Чим займалися люди у середньовічному селі. Життя селян у середньовічному селі

Урок історії у 6 класі

Цілі: познайомити з особливостями життя у середньовічному селі; виділити ознаки натурального господарства.

Заплановані результати:

предметні:навчитися пояснювати сутність та характерні рисинатурального господарства; вивчати та систематизувати інформацію різних історичних джерел про життя та побут селян; застосовувати понятійний апарат історичного знаннята прийоми історичного аналізудля розкриття сутності та значення подій та явищ;

метапредметні УУД:самостійно організовувати навчальну взаємодію групи; визначати власне ставлення до явищ сучасного життя; формулювати свою думку; слухати та чути один одного; з достатньою повнотою та точністю висловлювати свої думки відповідно до завдань та умов комунікації; самостійно виявляти та формулювати навчальну проблему; вибирати засоби досягнення мети із запропонованих, а також шукати їх самостійно; прогнозувати результат та рівень засвоєння матеріалу; визначати новий рівеньставлення до себе як до суб'єкта діяльності; давати визначення понять; аналізувати, порівнювати, класифікувати та узагальнювати факти та явища; формувати основи смислового читаннянавчальних та пізнавальних текстів;

особистісні УУД:формувати мотивацію до самовдосконалення; осмислювати соціально-моральний досвід попередніх поколінь.

Обладнання: схема «Причини об'єднання селян у громади»; ілюстрація підручника; мультимедійні презентації.

Тип уроку: відкриття нового знання.

Хід уроку

I. Організаційний момент

ІІ. Мотиваційно-цільовий етап

Середньовічна французьке прислів'якаже: «З кого раз здереш шкуру, того не пострижеш двічі». Про кого йдеться в ній і в чому її змив? Обговоримо це на уроці.

ІІІ. Актуалізація знань

— Коли і як селяни Європи втратили свободу та землю?

— Із кого утворився клас залежних селян?

(Відповіді учнів.)

На середину XI в. у Європі встановився суспільний устрій, Котрий сучасні історикиназивають феодальним. Влада у суспільстві належала землевласникам-феодалам. Переважна більшість населення складали залежні селяни. Саме про них ми й говоритимемо.

— Припустіть, які питання ми маємо розглянути на нашому уроці.

(Учні формулюють цілі уроку, використовуючи техніку «Кольорове листя».)

Оголошення теми, навчальних результатів та ходу заняття (презентація)

Тема урока: " Середньовічне селота її мешканці».

(Знайомство із планом уроку.)

План уроку

  1. Господня земляі селянські наділи.
  2. Феодал та залежні селяни.
  3. Селянська громада.
  4. Як жили та працювали селяни.
  5. Натуральне господарство.

Формулювання проблемних питаньуроку. Чому життя селян у раннє Середньовіччябула дуже важка? Чим відрізнялися середньовічні селяни-кріпаки від римських рабів? Чому в цей час було неминучим панування натурального господарства?

IV. Робота на тему уроку

1. Панська земля та селянські наділи

«Немає землі без сеньйора» — таке правило існувало в Середньовіччі. Вся земля до ІХ-Х ст. була захоплена феодалами. Поля, ліси, луки, навіть річки та озера стали їхньою власністю. Виникла феодальна вотчина, чи маєток.

(Робота зі словником.)

Вотчина - Спадкове земельне володінняфеодала.

Маєток - Господарство феодала, в якому працювали залежні селяни.

Давайте здійснимо віртуальну подорож у часі і познайомимося із середньовічним селом та його мешканцями.

Слайд 1. Перед вами феодальний маєток. Панське подвір'я, а пізніше — замок, було обнесено огорожею, згодом — муром. Тут були будинок феодала та його керуючого, комори для зберігання зерна та інших продуктів, стайня, хлів, пташник, псарня.

Слайд 2 Орна та інша земля у вотчині ділилася на дві частини: панську та селянські наділи. Урожай із панських полів надходив у комори господаря. Працюючи у своєму господарстві, селянин годував себе та свою сім'ю. На своїх волах, власними знаряддями праці він обробляв і панове поле, і свій наділ. Ліси, луги та води були захоплені феодалами, але ними користувалися і селяни.

Завдання: у зошитах графічно зобразіть феодальний маєток.

(Учні виконують завдання.)

2. Феодал та залежні селяни

Проблемне питання. Як ви вважаєте, за яких умов феодали надавали залежним селянам можливість користуватися землею?

(Відповіді учнів.)

За користування землею залежні селяни мали нести повинності, тобто виконувати примусові обов'язки. Головними повинностями були панщина та оброк.

Завдання: працюючи з текстом п. 2 § 11, заповніть таблицю.

Завдання: прочитайте історичний документта дайте відповідь на запитання.

Історичний документ

«Селянин Відрад має повний наділ землі. Він віддає йому одну свиню, фунт льону, 3 курей, 18 яєць; щорічно возить по піввози винограду в травні та жовтні; доставляє 5 віз гною зі свого господарства; 12 разів привозить по оберемку дров (вказана величина оберемка); пече хліб та варить вино. За звичаєм протягом тижня пасе у лісі свиней. Протягом трьох днів щотижня протягом усього року обробляє ділянку панського поля (зазначено розмір ділянки). У жнива прибирає на ньому врожай, а під час сіножаті косить стог сіна, працює в панській садибі. А його дружина має ткати полотняний одяг. Замість військового збору він відпрацьовує з возом та биками з травня до серпня». («З описів володінь одного монастиря». Хв.).

— Які повинності Відрада становлять панщину та оброк?

— Які види панщини відбувають Відрад та його дружина?

— Як ви вважаєте, чи легко жилося селянам?

— Чому селяни змушені були підкорятися своїм феодалам?

(Перевірка виконання завдання.)

- Які види селянської залежностіу Середні віки ви знаєте?

— Як ви розумієте вираз «поземельно залежні селяни»?

