Практикум з російської для студентів вузів. Контрольний твір та його аналіз

Урок – практикум з російської мови

«Робота з тестовими завданнями».

Цілі уроку:

    повторити з учнями раніше вивчений матеріал, організовуючи індивідуальну роботу, фронтальну розмову

    за допомогою виконання практичних завдань КІМ коригувати прогалини в ЗУН учнів

    за допомогою тестових завдань КІМ виявити типові помилкиучнів

Обладнання:комп'ютер з мультимедійним проектором, тестові завдання, оціночні листи

Хід уроку

    Вступне слововчителі.

Цей навчальний рікВам дуже відповідальний. Час пролетить непомітно і настане день, коли вам потрібно буде здавати ЄДІ. Ви розумієте, що завдання ЄДІросійською мовою відрізняються від стандартних тестів, в них охоплено весь курс російської мови середньої школи. Виходячи з цього, я пропоную Вам провести урок – практикум із підготовки до ЄДІ.

Перед собою ви бачите « Оціночні листи». Я попрошу вас після кожного виду роботи робити позначки у цих аркушах. За п'ятибальною шкалою оцініть рівень знань на кожному етапі на сьогоднішньому уроці.

ПІБ________________________________________________

«Оціночні листи»

моя оцінка (3, 4, 5)

Орфоепічна розминка

Орфографічна розминка

Граматичні помилки

Відокремлені члени речення (відокремлені визначення)

Розділові знаки в складнопідрядному реченніз кількома підрядними.

    Повторення теоретичного матеріалу.

1.Типи норм літературної мови.

    Згадайте, що таке культура мови?

Культура мови- Це розділ науки про мову, що вивчає правильність і чистоту мови.

Під культурою мови розуміється володіння нормами літературної мови у її усній та письмовій формах.

    Що таке норми літературної мови?

Норми літературної мовице загальні правилавимови та написання слів, їх зміни та з'єднання один з одним.

    Назвіть типи норм літературної мови.ТАБЛИЦЯ

На уроці ми зупинимося на орфоепічних нормах.

    Що таке орфоепічні норми?

Орфоепічні нормице правила вимови окремих звуків, поєднань звуків, граматичних форм та широкому значеннінорми наголосу (Акцентологічні норми).

Тест на тему «Орфоепія»

Завдання 4 (КІМ)

Завдання 1

1)береста
2) камбала
3) дрімота
4) договір

Завдання 2

У якому слові НЕВЕРНО виділено букву, що позначає ударний голосний звук?

1) намір
2) надОлго
3) балувати
4) знята

Завдання 3

У якому слові НЕВЕРНО виділено букву, що позначає ударний голосний звук?

1) зателефонує
2) красивіше
3) черпати
4) диспансер

Завдання 4

У якому слові НЕВЕРНО виділено букву, що позначає ударний голосний звук?

1) відомий
2)клала
3) зігнутий
4) вручить

Завдання 5

У якому слові НЕВЕРНО виділено букву, що позначає ударний голосний звук?

1) подзвонив їм
2) рвала
3) Громадянство
4) давній

Завдання 6

У якому слові НЕВЕРНО виділено букву, що позначає ударний голосний звук?

1)запорукати
2) договір
3) дозвілля
4) газопровід

Завдання 7

У якому слові НЕВЕРНО виділено букву, що позначає ударний голосний звук?

1)Торти
2) сирОти
3) ламати
4) туфля

Завдання 8

1) некролог
2) катАлог
3) дзвонить
4) ланцюжок

Завдання 9

У якому слові ВІРНО виділено букву, що позначає ударний голосний звук?

1) прийняти
2) балувати
3) щавлю
4) поглинути

Завдання 10

У якому слові НЕВЕРНО виділено букву, що позначає ударний голосний звук?

1) фенОмен
2) сАбо
3) піалА
4) диспансер

Самоперевірка

Бланк відповідей «Орфоепічні норми»

Варіанти відповідей

Номер завдання

Ключ до відповідей

Варіанти відповідей

Номер завдання

2. Принципи російської орфографії.

    Згадайте основні засади російської орфографії.

      морфологічний принцип

      фонетичні написання

      традиційні, чи історичні написання

      диференціюючі написання

Завдання 8 (КІМ).Робота з § 19, стор. 64.

У якому ряду у всіх словах пропущено ненаголошене перевіряється голосне коріння?

    сх..матичний, к..мпонент, предл..гается

    обн..вленний, упорядкування.

    сист..матизація, ф..рмулювання, пом..лчать

    обог..щення, сл..гаемое, д.

    позначення..чення, задр..тиснути, т..

    обіг..щатися, к..річковий, прик..

    зап..х, г..ріть, розк..льонний

    обл..котитися, б..гровий, дод..жіння

    зрост..ст, обл..гать, к..ституційний

    согл..шення, про..зательний, ін..бити

    розст..лити, к..нтинент, орнам..нтарний

    ф..мілія, к..снуться, х..рактеризувати

    підв..ргати, к..особа, фр..гментарний

    н..вація, озн..коміться, зам..рлі

    іст..ричний, перефр..зувати, оп..сіння

    інф..рмаційний, с..стема, ж..лати

    пров..раючий, ф..лологія, пол..життя

    бл..річний, закр..пління, опр.

    екон..мічний, приоб..дритися, вигот..

    просл..дить, расст..лать, изм..

Самоперевірка

    Яким принципом російської орфографії регламентується написання слів з ненаголошеною голосною, що перевіряється, в корені слова?

Морфологічним

3. Граматичні помилки.

Хлопці, сьогодні ми з вами поговоримо про помилки. Як ви розумієте, при перевірці творів, крім орфографічних та пунктуаційних, враховуються також фактичні,

логічні, мовні та граматичні помилки. Оскільки "ворога треба знати в обличчя", давайте розглянемо граматичні помилки, щоб уникнути їх у своїх роботах.

    Що таке граматична помилка?

Граматична помилка – це помилка в структурі мовної одиниці: у структурі слова, словосполучення чи речення; це порушення якої – або граматичної норми:

    словотвірної

    морфологічної

    синтаксичною

Завдання 7 (КІМ)

Класифікація типових граматичних помилок

    неправильне вживання відмінкової формиіменника з прийменником

    порушення зв'язку між підлягаючим і присудком

    порушення у побудові пропозиції з неузгодженим додатком

    помилка у побудові речення з однорідними членами

    неправильна побудова пропозиції з дієприкметником

    неправильна побудова пропозиції з причетним оборотом

    неправильна побудова пропозиції з непрямою мовою

Слайд

А. Отримавши початкове домашня освітау Москві, Радищева зарахували до

    При використанні де причетного оборотуслід пам'ятати, що дія дієприслівника і присудка повинна відноситися до однієї і тієї ж особи.

Здобувши початкову домашню освіту в Москві, Радищев вступив до

петербурзька Пажський корпус.

Б.Усі, хто читав пушкінського «Бориса Годунова», пам'ятає волоцюгу Варлаама.

Ст.Одному з героїв роману, тим, хто шукає сенсжиття, відкривається шлях до внутрішній свободі.

    Помилки у побудові пропозиції із причетним оборотомНайчастіше пов'язані про те, що обумовлене слово поміщають у середині причетного обороту, чи неправильному встановленні зв'язків між словами (помилки узгодженні).

