Урок російської ускладнені пропозиції. Урок "проста ускладнена пропозиція"

Тип уроку:комбінований.

Цілі:

  • Освітня: сформувати знання про ускладнені пропозиції, синтаксичних конструкціях, що ускладнюють пропозицію; відпрацювати вміння розрізняти прості, ускладнені та складні пропозиції; повторити вивчений матеріал на тему «Односкладові пропозиції».
  • Розвиваюча: розвивати вміння самостійно працювати, аналізувати, робити висновки;
  • розвиток практичних уміньіз застосування теоретичних знаньі аналітичних здібностейучнів.
  • Виховна: виховання любові до рідному слову, сприяти вмінню відкривати собі красу навколишнього світу з допомогою вмілого використання слова.

Обладнання:дошка, презентація, роздатковий матеріал.

Методи та способи організації навчальної діяльності:бесіда, практикум, рішення тестових завдань, індивідуальна робота, взаємоперевірка.

Передбачуваний результат:оволодіння учнями вміннями правильної постановкирозділових знаків у простій ускладненій пропозиції, здатність складати самостійно подібні синтаксичні конструкції.

Технології:комп'ютер, презентації.

ХІД УРОКУ

1. Організаційний момент. Емоційний настрійна роботу

Вчитель:Здрастуйте, хлопці! Сьогодні тема нашого уроку «Проста ускладнена пропозиція». Вона розрахована на кілька уроків, а зараз ми намагатимемося закріпити матеріал, вивчений у попередніх класах, згадаємо односкладові пропозиції.

2. Повторення пройденого матеріалу

Фронтальне опитування

Які пропозиції є конкретно особистими? Узагальнено особистими?
- Як визначити невизначено особисті пропозиції?
- Чим виражено присудок у безособовій пропозиції?
- Як називаються пропозиції, де головний членвиражений іменником?

На партах учнів лежать листки із пропозиціями (за варіантами)

Завдання:визначити вид односкладової пропозиції.

1. Ніч. Вулиця. Ліхтар. Аптека. (Блок А. А.)
2. Ні почестей, ні багатства для далеких доріг не прошу, але маленький арбатський дворик з собою виношу, виношу. (Б. Окуджава)
3. Знаю, вийдеш надвечір за кільце доріг, сядемо в копиці свіжі під сусідній стог. (С. Єсенін)
4. У глибині сибірських рудзберігайте горде терпіння. (А. Пушкін)
5. На селі подейкують, ніби вона зовсім йому не родичка. (Н. Гоголь)
6. По вулицях слона водили… (І. Крилов)

1. Це нічого, що ми поети, аби тільки читали нас і співали. (Л. Ошанін)
2. І раптом свідомість кине мені у відповідь, що вас покірніше не було і немає (Н. Гумільов)
3. І нудно і сумно (М. Лермонтов); Але в них не видно зміни. (А. Пушкін)
4. Коли знаєш, що не можна сміятися, тоді, — тоді саме й опановує тебе цей тремтливий, болісний сміх (А. Купрін)
5. Пора вставати: сьома година (А. Пушкін)
6. Без праці не виловиш і рибку зі ставка.
7. Зробив справу – гуляй сміливо.

Учні змінюються зошитами та перевіряють завдання під контролем вчителя.

3. Пояснення матеріалу

а) Синтаксична п'ятихвилинка

1. Казкові візерунки, що прикрашають шибки вікон, здавалися незвичайними і, мабуть, змушували перехожих ненадовго задуматися про красу.

Учні виділяють граматичну основу, однорідні члени, відокремлене визначення та вступне слово.

2. Дівчина, яку він назвав своєю сестрою, з першого погляду здалася мені дуже миловидною.

Учні виділяють граматичні основипропозиції.

Подумайте, чим відрізняється складні та ускладнені пропозиції. Як визначити яке воно?

Робиться висновок.

б) Робота над презентацією(Додаток 1)

Аналіз 1 слайду. Запис у зошитах.

Вчитель:Згадаймо, які члени речення називаються однорідними? Розкажіть про розділові знаки при однорідних членах. Робота над 2 слайдом.

Запитання: що роблячи? що зробивши? як? Який це відокремлений член?

Розставте розділові знаки, поясніть схеми. Аналіз 3 слайди.

Назвіть питання визначення та умову для відокремлення. Робота над 4 слайдом.

Що таке вступні словаЯк вони виділяються на листі?
- Чим відрізняються вступні слова та вступні поєднання слів від членів речення? Що додають до змісту речення вставні конструкції?

Аналіз 5 та 6 слайду.

У яких випадках ми використовуємо звернення у мові? Пояснення розділових знаків по 7 слайду .

в) Робота над вправою у підручнику (222).

Завдання:визначте, чим ускладнені дані пропозиції. Кошти ускладнення виділені. Спишіть, розставляючи пропущені знаки поділу та виділення (пропозиції розбираються за варіантами)

г) Робота над орфограмами:

т.рчат (не)погоди
пот..мнели свинц..м
сла..до дрім..т
(темно) зелений об..
г.. лубий ябл.
убеле(н,нн)ой ін.

А зараз давайте попрацюємо редакторами. Перед вами невеликий уривок з художнього тексту. Уважно прочитайте і розставте розділові знаки. Чим ускладнені пропозиції? Робота над 8 слайдом.

5. Тест з простих ускладнених пропозицій

Зошити учнів збираються на перевірку.

1. У напівтемряві північної ночі(1) нагадувала нам ранковий світанок(2) селище здавалося (3) особливо(4) похмурим.

