Лексико граматичне заняття на тему осінь. Конспект заняття-ігри щодо формування лексико-граматичних категорій з елементами грамоти у підготовчій комбінованій групі для дітей з ТНР з використанням ІКТ «Допоможемо бельчонку

Корекційно-розвиваюча освітня діяльністьз формування лексико-граматичних засобів мови та розвитку зв'язного мовлення в підготовчій логопедичній групі

Тема: «Осінь»

Цілі:

уточнити, закріпити та розширити уявлення дітей про основні прикмети осені;

активізувати словник прикметників та дієслів за темою;

продовжувати розвивати словотвірну функцію мови;

вивчати складати розповідь про осінь з опорою на схему;

розвивати зорове сприйняття, слухову увагута мислення;

виховувати любов до осінньої природи.

Обладнання: картинка із зображенням пори року «Осінь», картини із зображенням пори року, опорні схемиприйме осені, м'яч, картонні жовте листя, схема для складання оповідання з осінніх прикмет, панно.

Хід заняття

1.Орг. момент

Упр. «Назви ласкаво»

2. Повідомлення теми заняття

Відгадайте загадку.

«Листя жовті летять,

Під ногами шелестять.

Сонце не припікає.

Коли це буває? (Восени)

Сьогодні ми поговоримо про осінь.

3. Бесіда на тему

Після якої пори року настає осінь?

Що роблять люди в садах, на городах та полях восени?(Восени люди прибирають урожай овочів та фруктів).

Назвіть осінні місяці.

Повторення назв осінніх місяців.

4.Повторення назв пір року

5. Д/і «Підбери ознаку»

Що можна сказати про осінь, яка вона?(Осінь - золота, ошатна, похмура, холодна, рання, красива, дощова і т.д.).

Яка природа восени?(Восени природа красива, жовта, ошатна, яскрава і т.д.).

6.Прикмети осені

Згадаймо і назвемо прикмети осені.

Як світить восени сонце?

Яке небо? (Небо вкрите хмарами, мрячить (іде) дощ).

Яка погода восени?(Погода восени холодна, дме вітер).

Що відбувається з деревами, травою?(На деревах жовтіє листя і обсипається, трава в'яне і засихає).

Що відбувається з птахами восени?(Птахи летять на південь).

Що відбувається із тваринами? (Звірі готуються до зими).

7. Д/і «Скажи зі словом «Осінній»

Вітер, небо, погода, алея та ін.(Осінній вітер, осіннє небота ін.)

8. Пояснення та розуміння переносного значення слів(« Золота осінь», «Пізня осінь», «Золотий килим» (з листя), «Золоте листя»).

9.Пальчикова гімнастика

Осінній букет

Раз два три чотири п'ять

З великого.

Збиратимемо листяРитмічно стискають та розтискають кулачки.

Листя берези, листя горобини,По черзі загинають пальчики на руці,

листя тополі, листя осики,починаючи з великого.

Листочки дуба ми зберемо

Мамі осінній букет віднесемо.«Крокують» по столу середнім і

Вказівним пальчиками.

10. Д/і «Підходить-не підходить»(З жовтим листям)

Пограємо з осіннім листям.

Я називатиму слова. Якщо слово підходить до осені, то підніміть осіннє листя.

Опадають, тане, похмура, розквітають, холодна, тепліє, спекотно, відлітають, зеленіють, встигають, жовтіють

11 . Фізкультхвилинка

Раптом закрили небо хмари,Піднімаємось на шкарпетки, піднімаємося вгору

Перехрещені руки.

Почав капати дощ колючий.Стрибки на шкарпетках, руки на поясі.

Довго дощ плакатиме,

Розведе всюди сльоту.Присідаємо, руки на поясі.

Бруд і калюжі на дорозі,

Піднімай вище ноги.Ідемо по колу з високим підніманням

Коліна.

12. Кер. "Яка погода?"

Яка погода буває восени, якщо йде дощ?

…дощ-дощова, ..холодно-холодна…, похмуро-хмарна…, сиро-сира…, похмуро-похмура…, сонячно-сонячна…, ясно-ясна…

13. Кер. «Скажи на зразок»

Настав осінній день-настали осінні дні.

На дереві жовтий лист-на дереві жовте листя.

Пливе сіра хмара-пливуть сірі хмари.

Іде холодний дощ-йдуть холодні дощі.

Дме сильний вітер-дмуть сильні вітри.

Висить тепла куртка-висять теплі куртки.

Летить пташина зграя-летять пташині зграї.

14. Д/і «Виправте помилки»(за осінніми прикметами)

Скажіть, що я говорю про осінь правильно, а що неправильно.

Восени сонце світить яскраво?(Сонце восени світить мало, не гріє).

Небо вкрите хмарами, мрячить (іде) дощ.

Погода восени тепла? (Погода восени холодна, похмура, дощова).

На деревах листя зелене та опадає?(На деревах листя жовтіє, в'яне і опадає).

Птахи прилітають із півдня?(Птахи летять на південь).

15. Складання оповідання-опису про осінь(за схемою)

Восени сонце світить мало, не гріє. Погода холодна, вітряна. Небо вкрите темними хмарами, часто мрячить дощ. На деревах жовтіє листя і обсипається, трава в'яне і засихає. Птахи відлітають на південь, туди, де тепло. Звірі теж готуються до холодної зими. Заєць змінює свою сіру шубку на білу. Білка припасує на зиму: горіхи, гриби. Ведмідь лягати спати в барліг на всю зиму.

16.Підсумок заняття

Про що ми сьогодні говорили? Які ігри ми грали?

17 . Оцінка діяльності дітей

Сьогодні усі добре займалися, старалися. Молодці.


Група компенсуючої спрямованості

для дітей із порушеннями мови (діти 5-6 років)

Завдання:

- Удосконалення граматичного ладумови:

1) договір пропозицій - зміна слова за відмінками;

2) складання речень;

3) вживання множиниіменників;

4) утворення прикметників.