р.Завдяки підвищенню рівня сервісу у фірмових магазинах побільшало

покупців .

    Похідні прийменники завдяки, згідно, всупереч, назустріч, всупереч

вживаються тільки з Д.П.

Д. Гаряче люблячим рідну культуру постає маємо Д.С. Лихачов у книзі

«Листах про добре і прекрасне».

    До додатків належать назви газет, журналів, підприємств, художніх творів, вони у ролі визначення.

Самоперевірка

4.Відокремлені узгоджені визначення.

    Що таке відокремлення?

Відокремлення – це смислове та інтонаційне виділення другорядних членів речення з метою надання їм деякої самостійності.

Завдання 16 (КІМ)

1. Перша виставка передвижників (1), що відкрилася в 1871 році (2), переконливо продемонструвала існування в живописі (3) нового напряму, що складався протягом 60 років (4).

2. У Росії (1) протягом століття глибоко і органічно ввібрала (2) і (3) критично переробила західну культуру(4) поряд з Академією зросла та інша наука – університетська, наука Військово – хірургічної академії та інших спеціальних шкіл.

3. Вчені вважають, що виявлені метеорити і астероїди (1), що являють собою уламки (2), що колись існувала в сонячної системивеликої планети (3), що здійснювала свій рух навколо Сонця між орбітами Марса і Юпітера.

4. Петро I (1) підбираючи собі помічників (2) прагнув виділити людей (3) мають різнобічні інтереси та схильність до вчення (4) готових вірою та правдою служити Батьківщині.

    Які відокремлені членипропозиції є у ​​прикладах?

    Розкажіть умови відокремлення визначень та обставин.

Самоперевірка

5. Розділові знаки в складнопідрядному реченні з кількома підрядними.

Завдання 19 (КІМ)

Вогонь опівдні набирав міць (1) і (2) якщо вітер був попутний (3) рухався тайгою (4), яка вже не раз горіла (5) зі швидкістю 15 – 20 кілометрів на годину.

    Розставте розділові знаки: вкажіть усі цифри, на місці яких повинні стояти коми.

    Згадайте види придаткових речень.

Самоперевірка

    Підбиття підсумків уроку.

Наш урок добігає кінця. І закінчити його хочу словами академіка Д.С. Лихачова:

«Кожна людина має так само писати добре, як і говорити добре. Мова, письмова чи усна, характеризує його більшою мірою, ніж навіть зовнішність чи вміння себе тримати. У мові дається взнаки інтелігентність людини, її вміння точно і правильно мислити, її повага до інших, її «охайність» у широкому значенні цього слова».

практикум з російської мови

Навчально-методичний комплексдисципліни

БПГУ імені

Федеральне агентство з освіти

Державний освітній заклад

«Бійський педагогічний державний університет

практикум з російської мови

Навчально-методичний комплекс дисципліни

БПГУ імені

Друкується за рішенням
редакційно-видавничої ради
Бійського педагогічного державного університету
імені

Науковий редактор:

канд. … наук, доцент

Рецензент:

канд. … наук, доцент

ДПрактикум з російської мови[Текст]: Навчально-методичний комплекс дисципліни / Упоряд.: ; Бійський пед. держ. ун-т ім. . - Бійськ: БПГУ ім. , 2008. - 85 с.

Навчально-методичний комплекс дисципліни розроблено відповідно до Державного стандарту вищої професійної освіти. Він містить навчальну програму курсу, матеріали до практичних занять, методичні рекомендації щодо організації самостійної роботистудентів, контрольні завдання для поточної та підсумкової перевірки знань.

Для студентів педагогічних вузів, які навчаються за спеціальністю 050300.62 Філологічну освіту.

Ó БПГУ ім. , 2008.

Ó Стан: , 2008.

1.1. Навчальна програмадисципліни «Практикум з російської мови» 4

1.1.1 ПРИКЛАДНА ПРОГРАМА ДИСЦИПЛІНИ «Практикум з мови. ПРАКТИКУМ З РОСІЙСЬКОЇ МОВИ». 4

1.1.2 Витяг з ДЕРЖСТАНДАРТУ. 8

1.1.3 модульна робоча програмадисципліни... 8

2. ДИДАКТИЧНІ МАТЕРІАЛИ... 13

2.1. ПЛАНИ ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ.. 13

3. ЗАСОБИ КОНТРОЛЮ.. 46

3.2. ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНИХ І КОНТРОЛЬНИХ РОБОТ.. 47

3.3. КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ ДО ЗАЛІКУ.. 58

3.4. ВИМОГИ ДО ЗАЛІКУ.. 59

Додаток 1. 61

Додаток 2. 63

Додаток 3. 65

Додаток 4. 66

Додаток 5. 67

Додаток 6. 77

затверджую

Робоча програма

Шифр та найменування

дисципліни_____________________________________________________________________

(шифр із зазначенням циклу підготовки (ГЕС, ЄП, ОПД, ДС, ЦД),

назва дисципліни)

Статус _______________________________________________________________________

(обов'язкова, елективна, факультативна)

Спеціальності

(Напрями)_________________________________________________________________

(коди спеціальностей (напрямків)

денна

Форми навчання_______________________________________________________________

(денна, заочна)

108

Обсяг дисципліни ____________________________________________________________

(загальний обсяг дисципліни, год.)

Розподіл по семестрах

семестру

Навчальні заняття

курсових

проектів

розрахункових

підсумковий

атестації

(залік, іспит)

Загальний об'єм

в тому числі

аудиторні

самостійна

практичні

лабораторні


Робоча програма складена виходячи з ДОС напрямів та спеціальностей вищої професійної освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки РФ від 01.01.2001 року.

ОПД. Ф.07 Практикум з російської мови

Сучасний правопис: норми та традиції. Принципи російської орфографії. Відступ від морфологічного принципу. Орфографічна норма та поняття орфографічної варіантності. Репрезентація орфографічних норм у словниках різних типів. Аналіз важких орфограм та його класифікація. Виділення ієрархії ознак орфограм для теоретичного осмислення правил написання важких та спірних орфограм. Правила, що регламентують зливне, дефісне та роздільне написання слів. Спірні питанняу російському правописі. Норма та варіативність у пунктуації. Принципи російської пунктуації. Функції розділових знаків в організації пропозиції та тексту.

Розробник помічник

Робочу програму обговорено на засіданні кафедри 3 лютого 2009

російської мови

Завідувач кафедри

Схвалена Вченою радою філологічного факультету

1. Організаційно-нормативна документація

для спеціальності 050300.62 «Фіологічна освіта»

Форма навчання: очна.

Номер семестру

Навчальні заняття

Принципи відбору змісту та організації навчального матеріалу

Зміст запропонованої програми, її обсяг і характер обумовлюють, своєю чергою, необхідність оптимізації навчального процесуу плані відбору матеріалу навчання, а й у плані способів його організації, і навіть контролю поточної навчальної роботи. Одночасно зростає питома вага позааудиторної (самостійної) роботи, яка, поряд із практичними та лабораторними заняттями, стає повноцінним та обов'язковим видом навчально-пізнавальної діяльності студентів.

Враховуючи проблеми створення письмових текстів, адекватних чинним нормам правопису, характерні для багатьох студентів, обов'язковим є формування кожним студентом індивідуальної програмироботи над грамотністю.

