Конспект з навчання грамоти. Конспект з навчання грамоті у підготовчій групі «Космічна подорож

Організація корекційно-розвивальної освітньої діяльності дітей у підготовчій логопедичній групіна тему «Подорож казкою».

Мета заняття:

  • Систематизувати знання дітей з навчання грамоти.

Завдання:

Освітні:

  • Закріплення знань про звуки, вміння розрізняти голосні та приголосні звуки.
  • Закріплення навичок читання.
  • Закріплення навичок звукового аналізу та синтезу,
  • Закріплення навичок вміння орієнтуватися у слові
  • Розвиток смислової сторони мови.

Корекційні:

  • Розвиток дрібної моторикирук, координація рухів.
  • Активізація зорової функції простеження.

Розвиваючі:

  • Розвиток мови, уваги, пам'яті, творчої уяви.
  • Розвиток логічного мислення.

Виховують:

  • Виховання вміння працювати колективно.
  • Формування соціального партнерства, бажання діяти разом з однолітками, отримуючи задоволення від спільної діяльності.

Методи:

  • Наочний.
  • Словесний.
  • Практичний.
  • Ігровий.

Прийоми:

  • Сюрпризний та ігровий моменти.
  • Створення проблемної ситуації.
  • Показ та розгляд ілюстрацій.
  • Розмова.
  • Художнє слово.

Попередня робота:

Обладнання:

Казковий конверт із листом; предметні картинки: гуси-лебеді, яблуня, грубка, річка, хлопчик, дівчинка, квіти; макет пічки; пиріжки з літерами; сигнальні карткивизначення характеристики звуків; штучна яблуня із яблуками; схеми-картки визначення місця звуку у слові; картинки-колоди; текст оповідання "Яблуня".

Хід заняття:

Вступна частина.

Хлопці, сьогодні вранці листоноша приніс у дитячий садоктелеграми. Цікаво від кого вона?

У ній лише одне слово написано «Допоможіть!» і картинки намальовані: гуси-лебеді, яблуня, річка, грубка, хлопчик, дівчинка. Мабуть, той, хто її надіслав, не вміє писати.

Хлопці, ви не здогадалися, герой якоїсь казки просить нас про допомогу? (Відповіді дітей)

Правильно, Оленка з казки «Гусі-лебеді».

Робота із ілюстраціями. Закріплення просторових уявлень. Розвиток зв'язного мовлення дітей.

Хлопці, а як ви здогадалися? (за картинками з телеграми)

Зображення розташовані на фланелеграфі.

Згадаймо цю казку, а допоможуть нам картинки. (Діти по черзі розповідають)

Основна частина.

Хлопці, а ви хотіли б опинитися в цій казці та допомогти Оленці? Тоді давайте поїдемо прямо зараз.

Фонетична ритміка. Закріплення знань про голосні та приголосні звуки.

А ось і грубка стоїть.

Печка, грубка, скажи, куди гуси-лебеді полетіли?

Мовчить грубка, не відповідає.

Подивіться, а в грубці пиріжок лежить, не простий, а із завданнями. Виконаємо їх, тоді й скаже грубка, куди гуси-лебеді полетіли.

Завдання №1.

Дістаньте з пічки пиріжки з літерами. На червону тацю покладіть пиріжки з літерами, що позначають голосні звуки. А на синій – пиріжки з літерами, що позначають приголосні звуки. (Діти по черзі підходять і виконують завдання)

Скажіть, які звуки називають голосними? (Відповіді дітей)

А які ще є звуки? (приголосні звуки)

Логопед читає вірш.

Звуки ці різні голосні, згодні:
Голосні тягнуться до пісеньки дзвінкою,
Можуть заплакати та закричати,
У темному лісікликати та аукати,
І в колисці Оленку коливати.
Але не хочуть свистіти і бурчати.

А у приголосних свій характер:
А згодні згодні
Шелестіти, шепотіти, скрипіти,
Навіть пирхати і шипіти,
Але не хочеться співати їм.

Закріплення навички звукового аналізу та синтезу.

Завдання №2.

Печка має ще одне завдання. Визначити, який перший звук у слові: голосний, приголосний, приголосний твердий, приголосний м'який і вибрати сигнальну картку потрібного кольору. (лелека, кіт, гра, підлога, ведмедик, равлик, лимон, етажерка, торт). Будьте уважні, якщо хтось помилиться, ми не зможемо знайти Іванка.

Гра «Допоможемо яблучці». Закріплення вміння складати слова зі складів.

Перед нами яблуня із незвичайними яблуками. А на найкрасивішому яблуку завдання. Допоможемо яблуньці звільнитися від яблук, виконаємо завдання, тоді й скаже нам вона, куди йти далі шукати Іванка.

Завдання №1.

Прочитайте склади, написані на моїх яблучках. (Діти по черзі зривають яблука, читають склади)

Завдання №2.