1) 1,3,4 2) 1,2 3) 3,4 4) 1,2,3,4

2. На інших березах(1) звернених до сонця(2) з'явилися сережки золоті(3) чудові(4) нерукотворні.

1) 1,2,3 2) 2,3,4 3) 3,4 4) 1,2,3,4

3. Старі зимівники розповідають про неймовірне скупчення зайців(1) з невідомих причин(2) тепер(3) майже зниклих(4) на берегах озера.

1) 1,3,4 2) 1 3) 3 4) 1,2,3,4

4. Іноді (1) тихо плануючи(2) розмахнувши білі крила(3) над кам'яним розсипом(4) безшумно пролітає полярна сова.

1) 1,2,3 2) 1,2 3) 2,3 4) 2,3,4

5. Зіставте пропозиції та номер питання.

1) Мудрість приносять такі три плоди - дар добре мислити, добре говорити і добре чинити. (Демокріт)
2) Далеко-далеко на тлі зорі летить, ймовірно, кудись ночувати зграя диких качок. (А.П.Чехов)
3) Одного разу я ловив рибу на невеликому озері з високими крутими берегами, зарослими чіпкою ожиною. (К.Паустовський)
4) Дякую, краса рідна, за твій простір, що лікує.
5) А Петро Петрович, принаймні, за багатьма ознаками людина дуже поважна (Ф.Достоєвський)

1. Вкажіть речення зі зверненнями.
2. Вкажіть номери пропозицій з однорідними членамипропозиції.
3. Вкажіть номери пропозицій із вступними конструкціями.
4. Вкажіть номери пропозицій із відокремленими визначеннями.
5. Вкажіть номери пропозицій з окремими обставинами.

6. Загальні висновки. Підбиття підсумків уроку

У яких випадках проста пропозиція вважається ускладненою?
- Перерахуйте слова, які граматично не пов'язані з членами речення.
- Які значення вносять у текст (у речення) вступні слова?
- Коли відокремлюються, коли не відокремлюються причетні та дієприслівникові обороти?

7. Рефлексія(9 слайд)

Вчитель:Отже, наш урок добіг кінця. Ми досягли поставлених завдань, повторили вивчене про односкладові пропозиції, згадали відокремлені, однорідні члени, вступні слова, попрацювали редакторами тексту. Сподіваюся, що вам сподобалася наша колективна робота.

8. Виставлення оцінок

9. Інформація про домашнє завдання:

1. Підготувати повідомлення про найпростіші ускладнені пропозиції.
2. Скласти 8 ускладнених речень, об'єднаних темою патріотизму.

Урок російської мови у 9 класі

Вчитель: Дедушєва Віра Володимирівна МОАУ «ЗОШ №25 м. Орська»

Розділові знаки в простій ускладненій пропозиції. Підготовка до ОДЕ.

Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.

Цілі уроку:

Освітня:

1. Повторити і систематизувати знання про відокремлені члени речення (визначення, обставини, вступні слова, однорідні члени).

2. Формувати орфографічну та пунктуаційну грамотність учнів.

3. Розвивати мовні навички грамотного вживання відокремлених членів речення у різних синтаксичних конструкціях.

4. Закріпити уміння аналізу тексту.

Розвиваюча:

1. Створити умови для розвитку вміння аналізувати образну системутвори.

2. Збагачувати активний словниковий запасшколярів.

3. Розвивати в учнів вміння логічно мислити та узагальнювати вивчені факти.

Виховна:

1. Виховання в учнів моральних якостейчерез образи художнього твору

Методи навчання: проблемний, частково-пошуковий.

Хід уроку

    Вступ.

Здрастуйте, хлопці! Сьогодні на уроці ми продовжимо підготовку до підсумкової атестації. Наше з вами завдання повторити сьогодні відокремлені члени речення. Згадати розділові знаки при відокремлених членах пропозиції. Ми з вами маємо навчитися бачити відокремлені члени речення у тексті.

II. Повторення вивченого:

    Перевірка домашнього завдання:

а) відокремлене визначення

Завдання №1

1) Зворушений відданістю старого кучера, Дубровський замовк і віддався своїм роздумам.

Завдання №2

Складіть схеми до даних пропозицій

1) Приголомшена неймовірною звісткою, мати невідривно дивилася на батька.

2) Табун тим часом вже повільно (н, нн) о став розбрідатися по (не) збитому ще лузі, вкритому росою і парою.

Індивідуальні картки

Спишіть, розставте пропущені розділові знаки. Складіть схеми.

Дії людини, які здійснюються з роздумів, називаються вчинками.

Стебла, що висохли за спекотне літо і брязкають на вітрі, покривають дикий степ.

2) Робота із засобами художньої виразності(Завдання 3 ОДЕ)

(Знайти відповідність)

1.Фразеологізм

2. Уособлення-А

3. Анафора-Г

4. Порівняння-Б

5. Епітет-В

Епітет- художнє визначення(фарбове визначення)

Уособлення-наділ неживих предметів людськими почуттями, думками, вчинками

Порівняння – зіставлення одного предмета з іншим якогось предмета іншому за допомогою спілок: як, наче

Інверсія- Зворотній порядокслів

Анафора-повторення початкових слів, рядки, строфи чи фрази, єдиночаття

Фразеологізм-стійкесловосполучення.

Як ми розуміємо сенс даного висловлювання?

Знайти пунктуаційну помилкув реченні. Пояснити.

(біля дошки самостійно працює учень)

4) Усне фронтальне повторення матеріалу про відокремлене визначення.

