План конспект уроку на будь-яку тему. План-конспект уроку: чи потрібний він вчителю

Ми знаємо, що конспект можна зробити в процесі прослуховування будь-якої інформації, наприклад, лекції чи інтерв'ю. Конспект – це короткий записосновної суті почутого, яка буде використовуватись згодом (наприклад, студентом для підготовки до іспиту або кореспондентом для публікації статті). Це дійсно так. Однак у педагогічній науціпоняття «конспект уроку» має дещо інший зміст: річ у тому, що конспект уроку, всупереч звичному розумінню слова «конспект», складається до уроку, а чи не в його продовження. І складається не учнем, а педагогом. Що ж таке конспект уроку, кому і для чого він потрібний?

Насамперед зазначимо, що конспект уроку – це розгорнутий план передбачуваного навчального заняттяз розгорнутим описом його перебігу.Іншими словами, вчитель записує, з чого складатиметься заняття, що він говоритиме, чому воно присвячене, в якій формі проходитиме з класом, і які література та інші посібники будуть при цьому використовуватися.

З поняттям «конспект уроку» будь-який педагог стикається вже у процесі навчання у вузі: вивчаючи такі предмети, як Загальна педагогіка» та «Методика викладання»: в останньому випадку самостійне складанняконспекту уроку є обов'язковим елементом програми навчання, практики в середній школіі нерідко – однією з умов допуску до складання заліку чи іспиту. Згодом у своїй практичної діяльностібудь-який педагог, який працює у школі, постійно складає плани-конспекти уроків, які він проводить.

Навіщо потрібен конспект уроку?

Цей документ потрібен насамперед самому вчителю, а не тільки директору або завучу школи, як вважають деякі вчителі, особливо початківці. Справа в тому, що будь-який урок вимагає підготовки, і навіть ретельно готуючись до заняття, вчитель може щось упустити, забути те, що хотів сказати через поточну ситуацію в класі. Очевидно, що це впливає на хід заняття, і далеко не на краще.

Так, наприклад, вчитель завжди може покласти конспект уроку на стіл і навіть у тому випадку, якщо щось ненароком «вилетіло» з пам'яті, подивитися в цей аркуш і знайти там «підказку». Отже, такий план – невід'ємний елемент навчального процесу. Хоча, з іншого боку, справді, він є і офіційним документом, що свідчить у тому, наскільки ефективно виконується навчальна програма, чи правильно ведеться викладання, чи немає з боку педагога методичних недоліків і помилок.

З чого складається конспект уроку?

Як і будь-який конспект, конспект уроку складається з кількох частин або підпунктів. Перелічимо їх.

1. Тема уроку.

2.Мета уроку (освітня, розвиваюча та виховна).

3.Хід уроку.

4.Методичне забезпечення уроку.

5. Домашнє завдання (якщо таке пропонується виконати учням) чи інша форма контролю.

Тема урока

Тут, мабуть, все більш ніж очевидно: тема уроку – те, чому присвячено заняття.Вона виражена інформативно, але при цьому лаконічно. Наприклад, тема уроку математики може бути сформульована: «Ознаки ділимості на два». З цього випливає, що урок буде присвячений опису ознак, за наявності яких можна визначити, що якесь число ділиться на два. Або тема уроку історії: « Кріпосне правов Царської Росії», - отже, мова підепро кріпосне право як про історичному явищі, і учням буде розказано, у чому суть даного явища, і який вплив воно вплинуло на хід вітчизняної історії.

Мета уроку

Тут теж все досить недвозначно - вчитель вказує, навіщо він проводить це заняття, і для чого воно необхідне учням.Щоправда, у педагогіці мета заняття поділяється на три підцілі:

· Освітню,

· Розвиваючу та

· Виховну.

Відмітимо, що не всяке заняття поєднує у собі всі цілі.Наприклад, ми не можемо вказати виховну метузаняття з хімії, присвяченого вивченню молекулярного складу органічної кислотиОднак тут є чітко виражена освітня (пізнавальна) мета, яку і необхідно коротко описати.

Хід уроку

Це – найголовніша та найтрудомістка частина конспекту уроку. Іншими словами, хід уроку – це « покрокова інструкція» для вчителя, як треба провести урок, причому складена самим педагогом. Хід уроку поділяється на підпункти, кожен із яких є елементом уроку. При цьому всі ці елементи необхідно назвати і в дужках вказати, скільки сам педагог відводить часу на виконання кожного елемента, при цьому уклавшись у відведені 45 хвилин. Такими елементами можуть бути:

· Привітання,

· Фронтальне опитування,

· Перевірка домашнього завдання,

· Виконання завдання біля дошки,

· Навчальна дискусія,

· Пояснення нового матеріалу,

· Виконання лабораторної роботи,

· Підбиття підсумків уроку,

· Оголошення домашнього завдання.