Складіть слова зі складів, але спочатку згадайте правило: скільки в слові голосних букв, стільки і складів. (ла, сі, лам, ло, гу, па, та; лосі, гуси, лопата, лампа, сила)

Розвиток фонематичних уявлень, уміння співвідносити звук та букву. Робота з касами букв.

Завдання №3.

А тепер яблунька пропонує пограти зі своїми яблучками, що впали. Яблука ці теж не прості, вони з картинками. Назви картинок я передаватиму за звуками. А ви з букв розрізної абетки на набірному полотні викладете слова. (цибуля, таксі, капуста)

Розвиток фонематичних уявлень, уміння визначати місце звуку у слові.

Завдання №4.

Яблунька пропонує вам ще одну гру - "Доскажи слівце". Вам потрібно визначити місце звуку (Р) у доведених словах за картками-схемами.

Лісники її додому взяти не захочуть.
Їй не скажеш «Кішка, брись»,
Тому, що це …. Рись.

Я взяв борошно, я взяв сир
Випек розсипчастий ….пиріг.

Хто альбом розфарбує наш
Ну звичайно ... олівець.

Де обідав горобець
У зоопарку у ... звірів.

Пальчикова гімнастика.

Попереду ми маємо далеку дорогу. Давайте відпочинемо. Виконаємо пальчикову гімнастику.

Закріплення вміння складати пропозиції щодо схеми.

Яблунька нам далі вказує шлях. До річки нас спрямовує. У річці рибка плаває. Давайте спіймаємо її, може вона нам допоможе. На рибці завдання. Річка просить нас побудувати місток з колод, що на березі лежать. До кожного колоду прикріплена картинка. Ми зможемо покласти колоду тільки тоді, коли складемо пропозицію по картинці. (Діти по черзі беруть колоди з картинками і складають пропозицію, визначаючи кількість слів)

Ось ми й збудували місток. Тепер можна перейти річкою. Проходьте обережніше, намагайтеся не замочити ноги.

Розвиток фонематичного слуху, вміння розрізняти на слух звуковий складголосні звуки.

Ми опинилися на галявині з квітами. На кольорах написані літери, що позначають голосні звуки. Виберіть собі квіточку. (звучить тривожна музика)

Летять гуси-лебеді, бережіть квіти. У кого в руках квіти з голосними літерами, які пом'якшують приголосні, ховайтеся у зелене коло, а у кого не пом'якшують – у синє коло.

Заключна частина.

Гра «У гості до Баби – Яги».

Читання тексту.

Ось ми вже дісталися до будинку, де живе Баба-Яга. Подивіться Іванко на лавці сидить. Баба Яга відпустить Івана лише тоді, коли ми книжку почитаємо. (Діти читають розповідь «Яблуня» по ланцюжку)

Тепер ми можемо забрати Іванка.

От і допомогли ми Оленці. Згадаймо ще раз, де побували і що робили. Знайте, дружба, і знання завжди переможуть зло.

Література:

  • Александрова Т.В. Живі звуки, або фонетика для дошкільнят
  • Бондаренко Т. М. Комплексні заняттяв підготовчій групідитячого садка»
  • Миронова Н.М. Розвиваємо фонематичне сприйняття. Плани-конспекти занять із дітьми старшого дошкільного вікуз мовними порушеннями
  • Наталія Ніщева: Улюблені казки: Гуси-лебеді. Конспект заняття з навчання переказу дітей 4-5 л.
  • Ткаченко Т.О. Розвиток фонематичного сприйняття та навичок звукового аналізу.

Суслікова Лариса Станіславівна,
учитель-логопед 1 кв. категорії,
МБДОУ «Лямбірський дитячий садок №3
комбінованого виду»

Конспект відкритого заняттяз навчання грамоти

для дітей старшого дошкільного віку

Тема: «Літера Я».

Цілі:

Закріплювати уявлення дітей про звук, букву, склад, слово;

Ознайомити з літерою Я;

Розвивати фонематичний слух;

Визначати позицію звуку у слові;

Формувати навичку друкування літери Я;

Виховувати доброзичливі стосунки між дітьми.

Демонстраційний матеріал: літери з каси літер, картинки із зображенням гномів, предметні картинки, картки зі словами, кубики Зайцева, плакат із зображенням літери Я та предметів, назви яких починаються з літери Я, піктограми.

Роздатковий матеріал: листи для самостійної роботи, олівці, сигнальні картки «твердість-м'якість»

Хід заняття.

I. Організаційний момент.

Педагог:- Здрастуйте, хлопці! Сьогодні я виявила у нашій групі мішечок. Хто його загубив? Дізнаємося, якщо слово прочитаємо.

Педагог викладає слово «ГНОМИ» кубиками Зайцева. Діти читають. На дошку виставляється картинка із зображенням гномів.

Що в цьому мішечку? Педагог показує, що у мішку лежать букви.

Діти:- Літери.

П.:- А може, звуки? Чим відрізняються звуки та літери?

Д.:Звуки говоримо і чуємо,

Букви бачимо ми та пишемо.