(розповідають діти)

(Відокремлені члени речення – це члени речення, виділені інтонаційно при вимові та за допомогою розділових знаків на листі. Це відокремлені визначення, додатки, обставини, відокремлені уточнюючі члени речення.)

5) Перевірка роботи біля дошки учнів.(Перевіряють діти.)

НАВІЩО Я УБИВ КОРОСТЕЛЯ?

1. Це було давно, років сорок тому. 2. Ранньої осені я повертався з риболовлі по скошій лузі і біля невеликої ямки, що поросла тальником, побачив птаха. 3.Вона почула мене, злякалася і раптом кинулася бігти, незграбно завалюючись набік.
4.Від хлопчика, як від гончого собаки, не треба тікати. 5.Неодмінно кинеться він у погоню, розпалиться у ньому дикий азарт. 6.Бережись тоді, жива душа. 7.Я наздогнав птаха і, сліпий від мисливської пристрасті, захльостав його сирим вудлищем.
8.Я взяв у руку птаха з зав'ялим, начебто безкістним тільцем. 9.Очі її були прищемлені ... мертвими, безбарвними століттями, шия, ніби прихоплений ... морозом лист, бовталася.
10.Я впізнав птаха. 11. Це був дракон, смикаючий по-нашому. 12.Всі його друзі дергачі вирушили в теплі країзимувати, а цей піти не зміг. 13. У нього не було однієї лапки - у сіножатку він потрапив під косу. 14. Ось тому він і втік від мене так незграбно, тому я й наздогнав його.
15. Худне, майже невагоме тільце птаха викликало в мені таку жалість, що я став руками вигрібати ямку в борозні і ховати так просто, здуру загублену птицю...
16. Багато років я живу і всякого побачив. 17. Був на війні, людей стріляв, і вони в мене стріляли. 18. Але чому, як я зачую скрип дракона за річкою, здригнеться моє серце і знову навалиться на мене одна застаріла мука: навіщо я вбив дракона? 19.Навіщо?

В.П.Астаф'єв.

Завдання до тексту

1.Визначте стиль і тип мови цього тексту.

3. У наведених нижче реченнях з прочитаного тексту пронумеровано всі коми. Випишіть цифру(и), що позначає(-ла) кому(и) за відокремленої обставини____

Рано восени я повертався з риболовлі по скошеному лузі і біля невеликої ямки, (1) порослої тальником, (2) побачив птаха. Вона почула мене, (3) злякалася і раптом кинулася бігти, (4) незграбно завалюючись набік.

4. У наведених нижче реченнях з прочитаного тексту пронумеровано всі коми. Випишіть цифру(и), що позначає(-я) кому(і) при відокремленому визначенні____

Ось тому він і втік від мене так незграбно, тому я і наздогнав його. Худне,(2) майже невагоме тільце птаха викликало в мені таку жалість,(3) що я став руками вигрібати ямку в борозні і ховати так просто,(4) здуру загублену птицю...

5. У наведених нижче реченнях з прочитаного тексту пронумеровано всі коми. Випишіть цифру(и), що позначає(-я) кому при відокремленому додатку _____

Я взяв у руку птаха з зав'ялим, (1) ніби безкістним тільцем. Це був дракон, (6) смикаючий по-нашому.

6. Замініть словосполучення безбарвними віками,побудоване на основі підрядного зв'язкуузгодження, синонімічним зі зв'язком управління.

7. Вставте пропущені літери. Поясніть написання слів.

6) Робота з текстом

Про що даний текст?

Визначте стиль і тип промови даного тексту (художній, оповідання з елементами опису)

Робота із завданнями до тексту

В 5. У наведених нижче пропозиціях з прочитаного тексту пронумеровано

всі коми. Випишіть цифри, що позначають коми за відокремленої обставини

Рано восени я повертався з риболовлі по скошеному лузі і біля невеликої ямки, (1) порослої тальником, (2) побачив птаха. Вона почула мене, (3) злякалася і раптом кинулася бігти, (4) незграбно завалюючись набік.

7) Закріплення умов відокремлення обставин. Згадати умови відокремлення ( усна роботаз пропозиціями)

У яких пропозиціях кома при дієприслівниковому обороті не ставиться:

1) Подивившись на вчинки людини поглянь на їх причини

2) Вся команда судна лагодить вітрила не покладаючи рук.

3) Смуги сонячних відблисків від хвиль мірно бігли берегами піднімаючись води і згасаючи до вершин дерев.

III. Підбиття підсумків уроку.

Відзначити позитивні моментиуроку, відзначити недоліки. Прокоментувати оцінки.

Рефлексія.(Діти продовжують фразу вчителя.

Мені сьогодні на уроці сподобалося.

Я сьогодні відчував скруту у ……

Мені сьогодні було цікаво дізнатися про….

Мені сьогодні було легко.

Мені сьогодні було важко.

IV. Домашнє завдання.

Робота із завданнями до тексту.

Когось. Книжковий. Виділити із загального, створивши особливе від інших становище. О. невелика ділянка в саду.

Що. Лінгв. Зробити самостійним (за інтонацією), складовоюпропозиції.

ОСОБЛИВИЙ. Котрий стоїть окремо, окремий.

(Запис поняття у словники-довідники).

Вчитель: Спираючись на тлумачення, спробуйте дати визначення поняття "відокремлення".

(Вислуховуються відповіді учнів).

- Розповісти про відокремлену обставину (2 група)

Подивившись на вчинки людини, поглянь на їхні причини

І знову літак рвонувся в небо розколюючи і дроблячи мерзле повітря

Смуги сонячних відблисків від хвиль мірно бігли по берегах, піднімаючись від води і згасаючи до вершин дерев.