— Автоматизація вимови звуків [П] у грі.

- Розвиток фонематичного слухута сприйняття, чіткої дикції, ритму.

- Активізація мови дітей.

— Узагальнення та систематизація уявлень про зміни у природі восени.

— Активізація та актуалізація словника на тему «Осінь. Овочі» (назви овочів, осінніх місяців, словник дієслів та ознак).

- Розвиток зорового сприйняттята уваги, мислення, координації мови з рухом, тонкою та загальної моторики.

- Розвивати навички спільної діяльності, вміння домовлятися, зважаючи на інтереси, бажання інших.

- Розвивати інтерес до художньому слову.

- Виховувати дбайливе ставленнядо природи.

Обладнання:сюжетна картина «Осінь», 3картинки осені та 1 літа,4 розрізаних картинки по порах року, листочки для фонопедичної вправи 1больою та 2 маленьких, муляжі (капуста, огірок, морква), предметні картинки(Буряк, капуста, морква, кабачок, огірок, перець, гарбуз, картопля, баклажан, редис, горох), мнемотаблиця «Осінь», 4 столи, стільці за кількістю дітей.

Педагогічна ситуація: (перехід з самостійної діяльностідітей до безпосередньо освітньої діяльності )

Логопед каже: «Доброго дня, привіт, не позіхай і долоні нам давай» - вітання.

Методи та прийоми:

- Динамічне вправу «Привітання»

Мовні ігрита вправи:

- Гра «Підкажи слівце»зміна відмінками;

- Гра «Так чи ні? - Дайте правильну відповідь» - розвиток уваги до чужої мови;

- Гра «Четвертий зайвий» розвиток самостійної мови;

- - розвиток самостійної мови, уваги та пам'яті;

- Гра «Один-багато» - вживання множини іменників;

- - автоматизація вимови звуків [П] у грі. Розвиток фонематичного слуху та сприйняття, чіткої дикції, ритму.

- Пальчикові ігри«Осінь», «Часник» - активізація та актуалізація словника на тему «Осінь. Овочі».

- Соціоігровий прийом: розподіл за назвою пори року на 4 компанії;

- Загадки

Гра «Вірки і коріння» -закріпити знання про овочі

Рухлива гра «Листочки»

- активізація мови

Хід заняття

1. Організаційний момент

Привіт, вітаю - не позіхай встають у коло

І долоні нам давай.

Разом із сонцем ми встаємо, піднімаються на шкарпетки, руки нагору

Разом із птахами співаємо: махають руками як крилами

З добрим ранком бавовни руками - ритм

З ясним днем кроки до ритму

Ось як здорово живемо! права рукавперед - кулак із піднятим

великим пальцем

2. Введення у тему.

Хлопці відгадайте загадку:

Несу я врожаї,

Поля знову засіваю,

Птахів на південь відправляю,

Дерева роздягаю.

Але не торкаюся я ялинок і сосен,

Тому що я називаюсь ... (осінь)

Молодці, звичайно, це осінь.

Логопед виставляє сюжетну картину«Осінь»

Сьогодні ми поговоримо з вами про осінь.

Гра «Підкажи слівце» Додайте слово - ОСІНЬ у речення:

Ми чекали … (осінь)

Довго не було... (осені)

Ми раді … (осені)

Ми одягаємось тепло… (восени)

Ми співаємо пісні про … (осені)

Ми любимо … (осінь)

12345 пропоную пограти!

Гра «Так чи ні? - Дайте правильну відповідь» Діти повторюють правильна пропозиція, якщо не згодні - мовчать

Восени цвітуть квіти?

Восени ростуть гриби?

Хмари сонце закривають?

Колючий вітер прилітає?

Тумани восени пливуть?

Ну, а птахи гнізда в'ють?

А комашки прилітають?

Звірі норки закривають?

Урожай усі збирають?

Пташині зграї відлітають?

Часто ллють дощі?

Чи дістають чоботи?

Сонце світить дуже спекотно?

Чи можна дітям засмагати?

Треба куртки, шапки вдягати?

Молодці, всі ви знаєте про осінь. Проходьте на стільці.

12345 продовжуємо ми грати.

Гра «Четвертий зайвий» на доку виставляється 3 картинки осені та 1 літа

Діти, подивіться уважно і подумайте, яка з картинок зайва. Чому?

Чи добре ви знаєте пори року? Будьте уважні: давайте поділимося на компанії по порах року: зима - весна - літо - осінь.

Діти називають по порядку пори року (діляться на 4компанії), підходять до свого столу

Знайдіть свою картинку на столі, сідайте.

На столі конверт із розрізаною картинкою, кожній компанії треба зібрати.

Гра в компаніях «До і після назви» (Про свою картинку)

- до зими буває осінь, а після зими буває весна

Гра «Один-багато» у компаніях

Я буду кожній копані називати один предмет, а ви у відповідь багато, наприклад: дівчинка – дівчинки.

ЛИСТ... ЗОНТ... Хмара... ДОЧЬ... ДЕНЬ... ДЕРЕВО... ГРИБ... ПТАХ... ЯГОДА... КАБУЗ... ВІТЕР... ЧОБІТ...

Молодці. Відгадайте загадку:

Його навесні влітку ми бачили одягненим,

А восени з бідолахи впали всі сорочки.

Що це? (ліс)

Чому говориться: «навесні та влітку ми бачимо одягненим?»

Чому йдеться: «упали всі сорочки?» Що мається на увазі?

Ви здогадалися, про що загадка?

Як називається явище в природі, коли опадає листя?

Чому листопад буває восени?

Правильно. Для того щоб листя було зелене потрібно тепло та сонце.

А також деревам потрібен час, щоб відпочити, для того, щоб навесні знову з'явилося нове зелене листя.

123 - коло збери. Пограємось з нашими пальчиками.

Пальчикова гімнастика «Осінь»

Вітер лісом літав плавні хвилеподібні рухи долонями

Вітер листочки вважав: загинають по одному пальчику

Ось дубовий, ось кленовий,

Ось горобиновий різьблений,

Ось з берізки - золотий,

Ось останній листз осинки

Вітер кинув на стежку.