Також наголосимо, що просто перерахувати найменування елементів уроку недостатньо: план-конспект передбачає короткий опистого, які саме дії будуть здійснювати вчитель та учні. Наприклад, вказати, які питання будуть поставлені школярам, ​​яке завдання їм необхідно виконати, чому присвячена дискусія.

Методичне забезпечення уроку

Вчитель повинен вказати, що необхідно йому та учням для успішного проведеннязаняття. Це можуть бути:

  • Підручник,
  • Дидактичний (роздавальний) матеріал,
  • Географічна чи історична карта,
  • Інструментарій для проведення лабораторної роботи
  • Технічні засоби навчання (проектор, комп'ютер, ноутбук, лінгафонне обладнання, магнітофон).

Домашнє завдання

Вчитель обов'язково повинен заздалегідь визначитися з характером та обсягом домашнього завдання та відобразити це і в конспекті уроку, і у класному журналі, причому обсяг домашнього завдання має перевищувати 1/3 частини вивченого під час уроці матеріалу. Домашнє завдання використовується для глибшого закріплення здобутих навичок та умінь.

  1. Ставтеся критично до Інтернету: у Мережі з'явилося чимало ресурсів, де можна переписати конспект уроку, складений іншим педагогом Урок – це творчий процес, і кожен урок - по-своєму неповторний і унікальний, і ніхто краще за самого вчителя (у тому числі і його колеги) не знає аудиторію, її особливості та особливості навчальної програмистосовно до даному класута окремим його учням.
  2. Будьте лаконічні: конспект – це не стенограма, а лише коротке «лібрето» уроку, яке покликане допомогти Вам краще провести заняття.
  3. Аналізуйте навчальний посібник, посібник для вчителя, визначтеся з обсягом навчального матеріалу, з рівнем вже наявних навичок та умінь класу, визначтеся з набором завдань та питань, що пропонуються класу.
  4. Виберіть домашнє завдання(і визначте, чи потрібне воно в даному випадкув принципі?). Домашнє завдання – це самоціль, а засіб формування системи навичок і умінь.Воно не повинно бути обтяжливим для учня, з одного боку, і має бути йому зрозумілим, з іншого.

Хоча, втім, рецепта на всі випадки життя тут бути не може. Як було зазначено вище, урок має творчу природу, отже – Ви його автор. Недарма багато вчених вважають, що педагогіка – це наука, а й мистецтво.

План-конспект уроку - "альфа" та "омега" діяльності вчителя. Докладний, розгорнутий план допоможе провести урок максимально результативно, заощадить час і дозволить швидше досягти поставленої мети. А чітко побудована структура уроку допомагає вчителю утримувати увагу учнів протягом усього уроку.

Етап 1. Тема уроку

Тема уроку завжди позначена у поурочному річному плані вчителя. Але в деяких випадках потрібне уточнення. Наприклад, тема "Біографія А. Пушкіна" у 5 класі відрізнятиметься за обсягом та охопленням матеріалу від такої ж теми у 9 класі. Тому, формулюючи тему, наперед уточніть обсяг матеріалу.

Етап ІІ. Цілі уроку

Сучасна методика не вимагає поділу цілей на навчальні, виховні та розвиваючі. Але молодим вчителям зручніше користуватися старим, перевіреним способом та чітко розмежувати цілі уроку за трьома позиціями:

Навчальні цілі. Це можуть бути такі цілі, як:

Дати уявлення про...;

Узагальнити та систематизувати знання про….;

Ознайомити учнів з (поняттям, правилом, фактами, законом тощо)

Виробити навички (наприклад, аналіз ліричного тексту).

Виховні:

Виховувати в учнів почуття патріотизму, гуманності, працьовитості, поваги до старших, естетичний смак, етичні норми, дисциплінованість.

Розвиваючі. Тут вказуються цілі, які допоможуть розвивати в учнів пам'ять, фантазію, мислення, пізнавальне вміння, волю, самостійність, комунікативність Якщо в уроці передбачені групові види роботи, то можна вказати, що головною метою, що розвиває, буде вчити працювати в команді, висловлювати і відстоювати свою точку зору, розвивати комунікативні навички.

Етап ІІІ. Заплановані завдання

Тут позначається мінімум тих знань та умінь, які мають придбати учнів під час уроку. Заплановані завдання слід зіставляти з вимогами до знань та вмінь учнів, які позначені Міністерством освіти для кожного класу та для кожного предмета.