Пролетівши спочатку рівно і широко над землею буря, десь далеко вдарившись об гори, зібрала всю себе в ущелину і знову пішла у свою стихію.

Уроки

8-А - 8-Б - 8-В-

Тема:Просте ускладнене речення. Види ускладнень у простих реченнях.

Цілі:

1 . систематизувати знання про просте ускладнене речення з відокремленими однорідними членами, з відокремленими визначеннями, з відокремленими обставинами, доповненнями;

2 .закріплювати вміння розрізняти просте та складна пропозиціявід простої ускладненої пропозиції; вміння знаходити їх у тексті, пояснювати постановку розділових знаків, правильно інтонувати речення з відокремленими членами речення та передавати смислові відносиниміж частинами речення;

3 . закріплювати вміння правильно розставляти розділові знаки в простих ускладнених реченнях; користуватися вивченими конструкціями в власної мови, дотримуватися літературну нормупри побудові простої ускладненої пропозиції

4 . сприяти розвитку естетичного смакуучнів.

Хід уроку

1х30

    Організаційний момент. Рефлексія.

    Актуалізація суб'єктивного досвіду учнів. Підготовка до роботи здебільшого.

1. Перевірка домашнього завдання

2. Слово вчителя:Давайте згадаємо основні поняття синтаксису. Кожен із вас на столі лежить роздатковий матеріал. Візьміть аркуш №1. Запишіть відповіді на тест у зошитах. На роботу маєте 5 хвилин.

Аркуш №1

Завдання 1. Яка пропозиція спонукає за метою висловлювання?

1. Савраска плететься ні кроком, ні бігом, не зустрінеш душі по дорозі.

2. «То, - сказав я, - не сперечайтеся зі мною! Слухайте, зайчики, діду Мазаю!»

Завдання 2. Яка пропозиція відповідає характеристиці: спонукальний за метою висловлювання, оклику за емоційного забарвлення?

1. Діти, не бійтеся! Сміливіше, сміливіше!

2. Тільки струмок та осиновий лист щось до болю рідне бурмотять!

Завдання 3. Визначте, словосполученнями чи реченнями є приклади.

1. У повісті йдеться; здається мені; давно виїхав.

2. Починається життя; кишеню набито; озеро далеко.

А. Словосполучення. Б. Пропозиція.

Завдання 4. Який знак стоїть наприкінці речення?

1. Від кого в тебе перстень золотий

2. Не падай духом Не вмирай раніше часу

3. Ах, це ти, Чернушка

А. Крапка. Б. Знак запитання. В. знак оклику.

Завдання 5. Охарактеризуйте пропозиції щодо наявності другорядних членів.

1. Привіт, хазяїне! Чи живий ти?

2. Журка у воду – і поплив через море.

А. Поширене. Б. Непоширене.

Завдання 6. Визначте тип зв'язку у словосполученні "неправильно сказати".

Завдання 7. Визначте належне у реченнях.

1. Вороги нам найкращі друзі... (А. Вороги. Б. Друзі)

2. Що вітри мені та синє море? (А. Вітри та море. Б. Що.)

3. Про що ти виєш, вітер нічний? (А. Вітер. Б. Ти.)

Завдання 8. Яка пропозиція не має того, що підлягає?

1. І цей дзвін люблю я! .

2. Люблю тебе, мій кинджал, товаришу світлий і холодний!

Завдання 9. Визначте присудок у пропозиції «Їхнє коло тісніше вже ставало»

1. Ставав. 2. Ставав тісніший.

Завдання 10. Визначте, чи ставиться тире у простих реченнях.

1. Мій міністр (?) не курка, а заслужений чиновник.

2. Ці камені (?) діаманти, яхонти, смарагди та аметисти.

А. Тіре ставиться. Б. Тирі не ставиться.

Завдання 11. Завершіть висловлювання. Тире ставиться між підлеглим і присудком, якщо:

1. Підлягає і присудок виражені іменником і дієсловом.

2. Підлягає і присудок виражені самостійними частинамимови в початковій формі(крім займенників): іменниками, дієсловами, чисельними.

3. Перед вказівними словамице, ось, це означає.

Завдання 12. Продовжте пропозицію так, щоб у ній потрібно було поставити тире між підлеглим і присудком. Всім відомо, що сорока -

2. У мороз літає біля самої землі.

3. Як набридлива тріскачка.

Завдання 13. Визначте тип зв'язку у словосполученні «купатися в ставку».

1. Узгодження. 2. Управління. 3. Примикання.

2х30

3. Ознайомлення з теоретичним матеріалом.

Параграф підручника.

4 В роздавальному матеріалідано текст - розставте розділові знаки і поясніть їх постановку.

Говорила вона, якось особливо виспівуючи слова, і вони легко зміцнювалися в моїй пам'яті, схожі на квіти, такі ж лагідні, яскраві, соковиті. Коли вона посміхалася, її темні, як вишні, зіниці розширювалися, спалахуючи невимовно приємним світлом, посмішка весело оголювала білі, міцні зуби, і, незважаючи на безліч зморшок у темній шкірі щік, все обличчя здавалося молодим і світлим.

(М.Горький. Дитинство.)

Як ускладнені прості пропозиції, що входять до складу складних ( у пропозиціях є однорідні члени речення, відокремлені визначення та обставини)

Узагальнення та систематизація знань та способів діяльності.

