Конспект розмова щодо розвитку промови. Непідготовлена ​​бесіда як метод розвитку діалогічного мовлення

Розмова як спосіб навчання - це цілеспрямований, заздалегідь підготовлений розмову вихователя з групою дітей певну тему.

Значення розмов:

У розмовах систематизуються наявні в дітей віком знання, здійснюється аналіз раніше накопичених фактів.

Відомо, що розмова - активний метод розумового виховання. характер спілкування спонукає дитину відтворювати не випадкові, а найбільш значущі, суттєві факти, порівнювати, розмірковувати, узагальнювати.

Разом із мисленням у розмові формується мова: зв'язкові логічні висловлювання, оцінні судження, образні вирази.

Формується вміння відповідати коротко і поширено, точно дотримуючись змісту питання, уважно слухати інших, доповнювати, виправляти відповіді товаришів, самому ставити запитання.

Розмова - ефективний методактивізації словника дітей Бажано, щоб мовні висловлюваннявихователя становили лише 1/4-1/3 всіх висловлювань, інше доводилося частку дітей.

Розмови мають і виховне значення. Ідейно-моральний заряд несе правильно обраний зміст розмови (Чим знамените наше місто? Чому в автобусі, трамваї не можна голосно розмовляти? Чим ми можемо порадувати наших малюків?).

Розмова як метод навчання практикується в основному в старших групах.

2. Тематика та зміст розмов

Зміствизначається програмою ознайомлення дітей з оточуючим: ознайомлення з Побутом, працею людей, подіями суспільного життя, діяльністю дітей у дитячому садку (ігри, праця, взаємодопомога, друзі) Зміст має сприяти вирішенню завдань всебічного виховання, доступно, психологічно близькодошкільнику. Бесіди протікають жваво і невимушено, утримують увагу дитини, активізують її думку в тому випадку, якщо програмний матеріал, Засвоєння якого проводиться бесіда, зрозумілий і близький досвіду дітей.

Кожна розмова має повідомляти щось нове: або давати деякі нові знання, або показувати знайоме у новому світлі.До бесіди повинні бути явища, знайомі дитині, але які вимагають додаткових пояснень, що піднімають знання дитини на більш високий щабель.

Тематика розмов визначається конкретними завданнями виховної роботиз дітьми, їх віком .

Зразкові теми :

Теми, що відображають явища суспільного життя: «Наш дитячий садок», «Мінськ – столиця нашої Батьківщини», про школу, про рідному місті, про те, що бачили поштою, та ін.

-Теми праці: робота батьків, співробітників дитячого садка, робота листоноші, будівельника: результати праці, трудові процеси(як шиють одяг, вирощують фрукти та овочі); домашню працю мами, бабусі.

-Бесіди, що відображають працю самих дітей: «Ми – чергові», «Як ми допомагаємо мамі», «Що ми виростили на нашому городі»

-Бесіди про використання техніки в домашній праці: «Що машини допомагають робити в дитячому садку», «Як машини допомагають будувати будинок», «На чому їздять люди та перевозять вантажі», «Який річковий транспортми бачили на нашій річці».

-Цикл розмов на побутові теми: про іграшки, посуд, про одяг, шкільне та умивальне приладдя.

-Розмови про природу: «Наш парк навесні», «Зимові та перелітні птахи», «Пори-роки», «Фрукти та овочі».

-Бесіди на морально-етичні теми : про культуру поведінки, «Поважай працю старших», «Будь хорошим товаришем». (З дітьми ст. віку)

3.Класифікація розмов:

Початок формиЕ. А. Флеріна класифікувала бесіди, виходячи з дидактичних завдань. Вона виділила три типи розмов.

1. Бесіда вступна, що організує дітей на той чи інший вид діяльності Мета: створити інтерес до майбутньої діяльності. Д.б короткої, емоційної.

2. Бесіда, супутнядіяльності та спостереженням дітей. Мета: підтримати інтерес до населення чи розглядання, забезпечити повне сприйняттяпредметів та явищ, допомогти отримати чіткі знання Проводяться у процесі прогулянок, екскурсій, спостережень. Вони активізують різні аналізатори та закріплюють уявлення у слові.

3. Бесіда заключна, що уточнює та розширює досвід дітей ( узагальнююча,підсумкова) Мета: закріпити, поглибити, систематизувати знання та уявлення дітей. Вона сприяє розвитку діалогічного мовлення (питання-відповідь)

М. М. Коніна виділяє два типи бесід, що доповнюють класифікацію Є. А. Флеріною. В основу їх покладено матеріал(Картина, книга), у зв'язку з яким проводиться бесіда.

З погляду змістуможна умовно виділити -бесіди пізнавального характеру (про школу, про рідне місто) і -етичні (про норми та правила поведінки людей у ​​суспільстві та вдома).

4. Підготовка вихователя до розмови:

Необхідно вибрати тему, відібрати зміст та завдання з урахуванням віку дітей, обсяг словника;

Необхідно підготувати

1) план проведення

2) питання до розмови

3) зразкові відповіді дітей

Необхідно заздалегідь підготувати необхідні для розмови матеріали (картинки)

Попередня робота до розмови, інд. підхід

Систематизувати знання у розмові можна за умови чіткого, послідовного розташування матеріалу, т. е. за правильного його структуруванні.