— Чому особливо тяжким було становище особисто залежних селян?

(Відповіді учнів.)

3. Селянська громада

Селяни в Середньовіччі були об'єднані в громади.

Завдання: працюючи з текстом п. 3 § 11, досліджуйте та назвіть причини, які змусили селян об'єднуватись у громади.

(Перевірка виконання завдання та складання схеми.)

Причини об'єднання селян у громади:

Селяни вирішували важливі питання, які стосувалися всіх членів громади: коли, що та де сіяти, коли прибирати

  • Порівну розподіляла ділянки землі, створюючи рівні умови для господарювання
  • Підтримувала мир та порядок на своїй території
  • Знала, перш за все, господарськими справами
  • Стежила за дотриманням традицій та звичаїв
  • Допомагала біднякам виплачувати податки
  • Розшукувала злочинців
  • Опікала селянських вдів та сиріт
  • Проводила свята та ігри
  • Домагалася обмеження феодальних повинностейі свавілля панів

4. Як жили та працювали селяни

— Як же жили і працювали селяни у Середні віки?

Завдання: прослухайте розповідь і складіть його план.

Додатковий матеріал

Задовго до світанку піднімається селянська сім'я. Сьогодні треба відбувати панщину на полі пана. Настав час орати і сіяти. Дружина селянина розпалює вогонь у вогнищі: ударяючи кремінь об кремінь, вона висікає іскру і роздмухує трут. Вогонь висвітлює жалюгідну обстановку хатини.

Селянське житло - це будинок з місцевого каменю, колод або жердин, обмазаний глиною і критий соломою або очеретом. Маленькі віконця, в холодну пору закриті ганчірками, сіном або бичачими бульбашками, пропускають мало світла. Дим від вогню виходить через отвір у стелі або в відчинені дверіАле багато його залишається всередині приміщення, коптить стіни і стелю. Вся обстановка складається з грубо збитого столу, лав вздовж стін, ліжка, скрині, в якій зберігається роками нажитий святковий одяг, що передається з покоління до покоління.

Лунає мукання корови і кудахтання курей. Поки в чавунному казанку, підвішеному на залізному ланцюгу триніжка, вариться вівсяна юшка, селянка йде в другу половину хати — треба прибрати за коровою та курями. Адже всю минулу зимухудоба та птах утримувалися у приміщенні разом із людьми.

А тим часом селянин у дворі запрягає пару волів у важкий колісний плуг. Лише недавно йому вдалося його виготовити, а за лемеш, ніж та колеса довелося заплатити зерном сільським майстрам. Але пара волів не потягне на поле плуг, потрібні три пари. Тому доводиться звертатися до сусідів по допомогу.

Поки батько та мати займаються господарськими справами, піднялися дітлахи. Селянка поспішає їх погодувати: сьогодні їй треба йти до майстерні ткати полотно для пана.

Нарешті всі справи зроблено, і сім'я розсідається на лавках за столом. Дерев'яними ложками черпають із миски недосолену вівсяну юшку. Солі ні, за неї треба дорого платити. Та й скриня з мукою спорожніла — до літа зерна не вистачає. Підкріпившись мізерним сніданком, селяни вирушають на панщину.

Весь день, від зорі до зорі, трудяться селяни на панському полі: одні орють, інші сіють, треті пасуть худобу пана. Важким колісним плугом можна глибоко зорати ґрунт і перевернути шар землі.

Лише пізно ввечері селяни повертаються додому. Повечерявши тією ж вівсяною юшкою, селянська сім'я знову береться за роботу.

Настала осінь. Господній хліб уже прибраний і пов'язаний у снопи. Селяни поспішають прибрати свою смугу: ось-ось зарядять зливи, подують холодні осінні вітри. І так уже багато зерна обсипалося, чимало його клювали птахи. Не розгинаючи спини, цілий день вся родина жне колоски і в'яже їх у снопи.

Але що це? Чому всі здригнулися, наче злякалися чогось? Пролунали звук мисливського рогу, гавкіт собак, гикання та свист. На полі з'явилася кавалькада одягнених вершників. Сьогодні до власника маєтку прибули гості, і господар вирішив потішити їх полюванням. Не розбираючи дороги, мчать вони нескошеним полем. З презирством дивляться пани на селян, що схилилися в поклоні, — їхня доля праця, покірність, терпіння. Селяни поки що безсилі щось зробити, але їхні серця сповнені гніву та ненависті.

У багатьох селян цього дня пани знищили частину плодів їхньої тяжкої праці. Обуренню жителів села не було меж. Не змовляючись, усі кинулися на головну сільську площу перед церквою — тут завжди збирається громада. Видно обурені обличчя, стислі кулаки, очі, що горять гнівом. Коли стає неспроможна терпіти, селяни виступають всією громадою, і тоді погано доводиться панам.

— Панове роблять з нами все, що хочуть! — вигукує молодий селянин. — Продають і купують, як худобу, б'ють батогами!

Кожен говорить про свої образи та приниження. Один селянин скаржиться, що після смерті батька керуючий повів на панське подвір'я корову; інший розповідає, що йому довелося віддати чверть майна за те, щоб отримати дозвіл пана видати заміж дочку за кріпака із сусіднього маєтку.

— Такі старовинні звичаї, — намагаються заспокоїти молодих людей похилого віку. — З давніх-давен встановлено, що пану потрібно при передачі спадщини віддати найкращу головухудоби - це право "мертвої руки". І за втрату робітниці належить платити пану шлюбне мито.

— Треба тікати. Адже батогом обуха не переб'єш, — каже молодий сімейний селянин.

— Нема куди бігти, — відповідають йому. — Господа всюди захопили землю. Боротися треба!