    1. Повторення теорії з попутним закріпленням матеріалу:

(Проста пропозиція вважається ускладненим у тих випадках, якщо у його складі є:
1) однорідні члени речення;

2) відокремлені члени речення;

3) вступні та вставні конструкції;

4) звернення

1) однорідні члени речення:

Які члени речення називаються однорідними?

Які слова називаються узагальнюючими?

Якими є правила пунктуації при однорідних членах?

Завдання:

У реченнях з однорідними членами розставте пропущені розділові знаки, складіть схеми.

1. Одне лише залишалося незмінним дух колективу відданість боротьбі та віра у перемогу. 2. Вона глянула на нього і посміхнулася але не веселою і радісною, а зляканою жалібною усмішкою (Л. Толстой). 3. Біля джерела зеленіє коротка оксамитова трава (Тургенєв). 4. У вагоні електрички було тісно від рюкзаків та лиж і шумно (Козаків). 5. Вони повільно пройшли повз колод глухих стін огорож і бань вийшли до обриву над озером і сіли на лаву під березою (Козаків). 6. І повітря, і вода, і дерева вже пахне першим снігом.

(діти по одному виходять до дошки та креслять схеми)

2) вступні слова та вставні конструкції:

- Що можуть позначати вступні слова, вступні поєднання слів і вступні пропозиції? (Вступні слова можуть виражати ставлення того, що говорить до того, що він повідомляє, вказувати на послідовність викладу, на джерело повідомлення)

- Чим відрізняються вступні слова та вступні поєднання слів від членів речення? ( вони не є членами речення)

- Якими є правила пунктуації при вступних словах) ( на листі виділяються комами, рідше тире)

Завдання на відміну вступних слів від членів речення:

Заповніть таблицю прикладами. Дайте свої аргументи. (Знаки пунктуації не розставлені. Пропозиції відображаються на екрані.)

1.Здаєтьсяшепочуть колосся один одному. (Н. Некрасов) 2. Здаєтьсямені книгою нескінченною. (Р. Гамзатов) 3. Ви вірноїдете до Ставрополя? (М. Лермонтов) 4. Завдання вирішено вірно. 5. Безперечноогірок і з домівкою завбільшки дивина. (І. Крилов) 6. Ваше право на відпустку безперечно. 7. Щоправдаз роками мої вірші робилися менш ошатними. (К. Паустовський) 8. Щоправдау вогні не горить і у воді не тоне (прислів'я). 9. Він точно трохи дивний, але він все своє життя провів за книгами, його можна вибачити. 10. Усі три рази Сейфулла проводив поїзди точноза розкладом. 11. Дощ здавалосязарядив надовго. (І. Тургенєв) 12.Море на сотні миль навколо здавалосяпустельний. (В. Катаєв)

Вступні слова

Члени пропозиції

(Відповіді: 1, 3, 5, 7, 9, 11 реченнях виділені слова – вступні слова. 2,4, 6,8, 10, 12 – члени речення)

(Члени пропозиції мають граматичне значення, а вступні слова виражають ставлення до того, що вони повідомляють)

3) відокремлені визначення та обставини:

Що таке відокремлення? Які члени речення називаються відокремленими? ( Відокремлення - це смислове та інтонаційне виділення другорядних членів речення для надання їм більшої самостійності порівняно з іншими членами речення.

Які умови відокремлення другорядних членів пропозиції?

Які правила пунктуації при відокремленні визначень та додатків?

Якими є правила пунктуації при відокремленні обставин?

Які члени речення називаються такими, що уточнюють?

З якою інтонацією вимовляються відокремлені члени речення?

3х30

1. Робота в зошитах та біля дошки.

Графічно пояснити розстановку розділових знаків у реченнях.

1. Почитайте книги, прочитані вами, до бібліотеки. 2. З літака не зовсім ясно виднілося місто, оповите сірим димом. 3. Відомий мандрівник, який прославився своїми відкриттями, які зацікавили багатьох, прочитав ряд публічних лекцій. 4. Село, через яке ми проходили, здалося нам знайомим. 5. Вірші молодого поета, Нещодавно опубліковані в декількох журналах і що вийшли також окремим виданням, свідчать про безперечний талант їх автора.6. Я супроводжував гавкіт караульних псів і вийшов до зони. 7. Глибоко схвильований, начинений вибуховою радістю, їхав із донський станиціПантелей Прокопович. 8. Пряма і чесна, матінка ненавиділа всякі підходи та вивороти. 9. Нижня частина вікна була ніби подерта рівним морозом, іскристо-блакитна, непрозора.10. Обложені, озвірілі від голоду і тривог, кидаються люди, рвуться під б'ючим лихом, стогнучи і проклинаючи. 11.Десь нагорі каркали ворони, перелітаючи з ялинки на ялинку, і скидали на тебе сніг із потривожених вершин.

Самостійна робота

Варіант 1

1 Члени пропозиції, які відносяться до одного і того ж члена пропозиції та поєднуються один з одним творчим зв'язком, є одним і тим же членом речення, називаються:

а) відокремленими

б) уточнюючими

в) однорідними

2 Слова, словосполучення, за допомогою яких промовець виражає своє ставлення до змісту висловлювання, називаються:

а) відокремленими

б) уточнюючими

в) вступними

3 Звернення може бути поширеним:

а) так

б) ні

4 Місце узагальнюючого слова у реченні:

а) узагальнюючі слова стоять лише перед однорідними членами

б) узагальнюючі слова стоять лише після однорідних членів

в) узагальнюючі слова можуть стояти або перед однорідними членами, або після них

5 Слова, які називають того, до кого звернена мова, називаються:

а) зверненнями

б) вступними словами

в) підлягає

Варіант 2

1 Визначте, яким є звернення

Русий вітер, який ти щасливий!