5. Структура розмови

А ) Початок розмови. Мета його – викликати, оживити в пам'яті дітей отримані раніше враження, по можливості образні та емоційні. Це може бути здійснено по-різному: за допомогою питання-нагадування, загадування загадки, читання уривка з вірша, показу картини, фотографії, предмета. На початку розмови бажано також сформулювати і тему (мету) майбутньої розмови, обґрунтувати її важливість, пояснити дітям мотиви її вибору.

Основна частина розмовиможе бути розділена на мікротеми чи етапи. Кожен етап відповідає суттєвому, закінченому розділу теми, тобто здійснюється аналіз теми за вузловими моментами. Спочатку виявляється найбільш значний важкий матеріал. Готуючи розмову, вихователю треба намітити її етапи(мікротеми), т. е. виділити суттєві компоненти поняття, яке буде аналізуватися з дітьми.

На цьому етапі перед дітьми послідовно ставлять питання (пошукові та репродуктивні), що активізують їх мислення та мовну діяльність. Педагог дає пояснення, підтверджує дитячі відповіді, узагальнює їх, вносить додавання, виправлення. Ціль цих прийомів – уточнити думку дитини, яскравіше підкреслити факт, порушити нову думку. Дітям повідомляють нові відомості, щоб уточнити або поглибити знання про сутність явища, про предмети та ін. Успіх розмови забезпечують жвавість та емоційність її проведення, використання віршів, загадок, наочного матеріалу, участь та активність усіх дітей групи.

Закінчення розмовихарактеризується певною завершеністю. Найчастіше воно пов'язане з узагальнюючими висновками з усієї розмови. Кінцевість розмови може бути різною залежно від її характеру та змісту (розгляд роздавального матеріалу, читання віршів, виконання ігрових дій)

Якщо розмова пізнавального характеру, діти чи вихователь роблять узагальнення (заключна розповідь). Етична розмова то, можливо закінчена установкою виконання правила: «. Ввічливі діти ніколи не забудуть привітатись першими. Пам'ятайте про це завжди».

6. Методи та прийоми ведення бесіди:

1) Основним прийомом у методиці її проведення є питання. Ефективність розмови залежить від вмілого підбору та постановки питань. Залежно від того, яке мисленне завдання містить питання, можна виділити дві групи питань.

Запитання, що вимагають простої констатації– називання чи описи знайомих дитині явищ, предметів, фактів; тобто. він повинен точно назвати предмет, його частини, виділити характерні ознаки(хто? що? де? коли? який?). Це репродуктивні питання.

Наприклад, у розмові про зиму можуть бути сформульовані так: які дерева бувають взимку? Яка зима буває погода? Який зараз місяць? Це початок зими чи кінець?

Інша група питань – пошукові– спрямована на розкриття доступних дитинізв'язків між предметами та явищами. Такі питання потребують деяких логічних операцій, активізації розумової діяльності , вміння зіставляти, порівнювати та оцінювати; узагальнювати, робити висновки та висновки; встановлювати причинно-наслідкові, тимчасові та інші зв'язки та відносини (чому? чому? навіщо?).

У тій самій розмові про зиму вони можуть звучати так: чому річки та ставки замерзають узимку? Як люди рятуються від холоду? А чи не знаєте ви, що змінилося у природі в лютому? Чому ви любите зиму?

Питання, що вимагають висновків, висновків, узагальнень, потребують ретельного, точного формулювання? Потребує певного запасу знань дітей.

Залежно від повноти та ступеня самостійності розкриття теми можна виділити основні та допоміжні(наводить або підказує). У розмові "Хто будує будинок?" вихователь ставить чергове питання: «Ми забули щось ще, без чого не може бути гарного будинку. Що це?" Діти мовчать. Тоді задається питання, що наводить: «Що потрібно для того, щоб дощ не лив у кімнати?» (Дах)

2) вказівки, (розкажи докладно)

3 ) узагальнення,

4) пояснення,

5) узагальнення

6 ) розповідь вихователя

7) показ наочності (короткочасний) - іграшки, предмети, картини)

Початок форми

8 ) читання худ. літератури (загадки, прислів'я)

Ефективність розмови значною мірою залежить від уміння педагога цілеспрямовано вести за собою дітей, спрямовувати дитячу думку та активізувати мовну діяльність

В) Заняття - бесіди

У методиці визначено, у яких вікових групахпроводяться заняття-розмови. Щодо молодшого дошкільного віку використовується розмова-розмова у процесі отримання досвіду. Бесідою супроводжується розгляд іграшок, картинок.

В середньому дошкільному віціпереважно використовуються бесіди, які супроводжують здобуття нових знань, супроводжують спостереженнями (з чого зроблені предмети, наш одяг, умивальне приладдя) та екскурсіям (що робить листоноша).

У старшому дошкільному віці проводять усі види розмов.


©2015-2019 сайт
Усі права належати їх авторам. Цей сайт не претендує на авторства, а надає безкоштовне використання.
Дата створення сторінки: 2016-02-12

    Специфіка розмов із дітьми другого та третього року життя. Зміст розмов з дітьми на основі та на основі особистого досвіду дітей.

    Види розмов та їх мета. Вимоги до змісту для дітей різних вікових груп. Структура розмови. Характеристика питань як основних прийомів розмови.