Рухлива гра «Листочки»

Ми листочки осінні,

На гілках ми сидимо.

Дунув вітер – полетіли.

Ми летіли, ми летіли

І на землю тихо сіли.

Вітер знову набіг

І листочки вгору підняв.

Закружляли, полетіли

І на землю тихо сіли.

Фонопедична вправа «Листочок»

Хлопці, давайте спробуємо заспівати пісеньку падаючого листочка

ПА-ПА-ПА (великі листочки падають голосно та повільно)

па-па-па (маленькі листочки падають тихо та швидко)

Вранці ми у двір йдемо - листя сиплються дощем,

Під ногами шелестять і летять ... летять ... летять ...

Осінь у гості до нас іде

Для хлопчаків та дівчаток

Щедрий дар вона несе.

Що за дар? Що приготувала осінь для дітей? (урожай)

Урожай чого?

Діти бавовною передають назви овочів та фруктів по колу.

Пальчикова гра «Часник»

Виріс у нас часник розігнути палець, помасажувати на кожен овоч

Перець, томат, кабачок,

Гарбуз, капуста, картопля,

Цибуля і трохи горошку.

Овочі ми зібрали,

Ними друзів пригощали!

«Загадки» Якщо відгадали, то з'являється муляж-відгадка

А чим пригощали друзів, відгадайте загадки:

Стоїть матрьошка на одній ніжці, закутана, заплутана (капуста)

Наші поросята виросли на грядці

До сонечка бочком, хвостики гачком.

Ці поросятки грають з нами в хованки. (огірки)

Сидить дівчина у в'язниці, а коса на вулиці. (морква)

Діти назвіть відгадки по порядку (Логопед змінює порядок слів)

Як можна наші відгадки назвати одним словом? Що це? (овочі)

12345 продовжуємо з овочами ми грати.

Гра «Вершки та коріння»

Хлопці, якщо овоч росте в землі – руки опускаємо вниз, а якщо овоч росте на грядці – руки піднімаємо нагору.

Логопед показує картинки та називає овочі, а діти відповідно піднімають та опускають руки:

Буряк, капуста, морква, кабачок, огірок, перець, гарбуз, картопля, баклажан, РЕДИС, ГОРОХ.

Молодці добре знаєте овочі. Проходьте, відпочиньте.

3. Підсумок.

Про яку пору року ми сьогодні говорили?

Розкажемо про осінь по малюнках.

Робота з мнемотаблицею «Осінь»

Що ви можете сказати про сонце восени? (гріє погано, сонячних днівстало менше)

А яке небо восени? (похмуре, похмуре, дощове, хмарне, сіре, темне)

Що відбувається восени із деревами? (листя жовтіють, червоніють, опадають, дерева стоять голі)

Як називається явище в природі, коли з дерев опадає листя? (листопад)

Листя восени що роблять? (жовтіють, червоніють, засихають, падають, кружляють, летять, обсипаються)

Із травою що відбувається? (засихає, в'яне, жовтіє)

Що роблять птахи восени? (Відлітають у теплі краї)

Яка погода восени? (дощова, вітряна, холодна, похмура, сира, похмура, сонячна, ясна)

12345 ми перестали грати

Пропоную вам намалювати осінь.

Література

1. Кудінова М.А. Здоров'язберігаючі технології в системі корекції промови дошкільнят стор. 25 - 29, «Логопед» № 2/2010г

2. Нищева Н.В. Конспекти підгрупових логопедичних занять старшій групідитячого сала для дітей з ГНР. - СПб.: ТОВ «ВИДАВНИЦТВО «ДИТИНСТВО-ПРЕС», 2012р.

3. Смирнова Л.М.

Логопедія у дитячому садку. Заняття з дітьми 5-6 років з загальним недорозвиненнямпромови: Посібник для логопедів, дефектологів та вихователів. - М: Мозайка-Синтез, 2010р.

4. Стяпіна Люн., Рогова Є.А. Співпраця логопеда та батьків у корекції дефектів мови у дітей стор. 59 - 68, «Логопед» № 1/2009г

Оксана Іваннікова

Безпосередньо освітня діяльність щодо формування лексико-граматичного ладу мови в підготовчій групі компенсуючої спрямованості для дітей з ГНР

Структурний підрозділ «Дитячий садок «Центр корекції та розвитку дітей»

ГБОУ ЗОШ №18 м. Новокуйбишевська, Росія

Вчитель-логопед: Іваннікова О. А.

Тема: "У гості до осені".

Програмний зміст: Мета: розширювати та активізувати словник дітей на тему «Осінь». Навчальні завдання: розширювати уявлення про зміни, що відбуваються в природі восени; вправляти в освіті відносних прикметників; вправляти освіти однокорінних слів; вправляти у доборі слів-дій, слів-ознак; вправляти у використанні простих прийменниківс, в, під; розвивати мимовільну пам'ятьмислення.

Методичне забезпечення: Слайд-презентація «В гості до осені», картинки із зображенням дерев та листя, картинки – символи «сонце», «вітер», «дощ», «дерева», «листя», «тварини», «птиці». .

Хід освітньої діяльності:

I. Організаційний момент.

Кожен новий день треба починати з гарним настроєм. А щоб настрій був добрим і веселим, давайте встанемо в коло, візьмемося за руки, заплющимо очі і передамо один одному ту іскорку тепла та кохання, що живе у нашому серці. Відчуйте, як по наших руках з долоні в долоню – переходить доброта. Відчуйте, як іскорка доброти запалюється у наших серцях. Нехай вона супроводжує нас усе заняття. Усміхнемося і побажаємо один одному доброго ранкута радісного настрою.

ІІ. Основна частина.

1. Введення у тему.

Логопед:

Відгадайте загадку:

Що ні день – то різкіше вітер Рве в лісі листя з гілок… Що ні день – то раніше за вечір, А світлішає все пізніше.