З цього дня общинники стали гірше працювати на панщині, іноді навіть відмовлялися відбувати панщину та платити оброк. Все частіше траплялися потрави панського хліба. Одного разу вночі спалахнула комора пана, а вранці всі знали, що молодий селянин, що гаряче виступав на сходці, утік із маєтку. В погоню за ним пан снарядив озброєних слуг верхи на конях та з собаками. Через два дні побитого, змученого втікача привели на суд феодала. Невблаганний пан сам і суддя, і обвинувач. Всипати йому сотню батогів, закувати в ланцюги і кинути в яму — такий вирок. Слуги люто накинулися на свою жертву і потягли на стайню бити батогами. Потім жорстоко побитого селянина кинули до темного підвалу панського будинку, прикували ланцюгом до стіни. Наступного дня він помер від побоїв, і ніхто не поніс відповідальності за його смерть. Хоча пан за законом не має права вбивати своїх кріпаків, але може карати, як йому завгодно.

Смерть селянина переповнила чашу терпіння. Загудів сполох із дзвіниці сільської церкви — це сигнал для збору. «До панського двору!» - пролунав клич. Озброївшись поспіхом, хто чим міг — кілками, сокирами, вилами, косами, селяни безладним, але грізним натовпом рушили до будинку феодала. Слуги пана намагалися відбити вторгнення. Але найсміливіші з нападників підібралися зі смолоскипами до дерев'яної огорожі і, накинувши гілок, підпалили її, великою колодою розбили ворота і проникли на панське подвір'я. Пана та його родину знайти не вдалося: на самому початку облоги вони встигли бігти через другу браму. Повсталі обрушили свій гнів на жорстоких слуг.

Але за кілька днів феодал повернувся з воїнами своїх сусідів. Почалася розправа із жителями села. Учасників повстання допитували під тортурами, кількох ватажків повісили, багатьох жорстоко відшмагали батогами. Все ніби пішло, як і раніше. Але пан добре запам'ятав урок, даний йому селянами: він не наважувався так жорстоко їх утискувати, як колись. І щоб уникнути нового повстання, він встановив розміри обов'язків для кожного селянського двору — це було записано у спеціальних помісних книгах. Тепер селяни могли більше часу приділяти своєму господарству. Поступово покращувалися обробка землі та знаряддя праці, підвищувалися врожаї. Але через деякий час панове забували про пережитий страх і знову посилювали гніт.

(Перевірка виконання завдання.)

5. Натуральне господарство

— Як селянин забезпечував себе одягом, взуттям, меблями?

— Хто робив знаряддя праці?

- Хто будував будинок феодалу?

- Хто забезпечував усім необхідним феодала?

— Як називається таке господарство?

(Робота зі словником.)

Натуральне господарство - Тип господарства, при якому продукти та речі виробляють не для продажу, а для власного споживання.

— Вкажіть дві головні причини панування натурального господарства, заповнивши перепустки у пропозиціях.

1. Техніка сільського господарства… тому урожаї були… .

2. У всіх маєтках виробляли… тому нічим… .

(Перевірка виконання завдання.)

V. Підбиття підсумків уроку

— Чому життя селян у раннє Середньовіччя було дуже важким?

— Чим відрізнялися середньовічні селяни-кріпаки від римських рабів?

— Середньовічна французька прислів'я говорила: «З кого раз здереш шкуру, того не пострижеш двічі». Про кого у ній йдеться? У чому її зміст?

— Чому в цей час було неминучим панування натурального господарства?

(Перевірка виконання завдання та підбиття підсумків уроку.)

VI. Рефлексія

— Що нового дізналися на уроці?

— Які вміння та навички відпрацьовували?

— Із якими новими термінами познайомились?

- Що сподобалося і що не сподобалося на уроці?

- Які висновки зробили?

Домашнє завдання (диференційоване)

  1. Для сильних учнів — §11, відповісти на запитання: чи збереглися елементи натурального господарства сучасному селі? Якщо так, то які?
  2. Для середніх учнів - §11, скласти схему "Повинності: середньовічних селян".
  3. Для слабких учнів - §11, питання та завдання до параграфу.

Село – це той населений пункт, в якому по всій Європі жили Велика кількістьлюдей. Виходячи з того, де розташовувалося село, і коли воно створилося, жителі в ньому були зовсім різні. Деякі села більше були схожими на міста, багато ж були в гіршому становищі.

У середні віки села найчастіше створювалися на перетині доріг. Це були як маленькі від 9 до 11 будинків, і досить великі 45-55 будинків. Не рідкістю були й віддалені хутори в гірській місцевості, вони були перевалочним пунктом для купців. Кінець було ознаменовано зростанням населених пунктів. Іноді села переростали в цілі міста.

У зв'язку з територіальними та кліматичними умовами селатак само сильно відрізнялися. На півночі Європи був досить холодний клімат, і будинки будувалися низькі, переважно дерев обмазаних глиною, які добре зберігали тепло. На невеликих вікнах встановлювали хіба що віконниці. Усередині будинку завжди було вогнище і пекти, а ось кімнати рідко відокремлювалися, були випадки, коли господарі жили під одним дахом разом із худобою. Цікаво те, що до 15 століття будинок вважався пересувним майном, і його було легко зняти та перенести на інше місце.

Картина кардинально змінювалася ближче до південної, теплішої Європи. Дерев'яні споруди зводилися по периметру квадрата або прямокутника, залишаючи внутрішній дворик між ними, який іноді перекривали навісом. Під такими навісами зберігали зерно чи сіно. Навколо них під одним дахом будувалися житлові приміщення, що розповсюджуються по всій території будівлі. Так було на Аппенінському або Піренейський півострів. Будинки будувалися з лозин обмазаних глиною, під якими був кам'яний фундамент. У горах були комори для зберігання зерна. Двоповерхові будинки почалися, будуються набагато пізніше і зустрічалися тільки біля заможних селян. Перший, іноді його називали підвальний поверх, віддавали під господарські потреби, на другому ж жив господар, кімнати були чисті та доглянуті. Навколо гірських сіл будували високу кам'яну стінуУ зв'язку з чим вони були схожі на маленькі міста. Мешканці відпрацьовували військову службу, і в той же час працювали на землі. Церква та джерело були в центрі села, до нього приходили з метою дізнатися свіжі новини та природно водою.