а) нерозповсюджене

б) поширене

2 Визначте, чи виділене слово є вступним

Восени, як водиться, буває ночами багато падаючих зірок

а) є

б) не є

3 Вкажіть значення вступного слова (словосполучення)

Пушкін, за його власним словам, щоосені розквітав знову.

а) почуття промовця

б) впевненість

в) джерело висловлювання

4 Вкажіть, чи є у пропозиції з однорідними членами узагальнюючі слова

Хлібом, яблуком, медом, парним молоком ніздрювата пахне земля.

а) є узагальнююче слово

б) немає узагальнюючого слова

5 Визначте, скільки в реченні однорідних членів, якщо вони є

Свище вітер під крутим парканом, ховається у траву.

а) немає однорідних членів

б) два однорідні члени

в) три однорідні члени

    Підбиття підсумків уроку

У яких випадках проста пропозиція вважається ускладненою?

Перерахуйте слова, які граматично не пов'язані з членами речення.

Які значення вносять у текст (у речення) вступні слова?

Коли відокремлюються, коли не відокремлюються причетні та дієпричетні звороти?

    Домашнє завдання

Вправа 198 письмово

Тема: Просте ускладнене речення

Ціль: повторити знання про просте ускладнене речення з відокремленими однорідними членами, з відокремленими визначеннями, з відокремленими обставинами, доповненнями;

Критерії успішності:

  1. Я знаю, що така проста пропозиція.
  2. Я можу визначити, яка пропозиція ускладнена, а яка неускладнена;
  3. Я розумію, які пропозиції можуть бути ускладненими.
  4. Я можу навести приклади ускладнених речень.

Хід уроку:

Психологічний настрой.

Вітання.

Хвилина лінгвістичного відкриття (словникова робота).

Я дарую вам солодкі промінчики з сонця, промінчики для настрою. Проводжу розподіл на пари по промінчикам (цукеркам)

II Актуалізація знань

Запис на дошці: (Завдання виконується, стоячи біля дошки)

Слово одяг всіх фактів, всіх думок. (М.Горький) (висловлювання розміщено на екрані)

Прочитайте висловлювання М.Горького. Чи згодні ви з цим висловом? Чому?

Назвіть основу речення. (один учень)

Дайте синтаксичну характеристику (за однією ознакою кожен учень)

Чим ускладнене?

Як ви вважаєте, чому я запропонувала вам почати роботу саме з цієї пропозиції? Як називатиметься тема уроку? (Проста ускладнена пропозиція)

Яка мета уроку? (навчитися та повторити)

Проводжу розподіл на пари через сонечко з цукерок.

III Операційно-пізнавальний

Розмова.

Які знання допоможуть нам бути успішними на уроці? Що необхідно знати, щоб отримати хороші оцінки?

Чим може ускладнюватися проста пропозиція?

(Запис на дошці проводиться учнями):

1. Однорідні члени пропозиції.

2Відокремлені визначення.

3.Вступні слова та вставні конструкції.

4.Відокремлені обставини, доповнення.

6. Звернення.

7. Уточнюючі члени речення.

Завдання для пар (6 хвилин)

1 пара.

Виберіть три позиції та проілюструйте їх своїми прикладами. Доведіть, що ці пропозиції є ускладненими.

2 пари

Проілюструйте всі позиції, використовуючи матеріал із будь-яких джерел. Доведіть, що ці пропозиції є ускладненими.

3 пари

Детально проілюструйте другу позицію.Доведіть, що ці пропозиції є ускладненими.

Оцінювання: «Дві зірки та одне бажання».

2. Для наступного завданнянам знадобиться звернутися до карток.

А як ви пропонуєте виконати це завдання?

Для оцінювання цієї роботи пропоную розробити критерії оцінювання.

(Науковість. 2 бали. Доказовість (факти) 1 бал, логічність виступу 1 бал, акуратність виконання 1 бал.)Записати на плакаті і розмістити на дошці.

Завдання виконуються на постері 15 хв.

Виступ. 5 хв.

Взаємооцінювання з виставленням балів за критеріями.

IV Контрольно-оцінний.

1.Гарячий стілець. Оцінювання-стратегія великий палець.

2. Задайте одне товсте, одне тонке питання своєму однокласнику.

Оцінки: обговорюються з учителем.

V Домашнє завдання:Написати твір на тему «Осінні замальовки», використовуючи лише ускладнені речення.

VI Рефлексія: Чи ми досягли мети нашого уроку? що повторили під час уроку? Яке завдання було виконувати легко, і з якими виникли труднощі? Як вам знадобляться знання в житті?

додаток

Завдання для пар:

Завдання: Розставте пропущені розділові знаки.

1. Одне лише залишалося незмінним дух колективу відданість боротьбі та віра у перемогу.

2. Гроза почалася ввечері, годині о десятій (С. Аксаков).

3. Вони повільно пройшли повз колод глухих стін огорож і бань вийшли до обриву над озером і сіли на лаву під березою (Козаків).

4. І повітря, і вода, і дерева вже пахне першим снігом.

5. Про що ти виєш нічний вітер? (Ф. Тютчев).

6. Над степом заслонивши сонце в зеніті стояла здиблена вітром густо-лілова градова хмара (М. Шолохов).

7.М.Горький писав «Слово одяг всіх фактів всіх думок.»

Завдання: Розставте пропущені розділові знаки.