Зволікає сонечко, начебто

Підніматися сили немає.

Тому й сходить ранок над землею майже в обід. (І. Мазін).

Логопед:

Про яку пору року йдеться у цьому вірші?

Діти:

У цьому вірші йдеться про осінь. Слайд 1.

Логопед:

Як ви здогадалися, що описує осінь? Про які ознаки осені йдеться у цьому вірші?

Діти:

Сонце світить менше. Дує холодний вітер. Листя опадає. День стає коротшим, а ніч довшою. На вулиці стає холодніше.

Логопед:

Ви правильно впоралися із завданням і ось вам у подарунок «сонечко», яке вас зігріватиме в дорозі. Після кожного виконаного завдання вчитель-логопед дає дітям картинку - символ та поміщає її на дошці. Діти становлять пропозицію про сонце восени.

Діти:

Сонце восени світить і гріє менше, стає холодно.

2. Повідомлення теми заняття.

Логопед:

Сьогодні на занятті я пропоную вам вирушити у подорож. Ми вирушимо «В гості до осені» і дізнаємося, які зміни відбуваються восени у природі, у житті тварин та птахів.

3. Вивчення нового матеріалу.

1) Логопед:

Перша станція нашої подорожі «Лісова». Слайд 2


Дідок - лісовичок приготував для вас перше завдання та загадку:

Його навесні та влітку Всі бачили одягненим, А восени з бідолахи Зірвали всі сорочки.

Логопед:

Як ви здогадалися, що то ліс?

Діти:

Влітку і навесні на деревах у лісі росте зелене листя, а восени воно опадає. Слайд 3.


2) Логопед:

Восени дме холодний вітер. Він зриває з дерев листя. Листя кружляє і падає на землю.

Логопед:

Як називається явище, коли листя падає?

Діти:

Листопад. Логопед:

З яких двох простих слівутворено слово листопад?

Діти:

Листя падає.

Логопед:

Порахуємо осіннє листя, яке зірвав з дерев вітер.

3) Пальчикова гімнастика "Осінь". Вітер лісом літав,

Плавні, плавні рухи долонями. Вітер листочки вважав: Ось дубовий,

Загинають по одному пальчику обох руках.

Ось кленовий, Ось різьблений горобини, Ось з берізки – золотий, Ось останній лист з осинки

Вітер кинув на стежку.

Спокійно укладають долоні на стіл.

Н. Нищева.

4) Логопед розміщує на набірному полотні картинки дерев.

Логопед:

Ви впізнали дерева, що ростуть у лісі? Назвіть їх. Логопед розкладає перед дітьми картки із зображенням листя дерев.

Логопед:

А ось і листя цих дерев. Відгадайте, з якого дерева впав лист і як він називається. Діти по черзі виходять до набірного полотна, показують та називають дерева.

Діти:

Цей лист упав із клена. Це кленовий лист.

Матеріал: лист берези, осики, горобини, липа, тополі, дуба, шишка ялини та сосни.

5) Логопед:

Підберіть слова - ознаки до слова "листя". Листя яке?

Діти:

Листя жовте, зелене, червоне, різнокольорове, сухе, шарудить, красиве.

Логопед:

Ви правильно назвали листя дерев (вручається картинка – з символом «вітер» і логопед пропонує дітям підібрати слова-дії до слова «вітер». Вітер (що робить) -

6) Гра « Схожі слова». Слайд 4. На слайді з'являється "дерево споріднених слів".


Логопед:

Ось дерево стоїть, Дуже дивне на вигляд. Ти картинку назви, Слова родичі підбери.

Логопед:

Підберіть родинні – однокорінні слова до слова «ліс». Якщо дітям важко самостійно підібрати слова, то логопед допомагає їм за допомогою навідних питань. Даний слайд керується по клацанню миші, після правильної відповіді, на слайді з'являється картинка із зображенням названого спорідненого слова.

Логопед:

Що це? (Ліс.)

Логопед:

Великий ліс, а маленький... (лісок.)

Логопед:

Людина, яка доглядає ліс... (лісник.)

Логопед:

Стежка в лісі, яка... (лісова.)

Логопед:

Людина, яка ліс рубає... (лісоруб.)

Логопед:

Назвіть одне складне слово замість двох простих: ліс розводить (лісівник) Логопед:

Техніка, яка ліс возить? (Лісовоз.)

Логопед:

Ви виконали завдання, отримаєте картинку («дерева»). Діти складають речення зі словом «дерева».

Діти:

Листя на деревах стає жовтим і опадає. Пора нам вирушати далі у подорож.

7) Станція «Лісових мешканців». Слайди 5, 6, 7 управляються системою гіперпосилань, правильні відповіді за допомогою анімації виділяються, а при неправильній відповіді картинка видаляється, пропонується виконати завдання правильно. Слайд 5. Логопед:

Ми прибули на станцію «Лісових мешканців».


Логопед:

Клопочуть, поспішають лісові жителі, восени готуються до холодної та довгої зими.

Логопед:

Назви, хто з тварин восени залягає у сплячку та спить до весни?

Діти:

Їжак та ведмідь осінь залягають у сплячку і сплять до весни. Слайд 6.

Логопед:

Про когось кажуть, що його «ноги годують».

Діти:

Вовка взимку «ноги годують».

Логопед:

Що позначають слова «ноги годують», поясніть вираз.

Діти:

Якщо вовк швидко бігає, він зловить видобуток. Якщо у нього швидкі ноги, то не лишиться голодним.


Логопед:

Хто із цих тварин змінює на зиму колір шубки?

Діти:

Заєць та білка змінюють колір шубки.

Логопед:

Чому це відбувається?

Діти:

Заєць міняє шубку для того, щоб узимку його не було видно на снігу.


Логопед:

Молодці, хлопці, ви дізналися, які зміни відбуваються восени в житті тварин. (Вручає картинку – символ «тварини»). Діти становлять пропозицію зі словом «тварини».