Поточний контроль якості засвоєння знань

Перевірка якості засвоєння знань проводиться не тільки в усній, а й у письмовій формі. Проведення різних за формою та за обсягом письмових робітдисциплінує студента-першокурсника, вводячи його у нову для нього систему вузівського навчання; дає викладачеві підстави об'єктивної оцінкизнання кожного студента; дозволяє самому студенту уявити рівень власних знаньпо предмету, побачити свої сильні та слабкі сторони, щоб врахувати їх у наступній роботі.

підсумкова атестація

Курс завершується підсумковим диктантомта заліком, на якому перевіряється рівень практичної грамотності, вміння давати орфографічний коментар, виправляти та аналізувати помилки, знаходити відповіді на запитання у лексикографічних виданнях.

Основний зміст

1. Поняття про орфограму. Історія російської орфографії. Фонетичний лист у давньої Русі. Членування тексту слова (XVI в.) як основна передумова необхідності вироблення орфографічних правил. Перша спроба уніфікації правопису у граматиці М. Смотрицького. Роль в уніфікації правопису. “ Російський правопис”. Реформа 1918 Формування орфографічної норми.

2. Принципи російської орфографії. Поняття про морфологічний принцип як провідного в російській орфографії. Фонетичний та традиційно-історичний принципи. Диференціюючі написання. Спосіб злитого, роздільного та дефісного (напівзлитного) написання.

3. Лінгвістичні основиорфографічний аналіз слова. Його зв'язок з іншими видами лінгвістичного аналізу. Роль морфологічного, морфемного, словотворчого аналізу при орфографічному аналізіслова. Методика орфографічного аналізу.

4. Правопис приголосних докорінно. Чергові згодні докорінно. Кінцеві приголосні корені перед суфіксами - чин-, - чик-, - чат-. Правопис жіночих по-батькові. Подвійні приголосні в коренях російських слів і запозичених словах.

5. Правопис голосних докорінно. Ненаголошені голосні, що перевіряються наголосом. Чергування голосних докорінно. Голосні після шиплячих (коріння, закінчення, суфікси). Голосні після "ц". Правопис "и", "і" докорінно після приставок.

6. Правопис приставок російською мовою. Кінцеві приголосні приставок. Ненаголошені голосні в приставках.

7. Правопис закінчень та суфіксів дієслів, прикметників, іменників.

8. “Н” та “ПН” у суфіксах прикметників та дієприкметників.

9. Правопис чисельних. Відмінювання складових числівників.

10. Правопис прислівників. Суфікси прислівників. "Ь" у прислівниках. Злите та роздільне написання прислівників. Дефіс написання.

11. Правопис складних слів. Складні прикметники.

12. Правопис часток. Частинки “НЕ” та “НІ” з різними частинамипромови.

13. Вживання малих і великих літер.

Організація самостійної роботи

Самостійна робота передбачає: читання літератури, що рекомендується, виступ з доповідями, робота зі словниками (порівняння різних лексикографічних видань для вирішення конкретних пізнавальних завдань), орфографічний аналіз диктантів, конструювання текстів, пов'язаних з певними блоками правил, підбір та складання словникових диктантів, тексти для диктантів.

Основні поняття

Принцип орфографії, орфограма, орфографічна норма, орфографічне правило, орфографічна помилка, пунктуаційна норма, пунктуаційна норма, пунктуаційне правило пунктуаційна помилка, вагання, варіативність, факультативність написання, авторський знак, нерегламентована пунктуація.

Основна

Валгіна, Н. С. Важкі питанняпунктуації [Текст]: Посібник для вчителя. /. − М., 1983.

Іванова, В. Ф. Сучасна російська мова. графіка. Орфографія [Текст]/. − М., 1982.

Іванова, Ст Ф.Важкі питання орфографії [Текст]/. − М., 1982.

Іванова, Ст Ф.Сучасна російська орфографія [Текст]/. − М., 1991.

Кайдалова, А. І.Сучасна російська орфографія [Текст] / . − М., 1983.

Осипов, Б. І.Історія російської орфографії та пунктуації [Текст] / . Новосибірськ, 1992.

Розенталь, Д. Е.Довідник з орфографії та пунктуації [Текст] / . − Челябінськ. 1994.

Шапіро, А. Б.Сучасна російська мова. Пунктуація [Текст] / А. Б. Шапіро.− М., 1984.

Шубіна, Н. Л.Пунктуаційна система української мови [Текст]: Лекції / . − СПб., 1993.

Додаткова

Активізація роботи учнів з орфографії (5-8 класи) [Текст]: Зб. статей/За ред. . − М., 1961.

Алгазіна, Н.М.Формування орфографічних навичок [Текст]: Посібник для вчителя. /. М., 1987.

Бабайцева, В. В.Таємниці орфографічної пильності [Текст] // Російська словесність. − 2000. − №1. − С. 62–68.

Бадмаєв, Б. Ц. Психологічні прийоми прискореного навчанняросійському правопису [Текст] / , // Питання психології. − 1997. − №3. − С. 51–61.

Богоявленський, Д. М.Психологія засвоєння орфографії [Текст]/. − М., 1966.

Букчіна, Б. З. Орфографічний словник- Чи завжди закон? [Текст]// Російська мова. − 1997. − №1.

Букчіна, Б. З. Складні слова[Текст] / , . − М., 1974.

Власенко, А. І.Посібник з орфографії [Текст]: Для уч-ся середніх профтехучилищ / . − М., 1983.

Гадалова, В. В.Робота з орфографічними поняттями щодо видів орфограм [Текст] // РЯШ. − 1996. − №4. − С. 31–36.

Глазков, А. В."М'яка" реформа орфографії [Текст] // // Наукові праціМПГУ ім. . Сер. Гуманітарні науки. − 1995. − С.100.

Глазков, А. В.Орфографічна помилка як предмет лінгвістичного дослідження[Текст]// Вчені записки Московського Культурологічного ліцею № 000. Сер. Філологія. − №1 (99) − Вип. 7. - М., 1999.

Голєв, Н. Д.Антиномії російської орфографії [Текст]/. − Красноярськ, 1987.

Грот, Я. До.Російський правопис [Текст]/. − СПб., 1885.

Єськова, Н. А.Змуси дурня ... Ще раз про Бога і бога [Текст] / / Російська мова. − 2000. − № 1. − С. 45-47.

Єськова, Н. А.Про недостатність чинного правилавживання так званої літери е[Текст]// Питання культури мови. − Вип. 8. − М., 1967. − С. 73–84.

Єськова, Н. А.Про деякі “підступи” дефісу [Текст] // Невирішені питання російського правопису. − М., 1974.

Єськова, Н. А.Про розділові знаки [Текст] // Про сучасну російську орфографію. − М., 1964.

Костинський, Ю. М.Про одне невдале, дезорієнтуюче правило [Текст] // РЯШ. − 2000. − №1. − С.78–80, 126.

Кузьміна, С. М.Про нової редакції"Правил російської орфографії та пунктуації" [Текст] / / Російська словесність. − 1995. − №2.

Кузьміна, С. М.Теорія російської орфографії [Текст]/. − М., 1981.

Ладиженська, Т. А. Творчі диктанти[Текст]/. − М., 1963.