1. Одне лише залишалося незмінним дух колективу відданість боротьбі та віра у перемогу.

2. Гроза почалася ввечері, годині о десятій (С. Аксаков).

3. Вони повільно пройшли повз колод глухих стін огорож і бань вийшли до обриву над озером і сіли на лаву під березою (Козаків).

4. І повітря, і вода, і дерева вже пахне першим снігом.

5. Про що ти виєш нічний вітер? (Ф. Тютчев).

6. Над степом заслонивши сонце в зеніті стояла здиблена вітром густо-лілова градова хмара (М. Шолохов).

7.М.Горький писав «Слово одяг всіх фактів всіх думок» .


Урок-практикум з російської мови «Російський чай»

Цілі:

    Освітня: узагальнення знань на тему «Проста ускладнена пропозиція», закріплення правил орфографії та пунктуації.

    Розвиваюча: сприяти розвитку комплексного аналізутексту, вдосконаленню здібностей учнів конструювати у формі пов'язаного висловлювання.

    Виховна: виховувати культуру спілкування, сприяти вихованню позитивних емоційу процесі вивчення теми, зацікавлювати в здоровому образіжиття.

Тип уроку: урок-практикум.

Обґрунтування: проводиться наприкінці вивчення матеріалу 8 класу з метою систематизації узагальнення знань Під час підготовки учні читають удома пройдений матеріал, готуються до виконання практичних завдань. Вчитель підбирає дидактичний матеріална тему "Російський чай". На уроці використовуються картки з текстами та завданнями, опорні схеми. Робота на уроці такого типу може бути організована по-різному: самостійна, парна, групи, колективна.

Форми роботи: фронтальна, індивідуальна, за картками, самостійна, колективна, у групах.

План уроку:

    Організаційний момент.

    Мотивація та цілепокладання.

    Введення у тему уроку. Повторення теоретичних відомостейдо теми

  1. Повторення алгоритмів виконання різного родупрактичних завдань.

    Контролююче завдання для класу (за варіантами).

    Слуховий диктант.

    Підбиття підсумків.

    Завдання додому.

Хід уроку:

1. Організаційний момент.

2. Мотивація та цілепокладання:сьогодні на уроці ми продовжимо розмову про пропозицію як одиниці синтаксису: а) узагальним знання на тему; б) повторимо кілька правил орфографії та пунктуації; в) виконаємо різні видирозборів, г) дізнаємося, звідки в Росії з'явився чай, про нього корисні властивості.

3. Введення у тему уроку.

Чаювання органічно вписалося в старовинні традиції російської гостинності. І ці традиції чудові. Кожна епоха вносила щось своє, змінювалися форми гостинності та правила етикету, начиння та асортимент страв для столу, але незмінними залишилися заповіді гостинності, що наказують зустрічати гостей хлібом-сіллю та добрим ставленням. Згідно стародавнього звичаюне потрібно було розпитувати навіть про ім'я його, не нагодувавши і не надавши відпочинку. У народну творчістьз цього приводу є безліч прислів'їв та приказок.

4. Питання для розмови:

А) Які прислів'я про гостинність ви знаєте?

Б) Багато народів Росії гостинність виражається через запрошення попити чаю. А що то за напій? Чому він користується такою популярністю? Відповідь це питання ми знайдемо у тексті 1.

Давайте виразно прочитаємо текст

Насамперед, у чаю дуже м'який неповторний аромат,

ні з чим незрівнянний смак.

Але сказати про смак та запах чаю – це, значить, сказати дуже мало. Чай – найбагатша аптека.

Чайний лист містить стимулюючу речовину, корисні для шлунка кислоти, ефірні масла, що створюють неповторний аромат 4 . У свіжому листі чаю вітамінуCвчетверо більше, ніж у лимоні, а зеленому чаї вдесятеро більше, ніж у чорному. Завдяки стільки вітамінів чай ​​надає благотворний вплив на організм: підвищує розумову активність, усуває втому, покращує травлення. Серед лікувальних рослин чай займає одне з найпочесніших місць.

Виконайте синтаксичний розбірпропозиції.

Дайте характеристику пропозиції, чим ускладнено дана пропозиція?

Розкажіть про способи відокремлення визначення. Побудуйте опору – помічник.

в)Яка країна є батьківщиною чаю? (Китай).

Існує надання: одного разу (це було багато століть тому до нашої ери) китайському імператору кип'ятили воду, в посудину впало кілька листів з чайного куща, і вода потемніла, від неї виходив тонкий приємний аромат. Настій спробували та захопилися. Це було перше у світі чаювання.

г)Про те, як чай потрапив до Європи, ми дізнаємось із тексту 2, над яким і попрацюємо.

Шлях чаю до Європи був довгим та важким. Не всі європейці вміли поводитися з чаєм.Збереглася розповідь про англійському моряку, який надіслав своїй матері цінний на той час подарунок- фунт чаю.Вона запросила гостей на вишукану заморську страву. Зварила весь фунт чаю в мисці, злила непотрібну, на її думку, коричневу гірку воду, розклала по порціях виварене чайне листя. Заливши їх сметаною, подала до столу.

Завдання до тексту:

1.

2. У виділеному реченні замініть дієслово дієприкметником, запишіть у зошит.

3. Знайдіть пропозицію з відокремленою обставиноюта розкажіть про правила відокремлення обставин. Побудуйте опору – помічник.