Діти:

Тварини готуються до зими: заєць та білка змінюють колір шубки, ведмідь та їжак залягають у сплячку.

Логопед:

Лісові мешканці приготували вам загадку:

Шумить він у полі та в лісі, А до хати не потрапляє І нікуди я не йду, Поки він гуляє.

Логопед:

На галявину виходьте, З дощем гри заводите.

ІІІ. Фізмінутка. Вправа на координацію промови з рухами «Дощик». До нас на довгій тонкій ніжці

Скаче дощ по доріжці. У калюжці – дивись, дивись!

Він пускає бульбашки. Стали мокрими кущі,

Стали мокрими квіти. Мокрий сірий горобець

Сушить пір'їни швидше.

Логопед рятує дітям картинку - символ («дощ») Логопед:

Підберіть слова – ознаки до слова дощ. Який дощ?

Діти:

Осінній, холодний, сильний, проливний, мрячий. Діти складають речення зі словом «дощ».

Діти:

Восени часто йде дощ, що мрячить.

8) Д/гра «Хто і де сховався?» Слайд 8.


Логопед:

Пішов дощ у лісі. Лісові звірі злякалися дощу та вирішили сховатися у свої будиночки. Скажіть хто зі звірів, де ховався.

Діти:

Ведмідь сховався у барлозі. Білка ховалась у дуплі. Лисиця сховалась у норі. Вовк сховався в лігві. Заєць сховався під кущиком.

9) Станція "Пернатих друзів". Слайд 8.

Логопед:

Наша подорож продовжується. Ось ми прибули на станцію пернатих друзів і дізнаємося, які зміни відбуваються восени у житті птахів.


Логопед:

Назвіть птахів?

Діти:

Ластівка, грак, жайворонок, шпак, сорока.

Логопед:

Хто з цих птахів не відлітає на південь?

Діти:

Сорока не відлітає на південь.

Логопед:

Як називаються птахи, які відлітають у теплі країни?

Діти:

Птахи, що відлітають у теплі країни, називаються перелітними.

Логопед:

Як називаються птахи, що залишаються з нами?

Діти: З нами залишаються птахи, що зимують.

Логопед:

Ви впоралися із цим завданням. Дарує дітям картинку-символ (птахи). Діти складають речення зі словом «птахи». Діти:

Перелітні птахи відлітають на південь.

10) Д/і «Осінь, ти яка?»


Ви багато дізналися про осінь, розкажіть, яка осінь? Діти:

Осінь – красива, золота, холодна…

Логопед: Якщо на вулиці холодно, то осінь...

Діти:

Холодна.

Матеріал: якщо сумно - сумна, вітряно - вітряна, красиво - красива, сумно - сумна, похмуро - похмура, похмуро - похмура, дощово - дощова, мокро - мокра, брудно - брудна, сиро - сира, похмуро - похмура, красиво - красива .

11) Розповіді дітей «Осінь настала». Діти складають оповідання про осінь по опорним картинкам-символам.

Логопед:

Ось і добігла кінця наша подорож, ми побували з вами в осінньому лісі, дізналися про те, як тварини та птахи готуються восени до зими, які зміни відбулися восени в природі. Диференційована оцінка діяльності дітей.

Вчитель-логопед: Калініна Надія Олександрівна, ДБОУ Школа 1566, Москва 2018р.

Цілі:

  1. Активізація та накопичення словника на тему "Продукти харчування" .
  2. Вдосконалення навичок словотвору.
  3. Закріплення навичок практичного використаннявідносних прикметників у самостійному мовленні.
  4. Навчання узгодження відносних прикметників з іменниками в роді, числі і відмінку.
  5. Вправа дітей у вживанні іменників у родовому відмінкуз прийменниками в орудному відмінкуз прийменниками.
  6. Розвиток пізнавальної діяльностідітей: зорового сприйняття та логічного мислення.
  7. Виховання та уточнення навичок культурної поведінки у громадських місцях.

Обладнання: Баночки з крупами, горщики з різними продуктами, площинне зображення тарілок з овочами, площинне зображення банок і пляшок з фруктами, фрагментарне зображення чашок з компотами, персонаж «Веселий кухар» .

Форма заняття: нетрадиційна.

Хід заняття.

1. Орг. Момент.

Сьогодні ми з вами побуваємо у кафе. Хто з вас уже бував у кафе? Що роблять люди у кафе? (П'ють, їдять, їдять)

2. Подумайте, щоб ви хотіли замовити на обід. Підійдемо до вітрини і подивимося: які салати є в меню.

Підійдіть та візьміть тарілочку з салатом. Салат із яких продуктів будете їсти? (Я буду їсти салат з моркви. А я буду їсти салат з буряка. А я буду їсти салат з капусти (з цибулі, з помідорів, з огірків, з часнику, з баклажанів)

Як називається салат із капусти? - Салат капустяний.

Як називається салат з моркви? - Морквяний салат.

Як називається салат з буряка? - буряковий салат.

Як називається салат із цибулі? - Цибулевий салат.

Як називається салат з огірків? - Огірковий салат.

Як називається салат із помідорів? - Помідорний салат і т.д.

Як одним словом можна назвати огірки, помідори, капусту, цибулю, часник, баклажани? – Овочі.

Ми їмо салати із овочів. Це салати які? – Овочеві.

3. А тепер ми будемо їсти суп, а який суп ви їсте – здогадайтеся?

У мене горох. Я буду їсти гороховий суп.

У мене в каструльці вермішель. Я буду їсти вермішельовий суп.

У мене квасоля. Я буду їсти суп квасоляний.

У мене буряк. Я буду їсти суп буряковий.

У мене картопля. Я буду їсти картопляний суп.

У мене рис. Я їстиму суп рисовий.

В мене м'ясо. Я буду їсти м'ясний суп.

Маю рибу. Я буду їсти суп рибний.

4. На другу страву буде каша. Із чого варять кашу? На вашу крупу назвіть кашу.