Лебедєв, Н. М.Узагальнюючі таблиці та вправи з української мови [Текст]: Книга для вчителя. З досвіду роботи. /. − М., 1991.

Львів, М.Р.Правопис у початкових класах [Текст]/. − М., 1990.

Мойсеєв, А. І.Літери та звуки [Текст] / . − Л., 1969.

Мойсеєв, А. І. Основний принцип сучасної російської орфографії: морфологічний чи фонемний? [Текст] // РЯШ. − 1995. − №1. − С. 59–63.

Парубченко, Л. Б.Про науковому відношеннідо методів навчання орфографії [Текст]// Російська словесність. − 1997. − № 4. − С. 58–62.

Покровський, Л.Л.Робота над орфографічним правилом[Текст] // РЯШ. − 1995. − №4. − С. 18–23.

Розумовська, М. М.Оцінка орфографічної грамотності учнів [Текст] // РЯШ. − 1993. − №1. − С. 80–84.

Рєпкін, В. В.Формування орфографічної навички як розумової дії[Текст]// Питання психології. − 1960. − №2. − С. 135–141.

Соколова, Г. П. Правопис не і ні [Текст]/. − М., 1981.

Тихонов, А. А.Орфографія ... це дуже важко? [Текст] // РЯШ. − 1988. − № 6.

Шустов, О. М.Карате та камікадзе [Текст] // РЯШ. − 1995. − № 1. − С. 68–72.

Щерба, Л. В.Теорія російського письма. [Текст]/. − Л., 1983.

Словники та довідники

Правила російської орфографії та пунктуації [Текст] - М., 1956.

Баранов, М. Т.Шкільний орфографічний словник російської [Текст] / - М., 1999.

Богданова, Р. А.Російська мова у таблицях, схемах, алгоритмах. Орфографія. Пунктуація [Текст] / , - М., 1998.

Букчіна, Б. З.Злито чи окремо? [Текст]: Досвід словника-довідника /, - М., 1976.

Билінський, К. І.Важкі випадки пунктуації [Текст]/, - М., 1961.

Валгіна, Н. С.Орфографія та пунктуація [Текст]: Довідник. / , - М., 1993.

Добромислов, В. А.Важкі питання граматики та правопису [Текст]: Посібник для вчителів. / , . − М., 1965.

Орфографічний словник російської [Текст]/За ред. та ін. - М., 1982.

Повний довідник з орфографії та пунктуації [Текст] / Под ред. − М., 1999.

Розенталь, Д. Е.Великий чи малий? [Текст]: Словник-довідник / - М., 1988.

Соловйов, Н. В.Орфографічний словник. Коментарі. Правила [Текст]: Довідник/єв. − СПб., 2000.

Тихонов, О. М.Словник-довідник з російської мови: Правопис, вимова, наголос, словотвори, морфеміка, граматика, частота вживання слів [Текст] / - М.: Цитадель, 1997.

Ушаков, Д. Н.Орфографічний словник [Текст]: Для учнів середньої школи / , . − М., 1990.

Програма складена відповідно до Державного освітнього стандарту вищої професійної освіти за напрямом підготовки 050300.62 «Філогічна освіта».

Програму обговорено та схвалено на засіданні Навчально-методичної ради за напрямом 050300.62 «Філологічне утворення» Навчально-методичного об'єднання за напрямами педагогічної освітина базі РДПУ ім. (Протокол від 01.01.01 р.).

1.1.2 Витяг з ДЕРЖСТАНДАРТУ

Програму складено відповідно до державного освітнього стандарту вищої професійної освіти (Москва, 2005) за спеціальністю 050300.62 – «Філогічна освіта».

1.1.3 модульна робоча програма дисципліни

Вимоги до обов'язковому мінімумузмісту дисципліни

Практикум з російської мови

Сучасний правопис: норми та традиції. Принципи російської орфографії. Відступи від морфологічного принципу. Орфографічна норма та поняття орфографічної варіантності. Репрезентація орфографічних норм у словниках різних типів. Аналіз важких орфограм та його класифікація. Виділення ієрархії ознак орфограм для теоретичного осмислення правил написання важких та спірних орфограм. Правила, що регламентують зливне, дефісне та роздільне написання слів. Спірні питання у російському правописі. Норма та варіативність у пунктуації. Принципи російської пунктуації. Функції розділових знаків в організації пропозиції та тексту.

Мета та завдання викладання дисципліни

Ціль курсу – систематизувати знання з російської мови, отримані в школі; відновити та закріпити орфографічні та пунктуаційні навички; сприяти оволодінню найважливішими лексичними, орфоепічними, словотворчими, граматичними, стилістичними нормами; удосконалювати культуру усної та письмової мови; підготувати студентів до більш до поглибленому вивченнюмовних та лінгвістичних дисциплін.

Завдання курсу:

Сформувати стійкі орфографічні навички на основі узагальнення та теоретичного осмислення знань, здобутих у школі;

Сформувати навички свідомої оцінки письмового текстуз погляду чинних норм правопису;

Сформувати базовий понятійний апарат, необхідний сприйняття і осмислення наступних курсів у блоці лінгвістичних дисциплін;

Створити передумови свідомого освоєння культури письма.

Місце дисципліни у навчальному процесі

Курс "Практикум з російської мови" тісно пов'язаний з іншими дисциплінами лінгвістичного циклу - "Вступ до мовознавства", "Сучасна російська мова", "Методика викладання російської мови".

Вимоги до рівня освоєння змісту дисципліни

Студенти після закінчення курсу повинні

Точне формулювання правил, що пояснюють написання;

Основні лексичні, граматичні, орфографічні, орфоепічні норми російської мови.

швидко знаходити орфограми, пунктограми;

Класифікувати та пояснювати пунктограми в межах простої та складної речень;

Правопис складних іменників. Правопис складних прикметників. Правопис складноскорочених слів, абревіатур.

Вправи на правопис складних, складно скорочених слів, абревіатур

Повторення

Вправи з пройденого матеріалу

Фонетика та орфоепія

Фонетика як розділ мовознавства. Голосні та приголосні звуки. Орфоепія як розділ мовознавства. Орфоепічні норми.

Вправи на правильну постановкунаголоси (робота зі словником). Фонетичний розбірслів

Склад слова. Словотвір

Поняття про морфемному складіслова.

Розбір слів за складом.

Морфологічні методи словотвори.

Неморфологічні методи словотвори.

Словотвірний розбір слів

Контрольна робота №1

Комп'ютерна діагностика на теми «Правила орфографії, що стосуються написання коренів і приставок, однакові всім частин мови», «Правопис складних, складноскорочених слів, абревіатур», «Орфоепічні норми», «Склад слова. Словотвір».

Орфографічний аналіз тексту (правопис голосних і приголосних у корені, приставці, на стику кореня та приставки слів, правопис складних слів).

Граматичні завдання (фонетичний, морфемний, словотвірний розбір слів)

Іменник

Морфологічний аналіз займенників

Правопис займенників

Правопис невизначених та негативних займенників.

Вправи на правопис займенників

Дієслово як частина мови. Морфологічні ознаки дієслів.

Морфологічний розбір дієслів

Правопис дієслів

Правопис особистих закінчень дієслів. М'який знакв дієслівних формах. Суфікси у дієсловах.