Землі, на яких працювали селяни, оточували селоз усіх боків. Це були поля, ріллі, сади, посадки овочів та багато іншого. Далі розташовувалися місця для випасу тварин та лісу.

Ділянки, на яких працювали селяни, були різні за виглядом та формою. В одному з випадків кожному селянинові виділяли смужку на полі, позначену межовим камінням, він засівав однією культурою, обробляв її та збирав урожай. У гірських поселеннях селянинові давали ділянку, яким він міг розпоряджатися на свій розсуд. Землі навколо села поділялися за призначенням на: орні, землі для саду, землі для випасу тварин, між якими вибудовували низьку стіну.

У кожному з сіл створювалася внутрішньосільська громада, до складу якої входили всі чоловіки. населеного пункту, що досягли повноліття. На сходках такої громади вирішували все спірні питання, що виникають при дотриманні правил риболовлі, приймали санкції, якщо худоба переходила межі чужих ділянок Сільське співтовариствоне могло існувати без постійного контролю. Вимагало вирішення таких проблем, як: справи спадщини, будівництво спільного млина, поділ майна, затвердження посівних культур. У гірських районахІспанії та в Скандинавії, селяни, що живуть у селах, були вільними, тому тут подібних поселеньбуло більше. Село могло належати сеньйору чи монастирю, у разі судових розглядів, представники могли бути присутніми на ньому. Села могли бути трьох видів: з вільними та залежними селянам, та змішані. Якщо ж село було змішане, то на його території були поля як сеньйора, так і вільних селян. Якщо виникали суперечки, то на суді сеньйор, через свої особисті якості, або підкорявся думці більшості або доводив свою правоту. Якщо сеньйор мав гарні ораторські якості, він міг у заздалегідь програшній ситуації здобути перемогу.

Середньовічне село постачало продукти феодалам, духовенству та містам. У сільскої місцевостіпроживала переважна більшість населення Європи.

Як виглядало середньовічне село

Зазвичай сільське посідання було невеликим – десь 13-15 дворів. В особливо сприятливих для ведення сільського господарства регіонах їхня кількість зростала до 50. Якщо люди селилися в гірських районах, то це вже було не повноцінне село, а хутір на 15-20 осіб.

Сільська хата, як правило, зводилася з дерева, яке зверху обмазувалося глиною. Це дозволяло зберігати тепло. Дах крився соломою, іноді заможні люди могли дозволити собі черепицю.

Мал. 1. Сільський будинок.

У Середньовічній Європібудинки належали до категорії рухомого майна – вирушаючи на нове місце, сім'я могла без проблем розібрати своє житло та зібрати там, куди переселялася.

Якщо село було досить велике, щоб дозволити собі церкву, то її ставили в центрі села. Біля цієї культової споруди зазвичай знаходилося джерело з питною водою, а на службах люди не лише молилися, а й дізнавалися про місцеві новини.

Мал. 2. Церква.

Відразу за межами села розташовувалися поля, де вирощували корисні культури, а за полями були луки, куди ганяли корів та коней на випас.

ТОП-2 статтіякі читають разом з цією

Сільське господарство

Працював середньовічний селянин щодня. Потрібно не тільки господарювати, а й контролювати його. Спеціальні дозволи були потрібні буквально на все, від випасу худоби до риболовлі. Дуже важливо було стежити за тим, щоб худоба не пішла до сусіднього села.

Продати землю було надзвичайно складно – дати свій дозвіл на це мали всі мешканці. Найчастіше люди об'єднувалися в колективні господарства, кожен член якого виконував важливу функцію.

Колективне господарство могло зводити якісь загальні будівлі, наприклад, млин, його члени самостійно вирішували спадкові питання, регулювали пов'язані із землею угоди та розподіл майна. Якщо село належало феодалу, на зборах був присутній представник.

Мал. 3. Млин.

Населення середньовічного села

Якщо писати доповідь на тему "Середньовічне село та її мешканці", неодмінно варто відзначити, що населення ділилося на людей, які обробляли землю, тих, хто займався ремеслом, і тих, хто розводив худобу. В основному громадська життязалежала від того, чи були люди у фортеці, чи були вільними.

Так, зазвичай вільні та кріпаки жили впереміш, а щоб не виникало плутанини, на хвіртку вішали відповідну табличку. Але безграмотними та жебраками були переважно всі, незалежно від становища.

Практикувалися ранні шлюби, щоби молода дружина встигла народити 3-7 дітей. У найзаможніших селах вони навіть здобували освіту в церковній школі.

До праці їх привчали з раннього віку– вони пасли худобу, ловили рибу, няньчили малюків, збирали ягоди та робили ще багато корисного.

Зазвичай діти успадковували заняття батьків і робили це досить рано: так, син ремісника вже до 17 років опановував секрет майстерності. Діти залежних селян також ставали залежними та змушені були працювати на феодала. Те, що вони працювали, залежало переважно від бажання феодала.4.7 . Усього отримано оцінок: 161.

План-конспект уроку історіїдля 6-го класу

Середньовічна село та її мешканці

Івашко Ірина Олексіївна,
вчитель історії та суспільствознавства ДБОУ школи 645
Пушкінського району Санкт-Петербурга

Цілі:

1. освітня:

Сформувати уявлення в учнів про феодальні повинності, селянську громаду, владу феодалів, значення праці селян для феодалів, підвести до розуміння того, що натуральне господарство - основа феодалізму;

2. розвиваюча:

Продовжити формування навичок роботи з історичними джерелами, ілюстративним матеріалом, складання зв'язного оповідання та участі в обговоренні;

Робота з новими поняттями та термінами;

3.виховна:

Виховувати повагу до селянської праці;

Продовжити формування терпимості та розуміння до іншої культури.