Етап IV. Вид та форма уроку

У плані їх можна і не вказувати, але для кожного разу варто уточнювати, буде це урок-пояснення, урок-розмова або ви націлені провести нестандартний урок.
Для зручності наведемо приклади найпоширеніших видів та форм уроку.


Види та форми уроку

1. Урок ознайомлення з новим матеріалом.

Форми: бесіда, проблемний уроклекція.

2. Урок закріплення вивченого.

Форми: ігри, конкурси, КВК, подорож, бенефіс, брифінг, аукціон, казка, брифінг, спектакль тощо.

3. Урок застосування нових знань та умінь на практиці.

Форми: ті ж, що й уроків закріплення. Можна також проводити уроки-дослідження, лабораторні, творчі майстерні, змагання, тестування, екскурсії тощо.

4. Урок узагальнення та систематизації знань.

Форма вибирається вільна, за бажанням вчителя.

5. Контрольний урок.

Форми: як традиційні контрольні роботи, заліки, диктанти, твори, так і більше творчі краєвиди: семінари, брифінги чи консультації.

6. Інтегровані уроки.Форми вільні, оскільки задіяні 2 і більше предметів на одному уроці.

Етап V. Устаткування

Тут перераховується все, що використовуватиме вчитель під час уроку. Це мультимедійні презентації, репродукції картин, аудіо та відео матеріали, наочні та роздаткові матеріали.

Етап VI. Хід уроку

1. Організаційний момент - Обов'язковий етап усіх уроків. Допомагає сконцентрувати увагу учнів, визначити їхню зібраність і готовність до уроку.

2. Перевірка домашнього завдання. Досвідчені педагогипрактикують щоурочну перевірку домашнього завдання. Це допомагає не лише перевірити, наскільки засвоєно попередня тема, а й нагадати класу основні тези минулих уроків.

Винятки становлять контрольні уроки.

3. Актуалізація знань учнів на тему.Цей етап не є обов'язковим, але дуже популярним у методиці викладання. Актуалізація допомагає учням налаштуватися на сприйняття теми, позначити коло питань, що розглядатимуться на уроці. Крім того, актуалізація дає можливість постановки практичної метиуроку.

Наприклад, прослуховування композиції П. Чайковського "Пори року" активізує фантазію, налаштовує учнів на те, що мова йтиме про пору року.

4. Оголошення теми та цілей уроку.Вчитель може сам позначити теми та цілі уроку. А можна підвести учнів до цього під час попередньої розмови, складання кластера чи міні-тестування.

5. Основна частина уроку.

Ця частина уроку буде різною залежно від виду та форми уроку. Але принцип побудови один: від простого – до складного, від загального – до приватного.

6. Підбиття підсумків.Етап необов'язковий. Багато вчителів замінюють цей етап на рефлексію. Для вчителя важливо зрозуміти, що засвоїли учні, які питання залишилися незрозумілими, які проблеми - невирішеними.

7. Виставлення оцінок.Цей етап не вимагає роз'яснень. Є лише уточнення. Оцінки може виставляти сам учитель, аналізуючи та оцінюючи роботу учнів на уроці. У Останнім часомбільше практикують самооцінку чи систему накопичувальних балів. І тут учні самі оцінюють свою роботу.

8. Домашнє завдання.

Зазвичай цей етап залишають наприкінці уроку. Але домашнє завдання можна дати і на початку, і в середині уроку. Особливо, якщо додому буде поставлено, наприклад, написання есе, твори чи виконання лабораторної. В цьому випадку вчитель заздалегідь орієнтує увагу, що тези, що розробляються на уроці, будуть важливими при виконанні домашнього завдання.

Сучасна методика рекомендує крім обов'язкового завдання, пропонувати учням та варіанти більш складного рівняабо спрямовані на розвиток творчих здібностей. Наприклад, не просто вивчити вірш, а ще й створити колаж, намалювати малюнок на тему або підготувати доповідь, презентацію.

Рекомендації:Пам'ятайте, що кожен урок повинен містити "родзинку". Це може бути цікавий факт, нестандартне завдання, незвичайна форма подачі матеріалу, що інтригує епіграф - те, що сприятиме зацікавленості учнів.

Стаття з білоруської республіканської газети «Звязда» у перекладі російською мовою.

Колись дуже поширеними були вітальні листівки. Вони й зараз існують, і навіть куди яскравіші та красивіші, ніж ті, колишні...

Тепер і через інтернет привітати можна, і есемеські з привітаннями надсилати... Та й просто: взяв мобільник і зателефонував на те чи інше свято. А в роки моєї молодості навіть звичайні телефони далеко не у всіх були, так що вітали ми своїх рідних і близьких з тим чи іншим святом саме за допомогою пошти.