У мене манка, з неї манна каша. У мене гречка, з неї гречана каша.

У мене рис, з неї рисова каша. У мене перловка, з неї каша перлова.

У мене пшонка, з неї каша пшоняна. У мене вівсянка, з неї каша вівсяна.

У мене горох, з неї каша горохова.

5. Фізмінутка чи динамічна пауза.

А зараз ми з вами трохи відпочинемо.

У будинку нашого Архіпа

Що не день, то просто сміх

Заходьте. Двері відчинені – частування є для всіх.

Прискакали дві зайчихи – пригостили обліпихою.

Приходили півні – клювали колоски.

Прилетіли мухи – з'їли хлібний край.

Ось притупали зайчихи – обібрали всю полуницю.

Черепахи рівно о третій нарешті приповзли.

Їм залишилася тільки апельсина часточка.

6. – Який смачний обід у нас вийшов. А що буде на третє? Компот.

У тебе якийсь компот?

Компот із яблук? - яблучний компот зі слив? - сливовий

Компот із груш? - грушевий Компот із вишні? - Вишневий

Компот із полуниці? – полуничний Компот із малини? – малиновий

7. А що ви хотіли б з'їсти на десерт?

Я хотів би з'їсти вишневий пиріг.

А я хотів би з'їсти сирний торт.

Я хотів би з'їсти полуничне желе.

8. Ми з вами пообідали у кафе. Вам сподобався обід? А хто його приготував? - Кухар

З чого кухар приготував обід? – З продуктів. До нас гості прийшов веселий кухар та хоче з вами пограти у різні ігри.

А) Що можна приготувати із м'яса? - Суп, котлети, тефтелі, запіканку.

Суп із м'яса який? – м'ясний

А котлети? – м'ясні

А запіканка? – м'ясна

Б) Що можна приготувати з сиру? - Сирники, торт, запіканку.

Сирники з сиру які? - сирні

А торт? - сирний

А запіканка? - сирна

А) Що можна приготувати з яблук? - компот, варення, сік, пиріг.

Компот із яблук який? – яблучний

Варення з яблук яке? – яблучне

Пиріг із яблук який? – яблучний

Г) А зараз послухайте та назвіть – що зайве?

Грушевий сік, манна каша, вишневий компот.

М'ясний суп, рибний суп, полуничний торт.

Апельсиновий сік, гречана каша, рисова каша.

Д) Гра «Бує – не буває» .

Рибний торт, м'ясний компот, картопляне пюре, гречане варення.

Е) Напій із журавлини (який?)– журавлинний напій.

Пиріг із яблук (який?)- яблучний пиріг.

Запіканка з сиру (яка?)- сирна запіканка.

Котлети з курки (які?)- Курячі котлети.

Оладки з картоплі (які?)- Картопляні оладки.

Суп із риби (який?)- рибний суп.

Борщ із буряків (який?)- Буряковий борщ.

Компот із сливи (який?)- Сливовий компот.

Сік із фруктів (який?)- фруктовий сік.

Бульйон із м'яса (який?)- м'ясний бульйон.

9. Веселий кухар приготував вам сюрприз. Підніміть край скатертини та дістаньте те, що там лежить. Це варення. З яким варенням ви підете пити чай у групу?

(Я питиму чай з абрикосовим, вишневим, малиновим, яблучним, грушевим, сливовим, полуничним, персиковим варенням)

10. Підсумок заняття. – Де ми сьогодні з вами побували? _ чим ми пригостилися? Давайте попрощаємось з нашим веселим кухарем і скажемо йому спасибі за частування.

Література

  1. Т.б. Філічева, Г.В. Чиркіна «Підготовка до школи дітей з ГНР в умовах спеціального дитячого садка» М., 1991р.
  2. Т.б. Філічева, Н.А. Чевельова, Г.В. Чиркіна «Порушення мови у дітей» . М., 1993р.
  3. Т.А. Ткаченко "У перший клас - без дефектів мови" . С-П. 1999р.
  4. Т.б. Філічева, Г.В. Чиркіна «Усунення загального недорозвинення мови у дітей дошкільного віку» . М.2004р.
  5. Т.А. Матросова «Організація корекційних занятьз дітьми дошкільного віку з мовними порушеннями» М.2005р.

Заняття допомагає в захоплюючій формісистематизувати уявлення про осінніх зміну природі, формувати уявлення про періоди осені, поповнити активний словник іменниками зі зменшувальними суфіксами, складними словамиу вихованців підготовчої логопедичної групи Використовується авторський посібник "Лого-книга".

Корекційно-освітні цілі.Узагальнення та систематизація уявлень про осінні зміни у природі. Формування уявлень про періоди осені та їх характерні особливості. Поповнення активного словникаіменниками із зменшувальними суфіксами (дубок, берізка),складними словами (Листопад).Розширення уявлення про переносному значенніслова золота (золота осінь). Удосконалення граматичного ладу мови (побор однорідних визначень, узгодження іменників з прикметниками у роді, відмінку, числі).

Корекційно-розвиваючі цілі.Розвиток всіх органів чуття та вдосконалення вміння сприймати предмети та явища навколишньої дійсності за допомогою всіх органів чуття. Розвиток зв'язного мовлення, зорового сприйняття, артикуляційної, тонкої та загальної моторики, координації рухів із мовою.

Виховні цілі. Формування навичок співробітництва, взаєморозуміння, самостійності, активності, ініціативності, відповідальності. Виховання любові та дбайливого ставлення до природи.

Устаткування . Кошик з різнокольоровим листям різних дерев, мольберт, 3 картинки із зображенням ранньої, золотої та пізньої осені, 2-а сторінка "Лого-книги", малюнки із накладеним зображенням листя за кількістю дітей.

Хід заняття

1. Організаційний момент. (Оголошення теми заняття. Створення емоційного фону. Поповнення активного словника іменниками із зменшувальними суфіксами.)