Методи: пояснювально-ілюстративний, репродуктивний, пошуковий, проблемний

Основні терміни: феодалізм, феодал, феод, васалітет, васал, вотчина, маєток, жакерія, панщина, оброк, трипілля, натуральне господарство.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

План уроку:

1. Визначення "Феодалізм", "Феод", "Феодал", "Васалітет".

2. Поняття феодальних сходів.

3. Сутність феодального права.

4. Жакерія. Повстання Уота Тайлера.

5. Вотчина та маєток

6. Повинності селян (види, причини, якими селяни їх несли).

7. Залежність селян.

8. Селянська громада.

9. Село селян.

10. Будинок селян.

11. Кухня селян.

12. Праця селян.

13. Урожай селян.

14. Голод та хвороби.

15. Натуральне господарство.

16. Домашнє завдання.

17. Запитання для закріплення пройденого матеріалу

Форми роботи учнів: фронтальна

Очікувані навчальні результати. Після вивчення теми учні повинні:

знати….

Історію феодальних відносину середньовічній Європі,

Знати значення основних термінів уроку

вміти….

Оперувати визначеннями та поняттями з вивченого матеріалу,

Працювати із інтерактивною дошкою.

Хід уроку.

I. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань.

У Середньовіччі вважали, що суспільство ділиться на «тих, хто моляться» – духовенство, «тіх, хто воює» – лицарів та «тих, хто працює» – селян. Всі ці стани були частинами одного тіла. Насправді ієрархічна структураСуспільство, що виникло в Середні віки, було набагато складніше і цікавіше.

Сьогодні ми поговоримо про те, як жили селяни в ті далекі часи, які роботи їм доводилося виконувати в господарстві феодала, і що являла собою селянська громада, село, селянський будинок, побут.

ІІІ. Робота над новим матеріалом

(Слайд №3)

На середину XI в. в Європі встановився суспільний устрій, який сучасні історики називають феодальним. Влада у суспільстві належала землевласникам-феодалам, світським та церковним. Переважна більшість населення складали залежні селяни. Привілеї та обов'язки панів та селян оформилися певними звичаями, писаними законами та встановленнями.

Кожен великий феодал роздавав частину земель із селянами дрібним феодалам на винагороду за службу, вони ж давали йому присягу вірності. Він вважався стосовно цих феодалів сеньйором (старшим), а феодали, які хіба що «тримали» від нього землі, ставали його васалами (підлеглими). Васал був зобов'язаний за наказом сеньйора виступати в похід і наводити із собою загін воїнів, брати участь у суді сеньйора, допомагати йому порадою, викуповувати сеньйора з полону. Сеньйор захищав своїх васалів від нападів інших феодалів і повсталих селян, нагороджував їх за службу, мав піклуватися про їх осиротілих дітей. Траплялося, що васали виступали проти своїх сеньйорів, не виконували їхніх наказів або переходили до іншого сеньйора. І тоді тільки силою можна було змусити їх підкоритись, особливо якщо сеньйор змушував васалів надто довго брати участь у війні або погано нагороджував за службу.

Главою всіх феодалів і першим сеньйором країни вважався король: він був найвищим суддею у суперечках з-поміж них і під час війни очолював військо. Король був сеньйором для вищої знаті (аристократії) - герцогів та графів. Нижче стояли барони та віконти — васали герцогів та графів. Барони були сеньйорами лицарів, які вже не мали своїх васалів. Васали мали підкорятися лише своїм сеньйорам. Якщо вони були васалами короля, то могли виконувати його накази. Такий порядок закріплювався правилом: «Васал мого васала — не мій васал». Відносини між феодалами нагадували сходи, на верхніх сходах яких стояли найбільші феодали, на нижніх – середні, ще нижче – дрібні. Таку організацію феодалів історики називають феодальними сходами.

(Слайд №5)

Феодальне право регулювало відносини між панами та його залежними селянами. Наприклад, селянська громада мала право не підкорятися сеньйору, якщо він вимагав податок більший, ніж передбачався звичаєм цієї громади або договором між селянами та паном землі. Коли розпочиналася війна з іншою державою, король закликав у похід герцогів та графів, а ті зверталися до баронів, які приводили із собою загони лицарів. Так створювалося феодальне військо, яке зазвичай називають лицарським.

(Слайд №6)

Нерідко траплялося отже феодальне право порушувалося. Це викликало обурення селян, що спричиняло повстання. Найбільшими з них були повстання у Франції та Англії.

(Слайд №7)

1358 року у Франції спалахнуло велике антифеодальне повстання, яке пізніше стали називати Жакерією. Причиною цього стала економічна розруха, спричинена Столітня війнана території Франції, податковий гніт, а також епідемія чуми (« Чорна смерть»), яка забрала від третини до половини населення, що, у свою чергу, призвело до зниження заробітної платита виданню законів, спрямованих проти її зростання. Поселення та ділянки селян не були захищені (на відміну від міст) від пограбувань як англійців, так і французької найманої армії.

Поштовхом до Жакерії послужили нові грошові оподаткування та повинності. Повстання почалося 28 травня в містечку Сен-Ле-д'Ессеран (області Бовезі) і очолив його Гільйом Коль(Каль), родом з бовезійського села Мело, який став «генеральним капітаном жаків». Повстання було жорстоко і кровопролитно придушене, самого Каля страчували.

(Слайд №8)

Ще одним великим повстаннямселян другий половини XIVстоліття стало повстання Уота Тайлера в Англії. Причинами цього стала подушна подати, запроваджена королем Річардом ІІ. Селяни вимагали зрівнювання у правах усіх станів та повернення сеньйорами общинних земель. Але це повстання закінчилося подібно до жакерії і Уота Тайлера також стратили.