II. Повторення.

    Гра «Будинки голосних і приголосних».

Гноми дружно жили – були

Їли суп, компот варили.

Тільки раптом у лісовій глушині

Щось дивне знайшли.

Що ж це, подивіться,

Гномам нашим поясніть.

На дошці – 2 будиночки: червоний та синій.

П.:- У цих будиночках живуть букви. Які з них мешкають у червоному будинку?

Д.:- Голосні.

П.:- Що вони вміють?

Всі голосні дзвінко співають,

Словам співання надають.

А у синьому будинку?(Згодні.)

П.:А згодні вміють

Гарчати, стукати,

Свистіти, шипіти,

Але не хочеться співати їм.

Давайте, навчимо гномів розрізняти голосні та приголосні.

Діти по черзі дістають із мішечка букву, називають і ставлять на дошку у відповідний будиночок.

    Гра «У гості до приголосних».

П.:- У будиночку згодних дві кімнати: зелена та синя. Хто живе у цих кімнатах?

Д.:- У синій кімнаті тверді приголосні, а в зеленій - м'які.

П.: -Згодні дуже люблять приймати гостей. Допоможіть правильно провести тварину у потрібну кімнату. Я показую картинку, а ви називаєте її та визначаєте перший звук у слові. Якщо це твердий приголосний, то проводжаємо гостя у синю кімнату, а якщо м'який – у зелену. Вказуємо правильний шляхза допомогою сигнальних карток.

Педагог показує картинки: зебра, мишка, метелик, жабка, ведмідь, слон. Діти виділяють перший звук та показують синю або зелену картку.

    1. Нова тема.

1) Гра «Розшифруй та прочитай».

П.:Гноми в гості до нас прийшли,

Щось гноми принесли.

Що ж це таке?

Ми дізнаємось, якщо слово прочитаємо.

Педагог називає картинки, а діти повторюють лише перший склад, потім становлять слово «подарунок».

    Що то за подарунок?

Кругле, рум'яне з гілки дістану я.

На тарілку покладу, пригощайтеся - я скажу.

Д.: -Яблуко.

П.: -У слові «яблуко» перша літера – Я.

Виставляється плакат із літерою Я.

2) Подання букви Я.

Милується собою Я: «Я найкрасивіша!»

Ліворуч ніжку відвела і в словах танцювати пішла!

Звертаємо увагу на те, як пишеться ця літера (дивиться вліво).

П.:- Одному з наших гномиків так подобається літера Я, що він навіть ім'я собі вигадав на цю літеру! Прочитайте це ім'я.

Педагог викладає ім'я "Яша" кубиками Зайцева. Діти читають.

А ось Яша побачив ящірку і вирішив упіймати її, щоб пограти з нею. Допоможіть гному дістатися ящірки.

Гномик може пройти лише з картинок, назви яких починаються на букву Я.

Діти проводять маркером доріжку, з'єднуючи картинки: ящик-яйце-якір-яблука-ящірка.

П.:- Літера Я дивовижна, вона означає ціле слово.

Скаже про себе:

"Подивіться, це Я".

І про себе я можу сказати: Я – Євгенія Олександрівна. А ти хто? (Діти відповідають.)

Хлопці, скільки гномів до нас прийшли? (7)

Якщо кожен скаже: "Це я". Що вийде?

Вивішується плакат:

Діти розгадують ребус.

П.:- Що таке сім'я? Яка родина буває?

3) Читання складів із літерою Я.

П.:- Гноміки хочуть пограти з літерою Я. Давайте познайомимо їх із грою «Братики-сестринки».

Гра із кубиками Зайцева. Спочатку діти прочитують великий кубик (наприклад, МА), а потім маленький (МЯ) і будують вежу з двох кубиків. Далі прочитуються інші пари складів: ла – ля, на – ня.

А тепер додамо склади, і вийдуть слова: ля – поля, мене – ім'я, ня – лазня.

Фізкультхвилинка.

Наші гноми втомилися,

Довго літери вивчали,

І, напевно, друзі,

Відпочити і нам час.

Гра з м'ячем "Твердий-м'який".Діти стають у коло. Педагог кидає м'яч дитині і називає твердий приголосний звук (наприклад, «н»), а дитина кидає м'яч назад, вимовляючи м'який приголосний («нь»).

IV. Закріплення.

Гра «Заміни букву». На дошці розміщуються картки зі словами: фе н , р а д, м е год.

П.:- Ми зараз з вами станемо чарівниками, перетворюватимемо одне слово на інше.

Виділена буква змінюється на букву Я:

фен – фея

радий – ряд

меч – м'яч

V. Самостійна робота.

Діти, постарайтеся виконати завдання акуратно, красиво. Ми подаруємо ваші роботи гномам. Вони радо продовжать вивчення букв.

VI. Підсумок.

Хлопці, які ви молодці! Ми сьогодні багато встигли:

Літера нову впізнали,

З словами пограли,

Гномів разом навчали,

І подарунки отримували,

А у всьому нам допомогла – літера Я.