Логопед зустрічає дітей у дверях кабінету, де тихо звучить Осіння пісняП. Чайковського, з кошиком у руках. Кошик наповнений різнобарвним листям різних дерев. Логопед піднімає кошик на рівень осіб дітей і пропонує їм понюхати осіннє листя, а потім просить дітей вибрати кожному по одному листочку і пройти з ним до столу.

Логопед. Сідає той, хто згадає назву дерева, з якого впав узятий ним листок, і назве це дерево ласкаво.

1-й дитина. Березка.

2-а дитина. Дубок.

3-я дитина. Тополік.

4-й дитина. Осинка.

Діти виконують завдання логопеда та по черзі сідають за стіл.

Логопед. Молодці. Ви впоралися із моїм завданням. Покладіть свої листочки на стіл. Розкажіть, які вони на вигляд, навпомацки, як вони пахнуть. Підберіть якомога більше слів, що відповідають на запитання "Яке осіннє листя?"

Діти. Осіннє листя різнокольорове, різьблене, гладке, прохолодне, запашне.

Логопед. Правильно. В'яне осіннє листя дуже смачно пахне. Сьогодні ми з вами продовжимо розмову про осінь, про те, чому осінь називають золотою, дізнаємося, які періоди відрізняють у осені, чим вони відрізняються один від одного.

2. Розмова про осінь з опорою на особистий досвіддітей. (Розширення уявлень про осінні зміни в природі. Формування уявлень про періоди осені та їх характерні особливості. Формування уявлення про переносне значення слова (золота осінь).Удосконалення граматичного ладу мови (підбір однорідних визначень, узгодження прикметників з іменниками в роді, відмінку, числа).

Логопед розсипає листя, що залишилося в кошику на столі.

Логопед. Який місяць осені закінчується?

1-й ребёнок. Закінчується вересень.

Логопед. Який місяць настане після нього?

2-а дитина. Після вересня настане жовтень.

Логопед. Який місяць завершує осінь?

3-я дитина. Завершує осінь листопад.

Логопед. Правильно. Вересень зазвичай називають ранній восени. Початок жовтня, перші десять днів цього місяця, називають золотий восени. А час із другої половини жовтня до кінця осені називають пізніш восени. У цих періодів осені багато відмінностей. Наприклад, рано восени часто буває тепло вдень, а ночі холодні. Ранньої осені ще багато квітів, дозрівають фрукти та овочі, листя на деревах тільки починає змінювати забарвлення. Ще не зникли багато комах, перелітні птахи тільки починають готуватися до відльоту в теплі краї. Потім починається найкрасивіший період осені, золота осінь. Подивіться на листя, розсипане на столі, і подумайте, чому осінь називають золотою.

Діти. Листя на деревах стає різнобарвним: червоним, жовтим, червоним, багряним. Коли дивишся осінній лісабо парк здалеку, він здається золотим.

Логопед. Правильно. Мені дуже сподобалося пояснення, яке ви дали. Золотою осінню теж бувають ясні сонячні та досить теплі дні. Трави золою восени теж змінюють своє забарвлення, жовтіють і починають засихати. Менше стає квітів. Поступово зникають комахи. Перелітні птахи починають відліт. А коли ліс втратить листя і дерева стануть голими, настане пізня осіньНайсумніша пора, коли вже немає квітів, засохли трави, сховалися комахи, полетіли птахи. Цей період осені найхолодніший, майже без сонячних днів, з частими дощами та холодними вітрами.

3. Вправа "Періоди осені". (Розвиток зорового сприйняття та уваги, здатності узагальнювати, зв'язного мовлення).

Логопед скидає листя в кошик і вивішує на мольберт три картинки із зображенням ранньої, золотої та пізньої осені.

Логопед. Подивіться на картини та визначте, на якій із них зображена рання осіньна якій - золота осінь, на якій - пізня осінь. Можете порадитись, а потім розставте картини на дошці саме в такому порядку.

Діти виконують завдання логопеда.

Логопед. Що ж, ви мене порадували, чудово виконавши завдання. Що допомогло вам правильно виконати завдання? Розкажіть.

Діти розповідають, які прикмети вони звертали увагу, виконуючи завдання.

1-й ребёнок. На першій картині намальовані діти в парку. Небо сіре, вкрите хмарами. Але листя на деревах та трава ще зелені, на клумбі багато квітів. Діти одягнені у легкі куртки. Тому я подумав, що це рання осінь.

2-а дитина. На другій картині ми бачимо дерева, вкриті різнокольоровим листям. Здається, вони горять на сонці. Цю картину можна було б назвати "Золота осінь".

3-я дитина. На третій картині ми бачимо голі дерева, сіре небо, хлопчиків і дівчаток одягнені в теплі куртки. Художник зобразив найсумнішу осінню пору - пізню осінь.

4. Загальна артикуляційна гімнастика. (Розвиток артикуляційної моторики).

Логопед просить дітей взяти в руки дзеркало та пропонує їм зробити кілька вправ артикуляційної гімнастики

Язичок у гущавині. Показати, як Язичок пролазить між густими деревами (зубами). Губи в посмішці. Повільно висувати язик, покусуючи його по всій поверхні.

Пролазимо через бурелом. Губи в посмішці. "Широкий" язик із силою протискується між зубами назовні так, що верхні різці шкряблять по спинці язика. Сліди від зубів мовою - це стежки у лісі.

Миготить білий хвостик. Рот відкритий, губи в посмішці. Повертати сильно висунуту з рота мову вправо і вліво так, щоб його кінчик торкався куточків рота. Щелепи та губи при цьому нерухомі.

Дуже смачна брусниця. Ще раз поласуємо брусницею. Рот відкритий. Губи в посмішці. Кінцем мови облизати верхню губувід одного куточка рота до іншого. Облизати нижню губу. Рухи мають бути плавними, Нижня щелепанерухома.

Рот відкритий. Губи в посмішці. Облизати обидві губи, роблячи мовою руху по колу.