(Слайд №9)

У Середньовіччі діяло правило: «Немає землі без сеньйора». До IX-X століть всю землю в Західної Європизахопили феодали. Поля, ліси, луки, навіть річки та озера стали їхньою власністю. Виникла феодальна вотчина, чи маєток, - господарство феодала, у якому працювали залежні селяни. У центрі вотчини розташовувався панське подвір'я, обнесене огорожею, а пізніше - замок. Тут був будинок феодала та його керуючого, комори для зберігання зерна та інших продуктів, стайня, хлів, пташник, псарня. Орна та інша земля у вотчині ділилася на дві частини: панську та селянські наділи. Урожай з панських полів надходив до комор поміщика. Працюючи у своєму господарстві, селянин годував себе та свою сім'ю. На своїх волах власними знаряддями праці він обробляв і панове поле, і свій наділ.

(Слайд №10)

За користування землею залежні селяни мали нести повинності, тобто виконувати примусові обов'язки. Головними повинностями залежних селян були панщина та оброк. Панщиною називали всі дарові роботи селян у господарстві феодала: вони обробляли панську ріллю, будували та лагодили його будинок, комори та мости, чистили ставки, ловили рибу. Селяни мали віддавати власнику вотчини оброк - частку продуктів свого господарства: зерно, худобу, птицю, яйця, сало, мед, і навіть виготовлені ними вироби: полотно, шкіри, пряжу, часом і гроші.

(Слайд №11)

Щоб змусити селян, які зазвичай спадково володіли своїм господарством, справно нести повинності, поміщикам потрібна була влада з них. Вони мали право судити людей, які жили у їхніх володіннях та які були поземельно залежними селянами. За невчасно зданий оброк, за погану роботуна панщині селянина викликали до суду феодала; судді могли призначити штраф чи інше покарання (судова залежність). Найважчим було становище особисто залежних селян. Найчастіше нащадки колишніх рабів не тільки не володіли своєю землею, але були особисто невільними: без дозволу пана вони не могли покинути село, продати чи передати іншим людям свій наділ, піти до монастиря.

(Слайд №12)

Може виникнути питання: чому ж селяни несли повинності, якщо їм доводилося так важко жити? Відповідь дуже проста. Жити в середньовіччі без захисту було небезпечно: могли напасти на твій дім, пограбувати, а феодал надавав селянам цей захист, якого вони потребували. Саме ці взаємини й утримували зв'язок феодала та її селян.

(Слайд №13)

Селяни були об'єднані у громади, які відали насамперед господарськими справами. Сільська рілля ділилася на ділянки (смуги), що становили селянські наділи. Щоб у общинників були рівні умови для господарювання, смуги землі нарізалися селянам у різних місцях, створюючи «чересмужку», коли доводилося перебиратися через ділянки сусідів і навіть панські. Після збирання врожаю рілля перетворювалася на загальну пасовищу, на нього виганяли худобу усі жителі села. Тому общинники розпочинали та закінчували польові роботи одночасно та засівали поля однаковими зерновими культурами. Збираючись на сільський схід, селяни вирішували, де і що посіяти, коли починати жнива. Крім ріллі, у маєтках були угіддя: луки, ліси, озера та річки. Частково вони належали пану, але частиною угідь мала громада. Панове всіма способами забирали общинні угіддя на свою користь, забороняючи селянам користуватися озерами та лісами. Феодали вимагали, щоб селяни мололи хліб на панських млинах (а не вдома, за допомогою ручних жорен), за що брали особливі побори. Усе це погіршувало становище селян. Община підтримувала мир та порядок на своїй території, розшукувала злочинців. Вона допомагала біднякам виплачувати податки, опікала селянських вдів та сиріт, зберігала звичаї, проводила свята та ігри. Селяни всією громадою нерідко чинили опір пану, коли він намагався збільшити звичайні розміри повинностей. Іноді селяни відмовлялися працювати на панів, підпалювали їхні будинки та комори. Поодинці і цілими селами вони тікали від жорстоких панів і селилися на порожніх землях. Своїм завзятим опоромселянські громади домагалися обмеження феодальних повинностей та свавілля панів.

(Слайд №14)

Села на той час налічували зазвичай трохи більше 10-15 і лише дуже рідко досягали 30-50 дворів. У кожному дворі, крім житла, були сарай, хлів, комору та інші господарські будівлі. До двору примикала присадибна ділянка: сад, город, виноградник. Ріллі та косовиці знаходилися окремо.

(Слайд №15)

Селянський будинок найчастіше будували з дерев'яних жердин, обмазаних глиною, з колод або місцевого каменю, крили соломою, дерном чи очеретом. Коли розводили вогонь у вогнищі, дим виходив в отвір у стелі або через відчинені двері, тому стіни були чорні від кіптяви; минуло чимало часу, перш ніж навчилися класти печі з димарем. Вузькі вікна без стекол на ніч закривали дерев'яними віконницями, в холодну погоду затикали прозорою шкірою з бичачого міхура. Обстановка будинку складалася з грубо збитого столу, лав вздовж стін, скрині для зберігання святкового одягу: її наживали роками та передавали у спадок. Спали на широкому ліжку або на лавах, які покривали набитими сіном матрацами. У будинку зберігалися предмети побуту, різне начиння: рогачі та черпаки, діжки і цебра, бочки для води, ковдри для прання, решета, кошики, ручний млин, прядка, невеликий ткацький верстат. Їжу готували у чавунному казанку, який підвішували на залізному триніжку над вогнем у вогнищі. У сараї зберігалися сільськогосподарські знаряддя, віз, упряж для тяглового худоби.

(Слайд №16)

Звичайною їжею селян були варене зерно чи каша, боби, ріпа, цибуля та інші овочі, їстівні трави, рідше їли м'ясо, рибу та сир. Але картоплі, кукурудзи, помідорів Європа тоді не знала. Не знала й цукру – його заміняв мед. З меду, винограду та ягід готували напої та вина, а з ячменю різні сорти пива. Господа харчувалися ряснішими і різноманітнішими; постійно їли м'ясо, коров'яче (вершкове) масло, дорогу рибу; в їжу рясно додавали прянощі (перець, корицю та інші приправи), тому вживали багато вина та пива. Не гидували хмільними напоями і духовенство. Саме в монастирях у Середньовіччі навчилися виготовляти міцні настоянки та лікери на 80-100 травах. Рецепти їхнього приготування зберігалися в секреті. Але найпоширенішою і звичною їжею того часу була юшка, рецепт якої ви бачите на слайді.