1. Розмова та розмова як два способи мовного спілкуваннялюдей є найважливішими методамирозвитку зв'язного мовлення дітей від діалогу до монологу

Розмоваз дітьми на першому році життя сприяє розвитку наслідування (у формі белькоту) та розуміння мови (вироблення зв'язку між предметом, дією та словом). Для розвитку наслідування у розмові з дітьми слід повторювати однакові чи схожі склади (мама, тітка), добре використовувати прийом переклички з дитиною, співуча вимова слів. Розвиток розуміння мови пов'язано у дітей із виникненням первинного орієнтування у навколишній обстановці, з умінням виконувати деякі прості діїу процесі розмови з дорослим (покажи, дай, на, сядь, зроби долоньки). Найпоширеніший прийом розвитку розуміння мови – звернення до дитини із запитанням: «Де то?». У відповідь діти на кінець першого року життя можуть показати 6-8 предметів. Мовою дорослий супроводжує всі дії та ігри дитини: вмивання, годування, одягання, ігри з іграшками, народні ігри-потішки «Ладушки», «Сорока» та ін.

Другий рік життя – період інтенсивного формування всіх сторін промови. Розвиток розуміння мови (від розуміння окремих сліві фраз до розуміння сюжету невеликого оповідання чи казки) засноване на ознайомленні з навколишніми предметами. Тому у розмові з дітьми другого року життя слід звертати увагу на якості, стан, призначення предметів: «У мене маленька машина, а в тебе велика», «Яблуко червоне, солодке». Удосконаленню розуміння мови сприяє ускладнення орієнтовної діяльності дітей, яку розвивають у розмові: «Покажи матрьошку», «Знайди ляльку», «А де півник?». Спочатку діти відповідають на питання дорослого дією або звуконаслідуванням: «Скажи мамі спасибі» (дитина киває головою), «Який ти виростеш великий?» (дитина встає на носочки і піднімає руки вгору), «Поклич кішку» (кис-кис). Щоб навчити дитину відповідати на запитання, треба, задаючи їх, спочатку відповісти найдорослішому: «Що їсть Катя? Кашу?». Такі питання з наступною відповіддю задають дитині протягом дня: при одяганні, укладанні спати, в іграх. Спочатку дитина може повторити відповідь за дорослим, а потім зможе відповісти сама у знайомій їй ситуації.

Особливу увагу слід приділити розвитку в дітей віком розуміння слів-доручень: скажи, повтори. У розмові з дорослими діти із задоволенням повторюють окремі слова та фрази. Однак тут можуть виникнути труднощі, якщо дитина звикла до супроводу розмови показом іграшок або картинок. Тому треба, спокійним тоном повторюючи слова «скажи, повтори», домогтися, щоб дитина зосередила свою увагу на обличчі дорослого, прислухалася і відповіла. Важливо вчити дітей другого року життя у розмові з дорослими висловлювати свої бажання різними словами«дай», «можна», «пити», «йди» та ін.

На третьому році життя діти починають спілкуватися один з одним, тому в розмові з дорослими вони засвоюють ті форми спілкування, які потім переносять на спілкування з однолітками. У розмові з дорослими починає складатися плануюча функція мови: «Я намалюю будиночок», «Я буду мати, а ти моя дочка».

Діти третього року життя активно знайомляться з якостями та властивостями навколишніх предметів та явищ. У розмові з дітьми день у день слід уникати вживання одноманітних слів і виразів. Наприклад, замість звичайного слова«гаряче», можна сказати: «Чай гарячий, почекай, поки охолоне». Необхідно висловлювати одні й самі думки по-різному, це сприяє сприяє збагаченню словника дітей, а й розширенню, поглибленню уявлень про навколишній світ. Діти починають порівнювати, зіставляти різні предмети та явища, встановлювати зв'язок між ними. Тому будь-яку вимогу, вказівку треба дитині пояснювати: «Вдягни рукавиці, бо холодно». Так привчають дитину мотивувати свої прохання та бажання: «Спочатку трошки пограю, потім – їсти».

Діти третього року життя значно зростає потреба у розмові з дорослими. У розмові з дорослим дитина найкраще сприймає індивідуальне звернення: «Катя, йди мити руки», «Таня та Світлана, допоможіть Петі зібрати іграшки». На фрази на кшталт: «Діти, йдіть мити руки» або «Давайте разом зберемо іграшки» малюки можуть не звернути увагу.

Діти часто використовують мову як спілкування один з одним в іграх парами або з невеликою кількістю учасників. Але не завжди діти можуть домовитися та розподілити ролі та ігрові обов'язки. Тому необхідна пряма чи опосередкована участь дорослого.

Таким чином, розмова дитини з дорослими та однолітками сприяє розвитку функцій мови (комунікативної, регулятивної, пізнавальної) та формуванню різних мовних умінь та навичок (відповідь на питання, позначення словом предметів, дій, ознак, побудова фраз та простих речень).

2. Бесіда- Це цілеспрямоване обговорення з дітьми будь-яких явищ. Розмова є активним методом навчання дітей при ознайомленні з навколишнім світом та одним із найефективніших словесних методів у розвитку мови дітей. Обгрунтування розмови як методу дали ще давньої Греції Сократ і Платон на навчання юнаків риторики та логіки. Вперше застосування розмов у дошкільному вихованні запропонували Я.А. Коменський та І.Г. Песталоцці. Велике значення розмові надавала Є.І. Тихєєва. Вона мала на увазі під розмовою організоване планомірно проведене мовленнєве заняття, мета якого – поглибити, систематизувати уявлення та знання дітей.