Вправи на правопис дієслів

Причастя як особлива формадієслова

Морфологічні ознаки, утворення причастя. Правопис голосних у суфіксах дієприкметників. Суфікси -Н- і -НН- у пасивних дієприкметниках.

Морфологічний аналіз причастя.

Вправи на правопис дієприкметників

Дієприслівник як особлива форма дієслова

Морфологічні ознаки, освіта, правопис дієприслівників.

Морфологічний аналіз дієприслівників.

Вправи на правопис дієприслівників

Прислівник як частина мови.

Морфологічний розбір прислівників

Правопис прислівників

Голосні та ь наприкінці прислівників. Злите, роздільне, дефісне написанняприслівників.

Вправи на правопис прислівників

Службові частини мови

Поняття про службові частини мови.

Морфологічний аналіз слів службових частинмови

Правопис службових частин мови

Правопис часток. Правопис прийменників. Правопис спілок. Правопис вигуків і звуконаслідувань.

Вправи на правопис службових частин мови

Повторення

Вправи на повторення всього пройденого матеріалу. Морфологічний аналіз слів різних частин мови.

Контрольна робота №2

Робота з текстом, граматичні завдання

Синтаксис та пунктуація. Пунктуація у простій пропозиції

Поняття "синтаксис", "пунктуація".

Розділові знаки в кінці пропозиції. Односкладові, двоскладові, неповні пропозиції. Тирі між підлеглим і присудком.

Вправи на вивчені правила пунктуації

Пунктуація у реченнях з однорідними членами

Кома між однорідними членами. Узагальнюючі слова при однорідних членів. Однорідні та неоднорідні визначення. Вправи щодо пунктуації у реченнях з однорідними членами

Пунктуація у пропозиціях з відокремленими визначеннями

Розділові знаки в реченнях з відокремленими визначеннями. Розділові знаки в реченнях з неузгодженими визначеннями.

Вправи щодо пунктуації у реченнях з відокремленими визначеннями

Пунктуація у реченнях із відокремленими додатками

Правопис одиночних програм. Кома в реченнях з поширеними додатками. Тире у реченнях із поширеними додатками.

Вправи з пунктуації у реченнях із відокремленими додатками

Пропозиції з відокремленими обставинами

Відокремлення обставин, виражених дієприслівниками, іменниками, прислівниками. Вправи щодо пунктуації у пропозиціях з відокремленими обставинами

Пунктуація у реченнях із відокремленими доповненнями

Відокремлення доповнень.

Вправи щодо пунктуації у реченнях з відокремленими доповненнями

Пунктуація у реченнях з уточнювальними, пояснювальними, приєднувальними членами

Уточнюючі обставини, визначення. Слова точніше, точніше в ролі вступних слів. Конструкції зі словами а саме, тобто; або; навіть, особливо, наприклад, зокрема, в тому числі, та й, і до того ж та ін. Безсполучникові приєднувальні конструкції.

Вправи щодо пунктуації у реченнях з уточнювальними, пояснювальними, приєднувальними членами

Порівняльні обороти

Пунктуація при порівняльних оборотах. Вправи щодо пунктуації у реченнях з порівняльними оборотами

Розділові знаки при словах, словосполученнях, реченнях, граматично не пов'язаних з членами речення

Вступні слова та словосполучення. Вступні та вставні пропозиції. Звернення. Вигук. Ствердні, негативні, питання оклику слова.

Вправи з пунктуації в реченнях зі словами, словосполученнями, реченнями, які граматично не пов'язані з членами речення.

Синтаксичний розбірпростої пропозиції

Поняття про складну пропозицію. Складне речення

Кома в складносурядному реченні. Відсутність коми в складносурядному реченні.

Вправи з пунктуації у складносурядному реченні.

Синтаксичний аналіз складносурядного речення

Складнопідрядне речення

Складнопідрядне речення з одним і кількома підрядними.

Вправи з пунктуації у складнопідрядному реченні.

Синтаксичний аналіз складнопідрядної пропозиції

Безспілкове складна пропозиція

Кома, точка з комою, двокрапка, тире в складному союзі.

Вправи з пунктуації у складному союзі.

Синтаксичний розбір безсполучникової складної пропозиції

Складні пропозиції з різними видамизв'язку

Розділові знаки в складних реченнях з різними видами зв'язку.

Вправи з пунктуації у складних реченнях із різними видами зв'язку.

Синтаксичний аналіз складної пропозиції з різними видами зв'язку

Пряме і непряме мовлення. Діалог. Цитати

Пряма мова. Заміна прямої мови непрямої. Діалог. Розділові знаки при цитатах.

Вправи щодо пунктуації у реченнях з прямою та непрямою мовою, діалогами, цитатами

Повторення

Вправи на повторення всього пройденого матеріалу

Контрольний диктант №2

Контрольний диктант.

Граматичні завдання до диктанта (фонетичний, морфемний, словотвірний, морфологічний розбірслів, синтаксичний розбір простої пропозиції)

Аналіз контрольного диктанту

Робота над помилками

Лексика та фразеологія

Слово та його лексичне значення. Багатозначні слова. Вживання омонімів, синонімів, антонімів. Значення та вживання фразеологізмів.

Вправи на підбір синонімів, антонімів, фразеологізмів, заміну слів, що повторюються

Стилістика

Поняття про функціональні стилі. Науковий, офіційно-діловий, публіцистичний, розмовний стиліта їх особливості. Стиль художньої літератури. Стилістичні помилки.

Вправи щодо визначення функціонального стилю тексту, на знаходження стилістичних помилок


2. ДИДАКТИЧНІ МАТЕРІАЛИ

ШЛЯХ ПОВІДОМЛЕННЯ»

Кафедра «Російська мова»

М.Б. Серпікова

РОСІЙСЬКА МОВА ТА КУЛЬТУРА МОВЛЕННЯ

Практикум

МОСКВА – 2011

ФДБ ОУ ВПО «МОСКІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

ШЛЯХ ПОВІДОМЛЕННЯ»

Кафедра «Російська мова»

М.Б. Серпікова

МОСКВА – 2011

Серпікова М.Б. Російська мова та культура мовлення.

Практикум. - М: МІІТ, 2011. - 129 с.

Справжні навчальні матеріалипризначені для студентів усіх спеціальностей університету та містять завдання, спрямовані на засвоєння та практичне застосування знань з дисципліни «Російська мова та культура мови». Мета практикуму - на основі аналізу поширених помилок навчити говорити та писати правильно, продумано використовувати виразні засобиросійської залежно від ситуацій мовного спілкування.

© ФДБ ОУ ВПО «Московський державний університет шляхів сполучення»,

ПЕРЕДМОВА

Мета лекційно-практичного курсу «Російська мова та культура мови» - дати учням основи сучасних теоретичних знаньв галузі російської мови та її літературних норм, прищепити їм навички практичного застосуванняотриманих знань.

Дані навчальні матеріали доповнюють виданий раніше навчальний посібник (див. Серпікова М.Б. Російська мова та культура мови. Навчальний посібник для всіх спеціальностей університету. – М.: МІІТ, 2008), що містить теоретичні та нормативні відомості з російської мови та культури мови, і включають практичні завдання, які рекомендується виконувати в процесі вивчення тієї чи іншої теми з метою виробити у учнів вміння правильно оцінювати як усні, так і письмові висловлюванняз нормативно-стилістичної точки зору, долати помилки свого та чужого усного та писемного мовлення, визначати їх джерела та причини.