(Слайд №17)

На відміну від рабів селяни поважали свій важка працяі високо цінували працьовитість. При виборі нареченого чи нареченої у селянській сім'ї найбільшу увагузверталося на вмілість, спритність, працьовитість і кмітливість майбутнього члена сім'ї. З лінивими, невмілими намагалися не ріднитися. Пригожість нареченої чи особисті почуття молодих рідко бралися до уваги. Селяни обробляли землю найчастіше тими самими знаряддями праці, які отримували у спадок від батьків і дідів. Зазвичай орали легким плугом, який тільки борознив землю, не перевертаючи пластів. Плуг тягла по полю упряжка волів, рідко – кінь. Ґрунт розпушували бороною чи граблями. Коли дозрівав урожай, колосся зрізали серпами. Молотили ціпками або дерев'яними ланцюгами, а потім зерно провіювали, підкидаючи лопатою на вітрі. Зерно, якщо дозволяв пан, зазвичай мололи на ручному млині, що складалася з двох кам'яних жорен. Селяни самі будували житла та робили меблі, селянки обробляли продукти харчування, пряли, ткали, шили грубий одяг із льону, шерсті, шкіри. У селянському господарстві переважала дрібна худоба: вівці, кози, свині. Волів і корів було мало, бо взимку їм не вистачало корму. Селяни тримали у господарстві курей, качок, гусей, голубів.

(Слайд №18)

Урожаї були низькими: зерна отримували приблизно втричі більше, ніж сіяли. Третину, а то й майже половину зібраного залишали на насіння, частину віддавали в оброк пану та 1/10 частину врожаю – церкви.

(Слайд №19)

Урожай залежав як від старань селянина, а й погоди. Навіть невеликі заморозки та посухи губили посіви, і тоді наставав страшний голод, який тривав місяці і навіть роки. Багато хто вмирав з голоду, існувало навіть людожерство. Заразні хвороби тисячами несли до могили ослаблих, виснажених людей. У перші століття Середньовіччя населення Європи через високої смертностімайже не зростало. І лише з XI століття завдяки покращенню клімату та розорюванням нових земель населення стало помітно збільшуватися, з'явилися тисячі нових сіл та хуторів.

(Слайд №20)

Низький урожай вів за собою голод та велику смертність.

1221 рік- у Польщі 3 роки поспіль лили зливи та відбувалися повені, результатом чого став дворічний голод. Багато хто помер.

1223 рік- були сильні заморозки, які занапастили посіви, через що був великий голод у всій Франції.

Жорстокий голод у Лівонії настільки, що люди поїдали один одного і викрадали з шибениць трупи злодіїв, щоб пожирати їх.

1263 рік-дуже сильний голод у Моравії та Австрії. Багато хто помер. Їли коріння та кору дерев.

1277 рік- в Австрії був такий сильний голод, що люди їли кішок, собак, коней, трупи.

(Слайд №21)

Голоду наслідували масові епідемії. Прикладом цього є так звана гарячка, або священний вогонь, що з'явилася в X столітті в Європі. Слідом за нею утворюється туберкульоз, проказа, екзема, чума. Люди вмирають і нестача робочої силистає очевидною, тому феодали починають лояльнішою ставитися до селян, полегшуючи їхнє життя.

(Слайд №22)

Селяни забезпечували продуктами сільського господарства та виробами ремесла не лише себе, а й свого пана, його родину, слуг та гостей. У вотчинах феодали влаштовували цілі майстерні: там дворові майстри виготовляли зброю, кінську збрую, майстрині – тканини, одяг. Отже, все необхідне життя людей вироблялося у вотчині. Господарство було натуральним, тобто продукти та речі виготовлялися задля продажу, а власного споживання.

(Слайд №23)

Домашнє завдання:
1) Параграф 11 на стор. 87
2) Бути готовим відповісти на запитання 1-6 рубрики «Перевірте себе» та 2-6 рубрики «Подумайте»
3) Завдання 7 рубрики «Перевірте себе» виконати письмово у зошиті.
4) Підготувати матеріал про казки, пісні та свята середньовічних селян, замок феодала або лицарство в середньовіччі.

(Слайд №25-№30)

Питання закріплення пройденого матеріалу.
Чому феодал мав владу над залежними селянами?

Які повинності виконували селяни на користь феодала?

Які питання сільського життярегулювала громада?

Чому життя середньовічних селян було дуже важким?

Яке господарство називається натуральним?

Яка залежність селян від феодала була найважчою?

1) Судова

2) Поземельна

3) Особиста

Що не стосується звичайної їжі середньовічного селянина?

1) Каша

2)Цукор

3)Боби

Форма об'єднання середньовічних селян

1)Община

2)Спільність

3) «Чересмуга»

Новий тип землекористування, що знайшов поширення в сільському господарствіу період з 11 по 14 століття

1) Трипілля

2) Поливне землеробство

3) Двопілля

Яка ознака не має відношення до натурального господарства:

1) Господарства виробляли майже все, чого потребували

2) Розвинена торгівля

3)Слабкий розвиток грошового господарства

IV. Підсумок уроку.

Отже, хлопці, сьогодні ми з вами познайомилися із життям селян у феодальному суспільстві. Дізналися, як виглядав їхній будинок, побут, чим вони займалися і що цінували у своєму житті. Також ми дізналися чому вони працювали і що робили, коли феодали вносили в їхнє життя нестерпні зміни.