Бесіда для дітей дошкільного віку є засобом систематизації та уточнення знань дітей. У процесі розмови дорослий своїми питаннями спрямовує думки дітей, підводячи їх до порівнянь, узагальнення, висновків. Цінність розмови саме в тому, що дитину вчать логічно мислити, розмірковувати, а це необхідно для подальшого навчання у школі. З розвитком мислення тісно пов'язаний і розвиток навичок зв'язного мовлення. У розмові дитини вчать ясно висловлювати свої думки у слові, розвивають уміння слухати співрозмовника.

Зміст розмови має бути близьким та доступним дітям. Помилкою педагога є прагнення дати дітям у розмові якомога більше нового та складного матеріалу, який діти що неспроможні усвідомити і засвоїти, вони відволікаються і відхиляються від обговорення питань. Найефективніший прийом дроблення інформації: нова інформація дається невеликими частинами – «сегментами» – у процесі розмови з опорою особистий досвід дітей. Прийом «сегментації промови» дозволяє проводити бесіди швидко і невимушено, домагатися активності дітей.

Чим молодша дитина, тим більше розмови мають бути пов'язані з її безпосередніми спостереженнями. Зі старшими дошкільнятами необхідно у розмові виходити за рамки безпосередньо особистого досвіду, але знання повинні бути елементарними та сприяти активній розумовій діяльності дитини.

Велике значення в організації та проведенні розмов мають наочні матеріали (предмети, іграшки, картини, моделі тощо). Вихователю необхідно продумувати логіку послідовного розгляду наочного матеріалу, і навіть питань, пояснень, завдань для дітей.

Структура розмовиЗазвичай включає три частини. У першій (вступній) частині дітям необхідно надати живий образтому розпочати бесіду можна з розгляду наочного матеріалу або спогадів про близьких життєвому досвідудитини явища. У другій частині (основний) слідує аналізобговорюваних явищ та фактів з виділенням найбільш суттєвих ознак, на основі яких необхідно підвести дітей до висновків. Третя частина (заключна) спрямована на узагальнення, що систематизує уявлення дітей, що сприяє виробленню у дітей необхідного відношення до обговорюваних явищ та належної поведінки.

Основним прийомом розмови є питання. Для успіху важлива послідовність питань та їхнє формулювання. У цьому необхідно враховувати індивідуальні особливості дітей. Найчастіше вихователь використовує питання, що вимагають простого називання предметів, опис їх властивостей, дій з ними. При цьому дитина констатує відомі їй факти – називає та описує матеріал, який сприймає безпосередньо. Запитання на кшталт «Що це?», «Який?», «Що робить?» можна ставити, щоб пробудити спогади дітей про раніше побачені об'єкти або події; вони стимулюють розумову діяльність та активізують мовлення дитини.

Найбільш складні питання для дітей ті, які передбачають встановлення причинно-наслідкових зв'язків (коли?, Чому?). Іноді діти не можуть відповісти на таке питання, тому що воно дуже спільне, тоді слід конкретизувати формулювання питання. Наприклад: «Коли прилітають птахи?» – питання не чітке, як правило, діти мовчать, при уточненні: «Коли прилітають птахи – навесні чи восени?» діти відповідають: «Навесні». Головна задачапитань – спонукати дітей до самостійних логічних міркувань, які виражені фразами та розгорнутими реченнями.

Особливу увагу слід приділяти також питанням, які ставлять діти. На жаль, на практиці часто розмова перетворюється на монолог-оповідання педагога чи одностороннє опитування дітей. Проте, дуже важливо спонукати дітей до питань, викликати живий обмін думками, підводити дітей до правильних висновків та висновків. Так, під час розмови діти вчаться вислуховувати думку інших, дотримуватися спільної теми розмови, ставити уточнюючі питання, вдосконалюють навички ефективного спілкування.

Таким чином, бесіда як метод активного пізнання навколишнього світу сприяє розвитку всіх сторін мови дитини: лексичного, граматичного, фонетичного, а також зв'язного мовлення.

Література

1. Лямін, Г.М. Розвиток мови дитини раннього віку: методичний посібник/Г.М. Ляміна. - 2-ге вид. - М.: Айріс-прес, 2006. - 96 с.

2. Старжинська, Н.С. Вчимо дітей розповідати/Н.С. Старжинська, Д.М. Дубініна, Є.С. Білко. – Мінськ: Адукація i виховання, 2003. - 144 с.

Конспект з розвитку мовлення старшій групі. Розмова про Чуковського та його книги

"Розмова про Чуковського К. І. та його книги"

Завдання: Допомогти дітям згадати зміст відомих ним казок Чуковського. новою казкою"Айболіт" Виділити особливості зміст нової казки.

Активізація словника: Корній Іванович Чуковський, Айболіт, Мойдадир, Тараканище.

Викликати інтерес, почуття до письменника.

Попередня робота: Розмова про книги різних письменників.

Організація дітей: Діти сидять півколом на стільчиках.

Обладнання: Портрет письменника, ілюстрації до казок, альбомний лист 1\2, олівці.