На дошці – яблуня, на якій для кожної дитини прикріплено іменне яблучко (з червоного паперу). Кожен знаходить своє ім'я та забирає своє яблучко.

Література:

1. Бірюкова І.В. Знайомство із літерою Я.

2. Костильова Н.Ю. 200 цікавих вправз літерами та звуками для дітей 5-6 років.

3. Бітно Г.М. Картки букв і складів з піктограм.

Конспект заняття Навчання грамоти у підготовчій групі

Тема Закріплення пройденого матеріалу

Цілі:

освітні :

- закріплювати навичку звуко-складового аналізу слів;

- закріпити графічний образлітер;

- закріплювати навичку читання складів та слів;

- закріплювати вміння складати пропозиції щодо опорним словам;

розвиваючі:

- Розвивати фонематичне сприйняття;

- розвивати пам'ять та увагу;

- розвивати словесно-логічне мисленняу дітей, міркувати, робити висновки;

виховні:

- виховувати почуття доброзичливості, відповідальності, співробітництва;

- Формувати навичку спільної роботи.

Хід освітньої діяльності.

I. Вступна частина.

Зібралися всі діти разом:
Я твій друг і ти мій друг
Міцно за руки візьмемося
І один одному посміхнемося.

II. Основна частина.

Діти отримують відеолист.(На екрані транслюється відеолист з красою та тваринним світом Бразилії).

До нас надійшов відеолист.

«Здрастуйте, мої добрі друзі! Я зараз перебуваю у далекій країні. Тут дуже спекотно і часто йдуть дощі. Красиві водоспади. Зростають пальми та кокоси. Ліси дуже густі-їх називають джунглями. Тут мешкають папуги, колібрі, крокодили, лінивці, удави та ягуари та безліч мавп. Ви здогадалися, що я живу в Бразилії, поряд із річкою Амазонкою. Подивіться, як гарно. У вас зараз дуже холодно і снігово, тому я не можу приїхати до вас, але хочу вам запропонувати цікаві завдання, адже Ви вже вмієте читати та писати. А щоб дізнатися назву лісу, в якому я живу, ви повинні правильно відповідати та виконувати завдання. Якщо ви все зробите правильно, на вас чекає від мене подарунок. З великим привітом із Бразилії мавпочка Лара».

Вихователь: Ну, що ж хлопці, спробуємо виконати завдання, які нам пропонує Лара?

Діти: Так.

Вихователь: Подивіться, разом із листом вона надіслала посилку. Після кожного правильно виконаного завдання ми отримуємо по одній літері із назви лісу, де живе Лара. Наприкінці заняття ми й дізнаємось про цю назву.

Всі разом дістаємо та читаємо у колі на килимі.

Ось перше завдання

1. Відгадування загадок.

Один м'який і свистить, Чорні пташки
Інший твердий і шипить, На білій сторінці
Третій зовсім заспіває - Мовчать, чекають,
Будь-хто його скаже… (звук). Хто їх прочитає... (літера).

Гра "Хто більше". Потрібно підбирати слова із заданим звуком. Діти діляться на кілька груп. Кожній групі вихователь пропонує вибрати один голосний чи приголосний звук. Коли звук вибраний, діти згадують назви предметів, що починаються з даного звуку(або щоб заданий звук знаходився в певному місці: на початку, середині або наприкінці слова, залежно від етапу роботи).

Вихователь: Добре розім'ялися. Отримуємо першу букву назви лісу.-Це буква А. Прикладаємо на дошку.

2. А тепер попрацюємо за столами.

Спочатку я ніяк не міг
Прочитати з двох літер
Свій перший… (склад).
Розсели склади в будиночки.

Дано картинки. Потрібно підібрати до будиночка відповідну картинку за кількістю складів. Вікна в будинку означають кількість складів. Дітям пропонується назвати своє слово і скільки складів у ньому.

Після правильно виконаного завдання діти отримують складМА (прикладаємо на дошку)

3. . Дано картки з картинками. Потрібно викласти звуковий склад слова, зображеного на зображенні. І назвати його. Скільки звуків та які. (Роздаток)

. Отримуємо склад ЗО

Фізхвилинка відео(Веселі мавпи)

4. Вихователь:Звук я до звуку підберу

І його скажу
Якщо літери в ряд складу

То потім його прочитаю ... (слово).

Пропонує дітям гру«Закінчи пропозицію»

Ціль: Вчити дітей підбиратислова-антоніми .

Короткий хід : Вихователь починає пропозицію, а діти його закінчують

Слон великий, а комар(маленький).

Камінь важкий, а пушинка(легка).

Цукор солодкий, а гірчиця(гірка).

Лев сміливий, а зайчик(боягузливий).

Кричать голосно, а шепочуть(тихо).

Продавець продає, а покупець(купує).

5. Кодовий замок

У кожній цифрі замку закодовано склад. Які слова вийдуть, якщо вибрати різні коди?