І яка ж для мене це була непросте завдання: писати тексти вітальних листівок! Здається, що там складного: всього кілька вітальних рядків придумати. Але ніяк не виходили у мене ці рядки: щоб не шаблонно було, щоб не були схожі ці привітання одне на інше.

Таким чином щовечірнє написання планів-конспектів до кожного урокучимось нагадувало мені ті давні вітання. З однією лише різницею: привітань за рік зо два десятки набиралося, не більше, а планів-конспектів на кожен день - по п'ять-шість...

А чи потрібні вони вчителю взагалі ці щоурочні плани?

Напевно, все ж таки потрібні, особливо педагогові-новачкові. Молодий вчитель може на уроці навіть не заглядати в цей план-конспект (або майже не заглядати), але одне те, що він є і будь-якої миті може допомогти, наповнює його душу. План-конспект допоможе не збитися з ритму уроку, правильно розрахувати тривалість того чи іншого етапу, своєчасно завершити його. Потім це «почуття часу» прийде саме... Але й досвідчені вчителі, готуючись до того чи іншого уроку, намітають зразковий план-Конспект - швидше для підстраховки, так як під час уроку можуть навіть не зазирнути в ці свої записи.

Так що плани-конспекти все ж таки потрібні вчителю. Інша річ, які?

Це може бути невеликий схематичний малюнок зразкового веденняуроку, а може – і повноцінний розгорнутий конспект... Саме таку його форму вимагають усі перевіряльники.

Що ж обов'язково має входити до цього плану?

Він повинен містити дві частини: формальну та змістовну. Формальна частина конспектувключає номер уроку в темі, що вивчається, тему і мета уроку. Змістовна частинаплан-конспект включає опис етапів уроку, а саме повторення опорних знань, засвоєння нового матеріалу, формування умінь та навичок (так звана рефлексія) та домашнє завдання.

Звісно, ​​ці етапи можна розписати по-різному. Можна скорочено, схематично, можна настільки повно, що майже кожна хвилина буде врахована. Такі повні плани-конспекти зазвичай до відкритим урокамготують... Але й скорочений зробити – теж справа нешвидка.

А якщо їх треба за один вечір цілих шість написати? І всі різні?

Саме написання мети уроку і нагадувало мені завжди те давнє складання вітальних текстів родичам. Здається, якою має бути мета будь-якого без винятку уроку? Єдиною, на мою думку, - засвоєння учнями матеріалів уроку. Тоді навіщо в кожному поурочному конспектіпро цю мету писати?

Але, на думку тих, хто розробляв зразковий план конспектів, мета уроку має бути «триєдиною»: пізнавальної, розвиваючої та виховної. У формальній частині плану-конспекту кожну з цих трьох цілей слід детально розписати. І так розписати, щоб не повторюватись у кожному з планів-конспектів!

А як тут не повторишся, хотілося б мені знати?

Ось і «штампують» у плані-конспекті (як у тих вітальних листівок) казенні фрази типу: « виховати почуття гуманізму, повагу до старших, негативне ставленнядо шкідливим звичкамта ін.(це для виховного компонента мети) або: « розвинути логічне мислення, пам'ять, вміння правильно узагальнювати дані та робити висновки...(це, як ви самі розумієте, буде розвиваючий компонент).

Хороші слова, правильні... І для всіх без винятку предметів підходять – починаючи від фізики з хімією до білоруської мови. Ну, а якщо вони такі всеосяжні, ці цілі, то, може, написати їх один раз у тематичному плануванні- І досить?

Геннадій Авласенко. Газета "Звязда", 4 листопада 2015 року.
Оригінал на білоруською мовою: zviazda.by/2015/11/108768.html



Останні матеріали розділу:

Список відомих масонів Закордонні знамениті масони
Список відомих масонів Закордонні знамениті масони

Присвячується пам'яті митрополита Санкт-Петербурзького та Ладозького Іоанна (Сничева), який благословив мою працю з вивчення підривної антиросійської...

Що таке технікум - визначення, особливості вступу, види та відгуки Чим відрізняється інститут від університету
Що таке технікум - визначення, особливості вступу, види та відгуки Чим відрізняється інститут від університету

25 Московських коледжів увійшли до рейтингу "Топ-100" найкращих освітніх організацій Росії. Дослідження проводилося міжнародною організацією...

Чому чоловіки не стримують своїх обіцянок Невміння говорити «ні»
Чому чоловіки не стримують своїх обіцянок Невміння говорити «ні»

Вже довгий час серед чоловіків ходить закон: якщо назвати його таким можна, цього не може знати ніхто, чому ж вони не стримують свої обіцянки. По...