ХІД ЗАНЯТТЯ

На столі стоїть портрет К. І. Чуковського, діти сідають на стільці, на дошці ілюстрації до творів.

Хлопці згадуйте хто написав казку Мойдадир?

Я сьогодні принесла портрет письменника, котрий написав багато казок.

Може хтось із вас знає як його звуть? -А знає які книжки він написав?

Хто написав казку Тараканищі?

Хлопці цього письменника звуть Корнею Івановичу Чуковський. Давайте все разом скажемо.

А чим вам подобаються казки Чуковського? -У вас є вдома його казки?

А ви любите казки? Діти: так. Вихователь. Які казки К. І. Чуковського ви знаєте?

Діти. "Телефон", "Доктор Айболіт", "Мойдодир", "Муха-Цокотуха",

"Федорине горе". Вихователь. Молодці, знаєте багато казок.

Ось сьогодні ми познайомимося з новою його казкою "Айболіт"

Зараз я вам прочитаю її, а ви уважно слухайте, а потім відповісти на мої запитання.

Читаю казку. Питання: Хто написав казку? Хто головний геройказки?

Скажи Катя, хто її написав? Про що це казка?

Скажи Максиме, чому нас вчить Корній Іванович цією казкою?

Куди потрапив наш герой до якої країни? Як звати головного героя? Скажи нам Уляна (Айболіт) .

Як звуть тварин, які допомагали Айболіту? Скажи нам Аня.

Куди поспішав Айболіт лікувати хворих звірів? (В Африку, Лімпопо)

Перерахуйте способи, як лікував Айболіт хворих на звірів в Африці? (Давав шоколадку, ставив градусники, гоголем-моголем пригощав). Вам сподобалась казка? Що нового ви дізналися сьогодні?

А зараз хтось нам коротко перекаже казку. Давайте послухаємо Максима. Слухаємо уважно далі продовжить розповідь Уляна.

Ось молодці. Тепер трохи відпочинемо.

Фізхвилинка: На горі стоїть лісок

кругові рухи руками

Він не низький не високий

сісти, підвестися, руки вгору

очі та руки вгору, потягнутися

Стежкою два туристи

Ішли додому з далеких

ходьба на місці

Кажуть: "Такого свисту, ми не чули поки що"

плечі підняти

А зараз пограємо у гру "Доскажи слівце". Я читатиму початок рядка, а ви продовжуйте.

Вихователь. Вам сподобалося грати? З якої казки ці рядки?

Діти. Так! З казки "Доктор Айболіт"

А тепер намалюєте Айболіта. (Діти малюють)

Підсумок заняття: Про кого ми сьогодні розмовляли? Як звати письменника? Чому вчить нас ця казка? Сподобалася вам казка Айболіт? В яку гру ми грали? Молодці займалися добре, відповідали на запитання. Малюнки дуже гарні вийшли. Заняття закінчено. До побачення.

Завдання:

Освітні:

Ознайомити дітей із базовою моральною категорією «добро».

Розвиваючі:

- розвивати особистісні якості: рефлексія, емпатія, толерантність;

- Підвищувати творчу активністьдошкільнят.

Виховні:

- Виховувати поважне відношеннядо оточуючих людей, бережливе ставленнядо предметів, природи.

Демонстраційний матеріал: запис пісні «Ми бажаємо щастя вам», «Якщо ти добрий», малюнок із зображенням квітів, дерев, тварин, людей, предметів, явищ природи; зображення квітучої яблуні; предмети: палиця, камінь, мотузка, книга; насіння яблуні; тлумачний словник, м'яч, магнітики.

Роздатковий матеріал : зображення злого персонажа кожного з моделями брів, губ; зображення дерева кожного; кольорові олівці, серця моделі на кожного.

Хід заняття

Діти разом із вихователем заходять і стають у коло.

-Здрастуйте, мої нові друзі! Мене звуть Ольга Володимирівна. Я дуже рада бачити ваші добрі обличчя, променисті очі! Давайте подаруємо частинку свою гарного настроюодин одному. Усміхніться!

— Я дуже хочу з вами познайомитись. Допоможе мені у цьому м'яч. Той, кому я кину м'яч, повинен сказати своє лагідне ім'я, яким його називають удома.

Яке ласкаве ім'я, добре, сердечне, красиве, чудове, прекрасне, чудове, радісне, світле, м'яке, тепле, сонячне, музичне, кришталеве, дзвінке.

— Мені було приємно чути ваші лагідні імена. Люди називають лагідними іменами дуже добрих людей.

Доброта – річ дивовижна. Вона зближує людей, позбавляє нас від самотності та мимовільних образ.

Тема нашої зустрічі: "Доброта".

Сідайте, будь ласка, зручніше на килим.

Як ви вважаєте, що таке доброта? ( відповіді дітей).

У тлумачному словникунаписано: «Доброта – чуйність, душевне прихильність до людей, прагнення робити добро іншим». "Добро" - все позитивне, хороше, корисне.

— Яку людину ми можемо назвати доброю?

Що треба робити людині, щоб стати доброю?

Як добра людина може і повинна розмовляти з оточуючими?

- Кому потрібна доброта? ( відповіді).

Подивіться картинки. Назвіть, кому чи чому, на вашу думку, потрібна доброта і поясніть, чому так думаєте?