Отримуємо І

6. Багато слів я підберу

Між собою їх подружу

Зрозумілим буде виклад

Той отримаю пропозицію.

Гра «Закінчи пропозицію» (У колі з м'ячем).

Потрібно закінчити пропозиції, використовуючи союз «щоб»:

Діти сіли в човен, щоб…

Мама одягла ошатну сукню, щоб…

Петя закрив обличчя руками, щоб...

Вова взяв собаку на повідець, щоб…

Робітники привезли цеглу, щоб...

Тато купив квіти, щоб…

Дівчинка відчинила вікно, щоб…

Водій відкрив багажник автомобіля, щоб…

Дідусь поставив у городі лякало, щоб…

7. Тут сильний вітер погуляв
І слова все розкидав.
Ви їх разом зберете

І пропозицію прочитайте.

Гра "Придумай пропозицію".Даємо визначення. Робота 2 команди. 2 пропозиції

Вихователь пропонує слова, у тому числі можна скласти пропозицію. Обіграти з інтонацією оклику, питання.

Отримуємо Я (прикладаємо на дошку)

8. Підсумок заняття .

Вихователь: З'єднуємо всі отримані літери та читаємо назву лісу. Вийшло АМАЗОНІЯ.Отже, мавпочка Лара живе в Лісі Амазонія. Які тварини ще живуть у цьому лісі? А як треба ставитись до тварин?

Які завдання допомогли нам дізнатися про назви лісу?

Побажаємо нашій знайомій мавпі все хорошого.

А тепер за добре виконані завдання ми отримуємо подарунки із Бразилії.

Сюрпризний момент. Дістаємо мавп -іграшки і банани під приємну музику.


Тема:
Космічна подорож
Форма проведення:Безпосередньо освітня діяльність.
Місце проведення:Групове приміщення.
Ціль:Закріпити знання дітей.

Завдання:
освітні:закріплювати вміння дітей складати речення, ділити слова на склади, читати їх, складати слова зі складів, робити звукобуквенний аналіз, відповідати повною відповіддю;

розвиваючі: розвивати фонематичний та мовний слух, зорове сприйняття, увага, пам'ять, мислення, фантазію, уяву, розвивати навичку читання складів та слів;

виховні: створити гарний настрій, виховувати акуратність, вміння виконувати ігрові правила, бажання та вміння працювати в колективі, заохочувати активність та самостійність, вміння слухати вихователя та товаришів, формувати навички оцінки результатів власної діяльності.

Матеріали та обладнання:
демонстраційні:мапа космічної подорожі, фішка у вигляді ракети, картки з предметними картинками, «чарівний» мішечок з літерами; музичний центрта фонограма старту космічної ракети, мішечок зі скарбами;

роздаткові:«бортові планшети», картки зі словами для складання речення «Добре», «зірки» зі складами, конверти із завданнями для дітей, кольорові олівці для звукового аналізу слова.

Інтегровані освітні галузі: Пізнавальний розвиток, мовний розвиток, соціально - комунікативний розвиток, фізичний розвиток.
Методи:
Ігровий:гра-подорож, гра «Розумні ручки», ігрові вправи.
Наочний:карта космічної подорожі, картки - квитки, зірки-склади, картки для звукобуквенного аналізу, конверти із завданнями.
Практичний:
виконання завдань.
Словесний:пояснення, розмова, вказівка, відповіді дітей.

Попередня робота
Освітні галузі: Фізичний розвитокПізнавальний розвиток Мовний розвиток

Спільна освітня діяльність із дітьми
Вигадування слів із заданим звуком, звуковий аналізслів, розподіл слів на склади, складання речень з цим словом, графічний записпропозицій, графічні вправи у зошитах,
дидактичні ігри: « Складове лото», «Умілі ручки», «Пограємо, шануємо»; дидактична вправа«Склади пропозицію».
- Розучування фізкультхвилинки, зорової гімнастики.
— Бесіда з дітьми про космос, відгадування загадок.

Взаємодія з батьками
Розгляд ілюстрацій, читання дитячих енциклопедій та книг на тему.
- Рекомендувати батькам провести індивідуальну роботупо вдосконаленню звукобуквенного аналізу, розвивати навичку читання слів.

Хід заняття:
-Хлопці, в новорічні канікулия перебирала речі та знайшла стару карту . Я принесла її, щоб показати вам.
— Як ви вважаєте, що це за карта.
— Розкажіть, що ви бачите на карті?
— Як ви вважаєте, які скарби там заховані?
— Цікаво було б вирушити на цю далеку планетуі дізнатися, що за скарби сховані на ній?
— Як вигадаєте, чи можна здійснити таку далеку подорож поодинці?
- Чому?
— Тоді, може, ми вирушимо на цю далеку планету разом, як одна команда?
— На нас чекають складні випробування і тільки, впоравшись із ними, ми здобудемо скарби. Ви готові до випробувань?
— Тоді давайте подумаємо, на чому можна дістатись далекої планети?
- Наше транспортний засібми збудуємо, поєднавши цифри по порядку.
— Виходьте, покажіть, хто має, що вийшло.