Д) Коли ж чай став відомим у Росії? Про це дізнаємося з тексту 3

Першими в Росії чай дізналися мешканці Сибіру.Проник він туди з Монголії і поступово поширився країною. У 1638 році чай з'явився при царському дворі під назвою «китайська трава». Його пр..віз боярський син Василь Старков, який був посланий з дарами до одного з монгольських ханів. Російському дипломату в обмін на соболів був нав'язаний досить значний запас чаю-64 кг. При дворі царя Михайла Федоровича напій був випробуваний, сподобався Царю та боярам і пізніше вош..л у вжиток. У 1665 році було укладено договір на постачання чаю з Китаю.

Завдання до тексту:

1. Виразно прочитайте текст.

2. Випишіть слова з пропущеними орфограмами, виділіть морфеми.

3. Усне завдання. У виділеній пропозиції замініть дієслово дієприслівником, поясніть розділові знаки.

5. Повторення алгоритмів виконання різноманітних практичних завдань.

У багатьох народів виробилися та існують свої національні способи приготування чаю. Правила ці досить суворі. Їх треба виконувати ретельно, акуратно, точно та швидко. У цьому є основа секрету успішного заварювання.

6. Контролююче завдання для класу. На матеріалі пам'яток "Як заварювати чай" виконайте завдання (за варіантами). Після виконання завдань представник кожної групи розповідає про способи заварювання чаю.

1 варіант.

Завдання до тексту:

    Виразно прочитайте текст.

Як заварювати чай

Заварювати чай слід свіжовип'яченою водою, проте напій не повинен бурхливо кипіти - така вода здатна вбити аромат найкращого чаю;

Чайник для заварки, бажано порцеляновий, споліскують окропом;

Всипавши чай, заливають окропом на 2/3, закривають рушником. Якщо при заварці виділяється піна, значить, чай правильно заварений;

Знімати пінку не слід - такий чай ароматний.

Найкращий чай після першого настою.

2 варіант.

    Завдання до тексту:

    Виразно прочитайте текст.

    Знайдіть односкладові речення з головним членом - присудком. Вкажіть, які це пропозиції.

    Виділіть граматичні основи речень.

    Вкажіть пропозицію з відокремленим визначенням. Наголосіть.

Індійський спосіб заварювання чаю

Національним напоємв Індії так званий заморожений чай. Його готують наступним чином: на 300-350 г води кладуть 3 чайні ложки кращого чаю, який заварюють звичайним способом протягом 5 хвилин і остуджують. Потім спеціальну склянку місткістю 0,5 л наповнюють кількома кубиками льоду, заливають у нього весь остуджений чай, додають цукор і лимон, нарізаний часточками, приблизно половину плода, а іноді сік всього плода, що вичавлюється в склянку, після чого п'ють чай надзвичайно маленькими. .

3 варіант.

    Завдання до тексту:

    Виразно прочитайте текст.

    Прокоментуйте правило постановки тире між підлеглим і присудком, скласти схему речення.

    Знайдіть односкладові речення з головним членом - присудком. Вкажіть, які це пропозиції.

    Виділіть граматичні основи речень.

Англійський спосіб заварювання чаю

Англійці – одна з найбільш чайноспоживаючих націй у світі. Англійці п'ють чорні чаї, в основному південноазіатські (на 50% індійські та на 30% цейлонські). Культ чаю панує майже в кожній англійській родині. П'ють англійці чай з молоком або вершками, попередньо підігріваючи сухий чайник. Потім у нього насипають чай із розрахунку 1 чайна ложка на чашку води плюс 1 чайна ложка «на чайник». Чайник відразу ж заливають окропом (двічі) і настоюють 5 хвилин. Поки чай настоюється, сильно розігріті чашки розливають зігріте, але некип'ячене молоко - по 2-3 столової ложки і потім в молоко наливають чай. Англійці п'ють чай у строго визначений годинник: вранці за сніданком, під час ланчу (13 годин) та у «файфо , жмут», тобто. опівдні (17 годин).

7. – Скільки народів, стільки форм чаювання. Але російське чаювання неможливо уявити без самовару. Про те, як п'ють чай і що подають до нього – окремий велика розмова. Мені хотілося б, щоб ваш будинок був затишним і радісним, щоб продовжувалися наші традиції гостинності. Я сподіваюся, що ви дбатимете про своє здоров'я, знатимете почуття міри у всьому, навіть у заварюванні чаю.

-Слуховий диктант.

Насамкінець прослухайте корисна порада, після прослуховування випишіть дієслова з ненаголошеними особистими закінченнями.

Якщо хвороба з ким станеться,

Чаєм можна напитися,

Чай всіх зілля корисніший.

Чай у спеку нас освіжає,

А в морози зігріває,

І сонливість переборе,

І зі втомою посперечається,

Зламає будь-яку недугу,

Чай здоров'ю кращий друг!

8. Підбиття підсумків.

9. Завдання додому.Вивчити тексти про те, як пити чай та що подавати до чаю.



Останні матеріали розділу:

Як правильно заповнити шкільний щоденник
Як правильно заповнити шкільний щоденник

Сенс читацького щоденника в тому, щоб людина змогла згадати, коли і які книги вона читала, який їх сюжет. Для дитини це може бути своєю...

Рівняння площини: загальне, через три точки, нормальне
Рівняння площини: загальне, через три точки, нормальне

Рівняння площини. Як скласти рівняння площини? Взаємне розташування площин. Просторова геометрія не набагато складніше...

Старший сержант Микола Сиротінін
Старший сержант Микола Сиротінін

5 травня 2016, 14:11 Микола Володимирович Сиротинін (7 березня 1921 року, Орел – 17 липня 1941 року, Кричев, Білоруська РСР) – старший сержант артилерії. У...