Практикум складено з урахуванням вимог Державного освітнього стандартувищої професійної освіти Російської Федерації(М., 2000) до дисципліни «Російська мова та культура мови» та тематично ділиться на дев'ять розділів:

Сучасна російська літературна мова та культура мови. Орфоепічні норми

Культура мови та стилістика. Лексичні норми

Лексична стилістика. Лексичні норми

(продовження)

Лексикографія

Культура ділової мови. Граматичні норми

Культура наукової мови

I. СУЧАСНА РОСІЙСЬКА ЛІТЕРАТУРНА МОВА І КУЛЬТУРА МОВЛЕННЯ.

ОРФОЕПІЧНІ НОРМИ

Завдання 1 . Заповніть таблицю «Стилі мовлення»:

Науковий аль -

стичний

З якою метою говоримо?

В якій обстановці говоримо?

Мовні жанри

Мовні засоби вираження

Стильові

Завдання 2. З наведених нижче слів виберіть а) діалектизми; б) професіоналізм; в) жаргонізми; г) просторічні слова; д) терміни.

Аська, бублик, недавно, дуже, інтеграція, камбуз, клава, логістика, лох, менеджмент, піми, прикольний, рукотерник, синтез, спинжак, тачка, тягнутися, туєс, ходити (у море), ширмач, шухер.

Які з цих слів не є літературними?

Завдання 3. Знайдіть терміни та професіоналізми в цих реченнях.

1. Міцніше за кермо тримайся, шофер! 2. Ти лише учасник Броунова руху - безладної штовханини людських молекул. 3. Біля камбуза на дубовому цурбані кок рубав на частини бичачу тушу. 4. Сутність синекдохи полягає в тому, що те саме слово вживається і як назва цілого, і для позначення частини цього цілого. 5. І ось нарешті звучить команда: "Віддати швартові!". 6. Близькі за звучанням однокорінні слова з різним лексичним значеннямназиваються паронімами.

Завдання 4. Прочитайте речення. Виділіть у них діалектизми, жаргонізми, професіоналізми, терміни. Поясніть їхнє значення. Вкажіть стилістичну функцію.

1. Ми поїхали в ліс, або, як у нас кажуть, у "замовлення". 2. Біля камбуза на дубовому цурбані кок Жеребцов рубає на частини бичачу тушу. 3. Ось, бачите, висить "цегла" - знак, що забороняє будь-який рух. 4. Влітку, в гору, батько гнав нас усіх на косовище і давав по литовці. 5. "Прибери гармату в кобуру", - наказав Ракитін. 6. Запам'ятайте раз і назавжди - у морській справі не було і не існує слова "вірьовка". На кораблі є ванти, є фали, є шкоти, є канати якірні та причальні. Але якщо ви у відкритому морі скажете "вірьовка" - вас мовчки викинуть за борт, як безнадійно сухопутну людину. 7. Баби кричали біля хвірток тужливо і ласкаво, скликаючи телят: "Тялуш, тялуш!..".

Завдання 5. Підберіть до діалектним словам(група А) загальновживані словасиноніми (група Б). Порівняйте способи вираження близьких понять.

А. Рогач, Ємки; рукотерник; утирання; слаборукий; ротан; брунтати, жундіти; мизнути; пухування; хованки, ловички; хребець.

Б. Ухват, гудіти, хованки, юркнути, рушник, забіяка, носова хустка, криклива людина, дзвоник, гриб-дощовик.

Завдання 6. Заповніть таблицю своїми прикладами:

Фонетичний

Морфологічний

Традиційний

Диференці-

принцип пра-

принцип правопи-

принцип право-

рулюючі на-

вписання

Безідейний

Чарівність (чари)

Компанія –

кампанія

Завдання 7. Вставте, де потрібно, пропущені літери. Визначте принцип правопису у кожному випадку.

К…лач, ож…г (сущ.) , рож…, ж…молость, л…сица, ст…кан, свис…нуть, випр…мить, песч…ный, тиш…, плач…(глаг.) , ра …пиляти, туш…(муж. р.) , із…сканія, бе…корис…ний.

Завдання 8. Проаналізуйте нижче дані пропозиції. Наведіть приклади речень, що доводять, що правила російської пунктуації пов'язані з відмінностями у засобах вираження сенсу.

1. Вона мабуть (тобто явно) зніяковіла. (Утвер-

ждение ) - Вона, мабуть, зніяковіла. (Припущення)

2. Стало нудно. Усі поїхали з дачі. (Проста по-

слідчість подій) - Стало нудно - всі поїхали

з дачі. (Слідство) - Стало нудно: всі поїхали з дачі.

(Причина)

3. За столом зібралися батькові друзі, Ніна – моя двоюрідна сестра, мама і я. - За столом зібралися друзі батька, Ніно, моя двоюрідна сестра, мама та я.

(Сформулюйте самостійно, у чому полягає смислова відмінність цих пропозицій.)

Завдання 9. Складіть речення, в якому були б представлені: а) тільки видільні знакипунктуації; б) тільки розділові знакипунктуації; в) розділові та видільні розділові знаки. Чи в усіх випадках як приклад може виступати як проста, так і складна пропозиція? Свою відповідь обґрунтуйте.

Завдання 10. Розставте наголоси в іменниках. Перевірте себе за орфоепічним словником.

1. Агент, газопровід, дозвілля, жалюзі, знак, винахід, кремінь, кулінарія, сміттєпровід, мислення, намір, піала, посаг, буряк, статуя, клопотання, щавель.

2. Апокриф, апостроф, бюрократія, гастрономія, діоптрія, значимість, іконопис, ломота, поневіряння, пасквіль, похорон, скликання, цемент, зміцнення, феєрія, феномен, експерт.

3. Асиметрія, бензопровід, віросповідання, диспансер, життєзабезпечення, договір, іскра, каталог,

камбала, квартал, некролог, нафтопровід, маркетинг, мізер, гроші, танцівниця, торти.

4. Діалог, ігрища, іскра, кінза, комора, колос, недуга, партер, патріархія, петля, піцерія, преміювання, шляхопровід, ракурс, столяр, танцівник, узаконення.

Завдання 11. Розставте наголоси на наступних коротких прикметників. Розподіліть ці прикметники за акцентологічними групами:

1) прикметники нерухомим наголосомна

2) прикметники з рухливим наголосом, що переходить із основи на закінчення у формі жіночого роду;

3) прикметники з наголосом, що переходить на закінчення серед. р., жен. нар. і у множині.

Ощадливий, ощадливий, ощадливий, ощадливий; вічний, вічний, вічний; високий, високий, високий; добрий, добро, добра, добрий; модний, модний, модний, модний; мудрий, мудрий, мудрий, мудрий; потрібний, потрібно, потрібна, потрібні; міцний, міцний, міцний, міцний; смішний, смішно, смішна, смішні.

Завдання 12 . Поясніть значення слів із різними наголосами. Складіть словосполучення з цими словами.

1. А тлас - атлас, броня - броня, бачення - видіння, і рис - ірис, клуби - клуби, кредит - кредит, ло скутлоску, гостро та - гострота, ха ос - хао з,о рган - орган, феномен - феномен.