Давайте послухаємо Сашеньку. Що додасть Андрюшенька? Що можеш назвати ти, Петенько? Дуже цікаво послухати, що назве Ірочка. Свєточко, що ти хочеш сказати?

Висновок: узагальнюючи ваші відповіді, можна сказати, що доброта потрібна не лише всьому живому, а й усім предметам.

— На столі лежать предмети. Хто хоче вибрати будь-який предмет (палиця, мотузка, книга, камінь, ін..), вчинити з ними ті дії, про які можна сказати, що вони приносять людям добро, розповісти про ці дії.

Висновок: я впевнена, що як добрі люди, з усіма предметами ви робите тільки добрі дії.

— А музика має доброту? Слухайте музичний уривок. Яка музика? Що можна робити під неї? То що ми сидимо? Давайте потанцюємо.

Я принесла із собою насіння. Як ви думаєте, чиє це насіння?

Уявіть, що ви насіння від яблука. Покажіть, що з вами стане, якщо насіння посадити в землю.

— То що станеться з насінням через п'ять років, якщо його посадити в землю? (Відповіді дітей).

Показ картинки «яблуня»

Чия доброта допомогла яблуні вирости ? (Доброта сонечка, землі, повітря, вітерця, садівника).

Висновок: правильно, доброта сонця, землі, дощу, повітря, людей допомогла вирости яблуні, дозріти плодам.

— А чия доброта допомагає вам рости? ( Доброта батьків, бабусь та дідусів, вихователів та вчителів, друзів)

— Сьогодні такий добрий день, усі посміхаються. Але я помітила, що у вас на столах лежать зображення якихось злих персонажів. Пройдіть, розгляньте їх.

— Що треба змінити у вигляді персонажа, щоб злий персонаж став добрим?

- Чи став добрим персонаж?

— Що ти, Коленько, зробив для цього? Що зробив із губами? Бровями?

Висновок: ви зробили дуже прості дії для того, щоб доброта взяла гору над злом.

— Скільки добрих людей ви зустріли у своєму житті?

— У вас на столах лежать малюнки із зображенням дерева. Перетворіть його на дерево доброти. На дереві має бути стільки плодів, скільки добрих людей у ​​своєму житті ви згадаєте.

Скільки ти, Машенько, намалювала плодів? Чому? А ти, Артурчику?

— Чудово, що у житті ви зустрічаєте багато добрих людей.

Залишіть дерево доброти на столі, пройдіть, будь ласка, на килим.

Підбиття підсумків

— Я впевнена, що ви завжди в будь-якій ситуації будете робити добрі вчинкиробити добрі справи.

— Пам'ятайте, що без добрих справ немає доброго імені, життя дане на добрі справи.

Рефлексія.

- Про що ми з вами говорили на занятті.

— Що найбільше запам'яталося?

Ось і добігає кінця наше заняття.

Я бажаю вам добра,

Доброї ночідо ранку

Всім бажаю добрих снів,

Добрих справ та добрих слів

Чи веде вас дорога

Від улюбленого порога,

Нехай вам скаже хтось:

«В добра годинаі в добрий шлях!

Я бажаю, щоб з вами

Людям було веселіше,

Щоб добрими очима

Ви дивилися на людей.

На згадку про нашу сьогоднішню зустріч я дарую маленьке серце - символ частинки мого серця.

Виконується пісня «Ми бажаємо Вам щастя».

Відео заняття

Увага! Перша частина розпочинається заняттям конкурсанта з 4 хвилини.

Самоаналіз педагога

Тема мого заняття «Розмова про доброту»

Я поставила такі завдання:

  1. Освітні: познайомити дітей із базовою моральною категорією «доброта».
  2. Розвиваючі: розвивати особисті якості: рефлексія, емпатія, толерантність; підвищувати творчу активність дошкільнят.
  3. Виховні: виховувати шанобливе ставлення до оточуючих, дбайливе ставлення до предметів, природи.

Дітям було повідомлено тему заняття. Структура заняття відповідала поставленим завданням. Воно побудовано у логічній послідовності та взаємозв'язку елементів заняття. Доцільно розділила час у всіх частинах заняття. Обладнання використовувало раціонально. Темп заняття обрано оптимально.

При відборі змісту навчального матеріалуя керувалася вимогами модифікованої програми формування толерантності.

По-друге, оскільки я з дітьми незнайома підібрала матеріал на почуття дітей, який сприяв зворотнього зв'язку.

Я забезпечувала науковість та доступність інформації.

Нове заняття було те, що дала дітям поняття «доброта». Я вважаю, що ця тема є привабливою для дітей.

Обсяг запропонованого матеріалу був достатнім засвоєння дітьми.

На заняття я використала розмову, художнє слово, ігрові прийоми, сюрпризний момент, музику, моделювання, здоров'язберігаючі технології (психогімнастика, фізхвилинка, динаміка поз). Для отримання зворотного зв'язку я використала: заохочення, лагідне слово, міміку, жести.

Самостійна роботабула організована у вигляді моделювання середньої складності. Індивідуально, за допомогою непрямого питання, спрямовувала на виконання правильної дії.

Мною було обрано темп промови помірний. Матеріал викладала емоційно. Зуміла організувати міжособистісне спілкування.

Протягом усього заняття діти були активні та працездатні, виявляли інтерес до змісту та процесу діяльності. Психологічна атмосферабула спокійна, емоційно-позитивна. Діти виявляли емпатію.