V. Рефлексія.

Список використаної литературы:

1) «Загальна історія, історія середньовіччя» 6 клас, Є.В. Агібалова, Г. М. Донський, Москва «Освіта» 2014 року.

2)Ілюстрована Всесвітня історія: з найдавніших часів до XVII століття - М., 1999

3) Історія Середніх віків: кн. Для читання/За ред. В.П. Буданова. - М., 1999

4) Калашніков В. Загадки історії: Середні віки / В. Калашніков. - М., 2002

5) Оповідання з історії Середньовіччя/ Під ред. А.А. Сванідзе. М., 1996

6) Сайт «Уроки шкільної програми http://interneturok.ru/

Запитання 1. У чому полягала влада феодала над залежними селянами?

Відповідь. Феодали насамперед могли судити селян. А також селяни несли обов'язки перед феодалами. Особисто залежні селяни було неможливо без дозволу феодала переселитися до іншого села, піти у монастир чи вирушити у паломництво.

Питання 2. Які види селянської залежності у Середньовіччі ви знаєте? Чим вони відрізнялися?

Відповідь. Серед селян виділялися поземельно залежні та особисто залежні. Особисто залежні селяни перебували у повної залежності від волі феодала, але й під захистом феодала. Поземельно залежні селяни обробляли землю феодала, а були вільні. Тому вони будь-якої миті могли уникнути феодала, а й феодал також будь-якої миті міг вигнати їх зі своєї землі.

Питання 3. Що змушувало селян об'єднуватись у громаду?

Відповідь. Селяни обробляли землю так, що не могли не об'єднуватись у громаду. У кожного села на полі були ділянки з ґрунтом краще і гірше. Щоб усі залишалися за рівних умов смуги кожного з господарів розташовувалися чересполосно коїться з іншими і з панськими. Щороку селянинові діставалися різні смуги. Потрібно було розподіляти ці смуги, вирішувати, що сіяти (бо сіяти потрібно було одне й те саме), коли сіяти і коли збирати врожай (бо робити це потрібно було всім одночасно). Для вирішення всіх цих та багатьох інших питань і потрібна була громада.

Питання 4. Розкажіть про життя селян за планом: а) знаряддя праці; б) господарство; в) житло; г) їжа.

Відповідь. Більшу частинузнарядь праці селяни робили самі, тільки іноді зверталися до коваля, який жив у їхньому ж селі. Тому й знаряддя були дерев'яними, лише окремі частини робили із заліза і те який завжди. Тому працювати було тяжко. У кожного господаря будинку була своя смуга на общинному полі, а також він користувався общинними луками, місцями для риболовлі тощо. Селяни жили в невеликих будинках, які складалися лише з однієї кімнати. Там спали всі члени сім'ї, узимку вони проводили там майже весь день (влітку – на вулиці). У різних частинахЄвропи будинки будували по-різному: з місцевого каменю, дерева, або робили дерев'яний каркас і заповнювали його глиною соломою і взагалі абияк (фахверкові будинки). Дах зазвичай робили із соломи чи очерету. У центрі будинку горіло вогнище. Печей не знали, бо вогонь мав горіти постійно, особливо взимку, інакше одразу ставало холодно. Дим виходив через двері чи отвір у даху. На північ вікон взагалі не робили, на південь від вікна були, але маленькі, вузькі. Вони закривалися тільки віконницями, зрідка замість скла вставляли бичачий міхур. Меблі селяни робили самі, тому вони були грубими. Зазвичай у будинку стояли стіл, лавки та скриня для святкового одягу. Спали зазвичай на лавках, лише в заможних господарів були ліжка. Навколо будинку стояло ще кілька господарських споруд. Також довкола будинку були сад, город. Їли в основному юшки з самих різних рослин(деякі ми сьогодні вважаємо неїстівними), заїдали це хлібом, заможні господарі – сиром. Також їли рибу, м'ясо селяни мало бачили (тому феодали їли майже виключно м'ясо – вони підкреслювали цим свою перевагу над селянами).

Питання 5. Як ви вважаєте, чому життя селян у раннє Середньовіччя було дуже важким?

Відповідь. У раннє Середньовіччя в Європі вирощували ще ті ж культури, що і в античності, хоча клімат більшості країн Європи набагато холодніший, ніж у Середземномор'ї. Майже не вирощували бобів, які стануть основним продуктом для європейців. Крім того, використовували мало добрив та примітивні знаряддя праці. Через все це працювати доводилося важко, а виростити вдавалося мало, часто траплялися періоди голоду. Менше залишалося чи не залишалося надлишків і тоді повинності феодалу відбирали необхідне.

Запитання 6. Яке господарство називається натуральним?

Відповідь. Натуральним господарством називається те, у якому споживається те, що виробляється. Таке господарство може існувати саме собою, йому майже нічого не потрібно з міста або з далеких земель, але й те, що в такому господарстві вирощується, з'їдається теж там, не залишається майже нічого, що можна продати.

Запитання 7. Складіть схему «Повинності середньовічних селян».



Останні матеріали розділу:

Пабло Ескобар - найвідоміший наркобарон в історії
Пабло Ескобар - найвідоміший наркобарон в історії

Пабло Еміліо Ескобар Гавіріа – найвідоміший наркобарон та терорист із Колумбії. Увійшов до підручників світової історії як найжорстокіший злочинець.

Михайло Олексійович Сафін.  Сафін Марат.  Спортивна біографія.  Професійний старт тенісиста
Михайло Олексійович Сафін. Сафін Марат. Спортивна біографія. Професійний старт тенісиста

Володар одразу двох кубків Великого Шолома в одиночній грі, двічі переможець змагань на Кубок Девіса у складі збірної Росії, переможець...

Чи потрібна вища освіта?
Чи потрібна вища освіта?

Ну, на мене питання про освіту (саме вищу) це завжди палиця з двома кінцями. Хоч я сам і вчуся, але в моїй ДУЖЕ великій сім'ї багато прикладів...