— До Місяця не може птах
Долетіти і прилунити.
Зате вміє це
Робити швидка … (ракета)
- Правильно, хлопці, ми полетимо на ракеті.

А з яким настроєм зазвичай вирушають у подорож?
— Тоді візьмемо з собою гарний настрій, зберемо свої сили та знання, і вирушимо в дорогу. А щоб настрій був добрий і веселий, давайте встанемо в коло, візьмемося за руки, заплющимо очі і передамо, один одному ту іскорку тепла та кохання, що живе в нашому серці. Відчуйте, як по наших руках з долоні в долоню переходить доброта.

Розплющуйте очі, посміхніться один одному і в дорогу…
Надягаємо скафандри, підходьте до мене, отримуйте посадкові талони, (роздаю квитки-картинки)

1) Будинок, ключ, парасолька, око, стілець, гриб.
2)Вікно, ручка, шапка, спідниця, замок, каблучка.
3) Колесо, кошик, черевик, ракета, собака, олівець.

У перший ряд сядуть ті мандрівники, слова, на картинках яких складаються з однієї мови;
У другийряд сядуть ті - слова, на картинках яких складаються з 2 складів;
у третій ряд сідають ті мандрівники, слова, на картинках яких складаються з трьох складів;
Перевірка правильності виконання завдання:
Декілька дітей пояснюють, чому вони сіли в той чи інший ряд.

- Молодці, всі впоралися із завданням, зайняли свої місця, приготувалися до старту.
Що таке?
Наша ракета не може злетіти, пошкоджено пароль. Щоб його відновити, вам треба правильно скласти речення.

Беремо свої бортові планшети і з цих слів складаємо пропозицію.
Пароль читаємо всі разом:
"В добрий шлях".
— Ви постаралися та правильно виконали завдання.
Звучить космічна музика.

- Ми вийшли в космічний простір.
Давайте оглянемося навколо:
Дивимося вправо – нічого,
Дивимося вліво – нічого.
Вниз очі ти опусти
Ну і нагору ти подивися.
Очі закриваємо,
Очі відпочивають.
Як розплющимо ми очі,
Побачимо, там зірка.
Що ви бачите?

- Я бачу велике скупченнязірок! Попереду зорепад, шлях закритий. Ось кілька зірок залетіло й у нашу ракету. Це зірки не прості, на кожній із них якийсь склад. Я зрозуміла, вони підказують нам наступне завдання. Впоравшись з ним, ми зможемо летіти далі.

— У кожного з вас на столі в конверті є склади, такі ж, як на зірках. Прочитайте склади, складіть їх так, щоб вийшло слово. Приступаємо до роботи. Діти складають зі складів слова: ДО-РО-ГА, РА-КЕ-ТА, … (Діти по черзі читають слова, розповідають, скільки складів у слові.)Один із дітей викладає слова на дошці.

- Перевіряємо, що у вас вийшло.
— І з цим завданням ми впоралися, зорепад подолали, можна летіти далі.
- Прямо за курсом бачу комету. Вона наближається, невже ми зіткнемося з нею? Ні, комета пролетіла поряд із нашою ракетою і на хвості принесла нам розсип літер.

Гра «Розумні ручки»
Я зібрала літери в один мішок. Побачити їх не можна. Дізнатися, які літери заховані можна лише обмацавши їх руками. Дістати букву можна тільки після того, як навпомацки дізнаєшся її і назвеш, а ми придумаємо слова, що починаються з цієї букви. Виходьте на килим, вставайте в коло. Діти по черзі опускають руку в мішечок, навпомацки визначають букву, а інші вигадують слова.

— Половину шляху ми вже пролетіли, настав час трохи відпочити.

Фізкультхвилинка на килимі:
Для космонавтів ось зарядка виконуйте по порядку.
Швидко встаньте, посміхніться, вище, потягніться вище.
Ану плечі розпряміть, підніміть, опустіть.
Ліворуч, праворуч поверніть, руками підлоги ви торкніться.
Сіли – встали, сіли – встали. Ви, сподіваюся, не втомилися?
Треба вам вільніше встати та спокійніше дихати.

Продовжуємо подорож, на нас чекає наступне випробування.
Все ракета облетіла,
Все на небі оглянула.
Бачить, у космосі нора –
Це чорна… (дірка).

Подолати її ми зможемо лише виконавши завдання.
— Нам будуть потрібні наші бортові планшети, простий і кольорові олівці. Зараз я вам загадаю загадки, а відгадки ви запишіть у свій планшет та проведете звуковий аналіз слова. Перш ніж розпочати роботу, давайте згадаємо, які групи діляться звуки?
— На які гурти діляться згодні звуки?
-Яким кольором ми позначаємо голосні звуки, м'які приголосні, тверді приголосні?