З сказаного вище видно, що поставлені навчальні, розвиваючі, виховні завдання реалізовані повністю.

вихователь, МБДОУ дитячийсадок №7 «Горобочка»

загальнорозвиваючого виду міського округу Стрежевий

Конспект бесіди щодо розвитку мови в підготовчій групі

Тема: «Хліб – наше багатство»

Програмні завдання:вчити дітей вживати іменники з узагальнюючим значенням: хлібобулочні вироби; вчити використовувати у мові прикметники, що позначають властивості хліба; удосконалювати мову, вчити правильно відповідати питання, підтримувати розмову; показати дітям, наскільки важлива професія пекаря; розповісти дітям у тому, як випікають хліб, де його випікають; формувати позитивне ставленнядітей до професії пекаря; виховувати дбайливе ставлення до хліба.

Методи та прийоми:розповідь вихователя, питання, пригадування, оцінка відповідей, пояснення, заохочення, показ наочності, чергування хорових та індивідуальних відповідей, читання художніх творів, звернення до особистому досвідудітей, повторення, художнє слово, дидактична гра.

Словникова робота:пекар, хлібобулочні вироби, стелажі, конвеєр, поживний, хрусткий, житній, пшеничний, батони, здобні булочки, кренделі.

Індивідуальна робота:викликати бажання відповідати на запитання у дітей (імена); спонукати дітей (імена) до активної мовної діяльності.

Попередня робота:читання про пекара – майстра.

Матеріал та обладнання:картини, на яких зображені борошняні вироби, обладнання пекарні, схема процесу виготовлення хліба та надходження його на прилавки магазинів, готові хлібобулочні вироби.

Вихователь розсаджує дітей на килимку та починає розмову.

Вихователь:Хлопці, я знаю, що ви любите грати в гру «Магазин», а також, напевно, ще більше любите ходити в магазин з батьками, тому що вам там обов'язково щось куплять. Правильно я говорю?

Діти:Правильно.

Вихователь:Хлопці, а ви колись звертали увагу на те, який у магазині продають різний хліб?

Діти:Так.

Вихователь:Сергію, а який хліб ви купували?

Сергій:Круглий, білий та темний.

Вихователь:Молодець, Сергій. Віка, а що ви з мамою купували у хлібному відділі?

Віка:Булочки та бублики.

Вихователь:Розумниця. А як же називаються всі ці вироби?

Діти:Хлібні.

Вихователь:Молодці. Вироби справді називаються хлібними. Наташа, як називаються ці вироби?

Наталка:Хлібні.

Вихователь:Правильно, а ще їх називають хлібобулочними. Давайте повторимо разом (діти повторюють).

Вихователь:Але це далеко не всі хлібобулочні вироби. Пізніше, я розповім вам які ще бувають. Діти, а як ви думаєте, скільки треба хліба? Щоб нагодувати мешканців нашого міста?

Діти:Багато

Вихователь:Не просто багато, а багато! Хлопці, а ви любите пиріжки, які пече ваша мама чи бабуся?

Діти:Дуже!

Вихователь:А хто може сказати, які продукти потрібні для тесту на пиріжки?

Діти:Борошно, яйця.

Вихователь:Правильно, а ще, як ти гадаєш, Олесю?

Олеся:Сіль, цукор.

Вихователь:Молодці. Дійсно різні продуктипотрібні для того, щоб приготувати тісто. А для того, щоб пироги пиріжки були повітряними та хрусткими в тісто додають дріжджі. Хлопці, а де ж печуть хліб?

Діти:У пекарні.

Вихователь:Правильно, а хто займається випіканням хліба?

Діти:Пекар.

Вихователь:Розумниці. У пекарні на хвилину не припиняється робота. Пекарі працюють і вдень і вночі, і навіть у свята. Щоб до святковому століми змогли подати гостям свіжий, запашний, хрумкий хліб. Але пекар не один у своїй справі має сталеві помічники. Спеціальні машини за допомогою яких хліб випікати набагато швидше. Якщо хочете дізнатися про них більше, то слухайте мене уважно. Ви всі занете, що в пекарні працює пекар, а що ви мені можете розповісти про цю професію? Саша, ти нам не розкажеш?

Сашко:Це люди, котрі випікають хліб, їм допомагають машини.

Вихователь:Правильно. Але, крім хліба, вони печуть... Що ж вони печуть, Ігоре?

Ігор:Булочки, батони, бублики.

Вихователь:Молодець. А що Ріта згадала?

Рита:Крендельки.

Вихователь:Розумниця. Чи всі знають, як виглядають крендельки?

Діти:Ні.

Вихователь:Тоді дивіться. Ось так виглядають крендельки.

Вихователь показує дітям крендельки, зображені на зображенні, а потім діти хором повторюють це слово.

Вихователь:Ви все правильно назвали, але є ще деякі хлібобулочні вироби, які теж випікають пекарі – це круглі короваї, буханці житнього та пшеничного хліба, здобні булочки з нчинкою та без неї. Оля, що ще випікають пекарі?

Оля:здобні булочки, короваї.

Вихователь:Чудово! Хлопці, а навіщо треба їсти хліб?

Діти:Він корисний.

Вихователь:Правильно. А ще чому Таня?