2. Лавровий - лавровий, кутовий - вугільний, характерний - характерний, мовний - мовний.

3. Забронювати - забронювати, морщити -

Мета посібника – надати допомогу викладачеві у плануванні та проведенні практичних занятьросійською мовою, а студентам ефективно систематизувати, узагальнювати, доповнювати та закріплювати знання з даної дисципліни.

Посібник призначений викладачам російської мови, а також студентам освітніх установСПО.

Завантажити:


Попередній перегляд:

Міністерство освіти і науки Республіки Бурятія

Автономний освітній заклад

середньої професійної освіти Республіки Бурятія

«Республіканський багаторівневий коледж»

Д-Ц.І. Сахіяєва

ПРАКТИКУМ З РОСІЙСЬКОЇ МОВИ

Збірник практичних робіт

для спеціальностей СПО

частина 1

Сахіяєва Дулма-Цирен Ішидоржіївна,

викладач вищої кваліфікаційної категорії

Рецензент: Новохрещених Олена Георгіївна, кандидат філологічних наук, викладач коледжу мистецтв імені П. І. Чайковського

Мета посібника – надати допомогу викладачеві у плануванні та проведенні практичних занять з російської мови, а студентам ефективно систематизувати, узагальнювати, доповнювати та закріплювати знання з цієї дисципліни.

Посібник призначений викладачам російської мови, а також студентам освітніх закладів СПО.

Зміст

Вступ …………………………………………………………………..

Перелік практичних занять ………………………………………...

Тема: « Функціональні стилімови».

Практична робота № 1. Аналіз та складання ділових паперів, офіційних документів ……………………………………………….

Тема: «Функціонально-смислові типи мови».

Практична робота № 2. Лінгвостилістичний аналіз тексту ……

Тема: «Лексика та фразеологія»

Практична робота № 3. Лексичні помилки та способи їх усунення ………………………………………………………………..

Тема: «Фонетика. Фонетичні одиниці».

Практична робота № 4. Фонетичний аналіз слів ………………..

Тема: «Фонетика. Орфографія».

Практична робота №5.Правопис ненаголошених голосних, дзвінких і глухих приголосних. Вживання букви Ь. Правопис О/Е після шиплячих і Ц. Правопис приставок на З-/С-. Правопис І – Ы після приставок ………………………………….

Тема: «Фонетика. Орфоепія».

Практична робота № 6. Орфоепічні норми …………………….

Тема: «Морфеміка, словотвори, орфографія».

Практична робота № 7. Морфемний та словотворчий аналіз слів ………………………………………………………………..

Тема: "Морфеміка, орфографія".

Практична робота № 8. Правопис гласних, що чергуються, в корінні слів. Правопис приставок ПРИ - / ПРЕ - …………………

Висновок ……………………………………………………………….

Список використаної літератури ……………………………………

Додаток № 1 …………………………………………………………

Додаток № 2 …………………………………………………………

Додаток № 3 …………………………………………………………

Додаток № 4 …………………………………………………………

Додаток № 5 …………………………………………………………

Додаток № 6 …………………………………………………………

Додаток № 7 …………………………………………………………

Додаток № 8 …………………………………………………………

Додаток № 9 …………………………………………………………

Додаток № 10 ………………………………………………………..

Додаток № 11 ………………………………………………………..

Вступ

Методичні рекомендації для виконання практичних робіт з дисципліни «Російська мова» призначені не тільки для викладачів російської мови, які працюють в установах СПО, для організації та проведення практичних занять з цієї дисципліни, а й для студентів коледжів, технікумів для повторення та систематизації знань з російської мови .

Ціль практичних занять- формування сучасної мовної особистості, підвищення рівня практичного володіння сучасною російською літературною мовою в письмовій та усній її різновидах та в різних сферахфункціонування.

Виконання студентами практичних робіт спрямоване на рішеннянаступних завдань:

Узагальнення, систематизацію, поглиблення та закріплення отриманих теоретичних знань з конкретних тем дисципліни;

Формування умінь застосовувати отримані знання на практиці, реалізацію єдності інтелектуальної та практичної діяльності;

Розвиток інтелектуальних уміньу майбутніх спеціалістів;

Вироблення при вирішенні поставлених завдань таких професійно значимих якостейяк самостійність, відповідальність, точність, творча ініціатива.

Склад та зміст практичних робіт спрямовані на реалізацію Державних вимог до мінімуму змісту та рівня підготовки випускників середніх спеціальних навчальних закладівта на основі зразкової програмиз дисципліни «Російська мова»

(Москва 2008 р.).

Методичні рекомендації складаються з 3-х частин: 1-а частина включає 8 практичних занять за розділами: «Стилі мови» - 2, «Лексика і фразеологія» - 1, «Фонетика. Орфоепія. Орфографія.» - 3, «Морфеміка та словотвори. Орфографія» - 2. Друга частина містить 7 занять по розділу «Морфологія та орфографія» (знаменні частини мови). 3-я частина складається з 8 практичних занять: триває «Морфологія та орфографія» (службові частини мови) – 4, «Синтаксис та пунктуація» - 3 та підсумкове заняття«Орфографія. Пунктуація. Культура мови".

Методичні рекомендації орієнтують на повторення та узагальнення основних розділів російської мови (фонетики, орфоепії, лексики та фразеології, морфеміки та словотвори, морфології, синтаксису, стилістики та культури мови), основна увага приділяється завданням, що підвищують рівень мовної культури, орфографічної та пунктуаційної грамотності. Розвиток особистості учнів реалізується в системі завдань, що формують навички самооцінки, самоаналізу та покликаних допомогти осмислити свою діяльність, її результати. До кожного заняття підібраний дидактичний матеріалу 2 варіанти: вправи містять різнорівневий мовний матеріалщо дозволяє організувати диференційовану роботуна уроці. Завдання розташовані за зростаючим ступенем труднощі, тому кожен студент варіює кількість та якість вправ за своїми здібностями.

Практична робота виконується студентом за завданням викладача на навчальному заняттіу зошитах для практичних робіт.

Окреме питання щодо оцінювання робіт: залежно від їхнього змісту я вибираю різні критерії оцінювання. В основному, оцінюється кожне завдання по п'ятибальною системоюа потім ще й залежно від обсягу виконаної роботи виставляється одна середня позначка. У деяких роботах, таких як № 6 (Орфоепічні норми), виявляється максимальна кількістьбалів, наприклад: 83, тобто. за кожне правильне рішенняслова – 1 бал. І роботи оцінюються таким чином:

"5" - 90-100%

"4" - 60-89%

"3" - 40-59%

«2» – 39% і менше.

Студенти вже знають ці критерії, і переводять ці відсотки на бали. І вони також знають, що залежно від рівня групи та від складності роботи ці критерії можуть змінюватися у більший чи менший бік.

Оцінка за кожну практичну роботу проставляється у журналіта враховується як показник поточної успішності студента, але за бажанням викладача може дублюватися в окрему відомість виконання практичної роботи(Додаток 11) для моніторингу успішності та організації індивідуальних консультаційдля неуспішних.

Кожна практична робота розрахована на 1 академічна година, Крім практичної роботи № 2 «Лінгвостилістичний аналіз тексту» -2ч. Разом планування складено на 24 навчальних годин, але пропонований викладачеві матеріал досить об'ємний і може бути використаний і при більшій кількостігодин.