— Слухайте уважно загадки:
У космосі крізь товщу років
Крижаний летить об'єкт.
Хвіст його – смужка світла,
А звуть об'єкт… (комета)
Що таке?

Розсипалось до ночі по небу зерно,
Глянули вранці – нічого немає. (Зірки)

Перевірка (один розповідає, інші перевіряють).

Підніміть руку ті, у кого все виконано правильно. Ви молодці, були уважні та старанні, намалюйте поряд із роботою червоне сонечко. Підніміть руку ті, хто має 1 або 2помилки. Ви намагалися, але треба бути уважнішими. Намалюйте жовте сонечко. Ті, у кого 3 і більше помилок намалюйте оранжеве сонечко, вам потрібно бути уважнішими і ще позайматися.

От ми й дісталися планети скарбів. А ось і скриня. Відкриваю його, дістаю мішечок зі скарбами.

Скарби наші, нам треба скоріше повертатися назад, поки сюди не прибули космічні пірати мисливці за скарбами.

Заплющте очі і скажіть чарівні слова:
З польоту повернулися.
І на землю приземлилися.

Ось ми знову на Землі, в нашій рідній групі.

Підбиття підсумків.
Ви виявились безстрашними мандрівниками! За що б ви могли похвалити себе?
– Які перешкоди нам довелося подолати на шляху до скарбів?
- Яка з них здалася вам найважчою?

А тепер настав час заглянути в мішечок та розглянути космічні скарби.
(плавний перехід до спільної діяльності)


Назва: Конспект з навчання грамоті у підготовчій групі «Космічна подорож»
Номінація: Дитячий садок, Конспекти занять, НОД, розвиток мови, Підготовча група

Посада: вихователь
Місце роботи: МБДОУ Сявський дитячий садок «Дзвіночок»
Розташування: р.п. Сява, Шахунський район, Нижегородська область

Надія Шелестова
Конспект заняття з грамоти у підготовчій групі

Конспект заняття з навчання грамоти у підготовчій групі

Ціль: Розвивати вміння дітей вичленювати у слові ударний склад, проводити звуковий аналіз слів, ділити слова склади, складати речення.

Освітні завдання:

1. Ознайомити дітей із поняттям «наголос».

2. Закріпити знання про голосних; приголосних: тверді та м'які звуки, вміння проводити звуковий аналіз слів.

Розвиваючі завдання: 1. Вправляти в умінні називати антоніми.

2. Продовжувати розвивати вміння ділити слова склади.

3. Закріпити вміння самостійно складати пропозицію щодо запропонованої схемою: із трьох та чотирьох слів.

Виховні завдання:

1. Виховувати активне ставлення до своєї діяльності.

2. Вміти проводити реальну самооцінку.

3. Виявляти доброзичливе ставлення до товаришів.

Індивідуальна робота:

1. Звернути увагу Іллю Ф., Максима П. – домагатися чітких відповіді питання.

2. Активізувати Степу М., Ваню С., Софію З., Аню М.

Попередня робота: закріплення пройденого матеріалу в дидактичних іграх: «Назви пару»(тверді та м'які приголосні, «Скільки у слові складів?», «Назви слово», складання пропозицій щодо предметних та сюжетним картинкам. Проведення звукового аналізу слів, вправи на вибір слів-антонімів.

Демонстраційний матеріал: фішки: червоні, сині, зелені; схеми речень; кросворд, фломастер.

Роздатковий матеріал: смужки (жовті, фішки: червоні, сині, зелені; кросворд, простий олівець; картка, на якій зображено предметна картинка, під нею п'ять кіл для зафарбовування, фломастер; оціночні картки-смайли.

Хід заняття:

1. Вихователь читає уривок з вірші:

Хто вас, діти, міцно любить?

Хто вас ніжно так голубить?

Мама дорога.

Вихователь: «Яке саме улюблене слововсіх дітей у світі?»

Діти: "Мама".

Вихователь пропонує провести звуковий аналіз слова "Мама". (Біля дошки працює одна дитина).

Після аналізу слова вихователь задає питання:

Скільки звуків у слові "Мама"?

Скільки голосних у цьому слові? Назвіть їх.

Скільки складів у слові "Мама"? Які?

Назвіть перший склад. Який другий склад?

Вихователь: Склади у слові "Мама"однакові. Який склад вимовляється трохи протяжніше? (Виховник пропонує 3-4 дітям вимовити слово).

Послухайте, я зараз протяжніше скажу другий склад - «ма-маа».

Так кажуть? (Ні).

Вихователь повідомляє, що склад, який вимовляється трохи протяжніше, «помітніше»у слові, називається ударним, ми хіба що б'ємо його голосом, непомітним молоточком. Є навіть вірш про наголосі:

Ударний склад, ударний склад-

Він названий так недарма.

Гей, невидимка молоток,

Відзнач його ударом!

І молоток – стукає, стукає.

І – чітко моя мова звучить!

2. Гра «Пошукай слово».