Таня:Він смачний та хрумкий.

Вихователь:Розумниця. Але хлібобулочні вироби не лише смачні та корисні. Вони ще й дуже поживні. Хліб ніколи нам не набридне. Ось чому ми з вами снідаємо, обідаємо, полудаємо та вечеряємо обов'язково з хлібом. Він надає нам почуття ситості. Хлопці, я знаю, що вам буде цікаво дізнатися про роль машин у випіканні хліба.

Діти:Звичайно.

Вихователь:Тоді слухайте та дивіться. Величезні чаші наповнюються борошном та водою. Вони називаються діжами. А ще чим вони наповнюються, давайте згадаємо, адже про це ми говорили на початку нашої розмови.

Віталік:У ці чаші додаються ще яйця та сіль.

Вихователь:Правильно. А ще, Насте?

Настя:Олія та цукор.

Вихователь:Правильно, але ви забули найголовніше, що це?

Діти:Дріжджі!

Вихователь:Звичайно, а для чого вони потрібні?

Діти:Щоб хліб був хрустким та повітряним.

Вихователь:Правильно. Слухайте, що відбувається далі: чаші із тестом ставлять на спеціальний контейнер, який нагадує карусель. Карусель здійснює один оберт за 5 годин, що дозволяє тесту піднятися. Йому допомагають лапи місних машин. Готове, перемішане тісто подається в ділильну машину, а вона точно відокремлює рівні порції. Тому ми беремо хліб рівний, акуратний. Як тільки хліб спекеться, його кладуть на дерев'яні стелажі. Їх завантажують у машину з написом "Хліб", який ви можете зустріти на вулиці. Машина розвозить хліб до магазинів, а ми його купуємо. Усі люди дуже люблять хліб. То як ви вважаєте, чи важлива професія пекаря?

Діти:Дуже важлива!

Вихователь:Але не тільки пекарі пов'язані із отриманням хліба. Колхожники займають не менше важливе місце. Вони сіють, вирощують прибирають пшеницю та жито. Потім везуть на елеватор, де мукомоли перетворюють зерно на муку. Безліч професій беруть участь у отриманні хліба. Адже це не так легко: виростити пшеницю та випекти хліб. Тому хліб потрібно берегти. Адже хліб – це наше багатство! Не можна його кидати, адже це праця багатьох людей, яку треба поважати! Давайте скажемо їм дякую за їхню нелегку, але таку важливу роботу.

Діти:Дякую!

Вихователь:Молодці. А зараз я пропоную вам пограти в гру «Каравай».

Вихователь:Ви багато нового довідалися з мого оповідання сьогодні. Що ж вам сподобалося та запам'яталося?

Андрій:Мені сподобалося, як машини допомагають випікати хліб.

Вихователь:Добре. А хто запам'ятав, які це машини?

Марійка:Карусель, на ній стоять чаші із тестом!

Вихователь:Розумниця. Ця карусель називається конвеєр. Давайте повторимо.

Діти:Конвеєр.

Діма:А я запам'ятав місну машину.

Вихователь:Так, є така машина. А ще є ділильна. Виявляється багато помічників у пекаря. А які хлібобулочні вироби випікають пекарі? Тільки не перебивайте один одного, говоріть по черзі (діти перераховують вироби). А як ми їх називаємо?

Діти:Хлібобулочні.

Вихователь:Молодці. Багато різних виробів випікають пекарі. Щоб ми могли їсти хліб, працює багато людей, тому як треба ставитися до хліба, Юро?

Юра:Хліб треба берегти!

Вихователь:Молодець. А зараз трохи пограємось. Запрошую вас до магазину солодощів (діти підходять до столів, на яких лежать справжні хлібобулочні та борошняні вироби). Я читатиму вірш, а ви оберіть ті хлібобулочні вироби, які найбільше любите. На мої запитання слід відповідати повною пропозицією. Наприклад: "Я люблю пиріжок" або "Я вибираю бублик". Усім зрозуміло?

Діти:Так

Вихователь: тоді слухайте вірш

У булочній у нас бублики,

Булки, бублики, буханці,

Пиріжки, батони, плюшки,

І плетінки та пампушки,

Кураб'є, бісквіт, печиво,

Бутнброди, чай з варенням,

Багато пряників, цукерок,

Пастила є і щербет,

І пиріг з солодкою начинкою,

І ватрушка та помадка…

Називайте, не соромтеся,

Вибирайте, частуйте!

Вихователь:Молодці. Я сподіваюся, що вам сподобалася наша розмова. Я думаю, що ви розповісте батькам про те, що хліб – це наше багатство і скільки сил та часу потрібно для його виробництва!



Останні матеріали розділу:

Функціональна структура біосфери
Функціональна структура біосфери

Тривалий період добіологічного розвитку нашої планети, що визначається дією фізико-хімічних факторів неживої природи, закінчився...

Перетворення російської мови за Петра I
Перетворення російської мови за Петра I

Петровські реформи завжди сприймалися неоднозначно: хтось із сучасників бачив у ньому новатора, який «прорубав вікно до Європи», хтось дорікав...

Моделі та системи управління запасами Моделювання управління запасами
Моделі та системи управління запасами Моделювання управління запасами

Основна мета якої — забезпечення безперебійного процесу виробництва та реалізації продукції при мінімізації сукупних витрат на обслуговування.