Почистимо зубки. Білочка пригостила нас горішками. Ми їх з'їли, зараз "почистимо" зубки. "Почистити" язиком спочатку верхні, потім нижні зубки. Після цього виконати мовою кругові рухи. Слідкувати, щоб щелепи не рухалися, губи не розсувалися.

5. Рухлива вправа "Туман". (Координація промови з рухом. Розвиток почуття ритму, просодичного боку промови).

Логопед пропонує дітям пройти на килим.

Туман повис клаками в Сидять навпочіпки, виконують ритмічні
Саду та у дворі удари рубом долоні та кулачками
по підлозі.
Спіймати туман руками Ритмічно стискають та розтискають кулаки
Я взяв його долонькою
і міцно-міцно стиснув
Але прудкий він як кішка, Біжать пальчиками по підлозі.
він узяв і втік
Висить туман над річкою Встають, піднімають руки і хитають ними з
і дихає, як живий сторони убік
Як біла овечка з кучерявою головою. Змикають руки над головою.
І маленькі ріжки на цій голові,
Але вранці залишилися лише краплі на траві.

6. Робота з "Лого-книгою" (Розвиток дрібної моторики, зв'язного мовлення. Закріплення понять "Золота осінь", листопад)

Логопед вивішує на дошці 2 сторінку з "Лого - книги".

Логопед. Хлопці, а тепер створимо свою картинку. Зобразимо золоту осінь. Перед вами лежать частини картини (на столі лежать виконані з тканини листя різних квітів, "крони" різних квітів, трава, кучугури, квіти, сонечко, хмарки).

Зараз кожен з вас буде підходити до столу, брати одну з частин картини, яка відповідає періоду "золота осінь", і прикріплювати її до сторінки книги. При цьому кожен із вас пояснить свій вибір.

1-а дитина. Я вибрав і пристебнув жовту "крону" дерева, тому що вона ніби золотиста, і нагадує жовте листя, що переливається, на сонці.

2-а дитина. Я пристебнув до дерева різнобарвне листя - жовте, бордове і зелене, тому що золотою восени все лиття різних кольорів.

3-я дитина. Я пристебнув траву жовту та зелену, бо золотою восени, трава вже починає жовтіти.

4-й дитина. Я прикріпив сонечко та хмаринку. Сонечко, бо золотою осінню сонечко ще світить яскраво, хоча вже й не гріє як улітку. А хмаринку, бо золотою восени, бувають і похмурі дні.

Логопед. Ви дуже добре змогли пояснити свій вибір. Молодці.

А тепер поясніть мені, що таке листопад.

Діти. Листопад, це коли восени опадає з дерев листя.

Логопед. Давайте зобразимо листопад на нашій картинці. Що для цього потрібно зробити?

Діти. Відстебнути листя і покласти їх у траву.

Логопед. Молодці. Ви дуже добре впоралися із цим завданням.

7. Пальчикова гімнастика. (Розвиток дрібної моторики)

Логопед пропонує дітям зробити зарядку для пальчиків.

8. Робота по картинці-загадці "Що ти бачиш?" (Розвиток зорового сприйняття, зорового гнозису. Профілактика порушень писемного мовлення).

Логопед роздає кожній дитині картинку – загадку з накладеними зображеннями листя.

Логопед. остання грасьогодні - картинка-загадка "Що ти бачиш?" Кожен з вас на столі має картинку, на якій сховалися листочки. Ви повинні назвати по одному листочку, і обвести його

1-й ребенок. Я бачу кленовий лист.

2-а дитина. Я бачу березовий листок.

Обводить зображення олівцем.

3-я дитина. А я побачила дубовий листок.

Обводить зображення олівцем.

4-й дитина. Не назвали лише горобиновий листок. Ось він. Обводить зображення олівцем.

Логопед. Молодці. Це було дуже тяжке завдання. Ви чудово впоралися з ним.

9. Закінчення заняття. (Оцінка роботи дітей.)

Логопед пропонує дітям згадати основні етапи заняття, розповісти про те, що нового вони дізналися, що їм було цікаво робити, а потім оцінює їхню роботу.

Під час підготовки конспекту використовувалася література:

  1. Ніщева Н.В. Система корекційної роботиу логопедичній групі для дітей із загальним недорозвиненням мови. – СПб: ДИТИНСТВО-ПРЕС, 2007.

Ще конспекти занять у дитячому садку:

Робота з глиною - один із засобів корекції розвитку мови
Пам'ятка батькам дошкільників, що заїкаються.

Проект системи роботи з дошкільнятами із зоровою патологією. Тема: "Комплексний вплив арттерапії на психоемоційний стан дошкільнят із зоровою патологією"
Декілька ідей для залучення батьків до спільної діяльності в групах дитячого садка
| конспект | конспект уроку | підгрупові заняття | конспект підгрупового заняття | конспекти занять | формуванню | формування особистості | лексико-граматичних | коштів | народні засоби | мови | російська мова | розвитку | мови | частини мови | лексична | лексичне значення | тема | і тим і тим | осінь | осінь 2011 | періоди | льодовиків період | осені | дитячий | дитячий садок | Сторінка логопеда| Конспект підгрупового заняття з формування лексико-граматичних засобів мови та розвитку мови Лексична темаОсінь Періоди осені Дитячий садок



Останні матеріали розділу:

Структура мови Структура мови у психології
Структура мови Структура мови у психології

Поняття мови в психології розшифровується як система звукових сигналів, що використовуються людиною, письмових позначень для передачі...

Врівноваженість нервових процесів
Врівноваженість нервових процесів

«ТАК» - 3, 4, 7, 13, 15, 17, 19, 21, 23, 24, 32, 39, 45, 56, 58, 60, 61, 66, 72, 73, 78, 81, 82, 83, 94, 97, 98, 102, 105, 106, 113, 114, 117, 121,...

Що таке асиміляція досвіду у психології
Що таке асиміляція досвіду у психології

асиміляція- згідно з Ж. Піаже - механізм, що забезпечує використання в нових умовах раніше набутих умінь та навичок без їх суттєвого...