Вихователь: Хлопці, у російській мові є короткі слова, які ховаються у довших словах Для того, щоб знайти коротке словопотрібно довго розділити на склади. Які слова сховалися в слові:

Пісок – сік, рибалка – бак, кулак – лак, квасоля – сіль, Борис – рис, пиріг – ріг,

Король – роль,

3. Фізкультхвилинка.

Вихователь: Хлопці, я називатиму слова зі звуком «л»якщо в слові чується твердий звук «л»- ви тупотітимете, а якщо в слові чується м'який звук «ль»- Ви плескатимете.

Лисиця - лопата - обліпиха - цибуля - лійка - вугілля - Ліза - келих - білити - лоб - підлога - палітра - лікоть - лінощі - велосипед - лист - лак - крейда - липа - гумка

4. Робота з картками.

Вихователь: Діти, візьміть картку, подивіться, що на ній намальовано, порахуйте, скільки складів у цьому слові і зафарбуйте стільки ж кружечків. (Діти виконують завдання). Підніміть картку ті діти, у кого слово складається з однієї мови, двох складів, трьох складів.

5. Завдання: «Придумай пропозицію».

Вихователь: Хлопці, придумайте пропозицію зі своїм словом, яке у вас на картці за схемою (Виховник пропонує дітям схеми. Діти складають речення за схемою із двох слів, потім - речення із трьох слів).

6. Рішення кросворду на тему: «Якщо знаєш звірів, назви їх швидше».

Перше слово: Сміливий і злий розбійник сірий

Ледве козу вчора не з'їв він.

На щастя, Тузик та Трезорка

За отарою дивляться пильно.

Ледве ноги волок

Від собак материй… (Вовк).

Друге слово: Ішов я восени з полювання,

Раптом тривожно свиснув хтось.

Озирнувся я – звірятко

Встав у нірки, як пеньок.

Я не став зводити курок

Нехай живе собі… (сурок).

Третє слово: Ця руда шахрайкаі підступна та хитра.

Швидких зайців ловить вправно,

Кур краде з двору

І мишами поживиться

Любить спритна … (лисиця).

Четверте слово: Менше тигра, але трошки

Більше великої рудої кішки.

На суку вона зазвичай,

Причаївшись, чекає на видобуток.

Не бійся, але бережись

У тому лісі, де бродить... (рись).

Діти вписують слова у клітини по горизонталі, після чого читають слово у виділених клітинах по вертикалі: «рись».

7. Гра «Скажи навпаки». Діти називають слова антоніми.

Широкий – (вузький, високо – (низько, швидко – (повільно, зима – (літо,

Підлога – (стеля, темна – (світла, глибоко – (дрібно, кидати – (ловити,

хворий – (здоровий, робота – (відпочинок, м'який – (твердий,

купувати – (продавати, веселий – (сумний, білий – (чорний).

8. Самооцінка (діти обирають та показують смайлик).

Публікації на тему:

Конспект інтегрованого заняття з навчання грамоти та математики у підготовчій групіІнтеграція освітніх областей: «Комунікація», «Пізнання», «Соціалізація». Мета: виявити ступінь засвоєння дітьми знань та умінь набутих.

Конспект відкритого заняття з навчання грамоти та письма у підготовчій групіТема: Подорож країною «Пиши-Читай» Програмні завдання: 1. Продовжувати вчити на слух ділити речення на слова, називати їх по порядку.

Конспект відкритого заняття з навчання грамоти у підготовчій групіКонспект НОД з навчання грамоти у підготовчій до школи групі ТЕМА: «Квітка-Семиквітка» МКОУ «Павлівська ЗОШ» (дошкільне відділення).

Конспект заняття з навчання грамоті у підготовчій групі «Ігри Буквоїда»Заняття – навчання грамоті у підготовчій групі Тема: «Ігри Буквоїда» Мета: Формувати запас знань та умінь, які стануть базою.

Конспект заняття з навчання грамоті у підготовчій групі «Літера Ь»Ціль: закріпити призначення літери Ь. Удосконалювати звуко- складовий аналізслів. Вправляти у читанні. Закріпити вміння друкувати слова під.



Останні матеріали розділу:

Вправа
Вправа "внутрішній компас" Що я повинен

Прогуляйтеся центром будь-якого старого міста: огляньте старовинну церкву, музей, парк. . Тепер вирушайте додому. Відходьте, простежуйте свої...

Поняття малої групи у соціальній психології Що таке психологічний статус
Поняття малої групи у соціальній психології Що таке психологічний статус

Соціальний статус - становище, яке займає індивід у системі міжособистісних відносин (у соціальній структурі групи/суспільства), що визначають його...

Люди взаємодіють один з одним, і результатом їхньої сукупної спільної діяльності стає суспільство
Люди взаємодіють один з одним, і результатом їхньої сукупної спільної діяльності стає суспільство

→ Взаємодія людини з іншими людьми Бажання, які торкаються інтересів інших, створюють протистояння або потребують взаємодії...