Перелік практичних занять.

п/п

Тематика занять

Кількість

годин

Практична робота № 1. Аналіз та складання ділових паперів, офіційних документів

Практична робота № 2. Лінгвостилістичний аналіз тексту

Практична робота № 3. Лексичні помилки та способи їх усунення

Практична робота № 4. Фонетичний розбір слів

Практична робота № 5. Правопис ненаголошених голосних, дзвінких і глухих приголосних. Вживання букви Ь. Правопис О/Е після шиплячих та Ц. Правопис приставок на З - / С -. Правопис І – Ы після приставок

Практична робота №6.Орфоепічні норми

Практична робота № 7. Морфемний та словотворчий аналіз слів

Практична робота № 8. Правопис гласних, що чергуються, в корінні слів. Правопис приставок ПРИ -/ПРЕ -

Практична робота № 9. Правопис суфіксів та закінчень іменників

Практична робота №10. Правопис суфіксів прикметників. Правопис складних прикметників

Практична робота № 11. Відмінювання та правопис імен чисельних

Практична робота № 12. Правопис займенників

Практична робота № 13. Правопис суфіксів та особистих закінчень дієслова

Практична робота № 14. Правопис -Н - і -НН - у суфіксах

відіменних прикметників. Правопис -Н- і -НН- в причастях і віддієслівних прикметників

Практична робота № 15. Правопис прислівників

Практична робота № 16. Правопис прийменників.

Практична робота № 17. Злите, дефісне, роздільне написання

Практична робота № 18. Правопис часток НЕ та НІ з різними частинами мови

Практична робота № 19. Морфологічний аналізслів

Практична робота № 20. Синтаксичний розбір словосполучень.

Практична робота № 21. Аналіз структури простої пропозиції

Практична робота № 22. Аналіз структури складного речення.

Практична робота № 23. Орфографія. Пунктуація. Культура мови.

ВСЬОГО:


Практикум призначений для проведення семінарських занятьза курсом «Російська мова та культура мови» та спрямований на корекцію та попередження типових мовних помилок, що знижують ефективність комунікації у навчально-соціальній, діловій та науковій сферахдіяльності майбутніх спеціалістів. Посібник містить матеріали за трьома навчальними модулями курсу: «Норми російської літературної мови»; «Культура ділового мовлення»; «Культура
наукової мови». Матеріали Практикуму співвідносяться з Робочим зошитомі електронним виданнямлекційного курсу з зазначеної дисципліни.
Для студентів III-IV курсів усіх факультетів та спеціальностей МДТУ ім. н.е. Баумана. Можливе використання окремих матеріалів допомоги при вивченні аналогічних мовних курсівстудентами інших нефілологічних вузів, а також у роботі з іноземними учнями на просунутому етапі навчання.

НОРМИ РОСІЙСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРНОЇ МОВИ.
Мовна норма – це правила використання мовних засобівв певний періодрозвитку літературної мови, тобто правила вимови, слововживання, використання граматичних та стилістичних засобів. Це однакове, зразкове, загальновизнане вживання елементів мови (слів, словосполучень, речень).

Типи норм. Залежно від того, до якого рівня мови належить конкретна норма, розрізняють наступні типинорм.
Орфоепічні норми (норми вимови) охоплюють власне вимову та норми словесного наголосу. Ці норми пов'язані з фонетичним рівнем мови.

Лексичні норми (норми слововживання) пов'язані з осмисленням правильності, точності, доречності слова у контексті та тексті.

Граматичні норми (морфологічні та синтаксичні) регламентують вибір необхідних граматичних форм слів чи граматичних конструкцій. Ці норми пов'язані з морфологічним і синтаксичними рівнямимови та спираються на їхню систематику.

ЗМІСТ
Вступ
Розділ 1. Норми російської літературної мови
Завдання для аудиторної роботи
Орфоепічні норми
Морфологічні норми
Синтаксичні норми
Лексичні норми
Типологія мовних помилок
Граматичні помилки
Контрольні завдання
Лексико-стилістичні помилки
Контрольні завдання
Довідкові матеріали
Орфоепічні норми
Акцентологічні проблеми
Акцентологічний мінімум
Вимовні проблеми
Морфологічні норми
Коливання в відмінкових закінченняхіменників
Закінчення іменників родового відмінка
множини
Коливання в роді іменників
Вживання іменників
Синтаксичні норми
Норми узгодження
Норми управління
Вживання дієприслівникового обороту
Лексичні норми
Розділ 2. Культура ділового мовлення. Складання та оформлення документів службового та особистого характеру
Типові граматичні помилки у мові ділових паперів
Контрольні завдання
Типові лексичні помилкиу мові ділових паперів
Контрольні завдання
Складання особистих документів
Контрольні завдання
Розділ 3. Культура наукового мовлення. Складання та оформлення вторинних навчально-наукових текстів
Типові граматичні помилки в наукових текстах
Контрольні завдання
Типові лексичні помилки у наукових текстах
Контрольні завдання
Правила оформлення бібліографії
Контрольне завдання
Правила оформлення цитат
Контрольні завдання
Вторинні навчально-наукові тексти
Контрольні завдання
Перевірочні завданнядо лекційного курсу та російської мови та культури мови
До лекції №1 Тестовий практикум «Норми російської літературної мови»
До лекції №2 Жанрово-стилістичні особливості тексту
До лекції №3 Основні характеристики офіційно-ділового стилю
До лекції №4 Основні характеристики наукового стилю
Підсумковий тестдо лекційного курсу з російської мови та культури мови
Література

Безкоштовно завантажити електронну книгуу зручному форматі, дивитися та читати:
Скачати книгу Практикум з російської мови та культури мови, Скорикова Т.П., 2014 - fileskachat.com, швидке та безкоштовне скачування.

  • Робота з текстом на уроці російської мови, Посібник для вчителя, 5-11 класи, Александрова О.М., Добротіна І.М., Гостєва Ю.М., Васильєвих І.П., Ускова І.В., 2019
  • Давайте поговоримо російською, Російська як іноземна, Батищева Є., 2018
  • Російська мова, 1 клас, Найпотрібніші правила та вправи, Шевельова Н.М., 2018

Наступні підручники та книги.



Останні матеріали розділу:

Рмо педагогів до жовтневого району
Рмо педагогів до жовтневого району "мовленнєвий розвиток" «застосування сучасних педагогічних технологій на заняттях з фемп»

За планом роботи відділу освіти адміністрації Жирнівського муніципального району 11 жовтня на базі ДНЗ муніципального дитячого садка №8...

Позакласний захід.  Сталінградська битва.  Сценарій
Позакласний захід. Сталінградська битва. Сценарій "Сталінградська битва" Назви заходів до сталінградської битви

Сталінградська битва: як це було Матеріали для бесід, доповідей, повідомлень для підлітків та молоді (до 71-ї річниці з дня перемоги у...

Методика викладання історії в російській школі на початку XX ст.
Методика викладання історії в російській школі на початку XX ст.

Лінія УМК С. В. Колпакова, В. А. Ведюшкіна. Загальна історія (5-9) Лінія УМК Р. Ш. Ганеліна. Історія Росії (6-10) Загальна історія Історія...