мікроскоп.
Вивчити будову та
функції частин
клітини – цитоплазму,
клітинну мембрану,
ядро.
Охарактеризувати
органоїди клітини –
Ендоплазматична
мережа, рибосоми,
лізосоми,
мітохондрії,
клітинний центр,
вакуолі, пластиди.
Вміти виявляти
взаємозв'язок між
будовою та
функціями всіх
частин клітин.
Вивчити способи

проникнення в
клітину різних
речовин – піноцитоз,
фагоцитоз.
Фізмінутка. Вправи: нахили тіла та голови, обертання рук. Гімнастика для очей
За допомогою тексту, малюнків підручника називаємо
порівняння рослинної та тваринної клітини.
«Порівняння рослинної та тваринної клітин».
Органоїди
5
6
Первинне
закріплення
знань
Закріпити
отримані знання
шляхом виявлення
порівняння
рослинної та
тваринної клітини.
Контроль,
самоконтроль,
самоперевірка
знань
Провести первинну
діагностику
засвоюваності знань
теми уроку.
Продовжити
вдосконалення
вміння здійснювати
контроль та
самоконтроль
1. Доповніть речення.
Внутрішнє середовище клітини є
ЦИТОПЛАЗМУ. У ній розташовується ЯДРО і
численні органоїди. Вона зв'язує
органоїди між собою, забезпечує
переміщення різних речовині є
СЕРЕДОВИЩЕ, в якому йдуть різні процеси
життєдіяльності.
Найважливіша частина клітини – ЯДРО. В ньому
Тваринна
клітина
+
+
+
+
+
+
+
Рослинна
клітина
+
+
+
+
+
Ядро
Цитоплазма
Мембрана
ЕПС
Рибосоми
мітохондрії
Лізосоми
Хлоропласти +
+
Клітинна
стінка
Для закріплення виконуємо завдання з
доповненнями пропозиції та виявлення
помилок у реченні.
Порівнюють: знаходять
загальне та відмінності.
Регулятивні,
Комунікативні
Регулятивні,
Комунікативні,
Пізнавальні.



Останні матеріали розділу:

Запитання для вікторини на 23
Запитання для вікторини на 23

Діючі особи: 2 ведучі, Чоловік, Чоловік, Чоловік. 1-ша Ведуча: У таку добру та вечірню годину Ми разом зібралися зараз! 2-а Ведуча:...

Меморіал пам'яті загиблих внаслідок Чорнобильської катастрофи 30 років аварії
Меморіал пам'яті загиблих внаслідок Чорнобильської катастрофи 30 років аварії

«Біда.. Чорнобиль…. Людина…» Слова лунають за лаштунками Стогін Землі. Обертаючись у космосі, у полоні своєї орбіти, Не рік, не два, а мільярди...

Методична скарбничка Рухлива гра «Знайди парне число»
Методична скарбничка Рухлива гра «Знайди парне число»

1 вересня за традицією ми святкуємо День знань . Можна з упевненістю стверджувати – це свято, яке завжди з нами: його відзначають...